Jaderné zbraně na polském území?

polské F-16
Polské F-16 s jadernými zbraněmi? Ne tak nereálná možnost, jak se může na první pohled zdát. / Ministerstwo Obrony Narodowej

Podlé bývalého prezidenta Polska a ikony protikomunistického odboje Lecha Walesy (70) musí Polsko usilovat o rozmístění nukleárních zbraní na svém území. Takový krok je teoreticky možný díky programu Jaderného sdílení (Nuclear sharing) v jehož rámci země NATO hostí na svém území jaderné zbraně.

Jaderné zbraně pro Polsko

Polsko se potřebuje postavit Rusku,“ řekl před pár dny Walesa, první postkomunistický prezident Polska a laureát Nobelovy ceny za mír. „Putin se nás snaží zastrašit jadernými zbraněmi, tak proč bychom neměli mít vlastní arzenál?“

Walesa reagoval na měsíc starý výrok Vladimíra Putina, který svým mocenským protivníkům připomněl vlastnictví jaderných zbraní Ruskem. „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost," řekl Putin a dodal ,že „síly jaderného odstrašování“ bude Rusko nadále posilovat.

Podle Walesy musí Polsko následovat příkladu dalších zemí a připojit s k programu sdílení jaderných zbraní v rámci NATO. „Měli bychom si půjčit nebo pronajmout jaderné zbraně a ukázat Putinovi, že pokud noha ruského vojáka vstoupí na naše území, zaútočme. Jen aby bylo jasno,“ řekl Walea.

Polsko nejhlasitěji a nejaktivněji ze zemí NATO vystupuje proti ruským mocenským ambicím. Jeho čelní představitelé neváhají použít ani vyhrocený slovník. „Pane Putine, nedovolíme vám udělat ani jeden krok vpřed. Zkuste to a zahynete, stejně jako my,“ řekl doslova Walesa.

Jaderné sdílení

V současné, době v rámci strategie jaderného odstrašování, hostí na svému území jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (až 70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 70 hlavic).

Například Kanada hostila jaderné zbraně do roku 1984 a Řecko do roku 2001. Jaderné zbraně poskytují v rámci NATO pouze Spojené státy - Velká Británie a Francie nikoliv.

V hostitelské zemi spravuje americké jaderné zbraně americké letectvo (U.S. Air Force). V Belgii, Nizozemsku a Německu to je například 52. bojová letka, v Itálii 31. bojová letka a v Turecku 39. letka letecké základny.

Jaderná bomba B61

Jaderná bomba B61. / U.S. Air Force

Jako nosiče jaderných zbraní slouží stíhačky F-16 nebo Panavia Tornado. V době studené války to však byly i balistické rakety. Armáda hostitelské země zajišťuje ve spolupráci s americkým letectvem „doručení“ jaderné zbraně na cíl.

V roce 2005 se nalézalo na území Evropy až 180 jaderných bomb typu B61. Bombu B61 lze nastavit na různé síly výbuchu, od ekvivalentu 0,3 kt TNT až po 320 kt TNT.

Převezme Polsko jaderný arzenál po Německu?

Polsko teoreticky může následovat německý model jaderného sdílení. V Německu jsou jaderné bomby uloženy ve speciálních krytech na základně Büchel. Jaderné zbraně doručují na cíl stíhačky Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33).

Zde stojí jistě za povšimnutí zajímavá časová shoda náhod. V roce 2015 Německo stroje Tornado IDS vyřadí z výzbroje a není jasné, zda „jaderná letka“ dostane nové stroje nebo zanikne. Pokud bude Polsko usilovat o připojení k programu Jaderného sdílení, může teoreticky převzít úkoly od německé 33. letky JaBoG.

Kontroverze Jaderného sdílení

Podle některých program Jaderného sdílení porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Dle smlouvy nesmí jaderné mocnosti předávat kontrolu nad jadernými zbraněmi dalším státům.

