Jaderné zbraně na polském území?

polské F-16
Polské F-16 s jadernými zbraněmi? Ne tak nereálná možnost, jak se může na první pohled zdát. / Ministerstwo Obrony Narodowej

Podlé bývalého prezidenta Polska a ikony protikomunistického odboje Lecha Walesy (70) musí Polsko usilovat o rozmístění nukleárních zbraní na svém území. Takový krok je teoreticky možný díky programu Jaderného sdílení (Nuclear sharing) v jehož rámci země NATO hostí na svém území jaderné zbraně.

Jaderné zbraně pro Polsko

Polsko se potřebuje postavit Rusku,“ řekl před pár dny Walesa, první postkomunistický prezident Polska a laureát Nobelovy ceny za mír. „Putin se nás snaží zastrašit jadernými zbraněmi, tak proč bychom neměli mít vlastní arzenál?“

Walesa reagoval na měsíc starý výrok Vladimíra Putina, který svým mocenským protivníkům připomněl vlastnictví jaderných zbraní Ruskem. „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost," řekl Putin a dodal ,že „síly jaderného odstrašování“ bude Rusko nadále posilovat.

Podle Walesy musí Polsko následovat příkladu dalších zemí a připojit s k programu sdílení jaderných zbraní v rámci NATO. „Měli bychom si půjčit nebo pronajmout jaderné zbraně a ukázat Putinovi, že pokud noha ruského vojáka vstoupí na naše území, zaútočme. Jen aby bylo jasno,“ řekl Walea.

Polsko nejhlasitěji a nejaktivněji ze zemí NATO vystupuje proti ruským mocenským ambicím. Jeho čelní představitelé neváhají použít ani vyhrocený slovník. „Pane Putine, nedovolíme vám udělat ani jeden krok vpřed. Zkuste to a zahynete, stejně jako my,“ řekl doslova Walesa.

Jaderné sdílení

V současné, době v rámci strategie jaderného odstrašování, hostí na svému území jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (až 70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 70 hlavic).

Například Kanada hostila jaderné zbraně do roku 1984 a Řecko do roku 2001. Jaderné zbraně poskytují v rámci NATO pouze Spojené státy - Velká Británie a Francie nikoliv.

V hostitelské zemi spravuje americké jaderné zbraně americké letectvo (U.S. Air Force). V Belgii, Nizozemsku a Německu to je například 52. bojová letka, v Itálii 31. bojová letka a v Turecku 39. letka letecké základny.

Jaderná bomba B61

Jaderná bomba B61. / U.S. Air Force

Jako nosiče jaderných zbraní slouží stíhačky F-16 nebo Panavia Tornado. V době studené války to však byly i balistické rakety. Armáda hostitelské země zajišťuje ve spolupráci s americkým letectvem „doručení“ jaderné zbraně na cíl.

V roce 2005 se nalézalo na území Evropy až 180 jaderných bomb typu B61. Bombu B61 lze nastavit na různé síly výbuchu, od ekvivalentu 0,3 kt TNT až po 320 kt TNT.

Převezme Polsko jaderný arzenál po Německu?

Polsko teoreticky může následovat německý model jaderného sdílení. V Německu jsou jaderné bomby uloženy ve speciálních krytech na základně Büchel. Jaderné zbraně doručují na cíl stíhačky Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33).

Zde stojí jistě za povšimnutí zajímavá časová shoda náhod. V roce 2015 Německo stroje Tornado IDS vyřadí z výzbroje a není jasné, zda „jaderná letka“ dostane nové stroje nebo zanikne. Pokud bude Polsko usilovat o připojení k programu Jaderného sdílení, může teoreticky převzít úkoly od německé 33. letky JaBoG.

Kontroverze Jaderného sdílení

Podle některých program Jaderného sdílení porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Dle smlouvy nesmí jaderné mocnosti předávat kontrolu nad jadernými zbraněmi dalším státům.

