Jak Izrael „vypnul“ syrskou protivzdušnou obranu

Jak Izrael „vypnul“ syrskou protivzdušnou obranu
Izraelské stíhačky F-16I Sufa a F-35I Adir / Israel Air Force (Zvětšit)

Letos z 20. na 21. ledna podnikl Izrael noční nálet na íránské vojenské cíle v okolí syrského Damašku. Přestože je to více jak čtrnáct dní, v ruských médiích tato událost stále rezonuje. Hledá se odpověď na otázku, jak mohli Izraelci proniknout Rusy vybudovanou protivzdušnou obranou (PVO) u Damašku, vládního města, což předpokládá maximální zabezpečení vzdušného prostoru.

Vedou se ale i diskuze nad kvalitou Ruskem do Sýrie dodaných protileteckých kompletů. A bez kritiky nezůstává ani komplet Pancir-S1. Ruská odborná veřejnost totiž přijala vysvětlení zničení prvého kompletu v loňském roce, kdy údajně obsluha mohla doplňovat munici, případně v danou chvíli Pancir-S1 nebyl v bojovém postavení a podobně.

V posledním případě z ledna tohoto roku je však situace podstatně jiná. Armádní noviny zveřejnily video i komentář k dané situaci. Stejné video obletělo svět a v Rusku se na toto téma stále diskutuje.

Další otázkou přetřásanou v Rusku je „bojová neúčast“ kompletu S-300. Připomeňme si tedy stručně některé základní informace související s dodávkou ruských S-300 do Sýrie.

Jak loni uvedl generál Sergej Šojgu, ruský ministr obrany, Rusko dodá a v Sýrii vybuduje automatizovaný řídicí systém pro velitelské stanoviště PVO. „Tím bude zajištěno centralizované řízení všech sil a prostředků letecké obrany Sýrie, monitorování vzdušné situace a operačního velení,“ uvedl Šojgu. Do tohoto systému jsou zahrnuty syrské komplety typu Pancir-S1, Osa, Buk-M2E, 2K12 Kub, S-125 a hlavně S-200. Samozřejmě k nim přibude i komplet S-300.

A dále Moskva ještě informovala o dodání kódů systému „přítel-nepřítel“, který, jak uvádělo ministerstvo obrany Ruské federace, předtím v Sýrii zaveden nebyl. A konečně do Sýrie byly dovezeny prostředky radioelektronického boje (REB), a to Krasucha-4 a R-330Ž Žitel a spekulovalo se i o dodávce mobilního komplexu REB Divnomore.


Vykládka S-300 v Sýrii

Doplňme celý příběh novými informacemi o působení S-300 v Sýrii:

Dle serveru NEWSru.co.il v neděli 3. února server IntelSky na Twitteru, kde jsou zveřejňovány nejnovější zprávy o událostech souvisejících s akcemi vojenského a civilního letectví na Blízkém východě a ve východním Středomoří, podává informaci o aktivování systému S-300. Stejnou informaci odvysílal íránský televizní kanál Al-Alam, který vysílá v arabštině.

Od 4. února tyto informace prozatím nejsou potvrzeny oficiálními zdroji v Damašku a ani v Moskvě. Současně syrské a libanonské sdělovací prostředky uvedly, že ráno 4. února byla zpozorována izraelská letadla v pohraničních oblastech severního Izraele, která tak mohla provádět monitorování situace poté, co byly hlášeny zprávy o aktivaci S-300 v oblasti Damašku.

V tuto středu si ruský server FreeNews postěžoval článkem „Izrael se stále pokouší o odhalení S-300 v Sýrii“ nad „aktivností izraelských speciálních služeb“. Server rovněž publikoval snímek, zveřejněný agenturou ImageSat International (iSi), ukazující postavení S-300 u města Masjaf.

Stejný snímek v ten den publikuje i ruský server Avia.pro. Server nejnovější snímek porovnal se snímky z prosince minulého roku a vyvodil, že část systému S-300 je již v bojové pohotovosti. Server dále konstatuje, že „nyní bude Izrael jednat mimořádně opatrně, protože syrské systémy S-300 mohou snadno zničit bojové letouny i v okamžiku, kdy se budou snažit o návrat na své základny“.


Snímek postavení S-300 v Sýrii; větší foto / iSi

A v úterý tohoto týdne přišel server FreeNews s další zajímavou zprávou. Za úspěchem izraelského náletu z 20. na 21. ledna stojí ukrajinské pasivní radiolokátory Kolčuga-M. Cituje totiž názory čínských vojenských expertů z informační agentury Sina, z čehož se dá mimo jiné dovodit i čínský zájem o dění ve vzdušném prostoru Sýrie. Zřejmě to není jen proto, že při izraelském náletu byla zničena čínská radarová stanice JY-28.

O dodávce Kolčugy-M do Sýrie informovaly Armadní noviny 8. ledna tohoto roku.

Čínští experti vyvozují, že Izrael disponuje vícero stanicemi Kolčuga-M, což umožňuje získat přesné souřadnice prostředků PVO Sýrie, včetně stanic „za horizontem“. Proto v důsledku náletu izraelského letectva IAF (Israeli Air Force), po odpálení křídlatých řízených střel (typ není v článku upřesněn) na určené souřadnice, byly syrské komplety Tor, Pancir-1, S-75 a radiolokační stanice JY-28 zničeny. Počty zničených syrských kompletů v článku uvedeny nebyly.

Struktura zničených kompletů ukazuje, že se jedná o prostředky od malého, přes krátký až po střední dosah, čili prostředky tvořící sestavu PVO. A i z informací z průběhu noci v den náletu vyplývá, že byla v činnosti celá struktura PVO Sýrie v dané oblasti. Pak to ale také znamená, že musel být aktivován Šojgem avizovaný automatizovaný řídící systém PVO. Tuto noc tedy „rozhodování“ přijímali ruští velící důstojníci.

Přestože se spekulovalo v médiích o pravděpodobně masivním nasazení izraelských raket či dronů k vynucení si průletu do zájmové oblasti, pak i při znalosti přesných souřadnic z ukrajinských radarů Kolčuga-M, existuje možná podstatně jednodušší a spolehlivější vysvětlení provedeného náletu.

O dodávce Kolčugy-M do Izraele se dvakrát v lednu zmiňoval i ruský server TopWar. Naposledy 10. ledna, kdy se autor článku Jevgenij Damancev podivuje nad „horlivým“ zájmem Izraele o ukrajinský radar, jež byl „naposledy modernizován před 18 lety.“


IAI EL/W-2085 izraelského letectva; větší foto / allen watkin, CC BY-SA 2.0

„Je koneckonců dobře známo, že Izrael má k dispozici letecké komplexy radiotechnického průzkumu GES-210 od společnosti Elisra Electronic Systems, vybavené decimetrovým radarem EL/W-2085 včasné výstrahy a komplety ESM / ELINT, určené k nalezení směru a analýze provozního režimu radiového signálu nepřítele,“ píše Damancev.

Podle autora je také nutné vzít v úvahu i schopnosti ruských přehledových stanic 96L6 a 9С15М2 Obzor-3 systému S-300, schopných obsáhnout celý obzor až po Tel-Aviv.

„Je logické, že při objevení se izraelských průzkumných letounů AWACS v zájmové oblastí (v minulém roce bylo pozorováno více než sto monitorovacích misí), přichází rozkaz z velení syrské PVO obsluze raketového oddílu v bojovém postavení, vypnout radiolokační stanice po dobu izraelského průzkumu,“ uvádí Damancev.

Jestliže syrská PVO, jak uvádí Damancev, absolvovala sto „školení“ ročně od izraelského AWACSu, pak se reagování stává automatizmem. Není pak divu, že v noci 20. ledna při jeho příletu k hranicím Sýrie, mohl být vydán z „velení automatizovaného systému PVO Sýrie“, pro danou oblast, povel: “VYPNOUT“. 

Noční izraelské představení může začít.

Dostane-li se protivník nečekaně do sestavy vojsk, nastává po určitou dobu zmatek a chaos. A pokud ví přesné rozestavení obrany, průchod postavením vojsk „není problém“. A tak tímto jednoduchým způsobem si IAF mohla vytvořit bezpečný koridor pro provedení leteckých úderů u Damašku.

Zdroje: TopWar, TopWar, FreeNews, NEWSru.co.il, NEWSru.co.il, AVIA.pro, AVIA.pro

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Izraelci útočí na Sýrii

Izraelské letectvo podniklo v průběhu několika dní několik útoků na syrská území. Nejnovější ...

Izraelské stíhačky F-16 pro chorvatské letectvo?

Ve švýcarském Davosu diskutoval chorvatský premiér Andrej Plenković s izraelským premiérem ...

Izrael opět zaútočil na Sýrii. Ruské protivzdušné obraně navzdory

Izraelské letectvo IAF (Israeli Air Force) 20. a 21. ledna provedlo další údery na íránské a syrské ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • premek
  15:35 13.04.2019

  Syrská PVO dělá za poslední roku obrovské kvalitativní skoky vpřed. V minulé noci setřelila syrská PVO rakety Vzduch-země odpálené dle syrských dokumentovaných údajů z izraelských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Syrská PVO dělá za poslední roku obrovské kvalitativní skoky vpřed. V minulé noci setřelila syrská PVO rakety Vzduch-země odpálené dle syrských dokumentovaných údajů z izraelských letounů. V provincii Hama je to první úspěšné zachycení nepřátelského leteckého útoku na syrské území. Integrace řízení PVO Sýrie se tak úspěšně šíří na celé území.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   17:01 13.04.2019

   Pokiaľ je výsledkom úspešne zachyteného útoku demolácia niekoľkých budov a zranenie troch sýrskych vojakov, tak ako by asi skončil nezachytený útok? Tipnem si - demoláciou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokiaľ je výsledkom úspešne zachyteného útoku demolácia niekoľkých budov a zranenie troch sýrskych vojakov, tak ako by asi skončil nezachytený útok? Tipnem si - demoláciou niekoľkých budov a zranením sýrskych vojakov: https://svet.sme.sk/c/22098425...
   Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:44 28.02.2019

  Bibimu už veľmi tečie do topánok: https://svet.sme.sk/c/22064323...

  Bibimu už veľmi tečie do topánok: https://svet.sme.sk/c/22064323...

 • Dobsinski
  18:18 26.02.2019

  Dost ubohe ....

  Dost ubohe ....

 • danny
  11:01 15.02.2019

  Ač bych se dle Cernakusovi definice mohl označit za deviantního RAŽe (ruso/amerikano/žodofil s výhradami), musím říct, že ve mě chování vrchních představitelů Izraele vyvolává čím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ač bych se dle Cernakusovi definice mohl označit za deviantního RAŽe (ruso/amerikano/žodofil s výhradami), musím říct, že ve mě chování vrchních představitelů Izraele vyvolává čím dál rozporuplnější pocity a občas i pochybnosti o zbytcích zdravého rozumu.
  Ve světle toho, jak se Bibi rozjel ve Varšavě čekám, že se další útoky s cílem eskalace konfliktu za každou cenu budou opakovat. Ale nemůžu říct, že bych tomu fandil (navíc svými sympatiemi k Íránu jsem se tady pochlubil už vícekrát)

  https://ct24.ceskatelevize.cz/...
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:41 13.02.2019

  Aby bylo jasno a abych vyjasnil nejake nejasnosti. Doslo tu k nekolika nedorozumenim.
  Muj puvodni koment o s-300 a o tom, jak nedokazal zastavit izraelsky utok, rozhodne NEBYL ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby bylo jasno a abych vyjasnil nejake nejasnosti. Doslo tu k nekolika nedorozumenim.
  Muj puvodni koment o s-300 a o tom, jak nedokazal zastavit izraelsky utok, rozhodne NEBYL myslen ten, o kterem se tu pak zacalo psat - o tankovem ostrelovani nemocnice a ostatnich cilech.
  Jenze uz nemuzu dohledat na ktery, no snad ho najdu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:28 13.02.2019

  Už došlo aj na pozemné ostreľovanie iránskych cieľov: https://svet.sme.sk/c/22052027...

  Už došlo aj na pozemné ostreľovanie iránskych cieľov: https://svet.sme.sk/c/22052027...

 • raziel87
  20:53 12.02.2019

  Slavoslave,

  cožpak neznáš základní principy vyhledávání na googlu?
  Předně si zaškrtni ve vyhledáváči, aby ti vyhledával informace pouze za posledních 24hodin - to pokud chceš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslave,

  cožpak neznáš základní principy vyhledávání na googlu?
  Předně si zaškrtni ve vyhledáváči, aby ti vyhledával informace pouze za posledních 24hodin - to pokud chceš hledat aktuality.

  V případě bojů na středním východě jsou nejaktualnější zdroje ty arabské, izraelské, ruské a dost často o tom píšou nezávislý francoužtí novináři. Já bohužel nevládnu ani ruštinou, ani fráninou, ani arabštinou, nicméně máš google překladač a ten při správném heslování překládá velmi obstojně a zdroje ti vyhledá.

  Pokud ti to přijde zbytečné a zdlouhavé, není nic jednodušího než jít na aktualnikonflikty.cz - ale tam se ti nebude pranic líbit, protože tam často uploadují fotky z dobitých skladů ISIS, které se hemží dodávkami zbraní od USA....a tak..... jak říkám, nic pro tebe.

  Nebo se nad to povznes a říkej si že ty videa a fotky jsou prací chlapců ze Silicon Valley a jedná se o zdařilé taktiky, nekalý praktiky a triky jak slabiky do muziky nacpat...
  A třeba ti pak dojde voco-de,

  co jo? a co ne? a co to jé?!
  No přece umístit co nejvíc faktů,
  do co nejmíň taktů a přitom nakopat co nejvíc zadků...

  Cápku? fakt neni potřeba kudla,
  Aby člověk objevil jádro Pudla.....
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   06:52 13.02.2019

   raziel

   musim ta sklamat. Proste som po tom nejak tvrdo nepatral. Ked si tu rano zmienil nalety hodil som to do googlu. Vyplulo mi nejake Izraelske zdroje kde sa hovorilo o ...
   Zobrazit celý příspěvek

   raziel

   musim ta sklamat. Proste som po tom nejak tvrdo nepatral. Ked si tu rano zmienil nalety hodil som to do googlu. Vyplulo mi nejake Izraelske zdroje kde sa hovorilo o tankovom ostrelovani nemocnice a tym to pre mna haslo.

   Nie, ze by som ti v tomto pripade neveril, ale na firemnej sieti mame urcite obmedzenia a doba ked som Syrsky konflikt sledoval podrobne. Zaujimal sa o kazdy utok a na twitteri mal Asadovcvo, Kurdov atd uz nejak pominula. Ak ma nieco extra zaujme tak si to vyhladam inak nie.

   btw, vies ako a kde vznikol ISIS a co tvorilo zaklad jeho vyzbroje?
   Skrýt celý příspěvek

   • raziel87
    09:01 13.02.2019

    Nijak podrobně se o tyto teroristické skupiny nezajímám - jsou to pro mě psi, jeden jako druhý - tudíž znám jen obecná fakta. Jedná se o odnož Al Káidy, odtrhla se okolo roku 2003, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nijak podrobně se o tyto teroristické skupiny nezajímám - jsou to pro mě psi, jeden jako druhý - tudíž znám jen obecná fakta. Jedná se o odnož Al Káidy, odtrhla se okolo roku 2003, kdy USA znovu zaútočili na Irák. Je tedy velmi pravděpodobné, že zpočátku, byla vyzbrojovaná primárně Al Káidou, tudíž zbytky postsovětských dodávek zbraní po Válce v Astánu 1979-1989. A ty další odnože jako Islámský stát, ISIL, Daesh.....v tom už plavu.

    Budu rád, když mi někdo, třeba i ty doplní znalosti. Každopádně nelze popřít, že od jisté doby hrají v dodávkách zbraní prim naše západní ručičky, což od nás není ani trochu hezké. Tahle hra se nám už dávno vymstila.

    USA má na hranicích obrovské problémy s mexikány, pokud by k jejich břehům směřovalo stejné množství arabských a africkcýh uprchlíků, jako k nám do Evropy - tak ze z toho zcvoknou a náš Evropský pseudohumanismus by hodili bobek, asi by ty kocábky potápěli u břehů.

    Já nemám žádný problém s emigrací arabů, kteří do ČSSR přicházeli do začátku 90. let, majoritně se jednalo o lidi, kteří přistoupili na naší západní politiku a přijali západní křesťanskou či ateistickou kulturu a naše zákony. Ve valné většině případů se jednalo o inteligentní lidi. To co se však masově žene do Evropy v posledních cca 8 letech, tak to ne!
    Proti tomu ostře vystupuji a je to jeden z hlavních důvodů, proč jsem v některých věcech změnil svůj názor na Evropské a americké zákonodárce a jejich globálně-politická rozhodnutí.

    Budu doufat, že se to u nás, ani u Vás chlapi nerozšíří a nepřijdeme o svobodu a historické tradice. Víš Slavoslave, já si stejně myslím, že v hospodě u piva bych se s tebou, snad i Logikem a Jirosim, Standou i Rimrem, (možná i Czertikem), dokázal normálně bez předsudků bavit a zasmát se. Ale ten Váš dvojí metr, který pořád uplatňujete v diskuzích mi vadí a nejen mě, štvete tím i dost jiných, které pak označíte za "červený tým".
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     09:41 13.02.2019

     oni vznikli najma v Iraku po stiahnuti Amikov kde mali spociatku najvacsie uzemne zisky. Nieco s tymi ich kmenovymi rozpormi detaily ti nepoviem az tak ma to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     oni vznikli najma v Iraku po stiahnuti Amikov kde mali spociatku najvacsie uzemne zisky. Nieco s tymi ich kmenovymi rozpormi detaily ti nepoviem az tak ma to nezaujimalo.

     Podstatne je skor to, ze Iracka armada im spociatku velmi nevzdorovala a ISIS vyplienil velke mnozstvo irackych skladov ci sa vyzbrojil rovno koristnou technikou odobratou Irackym vojakom. Preto tam od zaciatku mozes vidiet obrovske mnozstvo americkej techniky ktoru takto cez Irak ziskali.

     Samozrejme niektore skupiny ktore Rusko oznacuje za ISIS dostali podoru aj od CIA (tie bokovky co som spominal) ale to bude minimum. Potom SAE a spol ktory ich zasobuju a skupovali kvoli tomu zbrane poc elej Europe v com ma prsty aj Slovensko a tiez v Rusku co to nakupuju priamo z novovyroby.

     Do diskusie s utecencami atd sa teraz zatahovat nechcem.
     Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     09:55 13.02.2019

     btw dvoji meter. Snazim sa byt objektivny ked sa bavim o konkretnych veciach a do politickych diskusii sa uz velmi nedavam zatahovat kedze tam to vzdy skonci pomaly pri ...
     Zobrazit celý příspěvek

     btw dvoji meter. Snazim sa byt objektivny ked sa bavim o konkretnych veciach a do politickych diskusii sa uz velmi nedavam zatahovat kedze tam to vzdy skonci pomaly pri historickych narokoch odvolavajuc sa az k jednobunkovcom. Na druhej strane potom casto ironicky reagujem na niektorych neochvejnych hlasatelov pravdy kde ide o vylozene bludy. Problem, je ked si niekto precita ten ironicky prispevok a prehliadne ten kde sa bavim normalne s ludmi s ktorymi sa da diskutovat a prijmaju argumenty.

     Na druhej strane nemam problem priznat, ze sa kludne zaradim k modremu timu a pozeram sa na veci optikou ineho svetonazoru ako ty. Ak to beries ako hanlive oznacenie tak tym to vobec nema byt a nie je to ani nahodu obdoba cernakusovho RAZ-a
     Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  12:54 12.02.2019

  Lidi, neni ten zivot ponekud ironicky (pro nekoho) ?
  neni to zas tak davno, co sem dostaval minusy za proste konstatovani - ze aktivace s-300 nezmeni naprosto nic.
  A pak byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lidi, neni ten zivot ponekud ironicky (pro nekoho) ?
  neni to zas tak davno, co sem dostaval minusy za proste konstatovani - ze aktivace s-300 nezmeni naprosto nic.
  A pak byly zajimave komentare a teorie.
  A vysledek ?
  izraelci podniky dalsi utok - a opet cil znicen, bez jakychkoliv ztrat pro izrael.
  Cili se potrdilo to co sem napsal.
  Realita boli co ?
  Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
   13:48 12.02.2019

   Cílem útoku nebylo PVO, ale předměstí Al-Baghouz. V noci se mluvilo o 15-20 mrtvých civilech, teď o 70 mrtvých a těžce raněných civilech, údajně většinou ženy a děti, nejsem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Cílem útoku nebylo PVO, ale předměstí Al-Baghouz. V noci se mluvilo o 15-20 mrtvých civilech, teď o 70 mrtvých a těžce raněných civilech, údajně většinou ženy a děti, nejsem schopen potvrdit ani vyvrátit. Mrkni na mapy, kde došlo k útoku. Když se kácí les, tak holt létají třísky, ale jak amerika+Izrael, tak Rusko mě neuvěřitelně bez pardonu se*ou, když to neustále sypou do civilů.

   Kdyby se něco takového stalo u nás nebo chlapům na Slovensku, tak jsme všichni v odboji a budem za své mrtvé blízké bojovat do konce dechu, díky tomu, že je bojová zóna o 2 500km dál, tak tu rozumbradujem, kde z nich je větší šmejd, i tak se na to Czertiku můžeš podívat.
   Skrýt celý příspěvek

   • raziel87
    13:50 12.02.2019

    pardon za překlepy, vynechává mi klávesnice a před odesláním nekontroluji text.

    pardon za překlepy, vynechává mi klávesnice a před odesláním nekontroluji text.

  • stronger.p
   13:58 12.02.2019

   S-300 není v Sýrii proto, aby syrská PVO sestřelovala izraelská letadla, ale proto, aby izraelská strana důsledně, včas a v dostatečné míře informovala ruskou stranu tak, jak bylo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S-300 není v Sýrii proto, aby syrská PVO sestřelovala izraelská letadla, ale proto, aby izraelská strana důsledně, včas a v dostatečné míře informovala ruskou stranu tak, jak bylo dohodnuto a dle ruské strany porušeno incidentem IL-20. Nepochybujte o tom, že bude-li dán povel k odpálení střely z S-300, že by zaměřený cíl nebyl zasažen...
   Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    14:15 12.02.2019

    myslis tie S-300 vky co boli odovzdane schvalne do ruk Syrcanov, aby sa Rusi oporostili o dpripadnej viny za zostrel lietadla a ktore mali podobne nalety zastavit?

    presne podla ...
    Zobrazit celý příspěvek

    myslis tie S-300 vky co boli odovzdane schvalne do ruk Syrcanov, aby sa Rusi oporostili o dpripadnej viny za zostrel lietadla a ktore mali podobne nalety zastavit?

    presne podla vcera predpovedaneho scenara. Uz sa hladaju politicke a ine dovody preco S-300 nezmenili nic
    Skrýt celý příspěvek

    • raziel87
     15:19 12.02.2019

     Tak sám dobře víš, že pokud by S-300 způsobily IAF citelné ztráty, tak má USA+Izrael pádný důvod Sýrii přeorat od Severu k Jihu. Ale když to napíšu, tak sem za p*ču (rýmuje se to), ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak sám dobře víš, že pokud by S-300 způsobily IAF citelné ztráty, tak má USA+Izrael pádný důvod Sýrii přeorat od Severu k Jihu. Ale když to napíšu, tak sem za p*ču (rýmuje se to), co hledá výmluvy. Myslím, že někde v hloubi duše to tušíš a vidíš stejně.
     Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      17:55 12.02.2019

      ale iste, ze by im to IAF dala zozrat tak ako po zostrele F16. A nemuseli by to byt ani citelne straty stacilo by jedno izraelske lietadlo.

      Len to je presne to co som tu napisal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ale iste, ze by im to IAF dala zozrat tak ako po zostrele F16. A nemuseli by to byt ani citelne straty stacilo by jedno izraelske lietadlo.

      Len to je presne to co som tu napisal vcera. Uz sa tu hladaju "politicke" dovody preco PVO dovezena a odovzdana verejne do ruk Syrcanom aby toto zastavila nezasahuje
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      12:13 13.02.2019

      Aha, takze dle tebe nasazeni s-300 v syrii neni nic jineho nez saskarna.

      Kdyz to napises ty, dostavas palecky navrch, kdyz ja palecky dolu :)
      Nadherny pripad zaslepenosti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Aha, takze dle tebe nasazeni s-300 v syrii neni nic jineho nez saskarna.

      Kdyz to napises ty, dostavas palecky navrch, kdyz ja palecky dolu :)
      Nadherny pripad zaslepenosti :).

      nebo nesouhlasis ze nasezeni s-300 je jen saskarna ? Tak co jineho by to mohlo byt , kdyz dle tebe NESMI predvest svoje schopnosti - tj strilet, cili duvod proc byl vubec vyroben.
      Pokud to mel byt nejaky politicky gambit, aby "privedl" izrael k rozumu, tak ten evidentne nevysel.
      A stala se z nej proto saskarna.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      12:33 13.02.2019

      Czertiku,

      tak naposledy, jsi opravdu buď duševně nemocný, nebo pubescent, jinou možnost nevidím. Paličky dolů tu od lidí dle mého dlouhodobě dostáváš za to, že jsou tvé příspěvky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertiku,

      tak naposledy, jsi opravdu buď duševně nemocný, nebo pubescent, jinou možnost nevidím. Paličky dolů tu od lidí dle mého dlouhodobě dostáváš za to, že jsou tvé příspěvky neustále plné faktických chyb popřípadě absolutního nepochopení principu nasazení konkrétního zbraňového systému.

      Můžeš mi nějak racionálně vysvětlit, jak bude 1400-1800kg raketa sestřelovat STAND-OFF munici? ty tu tedy neustále předvádíš, že jsi po lobotomii mozku a já už nemám absolutně žádné zábrany jednat s tebou jako s blbcem, nechovám k tobě žádný respekt, protože si evidentně úplně blbej, ale dokážeš mě znovu a znovu překvapit. 150 kilovou hlavicí budou dle tebe ty útočící střely ničit :-DD

      Podívej se alespoň, třeba na válku nebo Palbu, jak šel chronologicky vývoj S-300 a S-400 a k na jaké typy cílů jsou tyto systémy PVO využívány.

      Dejte tomu volovi už konečně perma ban na I.P adresu. Vždyť tu trousí tak nebetyčné pitomosti, že to Armádním Novinám dělá jen a pouze negativní reklamu
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      19:12 13.02.2019

      jenze vis, on s-300 muze krome stand off munice sestrelovat i NOSICE one munice. K tomu by se snad ta velka a tezka raketa s extremnim doletem snad hodila ne ?

      Byt ted kdyz si to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jenze vis, on s-300 muze krome stand off munice sestrelovat i NOSICE one munice. K tomu by se snad ta velka a tezka raketa s extremnim doletem snad hodila ne ?

      Byt ted kdyz si to procitam si uvedomuju, ze v moji reakci sem se chytl slavoslavova sestrelu a tvojeho proc s-300 strilet nemuze - a proto saskarna.

      Byt puvodni strongeruv prispevek nebyl vubec o sestrelech ci zabraneni naletu, ale jen o tom, aby izraelci opet zacali rusy informovat o naletech.
      A to se priznam, skutecne nevim, jestli ta linka byla obnovena ci ne. A z jakych duvodu.
      Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   17:46 12.02.2019

   Czertik, Slavoslav
   Je divné, že se dmete, když S-300 na západ od Hammá (což je 200+km na sever) nezastavila bomby padající na nemocnici v těsně příhraniční oblasti na jihu u ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Czertik, Slavoslav
   Je divné, že se dmete, když S-300 na západ od Hammá (což je 200+km na sever) nezastavila bomby padající na nemocnici v těsně příhraniční oblasti na jihu u Izraele.
   Že to považujete za vlastní úspěch je už ukázkou duševního mrzáctví.
   Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    17:59 12.02.2019

    Luky

    je mi jasne, ze mas problem s chapanim textu na ktory reagujes. Nie ze by si nebol dost inteligentny, ale zjavne ti nieco v tych prispevkoch utoci na prvu signalnu a reagujes ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky

    je mi jasne, ze mas problem s chapanim textu na ktory reagujes. Nie ze by si nebol dost inteligentny, ale zjavne ti nieco v tych prispevkoch utoci na prvu signalnu a reagujes pudovo. Lebo je zaujimave, ze na strongera tak nereagujes.

    Pritom jedine co som sem napisal je, ze sa uz zas a znovu hladaju "politicke" dovody preco zas a znovu doslo k naletu a nik tu neriesi technicku stranku veci.

    Tak si idskrtni prve meno zo zonzamu co si vcera daval tu recnicku otazku v reakcii na mna.

    "já nevím, co kdo bude vymýšlet za teorie o tajných dohodách"
    Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     18:06 12.02.2019

     Slavo,
     teorie o dohodách tu myslím rozvíjel Charlie a je to asi populární.
     Já mu za to palec hore nedal, protože o tom nic nevím.

     Mě by teď jen čistě technicky zajímalo, který ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Slavo,
     teorie o dohodách tu myslím rozvíjel Charlie a je to asi populární.
     Já mu za to palec hore nedal, protože o tom nic nevím.

     Mě by teď jen čistě technicky zajímalo, který nálet ty třístovky, rozvinuté na západ od Hamá měly zastavit, když i ten útok na nemocnici (200+km na jihu u hranic) dle prozápadních zdrojů provedl tankový kanon přes čáru.

     Přeci sis nemyslel, že je ten systém tak IljoMuromecký, že zastavuje tankové projektily daleko za horami.
     Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      18:15 12.02.2019

      Luky

      este raz a polopate. Ja som vobec neriesil ci v tomto jednom a konkretnom pripade to ta S300 mohla ci nemohla zastavit. Nemam zatial ani dost informacii ako a kde ten utok ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky

      este raz a polopate. Ja som vobec neriesil ci v tomto jednom a konkretnom pripade to ta S300 mohla ci nemohla zastavit. Nemam zatial ani dost informacii ako a kde ten utok mal prebiehat a ked som si dal po razieolovom rannom prispevku do googlu izrael a syriu naslo mi len to ostrelovanie tankom co spominas.

      Jedine na co som reagoval v tom prispevku bolo to strongerove fabulovanie a hladanie si alibi pre nezasahovanie S300. Nedohladaval som ci medzicasom pribudli na nete detaily o nalete, co a kde sa ho zucastnilo a ci to vobec bolo v dosahu tej udajne rozvinutej S300. Pre moju reakciu to bolo nepodstatne kedze ta smerovala k mojmu vcerajsiemu postu kde som presne toto predpovedal.

