Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Odpal izraelské rakety EXTRA s doletem až 150 km; ilustrační foto / IMI 

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od Damašku. Podle syrské vlády Izrael při útoku použil rakety země-země. Izrael tradičně odmítl své zapojení jakkoliv potvrdit nebo vyvrátit.

Podle izraelského, anglicky psaného, magazínu Defense Update, odkazujícího se na informace syrské vlády, Izrael provedl poslední útok na Sýrii pomocí střel země-země. Izrael měl střely odpálit z Golanských výšin - z místa vzdáleného 56 km od syrského letiště ležicího v damašské městské samosprávě Mezza.

Jak připomíná Defense Update, pokud syrské zdroje mluví pravdu, je to poprvé, kdy Izrael použil v bojové akci přesně naváděné střely země-země.

Jedinou izraelskou raketou země-země schopnou přesného úderu na požadovanou vzdálenost je střela EXTRA ráže 306 mm. Střelu s doletem 20 km až 150 km vyvinula izraelská společnost IMI (Israel Military Industries). EXTRA na cíl doručí vysoce explozivní bojovou hlavici o hmotnost až 120 kg.

IMI také od roku 2014 nabízí střely země-země Predator Hawk s doletem 250 km - ty dokáží na cíl doručit bojovou hlavici o hmotnosti 200 kg. Nicméně není jasné, zda je Predator Hawk zaveden v izraelské armádě. U obou raket je střední kruhová odchylka v cíli (CEP) pouze 10 m.

Rakety EXTRA byly vyvinuty před deseti lety, ale do výzbroje izraelské armády se dostaly až v letošním roce. Izraelci však v minulosti střely EXTRA prodali několika zemím, minimálně Ázerbájdžánu, Kazachstánu a  Vietnamu.

EXTRA je určená k ničení stacionárních cílů - velitelská/komunikační centra, logistická střediska, klíčové dopravní stavby (železnice, mosty, přístavy, atd.,), shromaždiště vojenské techniky nebo pozice protivzdušné obrany. Střela se navádí na cíl pomocí satelitní navigace (GPS, GLONASS) a inerciálního naváděcího systému.

Podle brigádního generála v záloze Eli Reitera, šéfa úřadu pro pokročilé raketové a dělostřelecké systémy v IMI, EXTRA vyžaduje satelitní signál pouze v první třetině svého letu. Následně, i když je signál rušen, se dokáže pomocí vlastní inerciální navigace dostatečně přesně navést na cíl.

Podle Reitera tříštivo-trhavá bojová hlavice rakety obsahuje 31 000 přesných fragmentů, které po explozi pronikají až 80 cm silným zdivem.

Střely EXTRA jsou odpalovány z univerzálního raketometu Lynx. Raketomet dokáže vypouštět rakety ráže 122 mm až 600 mm a lze jej umístit na podvozek středního nákladního auta. Lynx pojme až 40 střel GRAD ráže 122 mm nebo osm střel EXTRA.

Otázkou je, proč Izrael použil střely země-země a nikoliv, jako obvykle, své letectvo. Podle některých komentátorů je důvodem neochota Izraele dostat se do “křížku” s ruskými systémy protivzdušné obrany (PVO) v Sýrii.

Nicméně Rusko má například komplety PVO S-400 rozmístěné v Sýrii již bezmála rok, a ani to nezabránilo podnikat Izraeli letecké údery na Sýrii - nicméně vysoce pravděpodobně s ruským tichým souhlasem.

Nasazení izraelských střel země-země je tak spíše typickou ukázkou demonstrace síly a samozřejmě také “reklamní” akcí vůči potenciálním zahraničním zákazníkům.

V každém případě Hizballáh i Sýrie vlastní přesné raketové systémy země-země, které mohou poškodit izraelská letiště a omezit tak působnost izraelského letectva. Použitím raket země-země Izrael dává všem zemím v okolí na vědomí, že izraelskou schopnost přesných úderů na velké vzdálenosti nelze nijak umenšit ani ohrozit.

Izrael obecně do bojů v Sýrii nezasahuje s výjimkou úderů na vojenské cíle Hizballáhu, který má v Sýrii několik tisíc bojovníků. Premiér Benjamin Netanjahu v dubnu přiznal, že izraelská armáda provedla v Sýrii několik desítek útoků na Hizballáh, aby mu zabránila převést raketové systémy z Íránu do Libanonu.

Zdroj: Israel DefenseDefense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelský Iron Dome pro americkou armádu?

Izraelská firma Rafael a americká Raytheon nabízejí americké armádě amerikanizovanou verzi izraelské ...

Rekordní americká pomoc: Izrael získá 38 miliard dolarů

Po dlouhém jednání dnes Washington a Tel Aviv podepíši dohodu o nové vojenské spolupráci. V rámci ...

Tajná raketová velmoc Izrael

Izrael vlastní jaderné zbraně i výkonné rakety schopné dopravit satelit na nízkou oběžnou dráhu ...

Izraelský robot Probot V2 pro americkou armádu

Americká armáda (US Army) v rámci programu SMET (Squad Multipurpose Equipment Transport) hledá ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Vrata
  10:14 12.12.2016

  Jakysi Iransky vojensky predstavitel nedavno prohlasil, ze Iran ma v zahranici (tedy asi hlavne v Syrii a Jemenu) az 200 tisic siitskych bojovniku.

  Jakysi Iransky vojensky predstavitel nedavno prohlasil, ze Iran ma v zahranici (tedy asi hlavne v Syrii a Jemenu) az 200 tisic siitskych bojovniku.

