Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách

Foto: Členové ruské námořní pěchoty. /
Členové ruské námořní pěchoty; ilustrační foto / Ruské ministerstvo obrany

Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní analýzy CNA (Center for Naval Analyses) představil vojenské koncepty, jakým Rusko plánuje porazit své nepřátele v budoucích válkách.

Potlačení výhod protivníka

Dmitry Gorenburg je považován za odborníka na ruskou armádu. Je držitelem doktorátu politických věd z Harvardské univerzity. Gorenburg také provozuje známý blog o ruské armádě Russian Military Reform.

Podle Gorenburga vojenské technologie směřují k vyšší automatizaci, využívání dálkově ovládaných zbraňových systémů a systémů umělé inteligence. Takový vývoj Rusko staví do nevýhody, neboť nedisponuje (ani v blízké budoucnosti) technologickou základnou, která dokáže konkurovat technice Západu. Ruský vojenský průmysl ztrácí především na poli automatizace, útočných bezpilotních letadel a moderní elektronice všeho druhu.

Omezení si uvědomují i sami Rusové. Před krizí ruský průmysl navazoval spolupráci se západními firmami s cílem získat moderní vojenské technologie a technologie "dvojího" využití. Po anexi Krymu však došlo k přerušení spolupráce a k uvalení sankcí.

Ruský průmysl ztratil v dohledné době možnost získat moderní západní technologie využitelné pro zbraňové systémy. Současná finanční krize způsobená hlubokým propadem ceny ropy také zpomaluje rozvoj a zavádění moderních zbraní využívající nejnovější technologie.

Armáda Ruské federace proto hledá způsoby, jak čelit západní převaze v elektronických systémech a automatizaci. Podle Gorenburga Rusko může využít dva koncepty - rušení komunikace protivníka a pomocí elektronického boje "potlačovat" schopnosti bezpilotních letadel, robotů a jiných automatizovaných systémů. V elektronickém boji přitom Rusko patří mezi velmoci.

Nedávno například firma KRET představila systém elektronického boje Richag-AV. Systém je určeny k rušení radarů a rádio-elektroniky přesně naváděné munice až na vzdálenost několika stovek kilometrů. Richag-AV lze umístit na pozemní, námořní i letecké platformy všeho druhu. Svými parametry údajně překonává obdobné západní systémy.

Hybridní válka a kyberoperace

Rusko využije nelineární (hybridní) a kybernetické způsoby války proti protivníkům, jak v období regulérního konfliktu, tak při bojích "v zastoupení" (viz východní Ukrajina). 

Pro ruskou "vládu pevné ruky" je navíc mnohem jednoduší použít hybridní způsob válčení, než pro vlády ohlížející se na demokratické zásady. Ruská vláda mnohem jednodušeji a efektivněji, bez ohledu na opozici, média nebo demokratické principy, rozhoduje o strategických věcech. V tomto má Rusko nad Západem značnou výhodu.

V případě války v zastoupení není pro Rusko překážkou přivést do konfliktu nájemné vojáky a další nepravidelné vojenské jednotky a podporovat je vlastními speciálními silami. Rusko se také může spoléhat (např. při tajných operacích) na přátelský nakloněnou populaci v "blízkém přihraničí". Stejně tak se Rusko nemusí ohlížet a starat o "morální" problémy a normy při vedení kybernetických operací.

Jaký význam mají kyberoperace ukazuje útok čínských hackerů na Kancelář pro personální řízení OPM (Office of Personnel Management) americké vlády. Během útoku čínští hackeři ukradli záznamy všech, kteří od roku 2000 získali bezpečnostní prověrku.

Kyberútoky tak mohou výrazným způsobem podkopat bezpečnost protivníka. Navíc kyberútoky jsou ideální prostředkem hybridní války - velmi lehce a účinně se lze zbavovat odpovědnosti před očima světové veřejnosti.

Podle Gorenburga si Kreml udržuje dobré vztahy s hackery "na volné noze". Rusko v případě potřeby hackery mobilizuje za účelem útoku na konkretní zemi. Příklady jsou ruské kybernetické útoky na Gruzii (2007) a Estonsko (2008). Kyberútoky, jak ukázaly oba příklady, lze využít k narušení civilní infrastruktury i vládních komunikačních kanálů.

Přesné zbraně

Ruská armáda se soustředí na rozvoj přesně naváděných zbraní, především pro strategii označovanou v anglosaském světě jako A2AD (Anti-Access/Area-Denial). Jde o novou zkratku pro staré vojenské priority - získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusové se zaměří na ochranu svého území pomocí radarů a především střel země-vzduch. Rozmístění radarů a střel již probíhá na Krymu a v blízké budoucnosti najdeme A2AD systémy na Kurilských ostrovech, v Kaliningradu a v dalších zájmových pobřežních oblastech.

Přednost dostane rozvoj nízko-frekvenčních radarů, jenž mohou snadněji zaměřit americká neviditelná letadla jako je F-22A Raptor nebo F-35 Lightning II. Rusko však při uplatňování taktiky A2AD trpí nedostatečnou kapacitou ve vypouštění vojenských satelitů. Při odhalování nepřátelských útoků se spoléhá především na pozemní radary pokrývající klíčové oblasti.

Dochází k rozvoji a zavádění přesných útočných zbraní, jako jsou střely země-země Iskander s doletem 500 km. Ruské námořnictvo zavádí ponorky a lodě, schopné nést střely s doletem 2500 až 3000 km. Tyto zbraně nejsou vázané Smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty).

Střely lze vypustit i z malých lodí, jako jsou korvety nebo fregaty, což smazává nevýhodu nízké kapacity Ruska vyrábět velké vojenské lodě. Střely ohrožují (resp. jsou politickou kartou) nejen země sousedící s Ruskem, ale i vzdálenější státy. Ruské lodě a ponorky přitom mohou operovat z dobře chráněných vod Černého moře, Baltského moře nebo Ochotského moře.

Sázka na jaderné zbraně

Jelikož ruská armáda se nemůže početně ani technologicky vyrovnat v přímém střetu západním konvenčním silám, nebo vybudovat dostatečně silný odstrašující konvenční zbraňový systém, bude Rusko dále spoléhat na své jaderné zbraně.

Ruští vojenští stratégové využívají prezentaci ruského jaderného arzenálu jako kompenzaci za relativní slabost Ruska v konvenčních zbraních. Ruští vládnoucí představitelé pravidelně (ze strategických účelů) pouštějí na veřejnost informace o zavádění nejnovějších jaderných zbraní a připomínají, že Rusko je jaderné zbraně schopno použít a také dále rozmísťovat (např. na Krym).

Gorenburg však připomíná, že ruské harašení jadernými zbraněmi svým způsobem připomíná rétoriku NATO za studené války, které chtělo "jadernou propagandou" odradit Sovětský svaz od konvenčního útoku.

Podle Gorenburga ruští vojenští a političtí představitelé uznali vojenské zaostávání Ruska nejen za Spojenými státy, ale také za Čínou. Rusko se proto zaměří na oblasti, ve kterých dominuje s cílem kompenzovat celkovou slabost armády - především kyberoperace, přesné zbraně a taktické jaderné střely.

Zdroj: Russian Military Reform

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko si oficiálně nárokuje Arktidu a Severní pól

Moskva 3. srpna předložila OSN oficiální požadavek na přičlenění Arktidy včetně Severního pólu k ...

Ruské letectvo se připravuje na MiG-35S

Ruské ministerstvo obrany podepíše s firmou Mikojan-Gurjevič smlouvu na dodávku stíhacích letadel ...

Ruská protiteroristická kampaň na Kavkaze pokračuje

Během léta islamisté utrpěli na Kavkaze poměrně značné ztráty. Ruské bezpečnostní složky provedly ...

Zbraňové systémy stíhačky Suchoj T-50

Sjednocená letecká korporace výrobců letadel OAK (Ob'jedinjonnaja Aviastroitěl'naja Korporacija) ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Petr M
  18:04 31.08.2015

  Kolt, vojenská technika je proti emp chráněná, ale vše ostatní nebude nefunkční. během okamžiku přestane fungovat vše, nepojedou auta, nepůjde elektřina, voda, plyn topení, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, vojenská technika je proti emp chráněná, ale vše ostatní nebude nefunkční. během okamžiku přestane fungovat vše, nepojedou auta, nepůjde elektřina, voda, plyn topení, komunikace...to že nepůjde internet je ten poslední problém.

  i jeden výbuch přes jednu megatunu uprostřed Evropy ve výšce 400km by vyřadil vše v okolí 1500 km. Tuto variantu mají vojenští plánovači jistě promyšlenou.

  Apokalypsa není nutná, když Rusko odpálí pár střel, Nato na oplátku odpálí také pár, nemusí hned odpálit vše, přece jen mají hlavy států přímé spojení a mohou to včas zastavit.

  Trump má dobré názory na imigranty, podobný politik by se v EU hodil, jinak nás muslimští černoši a arabáči během několika desetiletí kolonizují a ovládnou.

  http://www.osel.cz/7699-odtajn...
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  17:15 31.08.2015

  Každý jsme nějaký.

  Každý jsme nějaký.

 • HonzaH
  07:35 31.08.2015

  Jo, a zapomněl jsem dodat. Zrovna v práci s desinformacemi byli rusové vždy vcelku dobří. Nevím jak je to dnes, ale asi s tím budou mít pořád dost zkušeností a hlavně hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo, a zapomněl jsem dodat. Zrovna v práci s desinformacemi byli rusové vždy vcelku dobří. Nevím jak je to dnes, ale asi s tím budou mít pořád dost zkušeností a hlavně hodně úspěchů.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  07:33 31.08.2015

  Koukám, že diskuze se opět trošku vzdálila od původního tématu. To mi ale připomíná, že je tu ještě jeden způsob války, který nebyl zmíněn (resp. byl v rámci hybridní války, i když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že diskuze se opět trošku vzdálila od původního tématu. To mi ale připomíná, že je tu ještě jeden způsob války, který nebyl zmíněn (resp. byl v rámci hybridní války, i když ne zcela doslovně). A to je válka informační nebo taky mediální. Dostupnost informací je dnes extrémně vysoká, což otevírá pole nejen pro šíření informací, ale také pro šíření desinformací. Ať už vznikly formou "tiché pošty" anebo se jedná o naprosto záměrně vypuštěné desinformace. My jsme svědky hlavně různých slovních přestřelek na diskuzích, kde se střetávají oba názorové tábory a také hromada placených blogerů a přispěvatelů.
  Důležitější ale je, že tyhle desinformace se nevyhnou ani lidem, kteří rozhodují o důležitých věcech, kdy se k nim ten správný mix informací a desinformací dostává i jinými kanály, než jen po diskuzích na netu a z různých blogů. To už pak mají na starosti různé tajné služby apod.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  22:48 30.08.2015

  Mariusy a co vlastně říkali vaši, když zjistili, že tu blbost nehraješ?

  Mariusy a co vlastně říkali vaši, když zjistili, že tu blbost nehraješ?

