Jaderné zbraně na polském území?

polské F-16
Polské F-16 s jadernými zbraněmi? Ne tak nereálná možnost, jak se může na první pohled zdát. / Ministerstwo Obrony Narodowej

Podlé bývalého prezidenta Polska a ikony protikomunistického odboje Lecha Walesy (70) musí Polsko usilovat o rozmístění nukleárních zbraní na svém území. Takový krok je teoreticky možný díky programu Jaderného sdílení (Nuclear sharing) v jehož rámci země NATO hostí na svém území jaderné zbraně.

Jaderné zbraně pro Polsko

Polsko se potřebuje postavit Rusku,“ řekl před pár dny Walesa, první postkomunistický prezident Polska a laureát Nobelovy ceny za mír. „Putin se nás snaží zastrašit jadernými zbraněmi, tak proč bychom neměli mít vlastní arzenál?“

Walesa reagoval na měsíc starý výrok Vladimíra Putina, který svým mocenským protivníkům připomněl vlastnictví jaderných zbraní Ruskem. „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost," řekl Putin a dodal ,že „síly jaderného odstrašování“ bude Rusko nadále posilovat.

Podle Walesy musí Polsko následovat příkladu dalších zemí a připojit s k programu sdílení jaderných zbraní v rámci NATO. „Měli bychom si půjčit nebo pronajmout jaderné zbraně a ukázat Putinovi, že pokud noha ruského vojáka vstoupí na naše území, zaútočme. Jen aby bylo jasno,“ řekl Walea.

Polsko nejhlasitěji a nejaktivněji ze zemí NATO vystupuje proti ruským mocenským ambicím. Jeho čelní představitelé neváhají použít ani vyhrocený slovník. „Pane Putine, nedovolíme vám udělat ani jeden krok vpřed. Zkuste to a zahynete, stejně jako my,“ řekl doslova Walesa.

Jaderné sdílení

V současné, době v rámci strategie jaderného odstrašování, hostí na svému území jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (až 70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 70 hlavic).

Například Kanada hostila jaderné zbraně do roku 1984 a Řecko do roku 2001. Jaderné zbraně poskytují v rámci NATO pouze Spojené státy - Velká Británie a Francie nikoliv.

V hostitelské zemi spravuje americké jaderné zbraně americké letectvo (U.S. Air Force). V Belgii, Nizozemsku a Německu to je například 52. bojová letka, v Itálii 31. bojová letka a v Turecku 39. letka letecké základny.

Jaderná bomba B61

Jaderná bomba B61. / U.S. Air Force

Jako nosiče jaderných zbraní slouží stíhačky F-16 nebo Panavia Tornado. V době studené války to však byly i balistické rakety. Armáda hostitelské země zajišťuje ve spolupráci s americkým letectvem „doručení“ jaderné zbraně na cíl.

V roce 2005 se nalézalo na území Evropy až 180 jaderných bomb typu B61. Bombu B61 lze nastavit na různé síly výbuchu, od ekvivalentu 0,3 kt TNT až po 320 kt TNT.

Převezme Polsko jaderný arzenál po Německu?

Polsko teoreticky může následovat německý model jaderného sdílení. V Německu jsou jaderné bomby uloženy ve speciálních krytech na základně Büchel. Jaderné zbraně doručují na cíl stíhačky Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33).

Zde stojí jistě za povšimnutí zajímavá časová shoda náhod. V roce 2015 Německo stroje Tornado IDS vyřadí z výzbroje a není jasné, zda „jaderná letka“ dostane nové stroje nebo zanikne. Pokud bude Polsko usilovat o připojení k programu Jaderného sdílení, může teoreticky převzít úkoly od německé 33. letky JaBoG.

Kontroverze Jaderného sdílení

Podle některých program Jaderného sdílení porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Dle smlouvy nesmí jaderné mocnosti předávat kontrolu nad jadernými zbraněmi dalším státům.

Spojené státy tvrdí, že nad uloženými jadernými zbraněmi v hostitelských zemích mají plnou kontrolu –  z čistě právního hlediska je tedy vše v pořádku . Na druhou stranu, piloti i pozemní personál v hostitelských zemích cvičí  s jadernými zbraněmi a  podílí se také na jejich doručení na cíl.

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský neonacismus a pravoslavný extremismus

Ruský prezident Vladimír Putin připojení Krymu k Rusku vysvětloval nutností ochránit ruské obyvatele ...

Proč je nezbytná obměna radarů protivzdušné obrany?

Dnes, v kontextu náhle a zásadně zhoršené bezpečnostní situace v Evropě, zřejmě už nikdo nepochybuje ...

NÁZOR: Rusko vs. Visegrád

V článku Rusko vs. Česká republika autor, Michal Uher, otevřel velmi ožehavé téma o kterém je ...

AGM-158A JASSM pro Polsko

Polská armáda pro své stíhačky F-16C/D Block 52+ objednala 40 střel s plochou drahou letu AGM-158A ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Eiffelos
  14:51 22.02.2015

  Já si osobně myslím, že o jaderných zbraních by mělo uvažovat i ČR, je to jedna z pádných záruk bezpečí....a myslím že i na to jsou i tajné plány, poněvadž jednou na čt paní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si osobně myslím, že o jaderných zbraních by mělo uvažovat i ČR, je to jedna z pádných záruk bezpečí....a myslím že i na to jsou i tajné plány, poněvadž jednou na čt paní Drábová tiše prohlásila, že podle propočtu by si Češi vyrobili atomovou bombu do půl roku, takže o tomto tématu se uvažuje i v čelních institucích, NATO je sice pěkná věc, ale mějme stále na paměti Mnichov, koalice se mohou rozpadnout během hodiny a možnost mít něco v záloze by se neměla opomíjet, Polsku v tomto fandím.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  18:43 03.10.2014

  Tak to se omlouvám, myslel jsem že jste někde psal, že jste rus. Pak tedy o rusech všeobecně.

  A pak píšu, že ukrajinci mají zase svoje problémy a jmenoval jsem i naše vlastní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to se omlouvám, myslel jsem že jste někde psal, že jste rus. Pak tedy o rusech všeobecně.

  A pak píšu, že ukrajinci mají zase svoje problémy a jmenoval jsem i naše vlastní problémy s historií.

  V těch ukrajinských si jen nejsem jist v kramflecích - souhlasil jsem s vaším výčtem a je fakt, že s tím Ukrajinci mají problém.

  Hmm revoluce se dějí z různých příčin a vždycky je to víc věcí najednou, včetně možného zahraničního popíchnutí, ale která velmoc a jestli popichovala Majdan - na to fakt neznám odpověď.

  S revolucí jde ruku v ruce radikalizace. Takže chápu, že část Ukrajinců se bojí a určitě právem. Situace je divoká.

  Ale jestli ta revoluce vedla evropským směrem, tak světlé zítřky nebudou hned. ČR je zářným příkladmem. 25 let po revoluci a furt je na čem pracovat.

  Jestli jsou ti co nesouhlasí všichni zrádci, Putinovi špioni a pod.... no samozřejmě, že NE.

  Průšvih je, že ta radikalizovaná revoluční Ukrajina bude nesouhlasící menšinu nebo skupinu obyvatel (nebo většinu, situace je nepřehledná a uvidíme po volbách) takhle prostě vidět.

  Jestli je těch nácků většina nebo jestli Ukrajinu vedou, to nemyslim. Jen sou moc vidět, ale je jasný, že se mi to z Havlíčkova Brodu ve Lvovské oblasti docela kecá.

  Vidět jsou kvůli té radikalizaci, jsou nejprotiruštější a to je teď v "kurzu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:02 03.10.2014

  To TakedaDatum: 02.10.2014Čas: 22:22

  ne, nemůžu uklidnit se. Diky takovým Vaším názorům, a Vám podobným komentátorům na AN, a v našich médií, teď bojím se o svůj život, život i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To TakedaDatum: 02.10.2014Čas: 22:22

  ne, nemůžu uklidnit se. Diky takovým Vaším názorům, a Vám podobným komentátorům na AN, a v našich médií, teď bojím se o svůj život, život i existenci pribuznych.

  já osobně, už několik krát, zde omluvám za kvalitu svých komentářů, ale když čtu Vaše, a některých dalších..... To jsou Perly! Už jsem jist, že nedělám ostudu AN :-) !

  Vy píšete "Přijde mi, že vy Rusové nejste vyrovnáni s určitými částmi své historie a ta je pak zneužívána. ".... To mně automaticky nazýváte Rusém? Proč? Protože moje názory Vám připadají proruské, anti ukrajinské? To je Fakt logika!!! Rus nejsem.
  ale asi určitě Vy psali o Rusech všeobecně?
  Nebudete věřit, ale z části s Vámi souhlasím. Ale proč to "vyrovnání" nevycitate Ukrajině? To fakt Ukrajina, na cestě ke "světlým zítřkům" , nenašla jiný symbol než Banderu? Už několik osob, důstojných toho zazněly ve článku o historií Ukrajiny (počkáme, co bude dál).

  zase nebudete věřit, ale také částečně souhlasím s Vámi ohledně účasti RU v konfliktů - to, ze tam jsou Rusý, neví jen hluchý, slepý a hloupý. Jsou to regulérní armáda? Ja nevím... Ano, chytili 10 výsadkářů, ano na netu jsou videa s údajnými transporty zahyblych Rusů na cestě do Ruská. Ale, na desetitisíci vojáků, který údajně válčí v Donbasu, těch 10, mně připadá hodně málo... Už žádné zajatí, zranění, mrtvoly Rusů neukázali.

  zase nebudete věřit - souhlasím s Vámi ohledně to, ze část Ukrajinců bere dnešní konflikt jako agrese . Ale co, vyvolalo to? Revoluce na majdanu? Můžete mně i Ukrajincům vysvětlit - příčiny revoluce v demokratickém státě? Majdan byl finanční, sociální, nebo jaká další revoluce? To v dnešní době, v Evropě, v demokratickém státě proběhne krvavý převrat, samí Ukrajinci názvů to revoluci, a MY tomu zatleskáme, a podpoříme?
  vy jste fakt myslíte, že na UA teď všechno "křišťálové čisté"?
  vy jste fakt myslíte, že každý občan UA, na území kromě Krymu a Donbasu, slepé souhlasí s majdanem, jeho ideologii?
  vy jste fakt myslíte, ze tě, kdo nesouhlasí, nemají čeho bát, že v dnešní SUPERdemokratické, SUPERevropské Ukrajině všichni mohou svobodně mluvit?
  vy jste fakt myslíte, že tě, kdo nesouhlasí, včetně mně, jsou Rusáci, putinovsky špióni, zrádci Ukrajiny, nebo evropských hodnot?......

  tak podle te, Vaše, logiky mužů posoudit že Vaše kořeny ze Lvovské oblasti.
  ne?
  neberte to osobně, ok- to je český černý humor....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:31 03.10.2014

