Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách

Foto: Členové ruské námořní pěchoty. /
Členové ruské námořní pěchoty; ilustrační foto / Ruské ministerstvo obrany

Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní analýzy CNA (Center for Naval Analyses) představil vojenské koncepty, jakým Rusko plánuje porazit své nepřátele v budoucích válkách.

Potlačení výhod protivníka

Dmitry Gorenburg je považován za odborníka na ruskou armádu. Je držitelem doktorátu politických věd z Harvardské univerzity. Gorenburg také provozuje známý blog o ruské armádě Russian Military Reform.

Podle Gorenburga vojenské technologie směřují k vyšší automatizaci, využívání dálkově ovládaných zbraňových systémů a systémů umělé inteligence. Takový vývoj Rusko staví do nevýhody, neboť nedisponuje (ani v blízké budoucnosti) technologickou základnou, která dokáže konkurovat technice Západu. Ruský vojenský průmysl ztrácí především na poli automatizace, útočných bezpilotních letadel a moderní elektronice všeho druhu.

Omezení si uvědomují i sami Rusové. Před krizí ruský průmysl navazoval spolupráci se západními firmami s cílem získat moderní vojenské technologie a technologie "dvojího" využití. Po anexi Krymu však došlo k přerušení spolupráce a k uvalení sankcí.

Ruský průmysl ztratil v dohledné době možnost získat moderní západní technologie využitelné pro zbraňové systémy. Současná finanční krize způsobená hlubokým propadem ceny ropy také zpomaluje rozvoj a zavádění moderních zbraní využívající nejnovější technologie.

Armáda Ruské federace proto hledá způsoby, jak čelit západní převaze v elektronických systémech a automatizaci. Podle Gorenburga Rusko může využít dva koncepty - rušení komunikace protivníka a pomocí elektronického boje "potlačovat" schopnosti bezpilotních letadel, robotů a jiných automatizovaných systémů. V elektronickém boji přitom Rusko patří mezi velmoci.

Nedávno například firma KRET představila systém elektronického boje Richag-AV. Systém je určeny k rušení radarů a rádio-elektroniky přesně naváděné munice až na vzdálenost několika stovek kilometrů. Richag-AV lze umístit na pozemní, námořní i letecké platformy všeho druhu. Svými parametry údajně překonává obdobné západní systémy.

Hybridní válka a kyberoperace

Rusko využije nelineární (hybridní) a kybernetické způsoby války proti protivníkům, jak v období regulérního konfliktu, tak při bojích "v zastoupení" (viz východní Ukrajina). 

Pro ruskou "vládu pevné ruky" je navíc mnohem jednoduší použít hybridní způsob válčení, než pro vlády ohlížející se na demokratické zásady. Ruská vláda mnohem jednodušeji a efektivněji, bez ohledu na opozici, média nebo demokratické principy, rozhoduje o strategických věcech. V tomto má Rusko nad Západem značnou výhodu.

V případě války v zastoupení není pro Rusko překážkou přivést do konfliktu nájemné vojáky a další nepravidelné vojenské jednotky a podporovat je vlastními speciálními silami. Rusko se také může spoléhat (např. při tajných operacích) na přátelský nakloněnou populaci v "blízkém přihraničí". Stejně tak se Rusko nemusí ohlížet a starat o "morální" problémy a normy při vedení kybernetických operací.

Jaký význam mají kyberoperace ukazuje útok čínských hackerů na Kancelář pro personální řízení OPM (Office of Personnel Management) americké vlády. Během útoku čínští hackeři ukradli záznamy všech, kteří od roku 2000 získali bezpečnostní prověrku.

Kyberútoky tak mohou výrazným způsobem podkopat bezpečnost protivníka. Navíc kyberútoky jsou ideální prostředkem hybridní války - velmi lehce a účinně se lze zbavovat odpovědnosti před očima světové veřejnosti.

