Izraelský model ochrany letišť jako řešení pro Belgii?

Ben Gurionovo letiště, Tel Aviv. Zdroj fotografie: Flickr.
Ben Gurionovo letiště, Tel Aviv. / Flickr

Útoky na bruselské letiště, kde zaútočili sebevražední atentátníci teroristického uskupení, tzv. Islámského státu, stály životy čtrnácti lidí. Šokující realita permanentní hrozby útoků ihned rozvířila debaty o bezpečnosti na evropských letištích. Jak je možné v budoucnu předejít tomuto stylu útoků? Řešení nehledejme jinde než v Izraeli. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Jen málo zemí na světě se musí potýkat s tak vysokým rizikem terorismu jako Izrael. Izraelská letiště jsou oblíbeným cílem teroristů již několik dekád, zejména Ben Gurionovo letiště v Tel Avivu. Izraelci se ovšem z těchto událostí dokázali poučit a vyvinuli tak systém, díky kterému v posledních letech neexistuje případ devastujícího teroristického útoku. Izraelský systém se tak dostal na kvalitativní špičku. Co ho ale dělá tak účinným?

Perimetr letiště je chráněn kamerovým systémem a hlídkami. Všechna vozidla musí před vjezdem na letiště projet kontrolním bodem na kterém ochrana letiště prohledá a zváží vozidlo. Také vede krátký rozhovor s řidičem, kdy se snaží odhadnout jeho náladu a úmysly.

Přímo na letišti patroluje ochranka oblečená v civilních šatech, které dopomáhá všudypřítomný kamerový systém. Dalším stupněm ochrany jsou ozbrojení strážní u všech vchodů a východů.

Úkolem bezpečnostní služby na letišti je také pozorovat procházející cestující a odhadovat jejich rozpoložení. Pokud nějaká osoba vypadá vypjatě nebo ve stresu, tak se s ním pracovník letiště pokusí navázat kontakt a promluvit si o jeho situaci.

Ještě předtím než se cestující dostanou k odletovým přepážkám, projdou pohovorem s pracovníkem letiště. Délka pohovoru není časově omezená a otázky jsou pokládány na základě věku, etnika a náboženství. Po tomto pohovoru se cestující může přesunout dál, k rutinní bezpečnostní prohlídce přes rám a scanner. Zavazadla pak projdou přes ,,tlakovou komoru“, díky které by byly případné výbušniny v zavazadlech zneškodněny předem. Dále následuje přesun cestujícího do odletové zóny.

Systém ochrany Ben Gurionova letiště stojí na třech pilířích: pozornosti, důslednosti a selském rozumu. Velký důraz se klade na lidský faktor a pocity. Tímto způsobem byla vytvořena metoda, která je jednoduchá a efektivní. Dala by se popsat jako ,,soustředné bezpečnostní oblasti“. Čím blíže je cestující letadlu, tím větší důraz je kladen na bezpečnost a potřebná opatření.

Nejdůležitější roli ovšem hraje lidský faktor, kdy pracovníci letiště monitorují příchozí cestující a na základě předpokladů odhadují riziko, kterým by mohli, podle chování, etnika a náboženství, být. Příkladem budiž to, že izraelské bezpečností složky na letišti předpokládají, že potencionální útočník by mohl být: mladý, tmavší barvy pleti, pravděpodobně Arab a muslim.

Odhady nebezpečnosti na základě etnika a náboženství nebo jména jsou v tomto systému ochraně letiště běžnou věcí. Tito jedinci tak podléhají většímu dohledu ze strany pracovníků letiště. Je jim pokládáno více otázek ohledně jejich cesty, úmyslů a prokázaní jejich identity.

Díky této praxi se za poslední dekádu letiště nestalo cílem žádného úspěšného teroristického útoku a podobný styl ochrany založený na „lidském faktoru“ se začal používat na všech izraelských letištích. Má ovšem tento systém šanci uspět v Evropě?

Skepse

Doba, kdy jsme si v  západní Evropě mohli v klidu dojít na letiště, zdá se, včerejškem skončila. Jistě se bezpečnostní opatření zvýší, ovšem adopce izraelského systému Belgií je nepravděpodobná. Systém se v Izraeli ukázal jako účinný, ovšem jeho přijetí v Belgii, stejně jako jinde v Evropě, by se jistě setkalo s odporem lidskoprávních aktivistů a vyvolání debaty o vztahu lidských svobod a bezpečnosti zejména z důvodu toho, že aktivně využívá prvky jako je etnikum a náboženství pro profilování případných útočníků.

Otázka, která se nabízí, je, jestli při zvýšení bezpečnosti chceme začít využívat řešení, která se v jiných zemích osvědčila a jsou účinná, za cenu toho, že jsou nepříjemná a nespadají do linie politické korektnosti.

Zavedení izraelského typu ochrany letiště je ale pouze řešením symptomu, ne samotného problému. Belgie má se svou muslimskou komunitou problém. Problém, který je místními politickými elitami nejméně dekádu zametán pod koberec. Neschopnost Belgie potírat islamismus jde ruku v ruce s podfinancováním a neschopností belgických policejních a zpravodajských složek. Doba staré dobré klidné Belgie skončila s importem blízkovýchodních problémů a totálním selháním v jejich řešení.

Dokáže si Belgie přiznat, že je teroristickým centrem Evropy? Dokáží na to polická garnitura a policejní složky zareagovat a začít řešit problém od kořene, nebo si po příštím útoku zase poslechneme projev o tom, jak byly napadeny naše evropské hodnoty a nasvítíme Eiffelovu věž a Brandenburskou bránu barvami vlajky v ten moment napadené země?

Protože v případě, kdy nebudeme řešit samotný problém, ale jen jeho důsledky, nám v bezpečnosti v dlouhodobém výhledu nepomohou ani ta nejlepší a nejúčinnější řešení – jako je to izraelské.

Redakčně upraveno

Zdroj: On War | On Peace 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?

Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je ...

Islámský stát přišel o jednoho ze svých ďáblů

Dne 5. března byl ve východosyrském městě Aš-Šaddadi pravděpodobně zabit jeden z vrchních velitelů ...

Aleppo aneb všichni proti všem

Aleppo, největší syrské město a centrum stejnojmenné provincie, je jedním z nejdůležitějších ...

