Jak chtělo NATO vyhrát třetí světovou válku?

Foto: Důležitou roli v plánech NATO hrály útočná letadla F-111 Aardvark. / Public Domain
Důležitou roli v plánech NATO hrála útočná letadla F-111 Aardvark. / Public Domain

V době Studené války mohlo napětí mezi Západem a Sovětským svazem přerůst v masivní vojenský střet. Američtí a západní plánovači správně předvídali, že v případě masivní konvenční války se hlavním dějištěm stane Evropa.

Čtyři cíle NATO

Po roce 1945 Sovětský svaz posílil své vojenské postavení v Polsku, Maďarsku, Československu, Rumunsku, Bulharsku a východním Německu.

Při případném vojenském výpadu na Západ, především do Západního Německa, by Sovětský svaz pochopitelně nesl obrovské riziko - ale také možnost největšího zisku.

“Naštěstí” strach z globální jaderné války přesunul vojenské střety mezi Sovětským svazem a Západem do zástupných válek (proxy war) po celém světě - např. do Koreje a Vietnamu.

V každém případě NATO pro případnou masivní konvenční válku v Evropě vypracovalo strategické plány.

NATO se pro případ války se Sovětským svazem zaměřilo na čtyři vojenské cíle:

Získat převahu ve vzduchu

Udržet zásobovací námořní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou

Udržet územní celistvost Západního Německa

Vyhnout se použití taktických jaderných zbraní

AirLand Battle

V roce 1988 NATO plánovalo zastavit sovětská vojska a vojska Varšavské smlouvy hned u německé hranice. Obrana do hloubky, která prokázala svou účinnost během druhé světové války, by ohrozila celou západoněmeckou populaci a také čtyřicet let poválečně přestavby.

NATO plánovalo držet obranné linie dokud se “varšavské” a sovětské síly nevyčerpají - následně pomocí protiútoků obnovit původní předválečné hranice.

Pozemní a letecké síly, podle americké vojenské doktríny té doby AirLand Battle (od roku 1982 do pozdních 90. let), měly hned v prvních dnech masivním útokem rozhodnout průběh války. Doktrína AirLand Battle vycházela ze zkušeností z izraelsko-arabské Jomkipurské války, která ukázala obrovskou smrtelnost nových konvenčních zbraní.

Plánovači NATO si uvědomili, že v nové době lze války vyhrát nebo prohrát v prvních několika masivních bitvách. Proto také byly v přední linii východ-západ, v rámci tzv. "dopředné obrany", rozmístěny masivní vojenské síly NATO, které měly válku rozhodnout v několika prvních “titánských” bitvách.

Námořní síly

Na moři NATO plánovalo udržet otevřené námořní trasy mezi Severní Amerikou a Evropou, aby byl zaručen přísun posil z USA a Kanady. Hlídkové letouny, lodě a ponorky NATO měly pátrat po sovětských ponorkách útočící na zásobovací konvoje a vytlačovat je severně za linii Island-Velká Británie.

V Norském moři NATO počítalo s nasazením až tři bitevních skupin letadlových lodí. Letadla z letadlových lodí měly útočit na severní sovětské námořní základny a pronikat do Sovětského vzdušného prostoru, aby odvrátily pozornost od zásobovacích konvojů na trase USA-Evropa.

Letecké údery námořních letadel cílily rovněž na základny sovětských ponorek a letiště sovětských leteckých sil. NATO tak chtělo odříznout sovětské ponorky od domovských základen, nechat je na moři “vyhladovět” a následně “lovit”.

Námořní síly NATO v Baltském moři pak střežily Dánsko před námořní invazí a také před případným vyloděním polských a sovětských sil u německého Hamburku.

Vzdušné a pozemní síly

Americké stíhačky F-15 a F-16, britská Tornada ADV a německé F-4 Phantom musely bezpodmínečně získat vzdušnou převahu nad Evropou. Mezitím britská a německá úderná letadla Tornado IDS v nízké letové hladině cílila na vojenská letiště ve východním Německu a Polsku.

Pro americká útočná letadla F-111 (a další útočné stroje NATO) velení určilo jako cíle mosty, velitelská a komunikační centra nebo sklady (palivo) a zásobovací linie. Nakonec bitevní A-10, německé Alpha Jety a britské Harriery měly poskytovat leteckou podporu pozemním jednotkám.

