Izraelský průmysl – důležitý partner českých ozbrojených sil

Izraelský průmysl – důležitý partner českých ozbrojených sil
Systém protivzdušné obrany David´s Sling / Foto: Rafael (Zvětšit)

Česká armáda i více než třicet let po pádu železné opony v některých oblastech stále používá zbraňové systémy a vybavení z dob komunistického režimu. Jejich nahrazování se mnohdy neúměrně táhne, nicméně modernizace armády probíhá, a i přes krizovou situaci zapříčiněnou pandemii politici jsou zajedno v názoru, že má pokračovat. Významnou roli v modernizačním procesu české armády v posledních letech hraje i izraelský průmysl, který má bezpochyby co nabídnout.

Není tajemstvím, že Česko a Izrael udržují již léta velmi dobré vztahy, a to jak politické, tak i hospodářské a spolupracují v oblasti obrany a bezpečnosti. Izraelský obranný průmysl patří ke světové špičce a jeho výrobky používají nejrůznější země po celém světě, včetně těch nejvyspělejších. Izraelské systémy mají tradičně vysokou technologickou úroveň, navíc jsou často prověřeny přímo v ostrém nasazení, což je jejich přidaná hodnota. To jsou důvody, proč se izraelské bojové a elektronické systémy i speciální zařízení objevují i ve výzbrojí zemí NATO, včetně Spojených států, přestože země sama není členem aliance.

Česká armáda rovněž používá výrobky izraelského obranného průmyslu, přičemž čeští vojáci se s nimi začali potkávat relativně nedávno. Od prvních vlaštovek z přelomu století se do současnosti dostalo nebo se chystá do výzbroje českých ozbrojených sil hned několik zajímavých položek, z nich minimálně dvě jsou zásadního charakteru. Navíc s nimi přichází i zapojení českých firem do jejich výroby a poskytování servisních služeb. Izrael a jeho zbrojní podniky se tak stávají důležitými partnery nejen pro ozbrojené síly, ale i pro domácí průmysl.

Pokud budeme mluvit konkrétně, tak onou již zmiňovanou první vlaštovkou byl projekt modernizace tanků T-72M4CZ. Do nich totiž byly zabudovány izraelské powerpacky Nimda NPP 2000-1. Zásadnějším však byl rozsáhlý program Pandur II z druhé poloviny prvního desetiletí. Česká armáda tehdy u korporace GDELS objednala nová kolová obrněná vozidla Pandur II, přičemž verze KBVP, jež tvořila velkou většinu z dodaných vozidel, byla opatřena izraelskými prvky. Šlo o bojovou věž Samson RCWS-30, která disponuje navíc ještě izraelskými protitankovými řízenými střelami Spike.


Elta EL/M 2084; větší foto / Foto: Rafael

V minulém desetiletí i nyní česká armáda nakupuje mimo jiné vozy Tatra Force, které jsou vybaveny pancéřovanými kabinami, jejichž konstrukce vznikla ve spolupráci společnosti Tatra Defence Vehicle a izraelských specialistů na pancéřovaná vozidla. Izraelské výrobky se ale objevují i u českého letectva. Například univerzální vrtulníky Mi-171ŠM v rámci modernizačních vylepšení získaly izraelské systémy ochrany před řízenými střelami AMPS-M. U taktického letectva pak byly poměrně nedávno zavedeny do výzbroje bojových letounů JAS-39 Gripen zaměřovací a průzkumné kontejnery Litening 4i rovněž izraelské provenience.

Současným velmi zásadním modernizačním projektem je pořízení nových radarových systémů protivzdušné obrany České republiky. I na něm se zásadní měrou budou podílet izraelští partneři. Armáda vybrala radarové systémy Elta EL/M 2084, tedy v ostrém nasazení prověřené radary, na jejich výrobě se budou podílet i české firmy. Především to bude pardubická technologická společnost Retia nebo kopřivnická automobilka Tatra Trucks. České firmy tak získají přístup ke špičkovému know-how a navíc díky spolupráci s izraelskými výrobci budou zajišťovat servisní služby české armádě.


