NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

ELM-2084 /  IAI

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické rozhodnutí ve věci pořízení nových radiolokátorů kategorie MADR, když vybralo prověřený radarový systém ELTA ELM-2084, který zajistí úplný přehled o situaci ve vzdušném prostoru ČR a v budoucnu se stane základem i pro protivzdušnou obranu (PVO) země.

Česko vybralo izraleský radarový systém, do jehož výroby se zapojí domácí průmysl, zajistí i přenos špičkových technologií do Česka, podpoří vědeckou spolupráci, a to vše v rámci plánovaného rozpočtu na pořízení nových radarů. K tomu všemu ještě posílí nákup radiolokátorů vztahy mezi Českou republikou a Izraelem v širším slova smyslu.

Izraelský multifunkční radarový systém ELM-2084 byl nabídnut za nižší cenu než konkurenční systémy, jako například prototypový švédský radar SAAB 4A.

ELM-2084 je nejlépe prodávaný radar svého druhu, celosvětově jich bylo dodáno přes 80 ks, proto může být prodejní cena nižší než u radaru, který existuje jen v prototypu a svou konečnou podobu získá až po dokončení vývoje.

Naproti tomu ELM-2084 používaný v rámci sytému PVO Iron Dome je v operačním nasazení již deset let a díky zkušenostem z provozu je neustále vylepšován a zdokonalován. Je nereálné se domnívat, že radarový systém, který existuje pouze jako prototyp a který nebyl nikdy dodán žádnému zákazníkovi, může být nabízen za konkurenceschopnou cenu.

SAAB 4A má před sebou ještě roky dalšího vývoje, než se z něj stane operačně použitelný zbraňový systém. Vypovídající také je, že o jeho pořízení v nejbližší budoucnosti neuvažuje ani švédské ministerstvo obrany.

Podle zkušeností odborníků vývoj prototypu podobného radiolokátoru trvá více než pět let. SAAB 4A stále není v operačním použití, a to ani ve Švédsku - potíže spojené s jeho technickým zráním by tak v případě jeho pořízení pocítila Česká republika.

Armáda ČR by se stala pro SAAB testovacím zákazníkem se všemi riziky a potížemi. Proto není ve světě běžné, že by u takto strategických a nákladných projektů byli úvodními zákazníky zahraniční uživatelé.

Princip fungování ELM-2084

Podle některých jsou provozní náklady radiolokátoru SAAB 4A nižší než u konkurence. Otázka ovšem zní, jak je možné něco podobného tvrdit v případě prototypu, který není nikde na světě nasazen do operační služby a žádný zákazník s ním nemá reálnou zkušenost? Odpověď je nasnadě - jde jen o vágní tvrzení nepodložené fakty a důkazy a jako takové se nedají brát vážně.

Skutečná čísla se dají zjistit pouze a jen na základě několikaletých zkušeností s provozem radiolkátoru ve skutečných podmínkách operačního nasazení. Koneckonců Armáda ČR má zkušenosti s provozem radarů švédské provenience, konkrétně jde o radarový systém ARTHUR, pro nějž servisní a další služby zajišťuje rovněž SAAB.

Čeští specialisté si tak mohli o nákladech na provoz i údržbu a další služby udělat poměrně přesný obrázek. Možná tato zkušenost hrala při rozhodování ve výběrovém řízení na radiolokátory MADR svou roli.

Důležitou součástí izraelské nabídky v rámci výběrového řízení na radary MADR je také podíl českého průmyslu na jejich výrobě a přístup k nejnovějším technologiím. Základem pro radar ELM-2084 jsou špičkové vysílací moduly na bázi nitridu gallia (GaN), které se mají vyrábět v české společnosti Retia.

Pro výrobu těchto technologicky vyspělých součástí vznikne v Pardubicích výrobní linka v ceně mnoha milionů dolarů. To je klíčové pro zajištění bezpečnosti provozu radiolkátoru na území České republiky.

Retia bude mít na starosti i vývoj i komunikačních jednotek pro radiolokátory, včetně NATO slučitelného spojení se systémy velení a řízení RACCOS Armády ČR. Tím bude zajištěna propojitelnost i funkčnost se současnými i budoucími systémy PVO. Zároveň bude zajištěna technická podpora a servisní služby domácími silami.

Izraelská vláda je připravena podepsat smlouvu na dodávky radiolokátoru MADR přímo s českou vládou v módu vláda - vláda G2G (Government to Government), což byl jeden z požadavků výběrového řízení. Česká republika tak dostane velmi dobře prověřený radarový systém, který se osvědčil ve službě u izraelské armády - izraelská vláda tak může garantovat jak technické parametry, tak i ekonomické náklady.

Zároveň bude zárukou pro přenos technologií a know-how do českého prostředí bez dodatečných nebo skrytých finančních požadavků, které by zatížily české daňové poplatníky.