Přesto o výsledku války rozhodovaly především pozemní síly. Z technologického hlediska pozemní síly NATO nad protivníkem dominovaly.

V roce 1988 americká 7. armáda již několik let disponovala tzv. “Velkou pěticí” (Big Five) - tanky M1 Abrams, bojovými vozidly pěchoty M2 Bradley, bitevními vrtulníky AH-64, víceúčelovými UH-60 Black Hawk a protivzdušnými systémy Patriot. Díky “velké pětici” mohla americká armáda důsledně uplatňovat doktrínu “AirLand Battle”.

Naproti tomu Německo i Nizozemsko právě zavádělo moderní tanky Leopard 2 a Velká Británie Challenger.

NORTHAG a CENTAG

Severní armádní formace NATO NORTHAG (Northern Army Group) chránila rovinaté území severní poloviny Západního Německa. Rovina táhnoucí se přes Polsko až do Nizozemska poskytovala ideální půdu pro akce obrněných a mechanizovaných jednotek.

Severní formace chránila průmyslové srdce Západního Německa Porúří, hlavní město Bonn a přístupové cesty do Antverp a Rotterdamu - dva hlavní námořní přístavy pro přísun posil a zásob NATO.

NORTHAG se skládal ze čtyři armádních sborů Velké Británie, Německa, Nizozemska a Belgie - každý sbor měl dvě až čtyři bojové divize. Většina jednotek však byla rozmístěná daleko od svých obraných pozic a vyžadovala tak dostatek času (včasné varování) k přesunu.

Naproti tomu “střední” skupina  CENTAG (Central Army Group) kryla dolní polovinu Západního Německa. CENTAG byl složen hlavně z německých a amerických jednotek + jedné kanadské brigády.

Dva německé sbory byly směsicí tankových divizí, divizí mechanizované pěchoty a divizí horské pěchoty. Každý ze dvou amerických sborů se skládal ze tři tankových divizí nebo divizí mechanizované pěchoty. Úkolem CENTAGu bylo mimo jiné bránit přechody před řeku Rýn u německých hranic.

Horší situace byla na severu Norska na hranicích se Sovětskými svazem, kde by zřejmě sovětský pozemní, aeromobilní a obojživelný útok nemohla norská obrana zadržet. Nicméně horský terén v Norsku skýtá dobré možnosti obrany. Norské jednotky NATO chtělo posílit také pomocí elitních výsadkových jednotek a obojživelnou akcí americké námořní pěchoty.

Pozor na výsadky a jaderné zbraně

Po celém kontinentu NATO muselo očekávat nepřátelské výsadky, aeromobilní útoky a akce speciálních sil. Tyto lehké a vysoce mobilní sovětské formace cílily na ovládnutí klíčových bodů za frontou - letiště, mosty, velitelství nebo zásobovací sklady.

Tyto klíčové body hlídalo 12 brigád západoněmeckých záložníků. Bonn také mohl rychle nasadit tři brigády výsadkářů. Obecně byla ale ostraha letišť NATO během studené války velmi vysoká.

V případě neschopnosti zastavit sovětský útok disponovalo NATO dostatkem taktických jaderných zbraní. Použití jaderných zbraní by však zcela jistě spustilo “taktickou” jadernou odvetu, při nejhorším odvetu v podobě strategických jaderných zbraní na civilní cíle.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení Ghost Hunters 2016: Kdo zná, vítězí!

Šest stovek „průzkumáků" a „elektroniků" z 53. pluku průzkumu a elektronického boje již druhým ...

Obří vojenské cvičení NATO Anakonda 2016 běží

Včera bylo v Polsku slavnostně zahájeno vojenské cvičení Anakonda. Jedná se o největší polské ...

Tohle se bude Rusku líbit. Jak zničit stíhačku F-35?

Americký magazín National Interest ve svém článku Revealed: How to Kill a F-35 Joint Strike Fighter ...

Bude MiG-35 připraven na bitvu s F-22 a F-35?