Spojené státy tvrdí, že nad uloženými jadernými zbraněmi v hostitelských zemích mají plnou kontrolu –  z čistě právního hlediska je tedy vše v pořádku . Na druhou stranu, piloti i pozemní personál v hostitelských zemích cvičí  s jadernými zbraněmi a  podílí se také na jejich doručení na cíl.

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský neonacismus a pravoslavný extremismus

Ruský prezident Vladimír Putin připojení Krymu k Rusku vysvětloval nutností ochránit ruské obyvatele ...

Proč je nezbytná obměna radarů protivzdušné obrany?

Dnes, v kontextu náhle a zásadně zhoršené bezpečnostní situace v Evropě, zřejmě už nikdo nepochybuje ...

NÁZOR: Rusko vs. Visegrád

V článku Rusko vs. Česká republika autor, Michal Uher, otevřel velmi ožehavé téma o kterém je ...

AGM-158A JASSM pro Polsko

Polská armáda pro své stíhačky F-16C/D Block 52+ objednala 40 střel s plochou drahou letu AGM-158A ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Poryv
  11:05 02.10.2014

  Pan Walesa je starý muž. Mnoho viděl a zažil, držel kormidlo v loděnici polských dějin a ve své době hrál klíčovou roli ve spektáklu boje proti zvůli. Jeho dnešní role už je ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Pan Walesa je starý muž. Mnoho viděl a zažil, držel kormidlo v loděnici polských dějin a ve své době hrál klíčovou roli ve spektáklu boje proti zvůli. Jeho dnešní role už je ale spíše podobná komparsu. Je to taky jen člověk podléhající vlivu svého okolí. Svým vystoupením hrozí, aniž by jakkoliv byl schopen své hrozby splnit. Jeho výkřiky ale v té polské mediální kampani dávájí smysl, to ovšem "druhá strana" může využít pro vlastní účely. Není na tom nic statečného, mluví z něj vztek a strach.

  Vrátím se k tomu Putinovu slovníku o jaderných zbraních na setkání mládeže.
  Putin neřekl nic jiného, než že popsal skutečnost, a sice že jsou jadernou velmocí a že si s nimi nemá nikdo zahrávat. Nevidím na tom nic nerealistického, nepopisující fakt. Putin, na rozdíl od Walesy přímo JZ a konkrétní zemi nikde nevyhrožoval!
  Znovu opakuji pro "nedoslýchavé". Politická rétorika má určitá pravidla a kulturu, které ostatní politici i v zahraničí dobře rozumí. Vše ostatní je kupa informační slámy pro masy. Skutečně to není jedno, kde co politik pronese, naopak, má to zásadní význam. Proto se politické projevy zásadního významu dělají na pozemku institucí a ne na "dětském hřišti".

  Nebo sarkasticky vyjádřeno, bych potom musel brát naprosto vážně vyjádření ministra Sikorskeho o Polsko-amerických vztazích, eufemisticky řečeno cosi o "polské felaci pod hvězdy a pruhy..."Skrýt celý příspěvek

 • vvlk
  09:41 02.10.2014

  fenri: stačí 5 minut na ruském internetovém propagandistickém kanálu Hlas Ruska. 4. března: Útvary, které blokovaly ukrajinské jednotky na Krymu, nejsou z Ruska ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  stačí 5 minut na ruském internetovém propagandistickém kanálu Hlas Ruska.

  4. března:
  Útvary, které blokovaly ukrajinské jednotky na Krymu, nejsou z Ruska
  http://czech.ruvr.ru/news/2014...