  K tomu Putinovi a Krymu: četl jsem k tomu jediný projev báťušky Velkého Vladimíra Vladimíroviče a říkal něco ve smyslu: Na Krymu nejsou žádní vojáci Ruské armády nad počet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu Putinovi a Krymu: četl jsem k tomu jediný projev báťušky Velkého Vladimíra Vladimíroviče a říkal něco ve smyslu: Na Krymu nejsou žádní vojáci Ruské armády nad počet stanovený smlouvami. Pak se z toho udělal novinářská zkratka, že Putin řekl, že nejsou žádní ruští vojáci na Krymu. Ale to neřekl...Jenže oni v těch smlouvách měli docela velké počty co tam mít směli. Za druhé to nenápadné zdůraznění vojáků Ruské armády (hle, o dalších ruských silových složkách ani slovo) a za třetí: kam se poděli všichni Berkuti, vojáci Min. Vnitra Ukrajiny věrní Janukovyčovi apod.? Osobně si myslím, že před vraty Krymských kasáren stáli z velké části oni, možná in situ doprovázeni ruskými speciály (možná z jiných složek než RA) a hlavně za zadkem měli dost velké, (v souladu se smlouvami dislokované) jednotky RA. Podle řady zdrojů si Putin dává velký pozor, aby přímo nelhal. Nicméně v pohybu v šedém světě polopravd a pololží bude velmi zdatný. Opět není to nic, co by nedělali i západní a naši politici, ale on je v tom profesionál. Nezapomeňme, že je vzděláním, výchovou, profesí od začátku technolog moci. Proti němu je řada (ne všichni) západních politků, kteří jsou u moci díky svým kavárensko-levičáckým blábolením o Gaie, ekologii apod. jiná liga. Evropské diplomacii šéfovala levicová aktivistka, co se dříve přikovávala k plotům kasáren NATO a hysterčila proti NATO. Jak může být takové stvoření soupeřem pro Putina?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:21 03.10.2014

  To Takeda (+Putinova prohlášení kolem Krymu): nepřijde mi ani divné, ani urážlivé, že Rusko přejímá carskou imperiální politiku (byť si myslím, že je to velmi zjednodušující ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Takeda (+Putinova prohlášení kolem Krymu): nepřijde mi ani divné, ani urážlivé, že Rusko přejímá carskou imperiální politiku (byť si myslím, že je to velmi zjednodušující novinářská zkratka pro příznivce instantních pravd). Každá země se vrací ke svým kořenům a dějiny jsou boj o zdroje. Svojí imperiální politiku má spousta zemí. Spousta zemí jí mělo, jen už na to nemají prachy a koule (UK, Francie, Itálie...). Ve chvíli, kdyby měli peníze, schopné a silné armády ochotné bojovat (IMHO to Evropským armádám chybí), budou se opět realizovat na úkor druhých. Západoevropské země jsou "sluníčkové", protože se na jednu stranu mají dobře, žijí v iluzi, že jim pořád bude někdo půjčovat a zdrojů je dost a za další nemají vůli k čemukoliv. Sluníčkovost Západní Evropy nepramení ani tak z nějakých hlubokých mravních zásad, jako z lenosti. Rusáci zjistili to, co ví USA, co ví Čína, Indie, co začíná tušit Brazílie a Argentina - že prostě potřebují zdroje a že nikde na světě neleží k volnému použití. Své zájmy prosazují jinak než třeba USA, částečně v tom neumí tak dobře chodit (chybí jim kontinuita USA v silové sféře), tak vymýšlejí jiné cesty a jiná řešení. První tah se jim celkem povedl, jestli i další tahy budou úspěšné si netroufám predikovat.
  A sentiment k SSSR? Podle mě není sentimentem k odpudivému režimu, ale čistě k faktu, kdy byli silní a hlavně porazili Němce, což pro Rusy prostě je zásadnější, než my chápeme. Zkusím jiný příměr. určitě řada Čechů má tendence vidět velmi kladně epochu Karla IV, Přemysla Otakara II. apod. Byli to doby, kdy jsme byli skutečně silní a něco jsme znamenali. Na druhou stranu: pro 95% populace to byl zatraceně debilní systém k životu a nikdo by to reálně absolvovat nechtěl.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:09 03.10.2014

  To Vrata: promiňte, ale už nevím jak Vám to napsat. Zkuste si přečíst od začátku, na co jsem reagoval, pak možná pochopíte...
  Od začátku jsem reagoval na to, že hladomory v SSSR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Vrata: promiňte, ale už nevím jak Vám to napsat. Zkuste si přečíst od začátku, na co jsem reagoval, pak možná pochopíte...
  Od začátku jsem reagoval na to, že hladomory v SSSR nebyly věcí národnostní, ale věcí debilního systému. Uvedením národností hlavních iniciátorů i obětí jsem se snažil poukázat na to, že v tom žádný národnostní klíč nebyl (jak tvrdili ti, na něž jsem reagoval).
  Pokud mám přijmout tezi, že jsou Rusové zlý, pak se musím ptát, kdo byli konkrétní osoby s konkrétní odpovědností a zjišťuji, že to převážně Rusové nebyli. Dále se musím ptát, kdo byly oběti a zjišťuji, že to byli i Rusové a to tak, že dost. Tím pádem padá teze těch, na něž jsem reagoval a i permanentní ukrajinské ublíženectví, na které jsem už alergický.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:35 02.10.2014

  4 nuda

  Pletete si pojmy a dojmy. Nikdoho neurážím, pouze konstatuji v případě pana Zemana fakta.

  1) Volebním manažerem Zemanovy strany byl pan Nejedlý. To je fakt.
  2) Pan ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4 nuda

  Pletete si pojmy a dojmy. Nikdoho neurážím, pouze konstatuji v případě pana Zemana fakta.

  1) Volebním manažerem Zemanovy strany byl pan Nejedlý. To je fakt.
  2) Pan Nejedlý je jednatelem Lukoil aviation Czech. To je fakt.
  3) Lukoil aviation Czech je vlastněná ruskou státní společností Lukoil. To je fakt.
  4) Miloš Zeman se několikrát ožral na ruské ambasádě. Zdokumentováno novináři, to je fakt.
  5) Miloš Zeman je prorusky orientovaný politik.
  6) Václav Klaus je prorusky orientovaný politik.

  Pokud výše uvedená fakta někoho urážejí, tak se nejspíše neztotožňuje s politikou výše uvedeného dua Zeman Klaus.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  22:22 02.10.2014

  Ale Staršij Seržante uklidněte se. Rozhodně si nechci dělat srandu z držitelů svatojiřských řádů minulosti, nemám potřebu na nikoho plivat a rozhodně uznávám a děkuji za osvobození ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale Staršij Seržante uklidněte se. Rozhodně si nechci dělat srandu z držitelů svatojiřských řádů minulosti, nemám potřebu na nikoho plivat a rozhodně uznávám a děkuji za osvobození části mé vlasti Rudou armádou, ačkoli si mohla odpustit svůj druhý zásah v 68...

  Jen mi přijde poněkud schizofrenní chování těchto Rusů, kteří dle svých slov bojují za SSSR, nic víc. Prostě mě jen napadlo, co by na to řekli třeba bělogvardějci... (a to mě přišlo komické, asi jen český smysl pro humor - jsme smějící se bestie)

  Přijde mi, že vy Rusové nejste vyrovnáni s určitými částmi své historie a ta je pak zneužívána.

  My máme zase divoký odsun Němců, rok 69, a vůbec vyrovnání s komunismem a určitě by se našlo spoustu dalších věcí...

  No a Ukrajinci mají to co jste jmenoval vy - azovský prapor, útoky na veterány a tak dále. To se rozhodně nesnažím bagatelizovat.

  Ale kdyby byla Vaše země napadena, tak byste taky byl radikální. Ukrajina je napadena, (vy možná budete tvrdit, že není, já zase že jo, ale shodněme se na tom, že ukrajinci si myslí, že je napadena Ruskem - tak se brání, vy se divíte?)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nuda
  21:15 02.10.2014

  Pane cejkis já skutečně obdivuji nadutost a hloupost čechů, kdyby jste se u nás v UK řekli něco proti královně tak by se našlo kolem min 10 lidí co by vás zabilo a i kdyby kolem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane cejkis já skutečně obdivuji nadutost a hloupost čechů, kdyby jste se u nás v UK řekli něco proti královně tak by se našlo kolem min 10 lidí co by vás zabilo a i kdyby kolem bylo milion lidí a sto strážníků, všichni by dosvědčili že jste se choval agresivně a napadl jste je. Kdybyste toto řekl o Německém prezidentovi taky by vás všichni kolem zmlátily a kdyby to bylo na internetu váš účet by zablokovali. Nevim co je to za hloupsost co nutí bezvýznamnej českej národ, ze kterýho si kdokoliv kdo v něm byl dělá jenom srandu,chovat se jak pitomci, je to váš prezident, demokraticky jste si ho zvolily, a ať se vám to líbí nebo ne je to reprezentant vašeho státu a mimochodem u nás celkem oblíbený (my britové jsme měli vždy radši Klause), tak ho laskavě neurážejte.
  PS: Vše platí pro parlamentní demokracie, ne ty prezidentské-tam není prezident symbol, ale politik.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:04 02.10.2014

  Pokud chcete přispět k bezpečnosti České republiky musíte začít na začátku. Musíte si do čela zvolit politické představitele, kteří to s bezpečností myslí vážně. Nikoliv politiky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud chcete přispět k bezpečnosti České republiky musíte začít na začátku. Musíte si do čela zvolit politické představitele, kteří to s bezpečností myslí vážně. Nikoliv politiky, kteří sami jsou hrozbou.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:03 02.10.2014

  4 D.i.p

  ze zpožděním odpovídám na Vaši otázku.

  Na základě mé analýzy si myslím, že Petr Kellner je pouze maskotem PPF, většinoví akcionáři jsou z Kremlu. Rovněž si myslím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4 D.i.p

  ze zpožděním odpovídám na Vaši otázku.

  Na základě mé analýzy si myslím, že Petr Kellner je pouze maskotem PPF, většinoví akcionáři jsou z Kremlu. Rovněž si myslím, že minoritním akcionářem je Václav Klaus.
  Společnosti jako je PPF slouží ruské straně pro posilování ekonomického vlivu ve střední Evropě. Mimochodem, víte proč Penta nebyla vpuštěna do řady polských energetických tendrů ? Bylo to na základě upozornění tamní rozvědky o vazbách na Rusko.

  Výše uvedené je jen zlomek způsobů jak se Rusko snaží získat ekonomický vliv na bývalé satelity Sovětského Svazu. Můžeme pokračovat tendrem na Temelín 2, kdy se mediální manipulací podařilo vštípit zkratku "česko-ruské konzorcium" ačkoliv je to rusko-ruské konzorcium neboť v krátce poté, co ČEZ oznámil přípravu projektu byla Škoda JS a další potenciální dodavatelé skoupeni ruskými polostátními společnostmi.

  Rovněž musím připomenout, že strana SPOZ byla založena cca měsíc od oznámení příprav na Temelínský tendr.

  Rovněž musím připomenout výroční zprávy BIS, kdy rozvědka upozorňuje již mnoho let na přechod ruských agentů od sběru informací k aktivními ovlivňování veřejného mínění.

  Rovněž musím připomenout, že lidé kolem Miloše Zemana byly a jsou napojeni na příslušníky ruské rozvědky. Můžeme jmenovat pana Nejedlého, jednatele Lukoil aviation czech, který si půjčil od Státních hmotných rezerv palivo a nevrátil. Shodou okolností zatčený gen. Páleník byl ředitelem státních hmotných rezerv.
  Dále můžeme jmenovat plukovníka v.v Zbytka, který oficiálně dováží panu Zemanovi moldavské víno. Proč se u toho scházejí na ruském velvyslanectví na Zátorce si můžeme domyslet.