Izraelská vláda je také partnerem, který má s tímto typem spolupráce velké zkušenosti, což je nejen zárukou, ale i významným přínosem pro vztahy mezi zeměmi s tak výjimečnými politickými i ekonomickými vazbami, jaké Česko a Izrael bezesporu mají.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ReVISOR: Radiolokační průzkumné čidlo pro Armádu ČR

Koncem srpna minulého roku objednalo Ministerstvo obrany ČR radiolokační průzkumná čidla krátkého ...

RETIA s Eltou představí špičkové technologie radaru MADR

Vedoucí česká společnost v oblasti vývoje a výroby radiolokačních technologií, vojenské elektroniky ...

Radiolokátor (1): Zrození

Dokáže odhalit nepřátelský letoun nebo raketu i na velkou vzdálenost bez ohledu na denní dobu či ...

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Zemak
  17:40 20.03.2017

  Ač nejsem kdoví jaký znalec radarů, tak jsem si v článku mj. přečetl i toto: "ELM-2084 používaný v rámci sytému PVO Iron Dome je v operačním nasazení již deset let a díky ...Zobrazit celý příspěvek

  Ač nejsem kdoví jaký znalec radarů, tak jsem si v článku mj. přečetl i toto:

  "ELM-2084 používaný v rámci sytému PVO Iron Dome je v operačním nasazení již deset let a díky zkušenostem z provozu je neustále vylepšován a zdokonalován"

  to jest k té "zastaralosti".Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  16:56 20.03.2017

  Jen drobná technická k tomu "osvědčený radar už je zastaralý": tak to je se vším a musíte zvážit, jestli půjdete do rizika nového a neozkoušeného (a dopadnete třeba jako se ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen drobná technická k tomu "osvědčený radar už je zastaralý":

  tak to je se vším a musíte zvážit, jestli půjdete do rizika nového a neozkoušeného (a dopadnete třeba jako se Zumwaltem, ale třeba taky ne) a nebo na nějaký vyvíjení a zkoušení nemáte nervy a/nebo praachy a kopíte něco, co možná není výkřik poslední techniky, ale zase víte že to nemá zákeřný mouchy a už to má hafec uživatelů, takže se na to dobře sháněj díly a podpora.

  Mimochodem nemyslím si, že ELTA nechala ten radar od jeho uvedení do provozu bez upgradů.

  A další věc - i Amíci u AEGIS radaru SPY stále sází na osvědčenou PESA anténu, ačkoliv by mohli zahájit vývoj nové AESA...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:26 20.03.2017

  Větší porci dobře placené demagogie jsem tu od autora ještě neviděl. Vážně si tu někdo myslí, že firma SAAB bude riskovat kůži na trhu s neprověřenou technologií? Zkuste občas číst ...Zobrazit celý příspěvek

  Větší porci dobře placené demagogie jsem tu od autora ještě neviděl. Vážně si tu někdo myslí, že firma SAAB bude riskovat kůži na trhu s neprověřenou technologií? Zkuste občas číst i něco jiného než armádnínoviny, v ATM SAAB uvedl jako prvního uživatele US NAVY, tzn. radar bude instalován na lodích, které jeden jsou v arktických podmínkách, další den v tropech.

  Pořídit EL/M 2084 je stejné jako přijít do obchodu v roce 2017 a říci, že nechci mobil z roku 2014, ale ten z roku 2006.

  Rase: pořídit v jednom balíku radary a rakety je možné, říká se tomu koncepce, a to v tom smyslu, jakým koncepce má být, pořídil by se funkční komplex, ale to je moc jednoduché a tolik z toho nekápne.Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  16:05 20.03.2017

  Neviem ako presne sú nastavené technické detaily súťaže a kompatibilita systémov, ale nebol by pre ČR výhodnejšia nejaka PVO dlhého dosahu. Chápem uplatnenie Spyder-u MR v ...Zobrazit celý příspěvek

  Neviem ako presne sú nastavené technické detaily súťaže a kompatibilita systémov, ale nebol by pre ČR výhodnejšia nejaka PVO dlhého dosahu.

  Chápem uplatnenie Spyder-u MR v izraelskej viaczónovej PVO ale dosah 35km mi pride ako samostane riešenie pre ČR dosť málo. Ako náhrada za KUB - ok, ale neuvažovalo MO o nákupe niečoho na úrovni PATRIOT/ S-300? Je tam tak zásadny rozdiel cena+údržba?Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  14:54 20.03.2017

  Spyder a Barak...no nikde sem to nevyčetl, ale vidím to asi tak... Barak 1 je parametrově slabší než Spyder MR, takže ten NE. Barak 8 je sice od izraelců, ale je šitej na míru ...Zobrazit celý příspěvek

  Spyder a Barak...no nikde sem to nevyčetl, ale vidím to asi tak...
  Barak 1 je parametrově slabší než Spyder MR, takže ten NE.
  Barak 8 je sice od izraelců, ale je šitej na míru Indům a ti jediný ho zatím zavádějí...sou to pěkný hračky to jo, ale zoubky bych si na ně nebrousil.

