Jak Rusko porazí své nepřátele v budoucích válkách

Foto: Členové ruské námořní pěchoty. /
Členové ruské námořní pěchoty; ilustrační foto / Ruské ministerstvo obrany

Dmitry Gorenburg, vedoucí vědecký pracovník v oddělení strategických studií Centra pro námořní analýzy CNA (Center for Naval Analyses) představil vojenské koncepty, jakým Rusko plánuje porazit své nepřátele v budoucích válkách.

Potlačení výhod protivníka

Dmitry Gorenburg je považován za odborníka na ruskou armádu. Je držitelem doktorátu politických věd z Harvardské univerzity. Gorenburg také provozuje známý blog o ruské armádě Russian Military Reform.

Podle Gorenburga vojenské technologie směřují k vyšší automatizaci, využívání dálkově ovládaných zbraňových systémů a systémů umělé inteligence. Takový vývoj Rusko staví do nevýhody, neboť nedisponuje (ani v blízké budoucnosti) technologickou základnou, která dokáže konkurovat technice Západu. Ruský vojenský průmysl ztrácí především na poli automatizace, útočných bezpilotních letadel a moderní elektronice všeho druhu.

Omezení si uvědomují i sami Rusové. Před krizí ruský průmysl navazoval spolupráci se západními firmami s cílem získat moderní vojenské technologie a technologie "dvojího" využití. Po anexi Krymu však došlo k přerušení spolupráce a k uvalení sankcí.

Ruský průmysl ztratil v dohledné době možnost získat moderní západní technologie využitelné pro zbraňové systémy. Současná finanční krize způsobená hlubokým propadem ceny ropy také zpomaluje rozvoj a zavádění moderních zbraní využívající nejnovější technologie.

Armáda Ruské federace proto hledá způsoby, jak čelit západní převaze v elektronických systémech a automatizaci. Podle Gorenburga Rusko může využít dva koncepty - rušení komunikace protivníka a pomocí elektronického boje "potlačovat" schopnosti bezpilotních letadel, robotů a jiných automatizovaných systémů. V elektronickém boji přitom Rusko patří mezi velmoci.

Nedávno například firma KRET představila systém elektronického boje Richag-AV. Systém je určeny k rušení radarů a rádio-elektroniky přesně naváděné munice až na vzdálenost několika stovek kilometrů. Richag-AV lze umístit na pozemní, námořní i letecké platformy všeho druhu. Svými parametry údajně překonává obdobné západní systémy.

Hybridní válka a kyberoperace

Rusko využije nelineární (hybridní) a kybernetické způsoby války proti protivníkům, jak v období regulérního konfliktu, tak při bojích "v zastoupení" (viz východní Ukrajina). 

Pro ruskou "vládu pevné ruky" je navíc mnohem jednoduší použít hybridní způsob válčení, než pro vlády ohlížející se na demokratické zásady. Ruská vláda mnohem jednodušeji a efektivněji, bez ohledu na opozici, média nebo demokratické principy, rozhoduje o strategických věcech. V tomto má Rusko nad Západem značnou výhodu.

V případě války v zastoupení není pro Rusko překážkou přivést do konfliktu nájemné vojáky a další nepravidelné vojenské jednotky a podporovat je vlastními speciálními silami. Rusko se také může spoléhat (např. při tajných operacích) na přátelský nakloněnou populaci v "blízkém přihraničí". Stejně tak se Rusko nemusí ohlížet a starat o "morální" problémy a normy při vedení kybernetických operací.

Jaký význam mají kyberoperace ukazuje útok čínských hackerů na Kancelář pro personální řízení OPM (Office of Personnel Management) americké vlády. Během útoku čínští hackeři ukradli záznamy všech, kteří od roku 2000 získali bezpečnostní prověrku.

Kyberútoky tak mohou výrazným způsobem podkopat bezpečnost protivníka. Navíc kyberútoky jsou ideální prostředkem hybridní války - velmi lehce a účinně se lze zbavovat odpovědnosti před očima světové veřejnosti.

Podle Gorenburga si Kreml udržuje dobré vztahy s hackery "na volné noze". Rusko v případě potřeby hackery mobilizuje za účelem útoku na konkretní zemi. Příklady jsou ruské kybernetické útoky na Gruzii (2007) a Estonsko (2008). Kyberútoky, jak ukázaly oba příklady, lze využít k narušení civilní infrastruktury i vládních komunikačních kanálů.