 • Luky
  09:35 12.12.2016

  ne, u nás se teď bude mluvit o tom, jaký jsou ISáci ...Zobrazit celý příspěvek

  ne, u nás se teď bude mluvit o tom, jaký jsou ISáci chudáčci:

  https://video.aktualne.cz/svet... Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  09:09 12.12.2016

  Nikdo nemůže počítat s tím, že Izreale bude přihlížet vyzbrojování Iránkých revolučních gard kousek od jeho hranic. Iránci mají na syrském území 25000-40000 příslušníků ...Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo nemůže počítat s tím, že Izreale bude přihlížet vyzbrojování Iránkých revolučních gard kousek od jeho hranic.
  Iránci mají na syrském území 25000-40000 příslušníků ozbrojených sil..u nás se o to ovšem nemluví.Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  21:11 09.12.2016

  Jsou to frajeři. :-)

  Jsou to frajeři. :-)

 • Olivav
  20:59 09.12.2016

  https://www.bloomberg.com/news... Izrael brání pašování sofistikovaných zbraní do rukou nepřátel ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.bloomberg.com/news...

  Izrael brání pašování sofistikovaných zbraní do rukou nepřátel Izraele. A Syrský konflikt neřeší. To sdělili Syřanům a dobře dělají. Já jim fandím. Jsou chytří schopní a umí z mála udělat hodně.

  Navíc Rusové tam navezli sofistukované zbraně a ti kteří tam bojují si z toho dělají zásoby na později třeba Hizbalah proti Izraeli a ti logicky musí reagovat. Sorry Ruský bordel při zajištění techniky je dosti známý. Viz gen. Lebeděv a ruské jaderné kufříky.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:52 09.12.2016

  http://www.timesofisrael.com/s... Kvičí Hizbalah... a je tam, že tam hořelo a nebyli mrtví The report said the ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.timesofisrael.com/s...

  Kvičí Hizbalah...

  a je tam, že tam hořelo a nebyli mrtví

  The report said the Israeli missiles caused a large fire but no injuries or deaths.

  Asi trefili sklad zbraní... (Hizbaláh přišel o petardy na novoroční oslavy :) )

  Some reports said the fire was caused when a weapons depot exploded.

  Rakety Hizbalahu

  The Kurdish website ARA News, citing an eyewitness, said the airstrikes Tuesday night struck guided missile sites belonging to Hezbollah.

  Mluví i o věznici

  Dále je tam

  Syrian sources reported that Hezbollah sites near the Syrian capital were also targeted Tuesday night by airstrikes that killed and injured a number of fighters in the Shiite militia.

  letecký útok na Shiitské milice takže ne jen ten raketový útok na Hizbalah

  The source told ARA the airstrikes caused “great damage” and killed and injured a number of Hezbollah fighters. The injured were scrambled to hospitals in nearby towns, the report said.

  A Izrael mlčí :)

  http://www.bbc.com/news/world-...

  taky zajímavý popis.

  Izraelci si jedou své a Rusové by byli blbí a proti sobě bránit Hizbalah před Izraelci. Co viděli S400? Možná něco, ale i tak by asi nic neudělaly. Možná to věděli i předem. Hizbaláh prostě bránit nebudou.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  19:53 09.12.2016

  A na co ti Izraelci jakože na tom letišti útočili? Co tam jakože zničili? To by mě zajímalo.

  A na co ti Izraelci jakože na tom letišti útočili? Co tam jakože zničili? To by mě zajímalo.

 • marecino
  19:43 09.12.2016

  drunkez:
  1. asi preto, ze je to totalne nepodstatna chyba
  2. ma tam tlacitko nahlasit chybu, nemusi to tu pisat ;)

  drunkez:
  1. asi preto, ze je to totalne nepodstatna chyba
  2. ma tam tlacitko nahlasit chybu, nemusi to tu pisat ;)

 • drunkez
  19:40 09.12.2016

  alexa123: preco sa dobrovolne zaradzujete medzi ludi, ktori musia ospravedlnovat chybnost? je to ako lavina. Na internete aj mimo online priestoru. p. s_jirka slusne upozornil na ...Zobrazit celý příspěvek

  alexa123: preco sa dobrovolne zaradzujete medzi ludi, ktori musia ospravedlnovat chybnost? je to ako lavina. Na internete aj mimo online priestoru. p. s_jirka slusne upozornil na skladbovu chybu v texte p. Grohmanna. Vobec sa k tomu netreba dalej vyjadrovat.

  K teme. By ma zaujimalo, ako na to zareagovali, ak vobec baterie S-300/400Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  19:06 09.12.2016

  s_jirka Pane Grohmann shoda podmětu s přísudkem ... Človeče s_jirka - chcel by som mať tvoje problémy - asi by som bol najšťastnejší človek na tejto planete. Toto nie je web ...Zobrazit celý příspěvek

  s_jirka

  Pane Grohmann shoda podmětu s přísudkem ...

  Človeče s_jirka - chcel by som mať tvoje problémy - asi by som bol najšťastnejší človek na tejto planete. Toto nie je web "Ústavu pro jazyk český" Akademie věd České republiky.Skrýt celý příspěvek

 • s_jirka
  18:12 09.12.2016

  Pane Grohmann shoda podmětu s přísudkem:

  Izraelci však v minulosti střely EXTRA prodali (!) několika zemím

  Izraelci prodali střely - ne že střely samy sebe prodaly

  Pane Grohmann shoda podmětu s přísudkem:

  Izraelci však v minulosti střely EXTRA prodali (!) několika zemím

  Izraelci prodali střely - ne že střely samy sebe prodaly

 • Marthy
  16:36 09.12.2016

  V držení koho je vlastně to letiště na které Izrael vypálil ty rakety?

  V držení koho je vlastně to letiště na které Izrael vypálil ty rakety?

Načítám diskuzi...