Spojené státy tvrdí, že nad uloženými jadernými zbraněmi v hostitelských zemích mají plnou kontrolu –  z čistě právního hlediska je tedy vše v pořádku . Na druhou stranu, piloti i pozemní personál v hostitelských zemích cvičí  s jadernými zbraněmi a  podílí se také na jejich doručení na cíl.

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský neonacismus a pravoslavný extremismus

Ruský prezident Vladimír Putin připojení Krymu k Rusku vysvětloval nutností ochránit ruské obyvatele ...

Proč je nezbytná obměna radarů protivzdušné obrany?

Dnes, v kontextu náhle a zásadně zhoršené bezpečnostní situace v Evropě, zřejmě už nikdo nepochybuje ...

NÁZOR: Rusko vs. Visegrád

V článku Rusko vs. Česká republika autor, Michal Uher, otevřel velmi ožehavé téma o kterém je ...

AGM-158A JASSM pro Polsko

Polská armáda pro své stíhačky F-16C/D Block 52+ objednala 40 střel s plochou drahou letu AGM-158A ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • xreht06
  18:38 30.09.2014

  to fenri: Nezlobte se na mě, ale ten Váš argument s "Gruzincem" a "Abcházcem "...je stejné jako tvrdit, že Německo namohlo za 2. sv. v., že za to mohl "nějaký Rakušák" a konec ...Zobrazit celý příspěvek

  to fenri:

  Nezlobte se na mě, ale ten Váš argument s "Gruzincem" a "Abcházcem "...je stejné jako tvrdit, že Německo namohlo za 2. sv. v., že za to mohl "nějaký Rakušák" a konec konců "pár" milionů Němců během války také zemřelo/padlo...takže co?......přeci je rozhodující jaký stát/národ pomohl tomu konkrétnímu magorovi konat to "zlo" a ne jestli se narodil tam, či onam....

  to GAVL:

  "Jasně ukážeme Putinovi svaly on zavře kohouty a co pak ? Hodíme na něj ty atomovky a zlikvidujeme planetu?"

  .... přeci tady nikdo nemluví o reálném použití AZ, ale když už se některá (demokratická) země cítí býti ohrožena, proč (pro odstrašení) by je nemohla mít?..... a co navrhujete?? Držet hubu a platit Purinovi za plyn a ropu a koukat se, jak se tady de facto za naše prachy (viz. můj příspěvěk níže) roztahuje??


  Na závěr mě jen napadlo.... (kdo je "zlý" a "dobrý" si doplňte každý sám)

  „K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.“ - Edmund BurkeSkrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  18:28 30.09.2014

  Gaette, kdo vyhrožuje Rusku ? A jak ? Jeden jediný příklad kdy je řečeno buď Moskva udělá něco anebo bude zahájen útok. Prosím.

  Gaette, kdo vyhrožuje Rusku ? A jak ? Jeden jediný příklad kdy je řečeno buď Moskva udělá něco anebo bude zahájen útok. Prosím.

 • Garret
  17:41 30.09.2014

  Deadog: A Polsku někdo vyhrožuje nebo mu něco dělá? A rozhodně bych v tomto případě hned "někoho" nenazýval tím špatným, ani Američani by se jich dobrovolně nevzdali. A to i kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: A Polsku někdo vyhrožuje nebo mu něco dělá? A rozhodně bych v tomto případě hned "někoho" nenazýval tím špatným, ani Američani by se jich dobrovolně nevzdali. A to i kdyby je nikdo jiný neměl.