Přesné zbraně

Ruská armáda se soustředí na rozvoj přesně naváděných zbraní, především pro strategii označovanou v anglosaském světě jako A2AD (Anti-Access/Area-Denial). Jde o novou zkratku pro staré vojenské priority - získat kontrolu nad oblastí, ve které budete působit (vzduch, moře, kyberprostor), a ujistit se, že podobný prostor nezíská váš protivník.

Rusové se zaměří na ochranu svého území pomocí radarů a především střel země-vzduch. Rozmístění radarů a střel již probíhá na Krymu a v blízké budoucnosti najdeme A2AD systémy na Kurilských ostrovech, v Kaliningradu a v dalších zájmových pobřežních oblastech.

Přednost dostane rozvoj nízko-frekvenčních radarů, jenž mohou snadněji zaměřit americká neviditelná letadla jako je F-22A Raptor nebo F-35 Lightning II. Rusko však při uplatňování taktiky A2AD trpí nedostatečnou kapacitou ve vypouštění vojenských satelitů. Při odhalování nepřátelských útoků se spoléhá především na pozemní radary pokrývající klíčové oblasti.

Dochází k rozvoji a zavádění přesných útočných zbraní, jako jsou střely země-země Iskander s doletem 500 km. Ruské námořnictvo zavádí ponorky a lodě, schopné nést střely s doletem 2500 až 3000 km. Tyto zbraně nejsou vázané Smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty).

Střely lze vypustit i z malých lodí, jako jsou korvety nebo fregaty, což smazává nevýhodu nízké kapacity Ruska vyrábět velké vojenské lodě. Střely ohrožují (resp. jsou politickou kartou) nejen země sousedící s Ruskem, ale i vzdálenější státy. Ruské lodě a ponorky přitom mohou operovat z dobře chráněných vod Černého moře, Baltského moře nebo Ochotského moře.

Sázka na jaderné zbraně

Jelikož ruská armáda se nemůže početně ani technologicky vyrovnat v přímém střetu západním konvenčním silám, nebo vybudovat dostatečně silný odstrašující konvenční zbraňový systém, bude Rusko dále spoléhat na své jaderné zbraně.

Ruští vojenští stratégové využívají prezentaci ruského jaderného arzenálu jako kompenzaci za relativní slabost Ruska v konvenčních zbraních. Ruští vládnoucí představitelé pravidelně (ze strategických účelů) pouštějí na veřejnost informace o zavádění nejnovějších jaderných zbraní a připomínají, že Rusko je jaderné zbraně schopno použít a také dále rozmísťovat (např. na Krym).

Gorenburg však připomíná, že ruské harašení jadernými zbraněmi svým způsobem připomíná rétoriku NATO za studené války, které chtělo "jadernou propagandou" odradit Sovětský svaz od konvenčního útoku.

Podle Gorenburga ruští vojenští a političtí představitelé uznali vojenské zaostávání Ruska nejen za Spojenými státy, ale také za Čínou. Rusko se proto zaměří na oblasti, ve kterých dominuje s cílem kompenzovat celkovou slabost armády - především kyberoperace, přesné zbraně a taktické jaderné střely.

Zdroj: Russian Military Reform

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rusko si oficiálně nárokuje Arktidu a Severní pól

Moskva 3. srpna předložila OSN oficiální požadavek na přičlenění Arktidy včetně Severního pólu k ...

Ruské letectvo se připravuje na MiG-35S

Ruské ministerstvo obrany podepíše s firmou Mikojan-Gurjevič smlouvu na dodávku stíhacích letadel ...

Ruská protiteroristická kampaň na Kavkaze pokračuje

Během léta islamisté utrpěli na Kavkaze poměrně značné ztráty. Ruské bezpečnostní složky provedly ...

Zbraňové systémy stíhačky Suchoj T-50

Sjednocená letecká korporace výrobců letadel OAK (Ob'jedinjonnaja Aviastroitěl'naja Korporacija) ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • Petr M
  18:04 31.08.2015

  Kolt, vojenská technika je proti emp chráněná, ale vše ostatní nebude nefunkční. během okamžiku přestane fungovat vše, nepojedou auta, nepůjde elektřina, voda, plyn topení, komunikace...to že nepůjde internet je ten poslední problém.

  i jeden výbuch přes jednu megatunu uprostřed Evropy ve výšce 400km by vyřadil vše v okolí 1500 km. Tuto variantu mají vojenští plánovači jistě promyšlenou.