Šachy pokračují: Rusko přeskupuje síly v Sýrii

Před několika dny ruský prezident Vladimír Putin oznámil úspěšné ukončení bojových operací a stažení ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • urban
  19:31 08.04.2016

  BEZ PLOTU NA HRANICI ŽÁDNÁ OCHRANA NEBUDE.
  Izrael začal u Jordánska budovat masivní plot. Výstavba třicetikilometrové bariéry na jihovýchodě země by měla odstartovat snahu o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BEZ PLOTU NA HRANICI ŽÁDNÁ OCHRANA NEBUDE.
  Izrael začal u Jordánska budovat masivní plot. Výstavba třicetikilometrové bariéry na jihovýchodě země by měla odstartovat snahu o kompletní izolaci země. Izraelsko-jordánská hranice je totiž zatím jediným úsekem bez fyzické bariéry. Premiér Benjamin Netanjahu označil vybudování plotu za otázku národní bezpečnosti a očekává jeho dokončení do konce letošního roku.
  „Rozhodnutí o pokračování výstavby plotu je pro naši zemi velmi důležité. Tato stavba nám umožní blokovat příchod nelegálních imigrantů do Izraele. Samozřejmě nám to pomůže i v boji proti teroristům,“ vyjádřil se Netanjahu k nejnovější výstavbě.
  Celý plot byl navržen brigádním generálem Eranem Ofirem. Ten je autorem už dřívějších bariér na hranicích s Egyptem. Nový projekt počítá s přístupovými cestami, pozorovatelnami a jinými obrannými zařízeními.
  Zatím poslední opevnění vybudované v Izraeli pochází z roku 2013. Pětimetrový plot na hranicích na Sinajskému poloostrovu podle vládních zpráv nejen zastavil imigrační vlnu do země, utlumil rovněž pašování drog přes hranice. Podobný úspěch si vláda slibuje i od nového projektu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:40 25.03.2016

  crusader:
  IS vazne vyhrozuje Saudum a Saudove jsou pro ne malo zapaleni ve vire :) Neni to poprve, co ma vladnouci rodina problem se svym ditetem. Podobny fanatiky v tom statu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusader:
  IS vazne vyhrozuje Saudum a Saudove jsou pro ne malo zapaleni ve vire :) Neni to poprve, co ma vladnouci rodina problem se svym ditetem. Podobny fanatiky v tom statu pouzivaji na kontrolu uzemi uz staleti.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  17:22 25.03.2016

  dušan
  tak sorry, výroční zprávu jsem objevil
  např. 2014 rozděleno 595 110 eur, režijní náklady 334 329 eur.
  Opravdu rozdělí vše, jak píšou :-)

  dušan
  tak sorry, výroční zprávu jsem objevil
  např. 2014 rozděleno 595 110 eur, režijní náklady 334 329 eur.
  Opravdu rozdělí vše, jak píšou :-)

 • crusader
  17:05 25.03.2016

  dušan
  Aha tak IS a Al-kajda útočí na SA. Dobrý vtip. Proto Al-kajdu založil a financoval saudský milionář a proto Al-kajda spolupracuje se Saudama v Jemenu.

  NO jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dušan
  Aha tak IS a Al-kajda útočí na SA. Dobrý vtip. Proto Al-kajdu založil a financoval saudský milionář a proto Al-kajda spolupracuje se Saudama v Jemenu.

  NO jestli považuješ občanská sdružení co se starají o nějaký hrad (nebo jinou památku) za neziskovky tak jsi trochu mimo.

  Kde na té stránce vidíš výroční zprávu o hospodaření neziskovky.
  A ty čísla jsou stejně divný. Když vezmu ta čísla co se tam objevují tak za 02/2016 dostala v průměru každá rodina 140 eur. Jenže když vezmu celkovou částku těch 31 mil eur, vychází na jednu rodinu 4420 eur, kam se tedy poděl rozdíl?
  A propo nebyla neziskovka Dobrý anjel náhodou založená prezidentem (tehdy samozřejmě nebyl prezident) Kiskou, který svůj majetek získal půjčováním peněz? Třeba společnosti Triangel a Quatro. Není to náhodou trochu čištění špatného svědomí?

  A rómská otázka a její vyřešení. No jasně vzděláme pár romů a všechno se změní. A kdo myslíš že na to vzdělávání (mimochodem zbytečný, to že se pár romů vyučí, nebo třeba i získá maturitu nic nezmění) neziskovkám dává peníze? Proč by se romové měli měnit, když jim stát sype a bez práce dostanou víc než kdyby dělali. Jsem z města kde s romama problémy jsou a opravdu neznám neziskovku co by něco změnila.

  Omlouvám se za OT ale musel jsem odpovědět.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:01 25.03.2016

  crusader

  Samozrejme, že SA má i radikálnejšiu opozíciu, Al-kajdá i IS sú len najznámejšie. A nie je to len platonická, ale i "bombová" ktorá útočí i na území SA.

  No dosť ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusader

  Samozrejme, že SA má i radikálnejšiu opozíciu, Al-kajdá i IS sú len najznámejšie. A nie je to len platonická, ale i "bombová" ktorá útočí i na území SA.

  No dosť ma šokuje, že nepoznáš jako fungujú neziskovky ....sú bežnou súčasťou normálnej spoločnosti .....

  Ak pôjdeš po Slovensku tak ak sa zastavíš na nejakom hrade, tak ho z najväčšou pravdepodobnosťou už spravuje nejaká neziskovka a chce ho zachrániť. Tam sa už štát len pripojil a cez úrady práce na niektorých organizuje verejnoprospešné práce v spolupráci s neziskovkami za dozoru odborníkov.

  A normálne neziskovky samozrejme svoje príjmy zverejňujú: a nie sú malé a platia ich zväčša obyčajní ľudia. Napr. Žltý anjel:
  https://www.dobryanjel.sk/?gcl...

  A platia ich milióny ľudí - i ja okrem toho, že som členom troch.

  Ak napr. rómsku otázku štátne projekty vôbec nevyriešili, tak neziskovky majú výsledky, napr. pri vzdelávaní mládeže. Samozrejme to zatiaľ situáciu radikálne nemení, ale tvoja představa, že plataný úradník urobí toho viac ako "neziskový" doborvoľník je neuveriteľne naivná.
  Dosť ma neustále pobavujú príspevky, kde neziskovky (samozrejme hlavne sorosove rozvracajú svet : )
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:40 25.03.2016

  "přijetí v Belgii, stejně jako jinde v Evropě, by se jistě setkalo s odporem lidskoprávních aktivistů"

  Hmmm, sem zvědavý, co budou tito "aktivisté" dělat, až se v Evropě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "přijetí v Belgii, stejně jako jinde v Evropě, by se jistě setkalo s odporem lidskoprávních aktivistů"

  Hmmm, sem zvědavý, co budou tito "aktivisté" dělat, až se v Evropě dostanou k moci le Penová, Wilders a jiní, kteří ten problém budou skutečně řešit a ne pouze kvičet "my to zvládneme!" nebo "jsme v šoku". To, že jsme ve válce s islámem nedochází pouze těmto lidem a jejich podporovatelům, kteří chtějí, abychom my respektovali ty, jenž nás nenávidí.

  Za tímto účelem bych rád připomněl citát Ronalda Reagana, který si myslím, že dnešní dobu v Evropě přesně vystihuje.