      Dalsi Izraelsky utok ktory prejde a hned sa tu vyroja "experti" na politicke dohody, ROA Syrskej armady atd. ktory budu vysvetlovat preco zas a znovu Izrealsky utok presiel. Pricom jednm dychom nezabudu dodat, ze nepochybuju o 100% ucinnosti S300 a ak by vystrelila ...

      A poprosim ta nic ine za tym ani nehladaj a uz vobec nie technicky rozbor utoku a moznosti jeho zastavenia.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      18:38 12.02.2019

      Stronger možná trošku hledá alibi, ale obecně ROE budou mít svoji váhu.
      Např. jakákoli raketa, která přelétne současnou syrskou hranici je okamžitě považována za důvod k odvetě, i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Stronger možná trošku hledá alibi, ale obecně ROE budou mít svoji váhu.
      Např. jakákoli raketa, která přelétne současnou syrskou hranici je okamžitě považována za důvod k odvetě, i když se jedná o obrannou SA střelu.
      Na leteckou munici, útočící v blízkosti hranic tak skoro nelze vést palbu.
      Stejně tak je pravděpodobně nemožné postřelovat nějaké stíhačky, chystající se k odhozu munice (když tak činí z prostoru Izraele nebo Libanonu).
      Přesto si myslím, že aktivace S-300 SAA má svoji váhu. Ostatně myslí si to i západ, když se proti tomu tak stavěl (ať už tady nebo v Iránu). Stačí si srovnat TTD s tím ostatním, co tyto armády doposud měly.

      Ten "odhalený" komplet spíš přispívá k ochraně ruských základen a severní ofenzivy.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      18:49 12.02.2019

      Luky

      Syrcania uz predviedli, ze s tymi hranicami az taky problem nemaju. Pilot tej F16 by vedel rozpravat.

      Na druhej strane suhlasim s tym ze musia byt opatrny a naslapovat ako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Luky

      Syrcania uz predviedli, ze s tymi hranicami az taky problem nemaju. Pilot tej F16 by vedel rozpravat.

      Na druhej strane suhlasim s tym ze musia byt opatrny a naslapovat ako po minovom poli. Ak daju Izraelu zamienku ten ju vyuzije. Tak ako naposledy ked ich este aj upozornil nezasahujte, lebo znicime vasu PVO.

      Nebal by som si tipnut, ze to Bibi urobil nachval, aby ich k reakcii vyprovokoval a pred volabmi si zaknihoval prostrednictvo IAF vyrazny vojensky uspech. Ta medializacia zo strany Izraela by tomu nasvedcovala.

      A ako som tu uz viackrat a aj vcera napisal nepochybujem ani o kvalitach Ruskej PVO ktora proste ako obranca bez leteckeho kridla bude vzdy tahat za kratsi koniec anakoniec podlahne. Ale rovnako by skoncili aj zapadne systemy ak by boli v rovnakej pozicii.

      A nehnevaj sa i ked ta S300 vahu bude mat rovnako ako ine moderne casti PVO co dostali tak opus operandi IAF bol znamy aj pred jej privezenim a medialnym predanim do Syrskych ruk. Ak im Rusi nechcu povolit nasadit ju tak svojim systemom robia medvediu sluzbu a nie reklamu v boji. Izrael sa jej totiz zjavne nezlakol len ju zahrnul do planov. A sirsie obecentsvo vidi len "zlyhanie" Ruskej PVO

      Lenze k tomu tato moja reakcia nebola.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      19:05 12.02.2019

      Popravdě já původně reagoval na Czertíka a tebe tam následně před odesláním připsal, i když jsem to v tu chvíli cítil tak 80:20 vaším směrem.
      Chápu, že jsi se neradoval z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Popravdě já původně reagoval na Czertíka a tebe tam následně před odesláním připsal, i když jsem to v tu chvíli cítil tak 80:20 vaším směrem.
      Chápu, že jsi se neradoval z rozstřílené nemocnice, ale Strongerova příspěvku, který z tvého úhlu pohledu potvrzoval tvé prorocké schopnosti. Jeho post měl ale i jiný přesah.
      Nadruhou stranu se zcela subjektivně domnívám, že si to tím poměrem 80:20 celkově užíváš, takže jsem byl jen částečně nespravedlivý. :)
      Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    12:22 13.02.2019

    Luky, muzu ti dat 2 velmi jedoduche otazky ? Rad bych na ne slysel odpoved.
    To ze s-300 ma dostrel pres 200km se shodneme. Takze obrana uzemi ktera byla izraelem napadena lezi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Luky, muzu ti dat 2 velmi jedoduche otazky ? Rad bych na ne slysel odpoved.
    To ze s-300 ma dostrel pres 200km se shodneme. Takze obrana uzemi ktera byla izraelem napadena lezi uvnitr jeho dosahu.
    Takze
    a) Patri zbrane kterymy byly cile napadeny do tech proti kterym ma byt schopen ucine zasahovat ?
    Staci proste ano/ne.
    b) pokud ano - proc syrane nevypalili rakety na obranu onech cilu ?
    Zduraznuje ze meli palit po onech zbranich a ne po nosicich (letadlech).
    Skrýt celý příspěvek

    • Luky
     17:42 13.02.2019

     ad a) pokud se jedná o munici z tankového kanonu, tak určitě nepatří
     ad b) pokud by někdo použil např. klouzavou leteckou munici, stejně by byla pro S300 na severu skryta za ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ad a) pokud se jedná o munici z tankového kanonu, tak určitě nepatří
     ad b) pokud by někdo použil např. klouzavou leteckou munici, stejně by byla pro S300 na severu skryta za vysokými horami (prohlédni si geografickou mapu Sýrie)

     Mimochodem přes Golany je to v těchto místech do Izraele 15 -20km. Cokoli letící z Izraele postřelovat něčím, co je rozvinuté 215 km na severu je nesmysl, i kdyby ty hory někdo vygumoval. Už jen pro dobu letu (když pominu RCS atd.)
     Pokud by rozvinuli Syřani podél hranice s Golany Pancíř, Buk, S-300, stejně by na přilétávající munici, která je zaměřena na cíle poblíž hranic, museli vést palbu do prostoru Golan (takže zprávy o raketovém útoku na Izrael..). Mimochodem cokoli by rozvinuli u hranic by bylo lehce napadnutelné jak tankovou, tak případně N-LOS raketovou technikou.

     Základem ale byla debata o S-300, která nepostřeluje cíle za horizontem. Střely nemají aktivní radar..
     Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      19:27 13.02.2019

      a) jiste, proti tankove munici ne :). V tech clankich co sem zactil se psalo jen o delostreleckem utoku bez udany puvodce.
      b) letecka munice od jiste velikosti by mela byt tim ...
      Zobrazit celý příspěvek

      a) jiste, proti tankove munici ne :). V tech clankich co sem zactil se psalo jen o delostreleckem utoku bez udany puvodce.
      b) letecka munice od jiste velikosti by mela byt tim systemem zachytitelna.
      A s geografii nikdo nic delat nemuze :).

      Takze je jasne, ze onen utok nemohly zachytit, proto absolutne nechapu spojovani systemu s-300 s onim utokem, kdyz s nim nemohli nic udelat.
      Holt sem usoudil, ze kdyz pisatel spojil tyhle dve veci, tak bez zjistovani podrobnosti sem usoudil, ze dle pisatele to bylo v ramci moznosti systemu s-300.
      Proto sem taky zminil letadla a ne tanky ci delostelectvo :).
      Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:55 12.02.2019

   přesné, žádné obranné zbraně ještě válku nevyhrály, tak že pokud se někdo domnívá, že pouhá obrana, bez pokusu o zničení ofenzivních zbraní útočníka uspěje, je naivní

   přesné, žádné obranné zbraně ještě válku nevyhrály, tak že pokud se někdo domnívá, že pouhá obrana, bez pokusu o zničení ofenzivních zbraní útočníka uspěje, je naivní

 • SKmartinTO
  22:31 11.02.2019

  Nadherna diskusia.) plodna a plna nazorov tak ako to u nas na zapade ma vyzerat. Nazorove rozdieli bez zbytocneho mazania a retuse, jednoducho respekt pre vas AN skvela praca, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nadherna diskusia.) plodna a plna nazorov tak ako to u nas na zapade ma vyzerat. Nazorove rozdieli bez zbytocneho mazania a retuse, jednoducho respekt pre vas AN skvela praca, mozno je pre par ludi tazko rozdichatelny naskok ktory priepastne rastie ale ta nasa stara indoktrinacia sovietskou neporazitelnou technikov je skratka prec.) Zazil som s kolegom prednasku na temu Izrael REB vs S300 a bol som sokovany naskokom ktory ziskali nakolko ten system je aj v nasej vyzbroji OSSR, tvrdenia o vypnutych prehladovych radaroch a tie ostatne vyhovorky je scestne vlastne smiesne.) pravdou je ze ti nasi kamarati Izraelsky ukazali ako daleko su a aka je pravda o systemoch PVO z minuleho storocia, pre laikov mimo odbornych znalosti " z skody 105l 1975/1987 kodiaqa nespravis ale mozes to tvrdit a mozno ti aj niekto uvery ...)
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:01 11.02.2019

  11.2.2019 - 14:16

  Czertiku,

  tenhle příspěvek, když už si měl potřebu ho napsat v této podobě a s tímto závěrem, si měl napsat spíše do tématu "Rusko chystá bezpilotní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  11.2.2019 - 14:16

  Czertiku,

  tenhle příspěvek, když už si měl potřebu ho napsat v této podobě a s tímto závěrem, si měl napsat spíše do tématu "Rusko chystá bezpilotní suborbitální letoun".

  Pravděpodobně narážíš na nedávnou nehodu Sojuzu MS-10 z prosince 2018.
  Kdyby se nedejbože něco takového stalo Space Shuttlu, tak tu máme dalších 7 mrtvých kosmonautů. Ti piloti by v případě takto špatně oddělené nosné rakety neměli šanci na záchranu. Další Space Shuttle by pro ně přiletět na oběžnou dráhu nemohl, v kokpitu by pro ně nebylo místo, v nákladovém prostoru by na 90% nepřežili návrat do atmosféry, nestihl by se pro tyto účely přestavět dostatečně rychle.

  To co ty pokládáš za fail, to skalní příznivci kosmonautiky označují za perfektní práci záchranného systému. Což takhle kromě hraní War Thunderu číst i kosmonautix.cz? :-) respektive, co se místo hraní arkády konečně vrhnout do čtení army článků? Já ti jářku nevím, ale co příspěvek, to perla.
  Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
   19:02 11.02.2019

   sakra a nakonec se to odeslalo dvakrát. Pardon

   sakra a nakonec se to odeslalo dvakrát. Pardon

  • Czertik
   12:48 12.02.2019

   Jenze kdyz sem ho psal, tak tu ten clasek nebyl :)

   A je velmi vtipne, ze ty (ci ostatni) me kritizujes zas to ze ja bojuju "ideologicky", srovnavam nesrovnatelne apod - a pritom ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jenze kdyz sem ho psal, tak tu ten clasek nebyl :)

   A je velmi vtipne, ze ty (ci ostatni) me kritizujes zas to ze ja bojuju "ideologicky", srovnavam nesrovnatelne apod - a pritom ty delas to same :).

   A ano, kutecne sem narazel (nejen) na nehodu onoho sojuzu z prosince 18.
   Ale zkus priste vic objektivity - ss a sojuz sou UPLNE rozdilne systemy s jinymy principy zachrany.
   Ano, stat se to ss, tak je v pytly, ale myslis si ze by na tom buran - srovnatelny system - byl v cemkoliv lip ?
   Kdyz me doporucujes jako cetbu kosmonautix, tak bys odpoved mel znat. A velmi rad si ji prectu :).
   Kdyz chces srovnavat zachrane systemy/postrupy - tak zkus porovnavat sojus s dragonem ci jinymy kapsulemi co amici chystaji, nebo se starickym apollo.

   A je velmi vtipne, jak yty si jen vybiras to co se ti hodi, ale mysl meho pruspevku ti zcela unikl. protoze ja sem psal o sojuzu ZA DLOUHE OBDOBI - ktere mimo jine, zahrnuje i tebou zminenou nehodu.
   A jak jiste vis, tak sojuz nosi i naklady, nejen lidi. A ty selhani u nakladaku nejsou tak medialne zajimave.
   Ano, onen zachrany system fungoval bezchybne (kdyby ne, tak jako zachrany system by byl k nicemu), ale to nemeni nic na tom PROC se to stalo. A sam jiste velmi dobre vis, ze to bylo kvuli chybnemu cidlu.
   Problemu, ke kteremu by za casu sssr pravdepodobne nikdy nedoslo, protoze cidlo by se stihlo zkontrolovat na zemi a vymenit. Coz je presne to na co sem narazel.
   Nebo jake mas ty vysvetleni pro to, jak ma sojuz v posledni dobe tak mizernou spolehlivost ?
   Konstrukci to byt nemuze, protoze drivejsi verze maji historicky nejlepsi spolehlivost ze vsech raket sveta.
   A modernizace by mela slouziz ke zvyseni spolehlivosti, ne ke snizeni.
   Moznosti sou jen 2 - v ruskem kosmickem programu je obrovsky bordel (resp vetsi nez za casu sssr) - a proto tam takoveto triviality projdou s velmi nakladnymy nasledky.
   Nebo ty modernizace byly spatne a snizily spolehlivost nosice (coz se ale nevylucuje s bodem 1, resp ho doplnuje).

   Takze razieli, skutecne odhod ideologicke (ci jine) byrle a skutecne jdi po smyslu toho co pisu.
   Jeste ze si nenapsal to, ze za problemy ruske kosmounatiky muzou amici s makitou co vrtaji diry do plaste :).
   Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:44 11.02.2019

  Tak to koukám, Standa i Slavoslav najednou v posledních příspěvcích píšou jako vyměnění, nestraně, bez zbytečných servilních poznámek, s nadhledem. Chlapi, když Vám to vydrží a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to koukám, Standa i Slavoslav najednou v posledních příspěvcích píšou jako vyměnění, nestraně, bez zbytečných servilních poznámek, s nadhledem. Chlapi, když Vám to vydrží a budete diskutovat více o samotných zbraňových systémech a odpustíte si časté narážky na východ, za sebe budu velmi rád a už se nikdy nestane, abych byl agresivní. Já si ze západních zbraní posměšky nikdy netropil, na západní vojensko-politické přešlapy upozorˇnuji až potom, co v diskuzi přečtu nehezké množství příspěvků, které bohužel často nejsou o samotném tématu, jako spíše o tom, že má někdo potřebu sdělit své politické cítění.

  Díky, že umíte psát i jinak.

  Doufám, že Erdogan hodí zpátečku a nechá kurdy napokoji. Situace je tam teď hodně napjatá, letecké průzkumy USAF dosáhly maxima v posledních 12 měsících, lítají už několik hodin kolem Hmímímu i Tartusu. Podle americké rozvědky došlo v minulých dnech obrovskému posílení VKS na letecké základně v Hmímímu, nejdříve se psalo o 30 strojích, teď před hodinou dokonce o 45-50 bez bližší specifikace typů. Předpokládám, že došlo k posílení křídla Su-35 a Su-34 na protizemní operace kvůli tureckému harašení zbraněmi.

  Ani bych se nedivil, kdyby v noci došlo k dalšímu útoku IAF. Lítá tam Poseidon a minimálně 2ks RC-135. Většinou se USAF omezovala na jeden stroj dále od pobřeří Sýrie
  Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
   05:19 12.02.2019

   Tak potvrzeno, v noci byl proveden další společný americko-izraelský útok v jihozápadním sektoru Sýrie. Za sebe, tu nemocnici si mohli chlapci odpustit a 15-20 civilů vč. dětí ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak potvrzeno, v noci byl proveden další společný americko-izraelský útok v jihozápadním sektoru Sýrie. Za sebe, tu nemocnici si mohli chlapci odpustit a 15-20 civilů vč. dětí též. Zdrojů je už plný internet
   Skrýt celý příspěvek

   • raziel87
    05:19 12.02.2019

    Tentokrát cílem syrská armáda

    Tentokrát cílem syrská armáda

 • StandaBlabol
  19:35 10.02.2019

  Tak podle tohoto článku zaznamenaly izraelské satelity uvedení S-300 do provozu. Uvidíme, jak dopadne další izraelský letecký útok na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak podle tohoto článku zaznamenaly izraelské satelity uvedení S-300 do provozu. Uvidíme, jak dopadne další izraelský letecký útok na Sýrii...

  https://nationalinterest.org/b...
  Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   22:02 10.02.2019

   Rek bych ze uplne stejne jako predchozi - cile zniceny a syrani vrhaji jen zle pohledy ci pali rakety mimo.

   Rek bych ze uplne stejne jako predchozi - cile zniceny a syrani vrhaji jen zle pohledy ci pali rakety mimo.

   • Slavoslav
    07:02 11.02.2019

    nj a uzijeme si diskusiu kde nam bude miestna cervena uderka hladat dovody preco zas Ruska PVO dodana s velkou slavou aby zastavila Izraelske utoky skoncila vaporizovana

    nj a uzijeme si diskusiu kde nam bude miestna cervena uderka hladat dovody preco zas Ruska PVO dodana s velkou slavou aby zastavila Izraelske utoky skoncila vaporizovana

    • Slavoslav
     10:23 11.02.2019

     no co chlapci? minuskujete?

     vari nemam pravdu? Izreal si v Syrii nici ciele ako chce. Ak sa mu Syrska PVO postavi skonci znicena a vam neozstava nic ine ako vymyslat si nejake ...
     Zobrazit celý příspěvek

     no co chlapci? minuskujete?

     vari nemam pravdu? Izreal si v Syrii nici ciele ako chce. Ak sa mu Syrska PVO postavi skonci znicena a vam neozstava nic ine ako vymyslat si nejake tajne dohody podla ktorych Rusi verejne v reakcii na zostrel Il-ka vystuzia Syrsku PVO proti Izraelu no pritom tu istu PVO nechaju Izraelcom zlikvidovat lebo ...
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      11:04 11.02.2019

      Víš Slavo, já nevím, co kdo bude vymýšlet za teorie o tajných dohodách, ale tady si určití lidé zamilovaně myslí, že Izrael si létá nad Sýrií jak chce.
      Dlouhodobě se domnívám, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Víš Slavo, já nevím, co kdo bude vymýšlet za teorie o tajných dohodách, ale tady si určití lidé zamilovaně myslí, že Izrael si létá nad Sýrií jak chce.
      Dlouhodobě se domnívám, že Izrael si pilotovaně nad Sýrii nikdy nelétal jak chtěl a od doby, co byla syrská PVO vyztužena si to tuplem rozmyslí.
      Že odpaluje zpoza hranic určité množství inteligentní munice, ze kterého určité množství něco zasáhne, mi nepřijde až tak důvodem k obdivu.
      Taky tady neskanduju, když Hizballáh (na který Izrael neútočí, protože od něj dostal napráskáno) odpálí nějakou raketu, co udělá v Izraeli škodu. Vždy mi to přišlo spíš zbabělé a nechutné (i když i ten Hizballáh má/měl svoje důvody).
      Stejně tak, když Rusové napráskají ukrajinským člunům, nemám potřebu identifikovat se se silnějším a machrovat nad jeho úspěchy.....ale je to asi o nátuře.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      12:28 11.02.2019

      vies Luky, ja to viem dost presne. Staci si precitat tuto diskusiu. A nepotrebujem si pri tom mysliet, ze Izrael si lieta nad Syriou ako chce. Staci, ze som uz vyrastol som z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      vies Luky, ja to viem dost presne. Staci si precitat tuto diskusiu. A nepotrebujem si pri tom mysliet, ze Izrael si lieta nad Syriou ako chce. Staci, ze som uz vyrastol som z Vinetuoviek a neverim na ferovy boj v realnej vojne. A jedine co mozem vidiet, ze napriek posilovaniu Syrskej PVO, aby sa zabranilo utokom Izraela tieto prebiehaju tak ako do incidentu s IL-om a ak sa nahodou Syrska PVO postavi na odpor je znicena vratane najmodernejsich kuskov ktore ju mali zastavit.

      Ze to je odpalmi spoza hranic? Nu aj predtym bolo a Rusi i Syrcania to vedeli uz pred posilovanim tej PVO.

      Tiez vidim vyplakavanie ludi ktory sa identifikovali z velkym Ruskom a nevedia prezriet, ze si z neho niekto nenakladol do nohavic. Tazko je im uverit, ze na regionalnej urovni je tam Izrael vacsi, alebo minimalne vyrovnany hrac a Rusko nema paky ako ho zastavit. Ze ten Izrael tam ma vlastnu politiku a tu mu nediktuje Rusko, ale Rusko s nou naopak musi ratat. Nie ze by to RUsko neskusalo aj osilovanim tej PVO, len na to proste vd anom regione nema a na Izrael nema ziadne paky. Duplom ked za Izraelom stoji USA. A kvoli tomu si vymyslaju rozne geopoliticke dohody, dovody, vypinaju prehladove radary atd. len aby ospravedlnili zlyhanie a nemuseli priznat prehru svojho idola.

      Napriek tomu si nemyslim, ze Ruska PVO je o nicom. Je to dobra technika len ma smolu ako kazda PVO ktora nie je zastresena letectvom. Utocnik si vybera miesto, cas a sposob a preto ma vzdy vyhodu ktora ho zvyhodnuje voci akokolvek vyspelej PVO.
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:10 11.02.2019

    Czertiku, dole mi to nenabidlo možnost reagovat, tak to píšu sem. Věčné jsou ty případy obdobné, tj. vyhrané války a území.
    Pokud vás zajímá osud podkarpatské Rusi, tak tato část ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Czertiku, dole mi to nenabidlo možnost reagovat, tak to píšu sem. Věčné jsou ty případy obdobné, tj. vyhrané války a území.
    Pokud vás zajímá osud podkarpatské Rusi, tak tato část připadla po rozbití první republiky slovenskému štátu, následně je o tuto část připravilo Maďarsko a zabralo to 23.3.1939. Tak že komu no pak měli vracet? Fašistickému Slovensku nebo fašistickému Maďarsku? Jednání o územním uspořádání po druhé světové válce probíhaly na úrovních mezi rádoby vítěznými mocnostmi. Dokonce byl i návrh na to, že Slovensko bude připojeno jako dali svazová republika přímo k rusakum. Na to jsme měli nulový vliv. Němci přišli o území dnes náležící Polsku a Rusku.
    Na případu sinaje vidíte, že po uzavření mírové smlouvy Sinaj vrátili. Což je v případě golan ten samý problém pro uzavření mírové smlouvy ze Syřany, ale když vidí profit z toho co golany nabízí, tak se mírové smlouvy asi nedočká nikdo, i kdyby byl opravdu v Sýrii Ghandi :-)
    Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     13:27 12.02.2019

     flankere, flankere.
     Jde videt ze si skutecne pekne ideologicky zpracovany, protoze to jinak ani napsat nejde. Jinak bys takovy nesmysl nemohl napsat. Mas sice pekne uvedena data a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     flankere, flankere.
     Jde videt ze si skutecne pekne ideologicky zpracovany, protoze to jinak ani napsat nejde. Jinak bys takovy nesmysl nemohl napsat. Mas sice pekne uvedena data a fakta, ale kontext ti absolutne unika.
     Ano, skutecne vznikl fasisticky slova stat a pak jeji cast sebrali madari (nezapominej na tu cast kterou sebrali polaci), ale kde vidis jakou koliv relevanci ?
     V 45 se obnovovalo ceskoslovensko, ne fasisticky sovensky stat nebo madarsky.
     V ceskych zemich se uzemi taky obnovilo do stavu pred mnichovem a ne po nem (kdyz uz si vyuzil ten stupidni argument o slovak statu).
     A o jakych radoby vitezich 2sv to pises ? To ze nemecko prohralo je bez debat - a ti co staly na jeho strae skoncily jako porazeni, ti co byly v opozici jako vitezove.
     Kde tam vidis prostor na radoby ?
     A ano, ten onen navrh aby se slovensko stalo soucasti sssr...to skutecne nikdo nebraz vazne a nikdo z politiku to nebral vazne.
     Kdybys to napsal jako kuriozitu, chapal bych to...ale skutecne si to myslel vazne ?
     Takze kdyz tu napisu, ze csr mela byt kolonialni mocnosti , tak ty hned pribehnes s tim, jaka ze je to velka skoda, ze se csr ji nikdy nestalo a jak je to skoda....nebo me budes povazoivat za trola ?
     Pro pripad ze nevis o cem pisu - narazim na dobu kratce pos konceni 1 sv kdy se demontovaly nemecke kolonie a resilo se komu pripadnou, a byl tam i navrh z rad par cechoslovaku aby myslim togo (ci jina afraicka kolonie) pripadlo csr.
     Vsichni co o tom rozhodovali vedeli ze nema sanci na uspech, a brali to jako takovou kuriozitu.
     A pritom sance na splneni meli oba tyto navrhy prakticky stejnou.
     Ale zpatky k zakarpatske ukrajine, tak polozim ti otazku - existuje nekdo VICE OPRAVNEN v otazce jeji budoucnosti rozhodovat , nez ti co na ni maji nejen historicky narok, ale dokonce sou to staty, jejich vojska na jeji uzemi vstoupi ?
     A jak uz ti svitlo, jedna se o csr a sssr. A tady k tvojemu zdeseni? prave benes se stalinem v moskve ve 43 uzavrel dohodu, kde mimo jine se stalin ZAVAZAL ze veci na ukrajine necha zcela v CESKOSLOVENSKYCH rukach (vcetne samospravy, odvodu apod).
     To ze stalin svuj dil porusil uz o 2 roky je vec jina.
     Ano nemci prisli o sva uzemi vuci polsku a sssr (a polsko vuci sssr, stejne jako csr) .
     Ale nezapominej nemecko valku ZACALO A PROHRALO.
     Csr a polsko byly OBETI JEHO AGRESE.

     K sinaji - ano, jak si sam nadherne napsal PO UZAVRENI MIROVE DOHODY, ktera resila spoustu veci, byla sinaj vracena.
     A dodnes ma egypt vuci izraeli neutralne-pozitivni vztah.
     A jak sou na tom syrsko - izraelske vztahy ?
     Je mezi obema staty uzavrena mirova smlouva ?
     Jaka je retorika/vztah izraele a syrie - sou neutralni ci pozitivni ?
     Odpovedi jiste znas..takze skutecne skutecne me zkus naspat jediny racionalni duvod pro to, proc by se meli golany vracet syrii.
     A ano, skutecne si dokazi predstavit situaci ze se golany vrati syrii po tom, co sev syrii ujme vlady "syrsky ghandi".
     Clovek co uzavre s izraelci mir, zmeni vztahy s nimi na neutralni ci lepsi, zakroci proti dodavkam zbrani a vybaveni pro teroristy co odpaluji rakety proti izraeli.
     A vybuduje si takove postaveni a vladu ze riziko toho, ze bude valka mezi obema zemi prakticky nulova..pak ano, jsite si dokazu predtsavit situaci kdy se golany vrati syrii.
     Do te doby...odpoved jiste znas.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:04 12.02.2019

      doufám, že mi to tu "politicky" vysvětlíte. Názor na udržitelnot podkarpatské rusi po druhé svétové válce bych přirovnal k tomu, jak to vypadalo s nějakými hypotetickými koloniemi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      doufám, že mi to tu "politicky" vysvětlíte. Názor na udržitelnot podkarpatské rusi po druhé svétové válce bych přirovnal k tomu, jak to vypadalo s nějakými hypotetickými koloniemi po velké válce, trochu s nadsázkou. Ale chyběla tu podpora ze strany spojenců ze západu, byli jsme dáreček pro Stalina, ten tak využili situace a uspořádal si po osvobození tohoto území od němců nějaké volby, referenda a kupodivu jim vyšlo, že všichni chtějí být souščástí SSSR. (ostatně nějaké referenda rusíni pořádali v USA po velké válce, těm tehdy vyšla náklonnost k československu a ukrajině, proč se takové referendum nekonalo tehdy přímo na zmiňovaném území, nevím, z pohledu rusínů žijících na podkarpatské rusi to bylo o nich, bez nich). Něco málo o osudech lidí v tomto a okolním území Evropy zmiňoval Snyder v knize Krvavé země.

      Golany jsem v diskusi původně zmiňoval z toho důvodu, že to bude vždy dobrým důvodem udržovat určité stupně napětí, aby nevzniknul mezinárodní tlak na to je vrátit, i za cenu černých operací a operací pod falešnou vlajkou) Z toho vychází, že Sýrie si je může vzít jen a pouze silou, kterou nemá a v dohledné době mít nebude, jestli vůbec kdy.
      Skrýt celý příspěvek

  • danny
   13:02 11.02.2019

   Předpokládám, že splní strategický cíl. Jako obvykle bude dokonale připraven a naplánován tak, aby bylo cíle dosaženo bez ztráty kytičky. A bez ohledu na to, jak to dopadne, jej ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Předpokládám, že splní strategický cíl. Jako obvykle bude dokonale připraven a naplánován tak, aby bylo cíle dosaženo bez ztráty kytičky. A bez ohledu na to, jak to dopadne, jej všechny strany využijí k propagaci svého vítězství (od úspěšného sestřelu skoro veškeré munice po prokázání nebezpečí plynoucí ze zakořeňování Íránu v Sýrii a nutnosti přitlaačit na pilu). A my k tomu, abychom se tady zase hezky pohádali.
   Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  21:37 09.02.2019

  Standa Blábol nám včera něco napsal o ruské propagandě.

  Spíš má pár lidí radost, že po masáži ruské propagandy o tom, jak S-300 zatnul Izraeli tipec, se ukazuje, že opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Standa Blábol nám včera něco napsal o ruské propagandě.

  Spíš má pár lidí radost, že po masáži ruské propagandy o tom, jak S-300 zatnul Izraeli tipec, se ukazuje, že opravdu nejde o zázračné zbraně. A omezený počet kvalitních PVO systémů prostě Izrael nezastaví. Jen mu zkomplikuje život. Je to trochu dětinská radost, ale co už:)

  ++++++

  Na mou otázku, kde se ta ruská propaganda objevuje, odpověděl:

  Seznam dezinformačních webů ti sem kopírovat nebudu.