  Putin někde řekne, že Rusko je jaderná velmoc a okamžitě se toho v Polsku někdo chytne s myšlením: "Pravda, to my nejsme. To je třeba změnit!" Myslím, že v případě jaderného konfliktu je poněkud jedno, jestli atomovky bude mít NATO v Polsku nebo těch pár kilometrů dál v Německu nebo někde na ponorce, protože retaliace by přišla tak jako tak. Nemyslím, že by byla tak podstatná rychlost úderu, poněvadž by jsme byli v ř*ti všichni.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:15 30.09.2014

  Moogwi presne ste to trefil pane.Iran nesmi mit AZ ani nahodou,a to proto ,ze je to jeden ze statu, ktery vyhrozuje vyhlazenim svym sousedum.To Polsko nedela! Iran nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Moogwi
  presne ste to trefil pane.Iran nesmi mit AZ ani nahodou,a to proto ,ze je to jeden ze statu, ktery vyhrozuje vyhlazenim svym sousedum.To Polsko nedela! Iran nikdo neohrozuje ,nikdo mu nic nedela ,sankce ktere jsou na nej uvaleny jsou jen proto ze se snazi tyto zbrane ziskat a otevrene rika ze pomoci nich vyhladi jiny narod! Ani USA ,ani Izrael nikomu nevyhrozuje ,natoz Iranu .
  Taky kdyz se vas bude chystat zmlatit o hlavu vyssi a 100kilo tessi typek mu nedate do ruky tycku ,nebo ano?Byl bych uplne nejradeji kdyby zadne AZ zbrane na svete nebyly ,ale bohuzel to sme uz prosvihli a ti spatni se jich dobrovolne nevzdaji ,takze je proste musíme mit taky .Jinak vubec jste to nepochopil ,ve sve prirozene vychovanosti, s burany musite mluvit jejich jazykem ,aby vam rozumeli.

  sem tam
  sou dobre ,ale nevim jak v normalnim zdenem dome,mam drevostavbu ze slamených panelu ,B pasivita ,a ta akuperace je vyborna. Jen je to jiny pocit nez z topeni ,necitite salave teplo jako treba od radiatoru ,ale je vam prijemne.
  tu odkaz:http://www.heat-energy.cz/... Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  08:03 30.09.2014

  Nevím, proč by Poláci nemohli mít jaderné zbraně, pokud o ně stojí. Buď je to nezávislý stát a může si to dovolit, anbeo, jsme tu jen ve vleku různých mocností a tím pádem, je to ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, proč by Poláci nemohli mít jaderné zbraně, pokud o ně stojí. Buď je to nezávislý stát a může si to dovolit, anbeo, jsme tu jen ve vleku různých mocností a tím pádem, je to jen jedna veliká šaráda. Doufám, že platí to první. Dále, nevím, proč by civilizovaná země jako Polsko nemohla mít jaderné zbraně. Je rozdíl mezi Poláky, kteří se maximálně jedou do světa ožrat a dát si přes hubu a mezi muslimskými zeměmi, jejichž příslušníci si vyrážejí do světa páchat atentáty a vraždí naše spoluobčany. To jen tak pro pořádek. Rsko je krásná země, ale ať si tam spravují svoje a neserou se do cizích států, mají svých starostí dost, Putin rozhodně není spasitel Ruska, to by to tam vyypadalo krapítek jinak. A k tomu věčnému strašení kohouty - ono se spoléhat na Ruskou eneregetiku je hrozná chyba a kroz zpět a je vidět, že naši politici jsou jen stejná ustrašená a líná individua jako spousta našich spoludiskutérů. To, že pálíme plyn a jsme na této komoditě takto závislí je špatně, Koncepty moderních jaderných elektráren, a modernějších technologií získávání energie a její skladování je nerozvinuté proto, že je stále levnější pálit plyn a platit si tak vlastní šikanu ze strany Ruska a tím, že pálíme ropu v autech si platíme v lastní katy - toto platí pro Islámské země. Takže, pokud nebudeme závislí na zdrojích energie z venčí, budeme mít silnou a prosperující a BEZEPČNOU EVROPU !Skrýt celý příspěvek

 • Moogwi
  23:42 29.09.2014

  daedog: souhlasíte s tím, aby si írán pořídil taky nějakou tu nuke, protože se cítí ohrožen usa a izraelem, které jim neustále vyhrožují ? nebo dle vaší teorie se má právo bránit a ...Zobrazit celý příspěvek

  daedog: souhlasíte s tím, aby si írán pořídil taky nějakou tu nuke, protože se cítí ohrožen usa a izraelem, které jim neustále vyhrožují ? nebo dle vaší teorie se má právo bránit a ukazovat svaly pouze někdo, řekněme ten pravý démokratický systém stojící na té správné straně barikády ? jak říkáte obyčejní lidi toho moc změnit nedokážou, ale to neplatí pouze pro rusko a jak si tak pročítám některé příspěvky, tak musím dodat - díky bohu.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:47 29.09.2014

  Deadog

  A jaké máte zkušenosti s těmi infra foliema, také jsem kdysi o nich uvažoval.