  Rusko neplánuje připojení Krymu
  http://czech.ruvr.ru/news/2014... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:27 02.10.2014

  xreht06: myslím, že s těmi hladomory se mýlíte. Hladomor ve 30. letech byl primárně vyvolán poklesem ceny obilí na Západě v souvislosti s hospodářskou krizí. V té době Západ ...Zobrazit celý příspěvek

  xreht06: myslím, že s těmi hladomory se mýlíte. Hladomor ve 30. letech byl primárně vyvolán poklesem ceny obilí na Západě v souvislosti s hospodářskou krizí. V té době Západ odmítal nabízené platby SSSR zlatem za stroje, technologie apod. a chtěl jen obilí (pokud bych použil logiku Vaší a dalších, de facto byl jedním z hybatelů hladomorů Západ svým trváním na platbách obilím). V té době (na konci 30. let) nebylo zemědělství v SSSR příliš kolektivizované. Stalin chtěl zvýšit výnosy obilí, aby ho mohl prodávat, kolektivizací. Z řady příčin (lidé se pochopitelně bránili kolektivizaci, nebyla s tím zkušenost, ideologie převládala nad odborností...) došlo však v poklesu produkce obilí. Nicméně vyvážet bylo potřeba více. Takže se stanovily kvóty odvodu obilí na ZO podle výnosnosti oblastí a předchozí produkce. Je tedy zřejmé, že dopad na obyvatelstvo byl katastrofální v zemědělských oblastech, na Sibiři či v Karelii to bylo jedno. Tj. nešlo zde o žádný plánovaný čin etnika proti etniku, jak se to snaží vykládat permanentně ublížení Ukrajinci a jak na to skáčí naše média vč. Vás. Nejvíce postižená byla Ukrajina a oblasti pod Severním Kavkazem, Kubáň. Jednak byly nejvýnosnější, za druhé zde byl odpor proti kolektivizaci nejsilnější a proto přišly brutální represe, které celou, už tak tragickou situaci zhoršily. Mimochodem hladomory ve 20. letech měly v zemědělských oblastech Ruska, Kazachstánu apod. tragičtejší dopad, než na Ukrajině.
  Píšete, že relativizuji podíl Ruska a zároveň, že je jedno, zda byl někdo Gruzínec či ne. Buďte trochu myšlenkově konzistentní. Dáváte iracionálně vinu za vše Rusům a zároveň píšete, že je jedno, zda tvůrcem tohoto neštěstí byl Gruzínec(i). Tak buďto je to věc systému, pak neobviňujte Rusy, nebo je to věc národnostní a pak musíte uvážit, že v čele SSSR stál diktátor, který nebyl Rus a jeho nejbližší také nebyli Rusové. Na zvěrstvech, která se děla se aktivně podíleli i Ukrajinci a postihla nepochybně i Rusy. Používáte etnicitu jen pokud jde o Rusy, jinde jí odmítáte. Nekonzistentní a hloupé.
  Krym tu byl omílán 100x. Stručně: smlouvy (tím spíše nikým neratifikovaná memoranda!!) jsou dodržovány jen dokud jsou obě strany ochotny a schopny pro jejich dodržení něco udělat a vymáhat je. Pokud tomu tak není, smlouvy padají a dělají to úplně všichni. Není to věc Rusů. Ostatně i na nás se jednou ti hodní strašně vykašlali. Dalších případů, kdy ti hodní nedodrželi smlouvy najdeme v historii desítky, ne-li stovky. A bude to stejné dál. smlouvy nejsou věčné. Nabízí se otázka co Ukrajinci na Krymu postavili, kolik jich při obraně a dobývání Krymu padlo. Prostě k němu přišli jak slepí k houslím podpisem jednoho Ukrajinského komunisty. Zdá se, že pro udržení odkazu a moudrých myšlenek soudruha Chruščeva nyní Západ udělá vše. Ironie dějin.
  Můžete citovat, kde a jak Putin či Lavrov řekl, že na Krymu nejsou Rusové/vojáci? Ušetřím Vám práci, nemůžete. Oni to totiž neřekli, je to jen novinářské překroucení. Zkuste si najít co řekli doopravdy. Jejich lhaní, polopravdy, dezinformace nepřekračují nic, co by nepoužívali politici celého světa. Ostatně věřím, že Putin, Lavrov apod. si se západními politiky rozumí celkem dobře a tohle vše je jen show pro vyplašené plebs, které potřebují mít nepřítele a ochránce aby se náhodou nestarali o věci, po kterých jim nic není. Další level chléb a hry.
  Omlouvám se za délku, ale zjednodušení vedou k blbostem.Skrýt celý příspěvek