  Apokalypsa není nutná, když Rusko odpálí pár střel, Nato na oplátku odpálí také pár, nemusí hned odpálit vše, přece jen mají hlavy států přímé spojení a mohou to včas zastavit.

  Trump má dobré názory na imigranty, podobný politik by se v EU hodil, jinak nás muslimští černoši a arabáči během několika desetiletí kolonizují a ovládnou.

  http://www.osel.cz/7699-odtajn...

 • marius
  17:15 31.08.2015

  Každý jsme nějaký.

 • HonzaH
  07:35 31.08.2015

  Jo, a zapomněl jsem dodat. Zrovna v práci s desinformacemi byli rusové vždy vcelku dobří. Nevím jak je to dnes, ale asi s tím budou mít pořád dost zkušeností a hlavně hodně úspěchů.

 • HonzaH
  07:33 31.08.2015

  Koukám, že diskuze se opět trošku vzdálila od původního tématu. To mi ale připomíná, že je tu ještě jeden způsob války, který nebyl zmíněn (resp. byl v rámci hybridní války, i když ne zcela doslovně). A to je válka informační nebo taky mediální. Dostupnost informací je dnes extrémně vysoká, což otevírá pole nejen pro šíření informací, ale také pro šíření desinformací. Ať už vznikly formou "tiché pošty" anebo se jedná o naprosto záměrně vypuštěné desinformace. My jsme svědky hlavně různých slovních přestřelek na diskuzích, kde se střetávají oba názorové tábory a také hromada placených blogerů a přispěvatelů.
  Důležitější ale je, že tyhle desinformace se nevyhnou ani lidem, kteří rozhodují o důležitých věcech, kdy se k nim ten správný mix informací a desinformací dostává i jinými kanály, než jen po diskuzích na netu a z různých blogů. To už pak mají na starosti různé tajné služby apod.

 • BrothersAndSisters
  22:48 30.08.2015

  Mariusy a co vlastně říkali vaši, když zjistili, že tu blbost nehraješ?

 • KOLT
  21:31 30.08.2015

  ad palo satko: A je to tu opět... Copak jsem psal něco o tomhle? Já vám vyvracel jiná tvrzení (o nemožnosti vystoupit z NATO, kupříkladu). A v dalším příspěvku nesmysl o tom, že jsem ignorant, protože jsem nečetl paměti zrádce Štrougala. Končím diskusi, tohle je bezpředmětné.

 • palo satko
  21:02 30.08.2015

  Kolt, demagogia? a kde ste uviedol tu vami prečitanu literaturu, ktora dokazuje, tvrdenie Deortec-a že nas nik nebral ako samostanu entitu? no skuste si na nejaku spomenut, nech si aj ja možem prečitat.

 • KOLT
  20:57 30.08.2015

  ad Petr M: Po skutečně silném EMP útoku by skutečně šla naše technokratická společnost do kopru. Má to ale několik much. Jednak dostatečně silný EMP, aby vyřadil skutečně veškerou elektroniku v celé Evropě by musel být skutečně hodně silný, respektive by jich muselo být víc. To znamená několik jaderných výbuchů. Pokud by někdo něco takového skutečně spustil, může nám už být vcelku jedno, jestli půjde internet nebo ne, protože naši matičku Zemi by následná "přestřelka" usmažila na škvarek. Další věc je, že právě vojenské záležitosti, především ty strategické, jsou proti EMP chráněny zpravidla velice dobře. Takže sice by nám nešel internet, ale mohli bychom to útočníkovi docela dobře oplatit. Prostě kdo jednou začne s JZ, zvláště pak strategickými, musí počítat s reálnou šancí, že tím zničí Zemi. Tak pitomý není ani Putin ani Obama (doufám, že ani Donald Trump, protože to fakt vypadá, že se ten šašek dostane do Bílého domu, ale u toho pošuka si nejsem jistý ničím...). Takže elektronický boj je pro Rusko určitě důležitá záležitost, také se mu patřičně věnuje a je v něm nepochybně dobré. Nicméně jeho provedení pomocí JZ je silně nepravděpodobné.

