Izraelský Iron Dome pro americkou armádu?

Start antirakety Tamir systému Iron Dome během izraleské operace Pilíř obrany. / IDF; CC BY-SA 3.0

Izraelská firma Rafael a americká Raytheon nabízejí americké armádě amerikanizovanou verzi izraelské antirakety Tamir systému protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome. Americká verze nese označení SkyHunter a je určena k blízké ochraně pozemních sil americké armády proti všem typům vzdušných hrozeb.

Americká armáda v rámci programu IFPC Inc 2-I (Indirect Fire Protection Capability Increment 2 — Intercept) vyvíjí nový integrovaný mobilní protivzdušný systém krátkého dosahu. IFPC Inc 2-I nahradí starší komplety Avenger - vozidla Humvee s dvěma kontejnery pro osm raket krátkého dosahu FIM-92 Stinger.

Mobilní IFPC Inc 2-I má chránit stacionární a “částečně stacionární” cíle před širokou škálou vzdušných hrozeb. Jedná se především o bitevní vrtulníky a letadla, drony, řízené střely a tzv. RAM municí - rakety krátkého dosahu, dělostřeleckou a minometnou munici.

IFPC Inc 2-I se skládá ze tří klíčových částí - senzorů (radar Sentinel), systémů velení/řízení a univerzální odpalovací platformy MML (Multi-Mission Launcher).

Řízení a velení IFPC Inc 2-I převezme vyvíjený integrovaný bojový velitelský systém raketové a vzdušné obrany IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). “Všeobjímající” IBCS převezme řízení a velení kompletní PVO americké armády - od PVO krátkého dosahu (IFPC Inc 2-I) až po PVO středního dosahu (Patriot).

Odpalovací platforma MML obsahuje 15 modulů pro nejrůznější raketovou výzbroj - v každém modulu je místo pro jednu střelu FIM-92 Stinger, AIM-9X Sidewinder, AGM-114 Hellfire nebo tři miniaturní střely MHTK (Miniature Hit-To-Kill). MHTK měří na délku pouze 61 cm (průměr 4 cm) a má startovací hmotnost 2,2 kg.

Celý kontejner MML lze umístit na střední nákladní automobil (např. Oshkosh FMTV 4×4), což výrazně zvyšuje mobilitu celého prostředku. MML se na nosném vozidle otáčí kolem své vlastní osy (360°) při elevaci 0 až 90° a je schopen postřelovat několik cílů najednou.

Během testů MML rovněž úspěšně odpálil zmiňovanou izraelskou antiraketu Tamir systému Iron Dome. Není bez zajímavosti, že MML a odpalovací systém Iron Dome jsou velmi podobné. MML však dokáže odpalovat celou škálu raketové výzbroje.

Test rakety Tamir z odpalovací platformy MML.

Střela Tamir je poměrně výkonná střela o délce 3 m a hmotnosti 90 kg. Střela dokáže zničit útočící rakety na vzdálenost 4 km až 70 km. Velkou výhodou je cena. Jedna raketa Tamir stojí pouhých 100 000 dolarů (lze ale nalézt i cenu 50 000 dolarů), což je o 95 % méně, než stojí jedna raketa amerického systému Patriot.

Nakup střel Tamir, resp. amerikanizované verze SkyHunter, je logickým krokem. Na vývoji systému Iron Dome se z poloviny podílela právě americká firma Raytheon. Klíčové komponenty rakety Tamir se přitom vyrábějí na několika místech v USA. V případě pořízení raket SkyHunter americkou armádou se výroba kompletně přesune do USA.

“Ve chvíli, kdy se Spojené státy rozhodnou pořídit Iron Dome, přesuneme veškeré know-how a technologii výroby do firmy Raytheon," říká Yosi Druker, ředitel divize pro systémy vzdušné nadvlády firmy Rafael.

Jak si lze všimnout Druker mluví nejen o raketách Tamir, ale o celém systému Iron Dome. Pokud se americká armáda rozhodne pro izraelskou cestu, do IFPC Inc 2-I bude zřejmě začleněno více technologií Iron Dome.

SkyHunter/Tamir je pouze jednou ze tří antiraket, které jsou americkou armádu pro IFPC Inc 2-I testovány. Americká armáda prozatím nerozhodla, které raketové výzbroji dá přednost.

Podle Drukera ale pro raketu Tamir hraje velká technologická vyspělost, schopnosti a také zmiňovaná nízká výrobní cena.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

Proč je izraelské letectvo nejlepší na světě?

Díky špičkovému výcviku a chytrému využívání slabostí nepřítele patří izraelské letectvo mezi ...

Nový izraelský obrněný transportér Eitan

Izraelské ministerstvo obrany v pondělí předvedlo netrpělivě očekávaný kolový obrněný transportér ...

Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  14:28 12.08.2016

  Docela by mě zajímalo, jak to bylo s tím ruským bezpilotem nad Izraelem, kde po něm šlehli dva Patrioty (a to se vyplatí :) ) a ještě jednu AA a nesejmuli ho... Mohl by to být zajímavý článek.

