Izumo, největší japonská válečná loď od 2. světové války

Foto: Rozestavěná loď Izumo / AP
Foto: Rozestavěná loď Izumo / AP

Japonské námořnictvo v brzké době významně posílí. Včera Japonsko oficiálně představilo loď Izumo, vrtulníkový torpédoborec v ceně 1,2 miliardy dolarů. Tato loď je největším válečným plavidlem zkonstruovaným v Japonsku od 2. světové války.

Japonská mírová ústava a letadlové lodě

Po druhé světové válce přijalo Japonsko ústavu (tzv. Mírová ústava), v níž je uvedeno: "Japonský lid navždy odmítá válku, vyhrožování silou nebo použití síly jako prostředky řešení sporů mezi národy."Přijatá ústava mimo jiné dovoluje budovat jen nezbytně velké sily určené výlučně k obraně Japonska.

Japonská ústava tak zakazuje vlastnit nebo vyvíjet útočné zbraně, a proto budeme v armádním arzenálu jen těžko hledat mezikontinentální balistické rakety, dalekonosné bombardéry či letadlové lodě.

Avšak s rostoucími mocenskými ambicemi Číny začíná Japonsko přehodnocovat svůj striktně pacifistický postoj. Premiér Šinzo Abé kromě jiného přislíbil přistoupit ke korekcím striktně pacifistické japonské ústavy a povolit vyzbrojování armády ve větší míře než doposud.

Na druhou stranu již japonskému námořnictvu slouží dvojice vrtulníkových torpédoborců třídy Hjúga. Název "vrtulníkový torpédoborec" se však používá z čistě politických důvodů. Ovšem svými technickými parametry náležejí spíše mezi lehké letadlové lodě.

Video: Slavnostní představení lodě Izumo. / YouTube

Japonské námořnictvo vlastní také trojici vrtulníkových výsadkových lodí třídy Ósumi. A opět z politických důvodů jsou plavidla této třídy označována jako tankové výsadkové lodě (určené k přepravě tanků, vozidel, nákladu a vojáků).

Loď Izumo se představuje

Nápadně symbolicky působí prezentace nového nosiče vrtulníků v den 68. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu. Tokio však popřelo jakoukoliv souvislost se zmiňovanou událostí.

Loď Izumo má vstoupit do služby na obranu územních nároků Japonska roku 2015. Nikdo však nezůstává na pochybách, že má především upevnit vojenskou pozici Japonska vzhledem k Číně.

"Vyjadřujeme znepokojení z neustálé japonské vojenské expanze. Tento trend je hoden největší obezřetnosti ze strany asijských sousedů a mezinárodního společenství," uvedlo čínské ministerstvo obrany pro tiskovou agenturu AFP. "Japonsko by se mělo poučit z historie, dodržovat svou politiku sebeobrany a příslib mírového rozvoje."

Izumo je první lodí své třídy. Příští rok v létě by měla být zahájena výroba lodě druhé. Obě plavidla pak mají nahradit letité vrtulníkové torpédoborce třídy Širane.

Loď Izumo je dlouhá 248 metrů, výtlak má 19 500 tun, při plném zatížení 27 000 tun. Pojme až 14 vrtulníků, 400 vojáků a 50 vozidel do 3,5 tuny.

Analytická skupina Forecast International ale upozornila, že z nových lodí mohou operovat i jiné stroje než vrtulníky, například konvertoplány MV-22 Osprey nebo stíhačky F-35 Lightninig II. Připomeňme, že Japonsko má v úmyslu zakoupit 42 strojů F-35A Lightninig II.

O pohon Izumo se postará čtveřice kombinovaných pohonných jednotek se dvěma plynovými turbínami COGAG (Combined gas turbine and gas turbine). Pohonná jednotka podává výkon 84 MW, jenž se přenáší na dva lodní šrouby. Maximální rychlost je 30 uzlů (56 km/h).

Zdroj: The Daily Star

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské stíhačky nad Japonskem opět rozvířily diskuzi o Kurilských ostrovech

Japonsko nemá dlouhodobé územní spory jen s Čínou, Jižní a Severní Koreou, ale také s Ruskem. Z toho ...

Cizí ponorky dráždí Japonsko

Stránky novin poslední dobou plní zprávy ze Sýrie nebo ze Severní Koreje. Vážnou krizí však prochází ...

Ruské obří vojenské cvičení: Japonsko a Čína na pozoru

Na ruském Dálném východě probíhá největší vojenské cvičení ruské armády od dob Sovětského svazu. ...

Japonská armáda posiluje. Čína varuje

Pár dní poté, co Japonsko oznámilo svůj plán rozsáhlé modernizace a posílení armády, přichází z Číny ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • liberal shark
  17:38 07.08.2013

  Při vší úctě, tohle není útočná letadlová loď, maximálně sea control ship. Čínské protesty jsou jen velká licoměrnost.