 • xreht06
  00:13 02.10.2014

  to fenri: nejsem "něaký expert" na dějiny Ruska a Ukrajiny.... ale nespletl jste si náhodou tzv. "Velký hlad"...z 20. let....který byl opravdu ve velké části tehdejšího SSSR a ...Zobrazit celý příspěvek

  to fenri:

  nejsem "něaký expert" na dějiny Ruska a Ukrajiny.... ale nespletl jste si náhodou tzv. "Velký hlad"...z 20. let....který byl opravdu ve velké části tehdejšího SSSR a pak "ten ukrajinský" ze 30. let.... ??? Protože za předpokladu, že by jste si to spletl.... by tato Vaše věta platila...."ukrajinský, postihl všechny národy tehdejšího SSSR a za druhé ho nevymysleli ani nezrealizovali Rusové a už vůbec ne proto, aby vyhladili Ukrajince."
  ....což podle mě se dá říci o tom z 20. ALE nikoliv o tom ze 30. let...který byl geograficky "pouze" na území Ukrajiny a tzv. "Kubáňi" (JZ Ruska).... ???

  ....dále...nesouhlasím s tím jak stále relativizujete podíl Ruska (stále jsem u hladoru)....protože ať to bylo "jen Rusko" a nebo "celý" SSSR...tak v obou uskupeních hrála Moska (=Rusko) klíčovou roli (u Ruska je to jaksi samo sebou :) ) .... a ještě jednou (už jsem na to tady upozornil)....je přeci jedno jestli někdo byl, nebo nebyl Gruzínec...jestli ve své (mocenské) politice využívá sílu ruského lidu a ruské ekonomiky....tak pak jsou jen 2 možnosti....buď ho přijali "za svého" a v tom případě můžeme říci, že za to de facto mohou Rusové a nebo 2. možnost, že byli Rusové (kulantně řečeno) hloupí a nechali se "zfanatizovat"/oklamat "špatnou" ideologií

  a k tomuto...."Pánové, nemohu se ubránit, že jste si prostě vybrali nepřítele a je Vám úplně jedno, jak to bylo."..... Já si žádného nepřítele nevybral, spíše on na sebo upozornil sám. Nezlob te se na mě, ale když nějaká země řekne jiné zemi vzdejte se AZ a my vám zaručíme hranice a pak vám seberou kus území a na jinou část území chodí "dovolenkáři" si jen tak zastřílet??? A argumenty, že Krym byl 200 let Ruský....co to je za blbost??? Předtím ho měli 300 let myslím, že Turci, nebo kdo a předtím asi Byzancká říše....a takhle bychom mohli jít do minulosti až do nekonečna????

  A pak "zelení mužíčci",kteří dle slov Lavrova a Putina nejsou Rusové/ z Ruska dostvají metály. Tak prostě si myslím, že proti takovému státu je potřeba postupovat poněkud razantněji.

  A aby jste si nemyslel, že jsem nějaký extra proti-Ruský... kdyby někdo před rokem řekl, že se půjde společně Rusko plus NATO proti ISILu (vím, že před rokem ten problém prakticky ještě nebyl), tak bych byl pro. A ani by mi nevadilo jim prodávat ty Mistrály (teď by mi ty Mistr. vadily).Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  22:29 01.10.2014

  Nesmysli. SSSR táhli Rusové a SSSR vznikl na Ruských základech. To platí bez ohledu na to, kdo se zrovna chopil té nejvyšší funkce. O tom svědčí i způsob rozpadu Svazu - rozložili ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesmysli. SSSR táhli Rusové a SSSR vznikl na Ruských základech. To platí bez ohledu na to, kdo se zrovna chopil té nejvyšší funkce. O tom svědčí i způsob rozpadu Svazu - rozložili ho sami Rusové. Žádná z ostatních sovětských republik by si z čistě vlastní iniciativy nikdy nedovolila vyhlásit nezávislost. A když se někdo dnes hlásí k odkazu SSSR a nostalgicky vzpomíná jsou to zase Rusové.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  22:09 01.10.2014

  To Deadog takže, "takže vlastně.... :) " , co? Lenin postavil své učení na základě učení Marxa-Engelsa. Tě byli kdo? " takže vlastně" co? v 68, Ukrajina, Ukrajinci byli ...Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog

  takže, "takže vlastně.... :) " , co?

