Jaderné zbraně a Krym

Foto: Nadzvukový bombardér Tu-22. /Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0
Foto: Nadzvukový bombardér Tu-22. / Alex Beltyukov, CC BY-SA 3.0

Podle některých zpráv z médií Rusko během minulého roku rozmístilo na Krymu jaderné zbraně. Jak to skutečně je, jen těžko zjistíme. Nicméně rakety, schopné nést konvenční i jaderné hlavice, jsou na Krymu od časů Sovětského svazu prakticky nepřetržitě.  

Po rozpadu Sovětského svazu si Rusko na Krymu ponechalo, jak známo, pouze námořnictvo (na základě mezistátní dohody s Ukrajinou) na námořní základně v Sevastopolu. Tedy žádné letectvo ani pozemní síly.Jaderné zbraně mělo Rusko po rozpadu Sovětského svazu umístěné pouze na lodích černomořské flotily. V praxi to nejspíš vypadá tak, že na Krymu neexistuje odpovídající infrastruktura pro uložení jaderných hlavic.Černomořské flotila měla rakety s jadernými hlavicemi uskladněné v necelých 700 km vzdáleném Bělgorodu, kde se nachází potřebná infrastruktura – především zajišťující bezpečné uložení jaderných zbraní. V současnosti nicméně teoreticky nic nebrání tomu, aby Rusko skladovalo jaderné zbraně přímo na Krymu.Jak to celé vidí vrcholní představitelé země, ilustruje například prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova pro agenturu Interfax. Podle Lavorova anektovaný Krym ztratil svůj bezjaderný status, neboť nyní patří Rusku, které v souladu s mezinárodními smlouvami disponuje jaderným arzenálem a jaderné zbraně bude rozmisťovat podle svého uvážení.Podle všeho lze dlouhodobě a v dohledné době (bez vybudování náročné infrastruktury) rozmístit dva zbraňové systémy, kromě námořních, schopné vést jaderný úder – bombardér Tu-22 a raketový systém Iskander-M.Minulý rok prezident Putin nařídil přesunout část nadzvukových strategických bombardérů Tu-22M3 (v kódu NATO Backfire) na Krym. Bombardér dokáže na vzdálenost až 2500 km zasazovat konvenční i jaderné údery.Foto: Porovnání doletů Tu-22 při působení ze základny na Krymu. O smyslu nasazení letounu Tu-22 se můžete z mapky přesvědčit sami. / fas.org

Foto: Porovnání doletů Tu-22 při působení ze základny na Krymu a ze základny Čajkovka . O smyslu nasazení letounu Tu-22 se můžete z mapky přesvědčit sami. / fas.org

Po přemístění z letecké základny Čajkovka v blízkosti běloruských hranic na krymskou základnu bude Tu-22M3 schopen podnikat mise až na Arabský poloostrov. Především však bude schopen okamžitě působit proti námořním cílům v Černém moři.Rusko na Krym údajně umístilo také mobilní raketový systém Iskander-M, schopný na cíl doručovat konvenční i jadernou nálož. Oficiální potvrzení přesunu těchto výkoných zbraní na Krym však chybí. Ukrajinské zdroje rozmístění potvrzují, Ruské vyvracejí.Iskander-M má standardně dosah 500 km. Nicméně Rusové před několika lety uvedli, že upravený Iskander-M může v budoucnu zasahovat cíle vzdálené 700 km. Iskander-M v současné době využívá jednostupňové rakety 9M723K1 (v kódu NATO SS-26 Stone) s pohonnou jednotkou na tuhé palivo.Jedna raketa má hmotnost 3,8 tun, je dlouhá 7,2 m a unese konvenční nálož o hmotnosti 480 až 700 kg nebo jadernou do síly 50 kT. Příprava k odpálení trvá 4 – 15 minut, cíl je Iskander-M schopný zasáhnout s přesností 30 metrů.Rakety přitom k cíli nesměřují po přímé balistické trajektorii, jejich pohyb je silně nepřímočarý, navíc ještě před dosažením cíle Iskander-M vypouští klamné cíle, které mají zmást případnou protiraketovou obranu nepřítele.