 • KOLT
  20:41 30.08.2015

  ad palo satko: Takže opět demagogie. Pokud chci něco znát ze zahraniční politiky poválečného Československa, vůbec nemusím číst paměti pánů Štrougala a podobných. Existuje hromada odborné literatury, která mi ji zprostředkuje mnohem kvalitněji a především nestranněji. Nebo skutečně musím přečíst Mein Kampf, abych mohl kritizovat Herr Hitlera? Takže pokud chcete vést další debatu, prosím o fakta, ne o demagogické nesmysly.

 • palo satko
  19:13 30.08.2015

  Kolt, dojde chlapik k rabinovi a povie mu že je neverec. ten sa ho spyta prečo? a on že proste neverí. a tak sa rabin spyta, či čital Pismo, ten pobie že nie, a či čital Koran, on povie, že nie, tak či čital vodec nejaku nabožensku knihu a chlapik mu povie, že nie. a tak mu rabin povie: pane vy nie ste neverec, ale nič ignorant: to plati aj pre vas. takže až niečo o československej zahraničnej politike budete vediet, napište sem.

 • KOLT
  18:56 30.08.2015

  ad palo satko: Tak takový blábol jsem už dlouho nečetl... Státy nemohly vystoupit z NATO? A na to jste přišel jak? On prostě nikdo nechtěl! Francie nechtěla vystoupit z NATO, jen se nechtěla účastnit ve společných strukturách. Paměti Štrougala fakt číst nehodlám, tak velký masochista nejsem (a nemám toho zapotřebí z pracovních důvodů). Nicméně jejich kroky samostatnou politikou skutečně neoplývaly. Rok 1968 (ale taky 1956 v Maďarsku) byly jasným příkladem, jak dopadne stát VS, který se vzepře diktátu Moskvy. Znovu si to zopakovat? Ďakujem, neprosím.

 • marius
  18:55 30.08.2015

  Předchozí vzkaz byl pro Bratry a sestry. Kolte omluva.

 • marius
  18:52 30.08.2015

  Pánové jak jsem radil Wenetovi, škoda slov. Vzkaz pro Kolta:
  Nikdy jsem tu nikoho neurazil ani nebyl osobní, ale ty jsi neporovnatelně vĕtšì debil než Logik. Omlouvám se za nepolitickou nekorektnost.

 • Petr M
  18:42 30.08.2015

  Jé 3 mímusy bez reakce, že by zas nějakému zdejšímu trolovi vadil můj názor na islamizaci EU?

  Nebo snad někdo snad někdo nesouhlasí s že po EMP útoku, proti kterému defakto není obrana, šla současná technokratická společnost do kopru?

 • palo satko
  17:53 30.08.2015

  Deortc, tvrdenie, že sme svoju zahraničnu politiku nemohli robit a nerobili je nepravdive. samozrejme, že sme nemohli vystupit z Varšavskej zmluvy, ale to realne nemohli ani štaty v NATO (Okrem Francie, ale to je velmoc a ten "vystup" bol aky operetny). Ked si človek prečita pamäte, Štrugala a Chnoupka, tak ma nich opisane samostatne kroky ČSR najmä pri riešeni vzťahov s Nemeckom, Rakuskom, Vatikanom a dalšimi. na to aby CSR konala v zahraničnej politike inak ako ZSSR by sa musela zmenit komunisticka orientacia jej vlastneho vedenia na nejaku inu, ale to v časoch rozdeleneho sveta nebolo možne. Nikoho ani nenapadlo, okrem roku 1968 urobit niečo take, ako urobil Tito v Juhoslavii.

 • logik
  16:24 30.08.2015

  Děkuju, že mínusováním bez odpovědi potvrzujete, že to jsou mínusy ze zoufalství. A klidně si to zas omínusujte, když Vás to baví.