  Lenin postavil své učení na základě učení Marxa-Engelsa. Tě byli kdo?
  " takže vlastně" co?

  v 68, Ukrajina, Ukrajinci byli v SSSR.
  "takže vlastně" co?

  "takže vlastně" kam míříte?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:00 01.10.2014

  ... takže vlastně ...by zde hned byl obviněn každý - kdo by řekl, že němci jsou od přírody zlý a nacisti - ze zaprděnosti a předsudků :) ..to je nám všem jasný, ale když se ...Zobrazit celý příspěvek

  ... takže vlastně ...by zde hned byl obviněn každý - kdo by řekl, že němci jsou od přírody zlý a nacisti - ze zaprděnosti a předsudků :) ..to je nám všem jasný, ale když se donekonečna omýlá, že rusové jsou komunisti, tak to pár jedincům nikdy divný připadat nezačne
  mimochodem také existuje názor, že komunizmus byl do Ruska importován z Německa (oni ti němci asi fakt budou nějací zlý :)Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  21:51 01.10.2014

  Hitler byl rakusak ne? Takze vlastne....:)

  Hitler byl rakusak ne? Takze vlastne....:)

 • fenri
  20:40 01.10.2014

  Vrata: přijde mi, že máte problém se čtením: jsem v opozici názoru, že za tehdejší hladomor mohou Rusové. Poukážu na to, že, že to byla chyba systému, inicovaná Gruzíncem a jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: přijde mi, že máte problém se čtením: jsem v opozici názoru, že za tehdejší hladomor mohou Rusové. Poukážu na to, že, že to byla chyba systému, inicovaná Gruzíncem a jeho kavkazkou kompanií a realizovaná všemi, bez ohledu na národnost a kterou odnesly všechny národnosti. Pak to zopakuji ještě jednou. A Vy napíšete, že tvrdím, že za to může Gruzínec a ne systém. Nemůžu si pomoci, ale porucha kognitivních funkcí bude u Vás, ne u mne. Já jsem oponoval názoru, že jde o národnostní problém (zlý Rusáci vs. hodní Ukrajinci).Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  20:23 01.10.2014

  fenri: muze tedy za hladomor na Ukrajine Gruzinec nebo tehdejsi system? S Takedou bych se asi shodl, ze system. Pokud chcete dale verit na Gruzince, nema cenu, abych s vami ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: muze tedy za hladomor na Ukrajine Gruzinec nebo tehdejsi system? S Takedou bych se asi shodl, ze system.
  Pokud chcete dale verit na Gruzince, nema cenu, abych s vami diskutoval. Pokud jste ochoten uznat system, ma diskuse cenu.