Zdroj: fas.org

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

FGFA: Rusko-indická stíhačka získává reálné obrysy

Rusko a Indie se dohodlo na výsledné podobě víceúčelové stíhačky 5. generace vznikající v rámci ambiciozního programu FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft). Základem stroje se stane vyvíjený ruský letoun Suchoj T-50. Rusko-indický stroj vzniká ve spolupráci firem Suchoj a Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

Berjev A-100 Premier: Nový ruský AWACS na obzoru

V letošním roce ruské letectvo, resp. Státní letecké testovací centrum v Achtubinsku, začne s letovými zkouškami nového vzdušného střediska řízení a včasné výstrahy Berjev A-100 Premier. Letoun A-100 je postaven na základě nového víceúčelového dopravního letadla Iljušin Il-76MD-90A.

Ruské zbrojení se potýká s vážnými problémy

Až desetina dílů, ze kterých se skládají různé vojenské systémy dodávané ruskými zbrojovkami, je podle ruského serveru Sputnik International z dovozu a jejich import se zastavil kvůli současným sankcím. Ruští vývojoví inženýři proto hledají různá náhradní řešení.

Drony, systémy S-500: aktuální projekty ruské armády

Jurij Borisov, ruský náměstek ministra obrany, představil v ruském zpravodajském RSN rádiu některé významné zbrojní projekty ruské armády. Již zanedlouho ruská armáda získá nové domácí těžké bezpilotní letouny a protivzdušné systémy S-500. Borisov mluvil také o nové těžké mezikontinentální raketě.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 14
 • Luky
  13:45 11.02.2015

  Bývalý premiér Ukrainy popisuje události těsně před převratem:
  http://eurodenik.cz/politika/ex-premier-ukrajiny-lidri-majdanu-byli-zamestnani-na-velvyslanectvi-usa

  Tolik ke spontánnosti akce.
  Doporučuji přečíst celý odkaz.
  --------------------------------------------------
  Do poloviny tohoto roku se ukázalo, že naši ruští partneři se obávají vytvoření zóny volného obchodu Ukrajiny a EU, které by mohlo v ruském rozpočtu znamenat značné finanční ztráty. Soucítili jsme s našimi ruskými partnery, nicméně jsem se setkali i s pochopením našich evropských partnerů. Byli jsme požádáni, abychom si vybrali "buď" a "nebo". Bylo to dost těžké. Měli jsme 40 % obratu v zóně volného obchodu v zemích SNS a 30 % obratu v zóně volného obchodu v rámci EU, nemohli jsme si vybrat. Pro nás bylo důležité si udržet obojí. Proto se nám zdálo optimální odložit podepsání dohody o přidružení s EU a vyřešit všechny stávající rozdíly, ale bohužel pak se staly události, které za pouhý rok stály ukrajinský lid mnoho obětí.

  Jednou v noci z ničeho nic obsadil náměstí v Kyjevě televizní tým. Nainstaloval světla a kamery. Kdo je poslal? To nikdo neví. Krátce poté se v jedné části hotelu Ukrajina seběhli většinou fanoušci Pravého sektoru a Dynama, vyzbrojeni ocelovými dráty a tyčkami a začali bít několik policistů. Více než 30 policistů bylo hospitalizováno s vážnými zraněními.

  Vždyť to byly děti!
  V tomto bodě přišel na pomoc specialní útvar Berkut, aby zjistil, kdo byli provokatéři a kam utekli. Kameramani pilně zachytili obraz zlomených nosů a zkrvácených tváří a hrozivý obraz okamžitě vyslali do světa. Mám k tomu jen jednu připomínku. Vždyť ty byly děti! Zcela zodpovědně mohu říci, že nikdo z vrcholového vedení Ukrajiny nedal souhlas k těmto opatřením. O incidentu jsme se dozvěděli následující ráno kolem 9. hodiny. Do oběda už jsem měl informace z ministerstva zdravotnictví, že mezi obětmi, které byly přijaty do nemocnice, bylo asi 40 lidí, z toho 2 byli studenti a zbytek byli nezaměstnaní ze západních regionů Ukrajiny. Bylo jasné, že máme co dočinění s monstrózní provokací, jejiž cílem bylo ospravedlnit přechod z klidu do demonstračního režimu akčních spiklenců.