  ++++++

  Takže asi tak:
  TV, rozhlas, tištěná periodika, web, to je z 99% propaganda západní.
  Argumentovat v tomto smyslu ruskou propagandou několika desítek nezávislých webů, které mají mizivou sledovanost v populaci, přesně vypovídá nejen o takových diskutérech, ale i o jejich motivech.
  Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
   21:59 09.02.2019

   ale tak, zbytečná reakce :-) Stanka už dávno prokoukl a xkrát v mnoha tématech utřel Fenri, od té doby mu to Stanko nemůže odpustit a kdykoli ho v diskuzi uvidí, začne hystericky ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ale tak, zbytečná reakce :-) Stanka už dávno prokoukl a xkrát v mnoha tématech utřel Fenri, od té doby mu to Stanko nemůže odpustit a kdykoli ho v diskuzi uvidí, začne hystericky vřískat o blondýnách ;)
   Skrýt celý příspěvek

   • astor
    08:15 10.02.2019

    Naprostý souhlas. Mezi cíleně prozápadní dezinformační weby bych zařadil ovšem i Armádní noviny, které používají tradiční dvojí metr v posuzování skutků porušování mezinárodního ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Naprostý souhlas. Mezi cíleně prozápadní dezinformační weby bych zařadil ovšem i Armádní noviny, které používají tradiční dvojí metr v posuzování skutků porušování mezinárodního práva a které se podobně jako AČR staly platformou nácků všech zabarvení přebarvených na demokraty. Mazání některých příspěvků administrátorem, většinou reakce na extra hloupé rasistické, xenofobní a genderově nevyvážené příspěvky jsou toho důkazem.
    Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     08:52 10.02.2019

     Tak jo kluci. Když jste mi to takhle nandali, co se vrátit zpátky k tématu? Tím je zjevná nemohoucnost Ruskem vyzbrojené a řízené syrské PVO?

     A pokud admin tohle vlákno smázne, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak jo kluci. Když jste mi to takhle nandali, co se vrátit zpátky k tématu? Tím je zjevná nemohoucnost Ruskem vyzbrojené a řízené syrské PVO?

     A pokud admin tohle vlákno smázne, tak to samozřejmě nebude proto, že jedeme stupidní off topic. Ale protože ten cenzor je rusofobní amerikanofilní židofašista:)
     Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      11:16 10.02.2019

      2 Standa

      Tak jo Stando, připomeňme si rok 2013, kdy se v Sýrii vzbouřili farmáři, kteří neměli co žrát, Assad jich nechal několik stovek při demonstracích zastřelit,
      vlítli jsme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 Standa

      Tak jo Stando, připomeňme si rok 2013, kdy se v Sýrii vzbouřili farmáři, kteří neměli co žrát, Assad jich nechal několik stovek při demonstracích zastřelit,
      vlítli jsme tam my a málem došlo k rozpadu celé Sýrie a dalšímu "exodu" jako v případě již dobytých a "podemokratizovaných" arabských zemí.

      Pak tam vlítlo Rusko a situace se diametrálně změnila, nebo ti snad přijde situace v Sýrii stejná, jako v dobách, kdy tam rusáci nebyli? Já ti nevím, ale když tak občas koukám na mapky na aktualnikonflikty.cz, tak se tam ta situace za posledních 6 let diametrálně otočila, nemyslíš? nebo ti snad přijde, že je Assad zalezlej v zemjance jako Saddam, nebo prchá v džípu jako Kaddafí?

      Pokud by si pozorně četl, co tu píšou "Vladimírové Vladimirovičové, kremlboti, komunisti", tak bys musel odtušit, že nikdo nevříská blahem nad účinností Rusko-Syrské PVO - proč bychom to taky dělali, když tu kromě "Fakkta" snad žádný opravdový "rudoch" není a jsme Evropané v EU a NATO :-) jen tu spoustu lidí poukazuje na to, že Sýrie je díky ruské intervenci prakticky osvobozená.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:53 10.02.2019

      raziel87 napsal: "připomeňme si rok 2013, kdy se v Sýrii vzbouřili farmáři, kteří neměli co žrát, Assad jich nechal několik stovek při demonstracích zastřelit,
      vlítli jsme tam my a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      raziel87 napsal: "připomeňme si rok 2013, kdy se v Sýrii vzbouřili farmáři, kteří neměli co žrát, Assad jich nechal několik stovek při demonstracích zastřelit,
      vlítli jsme tam my a málem došlo k rozpadu celé Sýrie"

      Pleteš si hodně věcí.
      - farmáři v Sýrii se vzbouřili v roce 2011
      - Západ vlítl do Libye (která proto dopadla mnohem lépe než Sýrie)
      - v Sýrii Západ 3 roky nezasahoval. Výsledkem bylo, že v Sýrii získal moc IS
      - v Sýrii se první západní jednotky speciálních sil objevily v roce 2014, když byl IS hrozbou pro celý region
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      15:06 10.02.2019

      jan 55
      Souhlas, az na tu lybii. Ano, zapad tam brzo vlitl, udela co mohl a stahl se. Ale rict ze dopadla lip nez syrie je ponekud optimisticke.
      Libie si uzila hodne dlouhou dobu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jan 55
      Souhlas, az na tu lybii. Ano, zapad tam brzo vlitl, udela co mohl a stahl se. Ale rict ze dopadla lip nez syrie je ponekud optimisticke.
      Libie si uzila hodne dlouhou dobu obcanske valky, a klid tam neni dodnes.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      15:08 10.02.2019

      2 Jan Padesátýpátý

      díky za opravu a usměrnění. Já si při odesílání říkal "vole nechceš si ty roky nejdřív ověřit? ne, to bude sedět....." +1 Jene

      2 Jan Padesátýpátý

      díky za opravu a usměrnění. Já si při odesílání říkal "vole nechceš si ty roky nejdřív ověřit? ne, to bude sedět....." +1 Jene

     • Jan Padesátýpátý
      16:25 10.02.2019

      Czertik:
      Libye: desítky tisíc obětí od roku 2011
      Sýrie: téměř půl milionu obětí od roku 2011

      Czertik:
      Libye: desítky tisíc obětí od roku 2011
      Sýrie: téměř půl milionu obětí od roku 2011

     • Czertik
      22:06 10.02.2019

      jan 55
      Zalezi na porovnovacim kriterii :)
      Ano, v lybii je min obeti nez v syrii, ale to je asi tak vse.
      Protoze ve vysledku sou obe dve zeme v pr**i.
      Jde namitnout ze v syrii je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jan 55
      Zalezi na porovnovacim kriterii :)
      Ano, v lybii je min obeti nez v syrii, ale to je asi tak vse.
      Protoze ve vysledku sou obe dve zeme v pr**i.
      Jde namitnout ze v syrii je daleko vic obeti, kvuli mistnim podminkam ktere na lybii neplati - zajem daleko vice statu prihrat si tam svou polivcicku (vyzbrojovanim svych lidi), vetsi etnicka/kmenova roztristenost a z toho ochota bojovat proti sobe apod.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      07:45 11.02.2019

      raziel nechcem ti kazit iluzie, ale keby zapad vletel do Syrie tak Asad skonci na kandelabri. Ak neratame nejake bokovky CIA tak ten zapad az na par vynimiek ktore z vojenskeho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      raziel nechcem ti kazit iluzie, ale keby zapad vletel do Syrie tak Asad skonci na kandelabri. Ak neratame nejake bokovky CIA tak ten zapad az na par vynimiek ktore z vojenskeho hladiska nezavazili bombardoval od zaciatku len Asadovych protivnikov. Pravda, vybranu cast tych protivnikov, ale stale protivnikov. Obama tam spackal co sa dalo odchodom z Iraku a potom uz len hasili bez nejakeho konceptu co s tym.

      A Asada nezachranili Rusi. Asada zachranili Irancania a Hizballah ktory mu dodali kanonefutter proti vlastnemu obyvatelstvu. Rusi poskytli politicke krytie.
      Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     08:55 10.02.2019

     Armádní noviny jako dezinformační web a AČR je platforma nácků. Dobrý, dneska jste v kondici.

     Armádní noviny jako dezinformační web a AČR je platforma nácků. Dobrý, dneska jste v kondici.

    • Jan Grohmann
     18:34 10.02.2019

     Pane Astore, jestli si myslíte, že jakkákoliv média jsou názorově nezávislá, tak s prominutím, jste mediálně negramotný. My jsme to vyřešili tak, že jsme tady - ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pane Astore, jestli si myslíte, že jakkákoliv média jsou názorově nezávislá, tak s prominutím, jste mediálně negramotný. My jsme to vyřešili tak, že jsme tady - https://www.armadninoviny.cz/o... jasně napsali (před pěti lety), kdo jsme a s "kým jsme". Pokud jste si to nepřečetl, Váš problém.
     Články na AN si přečtětě a buď s nima souhlasíte nebo nesouhlásite. Nebo chcete snad rozhodovat i za ostatní, co mohou číst nebo ne? Tak kdo je pak nácek.
     Pokud se Vám styl AN nelíbí, dejte vědět a smažeme Vám profil, připadně zabolujeme přístup, ať Vás obsah AN neirituje.
     Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      18:38 10.02.2019

      Správná reakce. Pár dní zpět jsem napsal v jiném vlákně, že člověk buď přistoupí na politiku daného serveru, nebo ne. Jsou tu živé diskuze, aktuální témata - což je super. Jsou tu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Správná reakce. Pár dní zpět jsem napsal v jiném vlákně, že člověk buď přistoupí na politiku daného serveru, nebo ne. Jsou tu živé diskuze, aktuální témata - což je super. Jsou tu lidi, kteří vycházejí z jednoho jediného zdroje - čistě prozápadního, nebo naopak "sputnikáři". Jsou tu lidi, kteří lezou na prozápadní i provýchodní weby a pak se v tom nesourodém myšmaši snaží zorientovat :-)) protože jeden hot! druhý čehí! a pak si vyber
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      19:31 10.02.2019

      Rozhodovat za druhé, co mohou a nemohou číst, rozhodně nechci. To nechám na vás, je to váš business. Na jednu stranu přiznáváte vlastní indoktrinaci a na druhou jí jiným vyčítáte. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodovat za druhé, co mohou a nemohou číst, rozhodně nechci. To nechám na vás, je to váš business. Na jednu stranu přiznáváte vlastní indoktrinaci a na druhou jí jiným vyčítáte. Účastnit se diskusí s partou zelenáčů, nadopovaných jediným správným názorem je doopravdy ztráta času. Smažte mi profil, na propagaci násilí a překrucování historie se podílet odmítám.
      Skrýt celý příspěvek

     • danny
      20:05 10.02.2019

      Tak tak. Kromě umožnění těchto bouřlivých diskusi a otevírání i provokativních témat je ta jasná deklarace názorového směřování redakce jeden z hlavních důvodů, proč mě AN baví. Je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak tak. Kromě umožnění těchto bouřlivých diskusi a otevírání i provokativních témat je ta jasná deklarace názorového směřování redakce jeden z hlavních důvodů, proč mě AN baví. Je to fér, srozumitelné a v dusledku mnohem svobodnější, než nějaké hraní na objektivitu.
      Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    19:42 10.02.2019

    "Stanka už dávno prokoukl a xkrát v mnoha tématech utřel Fenri, od té doby mu to Stanko nemůže odpustit a kdykoli ho v diskuzi uvidí, začne hystericky vřískat o blondýnách "

    Asi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Stanka už dávno prokoukl a xkrát v mnoha tématech utřel Fenri, od té doby mu to Stanko nemůže odpustit a kdykoli ho v diskuzi uvidí, začne hystericky vřískat o blondýnách "

    Asi to nestojí za komentář, ale máš pravdu. Nejvíc mi to tu Blondýnka natřela, když nám všem vysvětlila, že nejlepší způsob, jak rušit Tomahawk je bagr. Ne, nekecám, fakt se to stalo. Od té doby mě prokoukl ještě mnohokrát. Lol.
    Skrýt celý příspěvek

    • raziel87
     19:52 10.02.2019

     Néé, zase bagr :-D

     Stando, ty si tak neuvěřitelně prolhanej člověk, až to hezké není. Pamatuji si tu diskuzi velmi dobře. Fenri mezi desítkami příspěvků, které napsa, mimojiné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Néé, zase bagr :-D

     Stando, ty si tak neuvěřitelně prolhanej člověk, až to hezké není. Pamatuji si tu diskuzi velmi dobře. Fenri mezi desítkami příspěvků, které napsa, mimojiné zmínil zámysl, nad teoretickým zmatením hlavice Tomahawku tím, že bagry přeorají reliéf krajiny. V žádném případě nepsal, že se tak děje, že je to ozkoušené a potvrzené. Byl to logický zámysl, který opravdu při troše odproštění se od suchých faktů, může fungovat. Ty tu od té doby do zpitomnění neustále píšeš, že Fenri jezdí v Komatsu po středním východě a přeorává krajinu, fakt si pitomej.
     Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      07:05 11.02.2019

      fenri tam mimo ine vobec netusil ako to navadzanie tomohawku funguje co mu tam bolo viac krat dokazane a tak bagroval a bagroval. Celkovo v tej diskusii skoncil zufalo a mam pocit, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      fenri tam mimo ine vobec netusil ako to navadzanie tomohawku funguje co mu tam bolo viac krat dokazane a tak bagroval a bagroval. Celkovo v tej diskusii skoncil zufalo a mam pocit, ze ho podobne ako Martina o ktoreho nazoroch si sam napisal, ze s nimi nesuhlasis obhajujes len kvoli farbe dresu
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      08:33 11.02.2019

      Nevím proč jsi tak děsně agresivní? Sám tu potvrzuješ, že Blondýnka ty bagry propagovala? Tak kde lžu? Stejně tak mi tady podsunuješ sympatizování s humanitárním bombardováním a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevím proč jsi tak děsně agresivní? Sám tu potvrzuješ, že Blondýnka ty bagry propagovala? Tak kde lžu? Stejně tak mi tady podsunuješ sympatizování s humanitárním bombardováním a pokroucený pohled na lidské utrpení. Já měl v té době příbuzného, který žil v Srbsku, měl i jejich občanství a byl ve věku základní vojenské služby. Nic jsem o něm nevěděl a dost jsem se o něj bál. Rozhodně jsem nesympatizoval s tím, když se NATO rozhodlo přimět Miloševiče k rozumu bombardováním civilních cílů. A když slyším termín "vedlejší škody" tak rudnu vzteky. Jen jsem okomentoval to, že cílem nebylo zničení srbské armády. A na tom trvám.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      10:55 11.02.2019

      Slávo Fenri přeci není žádný rudoch.... trochu mi vadí že každý kdo nekriticky nepříjmá veškeré akce USA je ihned označen za komunistu.......

      Slávo Fenri přeci není žádný rudoch.... trochu mi vadí že každý kdo nekriticky nepříjmá veškeré akce USA je ihned označen za komunistu.......

     • Slavoslav
      12:33 11.02.2019

      Jara

      ja a myslim, ze ani osttany ktory pouzivaju oznacenie cerveny tim, tym nemyslia zrovna komunisticke presvedcenie, ale skor naklonost k Rusku ktora je u fenriho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jara

      ja a myslim, ze ani osttany ktory pouzivaju oznacenie cerveny tim, tym nemyslia zrovna komunisticke presvedcenie, ale skor naklonost k Rusku ktora je u fenriho nepopieratelna. Na druhej strane sa nebudem tajit, ze mne je nazorovo sympatickejsi modry tim. Nic viac za tym nehladaj a ak chces dosad si tam farbu zelenu a zltu :)

      btw, ja som v pripsevku na ktory reagujes ani ziadnu farbu nespomenul. Ba dokonca nic cim by sa dalo evokovat, ze fenri je podla mna komanc :)
      Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   14:43 10.02.2019

   Martin23 napsal: "TV, rozhlas, tištěná periodika, web, to je z 99% propaganda západní.
   Argumentovat v tomto smyslu ruskou propagandou několika desítek nezávislých webů, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Martin23 napsal: "TV, rozhlas, tištěná periodika, web, to je z 99% propaganda západní.
   Argumentovat v tomto smyslu ruskou propagandou několika desítek nezávislých webů, ..."

   Vynechám TV Barrandov, která je podle tebe západní propagandou, ale podle mne má mnohem blíže k ruské propagandě než k západní propagandě.
   Srovnám Českou televizi a to, čemu ty říkáš "nezávislé weby" a já "prokremelské weby":

   Na drtivé většině "nezávislých webů" NENAJDEŠ JEDINÝ ČLÁNEK, KTERÝ BY JAKKOLI KRITIZOVAL KREML nebo jej stavěl do nepříjemného světla. Co je západní, to je špatné, co je ruské, to je dobré. (Výjimkou jsou Parlamentní listy)

   Na ČT nekoukám příliš často, ale už jsem tam viděl
   - reportáž z doby, kdy byla v běhu anexe Krymu. Redaktor se zeptal tří lidí na Krymu, a ptal se jich na jejich názor. Dva byli proruští, jeden proukrajinský. Reportér zřejmě oslovil první tři lidi, na které narazil, a měl odpracováno. POKUD BY ČT BYLA TELEVIZÍ VYSÍLAJÍCÍ ZÁPADNÍ PROPAGANDU, ty proruské názory by reportér vynechal a zařadil by pouze proukrajinské.
   - převzatou reportáž (od CNN?) z Mariupolu, kde se ptali místních dělníků na konflikt u Kerčského mostu, většina se klonila spíše k ruské interpretaci událostí. Závěr: jako v minulém odstavci
   - na ČT lze ovšem vidět i pořady, které vyznívají jasně v neprospěch Ruska, viděl jsem třeba dokument "(Polo)ostrov Krym"

   Když to shrnu, ČT se snaží o objektivní zpravodajství. Ano, ČT nevysílá stylem "5 minut pro pana Hitlera, 5 minut pro pana Žida". Ale to vyplývá z toho, že redaktoři si myslí, že Hitler plynuje židy a nikoli naopak.

   A to jsem se soustředil na rusko-ukrajinský konflikt. Termín "prozápadní propaganda" je sám od sebe nonsens, protože Západ sám sebe zásadně nepropaguje, Západ dává přednost sebemrskačství.
   Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:27 09.02.2019

  Jen přidám svou trošku do mlýna:

  Situace v Sýrii je neuvěřitelně komplexní. Spousta zainteresovaných stran, které sledují svoje zájmy, se musela na něčem dohodnout, což ovšem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen přidám svou trošku do mlýna:

  Situace v Sýrii je neuvěřitelně komplexní. Spousta zainteresovaných stran, které sledují svoje zájmy, se musela na něčem dohodnout, což ovšem neznamená, že přestaly tlačit svojí agendu, jen to musí dělat skrytě.

  Že se minimálně velmoci dohadují mezi sebou a Sýrie tahá za nejkratší stranu provazu je myslím jediná jistota, kterou máme. Primárními hráči jdou v té oblasti Rusové, Turci a Izraelci, Írán a Amričani v tuhle chvíli hrají druhou ligu, Sýrie je správce divadla, kterej musí snášet rozbitý sedačky a bodel na jevišti.

  Hráč numero uno je Rusko a to mám myslím jeden velice zřejmej cíl - dostat Sýrii zpátky do stavu, kdy bude moct využívat svoje námořní základny v klidu a pohodě a nebude muset řešit nějaký bojůvky ve vnitrozemí, proto podporuje Assada proti povstalcům. Zároveň ale nepotřebuje Sýrii celou, proto (zatím) neřeší sever, kde se Turci přetlačujou s Kurdama. Tady sem fakt zvědavej, jestli nakonecTurky donutí vypadnout nebo jim to tam nechají (zatím to vypadá, že to Turci dostali podle toho, jak se tam zakopávaj).

  Turecko má cíl taky celkem jasnej - zlikvidovat Kurdy a urvat ze Sýrie co se dá, hlavně aby na tom území bylo něco cennýho, v lati ho drží jen Rusové a přítomnost Američanů u Kurdů (ti tam možná přes proklamované stažení nechají pár týmů speciálů jako záruku, že se Turek udrží na uzdě).

  Izrael chce primárně nedovolit Íránu moc zapustit kořeny v Sýrii, což by paradoxně mohlo korelovat se zájmy Sýrie, kde se skoro vsadím že Assad nemá z přítomnosti íránců moc velkou radost a bere je spíš jako nutný zlo (a vhodnej kanonenfutr). Pokud by měl Izrael za cíl zničit v Sýrii (se kterou je doteď ve válečným stavu pokud je mi známo) co se dá, vypadala by jeho kampaň úplně jinak, ale podle mě je izraelcům milejší stabilní, byť nepřátelská Sýrie než mít za souseda rozvrácenou enklávu, kde se prohání tucet teroristickejch bojůvek financovanejch bůhvíkým, který si dělaj co chtěj a nejni možný se s nima dohodnout.

  Američani Sýrii reálně vzdali a podle mě se spokojí, když si udrží na severu enklávu přiměřeně vděčnejch Kurdů, ze který se budou moct dívat Rusům a turkům trochu do karet. Na druhou stranu jak moc je to zajímá je vidět z jejich laxního přístupu. Je ale možný že tady vidíme interní tření v prioritách, někdo by moc rád v sýrii zůstal, ale Trump vypadá jako když ho zajímá ze všeho nejmíň.

  Pokud jde o Írán, ten chce v Sýrii zapustit kořeny a dostat jí pod svůj vliv, aby měl větší páku na bohatý šejky z druhý strany zálivu a dost bych se vsadil, že do Sýrie posílá přednostně nejagresivnější elementy svejch revolučních gard aby hrdinně padli za Alláha a nedělaly bordel doma.

  No a Assad - ten chce zůsta u koryta :D

  Dost bych se vsadil, že syrská PVO má neuvěřitelně tvrdě nastavený ROA, může štěkat, ale nesmí kousat (nebo aspoň ne moc). Co se stane, když kousne sme viděli 2x (jednou F-16 a podruhý Iljušin), pokaždý pro ně byl výsledek horší než kdyby si nechali základny zbombardovat a nic nedělali. Ani bych se nedivil, kdyby to určitý elementy ve struktuře PVO neuvěřitelně sralo a chtěli skrytě a pod rukama Rusů ukázat Izraeli zač je toho loket.

  Pokud jde o to teoretický poměřování pindíků Syrská PVOS vs. IAF, celkem bych viděl několik reálnějch scénářů jak by Syřani mohli Izraelcům řádně zatopit, ale předně by to vyžadovalo disciplinovaný a špičkově vycvičený obsluhy a hlavně si myslím že po pár týdnech kampaně by to skončilo rozvrácením syrský PVO jako celku a zapojením Rusů, který by nakonec asi přisunuli svoje komplety PVO a stíhačky a vytvořili by nárazníkovou zónu - jenže tohle je vývoj situace, kterej nikdo nechce. Proto bude pokračovat hra na válku, Izrael bude bombardovat Íránce a Hizballáh, Syřani budou prskat rakety pánubohu do oken s tím, že občas přijdou o komplet jehož velitel bude příliš ambiciozní a Rusko udrží svojí přítomnost na nutným minimu.

  Zajímavý věci se žačnou dít, až si Assad rozváže ruce porážkou posledních vzpurnejch skupin a konsoliduje moc. Pak totiž podle mě začne pošilhávat po ztraceným severu a bude ještě zajímavý, jak se to vyvine, jestli se domluví s Kurdama nebo jak.

  Docela by mě přišlo reálný že by se Assad spojil s Iráčanama, kterejm se tam Turci nasáčkovali taky a který z toho nemaj ale vůbec radost a začali tlačit na Turky, že jestli nezbalej fidlátka a nepůjdou po dobrým, tak daj svejm Kurdum větší autonomii a začnou je podporovat v teroristickým poji proti Turkům. Dovedete si představit ten mazec, kdyby se kurdský enklávy v Iráku a Sýrii spojily do nějakýho kvazistátu? Erdoganovi by prdla žilka (což by blya pozitivní správa).
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   10:46 09.02.2019

   Pod tohle me podepiste. Asi nejstrizlivejsi popis situace co tu zatim zaznel.

   Pod tohle me podepiste. Asi nejstrizlivejsi popis situace co tu zatim zaznel.

  • dusan
   20:43 09.02.2019

   V celku súhlas ... len Irán je o niečo silnejší hráč ako Rusko .... keby bolo Rusko "jednotka" tak určite udrží viac Iráncov na uzde, lebo Moskva nemá záujem na podporu Hizbaláhu v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V celku súhlas ... len Irán je o niečo silnejší hráč ako Rusko .... keby bolo Rusko "jednotka" tak určite udrží viac Iráncov na uzde, lebo Moskva nemá záujem na podporu Hizbaláhu v jeho "svätom boji" s Izraelom.

   A čo sa týka Kurdov .... tí sú takí roztrieštení, že skôr sa jednotlivé frakcie pripoja k silnejším hráčom konfliktu. Tak dlho fungovali Kurdi v regionálnych konfliktoch doteraz.

   Možno očakávať, že v nejakej podobe "vstane z popola" IS. Zrejme v inej forme, ale šítska politika potlačovania sunitov v Sýrii i v Iráku tomu dosť nahráva ...
   Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
   21:32 09.02.2019

   V podstatě tohle jsem psal již včera.

   V podstatě tohle jsem psal již včera.

  • flanker.jirka
   10:48 10.02.2019

   Charlie, zajímavé shrnutí. Ještě tak doplnit ekonomické zájmy, taky nejsou zanedbatelné, nejen tranzit energetických surovin, ale i obnova samotné Sýrie bude příležitostí.
   Asad u ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Charlie, zajímavé shrnutí. Ještě tak doplnit ekonomické zájmy, taky nejsou zanedbatelné, nejen tranzit energetických surovin, ale i obnova samotné Sýrie bude příležitostí.
   Asad u moci vyhovuje i Izraeli. Tak nějak si nedokážu představit situaci, že Asada hypoteticky nahradí někdo nový, řádně zvolený, mezinárodně uznaný všemi mocnostmi a příjde s požadavkem na navrácení anektovaného území (tj. velkou zásobárnou sladké vody na blízkém východě) ...to Izrael nebude chtít připustit.
   Skrýt celý příspěvek

   • Marw
    12:31 10.02.2019

    Izrael Golany predsa neokupuje pre to ze Asad je diktator, ale preto ze je to strategicke uzemie z ktoreho bol v minulosti napadnuty. Agresor prehral a stratil uzemie a nic na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Izrael Golany predsa neokupuje pre to ze Asad je diktator, ale preto ze je to strategicke uzemie z ktoreho bol v minulosti napadnuty. Agresor prehral a stratil uzemie a nic na tejto logike nemeni ani keby mali v Sirii zajtra volby a za prezidenta by zvolili Mahatma Ghandiho a vsetci hromadne konvertovali na vyznavacov Hare Krisna. Ano, asad ako taky zrejme Izraelu celkom vyhovuje, je pre nich citatelny, aktualne nema moznosti aby ich priamo ohrozil a zaroven to robi na domacej scene maju zrejme u prdele, to ze sa arabi mlatia medzi sebou ich nemusi nijak specialne dojimat.

    Ale rozhodne by som si nedovolil tvrdit ze by im nevyhovoval viacej niekto siroko medzinarodne akceptovany, co by vykopal Irancov a ich revolucne gardy a Hizballah z krajiny.

    Inak podla tejto logiky by sa zrejme malo Nemecko dozadovat navratenia Kaliningradu a medzinarodne spolocenstvo by ich malo podporit, ved uz nie su nacisticky stat a maju demokraticky zvoleny parlament aj vykonnu moc. Uz vidim ako by na to Rusko pristalo (Izrael je v tej istej situacii).
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:27 10.02.2019

     Ano Marwe, i to je jeden z úhlů pohledu na věc, s takovou logikou by tu za chvíli každý okupoval každého (třeba i slovensko, za to že napadlo bývalé území SSSR v 41. roce a tak by ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano Marwe, i to je jeden z úhlů pohledu na věc, s takovou logikou by tu za chvíli každý okupoval každého (třeba i slovensko, za to že napadlo bývalé území SSSR v 41. roce a tak by se tu mohly osočovat státy po celém světě)
     Jak mi vysvětlíte, že prakticky ihned po šestidenní válce začalo osidlování tohoto území izraelskými civilisty? To bylo jako v rámci bezpečnosti Izraele, přesunout vlastní civilsty na dostřel syrského dělostřelectva? Vážně si mohli být jisti tím, že měsíc po válce izraelské civilisty nikdo neohrozí? (10. června 1967 se považuje za konec šestidenní války a již v červenci 1967 se na tomto území zakládá kibuc Merom Golan pouze 13 km od posunuté hranice - v dostřelu dělostřelectva)
     Pročpak tedy nejednali stejně na sinaji? ...nebyl to jen ekonomický kalkul, osídlovat poušť se moc nevyplatí
     https://cs.wikipedia.org/wiki/...
     Existuje na to ovšem jiný mezinárodně uznávaný pohled:
     https://www.refworld.org/docid...
     Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      22:25 10.02.2019

      Tak srovnani golan se slovenskem je hodne mimo..to by to slovensko se muselo okupovat/pripojit hned v 45 a ne az o 60 roku ci dele pozdeji.
      Jinak jaky je tvuj nazor na to, jak nam ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak srovnani golan se slovenskem je hodne mimo..to by to slovensko se muselo okupovat/pripojit hned v 45 a ne az o 60 roku ci dele pozdeji.
      Jinak jaky je tvuj nazor na to, jak nam v 45 sssr sebral zakarpatsnkou ukrajinu ? (a ta se utoku proti sssr neucastnila).
      A k onomu osidlovani golan....tak izrael to musi holt hodne flakat, kdyz dodnes golany nemaji ani 1/2 poctu puvodnich obyvatel v 67.,..a z toho i dnes je izraelcu min nez 1/2.
      Clovek by rek, ze pokud by meli imperialni ambice, tak tech lidi by tam poslali daleko vic.
      a co se tyka sinaje, mel by sis dopnit info, na sinaji zakadal osady.
      V roce 1967 dobyl Sinajský poloostrov Izrael během Šestidenní války a zřídil zde osady, ale po podepsání egyptsko-izraelské mírové dohody (26. března 1979) ho v roce 1982 vrátil Egyptu.
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      Ano, anexe golan neni mezinarodne uznana, stejne jako ruska anexe krymu.
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:43 10.02.2019

     Marwe, zase to moc nešetřete, vždyť přece nejde pouze o kaliningradskou oblast, ale šlo by v tomto případě, který zmiňujete o celé východní Prusko, které je nyní Polskem.
     Ale tam ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Marwe, zase to moc nešetřete, vždyť přece nejde pouze o kaliningradskou oblast, ale šlo by v tomto případě, který zmiňujete o celé východní Prusko, které je nyní Polskem.
     Ale tam Vám asi uniká to, že se na tomto dělení území mocnosti (vítězové a poražení shodli).
     ... a jen pro pořádek, v pojmech, jak to tehdy bylo se začátkem šestidenní války, Izrael preventivně napadl letecké základny a jednotky arabské koalice, ne že Sýrie napadla jako první Izrael. I když je pravděpodobné, že se o to celá koalice chystala.
     Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     17:30 11.02.2019

     Marw
     Tak zrovna v této válce byl agresor Izrael.

