Výbuch jaderné bomby: Vylepšete své šance na přežití

Jaderná exploze
Foto: Jaderná exploze o síle 23 kt. /  Federal Government of the United States

Výbuch jaderné bomby je obvykle synonymem pro konec civilizace. Na druhou stranu, proč po jaderném útoku nezkusit štěstí? Laboratoře LLNL (Lawrence Livermore National Laboratory) amerického ministerstva energeticky vydaly nejnovější doporučení, jak zvýšit své šanci při a zejména po výbuchu jaderné bomby.

Výbuch kufříkové jaderné bomby

Snem nejrůznějších fanatických skupin je získat vlastní malou jadernou bombu a odpálit ji ve jménu nějakého náboženství uprostřed velkého města. Velké riziko také hrozí od nestabilních států se svým vlastním vojenským jaderným programem.

Obecně se soudí, že zůstat v nějakém krytu je vždy nejlepší způsob, jak se ochránit před jaderným spadem – pokud tedy přežijete jaderný výbuch. Avšak Michael Dillon z LLNL soudí, že ne vždy je dobré zůstat na místě.

Co tedy udělat, když vidíte stoupat jaderný hřib? Pro modelový příklad vezměme kufříkovou jadernou bombu o síle 5 kT explodující, pro zesílení účinku, na vrcholu výškové budovy někde v Praze. Jde o výbuch cca 3-4× slabší než v případě Nagasaki a Hirošimy.

Jaderný výbuch v Praze Foto: Jaderný výbuch v Praze o síle 5 kt. / NUKEMAP

Výbuch lze podle aplikace NUKEMAP modelovat na jakékoliv město. Energie exploze se rozdělí mezi samotný výbuchu (50 %), tepelné záření (35 %) a ionizujícího záření (5 % při výbuchu, 10 % radioaktivní spad).

Žlutá zóna ve středu znázorňuje ohnivou kouli o poloměru 120 metrů. Červená zóna označuje (poloměr 480 metrů) tlakové účinky o síle 20 psi, které zničí většinu budov.

Zelená zóna (1,1 km) označuje oblast, kde nechráněný člověk dostane smrtelnou dávku „přímého“ záření z výbuchu. Intenzita ionizujícího záření se však prudce snižuje se čtvercem vzdálenosti od zdroje záření. Za touto oblastí vás radioaktivita z výbuchu nezabije, alespoň ne hned.

V oranžové zóně (1,23 km) pak budou mít nechráněné osoby popáleniny třetího stupně. Mimo tuto oblast „totální zkázy„ má nechráněný člověk slušnou šanci přežít.

Počet obětí pak závisí na hustotě zalidnění a na hustotě zástavby. Aplikace NUKEMAP odhaduje, že výbuch malé 5 kT bomby v New Yorku zabije okamžitě 250 000 lidí. V Praze by podle odhadu zemřelo 30 000 lidí okamžitě a 100 000 utrpí zranění. Čísla jsou to však velmi přibližná.

Pro přeživšího je zásadní se vyhnout ozáření. Ozáření se měří v různých jednotkách. Pro naší potřebu můžeme používat Sv (Sievert) a Sv/hodina. Smrtelná dávka pro dospělého a zdravého člověka je 5 Sv. Například pracovníci při likvidaci jaderné katastrofy ve Fukušimě obdrželi nejvyšší dávku 0,67 Sv.

Jaderný výbuch v Praze Foto: Směr jaderného spadu po výbuchu 5 kt jaderné bomby v Praze - západní vítr o rychlosti 24 km/h. / NUKEMAP

Výbuch kufříkové jaderné bomby na zemi nebo v nějaké výškové budově (ohnivá koule se dotkne země) vyvrhne do vzduchu a okolí 0,5 kilogramů vysoce radioaktivního materiálu smíchaného se zeminou. Hřib během pěti minut vystoupá do výšky 4,8 km a dosáhne průměru 3,2 km.

Plocha zamoření záleží na meteorologických podmínkách, především na směru a síle větru (on-line měření směru větru). Při rychlosti větru 24 km/h dostane člověk během jedné hodiny dávku 10 Sv (dvojnásobně překračující smrtelnou dávku) v oblasti dlouhé 2,4 km a široké 500 metrů po směru větru.

Dávku 1 až 2 Sv/hod v oblasti 18,6 km dlouhé a 1 km široké. 0,1 Sv pak v 49 km dlouhé a 3,39 km široké. Žlutá oblast (délka 79,3 km) pak představuje dávku 0,01 Sv/hodina.

