Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR

Foto: ELM 2084 MMR (Multi-Mission Radar); větší foto / Elbit Systems
ELM 2084 MMR (Multi-Mission Radar); větší foto / ELTA Systems

Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace Industries (IAI), a RETIA a.s., přední český výrobce radarů, dnes podepisují rozšíření své dohody o spolupráci na poli radarů protivzdušné obrany.

Výroba radaru v České republice

Toto rozšíření zahrnuje společný návrh na dodání oceňovaného radaru ELM 2084 MMR (Multi-Mission Radar) ze systému protivzdušné obrany IRON DOME. Rozšiřující dohoda byla podepsána na společném zasedání Česko-izraelské a Izraelsko-české obchodní komory ve dnech, kde je na návštěvě ČR izraelský prezident Re´uven Rivlin.

Obě společnosti uzavřely úspěšné rozhovory o společné produkci a lokální české výrobě klíčových komponentů radaru ELM-2084 MMR systému IRON DOME. Tato spolupráce navazuje na existující dohodu podepsanou mezi oběma firmami loni (loňská dohoda se týkala výroby a nasazení jiného typu radaru – ELTA AD-STAR ELM-2288). Kooperace může v budoucnu zahrnovat i další evropské zákazníky.

Nová dohoda dále rozšiřuje spolupráci mezi firmou RETIA a ELTA Systems. Obě firmy budou nově nabízet pro pro potřeby protivzdušné obrany ČR nikoliv původní radar ELM-2288, ale víceúčelový ELM 2084 MMR (Multi-Mission Radar) s technologií AESA (Active Electronically Scanning Array). Radar ELM 2084 dokáže nejen sledovat/klasifikovat vzdušné cíle, ale také odhalovat pozice dělostřelectva (minometů, raketometů) nebo pomáhat navádět střely země-vzduch protivzdušné obrany.

Radar MMR od ELTA Systems je v současnosti volbou mnoha zákazníků po celém světě, kteří usilují o upgrade svých civilních i vojenských systémů vzdušného průzkumu, ale zároveň chtějí, aby tyto systémy do budoucna měly schopnosti pokročilé protivzdušné a protiraketové obrany.

Schopnost, kdy jediný radar funguje ve více rolích, rozšiřuje operační schopnosti a přitom eliminuje potřebu pořizovat různé radary pro jiné účely, což přináší velké úspory při pořizování i údržbě radarů. Díky těmto výhodám byl systém dodán již několika zákazníkům po celém světě.

Reklamní prospekt radaru ELM 2084 MMR. / ELTA Systems

Systém MMR nabízí jedinečnou úroveň výkonu generováním vysoce kvalitního obrazu o situaci ve vzduchu. Špičková technologie radaru zahrnuje anténu se systémem elektronického vychylování paprsku AESA (Active Electronically Scanning Array) jak v azimutu, tak v elevaci. To rozšiřuje schopnost detekovat malé, nízko letící, rychle manévrující či pomalu se pohybující objekty a přitom umožňuje simultánní vysoce přesné vyhledávání a sledování cílů.

K tomu systém využívá rychle rotující anténu zajišťující rychlé obnovování situačního přehledu. Radar MMR funguje efektivně i za špatného počasí. Je plně kompatibilní s technickými požadavky Ministerstva obrany ČR.

Jsme poctěni tím, že můžeme spolupracovat se společností RETIA, lídrem ve výrobě radarů a systémů velení a řízení v ČR. RETIA bude zapojena do všech fází programu, a to včetně výroby klíčových součástí radaru, rozhraní pro řízení a velení a následné podpory," řekl viceprezident IAI a prezident ELTA Systems Nissim Hadas.

„Naše spolupráce s IAI a skupinou ELTA Systems, globálním lídrem radarového průmyslu, společně s našimi znalostmi a prokázanými schopnostmi na poli radarových systémů napomůžou rozvoji domácího radarového průmyslu a bude prospěšná pro budoucí programy," sdělil generální ředitel RETIA a.s. Petr Novák a dodal: „Vítáme rozvoj naší spolupráce a vnímáme ho jako významný milník pro Česko-Izraelské průmyslové vztahy."