  A ted dale - kdo zavlekl bolsevicky system do Ruska - Ukrajinci? Vzhledem k mistu vzniku - Petrohradu a jeho strujci Rusovi Leninovi si dovolim pochybovat. Oblast jeho prvotniho uchyceni v Imperialnim Rusku byla cast Ruska, ne Ukrajina. Mne se jevi, ze Ukrajincum byl bolsevizmus vnucen z Ruska. A dale, ciste statisticky lze ocekavat, ze pocet komunistu-Rusu byl pozdeji umerny jejich pocetnimu zastoupeni v SSSR - tedy bylo jich tak 50%, tedy prevaha ve srovnani s Ukrajinci (tech mohlo byt tak 10-15%). O Ukrajincich tedy v podstate rozhodovali Rusove, stejne jako za cara. Pocit Ukrajincu, ze Rusove jim komunismus a jeho utrpeni vnutili a dale o nich rozhodovali muze byt docela opravneny. Stejne jako u nas - bez SSSR by u nas komunisticky rezim mozna vubec nevznikl nebo by skoncil drive a to presto, ze u nas bylo znacne mnoztvi komunistu. No a Cesi a Slovaci maji pocit, ze za komunismus u nas do znacne miry muze SSSR, jak nas ostatne presvedcuje okupace Ceskoslovenska z r. 1968. Dale je nutne vzit v uvaho Ukrajinske snahy o samostanost, osvobozeni se z podruci Imperialniho Ruska. SSSR to opet nedovolil stejne jako carske Imperialni Rusko, v obou pripadech jiste i s pomoci Ukrajinskych uredniku a Moskevskou vladou schvalenych politiku. To, ze cast Ukrajincu kolaborovala ma znamenat, ze Ukrajinsky narod nechtel samostatnost?Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  16:09 01.10.2014

  To fenri souhlasím s Vámi těm, kdo obviňuje Rusy v hladomorů na Ukrajině, otázka - kdo zavinil hladomor na území Ruská, v Povolží? Rusý? Ukrajinci? Ostatní národnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  To fenri

  souhlasím s Vámi

  těm, kdo obviňuje Rusy v hladomorů na Ukrajině, otázka - kdo zavinil hladomor na území Ruská, v Povolží? Rusý? Ukrajinci? Ostatní národnosti SSSR?
  Jednotky NKVD,kteří odebírali obilí na Ukrajině, v Povolží byli složený výhradně z etnických Rusů? Máte tomu důkazy?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:03 01.10.2014

  To Takeda: přeci přesně naopak, ne? Přijde mi komické dělat z akcí SSSR ruskou národní věc. Pokud jsou z tzv. ukrajinského hladomoru obviňováni Rusové (tj. je to stavěno do ...Zobrazit celý příspěvek

  To Takeda: přeci přesně naopak, ne? Přijde mi komické dělat z akcí SSSR ruskou národní věc. Pokud jsou z tzv. ukrajinského hladomoru obviňováni Rusové (tj. je to stavěno do národnostní roviny), poukazuji na fakt, že iniciátory hladomorů v SSSR nebyli Rusové a nepostihly zdaleka jen Ukrajince (tj. kladu mimo národnostní rovinu). Ti se je (hladomory) jen snaží zmonopolizovat a posunout do národnostní roviny, aby mohli poukazovat na své oblíbené klišé, že jim všichni kolem nich permanentně ubližují.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  11:51 01.10.2014

  fenri: Nějak mi přijde, že přisuzujete přílišný důraz na národnost sovětských představitelů. Což je poněkud dnešní a zavádějící pohled. SSSR se snažil potlačit národní ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Nějak mi přijde, že přisuzujete přílišný důraz na národnost sovětských představitelů. Což je poněkud dnešní a zavádějící pohled.

  SSSR se snažil potlačit národní identitu. Důležité bylo jestli jste komunista a soudruh. Takže si nedovedu představit, že by někdo řešil, zda je soudruh Stalin Gruzinec.

  Připouštím, že na pozadí hrála národnost svou roli, ale oficiální orgány se jí snažili potlačit seč mohly.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:32 01.10.2014

  Panowie - marnujecie czas na temat niegodny uwagi! Broni jądrowej w PL nie bedzie... Kto miałby składować swoją broń w PL? W jakim celu? No i najważniejsze - kto za to ...Zobrazit celý příspěvek

  Panowie - marnujecie czas na temat niegodny uwagi!

  Broni jądrowej w PL nie bedzie...

  Kto miałby składować swoją broń w PL?
  W jakim celu?
  No i najważniejsze - kto za to zapłaci (składowanie tej broni wymaga infrastruktury - i sporych wydatków!)


  Oczywiśce gdtby zapytać Polaka, czy chce by PL miała broń jądrową - odpowie TAK.
  Ale w polskich rękach... (bo tylko w ten sposób broń ta stałaby się czynnikiem odstraszającym)
  A wiadomo że tak nie będzie...