  Spyder je zavedej. Rakety Pathon a Derby sou vyzkoušený.
  O ověření rakety ze systému Barak 1 nebo 8 sem zatím nečetl.

  No nikde ale není řečeno že by Barak 8 nešel se Spyderama zkombinovat, přece jen to furt pochází od jedné firmy.
  A Barak 8 něco váží, ale Tatra 10x10 by si s tím poradila :DSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:23 20.03.2017

  Spyder vs. Barak - byl bych spíš pro Barak. Má větší pokrytí a parametry více než slušné. Spyderů by to chtělo víc. Ideálně oboje, ale to by byly vlhké sny. Na druhou stranu by ...Zobrazit celý příspěvek

  Spyder vs. Barak - byl bych spíš pro Barak. Má větší pokrytí a parametry více než slušné. Spyderů by to chtělo víc. Ideálně oboje, ale to by byly vlhké sny.
  Na druhou stranu by nebyla špatná kombinace Spyder+Derby pro Gripeny a Alcy (já vím, není to pro ně certifikované, ale bylo by to pěkné sjednocení). Ty střely jsou (kromě boosteru) servisně dost podobné.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:16 20.03.2017

  Já to nepsal, abych šel proti proudu, proti všem. Zkuste se zamyslet, obyčejně již zavedené tech. jsou v době osvědčení již zastaralé, vzpomeňte na konec 30let, kdy naše armáda ...Zobrazit celý příspěvek

  Já to nepsal, abych šel proti proudu, proti všem.

  Zkuste se zamyslet, obyčejně již zavedené tech. jsou v době osvědčení již zastaralé, vzpomeňte na konec 30let, kdy naše armáda se držela osvědčené dvouplošníkové B-534 koncepce a kde v 40tých letech byla. Podobné to bylo v 90 letech v civilním sektoru a zavedení 1G NMT v telefonii, když přicházelo "neusazený" GSM. Analogií je spousta, ale můj názor má opodstatnění.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:23 20.03.2017

  Tak k obsahu článku se dá říct pouze: ANO, ANO ááá ANO!!! A tohle je moc hezký překlep: "jen na základě několikaletých zkušeností s provozem radiolkátoru". Skutečně by se ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak k obsahu článku se dá říct pouze:
  ANO, ANO ááá ANO!!!

  A tohle je moc hezký překlep: "jen na základě několikaletých zkušeností s provozem radiolkátoru".

  Skutečně by se mohlo stát, že bychom nad švédským radarem při vychytávání much za naše prachy (zase) teskně radiolkali! :)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:15 20.03.2017

  Souhlas s článkem.
  Teď ještě pořídit slušný počet Barak8, či jiných kousků z Izraele a zbývá jen bouchnout šampus.

  Souhlas s článkem.
  Teď ještě pořídit slušný počet Barak8, či jiných kousků z Izraele a zbývá jen bouchnout šampus.

 • Rase
  12:58 20.03.2017

  Koupit v jednom balíku radar a rovnou i rakety nebylo možné, přeci jen nejde nakupovat v jednom tendru dvě věci a celkově by to narazilo na byrokratické překážky. Hlavně že je ...Zobrazit celý příspěvek

  Koupit v jednom balíku radar a rovnou i rakety nebylo možné, přeci jen nejde nakupovat v jednom tendru dvě věci a celkově by to narazilo na byrokratické překážky. Hlavně že je vybraný radar, rakety Spyder atd. se už dají dokoupit kdykoliv (sepíše se podle toho zadání tendru).Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  12:10 20.03.2017

  Při použití střel I-Derby-ER by snad měl mít dálkový dosah 50 km a výškový 16 km. Tak já bych se SPYDERu rozhodně nebál.

  Koupit cokoliv jiného by bylo hodně mimo mísu.

  Při použití střel I-Derby-ER by snad měl mít dálkový dosah 50 km a výškový 16 km. Tak já bych se SPYDERu rozhodně nebál.

  Koupit cokoliv jiného by bylo hodně mimo mísu.