Předností radaru ELM 2084 MMR je technologie AESA.

ELM-2084 MMR

Radar ELM-2084 MMR je unikátní technologie, která dokáže sledovat vzdušné objekty od klasických letadel až po malé drony, dělostřelecké granáty či dokonce minometné střely. Zároveň nabízí několik způsobů využití, takže nahrazuje různé specializované radary. Jediné zařízení v sobě sjednocuje přehledový radar, radar pro řízení letového provozu či radar protivzdušné obrany navádějící řízené střely na zjištěné cíle.

Radar je klíčovou součástí systému protivzdušné obrany IRON DOME, který úspěšně chrání Izrael před raketovými útoky na populační centra a do značné míry změnil strategickou a bezpečnostní situaci Izraele. Navíc nabízí podstatnou úsporu, protože není třeba kupovat několik typů radarů a jejich příslušenství.

Principem fungování radaru je odraz anténou vysílaných rádiových vln od objektů a zpětný příjem těchto odrazů, ze kterého je vytvářen obraz o výskytu objektů ve sledovaném prostoru. Unikátnost technologie radaru ELM-2084 MMR spočívá v technologii elektronického vychylování paprsku (AESA) vysílaného z radarové antény.

Většina moderních přehledových radiolokátorů používá elektronické vychylování pouze v elevaci (tedy ve výšce), zatímco radar MMR i v azimutu (směru). Tento způsob snímání prostoru výrazně zvyšuje schopnost vnímání nízko a pomalu letících cílů či cílů s malou odrazovou plochou (drony, dělostřelecké granáty apod.).

Radar má dosah až 256 km na vzdušné cíle a až 100 km na pozemní cíle (které lokalizuje díky dráze jimi vypalovaných střel). Ve vzduchu může sledovat až 1100 cílů najednou, na zemi může lokalizovat až 200 cílů za minutu.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • petres
  12:21 24.10.2015

  I střely AMRAAM se používají pro PVO - např. systém NASAMS, cena je ale opravdu proti Izraelcum rozdílná, je znatelně vyšší. Jako velice výhodná mi přijde univerzálnost ...Zobrazit celý příspěvek

  I střely AMRAAM se používají pro PVO - např. systém NASAMS, cena je ale opravdu proti Izraelcum rozdílná, je znatelně vyšší.
  Jako velice výhodná mi přijde univerzálnost izraelského radaru, lze na něm postavit 1 - 2 vrstvy PVO a to u systému Iron Dome ochranu nejen proti letounům, ale zejména stále důležitější ochranu proti taktickým střelám velmi krátkého doletu.
  Dosah 1 - 16 (20?) km pro Spyder SR, výška 20 m - 9 km (Python-5, Derby), 35-50 km pro Spyder MR, výška 20 m - 16 km (Python-5 MR, Derby MR - verze s boosterem)
  Systém Iron Dome (střely je navržen tak, aby zachytil a zničil rakety krátkého doletu a dělostřelecké granáty vystřelené z vzdáleností 4 km až 70 km.
  Izrael doufá, že zvýší rozsah Iron Dome ze současného maxima 70 kilometrů na 250 km, a udělá ho více univerzální, aby mohl zachytit rakety přicházející ze dvou směrů současně. Nyní má 90% úspěšnost (proti palestinským střelám).Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  09:47 24.10.2015

  to Pepa: na Derby nebo Python Vám stačí jakýkoliv radar nebo zdroj informace o poloze cíle, obě střely používají svoje samonaváděcí systémy, IR, aktivní radar. Samotný Iron dome, ...Zobrazit celý příspěvek

  to Pepa: na Derby nebo Python Vám stačí jakýkoliv radar nebo zdroj informace o poloze cíle, obě střely používají svoje samonaváděcí systémy, IR, aktivní radar. Samotný Iron dome, kde je Elta 2084 využívá jiné střely, uvádí dosah až do 70 km.
  Ohledně ceny střely Derby firma Rafael deklaruje 80% výkonu oproti nové střele Meteor, ale jen třetinovou cenu. Meteor a AIM 120C7 jsou opravdu za nekřesťanské peníze, i dražší než celá L 159 ALCA pro Draken International.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  08:12 24.10.2015