  "Není to tak dávno co dva moji přátelé mluvili s kubánským uprchlíkem, s obchodníkem, který utekl Castrovi a uprostřed jeho příběhu se jeden z mých přátel naklonil k druhému a řekl: „Ani nevíme, jaké máme štěstí“. A Kubánec je přerušil a řekl: „Jaké Vy máte štěstí? Já jsem měl nějaké místo kam uprchnout“. A v této větě nám řekl celý ten příběh. Pokud ztratíme svobodu tady, tak není žádné jiné místo kam utéct. Toto je poslední útočiště."

  A tento citát bych doplnil ještě jedním, možná ještě důležitějším: "Nemáme na výběr mezi mírem a válkou, pouze mezi bojem a kapitulací."
  Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  13:34 25.03.2016

  Zaujimalo by ma ako nicia bomby pomocou podtlaku. Vie to niekto?

  Ja som za vacsiu ochranu na letiskach. Terorista je vzdy vo vyhode. Jedina moznost je posilnenie pravomoci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujimalo by ma ako nicia bomby pomocou podtlaku. Vie to niekto?

  Ja som za vacsiu ochranu na letiskach. Terorista je vzdy vo vyhode. Jedina moznost je posilnenie pravomoci bezpecnostnych zloziek. At prehladavaju tie muslimske stvrte v Belgicku od domu k domu. Ale to nedovolia nase zakony. Na vsetko potrebuju bezpecnostne zlozky povolenia od sudcov aj na prehliadku hajzlu potrebuju povolenie. Potom to je vsetko spomalene. Nemozu mat provokaterov. Ta muslimska komunita je neskutocne uzavreta. Velmi tazko sa infilltruje. A politikom je to uplne jedno. Oni sa schovavaju za hradbou a odnasaju to nevini civiliste v podhradi. Ale tak to bolo a bude to vzdycky. Vzdy som nechapal pojem "ze lidi je jak sracek" Ale uz to chapem. Mocnym je jedno kolko nas pochcipa. Oni maju ine starosti. Ako dlho tam v Belgicku bol mimoriadny stav a pochodovali tam vojaci a k comu to pomohlo? K nicomu. Aj tak zautocili kde chceli. Co sa zmeni po utoch v Belgicku? Nic, tak ako vo Francuzku. Spanielsku, Rusku, USA. Velkohube reci a nic. Stale iba pribudaju mrtvi.

  Uz iba svetovy pohlad na terorismus je odlisny. Napriklad teroristicke utoky v divadle v Moskve alebo v skole v Beslane neboli teroristicke utoky z pohladu zapadu. Boli to bojovnivi za nezavislost a slobodu. Ked tie staty nebudu spolocne odsuzovat veskeri terorismus tak potom sa to bude stale opakovat. Ludia si nie su rovni. V afrike povrazdia 200 ludi ale to nikoho nezaujima.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  10:45 25.03.2016

  dušan
  radikální opozice vůči SA, to jsi spadl z višně?
  SA, která šíří a podporuje radikální wahhábismus po celém světě.
  SA, která podporuje radikální islámské školy především v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dušan
  radikální opozice vůči SA, to jsi spadl z višně?
  SA, která šíří a podporuje radikální wahhábismus po celém světě.
  SA, která podporuje radikální islámské školy především v Evropě, školy ze kterých se šíří nenávist vůči všemu kromě té jediné správné sunnitské víry. Tyto školy navštěvovali všichni známí evropští teroristé.

  No a že SA počítáme ke svým spojencům? To je právě ta ostuda civilizovaného světa. Vyhlašujeme sankce proti zemím, které se chovají o 1000% lépe než SA, kritizujeme je (pokud jsou dostatečně silné, nebo mají silné spojence), odstraňujeme jejich vládce (dokonce i zvolené prezidenty) ale SA jsou naši kámoši.
  Skrýt celý příspěvek

 • svang
  10:43 25.03.2016

  mnova23:
  Trocha informaci je primo na webu izraelske firmy ICTS Europe, ktera zajistuje bezpecnost na letisti v Bruselu skrze dcerinnou spolecnost ICTS Belgium SPRL. Je tam email ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mnova23:
  Trocha informaci je primo na webu izraelske firmy ICTS Europe, ktera zajistuje bezpecnost na letisti v Bruselu skrze dcerinnou spolecnost ICTS Belgium SPRL. Je tam email i telefon, takze tam byste mohl ziskat vice podrobnosti.
  http://www.ictseurope.com/glob...
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  10:31 25.03.2016

  Dušan
  Jmenuj mi jedinou neziskovku, která něco dokázala vyřešit.
  Musím se fakt smát, když věříš tomu, že neziskovky "dokážu omnoho efektívnejšie riešiť problémy ako štát pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan
  Jmenuj mi jedinou neziskovku, která něco dokázala vyřešit.
  Musím se fakt smát, když věříš tomu, že neziskovky "dokážu omnoho efektívnejšie riešiť problémy ako štát pri násobne nižších nákladoch - v sociálnej či kultúrnej oblasti".
  Kdo ty neziskovky platí (a velice štědře platí)? Tedy pokud se ti to podaří dohledat (ony totiž také nedodržují zákon o přístupu k informacím), stát tyto informace radši také nezveřejňuje (asi aby nenas..al zatím většinové obyvatelstvo).
  Ty budeš asi z Bratislavy (v Čechách to samé platí pro lidi z Prahy), když napíšeš, že něco někdy neziskovky vyřešily. Nebo jsi na takové neziskovce přisátý.
  Myslím, že oba naše státy mají problém s menšinou (je zajímavé, že jen s jednou, třeba Vietnamci se dokázali integrovat) i bez tisíců ekonomických migrantů. Zatím máme štěstí, že to jsou ekonomičtí migranti a ČR (nebo SR) je z jejich pohledu chudá země a proto sem nejdou. Jak myslíte, že dopadnou "křesťané z Iráku" až se budou muset o sebe starat sami - do týdne budou v Německu.