  JInými slovy, Rusko aplikuje metodu posilování ekonomického vlivu prostřednictvím místních politiků, které štědře financuje.

  Poslední informací a tou svůj příspěvek ukončím je rozšiřující se spolupráce pana Komárka s ruským Gazpromem. Podařil se mu husarský kousek. Pan Komárek staví zásobníky plynu za finanční dotace EU. Poté co ji získal uzavřel s Gazpromem dlouhodobou nájemní smlouvu. Jinými slovy, Gazprom staví zásobníky v ČR za přispění EU dotací.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  19:57 02.10.2014

  Vrata

  KGB, v 30 letech..... ?????? !!!!!!!!

  Vrata

  KGB, v 30 letech..... ?????? !!!!!!!!

 • Staršij seržant
  19:45 02.10.2014

  To D.i.pDatum: 01.10.2014Čas: 22:29

  můžete konkrétně popsat, jak Rusové rozložili SSSR?

  To D.i.pDatum: 01.10.2014Čas: 22:29

  můžete konkrétně popsat, jak Rusové rozložili SSSR?

 • Vrata
  19:45 02.10.2014

  Jeste k hladomoru na Ukrajine:
  Podle toho, co jsem slysel, tak kolektivizace na Ukrajine (a mozna i jinde) ve 30-tych letech probihala tim zpusobem, ze prislusne organy (dejme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste k hladomoru na Ukrajine:
  Podle toho, co jsem slysel, tak kolektivizace na Ukrajine (a mozna i jinde) ve 30-tych letech probihala tim zpusobem, ze prislusne organy (dejme tomu KGB) zabraly vsem soukromym rolnikum po sklizni veskerou urodu, hospodarska zvirata a zasoby potravin ktere meli a potom hlidali (treba i s pomoci pionyru), aby jim nikdo nepodal ani kousek chleba. Ve mestech lide normalne zili ale par set metru az kilometru od nich umirali miliony soukromych zemedelcu hladem a pojidali sve mrtve (nekdy asi i zive) aby prezili. To nebyl nevyvolany hladomor z nedostatku potravin, to byla zamerna likvidace vzpurne rolnicke tridy znacne mucivym zpusobem. ISIL by to lepe nevymyslil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  19:28 02.10.2014

  Fenri: musim se ohradit.
  Ja jsem nenapsal:„ tvrdíte, že za to může Gruzínec a ne systém“.

  Ja jsem se vas tazal, jestli verite na Gruzince, nebo na systém:
  „ ….muze tedy za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: musim se ohradit.
  Ja jsem nenapsal:„ tvrdíte, že za to může Gruzínec a ne systém“.

  Ja jsem se vas tazal, jestli verite na Gruzince, nebo na systém:
  „ ….muze tedy za hladomor na Ukrajine Gruzinec nebo tehdejsi system?....“.

  Vy odpovite:
  „Vrata: ….Poukážu na to, že, že to byla chyba systému, iniciovaná Gruzíncem a jeho kavkazkou kompanií… …. A Vy napíšete, že tvrdím, že za to může Gruzínec a ne systém. …“

  Dále cituji další vase uryvky z diskuse:
  To shall: „ ….. Nevymysleli to Rusové ( vládnoucí klika kolem Stalina byla převážně neruská (Berija, Ordžonikidze, Nestor...),“
  „ …….Tím hladomorem myslíte hladomor nařízený Gruzíncem Stalinem a Abcházcem Berijou a zhusta vykonávaný mladými ukrajinskými bolševickými kádry?....“

  Ja ve vasi argumentaci na rozdil od vas moc zminek o systemu nevidim ale zato Gruzincu a Kavkazanu je tam dost.
  Zaverem: Co se problemu cteni a kognitivních schopnosti tyce, nevim, kdo ma vetsi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nuda
  19:14 02.10.2014

  Propaganda lže ze všech stran, ale jak správně připomněl Lukáš Visingr, to že EU a Evropská média lžou neznamená že rusko mluví pravdu, i Rusko lže a o Evropě ani nemluvě, nedávno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Propaganda lže ze všech stran, ale jak správně připomněl Lukáš Visingr, to že EU a Evropská média lžou neznamená že rusko mluví pravdu, i Rusko lže a o Evropě ani nemluvě, nedávno jsem četl že Severní Korea spouští svůj první tablet a že bude jen pro bohaté, nebo že v celé Severní Korei jsou 3 pizzerie, bohužel se znám s lidmi co tam byli a proto vím že je to úroveň cca Běloruska, nic moc ale že by tam někdo umíral hlady to asi ne.
  Na druhou stranu ruské zapírání o tom že má vojska na Ukrajině a že tam dodává zbraně-je lživé, Rusko tam na 100% zbraně dodává stejně jako USA do Sýrie ( ty se tim ještě chlubí)
  Takže jako vždy je potřeba myslet vlastní hlavou, avšak myšlení vlastní hlavou neznamená že si přečtu článek o kterém se domývám že je neutrální, prostě si z něj vytáhnu pravdivé, oni v zásadě říkají pravdu jen jí obalí nenávistí k Rusku/IS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:03 02.10.2014

  Admine !

  to už fakt není sranda! Fakt, už musíte udělat články o všem - o majdanu, o UA nackach, o ATO.

  vy myslíte, že lidé nemají přístup k informace?

  Vždyť info o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Admine !

  to už fakt není sranda! Fakt, už musíte udělat články o všem - o majdanu, o UA nackach, o ATO.

  vy myslíte, že lidé nemají přístup k informace?

  Vždyť info o Ukrajině už leze ze všech stran! Z Německa, z EU, když už RU zdroje jsou nedůvěryhodný. I v ČR médií toho hodně.

  tak proč mlčíte?

  nebo, Vy osobně také chcete RUSÁKA NA VĚTEV?!
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  17:18 02.10.2014

  To Takeda

  svatojiřsky odznaky, stuhy Vám připadají komickými?

  tak teď Vy plivnul na památku mích dědu, na památku milionů ještě žijících veteránů 2WW, jejích příbuzných, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Takeda

  svatojiřsky odznaky, stuhy Vám připadají komickými?

  tak teď Vy plivnul na památku mích dědu, na památku milionů ještě žijících veteránů 2WW, jejích příbuzných, pozůstalých po padlým ve válce na celém území bývalého SSSR, včetně Ukrajinců... Jak se cítíte, hrdinou?
  za perve, aspoň přečte, co to vůbec je, jak vznikla, a kdy.

  ten Váš pohled i jedním z argumentů, který používají separatisté - že na pozadí ekonomických, sociálních požadavků majdanu, už v jeho průběhu, "mírumilovné" demonstrující kryly se štíty s nackovskou symbolikou.
  na netu toho hodně, podívejte se!
  a skouknout tohle, nemůžou spousta lidi, včetně Ukrajinců!

  tak najdete na netu symbol bataliónu "Azov", "hrdiny" ATO, jejich erb. Neni to ssacky erb určité jednotky?

  a rozbitý památky padlým rudoarmějců, včetně Ukrajinců, ve Lvovské oblasti Vám také připadají komické?

  jak ve Lvově, před pár lety, na Den Vítězství málem neotloukli veterány, včetně ukrajinske národnosti, Vám také připadá komické?

  jak upálili v Oděse 40 lidí s geogievskou stuhou, Vám také připadá komické?

  jak ste ubohý!

  skočte na Olšanské hřbitovy a plivněte na hroby padlých vojáků! Opatrně, aby netrefily padlého Ukrajince.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:02 02.10.2014

  Co řekl Putin o vojácích na Krymu najdem na tomto videu z diskuze o Ukrajině po 30. minutě.
  http://www.youtube.com/watch?v...

  Je fakt, že novinář položil otázku, kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co řekl Putin o vojácích na Krymu najdem na tomto videu z diskuze o Ukrajině po 30. minutě.
  http://www.youtube.com/watch?v...

  Je fakt, že novinář položil otázku, kdo blokoval ukrajinské základny. Je jasné, že to byla ruská armáda. Nelze zas vyloučit, že tam byla i domobrana. Otázka navíc není nijak časově ohraničena, má jen minulý čas. Putin toho očividně využil a odpověď si mohl také podle toho uzpůsobit. Řekl vlastně jen polopravdu. Neřekl, že tam není ani noha ruského vojáka. Zas dle smluv, se mohla ruská Černomořská flotila pohybovat po Krymu.
  To, že řekl, že neuvažují o připojení Krymu ale zároveň řekl, že záleží na vůli (referendu) obyvatel Krymu. Tuto možnost nezavrhl.
  Špatně položená otázka novináře a následně špatná interpelace medií.
  Humorně je popsána práce žurnalistů na tomto divadelním představení.
  https://www.youtube.com/watch?...

  O hladomoru ve 30. letech na Ukrajině se přou historici neustále. Co však působí v kontrastu je fakt, že nejvíc o hladomoru zní hlasy ze západní Ukrajiny, která hladomorem nebyla vůbec postižena (toho času náležela Polsku). Svádět to jen na Rusy je docela nespravedlivé, v sovětském tisku nebyla ani zpráva o hladomoru a tuto věc vůbec rozebírat bylo zakázáno. Co se týče Stalina, tak to byl diktátor se vším všudy a kolektivizace zemědělství byl jeho hlavní cíl. Co se týče lidí kolem Stalina, tak tam najdem pestrou směsku národností. Tvrzení, že sídlo bylo v Kremlu a tak za to můžou Rusové je silně zavádějící.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:17 02.10.2014

  fenri: No možná Vám to přijde komické, ale mě ne. SSSR plně převzalo carskou imperiální politiku a současné Rusko zase plně přebralo imperiální politiku SSSR (viz geopolitické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: No možná Vám to přijde komické, ale mě ne. SSSR plně převzalo carskou imperiální politiku a současné Rusko zase plně přebralo imperiální politiku SSSR (viz geopolitické studie o euroasijství).

  Komické jsou situace, kdy jsou separatisté ověšeni svatojiřskými odznaky (carská tradice obnovená 1992) mávají ruskými vlajkami a křičí, že bojují za sovětský svaz.

  Souhlasím, že ukrajinský pohled, že za vše můžou rusové jde do krajnosti a je propagandistický.

  Nicméně dnešní rusové se hrdě hlásí k šílenému mixu tradice jak SSSR (kde pojem národní byl drsně umlčován) tak carského Ruska, kde byl etalonem velkoruský šovinismus, takže se ukrajincům nějak nemůžu divit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  11:05 02.10.2014

  Pan Walesa je starý muž. Mnoho viděl a zažil, držel kormidlo v loděnici polských dějin a ve své době hrál klíčovou roli ve spektáklu boje proti zvůli. Jeho dnešní role už je ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pan Walesa je starý muž. Mnoho viděl a zažil, držel kormidlo v loděnici polských dějin a ve své době hrál klíčovou roli ve spektáklu boje proti zvůli. Jeho dnešní role už je ale spíše podobná komparsu. Je to taky jen člověk podléhající vlivu svého okolí. Svým vystoupením hrozí, aniž by jakkoliv byl schopen své hrozby splnit. Jeho výkřiky ale v té polské mediální kampani dávájí smysl, to ovšem "druhá strana" může využít pro vlastní účely. Není na tom nic statečného, mluví z něj vztek a strach.