Podle Gorenburga si Kreml udržuje dobré vztahy s hackery "na volné noze". Rusko v případě potřeby hackery mobilizuje za účelem útoku na konkretní zemi. Příklady jsou ruské kybernetické útoky na Gruzii (2007) a Estonsko (2008). Kyberútoky, jak ukázaly oba příklady, lze využít k narušení civilní infrastruktury i vládních komunikačních kanálů.

Přesné zbraně

Ruská armáda se soustředí na rozvoj přesně naváděných zbraní, především pro strategii označovanou v anglosaském světě jako A2AD (Anti-Access/Area-Denial). Jde o novou zkratku pro staré vojenské priority - získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusové se zaměří na ochranu svého území pomocí radarů a především střel země-vzduch. Rozmístění radarů a střel již probíhá na Krymu a v blízké budoucnosti najdeme A2AD systémy na Kurilských ostrovech, v Kaliningradu a v dalších zájmových pobřežních oblastech.

Přednost dostane rozvoj nízko-frekvenčních radarů, jenž mohou snadněji zaměřit americká neviditelná letadla jako je F-22A Raptor nebo F-35 Lightning II. Rusko však při uplatňování taktiky A2AD trpí nedostatečnou kapacitou ve vypouštění vojenských satelitů. Při odhalování nepřátelských útoků se spoléhá především na pozemní radary pokrývající klíčové oblasti.

Dochází k rozvoji a zavádění přesných útočných zbraní, jako jsou střely země-země Iskander s doletem 500 km. Ruské námořnictvo zavádí ponorky a lodě, schopné nést střely s doletem 2500 až 3000 km. Tyto zbraně nejsou vázané Smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty).

Střely lze vypustit i z malých lodí, jako jsou korvety nebo fregaty, což smazává nevýhodu nízké kapacity Ruska vyrábět velké vojenské lodě. Střely ohrožují (resp. jsou politickou kartou) nejen země sousedící s Ruskem, ale i vzdálenější státy. Ruské lodě a ponorky přitom mohou operovat z dobře chráněných vod Černého moře, Baltského moře nebo Ochotského moře.

Sázka na jaderné zbraně

Jelikož ruská armáda se nemůže početně ani technologicky vyrovnat v přímém střetu západním konvenčním silám, nebo vybudovat dostatečně silný odstrašující konvenční zbraňový systém, bude Rusko dále spoléhat na své jaderné zbraně.

Ruští vojenští stratégové využívají prezentaci ruského jaderného arzenálu jako kompenzaci za relativní slabost Ruska v konvenčních zbraních. Ruští vládnoucí představitelé pravidelně (ze strategických účelů) pouštějí na veřejnost informace o zavádění nejnovějších jaderných zbraní a připomínají, že Rusko je jaderné zbraně schopno použít a také dále rozmísťovat (např. na Krym).

Gorenburg však připomíná, že ruské harašení jadernými zbraněmi svým způsobem připomíná rétoriku NATO za studené války, které chtělo "jadernou propagandou" odradit Sovětský svaz od konvenčního útoku.

Podle Gorenburga ruští vojenští a političtí představitelé uznali vojenské zaostávání Ruska nejen za Spojenými státy, ale také za Čínou. Rusko se proto zaměří na oblasti, ve kterých dominuje s cílem kompenzovat celkovou slabost armády - především kyberoperace, přesné zbraně a taktické jaderné střely.

Zdroj: Russian Military Reform

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko si oficiálně nárokuje Arktidu a Severní pól

Moskva 3. srpna předložila OSN oficiální požadavek na přičlenění Arktidy včetně Severního pólu k ...

Ruské letectvo se připravuje na MiG-35S

Ruské ministerstvo obrany podepíše s firmou Mikojan-Gurjevič smlouvu na dodávku stíhacích letadel ...

Ruská protiteroristická kampaň na Kavkaze pokračuje

Během léta islamisté utrpěli na Kavkaze poměrně značné ztráty. Ruské bezpečnostní složky provedly ...