 • KOLT
  21:31 30.08.2015

  ad palo satko: A je to tu opět... Copak jsem psal něco o tomhle? Já vám vyvracel jiná tvrzení (o nemožnosti vystoupit z NATO, kupříkladu). A v dalším příspěvku nesmysl o tom, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad palo satko: A je to tu opět... Copak jsem psal něco o tomhle? Já vám vyvracel jiná tvrzení (o nemožnosti vystoupit z NATO, kupříkladu). A v dalším příspěvku nesmysl o tom, že jsem ignorant, protože jsem nečetl paměti zrádce Štrougala. Končím diskusi, tohle je bezpředmětné.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  21:02 30.08.2015

  Kolt, demagogia? a kde ste uviedol tu vami prečitanu literaturu, ktora dokazuje, tvrdenie Deortec-a že nas nik nebral ako samostanu entitu? no skuste si na nejaku spomenut, nech si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, demagogia? a kde ste uviedol tu vami prečitanu literaturu, ktora dokazuje, tvrdenie Deortec-a že nas nik nebral ako samostanu entitu? no skuste si na nejaku spomenut, nech si aj ja možem prečitat.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:57 30.08.2015

  ad Petr M: Po skutečně silném EMP útoku by skutečně šla naše technokratická společnost do kopru. Má to ale několik much. Jednak dostatečně silný EMP, aby vyřadil skutečně veškerou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad Petr M: Po skutečně silném EMP útoku by skutečně šla naše technokratická společnost do kopru. Má to ale několik much. Jednak dostatečně silný EMP, aby vyřadil skutečně veškerou elektroniku v celé Evropě by musel být skutečně hodně silný, respektive by jich muselo být víc. To znamená několik jaderných výbuchů. Pokud by někdo něco takového skutečně spustil, může nám už být vcelku jedno, jestli půjde internet nebo ne, protože naši matičku Zemi by následná "přestřelka" usmažila na škvarek. Další věc je, že právě vojenské záležitosti, především ty strategické, jsou proti EMP chráněny zpravidla velice dobře. Takže sice by nám nešel internet, ale mohli bychom to útočníkovi docela dobře oplatit. Prostě kdo jednou začne s JZ, zvláště pak strategickými, musí počítat s reálnou šancí, že tím zničí Zemi. Tak pitomý není ani Putin ani Obama (doufám, že ani Donald Trump, protože to fakt vypadá, že se ten šašek dostane do Bílého domu, ale u toho pošuka si nejsem jistý ničím...). Takže elektronický boj je pro Rusko určitě důležitá záležitost, také se mu patřičně věnuje a je v něm nepochybně dobré. Nicméně jeho provedení pomocí JZ je silně nepravděpodobné.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:41 30.08.2015

  ad palo satko: Takže opět demagogie. Pokud chci něco znát ze zahraniční politiky poválečného Československa, vůbec nemusím číst paměti pánů Štrougala a podobných. Existuje hromada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad palo satko: Takže opět demagogie. Pokud chci něco znát ze zahraniční politiky poválečného Československa, vůbec nemusím číst paměti pánů Štrougala a podobných. Existuje hromada odborné literatury, která mi ji zprostředkuje mnohem kvalitněji a především nestranněji. Nebo skutečně musím přečíst Mein Kampf, abych mohl kritizovat Herr Hitlera? Takže pokud chcete vést další debatu, prosím o fakta, ne o demagogické nesmysly.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  19:13 30.08.2015

  Kolt, dojde chlapik k rabinovi a povie mu že je neverec. ten sa ho spyta prečo? a on že proste neverí. a tak sa rabin spyta, či čital Pismo, ten pobie že nie, a či čital Koran, on ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, dojde chlapik k rabinovi a povie mu že je neverec. ten sa ho spyta prečo? a on že proste neverí. a tak sa rabin spyta, či čital Pismo, ten pobie že nie, a či čital Koran, on povie, že nie, tak či čital vodec nejaku nabožensku knihu a chlapik mu povie, že nie. a tak mu rabin povie: pane vy nie ste neverec, ale nič ignorant: to plati aj pre vas. takže až niečo o československej zahraničnej politike budete vediet, napište sem.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:56 30.08.2015

  ad palo satko: Tak takový blábol jsem už dlouho nečetl... Státy nemohly vystoupit z NATO? A na to jste přišel jak? On prostě nikdo nechtěl! Francie nechtěla vystoupit z NATO, jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad palo satko: Tak takový blábol jsem už dlouho nečetl... Státy nemohly vystoupit z NATO? A na to jste přišel jak? On prostě nikdo nechtěl! Francie nechtěla vystoupit z NATO, jen se nechtěla účastnit ve společných strukturách. Paměti Štrougala fakt číst nehodlám, tak velký masochista nejsem (a nemám toho zapotřebí z pracovních důvodů). Nicméně jejich kroky samostatnou politikou skutečně neoplývaly. Rok 1968 (ale taky 1956 v Maďarsku) byly jasným příkladem, jak dopadne stát VS, který se vzepře diktátu Moskvy. Znovu si to zopakovat? Ďakujem, neprosím.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  18:55 30.08.2015

  Předchozí vzkaz byl pro Bratry a sestry. Kolte omluva.

  Předchozí vzkaz byl pro Bratry a sestry. Kolte omluva.

 • marius
  18:52 30.08.2015

  Pánové jak jsem radil Wenetovi, škoda slov. Vzkaz pro Kolta:
  Nikdy jsem tu nikoho neurazil ani nebyl osobní, ale ty jsi neporovnatelně vĕtšì debil než Logik. Omlouvám se za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové jak jsem radil Wenetovi, škoda slov. Vzkaz pro Kolta:
  Nikdy jsem tu nikoho neurazil ani nebyl osobní, ale ty jsi neporovnatelně vĕtšì debil než Logik. Omlouvám se za nepolitickou nekorektnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  18:42 30.08.2015

  Jé 3 mímusy bez reakce, že by zas nějakému zdejšímu trolovi vadil můj názor na islamizaci EU?

  Nebo snad někdo snad někdo nesouhlasí s že po EMP útoku, proti kterému defakto není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jé 3 mímusy bez reakce, že by zas nějakému zdejšímu trolovi vadil můj názor na islamizaci EU?

  Nebo snad někdo snad někdo nesouhlasí s že po EMP útoku, proti kterému defakto není obrana, šla současná technokratická společnost do kopru?
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:53 30.08.2015

  Deortc, tvrdenie, že sme svoju zahraničnu politiku nemohli robit a nerobili je nepravdive. samozrejme, že sme nemohli vystupit z Varšavskej zmluvy, ale to realne nemohli ani štaty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deortc, tvrdenie, že sme svoju zahraničnu politiku nemohli robit a nerobili je nepravdive. samozrejme, že sme nemohli vystupit z Varšavskej zmluvy, ale to realne nemohli ani štaty v NATO (Okrem Francie, ale to je velmoc a ten "vystup" bol aky operetny). Ked si človek prečita pamäte, Štrugala a Chnoupka, tak ma nich opisane samostatne kroky ČSR najmä pri riešeni vzťahov s Nemeckom, Rakuskom, Vatikanom a dalšimi. na to aby CSR konala v zahraničnej politike inak ako ZSSR by sa musela zmenit komunisticka orientacia jej vlastneho vedenia na nejaku inu, ale to v časoch rozdeleneho sveta nebolo možne. Nikoho ani nenapadlo, okrem roku 1968 urobit niečo take, ako urobil Tito v Juhoslavii.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:24 30.08.2015

  Děkuju, že mínusováním bez odpovědi potvrzujete, že to jsou mínusy ze zoufalství. A klidně si to zas omínusujte, když Vás to baví.

  Děkuju, že mínusováním bez odpovědi potvrzujete, že to jsou mínusy ze zoufalství. A klidně si to zas omínusujte, když Vás to baví.

 • Deortc
  14:27 30.08.2015

  marius: Nepochybně žádný stát neprovádí zcela samostatnou politiku, ale je vázán mezinárodními smlouvami, závazky vyplývajícími z členství v různých mezinárodních spolcích, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marius: Nepochybně žádný stát neprovádí zcela samostatnou politiku, ale je vázán mezinárodními smlouvami, závazky vyplývajícími z členství v různých mezinárodních spolcích, atd..... avšak mezi dnešními možnostmi samostatně se rozhodovat a mezi tím co existovalo v dobách moskevského protektorátu (1948-89) jsou naproto propastné rozdíly.
  Když nám vládnul Kreml, tak Česloslovensko (obdobně jako i ostatní státy východního bloku) na mezinárodní scéně vůbec nebylo brané jako samostatná entita. Automaticky bylo se vždy předpokládalo, že názor československé vlády bude zcela shodný s názorem Kremlu. Československá vláda pokaždé zcela automaticky podpořila zájem Moskvy, nic víc od naší tehdejší vlády nikdo ani nečekal. To přece byla úplně jiná situace než jaká je dnes.

  Tvrdit, že ani dneska se jako stát nemůžeme samostatně rozhodovat, to je stejná demagogie, jako např. tvrdit, že mezi totalitou (nacistickou, bolševickou, náboženskou.----) a liberální demokracií vlastně není žádný rozdíl, protože ani v demokratickém státě si občan nemůže dělat úplně co chce, ale je omezován řadou zákonů. :P
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:06 30.08.2015

  Mohu se zeptat, co v mém příspěvku, který šest lidí označilo mínusem není pravda?

  Vy popíráte, že HDP zemí se musí porovnávat pomocí přepočtu na nějakou stabilní hodnotu? Nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mohu se zeptat, co v mém příspěvku, který šest lidí označilo mínusem není pravda?

  Vy popíráte, že HDP zemí se musí porovnávat pomocí přepočtu na nějakou stabilní hodnotu? Nebo jsou to jen "mínusy ze zoufalství"?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:48 30.08.2015

  ad marius: A teď tu o Červené Karkulce.... Kdybychom řekli, že tu radar nechceme, tak ho tu Amíci nepostaví, ani kdyby se na hlavu stavěli. Což je věc, kterou slintalové po starých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad marius: A teď tu o Červené Karkulce.... Kdybychom řekli, že tu radar nechceme, tak ho tu Amíci nepostaví, ani kdyby se na hlavu stavěli. Což je věc, kterou slintalové po starých dobrých sovětských časech špatně nesou, protože ačkoliv i tenkrát jsme mohli leccos ovlivnit, takovéhle strategické záležitosti se prostě nařizovaly z Moskvy. A zvlášť naše tehdejší politická reprezentace se v podobných případech moc nevzpěčovala. Především na to ale neměla absolutně žádný vliv veřejnost. A to je dle mě to nejdůležitější.
  Skrýt celý příspěvek

 • BrothersAndSisters
  12:37 30.08.2015

  Ano mariusy - a to je dobře, konečně vyspělé evropské země svou politiku koordinují tak, aby byla výhodná pro všechny. Dříve spolu evropské země vedly války na život a na smrt. To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano mariusy - a to je dobře, konečně vyspělé evropské země svou politiku koordinují tak, aby byla výhodná pro všechny. Dříve spolu evropské země vedly války na život a na smrt. To už je naštěstí minulost a my v ČR máme obrovské štěstí, že nás západní Evropa vzala zase do party a můžeme plně (a dost nezaslouženě) čerpat výhody společného trhu a společné bezpečnosti. Je to milionkrát lepší než dřív. I uprchlík ze Sýrie pozná, že je tu ráj. Hlupáky kterým prosperita a mír v Evropě vadí bychom měli z Evropy nějak dostat. Máš sbaleno?
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  11:30 30.08.2015

  Deortc: tvrdit ze CR, nebo jakykoliv jiný stát EU vede nezávislou politiku je omyl. U nás se rozhoduje max. o tom v kolika letech půjdeš do důchodu. O věcech typu jestli tu projede ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deortc: tvrdit ze CR, nebo jakykoliv jiný stát EU vede nezávislou politiku je omyl. U nás se rozhoduje max. o tom v kolika letech půjdeš do důchodu. O věcech typu jestli tu projede emerický konvoj, jestli u nás bude radar, nebo základna NATO, případně jestli se zůčastníme nějake války za svobodu a demokracii, se nerozhoduje v ČR. Bohužel není to lepší, než to bylo dřív. Lituji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  16:57 29.08.2015

  Jak Rusko porazí své nepřítele? Nato? Samozřejmě po vypuknutí konfliktu budou pravděpodobně v omezené míře nasazeny jaderné zbraně, totální kolaps téměř všeho v EU, USA stačí jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak Rusko porazí své nepřítele? Nato? Samozřejmě po vypuknutí konfliktu budou pravděpodobně v omezené míře nasazeny jaderné zbraně, totální kolaps téměř všeho v EU, USA stačí jen několik jaderných zbraní odpálených ve velké výšce cca 200 km na jejich územím, EMP se postará o zbytek. Není vůbec nutný masivní jaderný útok.

  Hned po konfrontaci s Ruskem je pro státy Evropy největší hrozba EU a její pro-muslimská imigrační politika.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:56 29.08.2015

  Wenet - kam na ta svá data chodím jsem Vám doložil v předchozím příspěvku. Protože je evidentně nečtete, tak další diskuse nemá smysl. Chodím k nim přímo ke světové bance a ne na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet - kam na ta svá data chodím jsem Vám doložil v předchozím příspěvku. Protože je evidentně nečtete, tak další diskuse nemá smysl. Chodím k nim přímo ke světové bance a ne na Russama přežvejkanou wiki, kde si to přežvejkají tak, jak se jim hodí. Zkoušel jste se nad Těmi daty alespoň zamyslet? Jak vysvětlíte, že nárůst HDP v dolarech mezi lety 92 a 93 byl podle té tabulky 50%, a přitom zároveň podle nich klesl podíl HDP vzhledem k roku 90 o 10%? To spadl mezi těmi roky dolar o 60%???

  Ono je totiž třeba těm údajům rozumět a umět s nimi zacházet. Ta čísla totiž používají místní měnu, která ovšem během té doby procházela hyperinflací, měnovou reformou a zároveň probíhala transformace hospodářství co s sebou zahrnovalo deregulaci cen (což má samozřejmě na lokální kupní sílu vliv, ale o výkonu hospodářství to říká ... nic) atd a tedy použít takováto nesmyslná čísla pro srovnávání může jen demagog.
  Pokud si vezmete přepočtené HDP na něco rozumně stabilního a srovnatelného, např. dolar se započtenou inflací, tak Vám ta čísla vyjdou najednou úplně jinak. Dál směšujete čísla s PPP a bez PPP a divíte se, že je má každý jinak atd..., ale to už je detail.