  Biden vyhrožoval Janukovyčovi
  Dekáda od 1. až do 10. prosince byla nejvážnější první fází revoluce. Spiklenci měli pocit, že jsou někdo víc a mohou podchytit všechny vládní agentury. Západ začal bombradovat Janukovyče četnými výzvami k nastolení pořádku. Ten však nedal rozhodující zpětnou vazbu, protože byl na státní návštěvě v Číně. Během tohoto období spiklenci obsadili budovu správy Kyjeva, Dům odborových svazů, budovu vlády a Nejvyšší radu. Moje cesta do budovy vlády byla dost složitá. Z okna mé kanceláře jsem velmi dobře viděl ozbrojené militanty a bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy použijí proti vládě zbraně.

  Měli jsme informace, že spiklenci připravují provokace proti členům anti-majdanu. Bylo nutné tyto dvě skupiny oddělit. V noci z 9. na 10. prosince se tím zabývaly bezpečnostní síly. Je třeba poznamenat, že to bylo první a poslední aktivní opatření na vymáhání práva. Pak se zapojila americká ambasáda a s ní Biden (víceprezident Spojených států). Po hrozbách Bidena dal Janukovyč povel k zastavení operace bezpečnostních sil. Bylo jasné, že proces řídí Spojené státy. Setkal jsem se s velvyslanci EU a USA, které jsem upozornil na to, že manifestace přestává být klidná, začínají se používat zbraně a může to skončit krveprolitím. Zástupci západní diplomacie opět požadovali, aby vláda nepoužívala sílu.

  Lidé v zemí byli v rozpacích z nečinnosti vlády a nedostatku snahy k zajištění ústavního pořádku. V této době jsem byl s prezidentem v minimálním kontaktu. Z analýzy dostupných faktů mohu říct, že koordinace mezi opozicí a povstalci převzali vyšší úředníci na velvyslanectví USA v Ukrajině.

 • KOLT
  22:51 02.02.2015

  Nehodlám se vám do těch politických tahanic montovat (mmchd, navzájem si vyčítáte přesně to, co všichni děláte...). Jen mě dokonale vyvedl z míry příspěvek Charlieho. On tu někdo projevil zdravý rozum! Třikrát hurá!

 • hovorka11
  21:53 02.02.2015

  Ono stačí poslouchat co řekne Obama s Lavrovem a hned je zase všechno jasnější...

  "Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov prohlásil, když komentoval slova amerického prezidenta Baracka Obamy o úloze Washingtonu ve změně moci na Ukrajině, že tato slova potvrzují zapojení USA do protistátního převratu.

  Podle slov ruského ministra jsou tato slova amerického státníka důkazem toho, že Spojené státy byly od samého začátku bezprostředně zapojeny do protivládního převratu, který prezident Obama označil tak neutrálně za „předání moci“.
  Lavrov rovněž prohlásil, že výbojná Obamova rétorika svědčí o tom, že USA budou i nadále bezvýhradně podporovat kurz Kyjeva na silové řešení konfliktu."