  Někdo dole psal, že Německo v předešlých desetiletích integrovalo statisíce (miliony) přistěhovalců. Tak pro ty co tomu věří přikládám odkaz na pořad německé veřejnoprávní (podotýkám veřejnoprávní, srovnejte s ČT) o integraci přistěhovalců v Německu. Netýká se to současných ekonomických migrantů ale lidí, kteří jsou v Německu usazení již několik let či desetiletí. Fakt zajímavé jsou jejich názory.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:13 25.03.2016

  Argonaut.CZ

  To, že by sa nejako zjednotili proto nám úrčite nehrozí. Moslimský svej je strašne fragmentovaný a stačí príklad Saudskej Arábie: Je to v podstate stredoveká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ

  To, že by sa nejako zjednotili proto nám úrčite nehrozí. Moslimský svej je strašne fragmentovaný a stačí príklad Saudskej Arábie: Je to v podstate stredoveká diktatúra, kde despoticky vládnu šejkovia - určite sa zhodneme, že to je neprijateľný režim.
  Ale pre západné štáty je táto stredoveká diktatúra akceptovaným partnerom hoci sa na školách verejne šíri nenávisť voči Žídom, tiež našim spojencom
  Reálna opozícia sú ešte radikálnejší islamisti, ktorí kritizujú túto diktatúru.
  A teraz buďme múdri, kto je vlastne tu "dobrý" ..... stredoveká diktatúra je OK a islamisti čo ju kritizujú sí tí "zlí" ?
  A samozrejme tento náš "pragmatický" prístup dáva silné argumenty proti tomu "prehnitému" západu radikálnym islamistom. Darmo budeme poukazovať na výdobytky našej civilizácie, keď stredoveké diktatúry brutálne potláčajú mnohých moslimov s našimi zbraňami a zväčša i tichým súhlasom .... viď. Bahrajn.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  09:32 25.03.2016

  Zásadní problém je že se sem pouští úplně každý. Kdyby se podobný postup který praktikují na Izraelských letištích používal při prosévání běženců, věřím že by těch 400 teroristů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zásadní problém je že se sem pouští úplně každý. Kdyby se podobný postup který praktikují na Izraelských letištích používal při prosévání běženců, věřím že by těch 400 teroristů nebylo 400 ale třeba 150. Potom tvrdé na nesmlouvavé vynucování dodržování platných zákonů. Ale hlavně žádná politická korektnost a mluvit o všech problémech jak na vládní úrovni tak mezi starousedlíky a přistěhovalci. Pokud nebude vůle se přizpůsobit naší kultuře tak pápá střední východ vás vítá. Když nechtějí přijmout naší kulturu tak co sem lezou.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  08:09 25.03.2016

  Môj príspevok je iba na odľahčenie problematiky - v USA by Izraelský model ochrany letísk nemohol fungovať - je príliš lacný. Nie je založený na "miliónovej" technike ale na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Môj príspevok je iba na odľahčenie problematiky - v USA by Izraelský model ochrany letísk nemohol fungovať - je príliš lacný. Nie je založený na "miliónovej" technike ale na ľudskom faktore t.j. treba zaplatiť iba plat + odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne pracovníkom ostrahy. Ak by bol založený na technike, náklady by boli X-krát väčšie - náklady na hardware, software, upgrade hardware, software a pod.
  Skrýt celý příspěvek

 • mnova23
  07:38 25.03.2016

  svang...SOTT ma asi tak stejnou vypovídající hodnotu jako sputník a protiproud...to by me zajimalo odkud vytáhli ty informace... asi vím :-D

  svang...SOTT ma asi tak stejnou vypovídající hodnotu jako sputník a protiproud...to by me zajimalo odkud vytáhli ty informace... asi vím :-D

 • Argonaut.CZ
  07:38 25.03.2016

  To Dusan: to je ale opravdu hodně velké zjednodušení. Protože možná nejsou jednotní mezi sebou, ale vůči jiným jednotní jsou. Jak jinak vysvětlíte, že v muslimských komunitách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Dusan: to je ale opravdu hodně velké zjednodušení. Protože možná nejsou jednotní mezi sebou, ale vůči jiným jednotní jsou. Jak jinak vysvětlíte, že v muslimských komunitách vesele bují radikální islám, terorismus, žijí tam hledaní teroristé a nikdo z jejich souvěrců na to neupozorní?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  06:10 25.03.2016

  asdf

  Však nedokazujem, že všetky sú úžasné ... ale vo všeobecnosti sú prospešné, lebo dokážu omnoho efektívnejšie riešiť problémy ako štát pri násobne nižších náklasoch - v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf

  Však nedokazujem, že všetky sú úžasné ... ale vo všeobecnosti sú prospešné, lebo dokážu omnoho efektívnejšie riešiť problémy ako štát pri násobne nižších náklasoch - v sociálnej či kultúrnej oblasti. Preto sú často kritizované z "ľava" lebo ľavičiari žijú v ilúzii, že všetko najlepšie rieši štát.

  Grull

  S tými "snílkami" čo chcú ísť do raja sa dá bojovať. Vzdelávaním. V Pakistane napr. islamisti bránia deťom navštevovať školy a "školia" ich v vlastnými verziami koŕánu. Nemusím hovoriť, že takými "akčnými". Tam je to o nefunkčnom štáte. Stane sa zemetresenie ... skorumpovaná vládna mašinéria sa nevie rozhýbať, ale islamisti už pomáhajú v teréne. Potom je ťažko presvedčiť ľudí, že oni sú tí zlí ... a vláda čo proti nim bojuje je tá dobrá.

  liberal shark

  Súhlasím s tým, že pri riešení bezpečnosti by sa nemalo prihliadať na "korektnosť" ... ale zas to neznamená šírenie nenávisti voči nejakej komunite, lebo žiadna z nich nemá monopol na teror. Stačí sa pozrieť do Poľska ... katolícky extrémisti nie sú o nič lepší ako tí muslimskí ... a nevidím dôvod byť k nim "korektnejší" ako k tým muslimským.
  Osobne ma dosť prekvapilo, že na západe boli takí "tolerantní" k radikálnym islamistom - ak niekto verejne šíri nenávisť, To treba "riešiť" a nie čakať, že to "nejako" dopadne.
  Druhým extrémom je u nás primitívne vyhlasovanie premiéra, že sa musí monotorovať muslimská komunita, lebo terorizmus. Každý súdny človek u nás vie, že naša muslimská komunita je dobre integrovaná a ak je z nejakou "komunitou" problém, tak je to vládna strana, ktorá je "preslávaná" korupciou a klientelizmom.

  Argonaut.CZ
  Moslimovia určite "nedržia spolu" ... ich nejednotnosť je priem legendárna a nie je náhoda, že najväčší počet radikálnych islamistov sú moslimovia.

  Kozlus
  Chceme sa baviť ako v krčme ?

  Inak s tými marxistami súhlasím i s tým, že treba dodržiavať zákony .. ale nie bezvýhradne. Zákon nemusí byť vždy dobrý .. v praxi sú mnohé nevykonateľné ....
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  06:09 25.03.2016

  svang: díky za perfektní odkaz.

  svang: díky za perfektní odkaz.

