Izraelský Namer s 30mm automatickým kanónem

Namer s novou bezosádkovou věží a 30mm automatickým kanónem. / IDF

Izraelské ministerstvo obrany představilo prototyp známého obrněného vozidla Namer s automatickým kanónem ráže 30 mm. Kanón je umístěn v nové izraelské bezosádkové bojové věži.

Namer je ve svém původním poslání těžký obrněný transportér postavený na podvozku tanku Merkava Mk4. Posádku tvoří 12 lidí - řidič, velitele, střelec a devět členů výsadku. Namer poskytuje balistickou a protiminovou ochranu na úrovni tanků, čemuž odpovídá i velká hmotnost - 62 t.

V současné době v izraelských obranných silách IDF (Israel Defense Forces) slouží 120 vozidel Namer. Do roku 2027 plánuje IDF provozovat 531 vozidel Namer.

Doktrína IDF nikdy nepočítala s nasazením klasických bojových vozidel pěchoty (BVP) - tedy vozidel schopných převážet pěchotu na bojiště a podporovat ji v boji automatickými kanóny. Hlavní palebnou podporou izraelské pěchoty vždy zajišťovaly tanky. Izraelské obrněné transportéry jsou proto vybaveny pouze kulomety a granátomety.

Zdá se však, že se názor IDF na klasická BVP v poslední době mění. Izraelské ministerstvo obrany, resp. Tanková administrativa MANTAK (Tank Administration), ve spolupráci s IDF, vyvinula první  izraelské  "klasické" BVP na podvozku transportéru Namer.

Podle brigádního generála Barucha Matzliacha, šéfa MANTAK, která má na starosti i vývoj tanků Merkava, Namer s 30mm kanónem (a sesednuvší výsadek) bude především méně závislý na dalších jednotkách v poskytování palebné podpory.

“Obrněné vozidlo se střeleckou věžičkou poskytuje lepší reakci na městské boje," řekl Matzliach. "30mm věž je navržená pro poskytování značené palebné podpory pěchotním jednotkám tak, aby vojáci byli více nezávislí na bojišti a aby se snížila závislost na ostatních jednotkách.”

Výzbroj bezosádkové věže BVP Namer tvoří americký 30mm kanón Orbital Mk44 Bushmaster a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Pro kanón je k dispozici 200 ks a pro kulomet 700 ks munice.

Věž je vybavena radary Windguard a dvěma výmetnicemi aktivního obranného systému Trophy - ten již prokázal svou schopnost chránit vozidla před protitankovými řízenými střelami (PTŘS) a RPG.

Střelec a velitel BVP Namer mají na věži k dispozici dva nezávislé kulové opto-elektrické senzory. Senzor střelce je fixován s osou hlavně, plně otočný kulový senzor velitele je umístěn výše, na druhé straně. Za senzorem střelce se nachází minomet ráže 60 mm, v sériovém provedení věž získá i PTŘS Spike - ve verzi Spike ER s doletem až 8000 m. 


Bojové vozidlo pěchoty Namer v akci

Podle Matzliacha je věž instalována přímo na horní pancíř vozidla Namer, s minimálními zásahy do samotné konstrukce. Takové řešení nejen zvyšuje balistickou odolnost vozidla a schopnost přežití posádky, ale také zachovává původní velikost výsadku.

"Věžička je bezosádková a nezasahuje do bojového prostoru, takže není snížená schopnost převážet vojáky. Ovládaní věže je snadné a bude zajišťováno posádkou obrněného vozidla,” vysvětluje Matzliach.

Je však otázkou, zda k věži z vnitřku vozidla nevede menší servisní otvor, např. kvůli řešení závad nebo doplnění munice.

IDF počítá s instalací věže i na nových kolových obrněných vozidlech Eitan a do budoucna snad i na nových vozidlech vznikající v rámci programu Carmel.

Připomeňme, že Eitan je těžký kolový transportér s pohonem 8×8 o hmotnosti 35 t. Jedná se zřejmě o nejtěžší kolový transportér současnosti. Například maximální hmotnost ruského kolového transportéru Bumerang je odhadována na 20 t a hmotnost německého vozidla Boxer na 25 t.

Během následujících dní začne IDF testovat BVP Namer a pokud vše půjde dobře, vozidlo následně vstoupí do výzbroje izraelských sil.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...

NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické ...

ROZHOVOR: Izraelský tank SABRA pro Armádu ČR

Po roce 2020 Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) začne hledat nový hlavní bojový tank MBT (Main Battle ...

Projekt Carmel: Budoucnost izraelských obrněných jednotek

Brigádní generál Didi Ben-Yoash, bývalý šéf izraelských obrněných sil, na mezinárodní konferenci ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!