Ruské letectvo již několik let netrpělivě vyhlíží nové frontové stíhací letadlo MiG-35, nástupce ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • J.Vraja
    11:13 28.06.2016

    Pane Gaunte,je třeba si uvědomit,žeLorenc se snaží být zajímavý, ale pravdou je, že listopad 89 byl mimo jiné i jeho profesním selháním a selháním celé StB. V roce 1992 byli ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane Gaunte,je třeba si uvědomit,žeLorenc se snaží být zajímavý, ale pravdou je, že listopad 89 byl mimo jiné i jeho profesním selháním a selháním celé StB. V roce 1992 byli shledáni vinnými. Následoval ale rozpad ČSFR a Lorenc odmítl nastoupit výkon čtyřletého nepodmíněného trestu odnětí svobody. V roce 1995 zahájily slovenské orgány nové vyšetřování stejné věci. Trestní stíhání bylo v roce 1998 zastaveno a Lorenc zůstal nepotrestán.Skrýt celý příspěvek

  • Ledna
    18:27 19.06.2016

    Ahoj,
    co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

    Ahoj,
    co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

  • Ledna
    18:27 19.06.2016

    Ahoj,
    co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

    Ahoj,
    co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

  • Ledna
    18:27 19.06.2016

    Ahoj,
    co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

    Ahoj,
    co to je "Samozahlubovací zařízení" u tanku? Měli to i západní tanky? Díky

  • jj284b
    12:58 16.06.2016

    asdf,dave22: tak ono je jedna vec kedy sa nieco zavedie do sluzby, a uplne ina, kedy sa dostane k frontovym jednotkam v relevantnych poctoch... tiez sa da tvrdit ze T-80U (vtedy ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf,dave22: tak ono je jedna vec kedy sa nieco zavedie do sluzby, a uplne ina, kedy sa dostane k frontovym jednotkam v relevantnych poctoch... tiez sa da tvrdit ze T-80U (vtedy este oznacovany ako T-80A)bol zavedeny v 1985, no neda sa povedat ze by v tom roku dostala nejaka tankova divizia co i len jeden tank...Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    02:48 16.06.2016

    Tak třeba se nakonec ukáže...."kdo z ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak třeba se nakonec ukáže...."kdo z koho"....
    http://www.parlamentnilisty.cz... Skrýt celý příspěvek

  • dave22
    22:20 15.06.2016

    Asi Te hochu zklamu. Vsude jsem nebyl a vsechno neznam. Ale natahal jsem si ze sluzebe z Anglie spoustu knizek a neberu Internet a wiki za studnici vedeni.

    Asi Te hochu zklamu. Vsude jsem nebyl a vsechno neznam. Ale natahal jsem si ze sluzebe z Anglie spoustu knizek a neberu Internet a wiki za studnici vedeni.

  • asdf
    17:13 15.06.2016

    dave22 > Takze ked zahlasis, ze v 85 ziadny S300 system Rusi nemali a ja ti dam rok zavedenia davno pred tym rokom, tak zrazu su dolezite realne pocty. Jasne. Typicky ...Zobrazit celý příspěvek

    dave22 > Takze ked zahlasis, ze v 85 ziadny S300 system Rusi nemali a ja ti dam rok zavedenia davno pred tym rokom, tak zrazu su dolezite realne pocty.

    Jasne. Typicky internetovy vsevedko. Vsade som bol, vsetko viem. Ked trepnem blbost, tak si neviem priznat chybu, ale snazim sa to zakacet.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    16:42 15.06.2016

    SeaWolf: Doporučuji knihu Polojasno. Bartušku snad za komunistu nepovažujete. Je to "váš člověk". Schvaluje masakr v Oděse. Vám nikdy nepřišlo divné, že média kritizují kdekoho ...Zobrazit celý příspěvek

    SeaWolf: Doporučuji knihu Polojasno. Bartušku snad za komunistu nepovažujete. Je to "váš člověk". Schvaluje masakr v Oděse.

    Vám nikdy nepřišlo divné, že média kritizují kdekoho za neúmyslnou spolupráci s STB, ale na generála Lorence si netroufnou? To stejné Štrougal. Média kritizují Dubčeka, zato že byl podle nich hnusný komouš, ale o člověkovi, který dělal premiéra a ministra vnitra 20 let v době normalizace, píší v Mladé frontě oslavné články. V roce 88 chytře odstoupil a vše řídil z pozadí. Nejspíš dosud řídí.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:33 15.06.2016

    Nemohla by si místní bolševická úderka najít nějaký jiný server, kde by šířila svůj světonázor o zářných zítřcích?

    Nemohla by si místní bolševická úderka najít nějaký jiný server, kde by šířila svůj světonázor o zářných zítřcích?