  To, že sankce nemají smysl a vliv pak je jasně vyvráceno současnou ruskou hysterickou reakcí ohledně západních potravin - kterou zároveň Putin dosti riskuje svojí popularitu, takže jen tak z plezíru by to nedělal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  10:29 29.08.2015

  to "Wenet01": Poznámka na téma "jižní Korea, Izrael a nepřipojení se k protiputinovským sankcím".
  Tento fakt velmi názorně ukazuje rozdíl mezi Ruskem a USA. Jak pro jižní Koreu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to "Wenet01": Poznámka na téma "jižní Korea, Izrael a nepřipojení se k protiputinovským sankcím".
  Tento fakt velmi názorně ukazuje rozdíl mezi Ruskem a USA. Jak pro jižní Koreu, tak pro Izrael jsou USA strategickým partnerem, vojenským ochráncem a vlastně do značné míry i garantem jejich současné existence. Přesto se oba ty státy rozhodují samostatně dle své vlastní samostatné zahraniční politiky a pokud to politici z těchto států uznají na potřebné, klidně jdou proti zájmům USA.
  Naproti tomu, když my jsme nuceně byli součástí moskevského protektorátu, v dobách, kdy jsme nuceně museli pěstovat "horoucí, nerozborné a nekonečné přátelství" s vládci z Moskvy (roky 1948-89), tak náš stát nebyl na mezinárodní scéně vůbec braný jako samostatná jednotka - československá vláda prostě jen vykonávala příkazy přicházející z Kremlu, žádná vlastní samostatná aktivita se nedělala a nikdo ji ani neočekával, nepočítal s ní. Prostě se jen vykonávalo co Kreml přikázal.
  Docela rozdíl v přístupu, že?

  ad. "sankční komedie" - nejspíš to až taková komedie nebude, když kremleboti do toho neustále šijí a neustále agilně tvrdí, že sankce jsou jen komedií. Kdyby ty sankce opravdu byly jen komedií, tak by přece nikomu nestály ani za řeč. Že o nich ruská věrchuška neustále mluví, to naopak naznačuje, že to až taková komedie nebude. Mimochodem, německá i česká ekonomika silně rostou, takže pro nás jsou ty sankce vlastně opravdu jen komedií, protože nás ekonomicky nijak nezasahují. :)

  Co se týče Ruska a jeho zbrojení. Jsem přesvědčen, že Rusko z důvodů svých omezených finančních a lidských (vědeckých) zdrojů nakonec bude rozvíjet jen ty technologie ve kterých je silné už od dob, kdy Rusko bylo ještě SSSR. Jedná se o rakety všech možných typů a jaderné zbraně.
  Robotizované zbraně, přesné zbraně, autonomní zbraně vybavené UI, zbraně energetické - laserové, plasmové, apod.... myslím si, že nic z toho nakonec Rusko v reálu vyvíjet nebude, protože na to nebude mít zdroje - ani finanční ani dostatečné zázemí vědecké a technologické. Z nouze prostě půjde nejlevnější a přitom dostatečně účinnou cestou - bude konstruovat nové rakety (nejspíš mobilní) všech možných typů (strategické i taktické) vybavené jadernými hlavicemi. Soustředit se bude za co možná největší znemožnění sestřelu takové rakety (stealth prvky, nepředvidatelnost trajektorie střely, klamné cíle,.....). Přesnost těchto raket bude nahrazována silou nálože - nebude tedy vadit když raketa přesně nepadne kam je plánováno, protože nálož bude mít dostatečně silnou.
  Obdobně i v případě konvenčních zbraní se dle mého názoru Rusko bude soustředit zejména na rozvoj zbraní, které sice nejsou příliš přesné, ale jejich plošný účinek v místě dopadu je natolik silný, že nějaká přesnost vlastně ani není třeba. Myslím, že bude rozvíjet raketomety s různými vakuovými náložemi, apod... přesné zbraně jsou totiž jednak technologicky velmi náročné a dále také i velmi drahé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  07:35 29.08.2015

  Azarbajžán je v roce 2014 69, Ukrajina 106. dle MMF, nevím kam na svá data chodíte, ale lišíte se od mezinárodního měnového fondu i od světové banky - tvrzení, že i teď je na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Azarbajžán je v roce 2014 69, Ukrajina 106. dle MMF, nevím kam na svá data chodíte, ale lišíte se od mezinárodního měnového fondu i od světové banky - tvrzení, že i teď je na tom UA lépe než Azerbajžán je do nebe volající nesmysl. Bělorusko mělo nižší HDP už v roce 1990 a UA definitivně předběhlo v roce 1994. Pokud neumíte Rusky, což nepředpokládám, tak grafy jsou srozumitelné i v azbuce https://ru.wikipedia.org/wiki/...
  O tom, že UA má horší hospodářské výsledky než za SSSR hovořil nedávno v Rakousku Porošenko a fakt, že UA měla lepší HDP za Sajuzu než Polsko, přičemž v devadesátých letech šla dolů vodou najdete rovněž v přiloženém grafu. UA padala ekonomika celá devadesátá léta a lépe než za SSSR na tom byli chvíli než v roce 2008 padli deifinitivně na hubu, mimochodem za údajně prozápadního Juščenka. UA byl stát na chvostu vždy a tvrdit, že za to může Rus, pokud Bělorus byl na výši je blábol.
  Sankce stojí peníze a nic neřeší, RF má problémy kvůli cenám ropy, ale představa jak se jim hroutí investice do armády kvůli sankcím je naivní...co se zboží týká, nežijeme v šedesátých letech a pokud sankce neuvalí Čína, Indie, Turecko, Korea, Izrael atd. atd. atd. tak regály nezejí prázdnotou a kupříkladu naši obchodní partneři mají v chemickém prýmyslu okamžitě náhradního dodavatele, v jiných odvětvích tomu jistě nebude jinak. Pokud něco RF silně potřebuje vždy to může objednat přes třetí zemi a pokud něco potřebuje západ tak se obchoduje sankce nesankce. Na svatou věc, že miliony Rusů musí prostě žít na Ukrajině nemá tak oběť těch co jsou na úřadu práce naprosto žádný vliv. A pokud Německo rozšiřuje Nord stream a podepisusje smlouvu s Ruskem, proto abyspolečně vyšachovali tu vaši úspěšnou Ukrajinu, tak k čemu ta sankční komedie je, už neví asi nikdo kromě Vás.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  06:17 29.08.2015

  Samozřejmě že má Ukr. horší hospodářské výsledky než za SSSR. Osobně si myslím, že se to tam ještě zhorší. Wenet má pravdu. Ty si asi myslíš, že ti křivdím, tak si ale po době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě že má Ukr. horší hospodářské výsledky než za SSSR. Osobně si myslím, že se to tam ještě zhorší. Wenet má pravdu. Ty si asi myslíš, že ti křivdím, tak si ale po době přečti co sem dlouhodobě píšeš.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:13 28.08.2015

  marius: Wenet tvrdí, že UA má teď horší hospodářské výsledky než za Sajuzu, i když GDP na hlavu má teď dvakrát vyšší, jak jsem i doložil. Ale já mám vymytý mozek a Wetnet ne. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  marius: Wenet tvrdí, že UA má teď horší hospodářské výsledky než za Sajuzu, i když GDP na hlavu má teď dvakrát vyšší, jak jsem i doložil. Ale já mám vymytý mozek a Wetnet ne.

  To už je jak ten vtip: Všichni jsou blázni, jen já jsem beruška.

  Zkuste místo urážek používat fakta.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  19:06 28.08.2015

  Wenete to je škoda slov. Ten výplach mozků ČT a BakaloBabišonovinách je strašný.

  Wenete to je škoda slov. Ten výplach mozků ČT a BakaloBabišonovinách je strašný.

 • logik
  18:42 28.08.2015

  Omlouvám se, poslední post patří jinam.

  Omlouvám se, poslední post patří jinam.

 • logik
  18:19 28.08.2015

  semtam: Jak jinak si představujete mír, než něčím ve stylu mnichova? Kus ukrajiny prostě ovládli bojůvky za podpory armády cizího státu - s cílem se připojit k tomu státu. Jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Jak jinak si představujete mír, než něčím ve stylu mnichova? Kus ukrajiny prostě ovládli bojůvky za podpory armády cizího státu - s cílem se připojit k tomu státu. Jak jinak si představujete mír, než že EU donutí Ukrajinu se toho území vzdát, stejně jako nás tehdy donutili se vzdát pod hrozbou místních bojůvek a vpádu Německých vojsk sudet?


  Wenet: sory, ale na nesouvisly surrealistický tok myšlenek lze těžko něco odpovědět....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:12 28.08.2015

  Ukrajina rusku něco vyhlásila, čím? Myslíte tím, jak ruská armáda obsadila Krym?

  A vy popíráte akce Ruské armády na Ukrajinském území, nebo to, že se v Donbasu střílí, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina rusku něco vyhlásila, čím? Myslíte tím, jak ruská armáda obsadila Krym?

  A vy popíráte akce Ruské armády na Ukrajinském území, nebo to, že se v Donbasu střílí, že mluvíte pouze o ekonomické válce?

  Ruské trhy pak dělají necelá čtyři procenta, loňský růst byl také čtyři procenta, přičemž export do Ruska klesl o třetinu. To je jasný důkaz toho, že export do Ruska nahradit umíme. To jsou čistá čísla, vy jste proti nim nepřinesl důkaz žádný.

  Dizervifikaci zahraničních partnerů sankcemi sice o něco snížíme, ale pokud bude EU v průšvihu, tak nás ta tři procenta fakt nevytrhnou a z maléru nevytáhnou.

  ===

  A že Ukrajina měla nejlepší startovní pozici je nesmysl. Ukrajina měla hodně průmyslu, ale většinou těžkého, popř. zastaralého leteckého a těžkého strojírenského, který nebyl výhledově konkurenceschopný. Koukněte se, jak u nás skončili podobné podniky, nebo jak úspěšná je ruská automobilka Lada.

  Čistá data: v roce 91 mělo Bělorusko na hlavu větší GDP než Ukrajina, stejnětak i Gruzie. U pobaltí jsem našel data za rok 1995, také jsou daleko před Ukrajinou.

  Postsovětské státy, co měli předtím menší HDP na hlavu, ať už Moldávie, Turkmeni/Uzbeki a jiné stány, Azerbajdžán atd.... zas zůstávají i teď za Ukrajinou.

  Takže není pravda ani že byla předtím na nejlepší startovní pozici, ani to, že je teď na chvostu.
  http://data.worldbank.org/indi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  18:11 28.08.2015

  Ukrajinská skonomika se od rozpadu SSSR mezi lety 1990 a 1999 propadla o polovinu, růst začal až v roce 2000 a vyvrcholil v roce 2004, v roce 2008 se propadla o 15% a úspěšné roky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinská skonomika se od rozpadu SSSR mezi lety 1990 a 1999 propadla o polovinu, růst začal až v roce 2000 a vyvrcholil v roce 2004, v roce 2008 se propadla o 15% a úspěšné roky 2012 a 2013 se vyznačovaly růstem v setinách procent. Ze zemí SSSR už před Majdanem nejběsnější spolu s Gruzií a Moldávií, které však měly naprosto jinou startovní pozici...Orientace na Rusko? Za Timošenkové kupříkladu...bylo naprosto jedno kam se UA orientuje, její ekonomika byl děs naprosto vždy, krom krátkých výkyvů, ovšem žebrák se stokorunou vykazuje rovněž náhlý ekonomický růst v desítkácj procent. Jestli si tohle představujete jako úspěšný stát jak píšete, tak máme zřejmě každý zcela jiné představy. Neodpověděl jste na mou otázku, jestli jste tam někdy byl, nebo něco řešil...předpokládám, že nikoliv a ekonomika Vám nevypoví tolik jako pohled na lidi, kteří v tom Vašem úspěšném státe žijí. Když to zobecním tak západ UA se živil zametáním a výkopovými pracemi v EU, zatímco východ pracoval v průmyslu se zaměřením na RF. Asociační dohoda s EU tak v důsledku znamenala pro bohatší východ země ekonomickou komplikaci a diletantství představitelů EU vedlo k tomu, že země bez pojítek začal rozpadat. Nevěřím pohádkám o zlém Rusku, zlých Spojených státech, připraveném převratu apod. To co se stalo je důsledkem nezamýšleného postupu EU, které nedošlo, že UA není stát, ale volný svazek válčicích kmenů. Východ neměl na vstupu do EU žádný logický zájem a to byl základní bod celého problému. Postup při převratu, střelbu, oprávněnost, neoprávněnost nemíním hodnotit - nejsme na morálním sluníčkovém serveru. Z hlediska EU se stal chybička, která nás bude stát peníze, z hlediska UA však jde o katastrofu a propad HDP souvisí sice s válkou na Donbasu, ale zbytek země jaksi zapomíná vzkvétat, přitom jejich obchodu s Evropou nic nebrání.
  Společná historie je prvek, pro národ jsou důležitější jednotné ideje z té historie vzniklé a ty USA mají (včetně té historie, den nezávislosti atd.), Ukrajinci nikoliv. My se tu můžeme hádat, ale pokud půjde o složité otázky můžeme po sobě ječet, můžeme se porvat, ale nikoho u nás nenapadne dělit Ústí nad Labem proto co dělá Praha, nebo Brno...Ukrajinec z Doněcku se od Ukrajince ze Lvova lišil názorově vce než průměrný čech od průměrného Poláka nebo Francouze. Zkrátka celý tenhle problém jsme si mohli ušetřit, kdyby se trochu přemýšlelo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:57 28.08.2015

  Mnichovská smlouva???