  Dlatego też zarówno przecieztny Polak, jak i Wojsko Polskie bardziej ucieszyłoby się z np. sprzętu pozyskanefo w ramach FMS/FMF niż z cudzej broni jądrowej w Polsce...

  A i na koniec - miejcie śwaidomość iż niezależnie czy w PL będzie broń jądrowa, czy nie, czy będzie baza antyrakietowa lub inne instalacje to w Polskę były i są wycelowane rosyjskie rakiety...

  Tak było też i w czasie Układu Warszawskiego...Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  10:28 01.10.2014

  Takže chlapík, kterému bylo předevčírem 71, který nezastává v Polsku žádnou oficiální funkci, který nemá žádný podstatný vliv na polskou zahraničně-bezpečnostní politiku prohlásí, ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže chlapík, kterému bylo předevčírem 71, který nezastává v Polsku žádnou oficiální funkci, který nemá žádný podstatný vliv na polskou zahraničně-bezpečnostní politiku prohlásí, že by bylo dobré pokusit se vstoupit do toho programu jakéhosi "A Bomb Sharing", a tady se o tom faktu krutě diskutuje... :) Vyjádřil se k tomu vůbec nějaký polský představitel? Jaká je ochota USA poskytnout jim ty zbraně (hádám, že nulová)?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:19 01.10.2014

  To Shal a xreht06: Pánové, nemohu se ubránit, že jste si prostě vybrali nepřítele a je Vám úplně jedno, jak to bylo. Hlavně že je nepřítel, hurá. Ukrajinský hladomor měl celou řadu ...Zobrazit celý příspěvek

  To Shal a xreht06: Pánové, nemohu se ubránit, že jste si prostě vybrali nepřítele a je Vám úplně jedno, jak to bylo. Hlavně že je nepřítel, hurá. Ukrajinský hladomor měl celou řadu příčin, ale vtipné jsou na něm dva momenty. Za prvé nebyl vůbec ukrajinský, postihl všechny národy tehdejšího SSSR a za druhé ho nevymysleli ani nezrealizovali Rusové a už vůbec ne proto, aby vyhladili Ukrajince. Dnešní Ukrajinská mantra, že za všechno na světě (a hlavně za Ukrajinský srab) mohou Rusové a že kdyby jich nebylo, byl by svět krásný a Švýcarsko by závidělo Ukrajině je komický. Dříve bylo třeba ve jménu Ukrajinské svobody masakrovat Rusínce, Poláky, Židy, Volyňáky (dosaď libovolného neukrajince), dnes za všechno můžou Rusové. Jsem zvědavý, koho si vyberou příště. Nás?
  Takže ještě jednou, pokud to nechápete: Nevymysleli to Rusové ( vládnoucí klika kolem Stalina byla převážně neruská (Berija, Ordžonikidze, Nestor...), nepostihl jenom Ukrajince a z nemalé části ho realizovali i samotní Ukrajinci a on i ten počet obětí je pochybný, když se podíváte na počet obyvatel Ukrajiny na začátku a konci třicátých let, tak to nějak neštimuje.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:28 30.09.2014

  Deadog Díky za odkaz Smysl mít v Polsku AZ se trochu vytrácí. Polsko není od Německa natolik vzdáleno, aby se zvýšilo jejich taktické nasazení. Pokud se přesto Američané ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog

  Díky za odkaz

  Smysl mít v Polsku AZ se trochu vytrácí. Polsko není od Německa natolik vzdáleno, aby se zvýšilo jejich taktické nasazení. Pokud se přesto Američané rozhodnou je tam umístit, vyvolají jenom to, že tyto zbraně umístí i Rusko do Kaliningradu a možná své uskladnění nabídne Bělorusko, jaké se může cítit přítomností AZ v Polsku ohroženo.