  Vrátím se k tomu Putinovu slovníku o jaderných zbraních na setkání mládeže.
  Putin neřekl nic jiného, než že popsal skutečnost, a sice že jsou jadernou velmocí a že si s nimi nemá nikdo zahrávat. Nevidím na tom nic nerealistického, nepopisující fakt. Putin, na rozdíl od Walesy přímo JZ a konkrétní zemi nikde nevyhrožoval!
  Znovu opakuji pro "nedoslýchavé". Politická rétorika má určitá pravidla a kulturu, které ostatní politici i v zahraničí dobře rozumí. Vše ostatní je kupa informační slámy pro masy. Skutečně to není jedno, kde co politik pronese, naopak, má to zásadní význam. Proto se politické projevy zásadního významu dělají na pozemku institucí a ne na "dětském hřišti".

  Nebo sarkasticky vyjádřeno, bych potom musel brát naprosto vážně vyjádření ministra Sikorskeho o Polsko-amerických vztazích, eufemisticky řečeno cosi o "polské felaci pod hvězdy a pruhy..."
  Skrýt celý příspěvek

 • vvlk
  09:41 02.10.2014

  fenri:
  stačí 5 minut na ruském internetovém propagandistickém kanálu Hlas Ruska.

  4. března:
  Útvary, které blokovaly ukrajinské jednotky na Krymu, nejsou z Ruska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  stačí 5 minut na ruském internetovém propagandistickém kanálu Hlas Ruska.

  4. března:
  Útvary, které blokovaly ukrajinské jednotky na Krymu, nejsou z Ruska
  http://czech.ruvr.ru/news/2014...

  Rusko neplánuje připojení Krymu
  http://czech.ruvr.ru/news/2014...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:27 02.10.2014

  xreht06: myslím, že s těmi hladomory se mýlíte. Hladomor ve 30. letech byl primárně vyvolán poklesem ceny obilí na Západě v souvislosti s hospodářskou krizí. V té době Západ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  xreht06: myslím, že s těmi hladomory se mýlíte. Hladomor ve 30. letech byl primárně vyvolán poklesem ceny obilí na Západě v souvislosti s hospodářskou krizí. V té době Západ odmítal nabízené platby SSSR zlatem za stroje, technologie apod. a chtěl jen obilí (pokud bych použil logiku Vaší a dalších, de facto byl jedním z hybatelů hladomorů Západ svým trváním na platbách obilím). V té době (na konci 30. let) nebylo zemědělství v SSSR příliš kolektivizované. Stalin chtěl zvýšit výnosy obilí, aby ho mohl prodávat, kolektivizací. Z řady příčin (lidé se pochopitelně bránili kolektivizaci, nebyla s tím zkušenost, ideologie převládala nad odborností...) došlo však v poklesu produkce obilí. Nicméně vyvážet bylo potřeba více. Takže se stanovily kvóty odvodu obilí na ZO podle výnosnosti oblastí a předchozí produkce. Je tedy zřejmé, že dopad na obyvatelstvo byl katastrofální v zemědělských oblastech, na Sibiři či v Karelii to bylo jedno. Tj. nešlo zde o žádný plánovaný čin etnika proti etniku, jak se to snaží vykládat permanentně ublížení Ukrajinci a jak na to skáčí naše média vč. Vás. Nejvíce postižená byla Ukrajina a oblasti pod Severním Kavkazem, Kubáň. Jednak byly nejvýnosnější, za druhé zde byl odpor proti kolektivizaci nejsilnější a proto přišly brutální represe, které celou, už tak tragickou situaci zhoršily. Mimochodem hladomory ve 20. letech měly v zemědělských oblastech Ruska, Kazachstánu apod. tragičtejší dopad, než na Ukrajině.
  Píšete, že relativizuji podíl Ruska a zároveň, že je jedno, zda byl někdo Gruzínec či ne. Buďte trochu myšlenkově konzistentní. Dáváte iracionálně vinu za vše Rusům a zároveň píšete, že je jedno, zda tvůrcem tohoto neštěstí byl Gruzínec(i). Tak buďto je to věc systému, pak neobviňujte Rusy, nebo je to věc národnostní a pak musíte uvážit, že v čele SSSR stál diktátor, který nebyl Rus a jeho nejbližší také nebyli Rusové. Na zvěrstvech, která se děla se aktivně podíleli i Ukrajinci a postihla nepochybně i Rusy. Používáte etnicitu jen pokud jde o Rusy, jinde jí odmítáte. Nekonzistentní a hloupé.
  Krym tu byl omílán 100x. Stručně: smlouvy (tím spíše nikým neratifikovaná memoranda!!) jsou dodržovány jen dokud jsou obě strany ochotny a schopny pro jejich dodržení něco udělat a vymáhat je. Pokud tomu tak není, smlouvy padají a dělají to úplně všichni. Není to věc Rusů. Ostatně i na nás se jednou ti hodní strašně vykašlali. Dalších případů, kdy ti hodní nedodrželi smlouvy najdeme v historii desítky, ne-li stovky. A bude to stejné dál. smlouvy nejsou věčné. Nabízí se otázka co Ukrajinci na Krymu postavili, kolik jich při obraně a dobývání Krymu padlo. Prostě k němu přišli jak slepí k houslím podpisem jednoho Ukrajinského komunisty. Zdá se, že pro udržení odkazu a moudrých myšlenek soudruha Chruščeva nyní Západ udělá vše. Ironie dějin.
  Můžete citovat, kde a jak Putin či Lavrov řekl, že na Krymu nejsou Rusové/vojáci? Ušetřím Vám práci, nemůžete. Oni to totiž neřekli, je to jen novinářské překroucení. Zkuste si najít co řekli doopravdy. Jejich lhaní, polopravdy, dezinformace nepřekračují nic, co by nepoužívali politici celého světa. Ostatně věřím, že Putin, Lavrov apod. si se západními politiky rozumí celkem dobře a tohle vše je jen show pro vyplašené plebs, které potřebují mít nepřítele a ochránce aby se náhodou nestarali o věci, po kterých jim nic není. Další level chléb a hry.
  Omlouvám se za délku, ale zjednodušení vedou k blbostem.
  Skrýt celý příspěvek

 • xreht06
  00:13 02.10.2014

  to fenri:

  nejsem "něaký expert" na dějiny Ruska a Ukrajiny.... ale nespletl jste si náhodou tzv. "Velký hlad"...z 20. let....který byl opravdu ve velké části tehdejšího SSSR a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to fenri:

  nejsem "něaký expert" na dějiny Ruska a Ukrajiny.... ale nespletl jste si náhodou tzv. "Velký hlad"...z 20. let....který byl opravdu ve velké části tehdejšího SSSR a pak "ten ukrajinský" ze 30. let.... ??? Protože za předpokladu, že by jste si to spletl.... by tato Vaše věta platila...."ukrajinský, postihl všechny národy tehdejšího SSSR a za druhé ho nevymysleli ani nezrealizovali Rusové a už vůbec ne proto, aby vyhladili Ukrajince."
  ....což podle mě se dá říci o tom z 20. ALE nikoliv o tom ze 30. let...který byl geograficky "pouze" na území Ukrajiny a tzv. "Kubáňi" (JZ Ruska).... ???

  ....dále...nesouhlasím s tím jak stále relativizujete podíl Ruska (stále jsem u hladoru)....protože ať to bylo "jen Rusko" a nebo "celý" SSSR...tak v obou uskupeních hrála Moska (=Rusko) klíčovou roli (u Ruska je to jaksi samo sebou :) ) .... a ještě jednou (už jsem na to tady upozornil)....je přeci jedno jestli někdo byl, nebo nebyl Gruzínec...jestli ve své (mocenské) politice využívá sílu ruského lidu a ruské ekonomiky....tak pak jsou jen 2 možnosti....buď ho přijali "za svého" a v tom případě můžeme říci, že za to de facto mohou Rusové a nebo 2. možnost, že byli Rusové (kulantně řečeno) hloupí a nechali se "zfanatizovat"/oklamat "špatnou" ideologií

  a k tomuto...."Pánové, nemohu se ubránit, že jste si prostě vybrali nepřítele a je Vám úplně jedno, jak to bylo."..... Já si žádného nepřítele nevybral, spíše on na sebo upozornil sám. Nezlob te se na mě, ale když nějaká země řekne jiné zemi vzdejte se AZ a my vám zaručíme hranice a pak vám seberou kus území a na jinou část území chodí "dovolenkáři" si jen tak zastřílet??? A argumenty, že Krym byl 200 let Ruský....co to je za blbost??? Předtím ho měli 300 let myslím, že Turci, nebo kdo a předtím asi Byzancká říše....a takhle bychom mohli jít do minulosti až do nekonečna????

  A pak "zelení mužíčci",kteří dle slov Lavrova a Putina nejsou Rusové/ z Ruska dostvají metály. Tak prostě si myslím, že proti takovému státu je potřeba postupovat poněkud razantněji.

  A aby jste si nemyslel, že jsem nějaký extra proti-Ruský... kdyby někdo před rokem řekl, že se půjde společně Rusko plus NATO proti ISILu (vím, že před rokem ten problém prakticky ještě nebyl), tak bych byl pro. A ani by mi nevadilo jim prodávat ty Mistrály (teď by mi ty Mistr. vadily).
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  22:29 01.10.2014

  Nesmysli. SSSR táhli Rusové a SSSR vznikl na Ruských základech. To platí bez ohledu na to, kdo se zrovna chopil té nejvyšší funkce. O tom svědčí i způsob rozpadu Svazu - rozložili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesmysli. SSSR táhli Rusové a SSSR vznikl na Ruských základech. To platí bez ohledu na to, kdo se zrovna chopil té nejvyšší funkce. O tom svědčí i způsob rozpadu Svazu - rozložili ho sami Rusové. Žádná z ostatních sovětských republik by si z čistě vlastní iniciativy nikdy nedovolila vyhlásit nezávislost. A když se někdo dnes hlásí k odkazu SSSR a nostalgicky vzpomíná jsou to zase Rusové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  22:09 01.10.2014

  To Deadog

  takže, "takže vlastně.... :) " , co?

  Lenin postavil své učení na základě učení Marxa-Engelsa. Tě byli kdo?
  " takže vlastně" co?

  v 68, Ukrajina, Ukrajinci byli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog

  takže, "takže vlastně.... :) " , co?

  Lenin postavil své učení na základě učení Marxa-Engelsa. Tě byli kdo?
  " takže vlastně" co?

  v 68, Ukrajina, Ukrajinci byli v SSSR.
  "takže vlastně" co?

