Jaderné zbraně na polském území?

polské F-16
Polské F-16 s jadernými zbraněmi? Ne tak nereálná možnost, jak se může na první pohled zdát. / Ministerstwo Obrony Narodowej

Podlé bývalého prezidenta Polska a ikony protikomunistického odboje Lecha Walesy (70) musí Polsko usilovat o rozmístění nukleárních zbraní na svém území. Takový krok je teoreticky možný díky programu Jaderného sdílení (Nuclear sharing) v jehož rámci země NATO hostí na svém území jaderné zbraně.

Jaderné zbraně pro Polsko

Polsko se potřebuje postavit Rusku,“ řekl před pár dny Walesa, první postkomunistický prezident Polska a laureát Nobelovy ceny za mír. „Putin se nás snaží zastrašit jadernými zbraněmi, tak proč bychom neměli mít vlastní arzenál?“

Walesa reagoval na měsíc starý výrok Vladimíra Putina, který svým mocenským protivníkům připomněl vlastnictví jaderných zbraní Ruskem. „Dovoluji si připomenout, že Rusko je jednou z nejsilnějších jaderných velmocí. To nejsou slova, ale skutečnost," řekl Putin a dodal ,že „síly jaderného odstrašování“ bude Rusko nadále posilovat.

Podle Walesy musí Polsko následovat příkladu dalších zemí a připojit s k programu sdílení jaderných zbraní v rámci NATO. „Měli bychom si půjčit nebo pronajmout jaderné zbraně a ukázat Putinovi, že pokud noha ruského vojáka vstoupí na naše území, zaútočme. Jen aby bylo jasno,“ řekl Walea.

Polsko nejhlasitěji a nejaktivněji ze zemí NATO vystupuje proti ruským mocenským ambicím. Jeho čelní představitelé neváhají použít ani vyhrocený slovník. „Pane Putine, nedovolíme vám udělat ani jeden krok vpřed. Zkuste to a zahynete, stejně jako my,“ řekl doslova Walesa.

Jaderné sdílení

V současné, době v rámci strategie jaderného odstrašování, hostí na svému území jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (až 70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 70 hlavic).

Například Kanada hostila jaderné zbraně do roku 1984 a Řecko do roku 2001. Jaderné zbraně poskytují v rámci NATO pouze Spojené státy - Velká Británie a Francie nikoliv.

V hostitelské zemi spravuje americké jaderné zbraně americké letectvo (U.S. Air Force). V Belgii, Nizozemsku a Německu to je například 52. bojová letka, v Itálii 31. bojová letka a v Turecku 39. letka letecké základny.

Jaderná bomba B61

Jaderná bomba B61. / U.S. Air Force

Jako nosiče jaderných zbraní slouží stíhačky F-16 nebo Panavia Tornado. V době studené války to však byly i balistické rakety. Armáda hostitelské země zajišťuje ve spolupráci s americkým letectvem „doručení“ jaderné zbraně na cíl.

V roce 2005 se nalézalo na území Evropy až 180 jaderných bomb typu B61. Bombu B61 lze nastavit na různé síly výbuchu, od ekvivalentu 0,3 kt TNT až po 320 kt TNT.

Převezme Polsko jaderný arzenál po Německu?

Polsko teoreticky může následovat německý model jaderného sdílení. V Německu jsou jaderné bomby uloženy ve speciálních krytech na základně Büchel. Jaderné zbraně doručují na cíl stíhačky Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33).

Zde stojí jistě za povšimnutí zajímavá časová shoda náhod. V roce 2015 Německo stroje Tornado IDS vyřadí z výzbroje a není jasné, zda „jaderná letka“ dostane nové stroje nebo zanikne. Pokud bude Polsko usilovat o připojení k programu Jaderného sdílení, může teoreticky převzít úkoly od německé 33. letky JaBoG.

Kontroverze Jaderného sdílení

Podle některých program Jaderného sdílení porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Dle smlouvy nesmí jaderné mocnosti předávat kontrolu nad jadernými zbraněmi dalším státům.

Spojené státy tvrdí, že nad uloženými jadernými zbraněmi v hostitelských zemích mají plnou kontrolu –  z čistě právního hlediska je tedy vše v pořádku . Na druhou stranu, piloti i pozemní personál v hostitelských zemích cvičí  s jadernými zbraněmi a  podílí se také na jejich doručení na cíl.

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský neonacismus a pravoslavný extremismus

Ruský prezident Vladimír Putin připojení Krymu k Rusku vysvětloval nutností ochránit ruské obyvatele ...

Proč je nezbytná obměna radarů protivzdušné obrany?

Dnes, v kontextu náhle a zásadně zhoršené bezpečnostní situace v Evropě, zřejmě už nikdo nepochybuje ...

NÁZOR: Rusko vs. Visegrád

V článku Rusko vs. Česká republika autor, Michal Uher, otevřel velmi ožehavé téma o kterém je ...