Zbraňové systémy stíhačky Suchoj T-50

Sjednocená letecká korporace výrobců letadel OAK (Ob'jedinjonnaja Aviastroitěl'naja Korporacija) ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Petr M
    18:04 31.08.2015

    Kolt, vojenská technika je proti emp chráněná, ale vše ostatní nebude nefunkční. během okamžiku přestane fungovat vše, nepojedou auta, nepůjde elektřina, voda, plyn topení, ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt, vojenská technika je proti emp chráněná, ale vše ostatní nebude nefunkční. během okamžiku přestane fungovat vše, nepojedou auta, nepůjde elektřina, voda, plyn topení, komunikace...to že nepůjde internet je ten poslední problém.

    i jeden výbuch přes jednu megatunu uprostřed Evropy ve výšce 400km by vyřadil vše v okolí 1500 km. Tuto variantu mají vojenští plánovači jistě promyšlenou.

    Apokalypsa není nutná, když Rusko odpálí pár střel, Nato na oplátku odpálí také pár, nemusí hned odpálit vše, přece jen mají hlavy států přímé spojení a mohou to včas zastavit.

    Trump má dobré názory na imigranty, podobný politik by se v EU hodil, jinak nás muslimští černoši a arabáči během několika desetiletí kolonizují a ovládnou.

    http://www.osel.cz/7699-odtajn... Skrýt celý příspěvek

  • marius
    17:15 31.08.2015

    Každý jsme nějaký.

    Každý jsme nějaký.

  • HonzaH
    07:35 31.08.2015

    Jo, a zapomněl jsem dodat. Zrovna v práci s desinformacemi byli rusové vždy vcelku dobří. Nevím jak je to dnes, ale asi s tím budou mít pořád dost zkušeností a hlavně hodně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, a zapomněl jsem dodat. Zrovna v práci s desinformacemi byli rusové vždy vcelku dobří. Nevím jak je to dnes, ale asi s tím budou mít pořád dost zkušeností a hlavně hodně úspěchů.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    07:33 31.08.2015

    Koukám, že diskuze se opět trošku vzdálila od původního tématu. To mi ale připomíná, že je tu ještě jeden způsob války, který nebyl zmíněn (resp. byl v rámci hybridní války, i když ...Zobrazit celý příspěvek

    Koukám, že diskuze se opět trošku vzdálila od původního tématu. To mi ale připomíná, že je tu ještě jeden způsob války, který nebyl zmíněn (resp. byl v rámci hybridní války, i když ne zcela doslovně). A to je válka informační nebo taky mediální. Dostupnost informací je dnes extrémně vysoká, což otevírá pole nejen pro šíření informací, ale také pro šíření desinformací. Ať už vznikly formou "tiché pošty" anebo se jedná o naprosto záměrně vypuštěné desinformace. My jsme svědky hlavně různých slovních přestřelek na diskuzích, kde se střetávají oba názorové tábory a také hromada placených blogerů a přispěvatelů.
    Důležitější ale je, že tyhle desinformace se nevyhnou ani lidem, kteří rozhodují o důležitých věcech, kdy se k nim ten správný mix informací a desinformací dostává i jinými kanály, než jen po diskuzích na netu a z různých blogů. To už pak mají na starosti různé tajné služby apod.Skrýt celý příspěvek

  • BrothersAndSisters
    22:48 30.08.2015

    Mariusy a co vlastně říkali vaši, když zjistili, že tu blbost nehraješ?

    Mariusy a co vlastně říkali vaši, když zjistili, že tu blbost nehraješ?