  Deadog

  A jaké máte zkušenosti s těmi infra foliema, také jsem kdysi o nich uvažoval.

 • semtam
  21:46 29.09.2014

  Deadog Máte pravdu, že vrcholný politik by si měl dávat pozor co řekne třeba i na vecku :) A zároveň "obyčejný" člověk si má dávat pozor co mu kdo říká. Proto jsem se Vás ptal, ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog

  Máte pravdu, že vrcholný politik by si měl dávat pozor co řekne třeba i na vecku :) A zároveň "obyčejný" člověk si má dávat pozor co mu kdo říká. Proto jsem se Vás ptal, jestli víte, co vše v jeho projevu bylo zděleno. Takhle jak to překládáte je vytrženo z kontextu. Možná jste zaznamenal mediální bublinu o separatistovi jak drží medvídka po sestřelu MH17. Pouhá fotka budila rozpoluplné pocity a mnohá média toho člověka popisovala jako zrůdu. Po shlédnutí celého záznamu se celá situace objasnila a zrůdy spíš připomínali ti, kdo o tom účelově psali.
  Stále nevím jak moc nás Ruko ohrožuje a co by naším dobitím získalo.
  Co se týče AZ, tak ze své podstaty slouží k zastrašení protivníka od toho je také velmoci mají...
  Pokud chcete brojit proti těm, kdo vyhrožují AZ zničením nás nebo našich spojenců, doporučuji Vám se zaměřit na KLDR, tam to bude dopadat na úrodnou půdu. IS také není k zahození.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  21:07 29.09.2014

  GAVL Vy ste presne prototyyp cloveka ,ktery neni schopen obetovat nic proto ,aby zastavil zlo ,ktere nam hrozi. Co ste tim chtel jako rict ,to ze ma Rusko plyn tak mu budem ...Zobrazit celý příspěvek

  GAVL
  Vy ste presne prototyyp cloveka ,ktery neni schopen obetovat nic proto ,aby zastavil zlo ,ktere nam hrozi. Co ste tim chtel jako rict ,to ze ma Rusko plyn tak mu budem vsichni svorne kourit cu..ka? Rikal snad nekdo neco o tom ze se ma Rusko znicit atomovkama? To co rekl Walesa je jednoduche poselstvi, nevyhrozujte nam AZ ,protoze my je mame taky a neposerem se z vas. Coz se treba o nasi vlade a o vas rict neda.
  Proste se bude muset prejit na jine technologie nez plyn,treba elektriku ,nebo ho kupovat od nekoho jineho.Rozhodne odmitam obchodovat z novodobym Hitlerm,ikdyby mi melo byt zima ,coz nebude topim jihokorejskyma elektrickyma infra foliema za 10tis rocne.

  a pro sem tam:
  to je uplne jedno kde to bylo receno ,ikdyby to rekl u sebe doma na posranem zachode ,melo to jediny ucel ,ktery to splnilo ,a tim bylo jednoznacne zastrasovani AZ svetu.

  (omlouvam se za vulgarismy ,ale jsou nutne vzhledem ke koncepci prizpevku a kladeni durazu na jednotlive výroky)Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:30 29.09.2014

  Jasně ukážeme Putinovi svaly on zavře kohouty a co pak ? Hodíme na něj ty atomovky a zlikvidujeme planetu ? Proboha to je doktrína z počátku 50. let minulého století. Je celkem ...Zobrazit celý příspěvek

  Jasně ukážeme Putinovi svaly on zavře kohouty a co pak ? Hodíme na něj ty atomovky a zlikvidujeme planetu ? Proboha to je doktrína z počátku 50. let minulého století. Je celkem úsměvné, že se stále chrastí s atomovkama ačkoli všichni vědí, že to není nic co by USA vs Rusko mohlo jednoho z nich zastrašit.