  Myslím, že tím podstatným při volbě radaru by měla být cena celého řešení a to i v širším kontextu. Když vezmeme v úvahu, že tento radar spolupracuje se systémem PVO Spyder, ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že tím podstatným při volbě radaru by měla být cena celého řešení a to i v širším kontextu.

  Když vezmeme v úvahu, že tento radar spolupracuje se systémem PVO Spyder, který používá letecké střely Python/Derby. Saab je uvádí jako součást výzbroje Gripen-NG, takže jejich použití u našich Gripenů by bylo nejspíš pouze otázkou nahrání nového softvéru. No a cena Derby vs. AMRAAM bude zásadně jiná. Navíc mít stejnou munici pro letectvo a PVO by mohlo přinést další zásadní úspory, např. by se jí nemuselo pořizovat tolik.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  17:42 23.10.2015

  J.D. v době, kdy se zmůžeme na nějakou novou PVO, PRO bude tento radar dávno zastaralý...Spíš to vidím tak, že následujících letech po vyřazení komletů strela 10 a kubů zůstanou ...Zobrazit celý příspěvek

  J.D. v době, kdy se zmůžeme na nějakou novou PVO, PRO bude tento radar dávno zastaralý...Spíš to vidím tak, že následujících letech po vyřazení komletů strela 10 a kubů zůstanou chlapům ze Strakonic jen rbs-70 krátkého dosahu.

  Jinak velké páteřní radary máme u Sokolnic u Brna a v obci Nepolisy u Hradce Králové.Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  13:10 23.10.2015

  no ten radar by mohl být dobrý základ po noví PVO...

  no ten radar by mohl být dobrý základ po noví PVO...

 • flanker.jirka
  10:47 23.10.2015

  Chlapi! Netahejte sem tu politiku :-D všichni víme, že nás krměj lží a nenávistí z obou stran :-D Jednou na rudo, podruhé na modro. V současnosti tu pravdu najdete maximálně na ...Zobrazit celý příspěvek

  Chlapi! Netahejte sem tu politiku :-D všichni víme, že nás krměj lží a nenávistí z obou stran :-D Jednou na rudo, podruhé na modro. V současnosti tu pravdu najdete maximálně na wikileaks :-DSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  10:36 23.10.2015

  A máme tu další PR článek z celé řady dalších o tom, jak firma Retia umí vše na co sáhne. ...od nepovedených modernizací stávajících systémů PVO až po předraženě nakoupené radary ...Zobrazit celý příspěvek

  A máme tu další PR článek z celé řady dalších o tom, jak firma Retia umí vše na co sáhne. ...od nepovedených modernizací stávajících systémů PVO až po předraženě nakoupené radary Revisor (jinde ve světe v této kategorii nabízí čidla měřící i výšku cíle a jsou postavené na polovodičích)
  Není to tak dlouho co nás tu Retia zásobovala informacemi o tom jak jsou schopni radar sami vyvinout, ovšem tedy s tím, že "dveře" a auto by dodaly jiné firmy, nejlépe ze Slovenska, aby se vyhnuli výběrovému řízení. Obrázků "radaru Reunion" bylo plno, dnes už to na stránkách Retie nenajdete :-D