  • KOLT
    21:31 30.08.2015

    ad palo satko: A je to tu opět... Copak jsem psal něco o tomhle? Já vám vyvracel jiná tvrzení (o nemožnosti vystoupit z NATO, kupříkladu). A v dalším příspěvku nesmysl o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

    ad palo satko: A je to tu opět... Copak jsem psal něco o tomhle? Já vám vyvracel jiná tvrzení (o nemožnosti vystoupit z NATO, kupříkladu). A v dalším příspěvku nesmysl o tom, že jsem ignorant, protože jsem nečetl paměti zrádce Štrougala. Končím diskusi, tohle je bezpředmětné.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    21:02 30.08.2015

    Kolt, demagogia? a kde ste uviedol tu vami prečitanu literaturu, ktora dokazuje, tvrdenie Deortec-a že nas nik nebral ako samostanu entitu? no skuste si na nejaku spomenut, nech si ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt, demagogia? a kde ste uviedol tu vami prečitanu literaturu, ktora dokazuje, tvrdenie Deortec-a že nas nik nebral ako samostanu entitu? no skuste si na nejaku spomenut, nech si aj ja možem prečitat.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:57 30.08.2015

    ad Petr M: Po skutečně silném EMP útoku by skutečně šla naše technokratická společnost do kopru. Má to ale několik much. Jednak dostatečně silný EMP, aby vyřadil skutečně veškerou ...Zobrazit celý příspěvek

    ad Petr M: Po skutečně silném EMP útoku by skutečně šla naše technokratická společnost do kopru. Má to ale několik much. Jednak dostatečně silný EMP, aby vyřadil skutečně veškerou elektroniku v celé Evropě by musel být skutečně hodně silný, respektive by jich muselo být víc. To znamená několik jaderných výbuchů. Pokud by někdo něco takového skutečně spustil, může nám už být vcelku jedno, jestli půjde internet nebo ne, protože naši matičku Zemi by následná "přestřelka" usmažila na škvarek. Další věc je, že právě vojenské záležitosti, především ty strategické, jsou proti EMP chráněny zpravidla velice dobře. Takže sice by nám nešel internet, ale mohli bychom to útočníkovi docela dobře oplatit. Prostě kdo jednou začne s JZ, zvláště pak strategickými, musí počítat s reálnou šancí, že tím zničí Zemi. Tak pitomý není ani Putin ani Obama (doufám, že ani Donald Trump, protože to fakt vypadá, že se ten šašek dostane do Bílého domu, ale u toho pošuka si nejsem jistý ničím...). Takže elektronický boj je pro Rusko určitě důležitá záležitost, také se mu patřičně věnuje a je v něm nepochybně dobré. Nicméně jeho provedení pomocí JZ je silně nepravděpodobné.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:41 30.08.2015

    ad palo satko: Takže opět demagogie. Pokud chci něco znát ze zahraniční politiky poválečného Československa, vůbec nemusím číst paměti pánů Štrougala a podobných. Existuje hromada ...Zobrazit celý příspěvek

    ad palo satko: Takže opět demagogie. Pokud chci něco znát ze zahraniční politiky poválečného Československa, vůbec nemusím číst paměti pánů Štrougala a podobných. Existuje hromada odborné literatury, která mi ji zprostředkuje mnohem kvalitněji a především nestranněji. Nebo skutečně musím přečíst Mein Kampf, abych mohl kritizovat Herr Hitlera? Takže pokud chcete vést další debatu, prosím o fakta, ne o demagogické nesmysly.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    19:13 30.08.2015

    Kolt, dojde chlapik k rabinovi a povie mu že je neverec. ten sa ho spyta prečo? a on že proste neverí. a tak sa rabin spyta, či čital Pismo, ten pobie že nie, a či čital Koran, on ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt, dojde chlapik k rabinovi a povie mu že je neverec. ten sa ho spyta prečo? a on že proste neverí. a tak sa rabin spyta, či čital Pismo, ten pobie že nie, a či čital Koran, on povie, že nie, tak či čital vodec nejaku nabožensku knihu a chlapik mu povie, že nie. a tak mu rabin povie: pane vy nie ste neverec, ale nič ignorant: to plati aj pre vas. takže až niečo o československej zahraničnej politike budete vediet, napište sem.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    18:56 30.08.2015