  Že vy o situaci nevíte nic, nebo víte, ale jen píšete svoje fantazie.

  Mnichovská smlouva???

  Že vy o situaci nevíte nic, nebo víte, ale jen píšete svoje fantazie.

 • semtam
  17:26 28.08.2015

  logik

  Ano, ale ve válce ekonomické, kterou Rusku vyhlásila Ukrajina sama. A to její HDP je opravdu spíš analogické s zeměmi třetího světa. Tato země měla s celého SSSR nejlepší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Ano, ale ve válce ekonomické, kterou Rusku vyhlásila Ukrajina sama. A to její HDP je opravdu spíš analogické s zeměmi třetího světa. Tato země měla s celého SSSR nejlepší startovní pozici. A nyní je na chvostu. Problém není kam země exportuje, ale jak hospodaří.

  A pokud my odepíšeme východní trhy, tak nám to nějaký meziroční růst nenahradí. Budeme mít jen zaručeno, že kdyby vznikla v EU krize, tak nás postihne v plné míře. A také to, že budeme jen montovny.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:17 28.08.2015

  Ne, na ukrajině rosto HDP, takže Wetnetovo srovnání se zimbabwe, která má HDP na hlavu desetkrát menší a které navíc HDP klesalo polovinu z posledních patnácti let klesalo je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne, na ukrajině rosto HDP, takže Wetnetovo srovnání se zimbabwe, která má HDP na hlavu desetkrát menší a které navíc HDP klesalo polovinu z posledních patnácti let klesalo je prostě blbina a nesmysl.

  Nic to nemění na tom, že konkurenceschopnost Ukrajinských podniků vzhledem ke světu klesala, míra korupce a další ukazatele, ve kterých Ukrajina za vyspělým světem zaostávala se nijak nelepšila, což ukazuje na to, že od předchozí politické orientace ukrajiny se nedalo čekat zlepšení.

  Váš poslední argument, že teď má propad HDP, jen ukazuje, že jste demagog, když srovnáváte vývoj hospodářství země v míru a ve válce.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:11 28.08.2015

  logik

  Co příspěvek to perla. Takže Ukrajině rostl HDP a byla její ekonomika směřována na Rusko. To, že se blíží ke krachu, tak za to může Rusko :). No, když ta nyní vzhlíží k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Co příspěvek to perla. Takže Ukrajině rostl HDP a byla její ekonomika směřována na Rusko. To, že se blíží ke krachu, tak za to může Rusko :). No, když ta nyní vzhlíží k EU, tak by jí měl HDP přece raketově růst. A není to mu tak.

  Ekonomika a propaganda jsou odlišné věci.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:56 28.08.2015

  A ohledně HDP ukrajiny opět nemáte pravdu, HDP ukrajiny od roku 2000 rostl až do začátku války. Že HDP přestalo růst v okamžiku, kdy ji soused ukradl kus území a na dalším kusu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ohledně HDP ukrajiny opět nemáte pravdu, HDP ukrajiny od roku 2000 rostl až do začátku války. Že HDP přestalo růst v okamžiku, kdy ji soused ukradl kus území a na dalším kusu proti ní válčí - na tom je něco divného?

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:52 28.08.2015

  Fakt je, že nás sankce stojí peníze. Nikoli, že to k ničemu nevede. Většina ruských zbrojních programů je mj. díky tomu zdržena, což už samo o sobě je kladný výsledek (bere to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fakt je, že nás sankce stojí peníze. Nikoli, že to k ničemu nevede. Většina ruských zbrojních programů je mj. díky tomu zdržena, což už samo o sobě je kladný výsledek (bere to agresorovi sílu pro další agresi).
  Další kladný výsledek je např. v tom, že je Rusko zdrženlivější v dalším agresivním postupu (např. napadení Mariupolu).

  ===

  To, jestli je ukrajina stát bez vlastních ideí nebo ne bych nechal na ukrajincích. Pokud mají historické kořeny takový vliv na úspěšnost země, pak se mohou jít takové spojené státy zahrabat. Národnostně je to jedna obrovská směska a historie žádná. Přesto to byl již od založení velmi úspěšný stát. Takže evidentně historie ukrajiny či její národnostní složení není žádný argument.

  Ano, ukrajina je obrovsky korupční země. Proto potřebuje nějakou změnu. Dosavadní pětadvacet let trvající orientace na Rusko změnu nepřinesla, naopak - jak sám píšete - vedla k prohlubování korupce.
  Pokud srovnáme úroveň korupce v zemích východního bloku, co se začali orientovat na Evropu (Pobaltí, středoevropské státy) s těmi, co zůstali orientované na rusko (Ukrajina, Bělorusko), tak jasně vidíme, že v prozápadních zemích je úroveň korupce menší.
  Je to tedy relevantní argument pro to, že by se to zlepšilo i na Ukrajině. Vy jste argument, že by se to nezlepšilo, žádný nepřinesl.

  Životy na ukrajině nestál vstup do EU. Životy stálo to, že Janukovič porušil volební slib a následně proti poklidným protestům proti tomu použil sílu. Další životy pak stála ruská anexe Krymu a nejvíce životů stála ruskými občany vedená (Strelkov, Borodaj) a ruskou armádou podporovaná (důkazy viz článek zde na AN) snaha ukrást Ukrajině další kus území.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:40 28.08.2015

  UA je ekonomicky středoafrická republika i ve srovnání s Běloruskem, které je jen orientováno na Rusko, i ve srovnání s Ruskem, které je také orientováno na Rusko:). Jejich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UA je ekonomicky středoafrická republika i ve srovnání s Běloruskem, které je jen orientováno na Rusko, i ve srovnání s Ruskem, které je také orientováno na Rusko:). Jejich ekonomické výsledky za posledních dvacet let skutečně nejsou důsledkem orientace na RF, ale výsledkem jejich schopností a pracovitosti.. Současný krátkodobý pokles HDP (jak skvěle říkáte) a zářná prozápadní budoucnost, znamená, že přišli i to nic co měli. SEtrvalý pokles HDP za posledních dvacet let vykazují státy jako Zimbabwe, Středoafrická republika a tam se řadí Ukrajina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:34 28.08.2015

  Pane Logiku ta čísla jsou krásná, ale těžko mohou vyvrátit základní fakt a to, že nás to prostě stojí peníze a navíc to k nečemu nevede.
  Samozřejmě mne k podobným úvahám vedou i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Logiku ta čísla jsou krásná, ale těžko mohou vyvrátit základní fakt a to, že nás to prostě stojí peníze a navíc to k nečemu nevede.
  Samozřejmě mne k podobným úvahám vedou i čistě osobní sobecké zájmy. Naše firma vyrábí komponenty, které nakupuje partner v Německu a následně je prodává do RF, krom přímého obchodu s Ruskem trpíme i poklesem výroby v Německu (proto mne baví jak se všude udává náš export do RF, který pokrývá minimum toho co nás to stojí)- lidi, kteří kvuli tomu přišli o práci a které jsem osobně propouštěl, jistě potěší, že to vlastně nikoho nic nestálo. Obětovali se za svatou věc, tedy za vizionářskou moudrost pana Chruščova a jen díky nim se podaří rusy na Krymu vrátit tam kam patří tedy na Ukrajinu - což je ostatně logické...
  Ukrajina má 25 let po pádu východního bloku horší hospodářské výsledky než za sajuzu - docela by mne zajíímalo jestli jste tam někdy byl, nebo jestli jste tam někdy něco obchodně řešil...? Naivní otázka, proč by to mělo být u nich jinak než u nás je totiž nádherná sama o sobě. Rusko je proti UA efektivní, nekorupční dokonale šlapající země, to samé Bělorusko a prakticky každý stát býv. SSSR. Dnes navíc neřešíme transformaci centrálně plánované ekonomiky a zavádění tržních principů, protože to už se jaksi stalo před dvacetipěti lety. Analogie s "naší orientací" na západ tak kulhá na obě nohy. Ukrajina je primárně nefunkční parodie na stát, bez jednotících ideí a dějin a sekundárně neskutečný kurupční moloch, kde prakticky ve vztahu ke státu téměř nic nefunguje. Najde se tam pár vyjímečných firem vlastněných dokonce i státem, ale to jsou vyjímky. Ukrajina v EU je vtip a navíc nechutný vtip, protože stál spousty životů a Ukrajinu jako takovou bude stát hranice, státnost a buducnost. Jejich cestana západ skončila už teď (myslíte, že se do Lvova hrnou investoři z unie - a to máte tisíc km od Donbasu) jen si to ještě neumíme přiznat
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:59 28.08.2015

  "Čerpat informace z mainstreamu je jako pokoušet se zahnat fyzickou žízeň CocaColou" (pjek: 28.08.2015 /11:56)

  ... a čerpat informace z tzv. alternativních médií je jako chtít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Čerpat informace z mainstreamu je jako pokoušet se zahnat fyzickou žízeň CocaColou" (pjek: 28.08.2015 /11:56)

  ... a čerpat informace z tzv. alternativních médií je jako chtít zahnat fyzickou žízeň zteplanou vodkou.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:57 28.08.2015

  Logik naozaj vstup ČR do EU znižil u vas korupciu? Zaujimave, lebo my sme implementovali rovnake opatrenia a veselo sa korupciou rozkradaju aj prostriedky z Unie. Sofistikovanejšie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik naozaj vstup ČR do EU znižil u vas korupciu? Zaujimave, lebo my sme implementovali rovnake opatrenia a veselo sa korupciou rozkradaju aj prostriedky z Unie. Sofistikovanejšie ale kedže je väčši kolač, tak to za tu namahu stoji.
  Ak chcela Unia a USA urobit poriadok s ukrajinskou korupciou a oligarchami mohla to urobit velmi lahko. Poazatykat ich v Londyne a New Youku v ich honosnych domoch a zablokovat im konta vo svojich bankach. Omyl Unia miluje oligarchov, ved čo ma z chudobneho Ukrajinca?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:50 28.08.2015

  Sankce: jistě že nás a ostatní země ty sankce něco stojí, ale máte nějaký jiný nápad jak ukázat Rusku, že tímto způsobem si vlastní zájmy v Evropě fakt prosazovat nebude? To máme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sankce: jistě že nás a ostatní země ty sankce něco stojí, ale máte nějaký jiný nápad jak ukázat Rusku, že tímto způsobem si vlastní zájmy v Evropě fakt prosazovat nebude? To máme putina pochválit ke krásné akci a dělat že nic? Jen do okamžiku, kdy to zase zkusí jinde? Tohle je mimo války jediná možná reakce.

  Rusové ze svého vlastního pohledu můžou být v právu a hlídají si svoji sféru vlivu, ale ta se neslučuje s našimi zájmy.
  Pro nás je hrozba jak příliš silné rusko (pokud nezmění způsob myšlení a nezačnou se chovat jako moderní země), ale i naopak příliš slabé, kde by hrozil rozvrat.

  Putinovi to nakonec nejspíš i vyhovuje, dokázal ze západu udělat opět vnějšího nepřítele a eliminuje tak svoji vnitřní opozici.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:34 28.08.2015

  Kozlus: Cože? No pokud hospodářství během jednoho roku vyroste o 4%, tak tím nahradí 4%, která exportujeme do ruska, kdyby export náhle přestal. Co je na tom k nepochopení?

  Kozlus: Cože? No pokud hospodářství během jednoho roku vyroste o 4%, tak tím nahradí 4%, která exportujeme do ruska, kdyby export náhle přestal. Co je na tom k nepochopení?