  "takže vlastně" kam míříte?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:00 01.10.2014

  ... takže vlastně ...by zde hned byl obviněn každý - kdo by řekl, že němci jsou od přírody zlý a nacisti - ze zaprděnosti a předsudků :) ..to je nám všem jasný, ale když se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ... takže vlastně ...by zde hned byl obviněn každý - kdo by řekl, že němci jsou od přírody zlý a nacisti - ze zaprděnosti a předsudků :) ..to je nám všem jasný, ale když se donekonečna omýlá, že rusové jsou komunisti, tak to pár jedincům nikdy divný připadat nezačne
  mimochodem také existuje názor, že komunizmus byl do Ruska importován z Německa (oni ti němci asi fakt budou nějací zlý :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  21:51 01.10.2014

  Hitler byl rakusak ne? Takze vlastne....:)

  Hitler byl rakusak ne? Takze vlastne....:)

 • fenri
  20:40 01.10.2014

  Vrata: přijde mi, že máte problém se čtením: jsem v opozici názoru, že za tehdejší hladomor mohou Rusové. Poukážu na to, že, že to byla chyba systému, inicovaná Gruzíncem a jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: přijde mi, že máte problém se čtením: jsem v opozici názoru, že za tehdejší hladomor mohou Rusové. Poukážu na to, že, že to byla chyba systému, inicovaná Gruzíncem a jeho kavkazkou kompanií a realizovaná všemi, bez ohledu na národnost a kterou odnesly všechny národnosti. Pak to zopakuji ještě jednou. A Vy napíšete, že tvrdím, že za to může Gruzínec a ne systém. Nemůžu si pomoci, ale porucha kognitivních funkcí bude u Vás, ne u mne. Já jsem oponoval názoru, že jde o národnostní problém (zlý Rusáci vs. hodní Ukrajinci).
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  20:23 01.10.2014

  fenri: muze tedy za hladomor na Ukrajine Gruzinec nebo tehdejsi system? S Takedou bych se asi shodl, ze system.
  Pokud chcete dale verit na Gruzince, nema cenu, abych s vami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: muze tedy za hladomor na Ukrajine Gruzinec nebo tehdejsi system? S Takedou bych se asi shodl, ze system.
  Pokud chcete dale verit na Gruzince, nema cenu, abych s vami diskutoval. Pokud jste ochoten uznat system, ma diskuse cenu.

  A ted dale - kdo zavlekl bolsevicky system do Ruska - Ukrajinci? Vzhledem k mistu vzniku - Petrohradu a jeho strujci Rusovi Leninovi si dovolim pochybovat. Oblast jeho prvotniho uchyceni v Imperialnim Rusku byla cast Ruska, ne Ukrajina. Mne se jevi, ze Ukrajincum byl bolsevizmus vnucen z Ruska. A dale, ciste statisticky lze ocekavat, ze pocet komunistu-Rusu byl pozdeji umerny jejich pocetnimu zastoupeni v SSSR - tedy bylo jich tak 50%, tedy prevaha ve srovnani s Ukrajinci (tech mohlo byt tak 10-15%). O Ukrajincich tedy v podstate rozhodovali Rusove, stejne jako za cara. Pocit Ukrajincu, ze Rusove jim komunismus a jeho utrpeni vnutili a dale o nich rozhodovali muze byt docela opravneny. Stejne jako u nas - bez SSSR by u nas komunisticky rezim mozna vubec nevznikl nebo by skoncil drive a to presto, ze u nas bylo znacne mnoztvi komunistu. No a Cesi a Slovaci maji pocit, ze za komunismus u nas do znacne miry muze SSSR, jak nas ostatne presvedcuje okupace Ceskoslovenska z r. 1968. Dale je nutne vzit v uvaho Ukrajinske snahy o samostanost, osvobozeni se z podruci Imperialniho Ruska. SSSR to opet nedovolil stejne jako carske Imperialni Rusko, v obou pripadech jiste i s pomoci Ukrajinskych uredniku a Moskevskou vladou schvalenych politiku. To, ze cast Ukrajincu kolaborovala ma znamenat, ze Ukrajinsky narod nechtel samostatnost?
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  16:09 01.10.2014

  To fenri

  souhlasím s Vámi

  těm, kdo obviňuje Rusy v hladomorů na Ukrajině, otázka - kdo zavinil hladomor na území Ruská, v Povolží? Rusý? Ukrajinci? Ostatní národnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To fenri

  souhlasím s Vámi

  těm, kdo obviňuje Rusy v hladomorů na Ukrajině, otázka - kdo zavinil hladomor na území Ruská, v Povolží? Rusý? Ukrajinci? Ostatní národnosti SSSR?
  Jednotky NKVD,kteří odebírali obilí na Ukrajině, v Povolží byli složený výhradně z etnických Rusů? Máte tomu důkazy?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:03 01.10.2014

  To Takeda: přeci přesně naopak, ne? Přijde mi komické dělat z akcí SSSR ruskou národní věc. Pokud jsou z tzv. ukrajinského hladomoru obviňováni Rusové (tj. je to stavěno do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Takeda: přeci přesně naopak, ne? Přijde mi komické dělat z akcí SSSR ruskou národní věc. Pokud jsou z tzv. ukrajinského hladomoru obviňováni Rusové (tj. je to stavěno do národnostní roviny), poukazuji na fakt, že iniciátory hladomorů v SSSR nebyli Rusové a nepostihly zdaleka jen Ukrajince (tj. kladu mimo národnostní rovinu). Ti se je (hladomory) jen snaží zmonopolizovat a posunout do národnostní roviny, aby mohli poukazovat na své oblíbené klišé, že jim všichni kolem nich permanentně ubližují.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:51 01.10.2014

  fenri: Nějak mi přijde, že přisuzujete přílišný důraz na národnost sovětských představitelů. Což je poněkud dnešní a zavádějící pohled.

  SSSR se snažil potlačit národní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Nějak mi přijde, že přisuzujete přílišný důraz na národnost sovětských představitelů. Což je poněkud dnešní a zavádějící pohled.

  SSSR se snažil potlačit národní identitu. Důležité bylo jestli jste komunista a soudruh. Takže si nedovedu představit, že by někdo řešil, zda je soudruh Stalin Gruzinec.

  Připouštím, že na pozadí hrála národnost svou roli, ale oficiální orgány se jí snažili potlačit seč mohly.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:32 01.10.2014

  Panowie - marnujecie czas na temat niegodny uwagi!

  Broni jądrowej w PL nie bedzie...

  Kto miałby składować swoją broń w PL?
  W jakim celu?
  No i najważniejsze - kto za to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panowie - marnujecie czas na temat niegodny uwagi!

  Broni jądrowej w PL nie bedzie...

  Kto miałby składować swoją broń w PL?
  W jakim celu?
  No i najważniejsze - kto za to zapłaci (składowanie tej broni wymaga infrastruktury - i sporych wydatków!)


  Oczywiśce gdtby zapytać Polaka, czy chce by PL miała broń jądrową - odpowie TAK.
  Ale w polskich rękach... (bo tylko w ten sposób broń ta stałaby się czynnikiem odstraszającym)
  A wiadomo że tak nie będzie...

  Dlatego też zarówno przecieztny Polak, jak i Wojsko Polskie bardziej ucieszyłoby się z np. sprzętu pozyskanefo w ramach FMS/FMF niż z cudzej broni jądrowej w Polsce...

  A i na koniec - miejcie śwaidomość iż niezależnie czy w PL będzie broń jądrowa, czy nie, czy będzie baza antyrakietowa lub inne instalacje to w Polskę były i są wycelowane rosyjskie rakiety...

  Tak było też i w czasie Układu Warszawskiego...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  10:28 01.10.2014

  Takže chlapík, kterému bylo předevčírem 71, který nezastává v Polsku žádnou oficiální funkci, který nemá žádný podstatný vliv na polskou zahraničně-bezpečnostní politiku prohlásí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže chlapík, kterému bylo předevčírem 71, který nezastává v Polsku žádnou oficiální funkci, který nemá žádný podstatný vliv na polskou zahraničně-bezpečnostní politiku prohlásí, že by bylo dobré pokusit se vstoupit do toho programu jakéhosi "A Bomb Sharing", a tady se o tom faktu krutě diskutuje... :) Vyjádřil se k tomu vůbec nějaký polský představitel? Jaká je ochota USA poskytnout jim ty zbraně (hádám, že nulová)?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:19 01.10.2014

  To Shal a xreht06: Pánové, nemohu se ubránit, že jste si prostě vybrali nepřítele a je Vám úplně jedno, jak to bylo. Hlavně že je nepřítel, hurá. Ukrajinský hladomor měl celou řadu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Shal a xreht06: Pánové, nemohu se ubránit, že jste si prostě vybrali nepřítele a je Vám úplně jedno, jak to bylo. Hlavně že je nepřítel, hurá. Ukrajinský hladomor měl celou řadu příčin, ale vtipné jsou na něm dva momenty. Za prvé nebyl vůbec ukrajinský, postihl všechny národy tehdejšího SSSR a za druhé ho nevymysleli ani nezrealizovali Rusové a už vůbec ne proto, aby vyhladili Ukrajince. Dnešní Ukrajinská mantra, že za všechno na světě (a hlavně za Ukrajinský srab) mohou Rusové a že kdyby jich nebylo, byl by svět krásný a Švýcarsko by závidělo Ukrajině je komický. Dříve bylo třeba ve jménu Ukrajinské svobody masakrovat Rusínce, Poláky, Židy, Volyňáky (dosaď libovolného neukrajince), dnes za všechno můžou Rusové. Jsem zvědavý, koho si vyberou příště. Nás?
  Takže ještě jednou, pokud to nechápete: Nevymysleli to Rusové ( vládnoucí klika kolem Stalina byla převážně neruská (Berija, Ordžonikidze, Nestor...), nepostihl jenom Ukrajince a z nemalé části ho realizovali i samotní Ukrajinci a on i ten počet obětí je pochybný, když se podíváte na počet obyvatel Ukrajiny na začátku a konci třicátých let, tak to nějak neštimuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:28 30.09.2014

  Deadog

  Díky za odkaz

  Smysl mít v Polsku AZ se trochu vytrácí. Polsko není od Německa natolik vzdáleno, aby se zvýšilo jejich taktické nasazení. Pokud se přesto Američané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog

  Díky za odkaz

  Smysl mít v Polsku AZ se trochu vytrácí. Polsko není od Německa natolik vzdáleno, aby se zvýšilo jejich taktické nasazení. Pokud se přesto Američané rozhodnou je tam umístit, vyvolají jenom to, že tyto zbraně umístí i Rusko do Kaliningradu a možná své uskladnění nabídne Bělorusko, jaké se může cítit přítomností AZ v Polsku ohroženo.

  Jiná věc je ta, že by Polsko chtělo vyvinout své AZ. Určitě uzavřelo smlouvu o jejich nešíření a tudíž by prolomilo ledy, které byly vytvořeny s koncem studené války o jaderném odzbrojení. Tímto aktem by jen zvýšilo chuť po jejich vlastnictví dalších zemí. Vzniká riziko, pokud stále víc zemí bude tyto zbraně vlastnit o jejich neadekvátním použití a tím výrazného ohrožení světové bezpečnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:22 30.09.2014

  pro Deadog:
  tady hezky mluví jeden Amík k petrodolaru...jednoduše vysvětluje, jak USA můžou fungovat s astronomickým dluhem a zatím ještě tisknout dál- všichni se jim skládáme na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Deadog:
  tady hezky mluví jeden Amík k petrodolaru...jednoduše vysvětluje, jak USA můžou fungovat s astronomickým dluhem a zatím ještě tisknout dál- všichni se jim skládáme na Army a další výdaje (s plynem jim ale ujel vlak a jeho důležitost roste - v Sýrii je ho hodně :)
  https://www.youtube.com/watch?...

  koukni na tu mapku na videu - pěkně odhaluje nebezpečí Iránu sousedům :)

  Jinak už jsem taky v médiích v minulosti slyšel, že Irán napadne Evropu...asi jako Rusové lol ...u nich to ale když je budeme dlouho srát v odvetě hrozí - když bude u moci někdo méně rozumný než Putin...určitě nebude náhoda, že BI v Armě 3 bojuje s iráncema (asi taky budou chycený za koule, když dodávají VB2,3 sim do NATO)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:56 30.09.2014

  ..ale Rusku se vyhrožovalo např tady:
  http://www.corbettreport.com/c...
  to byl červen 2012, pak byla srpnová 2013 "G" jednání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ..ale Rusku se vyhrožovalo např tady:
  http://www.corbettreport.com/c...
  to byl červen 2012, pak byla srpnová 2013 "G" jednání po false flag sarinu a tam se vyhrožovalo za zavřenými dveřmi...poté co jako záminka pro vlítnutí do Syrie sloužilo násilné chem. odzbrojení, tak USA rusové hodně naštvali, protože předložené důkazy a návrh Ruska na chem. odzbrojení Sýrie mírovou cestou jim vzal vítr z plachet.