 • fenri
  11:14 02.02.2015

  Todo: každý, včetně UA, idnesu, novinek, Mateřídoušky (a vím já co za odbornou literaturu ještě čtete) ví, že na hranicíéch s UA jsou soustředěné velké síly RF. Je to docela normální a v podobné situaci by to udělala každá země. A je celkem logické, že na tato místa se přesunuly po železnici a po silnicích, kde je viděl Havlíček a tisíce dalších lidí. V havlíčkově textu není ani slovo o konvojích jedoucích na Ukrajinu, jak lžete Vy. Takže ano, Havlíček uvádí, že cestou na UA viděl velké množství techniky a vojáků. A lhář Todo z tooho podsouvá, že Havlíček viděj konvoje (to slovo v Havlíčkově textu není) jedoucí NA Ukrajinu. Ne, on je viděl v Rusku, ne na Ukrajině. Výslovně to píše.
  Vaše očekávání mně nezajímají, pouze jsem poukázal na vaši sprostou lež, že Krymský parlament byl zrušen. Napsal jsem, že Krym v roce 1992 vyhlásil samostatnost (ověřitelný fakt), že Bud. smlouvu nikdo neratifikoval tudíž je její platnost pochybná (ověřitelný fakt), že v době podpisu té smlouvy platila krymská ústava (ověřitelný fakt) a že UA si dosud nevytýčila hranice. Také ověřitelný fakt. Jestli k tomu nic nemáte, tak si svoje emotivní slinty o věčírcích strčte někam. Nikoho nezajímají.
  Židy prchající z USA a Palestiny jsme řešili v souvislosti s Vaším přirovnáním Ruskla k nac. Německu. Ale chápu, že je to dva dny a to už si nepmatujete. Já jen že je to jeden z Vašich lapsů, na které když se poukáže, svěsíte ohon a začnete prudit s jiným blábolem.
  Rodina raket R-36 je v kodu NATO SS-9 Scarp. Vojvoda je R-36M2, aka SS-18. Vojevoda je jedno z verzí SS-18 Satan. Nicméně R-36 a R-36M Vojvoda jsou dost jiné rakety. natolik jiné, že mají jiné označení NATO. Nicméně pro Vás je to mimo chápání a ještě se o tom budete hádat.
  R-36 nerovná se SS-18 a nerovná se Vojevoda (vy Vojvodo)
  R-36 = SS-9 Scarp
  R-36M = SS-18 Satan
  R-36M2 (Vojevoda) = SS-18 Satan. Vojevoda vznikl cca dekádu po R-36. Chápete?
  A mimochodem raketu navrhlo GRAU (tj. Rusko), na UA se jen montovala.
  Nic to nemění na faktu, že UA jaderné zbraně nevyráběla, jak jste tu lhal.

 • petres
  10:15 02.02.2015

  Todomatch
  Zajímavý postřeh ohledně Ukrajiny a Ruska prezentoval polský politik, historik a publicista Paweł Kowal, když v rozhovoru pro LN zmínil novou ruskou dezinformační strategii, která má využít téma Islámského státu: "Žádné jiné téma dnes v mezinárodní politice nedokáže dát Kremlu takové propagandistické možnosti. Očekávám následující vývoj: cokoliv se bude dít s Islámským státem, tak stratégové v Kremlu využijí, aby potlačili zájem o Ukrajinu. V tom vidím tu provázanost."

  Myslím, že někteří u nás podle pokynů již na křížovou výpravu (nebo je to jen dojemná shoda v myšlení?) vyrazili (tím nemyslím Okamuru, který spíš honí populistické body)
  http://www.lidovky.cz/projev-prezidenta-milose-zemana-k-vyroci-osvobozeni-osvetimi-pb5-/zpravy-domov.aspx?c=A150127_154143_ln_domov_rof
  http://www.lidovky.cz/projev-prezidenta-milose-zemana-k-vyroci-osvobozeni-osvetimi-pb5-/zpravy-domov.aspx?c=A150127_154143_ln_domov_rof

 • Todomatch
  10:12 02.02.2015

  fenri: Už fakt naposledy. Jestliže jede motocyklista po silnici z Ruska na Ukrajinu a on jel, neboť to sám říká a kontrolou na mapě zjistíte, že jet od Černého moře na sever znamená jet z Ruska na Ukrajinu a cestou míjí, jak píše "desítky obrněných transportérů, nákladních aut a opravdu profi techniky, profi vojáků … helmy, brýle, neprůstřelné vesty, samopaly s optikou … Vnímal sem tu profesionalitu, vycvičenost, odhodlanost, neústupnost" je zjevné, že je míjí na té silnici po které jede. Vaše výmysly o nějakých palpostech a zakopaných transportérech v textu nejsou, ani zmínka že by kličkoval někde po polích mezi tábory, zakopanými děly apod. nic takového. Uvádí pouze to, že na silnici směřující z Ruska na Ukrajinu viděl desítky ruských náklaďáků, transportérů a po zuby ozbrojených a nasupených mírotvorců.