 • logik
  15:33 28.08.2015

  Kozlus: ale samozřejmě, že na to mají vliv z velké části i jejich politici. Ale právě jeden z kladných efektů, které měl pro ČR vstup do EU, byla nutnost implementace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: ale samozřejmě, že na to mají vliv z velké části i jejich politici. Ale právě jeden z kladných efektů, které měl pro ČR vstup do EU, byla nutnost implementace protikorupčních zákonů, které největší excesy v tomto směru přecijenom znemožnily či alespoň ztížili. Stejný efekt by se dal čekat i na Ukrajině.

  To, že většina politiků na Ukrajině jsou zloději ale nijak nemění můj argument, že přetrvávající orientace na rusko vedla Ukrajinu jen do větších a větších problémů bez jakékoli vyhlídky na změnu. A tedy, že ponechání tohoto trendu by vedlo dříve či později ke kolapsu Ukrajiny, jediná šance byla v pokusu o reformaci ekonomiky a ne v udržování nekonkurenceschopných podniků. A to byla cesta, kterou ukrajině nabízela EU - a která u ostatních zemí východního bloku byla úspěšná, byť třeba někdy za cenu krátkodobého poklesu HDP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:28 28.08.2015

  " Je to objem výroby snadno během jednoho dvou let nahraditelný, i kdyby klesnul zcela na nulu. "

  Ehm, coze?

  " Je to objem výroby snadno během jednoho dvou let nahraditelný, i kdyby klesnul zcela na nulu. "

  Ehm, coze?

 • logik
  15:25 28.08.2015

  wenet: To co tvrdíš je jednoduše vyvratitelné a to z několika důvodů.

  1) Export německa do ruska není zdaleka tak významný. Celkový objem exportu německa je přes 800 miliard ...
  Zobrazit celý příspěvek

  wenet: To co tvrdíš je jednoduše vyvratitelné a to z několika důvodů.

  1) Export německa do ruska není zdaleka tak významný. Celkový objem exportu německa je přes 800 miliard eur
  http://www.finance.cz/zpravy/f...
  celkový objem exportu do ruska je pak pod 40miliard
  http://www.blesk.cz/clanek/zpr...
  tedy kolem 5%. Situace pro německo je tedy úplně stejná jako pro česko. Je to objem výroby snadno během jednoho dvou let nahraditelný, i kdyby klesnul zcela na nulu.

  2) V německu roste vývoz navzdory sankcím:
  http://www.kurzy.cz/zpravy/384...
  evidentně tedy obchod s Ruskem zas tak významný není a daří se nalézt jiné trhy.

  3) V ČR navzdory sankcím vyrost HDP o více než 4%, což je nejvíce od začátku krize v roce 2008. Evidentně nám ty sankce tedy neškodí tak, jak tvrdíte a umíme si najít jiné trhy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:20 28.08.2015

  Ano, za financni kolaps UA muze jejich orientace na trhy RF. Jejich uzasni politici a cele jejich spolecenske zrizeni s tim nemaji vubec nic spolecneho. To je jako nadavat Rusum, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, za financni kolaps UA muze jejich orientace na trhy RF. Jejich uzasni politici a cele jejich spolecenske zrizeni s tim nemaji vubec nic spolecneho. To je jako nadavat Rusum, ze jsou nespolehlivej dodavatel plynu pres Ukrajinu. Proste blbost.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:11 28.08.2015

  wenet: Sankce zpomalili dost - porovnejte plány na modernizaci ruské armády z roku 2013 a z roku 2015. Odkládá se většina věcí, PAK-FA, množství Armat atd.....
  Je jasné, že z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  wenet: Sankce zpomalili dost - porovnejte plány na modernizaci ruské armády z roku 2013 a z roku 2015. Odkládá se většina věcí, PAK-FA, množství Armat atd.....
  Je jasné, že z nemalé části je to způsobené i cenami ropy, ale právě současné ruské "blbnutí s potvravinami" jen dokazuje, že zdaleka ne jen cenami ropy.

  Ohledně "šílenství EU", tak do EU chtěli na Ukrajině v podstatě všichni, snad kromě komunistů - a proč bychom jim v tom bránili? Strana regionů, včetně Janukoviče, vyhrála poslední předmajdanovské volby s programem rychlého vstupu do EU. A to už podmínky vstupu (že to např. bude znamenat cla s ruskem) bylo dávno jasné.

  A co se týče vlivu na hospodaření Ukrajiny - u nás také transformace na západní standard proběhla a vydělali jsme na tom, ač exporty do tradičních zemí RVHP dosti poklesly. Proč by tomu mělo být jinak?
  A proč by Ukrajina se měla dál starat o udržovaní podniků, které jsou ve světovém měřítku v podstatě nekonkurenceschopné a dál jen prodlužovat svůj marast. Převážná orientace na ruské trhy byla na ukrajině po pádu SSSR už celou jednu generaci a nijak to ukrajině nepomohlo, šla hospodářsky od desíti k pěti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  15:02 28.08.2015

  Logik: Bohužel podobný nesmysl opakují i někteří ekonomové. My jsme ekonomicky v podstatě jedna ze spolkových zemí SRN a kolik my sami vyvážíme do RF je zajímavostní perlička, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Bohužel podobný nesmysl opakují i někteří ekonomové. My jsme ekonomicky v podstatě jedna ze spolkových zemí SRN a kolik my sami vyvážíme do RF je zajímavostní perlička, protože cokoliv poškodí Němce, poškodí okamžitě i nás. Jakmile klesne export Německu odrazí se to u nás, dokonce rychleji než v jiných zemích EU. Obchodní války vedené Německem jsou i naše války a nějaký náš přímý obchod s Ruskem je ukazatel pro ty, co nepřemýšlí.
  Samozřejmě, že Německo vydrží i padesát takových ocbchodních válek, ale ono se na politice RF něco změnilo? Putin se omluvil, odstoupil, povýšil Chruščeva, Stalina a Lenina (to jsou ti co namalovali dnešní hranice nikdy neexistujícího státu Ukrajina) na svaté a vrátil miliony rusů Ukrajině...proto jsou sankce zcela zbytečné, neřeší nic a lidé přicházejí o peníze
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  14:56 28.08.2015

  Pochybuji, že sankce něco zpomalily - ekonomicky určitě vytváří problém, ale politicky jen rusy utvrzují v tom, že modernizace ozbrojených sil má mít co nejvyšší prioritu - protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pochybuji, že sankce něco zpomalily - ekonomicky určitě vytváří problém, ale politicky jen rusy utvrzují v tom, že modernizace ozbrojených sil má mít co nejvyšší prioritu - protože jenom díky nim jim nemůže být mezinárodní problematika vysvětlena obdobně Srbsku.
  Z pohledu těch co sankce uvalují to je to jediné co se dá dělat a nestřílet, navíc to na druhém místě po Rusku poškozuje Německo a nikoliv politického leadra myšlenky. Jinak samozřejmě klasika, sankce a ostré žvanění na adresu RF přičemž jedni od něj nepřestali brát motory a druzí tento týden podepisují smlouvy na rozšíření plynu pod Baltským mořem, aby zlý Ivan mohl definitivně obejít hodnou, a po západní náruči bažící, spojeneckou Ukrajinu.
  Co se té samotné týká, tak rok před Majdanem jsem ještě věřil, že se z té mizérie dokáže pomalu dostat a přežít jako funkční stát. Nejen Kyjev se měnil před očima, západní i ruské firmy investovaly ve velkém a ten příšerný korupčně lenošný bordel by se časem výchovou obyvytelstva tlumi až utlumil. Jak začala EU bláznit s asociační dohodou, která by z nejbohatších částí Ukrajiny udělala periferii a nejchudším západním částem naději na Schengen, ještě jsem doufal, že se někdo v EU probere a zařadí zpátečku. Ve státě, který má tradici a v národě, který cítí, že je národem by se to totiž obešlo jen řevem, ale UA není stát a smrdělo to válkou. Pak vypukl Majdan a bylo jasné, že se do popředí vydrápou hoši ze západní Ukrajiny a kdy to začne je jen otázkou času. Osobně jsem myslel, že jako první bude kompletně rozstřílen Krym, v čemž mne Putin dost překvapil. Další vývoj už byl očekávaný. UA tím, že po pádu Janunkoviče nezasáhla armáda a nezavedla dočasnou vojenskou správu země do voleb, přišla nejen o zemi, ale i o šanci být někdy státem. Trhy v EU se jim nikdy neotevřou o Ruské přišli, investice žádné, plyn je oběhne a polovina populace jim zdrhne vydělávat do zahraničí (EU,RF). Prostě bravo a každému kdo má ještě pocit, jak se tam jednou budou mít demokraticky skvěle, protože se správně rozhodli doporučuji výlet
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:54 28.08.2015

  Do ruska pak vyvážíme 3,7% domácí produkce.
  http://www.statistikaamy.cz/20...
  Vzhledem k tomu, že růst byl letos 4,5%, tak celý obchod s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do ruska pak vyvážíme 3,7% domácí produkce.
  http://www.statistikaamy.cz/20...
  Vzhledem k tomu, že růst byl letos 4,5%, tak celý obchod s ruskem jsme schopni nahradit za méně než rok. Takže nás ty sankce zas tak hrozně neomezují.

  A jestli se nám vyplatí nemít za humny vojensky velmi silného souseda co ignoruje územní suverenitu okolních států, nebo ne, a kolik jsme za to ochotni zaplatit, se evidentně neshodneme.

  A to, že jsme na západ málo konkurenceschopni je nesmysl. Do EU vyvážíme přes 60% svého vývozu. Do ruska dvacetkrát méně. Evidentně je pro nás EU daleko důležitější trh a evidentně konkurenceschopni jsme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nikdo
  14:48 28.08.2015

  Zdejší komentátory trápí nedostatek kritického myšlení , stejně jako Rusy.

  Zdejší komentátory trápí nedostatek kritického myšlení , stejně jako Rusy.

 • logik
  14:42 28.08.2015

  semtam: co je na tom vtipné? Každá válka, ať už ekonomická nebo ta "reálná" vždy něco stojí obě strany. Vždy je to kalkul, jestli to, co zaplatíme za zpomalení či zabránění agrese ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: co je na tom vtipné? Každá válka, ať už ekonomická nebo ta "reálná" vždy něco stojí obě strany. Vždy je to kalkul, jestli to, co zaplatíme za zpomalení či zabránění agrese "druhé strany" stojí za to, co do toho vložíme.

  Mimochodem je krásné, jak na jednu stranu zastánci ruska argumentují tím, jak je EU vlastně zkorumpovaná a ve vleku globálních peněz - ale když jde o Ruské sankce, tak najednou jsou sankce nepromyšlené a mají příliš velký dopad na Evropskou ekonomiku a tedy oslabí přesně ty, kteří korumpují evropu.

  HonzaH: Přesně, sankce není možné vidět izolovaně pouze v ekonomickém sektoru. Sankce jsou způsob, jak bez nasazení vojáků vojensky oslabit Rusko.

  Kozlus: S toudle logikou jsme měli chtít zůstat v 89 v RVHP, protože tam byl náš průmysl poměrně konkurenceschopný, zatímco oproti západu nikoli. Ale my jsme tak nějak chtěli ty počítače, barevné televize a supermarkety ze západu.... Proč by měli být ukrajinci jiní?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:42 28.08.2015

  HonzaH

  A zde právě uniká smysl sankcí. Pokud EU zavede sankce, které zpomalí vývoj ruských zbraní. Tak skutečný přínos pro EU to nemá žádný. Spíš musí počítat ztráty.
  I kdyby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH

  A zde právě uniká smysl sankcí. Pokud EU zavede sankce, které zpomalí vývoj ruských zbraní. Tak skutečný přínos pro EU to nemá žádný. Spíš musí počítat ztráty.
  I kdyby se rozhodlo, že sankce musí být takové, že Rusko musí zničit. Tak je velmi pravděpodobné, že se minou účinkem.
  EU sankce nic pozitivního nepřináší a ČR už vůbec. Pro ČR je důležité mít stabilní a prosperující Rusko. Je s tím spojen reálná hospodářský rozvoj ČR. Mnoho produktů ČR a podnikatelských záměrů lze nejvýhodněji udat na ruském trhu. Na západ od nás jsme již málo konkurence schopni a ve zbytku světa je sice situace pro náš export vstřícnější, ale nedosahuje potencionálně takových možností jako východní trhy.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  14:25 28.08.2015

  Superme - ano, s tím já naprosto souhlasím. Mimochodem, i v tom článku je napsáno, že je vidět, jak je čínská ekonomika propojená s ekonomikou světovou.
  Ale já jsem tady ten odkaz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme - ano, s tím já naprosto souhlasím. Mimochodem, i v tom článku je napsáno, že je vidět, jak je čínská ekonomika propojená s ekonomikou světovou.
  Ale já jsem tady ten odkaz nedal proto, že bych chtěl diskutovat o ekonomice jako takové, ale proto, že se zde řeší vojenské strategie Ruska. Vracím se tedy zpět ke svému původnímu příspěvku, kde jsem psal o tom, že válčit se dá i na poli ekonomickém a že dle mého názoru se Rusko stalo terčem ekonomického úderu, který s ním řádně zacloumal. Nevyřadil ho ze hry navždy, pochopitelně. To asi ani nikdo nechtěl a především to ani není možné. Ale výrazně omezil Ruské možnosti, zpomalil a zkomplikoval vývoj nových zbraní, oddálil jejich zavedení do výzbroje atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:23 28.08.2015

  Posuzovat poraženého podle toho, kdo nedosáhl svých cílů je velmi relativní. Takto bychom mohli označit země, které proti někomu někdy zavedli sankce. V případě Ruska byli také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Posuzovat poraženého podle toho, kdo nedosáhl svých cílů je velmi relativní. Takto bychom mohli označit země, které proti někomu někdy zavedli sankce. V případě Ruska byli také uvaleny sankce na konkrétní lidi a jejich seznam je velmi obsáhlý. Tudíž smysl uvalení sankcí na osoby, které mají co dočinění s řízením státu je jasný impuls, který sleduje udělat rozkol a nestabilitu ve vládních kruzích. Noční můrou je, když tento počin má celkově opačný význam.
  Je rozdíl posuzovat sankce vůči zemím pomalu třetího světa a zemím civilizovaným. Proti Rusku byli uvaleny sankce vlastně dvojího typu. Ekonomické, které mají za cíl oslabení a druhé, které mají za cíl vytvořit rozkol ve vládních kruzích a tím pádem mít dopad pro celou společnost.