    ad palo satko: Tak takový blábol jsem už dlouho nečetl... Státy nemohly vystoupit z NATO? A na to jste přišel jak? On prostě nikdo nechtěl! Francie nechtěla vystoupit z NATO, jen ...Zobrazit celý příspěvek

    ad palo satko: Tak takový blábol jsem už dlouho nečetl... Státy nemohly vystoupit z NATO? A na to jste přišel jak? On prostě nikdo nechtěl! Francie nechtěla vystoupit z NATO, jen se nechtěla účastnit ve společných strukturách. Paměti Štrougala fakt číst nehodlám, tak velký masochista nejsem (a nemám toho zapotřebí z pracovních důvodů). Nicméně jejich kroky samostatnou politikou skutečně neoplývaly. Rok 1968 (ale taky 1956 v Maďarsku) byly jasným příkladem, jak dopadne stát VS, který se vzepře diktátu Moskvy. Znovu si to zopakovat? Ďakujem, neprosím.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    18:55 30.08.2015

    Předchozí vzkaz byl pro Bratry a sestry. Kolte omluva.

    Předchozí vzkaz byl pro Bratry a sestry. Kolte omluva.

  • marius
    18:52 30.08.2015

    Pánové jak jsem radil Wenetovi, škoda slov. Vzkaz pro Kolta: Nikdy jsem tu nikoho neurazil ani nebyl osobní, ale ty jsi neporovnatelně vĕtšì debil než Logik. Omlouvám se za ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové jak jsem radil Wenetovi, škoda slov. Vzkaz pro Kolta:
    Nikdy jsem tu nikoho neurazil ani nebyl osobní, ale ty jsi neporovnatelně vĕtšì debil než Logik. Omlouvám se za nepolitickou nekorektnost.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    18:42 30.08.2015

    Jé 3 mímusy bez reakce, že by zas nějakému zdejšímu trolovi vadil můj názor na islamizaci EU? Nebo snad někdo snad někdo nesouhlasí s že po EMP útoku, proti kterému defakto není ...Zobrazit celý příspěvek

    Jé 3 mímusy bez reakce, že by zas nějakému zdejšímu trolovi vadil můj názor na islamizaci EU?

    Nebo snad někdo snad někdo nesouhlasí s že po EMP útoku, proti kterému defakto není obrana, šla současná technokratická společnost do kopru?Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    17:53 30.08.2015

    Deortc, tvrdenie, že sme svoju zahraničnu politiku nemohli robit a nerobili je nepravdive. samozrejme, že sme nemohli vystupit z Varšavskej zmluvy, ale to realne nemohli ani štaty ...Zobrazit celý příspěvek

    Deortc, tvrdenie, že sme svoju zahraničnu politiku nemohli robit a nerobili je nepravdive. samozrejme, že sme nemohli vystupit z Varšavskej zmluvy, ale to realne nemohli ani štaty v NATO (Okrem Francie, ale to je velmoc a ten "vystup" bol aky operetny). Ked si človek prečita pamäte, Štrugala a Chnoupka, tak ma nich opisane samostatne kroky ČSR najmä pri riešeni vzťahov s Nemeckom, Rakuskom, Vatikanom a dalšimi. na to aby CSR konala v zahraničnej politike inak ako ZSSR by sa musela zmenit komunisticka orientacia jej vlastneho vedenia na nejaku inu, ale to v časoch rozdeleneho sveta nebolo možne. Nikoho ani nenapadlo, okrem roku 1968 urobit niečo take, ako urobil Tito v Juhoslavii.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:24 30.08.2015

    Děkuju, že mínusováním bez odpovědi potvrzujete, že to jsou mínusy ze zoufalství. A klidně si to zas omínusujte, když Vás to baví.

    Děkuju, že mínusováním bez odpovědi potvrzujete, že to jsou mínusy ze zoufalství. A klidně si to zas omínusujte, když Vás to baví.