  • gaunt
    13:09 15.06.2016

    crusader: Byla to akce STB, SSM (demonstraci 17. listopadu SSM organizoval) a médií. Chtělo to provést čistky tam. Není možné, aby o přípravě té akce tehdejší vláda nevěděla. Jen s ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader: Byla to akce STB, SSM (demonstraci 17. listopadu SSM organizoval) a médií. Chtělo to provést čistky tam. Není možné, aby o přípravě té akce tehdejší vláda nevěděla. Jen s tím nic nedělala.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    12:48 15.06.2016

    crusader: Asi by pro ně bylo jednoduší provést puč a zabránit organizaci těch demonstrací. Nejlépe by asi udělali, kdyby provedli puč už před 17. listopadem a zabránili té ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader: Asi by pro ně bylo jednoduší provést puč a zabránit organizaci těch demonstrací. Nejlépe by asi udělali, kdyby provedli puč už před 17. listopadem a zabránili té provokaci. Ale nejspíš by stačilo i kdyby o tom média následně informovala jiným způsobem. Kdyby lidé viděli, že se žádná změna nechystá, nikdo by nedemonstroval. Maximálně pár lidí. Těch demonstrací se účastnili stovky tisíc lidí, protože i nejhloupějšímu kariérnímu komunistovi muselo být jasné, že je třeba překabátit.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    11:28 15.06.2016

    crusader Ano vše to bylo jedno velké spiknutí které jsme prohlédli díky podpultovým informacím z internetu ( informace jsou zaručené a zcela neoddiskutovatelné ). Od nás od Čechů ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader
    Ano vše to bylo jedno velké spiknutí které jsme prohlédli díky podpultovým informacím z internetu ( informace jsou zaručené a zcela neoddiskutovatelné ). Od nás od Čechů by se měl svět učit, protože vždy poznáme jak se věci doopravdy mají a známe jednoduchá a srozumitelná řešení všech problémů na planetě. Ještě, že jsem Čech

    Hlavně máme to oblíbené slovíčko "kdyby" :-DSkrýt celý příspěvek

  • Nadšenec
    10:02 15.06.2016

    Martinius
    Bolo to myslené ako sarkazmus? Lebo som sa na tom zosť zasmial :-D. Ja budut ičit Ruskiy jzyk s vamy. :-D.

    Martinius
    Bolo to myslené ako sarkazmus? Lebo som sa na tom zosť zasmial :-D. Ja budut ičit Ruskiy jzyk s vamy. :-D.

  • crusader
    10:01 15.06.2016

    gaunt Kdyby stály tanky a BVP ČSLA na Václaváku, žádné demonstrace by se nekonaly. Ani generální stávka. Ani by nebylo potřeba střílet do lidí. Těch pár stovek co by se přece jen ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt
    Kdyby stály tanky a BVP ČSLA na Václaváku, žádné demonstrace by se nekonaly. Ani generální stávka. Ani by nebylo potřeba střílet do lidí. Těch pár stovek co by se přece jen vydalo demonstrovat by bez problémů zvládnul pohotovostní pluk VB a LM (jako vždycky předtím). Ale protože vše bylo jen proto aby se mladší soudruzi ve spolupráci se špičkou disentu (většinou také bývalí soudruzi odstavení v 70 letech) dostali k moci (proto kotelny v prosinci 89 nestíhaly pálit kompromitující svazky STB), žádný rozkaz k zásahu armády nepřišel.Skrýt celý příspěvek

  • martinius
    09:01 15.06.2016

    Pepos - Také si myslím, že Němci za amíky umírat nebudou. Mně to spíše připadá, že Němci ovládnou Evropu společně s Ruskem. Opětovné rozdělení vlivu. Vše to tak vypadá. Jen český ...Zobrazit celý příspěvek