  K tomu ostatnímu - pokud k ruské anexi Krymu a destabilizaci východu Ukrajiny uvedete, že to žádné mezinárodní smlouvy nezakazují a pokud ano, tak jsou stejně neplatné a navíc že Ukrajina ani nemá vytyčené státní hranice, dostal jste se na úroveň, která předčila moje očekávání. Nicméně z ruského večírku na oslavu záboru Krymu by vás Putinova ochranka odvezla zpátky do hotelu, a celou noc střežila, protože ani Vladimír Vladimirovič by neměl odvahu riskovat, že někomu jak vy náhodou strčí novinář mikrofon a vy byste vykládal něco takového v přímém přenosu. To by i Lavrov utekl s flaškou vodky za plentu, aby u toho nemusel být.

  Na otázku o Židech prchajících z USA a Palestiny do nacistického Německa odpovídám, že nemám nejmenší tušení a nemám ani tušení, proč se mě na něco takového ptáte? Zase nějaká Lavrovina?

  Jo a ještě technická: fenri, pokud napíšu označení rakety „Vojvoda/R-36 známé jako SS-18“ myslím tím skutečně raketu Vojvoda, která patří do řady ruských raket souhrnně označovaných R-36, doplním-li navíc její západní označení SS-18, mělo by to být dostačující i pro vás, měl jste tam všechna vodítka. Jak vás propánajána napadla raketa SS-9? Že vy jste tu jedničku a osmičku sečetl?

 • Charlie
  08:17 02.02.2015

  Upřímně já nechápu, že se tu tak plamenně řeší taková patálie jako je rozpad Ukrajiny, ať už je řízený z Moskvy nebo odkud (i když na druhou stranu, o F-35 sme se taky rafli pěkně).

  Ukrajina měla po rozpadu SSSR celkem slušnou startovací pozici, stačí se podívat - jedna z největších konstrukčních kanceláří na těžká dopravní letadla (Antonov), jedna z nejvýznamnějších konstrukčních kanceláří tankové techniky (CHKBM), jedna ze strategických továren na mezikontinentální nosiše (Južmaš), přes území tranzitní plynovod, k tomu úrodná země, strategický přístup k Černému moři. Co s tím ti dobráci dokázali? Nic, rozkradli se tak, že jim můžou naši tuneláři jen tiše závidět. Ty kvanta sovětské techniky jistě byly i na obtíž, stejně jako zátěže po bývalém SSSR, ale stará technikase nechala prodat, nebo sešrotovat (a T-64 by určitě někdo koupil, stejně jako ty kvanta T-72 a T-80, klidně to mohli prodávat jako šrot).

  Místo toho ztroskotal nejvýznamnějsí Antonovův projekt na střední dopravní letoun (An-70), který měl potenciál jak v Rusku, tak za hranicema (vždyť to éro výkony i cenou totálně ztrapnilo léta vyvíjený A-400), Morozovci už taky téměř nemají do čeho kopnout, Motor Sič těží z toho, že těch motorů potřebují Rusi fakt hodně a nikdo jiný je nevyrábí a hlavně se nejspíš jedná o spolehlivého dodavatele. Jaký rozdíl proti Bělorusku, které se nebrání spolupráci, prodává Rusům svojí techniku (na kterou prozíravě zakoupili na západě licence), a i když totam není nijak zázračný, tak s Běloruskem nikdo problém nemá. Na Ukrajině místo toho z jednmé strany hřejí polívčičku místní mafiáni, z druhé se do toho sere EU a nejspíš CIA, a z třetí tam má obrovský vliv ruská rozvědka, což je naprosto logické, protože Ukrajina je svým způsobem měkký podbřišek Ruska a nehlídal by si to tam jen úplný idiot (mimochodem hodně podobné to bylo s Grenadou).