Litening 4i pod JAS-39 Gripen; větší foto / Foto: army.cz

Dalším velmi aktuálním a zásadním projektem modernizace českých ozbrojených sil, na kterém se podílí izraelská strana, je náhrada zastaralých raketových systémů protivzdušné obrany České republiky. Vláda rozhodla, že letité systémy 2K12 Kub pocházející z dob Varšavské smlouvy, nahradí špičkové raketové systémy Spyder vyráběné izraelskou společností Rafael. Zde je namístě zmínit, že Rafael je společností, která se na modernizace českých ozbrojených sil podílí již od zavedení zmiňovaných vozidel Pandur II. Věže Samson RCWS-30 i střely Spike jsou výrobky právě společnosti Rafael, platí to i o kontejnerech Litening 4i, které používají gripeny českého letectva.

Rafael Advanced Defense Systems je státní společnost sídlící v Haifě a patří mezi tři největší zbrojovky v Izraeli. Její historie je úzce spojena s existencí moderního Státu Izrael, byla založena záhy po jeho vzniku. Firma vyvíjí a vyrábí řadu systémů pro letectvo, pozemní jednotky, námořnictvo, protivzdušnou obranu i pro oblast elektronického boje či průzkumu. V oblasti letectví jsou to například protiletadlové řízené rodiny I-Derby a Python 5 nebo řízená protizemní munice řady Spice. Pro pozemní síly můžeme zmínit protitankové řízené střely rodiny Spike (používají se však například i u bitevních vrtulníků), dále je to ochranný systém Trophy pro vozidla, různé bojové věže pro obrněná vozidla, pozorovací systém TopLite, přídavné pancéřovaní atd. Společnost také vyvíjí a vyrábí systémy s dálkově řízenými bezpilotními letouny a námořními drony, např. typ Protector a jiné.


Spike LR2; větší foto / Foto: Rafael

V oblasti protivzdušné obrany firma Rafael vyvinula a vyrábí známé a ověřené systémy David´s Sling, Iron Dome a Spyder. Právě poslední z nich si česká armáda vybrala jako náhradu za dnes používané komplety 2K12 Kub ze sovětských dob. Důležitou položkou při rozhodování byl požadavek zapojení českého průmyslu do projektu modernizace výzbroje protivzdušné obrany. Do projektu se zapojí firma Retia, která má bohaté zkušenosti z oblasti radiolokační techniky a systémů protivzdušné obrany, a také státní Vojenský technický ústav (VTÚ) nebo automobilka Tatra Trucks. České firmy se při zavádění systémů Spyder do AČR budou podílet na jejich výrobě minimálně ze 30 procent, zajistí také jejich implementaci do systémů velení a řízení české armády, jejich konfiguraci a budou mít na starosti i servisní podporu.

Raketový komplet Spyder (Surface-to-air PYthon and DERby) je univerzální raketový systém, který je určen jak pro nepřetržitou protivzdušnou obranu státu, tak pro ochranu důležitých lokalit, letišť, objektů, ale i pozemních jednotek armády. Je schopen ničit celou škálu cílů, například bezpilotní prostředky, letadla, vrtulníky, řízené střely s plochou dráhou letu za jakéhokoliv počasí, ve dne i v noci. Není bez zajímavosti, že raketový systém Spyder je kompatibilní s radarem Elta EL/M 2084, tedy typem, který česká armáda objednala v počtu osmi kusů pro kontrolu a sledování českého vzdušného prostoru.


I-Derby ER; větší foto / Foto: Rafael


Python-5; větší foto / Foto: Rafael

Systém SPYDER může mít různý výškový a vzdálenostní dosah podle použitého typu střel. Vedle střely Python-5 jsou k dispozici různé varianty střely I-Derby, některé z nich mohou být vybaveny i přídavnými boostery pro prodloužení doletu. Python-5 používá infračervené navádění ve dvou vlnových pásmech, zatímco rakety I-Derby aktivní radiolokační navádění. Obě střely rovněž vyvinula a vyrábí společnost Rafael a jsou určeny nejen pro pozemní systémy protivzdušné obrany, ale také jako výzbroj bojových letounů. V této souvislosti můžeme zmínit, že česká armáda plánuje v nejbližších letech pořídit nové protiletadlové řízené střely pro letouny JAS-39 Gripen i L-159 Alca. Střely Python-5 a I-Derby tak nabízejí možnost unifikace raketové výzbroje pro letectvo i protivzdušnou obranu.