    Pepos - Také si myslím, že Němci za amíky umírat nebudou. Mně to spíše připadá, že Němci ovládnou Evropu společně s Ruskem. Opětovné rozdělení vlivu. Vše to tak vypadá. Jen český člověk bude přemýšlet kdo je lepší, zda ten s bílou,či rudou hvězdou. Přitom nás čeká převzetí moci v Evropě a nové uspořádání světa na Polarizovanou Evropu a asijský vliv. Německo dávno hraje svou hru a naivní Český člověk věří v démona z Pentagonu. Pořád jsem si nemohl vysvětlit, proč je Německo tak vstřícné k těm uprchlíkům...teď to chápu. Jak chcete přesvědčit svobodomyslné a humánně založené obyvatelstvo aby podpořilo znovu národní a budovatelský režim, který bude soustředit svou moc? No přece tak, že jim ukážete, že to jinak nejde. Necháte svou zem z hlediska původní filozofie padnout na kolena a pak sami obyvatelé uvítají nový a přísný režim ve jménu bezpečnosti. A pak se máme na co těšit. Už jdu oprášit ruštinu a starý rudý prapor, protože jinak mne sousedé udají, že jsem něco řekl proti anexi Krymu.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    06:51 15.06.2016

    PEPOS co to meleš Korea i Vietnam (jižní poloviny) byly napadeny svým severním sousedem. Hádej jaký politický systém. V Koreji navíc bylo angažováno OSN ne pouze USA. Vietnam byl ...Zobrazit celý příspěvek

    PEPOS co to meleš Korea i Vietnam (jižní poloviny) byly napadeny svým severním sousedem. Hádej jaký politický systém. V Koreji navíc bylo angažováno OSN ne pouze USA. Vietnam byl trochu jiný - vojenské velení mělo silně omezenou pravomoc. O umlácení čepicemi bych pomlčel. Koukni na ztráty a výsledky.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    22:46 14.06.2016

    crusader: "Kdyby v roce 1989 v ČSSR byl vydán rozkaz k zásahu armády proti demonstracím, armáda by taky zasáhla. Ono se to hezky řeší na netu, že ne, ale když ti hrozí kulka za ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader: "Kdyby v roce 1989 v ČSSR byl vydán rozkaz k zásahu armády proti demonstracím, armáda by taky zasáhla. Ono se to hezky řeší na netu, že ne, ale když ti hrozí kulka za neuposlechnutí rozkazu je to něco jiného. " - Proti jakým demonstracím? Proti těm oficiálně organizovaným po 17. listopadu? Nepovolených demonstrací před 17-tým listopadem se účastnilo pár lidí. Na to stačila policie.Skrýt celý příspěvek

  • dave22
    22:24 14.06.2016

    asdf: Vedeni lidstva se zcvrklo na wikipedii. Takze kdyz se budem bavt o ty slavny s3000 tak ta v ty dobe byla v par kusech a na obranu Moskvy a dalsich objektu ve vnitrozemi, ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf:
    Vedeni lidstva se zcvrklo na wikipedii. Takze kdyz se budem bavt o ty slavny s3000 tak ta v ty dobe byla v par kusech a na obranu Moskvy a dalsich objektu ve vnitrozemi, takze se to moc nepocita. Druha vec, ze tady tak uzasne demonizovana verze zacal byt dodavana nekdy kolem roku 93.,,, V druhy pulce 80 uz byla jkz taks ve vyzbroji. Do ty doby si SR 71 mohla delat na obloze, co chtela.
    Rec je tady a realnejch vecech a ne par kusech, ktery by do prvnich linii neposlaly, nebot by jim v tomto pripade bylo horko i uvnitr v Sojuzu. Taky od druhy pulky 80 byla ve vzduchu F117.
    Aby bylo jasno, ja nerikam, ze by to byla sranda, jen me fascinuje ta demonizace ruskou technikou. Ja si jajko malej pamatuju, ze sotva vyjeli Ivani na silnici, tak u kazdyho druhyho patniku stal gruzovik a zpod haupny koukaly Volodovi nohy. A dopadlo to jak rikal kdysi nasim jeden dustojnik v Anglii. Kdyz byli nekdy v 84 u tetky, tak jim jeden dustojnik rikal, ze tech tanku muzeme mit kolik chceme, ale ve finale se jich nenajime. A tak to taky dopadlo. Tak budme radi a taky za to, ze stojime nastesti dnes nekde jinde.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    18:50 14.06.2016

    dave22: "O pohyby ponorek melo NATO prehled sotva vypluli, diky monitoringu zvukovejch odrazu"

    to příchodem nových ponorek v 80. letech přestalo platit.

    dave22: "O pohyby ponorek melo NATO prehled sotva vypluli, diky monitoringu zvukovejch odrazu"

    to příchodem nových ponorek v 80. letech přestalo platit.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 7