NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

ELM-2084 /  IAI

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické rozhodnutí ve věci pořízení nových radiolokátorů kategorie MADR, když vybralo prověřený radarový systém ELTA ELM-2084, který zajistí úplný přehled o situaci ve vzdušném prostoru ČR a v budoucnu se stane základem i pro protivzdušnou obranu (PVO) země.

Česko vybralo izraleský radarový systém, do jehož výroby se zapojí domácí průmysl, zajistí i přenos špičkových technologií do Česka, podpoří vědeckou spolupráci, a to vše v rámci plánovaného rozpočtu na pořízení nových radarů. K tomu všemu ještě posílí nákup radiolokátorů vztahy mezi Českou republikou a Izraelem v širším slova smyslu.

Izraelský multifunkční radarový systém ELM-2084 byl nabídnut za nižší cenu než konkurenční systémy, jako například prototypový švédský radar SAAB 4A.

ELM-2084 je nejlépe prodávaný radar svého druhu, celosvětově jich bylo dodáno přes 80 ks, proto může být prodejní cena nižší než u radaru, který existuje jen v prototypu a svou konečnou podobu získá až po dokončení vývoje.

Naproti tomu ELM-2084 používaný v rámci sytému PVO Iron Dome je v operačním nasazení již deset let a díky zkušenostem z provozu je neustále vylepšován a zdokonalován. Je nereálné se domnívat, že radarový systém, který existuje pouze jako prototyp a který nebyl nikdy dodán žádnému zákazníkovi, může být nabízen za konkurenceschopnou cenu.

SAAB 4A má před sebou ještě roky dalšího vývoje, než se z něj stane operačně použitelný zbraňový systém. Vypovídající také je, že o jeho pořízení v nejbližší budoucnosti neuvažuje ani švédské ministerstvo obrany.

Podle zkušeností odborníků vývoj prototypu podobného radiolokátoru trvá více než pět let. SAAB 4A stále není v operačním použití, a to ani ve Švédsku - potíže spojené s jeho technickým zráním by tak v případě jeho pořízení pocítila Česká republika.

Armáda ČR by se stala pro SAAB testovacím zákazníkem se všemi riziky a potížemi. Proto není ve světě běžné, že by u takto strategických a nákladných projektů byli úvodními zákazníky zahraniční uživatelé.

Princip fungování ELM-2084

Podle některých jsou provozní náklady radiolokátoru SAAB 4A nižší než u konkurence. Otázka ovšem zní, jak je možné něco podobného tvrdit v případě prototypu, který není nikde na světě nasazen do operační služby a žádný zákazník s ním nemá reálnou zkušenost? Odpověď je nasnadě - jde jen o vágní tvrzení nepodložené fakty a důkazy a jako takové se nedají brát vážně.

Skutečná čísla se dají zjistit pouze a jen na základě několikaletých zkušeností s provozem radiolkátoru ve skutečných podmínkách operačního nasazení. Koneckonců Armáda ČR má zkušenosti s provozem radarů švédské provenience, konkrétně jde o radarový systém ARTHUR, pro nějž servisní a další služby zajišťuje rovněž SAAB.

Čeští specialisté si tak mohli o nákladech na provoz i údržbu a další služby udělat poměrně přesný obrázek. Možná tato zkušenost hrala při rozhodování ve výběrovém řízení na radiolokátory MADR svou roli.

Důležitou součástí izraelské nabídky v rámci výběrového řízení na radary MADR je také podíl českého průmyslu na jejich výrobě a přístup k nejnovějším technologiím. Základem pro radar ELM-2084 jsou špičkové vysílací moduly na bázi nitridu gallia (GaN), které se mají vyrábět v české společnosti Retia.

Pro výrobu těchto technologicky vyspělých součástí vznikne v Pardubicích výrobní linka v ceně mnoha milionů dolarů. To je klíčové pro zajištění bezpečnosti provozu radiolkátoru na území České republiky.

Retia bude mít na starosti i vývoj i komunikačních jednotek pro radiolokátory, včetně NATO slučitelného spojení se systémy velení a řízení RACCOS Armády ČR. Tím bude zajištěna propojitelnost i funkčnost se současnými i budoucími systémy PVO. Zároveň bude zajištěna technická podpora a servisní služby domácími silami.

Izraelská vláda je připravena podepsat smlouvu na dodávky radiolokátoru MADR přímo s českou vládou v módu vláda - vláda G2G (Government to Government), což byl jeden z požadavků výběrového řízení. Česká republika tak dostane velmi dobře prověřený radarový systém, který se osvědčil ve službě u izraelské armády - izraelská vláda tak může garantovat jak technické parametry, tak i ekonomické náklady.