  • Deortc
    14:27 30.08.2015

    marius: Nepochybně žádný stát neprovádí zcela samostatnou politiku, ale je vázán mezinárodními smlouvami, závazky vyplývajícími z členství v různých mezinárodních spolcích, ...Zobrazit celý příspěvek

    marius: Nepochybně žádný stát neprovádí zcela samostatnou politiku, ale je vázán mezinárodními smlouvami, závazky vyplývajícími z členství v různých mezinárodních spolcích, atd..... avšak mezi dnešními možnostmi samostatně se rozhodovat a mezi tím co existovalo v dobách moskevského protektorátu (1948-89) jsou naproto propastné rozdíly.
    Když nám vládnul Kreml, tak Česloslovensko (obdobně jako i ostatní státy východního bloku) na mezinárodní scéně vůbec nebylo brané jako samostatná entita. Automaticky bylo se vždy předpokládalo, že názor československé vlády bude zcela shodný s názorem Kremlu. Československá vláda pokaždé zcela automaticky podpořila zájem Moskvy, nic víc od naší tehdejší vlády nikdo ani nečekal. To přece byla úplně jiná situace než jaká je dnes.

    Tvrdit, že ani dneska se jako stát nemůžeme samostatně rozhodovat, to je stejná demagogie, jako např. tvrdit, že mezi totalitou (nacistickou, bolševickou, náboženskou.----) a liberální demokracií vlastně není žádný rozdíl, protože ani v demokratickém státě si občan nemůže dělat úplně co chce, ale je omezován řadou zákonů. :PSkrýt celý příspěvek

  • logik
    14:06 30.08.2015

    Mohu se zeptat, co v mém příspěvku, který šest lidí označilo mínusem není pravda? Vy popíráte, že HDP zemí se musí porovnávat pomocí přepočtu na nějakou stabilní hodnotu? Nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Mohu se zeptat, co v mém příspěvku, který šest lidí označilo mínusem není pravda?

    Vy popíráte, že HDP zemí se musí porovnávat pomocí přepočtu na nějakou stabilní hodnotu? Nebo jsou to jen "mínusy ze zoufalství"?Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    13:48 30.08.2015

    ad marius: A teď tu o Červené Karkulce.... Kdybychom řekli, že tu radar nechceme, tak ho tu Amíci nepostaví, ani kdyby se na hlavu stavěli. Což je věc, kterou slintalové po starých ...Zobrazit celý příspěvek

    ad marius: A teď tu o Červené Karkulce.... Kdybychom řekli, že tu radar nechceme, tak ho tu Amíci nepostaví, ani kdyby se na hlavu stavěli. Což je věc, kterou slintalové po starých dobrých sovětských časech špatně nesou, protože ačkoliv i tenkrát jsme mohli leccos ovlivnit, takovéhle strategické záležitosti se prostě nařizovaly z Moskvy. A zvlášť naše tehdejší politická reprezentace se v podobných případech moc nevzpěčovala. Především na to ale neměla absolutně žádný vliv veřejnost. A to je dle mě to nejdůležitější.Skrýt celý příspěvek

  • BrothersAndSisters
    12:37 30.08.2015

    Ano mariusy - a to je dobře, konečně vyspělé evropské země svou politiku koordinují tak, aby byla výhodná pro všechny. Dříve spolu evropské země vedly války na život a na smrt. To ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano mariusy - a to je dobře, konečně vyspělé evropské země svou politiku koordinují tak, aby byla výhodná pro všechny. Dříve spolu evropské země vedly války na život a na smrt. To už je naštěstí minulost a my v ČR máme obrovské štěstí, že nás západní Evropa vzala zase do party a můžeme plně (a dost nezaslouženě) čerpat výhody společného trhu a společné bezpečnosti. Je to milionkrát lepší než dřív. I uprchlík ze Sýrie pozná, že je tu ráj. Hlupáky kterým prosperita a mír v Evropě vadí bychom měli z Evropy nějak dostat. Máš sbaleno?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5