 • Deortc
  14:27 30.08.2015

  marius: Nepochybně žádný stát neprovádí zcela samostatnou politiku, ale je vázán mezinárodními smlouvami, závazky vyplývajícími z členství v různých mezinárodních spolcích, atd..... avšak mezi dnešními možnostmi samostatně se rozhodovat a mezi tím co existovalo v dobách moskevského protektorátu (1948-89) jsou naproto propastné rozdíly.
  Když nám vládnul Kreml, tak Česloslovensko (obdobně jako i ostatní státy východního bloku) na mezinárodní scéně vůbec nebylo brané jako samostatná entita. Automaticky bylo se vždy předpokládalo, že názor československé vlády bude zcela shodný s názorem Kremlu. Československá vláda pokaždé zcela automaticky podpořila zájem Moskvy, nic víc od naší tehdejší vlády nikdo ani nečekal. To přece byla úplně jiná situace než jaká je dnes.

  Tvrdit, že ani dneska se jako stát nemůžeme samostatně rozhodovat, to je stejná demagogie, jako např. tvrdit, že mezi totalitou (nacistickou, bolševickou, náboženskou.----) a liberální demokracií vlastně není žádný rozdíl, protože ani v demokratickém státě si občan nemůže dělat úplně co chce, ale je omezován řadou zákonů. :P

 • logik
  14:06 30.08.2015

  Mohu se zeptat, co v mém příspěvku, který šest lidí označilo mínusem není pravda?

  Vy popíráte, že HDP zemí se musí porovnávat pomocí přepočtu na nějakou stabilní hodnotu? Nebo jsou to jen "mínusy ze zoufalství"?

 • KOLT
  13:48 30.08.2015

  ad marius: A teď tu o Červené Karkulce.... Kdybychom řekli, že tu radar nechceme, tak ho tu Amíci nepostaví, ani kdyby se na hlavu stavěli. Což je věc, kterou slintalové po starých dobrých sovětských časech špatně nesou, protože ačkoliv i tenkrát jsme mohli leccos ovlivnit, takovéhle strategické záležitosti se prostě nařizovaly z Moskvy. A zvlášť naše tehdejší politická reprezentace se v podobných případech moc nevzpěčovala. Především na to ale neměla absolutně žádný vliv veřejnost. A to je dle mě to nejdůležitější.

 • BrothersAndSisters
  12:37 30.08.2015

  Ano mariusy - a to je dobře, konečně vyspělé evropské země svou politiku koordinují tak, aby byla výhodná pro všechny. Dříve spolu evropské země vedly války na život a na smrt. To už je naštěstí minulost a my v ČR máme obrovské štěstí, že nás západní Evropa vzala zase do party a můžeme plně (a dost nezaslouženě) čerpat výhody společného trhu a společné bezpečnosti. Je to milionkrát lepší než dřív. I uprchlík ze Sýrie pozná, že je tu ráj. Hlupáky kterým prosperita a mír v Evropě vadí bychom měli z Evropy nějak dostat. Máš sbaleno?

 • marius
  11:30 30.08.2015

  Deortc: tvrdit ze CR, nebo jakykoliv jiný stát EU vede nezávislou politiku je omyl. U nás se rozhoduje max. o tom v kolika letech půjdeš do důchodu. O věcech typu jestli tu projede emerický konvoj, jestli u nás bude radar, nebo základna NATO, případně jestli se zůčastníme nějake války za svobodu a demokracii, se nerozhoduje v ČR. Bohužel není to lepší, než to bylo dřív. Lituji.

 • Petr M
  16:57 29.08.2015

  Jak Rusko porazí své nepřítele? Nato? Samozřejmě po vypuknutí konfliktu budou pravděpodobně v omezené míře nasazeny jaderné zbraně, totální kolaps téměř všeho v EU, USA stačí jen několik jaderných zbraní odpálených ve velké výšce cca 200 km na jejich územím, EMP se postará o zbytek. Není vůbec nutný masivní jaderný útok.

  Hned po konfrontaci s Ruskem je pro státy Evropy největší hrozba EU a její pro-muslimská imigrační politika.

 • logik
  11:56 29.08.2015

  Wenet - kam na ta svá data chodím jsem Vám doložil v předchozím příspěvku. Protože je evidentně nečtete, tak další diskuse nemá smysl. Chodím k nim přímo ke světové bance a ne na Russama přežvejkanou wiki, kde si to přežvejkají tak, jak se jim hodí. Zkoušel jste se nad Těmi daty alespoň zamyslet? Jak vysvětlíte, že nárůst HDP v dolarech mezi lety 92 a 93 byl podle té tabulky 50%, a přitom zároveň podle nich klesl podíl HDP vzhledem k roku 90 o 10%? To spadl mezi těmi roky dolar o 60%???