  Zda Hillary svoji výhružku splnila posuďte sami.

  Mě ze všeho nejvíc fascinují naše media - titulky k bombardování IS :" Obama byl donucen k tomu, čemu se tak dlouho snažil ze všech sil vyhnout - napadení Syrie" a desítky variací na toto znění s obměnami (přitom US politika už 4 roky o nic jiného tolik neusiluje lol)
  Skrýt celý příspěvek

 • Garret
  18:45 30.09.2014

  Já nikde nenapsal, že by někdo vyhrožoval Rusku. Pokud ano, tak bych chtěl citaci. Rusko má jaderné zbraně a know-how jejich stavby kvůli historickému kontextu. Neříkám, že jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nikde nenapsal, že by někdo vyhrožoval Rusku. Pokud ano, tak bych chtěl citaci. Rusko má jaderné zbraně a know-how jejich stavby kvůli historickému kontextu. Neříkám, že jsem proti tomu, aby na území Polska byly jaderné zbraně. Jen podotýkám, že mi to přijde zbytečné a Polsku to nic nezaručí o nic víc, než kdyby tam nebyly, jelikož tak jako tak nebudou v jejich vlastnictví. Jediné, čeho to může hypoteticky docílit je zrychlení odvetného útoku (z úhlu pohledu Rusů možnosti prvního úderu). Nikdo tím nic nezíská, poněvadž se válčit stejně nebude, akorát si poláci zahrajou na sklad pro americké bomby. Nutno podotknout, že poláci by v tomto případě prostě ony jaderné zbraně nevlastnili a kdyby se na ně ostatní státy NATO případně vykašlaly (tím samozřejmě i na nás), tak jim na nic nebudou a američani si je odvezou. Neboli nevidím důvod této touhy po jejich hostění.
  Skrýt celý příspěvek

 • xreht06
  18:38 30.09.2014

  to fenri:

  Nezlobte se na mě, ale ten Váš argument s "Gruzincem" a "Abcházcem "...je stejné jako tvrdit, že Německo namohlo za 2. sv. v., že za to mohl "nějaký Rakušák" a konec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to fenri:

  Nezlobte se na mě, ale ten Váš argument s "Gruzincem" a "Abcházcem "...je stejné jako tvrdit, že Německo namohlo za 2. sv. v., že za to mohl "nějaký Rakušák" a konec konců "pár" milionů Němců během války také zemřelo/padlo...takže co?......přeci je rozhodující jaký stát/národ pomohl tomu konkrétnímu magorovi konat to "zlo" a ne jestli se narodil tam, či onam....

  to GAVL:

  "Jasně ukážeme Putinovi svaly on zavře kohouty a co pak ? Hodíme na něj ty atomovky a zlikvidujeme planetu?"

  .... přeci tady nikdo nemluví o reálném použití AZ, ale když už se některá (demokratická) země cítí býti ohrožena, proč (pro odstrašení) by je nemohla mít?..... a co navrhujete?? Držet hubu a platit Purinovi za plyn a ropu a koukat se, jak se tady de facto za naše prachy (viz. můj příspěvěk níže) roztahuje??


  Na závěr mě jen napadlo.... (kdo je "zlý" a "dobrý" si doplňte každý sám)

  „K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.“ - Edmund Burke
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  18:28 30.09.2014

  Gaette, kdo vyhrožuje Rusku ? A jak ? Jeden jediný příklad kdy je řečeno buď Moskva udělá něco anebo bude zahájen útok. Prosím.

  Gaette, kdo vyhrožuje Rusku ? A jak ? Jeden jediný příklad kdy je řečeno buď Moskva udělá něco anebo bude zahájen útok. Prosím.

 • Garret
  17:41 30.09.2014

  Deadog: A Polsku někdo vyhrožuje nebo mu něco dělá? A rozhodně bych v tomto případě hned "někoho" nenazýval tím špatným, ani Američani by se jich dobrovolně nevzdali. A to i kdyby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: A Polsku někdo vyhrožuje nebo mu něco dělá? A rozhodně bych v tomto případě hned "někoho" nenazýval tím špatným, ani Američani by se jich dobrovolně nevzdali. A to i kdyby je nikdo jiný neměl.

  Putin někde řekne, že Rusko je jaderná velmoc a okamžitě se toho v Polsku někdo chytne s myšlením: "Pravda, to my nejsme. To je třeba změnit!" Myslím, že v případě jaderného konfliktu je poněkud jedno, jestli atomovky bude mít NATO v Polsku nebo těch pár kilometrů dál v Německu nebo někde na ponorce, protože retaliace by přišla tak jako tak. Nemyslím, že by byla tak podstatná rychlost úderu, poněvadž by jsme byli v ř*ti všichni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:15 30.09.2014

  Moogwi
  presne ste to trefil pane.Iran nesmi mit AZ ani nahodou,a to proto ,ze je to jeden ze statu, ktery vyhrozuje vyhlazenim svym sousedum.To Polsko nedela! Iran nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moogwi
  presne ste to trefil pane.Iran nesmi mit AZ ani nahodou,a to proto ,ze je to jeden ze statu, ktery vyhrozuje vyhlazenim svym sousedum.To Polsko nedela! Iran nikdo neohrozuje ,nikdo mu nic nedela ,sankce ktere jsou na nej uvaleny jsou jen proto ze se snazi tyto zbrane ziskat a otevrene rika ze pomoci nich vyhladi jiny narod! Ani USA ,ani Izrael nikomu nevyhrozuje ,natoz Iranu .
  Taky kdyz se vas bude chystat zmlatit o hlavu vyssi a 100kilo tessi typek mu nedate do ruky tycku ,nebo ano?Byl bych uplne nejradeji kdyby zadne AZ zbrane na svete nebyly ,ale bohuzel to sme uz prosvihli a ti spatni se jich dobrovolne nevzdaji ,takze je proste musíme mit taky .Jinak vubec jste to nepochopil ,ve sve prirozene vychovanosti, s burany musite mluvit jejich jazykem ,aby vam rozumeli.

  sem tam
  sou dobre ,ale nevim jak v normalnim zdenem dome,mam drevostavbu ze slamených panelu ,B pasivita ,a ta akuperace je vyborna. Jen je to jiny pocit nez z topeni ,necitite salave teplo jako treba od radiatoru ,ale je vam prijemne.
  tu odkaz:http://www.heat-energy.cz/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  08:03 30.09.2014

  Nevím, proč by Poláci nemohli mít jaderné zbraně, pokud o ně stojí. Buď je to nezávislý stát a může si to dovolit, anbeo, jsme tu jen ve vleku různých mocností a tím pádem, je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, proč by Poláci nemohli mít jaderné zbraně, pokud o ně stojí. Buď je to nezávislý stát a může si to dovolit, anbeo, jsme tu jen ve vleku různých mocností a tím pádem, je to jen jedna veliká šaráda. Doufám, že platí to první. Dále, nevím, proč by civilizovaná země jako Polsko nemohla mít jaderné zbraně. Je rozdíl mezi Poláky, kteří se maximálně jedou do světa ožrat a dát si přes hubu a mezi muslimskými zeměmi, jejichž příslušníci si vyrážejí do světa páchat atentáty a vraždí naše spoluobčany. To jen tak pro pořádek. Rsko je krásná země, ale ať si tam spravují svoje a neserou se do cizích států, mají svých starostí dost, Putin rozhodně není spasitel Ruska, to by to tam vyypadalo krapítek jinak. A k tomu věčnému strašení kohouty - ono se spoléhat na Ruskou eneregetiku je hrozná chyba a kroz zpět a je vidět, že naši politici jsou jen stejná ustrašená a líná individua jako spousta našich spoludiskutérů. To, že pálíme plyn a jsme na této komoditě takto závislí je špatně, Koncepty moderních jaderných elektráren, a modernějších technologií získávání energie a její skladování je nerozvinuté proto, že je stále levnější pálit plyn a platit si tak vlastní šikanu ze strany Ruska a tím, že pálíme ropu v autech si platíme v lastní katy - toto platí pro Islámské země. Takže, pokud nebudeme závislí na zdrojích energie z venčí, budeme mít silnou a prosperující a BEZEPČNOU EVROPU !
  Skrýt celý příspěvek

 • Moogwi
  23:42 29.09.2014

  daedog: souhlasíte s tím, aby si írán pořídil taky nějakou tu nuke, protože se cítí ohrožen usa a izraelem, které jim neustále vyhrožují ? nebo dle vaší teorie se má právo bránit a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  daedog: souhlasíte s tím, aby si írán pořídil taky nějakou tu nuke, protože se cítí ohrožen usa a izraelem, které jim neustále vyhrožují ? nebo dle vaší teorie se má právo bránit a ukazovat svaly pouze někdo, řekněme ten pravý démokratický systém stojící na té správné straně barikády ? jak říkáte obyčejní lidi toho moc změnit nedokážou, ale to neplatí pouze pro rusko a jak si tak pročítám některé příspěvky, tak musím dodat - díky bohu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:47 29.09.2014

  Deadog

  A jaké máte zkušenosti s těmi infra foliema, také jsem kdysi o nich uvažoval.

  Deadog

  A jaké máte zkušenosti s těmi infra foliema, také jsem kdysi o nich uvažoval.