 • svang
  03:40 25.03.2016

  No ono je celkem zajimave, ze bezpecnost na letisti v Bruselu ma na starosti izraelska firma ICTS Europe. Tato skupina zajistuje bezpecnost nejen na letistich v 90 mestech ve 22 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ono je celkem zajimave, ze bezpecnost na letisti v Bruselu ma na starosti izraelska firma ICTS Europe. Tato skupina zajistuje bezpecnost nejen na letistich v 90 mestech ve 22 zemich a je vedena byvalym clenem Shin Bet, izraelske hlavní bezpecnostní sluzby zamerene na vnitrni bezpecnost Izraele a plnici kontrarozvedne ukoly. Krome Mosadu a Amanu je to jedna ze trí hlavních bezpecnostních organizací Izraele. ICTS pouziva na letistich bezpecnostni system a techniky profilovani cestujicich, ktere jsou zabehle v Izraeli.
  http://www.sott.net/article/31...
  http://www.ictseurope.com/glob...
  Skrýt celý příspěvek

 • memo
  02:37 25.03.2016

  Dobrý článek. Izraelské zkušenosti by v Evropě jistě velmi pomohly v omezení terorismu. Horší to ale bude s jejich akceptací skrz každou jednotlivou evropskou národní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý článek. Izraelské zkušenosti by v Evropě jistě velmi pomohly v omezení terorismu. Horší to ale bude s jejich akceptací skrz každou jednotlivou evropskou národní politicko-legislativně-ekonomickou byrokracii. V případě EU byromašinerie je toto absolutně v současné době zcela utopická myšlenka.Myslím, že stav jaký je v Izraeli se v Evropě nedá v dohledné době očekávat.Maximálně se tomu mohou některé EUskeptické země přiblížit. Faktem ale je že to mohou být pouze ty země, které mají pouze minimální podíl muslimů v celkové populaci. V realné situaci to v Evropě nebude tak jako v současném Izraeli ale spíše jako v Irsku před nějakými 30 až 100 lety.V Izraeli jsou obě etnika od sebe poměrně dobře oddělená, zatím co v některých zemích Evropě jsou poměrně dobře promíšena, navzdory existenci různých ghett uvnitř aglomerací. Gaza a Západní břeh Jordánu jsou důmyslně odděleny od Izraele. To v Evropě není a těžko kdy bude a muslimská populace v Evropě čítá několik milionů.Situace v Evropě se tak bude více podobat zřejmě té irské a to zejména realitě Severního Irska. Realnně takový Belfast nebo Derry/Londonderry vystihují současnou evropskou bezpečnostní situaci lépe než situace v Izraeli. Vzájemné dějinné téměř promísení heterogenní populace Irska a z toho vyplývajícího historického konfliktu může dobře ilustrovat současnou situaci v Evropě. Bylo by dobré podívat se lépe na irský vnitřní-vnější konflikt z perspektivy současného vnitřně-vnějšího konfliktu Evropy a Islámu v Evropě.
  Poučné je to že v Irsku, proti sobě nestáli v různých obdobích a fázích konfliktu pouze teroristé versus stát a to jak stát Spojené království Velké Británie a Severního Irska, tak stát Irská Republika.Ale je třeba si uvědomit že po celou dobu během irského konfliktu docházelo systematicky ke konfrontaci ve stylu Akce-Reakce.Bombové útoky byly často právě tak stylizovány. Akce versus Reakce/Belfastské bombové útoky-Dublinské bombové útok/yIRA versus UDA-UVF-UDF. Prozatím můžeme konstatovat fakt, že v Evropě probíhá fáze Akce. Je ale pouze otázkou času kdy přijde ta fáze druhá. Pro připomenutí je třeba uvést to že Velká Británie se během období tak zvaného jako The Troubles snažila potlačit Irskou republikánskou armádu. Tedy nepříliš úspěšně. Nic méně je třeba také uvést to že podobnou aktivitu byt' mimo legální rámec vyvíjelo-britskému státu suplovalo protestantské teroristické uskupení UDA-UVF-UDF, které používalo obdobnou taktiku teroru jako IRA. Myslet si to že na podobný guerillový scénář v některých evropských zemích dříve nebo později nedojde je naprosto liché. Zvláště když se dobře podíváme na irský příklad, provázanosti politické strany tedy Sinn Féin a Irské republikánské armády. Jen zcela naivní člověk si může myslet, že to mu tak nikdy nemůže být. Tedy čím více Akcí at' jménu IS nebo Al Kajdy či jiných islámistických teroristů bude a je zcela jisté že bude, tím se příchod Reakce zrychluje. A bylo by velkým omylem myslet si, že po Reakci bude následovat nějaká úspěšná snaha tu Reakci stíhat a brzdit, jestli že politické křídlo Reakce bude pomáhat tomu ozbrojenému.Stačí uvést jména současných vrcholných irských politiků za Sinn Féin Gerry Adams nebo Mc Guinness. Oba se aktivně podileli na akcích IRA. Ovšem dnes je však v Irsku klid a na vše se zapomnělo.

  Jako perlička na závěr, asi toto. Irsko má jednu velkou specifičnost a v tom i výhodu , že má velkou populaci v USA a tím i mocnou lobby. Tím je tedy imunita pánů Adamse i McGuinnesse ochráněna a je i v zájmu samotného Washingtonu.Nad to ještě asi samotným Osudem nebo Boží vůlí je navíc i samotný Bílý dům dílo irského architekta a k tomu mnoho amerických prezidentů mělo irské předky. Mimo jiné i současný prezident Obama, jehož prapředek byl obuvníkem v irské vesničce Moneygall než doplul na Staten Island v New Yorku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  01:06 25.03.2016

  Izraelská ochrana letiště je fajn, ale to samé by muselo být všude, kde je 10+ lidí pohromadě. A to je nereálné. (Letiště je chráněné, půjdu se vybouchnout do obchodu, metra, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izraelská ochrana letiště je fajn, ale to samé by muselo být všude, kde je 10+ lidí pohromadě. A to je nereálné. (Letiště je chráněné, půjdu se vybouchnout do obchodu, metra, zastávku autobusu, kina nebo jen tak na chodníku u přechodu, kde lidi čekaj až naskočí zelená.)

  Ono se blbě bojuje s někým, kdo jde po smrti do ráje a tam na něj čeká nevím kolik pannen a všechem možný luxus.

  alter01: Pravda, Německo je vstřebalo, ale ti všichni pocházejí z "civilizovaného" světa. Dá se s nima domluvit, mají stejné hodnoty a uctu k životu a nemají jako koníčka se vyhazovat do vzduchu.

  Nějak si nejsem jistý, jestli tohle půjde nějak "spravit". Buď si prostě zvykneme, že sem tam něco vyletí do luftu a nebo je všechny bez rozdílu vzít a vrátit.
  Je jasný že všichni nejsou špatný, ale jak to poznat? Je to riziko a platí se za to krví.
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  01:02 25.03.2016

  Izraelske opatrenia sa nedaju vonkoncom aplikovat v Europe. Izrael je specificky v tom, ze je to uzavreta krajina, netvori ziaden medzinarodny dopravny uzol, a pod. A tak moze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izraelske opatrenia sa nedaju vonkoncom aplikovat v Europe. Izrael je specificky v tom, ze je to uzavreta krajina, netvori ziaden medzinarodny dopravny uzol, a pod. A tak moze sustredit pozornost len na miesta s vysokou koncentraciou ludi, co su vlastne letiska a aj tych je len zopar. Ale napr. take Belgicko ma okrem letisk vlakove stanice, metro, kde prejde za den x ludi, a nieje v ludskych silach ustrazit podobnym sposobom vsetky tieto velke "koncentraky" ludi. Ako tu uz niekto napisal, ked budu takto podrobne strazene letiska, atentatnici si najdu nieco ine...
  Skrýt celý příspěvek

 • green_korytnacka
  00:49 25.03.2016

  europa zial doplaca na svoju politicku korektnost (citaj hlupost).

  co si mozem predstavit pod tou ,tlakovou komoru“?

  europa zial doplaca na svoju politicku korektnost (citaj hlupost).

  co si mozem predstavit pod tou ,tlakovou komoru“?