  Docela vtipně působí fakt, že EU zavedla sankce tím pádem i proti sobě. Odůvodnění je velmi liché a jeho základy se spíše opírají o mýty, než o realitu. To jen potvrzuje nemožnost plnohodnotné diskuze v EU k problému sankcí.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  14:13 28.08.2015

  pjek - máte úplnou pravdu, čerpám z mainstreemu. Mohl byste mi tedy dát nějaký odkaz na ten NEmainstreemový zdroj, který mne uvede zpět do reality?

  A tu informaci: "Zatímco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek - máte úplnou pravdu, čerpám z mainstreemu. Mohl byste mi tedy dát nějaký odkaz na ten NEmainstreemový zdroj, který mne uvede zpět do reality?

  A tu informaci: "Zatímco externí US dolary v Kyjevě zaplatily chaos a ekonomický rozvrat, ruské rubly na Krymu zajistily klid, občanskou solidaritu a dramaticky vyšší prosperitu ve srovnání s Ukrajinou" jste čerpal z těch NEmainstreemových zdrojů?
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:55 28.08.2015

  HonzaH - No, co se týče těch ODLOŽENÝCH projektů. Čína má momentálně nějaké problémy, Rusko má momentálně nějaké problémy. Až to vyřeší, pak se bude pokračovat. I když spíše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH - No, co se týče těch ODLOŽENÝCH projektů. Čína má momentálně nějaké problémy, Rusko má momentálně nějaké problémy. Až to vyřeší, pak se bude pokračovat. I když spíše předpokládám, že až to vyřeší Čína, tak se bude pokračovat. A myslím, že je si třeba uvědomit, že Čína jako taková je důležitá nejenom pro Rusko, ale také pro EU, USA nebo Japonsko. Myslet si, že tím, že je současná Čína v určité krizi nám to pomáhá je... no dost úsměvné. Krom toho dnes Čínské akcie silně posílily.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  12:54 28.08.2015

  Kus, odeslano moc brzo.
  Normalni vychodni obcan bude radsi patrit k Rusku, protoze je mu jasny, ze jejich prumysl nema v EU sanci. V Rusku jo a na obchodu s Ruskem stala cela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kus, odeslano moc brzo.
  Normalni vychodni obcan bude radsi patrit k Rusku, protoze je mu jasny, ze jejich prumysl nema v EU sanci. V Rusku jo a na obchodu s Ruskem stala cela zeme.
  Proc si zapadni cast preje orientaci na EU nechapu. Ukrajinskej prumysl a hlavne ne zemedelstvi, nema na trhu EU sanci. A jestli si nekdo myslel, ze zustanou s Ruskem v celni Unii a zaroven otevrou trh pro EU a ta tak bude dostavat svoje vyrobky do RF, tak je blazen.
  Po tech jejich veletocich na ne bude RF po pravu kaslat a ted UA zjistuje, ze na ne kasle i EU. Pro lidi bude nejlepsi, kdyz se ten "stat" rozpadne a casti si zaberou sousedi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  12:46 28.08.2015

  Pro destabilizaci takovehle radobyzeme neni potreba delat skoro nic. Ukrajinci si vzdycky vystacili sami.

  Pro destabilizaci takovehle radobyzeme neni potreba delat skoro nic. Ukrajinci si vzdycky vystacili sami.

 • Shania
  12:19 28.08.2015

  pjek: prosperitu?:) Rusko je hlavní faktor, proč je Ukrajina tam kde teď je a není to jen o posledních dvou letech,nebo dvaceti, ale v podstatě od začátku dělají vše pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek: prosperitu?:) Rusko je hlavní faktor, proč je Ukrajina tam kde teď je a není to jen o posledních dvou letech,nebo dvaceti, ale v podstatě od začátku dělají vše pro destabilizaci této země. A pak mají drzost prohlašovat něco o bratrství.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Je mi zcela jasné, že normální východní občan bude radši patřit k Rusku, protože se tam mají o něco lepe, ale takhle to nefunguje, to se západní čechy můžou dožadovat připojení k německu, protože tam amjí lepší životní úroveň.

  Stejně tak občané na západě chtějí prostě z ruské sfery pryč, protože to nikam nevede.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:19 28.08.2015
  Oblíbený příspěvek

  pjek, a vy myslíte, že jste napsal něco objevnějšího nebo chytřejšího? Prostě jste uvedl:" Ne, podle mě to tak není." Bez nějakého konkretního důkazu nebo logického závěru.
  Moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek, a vy myslíte, že jste napsal něco objevnějšího nebo chytřejšího? Prostě jste uvedl:" Ne, podle mě to tak není." Bez nějakého konkretního důkazu nebo logického závěru.
  Moc nechápu, proč se rozčilujete, Rusko článek nepodceňuje. Jenom pojmenovává slabé a silné stránky ruské armády. Nemohu za to, že Rusko není ve všem na špici.
  Ohledně elektronické základy - píšete "Nejde pouze o "chibiny" a další velmi efktivní a unikátní prostředky REB včetně radarů o nízké frekvenci, jež by bez této základny nikdy nemohly existovat." To je absolutně prázdná nic nedokazující informace.
  Já oponuji, kde se nalézají přední světové firmy vyvíjející a dodávajíc pro celý svět moderní elektroniku, elektronické a elektrické přístroje - atd. Zkuste vyjmenovat úspěšné ruské, já pak vyjmenuji úspěšné západní.

  To není žádný útok, ale prosté konstatování reality. Buď jsou Rusové naprostí géniové, nadlidé a polobohové, nebo jsou stejní jako ostatní a trápí je stejné problémy - tedy, že pokud nemají kvalitní a rozsáhle školství, špičkové vědecké pracoviště, rozsáhlý počet firem vyrábějící high-tech výrobky, velké finanční zdroje, dostatečnou lidskou základnu, skvělé a kulturní podnikatelské prostředí, kvalitní zákony, tak prostě ty high-tech výrobky budou dělat v menší míře. Co je na tom útočného nebo nepřátelského? To je prostá realita.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  11:56 28.08.2015

  ->HonzaH: Čerpat informace z mainstreamu je jako pokoušet se zahnat fyzickou žízeň CocaColou. Vypadá to, že to tak je, ale je to trochu nebo zcela jinak. Předně, každá sankce jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->HonzaH: Čerpat informace z mainstreamu je jako pokoušet se zahnat fyzickou žízeň CocaColou. Vypadá to, že to tak je, ale je to trochu nebo zcela jinak. Předně, každá sankce jako nepřátelský politický akt vyvolává vnitřní rezistenci a mobilizaci vlastních sil. Zvláště sankce za nesmysly jsou pro ty, co je uplatní, sebezničující, protože vyvolávají oprávněnou nedůvěru a zvyšují náklady v situaci, kde euroatlantická ekonomická výkonnost jede na zdrojový dluh, který stále roste a všichni se tváří, že bál je v nejlepším.Omlouvám se, ale ohledně Krymu je místo folklóru třeba respektovat realitu. Ta spočívá na dvou masových referendech občanů Krymu ke své nezávislosti na Ukrajině na počátku devadesátých let a to třetí po zjevně protirukém puči v Kyjevě. Zatímco externí US dolary v Kyjevě zaplatily chaos a ekonomický rozvrat, ruské rubly na Krymu zajistily klid, občanskou solidaritu a dramaticky vyšší prosperitu ve srovnání s Ukrajinou. Zkuste se na to dívat bez předsudků prizmatem situace běžných občanů. Rozdíl jim můžete číst ve tvářích...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  11:42 28.08.2015

  Vždy mne rozesmění "experti", kteří sedí na židli před monitorem a díky této "analýze" jsou za znalce. Ono je to s elektronickou základnou Ruska trochu jinak, a to tak, že v USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vždy mne rozesmění "experti", kteří sedí na židli před monitorem a díky této "analýze" jsou za znalce. Ono je to s elektronickou základnou Ruska trochu jinak, a to tak, že v USA jsou poněkud za vozem. Nejde pouze o "chibiny" a další velmi efktivní a unikátní prostředky REB včetně radarů o nízké frekvenci, jež by bez této základny nikdy nemohly existovat. V USA se podceňování "nepřítele" (proč pořád ukazovat svaly místo vzájemně prospěšné férové spolupráce?) vždy krutě vymstilo, především v Asii (i císařské Japonsko se vlastně porazilo samo v důsledku zdrojové nouze a chybné strategie). Takže tvrdit dnes, že Rusko je technologicky v nevýhodě může pouze element mezi židlí a klávesnicí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  09:22 28.08.2015

  Myslím, že závěry toho článku jsou logické a odvoditelné i kdejakým laikem.
  Taky se domnívám, že co se odstrašujícího potenciálu týče - obranného potenciálu, který jakéhokoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že závěry toho článku jsou logické a odvoditelné i kdejakým laikem.
  Taky se domnívám, že co se odstrašujícího potenciálu týče - obranného potenciálu, který jakéhokoliv případného útočníka odstraší, tak to Rusko bude zrealizovat vcelku levně pomocí mezikontinentálních jaderných raket u kterých se soustředí zejména na to, aby pravděpodobnost zničení jejich hlavic ještě před dopadem byla co možná nejmenší.
  Spolehlivá obrana proti těmto zbraním totiž zřejmě nebude existovat ještě minimálně několik desítek let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:05 28.08.2015

  semtam:
  Mno nemyslím že zrovna schopnost odolat sankcím je čistě ruská superschopnost (mají jiné, ale tvoje definice není přesná). Myšlenka že sankce mohou změnit názor nepřítele ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Mno nemyslím že zrovna schopnost odolat sankcím je čistě ruská superschopnost (mají jiné, ale tvoje definice není přesná). Myšlenka že sankce mohou změnit názor nepřítele je mylná. Je to obdobné jako myšlenka že bombardéry samotné dokáží vyhrát válku... efekt je spíš opačný a národ se stmelí. Jako bonus přijde i pocit ukřivděnosti a revizionismus. Irán se taky naučil fungovat i po tvrdých sankcích. Uvalení sankcí má spíš politický smysl pro stranu která sankce nařídí.
  Pokud postižený stát svalí vinu na státy které sankce uvalily (což logicky udělá), tak ani neohrozí vládnoucí režim. Jednoduše budou vždycky postižení ti dole.
  Rusové mají spíš zvláštní tendenci se nevzdat i když se zdá že je všechno v pytli (normální národy se zlomí snaz). To samo o sobě nestačí, ale mají i štěstí v tom že se situace stejně zvrátí v jejich prospěch. Asi se víc modlí a jejich pravoslavný Bůj je občas poslouchá :D
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  08:59 28.08.2015