 • Strategist
  11:49 12.08.2016

  KóĎA: vím vím, tak ale ta nemusí být vždy k dispozici, hlavně při větším střetu, jde mi hlavně o tuto střední vzdálenost, neříkám, že by měli stavět něco jako S 400 místo nových letadel. Na letadla letadla, toto je spíš proti té RAM a vrtulníkům/dronům
  Díky za tu řadu teď už to budu vědět

 • KóĎA
  11:40 12.08.2016

  Strategist: více spoléhají na svojí leteckou převahu.

  Jinak řazení je Tunguzka/Pancir - Tor - Buk - S-300/S-400

 • Strategist
  11:32 12.08.2016

  Něco s takovým středním dosahem US Army opravdu chybí a vždycky jsem si kladl otázku jestli něco takového mají, teď už vím, že ne. Když se to vezme tak US Army má stingery a pak až Patriot, kdežto rusové mají mezi svými MANPADS a S 400 ještě Buky, Panciry a ještě něco co si teď nemůžu vzpomenout. Tudíž co se týče protivzdušné(protidělotřelecké) palbě je na tom US Army dost slabě a takov systém (MML) by se jí jistě hodil

 • Arccos
  09:42 12.08.2016

  RiMr71: Bohužel, nekompetentní lidi na MO s velkou slávou a rozmachem nakoupili Pandury v plné konfiguraci, ale munici už ne. Pokud jsme tehdy měli Spiky, tak jedině ty nasmlouvané v rámci dodávky transportérů. Nic víc, pár kusů pro testy a nějaký základní výcvik.
  Opakovalo se totéž co s L-159 (které létaly deset let jenom s kanónem) a s Gripeny (pro které máme směšnou zásobu několika desítek střel, z poloviny darovaných).
  Teprve nedávno se konečně MO zpamatovalo a začalo vyčleňovat prostředky pro nákup munice a mluvilo se i o střelách Spike. Jaký je současný stav, nevím.

 • Arassuil
  22:36 11.08.2016

  skelet: Máš pravdu, tady v článku se zřejmě utnul mistr tesař. B-)

 • skelet
  21:30 11.08.2016

  díky, tak ještě nejsem tak marný :)
  narážel jsem na tuto větu, kterou napsal Jan Grohmann "Střela dokáže zničit útočící rakety na vzdálenost 4 km až 70 km". To mi spíše říká, že samotná raketa Iron Dome má dostřel až 70km, nikoliv, že je určená proti střelám s dosahem až 70km.

 • Arassuil
  20:42 11.08.2016

  skelet: na obou tvých zdrojích je napsáno, že Iron Dome je účinný jen proti dělostřeleckým granátům a střelám krátkého dosahu, které musejí být vypáleny ve vzdálenosti 4-70 km od Iron Dome, jinak je systém nezachytí (resp zachytí, ale neumí si s nimi poradit). Samotná antiraketa má pak dostřel zmiňovaných 4-17 km, ale intenzivně pracují na jeho zvýšení. Hádám, že ta omezení jsou zde proto, že je to systém vzdušné obrany KRÁTKÉHO dosahu - cokoliv nad 70 km už je spíš střední vzdálenost a poradit si s tím musí někdo jiný.

 • skelet
  19:02 11.08.2016

  mám trošku problém a možná za něj může moje angličtina, ale..
  když si otevřu wiki o Iron Dome nebo článek na https://mostlymissiledefense.c... , tak se zde uvádí, že system Iron Dome je určen proti balistickým střelám s dosahem od 4 do 70km, přičemž střela samotná má minimální dostřel 5km a maximální dostřel 17km.
  Může mi to někdo objasnit?
  https://mostlymissiledefense.c...

 • Uboot
  17:20 11.08.2016

  #HonzaH: pozrel si si vôbec to video? Tam je odpoveď na tvoju otazku..

 • RiMr71
  16:01 11.08.2016

  A proč? Nebo že by šlo zase o ty zednáře, nenasytné zbrojaře a vrahy z volstrýtu?
  Tak to pak jo..

 • Clanek
  15:50 11.08.2016

  Tohle podle tech parametru a ceny v clanku vypada az tak slibne, ze to american proste nekoupi. Je to jednoduse prilis levne. Jo tak kdyby se specialne pro potreby US vyvinula raketa s max doletem ne 70km, ale treba 75km (samozrejme by se k tomu vazalo adekvatni zdrazeni ze 100tis USD na 1100tis USD), to by byla jina. :)))

 • RiMr71
  15:44 11.08.2016

  J8 jsem měl za to že jo. Pro Pandury. nebo ne?

 • Arccos
  15:19 11.08.2016

  A už ty Spike opravdu máme? Nakoupily se?

 • RiMr71
  15:14 11.08.2016

  Že bychom pořídili Merkavy, Tamiry, Spiky už máme... :)

 • HonzaH
  13:43 11.08.2016

  Pokud má střela Tamir dostřel až 70 km, cenu o 95% nižší než Patriot, tak to vypadá velice zajímavě. Zajímalo by mne, jak jsou na tom ostatní parametry, jestli je Tamir vhodný i proti letadlům (v článku se píše o dostřelu proti raketám). AČR snad bude do budoucna hledat náhradu za KUB, tohle by nemuselo být špatná volba.

 • Vorian
  11:46 11.08.2016

  Americká strana dodá Patrioty Izraeli. Izraelci přidají svoje know-how a zpátky vrátí systém Iron Drome. Podobnej postup bych Američanům poradil i v případě letadel F-35.