 • Kozlus
  00:18 25.03.2016

  Dusane, ty uz to nehul, fakt ti to leze na mozek.

  "Reseni" celeho problemu by bylo jednoduche - zacit dodrzovat a vynucovat dodrzovani aktualne platnych zakonu. Jenze to by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusane, ty uz to nehul, fakt ti to leze na mozek.

  "Reseni" celeho problemu by bylo jednoduche - zacit dodrzovat a vynucovat dodrzovani aktualne platnych zakonu. Jenze to by vetsina evropskych prednich politiku nesmela byt marxisticke svine, ktere driv rvali v pruvodech proti kapitalismu a ted ho aktivne sabotujou.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:42 24.03.2016

  asdf: to bylo za sto bodů!!! :-)

  asdf: to bylo za sto bodů!!! :-)

 • Argonaut.CZ
  21:30 24.03.2016

  překlep: o čem bavit (na konci)

  překlep: o čem bavit (na konci)

 • Argonaut.CZ
  21:28 24.03.2016
  Oblíbený příspěvek

  to Dušan: ano, existují jednoduchá řešení (rámcově), ale to neznamená že jsou apriori špatná. Osobně mi velmi vadí, že kdo je nejvíce postižen jsou evropští občané a kým jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Dušan: ano, existují jednoduchá řešení (rámcově), ale to neznamená že jsou apriori špatná. Osobně mi velmi vadí, že kdo je nejvíce postižen jsou evropští občané a kým jsou postiženi? Vlastními politiky a korektní multikulti.

  Muslimové drží spolu basu (jak psal JeníkDavid) a potvrzuje to, že teroristé jsou hledání a vesele fungují ve své komunitě.

  Když policisté zasáhnou dle zákona - jsou obviněni z rasismu.

  Z tohoto pohledu je jimi naše kultura logicky chápána jako slabší a podřadná.

  Jeden profesor mi na škole říkal: "přežití není povinné" a o tom to je. Každý si svá práva musí vybojovat. Muslimové to ve svých neúspěšných zemích vzdali, ale ty důvody, proč selhávají doma opakují zde a my je v tom v rámci podpory odlišnosti podporujeme.

  Dokud muslimové neakceptují odluku církve od státu, a skutečnost, že víra je věc soukromá, nemáme se o čem s nimi bavit.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  20:03 24.03.2016

  Popsaná opatření jsou jistě osvědčená a účinná, ale pořád jsou to pasivní opatření. V naší situaci je nutné přijmout také opatření aktivní, zaměřená na vyhledávání nelegálních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Popsaná opatření jsou jistě osvědčená a účinná, ale pořád jsou to pasivní opatření. V naší situaci je nutné přijmout také opatření aktivní, zaměřená na vyhledávání nelegálních imigrantů, likvidaci nepřátelských mešit, imámů a radikálů. Profil je jasný - muslim, Arab, černoch. Politická korektnost musí zmizet, bezpečnost je priorita číslo jedna. Pokud budeme jenom čekat na dalšího teroristu, tak to nikam nedotáhneme.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  19:50 24.03.2016

  ej veru aby nahodou tesco a spol este nemuseli preberat izraelsky system blokovania v obchode - teda pri pokladni je okrem pokladnika/pokladnicky aj chlapik so samopalom co si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ej veru aby nahodou tesco a spol este nemuseli preberat izraelsky system blokovania v obchode - teda pri pokladni je okrem pokladnika/pokladnicky aj chlapik so samopalom co si vsima ci sa nespravate podozrivo. uz len cakam kedy tie tupela z europarlamentu/komisie zasa spustia masaz o lepsej kontrole/zakaze niektorych druhov legalne drzanych zbrani v celej EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  19:47 24.03.2016
  Oblíbený příspěvek

  Tento text vznikol pred 80 rokmi.

  “Tak co je v těch novinách?” ptá se s oteckou strohostí.
  “Celkem nic, tatínku,” povídá syn. “Tadyhle jenom čtu, že se ti Mloci už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tento text vznikol pred 80 rokmi.

  “Tak co je v těch novinách?” ptá se s oteckou strohostí.
  “Celkem nic, tatínku,” povídá syn. “Tadyhle jenom čtu, že se ti Mloci už propracovávají až po Drážďany.”
  “Tak to je teda Němec v troubě,” konstatuje starý pán. “Víš, Frantíku, tihle Němci, to byl moc divný národ. Vzdělaný, ale divný.
  Já jsem znal jednoho Němce, on byl šoférem v jedné továrně; a to byl takový hrubý člověk, ten Němec. Ale vůz měl v pořádku, jen co je pravda.
  “Tak vida, Německo už taky zmizelo z mapy světa,” přemítal pan Povondra. “A jaký fofr dřív dělalo! To ti byla hrůza: samá armáda a samá vojna
  Kdepak, na Mloky nestačí ani Němec. To víš, já ty Mloky znám. Pamatuješ, jak jsem ti je ukazoval, když jsi byl ještě takhle malý?”
  “Dávejte pozor, tati,” řekl syn. “Bere vám ryba.”
  „Halo, vy lidé! Zachovejte klid. Nemáme vůči vám nepřátelských úmyslů. Potřebujeme jenom víc vody, víc břehů, víc mělčin pro svůj život. Je nás příliš mnoho. Už pro nás není místa na vašich březích. Proto musíme odbourat vaše pevniny. Uděláme z nich samé zálivy a ostrovy.
  Tím se dá délka světových břehů zpětinásobit. Budeme stavět nové mělčiny. Nemůžeme žít v hlubokém moři. Budeme potřebovat vašich
  pevnin jako materiálu k zasypání hlubin. Nemáme proti vám nic, ale je nás příliš mnoho. Můžete se zatím odstěhovat do vnitrozemí. Můžete se
  uchýlit do hor. Hory se budou bourat až nakonec.
  Vy jste nás chtěli. Vy jste nás rozšířili po celém světě. Nyní nás máte. Chceme s vámi vyjít po dobrém. Budete nám dodávat třaskaviny.
  Budete nám dodávat torpéda. Budete pro nás pracovat. Bez vás bychom nemohli odklidit staré pevniny. Hallo, vy lidé. Chief Salamander vám
  jménem všech mloků světa nabízí spolupráci. Budete s námi pracovat na odbourání vašeho světa. Děkujeme vám. “
  Karel Čapek, Válka s mloky, 1935
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  19:28 24.03.2016
  Oblíbený příspěvek