     Marw
     Tak zrovna v této válce byl agresor Izrael.

     • raziel87
      17:52 11.02.2019

      tohle je ovšem nepopulární názor Tesile :-)

      tohle je ovšem nepopulární názor Tesile :-)

     • Czertik
      13:31 12.02.2019

      A to mel cekat cekat az ho napadnou a bude na tom diyk tomu daleko hur ?
      Zkutecne si vyhledej diskuze na to, co by kdyby..zapad zastavil adlu uz v 38, byt za cenu valky, pred ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A to mel cekat cekat az ho napadnou a bude na tom diyk tomu daleko hur ?
      Zkutecne si vyhledej diskuze na to, co by kdyby..zapad zastavil adlu uz v 38, byt za cenu valky, pred mnichovem.
      A pak ti snad neco dojde.
      Skrýt celý příspěvek

     • segal7
      11:18 13.02.2019

      to Raziel - jestli ono to nebude tím, že je vzhledem k historickým faktům nepřesný.

      to Raziel - jestli ono to nebude tím, že je vzhledem k historickým faktům nepřesný.

  • Marthy
   13:42 10.02.2019

   K tomu že Syrská PVO může jen štěkat,ale málo kousat-určitě to mají velmi těžké,v Sýrii si lítá pomalu kde kdo a oni si musejí dávat velký pozor aby nevypálily po ...
   Zobrazit celý příspěvek

   K tomu že Syrská PVO může jen štěkat,ale málo kousat-určitě to mají velmi těžké,v Sýrii si lítá pomalu kde kdo a oni si musejí dávat velký pozor aby nevypálily po "nepravém"cíli-třeba letounu USA a jeho spojenců nebo po turkovi.Také určitě nemohou pálit po letadlech Izraele které se přiblíží k hranicím Sýrie,dokud ty nepřekročí hranice nebo neodpálí střely...
   Jinak Syrské osádky pvs by určitě rádi "klofli"nějaké to Izraelské letadlo,ale to není nic lehkého-kromě mimořádně složitým podmínkách ve vzdušném prostoru Sýrie a okolí je třeba připomenout kvalitu Izraelských pilotů,plánovačům útoků atd.
   Jen pro příklad uvedu záznam cvičných střeleb v Číně systémem S-300 PMU2 proti nízkoletícímu cíli (cvičný dron).Radar systému jej zachytil ve vzdálenosti 14.6 KM,sestřelen byl na dálce 4.6 KM pomocí dvou střel...Takže reálně proti nízkoletícím cílům je takový S-300 stejně účinný jako Pancir,a dá se prostě celkem snadno obletět,pokud víte kde se nachází.Prostě-PVO obrana bez stíhacího letectva bude vždy zranitelná a překonatelná.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:29 10.02.2019

    Marthy, nějaký odkaz na testy v Číně? Obecně platí, to že malorozměrné cíle radary na velkou vzdálenost neuvidí a podobně i střely s plochou dráhou letu letící pouze v pár ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Marthy, nějaký odkaz na testy v Číně? Obecně platí, to že malorozměrné cíle radary na velkou vzdálenost neuvidí a podobně i střely s plochou dráhou letu letící pouze v pár desítkách metrech nad terénem neuvidí systém dalekého dosahu o moc dále než systém krátkého dosahu, bude více záležet na výšce antény nad terénem.
    Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  20:23 08.02.2019

  "cituje totiž názory čínských vojenských expertů z informační agentury Sina, z čehož se dá mimo jiné dovodit i čínský zájem o dění ve vzdušném prostoru Sýrie"

  aneb když se dva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "cituje totiž názory čínských vojenských expertů z informační agentury Sina, z čehož se dá mimo jiné dovodit i čínský zájem o dění ve vzdušném prostoru Sýrie"

  aneb když se dva perou, třetí se směje - nebo v tomhle případě spíš hltá všechno co se kde šustne
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  19:09 08.02.2019

  Mě přijde, že největší problém mají nyní Rusové. Vývoz vojenského materiálu a hlavně PVO je jedním z hlavních tahounů vývozu. Vše s gloriolou skvělých systémů. Pokud mají dohody s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde, že největší problém mají nyní Rusové. Vývoz vojenského materiálu a hlavně PVO je jedním z hlavních tahounů vývozu. Vše s gloriolou skvělých systémů. Pokud mají dohody s Izraelci, jako že asi mají, a co dodali Syřanům, to skončí dříve či později našrot, budou se jim PVO systémy mnohem hůře prodávat. Kdo si koupí systémy, které nepomohly.
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   20:21 08.02.2019

   Tak záleží jak kvalitní výběrovou komisi daný stát má. Například Pancir-S má již na svém kontě v Sýrii mnoho sestřelů raket a dronů. Má i ztráty v podobě izraelských náletů, ovšem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak záleží jak kvalitní výběrovou komisi daný stát má. Například Pancir-S má již na svém kontě v Sýrii mnoho sestřelů raket a dronů. Má i ztráty v podobě izraelských náletů, ovšem dle poskytnuté dokumentace od Izraele tak oba dva příklady jsou málo vypovídající. Prvně neměl nabito a u druhého byl radar v pochodové přepravní poloze. Babo raď.
   Podobné otázky si zajisté kladly mnohé země z války v Zálivu, kdy T-72 šel do kopru. Laická veřejnost si myslela a vsadim boty, že i stále myslí, že nevýhodou T-72 je onen karusel pod věží. Ovšem exploze karuselu v drtivé většině případů způsobila munice vezená mimo karusel. Karusel paradoxně je nejbezpečnější místo pro převoz munice. S odstupem času lze říci, že debakl iráckých T-72 neovlivnil prodej tanků postavených na této koncepci. V rámci celého světa je export novovýroby těchto tanků bez blízké konkurence v rámci konstrukce ať se jedná o ruské, čínské či ukrajinské typy. Vlastně co do prodejů je to nejúspěšnější soudobá koncepce tanku vůbec.

   Ve zkratce, pokud bude komise hodnotit zbraň, tak záleží v první řadě na její odborné úrovni. Pokud budou jako děcka na písečku a hodnotit dle toho co bylo zničeno a co nebylo zničeno, tak vyberou to, co doposud mělo štěstí, přesněji, podmínky, taktika a způsob nasazení mu přáli. Pokud budou vybírat odborně, tak vyberou to, co odpovídá jejich potřebám a požadavkům.

   Ono odsoudit lze cokoliv, Leo a Abrams také ztratili onu legendárnost. Ovšem ona legendárnost existuje jen v laických kruzích. Málo který laik si uvědomuje, to, že co je ve válce, to jednou shoří a záleží na podmínkách a způsobu nasazení, aby mohl být úspěch.
   Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    23:22 08.02.2019

    V druhem případě zničili dva pancíře a první z nich byl aktivní.

    V druhem případě zničili dva pancíře a první z nich byl aktivní.

    • semtam
     00:14 09.02.2019

     Tím aktivním myslíš to video, kde nešlo poznat o který systém se jedná a často se spekulovalo o Pancir či S-125?

     Tím aktivním myslíš to video, kde nešlo poznat o který systém se jedná a často se spekulovalo o Pancir či S-125?

     • jj284b
      07:47 09.02.2019

      ono sa to poznat da.. podla reakcneho casu medzi odpalami dvoch rakiet...

      ono sa to poznat da.. podla reakcneho casu medzi odpalami dvoch rakiet...

     • Shania
      08:16 09.02.2019

      Ano to myslim.
      Poznat to jde podle doby vyhoreni boostersu, ktera je krasne videt, coz je CCA 1,5 sec a trajectorie.
      Vzdalenost na kterou postreluje taky asi nebude moc velka, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano to myslim.
      Poznat to jde podle doby vyhoreni boostersu, ktera je krasne videt, coz je CCA 1,5 sec a trajectorie.
      Vzdalenost na kterou postreluje taky asi nebude moc velka, pokud se brani, ale nevime po cem strili.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:16 09.02.2019

      Shania

      Koukám, že jsi znalec, pokud argumentuješ dobou vyhoření je při zkráceném videu docela divné a o trajektorii asi toho moc nevíš, ta je závislá od cíle, který je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Shania

      Koukám, že jsi znalec, pokud argumentuješ dobou vyhoření je při zkráceném videu docela divné a o trajektorii asi toho moc nevíš, ta je závislá od cíle, který je postřelován.
      Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      00:05 10.02.2019

      A ty si tu stěžuješ, že tu diskuze stoji za... :D

      Osobne jsem předtím od nikoho neslyšel, že by to mala být SA-3, všichni uvažovali o SA-22 a nebo SA-8, takže proč zrovna SA-3? ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A ty si tu stěžuješ, že tu diskuze stoji za... :D

      Osobne jsem předtím od nikoho neslyšel, že by to mala být SA-3, všichni uvažovali o SA-22 a nebo SA-8, takže proč zrovna SA-3? Protože má taky booster?

      https://www.youtube.com/watch?...

      Na videu je jasně vidět 1,5s hoření boosteru hned u dvou raket a min u první separace boosteru..

      Takže odpadá jak SA-8, tak i SA-3, kde booster hoří delší dobu https://www.youtube.com/watch?...
      SA-2, SA-6, SA-17 lze taky vyloucit.

      Zas tak velký znalec nejsem, takže mě nenapada, co jineho nez 57E6 by to mohlo byt. A nejsem zdaleka jediny, kdo si delky horeni boosteru vsiml.

      Trajektorie - jak strela manevruje... ne kazda raketa dokaze manevrovat timto zpusobem 2-3s po odpalu. Nejlip je to videt u druhe (respektive treti, min jedna raketa byla odpalena jeste nez zaclo video, je po ni videt kour) rakety.
      Rek bych, ze tohle by SA-3 nezvladla, vcetne rychlosti strelby a postelovat cile na tak kratkou vzdalenost. Ale jak vidim je tu par lid co u nich slozili, tak to treba objasni. Taky jsme nekde videl, ze nedokaze postrelovat cile pod 5-6km. nim Budu rad.
      Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     02:05 10.02.2019

     Shania

     Znovu, ty vypočítáváš sekundy ze zpomaleného záběru... Tím pádem pokud neznáš o kolik byl onen záběr zpomalen těžko určíš raketu. Paradoxně můžeš ze zpomaleného záběru ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Shania

     Znovu, ty vypočítáváš sekundy ze zpomaleného záběru... Tím pádem pokud neznáš o kolik byl onen záběr zpomalen těžko určíš raketu. Paradoxně můžeš ze zpomaleného záběru vyloučit tu raketu, kterou si vypočítal v běžném čase...

     A proč zrovna S-125, proč OSA, proč Pancir. No protože systém nebyl spolehlivě identifikován... Ale to jsem již psal.
     Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      08:56 10.02.2019

      Semtame,

      co aspoň pro jednou použít mozek? Když Shania napíše, že SA-8 nebo SA-3 to být nemohou, protože jejich booster hoří déle, tak přece nemůžeš argumentovat tím, že záběr je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtame,

      co aspoň pro jednou použít mozek? Když Shania napíše, že SA-8 nebo SA-3 to být nemohou, protože jejich booster hoří déle, tak přece nemůžeš argumentovat tím, že záběr je zpomalený. To jen podporuje jeho slova - skutečná doba hoření je ještě kratší a tím spíš to ty rakety vylučuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      09:21 10.02.2019

      To jo, to fakt nevime, jestli je zpomalene/zrychlene, na druhou stranu tu nemluvime o setinach, ale sekundach v rozdilu vyhoreni boosteru a to ve velmi kratkem casovem useku ve ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To jo, to fakt nevime, jestli je zpomalene/zrychlene, na druhou stranu tu nemluvime o setinach, ale sekundach v rozdilu vyhoreni boosteru a to ve velmi kratkem casovem useku ve videu.

      Takže aby to byla SA-3, muselo by byt zrychleno, cca 2x.
      Schvalne si video zpomal, aby byl cas horeni 3-4s...

      Co tu dál můžeme vidět: dobu vyoření, dobu mezi odpalenim raket, padajici booster, exploze, dobu letu střely a +/- vzdalenost postřelování.


      Izrael navic ukazuje z nejakeho duvodu vybrane zasahy pantsiru a ne desitky dalsich systemu na ktere take utoci.
      Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    15:58 09.02.2019

    To kolik moc raket a dronu pancir realne sestrelil, vedi skutecne jen rusove a syrani - ale ti nam pravdu nereknou :).
    Vzpominas na odvetu za posledni chemicky utok pripsany ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To kolik moc raket a dronu pancir realne sestrelil, vedi skutecne jen rusove a syrani - ale ti nam pravdu nereknou :).
    Vzpominas na odvetu za posledni chemicky utok pripsany asadovi ? Jak syrani tvrdili ze jim prolitlo jen par raket ? A pritom, podle zaberu zverejnenych amiky bylo evidentni ze meli minimalne 2x vetsi pocet sasahu, nez syrane rekli, ze jim raket proletelo.

    K t-72...hmm..tak karusel je udajne nejbezpecnejsi misto na ulozeni munice ? Hmm, tak proc tedy jednim z hlavnich tahounu marketingu t-90, je hlavne predelana karusel z t-72 ? Protoze bez toho by to byla jen bezna modernizace t-72.
    A skutecne si edokazu vybavit jediny prikad toho kdy by ejaky stat kupoval t-72 z NOVOVYROBY - vsechno to byly jen modernizace skladovek - cili cenove nejlevnejsi reseni.

    A o jake legendarnosti leo a abramse to mluvis ? Ze prisli o prak kousku ? Jiste, ale prece jenom..je rozdil jesti ztatis 0,5% nasezynch tanku za 20 let...nebo 78% za 5 dni boje, ze. (zaliv 91). A v 2003 ty ztraty ruskych tanku byly taky hodne vysoke, taky za par dni.
    Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     20:47 09.02.2019

     T-90SM má stále karusel. Do dobre chránených schránok na konci veže a za bojový priestor sa premiestnila náhradná munícia čo bola pred tým v bojovom priestore.

     T-90SM má stále karusel. Do dobre chránených schránok na konci veže a za bojový priestor sa premiestnila náhradná munícia čo bola pred tým v bojovom priestore.

     • Czertik
      15:16 10.02.2019

      Ano, jiste ze t-90 ma karusel, ale prepracovany, ne nahrazeny. A k te nahradni munici - ano bylo prepracovano jeji ulozeni, na bezpecnejsi, aby se odstranila jedna z nejvetsich ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, jiste ze t-90 ma karusel, ale prepracovany, ne nahrazeny. A k te nahradni munici - ano bylo prepracovano jeji ulozeni, na bezpecnejsi, aby se odstranila jedna z nejvetsich nevyhod t-72.
      To sem nikde nezpochybnoval.
      Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     00:35 10.02.2019

     Czertik

     Nevím, kde bereš úspěšnost amerického útoku na Sýrii, ale asi jen z propagandistických keců.

     Ohledně tanků máš znalosti k politování. Příbuzní T-72, jako je T-80, T-90, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Czertik

     Nevím, kde bereš úspěšnost amerického útoku na Sýrii, ale asi jen z propagandistických keců.

     Ohledně tanků máš znalosti k politování. Příbuzní T-72, jako je T-80, T-90, T-84, VT-4, atd. Jsou právě charakteristický tím, že mají karusel pod věží (zpravidla na 22 nábojů). Vzhledem k tomu, že tank veze celkem 40 nábojů, tak těch zbylých 18 musí z logiky věci být někde jinde než v karuselu. Jsou různě poskládány v bojovém prostoru. A nemají to tak řešené jen tanky na bázi T-72, ale i Leopard, apod. T-90M či MS je vlastně modernizovaný T-72 s tím, že část munice, která byla v bojovém prostoru byla přemístěna na záď věže do boxu. Zbylých 8 nábojů se nachází ve speciálním boxu v bojovém prostoru.
     Dále se podívej na novovýrobu a export (novovýroby) tanků na bázi T-72 a srvonej to samé s novými Abramsy a Leoparda, Leclercy, apod. Rozdíl je drastický

     Asi neznáš jak dopadli turecké Leopardy, saúdské a irácké Abramsy. To je už úspěšnější T-90 ve tvé logice. Musíme se podívat na počty nasazených kusů, aby to mělo hlavu a patu a také jak byli zničeny.

     P.S: Očividně nemáš tucha o čem píšeš.
     Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      15:31 10.02.2019

      Ty povazujes satelitni fotky pred/po utoku za propagandisticky kec ? I kdyz u tebe bych se nedivil.
      Ano, souhlas v tom, ze z fotky nejde poresne poznat, jetli tam bylo 10 ci 20 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ty povazujes satelitni fotky pred/po utoku za propagandisticky kec ? I kdyz u tebe bych se nedivil.
      Ano, souhlas v tom, ze z fotky nejde poresne poznat, jetli tam bylo 10 ci 20 zasahu (zvlast u velkse spatdle budovy), ale jde aspon bezpecne urcit MINIMALNI pocet zasahu (tj 1 zasah na 1 budovu).
      A kdyz onen minimalni pocet zasahu je vetsi nez to, co tvrdi rusove/syrani ze proletelo ?
      Samozrejme ze nerim tomu ze ze 81 vypalecnych raket zashlo 81 (jak tvrdil trump), to je statisticky nemozne.

      Ja sem nekde zpochybnoval to, ze naboje co se nevejdou do karusele, musi byt ulozeny i nekde jinde ?

      Ano, jiste leo ma naboje ulozene v bojovem prostoru..ale u nej nikdy nebyl problem s vyhorenim jako u t-72 a jeho derivatu. Cili co si tim chtel rict ?

      A skutecne, napis me kolik ze to bylo zniceno tureckych leopardu (z kolika nasazenych) a to same u saudkych/irackych abramsu.
      A jake ztraty tanku (a jakych) mela jejich opozice.
      Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      07:36 11.02.2019

      Czertik

      ten karusel ani pri povodnej T72 ke nie je ziadna tragedia co sa vyhorenia tyka. Problem vyhorenia T72-jek bol v tom, ze v karuseli mas cca 20-22 nabojov (nechce sa mi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertik

      ten karusel ani pri povodnej T72 ke nie je ziadna tragedia co sa vyhorenia tyka. Problem vyhorenia T72-jek bol v tom, ze v karuseli mas cca 20-22 nabojov (nechce sa mi dohladat presny pocet) a zvyskom (cca dalsich 20) bol oblozeny cely interier veze. Municia v karsueli sa az na vynimky chytila az po tom ked to posadke bolo lauter jedno lebo ju uz stihla upiect zasoba mimo karsuelu.

      Ked v Cecne prestali Rusi vozit tuto dodatocnu municiu mimo karuselu mali de-facto po probleme. A ano povodny karsuel bol vylepseny (sa mi zda aj na T72B3 kach kde je teraz odolnejsi voci vznieteniu municie ak nan zvrchu spadne kusok roztaveneho kovu po zasahu kumulativnym lucom a pod.

      Ulozenie tak ako ju ma Abrams je asi najbezpecnejsie co sa tyka prezitia posadky, no karusel zas nie je az taka zasadna slabina.
      Skrýt celý příspěvek

 • amater2007
  16:15 08.02.2019

  Pro upřesneni pro odborniky:
  System Kolčuga je poměrně zastaraly ,byl vyvinut v roce 1995 na UK pouze jeden prototyp/v prekladu Kolčuga je/ brněni/ izrael jim asi zaplatil vyvoj a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro upřesneni pro odborniky:
  System Kolčuga je poměrně zastaraly ,byl vyvinut v roce 1995 na UK pouze jeden prototyp/v prekladu Kolčuga je/ brněni/ izrael jim asi zaplatil vyvoj a vyrobu dalších kusů když jim ho prodali kolik ks ? je to ekv TAMARY udajně je vidět i pozemni technika otázka je dodaného softweru, a TTD a tyto ůdaje nejsou znamy PTZD
  Syrie ma stare Ramony od r.1985, které jsou zřejme již za hranici životnosti tak se nedivte vše zalezi na vycviku obsluhy hlavně!!! a ta je u syřanů bidná
  Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   16:04 09.02.2019

   Pokud uz kolcuga zastarava...a izraelci ji dle zprav velmi uspesne nasadily, tak to vypada ze diky izraelske objednavce budou mit ua penize na jeji modernizaci a lepsi vykony ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud uz kolcuga zastarava...a izraelci ji dle zprav velmi uspesne nasadily, tak to vypada ze diky izraelske objednavce budou mit ua penize na jeji modernizaci a lepsi vykony :).

   A ano samozrejme, ze tu nikdo nezpochybnuje to, ze vycvik syranuje bidny, a pater jeho obrany se hodi spis do muzea nez na bojiste, to co tu lidi/verejnoust pranyruje sou moderni ruske systemy co rusko syrii dodalo - a kde rusove na sputniku a jinde tvrdily, ze to bude "uzavirka nebe" pro izrael a ostatni - a realita tomu nemuze byt vic vzdalena.

   A je skutecne jedno, jestli je to problem toho, ze moderni ruska technika neni tak technicky uzasna, ma male pocty, ci mizernou obsluhu. Ci vsechny 3 dohromady.
   Vysledek je porad stejny - legendarnost a reklama ohledne tehle systemu dostava dost zabrat.
   Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  13:56 08.02.2019

  Jen me udivuje to prekvapeni nad tim, ze Izrael ma taky plan B a asi i C. Opravdu si nekdo myslel. Ze Izrael, kterej svyho casu fedroval rusakum co se dalo, si nebude vedet rady?

  Jen me udivuje to prekvapeni nad tim, ze Izrael ma taky plan B a asi i C. Opravdu si nekdo myslel. Ze Izrael, kterej svyho casu fedroval rusakum co se dalo, si nebude vedet rady?

 • Tango23
  12:10 08.02.2019

  https://youtu.be/uboJPLTwL0U...

  Mluveny komentar na dane tema doplnujici udaje zde prehledne uvedene.

  https://youtu.be/uboJPLTwL0U...

  Mluveny komentar na dane tema doplnujici udaje zde prehledne uvedene.

  • Czertik
   16:06 09.02.2019

   bez titulku/prekladu je to tady pro 80% ctenaru nepodstatne. Skutecne ne kazdy tu umi rusky. Pred 30 ci 40 lety by to bylo jinak, ale dnes je dnes.
   Tak jak uz nejsme nemeckou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   bez titulku/prekladu je to tady pro 80% ctenaru nepodstatne. Skutecne ne kazdy tu umi rusky. Pred 30 ci 40 lety by to bylo jinak, ale dnes je dnes.
   Tak jak uz nejsme nemeckou kolonii z doby protektoratu, tak des nejsme ruskou kolonii z dob vs.
   Skrýt celý příspěvek

   • raziel87
    06:55 10.02.2019

    Jak nepodstatné? Správný military fanda si zdroje překládá a čerpá z různých zdrojů. Chlap může mít smůlu a zakouká se do té nejkrásnější ženské ve městě, ženská je bohužel ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jak nepodstatné? Správný military fanda si zdroje překládá a čerpá z různých zdrojů. Chlap může mít smůlu a zakouká se do té nejkrásnější ženské ve městě, ženská je bohužel protřelá a všemi mastmi mazaná a když chlap odjede na služebku, je všelijaká, jen ne věrná. Chlapi v hospodě to prokouknou, ale pro tebe to je konkurence, blbci, lháři a hlavně přece žárlí, že já mám tu nejkrásnější. Tak si budeš dál věřit výrokům z jednoho zdroje, od ní. No a je z tebe korunovanej paroháč :) fakt není čertíku ani trochu rozumné, pokud se zajímáš o army a čerpáš jen a pouze z prozápadních zdrojů - zákonitě budeš mít zkreslený pohled. Ale budeš uchlácholen, což ti asi bohatě stačí :)
    Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     15:33 10.02.2019

     Proc nepodstatne ?
     PROTOZE KDYZ TOMU NEROZUMIM K CEMU ME TA INFORMACE JE ?

     K cemu by ti bylo , kdybych ti sem poslal naprosto detailni popis su-57, ale bylo by to svahilsky ?

     Proc nepodstatne ?
     PROTOZE KDYZ TOMU NEROZUMIM K CEMU ME TA INFORMACE JE ?

     K cemu by ti bylo , kdybych ti sem poslal naprosto detailni popis su-57, ale bylo by to svahilsky ?

    • Czertik
     15:36 10.02.2019

     nebo, napisu to jeste jinak - co brani autorum ono vide dat k tomu titulky ? At uz anglicke ci jine ?
     Cili abys to chapal, ja se nebranim ruznym zdrojum, jen ctu ty kterym ...
     Zobrazit celý příspěvek

     nebo, napisu to jeste jinak - co brani autorum ono vide dat k tomu titulky ? At uz anglicke ci jine ?
     Cili abys to chapal, ja se nebranim ruznym zdrojum, jen ctu ty kterym rozumim.
     Dej do ono vide titulky (ceske/slovenske/anglicke) , ci dej sem prepis onoho videa v nekterem z tech 3 jazyku a ja si to video velmi rad podivam.
     Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      18:48 10.02.2019

      Czertiku, k základnímu pochopení textu ti přece stačí překladač, píše se rok 2019 a google překladač funguje minimálně tak dobře, že pochopíš meritum věci v článku, skloňování a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertiku, k základnímu pochopení textu ti přece stačí překladač, píše se rok 2019 a google překladač funguje minimálně tak dobře, že pochopíš meritum věci v článku, skloňování a časování vem čert(tík) :-). Nebo ty si snad myslíš, že umím Rusky, Francouzky a Německy? bohužel ne :( mám mezinárodní státnice z angličtiny, ale po 8 letech, co jazyk nepoužívám, už bych si těžko mohl zahrát textově obsáhlé RPG a pochopit vše jako například v geniálním Baldur´´ s Gate, hře mého dětství.
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      22:34 10.02.2019

      No nevim jak u tebe, ale u mojeho "blbeho" prohlizece firefox u toho videa skutecne nejde nijak nastavit to, aby to delalo, byt nedokonale, titulky (v jazyku co si zvolim).
      Ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No nevim jak u tebe, ale u mojeho "blbeho" prohlizece firefox u toho videa skutecne nejde nijak nastavit to, aby to delalo, byt nedokonale, titulky (v jazyku co si zvolim).
      Ale treba kdyz se divm na videa warthunderu, tak tam automaticky vypis titulku nastavit jde (pokud se zrovna nedivam na video, kam autori dali svoje vlastni titulky).
      Takze asi tak.
      Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  10:06 08.02.2019

  Někde jsem četl , že zbavit se komunistické infekce bude trvat stejně dlouhou dobu jako byla u moci. Ja ještě přidám, že musí odejít v pokoji ročníky 1975 a starší. Bohužel včetně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někde jsem četl , že zbavit se komunistické infekce bude trvat stejně dlouhou dobu jako byla u moci. Ja ještě přidám, že musí odejít v pokoji ročníky 1975 a starší. Bohužel včetně mě a pak snad bude náš stát očištěn od této morové rány nejen našeho národa ;-)
  Skrýt celý příspěvek

  • astor
   12:56 08.02.2019

   Jednou každá generace zmoudří a potom vytáhne své deníčky z mládí a stydí se za svou naivitu, s kterou se za svého mládí snažili spasit svět. Každá jednou generace dospěje k bodu, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jednou každá generace zmoudří a potom vytáhne své deníčky z mládí a stydí se za svou naivitu, s kterou se za svého mládí snažili spasit svět. Každá jednou generace dospěje k bodu, kdy bude překážet mladým. Jak říká klasik, "až budeš starý, tatínku, také ti korýtko udělám"
   Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    16:17 08.02.2019

    Tak, tak jenže dřív těch starých bylo méně a navíc věděli kde je jejich místo (vejminek) :-) Je nás stále víc a je to už poznat i v politice. Levné jízdenky pro důchodce ano, obědy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak, tak jenže dřív těch starých bylo méně a navíc věděli kde je jejich místo (vejminek) :-) Je nás stále víc a je to už poznat i v politice. Levné jízdenky pro důchodce ano, obědy zdarma pro děti ne...
    Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     22:00 08.02.2019

     To jsi taková socka, že obědy nemůžeš svým dětem koupit???
     To se běž zahrabat Ty infekce jedna. Já lampasák tupej s vojenskou střední školou a mám nadprůměrný plat (ono se to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To jsi taková socka, že obědy nemůžeš svým dětem koupit???
     To se běž zahrabat Ty infekce jedna. Já lampasák tupej s vojenskou střední školou a mám nadprůměrný plat (ono se to jmenuje trochu jinak), nový auto a byt který jsem od armády nikdy nedostal. Na dovču jezdím také....
     Takový pitomce jako já aby jste pánové Astor a Kichot pohledali... kdo na vás bude dělat???
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      22:02 08.02.2019

      Hmmm 10:06, 12:56 to se asi moc nestrhnete. Chápu, že válet se na podpoře je opruz a nuda...fakt by jsi měl přidat aby jsi měl na ty obědy pro děti.

      Hmmm 10:06, 12:56 to se asi moc nestrhnete. Chápu, že válet se na podpoře je opruz a nuda...fakt by jsi měl přidat aby jsi měl na ty obědy pro děti.

     • Czertik
      16:18 09.02.2019

      Ano, platy lampasaku a jejich vysluhy sou jen z jednim problemu proc v armade nejsou penize na novou techniku, vystroj apod.
      Samozrejme hned dalsi je to ze co se tyka poctu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, platy lampasaku a jejich vysluhy sou jen z jednim problemu proc v armade nejsou penize na novou techniku, vystroj apod.
      Samozrejme hned dalsi je to ze co se tyka poctu generalu na vojina tak ty ma cr nejvetsi na celem svete (ano, dokocne i vic nez sk a jine diktatorske rezimy, ktere si hodnostmi kupuji vernost).
      Cetl sem jednu krasnou studii dle hodnostniho slozeni acr...a vyslo z toho, ze kdy se meli vyslat pandury do boje a bralo by se to dle hodnosti a ne organizacnich tabulek. tak by v tom 1 panduru bylo 75% dustojniku - nizsi/vyssi/generalove - a jen 25% muzstva - poddustojnici a vojini.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:52 09.02.2019

      Czertik
      Nesmíš věřit všemu co se kde napíše. Tady je tabulka s aktuálním počtem vojáků a jejich rozložení na hodnostních ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertik
      Nesmíš věřit všemu co se kde napíše. Tady je tabulka s aktuálním počtem vojáků a jejich rozložení na hodnostních stupních.
      www.mocr.army.cz/assets/dokume...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:54 09.02.2019

      Přímý odkaz nefunguje tak jinak.
      http://www.mocr.army.cz/script...