Je patrné, že v posledních dvou desetiletích se izraelský průmysl stále větší měrou podílí na modernizaci české armády, která konečně nahrazuje zastaralé systémy moderními. Přínosem spolupráce s izraelskými partnery je fakt, že česká armáda získává technologicky špičkové systémy, které jsou odzkoušené a osvědčené. Navíc izraelské firmy jsou spolehlivými partnery a Česká republika má nadstandardní vztahy se Státem Izrael, což jsou důležité záruky pro dlouhodobé fungování výzbroje a zařízení, které česká armáda pořizuje. Spolupráce s Izraelem také samozřejmě přináší technologický rozvoj českých firem, což má přínos nejen ekonomický, ale také pomáhá rozšiřovat základnu odborníků a specialistů ve firmách, a tedy i soběstačnost České republiky v oblasti vývoje a výzkumu.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR získá izraelské protivzdušné systémy SPYDER

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahajuje jednání s izraelskou stranou ohledně dodávek raketových ...

Drony pro Armádu ČR: Heron vs. Tactical Heron

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) hodlá v letech 2023 až 2027 získat taktické bojové drony za 1,5 ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Iron Dome: Protiraketové schopnosti a zavedení do Armády ČR

V polovině dubna izraelská společnost Rafael sdílela video s penzionovaným brigádním generálem Pini ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  18:44 28.05.2021

  Jedno je jisté, víra autora v to co napsal je jistě pevná a neoblomná. :-) Je nutné si uvědomit, že všichni zbrojaři jsou jen a pouze obchodníci a obvzláště takoví, kteří mají ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedno je jisté, víra autora v to co napsal je jistě pevná a neoblomná. :-)
  Je nutné si uvědomit, že všichni zbrojaři jsou jen a pouze obchodníci a obvzláště takoví, kteří mají peníze náboženstvím.
  Příkladů, kdy se AČR dobrovolně vzdala možnosti širšího výběru soutěží a čla cestou přímých zadání jdou pevně v ruce se zakázkami "dohozenými" na míru izraelskému státu a českým firmám v článku zmíněných.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:42 28.05.2021

   Vzhledem k tomu že článek vznikl nepochybně u zainteresovaných zbrojařů, tak se nelze divit ladění článku. Ovšem to že prezentovaná izraelská technika představuje (většinou) ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k tomu že článek vznikl nepochybně u zainteresovaných zbrojařů, tak se nelze divit ladění článku. Ovšem to že prezentovaná izraelská technika představuje (většinou) kvalitní řešení nelze pochybovat.Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    19:58 28.05.2021

    Pravda, taky mě to celkem zajímá. Sice v rámci unifikace by systém NASAMS byl asi lepší volbou (dle mého, čistě teoretického, názoru), přeci jen by se mohly využívat Sidewindery na ...Zobrazit celý příspěvek

    Pravda, taky mě to celkem zajímá. Sice v rámci unifikace by systém NASAMS byl asi lepší volbou (dle mého, čistě teoretického, názoru), přeci jen by se mohly využívat Sidewindery na letadla i na komplety. On ale asi bude úplně jakýkoliv výběr obrovským krokem vpřed oproti "třem prstům smrti".Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    11:20 29.05.2021

    Scotty Článek je evidentně reklamou. Izraelská technika je více než dobrá, ale stále přicházíte o možnost reálně porovnat ji se západoevropskou nebo americkou, pokud se možnosti ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Článek je evidentně reklamou.
    Izraelská technika je více než dobrá, ale stále přicházíte o možnost reálně porovnat ji se západoevropskou nebo americkou, pokud se možnosti výběru vzdáte. Už jen z důvodu větší kompatibility v alianci je to na pováženou.
    Zkuste se podívat třeba na Spyder, ten nepoužívá ani izraelská armáda, pouze se exportuje zahraničním armádám a přitom jedna z výhod je používání střel Python a Derby izraelským letectvem.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     11:38 29.05.2021

     Vzhledem k tomu že mají zavedenou Železnou kopuli a Davidův prak byl by Syder už troch nadbytečný. Navíc zrovna Spyder nemá na západě ve své kategorii konkurenci.