  Že Moskva soustřeďuje na hranicích s Ukrajinou vojska je logické, je to nestabilní země a přes hranice můžou proudit uprchlíci, banditi, mafiáni... stejně tak je logické, že Moskva podporuje separatisty - jejich pomocí se může dostat k některým podnikům, které hospodářství chybí, přístup do Krymu po souši je další vítaná devíza a v neposlední řadě získá nárazníkové pásmo mezi potenciálně nepřátelskou Ukrajinou a sebou. Jako optimální linii příměří vidím čáru Charkov - Dnětropetrovsk - Záporoží - Novooleksejivka. Bohužel, Antonov je mrtvá fabrika, Rusko už z ní nejspíš nic nekoupí (radši nakoupí nové Il-76, než aby spoléhalo na nejistý An-70, přitom se jedná o letouny naprosto jiného určení a parametrů), je to škoda, nejspíš v přímém přenosu sledujeme konec jendé legendy (nad vodou bude kancelář ještě nejakou dobu držet vlastní transportní firma, ale to nevydrží věčně), pokud tedy Rusko nepřeruší výrobu An-70 v Kazani (i když nemá křídla a ocas, který měli vyrábět přímo u Antonova v Kyjevě).

 • fenri
  07:30 02.02.2015

  Todo:
  -znovu a pomalu: Havlíček NEPÍŠE O ŽÁDNÝCH RUSKÝCH KONVOJÍCH JEDOUCÍCH NA UKRAJINU, jak tady lžete. V jeho textu není ani slovo z toho, co jste napsal a pokud byste v sobě měl elementární slušnost (najděte si na wiki), tak se mu omluvíte za překrucování jeho textu. Vojenskou tetchniku, vojáky... má na hranicích soustředěno spousta států. Už turecká technika vojáci překročili hranice Syrie? už řecká armáda překročila hranice severního Kypru (mimochodem, proč nepíšete o tomto?), už Americká a JihoKorejská armáda překročili hranice KLDR? Izraelská armáda je sice už roky za hranicemi izraele, ale dál do Syrie se nehrne. To, že někde u hranic vidíte vojenský náklaďák neznamená, že za pět minut překročí hranice vedlejšího státu.
  -Budapešťské memorandum nebylo nikdy ratifikováno žádnou z účastnickcých zemí. Z hlediska mezinárodního práva je jeho platnost silně pochybná, spíš je jisté, že je neplatné. Navíc toto memorandum hovořilo o respektování hranic Ukrajiny. Ukrajina ovšem svoje hranice dosud nevytyčila a nezaznamenala u OSN. Klasické UA patláctví. Takže pokud u Krymu pomineme otázky demografické a historické (a připomínám, že pomíjení těchto otázek vždy končí průšvihem), tak i z hlediska mezinárodního práva je celá věc silně pochybná. A to nehovořím o právu na sebeurčení.Nic to nemění na faktu, že od doby, kdy Krym připadl UA Kyjevská vláda neustále potlačovala snahy místních o větší samostatnost ani na faktu, že jste lhal o zrušení autonomie Krymu a jeho parlamentu po návratu Krymu do Ruska.
  -A další Vaše lež: Južmaš nevyráběl jaderné zbraně. Dejte nějaký relevantní důkaz. Vyráběl pouze jejich nosiče, ovšem ne jadernou část. Takže smůla - UA nikdy nedodávala SSSR jaderné zbraně. Podle vaší logiky lze říct, že Bělorusko dodávalo jaderné zbraně celému SSSR. Jak jistě víte, nosiči mobilních jaderných zbraní byly takřka bezvýhradně běloruské kolové platformy MAZ. trochu mě děsí, že je celkem pravděpodobné, že vlaky s se SSSR jadernými zbraněmi někdy táhla lokomotiva z plzeňské Škodovky. Proboha, vždyť Plzeňáci kromě piva vyráběli jaderné zbraně pro SSSR! Za další nějaká Vaše R-36/SS-18 neexistuje. R-36 je SS-9 Scarp. SS-18 Satan je až R-36M. Ano, zdánlivě malý rozdíl pro patláka, ale takhle je to se všemi vašemi informacemi. Nepřesné, nekompetentní, vylhané. Ano, v Čečně se těží ropa. Ovšem ne - Rusko z ní fakt netyje, protože se jí tam těží zcela zanedbatelné množství a spotřebovává se na místě. Rusko na Čečnu krutě doplácí. Atd.
  Mimochodem - stále mi dlužíte odpověď na otázku, kolik Židů z USA a Palestiny emigrovalo na nacistického Německa. Nějak jste toto ve chvatu opustil.

