Jackal Stone 2014 s českým příspěvkem

Jackal Stone 2014
Výsadek 601.skss z V-22 Osprey. / 601. skss

Ve čtvrtek 12. září začal ve výcvikových prostorech v Německu a Nizozemsku další, již osmý a poslední, ročník známého mezinárodního cvičení sil pro speciální operace Jackal Stone. Jednotky speciálních sil Armády České republiky u toho nechyběly.

České úkolové uskupení speciálních operací

"Jackal Stone 14 nabízí příležitost, aby se jednotky účastnících států zapojily do realistického a náročného výcvikového scénáře a tak prohloubily svoji zkušenost, spolupráci a týmovou práci," řekl velitel Velitelství speciálních operací v Evropě SOCEUR (Special Operations Command Europe) generálmajor amerického letectva Gregory J. Lengyel.

Síly pro speciální operace států NATO často spolupracovaly a spolupracují při operacích v Afghánistánu a nepochybně budou spolupracovat i nadále, kdekoliv to bude potřebné. Proto se jednotky z Nizozemska, České republiky, Finska, Velké Británie, Polska, Norska, Švédska, Slovinska a USA opět setkávají, aby se zapojily do výcvikových operací připravených podle analýzy speciálních operací za poslední rok.

Česká republika na toto cvičení vyslala příspěvek v podobě Úkolové skupiny speciálních operací čítající téměř 120 operátorů 601. skupiny speciálních sil  (601. skss) a Leteckou úkolovou jednotku speciálních operací SOATU ( Special Operations Air Task Unit ) s čtveřicí vrtulníků Mi-171 š .

Česká jednotka speciálních operací SOATU (Special Operations Air Task Unit) využívá modernizované vrtulníky Mi-171š. Palubní střelci mají k dispozici rotační kulomety ráže 7,62 mm. / 601. skss

Právě tato čtveřice strojů z nově budované vrtulníkové jednotky pro speciální operace zažívá mezinárodní premiéru. V loňském roce se s i ce účastnila mezinárodního cvičení Cobra 13, tam se ale český příspěvek účastnil cvičných operací pouze na území ČR.

Nasazení dalšího úkolového prvku speciálních operací je bez pochyby velkým krokem vpřed. Síla jednotek pro speciální operace totiž není závislá od množství operátorů, ale od jejich schopnosti plnit celou škálu úkolů.

V tomto ohledu nestačí mít velký počet příslušníků speciálních sil, byť by byli sebelépe vybaveni, vycvičeni a se značným množstvím zkušeností. Úspěch speciální operace je podmíněn, jak píše admirál McRaven, dosažením bodu relativní převahy. Tento bod je možné ale dosáhnout již před vstupem do cílové oblasti, pokud je k dispozici spolehlivý dopravní prostředek uzpůsobený pro tyto typy operací.

Vysazení z vrtulníku UH-60 Black Hawk. / 601. skss

Je nevyhnutelné, že se objeví hlasy, které budou zpochybňovat význam a důvod existence sil pro speciální operace. Pokud tomu tak skutečně bude, potom je potřebné poukázat na nedávnou operaci řeckých speciálních jednotek, které z libyjského Tripolisu evakuovali skupinu civilistů poté, co se v krajině zhoršila bezpečnostní situace.

Bylo by projevem velké hlouposti a naivity domnívat se, že se občanům ČR v zahraničí nemůže stát nic podobného. Případ zadržení reportéra ČRo v proruskými povstalci ovládané oblasti Ukrajiny ukazuje jak velmi reálné jsou tyto scénáře.

Zatímco vrtulníky SOATU podporovalo operace speciálních jednotek v Německu, operátoři 601. skupiny speciálních sil působili také ve výcvikových prostorech v Nizozemsku. Jejich zdejší úkoly měly trochu nestandardní podobu.

Operátoři z 601. skss procvičovali námořní operace mimo jiné z jednotkami Navy SEAL. / 601. skss

Námořní operace 601.skss

V spolupráci s operátory námořních jednotek pro speciální operace USA a Nizozemska zde byly procvičovány speciální operace v námořním prostředí. Může se zdát trochu nestandardní, aby speciální síly vnitrozemského státu procvičovaly námořní operace, zejména pokud územím tohoto státu neprotéká žádný veletok.

Na jednu stranu je logické, že se takovým operacím nevěnuje pozornost. Speciální operace jsou význačné svojí komplexitou a náročností a příprava pro jejich vedení vyžaduje dlouhodobý výcvik a přípravu. A pokud se příprava celé jednotky nebo uskupení nemá prodloužit, potom je potřebné omezit spektrum úkolů, na které se tato jednotka připravuje na nezbytné minimum.

Na druhou stranu je zde realita, kdy speciální síly ČR jsou součástí speciálních sil NATO a musí mít aspoň nějaké povědomí a zkušenosti z provádění speciálních operací, v co nejširším spektru prostředí – a to se týká jak společenského prostředí (v angličtině nazývaného “human terrain”), tak i fyziogeografického prostředí.

Nácvik nalodění a obsazení plavidla. / 601. skss

Operátoři 601. skupiny speciálních sil proto nemusí, a ani nebudou, být schopni provádět námořní speciální operace tak, jako příslušníci amerických námořních týmů SEALs, britské Special Boat Service nebo polské Formozy.

Pro potřeby českých sil pro speciální operace je postačující, aby operátoři a velitelé měli alespoň nějaké zkušenosti. A právě tohoto bylo docíleno při cvičení Jackal Stone 2014.

Závěrem je možné říci, že ať už bude Jackal Stone v budoucnosti nahrazen jiným cvičením – s největší pravděpodobností pod taktovkou velitelství speciálních sil NATO – potom do něj budou obě české jednotky pro speciální operace vstupovat se značným balíkem zkušeností.

Tímto chci poděkovat velitelství 601. skupiny speciálních sil za jejich srdečnou a ochotnou spolupráci a za poskytnutí fotografií pro tento článek. Armádní noviny si velmi cení úroveň podpory, které se jim dostává od velitele 601. skss a také od celého velitelství.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cobra-13 – 601.skss a 5. pšu ve Freedonii

Největšího cvičení sil pro speciální operace, Cobra-13, které skončilo minulý týden, se účastnily i ...

Výběrové řízení 601. skupiny speciálních sil není procházka růžovou zahradou

Výběrové řízení, to je, oč tu běží. Speciální skupina Armády ČR? V České republice je to 601. ...

MC-130H podporuje výcvik 601. skss

Je středa 20. srpna 2014 a příslušníci 7. letky speciálních operací amerického letectva mě vítají u ...

Cvičení JACKAL STONE 2014

V průběhu měsíce září proběhlo pod vedením Special Operations Command Europe (SOCEUR) letošní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...