  dusan > Vies preco su ludia alergicky na neziskovky a hned to ma suvis s branenim hranic. Macedonsko oplotilo hranicu. Niekto migrantov v tom tabore zacal rozdava letaciky ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan > Vies preco su ludia alergicky na neziskovky a hned to ma suvis s branenim hranic. Macedonsko oplotilo hranicu. Niekto migrantov v tom tabore zacal rozdava letaciky ako obidu ten plot potok a ludia z neziskoviek im aktivne pomahly pri nelegalnom prekroceni hranice. Par ludi zatkli policajti a co sa riesilo. Obvinenie rakuskej aktivistky z neziskovky, ze cesky policajti do nej vraj strkali. Nie to, ze pomahala nelegalne prekrocit hranicu, nie to ze ona nelegalne prekrocila hranici ale to, ze policajti ju vraj strkali a spravali sa ku nej nepristojne.

  Neziskovky - Ombudsmanka v cechach poslala Romku z neziskovky, aby si isla prenajat byt. O prenajom jej neslo, len chcela otestovat ci prenajmu romku. Natrafili na realitacku, ktora prenajimala byt ale majitel nechcel prenajat Romke. Tej Romke to povedala ta realitacka. Takze ta Romka zazalovala tu realitacku za rasovu diskriminaciu voci sebe. Nie majitela, ale realitacku.

  Mam dojem ze boli aj rozssudky. Policajti vo vlaku poziadali jednu pani aby predlozila obciansky. Chcela vediet preco ju kontroluju a odpoved policajta sa jej nezdala tak odmietla predlozit obciansky. Tak ju zobrali na stanicu. Zacala sa s policajtami sudit, ze na to nemali pravo. Nakoniec prehrala ale zhodou okolnosti to zase bola pravnicka z nejakej pravnej neziskovky.

  Kes si zoberies, ze podla tohto maz na slovensku okolo 3500 registrovanych neziskoviek
  http://www.ives.sk/registre/zo...
  Mas x neziskoviek ktore sa venuju romom. Kde su ich vysledky.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:59 24.03.2016

  alter01 súhlas ... až na ten záver.
  Stále mi je záhadou, že tu riešme "strašný" terorzmus a pár miliónov migrantov jako náš nejväčsí problém ....
  Omnoho väčší je dlhová kríza, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alter01 súhlas ... až na ten záver.
  Stále mi je záhadou, že tu riešme "strašný" terorzmus a pár miliónov migrantov jako náš nejväčsí problém ....
  Omnoho väčší je dlhová kríza, ktorá stále neskončila a to, že dramaticky vymierame ... oproti tomu je ten terorizmus a migranti malý problém a hlavne riešiteľný ..aspoň z väčšej časti.
  asdf
  To, že si nevieme urobiť v rámci EÚ urobiť poriadok s hranicami je koho problém ? ... len a len náš.
  A čo sa týka tých "neziskovky" tak tie sa rozhýbali omnoho skôr ako národné vlády či únia. Neviem prečo stále pretrváva taká nenávisť voči neziskovkám, ktoré často riešia veci efektívnejšia ako tie štáty a platí to i v prípade migranov i keď samozrejme to vyriešiť nevedia.
  Nik netvrdí, že migranti nie sú i náš problém. Ale keby človek počúval našich vládnych politikov tak si myslí, že tie tisíce sa už plavia cez Dunaj a pritom druhým dychom tvrdia, že k nám i tak nehcú - čo je pravda.
  Skrýt celý příspěvek

 • alter01
  18:29 24.03.2016

  Nechcem byť pesimista , ale tento boj sa ešte nezačal a už sme ho prehrali . To , že v najbližších rokoch /5-10/ sem prídu miliony arabských moslimov je fakt. Lebo ak nie , tak za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechcem byť pesimista , ale tento boj sa ešte nezačal a už sme ho prehrali . To , že v najbližších rokoch /5-10/ sem prídu miliony arabských moslimov je fakt. Lebo ak nie , tak za 30-50 rokov začneme vymierať a potom iba budeme vydaný na pospas neriadenej , hromadnej migrácii , skôr obsadzovaniu územia. Už dnes má Nemecko nevyužitých desiatky miliárd € svojich prebytkov , milion prázdnych bytov , stovky opustených fabrík v exDDR a chybajú mu len ludia na ďaľšiu expanziu. Nie je to v prípade nemecka nič nové
  . Bolo to v počas ll. svetovej vojny / miliony zajatcov a nútene nasadených/, potom prísun pár milinov turkov čo začalo zlatý vek NSR, potom miliony španielov, grékov a talianov , juhošov a posledne to boli zase naše štáty z OSTbloku . Všetkých dokázalo Nemecko absorbovať a čo nie tak hrubo vyhodilo späť domou.
  Tak nemám obavy z 1-2 milionov arabov Nemecku . Oni si s nimi poradia.
  Skôr mám obavy , že 10-15000 arabov v ČR , alebo SR dokáže rozvrátiť celý náš labilný politický systém .
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  18:25 24.03.2016

  Pan dusan nám tu nemusí nic vysvětlovat.
  Má právo na svůj názor i na hashtag #Jesuishranolky.
  Na bruselských útocích je nejděsivější naše reakce na ně, viďte pane dusane?

  Pan dusan nám tu nemusí nic vysvětlovat.
  Má právo na svůj názor i na hashtag #Jesuishranolky.
  Na bruselských útocích je nejděsivější naše reakce na ně, viďte pane dusane?

 • jenikdavid
  18:21 24.03.2016

  Muslimové (proti kterým obecně nic nemám) si to hlavně musí vyřešit mezi sebou. Dokud se budou navzájem krýt, nepomůžou sebelepší prostředky. Ale když by je začali zvýšeně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Muslimové (proti kterým obecně nic nemám) si to hlavně musí vyřešit mezi sebou. Dokud se budou navzájem krýt, nepomůžou sebelepší prostředky. Ale když by je začali zvýšeně otravovat policajti ve městech, na náměstích, na tržištích atd, tak by se snad trochu víc snažili pravé radikály odhalit nebo je minimálně neschovávat ve svých čtvrtích. Ne natrvalo, ale zrovna teď si to umím v některých městech představit.