      Přímý odkaz nefunguje tak jinak.
      http://www.mocr.army.cz/script...

     • KOLT
      10:56 10.02.2019

      Scotty, díky! Zajímavé, je vidět, jak se projevila profesionalizace především na relativním růstu poddůstojnického stavu....

      Scotty, díky! Zajímavé, je vidět, jak se projevila profesionalizace především na relativním růstu poddůstojnického stavu....

     • astor
      12:38 10.02.2019

      Kdo na naše důchody jednou bude vydělávat je přesně to, čeho se obávám. Generace 1980+ moc na práci není, takhle teplé místečko u kompu u tatínka ve firmě a nebo úřadu, ostatní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kdo na naše důchody jednou bude vydělávat je přesně to, čeho se obávám. Generace 1980+ moc na práci není, takhle teplé místečko u kompu u tatínka ve firmě a nebo úřadu, ostatní práci dělají socky a nebo Ukroušové. A mezi námi, mezi 12.30 - 13.00 mám přestávku na oběd, tak vytáhnu housku se salámem, vypnu lopatu pro firmu a surfuji na ní po internetu. To pro info, mazánku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      16:03 10.02.2019

      scoty, krasny odkaz, ale on spis potrzuje to co sem psal (byt jo, zmylil sem se v inflaci dustojniku misto poddustojniku/rotmistru).
      Muzstvo tam prakticky nenajdes, a byt v ramci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      scoty, krasny odkaz, ale on spis potrzuje to co sem psal (byt jo, zmylil sem se v inflaci dustojniku misto poddustojniku/rotmistru).
      Muzstvo tam prakticky nenajdes, a byt v ramci postupu dokazu pochopit ty pocty podustojniku, tak vysoke pocty praporciku a vys uz moc nechapu - zvlast kdyz se s mobilizaci nepocita.
      Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:45 10.02.2019

    Czertik
    Rozložení hodností v armádě souvisí s profesionalizací jak psal KOLT. Dnes má každé tabulkové místo u AČR přidělenou příslušnou hodnost. Většina vojáků tedy nastupuje již ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Czertik
    Rozložení hodností v armádě souvisí s profesionalizací jak psal KOLT. Dnes má každé tabulkové místo u AČR přidělenou příslušnou hodnost. Většina vojáků tedy nastupuje již jako poddůstojníci a někteří specialisté nastupují i jako praporčíci. Pokud budeme počítat i nějaký kariérní postup, potom to že poddůstojníci a praporčíci tvoří většinu stavu armády není nic překvapujícího.
    Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   21:54 08.02.2019

   Jasně. a kdo na tebe bude makat?? tyhle ročníky 75 a starší totiž jsou poslední lidé kteří se naučili řemeslo . Nepíšu jaké, protože to není důležité, prostě ještě umějí rukama a u ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jasně. a kdo na tebe bude makat?? tyhle ročníky 75 a starší totiž jsou poslední lidé kteří se naučili řemeslo . Nepíšu jaké, protože to není důležité, prostě ještě umějí rukama a u toho používají hlavy.
   A hlavně platí daně. Třeba ti pomůže téměř půlmilionová armáda státních úředníků. A kapající vodovodní kohoutek ti opraví manažer - politolog. A takových případů ještě bude hodně. No hlavně že to nebudou komouši a budou mladší ročníku 75 :-))) já jsem si také myslel v 90tém roce, jak to bude skvělé. Během pár let jsem pochopil, že Američan není nic jiného než umytý Rus. Přeji ti takové prozření do reality. Ty infekce jedna...
   Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    07:06 09.02.2019

    :-) jak říkám dokud nevymřete(me) dobře nebude. Přesně kvůli takovým lampasákům jako je Larry jsem na konci 90let odešel z Armády. Ještě bych doplnil k úvaze , o důchodcích, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    :-) jak říkám dokud nevymřete(me) dobře nebude. Přesně kvůli takovým lampasákům jako je Larry jsem na konci 90let odešel z Armády. Ještě bych doplnil k úvaze , o důchodcích, že když je spodní limit na vstup do politiky (myslim že prezident od 40let) měl by být i horní. 70? A maximum v politické funkci 10 let
    Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   16:12 09.02.2019

   Nebude, protoze stale se predava koministicke mysleni z generaci na generaci, takze i kdyz tu bude jen generace co komunismus nikdy nezaila, stale tu budou verit v komunisticke ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nebude, protoze stale se predava koministicke mysleni z generaci na generaci, takze i kdyz tu bude jen generace co komunismus nikdy nezaila, stale tu budou verit v komunisticke ideje a sirit jeji blaboly.
   A budou je volit (jedno v jake strane).
   A budou odmitat verit tomu, jak bylo za komunismu spatne. Zrovna nedavno sme mel na jinem foru zajimavy rozhovor s clovekem co komunismus ZAZIL - a tvrdil ze tehdy bylo daleko lip (jak zdravotnictvi, doprava..atd) - a vydalo to celkem na roman, nez sem dokazal ze se hodne myli (resp nemel co napsat a obranu komuinismu, protoze jeho predchozi obranu sem vyvratil).
   A ted si vezmi co si muze myslet clovek co slysi jen bajky o komunistech a neni tu nikdo kdo by ho korigoval.
   Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:59 08.02.2019

  Prawda jest tak że Amerykanie bardzo obawiają się systemów pasywnych.
  I skuteczności maszyn sealth...

  Dlatego też próbują "blokować" rozwój / produkcjie tych systemów...

  Np. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prawda jest tak że Amerykanie bardzo obawiają się systemów pasywnych.
  I skuteczności maszyn sealth...

  Dlatego też próbują "blokować" rozwój / produkcjie tych systemów...

  Np. Wiem, że Amerykanie robia ogromne "problemy" i nie chcą aby Wisła miała systemy PET/PCL
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:21 08.02.2019

   To je hodně smutná situace. Když současný spojenec se takto zachová. Možná to bude nakonec jenom o tom, že za případnou integraci dalších průzkumných prostředků budou chtít mnohem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je hodně smutná situace. Když současný spojenec se takto zachová. Možná to bude nakonec jenom o tom, že za případnou integraci dalších průzkumných prostředků budou chtít mnohem více peněz. ...zajímá je především obchod
   Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  07:31 08.02.2019

  Celé syrské PVO řídí ruští poradci. A ti mají zřejmě nějaké rozkazy a instrukce. Na druhou stranu zcela nelogicky Izrael neútočí na velitelská stanoviště PVO a komunikační a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celé syrské PVO řídí ruští poradci. A ti mají zřejmě nějaké rozkazy a instrukce. Na druhou stranu zcela nelogicky Izrael neútočí na velitelská stanoviště PVO a komunikační a strukturu.
  Jediné co Rusy zajímají je S-300 a Pantsir. A i to jsou ochotni přejít, pokud tam nesedí "jejich" obsluhy.

  Vypnutí PVO je naprosto správné. Mlčela Krasucha a všechny systémy Ruského REBu v Syrii. pokud by byli aktivní, Awacs by měl problém s komunikací buď s VS nebo přímo izraelsko LaPVO.

  Nevím, čemu se autor článku diví. Asi nemá odborné vojenské vzdělání a zkušenosti. Už v 70/80 letech když přišla info o vzletu SR-71 ( a že to chodilo včas...)
  okamžitě byly vypínány všechny aktivní prostředky PVOS/PVO Československé armády, dále NVA atd....
  Naopak kladl se důraz na činnost pasivních systémů Ramona, Tamara....
  Bylo možné "zvednout" stíhací letectvo, ale vzhledem k schopnostem MiG-21 to bylo zbytečné. A navíc střílet přes hranice jaxi nešlo ani tehdy.
  Nicméně přicházela pohotovost č.1 na signál Poniklá , kdy byly v palebném postavení prostředky PVOS, připraveny k odpálení pokud by
  došlo k narušení vzdušného prostoru existovala možnost u S-75 režimu TV navedení a dnes existuje i infra navádění.

  To samé v Syrii. Zvedat obstarožní stíhací bombardér Su-22 proti modernímu letectvu je holý nesmysl. Ale pro bombardování postavení ISILu to stačí.
  A Rusové svoje Sušky nezvednou, protože jsou gentlemanské dohody.....
  To by byl jiný mazec Su34/35 versus izraelské F-35I.
  Nejvíce jsou ohroženy stacionární komplety S-75 a S-125 Něva.
  U mobilních kompletů je nutné měnit neustále svoji pozici, palposty. Neopakovat zajíždění do stále stejných palpostů. To se vědělo už před 30ti lety.
  Jednotlivá stanoviště PVO kde jsou musí Izrel dobře znát. Zcela jistě provádí radioelektronický průzkum 24/7/365. nakonec my jsme také měli velice dobrý přehled o NATO a jak se ukázalo později i správné informace. Delegace které nás tehdy navštívili byly velice překvapeny, což ani neskrývali.

  To , že Izraelci mají Kolčugu se ví. v jakém je to stavu těžko říci.
  Izrael mohl být jenom zvědavý, tak koupil, cena jistě nebyla závratná. Na dostupných starých prezentacích a videích je vidět operátorská konzole jak běhá pod Windows. Pokud by to mysleli vážně, tak tohle určitě ne.
  Na druhou stranu Izrael má Know-how a mohla Elta poradit a věc dotáhnout do bojově použitelného stavu.
  Navíc Izrael má jistě solidní systémy EW, Sigint a Elint.Takže stanoviště syrské PVO znají, určitě mají i podporu obrazového zpravodajství IMINT a pokud je "nahoře" Awacs, mají LINKem spiojení s VS a předávají naměřenou telemetrii v reálném čase, VS přiděluje cíle.
  Znám osobu, která pracovala kdysi v Tesle Pardubice a její jisté nástupnické organizaci. Před lety seděl v Abu Zabí na veletrhu s konstruktéry v systému Kolčuga a podle toho co viděl mě tvrdil, že to tehdy ani zdaleka nedosahovalo schopností a možností Věry.
  Po řadě let to dnes může být i jinde. Mohli poradit Amíci. jeden čas byli "strategičtí partneři ERY" a tak toho Ukrajinci využili.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:08 08.02.2019

   Takže co, všechno je vlastně v pořádku a syrsko-ruská PVO se zachovala správně a vlastně nešlo útoku nijak zabránit nebo útočníky aspoň s předstihem detekovat ? :-) K čemu pak je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Takže co, všechno je vlastně v pořádku a syrsko-ruská PVO se zachovala správně a vlastně nešlo útoku nijak zabránit nebo útočníky aspoň s předstihem detekovat ? :-) K čemu pak je taková armáda a k čemu byly utracené prostředky za Pantsir a S-300 ? Pokud mají strach o pozemní radary PVO a vypnuli je, nemají už po sestřelu Il-20 žádný další letoun radioprůzkumu ?
   Su34/35 by musely izraelské stealth F-35I nejdřív najít, a kdoví jestli by se zase nesrazily.
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:52 08.02.2019

    Rusové v Sýrii chrání především své dvě základny, takže pokud nikdo neútočí na ně, nemají důvod zasahovat.

    Rusové v Sýrii chrání především své dvě základny, takže pokud nikdo neútočí na ně, nemají důvod zasahovat.

    • Jura99
     12:28 08.02.2019

     A Syřanům dodali Pantsir a S-300 proč, aby si z nich Izraelci udělali cvičné terče a z údajně skvělé ruské PVO techniky udělali hromadu šrotu? Nemyslíte, že minimálně z obchodního ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A Syřanům dodali Pantsir a S-300 proč, aby si z nich Izraelci udělali cvičné terče a z údajně skvělé ruské PVO techniky udělali hromadu šrotu? Nemyslíte, že minimálně z obchodního hlediska by se Rusové dopustili velké chyby? Kdo další si to teď od nich koupí, když je to k ničemu ?
     Skrýt celý příspěvek

   • Martin23
    10:59 08.02.2019

    Pokud to stále nechápete, je zbytečné si s tím nadále zatěžovat hlavu.

    Pokud to stále nechápete, je zbytečné si s tím nadále zatěžovat hlavu.

  • HefyCZ
   10:55 08.02.2019

   Nedokážu posoudit, nakolik je vaše kritika autora článku oprávněná. Ovšem v jedné věci se mýlíte. V osmdesátých letech, konkrétně 87/89, kdy jsem seděl na židli důstojníka ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nedokážu posoudit, nakolik je vaše kritika autora článku oprávněná. Ovšem v jedné věci se mýlíte. V osmdesátých letech, konkrétně 87/89, kdy jsem seděl na židli důstojníka součinnosti PVO, se zcela jistě při obletech průzkumných letounů (ať už TR-1 nebo SR71) prostředky aktivní radiolokace nevypínaly, ale používaly se běžně ke sledování těchto cílů. Zřejmě by se to ani nestihlo, protože od prvního zachycení SR71 hluboko na německém území (Hačavou?, už se nepamatuji) trvalo šest minut, než po obletu hranic zmizela z dosahu. Tři polohy na planžetu. Nikdy nebyl dán povel k vypnutí stanovišť (SOD seděl metr za mnou) a celou dobu přicházely polohy z klasických stanovišť, kde Ramonu (Tamara ještě nebyla na světě) rozhodně neměli. Mýlí se má paměť v něčem?
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    18:28 08.02.2019

    HefyCZ

    Má to ovšem jednu kosmetickou drobnost. ČSSR toho času nikdo letecky nenapadal. Kdybyste seděl na židli důstojníka srbské PVO v roce 1999, tak zkušenosti máte úplně jiné, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    HefyCZ

    Má to ovšem jednu kosmetickou drobnost. ČSSR toho času nikdo letecky nenapadal. Kdybyste seděl na židli důstojníka srbské PVO v roce 1999, tak zkušenosti máte úplně jiné, než zkušenosti, které jste nabral jako důstojník ČSLA v době míru.
    V roce 1999 kdy probíhala agrese NATO proti Srbsku, jak se do dnešních dní v Srbsku tento akt nazývá (lepší pojmenování do dnešních dnů nenašli), tak PVO se vypínala či vlastně byla vypnutá po celou dobu agrese NATO. PVO se zapla jen na nezbytně nutnou dobu. Probíhalo to tak, že PVO se zapnula a pokud uviděla nepřátelské letadlo, tak na něj vystřelila a poté se zase vypnula a pokud to bylo v jejích možnostech změnila pozici. Díky této strategii nebyla srbská PVO zničena a dokonce srbská armáda jako celek přišla jen o zlomek % své výzbroje po celou dobu agrese NATO. To bylo způsobeno tím, že technika byla zamaskovaná a roztroušená mimo vojenské základny.
    Samozřejmě měli to i nevýhody a to, že PVO neměla dostatečný přehled o vzdušném prostoru. Na druhou stranu lze říci, že agrese NATO byla neúčinná z pohledu ztrát srbské armády.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:07 08.02.2019

     Vzhledem k tomu, že operace neměla za cíl zničit srbskou armádu, ale dostat je k jednacímu stolu.... Což se povedlo.

     Vzhledem k tomu, že operace neměla za cíl zničit srbskou armádu, ale dostat je k jednacímu stolu.... Což se povedlo.

     • raziel87
      20:51 08.02.2019

      2 JiroJSi napsal :-D

      "Vzhledem k tomu, že operace neměla za cíl zničit srbskou armádu, ale dostat je k jednacímu stolu.... Což se povedlo."

      Chytrýmu pomož, blbého kopni. Jirosiho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 JiroJSi napsal :-D

      "Vzhledem k tomu, že operace neměla za cíl zničit srbskou armádu, ale dostat je k jednacímu stolu.... Což se povedlo."

      Chytrýmu pomož, blbého kopni. Jirosiho zkopej do bezvědomí.

      1) nebudeme rozebírat bombardování bosensko-srbské armády v roce 1995, tam si , budíž, s přivřenýma očima budeme hrát na tvé debilní "dostat je k jednacímu stolu"

      2 Operace Allied Force se od března do června 1999 denodenně účastnilo stovky letadel, která startovali z Itálie, Německa, v ojedinělých případech i z Velké Británie, Španělska, pár náletů nonstop přelety z USA, ze CVN (snad Roosevelt, nebo která potvora v Jaderském moři tehdy parkovala?)

      30-40 0000 bojových misí, ale NEŠLO O TO ZNIČIT SRBSKOU ARMÁDU. :-D
      Jirosku, ty mě tak strašně bavíš :-) Semtam má samozřejmě OPĚT pravdu a ty jako vždy na tomto fóru mektáš infantilní kecy, bez znalosti podrobností operace Allied Force. Semtam zcela přesně vystihl podstatu a nemohl uvést lepší příklad než partizánskou činnost srbské PVO. Vížně poškozeno bylo minimálně 14 strojů (3x F-16, 2x Hornet, minimálně 3x Sepecat Jaguar (1995), které tou dobou dosluhovali, 4x vážně poškozené Panavia Tornado, dvě se sotva dovlekly do Itálie, sporné poškození 2x Nighthawků, ale já tomu věřím, protože byly do roku 2000 odepsány a v USAF už nelétaly)

      Jeden Nighthawk šel k zemi bezesporu - "Sorry We didn´t know It was Invisible"
      Minimálně jeden Falcon - podle některých zdrojů 2ks a mám takový pocit, že ztráty přiznaly i RAF, teď nechci hledat jestli Harrier, nebo GR.1, ale ty tu ty lobotome budeš tvrdit, že "cílem nebylo zničit srbskou armádu".

      Rád jednám slušně s lidmi, kteří si to zaslouží, ty dle svých (ne)znalostí nezasloužíš v žádním případě jednání v rukavičkách Jirojsiku.....a nauč se konečně alepsoň psát, vždyť ty tvé desítky gramatických chyb v příspěvcích jsou jak od Laca Demetera. Sem tam nějaké i/y a s/z člověk neřeší, ale ty píšeš jak disgrafik....
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      21:23 08.02.2019

      to Raziel,

      ""Vzhledem k tomu, že operace neměla za cíl zničit srbskou armádu, ale dostat je k jednacímu stolu.... Což se povedlo.""

      Chytrýmu pomož, blbého kopni. Jirosiho zkopej ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to Raziel,

      ""Vzhledem k tomu, že operace neměla za cíl zničit srbskou armádu, ale dostat je k jednacímu stolu.... Což se povedlo.""

      Chytrýmu pomož, blbého kopni. Jirosiho zkopej do bezvědomí."

      Nadávej si, jak chceš, ale Jirosi má pravdu. Nijak nezpochybňuje taktiku nasazení a výsledky srbské PVO. Jen říká, že cílem operace nebylo zničení srbské armády. Cílem bylo donutit Srbsko zastavit operace v Kosovu a dostat tam mezinárodní síly. A to se stalo. Odolnost srbské PVO a jejich celková neústupnost způsobila protažení operace a zásadní rozšíření seznamu cílů - původně byly cílem jen jednotky v Kosovu. Postupně se útočilo i na infrastrukturu v celém Srbsku, protože NATO pochopilo, že útoky jen v Kosovu Srby k ústupu nedonutí.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      21:33 08.02.2019

      2 Standa

      ne, nemá pravdu. NATO se minimálně od dubna zapojila sakra fest a tomu odpovídá počet operačních letů, kterých bylo každý den stovky. Koudel u zadku jim nehořela, na zemi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 Standa

      ne, nemá pravdu. NATO se minimálně od dubna zapojila sakra fest a tomu odpovídá počet operačních letů, kterých bylo každý den stovky. Koudel u zadku jim nehořela, na zemi jim nic nehrozilo. Pokud ti přijde počet zapojených zemí, letadel a operačních vzletů "akurátní" vzhledem k (ne)bezpečí, které NATu od Srbů hrozilo, pak si s Jirosim podej ruku. Já si omezenou činnost a bodvé zásahy v podstatě v protipartyzánské válce představuji úplně jinak......ale alespoň, že při sobě hoši stojíte, to Vás šlechtí. vem toho pitomce na pivo a kup mu slabikář....
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:45 08.02.2019

      Raziel87: Já možná píšu jako prase, ale ty neumíš číst a to je ještě horší. Operace měla cíl a cíl splnila. O tom netřeba diskutovat!
      Někomu stačí zničit 14 tanku, jiný musí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Raziel87: Já možná píšu jako prase, ale ty neumíš číst a to je ještě horší. Operace měla cíl a cíl splnila. O tom netřeba diskutovat!
      Někomu stačí zničit 14 tanku, jiný musí zničit tisíce aby dosáhnul výsledku.
      Až budu hodnotit, kolik provedla letů na počet zničených cílů, nebo o kolik letadel kdo přišel napíšu to do svého příspěvku. Teprve pak mi to můžeš rozporovat, do té doby si to rozporuješ leda sám sobě v té své makovici.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:50 08.02.2019

      Ale pokud ti přijde tahle operace jako málo účinná, tak se podívej třeba na operace proti ISIS a v jakých číslech se bavíme tam.

      Ale pokud ti přijde tahle operace jako málo účinná, tak se podívej třeba na operace proti ISIS a v jakých číslech se bavíme tam.

     • raziel87
      21:53 08.02.2019

      2 Jirosi

      zase vedle, já tvé příspěvky bohužel mnohokrát četl, několik let. Proto jsem na tebe získla názor, jaký jsem získal. Ve většině diskuzí jen "štěkáš", ptáš se a nic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 Jirosi

      zase vedle, já tvé příspěvky bohužel mnohokrát četl, několik let. Proto jsem na tebe získla názor, jaký jsem získal. Ve většině diskuzí jen "štěkáš", ptáš se a nic podstatného nenapíšeš. Proč jsem nikdy nebyl útočný a sprostý na 90% ostatních uživatelů fóra Armadni Noviny? odpověz si sám. A přiznám, ten pravopis je ode mě podpásovka, učený z nebe nespadl. já zase na vejšce bojoval s makrem, účetnictvim a MATEMATIKOU.....bože to byl porod a x oprav. Takže jsem taky v mnoha věcech blbej a jak tágo, neboj. Navíc vulgární k lidem, kteří dle mého žvaní a mnoho nevědí. Čest chlape
      Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      23:36 08.02.2019

      srbská armada cílem nebyla... a pvo byla naprosto neefektivní...

      Cílem uderu masivnich uderu bylo zmenit mysleni Srbskeho vedeni, ktere si myslelo, ze se zakoupou a NATO to za pár ...
      Zobrazit celý příspěvek

      srbská armada cílem nebyla... a pvo byla naprosto neefektivní...

      Cílem uderu masivnich uderu bylo zmenit mysleni Srbskeho vedeni, ktere si myslelo, ze se zakoupou a NATO to za pár tydnu prejde...

      Stejne uvazovani mel i Sadam a jeho generalove, vůbec si nedokazali predstavit rozsah to co jim provedli behem prvnich dnu letecke kampane...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:13 09.02.2019

      Raziel87: "zase vedle, já tvé příspěvky bohužel mnohokrát četl, několik let. Proto jsem na tebe získla názor, jaký jsem získal. Ve většině diskuzí jen "štěkáš", ptáš se a nic ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Raziel87: "zase vedle, já tvé příspěvky bohužel mnohokrát četl, několik let. Proto jsem na tebe získla názor, jaký jsem získal. Ve většině diskuzí jen "štěkáš", ptáš se a nic podstatného nenapíšeš."
      Opět tě zklamu, možná si mně jen někde pleteš. Ale můj účet tu je někde od 11mesice 2016. Tedy něco přes 2 roky.
      Neštěkám, jen nespochybňuji celý text. Často nemám argument, nebo sním dokonce souhlasím. Ale to je pro tebe asi nepochopitelné.
      A proč si nebyl sprostý? To je čistě tvůj problém, a mně je tvoje sebe prezentace ukradená.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      09:10 09.02.2019

      Jirosi, Standa, bohužel i Shania

      tak už se pánové ale rozhodněte himl hergot. Kam tedy popadaly ty tisíce tun munice? To jsou naši západní piloti úplně vylágrování a pouštěli to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, Standa, bohužel i Shania

      tak už se pánové ale rozhodněte himl hergot. Kam tedy popadaly ty tisíce tun munice? To jsou naši západní piloti úplně vylágrování a pouštěli to do lesa na slepo?

      Nebo jste si kopli malou domů a konečně připouštíte, že cílem bylo zničení
      Srbské infrastruktury a ve stovkách případů i civilních objektů?

      Výše jsem napsal, které národy se účastnily, z kterých států a jak dlouho se operovalo, počty vzletů se různí, nechme to na 30-40 000 bojových vzletech,
      oboje je astronomické číslo. Je hnus, že sympatizujete s "Humanitárním bombardováním". K jednacím stolům je donutili až potom, co srbové neměli co žrát, až potom, co byly zlikvidované elektrárny, vodárny, několik zlikvidovaných nemocnic, samozřejmě omylem a můžu pokračovat. Nelíbí se mi na Vás Váš pokroucený pohled na lidské utrpení. Doporučuji shlédnout alespoň 3-4 dokumenty o Válce v Jugoslávii od nezávislých filmových štábů (!Evropských!, ne Ruských, kdyby Vás zase napadlo, že do Bělehradu přijel s kamerou sám Vladimír Vladimírovič)

      Bylo to z naší strany odporné. Teplej Venca s Madlenkou se vyznamenali.
      Tohle šlo řešit operacemi SAS stejně jako v 95-97 + bodové nálety koaličního letectva, ne že byla ve vzduchu půlka Evropy včetně CVN :-D ale.....asi lepší myslet si něco o p*deli a nečíst ty Vaše pokroucené patoky
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:58 09.02.2019

      Přesně sem jsme tu debatu dostat nechtěl, ale co se dá dělat.

      Kampaň trvala 78dní (1872h), což nám dává asi 21 letadel v oblasti každou hodinu. Pokud by tam byli 1h.

      "K jednacím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přesně sem jsme tu debatu dostat nechtěl, ale co se dá dělat.

      Kampaň trvala 78dní (1872h), což nám dává asi 21 letadel v oblasti každou hodinu. Pokud by tam byli 1h.

      "K jednacím stolům je donutili až potom, co srbové neměli co žrát, až potom, co byly zlikvidované elektrárny, vodárny, několik zlikvidovaných nemocnic, samozřejmě omylem a můžu pokračovat. Nelíbí se mi na Vás Váš pokroucený pohled na lidské utrpení. Doporučuji shlédnout alespoň 3-4 dokumenty o Válce v Jugoslávii od nezávislých filmových štábů (!Evropských!, ne Ruských, kdyby Vás zase napadlo, že do Bělehradu přijel s kamerou sám Vladimír Vladimírovič)"
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:01 09.02.2019

      Mně se stačí podívat jak se chovali Srbové k ostatním v těch válkách. Jeden odkaz za všechny... https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      "S délkou trvání 1429 dní" - ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mně se stačí podívat jak se chovali Srbové k ostatním v těch válkách. Jeden odkaz za všechny... https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      "S délkou trvání 1429 dní" - Srbové
      "78dní" - Zlé NATO....
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      12:00 09.02.2019

      2 jirosi

      a proč si do tohoto bodu debatu dostat nechtěl? jsem blbej, že jsem ve svém předchozím příspěvku nezmínil agresivní chování srbské armády při obléhání Srajeva. Myslet ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 jirosi

      a proč si do tohoto bodu debatu dostat nechtěl? jsem blbej, že jsem ve svém předchozím příspěvku nezmínil agresivní chování srbské armády při obléhání Srajeva. Myslet znamená, h***o vědět, a já pitomec mysel, že když jsem se ve svém předchozím příspěvku otřel o bombardování v NATO v roce 1995 a HLAVNĚ o trestné výpravy speciálů z SAS, kteří svými promyšlenými operacemi dali srbům jasně najevo, že se před nimi hlavní organizátoři genocidy nikde neschovají a prostě se dostanou tak jako tak před mezinárodní tribunál v Haagu, tak ti docvakne, že jsem si té genocidy vědom. Ale......to je furt dokola, já o voze, ty zahnán do kouta, začneš rychle psát o koze.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      12:03 09.02.2019

      já se rozepsal o Humanitárním bombardování při operaci Allied Force, ale už se na to OT Jirosi vykašleme, nebo se za deset příspěvků dostaneme k Římsko-Punským válkám. My dva se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      já se rozepsal o Humanitárním bombardování při operaci Allied Force, ale už se na to OT Jirosi vykašleme, nebo se za deset příspěvků dostaneme k Římsko-Punským válkám. My dva se málokdy, na máločem shodneme. Máš strašně ploché, povrchní uvažování a často se pouštíš do debat na základě článků z wiki, což ti nedávám za vinu. Dělá to tak většina, ale pak se nediv, když vyletim.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:56 09.02.2019

      To Shania: PVO ani efektivnější být nemohla proti tak velkému zahlcení. Samotná obrana nikdy nestačí. Srbští generálové tvrdili, že i kdyby měli sebelepší PVO systémy, tak proti té ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To Shania: PVO ani efektivnější být nemohla proti tak velkému zahlcení. Samotná obrana nikdy nestačí. Srbští generálové tvrdili, že i kdyby měli sebelepší PVO systémy, tak proti té přesile nemohli 100% zasáhnout.
      Tak že pokud se bude jakákoliv země pouze pasivné bránit agresi z druhé strany, tak nikdy nemůže odvrátit útok, pokud sama nebude disponovat zbraněmi, které by dokázaly ohrozit základny a infrastrukturu agresora. (asi by útoky na Jugoslávii nebo nyní Sýrii vypadaly jinak (nebo by se neodehrály) pokud by tyto země měly prostředky pro napadení zázemí agresora)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:58 09.02.2019

      Potom nechápu co tu řešíš, prostě NATO se rozhodlo Srby zastavit. Zastavilo je z poměrně rychle, a při nízkých ztrátách. Tvářit se, že by to šlo udělat humálněji nebo rychle sice ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Potom nechápu co tu řešíš, prostě NATO se rozhodlo Srby zastavit. Zastavilo je z poměrně rychle, a při nízkých ztrátách. Tvářit se, že by to šlo udělat humálněji nebo rychle sice můžeš. Ale výsledky jiných leteckých kampaní to moc nedokládají.

      O tom, že by nezasahovaní do toho konfliktu vedlo k menším ztrátám a rychlejšímu konci snad nevěříš ani ty.
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      16:55 09.02.2019

      raziel
      Vdim, ze si uplne stejna guma jako larry a pod - nejsi taky zaslouzily lampasak jako on ?
      Ano, aby se srbove dostali k jednacimu stolu, MUSELA byt znicena infra, skoly, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      raziel
      Vdim, ze si uplne stejna guma jako larry a pod - nejsi taky zaslouzily lampasak jako on ?
      Ano, aby se srbove dostali k jednacimu stolu, MUSELA byt znicena infra, skoly, nemocnice, rozvraceno zasobovani atd.