  K článku je nutno dodat, že Elta má horkou konkurenci v podobě Saabu, (asi právě proto se přešlo z nabídky radaru 2288 na radar 2084) který jistě nabídne multi mission radar (MMR) Giraffe 4A. Který umí prakticky stejné věci. Jen v některých módech je rychlejší, například s dosahem 280 km skenuje při 30 otáčkách za minutu a při 60 otáčkách má dosah 100 km. V základní činnosti umí vyhledávat dělostřelecké granáty a munici i celokruhově (360°), obdobně jako poslední verze Giraffe AMB, kterou používají k této činnosti některé armády v Afghánistánu, pro úplnost Arthury naší armády umí jen sektor 90° ...asi proto se do mise nikdy nepodívaj. V dalších módech pak Giraffe 4A umí i sektor o šířce až 120°. Zástupce Saabu na veletrhu Idet, dokonce hovořil o možnosti snížení otáček na 15 za minutu při zvýšení dosahu až do 350 km. Konstrukčně je pak Giraffe jednodušší, anténa přímo na kontejneru i ve větší výšce než Elta 2084. Na fotkách v článku vidíte pouze anténní jednotku radaru, kontejner pro řízení a ovládání je jinde.

  MMR Elta 2084 skenuje při maximálním dosahu 15 otáčky za minutu nebo pracuje v sektoru 120°.
  Obdobné je to i s podporou PVO prostředků u raket s koncovým samonavedením, předchozí generace Giraffe AMB se používají v armádách NATO, právě u systémů PVO.
  Tady máte pár odkazů na konkurenci:
  http://saab.com/land/istar/mul...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.thalesgroup.com/si...
  https://www.thalesgroup.com/si...

  a skazky pana Nováka v rozhlase z loňského roku:
  http://www.rozhlas.cz/radiozur... Skrýt celý příspěvek

 • Knaak
  10:09 23.10.2015

  Arccos samozřejmě, vy mě velmi dobře znáte a víte jaký sem, co? Jasně, nechtěl jsem kousek od svého domu radar, tak jsem idiot co posloužil dobře rusům, že? Jestli uvažujete ...Zobrazit celý příspěvek

  Arccos samozřejmě, vy mě velmi dobře znáte a víte jaký sem, co? Jasně, nechtěl jsem kousek od svého domu radar, tak jsem idiot co posloužil dobře rusům, že? Jestli uvažujete takhle, tak vám bez obalu řeknu, že jste taky ukázkový příklad idiota. Co byste ještě chtěl v naší republice? Americké rakety? Radar? Základny? Samozřejmě nejlépe vše co? Není nad to vlést do pořádného USA zadku, viďte?

  Než mi tu začnete spílat, tak vám řeknu že mě nevadí, když tu bude náš radar nebo základna pro NATO, popřípadně další věci v rámci aliance. Pokud budou uvedene pravdivé parametry a informace, nemám nic proti.

  Nechci ale naší zemi nic čistě AMERICKÉHO! Základny, radary, sklady prostě nic! Protože neslouhlasím s americkou útočnou politikou přepadávání suveréních států!

  Proti americkému lidu nic nemám. Vážím si nasazení a obětí jejich vojáků. Kteří musí bojovat ve válkách vyvolaných politiky. Rád si s nimi popovídám a prohlédnu jejich techniku. Škoda, že zrušili vojenský újezd Brdy. Měl jsem možnost potkat v naší hospodě britské, nizozemské a rakouské vojáky.

  Mohl byste mi napsat, proč mě považujete za užitečného idiota? Opravdu bych to rád věděl. Tím bych naší výměnu názorů uzavřel, ať nás nemusí redakce napomínat, že plevelíme diskuzi.Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  08:55 23.10.2015

  Knaaku, na rovinu a bez obalu: Vy jste přesně ten typ užitečného idiota, o kterém jsem psal.

  Knaaku, na rovinu a bez obalu: Vy jste přesně ten typ užitečného idiota, o kterém jsem psal.

 • Knaak
  23:19 22.10.2015

  Arccos: radar včasné výstrahy jsme za pomocí ruských agentů, užitečných idiotů a GreeWar vátězoslavně odmítli postavit v Brdech. A mimozemšťani nebo Bilderberg v tom neměl ...Zobrazit celý příspěvek

  Arccos: radar včasné výstrahy jsme za pomocí ruských agentů, užitečných idiotů a GreeWar vátězoslavně odmítli postavit v Brdech.