  Lech Walesa je evidentně senilní šílenec jestliže si přeje umístit do Polska atomovky. To bychom pak měli mít i mi nějakou tu bombičku a vůbec jednu malou atomovku do každé rodiny.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:57 29.09.2014

  Deadog A znáte celý projev a kde to bylo řečeno? Jak nás Rusko přímo čí nepřímo ohrožuje opravdu reálně nevím (vyjma dovozu nerostných surovin, ale naštěstí k nám vede . Ačkoli ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog

  A znáte celý projev a kde to bylo řečeno? Jak nás Rusko přímo čí nepřímo ohrožuje opravdu reálně nevím (vyjma dovozu nerostných surovin, ale naštěstí k nám vede . Ačkoli minimální riziko je také riziko, svět hold není bezpečné místo a 100% jistotu nemáte prakticky nikde.
  Pokud Polsko cítí mít potřebu AZ, tak ať vypoví smlouvy o nešíření a začne samo vyvíjet.

  shal
  Fenri asi chtěl říci, že v té době v tom byli namočeni snad všechny velké národy SSSR. Je dobré si také pro některé zarputilé nenávistce ruského národa vyřešit osobu Stalina...Skrýt celý příspěvek

 • shal
  19:13 29.09.2014

  fenri: Jistě. Stalin byl Gruzinec (Sovětské politbyro raději nebudeme počítat) a Lenin žil dlouhou dobu v Německu, takže taky zanedbáme. A hned nám z toho vyjde, že Rusové jsou bez ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Jistě. Stalin byl Gruzinec (Sovětské politbyro raději nebudeme počítat) a Lenin žil dlouhou dobu v Německu, takže taky zanedbáme. A hned nám z toho vyjde, že Rusové jsou bez viny, milióny mrtvých na Ukrajině a další milióny mrtvých v Gulazích raději přehlédneme.

  Ono chce mít asi spoustu cynismu tvrdit takovéhle žvásty, co?Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:10 29.09.2014

  Spravna vec, Putinovi je treba ukazat svaly ,schvalne pisu Putinovi ,protoze obycejni rusove proste nejsou schopni ,nedokazi s danou situaci ve sve zemi nic udelat. Nekteri si tady ...Zobrazit celý příspěvek

  Spravna vec, Putinovi je treba ukazat svaly ,schvalne pisu Putinovi ,protoze obycejni rusove proste nejsou schopni ,nedokazi s danou situaci ve sve zemi nic udelat. Nekteri si tady vubec neuvedomujete ,jak moc nas Putin ohrozuje. Jaderne zbrane sou proste tabu o tom se proste nemluvi ,vsichni vi ,ze jsou ,ale nezminuji se, nevyhrozuje se s nimi ,nepouzivaji se k natlaku .A ted to Vladimir Vladimirovic cele zboril a otevrel Pandorinu skrinku.
  To je zcela nepripustne. Je zcela nepripustne ,aby maniak a clen DUMY Zirinovskyj vyhrozoval vyhlazenim pobalti a Polska. A ja rikam ,kdyz se Polaci citi byt ohrozeni maji pravo se ozbrojit. Walesa je tvrdak a vi jak ma mluvit s agresorem tak aby ho slysel. Takovych politiku bychom potrebovali vice ,je to paradox ,ale byl by vetsi klid.Skrýt celý příspěvek

 • Poryv
  12:11 29.09.2014

  Jen bych doplnil to citování Putinova komentáře o jaderné mocnosti. Jednalo se o mítink mládeže na kterém tohle bylo řečeno. Kdo trochu tu politiku sleduje, tak ví, že je rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych doplnil to citování Putinova komentáře o jaderné mocnosti. Jednalo se o mítink mládeže na kterém tohle bylo řečeno. Kdo trochu tu politiku sleduje, tak ví, že je rozdíl něco řečeného politikem na setkání s dětmi a něco jiného, když stejnou věc pronese např. v parlamentu. Pochopiteně něco takového říci na kameru kdekoliv v takto dnes vyhrocené situaci je mírně řečeno nediplomatické a "někdo" si to může vyložit a využít po svém, a nelze se mu ani moc divit. To je politika.