Úroveň radioaktivity však postupem času klesá. Přibližný odhad pro úbytek radioaktivity, je snížení její intenzity činitelem deseti pro každý sedminásobek času následujícího po maximální úrovni záření. Například v oblasti s 2 Sv/hodinu poklesna za sedm hodin intenzita záření na 0,2 Sv/hodinu.

Dostaňte se pryč!

Obecně se doporučuje najít si adekvátní úkryt a zůstat tam alespoň 24 hodin, pokud nebude vyzvání k evakuaci. Záleží však na tom, v jakém úkrytu zůstanete.

Video: Jak přežít jadernou apokalypsu? V roce 1951 doporučovali "skrčit se a krýt se". / YouTube

Ideální jsou sklepy, kde radioaktivita padá až na desetinu. Pokud však zůstanete v obyčejném rodiném domě s okny, sníží se radioaktivita pouze na polovinu.

Připomeňme, že výbuch jaderné bomby vyvolá doslova uragán v elektromagnetickém poli. Výbuch vyzáří do okolí záření v obrovské škále elektromagnetického spektra. Nejobávanějším je ionizující záření (radioaktivita) skládající se ze záření alfa, záření beta, záření gama a neutronového záření.

Záření alfa sice zastaví „list papíru“, ale může se dostat do děla dýchacími cestami, jídlem, vodou či otevřenou ránou. Nejhorší a nejpronikavější je záření gama. Betonová zeď o tloušťce 6 cm sníží hodnotu na polovinu, stejně tak jako 1 cm olova. Záření ale lehce projde okny, oblečením, karosérií auta atd.

Pokud se ocitnete v nechráně v zóně s počáteční úrovní 2 Sv/hod, dostanete za 24 hodin smrtelnou dávku 6 Sv. Pokud se ukryjete ve sklepě, dostanete kolem 0,6 Sv. Pokud však zůstanete v domě, dostanete 3 Sv, což bude pro značný počet lidí (především děti, zranění, nemocní a senioři) znamenat vážné zdravotní potíže a smrt.

Video: Film "Den poté" (1981) ukázal jadernou válku bez příkras a pro mnohé to byl šok. Pokud přežijete (čas 4:00) prvotní výbuch, máme pro Vás pár rad na další postup. / YouTube

Michael Dillon se právě zaměřil na to, jakým způsobem nejlépe opustit „kill zone“. Pokud nejste slepý, popálený a máte všechny končetiny pohromadě, nacházíte se mimo počáteční smrtelnou zónu jaderného výbuchu. Dillon navrhuje několik zásad.

Pokud je v dosahu 5 minut adekvátní úkryt – sklep, mohutná stavba nebo výšková budova (v horních patrech bude menší množství radioaktivity) – bez váhání se tam dostaňte. Kvalitní úkryt vykompenzuje vyšší dávku radiace získanou při přesunu.

Pokud je adekvátní a kvalitní úkryt vzdálen méně než 15 minut, spokojte se i s provizorním úkrytem. Nejintenzivnější radioaktivní spád a záření je několik minut po výbuchu!Počkejte v něm 30 minut a poté se vydejte do adekvátního úkrytu. Platí, že lepší je přečkat nejhorší v provizorním úkrytu a poté zůstat v kvalitnějším úkrytu. Pokud však nemáte k dispozici v dosahu kvalitní úkryt, dostaňte se po 30 minutách ze zamořené zóny – kolmo po směru větru.

Pokud jste však ve větší vzdálenosti, zabere nějakou dobu, než se radioaktivní spad dostane k vám. Doporučuje se tedy zjistit místo výbuchu, směr větru a vyrazit kolmo ze směru jeho proudění. Po pár kilometrech nebo desítkách kilometrů by jste měli být z nejhoršího venku. Nezapomeňte, že se pořád bavíme o 5kt jaderné bombě.

Světová jaderná válka

Velikost 5kt jsme vybrali pro nejpravděpodobnější použití jaderné bomby – buď teroristickými skupinami nebo státy s málo štěpným materiálem a nedostatečnou technologickou úrovní (Severní Korea, Írán).

Jaderný výbuch v Praze Foto: Jaderný výbuch v Praze o síle 550 kt. / NUKEMAP

Při použití jaderných zbraní supervelmocemi se otázka přežití dostává do teoretické roviny. Pro příklad můžeme vzít ruskou „vzorovou“ raketu RT-2PM Topol a její 550 kt hlavici. Cíle v ČR mohou být administrativní a průmyslová centra jako Praha, Ostrava a Brno.