Zároveň bude zárukou pro přenos technologií a know-how do českého prostředí bez dodatečných nebo skrytých finančních požadavků, které by zatížily české daňové poplatníky.

Izraelská vláda je také partnerem, který má s tímto typem spolupráce velké zkušenosti, což je nejen zárukou, ale i významným přínosem pro vztahy mezi zeměmi s tak výjimečnými politickými i ekonomickými vazbami, jaké Česko a Izrael bezesporu mají.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR

Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého dosahu ReVISOR (RVR) od firmy RETIA. V současné době se ReVISOR podrobuje vojenským zkouškám u 25. protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích. Pokud půjde vše podle plánu, od letošního dubna do konce listopadu 2015 Armáda ČR převezme celkově čtyři systémy ReVISOR.

RETIA s Eltou představí špičkové technologie radaru MADR

Vedoucí česká společnost v oblasti vývoje a výroby radiolokačních technologií, vojenské elektroniky a záznamových systémů, pardubická RETIA, na veletrhu IDET 2015 představí rozsáhlou expozici pokrývající celé současné portfolio produktů a doprovodných služeb. IDETu se účastní i izraelský partner Retie, společnost Elta vyrábějící mj. radary sytému Iron Dome.

Radiolokátor (1): Zrození

Dokáže odhalit nepřátelský letoun nebo raketu i na velkou vzdálenost bez ohledu na denní dobu či počasí. Stejně tak ovšem na dálku zmapuje neznámý terén, zobrazí stav oblačnosti, zabrání nárazu do překážky či jiného stroje. Ale také změří rychlost vozu a usvědčí případného hříšníka z přestupku.

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. Osm radiolokátorů EL/M-2084 Armádě ČR dodá izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries).

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 6
 • flanker.jirka
  09:32 24.03.2017

  pjek: Je to přesně naopak, nejdříve musíte mít kvalitní průzkum, aby jste věděli kde co letí. Radary jsou plánované pro tuto radarovou síť, pro kterou máme hroty v podobě Gripenů.

 • pjek
  11:58 23.03.2017

  ->flanker: Jo, problém udržování rozpočtu na nákup při seškrtávání počtu kusů je běžný úkon těch, co mají plná ústa rozpočtové odpovědnosti a sami předvádějí pravý opak. Jinak mi přijde poněkud bizarní koupit radary a nemít k nim adekvátní PVO... Hlavně mít něco z kšeftu a na systémové řešení kašleme...

 • pjek
  11:53 23.03.2017

  Ouvej, tak jsem se dověděl, že vlastně neumím analyzovat realistické provozní a TCO náklady na základě údajů o prototypech při nacenění realisticky plánované sériové produkce. Je typické, že kdo mnoho o ekonomických analýzách neví, dopustí se kdejakého hloupého výroku. Elta jako součást Iron Dome má některé nákladové položky vyvolané systémovými požadavky, jež v ČR nemají opodstatnění a je otázkou (osobně nemám bližší informace), nakolik jsou neoddělitelnou součástí systému. Saab má, pokud vím, značně modulární řešení, což je základní cesta k nižším TCO. Takže ve Stropnického divadle zase rozhodují bez náležité profesionality. Pořídit radary od Elty nepovažuji za velkou chybu, za ní považuji naprosto neprofesionální ministerské komentáře k rozhodnutí i metodiku užitou k rozhodování. Spolupráce s Izraelem je zatížena faktem, že jde o spolupráci v podmínkách přímého řízení poruchového globálního finančního systému Izraelem, kde ztráty dopadají na kohokli jen ne na ty, kteří to řídí (viz první vlna krize 2008)

 • flanker.jirka
  20:04 21.03.2017

  JiriR, Rase, Maximus, stirling:
  nakouknul jsem na článek z Letectví a Kosmonautiky únor 2017, tématu se tam věnoval pan Soušek, mohu jen doporučit přečíst si článek s názvem Radar MADR pro AČR vybrán, zmiňuje tam i nějakou "evropskou normu" ohledně obchodování s vojenským materiálem a odkazuje se na vyjímečnost situace kdy se jedná o obchod mezi vládami, nejsem právník, ale vypadá to, že jako u každého nákupu armádního materiálu zůstává více otázek než odpovědí :-D na to už si asi budeme muset zvyknout.

 • flanker.jirka
  19:51 21.03.2017

  JiriR: v tisku psali, že odborníků tam měli hned okolo třiceti :-D
  Ale kouzlo takových věcí většinou bývá ukryté v detailu, je to jako přijít do škodovky a chtít auto, každý prodejce Vám navykládá pohádek a pak ve výsledku zjistíte, že jde jen obchodníka, který chce prodat, tak Vám slíbí i modré z nebe.