  A mimozemšťani nebo Bilderberg v tom neměl prsty? Mě jako užitečný idiot připadáte spíše vy. Když jsme protestovali proti radaru v Brdech, tak to nebylo kvůli tomu, že nás platili ruští agenti. Ale kvůli tomu, že nikdo nechtěl radar blízko svého domu. Od naší vesnice měl být postaven čtyři kilometry vzdušnou čarou. Radar u nějž nikdo nevěděl jaké bude mít hodnoty, plus ta tragikomedie kterou okolo předváděli naši politici. A naše media! Na jedné z mhoha demonstrací nás bylo přes čtyri tisíce a pak se v české televizi dozvíte, že tam bylo zaručeně 1500 lidí a převážne pochybných existencí. Plus ty keci jak nás ochrání před hrozbou z východu. Když i v ATM byl dlouhý článek o radaru, z nějž vyplívá, že měl hlavně monitorovat Rusko.

  Hlavně tam ale lidé demonstrovali kvůli tomu, že to měl být AMERICKÝ radar! Bylo to bráno jako projev nesouhlasu s Americkou agresivní-válečnou politikou. Jestli tam byli nekteří lidé nastrčení to netuším, ale desítky lidí z mého okolí kteří tam byli to rozhodně nebyli.

  K tématu: ELM vidím jako ideální radar pro naši obranu. Univerzální typ ke kterému půjdou dobře začlenit případné další prostředky protivzdušné obranu. Doufám že spolupráce s Izraelem je začátek budoucí zbrojní spolupráce.

  Víte někdo jaký počet radarů plánuje naše armáda koupit?Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  19:18 22.10.2015

  Pro KóĎA - naše mosty a ty po celé Evropě už tenkrát nezajímaly Wehrmacht s jejich Tiger I a Tiger II. Dokonce jsem vyhledal dokument, jak si jeden razil cestu okolo nás a oni ho ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro KóĎA - naše mosty a ty po celé Evropě už tenkrát nezajímaly Wehrmacht s jejich Tiger I a Tiger II. Dokonce jsem vyhledal dokument, jak si jeden razil cestu okolo nás a oni ho tady museli nechat pro poruchu. A je také vojenská odbornost ženista.Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  09:53 22.10.2015

  Ještě k těm dosahům. Tohle má být radar pro taktické úkoly a ochranu menších území, jako je ČR. Nejde o žádný radar včasné výstrahy nebo páteřní radar, kterými se sleduje ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k těm dosahům.

  Tohle má být radar pro taktické úkoly a ochranu menších území, jako je ČR. Nejde o žádný radar včasné výstrahy nebo páteřní radar, kterými se sleduje pomalu celá Evropa. Nikdo to poněm nechce, nikdo to ani nepotřebuje.

  Radar včasné výstrahy jsme za pomocí ruských agentů, užitečných idiotů a GreeWar vátězoslavně odmítli postavit v Brdech.

  Páteřní radar NATO u nás stojí poblíž Sokolnic u Brna. I tento radar měl namále, naštěstí tentokrát byl postaven i přes další snahy užitečných idiotů. Mimochodem, všechny jejich námitky se během provozu ukázaly jako buď nesmyslné nebo vyloženě lživé (tedy, jim se ukázaly, odborníci o tom neměli pochyby už během plánování).Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  09:44 22.10.2015

  Len na doplnenie, Izraelská spoločnosť IAI-ELTA System sa uchádza v pripravovanom medzinárodnom tendry na obstaranie nových 3D radarov stredného dosahu pre OS SR. Tak uvidíme...

  Len na doplnenie, Izraelská spoločnosť IAI-ELTA System sa uchádza v pripravovanom medzinárodnom tendry na obstaranie nových 3D radarov stredného dosahu pre OS SR. Tak uvidíme...