  Polský laureát nobelovky za mír vyhrožuje jiné zemi vzájemným jaderným holokaustem zbraněmi které (zatím) nemá? No...čím méně hysterie, tím lépe pro všechny, říkám.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:08 29.09.2014

  To shal: snaha připisovat Rusům i špatné počasí a erektivní dysfunkce pisatelů je dost legrační. Tím hladomorem myslíte hladomor nařízený Gruzíncem Stalinem a Abcházcem Berijou a ...Zobrazit celý příspěvek

  To shal: snaha připisovat Rusům i špatné počasí a erektivní dysfunkce pisatelů je dost legrační. Tím hladomorem myslíte hladomor nařízený Gruzíncem Stalinem a Abcházcem Berijou a zhusta vykonávaný mladými ukrajinskými bolševickými kádry? Jo, tak za to Rusové můžou. Docela se nyní účelově zapomíná, že na tento "protiukrajinský" hladomor zemřela i kvanta Rusů a Kazachů. On prostě nebyl protiukrajinský, ale šlo o blud šíleného Gruzínce, který postihl všechny zemědělské oblasti SSSR. Mj. M. Gorbačov při těchto komunistických hladomorech přišel o část rodiny.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:48 29.09.2014

  Co se týče sankcí, tak myslím, že EU je bez řádného soudu nemůže proti nikomu legálně použít. Proběhl tento soud? Nic jsem o tom neslyšel a rychlost uvalení sankcí spíš naznačuje, ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče sankcí, tak myslím, že EU je bez řádného soudu nemůže proti nikomu legálně použít. Proběhl tento soud? Nic jsem o tom neslyšel a rychlost uvalení sankcí spíš naznačuje, že se žádný soud nekonal.

  Pokud Polsko chce zastávat tvrdou politiku vůči Rusku, tak nyní ji může krásně předvést. Ukrajina nemá před zimou zásoby uhlí (díky válce na Donbase). Musí ho nakoupit v Rusku. Proč cpát peníze Putinovi, když spojenecké Polsko může za "lidové ceny" uhlí Ukrajině poskytnout. Hmm asi se Polsku do toho nechce. navíc Ukrajina potřebuje i plyn, na jakej s velkou pravděpodobností mít díky válce nebude. Opět se může Polsko angažovat a pomoci. Asi se mu do toho nechce, ale jaderné zbraně by chtělo :DSkrýt celý příspěvek

 • semtam
  03:28 29.09.2014

  cejkis "A ještě bych rád dodal, že poté co Rusko uznalo Ukrajinu výměnou za její bezjaderný status a nyní smlouvu porušilo, nemá žádný dokument podepsaný ruským státníkem ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis

  "A ještě bych rád dodal, že poté co Rusko uznalo Ukrajinu výměnou za její bezjaderný status a nyní smlouvu porušilo, nemá žádný dokument podepsaný ruským státníkem cenu."

  Tak možná pro fanatika, pokud by to ostatní země vzali jako realitu, tak by to znamenalo vypovězení všech smluv od jaderné bezpečnosti, přes ekonomiku až po mezinárodní uznání hranic. Výsledek si každý domyslí...