Při dopadu 550 kt hlavice do středu Prahy (pravděpodobně vzdušný výbuch) okamžitě zemře odhadem 422 000 lidí a 450 000 utrpí těžká zranění a popáleniny.

Většina budov do 5,7 kilometrů od epicentra padne, do 9,7 km nechránění lidé utrpí popáleniny 3. stupně. Při vzdušném výbuch však nevznikne radioaktivní spad, resp. vznikne ho násobně méně než v případě pozemního výbuchu.

Katastrofálnější scénář je případ pozemního výbuchu. Počet okamžitých obětí bude menší, ale statisíce zemře v důsledku radioaktivního zamoření. Při západním větru (24 km/h) dostanou nechránění lidé během hodiny 10 Sv do vzdálenosti 66 km a šířky 6,17 km.

Jaderný výbuch v Praze Foto: Směr jaderného spadu po výbuchu 550 kt jaderné bomby v Praze - západní vítr o rychlosti 24 km/h. / NUKEMAP

Nechránění lidé dostanou za 24 hodin smrtelnou dávku na vzdálenost 159 km a šířky 27 kilometrů. Těžce zamořená budou města Kolín, Pardubice, Vysoké Mýto nebo Ústí nad Orlicí.

Výše popsaný výbuch popisuje důsledky jediné 550kt bomby. Smlouva New START uzavřená v roce 2010 v Praze omezuje množství podobných jaderných hlavic na 1550 kusů, jako pro Rusko, tak pro Spojené státy.

Při explozi tak velkého počtu silných náloží se dostanou do stratosféry nanočástice radioaktivního materiálu, které vzdušné proudy v horních vrstvách atmosféry roznesou po celém světě. Radioaktivní spad pak zamoří vodu, jídlo, půdu, rostliny i zvířata na celém planetě. Ale to už je jiný příběh.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Severní Korea – bezzubý jaderný tygr?

Severní Korea sama sebe ráda staví do pozice světové jaderné mocnosti. Podle vysokého amerického ...

1983: Na prahu jaderné apokalypsy

Nové dokumenty zpřístupněné v archívech CIA, NSA, FSB (dříve KGB) dokazují, jak bylo lidstvo na ...

Ohio Replacement Submarine: Americká jaderná triáda posiluje

Americké námořnictvo začíná pracovat na nástupci strategických jaderných ponorek třídy Ohio. V rámci ...

Bulava: Problematická ruská jaderná raketa

Ruská armáda ruší všechny letošní testy ruské mezikontinentální rakety Bulava. Podle velitele ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • vencapol
  22:55 19.05.2015

  Lidi nevím proč vůbec polemizujete o jaderném útoku i kdyby byl kabelkový!! Jste vymaštění?? Vůbec nevíte co to je jaderný výbuch. A pokud vlezete celí do americké prdele, tak to ...Zobrazit celý příspěvek

  Lidi nevím proč vůbec polemizujete o jaderném útoku i kdyby byl kabelkový!! Jste vymaštění?? Vůbec nevíte co to je jaderný výbuch. A pokud vlezete celí do americké prdele, tak to asi rychle zažijete. A pak pán bůh s vámi!!!Skrýt celý příspěvek

 • flash666
  14:44 20.03.2014

  jeniku neboj :D bud te dostihne mrak z Plzne nebo Mostecka, pripadne Norimberk, Buchel, Ramstein atd pri zapadni vetru :D tak ci onak pri jadernej valce by jsme si urcite uzili ...Zobrazit celý příspěvek

  jeniku neboj :D bud te dostihne mrak z Plzne nebo Mostecka, pripadne Norimberk, Buchel, Ramstein atd pri zapadni vetru :D tak ci onak pri jadernej valce by jsme si urcite uzili taky dosytosti ;)Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  20:17 18.03.2014

  ...strašáci neměli...ježiš

  ...strašáci neměli...ježiš

 • jenikdavid
  20:14 18.03.2014

  No ještě že jsem se odstěhoval na západ od Prahy... :) Ale vážně: to Adanedhel: jo je to smutný, na druhou stranu je to potřeba stejně jako nauka o AIDS a jiných podobných ...Zobrazit celý příspěvek

  No ještě že jsem se odstěhoval na západ od Prahy... :)