 • Echo
  01:00 02.02.2015

  Todomach: Ukrajina nikdy realne nemala jadrove zbrane. Sovietske jednotky, ktore mali na starosti JZ, a ktore ostali na uzemi byvaleho ZSSR neprestali podliehat veleniu z Moskvy a nikdy nespadali pod velenie Ukrajiny, Bieloruska ci Kazachstanu. USA ma tiez par hlavic v Holandsku, ma teda Holandsko JZ ?

 • Todomatch
  23:20 01.02.2015

  Zajímavý postřeh ohledně Ukrajiny a Ruska prezentoval polský politik, historik a publicista Paweł Kowal, když v rozhovoru pro LN zmínil novou ruskou dezinformační strategii, která má využít téma Islámského státu: "Žádné jiné téma dnes v mezinárodní politice nedokáže dát Kremlu takové propagandistické možnosti. Očekávám následující vývoj: cokoliv se bude dít s Islámským státem, tak stratégové v Kremlu využijí, aby potlačili zájem o Ukrajinu. V tom vidím tu provázanost."

  Musím říct, že to už skutečně vidíme. Posledních několik dní nepokoje v Moskvě kvůli vraždě nějakého ruského mladíka mužem údajně z Kavkazu. Koneckonců demonstrace, vášnivé proslovy a řeči o nutnosti něco udělat s Islámským státem jsou v novinách každý den. Přitom Američané a jejich spojenci na rozdíl od Ruska již s Islámským státem dávno bojují a postupně jej likvidují už od srpna minulého roku. To ale ruská informační kampaň zastírá. Jak by to také vypadlo - zatímco USA údajní zakladatelé IS jeho pozice bombardují ve dne v noci jak v Iráku tak v Sýrii, tak Rusko jen řeční o islamistických hrozbách a ve skutečnosti bojuje pouze proti Slovanům na Ukrajině. Nechci ani domýšlet souvislosti aktivit čečenských islamistů s posledními událostmi v Evropě. Tito islamisté věrní Putinovi, kteří poslouchají na slovo jeho chráněnce Kadyrova a kteří již byli nasazeni i do bojů proti ukrajinským Slovanům se již údajně mihli také v hledáčku tajných služeb v souvislosti s vraždami v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. Přece jenom, Francie si dovolila zavzdorovat Rusku a uštědřila Putinovi políček v podobě nedodání Mistrálů a vzápětí došlo k nevídaným zločinům v pařížské redakci a v židovském obchodě tamtéž. Demonstrace typu Pegida a jiné v Evropě i u nás mají také velmi podivné pozadí - objevili se zničeho nic a jsou dokonale organizované. U nás se například do čela protiislámských demonstrací staví lidé jako Tomio Okamura - velký odpůrce protiruských sankcí. Patrně má být obraz Ruska jako agresora na Ukrajině překryt novými tématy, případně má být Rusko očištěno tím, že bude stavěno za vzor boje proti Islámu ač s ním nikde nebojuje a ve skutečnosti Rusko bylo a je věrným spojencem mnoha islámských zemí a většina despotů jako Kaddáfí či Husajn měla v Rusku osobní přátele a zázemí. Kaddáfí doufal v azyl v Rusku nebo Bělorusku, podobně jako Janukovyč, ale nestihl to.

Stránka 1 z 14