 • semtam
  21:46 29.09.2014

  Deadog

  Máte pravdu, že vrcholný politik by si měl dávat pozor co řekne třeba i na vecku :) A zároveň "obyčejný" člověk si má dávat pozor co mu kdo říká. Proto jsem se Vás ptal, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog

  Máte pravdu, že vrcholný politik by si měl dávat pozor co řekne třeba i na vecku :) A zároveň "obyčejný" člověk si má dávat pozor co mu kdo říká. Proto jsem se Vás ptal, jestli víte, co vše v jeho projevu bylo zděleno. Takhle jak to překládáte je vytrženo z kontextu. Možná jste zaznamenal mediální bublinu o separatistovi jak drží medvídka po sestřelu MH17. Pouhá fotka budila rozpoluplné pocity a mnohá média toho člověka popisovala jako zrůdu. Po shlédnutí celého záznamu se celá situace objasnila a zrůdy spíš připomínali ti, kdo o tom účelově psali.
  Stále nevím jak moc nás Ruko ohrožuje a co by naším dobitím získalo.
  Co se týče AZ, tak ze své podstaty slouží k zastrašení protivníka od toho je také velmoci mají...
  Pokud chcete brojit proti těm, kdo vyhrožují AZ zničením nás nebo našich spojenců, doporučuji Vám se zaměřit na KLDR, tam to bude dopadat na úrodnou půdu. IS také není k zahození.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  21:07 29.09.2014

  GAVL
  Vy ste presne prototyyp cloveka ,ktery neni schopen obetovat nic proto ,aby zastavil zlo ,ktere nam hrozi. Co ste tim chtel jako rict ,to ze ma Rusko plyn tak mu budem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAVL
  Vy ste presne prototyyp cloveka ,ktery neni schopen obetovat nic proto ,aby zastavil zlo ,ktere nam hrozi. Co ste tim chtel jako rict ,to ze ma Rusko plyn tak mu budem vsichni svorne kourit cu..ka? Rikal snad nekdo neco o tom ze se ma Rusko znicit atomovkama? To co rekl Walesa je jednoduche poselstvi, nevyhrozujte nam AZ ,protoze my je mame taky a neposerem se z vas. Coz se treba o nasi vlade a o vas rict neda.
  Proste se bude muset prejit na jine technologie nez plyn,treba elektriku ,nebo ho kupovat od nekoho jineho.Rozhodne odmitam obchodovat z novodobym Hitlerm,ikdyby mi melo byt zima ,coz nebude topim jihokorejskyma elektrickyma infra foliema za 10tis rocne.

  a pro sem tam:
  to je uplne jedno kde to bylo receno ,ikdyby to rekl u sebe doma na posranem zachode ,melo to jediny ucel ,ktery to splnilo ,a tim bylo jednoznacne zastrasovani AZ svetu.

  (omlouvam se za vulgarismy ,ale jsou nutne vzhledem ke koncepci prizpevku a kladeni durazu na jednotlive výroky)
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:30 29.09.2014

  Jasně ukážeme Putinovi svaly on zavře kohouty a co pak ? Hodíme na něj ty atomovky a zlikvidujeme planetu ? Proboha to je doktrína z počátku 50. let minulého století. Je celkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasně ukážeme Putinovi svaly on zavře kohouty a co pak ? Hodíme na něj ty atomovky a zlikvidujeme planetu ? Proboha to je doktrína z počátku 50. let minulého století. Je celkem úsměvné, že se stále chrastí s atomovkama ačkoli všichni vědí, že to není nic co by USA vs Rusko mohlo jednoho z nich zastrašit.

  Lech Walesa je evidentně senilní šílenec jestliže si přeje umístit do Polska atomovky. To bychom pak měli mít i mi nějakou tu bombičku a vůbec jednu malou atomovku do každé rodiny.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:57 29.09.2014

  Deadog

  A znáte celý projev a kde to bylo řečeno? Jak nás Rusko přímo čí nepřímo ohrožuje opravdu reálně nevím (vyjma dovozu nerostných surovin, ale naštěstí k nám vede . Ačkoli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog

  A znáte celý projev a kde to bylo řečeno? Jak nás Rusko přímo čí nepřímo ohrožuje opravdu reálně nevím (vyjma dovozu nerostných surovin, ale naštěstí k nám vede . Ačkoli minimální riziko je také riziko, svět hold není bezpečné místo a 100% jistotu nemáte prakticky nikde.
  Pokud Polsko cítí mít potřebu AZ, tak ať vypoví smlouvy o nešíření a začne samo vyvíjet.

  shal
  Fenri asi chtěl říci, že v té době v tom byli namočeni snad všechny velké národy SSSR. Je dobré si také pro některé zarputilé nenávistce ruského národa vyřešit osobu Stalina...
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  19:13 29.09.2014

  fenri: Jistě. Stalin byl Gruzinec (Sovětské politbyro raději nebudeme počítat) a Lenin žil dlouhou dobu v Německu, takže taky zanedbáme. A hned nám z toho vyjde, že Rusové jsou bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Jistě. Stalin byl Gruzinec (Sovětské politbyro raději nebudeme počítat) a Lenin žil dlouhou dobu v Německu, takže taky zanedbáme. A hned nám z toho vyjde, že Rusové jsou bez viny, milióny mrtvých na Ukrajině a další milióny mrtvých v Gulazích raději přehlédneme.

  Ono chce mít asi spoustu cynismu tvrdit takovéhle žvásty, co?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:10 29.09.2014

  Spravna vec, Putinovi je treba ukazat svaly ,schvalne pisu Putinovi ,protoze obycejni rusove proste nejsou schopni ,nedokazi s danou situaci ve sve zemi nic udelat. Nekteri si tady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spravna vec, Putinovi je treba ukazat svaly ,schvalne pisu Putinovi ,protoze obycejni rusove proste nejsou schopni ,nedokazi s danou situaci ve sve zemi nic udelat. Nekteri si tady vubec neuvedomujete ,jak moc nas Putin ohrozuje. Jaderne zbrane sou proste tabu o tom se proste nemluvi ,vsichni vi ,ze jsou ,ale nezminuji se, nevyhrozuje se s nimi ,nepouzivaji se k natlaku .A ted to Vladimir Vladimirovic cele zboril a otevrel Pandorinu skrinku.
  To je zcela nepripustne. Je zcela nepripustne ,aby maniak a clen DUMY Zirinovskyj vyhrozoval vyhlazenim pobalti a Polska. A ja rikam ,kdyz se Polaci citi byt ohrozeni maji pravo se ozbrojit. Walesa je tvrdak a vi jak ma mluvit s agresorem tak aby ho slysel. Takovych politiku bychom potrebovali vice ,je to paradox ,ale byl by vetsi klid.
  Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  12:11 29.09.2014

  Jen bych doplnil to citování Putinova komentáře o jaderné mocnosti. Jednalo se o mítink mládeže na kterém tohle bylo řečeno. Kdo trochu tu politiku sleduje, tak ví, že je rozdíl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych doplnil to citování Putinova komentáře o jaderné mocnosti. Jednalo se o mítink mládeže na kterém tohle bylo řečeno. Kdo trochu tu politiku sleduje, tak ví, že je rozdíl něco řečeného politikem na setkání s dětmi a něco jiného, když stejnou věc pronese např. v parlamentu. Pochopiteně něco takového říci na kameru kdekoliv v takto dnes vyhrocené situaci je mírně řečeno nediplomatické a "někdo" si to může vyložit a využít po svém, a nelze se mu ani moc divit. To je politika.

  Polský laureát nobelovky za mír vyhrožuje jiné zemi vzájemným jaderným holokaustem zbraněmi které (zatím) nemá? No...čím méně hysterie, tím lépe pro všechny, říkám.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:08 29.09.2014

  To shal: snaha připisovat Rusům i špatné počasí a erektivní dysfunkce pisatelů je dost legrační. Tím hladomorem myslíte hladomor nařízený Gruzíncem Stalinem a Abcházcem Berijou a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To shal: snaha připisovat Rusům i špatné počasí a erektivní dysfunkce pisatelů je dost legrační. Tím hladomorem myslíte hladomor nařízený Gruzíncem Stalinem a Abcházcem Berijou a zhusta vykonávaný mladými ukrajinskými bolševickými kádry? Jo, tak za to Rusové můžou. Docela se nyní účelově zapomíná, že na tento "protiukrajinský" hladomor zemřela i kvanta Rusů a Kazachů. On prostě nebyl protiukrajinský, ale šlo o blud šíleného Gruzínce, který postihl všechny zemědělské oblasti SSSR. Mj. M. Gorbačov při těchto komunistických hladomorech přišel o část rodiny.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:48 29.09.2014

  Co se týče sankcí, tak myslím, že EU je bez řádného soudu nemůže proti nikomu legálně použít. Proběhl tento soud? Nic jsem o tom neslyšel a rychlost uvalení sankcí spíš naznačuje, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče sankcí, tak myslím, že EU je bez řádného soudu nemůže proti nikomu legálně použít. Proběhl tento soud? Nic jsem o tom neslyšel a rychlost uvalení sankcí spíš naznačuje, že se žádný soud nekonal.

  Pokud Polsko chce zastávat tvrdou politiku vůči Rusku, tak nyní ji může krásně předvést. Ukrajina nemá před zimou zásoby uhlí (díky válce na Donbase). Musí ho nakoupit v Rusku. Proč cpát peníze Putinovi, když spojenecké Polsko může za "lidové ceny" uhlí Ukrajině poskytnout. Hmm asi se Polsku do toho nechce. navíc Ukrajina potřebuje i plyn, na jakej s velkou pravděpodobností mít díky válce nebude. Opět se může Polsko angažovat a pomoci. Asi se mu do toho nechce, ale jaderné zbraně by chtělo :D
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:28 29.09.2014

  cejkis

  "A ještě bych rád dodal, že poté co Rusko uznalo Ukrajinu výměnou za její bezjaderný status a nyní smlouvu porušilo, nemá žádný dokument podepsaný ruským státníkem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis

  "A ještě bych rád dodal, že poté co Rusko uznalo Ukrajinu výměnou za její bezjaderný status a nyní smlouvu porušilo, nemá žádný dokument podepsaný ruským státníkem cenu."

  Tak možná pro fanatika, pokud by to ostatní země vzali jako realitu, tak by to znamenalo vypovězení všech smluv od jaderné bezpečnosti, přes ekonomiku až po mezinárodní uznání hranic. Výsledek si každý domyslí...

  Jaderné zbraně bych ponechal, tam kde jsou. Pokud by Rusko chtělo vojensky expandovat do Evropy, tak samo dobře ví, že by to s největší pravděpodobností skončilo jadernou válkou. Pokud Polsko doopravdy chce mít na svém území JZ, tak se současnou politikou dostává garanci prvotního úderu. Navíc je pravděpodobné, že vztahy západ-Ruso se v budoucnu opět zlepší a Polsko by mohlo dostat nálepku válečného štváče, když nadále bude mávat klackem...

  Argument typu Gruzie, Ukrajina teď dokonce Moldávie jako důkaz ruské agrese pokulhává. Nechci tu dlouze rozebírat, co za každým konfliktem stálo, ten kdo sledoval dění ví, že to tak černobílé není.
  Co se týče současnosti, tak ruská agrese na Ukrajině se mi jeví jako nafouknutá bublina. Zvláště nyní, kdy obě strany zadržují několik set zajatců. Pokud by bylo pravdou, že Rusko poslalo na vých. Ukrajiny svoji armádu, tak Ukrajnci by museli mít nyní desítky spíš stovky ruských zajatců. Krom 10 výsadkářů zbloudilých u ukrajinské hranice nemají nic. Ruské tanky nemá cenu ani komentovat, kde nic tu nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  23:17 28.09.2014

  cejkis: Kde jste vzal, že PPF a Penta jsou společnosti s ruskou účastí? Proč šíříte evidentní lži? Tyhle firmy restrukturalizují spousty českých a slovenských, často klíčových, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Kde jste vzal, že PPF a Penta jsou společnosti s ruskou účastí? Proč šíříte evidentní lži? Tyhle firmy restrukturalizují spousty českých a slovenských, často klíčových, firem a vracejí je do českých rukou. Nejdříve si ty drby, co jste někde zaslechl ověřte, než začnete rozumovat a posílat je dál.
  Aero by bez Penty zřejmě dávno zavřelo brány a bylo ve spárech exekutorů.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:44 28.09.2014

  A ještě bych rád dodal, že poté co Rusko uznalo Ukrajinu výměnou za její bezjaderný status a nyní smlouvu porušilo, nemá žádný dokument podepsaný ruským státníkem cenu.