AGM-158A JASSM pro Polsko

Polská armáda pro své stíhačky F-16C/D Block 52+ objednala 40 střel s plochou drahou letu AGM-158A ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • marius
  19:55 28.09.2014

  Pánové, nejsem už nejmladší a na vojnĕ jsem byl jako záklaďák ještě před revolucí. Tady na armádních novinkách si vždy rád přečtu co je nového a zajímavá většinou bývá i diskuze ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, nejsem už nejmladší a na vojnĕ jsem byl jako záklaďák ještě před revolucí. Tady na armádních novinkách si vždy rád přečtu co je nového a zajímavá většinou bývá i diskuze dole pod články. Dnes ale bez urážky pochybuji o duševním zdraví některých diskutérů. Tímto zdravím Lukase z Polska, který jako jeden mála tu napsal příspěvek se smyslem pro realitu. Nemůžu uvěřit co Walesa řekl. Mluví jako válečný štváč a asi mu nevadí, že v pŕípadě maléru by se stala z Polska a de fakto střední Evropy jaderná střelnice.
  Prosím používejte více svůj rozum. Svět není černobílý, tak jak nám ho servírují v ČT a ostatních mainstramových médiích.
  ZdravímSkrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  19:24 28.09.2014

  Řekl bych, že Putin čekal, jakej vůl na tu jeho výzvu zareaguje. Politici EU a Putin záměrně šíří nenávist. Jedinou překážkou k válce je fakt, že EU jako taková nemá kontrolu nad ...Zobrazit celý příspěvek

  Řekl bych, že Putin čekal, jakej vůl na tu jeho výzvu zareaguje.
  Politici EU a Putin záměrně šíří nenávist. Jedinou překážkou k válce je fakt, že EU jako taková nemá kontrolu nad armádami Evropy. Takže je potřeba najít voly v jednotlivých státech.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:15 28.09.2014

  Spokojnie Wałęsa od dawna gada bzdury...
  On jest zupełnie oderwany od rzeczywistości...

  Generalnie - temat nie warty komentaża...

  Bo nie istnieje...

  Spokojnie Wałęsa od dawna gada bzdury...
  On jest zupełnie oderwany od rzeczywistości...

  Generalnie - temat nie warty komentaża...

  Bo nie istnieje...

 • xreht06
  15:51 28.09.2014

  Ahojte, pokud Rusko nebude vědět, že NATO bude mít koule někde nasadit vojáky rychle, bez váhání a v dostatečném počtu a zároveň EU nebude mít koule Rusko "ekonomicky ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahojte,

  pokud Rusko nebude vědět, že NATO bude mít koule někde nasadit vojáky rychle, bez váhání a v dostatečném počtu a zároveň EU nebude mít koule Rusko "ekonomicky zlikvidovat".... tak si stále Putin bude dělat co chce!! To je prostě holý fakt!!!

  k NATO(u)...tady jen cesta "jednoduchá" více peněz na obranu a hlavně silné "lídry", ale kde je brát??? :(

  EU...ek. zlikvidovat...ano možná si řeknete, že to za A) taky nás to bude bolet B) nejde (třeba k vůli plynu a třeba i ropě)

  A) no a?? naši předkové (tím to myslím primárně "celoevropsky") když bojovali proti útlaku pokládali životy a válka je určitě nákladnější, než pokles HDP o nějaké to %

  B) tady zmíním, jen některá základní fakta...Ruské HDP = cca 2,2 bil USD.....HDP EU = cca 17 bil USD a HDP USA cca 15 bil USD

  takže je asi jasné jaký trh se bez jakého neobejde (jsou na tom srovnatelně (asi ještě hůře) jaky my "vs" Ně)

  k plynu (a ropě) .... ano toto je problém, který nelze řešit "ze dne na den"... ALE to by politici EU nesměli být takoví hlupáci a např. zastavit stavbu plynovodu Nabucco (který měl zvládnou snížit závislost Evropy (nebo EU) o cca 30% na Rusku) a důvod??? údajně to bylo drahé??? cena byla odhadována na 10 až 14 mld. eur...což při HDP EU (viz. výše) je méně než 1/1000 což si myslím, že u strategické otázky (jako plyn bezesporu je) není tak mnoho!!!

  místo toho "dotujeme" Rusáky, kteří za to dotují svou armádu, aby si pak mohli dělat "co chtějí"...de facto za naše peníze!!!!!!

  zajímavý článek je:

  http://www.lumius.cz/muzeme-by...

  kde se (mimo jiné) píše, že Ruské příjmy do rozpočtu jsou tvořeny z 52 % exportem ropy a plynu... (nevím kolik z toho "teče" do EU...ale určitě většina)..... navíc si musíme uvědomit, že až Rusáci postaví ten plynovod (má být největší na světě) do Číny, tak si budou moci dovolit ještě více!!!!!!

  Takže si myslím, že je na čase razantně zvýšit peníze na obranu....protože až bude Rus překračovat hranice, bude už pozdě!!