  Jiná věc je ta, že by Polsko chtělo vyvinout své AZ. Určitě uzavřelo smlouvu o jejich nešíření a tudíž by prolomilo ledy, které byly vytvořeny s koncem studené války o jaderném odzbrojení. Tímto aktem by jen zvýšilo chuť po jejich vlastnictví dalších zemí. Vzniká riziko, pokud stále víc zemí bude tyto zbraně vlastnit o jejich neadekvátním použití a tím výrazného ohrožení světové bezpečnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  19:22 30.09.2014

  pro Deadog: tady hezky mluví jeden Amík k petrodolaru...jednoduše vysvětluje, jak USA můžou fungovat s astronomickým dluhem a zatím ještě tisknout dál- všichni se jim skládáme na ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Deadog:
  tady hezky mluví jeden Amík k petrodolaru...jednoduše vysvětluje, jak USA můžou fungovat s astronomickým dluhem a zatím ještě tisknout dál- všichni se jim skládáme na Army a další výdaje (s plynem jim ale ujel vlak a jeho důležitost roste - v Sýrii je ho hodně :)
  https://www.youtube.com/watch?...

  koukni na tu mapku na videu - pěkně odhaluje nebezpečí Iránu sousedům :)

  Jinak už jsem taky v médiích v minulosti slyšel, že Irán napadne Evropu...asi jako Rusové lol ...u nich to ale když je budeme dlouho srát v odvetě hrozí - když bude u moci někdo méně rozumný než Putin...určitě nebude náhoda, že BI v Armě 3 bojuje s iráncema (asi taky budou chycený za koule, když dodávají VB2,3 sim do NATO)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:56 30.09.2014

  ..ale Rusku se vyhrožovalo např tady: http://www.corbettreport.com/c... to byl červen 2012, pak byla srpnová 2013 "G" jednání ...Zobrazit celý příspěvek

  ..ale Rusku se vyhrožovalo např tady:
  http://www.corbettreport.com/c...
  to byl červen 2012, pak byla srpnová 2013 "G" jednání po false flag sarinu a tam se vyhrožovalo za zavřenými dveřmi...poté co jako záminka pro vlítnutí do Syrie sloužilo násilné chem. odzbrojení, tak USA rusové hodně naštvali, protože předložené důkazy a návrh Ruska na chem. odzbrojení Sýrie mírovou cestou jim vzal vítr z plachet.

  Zda Hillary svoji výhružku splnila posuďte sami.

  Mě ze všeho nejvíc fascinují naše media - titulky k bombardování IS :" Obama byl donucen k tomu, čemu se tak dlouho snažil ze všech sil vyhnout - napadení Syrie" a desítky variací na toto znění s obměnami (přitom US politika už 4 roky o nic jiného tolik neusiluje lol)Skrýt celý příspěvek

 • Garret
  18:45 30.09.2014

  Já nikde nenapsal, že by někdo vyhrožoval Rusku. Pokud ano, tak bych chtěl citaci. Rusko má jaderné zbraně a know-how jejich stavby kvůli historickému kontextu. Neříkám, že jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Já nikde nenapsal, že by někdo vyhrožoval Rusku. Pokud ano, tak bych chtěl citaci. Rusko má jaderné zbraně a know-how jejich stavby kvůli historickému kontextu. Neříkám, že jsem proti tomu, aby na území Polska byly jaderné zbraně. Jen podotýkám, že mi to přijde zbytečné a Polsku to nic nezaručí o nic víc, než kdyby tam nebyly, jelikož tak jako tak nebudou v jejich vlastnictví. Jediné, čeho to může hypoteticky docílit je zrychlení odvetného útoku (z úhlu pohledu Rusů možnosti prvního úderu). Nikdo tím nic nezíská, poněvadž se válčit stejně nebude, akorát si poláci zahrajou na sklad pro americké bomby. Nutno podotknout, že poláci by v tomto případě prostě ony jaderné zbraně nevlastnili a kdyby se na ně ostatní státy NATO případně vykašlaly (tím samozřejmě i na nás), tak jim na nic nebudou a američani si je odvezou. Neboli nevidím důvod této touhy po jejich hostění.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4