  Jaderné zbraně bych ponechal, tam kde jsou. Pokud by Rusko chtělo vojensky expandovat do Evropy, tak samo dobře ví, že by to s největší pravděpodobností skončilo jadernou válkou. Pokud Polsko doopravdy chce mít na svém území JZ, tak se současnou politikou dostává garanci prvotního úderu. Navíc je pravděpodobné, že vztahy západ-Ruso se v budoucnu opět zlepší a Polsko by mohlo dostat nálepku válečného štváče, když nadále bude mávat klackem...

  Argument typu Gruzie, Ukrajina teď dokonce Moldávie jako důkaz ruské agrese pokulhává. Nechci tu dlouze rozebírat, co za každým konfliktem stálo, ten kdo sledoval dění ví, že to tak černobílé není.
  Co se týče současnosti, tak ruská agrese na Ukrajině se mi jeví jako nafouknutá bublina. Zvláště nyní, kdy obě strany zadržují několik set zajatců. Pokud by bylo pravdou, že Rusko poslalo na vých. Ukrajiny svoji armádu, tak Ukrajnci by museli mít nyní desítky spíš stovky ruských zajatců. Krom 10 výsadkářů zbloudilých u ukrajinské hranice nemají nic. Ruské tanky nemá cenu ani komentovat, kde nic tu nic.Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  23:17 28.09.2014

  cejkis: Kde jste vzal, že PPF a Penta jsou společnosti s ruskou účastí? Proč šíříte evidentní lži? Tyhle firmy restrukturalizují spousty českých a slovenských, často klíčových, ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Kde jste vzal, že PPF a Penta jsou společnosti s ruskou účastí? Proč šíříte evidentní lži? Tyhle firmy restrukturalizují spousty českých a slovenských, často klíčových, firem a vracejí je do českých rukou. Nejdříve si ty drby, co jste někde zaslechl ověřte, než začnete rozumovat a posílat je dál.
  Aero by bez Penty zřejmě dávno zavřelo brány a bylo ve spárech exekutorů.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:44 28.09.2014

  A ještě bych rád dodal, že poté co Rusko uznalo Ukrajinu výměnou za její bezjaderný status a nyní smlouvu porušilo, nemá žádný dokument podepsaný ruským státníkem cenu.

  A ještě bych rád dodal, že poté co Rusko uznalo Ukrajinu výměnou za její bezjaderný status a nyní smlouvu porušilo, nemá žádný dokument podepsaný ruským státníkem cenu.

 • cejkis
  20:39 28.09.2014

  Střední Evropa si může vybrat. Buď bude válečnou zónou mezi východem a západem a nebo bude sebevědomou krajinou, která se nezalekne ani strašení republikánů, ani nic nedělání ...Zobrazit celý příspěvek

  Střední Evropa si může vybrat. Buď bude válečnou zónou mezi východem a západem a nebo bude sebevědomou krajinou, která se nezalekne ani strašení republikánů, ani nic nedělání demokratů a ani nacionalistického a mediálně diktátorského Ruska.

  Je zřejmé, že Polsko samo nápor nacionalistického Ruska nezvládne. Pokud se Češi, Slováci a Maďaři budou nadále chovat jako Švejci můžeme připustit tezi mariuse níže, že samostatné ambice Polska udělají ze střední Evropy jadernou střelnici.
  Pokud se ovšem střední Evropa sjednotí, může klidně i disponovat zbraněmi jaderného odstrašení a společně jako jeden národ dokáže čelit nejen Putinovi.

  Vladimír Vladímirovič není hlupák a tak dělá vše proto, aby se střední Evropa nikdy nesjednotila. Ba dokonce dělá vše pro rozložení celé EU. Nyní můžeme takový malý příklad pozorovat. Můžeme vidět jak snaha o zajištění plynu pro Ukrajinu postupně kolabuje. Jednotlivé země kolaborují s protivníkem dle pořadí závislosti na ruském zemním plynu. První sklonil hlavu před Putinem Orbán, druhý Fico, třetí Sobotka.
  Názory lidí jako je Zeman, Janukovič, Klaus, Lukašenko a společnosti s ruskou účastí jako je PPF, Penta a další není třeba brát vážně neboť jsou součástí ruské propagandy.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4