  Ale vážně:
  to Adanedhel: jo je to smutný, na druhou stranu je to potřeba stejně jako nauka o AIDS a jiných podobných věcech o kterých současná generace dospívajících lidí začíná ztrácet pojem a hlavně respekt. Je málo pravděpodobné, že se něco takového stane u nás, nicméně šance tu je a proto je třeba to neustále připomínat. Když nic jiného, tak by to alespoň nikdo neměl brát do úst a na lehkou váhu ...slova jako "ať tam hodí pár atomovek" atd. jsou alespoň pro mne velmi podobné tomu, když se řekne "pošlete je do plynu" a podobně. Bohužel atomová bomba je asi ten vrchol na který se leckdo snaží dosáhnout a tudíž roste i pravděpodobnost zneužití..Neřkuli o starších arzenálech z bývalého SSSR, nebo dalších méně stabilních zemí (Pákistán, Severní Korea), které dle mého názoru nemusí být zcela pod kontrolou. Ale to je jen spekulace.

  Ještě k té současné generaci - bohužel jsem nedávno četl, že za loňský rok stoupl počet nově nakažených virem HIV o X procent (nemám to v hlavě) a je to nejvíce za posledních 10 let. To jistě dokládá (alespoň částečně), že někteří strašáci minulých let by neměly být pohřbíváni...Skrýt celý příspěvek

 • shal
  17:41 18.03.2014

  Duck and Cover.

  Duck and Cover.

 • Adanedhel
  16:56 18.03.2014

  Je smutné, že se toto musíme znovu učit.

  Je smutné, že se toto musíme znovu učit.

 • kubo4747
  14:55 18.03.2014

  pepe420: To isté môže urobiť aj USA s Ruskom. Ale jadrová vojna je podľa môjho názoru nepravdepodobná. Nikto by z toho nič nemal a vojna o tom není, maximálne v vidím použitie ...Zobrazit celý příspěvek

  pepe420: To isté môže urobiť aj USA s Ruskom. Ale jadrová vojna je podľa môjho názoru nepravdepodobná. Nikto by z toho nič nemal a vojna o tom není, maximálne v vidím použitie zbraní hromadného ničenia, keď niekto niekoho zaženie do kúta, zo zúfalosti a pod. napríklad vojna v Kórei alebo Kubánska kríza. Svoj jadrový arzenál každý využíva len na prestíž, určovanie podmienok a dokazovanie si sily.

  A tá dohoda START sa aj dodržiava? Osobne o tom pochybujemSkrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:14 18.03.2014

  To: mu7705 Jak na co :-). Radioaktivní látky mohou mít všechny formy a skupenství. Na pevné částice stačí respirátor, na aerosoly, jódy a cesia ochranná maska, na inertní plyny ...Zobrazit celý příspěvek

  To: mu7705
  Jak na co :-). Radioaktivní látky mohou mít všechny formy a skupenství. Na pevné částice stačí respirátor, na aerosoly, jódy a cesia ochranná maska, na inertní plyny nepomáhá nic, ale ty se v těle nevážou.Skrýt celý příspěvek

 • pepe420
  11:56 18.03.2014

  Ruský moderátor Dmitrij Kiseljov na kanálu Russia Today nedávno oznámil, že Rusové můžou změnit USA v radioaktivní popel, takže takový článek je opravdu příhodný :-)

  Ruský moderátor Dmitrij Kiseljov na kanálu Russia Today nedávno oznámil, že Rusové můžou změnit USA v radioaktivní popel, takže takový článek je opravdu příhodný :-)

 • mu7705
  11:22 18.03.2014

  Zabránit vdechování - funguje ochranná maska nebo stačí respirátor nebo mokrý hadr?

  Zabránit vdechování - funguje ochranná maska nebo stačí respirátor nebo mokrý hadr?

 • liberal shark
  09:38 18.03.2014

  Pár poznámek: Sv je jednotka efektivní dávky ionizujícícho záření - charakterizuje míru poškození organismu, dávka kolem 1-10 Sv znamená akutní nemoc z ozáření a většinou ...Zobrazit celý příspěvek

  Pár poznámek:

  Sv je jednotka efektivní dávky ionizujícícho záření - charakterizuje míru poškození organismu, dávka kolem 1-10 Sv znamená akutní nemoc z ozáření a většinou smrt.

  Sv/hod je příkon efektivní dávky - kolik dostanete v daném prostředí

  Nejdůležitější je zabránit vdechování a požití radioaktivních látek. Před ionizujícím zářením z vnějšku se dá buď utéci nebo se něčím odstínit, ale radioaktivní látky uvnitř těla jsou velice nebezpečné.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...