  K naší politické reprezentaci..... když vidím ty páté kolony (Klaus nebo co teďka prohlašuje Zeman v tom Řecku).... tak je mi z toho na blití!!!!!!! Sobotka není o moc lepší!!!

  K jaderným zbraním.... upřímně tomu moc nefandím.....ale, být v pozici Poláků to docela chápu a Ukrajinci....kdyby mohli (zpětně), tak by si je asi taky raději nechali!!

  Ale jak jsem psal výše...klíčem je - je ekonomicky "utlumit" (a tam je zřejmě jediná cesta přes tu energetickou nezávislost) ....protože, jak jsem také psal výše....pak si de facto za naše prachy (které jim dáme za plyn a ropu) kupují "tanky", aby si pak na "našem dvorku" mohli dělat co chtějí!!!Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  13:13 28.09.2014

  Polákům se rozhodně vůbec nedivím, po otřesných zkušenostech jaké má Polsko s Ruskem. Spíše mě udivuje, že o to neusilovali již dříve. Mít jaderné zbraně hned za humny v ...Zobrazit celý příspěvek

  Polákům se rozhodně vůbec nedivím, po otřesných zkušenostech jaké má Polsko s Ruskem. Spíše mě udivuje, že o to neusilovali již dříve. Mít jaderné zbraně hned za humny v Kaliningradu (Königsbergu) u agresivního Ruska, které napadá své sousedy (Moldavská republika, Gruzie a nyní Ukrajina) a dalším nepokrytě vyhrožuje, je jaderné odstrašení jediný účinný způsob prevence, aby Rusa přešla chuť. Ukrajina se svých jaderných zbraní zbavila a zcela naivně uvěřila zárukám Ruska a jeho garancím o nedotknutelnosti hranic Ukrajiny (Budapešťská dohoda) a jak teď Ukrajina dopadla, Rusko se ji dnes snaží rozcupovat a krade její území jak ten poslední prolhaný lapka. Platí stále chceš-li mír připravuj se na válku, jen pořádný klacek v ruce vám zajistí mír a bezpečí. Potenciální agresor Rusko si musí být vědomo, že případná agrese mu neprojde tak snadno jako na Ukrajině!!! Rusko rozumí jen síle nijaké dohody nikoho neochrání, jen to, že se nebudete bát bránit a dáte to Rusku na vědomí. Nijaký appeasement ještě nikomu mír nezajistil a Putin vzešel z té nejodpornější represivní komunistické složky KGB, starého psa novým kouskům nenaučíte, jak dokazuje na Ukrajině a jen ten pořádný klacek na něj platí.Skrýt celý příspěvek

 • Prezka
  12:22 28.09.2014

  Super, ne :) Aby jim tam ty atomový zbraně nakonec neumístili rusové i s donáškou od dálkového letectva.... Když je tak poslouchám, tak bych jim to i přál, ratlíkům uštěkanejm. ...Zobrazit celý příspěvek

  Super, ne :) Aby jim tam ty atomový zbraně nakonec neumístili rusové i s donáškou od dálkového letectva.... Když je tak poslouchám, tak bych jim to i přál, ratlíkům uštěkanejm. Stejně pořád nechápu, jakej má smysl, aby obyčejní lidi, zabíjeli jiný, kvůli mocenskejm choutkám několika jedinců. Na válku musí být vždy aspoň dva a všude je chleba o dvou kůrkách. Když už polský politici takhle mluví, tak se asi od těch ruských moc neliší. Já bych byl proti a jsem proti rozšiřování rozmístění AZ po evropě.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  12:01 28.09.2014

  Rusko je bohužel vážná hrozba pro civilizovaný svět. Málo kdo má takové špatné historické zkušenosti s Rusy jako Ukrajina (politický hladomor - až 10 miliónů mrtvých) a Polsko.

  Rusko je bohužel vážná hrozba pro civilizovaný svět. Málo kdo má takové špatné historické zkušenosti s Rusy jako Ukrajina (politický hladomor - až 10 miliónů mrtvých) a Polsko.

 • lorgarius
  10:47 28.09.2014

  jasne nech im tam amici umiestnia atomovky, pšonci si zasluzia jadrove odstrasenia zlych rusov. uz vidim aku budu mat stotisice lolkov vo VB, z takehoto arzenalu radost.

  jasne nech im tam amici umiestnia atomovky, pšonci si zasluzia jadrove odstrasenia zlych rusov. uz vidim aku budu mat stotisice lolkov vo VB, z takehoto arzenalu radost.

 • pepe420
  10:04 28.09.2014

  Po proslovu Žirinovského a dalších ruských politických činitelů se Polákům vůbec nedivím, nehledě na hořké zkušenosti z 20. století, provokací u Kaliningradu a další. Poláci by ...Zobrazit celý příspěvek

  Po proslovu Žirinovského a dalších ruských politických činitelů se Polákům vůbec nedivím, nehledě na hořké zkušenosti z 20. století, provokací u Kaliningradu a další. Poláci by měli jaderné zbraně určitě sdílet, Rusko rozumí jedině odstrašování a sankcím.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4