      A jak ze byl tvuj originalni post - chytremu napovez, hloupeho trkni a idiota zmat do bezvedomi ?

      Hmm... a co byly srbove neco jineho nez oni idioti co musely byt zkopani do bezvedomi ? Kdyz jim nedoslo, po par dnech, ze nemaji sanci vyhrat a nesli ke stolu hned po 2 ci 3 dnech, ci klidne tydnu ci 2 ?
      A muselo to trvat tak dlouho ?
      Jo sadamovi taky muselo byt jasne, ze po naletech kolacie nema sanci vyhrat, ale z kuvajtu ho musela vyhnat az pozemni invaze a zbytene utrpel jeste vetsi ztraty.
      Holt kdyz je nekdo blbec....
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      18:58 09.02.2019

      trocha kvalitní hudby k tématu:
      https://www.youtube.com/watch?...

      trocha kvalitní hudby k tématu:
      https://www.youtube.com/watch?...

    • Larry
     21:22 08.02.2019

     to semtam, jak můžete posuzovat a psát o něčem o čem nic nevíte... nerozumím.
     víte proč se vypínala srbská PVO??? protože.... třeba Surn naváděcí radiolokátor systému 2K12KUB ...
     Zobrazit celý příspěvek

     to semtam, jak můžete posuzovat a psát o něčem o čem nic nevíte... nerozumím.
     víte proč se vypínala srbská PVO??? protože.... třeba Surn naváděcí radiolokátor systému 2K12KUB prostě vyzařuje trvale jako žárovka. Ti, co nevypínali už nežijí. muselo se zapínat jenom na dobu nezbytně nutnou. odpálení a navedení.
     existují protiradiolokační střely tzv. HARM. NATO je fest používalo.
     třeba taková S-125 může pracovat systémem BANG-BANG. krátké povely - impulsy.
     To je na zaměření mnohem obtížnější. Systém zase nebyl mobilní....
     A věřte tomu, že F-35 jsou viditelné i VHF radary. Na to jako první přišli Srbové.
     Autor se tím zabýval teoreticky cca 10let už před událostmi na Balkáně 99.
     potom své teorie a výpočty jenom v praxi ověřil. proč dnes modernizuje Retia P-18 radary?? Tady máte odpověď. "metrovou" radiolokaci nadále používají a podporují i Rusové. její výhody jsou jim dostatečně známy.
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:30 08.02.2019

      Larry

      Ehm, nechci nějak zpochybnit vaši mentální kondici, ale myslím, že snad v mém příspěvku jasně popisuji způsob taktiky nasazení srbské PVO a ano, to že přímo nezmiňuji, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Larry

      Ehm, nechci nějak zpochybnit vaši mentální kondici, ale myslím, že snad v mém příspěvku jasně popisuji způsob taktiky nasazení srbské PVO a ano, to že přímo nezmiňuji, že když je radar zapnut, tak svítí a je tím pádem viditelný, detekovatelný a tím pádem se na něj mohou odpálit protiradiolokační střely, tak to pardon. Nějak podvědomě předpokládám, že tato záležitost by měla být jasná každému jelítku, co se účastní diskuze. Očividně ne.

      raziel87

      Jirosi chtěl svou větou asi říci, že oněch desetitisíce náletů a použití kvanta tun munice bylo primárně určeno na civilní infrastrukturu a civilní bodové cíle. Jiné logické vysvětlení se nenabízí, pokud ten lingvista popírá to, že srbská armáda nebyla tím pravým cílem oněch náletů a použité munice.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:00 09.02.2019

      Semtam: Pokud by bylo cílem zničit Srbskou armádu, PVO. Pak by operace skončila buď fiaskem nebo jejím zničení.

      Cílem bylo dostat Srby vyjednávacímu stolu. Po 78 dnech operace 9. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Pokud by bylo cílem zničit Srbskou armádu, PVO. Pak by operace skončila buď fiaskem nebo jejím zničení.

      Cílem bylo dostat Srby vyjednávacímu stolu. Po 78 dnech operace 9. podepsali, 10. skončila. Bez zničení PVO, bez zničení Srbské armády...
      Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     16:44 09.02.2019

     Semtam kdyz te ctu, a pak larryho a hefyho..tak sem rad ze v te armade byly rozumni lidi jako heffy a je velka smula ze tam byly lampasaci jako larry a mozna ty.
     Prave ze kdyby ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Semtam kdyz te ctu, a pak larryho a hefyho..tak sem rad ze v te armade byly rozumni lidi jako heffy a je velka smula ze tam byly lampasaci jako larry a mozna ty.
     Prave ze kdyby kdyby cssr nekdo napadal..tak by snad mela chovat LOGICKY ne ?
     K cemu je ti pvo..kdyz absolutne NEMA prehled o tom kdo lita nad jejim uzemim ?
     Logicke by bylo snad kdyby se armada chovala uplne stejne jako v miru tak i za valky, ne ? Kde by byla logika, vycvik a zazite zkusenosti, kdyby to ve valce melo byt otocene o 180 ?
     Zvlast kdyz vezmu v uvahu, ze prakticky veskara taktika nasazeni stihaci se v cssr ridila vzorem sssr - tj. letci nemaji prakticky zadnou volnost, musi se tupe ridit rozkazy A NAVADENIM z pozemnich stanovist.
     A ted me rekni..jak a hlavne na co chces navadet stihace, kdyz ani nevis kde ma nepritel letadla ?
     K cemu potom budujes letectvo, pvo ? K tomu aby kdyz dojde na lamani chleba sedela na zemi, vsecnho bylo vypnute a nepritel si delal co chtel ?
     Proc se teda do armady vubec cpou penize ? V cem by byl fakticky rozdil kdyby armada neexistovala a tim ze realne nedela vubec nic ?
     Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      17:56 09.02.2019

      Czertiku ono to bylo ale trochu jinak. O přeletech Blackbirdu se vědělo předem, to zaprve. Létal po stejných trasách. Z ČSSR ho stejně nemohlo nic ohrozit (navzdory řečem pilota ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertiku ono to bylo ale trochu jinak. O přeletech Blackbirdu se vědělo předem, to zaprve. Létal po stejných trasách. Z ČSSR ho stejně nemohlo nic ohrozit (navzdory řečem pilota Skladaniyho, který si maloval vzdušné zámky, jak měl Habu locknutý a stačilo vystřelit :-D) Nějak opomenul, že stejně nesměl překročit hranice ČSSR, nějak opomenul, že by jeho R-23 k Regensburgu, Norimbergu, Bambergu, Eisfeldu stejně neměla šanci doletět.

      Booster vyhořel po pár vteřinách - AA-7 Apex fakt nebyl určen k postřelování Habu, Nějak pan Skladanyi opomenul i takový nepodstatný fakt, že i po rozhonu na forsáž se sotva dostal na těch 20 000m, ačkoli byl Blackbird ještě o pěkných pár kilometrů výše a s rychlostí řádově také krapet jinde :-)

      Jestli měl někdo možnost si procvičit zteč na Blackbird, tak to byl Flygvapnet, ti jediní měli reálně zkušenosti s cvičnými ztečemi. Navíc po skončení studené války připustili, že v případě opravdové zteče byly jejich Viggeny stejně prakticky bez šance, bylo tam teoretické okno asi 5-8 sekund, pokud všechno včetně navedení klaplo na 100%. Blackbird byl nedotknutelný, málo se o tom ví, ale oficiálně udávaný dostup je silně podhodnocený, dynamickým výskokem se v případě ohrožení dostal hodně přes 32 000m.

      Tak se zkus zamyslet (vím, chci po tobě hodně) a sám si řekni, jestli měla ta šaškárna s osvětlováním nějaký smysl? zbytečné odhalování pozic, zbytečně odhalen postup při navádění, zbytečné úplně všechno - smysl to tak mělo jen při "Dooms Dayi", který naštěstí nikdy nenastal. Stejně by v tom Habu nehrál žádnou roli.

      Jedna babka povídala, že ke skutečnému ohrožení Blackbirdu nad Baltem došlo jen v jednom jediném případě a to když začátkem 80. - půlce 80. let (jsem líný hledat detaily, promiň) použili piloti SSSR stejnou taktiku jako Flygvapnet. Pilot Blackbirdu, uchlácholený častými cvičnými ztečemi Viggenů, nepředpokládal, že se k němu blíží na vstřícném kurzu dvojce Mig-25 a pak se trochu zapotil, když byl ozářen a jen kousek pod ním proletěli dva Foxbaty.
      No samozřejmě nevystřelili, to by byla 3. světová válka.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      18:07 09.02.2019

      2 Czertik

      a těžko budu lampasák, když je mi 31. Bohužel jsem z té debilní generace mileniálů, kterejm chybí vojna jako praseti drbání a kdyby nás vypustili v říjnu do lesa, tak do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      2 Czertik

      a těžko budu lampasák, když je mi 31. Bohužel jsem z té debilní generace mileniálů, kterejm chybí vojna jako praseti drbání a kdyby nás vypustili v říjnu do lesa, tak do dvou dnů všichni pochcípáme, protože Kalashnikov známe jen z obrázků a nemáme ani základní výcvik přežití.

      Chybí nám i pokora, nechat si flusnout do ksichtu od zamindrákovanýho lampasáka se 160cm. Starší generace byla v tomto moudřejší. Já, nevycválané hovado se 196cm, bejvalej reprezentant ČR v rugby a vášnivý sjezdař, co se v 60km/h zastavuje hlavou o stromy a nebejt integrály, dávno mi vytekl mozek, bych takového lampasáka jednou ranou sejmul, že by se nezvedl - což by byla obrovská chyba! Jak říkám, jsme banda s*ačů - mileniálů, co nic neumí a jen žvaní. Starší generace má daleko lepší výchovu než mi a narozdíl od nás, by i ve věku 50+ dokázali bránit naší zemi. Já bych to nedokázal, ty také ne, Jirosi a další také ne, takže asi tak Czertiku :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      18:08 09.02.2019

      takže si Larryho a ostatní neber do huby a šupej keckama, děkuju :-)

      takže si Larryho a ostatní neber do huby a šupej keckama, děkuju :-)

     • Luky
      18:21 09.02.2019

      Onehdá jsem tu postoval nákres celkem rutinního záchytu Kosáka sovětským Foxbatem nad Baltem, který byl ze zadní polosféry a kineticky by vycházel (AA6).
      Byl celkem snadno ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Onehdá jsem tu postoval nákres celkem rutinního záchytu Kosáka sovětským Foxbatem nad Baltem, který byl ze zadní polosféry a kineticky by vycházel (AA6).
      Byl celkem snadno připravitelný, protože Kosák létal na stejné trase.
      Pak po něm na jeho vyběhaným okruhu šla kromě Viggenu obvykle i bedna z pobaltské svazové republiky, ale tam to bylo jak píšeš na vstřícným kurzu ve svíčce a s relativně malou šancí v reálu uspět.

      Nejvíc mu ale zatopila smečka Foxhoundů o něco později (někde kolem Barentsova, pokud si pamatuju), které si ho s velkodosahovými R-33 zamkly ze všech stran....a pak už na to Murikáni raději hodili bobek.
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      20:00 09.02.2019

      raziel
      To ze sssr nemelo techologicky na to sestrelit kosaka, az do sveho rzpadu, budes se divit, ale vim.
      Ale ja sem nepsal o sestrelu konkretne kosaka, ale o aktivite kdyz neco ...
      Zobrazit celý příspěvek

      raziel
      To ze sssr nemelo techologicky na to sestrelit kosaka, az do sveho rzpadu, budes se divit, ale vim.
      Ale ja sem nepsal o sestrelu konkretne kosaka, ale o aktivite kdyz neco kuje nperitel obecne.
      Protoze nad cssr nelitali jen kosaci (ci u jeho hranic), litali tam i jine stroje. A ty uz by sestrelit sly.
      A skutecne ta "saskarna" s osvetlovanim ma a mela smysl - treba prave proto, aby v zavesu za timto letounem neletel jiny, ktery by byl setsrelitelny, ale kvuli vypnutym radarum bys ho nezachytil, a on by ti udelal snimky uplne vsech cilu, na coz by za normalni situace nemel sanci.
      A co se tyka sestrelu tebou vzominamymi foxbaty - zalezi kde by se to odehralo, jestli v mezinarodnim prostoru ci prosoru nato - byl by to pruser.
      Kdyby nad uzemi sssr ci vs - amici by nemohli rict ani n.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      20:14 09.02.2019

      Czertiku, je to o slovíčkaření, ale pozor na tebou použitou větu, že "až do rozpadu SSSR neměli rusáci šanci SR-71 sestřelit". Ono to bylo trochu ošemetné. Bavíme se v rovině coby, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertiku, je to o slovíčkaření, ale pozor na tebou použitou větu, že "až do rozpadu SSSR neměli rusáci šanci SR-71 sestřelit". Ono to bylo trochu ošemetné. Bavíme se v rovině coby, kdyby, ale nezapomínej na to, že Mig-31 završil státní zkoušky v roce !1980!. Dost to urychlil Bělenkuv přelet. Foxhound byl intenzivně testován včetně ostrých střeleb někdy od roku 1977 (1978, nevím, nechci to teď hledat)

      Tudíž ti tam hapruje 10 let. Foxhound byl s R-33 (jak už napsal Luky) krapet jinde než mig-25. Skutečně hrozilo Habu reálné nebezpečí, 4ks Foxhoundů by ho uštvaly jako králíka. A to přitom SR-71 miluji.

      Mimochodem - Díky Blackbirdu vzniklo jedno neslavné prvenství. Zatím (a pravděpodobně tak bude platit ještě hodně dlouho) dokázal přežít jeden z pilotů katapultáž v naprosto extrémní rychlosti MACH 3,2!!!! Stalo se tak někdy v hloubi 60. let v blízkosti základny Edwards. Habu se rozpadla - Bill Weaver přežil. Což je naprosto neuvěřitelné. Žádná kapsle jako u Valkyrie nebo Aadvarku, ten magor přežil v normálnim stratosferickym skafandru. V podstatě se jednalo o přešité "Stříbrňáky" z ještě z dob programu Mercury
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      00:14 10.02.2019

      Czertik

      Máš v tom bordel jak v tanku, zaprvé v ˇČSLA jsem nikdy nesloužil, dokonce mému ročníku se vyhnula i povinná služba v AČR, pak zbývá již jen profi armáda. Nevím co jsi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertik

      Máš v tom bordel jak v tanku, zaprvé v ˇČSLA jsem nikdy nesloužil, dokonce mému ročníku se vyhnula i povinná služba v AČR, pak zbývá již jen profi armáda. Nevím co jsi odvodil z toho, že heffy je rozumný protože má vzpomínky z dob ČSLA takové a larry zase makové. Navíc taktika a způsob nasazení se liší v době míru a v době války a hlavně každý příslušník ozbrojených sil se řídí rozkazy a instrukcemi, jak se má v dané situaci zachovat.

      Dost mě zaráží to, že nechápeš ten drastický rozdíl mezi PVO Varšavské smlouvy a PVO Srbska v době agrese NATO. Pokud si myslíš, že PVO Srbska a potažmo celá srbská armáda, která byla celá desetiletí cvičená na konflikt úplně jiného řádu se měla během agrese NATO zachovat právě tak, jak byla cvičena, tak by to znamenalo její zničení během pár dní. Srbsko naopak ukázalo značnou pružnost a improvizaci a výsledek byl ten, že jen malé % z celkových počtů bylo zničeno. NATO poté nezbývalo nic jiného, než se soustředit na civilní cíle, hlavně infrastrukturu, aby Srbsko donutilo přijmout jeho podmínky. Protože jinak by to ani nešlo, když nedokázalo vyřadit srbskou armádu z provozu. Tak jednoduše ničilo infrastrukturu, průmysl, rozhlasové a televizní vysílání, aby Srbsko co nejvíc krvácelo.
      Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    21:14 08.02.2019

    Ano, byly to 3 polohy na planžetu. Ta informace prvotně přišla, sotva se SR-71 odlepila z VPD na základně Mildenhall v Británii, přes německo nabíral výšku, potom kopíroval ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, byly to 3 polohy na planžetu. Ta informace prvotně přišla, sotva se SR-71 odlepila z VPD na základně Mildenhall v Británii, přes německo nabíral výšku, potom kopíroval hranice ČSSR na Německo a Skandinávii. Letová hladina už byla v "mezinárodním prostoru" na hranici kosmu.
    My jsme vypínali, byl VF klid. Tak jsme to měli my a to jsem byl zařazen jako technik s PT ZD ZRU. Stanoviště kde jste byl znám osobně a v r 2011 jsem tam skončil aktivní službu.
    SOD se už jmenoval MC (Mastercontroller), nebyl to plk, ale stačil jim major nebo kapitán "čekatel" Do bojové směny kterou přejmenovali na hotovostní a všeho všudy s provozem a spojením cca 30 lidí. jist si budete pamatovat nácvik "západní náletové situace" :-)))
    hezký den L.
    Skrýt celý příspěvek

  • g.sallys
   12:05 08.02.2019

   Larry aktivní prostředky PVO se nevypínaly, sám jsem jako operátor přehledového radaru SR 71 sledoval, při té rychlosti jsem polohu zaznamenal jen jednou a SR 71 byla fuč. Vědělo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Larry aktivní prostředky PVO se nevypínaly, sám jsem jako operátor přehledového radaru SR 71 sledoval, při té rychlosti jsem polohu zaznamenal jen jednou a SR 71 byla fuč. Vědělo se dopředu, kdy bude startovat ze základny v Itálii a přistávala v Norsku.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   15:46 08.02.2019

   Larry, asi by bylo vhodné se podívat na to kde mají rusové rozvinuté své jednotky a kde je Damašek.
   K vypnutí prostředků PVO, jak si to představujete? To jako, když se tam objeví ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Larry, asi by bylo vhodné se podívat na to kde mají rusové rozvinuté své jednotky a kde je Damašek.
   K vypnutí prostředků PVO, jak si to představujete? To jako, když se tam objeví izraelská letadla, tak vypnou syřané radary, aby se na ty letadla nemuseli koukat? :-D ...čímpak potom poskytnou informaci pro práci pro střelecké radary? Vezmou křišťálovou kouli?

   Příklad SR 71 je trochu mylný, pěkných pár let zpět byla popsána činnost absolutně opačně než uvádíte. Zteče se prováděly jedním letounem s raketami R 23R. Naopak, místo vypnutí, následovalo co nejpodrobnější sledování dálkoměry, získání informace o výšce cíle pomocí výškoměrů a letovodi vedli stíhače z Českých Budějovic na zteč pro vstřícný kurz. Při správném provedení existovalo jedno časové okno k použití R 23 R.
   https://www.flying-revue.cz/ja...
   Ze systému PVOS na zemi působily plro. Kralovického pluku, rovněž díky informacím z přehledových radarů a výškoměrů, později S 200 Vega.

   ...Kolchugu z Ukrajiny jistě nepořizovali ze sběrných surovin, tipnul bych si, že z toho zůstaly antény a vnitřek je izraelský
   Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    21:37 08.02.2019

    Ale vůbec ne. my jsme vypínali. navádět cokoliv bylo zbytečné. Československé letectvo nemělo letadla, která by byla efektivní pro postihování SR-71. Jestli se to udělalo 1 nebo ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale vůbec ne. my jsme vypínali. navádět cokoliv bylo zbytečné. Československé letectvo nemělo letadla, která by byla efektivní pro postihování SR-71. Jestli se to udělalo 1 nebo 2x??? okopírovali hranici a domů. V dobách kdy nebylo GPS nebylo problém zakufrovat. to zpravidla se objevila na MZV ptotestní nóta. To si nikdo na triko nechtěl vzít.
    S200 vega, byla nafouknutá bublina. Ano mělo to být původně myšleno jako systém pro ničení velitelských stanovišť Awacs.
    Byl jsem přítomen, kdy přijela siuta odborníků a pár dní u nás bydleli.
    Čekali na SR-71 s tím, že ho osvítili střeleckým lokátorem. Proto, aby zjistili chování pilota a jeho reakci. bylo jasné že mu začne ječet RWR a čekalo se co udělá stres a překvapení.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     23:22 08.02.2019

     Čeho se týkalo vypínání? Snad ne přehledových radarů? Vím že v taktikách při problému s ARM střelami se mělo vypínat.
     Proti SR 71 byla vypracovaná taktika pro Migy 23 s raketami ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Čeho se týkalo vypínání? Snad ne přehledových radarů? Vím že v taktikách při problému s ARM střelami se mělo vypínat.
     Proti SR 71 byla vypracovaná taktika pro Migy 23 s raketami se SARH navedením R 23R. Sověti sami ji zkoušeli u sebe proti migum 25.
     Skrýt celý příspěvek

    • Charlie
     07:35 09.02.2019

     Hele klucí nechci se vám uplně montovat do pamětnický diskuze, ale nemohlo to bejt prostě tak že se postupy vůči SR-71 měnily s tím, jak se měnila skladba výzbroje a vybavení a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Hele klucí nechci se vám uplně montovat do pamětnický diskuze, ale nemohlo to bejt prostě tak že se postupy vůči SR-71 měnily s tím, jak se měnila skladba výzbroje a vybavení a celková situace? Konkrétně mě napadá že do doby než přišly Vega nebo Třiadvacítky nemělo moc smysl cokoliv navádět. Steně tak v sedmdesátkách (začátku osmdesátek) se mohly vyzařovací charakteristiky některých systémů považovat za "citlivý údaj" a proto se při průletu ELINT vypínaly, zatímco jiné radary (typicky ty obstarožní ruské přehledovky v maringotce) mohly zůstat zapnutý? Vím že nedávno sem četl jakousi vzpomínku nějaký dámy od PVOS, která zapisovala situace na planžetu a ta říkala něco v tom smyslu že se 71 ani nepopisovala, protože byla tak rychlá že jí každej poznal.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:50 09.02.2019

      Tak se do toho nemontuj :-D Jasně, než přišly bedny, tak jediné co bylo byly S 75 Dvina, později Volchov, které měly dostatčný dostup na blackbird.
      V době hlasového předávání ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak se do toho nemontuj :-D Jasně, než přišly bedny, tak jediné co bylo byly S 75 Dvina, později Volchov, které měly dostatčný dostup na blackbird.
      V době hlasového předávání informace z radarů se informace o blackbirdu dostala na nejvyšší stupeň až s dvou minutovým zpožděním. A rozestupy detekce mezi otáčkami radarů byly mnohem větší než mezi podzvukovými cíly. (obdobně pak informace z výškoměrů, kde byla výška oproti ostatním cílům i o 15 km větší).
      Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     16:02 09.02.2019

     to sa jeden necuduje, ze ta spod tatier vyhodili ak si este aj prehladovy radar vypinal

     to sa jeden necuduje, ze ta spod tatier vyhodili ak si este aj prehladovy radar vypinal

  • Czertik
   16:32 09.02.2019

   Aha takze, vsechno vypinat je normalni...tak ja se teda (blbe) zeptam - JE VUBEC NECO CO BY SE MELO ZAPNOUT POKUD JE PROVADET RADIOPRUZKUM NEPRITELEM ?
   Uz minomalne ty radirusicky ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Aha takze, vsechno vypinat je normalni...tak ja se teda (blbe) zeptam - JE VUBEC NECO CO BY SE MELO ZAPNOUT POKUD JE PROVADET RADIOPRUZKUM NEPRITELEM ?
   Uz minomalne ty radirusicky aby se nepritely ztizila komunikace ci navadeni dronu...ale rusove/syrane neudelali ani to - PROC ?
   Vzdyt je to idelani situace pro reb - nahazet mu tam tolik sumu, ze nezjisti lautr nic, jedine co by videl by bylo to co vidi z okna :).

   A pak ty dalsi nesmysly - jo, skutecne by to byla mazec kdyby se su 34/35 zvedli proti f-35...ale uplne jinaci nez si myslis.
   A ty getelmanske dohody co maji rusove... skutecne by me zajimalo O CEM VUBEC SOU ?
   Pokud o tom, nechat izraelce na pokoji pri utocich..no proc ne..ale to skutecne nijak nebrani tomu aby je rusove zvedly svoje stihacky a poklepali f-35 na rameno..cau, tady su, jak se vede kolego ?
   Poklepani na rameno neni interefence v misi. A byla by to pro rusko super reklama (zvlast po debaklech jejich pvo).
   Ale proc to neudelaji ? Bud ty dohody sou daleko prisnejsi..nebo rusove samotni vedi ze tahaji za daleko kratsi konec.
   Skrýt celý příspěvek

   • Mindas
    12:54 10.02.2019

    Ach jo, ty jses neuveritelny placal. Takova kombinace “logik pro chude”(mas potrebu se vyjadrovat u vseho a ke vsemu) a “prozapadni Fakkta”(nekriticky obhajujes vse ze sve strany ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ach jo, ty jses neuveritelny placal. Takova kombinace “logik pro chude”(mas potrebu se vyjadrovat u vseho a ke vsemu) a “prozapadni Fakkta”(nekriticky obhajujes vse ze sve strany barikady a naopak na vse z druhe strany mas potrebu hazet spinu). Byt tebou, tak uberu trochu te zaujate agitace, protoze jses hrozne pruhledny a pusobi to smesne, ze by ti i kovany kremlobot mohl zavidet. A nakonec se opravdu vyjadruj, kde “vis”, protoze kazda diskuze je zaplevelena tvyma nesmyslama, ktera krome vyse zmineneho je hlavne jen o nejakych zvracenych pocitech, aby clovek nemusel slozite hledat opravdu ty kvalitni nazory od lidi, kteri maji s PVO osobni zkusenost a nebo se ji roky fanouskovsky venuji. Tim neexistujicim karuselem u T90 si to zabil uplne...
    Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     22:39 10.02.2019

     Ne, ja skutecne neobhajoju vse "z moji strany barikady" - viz to jak se sem se hadal s logickem u forda.
     Co se tyka kvality druhe strany, tu nemam problem uznat, az nejakou uvidim ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ne, ja skutecne neobhajoju vse "z moji strany barikady" - viz to jak se sem se hadal s logickem u forda.
     Co se tyka kvality druhe strany, tu nemam problem uznat, az nejakou uvidim (a to si preber jak chces).
     A ne, u t90 sem nikde nepsal, ze nema karusel, napsal sem to ze je prepracovany, coz je rozdil.
     Skrýt celý příspěvek

     • Mindas
      23:23 10.02.2019

      "Co se tyka kvality druhe strany, tu nemam problem uznat, az nejakou uvidim (a to si preber jak chces)."

      A toho chceš docílit jak? Naživo to zde vidět/zažít asi nikdo a nikdy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Co se tyka kvality druhe strany, tu nemam problem uznat, az nejakou uvidim (a to si preber jak chces)."

      A toho chceš docílit jak? Naživo to zde vidět/zažít asi nikdo a nikdy nechce. Zbytek je jen o nějakých tabulkových hodnotách, vyjádřeních výrobce, propagačních videích nebo videích/fotkách z asymetrických válečných konfliktů(irelevantní). Je to takové měření pindíků přes trenky. Jen by neškodilo na to všechno nahlížet trochu více přes brýle fanouška millitary(pokud jim vůbec jsi), než přes ideologické brýle. Ale zase nakonec je nutno dodat, že na tvé uznání nikdo a nikde nečeká. ;-) Zvlášť Rusové. No, podle reakcí Západu o tom vědí přece jen více než ty, a to je dobře. Ti sebevědomí, neohrožení a s nafouklými rameny, co o nepříteli/protivníkovi pochybovali, nakonec skončili vždy v troskách. A je dobře, že alespoň z toho jsme se poučili...
      Skrýt celý příspěvek

     • Czertik
      14:16 11.02.2019

      mindas
      Jak toho chci docilit az tu kvalitu uvidim, tak ji ocenim ?
      Tak pokud se budu se pohybovat v oblsti kosmanutiky, tak treba za "stupen" fregat, ktery slouzi k manipulaci s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      mindas
      Jak toho chci docilit az tu kvalitu uvidim, tak ji ocenim ?
      Tak pokud se budu se pohybovat v oblsti kosmanutiky, tak treba za "stupen" fregat, ktery slouzi k manipulaci s nakladem ve vesmiru (a at k vynaseni na vyssi drahu nez je nosnost rakety, tak i presne usazovani na orbitu apod) - maji rusove 1*.
      Za to, jak zbastlili rakety/program sojuz a to, jak dokazali z prakticky nejspolehlivejsiho nosice historie (z dob sssr) se dostat se spolehlivosti za poslednich 5 let, nejen na nejnizsi v historii programu, ale i pod prumer ostatnich nosicu, tak za to si zaslouzi 5 a nic lepsiho.

      A holt podobnou optikou hodnotim i ostatni projekty a je jedno jaka strana je dela.
      proto pro me f-35 bude program, ktery by za normalnich okolnosti mel byt kvuli nakladum zrusen, ale kvuli tlacence se v nem pokracovalo a vyvinul se do spickoveho technickeho reseni, byt nejake problemy ma dodnes. (podobnost s brenem ciste nahodna :) , byt ten neni svetova spicka ve srovnani s konkurenci, spis lepsi nadprumer).
      Proto pro me bude ford projekt ktery ma velky potencial az budpou masarky vychytany, ale je tam spusta technologii ktere u nej nemely vubec byt a meli se pouzit u ostatnbich jednotek az budou dostatecne vychytane (radar, aag apod).
      Proto pro me bude t-72 spatny tank, protoze v kazdem konfliktu, kde bojoval proti jakymkoliv tankum, vzdy dostal "nadrzku". Nic na tom nezmeni jeho obrovske vyrobni pocty.
      Protoze holt v realu se projevily nedostatky, ktere se bezne neuvadeji :).
      Staci se podfivat na arabsko-izraelske valky, kdy izrael casto tahal za kratsi konec v tankove technice ( v oblasti ttd udaju), ale presto dokazaly zvitezit ? Proc ?
      Krasna je situace z tankoveho boje u golan (uzasny zdroj praktickych zkusenosti je knizka izraelsleho tankisty ktera vysla i u nas cesky) - kdy izraelci tahaly za kratsi konec - papirove mely horsi tanky, s horsim zamerovanim, bez infravize a s mensim poctem tanku.
      A presto na hlavu syrany s modernejsimi tanky porazily (byt jo, v te dobe t-72 na svete nebyl). jak je to mozne ? Jednoduse, zapadni tanky mely daleko vyssi kadenci strelby, a to se v boji na kratkou vzdalenost ukazalo rozhodujici, neluve o tom, ze izraelci dokazali stilet presneji - pres horsi zamerovac.
      A to i v noci a to nocni videni (infra) nemeli, jedine co meli byl detektor ozareni infra svetlem.
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      18:58 11.02.2019

      Czertiku,

      tenhle příspěvek, když už si měl potřebu ho napsat v této podobě a s tímto závěrem, si měl napsat spíše do tématu "Rusko chystá bezpilotní suborbitální ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Czertiku,

      tenhle příspěvek, když už si měl potřebu ho napsat v této podobě a s tímto závěrem, si měl napsat spíše do tématu "Rusko chystá bezpilotní suborbitální letoun".