  A ještě bych rád dodal, že poté co Rusko uznalo Ukrajinu výměnou za její bezjaderný status a nyní smlouvu porušilo, nemá žádný dokument podepsaný ruským státníkem cenu.

 • cejkis
  20:39 28.09.2014

  Střední Evropa si může vybrat. Buď bude válečnou zónou mezi východem a západem a nebo bude sebevědomou krajinou, která se nezalekne ani strašení republikánů, ani nic nedělání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Střední Evropa si může vybrat. Buď bude válečnou zónou mezi východem a západem a nebo bude sebevědomou krajinou, která se nezalekne ani strašení republikánů, ani nic nedělání demokratů a ani nacionalistického a mediálně diktátorského Ruska.

  Je zřejmé, že Polsko samo nápor nacionalistického Ruska nezvládne. Pokud se Češi, Slováci a Maďaři budou nadále chovat jako Švejci můžeme připustit tezi mariuse níže, že samostatné ambice Polska udělají ze střední Evropy jadernou střelnici.
  Pokud se ovšem střední Evropa sjednotí, může klidně i disponovat zbraněmi jaderného odstrašení a společně jako jeden národ dokáže čelit nejen Putinovi.

  Vladimír Vladímirovič není hlupák a tak dělá vše proto, aby se střední Evropa nikdy nesjednotila. Ba dokonce dělá vše pro rozložení celé EU. Nyní můžeme takový malý příklad pozorovat. Můžeme vidět jak snaha o zajištění plynu pro Ukrajinu postupně kolabuje. Jednotlivé země kolaborují s protivníkem dle pořadí závislosti na ruském zemním plynu. První sklonil hlavu před Putinem Orbán, druhý Fico, třetí Sobotka.
  Názory lidí jako je Zeman, Janukovič, Klaus, Lukašenko a společnosti s ruskou účastí jako je PPF, Penta a další není třeba brát vážně neboť jsou součástí ruské propagandy.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  19:55 28.09.2014

  Pánové, nejsem už nejmladší a na vojnĕ jsem byl jako záklaďák ještě před revolucí. Tady na armádních novinkách si vždy rád přečtu co je nového a zajímavá většinou bývá i diskuze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, nejsem už nejmladší a na vojnĕ jsem byl jako záklaďák ještě před revolucí. Tady na armádních novinkách si vždy rád přečtu co je nového a zajímavá většinou bývá i diskuze dole pod články. Dnes ale bez urážky pochybuji o duševním zdraví některých diskutérů. Tímto zdravím Lukase z Polska, který jako jeden mála tu napsal příspěvek se smyslem pro realitu. Nemůžu uvěřit co Walesa řekl. Mluví jako válečný štváč a asi mu nevadí, že v pŕípadě maléru by se stala z Polska a de fakto střední Evropy jaderná střelnice.
  Prosím používejte více svůj rozum. Svět není černobílý, tak jak nám ho servírují v ČT a ostatních mainstramových médiích.
  Zdravím
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  19:24 28.09.2014

  Řekl bych, že Putin čekal, jakej vůl na tu jeho výzvu zareaguje.
  Politici EU a Putin záměrně šíří nenávist. Jedinou překážkou k válce je fakt, že EU jako taková nemá kontrolu nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Řekl bych, že Putin čekal, jakej vůl na tu jeho výzvu zareaguje.
  Politici EU a Putin záměrně šíří nenávist. Jedinou překážkou k válce je fakt, že EU jako taková nemá kontrolu nad armádami Evropy. Takže je potřeba najít voly v jednotlivých státech.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:15 28.09.2014

  Spokojnie Wałęsa od dawna gada bzdury...
  On jest zupełnie oderwany od rzeczywistości...

  Generalnie - temat nie warty komentaża...

  Bo nie istnieje...

  Spokojnie Wałęsa od dawna gada bzdury...
  On jest zupełnie oderwany od rzeczywistości...

  Generalnie - temat nie warty komentaża...

  Bo nie istnieje...

 • xreht06
  15:51 28.09.2014

  Ahojte,

  pokud Rusko nebude vědět, že NATO bude mít koule někde nasadit vojáky rychle, bez váhání a v dostatečném počtu a zároveň EU nebude mít koule Rusko "ekonomicky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahojte,

  pokud Rusko nebude vědět, že NATO bude mít koule někde nasadit vojáky rychle, bez váhání a v dostatečném počtu a zároveň EU nebude mít koule Rusko "ekonomicky zlikvidovat".... tak si stále Putin bude dělat co chce!! To je prostě holý fakt!!!

  k NATO(u)...tady jen cesta "jednoduchá" více peněz na obranu a hlavně silné "lídry", ale kde je brát??? :(

  EU...ek. zlikvidovat...ano možná si řeknete, že to za A) taky nás to bude bolet B) nejde (třeba k vůli plynu a třeba i ropě)

  A) no a?? naši předkové (tím to myslím primárně "celoevropsky") když bojovali proti útlaku pokládali životy a válka je určitě nákladnější, než pokles HDP o nějaké to %

  B) tady zmíním, jen některá základní fakta...Ruské HDP = cca 2,2 bil USD.....HDP EU = cca 17 bil USD a HDP USA cca 15 bil USD

  takže je asi jasné jaký trh se bez jakého neobejde (jsou na tom srovnatelně (asi ještě hůře) jaky my "vs" Ně)

  k plynu (a ropě) .... ano toto je problém, který nelze řešit "ze dne na den"... ALE to by politici EU nesměli být takoví hlupáci a např. zastavit stavbu plynovodu Nabucco (který měl zvládnou snížit závislost Evropy (nebo EU) o cca 30% na Rusku) a důvod??? údajně to bylo drahé??? cena byla odhadována na 10 až 14 mld. eur...což při HDP EU (viz. výše) je méně než 1/1000 což si myslím, že u strategické otázky (jako plyn bezesporu je) není tak mnoho!!!

  místo toho "dotujeme" Rusáky, kteří za to dotují svou armádu, aby si pak mohli dělat "co chtějí"...de facto za naše peníze!!!!!!

  zajímavý článek je:

  http://www.lumius.cz/muzeme-by...

  kde se (mimo jiné) píše, že Ruské příjmy do rozpočtu jsou tvořeny z 52 % exportem ropy a plynu... (nevím kolik z toho "teče" do EU...ale určitě většina)..... navíc si musíme uvědomit, že až Rusáci postaví ten plynovod (má být největší na světě) do Číny, tak si budou moci dovolit ještě více!!!!!!

  Takže si myslím, že je na čase razantně zvýšit peníze na obranu....protože až bude Rus překračovat hranice, bude už pozdě!!

  K naší politické reprezentaci..... když vidím ty páté kolony (Klaus nebo co teďka prohlašuje Zeman v tom Řecku).... tak je mi z toho na blití!!!!!!! Sobotka není o moc lepší!!!

  K jaderným zbraním.... upřímně tomu moc nefandím.....ale, být v pozici Poláků to docela chápu a Ukrajinci....kdyby mohli (zpětně), tak by si je asi taky raději nechali!!

  Ale jak jsem psal výše...klíčem je - je ekonomicky "utlumit" (a tam je zřejmě jediná cesta přes tu energetickou nezávislost) ....protože, jak jsem také psal výše....pak si de facto za naše prachy (které jim dáme za plyn a ropu) kupují "tanky", aby si pak na "našem dvorku" mohli dělat co chtějí!!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  13:13 28.09.2014

  Polákům se rozhodně vůbec nedivím, po otřesných zkušenostech jaké má Polsko s Ruskem. Spíše mě udivuje, že o to neusilovali již dříve. Mít jaderné zbraně hned za humny v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polákům se rozhodně vůbec nedivím, po otřesných zkušenostech jaké má Polsko s Ruskem. Spíše mě udivuje, že o to neusilovali již dříve. Mít jaderné zbraně hned za humny v Kaliningradu (Königsbergu) u agresivního Ruska, které napadá své sousedy (Moldavská republika, Gruzie a nyní Ukrajina) a dalším nepokrytě vyhrožuje, je jaderné odstrašení jediný účinný způsob prevence, aby Rusa přešla chuť. Ukrajina se svých jaderných zbraní zbavila a zcela naivně uvěřila zárukám Ruska a jeho garancím o nedotknutelnosti hranic Ukrajiny (Budapešťská dohoda) a jak teď Ukrajina dopadla, Rusko se ji dnes snaží rozcupovat a krade její území jak ten poslední prolhaný lapka. Platí stále chceš-li mír připravuj se na válku, jen pořádný klacek v ruce vám zajistí mír a bezpečí. Potenciální agresor Rusko si musí být vědomo, že případná agrese mu neprojde tak snadno jako na Ukrajině!!! Rusko rozumí jen síle nijaké dohody nikoho neochrání, jen to, že se nebudete bát bránit a dáte to Rusku na vědomí. Nijaký appeasement ještě nikomu mír nezajistil a Putin vzešel z té nejodpornější represivní komunistické složky KGB, starého psa novým kouskům nenaučíte, jak dokazuje na Ukrajině a jen ten pořádný klacek na něj platí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Prezka
  12:22 28.09.2014

  Super, ne :) Aby jim tam ty atomový zbraně nakonec neumístili rusové i s donáškou od dálkového letectva.... Když je tak poslouchám, tak bych jim to i přál, ratlíkům uštěkanejm. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Super, ne :) Aby jim tam ty atomový zbraně nakonec neumístili rusové i s donáškou od dálkového letectva.... Když je tak poslouchám, tak bych jim to i přál, ratlíkům uštěkanejm. Stejně pořád nechápu, jakej má smysl, aby obyčejní lidi, zabíjeli jiný, kvůli mocenskejm choutkám několika jedinců. Na válku musí být vždy aspoň dva a všude je chleba o dvou kůrkách. Když už polský politici takhle mluví, tak se asi od těch ruských moc neliší. Já bych byl proti a jsem proti rozšiřování rozmístění AZ po evropě.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  12:01 28.09.2014

  Rusko je bohužel vážná hrozba pro civilizovaný svět. Málo kdo má takové špatné historické zkušenosti s Rusy jako Ukrajina (politický hladomor - až 10 miliónů mrtvých) a Polsko.

  Rusko je bohužel vážná hrozba pro civilizovaný svět. Málo kdo má takové špatné historické zkušenosti s Rusy jako Ukrajina (politický hladomor - až 10 miliónů mrtvých) a Polsko.

 • lorgarius
  10:47 28.09.2014

  jasne nech im tam amici umiestnia atomovky, pšonci si zasluzia jadrove odstrasenia zlych rusov. uz vidim aku budu mat stotisice lolkov vo VB, z takehoto arzenalu radost.

  jasne nech im tam amici umiestnia atomovky, pšonci si zasluzia jadrove odstrasenia zlych rusov. uz vidim aku budu mat stotisice lolkov vo VB, z takehoto arzenalu radost.

 • pepe420
  10:04 28.09.2014

  Po proslovu Žirinovského a dalších ruských politických činitelů se Polákům vůbec nedivím, nehledě na hořké zkušenosti z 20. století, provokací u Kaliningradu a další. Poláci by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po proslovu Žirinovského a dalších ruských politických činitelů se Polákům vůbec nedivím, nehledě na hořké zkušenosti z 20. století, provokací u Kaliningradu a další. Poláci by měli jaderné zbraně určitě sdílet, Rusko rozumí jedině odstrašování a sankcím.
  Skrýt celý příspěvek