     Vzhledem k tomu že mají zavedenou Železnou kopuli a Davidův prak byl by Syder už troch nadbytečný. Navíc zrovna Spyder nemá na západě ve své kategorii konkurenci.

     • flanker.jirka
      11:47 29.05.2021

      Vámi zmíněné systémy slouží jako C-RAM a protiraketová obrana, Spyder vzhledem k původnímu účelu raket tak dobrý není, například proti rychle letícím cílům jako jsou ARM střely ...Zobrazit celý příspěvek

      Vámi zmíněné systémy slouží jako C-RAM a protiraketová obrana, Spyder vzhledem k původnímu účelu raket tak dobrý není, například proti rychle letícím cílům jako jsou ARM střely nebo balistické cíle. Izraelské námořnictvo dalo také přednost jiným systémům, mimo C-Dome, což má být námořní verze Iron Dome mají dostat systémy Barak.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:06 29.05.2021

      Ovšem stále můžou působit v případě potřeby proti letadlům a vrtulníkům. To je jejich nesporná výhoda oproti Sypderu který není na protiraketovou obranu určený. Proto není až tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Ovšem stále můžou působit v případě potřeby proti letadlům a vrtulníkům. To je jejich nesporná výhoda oproti Sypderu který není na protiraketovou obranu určený. Proto není až tak divné že izraelská armáda, pro kterou je protiraketová obrana prioritní, nesáhla po Spyderu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:31 29.05.2021

      Scotty
      O to je divnější, že si AČR vybere natvrdo spyder bez lepší analýzy ostatních možností, v době změn v trendů na bojišti o kterých víme minimálně od roku 2012.

      Scotty
      O to je divnější, že si AČR vybere natvrdo spyder bez lepší analýzy ostatních možností, v době změn v trendů na bojišti o kterých víme minimálně od roku 2012.

     • Scotty
      15:08 29.05.2021

      Nepředpokládám že by ministerstvo mělo peníze na výkonnější systém než Spyder nebo NASAMS. Z těch dvou je Sypder z mého pohledu lepší volba. Analýzy nabízených produktů se jistě ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepředpokládám že by ministerstvo mělo peníze na výkonnější systém než Spyder nebo NASAMS. Z těch dvou je Sypder z mého pohledu lepší volba. Analýzy nabízených produktů se jistě dělaly.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:07 29.05.2021

      Scotty Proč se upinat pouze na porovnání Spyderu a NASAMS? Systémů v této kategorii je vice a i u vámi zmíněných rozhoduje i to v jaké verzi si je pořídíte. A peníze, to je jiná ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Proč se upinat pouze na porovnání Spyderu a NASAMS? Systémů v této kategorii je vice a i u vámi zmíněných rozhoduje i to v jaké verzi si je pořídíte. A peníze, to je jiná kapitola. Stačí se podívat na požadavek s navýšením ceny. Najednou jiné systémy o moc dražší nebudou. Pořád trvám na tom, že přímé určení co se koupí bez možnosti výběru, jako v případě BVP je špatné a pro AČR nevýhodné, bez ohledu na kvalitu toho či onoho systemu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:28 29.05.2021

      Možností víc je, ale všechno to jsou výkonnější a tedy podstatně dražší systémy. Víme že pro ministerstvo už je problém 15 miliard, které nechtějí/nemůžou dát.

      Možností víc je, ale všechno to jsou výkonnější a tedy podstatně dražší systémy. Víme že pro ministerstvo už je problém 15 miliard, které nechtějí/nemůžou dát.

     • flanker.jirka
      19:16 29.05.2021

      Scotty
      Možností je víc???
      AČR jedná ještě s někým jiným a o něčem jiném než je Spyder???

      Scotty
      Možností je víc???
      AČR jedná ještě s někým jiným a o něčem jiném než je Spyder???