      Pravděpodobně narážíš na nedávnou nehodu Sojuzu MS-10 z prosince 2018.
      Kdyby se nedejbože něco takového stalo Space Shuttlu, tak tu máme dalších 7 mrtvých kosmonautů. Ti piloti by v případě takto špatně oddělené nosné rakety neměli šanci na záchranu. Další Space Shuttle by pro ně přiletět na oběžnou dráhu nemohl, v kokpitu by pro ně nebylo místo, v nákladovém prostoru by na 90% nepřežili návrat do atmosféry, nestihl by se pro tyto účely přestavět dostatečně rychle.

      To co ty pokládáš za fail, to skalní příznivci kosmonautiky označují za perfektní práci záchranného systému. Což takhle kromě hraní War Thunderu číst i kosmonautix.cz? :-) respektive, co se místo hraní arkády konečně vrhnout do čtení army článků? Já ti jářku nevím, ale co příspěvek, to perla.
      Skrýt celý příspěvek

     • Mindas
      00:22 12.02.2019

      To Czertik:

      Když už chceš psát o kvalitě, tak si vybral opravdu ideální příklad, no(smailik s hlavou v dlaních). Víš, on ten T72 ani nebyl od začátku braný jako nějaký kus ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To Czertik:

      Když už chceš psát o kvalitě, tak si vybral opravdu ideální příklad, no(smailik s hlavou v dlaních). Víš, on ten T72 ani nebyl od začátku braný jako nějaký kus "highend" technologie té doby, ale jako prostý mobilizační tank. Měl být jednoduchý a nenáročný na výrobu, nenáročný na údržbu a hlavně jednoduchý na obsluhu pro "negramotné" odvedence, kteří zvládnou výcvik v prezenční službě a velmi rychle. Nasazen ve velikých počtech i s počítanou vysokou ztrátovostí na bojišti. Proto se ho vyrobila taková kvanta. A samozřejmě se s ním počítalo i jako tankem pro ostatní členy VS a další vývoz.

      Tím pokrokovým(v technické rovině, v očích SSSR i vynaložených zdrojích) byl až T80, když zavřeme oči před T64, samozřejmě. Jednoduše ten tank(T72) neměl/nemá(?) na to, aby udolal v rovnocenném souboji těžší západní tank. Zde měl rozhodovat počet nasazených tanků...

      A ve zbytku(Izraelci) sis odpověděl sám, i když asi nevědomky. Kvalita techniky je vždy jedna věc, ale tím důležitějším faktorem je správnost použití(obě světové války jsou toho jasným důkazem) a VYCVIČENOSTÍ POSÁDEK. A kdo že to seděl v T72, když dostal vždy na držku, podle tebe? Hm, aha...

      Takže ne, T72 nebyl špatný tank. V rukách kvalitní posádky dokázal kousat. Ale je to především oběť své doby a zamýšleného využití. Ale souhlasím, i když si to nenapsal, s tím, že i přes všechny modernizace, to je pro současné bojiště a profesionalizaci armád už tank zcela mimo.
      Skrýt celý příspěvek

 • Martin23
  07:12 08.02.2019

  1. Sýrie mnoho aktérů a násobně více zájmů.
  2. Asad je bytostně závislý na Rusku.
  3. Rusko má dobré vztahy s Izraelem a chce mít dobré vztahy s Izraelem.
  4. Viděl bych určitou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. Sýrie mnoho aktérů a násobně více zájmů.
  2. Asad je bytostně závislý na Rusku.
  3. Rusko má dobré vztahy s Izraelem a chce mít dobré vztahy s Izraelem.
  4. Viděl bych určitou paralelu se vztahem k Turecku.
  Kdyby Rusové po sestřelení SU 24 na Turky "vletěli", tak dnes nejsme tam, kde jsme. Turecko a Rusko společně pracují a je to ku prospěchu věci.
  5. Jižní situace je stejná. Dnes ani nelze vytvořit na jihu konflikt s Izraelem. To si uvědomuje jak Asad, tak Putin, tak Izrael.
  6. Proto se zde odehrává domluvená hra, aby ani jeden aktér neztratil před domácím publikem tvář.
  Izrael podniká stovky náletů a přitom ale škody jsou naprosto nicotné. Každopádně dává signál veřejnosti, že řeší své dva největší problémy - Irán a Hizballáh.
  7. Stačí si uvědomit, co se stalo, když Izrael porušil dohody a došlo k sestřelu ruského IL. Jak izraelská administrativa lítala do Moskvy pro pojeb.
  8. Takže tyhle nesmysly o vypnuté PVO jsou zcela mimo. Je evidentní, že syrská PVO pracuje velmi omezeně a to na politickou objednávku. Rusko jim prostě nedovolí sestřelovat izraelská letadla. A pokud izraelské útoky nepřekročí dohodnutou mez, tak to tak zůstane.

  Podobné články potom slouží fanatikům, kteří z toho mají dětinskou radost, aniž by byli schopni komplexně vnímat realitu.
  Tou realitou je fakt, že Rusko dokázalo za 3 roky zcela otočit vývoj v regionu, který se zdál již nenávratně ztracen.

  To že měl být někde zničen Pancir S, nebo Tor a tím se má nějak relativizovat to, co se v Sýrii stalo od října 2015 je krmivo pro tupce.
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   07:30 08.02.2019

   1-5 vseobecne kecy
   6 - aby toto fungovalo musel by Izrael o utokoch informovat. Nebyt volieb tak sa nedozvieme z Izarelskej strany zas o nicom. Syria sa branila adostala po ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1-5 vseobecne kecy
   6 - aby toto fungovalo musel by Izrael o utokoch informovat. Nebyt volieb tak sa nedozvieme z Izarelskej strany zas o nicom. Syria sa branila adostala po budke
   7 - ospravedlnovat sa chodia politici. Tam letela vojenska delegacia, predlozila svoju verziu a Rusko trosku podupkalo nohami
   Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    07:58 08.02.2019

    Víte, že třeba existuje červený telefon kde na druhé straně je Tel Aviv .
    Nakonec horkou linku mají i s Američany v Syrii, což ani Rusové nepopírají. Tam se domlouvají, aby si ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Víte, že třeba existuje červený telefon kde na druhé straně je Tel Aviv .
    Nakonec horkou linku mají i s Američany v Syrii, což ani Rusové nepopírají. Tam se domlouvají, aby si nelezli do zelí, slovensky kapusty.
    Od jistých dob je Erdogan v Moskvě velice často. A s ním jezdí na konzultace i šéf tajné služby, což je naprosto neobvyklé v mezinárodních vztazích. To že je ještě Erdogan prezident, za to je vděčný Rusům.
    P.S o tom dupkání sio můžeme povídat.... zadupkali amíci a koupili jste F-16. Zadupkali amíci znovu a Chorvatsko second-hand F-16 z Izraele nekoupili. Takže v tom nejste sami :-)))
    Když dupkali amíci v Čechách za Westinghouse, který byl v insolvenci a US goverment je musel vyplatit , tak to raději Babiš hodil ze stolu. A to si o něm mohu myslet co chci.
    Už je čas...Bež dupkat do roboty :-)))
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     08:04 08.02.2019

     jednym slovom Larry, alebo ako si ventilovat mindrak z USA :)

     alebo som mozno len ja nenasiel suvislost medzi Erdoganom, slovenskymi F16 ci babisom a kratemi po Syrskej PVO co im ...
     Zobrazit celý příspěvek

     jednym slovom Larry, alebo ako si ventilovat mindrak z USA :)

     alebo som mozno len ja nenasiel suvislost medzi Erdoganom, slovenskymi F16 ci babisom a kratemi po Syrskej PVO co im tam Izrael nechal:)
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      08:12 08.02.2019

      nemusím si ventilovat mindrák . Ten jsem měl když jsem musel sloužit skoro celý rok 93 na Slovensku. A kde jste mě platili v těch vašich nekolkovaných bezcenných papírkách, a těch ...
      Zobrazit celý příspěvek

      nemusím si ventilovat mindrák . Ten jsem měl když jsem musel sloužit skoro celý rok 93 na Slovensku. A kde jste mě platili v těch vašich nekolkovaných bezcenných papírkách, a těch keců a kydů okolo... Důstojníci naprostí tupci,kariéristi kteří odtáhli pod Tatry, jenom proto, že tam se rozdělovaly funkce a posty na které by za federálu neměli šanci díky svým neschopnostem dosáhnout. Ani v Košicích na letišti nedokázali rozchodit dálnopis. systémy PVO které dostali byli za chvíli nefunkční, doslova zkurvené. za federálu by šli sedět.
      Tak už bež do roboty. Cikáni Košického Luníku spoléhají na dávky, na ktoré musíš zarobit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:30 08.02.2019

      Larry: je fakt, že rozdělení naší armádě prospělo, už tam nesedí generálové, kteří se sice neumí podepsat, ale mají kvalifikaci partyzána.

      Larry: je fakt, že rozdělení naší armádě prospělo, už tam nesedí generálové, kteří se sice neumí podepsat, ale mají kvalifikaci partyzána.

     • Slavoslav
      08:31 08.02.2019

      sry, ale neodpustim si trosku larryho vydrazdit :)

      to bol aj tvoj pripad? myslim neschopak co to skusal pod Tatrami, ale ani tam to nedotiahlol dalej ako po vyhadzov?

      A este aj ...
      Zobrazit celý příspěvek

      sry, ale neodpustim si trosku larryho vydrazdit :)

      to bol aj tvoj pripad? myslim neschopak co to skusal pod Tatrami, ale ani tam to nedotiahlol dalej ako po vyhadzov?

      A este aj vladu sme vam museli postavit :D

      PS: ostatny neberte ma vazne, len chcem toho chuja stoporit nech zazije vrchol dna hned zrana
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      10:35 08.02.2019

      to Larry,

      "kde jste mě platili v těch vašich nekolkovaných bezcenných papírkách, a těch keců a kydů okolo... Důstojníci naprostí tupci,kariéristi kteří odtáhli pod Tatry, jenom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to Larry,

      "kde jste mě platili v těch vašich nekolkovaných bezcenných papírkách, a těch keců a kydů okolo... Důstojníci naprostí tupci,kariéristi kteří odtáhli pod Tatry, jenom proto, že ..."

      Tohle bylo hodně laciné. Taky jsem byl v 90. létech na vojně. Bylo to v AČR a měl jsem z našich důstojníků úplně stejný pocit. Určitě si nemáme se Slovákama co vyčítat. Čest výjimkám. Většinou za něco stáli důstojníci, kteří se vrátili z misí. A řeči o bezcenných papírkách - žold byl 100 až 300 Kč za měsíc podle hodnosti. Při takové "sumě" by ti nepomohlo, ani kdyby ho vypláceli v dolarech (nebo zlatých rublech).
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      11:13 08.02.2019

      Ale náš Larry byl profík a myslím i v Jugošce Stando....

      Ale náš Larry byl profík a myslím i v Jugošce Stando....

    • Jura99
     08:11 08.02.2019

     Jenže Erdogan nejezdí do Moskvy z lásky nebo strachu z Rusů, jezdí tam kvůli tomu, že posunul svou zemi od demokratického západu směrem k autokratickému východu, takže si s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jenže Erdogan nejezdí do Moskvy z lásky nebo strachu z Rusů, jezdí tam kvůli tomu, že posunul svou zemi od demokratického západu směrem k autokratickému východu, takže si s podobným parťákem nejspíš lépe rozumí.
     Skrýt celý příspěvek

   • Martin23
    08:46 08.02.2019

    To nejsou kecy, to je realita.

    6 - ale ono to funguje.
    7 - bohužel jsem nepochopil, co jste mi tím chtěl říct. Zemi řídí politici. Ti určují zahraniční politiku, ti určují ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To nejsou kecy, to je realita.

    6 - ale ono to funguje.
    7 - bohužel jsem nepochopil, co jste mi tím chtěl říct. Zemi řídí politici. Ti určují zahraniční politiku, ti určují vzájemní vztahy s jinými zeměmi a ti určují co bude dělat armáda, která je pouze vykonavatelem toho, co určí politici.
    Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:18 08.02.2019

   Martin23: článek naopak hodnotím pozitivně. Na rozdíl od zkratkovitých výkladů situace - rusákcej šrot nefunguje x škaredí židi napadli mírumilovnou Sýrii a podporujou teroristy - ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Martin23: článek naopak hodnotím pozitivně. Na rozdíl od zkratkovitých výkladů situace - rusákcej šrot nefunguje x škaredí židi napadli mírumilovnou Sýrii a podporujou teroristy - se snaží o komplexnější pohled na věc a pochopení souvislostí.
   Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   10:28 08.02.2019

   Martin23

   "Kdyby Rusové po sestřelení SU 24 na Turky "vletěli"
   Ono Turecko je pořád ještě v NATO. Rusové na ně vletět prostě nemohli. Skončilo by to buďto nějakou omezenou lokální ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Martin23

   "Kdyby Rusové po sestřelení SU 24 na Turky "vletěli"
   Ono Turecko je pořád ještě v NATO. Rusové na ně vletět prostě nemohli. Skončilo by to buďto nějakou omezenou lokální konfrontací, ve které by Rusko nemělo vůči NATO šanci. V horším případě by se to zvrhlo v jadernou válku a tu by prohráli všichni. Proto Putin ten políček nakonec skousnul a s Erdoganem se skamarádili. Kluci se prostě potřebují.

   "Takže tyhle nesmysly o vypnuté PVO jsou zcela mimo. Je evidentní, že syrská PVO pracuje velmi omezeně a to na politickou objednávku. Rusko jim prostě nedovolí sestřelovat izraelská letadla."
   Hloupé řeči. Rusové jim nedovolí sestřelovat izraelská letadla, ale vlastní Il-20 ano? Spíš je to tak, že se syrská PVO fakt snaží, ale nedokáže to.

   "Podobné články potom slouží fanatikům, kteří z toho mají dětinskou radost, aniž by byli schopni komplexně vnímat realitu."
   Spíš má pár lidí radost, že po masáži ruské propagandy o tom, jak S-300 zatnul Izraeli tipec, se ukazuje, že opravdu nejde o zázračné zbraně. A omezený počet kvalitních PVO systémů prostě Izrael nezastaví. Jen mu zkomplikuje život. Je to trochu dětinská radost, ale co už:)

   "7. Stačí si uvědomit, co se stalo, když Izrael porušil dohody a došlo k sestřelu ruského IL. Jak izraelská administrativa lítala do Moskvy pro pojeb."
   Ne nelítala. Poslali tam vojáky, kteří vysvětlili, jak se to stalo. Žádná omluva, zastavení útoků, ani nic podobného se nekonalo, je to jen přání otcem myšlenky. To můžu úplně stejně napsat, že když Lavrov jede jednat do Německa nebo USA, jede si pro pojeb. Ne, nejede, státu spolu prostě mluví. A když se stane podobná věc, tak je moc dobře, že spolu mluví.
   Skrýt celý příspěvek

   • Martin23
    10:53 08.02.2019

    1. Termín "vletěli" může mít mnoho významů. Rozhodně jsem tím ale nemyslel vojenský konflikt. Spíše politické a ekonomické kroky, popřípadě různé schválnosti.

    2. Sestřel IL byl ...
    Zobrazit celý příspěvek

    1. Termín "vletěli" může mít mnoho významů. Rozhodně jsem tím ale nemyslel vojenský konflikt. Spíše politické a ekonomické kroky, popřípadě různé schválnosti.

    2. Sestřel IL byl celý o jedné věci - podle mého názoru Izrael porušil dohodu a útočil z nedohodnutého směru. Proto se to celé semlelo.

    Také je to přijde draho, protože Rusko tuto skutečnost potrestalo tím, že prodalo Iránu S 300, kterému Izrael tak bránil.
    Další porušení dohody, další obchod.

    Ale jsem si jistý, že po této zkušenosti si již smluvní strany dají pozor.

    3. Mohu vědět, kde probíhá ta ruská propaganda? Zde, na ČT, na Nově? To bych si fakt rád poslechl.
    Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     11:16 08.02.2019

     "Spíše politické a ekonomické kroky, popřípadě různé schválnosti."
     Tak těch dělali dost. Ze dne na den turecká zelenina a ovoce přestali splňovat ruské hygienické předpisy. Rusům ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Spíše politické a ekonomické kroky, popřípadě různé schválnosti."
     Tak těch dělali dost. Ze dne na den turecká zelenina a ovoce přestali splňovat ruské hygienické předpisy. Rusům bylo doporučováno netrávit dovolenou v Turecku, apod. Ale ty dvě země jsou pro sebe navzájem docela důležití obchodní partneři, takže kdyby toho nenechali, bolelo by to oba.

     "Sestřel IL byl celý o jedné věci - podle mého názoru Izrael porušil dohodu a útočil z nedohodnutého směru"
     A na čem je ten názor založený. Máš nějaké indicie o tom, že jsou "dohodnuté" směry útoků? Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel.

     "Také je to přijde draho, protože Rusko tuto skutečnost potrestalo tím"
     Lol. Nikoho nepotrestalo. Rusko to udělalo, aby neztratilo tvář. Ale je vidět, že zatím se ve skutečnosti nic nezměnilo. S-300 není v provozu, nebo není proti Izraeli používán. To je trest?

     "Mohu vědět, kde probíhá ta ruská propaganda? "
     Seznam dezinformačních webů ti sem kopírovat nebudu. Ale stačí projít linky, které sem dávají borci jako givi, fakkta a podobní. Včera tu byl odkaz na youtube video, kde s vážnou tváří tvrdili (v ruštině), že Su-57 má kanón ráže 30mm, F-35 20 mm a proto je Su-57 o 50% lepší. Občas to působí dost upoceně:)
     Skrýt celý příspěvek

     • dave22
      13:52 08.02.2019

      Uz jen pro to ze F35 ma 25 mmm. Takze jen o 25%.... Ne tihle poslove rudych zprav jsou nepoucitelni a nema cenu s nima ztracet cas.

      Uz jen pro to ze F35 ma 25 mmm. Takze jen o 25%.... Ne tihle poslove rudych zprav jsou nepoucitelni a nema cenu s nima ztracet cas.

     • Charlie
      07:58 09.02.2019

      Sestřel Il-20 byl primárně průser ve velení PVO, jenže pro vytvoření si reálného obrázku bychom potřebovali vědět trochu víc než jen info pro média, takže naší nejlepší šancí je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sestřel Il-20 byl primárně průser ve velení PVO, jenže pro vytvoření si reálného obrázku bychom potřebovali vědět trochu víc než jen info pro média, takže naší nejlepší šancí je počkat, jestli někdo "leakne" nějakou interní zprávu (ideálně potřebujeme dve - Ruskou, která by ještě pojednávala o činnosti syrské PVO, a izraelskou), jinak můžem dělat jen lepší či horší hypotézy.

      Napadá mě, že izraelci nechtěli letět přes Golany, který jsou nejspíš pod drobnohledem radarů a nevíc je maj dobře zmapovaný, ale chtěli zkusit něco novýho a nachytali Syřany na švestkách (rozuměj, ti vůbec nečekali, že by odtama mohli přiletět). No a protože je takhle převezli, některý elementy syrský PVO se urvaly z řetězu a začaly střílet po všem co se pohnulo a Il-20 byl "fat juicy target" tak to po něm nějakej horlivej operátor prostě prásknul.

      Však co se stalo potom - Rusové spustili humbuk, Izraelci všechno dementovali, pak se v Moskvě navštívili, vydali tiskovky a syřani dostali IFF zařízení. Co se v moskvě mezi Rusy a Izraelci upeklo nevíme, mohly se dohodnout nějaký upřesnění pravidel izraelských náletů ("klucí klidně si ty černý huby bombardujte, ale nemotejte se při tom u našich letadel, ať nám zas něco nesestřelej, dyť je znáte") co já vím. Taky nevíme jakou dohru to mělo v Rusko-Syrských vztazích, kdo dostal jakej pojeb (a to si pište že se prcalo, vsadím se že ti tydýti co do Iljušky poslali raketu už sou u pěšího útvaru někde v bojový zóně).
      Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   06:54 09.02.2019

   6 - Pokud izraelský útok projde navzdory S-300, Rusové tvář ztrácejí. Že by ji ztráceli dobrovolně, jak vysvětluješ v bodě 8, tomu prostě nevěřím.

   8 - to by Rusové museli být ...
   Zobrazit celý příspěvek

   6 - Pokud izraelský útok projde navzdory S-300, Rusové tvář ztrácejí. Že by ji ztráceli dobrovolně, jak vysvětluješ v bodě 8, tomu prostě nevěřím.

   8 - to by Rusové museli být blázni
   Nejprve Rusko s velkou slávou přiveze S-300 jako prostředek pro zastavení izraelských útoků, mluví se o tom, že Izrael si už v Sýrii ani neškrtne,
   a pak Rusko nedovolí, aby S-300 sestřelovaly izraelské letouny?
   Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    07:49 09.02.2019

    Předně bych chtěl podotknout, že S-300 jsou v Sýrii v řádu měsíců, za takovou dobu nedosáhnete ani počáteční, natož plné způsobilosti. Pokud tedy kompletům minimálně velí rusové, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Předně bych chtěl podotknout, že S-300 jsou v Sýrii v řádu měsíců, za takovou dobu nedosáhnete ani počáteční, natož plné způsobilosti. Pokud tedy kompletům minimálně velí rusové, tak jsou primární rozkazy ty z Ruska.

    Za druhé nevíme, jaké a jak velké priority Rusko v Sýrii má - klidně je možné že "Dobré vztahy s Izraelem" a "Nenechat Syřany vyprovokovat Izrael" je větší než "Podpořit prodeje S-300 úspěšnou akcí". Mimochodem - S-300 je výběhový komplet, který se nejspíš už nevyrábí (nebo se vyrábí jen omezeně), vždyť i Syřani dostali skladbu techniky zahrnující exportní verze i starší kousky původem z ruské PVOS.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     12:44 09.02.2019

     Souhlasím s tím, že S-300 pravděpodobně nejsou plně připravené.

     Já ale reagoval na příspěvek Martina23, který tvrdil, že jde o domluvenou hru mezi Izraelem a Ruskem. Takovou hru ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Souhlasím s tím, že S-300 pravděpodobně nejsou plně připravené.

     Já ale reagoval na příspěvek Martina23, který tvrdil, že jde o domluvenou hru mezi Izraelem a Ruskem. Takovou hru bych považoval z ruské strany za čistě ztrátovou: pro Rusko by bylo lepší žádné S-300 nevozit, než je tam přivézt a nechat v nečinnosti, a to z těchto důvodů:

     - zajistilo by to "Dobré vztahy s Izraelem" stejně dobře jako když tam S-300 jsou a nechají Izrael létat
     - nevyvolalo by to u kupců podezření že S-300 nemají proti americkým stihačkám šanci
     - nevyvolalo by to negativní emoce u běžných Rusů kvůli zničeným Pancir (podívej se na video co poslal Tango23)
     Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  23:57 07.02.2019

  ...no je to ze strany Ruska a jeho milců prostě takové to klasické vysvětlování proč si s ruskou (pardon, syrskou) PVO Izrael pohrál a že vlastně nepohrál, obvyklým stylem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...no je to ze strany Ruska a jeho milců prostě takové to klasické vysvětlování proč si s ruskou (pardon, syrskou) PVO Izrael pohrál a že vlastně nepohrál, obvyklým stylem vietnamského trhovce snažícího se udat malé kalhoty "velikost dobrá pane, vy velkej!"

  Nikdo nepochybuje o tom, že by Rusko za cenu strašlivých ztrát a pravděpodobného kolapsu nahnilé pseudoekonomiky dokázalo i konvenčně Izrael vyzmizíkovat. ALe je nanejvíc jisté (a Rusové to moc dobře ví), že než by k tomu došlo, tak by se nad Moskvou a dalšími městy objevily atomové hřiby izraelských JZ.
  Takže po porážce vlastně pro Rusko bezvýznamného Izraele by Rusko získalo "kořist" v podobě svých zlikvidovaných pár moderních zbraňových systémů kterými disponuje, pár moderně vycvičených vojáků kterými disponuje (tam by se nikdo se zelenými mužíčky opravdu nepáral), definitivně komatózní ekonomikou a následky útoku JZ, na který by odpověděli, ale kam? Na už dobitý pidiIzrael?

  ...prostě, tenhle Goliáš ne že tahá za kratší konec provazu, ale David si ho na provaze vodí kam potřebuje...
  Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
   07:25 08.02.2019

   Viz odpověď výše.

   Asi by sis měl odpovědět na otázku, proč tedy Rusko svým vstupem do syrského konfliktu v roce 2015 všechny ostatní hráče výrazně upozadilo a drží je v náležitém ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Viz odpověď výše.

   Asi by sis měl odpovědět na otázku, proč tedy Rusko svým vstupem do syrského konfliktu v roce 2015 všechny ostatní hráče výrazně upozadilo a drží je v náležitém odstupu?

   Asi by sis měl nejprve zjistit, jaké vztahy spolu má Rusko a Izrael a popřemýšlet o tom, proč by oba aktéři tyhle vztahy chtěli ohrozit syrskou otázkou?

   Když i potom budeš psát tyhle nesmysly, tak to souvisí s nedostatečnou vyzrálostí (tedy věkem) nebo mentální nedostatečností.
   Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    17:19 09.02.2019

    martin
    "Asi by sis měl odpovědět na otázku, proč tedy Rusko svým vstupem do syrského konfliktu v roce 2015 všechny ostatní hráče výrazně upozadilo a drží je v náležitém ...
    Zobrazit celý příspěvek

    martin
    "Asi by sis měl odpovědět na otázku, proč tedy Rusko svým vstupem do syrského konfliktu v roce 2015 všechny ostatní hráče výrazně upozadilo a drží je v náležitém odstupu?"

    Aha..a muzes me teda napsat jak konkretne rusko drzi v odstupu treba izrael ?
    Nebo je to tak, ze izrael si nad sirii stale dela co chce, jako pred ruskym vstupem v 2015 ?
    Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
   08:17 08.02.2019

   2 RiMr71

   sice se pohybujeme v rovině pitomé sci-fi, ale zareaguji na ty vaše atomové hřiby nad Moskvou.
   IAF můžete ze svého výčtu rovnou škrtnout, ty nemají prostředky, jak JZ nad ...
   Zobrazit celý příspěvek

   2 RiMr71

   sice se pohybujeme v rovině pitomé sci-fi, ale zareaguji na ty vaše atomové hřiby nad Moskvou.
   IAF můžete ze svého výčtu rovnou škrtnout, ty nemají prostředky, jak JZ nad území Ruska dopravit,
   popřípadě pokud si při tom sci-fi scénáři myslíte, že budou piloti tankovat nad Černým mořem, Thumbs up :-)

   Zbývá už jen třístupňový Jericho 3, zaprve by bylo těch pár zodolněných sil zlikvidovano ještě dřív, než by se stihly otevřít poklopy, zadruhé, i kdyby se přecijen podařilo těm pár jednotek kusů opustit silo, nemáte 100% šanci, že by také nad území Ruska dopadly, osobně to vidím max na 70% úspěšnost, tudíž tak 2-4 hříbky. Ačkoli je to vcelku velká potvora, pro hlavici zůstává podle zdrojů max 1000-1500kg, dolet se různí, od 11 000km v nejoptimističtějších případech, nicméně většina zdrojů se shoduje na doletu +- 5000km, zase - bez šance ohrozit Ruské území jako celek. Připouštím, že se vrhám do příšerného a pitomého OT, ale proč si o tom jednou za čas nepopovídat :-)

   Jsem rád, že to ještě nevzdal Charlie, Kolt, Larry, Balm, Sermtam, Shania, Skelet, Flanker, Luky, Danny, Omacka, Cernakus, pár kluků ze Slovenska a nicky, které jsem v rychlosti opomenul zmínit. Vždyť já se tu v podstatě čertím a chovám jak sprostej vůl, jen kvůli cca 5 nicknamům, které neustále zaplavují diskuze infantilníma tezema.

   2 Shania

   že ty si ty "paciente" (myšleno jen v tom nejlepším :-) ) na vysokoškolských kolejích a středoškolských internátech taky ze sluchátek neustále poslouchal "Radar failure, ECM failure, Hydraulic failure, ACS failure, EOS failure.....EJECT! EJECT! "......rok mi trvalo, než jsem se naučil s Eaglem na "full realistic", Flankera jsem kvůli azbuce neuměl ovládat nikdy, ani přepnout radarové režimy. Škoda, že teď po 10 letech bych s tim Eaglem už ani nenahodil motory :(
   Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    17:25 09.02.2019

    Ano, izraeli by skutecne stacilo jen odpalit jericha na rusko.
    Proc si myslis ze by rusove dokazali vcas znicit jejich sila ? Ci ze by ona uspesnost utoku byla jen cca 70% ?
    Kdy a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, izraeli by skutecne stacilo jen odpalit jericha na rusko.
    Proc si myslis ze by rusove dokazali vcas znicit jejich sila ? Ci ze by ona uspesnost utoku byla jen cca 70% ?
    Kdy a kde predvedla ruska pro svoje realne schpnosti (proti cvicnym cilum) ?

    A i ten dolet 5k km staci na to aby izrael vymazal evropske rusko, sibir je naprosto nepostatna, bez funckni ruske casi je sibir nesamostatna a ztracena.. a nejspis by ji schramstli cinani kde uz dnes je jich vic nez rusu.
    Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  23:16 07.02.2019

  Syřani očividně jedou vůči izraeli v režimu "akceptovatelných ztrát" a Izrael to ví a dost si hlídá tu hranici, kdy sice ukazuje svaly a občas kousne, ale zas ne moc.

  Hezky to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Syřani očividně jedou vůči izraeli v režimu "akceptovatelných ztrát" a Izrael to ví a dost si hlídá tu hranici, kdy sice ukazuje svaly a občas kousne, ale zas ne moc.

  Hezky to ukazuje neaktivita syrské PVO. Pokud totiž Izrael nasadil letouny EL/W-2085 a syrskmá PVO si jich vůbec nevšímala (přitom pro S-200 a S-300 jdou tohle primární cíle, ne nějaká uprděná F-16), tak je to proto, aby nedráždili kobru - odplata za sestřelení by znamenala silnou izraelskou odpověď, a rozsáhlejší konflikt s Izraelem si Sýrie dovolit nemůže, ta má svejch starostí dost a nějaká výrazná letecká kampaň ze srany Izraele b ymohla výrazně narušit současný poměr sil. Dokonce si odvážím spekulovat, že občasné bombardování Íránských sílů Syˇřanům nevadí, udržuje to íránce v lati a přitom syřanům nemůžou říct křivé slovo (ti můžou ukázat na svoje zničené komplety PVO a říct "co chcete víc?").