  Je to stejný jako když se mi bude před barákem potulovat bílej nácek ve chvíli, kdy den předtím někoho podobná skupinka skope o ulici vedle. Tak taky zvednu telefon a zavolám policajty, aby ho prověřili, jestli u sebe nemá zbraň a co tam vlastně dělá. Prostě tam kde bydlím a kde chodím žádný extrémisty nechci. Bílej, černej, fialovej, nikoho. Ale musím taky proto něco udělat. Izraelské řešení je fajn, sice to nevyřeší vše, ale je to další linie prevence. Navíc, kdo říká, že zrovna u nás nezaútočí zase nějakej pomatenec jako v Brodě...zatím je to víc pravděpodobný než terorista a i proto by bylo dobrý tomuto předcházet...
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  18:17 24.03.2016

  Dusan > Vies mi vysvetlit, preco ked idem do Chorvatska, ja potrebujem pas a oni absolutne bez dokladov prejdu krizom celu Europu ?

  Migranti sa nas netykaju > Skus to vysvetlit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan > Vies mi vysvetlit, preco ked idem do Chorvatska, ja potrebujem pas a oni absolutne bez dokladov prejdu krizom celu Europu ?

  Migranti sa nas netykaju > Skus to vysvetlit soferom kamionov, ktori chodia do Anglicka cez Cale a preletelo im brvno cez celne sklo

  Migranit sa nas netykaju > Skus to vysvetlit Slovenke, ktore pracuje v Bruseli, ale mala stastie. Prechadzala cez stanicu metra o 15 min skorej ako tam vybuchla bomba.

  Vies mi vysvetlit, kdo dal pravo migrantom v Grecku pozadovat vstup do Nemecka. Pokial viem europske pravo hovori o prvej bezpecnej krajine v ktorej maju poziadat o azyl a cakat na vybavenie azylu. Kto im dal pravy vyberat si do ktorej krajini chcu ist.

  Tvarit sa, ze migranti sa nas netykaju lebo na Slovensku nie su. Velmi krasnu priklad pstrosej politiky.

  Evidentne by si suhlasil s tymto komentarom
  http://komentare.sme.sk/c/2012...

  To je zivotopis autora
  V rokoch 1989 - 1990 bol poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR. Od 1990 do 1991 predsedal Strane zelených na Slovensku a bol podpredsedom Strany zelených (ČSFR). V 1990 - 1992 bol riaditeľom odboru sociálnych súvislostí na Federálnom Výbore pre Životné Prostredie v Prahe a poradca ministra. V rokoch 1993 - 2003 bol riaditeľom nadácie Ekopolis - Environmental Partnership for Central Europe - Slovakia (EPCE), jednej z troch najväčších grantových nadácií na Slovensku. V súčasnosti je členom Správnej rady.
  Od marca 2003 pracuje ako Community Foundation Senior Specialist v Svetovej banke, Washington, kde sa venuje rozvoju komunititných nadácií.

  Tento clovek sedi 13 rokov vo Washingtone. V zivote nic rozumne nerobil, len bol prisaty v najakych nadaciaach a neziskovkach a on ide poucat.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:24 24.03.2016

  Bezpečnosti sa treba venovať. Ale zas to netreba preháňať. Ak by boli i superdokonalé kontroly na letiskách - tak to nerieši v princípe nič - útočník sa nájde iné miesto. To isté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bezpečnosti sa treba venovať. Ale zas to netreba preháňať. Ak by boli i superdokonalé kontroly na letiskách - tak to nerieši v princípe nič - útočník sa nájde iné miesto. To isté sa deje i v Izraeli.

  Argonaut.CZ

  "pomerne jasne definovaná problematická skupina" ... v preklade "moslimovia"... čo je ako obyčajne jednoduché .. a nesprávne riešenie.
  V Európe žijú milióny moslimov a väčšia časť bez problémov. A "domácích" blánznov tu máme tiež dosť (Breivik, Hartman a pod. )
  Chrániť hranice treba .. hádam o nie je chyba utečencov, že prebehnú cez hranice..to by ohrozil v ohrození každý, chyba je, že si v nich nevieme urobiť poriadok. Len taká jenoduchá "perlička" riešenia nebezpečenstva terorizmu na Slovensku. Fico s Kaliňákom sa určite nehrajú na korektnosť ... a so svojimi blúzneniami o nebezpečných utečencoch, v ich ponímaní teroristoch, sú už na Slovensku, kde nie je pomaly žiadny, na smiech. Ale na slovenskej cudzineckej polícii v Bratislave nevie nik ani po anglicky !!! .. tí tam určite odhalia nejakého teroristu : )
  Ak je v niečom problém tak v sociálnej, resp. skôr socilistickej politike - typickým príkladom je Francúzko. Predstava, že stačí zvýšiť sociálne dávky a sociáne problémy sa vyriešia sú scestné a nefungujú ani u nás na východe v rómskych osadách ani v komunitách vo Francúzku.
  A ani zatvorenie hraníc nič nerieši, lebo zväčša i tak útočia "star" prisťahovalci, resp. ich potomkovia.
  Súhlasím s tým, že prehnaná korektnosť je zlá, ale ak čítam tie primitívnosti v našich krajinách, kde sme utečencov skoro ani nevideli, tak mi to dosť pripomína nenávistnú kampaň pre likvidáciou Židov.
  Také primitívnosti na moslimov vyťahval i náš premiér v predvolebnej kampani v naivnej snahe, že mu to pomôže. Pomohol Kotlebovy ktorý predvádza svoje náckovské zvyky zatiaľ len u nás v banskobystrickom kraji, ale je peknou výstrahou, že jednoduché riešenia nerieša nič.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:34 24.03.2016

  V zasade existuji dve moznosti. Bud si budeme hrat na hyperkorektni kulturu (odsouzenou timto k zanikuu) , ktera postihuje zejmena sporadane obyvatelstvo a snizuje jeho zivotni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V zasade existuji dve moznosti. Bud si budeme hrat na hyperkorektni kulturu (odsouzenou timto k zanikuu) , ktera postihuje zejmena sporadane obyvatelstvo a snizuje jeho zivotni komfort vuci pomerne jasne definovane problematicke skupine, a nebo se zacnou resit puvodci problemu a skutecna ochrana vnejsich hranic. Dela se ta prvni varianta, ale ani kamera v kazdem obyvaku jak v Orwellovi utokum nezabrani, pokud tu utocnici maji priznive politicke podhoubi. A to multikulti korektnost v cele s nezoskovkami realne a cilene vytvari pod vlajkou pseudohumanismu a neomarxismu. Howg!
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  16:32 24.03.2016

  Největší problém Evropy je "Politická korektnost " Dokud nebudeme upřimní nejen ve všedních věcech ale i v ožehavých tématech, budeme jen bezmocné loutky v světovém dění. Politická ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Největší problém Evropy je "Politická korektnost " Dokud nebudeme upřimní nejen ve všedních věcech ale i v ožehavých tématech, budeme jen bezmocné loutky v světovém dění. Politická korektnost je jen lhaní si do kapsy a odporná přetvářka. Jako že lidi nejsou rasisti, sobecký zmetci a podobně. Jenže s tím asi ani 1000 obětí jen tak nehne.
  Skrýt celý příspěvek