     • Nesher
      19:40 29.05.2021

      flanker
      Kolik znáš systémů s podobnými vlastnostmi, které by se vešly do 10 mld. ?

      flanker
      Kolik znáš systémů s podobnými vlastnostmi, které by se vešly do 10 mld. ?

     • flanker.jirka
      20:16 29.05.2021

      Nesher Žádný z politicky a bezpečnostně průchozí země, protože se ukázalo, že i Spyder za 10 mld nebude. :-) Otázkou pak je, co by byli schopni nabídnout ostatní výrobci? Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Žádný z politicky a bezpečnostně průchozí země, protože se ukázalo, že i Spyder za 10 mld nebude. :-)
      Otázkou pak je, co by byli schopni nabídnout ostatní výrobci? Ale to je zda se uz mimo veškeré uvažování.
      Odpovím Vám tedy otázkou, máme jistotu, že za 15 mld nám nedokáže někdo jiný nabídnout jiný systém?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:20 29.05.2021

      flanker.jirka Ke píšu o tom že armáda jedná ještě z někým? Píšu že je obecně víc možností při pořizování krátko až středně dosahové PVO. Ovšem limitace je jasně daná finančními ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ke píšu o tom že armáda jedná ještě z někým? Píšu že je obecně víc možností při pořizování krátko až středně dosahové PVO. Ovšem limitace je jasně daná finančními možnostmi. Takže se znovu vracíme mezi NASAMS a Spyder. Kde je Spyder MR jasně lepší volba. Všechny ostatní systémy jsou už výkonnější a tedy budou logicky dražší.
      Zatím známe předběžnou nebo spíš maximální cenu. Na kolik se dostane finální nabídka nevíme.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:12 30.05.2021

      Scotty Tak že všechny ostatní možnosti padly. Bude to Spyder, pokud budou peníze. Pokud to bude Spyder MR, tak je to dobrá volba, pokud to bude Spyder SR, tak jsou to vyhozené ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Tak že všechny ostatní možnosti padly. Bude to Spyder, pokud budou peníze.
      Pokud to bude Spyder MR, tak je to dobrá volba, pokud to bude Spyder SR, tak jsou to vyhozené peníze.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:14 30.05.2021

      SR je taková výkoností obdoba NASAMSu. MR už stojí nad ním.

      SR je taková výkoností obdoba NASAMSu. MR už stojí nad ním.

     • Nesher
      12:57 30.05.2021

      Flanker Cenu pořád neznáme, jednání probíhají. Navíc Spyder nabízí podobné, nebo lepší výkony než Nasams, ale např. Derby je levnější než Amraam. Takže jsme zpět u rozpočtu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Cenu pořád neznáme, jednání probíhají. Navíc Spyder nabízí podobné, nebo lepší výkony než Nasams, ale např. Derby je levnější než Amraam. Takže jsme zpět u rozpočtu. Cokoliv jiného (Aster, Barak.....) by bylo ještě dražší. Nejen na pořízení, ale i na provoz.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:10 30.05.2021

      Scotty Nesher NASAMS II je se Spyder MR srovnatelný, ma sice dražší střely, ale umí i AIM 9X. A k tomu má jednu velkou výhodu, je plně připravený po komunikační a bezepcnostni ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty Nesher
      NASAMS II je se Spyder MR srovnatelný, ma sice dražší střely, ale umí i AIM 9X. A k tomu má jednu velkou výhodu, je plně připravený po komunikační a bezepcnostni stránce do struktur datalinků používanych v NATO. Připravit po této stránce Spyder zadarmo určitě nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:08 30.05.2021

      Spyder MR je jednoznačně s dosahem střel nad NASAMSem. Kolik se toho bude měnit v rámci NATO kompatibility nedokážu odhadnout, ale pokud dostali zelenou EL/M 2084 tohle už nebude o ...Zobrazit celý příspěvek

      Spyder MR je jednoznačně s dosahem střel nad NASAMSem. Kolik se toho bude měnit v rámci NATO kompatibility nedokážu odhadnout, ale pokud dostali zelenou EL/M 2084 tohle už nebude o moc těžší.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:09 30.05.2021