  Myslím, že si asi nerozumíme. Pokud požadujeme jako výsledek války likvidaci protivníka, vracíme se do období, které popisuje bible. Po porážce protivníka se město rozvalilo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že si asi nerozumíme. Pokud požadujeme jako výsledek války likvidaci protivníka, vracíme se do období, které popisuje bible. Po porážce protivníka se město rozvalilo, nezůstalo v něm nic živého, dokonce ani zvířata.
  Pokud bychom se posunuli o tisíciletí blíže k nám, můžeme se podívat třeba na výsledek druhé světové války. Německo bylo totálně poraženo a vypadá dnes jako poražená země? Můžeme tedy tvrdit, že Německo neprohrálo, že nebylo zlomeno? Opravdu je možné považovat někoho za poraženého pouze v případě, že má rozbombardovaná města a většina obyvatelstva je mrtvá? Asi ne.
  Jako poraženého můžeme brát i toho, kdo nebyl schopen ve válce dosáhnout svých cílů. Pokud někdo chce silou něčeho dosáhnout (např. zabrat nějaké území, nebo ho ekonomicky a politicky ovládnout) a pomocí ekonomických a hospodářských úderů je mu v tom zabráněno, tak není poražen, když když mu bylo zabráněno v dosažení jeho cílů? Chcete snad říct, že třeba Kuba z konfrontace vyšla jako výtěz? Je snad možné brát Severní Koreu jako výtěze? To, že se v těch s prominutím "sračkách" pořád patlají a neuvědomují si, že jsou poraženi je jejich problém, resp. problém jejich vůdců, kteří situaci zneužívají ve svůj osobní prospěch. Ale vítězové to rozhodně nejsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  08:31 28.08.2015

  na webe www.project-syndicate.org... je esej vyznamneho americkeho makroekonoma profesora z Berkeley J. Bradford DeLonga. Ten človek sa okrem ekonomiky zaobera aj dejinami a písal o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  na webe www.project-syndicate.org... je esej vyznamneho americkeho makroekonoma profesora z Berkeley J. Bradford DeLonga. Ten človek sa okrem ekonomiky zaobera aj dejinami a písal o Stalingrade v članku "Náš dluh vůči Stalingradu" ktory vyšiel v oktobri 2012, to je davno pred dnešnou "potrebou" niečo Rusom dokazovat. Pristup k članku vyžaduje registraciu a nie každy je ochotny sa registrovat aj ked ten web je plny vybornych člakov o politike a ekonomike. Takže len kratky vycuc z konca: Vojáci Rudé armády a sovětští dělníci a rolníci, kteří je vyzbrojovali a živili, umožnili svým diktátorským pánům páchat zločiny – a sami zločiny páchali. Tyto zločiny však zdaleka nedosahují takové velikosti, jaké dosáhla jejich obrovská služba lidstvu – a zejména lidem v západní Evropě –, v sutinách podél řeky Volhy na podzim před 70 lety.
  Jsme dědici jejich úspěchů. Jsme jejich dlužníky. A nemůžeme splatit, co jim dlužíme. Můžeme si to jen pamatovat.
  "Kolik vedoucích představitelů NATO nebo prezidentů a premiérů Evropské unie si někdy udělalo čas navštívit místo někdejších bojů a možná i položit věnec na památku těch, jejichž oběť jim zachránila civilizaci?" Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.
  Read more at http://www.project-syndicate.o...

  Ako ostro kontrastuju slova DeLonga s tou maškaradou k oslavam Dna vitazstva. Cele je to o zlyhani vzajomnej komunikacie, ked sa Rusom poslednych 20 rokov pristupovalo ako k večne opitým, neporiadnym a nechopnym zadubencom a odrazu je s nimi globalny problem. Dufam, že nikoho nenapadne sa ist k nim pozriet na" navštevu". V krajine plnej tatarskych, polskych, švedskych, francuskych a nemeckych kosti sa najde ešte miesto aj na tie "severoatlanticke". A netreba zabudat, že "nekulturni" Rusi maju vo zvyku vyprevadit neželanu navštevu až domov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  08:23 28.08.2015

  Jinak ten odkaz je ještě zajímavější než se tváří. Projekty jsou omezovány proto, že růst není takový jak se očekávalo...to by se mělo vytesat nad bránu našeho (a v podstatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak ten odkaz je ještě zajímavější než se tváří. Projekty jsou omezovány proto, že růst není takový jak se očekávalo...to by se mělo vytesat nad bránu našeho (a v podstatě každého v EU) ministerstva financí...protože v Evropě růst či nerůst nemá na politiku prakticky žádný vliv.
  RF s Čínou nám to sice nenatřou, protože sedí sice v jiném kupé, ale v tom samém vlaku...v případě, že se ekonomika nestane podružným problémkem (Válka, imigrace) nám to natře vlastní nezodpovědnost. Každopádně z naprosto zadlužené Evropy, neváhající si na další akce půjčit, není na místě řešit ČLR s tím, že se jí nedaří držet ekonomický růst v desítkách procent.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  08:15 28.08.2015

  Válku můžete sankcemi sice zahájit, ale nemůžete jí sankcemi vyhrát. Za padesát let nezlomiliy sankce ani Kubu, a to ani v podmínkách kdy byla prakticky patnáct let sama bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Válku můžete sankcemi sice zahájit, ale nemůžete jí sankcemi vyhrát. Za padesát let nezlomiliy sankce ani Kubu, a to ani v podmínkách kdy byla prakticky patnáct let sama bez spojenců. Ekonomické údery měly větší váhu v době kdy byl západ západem, ale ani tehdy nikdy nevedly k cíli. V dnešním světě, kdy není téměř nic co byste nemohgl nakoupit mimo západ, to je jen gesto - obě strany přijdou o peníze, ale zničující to není ani pro jednu.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  06:59 28.08.2015

  Já si pamatuju, že před nejakými 10 - 15 lety se mluvilo o tom, že moderní války mocností se povedou hlavně na poli ekonomickém resp. hospodářském. A že v tomhle ohledu jsou asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já si pamatuju, že před nejakými 10 - 15 lety se mluvilo o tom, že moderní války mocností se povedou hlavně na poli ekonomickém resp. hospodářském. A že v tomhle ohledu jsou asi nejdále USA. Dnes, jako kdyby se na to úplně zapomnělo a mluví se hlavně o asymetrických konfliktech, hybridní válce apod. Ale právě to, co provádí USA a EU vůči Rusku po anexi Krymu bych označil za ekonomický úder a myslím, že velmi účinný. (Přesto, že se najdou tací, kteří budou tvrdit, jak se to Ruska vůbec nedotklo a jak to vlastně Rusko posílilo apod. A jak nám to Rusko s Ćínou natřou. Tak třeba jen pro info: http://ekonomika.idnes.cz/hosp... )
  A Ruská snaha udělat protiúder ve formě sankcí, ničení dovezených potravin, tvrzení, že prací prášky z EU jsou zdraví škodlivé a buzerace ruských McDonaldů odhaluje to, že na takový úder bylo Rusko absolutně nepřipravené.

  Samozřejmně, asymetrické konflikty a hybridní válka má také své místo, např. takový ekonomický úder nebude až tak účinný na země, jako je Afgánistán nebo třeba Somálsko. Tam není co ekonomicky ničit.

  Další věc je to, že to, co se podařilo Rusku na Ukrajině hrozí např. pobaltským republikám. Ale nedovedu si představit, že by se ve Spreewaldu objevili T72, okolo poskakovali neoznačení zelení mužíčci s kalašnikovama a křičeli: " Guten день,
  мы Немецкий Separatisten."

  Prostě jde o to, že ani ekonomická válka, ani asymetrická válka, ani hybridní válka ani nic jiného není všespasitelné, není jednotný návod na to, jak válčit. Ano, musíme se připravit i na hybridní válku, ale zase bych tak ten koncept nepřeceňoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:28 28.08.2015

  Zmínil bych jednu silnou stránku Ruska, která se jím proplétá jak je Rusko Ruskem. Mají velmi silnou psychologickou morálku. Která se na plno ukázala v 2.ww a jak to vypadá, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zmínil bych jednu silnou stránku Ruska, která se jím proplétá jak je Rusko Ruskem. Mají velmi silnou psychologickou morálku. Která se na plno ukázala v 2.ww a jak to vypadá, tak morálka zůstala. Když vezmem současnost, tak současní obyvatelé Ruska pocítili dopad sankcí a jsou si plně vědomi, že sankce proti nim byli od zemí EU zavedeny a i pociťují ty, které na oplátku zavedlo Rusko vůči EU.
  Přenesme si tuto situaci do jiné země, nejlépe evropské či v Severní Americe. Zvýšila by se v těchto zemí důvěra v jejich politické představitele? Kdyby jejich kroky vedli k sankcím. Za ČR typuju, že ne. Spíš by v ČR byl opačný trend. Tato ruská vlastnost předurčuje k tomu, že nepřítel, který by napadl Rusko si ho těžko podmaní. Války nejsou jen o technice a početním stavu armády, ale také o "ohebnosti" řadových obyvatel té které země. Proto také Rusko nebylo zcela úplně dobyto.

  Jinak z článku vyplývá jednoduchá věc. Rusko nemá kapacity, aby mohlo vést rozsáhlý útočný konflikt s moderním protivníkem. Dovolil bych si i říct, že by si ho nemohli dovolit v dohledné době i bez sankcí. Ale jako obránce se může považovat za jednoho z nejtvrdších. Zde se může naplno otevřít "ruská duše" a využít všelijakých možností se ubránit. Války na plné čáře nemůže vyhrát jen suchá taktika a technika. Ta může rozhodnout lokálně a krátkodobě o vítězství. nejdůležitější je to, co má člověk v srdci.

  Samozřejmě, pokud zapůsobí AZ, tak je povšem a to doslova.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:34 27.08.2015

  IMHO tradičně solidní článek pana Grohmana. Subjektivně vzato potvrzuje mnou propagovanou teorii ruského "kroku stranou" v případě, že Rusko narazí na vojensko-technologicky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IMHO tradičně solidní článek pana Grohmana. Subjektivně vzato potvrzuje mnou propagovanou teorii ruského "kroku stranou" v případě, že Rusko narazí na vojensko-technologicky, politický, industriální... Problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:02 27.08.2015

  http://www.liveleak.com/view?i...

  Nechcem rozbíjať diskusiu ... ale myslím, že by nebolo zlé sa v blízkej budúcnosti pozrieť na armádu Saudskej Arábie, lebo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.liveleak.com/view?i...

  Nechcem rozbíjať diskusiu ... ale myslím, že by nebolo zlé sa v blízkej budúcnosti pozrieť na armádu Saudskej Arábie, lebo na papiery vyzerá mohutne ... ale v reále podľa mňa podáva zúfalé výkony .... len jeden odkaz ako príklad ....
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:43 27.08.2015

  Rusko ma asi 20x menší HDP než USA a ve financování armády má obrovský dluh z posledních 25 let, takze opravdu musi byt kreativni.

  Kdyby slo do tuheho, jedna odpálená atomovka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko ma asi 20x menší HDP než USA a ve financování armády má obrovský dluh z posledních 25 let, takze opravdu musi byt kreativni.

  Kdyby slo do tuheho, jedna odpálená atomovka ve vesmíru nad USA by amíky dokonale vyřídila. Docela by mě zajímalo, jak by na ní amíci reagovali a to tím spíš, že by ji šlo vystřelit z kontejnerové lidi na moři, takže by ani nešlo jednoduše zjistit kdo ji vystřelil - jestli to byl Irán, Čína, Severní Korea, nebo Rusko.

  Z netradičních způsobů boje bych Rusům doporučil začít podporovat nenávist mezi severem a jihem USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:32 27.08.2015

  shania: ano, USA jako stát, prodělal kahloty ve válkách na blízkém východě, ale stát, to jsou jen daňoví poplatníci, kteří to těm co na tom opravdu vydělali platí a ti co na tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shania: ano, USA jako stát, prodělal kahloty ve válkách na blízkém východě, ale stát, to jsou jen daňoví poplatníci, kteří to těm co na tom opravdu vydělali platí a ti co na tom vydělali jsou stejně v USA, jen to není stát
  Skrýt celý příspěvek

 • copy
  20:20 27.08.2015

  Materiální a technologickou převahu západ má, ale jak by ve finále vypadala kooperace všech států NATO (EU), je na hlubší zamyšlení. V úvahu by se musela brát i určitá jazyková ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Materiální a technologickou převahu západ má, ale jak by ve finále vypadala kooperace všech států NATO (EU), je na hlubší zamyšlení. V úvahu by se musela brát i určitá jazyková bariéra mezi jednotlivými státy. Dále i mnohdy nekompatibilní výzbroj, logistika a celkové koncepce a doktríny jednotlivých armád. Pak i to nejdůležitější a to rozdílné národní zájmy a motivace.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  18:58 27.08.2015

  Myslím, že pro nadcházející období bude hlavní silou velikost dluhu, cena ropy a zemního plynu.
  Na ovlivnění výše uvedených faktorů stačí páka v podobě hybridního konfliktu či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že pro nadcházející období bude hlavní silou velikost dluhu, cena ropy a zemního plynu.
  Na ovlivnění výše uvedených faktorů stačí páka v podobě hybridního konfliktu či dodávky správých zbraní, správné straně.