 • JiriR
  18:09 21.03.2017

  Flanker, predstava ze v komisi co vybira radar sedi elektrotechnik co pitva silene detaily....Vzpominam si ze jsem jednou zasel za sefem s hromadou papiru v ruce a zacal jsem silenym detailem.....nedopadlo to tehdy uplne dobre :-)

 • flanker.jirka
  16:41 21.03.2017

  Rase: jo, zrovna čtu toto: http://www.euro.cz/byznys/ceska-firma-vop-cz-bude-opravovat-rakouske-armadni-obojzivelniky-1337414
  spolupráce tu je, jen se to politikům nehodí.
  Ani mně nevadí, že armáda získá radary odjinud, ale když se dočtu, že za obdobnou cenu jich mohlo být deset zcela srovnatelných, tak se ptám proč tu nikdo nechce vojákům vyhovět, armáda začínala s požadavky na 12 kusů, které se během ekonomické krize poškrtaly na 10 a i to někdo utnul na osm, ovšem na toto ale pozor, cena deklarovaná MO kterou byli ochotni investovat zůstala stejná jako v případě 10 kusů! Asi máme na rozhazování.

  JiriR: je vidět, že tomu opravdu rozumíte :-D při použití multifunkčního radaru s plřs s koncovým IR nebo ARH navedením postačuje v dostatečné míře poskytovat informaci o poloze cílů, kterou dostanete na palubu střely jedno nebo dvojcestným datalinkem, v tomto směru fungují systémy jako MICA, IRIST, CAMM ER, Spyder, Spyder MR, IRIS t SLS a asi jich bude i více.
  Na to nepotřebujete být genius, tuto činnost reálně umí podporovat radary jako italský Cronos, TRLM 3D od Cassidianu, GM 200 z Francie, Giraffe AMB ze švédska, samozřejmě i izraelské radary jako ATAR a ELM2084, aplikovat stejnou funkci na nový radar, který používá jinou anténu, protože se rozhodli jít do jiného frekvenečního pásma je už pouze detail, nic nemožného. Na Eurosatory všichni výrobci kompletů plřs, včetně firmy Rafael vyrábějící Spyder deklarovali plnou kompatibilitu i s francouzským, italským a švédským radarem. Když si to troufnou tvrdit výrobci raket, tak asi vědí co nabízí.
  BAMSE nebrat :-D pokud něco z této kategorie, tak novou verzi Pantsiru, ale to je neprůchodné, nebo nám prezident domluví přes číňany jejich derivát Tungusky? :-D
  Nechápu co máte na mysli slovy o nějakém modelu???

  Maximus: rizikovost, mít závislou PVO, to jest zbraně proti prvnímu úderu, na zemi která je daleko tak že s ní není ani reálná možná silniční nebo železniční přeprava, bez toho, aby vlak nepřepadli indiáni se Vám zdá v pořádku? Není od věci si připomenout, že Izrael, ačkoliv chápu jejich kroky obranné politiky neustále porušuje některé rezoluce OSN. ...něco jiného bych viděl v případě obrněné techniky a pozemních sil, ale radary jako oči PVO jsou hodně důležité, zatímco většina pozemáků to v 15:30 zabalí a jde na jedno, tak PVO neustále pracuje. Z hlediska použití střel plřs, pak například německé IRIS T již používají Gripeny JAR a Švédska, oproti tomu se málo ví, že implementace Derby a Python 5 dopadla tak, že je nikdo na Gripenu nechce.

 • Rase
  14:54 21.03.2017

  flaker.jirka: Aktivity probíhají i tady, jen se o to tak nějak nemluví. Co vím, tak v polovině roku 2016, konkrétně 12.října na Švédsko-českém dnu obranného průmyslu ve Stockholmu, byla mezi VOP CZ (a Meoptou) a britskou zbrojovkou BAE Systems plc, dohodnuta intenzivnější spolupráce. Určitě probíhají jednání i mezi vládami atd. Tohle ale není zajímavé téma ani pro lidi, kteří se o armádu zajímají, natož pak pro laiky.
  Jinak jsem rád, že se koupilo něco jiného než od švédů, teď ještě prohloubit spolupráci s Němci, Poláky a zbytekem V4 (a okolím) a bude to v pohodě.

 • JiriR
  13:59 21.03.2017

  Ano, to máš pravdu. Ale RBS 70 se nenavádí radarem a BAMSE ..u svého minulého příspěvku jsem chtěl napsat do závorky- „doufám, že na mně nikdo nevytáhne BAMSE“ :-)

 • Maximus
  12:58 21.03.2017

  To JiriR: K těm raketám země-vzduch, co se nevyrábí ve Švédsku, dodám jen RBS-70 a BAMSE, který je jeden z kandidátů na nový PVO systém pro AČR, byť osobně má o něco málo horší parametry, než je specifikováno v požadavcích AČR.

Stránka 1 z 6