      Nesher Nezapomínejte na to, že Spyder byl vybrán jako nejlevnější nabídka s tím, že pro 4 baterie stačí 10 mld korun. Nyní MO ČR tvrdí, že potřebuji o 50% více. Bohužel se asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Nezapomínejte na to, že Spyder byl vybrán jako nejlevnější nabídka s tím, že pro 4 baterie stačí 10 mld korun. Nyní MO ČR tvrdí, že potřebuji o 50% více. Bohužel se asi nikdy nedozvíme o kolik dražší byly ostatní nabídky a zda by se do 15 mld také vešli. Tvrdit, že i přes 50% navýšení je Spyder stále levnější je spekulace.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:29 31.05.2021

      To je trochu zavádějící informace, těch 15 mld. byla první nabídka a MO ji ihned odmítlo, takže jednání dále probíhají a rozhodně nelze tvrdit, že MO potvrdilo cenu 15 mld. K těm ...Zobrazit celý příspěvek

      To je trochu zavádějící informace, těch 15 mld. byla první nabídka a MO ji ihned odmítlo, takže jednání dále probíhají a rozhodně nelze tvrdit, že MO potvrdilo cenu 15 mld.
      K těm AIM9X, Spyder zase umí Python, který je opět levnější než americká střela.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:21 05.06.2021

      Nesher Celou dobu od průzkumu trhu přes oslovení dodavatele obě strany věděly, že mají k dispozici cca 10 mld. Těch 15 není žádná první nabídka, ale nabídka zřejmě upravená na ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Celou dobu od průzkumu trhu přes oslovení dodavatele obě strany věděly, že mají k dispozici cca 10 mld. Těch 15 není žádná první nabídka, ale nabídka zřejmě upravená na základě bližších podrobností se kterými se původně nepočítalo. https://www.mocr.army.cz/infor... Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:24 05.06.2021

      Flanker To už je malinko demagogie, jakmile se ti něco nehodí do krámu, tak to prostě ignoruješ. MO tu nabídku odmítlo a jedná ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      To už je malinko demagogie, jakmile se ti něco nehodí do krámu, tak to prostě ignoruješ. MO tu nabídku odmítlo a jedná dál.
      https://www.mocr.army.cz/infor... Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  16:24 28.05.2021

  "Autorství článku: Jméno a příjmení - autorem je daný člověk; Komerční sdělení - placený reklamní článek; Redakce AN - autor si nepřál být jmenován (s obsahem článku se redakce ...Zobrazit celý příspěvek

  "Autorství článku:
  Jméno a příjmení - autorem je daný člověk;
  Komerční sdělení - placený reklamní článek;
  Redakce AN - autor si nepřál být jmenován (s obsahem článku se redakce Armádních novin ztotožňuje);"

  Na Army Webu je stejný článek podepsán místo "Redakce AN" vcelku originálně "Redakce AW". Článek je jinak dobrý a kvalitní, dovolím si říct. Jen toto je lehce úsměvné.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:12 28.05.2021

   Ovšem spíš než tyhle PR kecy bych tu raději viděl nějaký článek o současném stavu a výhledech akvizice Spyderu.

   Ovšem spíš než tyhle PR kecy bych tu raději viděl nějaký článek o současném stavu a výhledech akvizice Spyderu.

   • toustr
    21:45 28.05.2021

    Scotty
    moje reakce je o vlákno výš, lehce jsem se překliknul :D

    Scotty
    moje reakce je o vlákno výš, lehce jsem se překliknul :D

   • flanker.jirka
    20:20 29.05.2021

    Scotty
    Poslední co proběhlo médií byla vyšší cena o 50%. Tak se asi organizuje celonárodní sbírka :-)

    Scotty
    Poslední co proběhlo médií byla vyšší cena o 50%. Tak se asi organizuje celonárodní sbírka :-)

 • dusan
  14:50 28.05.2021

  Žeby telepatia ? : ...Zobrazit celý příspěvek

  Žeby telepatia ? : )

  https://www.armyweb.cz/clanek/...

  Asi by bolo vhodné dať označenie PR a zdroj .... lebo to evidentne nie je článok redakcie ...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...