 • Míša
  12:09 20.03.2017

  V armádě je vždy lepší riskovat s novinkou, obvykle pak přináší strategickou výhodu(ovšem ne pokaždé) a samozřejmě ta vždy vyhrává. Proto ne zcela jednoznačně sdílím názor s onou ...Zobrazit celý příspěvek

  V armádě je vždy lepší riskovat s novinkou, obvykle pak přináší strategickou výhodu(ovšem ne pokaždé) a samozřejmě ta vždy vyhrává. Proto ne zcela jednoznačně sdílím názor s onou zprávou.Skrýt celý příspěvek

 • Peeetrs
  12:07 20.03.2017

  Nejde sice o vyloženě špatný výběr, ale hodně by mě zajímal vliv CSG (pod kterou Retia patří) na rozhodování a je stále velmi nejasné, jak se budou Izraelské radary integrovat do ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejde sice o vyloženě špatný výběr, ale hodně by mě zajímal vliv CSG (pod kterou Retia patří) na rozhodování a je stále velmi nejasné, jak se budou Izraelské radary integrovat do stávající infrastruktury evropského původu. To zatím nikdo nevyřešil a jsem velmi zvědavý, jestli se to povede a nebude muset dojít k novému tendru.Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  12:01 20.03.2017

  tak co se týče PVO, tak rozhodně SPYDER, sice verze MR má dálkový dosah jen 35km a výškový 15km, male nikde není psáno, že to Izraelci nevylepší a pro nás pak nebude problém jen ...Zobrazit celý příspěvek

  tak co se týče PVO, tak rozhodně SPYDER, sice verze MR má dálkový dosah jen 35km a výškový 15km, male nikde není psáno, že to Izraelci nevylepší a pro nás pak nebude problém jen koupit lepší rakety.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:19 20.03.2017

  stirling: pokud to vytendruju, neznamená to přece, že musím mít teď peníze, třeba prostá opce Takeda: ano zajišťuje, ja bych jen nechtěl být v kůži toho třetího, který má ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling: pokud to vytendruju, neznamená to přece, že musím mít teď peníze, třeba prostá opce

  Takeda: ano zajišťuje, ja bych jen nechtěl být v kůži toho třetího, který má motivovat ty zbylé dva, kterým je to šumák, protože jejich zboží stoprocentně dělá co má (jako vždy).
  Podle mého práce, kterou mohl být motivován usnadnit jeden dodavatel radaru a raket.

  Ale může to být taky rafinovaný způsob jak protlačit izraelské rakety a bude to ve vysledku tak jak to ma byt...Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  11:02 20.03.2017

  Myslím že se nás tady většina shodne, že s tímhle můžeme být spokojení. Konečně se něco povedlo. Ať tady jen na ministerstvo obrany furt jen nenadáváme. :D Třeba se blýská na lepší ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že se nás tady většina shodne, že s tímhle můžeme být spokojení. Konečně se něco povedlo. Ať tady jen na ministerstvo obrany furt jen nenadáváme. :D Třeba se blýská na lepší časy a bude se v tomto stylu nákupů G2G pokračovat. Držme naší armádě palce.

  Ještě by to k těm radarům chtělo dokoupit Izraelský SPYDER a máme vystaráno! :DSkrýt celý příspěvek

 • Takeda
  10:54 20.03.2017

  kazd: Ptám se jako fakt laik. Nezajišťuje tu spolupráci těch různejch systémů RACCOS, který už máme zavedený?

  kazd: Ptám se jako fakt laik. Nezajišťuje tu spolupráci těch různejch systémů RACCOS, který už máme zavedený?

 • stirling
  10:49 20.03.2017

  kazd: to přece může být součástí tendru, že dodavatel raket tohle zajistí. Jinak souhlas, že by to usnadnilo práci, ale zase by to chtělo spoustu peněz navíc v daný moment . Za ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd: to přece může být součástí tendru, že dodavatel raket tohle zajistí. Jinak souhlas, že by to usnadnilo práci, ale zase by to chtělo spoustu peněz navíc v daný moment .
  Za mě je tento výběr povedený a jsem za něj rád.Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  10:24 20.03.2017

  No tak proti radaru žádná. Nicméně pokud řeknu A (bude sloužit pro navádění raket PVO) tak musím říct i B (jak to zajistím). Zajistí Retia ? Takže když tendr na rakety PVO ...Zobrazit celý příspěvek

  No tak proti radaru žádná.
  Nicméně pokud řeknu A (bude sloužit pro navádění raket PVO) tak musím říct i B (jak to zajistím).
  Zajistí Retia ? Takže když tendr na rakety PVO vyhrají Francouzi, tak to bude funny práce ladit dohromady Izraelce a Francouze.
  Ono to totiž vždycky v problémech skončí tak, že za problém navedení rakety se budou vzájemně obviňovat Francouzi a Izraelci, nebo to společně hodí na Retii.

  Za mě se měly vytendrovat rakety a radar současně - jeden dodavatel (konsorcium).Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  10:09 20.03.2017

  první nákup, za který ode mne jednozanačne pochvala a spokojenost pro MO

  první nákup, za který ode mne jednozanačne pochvala a spokojenost pro MO

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3