  Při vší úctě, tohle není útočná letadlová loď, maximálně sea control ship. Čínské protesty jsou jen velká licoměrnost.

 • Manas001
  16:25 07.08.2013

  Tortor: Máš pravdu C je pro letadlovou loď a B je V/STOL.

  Tortor: Máš pravdu C je pro letadlovou loď a B je V/STOL.

 • Tortor
  16:19 07.08.2013

  Manas001: Také jsem chtěl vyjádřit nepochopení nad zmíněním letounu F-35A. Jen verze F-35C není verze s kolmým startem, ale verze pro provoz z letadlové lodě. Verze s kolmým ...Zobrazit celý příspěvek

  Manas001: Také jsem chtěl vyjádřit nepochopení nad zmíněním letounu F-35A. Jen verze F-35C není verze s kolmým startem, ale verze pro provoz z letadlové lodě. Verze s kolmým startem je F-35BSkrýt celý příspěvek

 • Referee
  15:34 07.08.2013

  Jen prosím o opravu výtlak asi nebude 19500 kilogramů ale tun a při plném zatížení to nebude 27000 kg ale také tun že..
  Jinak dobrý článek...

  Jen prosím o opravu výtlak asi nebude 19500 kilogramů ale tun a při plném zatížení to nebude 27000 kg ale také tun že..
  Jinak dobrý článek...

 • Manas001
  15:05 07.08.2013

  Pro Air force: Ano Nimitz je supercarrier. Izuma se hodně podobá Britským letadlovým lodím třidy Invincible nebo italské Giuseppe Garibaldi jak velikostí taky i vybavením a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Air force:
  Ano Nimitz je supercarrier. Izuma se hodně podobá Britským letadlovým lodím třidy Invincible nebo italské Giuseppe Garibaldi jak velikostí taky i vybavením a bojovými možnostmi

  A F-35B je sice verze pro letadlovou loď ale mnohem větší. F-35C je náhradou za Harriery jak v Royal Navy tak i US Navy.
  Asi namítneš že Velká Británije nakoupí verze A pro letectvo a verzi B pro letadlovou loď a ne C s VTOL startem protože britské ministerstvo obrany s F-35 počítá až na jejich novou letadlovou loď Queen Elizabeth.

  Jinak s tebou souhlasím bude to nádherný pohled na tuhle loď na vlnách tichého oceánu.Skrýt celý příspěvek

 • Air_Force
  14:41 07.08.2013

  Omedetou gozaimasu! Krásná loď a nevidím žádný zlo v budování invazních sil v rámci Self-Defence Forces, Japonsko se skládá z ostrovů, pokud jim někdo nějakej vezme, musej bejt ...Zobrazit celý příspěvek

  Omedetou gozaimasu!

  Krásná loď a nevidím žádný zlo v budování invazních sil v rámci Self-Defence Forces, Japonsko se skládá z ostrovů, pokud jim někdo nějakej vezme, musej bejt schopný vzít si ho zpátky, jinak proč vůbec mít ozbrojený složky...

  Vidět na ni F-35B by bylo docela fajn, ale taky docela zlomová záležitost. Nevím, jestli to jde očekávat.

  2Manas001:
  Ne nadarmo se Nimitz-class řadí do kolonky SUPERcarrier, většina zbytku letadlových lodí na světě není ani poloviční, přinejmenším America-class, kterou američani nenazývají letadlovou lodí se s touhle kategorií docela může měřit.
  Nehledě na fakt, že vyřazení Harrierů alespoň část z nich degradovalo taky jen na nosič vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

 • Manas001
  14:25 07.08.2013

  I když Izumo vypadá impozantně je to další vrtulníkový torpédoborec a ne plnohodnotná letadlová loď, to bychom mohl i americkým výsadkovým lodím třídy Wasp říkat letadlová loď. Ano ...Zobrazit celý příspěvek

  I když Izumo vypadá impozantně je to další vrtulníkový torpédoborec a ne plnohodnotná letadlová loď, to bychom mohl i americkým výsadkovým lodím třídy Wasp říkat letadlová loď. Ano měli letadla AV-8 harrier ale jen v omezeném počtu šesti kusů oproti 90 na třídě Nimitz.

  Japonsko modernizuje svoji flotilu kvůli sporům s činou a čínské hrozby celkově. Čína má svoji letadlovou loď Liaoning se třiceti letadly. Což nití všechny státy v oblasti kromě Ruska a Severní Koreje vynaložit více prostředků na obranu.

  Autor ve článku také píše že Japonsko koupí F-35A Lightninig II, ale to je verze pro pozemní letectvo, jako opatření proti čínskému letounu 5. generace J- 20 a J-31. Možná Japonsko nakoupí i F-35C s kolmým startem. Ale to zatím není dojednáno.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...