Jak je to s cenou CZ 805 BREN?

Civilní CZ 805 BREN
Foto: Civilní verze CZ 805 BREN. / Česká zbrojovka

Před týdnem se objevil v Lidových novinách článek Ondřeje Stratílka kritizující nákupní cenu pušek CZ 805 BREN pro Armádu České republiky. Cena armádní CZ 805 BREN je podle článku údajně až dvakrát větší, než cena civilní verze CZ 805 BREN prodávající se v běžné obchodní síti.

Na článek Lidových novin zareagovalo jak Ministerstvo obrany ČR (MO ČR), tak i Česká zbrojovka. Odpovědi byly v obou případech shodné - nelze srovnávat cenu civilní a vojenské verze CZ 805 BREN.

„Přezbrojení Armády ČR ručními zbraněmi je komplexní proces, který nelze jednoduše srovnávat s pořízením „civilní“ verze útočné pušky jednotlivcem. Cenový rozdíl mezi vojenskou a civilní verzí je dán neporovnatelným konstrukčním řešením, vybavením, službami a zárukou,“ dočteme se na stránkách MO ČR.

Rozdíl cen je údajně způsoben především bohatým příslušenstvím. Podle informací České zbrojovky cena příslušenství ke zbrani (bez optiky) dosahuje až 26 800 Kč. Vojenská verze je náročněji testována (větší počet testovacích výstřelů) a cenu také zvyšují výcvikové, školící a servisní služby.

Tisková zpráva České zbrojovky ke konstrukčním rozdílům civilní a vojenské verze CZ 805 BREN:

(Pro větší obrázky klikněte na náhledy)CZ 805 BREN

CZ 805 BREN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace CZ 805 BREN

Nová útočná puška české armády CZ 805 BREN je již od počátku terčem kritiky. Jednou z výtek byl i ...

Nové zásobníky od firmy DH Industries pro CZ 805 BREN

Před více než týdnem jsme vás na stránkách Armádních novin informovali o záměru Armády ČR pořídit si ...

Indická armáda začíná testovat CZ 805 BREN

Indická armáda letos v zimě začne s dlouhodobým testováním pěti útočných pušek, mimo jiné i CZ 805 ...

Česká CZ 805 BREN pro francouzského vojáka?

Francouzská armáda oficiálně spustila výběrové řízení na nové ruční palné zbraně. Jde o největší ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • GAVL
  14:33 07.08.2014

  Hezký den, Cena za vojenskou verzi těch 64 324 je vůči civilní zřejmě přijatelná. Civilní verze mi jako taková přijde přepálená. Vzhledem k tomu , že SA58 koupím z nových či ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezký den,
  Cena za vojenskou verzi těch 64 324 je vůči civilní zřejmě přijatelná.

  Civilní verze mi jako taková přijde přepálená. Vzhledem k tomu , že SA58 koupím z nových či nově vyrobených dílů do 20 000 Kč se sklopkou a raily pořídím do 1000 Kč.

  Docela by mě zajímalo kolik výstřelů garantují u civilní verze, že tomu přikládají takovou váhu ku záruce a ceně. To vyrábějí dvě různé hlavně, že mluví o různě vyrobených částech zbraně ? Možná by chtělo více konkretizovat.
  Pak taky nechápu to školení a výcvik u civila se předpokládá, že to zvládne sám dle primitivního manuálu a voják potřebuje doví jaký školení , kterým zdůvodňují vyšší cenu? To by mě zajímalo kolik za to účtujou.
  Chápu, že to tam píší když už to je účtováno, ale jako obhajobu bych tam potřeboval detailnější rozbor cen jednotlivých částí a služeb.

  Bylo by zajímavé porovnat nákupní cenu s SA58 když byla zaváděna do výzbroje československé armády. Myšleno obě zbraně ve shodné výbavě.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4