 • skelet
  06:50 22.10.2015

  nebijte mě všichni :)

  meec: IDF má ve své výzbroji Tatry, které nakoupila přes americkou pobočku ATC.
  Kolos: k čemu to? kvůli možnosti rozvoje PVO.

  nebijte mě všichni :)

  meec: IDF má ve své výzbroji Tatry, které nakoupila přes americkou pobočku ATC.
  Kolos: k čemu to? kvůli možnosti rozvoje PVO.

 • meec
  00:17 22.10.2015

  to aldus: Nejsem si úplně jist, jestli bude vyhlášena soutěž v klasickém slova smyslu - cílem je mezivládní dohoda, takže bůhví, jak výběr vlastně proběhne...

  to aldus: Nejsem si úplně jist, jestli bude vyhlášena soutěž v klasickém slova smyslu - cílem je mezivládní dohoda, takže bůhví, jak výběr vlastně proběhne...

 • meec
  00:06 22.10.2015

  Takhle spolupráce vypadá celkem perspektivně, jak už bylo zmíněno, je na čase s Izraelci spolupracovat mnohem více. Trochu mimo hlavní téma: Když vidím ty propagační ...Zobrazit celý příspěvek

  Takhle spolupráce vypadá celkem perspektivně, jak už bylo zmíněno, je na čase s Izraelci spolupracovat mnohem více.

  Trochu mimo hlavní téma:
  Když vidím ty propagační materiály, mají radary posazené na Tatrovkách...to ELTA s Tatrou nějak více spolupracuje (kupříkladu při dodávkách mobilních radarů) nebo je to spíš jen náhoda? V případě českého tendru samozřejmě předpokládám, že by to byla jasná volba.Skrýt celý příspěvek

 • Borodov
  23:28 21.10.2015

  2Skelet: Není v prospektu udávaná vzdálenost pro sledování vzdušných cílů v nm - námořní míle? Pak by to bylo 466 Km...

  2Skelet: Není v prospektu udávaná vzdálenost pro sledování vzdušných cílů v nm - námořní míle? Pak by to bylo 466 Km...

 • Kolos
  22:50 21.10.2015

  To je sice pěkné, ale k čemu to, když naše pvo stojí na pár zsataralých kompletech kub, strela a ručních rbs-70.

  To je sice pěkné, ale k čemu to, když naše pvo stojí na pár zsataralých kompletech kub, strela a ručních rbs-70.

 • skelet
  21:45 21.10.2015

  arccos: slovy klasika "A není to málo, Antone Pavloviči?" :)
  jinak pochopitelně "mea culpa"

  arccos: slovy klasika "A není to málo, Antone Pavloviči?" :)
  jinak pochopitelně "mea culpa"

 • petres
  21:30 21.10.2015

  Co se týká ceny, v této fázi a kvůli dalším 3 zájemcům (francouzský Thales, švédský Saab a britský BAE Systems) o dodaní radarů pro AČR ji nezveřejní. Původně se v plánech počítalo ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týká ceny, v této fázi a kvůli dalším 3 zájemcům (francouzský Thales, švédský Saab a britský BAE Systems) o dodaní radarů pro AČR ji nezveřejní. Původně se v plánech počítalo s 10 kusy za 5,9 mld. Kč (částka zahrnuje náklady na opravy radarů až do roku 2040), nyní se prýuvažuje o 8 kusech za celkově menší cenu.
  Tento radar je určitě zajímavý mj. svou univerzálnosti použití a otevírá cestu k další modernizaci PVO. Například je součástí kompletu Spyder MR (ten má unikátní kombinaci dvou střel s různými letovými vlastnostmi i senzory, které lze v launcheru použít současně. Střela Python IR senzor, obratnější (doplněný o canardy), kratší dostřel vs Derby radarový senzor, delší dostřel. Také je, jak je výše napsáno tento senzor součástí kompletu Iron Dome (ten myslím Izraelci nabízejí Polsku, jako jednu z vrstev PVO).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2