  Sýrie v současné době nemá zdroje ani kapacity na odvrácení masivního náletu IAF na svoje území a zároveň by zničení jejího relativně silného deštníku PVO lákalo její sousedy k větším dobrodružstvím v syrském vzdušném prostoru (zejména Turci by se nejspíš utrhli ze řetězu).

  Přitom učinit celou síť hůře prostupnou by bylo v Ruských silách - stačilo by dodat komplety REB a pasivní sledovací systémy (rusové mají ve výzbroji několik novinek, které se nejspíš dosti dotahují na naší Věru) na jedné straně a rakety delšího doletu pro S-300 na druhé. Bohužel pro ně a bohudík pro Izrael ten stále drží Golany, ktaré efektivně stíní veškerou aktivitu Izraelců nad jejich domácím územím, takže se syrská PVO nemůže předem připravit - pokud by tam ty krtiny nebyly, tak si obzorové radary v klidu čtou provoz nad letišti i v hloubce izraelského území a celení a obsluhy kompletů syrské PVO by si mohli v klidu připravit léčky a protiopatření. Takhle jim nezbývá než čekat, co a kde se přes kopce přehoupne (a to už je pozdě, Izrael má dost klouzavých pum s dostatečným dostřelem, aby mu stačilo jen vykouknout spoza hranic a hotovo).
  Skrýt celý příspěvek

  • danny
   23:32 07.02.2019

   Vidím to hodně podobně. I kdyz Syřani něco zachytí, tak musejí sakra přemýšlet o následcích

   Vidím to hodně podobně. I kdyz Syřani něco zachytí, tak musejí sakra přemýšlet o následcích

   • logik
    23:49 07.02.2019

    To, že Izrael nasadil EL/W-2085 nasadil, je ovšem jen hypotéza. Nebo existuje pro to nějaký důkaz?

    Jinak Syřani zatím pálili po všem možném včetně Ruských letadel, což tak, že by ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To, že Izrael nasadil EL/W-2085 nasadil, je ovšem jen hypotéza. Nebo existuje pro to nějaký důkaz?

    Jinak Syřani zatím pálili po všem možném včetně Ruských letadel, což tak, že by sakra přemýšleli na to, jestli střílet nebo ne, zrovna nevypadá......
    Skrýt celý příspěvek

  • Martin23
   07:42 08.02.2019

   V podstatě souhlas až na ty Turky. Jejich roli samozřejmě necharakterizuje syrská PVO, ale dohody s Ruskem o společném postupu.

   Chování všech aktérů a jejich jednotlivých ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V podstatě souhlas až na ty Turky. Jejich roli samozřejmě necharakterizuje syrská PVO, ale dohody s Ruskem o společném postupu.

   Chování všech aktérů a jejich jednotlivých ozbrojených složek je pak limitován právě tím, co tito aktéři očekávají a jaké mají cíle.

   Není cílem nikoho z nich, aby se ze Sýrie stalo bojiště velmocí.

   Proto je zřejmé, co uvádíte. Všichni naoko do toho šlapou, ale ve skutečnosti jde o dohodnutou hru. Proto Izrael bombarduje s minimálními škodami a syrská PVO se zaměřuje pouze na rakety a nikoliv na jejich nosiče.

   PS. Systém Věra je 25 let stará záležitost a je již dávno překonaná.
   Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    07:56 08.02.2019

    S tou Věrou jste myslím mimo mísu. Jednak jí ERA neustále modernizuje (současná Věra-NG je poměrně nová záležitost a neustále dostává upgrady), jednak tyhle systémy nezastarávají ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S tou Věrou jste myslím mimo mísu. Jednak jí ERA neustále modernizuje (současná Věra-NG je poměrně nová záležitost a neustále dostává upgrady), jednak tyhle systémy nezastarávají tak výrazně (záleží u nich hlavně na výpočetním výkonu a úrovni SW a oboje se modernizuje výrazně snáz než třebas PLŘS). Navíc v ERA kutí další upgrade založený na příjmu odraženého šumového signálu.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:14 08.02.2019

   Takže Syřani si obstarají nejmodernější systémy PVO aby je pak nechali coby "akceptovatelné ztráty" likvidovat jako na střelnici ? :). Je fascinující, jak si poražený zdůvodňuje, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Takže Syřani si obstarají nejmodernější systémy PVO aby je pak nechali coby "akceptovatelné ztráty" likvidovat jako na střelnici ? :). Je fascinující, jak si poražený zdůvodňuje, že vlastně má všechno pod kontrolou :).
   Skrýt celý příspěvek

   • Martin23
    11:15 08.02.2019

    Syřani si nic neobstarali.
    Tato konkrétní věc je věcí Ruska a Izraele.
    Rusové od svých politiků očekávají podporu Sýrie a tak se tam musí dovést nějaká PVO.
    V Izraeli zase ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Syřani si nic neobstarali.
    Tato konkrétní věc je věcí Ruska a Izraele.
    Rusové od svých politiků očekávají podporu Sýrie a tak se tam musí dovést nějaká PVO.
    V Izraeli zase očekávají tvrdý postup vůči Hizballáhu a vůči Iránu.
    Proto nálety.

    Objektivně jsou ztráty při těch stovkách náletů nicotné.
    A když půjdeme do důsledku, tak ta různá videa o zničení konkrétní techniky, nemusí úplně odpovídat prezentovanému.

    To je jak Trumpův úder Tomahawky.
    Nebudu hledat přesná čísla, ale aby někdo vystřelil přes 70 raket za hromady milionů dolarů a rozbil jeden prázdný, dříve výzkumný, komplex a pak tři mini základny s několika boudami v polích, to mi přijde úsměvné. To byla pěkná inscenace pro US diváky.
    Na druhou stranu likvidace staré munice . to jsou další náklady a takto z toho byl aspoň politický profit.
    Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     11:40 08.02.2019

     cloveka to vzdy tak potesi pri srdci ked na forum zavita clovek ktory ma pristup k vysledkom stoviek utokov o ktorych neexistuje verejne info a preto dokaze vyhodnotit ich ...
     Zobrazit celý příspěvek

     cloveka to vzdy tak potesi pri srdci ked na forum zavita clovek ktory ma pristup k vysledkom stoviek utokov o ktorych neexistuje verejne info a preto dokaze vyhodnotit ich ucinnost. Relevantne info to tu chybalo.

     Pripadne clovek ktoremu sa zdoveruju zo svojimi planmi politici jednotlivych mocnosti a on sa s nami o ne podeli.

     Mozem sa opytat. Operacne hlasenie posiela IDF, alebo o stratach reportuje Syrska armada? Putin volava v pondelky, alebo si to nechavate na vikend?

     Len skoda, ze to co ten clovek hovori tak nejak nesedi s realitou a nema zmysel. Ako napr tie stovky utokov ktore Izrael robi pre upokojenie verejnej mienky doma a ktore boli doteraz zo strany IDF utajovane a verejnost o nich nebola informovana. Zmena nastala az ked bolo treba zehlit politicke prusery pred volbami.
     Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  21:32 07.02.2019

  Vypadá to na další možný úder, pokud to Írán s Hizballáhem neuzavře sám(proto to Izrael zveřejnil) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to na další možný úder, pokud to Írán s Hizballáhem neuzavře sám(proto to Izrael zveřejnil) :

  https://www.jpost.com/Middle-E...

  Podobnou íránskou továrnu na výrobu přesných raket v Lakatija Izrael zničil před cca 5 měsíci, při kterém Syřané sestřelili ruský letoun IL-20.
  Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  20:48 07.02.2019

  Z toho článku jsem jelen.

  Z toho článku jsem jelen.

  • Czertik
   22:35 07.02.2019

   Jednoduse - izraelci k zniceni cilu vyuzili zazitou rutinu lidi, misto nejakeho technickeho figle.

   Jednoduse - izraelci k zniceni cilu vyuzili zazitou rutinu lidi, misto nejakeho technickeho figle.

   • danny
    23:37 07.02.2019

    Ostatně nebylo by to poprvé. Mám dojem, že větší části vynikající pověsti izraelských zbraní tvoří kreativita a neotřelé postupy jejich uživatelů, než reálna technologická ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ostatně nebylo by to poprvé. Mám dojem, že větší části vynikající pověsti izraelských zbraní tvoří kreativita a neotřelé postupy jejich uživatelů, než reálna technologická nadřazenost.
    Skrýt celý příspěvek

    • Charlie
     15:31 09.02.2019

     Tak oni Izraelci dokázali zázraky i se starejma střepama, není to tak dávno co proti pětapadesátkám a dvaašedesátkám bojovali v lepším případě centurionama, ale v horším i na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak oni Izraelci dokázali zázraky i se starejma střepama, není to tak dávno co proti pětapadesátkám a dvaašedesátkám bojovali v lepším případě centurionama, ale v horším i na Shermanech nebo jiným šrotu, první válku jim vybojovalo víceméně muzeum.

     Zbraně maj špičkový a vůbec bych se nebál říct že jsou asi nejlepší konvenční armáda na světě (ne že by třebas Amíci měli horší, ale Izraelci mají lepší motivaci, jde jim totiž o kejhák).
     Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:38 07.02.2019

  Izrael provádí úspěšně a efektivně útoky na pozemní cíle v Sýrii průběžně od roku 2012. Článek je psán, tak jako by se celou tu dobu nemohli vůči syrské PVO postavit nebo ji obejít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael provádí úspěšně a efektivně útoky na pozemní cíle v Sýrii průběžně od roku 2012. Článek je psán, tak jako by se celou tu dobu nemohli vůči syrské PVO postavit nebo ji obejít a eleminovat nikdy předtím, když neměli ten převratný sovětský vynález vyráběný nyní na ukrajině? :-D ...to tu celou dobu nebylo dost informací na iternetu o postavení a stavu syrské PVO?
  Podle takových chvalozpěvů by bylo s podivem, že by Sýrie vůbec ještě měla nějaké funkčí systémy PVO. A i přesto je evidentně mají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:31 07.02.2019

  Dost pochybuji, že SAAF vypina přehledove radary, které jsou stejne statické a jejich poloha je známá.

  Radary protivzdusnych systemů mají být stejně vypnuté a zapinají se az ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dost pochybuji, že SAAF vypina přehledove radary, které jsou stejne statické a jejich poloha je známá.

  Radary protivzdusnych systemů mají být stejně vypnuté a zapinají se az při ohrozeni/utoku.

  Daleko vetsi roli u syrske IADS hraje ROE a teren jim defakto neumoznuje vcas reagovat na IAF utoky...
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:40 07.02.2019

   maj recht, předsedo, jsou to jen zbožné pohádky o zázračných systémech, jako svého času o tamaře

   maj recht, předsedo, jsou to jen zbožné pohádky o zázračných systémech, jako svého času o tamaře

  • Slavoslav
   07:32 08.02.2019

   jop, ak si dobre spominam tak v povodnych clankoch s odvolavkou na Izraelske zdroje sa hovorilo, ze Syria dostala o utokoch na Iranske ciele dokonca echo s upozornenim nech ...
   Zobrazit celý příspěvek

   jop, ak si dobre spominam tak v povodnych clankoch s odvolavkou na Izraelske zdroje sa hovorilo, ze Syria dostala o utokoch na Iranske ciele dokonca echo s upozornenim nech nezasahuje.

   Akou formou a ako dlho dopredu to je otazka, ale museli vediet, ze sa nieco chysta.
   Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  19:50 07.02.2019

  Ejhle, ona ta dokonalá pvo z Ruska asi nebude tak supr a samospasna jak se rádo říká

  Ejhle, ona ta dokonalá pvo z Ruska asi nebude tak supr a samospasna jak se rádo říká

 • omacka
  18:55 07.02.2019

  Se vším respektem pane Cimala, nechápu ty vaše články, půlka ověřitelných fakt a půlka nesmyslů. Tvrdíte-li podle informaci: jedna paní povídala, že byl zničen komplet krátkého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Se vším respektem pane Cimala, nechápu ty vaše články, půlka ověřitelných fakt a půlka nesmyslů. Tvrdíte-li podle informaci: jedna paní povídala, že byl zničen komplet krátkého dosahu Tor na, co dělal Tor na syrské PVO základně?, když jek syrská PVO nemá, kde jsou pak mrtví ruští vojáci z něj?.. Tyhle nesmysli kazí vaše články.

  Prošel jsem ty vaše zdroje..
  Informace o zničeném Toru pochází z ukrajinského zdroje, který opěvuje Kolčugu, ale také se v něm zcela prokazatelně mylně uvádí, že syrská armáda vlastní komplety Tor, jak je vidět níže.

  Úspěch izraelského letectva v Sýrii byl kvůli dodávce Ukrajiny do komplexu elektronického průzkumu. "že díky mobilnímu rádiolokačnímu komplexu Kolčuga získalo izraelské letectvo přesné údaje o poloze všech syrských systémů protivzdušné obrany včetně systému Tor a Pantsir-S, S-75 a radaru JY-28.
  http://avia.pro/news/ukrainska...
  Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   19:19 07.02.2019

   mohol byt aj Iransky

   https://www.haaretz.com/middle...

   ale aj Syrsky podla niektorych ...
   Zobrazit celý příspěvek

   mohol byt aj Iransky

   https://www.haaretz.com/middle...

   ale aj Syrsky podla niektorych zdrojov

   https://web.archive.org/web/20...
   Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
   19:20 07.02.2019

   Je to tak, ale AN mají čistě prozápadní politiku a pan Grohmann to tu opakovaně zmiňoval, že jsou jasně vyhranění "doprava", tudíž je jasné, že kromě "faktů", převzatých ze ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je to tak, ale AN mají čistě prozápadní politiku a pan Grohmann to tu opakovaně zmiňoval, že jsou jasně vyhranění "doprava", tudíž je jasné, že kromě "faktů", převzatých ze zahraničních militaryfor a magazínů bude omáčka okolo (promiň, to slovo se vybízí :-) ) vždycky tendenční.

   Mě to ani nevadí, AN je bulvární military web a nijak se tím netají, nicméně dávají prostor mase čtenářů a jsou tu aktivní diskuze, takže si člověk může pokecat a psát subjektivní pocity. Na odborných a nebo alespoń trochu profesionálních military forech si to člověk dovolit nemůže, protože tam když nepřispíváš jasně k tématu a nepřinášíš informace, které diskuzi fskticky obohacují, tak tě módi na spoustě fór po čase bez milosti zabanují, tady něco takového moc nehrozí a pokud nejseš vyloženě "Fakkta" nebo dlouhodobě sprostej jak dlaždič, tak si tu může cimtat pentli kdokoli. Jde o kliky, počty příspěvků
   Skrýt celý příspěvek

   • petr.martykan
    19:54 07.02.2019

    Když jsem nedávno pročítal Vaše příspěvky ke článku k F15X a bludy okolo F35, tak nevím, kdo je více bulvární...:DDD

    Když jsem nedávno pročítal Vaše příspěvky ke článku k F15X a bludy okolo F35, tak nevím, kdo je více bulvární...:DDD

    • raziel87
     20:00 07.02.2019

     vždyť o tom přesně píšu :-) Můžu si tu cimtat penti Já "Karel, Hynek i Vilém", prakticky tu neexistuje supervizor, který by ty s*čky mazal. I teď to tak je, je tu 14 příspěvků a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     vždyť o tom přesně píšu :-) Můžu si tu cimtat penti Já "Karel, Hynek i Vilém", prakticky tu neexistuje supervizor, který by ty s*čky mazal. I teď to tak je, je tu 14 příspěvků a správně by tu měly být s odřenýma ušima maximálně dva! Omáčkův a Slávova odpověď. Všechno ostatní je žumpa "a když já si myslim, že..." zejtra tu bude příspěvků 100, k tématu sotva 10. A takhle to tu je pořád milý pane, proto "bulvární military web" sedí jako pudel na hrnec. I když tu obrovské množství existencí žije v tom, že bez jejich názoru se ostatní neobejdou, já se alespoň umím podivat do zrcadla a přiznat si to
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:01 07.02.2019

      raziel87

      Naprostý souhlas, taková je realita diskuzí AN. Před časem pár let zpátky byli diskuze na úrovni. Články se doplňovali v diskuzi, byli i zajímavé náměty, diskutující měli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      raziel87

      Naprostý souhlas, taková je realita diskuzí AN. Před časem pár let zpátky byli diskuze na úrovni. Články se doplňovali v diskuzi, byli i zajímavé náměty, diskutující měli vůči sobě respekt, atd. Určitě by nebylo na škodu, kdyby admin či osoba pověřená hlídala diskuze a dávala varování a poté smazat. Pitomoučkých příspěvků je tu v poslední době už moc a vlastně už víš dle článku co najdeš v diskuzi. Být Grohmannem, tak s tím něco dělám, čtenost stránek mu to neovlivní.
      Skrýt celý příspěvek

   • Dovi
    21:57 07.02.2019

    Čím tento váš příspěvek přispívá tématu? To by jste si na profi vojenských forech nemohl jen tak dovolit napsat :)

    Čím tento váš příspěvek přispívá tématu? To by jste si na profi vojenských forech nemohl jen tak dovolit napsat :)

    • raziel87
     22:18 07.02.2019

     A copak to Dovíku nepíšu? Alespoň, si přečtěte, co jsem napsal, kdybyste si to přečetl, tak byste ten výkřik do tmy nesesmolil. Světlo a tmu rozeznáváte? Dost už bylo OT

     A copak to Dovíku nepíšu? Alespoň, si přečtěte, co jsem napsal, kdybyste si to přečetl, tak byste ten výkřik do tmy nesesmolil. Světlo a tmu rozeznáváte? Dost už bylo OT

   • Jirosi
    22:57 07.02.2019

    Vzhledem k tomu, že u dosti "zbytečných" diskuzí jsou zdrojem vaše zbytečné komentáře. Nemusíte čekat na admina a můžete zahájit "partizánský" boj.

    Vzhledem k tomu, že u dosti "zbytečných" diskuzí jsou zdrojem vaše zbytečné komentáře. Nemusíte čekat na admina a můžete zahájit "partizánský" boj.

    • raziel87
     09:26 08.02.2019

     bohužel jsem jen běžný uživatel PC, mít hackerské schopnosti, už máš dávno zablokovanou IP adresu, protože právě kvůli tobě a tobě podobným se tu často chovám jako vulgární hovado, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     bohužel jsem jen běžný uživatel PC, mít hackerské schopnosti, už máš dávno zablokovanou IP adresu, protože právě kvůli tobě a tobě podobným se tu často chovám jako vulgární hovado, přitom bych za normálních okolností mlčel, popřípadě přispěl jen ve chvíli, kdy se píše o letecké technice do roku "2000", tam mám načteno a v LOCK ON a DCS virtuálně nalétáno hodně. Bavit se odborně o F-35 dost dobře nelze, já bohužel nemám lepší zdroje než web a ATM, L&K.....to je na odbornou diskuzi o něčem tak aktuálním a v mnoha směrech tajném, zoufale málo nemyslíš?
     Skrýt celý příspěvek

   • astor
    05:03 08.02.2019

    Hlavně si dejte bacha na ty zelenáče s pravopisnými chybami. Ani nemrknete a jste trollem a slizkým kremlobotem. Navrch často dáváte Masarykem střílet do dělníků...

    Hlavně si dejte bacha na ty zelenáče s pravopisnými chybami. Ani nemrknete a jste trollem a slizkým kremlobotem. Navrch často dáváte Masarykem střílet do dělníků...

  • Karel Cimala
   22:58 07.02.2019

   Zdravím Vás
   původní informace o zničení systému Tor pochází z:
   https://free-news.su/interesno...
   je to syrský server, za kterým stojí někdo z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zdravím Vás
   původní informace o zničení systému Tor pochází z:
   https://free-news.su/interesno...
   je to syrský server, za kterým stojí někdo z ruských vojenských kruhů
   odvolává se na информационное агентство «Avia-Pro», kde dole na stránce je odkaz na „kontakty“ a zjistíte, že sídlo je v Moskvě
   proto je v článku zmiňována i tato agentura
   http://avia.pro/news/ukrainska...

   a pokud Vás zajímá celkový obraz a rozbor schopností syrské PVO, zde je např. článek od Jevgenije Damanceva na TopWar, to je opravdu ruský server, hovoří zde i o verzi «Тор-М2У»
   https://topwar.ru/147760-kogda...

   mějte se
   Skrýt celý příspěvek

   • Czertik
    17:35 09.02.2019

    Holt, pro nejake ruske fandy je nemyslitelne, aby na budku dostavala i jejich moderni/nejmodernejsi pvo , bez "spatnych a unikatnich" okolnosti.
    protoze to je jejich jedina ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Holt, pro nejake ruske fandy je nemyslitelne, aby na budku dostavala i jejich moderni/nejmodernejsi pvo , bez "spatnych a unikatnich" okolnosti.
    protoze to je jejich jedina utecha.
    V 91 a 03 kdyz sadam dostal na budku se utesovali tim, ze to byla zastarala pvo a tudiz to o nicem nevypovidalo.
    Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  15:58 07.02.2019

  Ak to tak bolo, tak potom pred Izraelom"smekám". Ale ak to tak bolo, tak nabudúce Sýrska PVO už na podobnú fintu neskočí. Čo potom Izrael vymyslí?

  Ak to tak bolo, tak potom pred Izraelom"smekám". Ale ak to tak bolo, tak nabudúce Sýrska PVO už na podobnú fintu neskočí. Čo potom Izrael vymyslí?

  • jj284b
   16:08 07.02.2019

   ak radary nevypnu, tak si ch Izraelci pekne ocheckuju... a btw, letka F35 vie pomocou AN/ASQ-239 tiangulovat postavenia radarov celkom presne...

   ak radary nevypnu, tak si ch Izraelci pekne ocheckuju... a btw, letka F35 vie pomocou AN/ASQ-239 tiangulovat postavenia radarov celkom presne...

   • flanker.jirka
    20:52 07.02.2019

    na triangulaci stačí jakýkoliv slušný RWR i na starších strojích, kterých má Izrael více než dost, jde o velmi efektivní způsob využití, sbírat data tak dokáže prakticky při ...
    Zobrazit celý příspěvek

    na triangulaci stačí jakýkoliv slušný RWR i na starších strojích, kterých má Izrael více než dost, jde o velmi efektivní způsob využití, sbírat data tak dokáže prakticky při každém, byť jen cvičném letu na velké vzdálenosti od sebe.
    Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
   18:16 07.02.2019

   O to, že Izrael něco nevymyslí bych se rozhodně nebál. Tady ani nejde o nějakou dodávku ukrajinských Kolčug, to je spíš sekundární a troufám si tvrdit terciální složka při vedení ...
   Zobrazit celý příspěvek

   O to, že Izrael něco nevymyslí bych se rozhodně nebál. Tady ani nejde o nějakou dodávku ukrajinských Kolčug, to je spíš sekundární a troufám si tvrdit terciální složka při vedení výzvědné činnosti nad územím Sýrie. Stejně Izrael dostává od USA pravidelně satelitní snímky celého území v různých zobrazovacích spektrech, takže vědí v podstatě o všem do 12h, nejpozději 48 hodin.

   U stacionární PVO je to v podstatě rozsudek smrti a docela se divím, že toho Izraelští piloti nerosekali mnohem víc. Pokud by měla syrská PVO opravdu účinně působit, tak aby si Izraelci ne 2x, ale raději 4x rozmysleli, zda podniknou protipozemní úder v hloubi syrského území,
   pak by PVO museli zajišťovat bez výhrad ruští profesionálové a rozhodně by něměli obsluhovat exportní verze (dnes již přecijen zastaralého systému) S-300. Pokud by se ruská armáda rozhodla konat a opravdu odkryla karty a dodala nejmodernější systémy včetně vlastních vyškolených obsluh a hlavně leteckého krytí, které nebude sestávat z jednotek kusů Su-35, tak si nedělám žádné iluze, že by Izraelci mnoho šancí neměli, prakticky by neměli skoro žádné a Rusko by je smetlo i přes velké ztráty na vlastní technice a lidech do drtivého K.O. Na to je Izraelské území přecijenom moc malé, byl by to neférový boj Davida s Goliášem, kde by David v ruce neměl dost silný prak.

   Nicméně za současné situace si tam stejně Izrael bude dělat co chce a maximálně se podaří sundat v ojedinělých případech Sufa.
   Skrýt celý příspěvek

   • raziel87
    18:26 07.02.2019

    A rusové nic takového dělat nebudou, protože s Izraelem mají dlouhodobě poměrně dobré vztahy a židovská komunita je v rusku rozšířená, není důvod si z Izraelitů dělat nepřátele ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A rusové nic takového dělat nebudou, protože s Izraelem mají dlouhodobě poměrně dobré vztahy a židovská komunita je v rusku rozšířená, není důvod si z Izraelitů dělat nepřátele kvůli Sýrii. Udělají jenom tolik, aby si Izraelští piloti nedělali úplně co chtěli a jednali s rozmyslem. Ani Izrael nemá potřebu válčit "natvrdo" se Sýrií. Sice se tam mezi sebou pořád řežou a haraší zbraněmi, ale nikdy ne tak, aby se natvrdo vymítili. Vždyť podle Starého zákona pochází halachové i arabové ze stejné matky, takže si budou bráškové pořád dávat přes držku, ale v konečném důsledku se "nezabijou" :-)
    Skrýt celý příspěvek

   • jj284b
    18:39 07.02.2019

    problem je ze Rusko nema kapacity na udrzanie masivnych sil v Syrii..

    problem je ze Rusko nema kapacity na udrzanie masivnych sil v Syrii..

   • Jirosi
    18:54 07.02.2019

    Východní PVO na středním východě, snad ve všech válkách zajišťovali východní profesionálové. Proč by to najednou mělo být jinak?

    Východní PVO na středním východě, snad ve všech válkách zajišťovali východní profesionálové. Proč by to najednou mělo být jinak?

    • raziel87
     19:00 07.02.2019

     mám šestý smysl :-) Přesně jsem si před chvílí řikal, kdy přijde úderná jednotka "Jirosi" a začne mávat Šetidenní válkou a Jom Kippurem. Jirosi, jsi velmi předvídavý člověk ...
     Zobrazit celý příspěvek

     mám šestý smysl :-) Přesně jsem si před chvílí řikal, kdy přijde úderná jednotka "Jirosi" a začne mávat Šetidenní válkou a Jom Kippurem. Jirosi, jsi velmi předvídavý člověk ;)

     Inu, i tehdy tam byly exportní verze S-75 a jistě víš, že v roce 1973 stihli i přes mimořádné úspěchy a lví bojovnost IAF pilotů, kteří dokázali zvrátit prakticky nemožné velmi, velmi citelné ztráty na izraelském letectvu. Jenže ty sem zase přideš s oduševnělou tezí, že to tak nebylo, že ty stroje spadly kvůli technickým závadám, slunečním větrům a hlavňové výzbroji
     Skrýt celý příspěvek

     • Míša
      20:14 07.02.2019

      Přijde mi to spíš, jak hloupý alibismus. Ruská strana se již rozhodla konat(nikoliv přímo otevřeně válčit), PMU-2+pancíř+Buk jsou dá se napsat páteří jejich vlastní armády + ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přijde mi to spíš, jak hloupý alibismus. Ruská strana se již rozhodla konat(nikoliv přímo otevřeně válčit), PMU-2+pancíř+Buk jsou dá se napsat páteří jejich vlastní armády + zaváděné. Takže pokud Syrské PVO pod IAF zvadne, bude to průser, který mohou žehlit jen tvojí výmluvou.

      Ale taky jsem nikde neuvedl, že Izrael nebude mít krušný chvilky, ale vsadím si na něj, vždy čelil výzvám moderní ruské PVO(Kub mu opravdu naložil)
      Skrýt celý příspěvek

     • raziel87
      20:24 07.02.2019

      pravdu máš! "Tři prsty" mi úplně vypadly

      pravdu máš! "Tři prsty" mi úplně vypadly

     • Jirosi
      22:47 07.02.2019

      Ale to nic nemění na faktu, že to byl úspěch spíše sovětských baterii než místních.
      Takže tvářit se, že dnes tam ti kluci z východu zase nesedí je poněkud mimo.

      Ale to nic nemění na faktu, že to byl úspěch spíše sovětských baterii než místních.
      Takže tvářit se, že dnes tam ti kluci z východu zase nesedí je poněkud mimo.

     • Luky
      12:12 08.02.2019

      Když už tady padají sázky na hypotetický konflikt, nejdůležitější vždy bylo hrát podle svých pravidel a ne pravidel protivníka.

      Pokud tedy stále budete vycházet z předpokladu, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Když už tady padají sázky na hypotetický konflikt, nejdůležitější vždy bylo hrát podle svých pravidel a ne pravidel protivníka.

      Pokud tedy stále budete vycházet z předpokladu, že v podstatě obklíčená Sýrie (se svými spojenci) bude hodná, nechá se "férově" 7 dní v týdnu a 24 hodin denně ohrožovat od moře, z Libanonu, Izraele, Jordánska, případně Iráku i Turecka...protože i z těchto zemí operují letadla CENTCOMu, spolupracující s Izraelem a to ať už přímo nebo na informační bázi.... kdy si protivník bude volit dobu, podmínky a okolnosti k útoku....a tedy instalace a PVO v Sýrii budou pouze omezeně odpovídat na tyto "spanilé jízdy", můžeš si třeba vsadit na Izrael.

      Základem by ale bylo odpovědět masivním OCA strike, kombinovaným AS leteckým a SS raketovým útokem na letiště a instalace v Izraeli. Zatímco jeho protivníci mají slušnou hloubku obrany, Izrael má kulový. Odpovídat palbou jen na přilétávající zbraně nemůže být nikdy zcela efektivní.
      ------------
      Akorát to vypadá, že Rusáci řeší partii, kdežto zápaďákům zbývá onanovat nad vymazleností a krásou pěšců.
      Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   22:45 07.02.2019

   Nevypnou, dostanou harm. Proc vymyslet neco noveho ?

   Nevypnou, dostanou harm. Proc vymyslet neco noveho ?

 • major
  15:57 07.02.2019

  Chceš říct, soudruhu kapitáne...

  Chceš říct, soudruhu kapitáne...

  • alexa123
   16:02 07.02.2019

   Neviem ako ostatní, ale ja som ťa nepochopil.

   Neviem ako ostatní, ale ja som ťa nepochopil.