  Chcete zamezit dodávkáv neruského plynu z oblasti Kaspického moře ? Jednoduché, stačí zrušit Gruzii přístup do Černého moře. Chcete zamezit dodávkám plynu z oblasti Perského zálivu a udržet závislost EU na ruském plynu ? Udržte přepravní trasy pod svým vlivem. Kdože je tou přepravní trasou ? Odpověď je Sýrie a východ Turecka. Je nutné si uvědomit, že společnosti v USA dělají to samé jen ve svém zájmu. Americká podpora Muslimského bratrstva není nic jiného než forma hybridní války se stejným cílem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  18:18 27.08.2015

  Příliš nechápu tu výhodu v možnosti nasazení nájemných vojáků podporovaných vlastními silami - s tím si hlavu za oceánem rovněž nelámou a je to stejně výhodné pro Rusko i pro USA, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Příliš nechápu tu výhodu v možnosti nasazení nájemných vojáků podporovaných vlastními silami - s tím si hlavu za oceánem rovněž nelámou a je to stejně výhodné pro Rusko i pro USA, veřejné mínění neřeší ztráty a nad vším se dají umýt ruce. Pokud se budou vést války podobné Iráku, bude to provozováno každým kdo je povede. Na článku jako na mnoha dalších je zajímavý fakt, že příprava je zaměřena primárně na obranu a zahrne maximálně zájmové sféry vlivu, což je v budoucnu ohraničeno rusky mluvícími menšinami vzniklými malováním hranic soudruhy za SSSR...tedy Ruská invaze k Antlantiku velmi nepravděpodobná.
  Dále to je stará hra jen obráceně, konvenčně slabší strana bude o to více harašit zbraněmi hromadného ničení, navíc je tam však prvek politicky složitější situace kdy nějaký jednotný "západ" je iluzorní novinářská zkratka a ve vymezování sfér vlivu mezi velmocemi multilaterárního světa půjde více manévrovat, spojovat se, kamarádit, nekamarádit - k uvedenému jako příklad za všechny vztahy USA - Turecko - RF
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:04 27.08.2015

  p.Grohman ....

  No nekomentovať vnútornú politiku Ruska pri téme hybridnej vojny znamená nediskutovať vôbec : (

  Vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami ... a kto to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  p.Grohman ....

  No nekomentovať vnútornú politiku Ruska pri téme hybridnej vojny znamená nediskutovať vôbec : (

  Vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami ... a kto to chce oddeľovať ... tak môže písať akurát o najakých zbraňových systémoch .. ich účinnosti a pod. ... nie o vojne .....

  Hybridná vojna je totiž určená nie len proti protivníkov .. ale i do domácich radov ....

  Nie náhodou nechce ruská štátna televízia oficiálne predať svoj "dokumentárny" film o inváziii do ČSSR v roku 1968 .....takým blábolom by u nás neuveril nik ... je určený pre domácích .....

  Spôsob hybridnej vojny je do značnej miery určený vnútornou politikou .... iné si môžu "dovoliť" USA .. iné Rusko ....

  Nejaké "malé špinavé vojny" sú môže dovolič kde kto .... podpora nejakých povstalcov, hospodárske páky, pôžičky, vojanská pomoc, propaganda .. to všetko používajú už dávno všetci ....

  Ale ruská "hybridná" vojna na Ukrajine ...to je niečo čo si väčšina štátov politicky nemôže dovoliť .... to by vláda neprežila, resp. by bola pod obrovským politickým tlakom .....

  Len si redstavme, že by vozili nejakých našich "dovolenkárov" v rakvách z nejakej krajiny a u nás to nebola téma .......

  Toto je možné len v diktatúre .... inak je zaujímavé, že diktatúra je sice bežne používaný termín ... ale jej výklady sú rôzne ...

  Ak však vládna moc plne kotroluje politický i ekonomický život v krajine... tak to podľa mňa jednoznačne diktatúra je ...

  Veľa sa píše o "úspechoch" ruskej hybridnej vojny na Ukrajine .. neviem však prečo ...

  Či už boli ruskí vojaci oblečení v uniformách takých či onakých .. každému bolo jasné, že ide o ruskú okupáciu ... a neexistencia formálního značenia na tom nič nemenila ... v podstate to bola "obyčajná vojna" ... nikoho nezmiatla ... a internetová propaganda presvedčila akurát Rusov ..... nikoho iného .... ale to sa dielo už před tým .... nič nové v médiách pod kontrolou vlády .....

  Vpád na východe Ukrajine bol trošku "menej jasný" ... ale naozaj len chvíľu ... o "neúčasti" Ruska nepochybuje nik .. nikoho "ukrajinskí traktoristi" a "tajné ukrajinské sklady" nezmietli ... a Rusko je za agresora ... s ťažkými politickými a hospodárskymi dôsledkami ....

  A hlavne nenaplnil sa na rozdiel od Krymu politický rozmer invázie .. rozbitie Ukrajiny ... a pripojenie "novoruska" k Ruska .... z tohoto pohľadu skončil invázia totálnym debaklom bez ohľadu na matematicky x-krát väčšie straty ukrajinskej armád ... a masívnu kybernetickú propagandu Ruska ....

  Celý výsledok akože "úspešnej" hybridnej vojny je obsadenie Krymu ... na ktoré stačila "obyčajná vojna" ... a totálny neúspech v "novorusku" .....

  A to třeba dodať, že Ukrajina bola protivník vojensky bezvýznamný, hospodásky slabučký ... a politicky i národnostne rozdelený ....

  S kým akože chce viesť Rusko úspešnú "hybridnú vojnu" ?

  Myslím, že celý ten koncept hybridnej vojny sa preceňuje .....
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:45 27.08.2015

  Mě přijde strategie zaměřit se na elektronický boj a rušení jako správná. V jiné diskuzi jsem uvedl, že moc nevěřím konceptu F-35/22 a plně elektronickému bojišti, kde to sviští ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde strategie zaměřit se na elektronický boj a rušení jako správná. V jiné diskuzi jsem uvedl, že moc nevěřím konceptu F-35/22 a plně elektronickému bojišti, kde to sviští datalinky sem a tam, v online vše přenáší satelity a podobně. To může fungovat proti ručníkům, ale ne proti velkým státům. Kdyby bylo Rusko, Čína,či USA napadeno, začnou likvidací satelitů. Za pár hodin máte vše na GPS jako super těžítko. Další otázkou je EPM impulz a schopnost jej generovat bez jaderného výbuchu - tím by šlo eliminovat elektronicky zdatnějšího protivníka.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:40 27.08.2015

  Nech to čitam zhora nadol, alebo naopak tak mi z članku vychazda, že všetko to ruske snaženie je zamerane na ubranenie sa voči vonkajšej agresii. To je snad v poriadku, nie? škoda, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nech to čitam zhora nadol, alebo naopak tak mi z članku vychazda, že všetko to ruske snaženie je zamerane na ubranenie sa voči vonkajšej agresii. To je snad v poriadku, nie? škoda, že niekto tak nerozmyšlal u nas. desatročie stražime makovice v Afganistane a teraz zistujeme, že pre transformaciu ekonomiky a armady sa neubranime "traktoristom a kombajnistom".
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:56 27.08.2015

  fanker.jirka: sice OT, ale to že válka a zbrojení má pozitivní vliv na ekonomiku je totální nesmysl a má a vždy měla zcela opačný efekt a to jak na ekonomiku země, tak i přímo pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fanker.jirka: sice OT, ale to že válka a zbrojení má pozitivní vliv na ekonomiku je totální nesmysl a má a vždy měla zcela opačný efekt a to jak na ekonomiku země, tak i přímo pro armádu. A to vůbec nemluvím jaký vliv by měl nějaký vetší konflikt na globální ekonomiku...

  Zbrojní firmy mají naprosto patetický podíl na ekonomiku státu a to i přímo v USA, kde jsou ty největší zbrojařské firmy, tak jen velmi malá část z nich je zaměřená pouze na zbraně.

  http://elementsofpower.blogspo...

  USA na válkách na blízkém východě prodělal kalhoty, samotné ozbrojené složky a zbrojní firmy přišli o celou jednu generaci modernizace výzbroje, zrušili se obrovské zbrojní projekty, protože ty peníze se utratili v konfliktech.
  Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  16:46 27.08.2015

  Až na tu část o demokracii to zní celkem realisticky. Ale to že narozdíl od protivníka Rusko může použít nájemných vojáků nebo místních lidí je absolutně směšná, když si člověk ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až na tu část o demokracii to zní celkem realisticky. Ale to že narozdíl od protivníka Rusko může použít nájemných vojáků nebo místních lidí je absolutně směšná, když si člověk projde vojenské operace USA za posledních pár let. Operace Just Cause je jen jeden z příkladů , nebudu-li uvádět nejprofláklejší Irák/Afganistán. A o nějaké demokracii se tam moc mluvit nikdy nedalo. Takže ne, tady Rusko žádnou výhodu nezíská.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:33 27.08.2015

  "Jelikož ruská armáda se nemůže početně ani technologicky vyrovnat v přímém střetu západním konvenčním silám."

  To sice nemůže (logicky), ale jak by to vypadalo v případě, pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Jelikož ruská armáda se nemůže početně ani technologicky vyrovnat v přímém střetu západním konvenčním silám."

  To sice nemůže (logicky), ale jak by to vypadalo v případě, pokud by se (teoreticky) na jejich stranu v případném konfliktu přidala Čína, Indie nebo Írán? Ostatně, může Západ počítat třeba s Tureckem?

  Myslím, že myšlenka, že by se celý svět spojil proti Rusku je dosti naivní. Na druhou stranu má článek více méně pravdu. Jen si je třeba uvědomit, že Izrael (naprostá špička v hight-tech), Jižní Korea nebo Turecko žádné sankce neuvalily a tudíž s nimi Rusové mohou i v této oblasti obchodovat. Koneckonců třeba i francouzská firma Microturbo spolupracuje s ROSTECem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ellesmerys
  16:24 27.08.2015

  U konvenčních sil má opravdu početní převahu Západ? Myslím zejména, co se týče děl a tanků. Všude možně furt čtu, že právě ruskou početní převahu, kompenzuje technologická převaha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U konvenčních sil má opravdu početní převahu Západ? Myslím zejména, co se týče děl a tanků. Všude možně furt čtu, že právě ruskou početní převahu, kompenzuje technologická převaha Západu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:12 27.08.2015

  čelit technologické převaze se dá, stačí, když budou "vědět" za co bojují a AK 47 spolu s RPG.
  Co se týče cesty, kterou se Rusko dalo v pojelcinovské době, hodně toho nastínil ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  čelit technologické převaze se dá, stačí, když budou "vědět" za co bojují a AK 47 spolu s RPG.
  Co se týče cesty, kterou se Rusko dalo v pojelcinovské době, hodně toho nastínil ve svém projevu Putin už v roce 2008 na summitu NATO v Bukurešti.
  http://www.unian.info/world/11...

  Mají, stejně jako ostatní země, své zájmové zóny, vymezují si je národnostním zastoupení rusů, tak že na západ od Ukrajiny se rusů mohou obávat jen v Carových varech :-D

  všechny hightech hračky vám zajistí pouze dočasnou převahu z vojenského hlediska, ale z dlouhodobějšího hlediska nepomůže nic. USA vyhrožovali severnímu vietnamu 13 krát použitím atomových zbraní a stejně je nezlomili. Afgánce taky nikdo nezlomil.

  Je jasné, že zbrojaři a politici chtiví války se na vlně ukrajinské krize budou chtít svézt co nejdéle, ekonomika stagnuje a další cestou na rozhýbání je válka. Dobře o tom mluvil ekonom Zámečník.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:50 27.08.2015

  Ideální bude, pokud diskuze bude komentovat informace v článku. Tedy, zda pomocí výše popsaným konceptů a postupů dokáže Rusko čelit technologické převaze Západu.
  Opravdu není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ideální bude, pokud diskuze bude komentovat informace v článku. Tedy, zda pomocí výše popsaným konceptů a postupů dokáže Rusko čelit technologické převaze Západu.
  Opravdu není třeba filozofovat, zda je Rusko je hodné/nebo zle. Zkuste se oprostit od černobílého vidění světa,
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  15:37 27.08.2015

  Hlavně se tu nikdo moc nerozohňujte, nad tímto "článkem". Nebo zase přijde admin a bude promazávat diskuzi.

  Hlavně se tu nikdo moc nerozohňujte, nad tímto "článkem". Nebo zase přijde admin a bude promazávat diskuzi.