  Ono je totiž třeba těm údajům rozumět a umět s nimi zacházet. Ta čísla totiž používají místní měnu, která ovšem během té doby procházela hyperinflací, měnovou reformou a zároveň probíhala transformace hospodářství co s sebou zahrnovalo deregulaci cen (což má samozřejmě na lokální kupní sílu vliv, ale o výkonu hospodářství to říká ... nic) atd a tedy použít takováto nesmyslná čísla pro srovnávání může jen demagog.
  Pokud si vezmete přepočtené HDP na něco rozumně stabilního a srovnatelného, např. dolar se započtenou inflací, tak Vám ta čísla vyjdou najednou úplně jinak. Dál směšujete čísla s PPP a bez PPP a divíte se, že je má každý jinak atd..., ale to už je detail.

  To, že sankce nemají smysl a vliv pak je jasně vyvráceno současnou ruskou hysterickou reakcí ohledně západních potravin - kterou zároveň Putin dosti riskuje svojí popularitu, takže jen tak z plezíru by to nedělal.

 • Deortc
  10:29 29.08.2015

  to "Wenet01": Poznámka na téma "jižní Korea, Izrael a nepřipojení se k protiputinovským sankcím".
  Tento fakt velmi názorně ukazuje rozdíl mezi Ruskem a USA. Jak pro jižní Koreu, tak pro Izrael jsou USA strategickým partnerem, vojenským ochráncem a vlastně do značné míry i garantem jejich současné existence. Přesto se oba ty státy rozhodují samostatně dle své vlastní samostatné zahraniční politiky a pokud to politici z těchto států uznají na potřebné, klidně jdou proti zájmům USA.
  Naproti tomu, když my jsme nuceně byli součástí moskevského protektorátu, v dobách, kdy jsme nuceně museli pěstovat "horoucí, nerozborné a nekonečné přátelství" s vládci z Moskvy (roky 1948-89), tak náš stát nebyl na mezinárodní scéně vůbec braný jako samostatná jednotka - československá vláda prostě jen vykonávala příkazy přicházející z Kremlu, žádná vlastní samostatná aktivita se nedělala a nikdo ji ani neočekával, nepočítal s ní. Prostě se jen vykonávalo co Kreml přikázal.
  Docela rozdíl v přístupu, že?

  ad. "sankční komedie" - nejspíš to až taková komedie nebude, když kremleboti do toho neustále šijí a neustále agilně tvrdí, že sankce jsou jen komedií. Kdyby ty sankce opravdu byly jen komedií, tak by přece nikomu nestály ani za řeč. Že o nich ruská věrchuška neustále mluví, to naopak naznačuje, že to až taková komedie nebude. Mimochodem, německá i česká ekonomika silně rostou, takže pro nás jsou ty sankce vlastně opravdu jen komedií, protože nás ekonomicky nijak nezasahují. :)

  Co se týče Ruska a jeho zbrojení. Jsem přesvědčen, že Rusko z důvodů svých omezených finančních a lidských (vědeckých) zdrojů nakonec bude rozvíjet jen ty technologie ve kterých je silné už od dob, kdy Rusko bylo ještě SSSR. Jedná se o rakety všech možných typů a jaderné zbraně.
  Robotizované zbraně, přesné zbraně, autonomní zbraně vybavené UI, zbraně energetické - laserové, plasmové, apod.... myslím si, že nic z toho nakonec Rusko v reálu vyvíjet nebude, protože na to nebude mít zdroje - ani finanční ani dostatečné zázemí vědecké a technologické. Z nouze prostě půjde nejlevnější a přitom dostatečně účinnou cestou - bude konstruovat nové rakety (nejspíš mobilní) všech možných typů (strategické i taktické) vybavené jadernými hlavicemi. Soustředit se bude za co možná největší znemožnění sestřelu takové rakety (stealth prvky, nepředvidatelnost trajektorie střely, klamné cíle,.....). Přesnost těchto raket bude nahrazována silou nálože - nebude tedy vadit když raketa přesně nepadne kam je plánováno, protože nálož bude mít dostatečně silnou.
  Obdobně i v případě konvenčních zbraní se dle mého názoru Rusko bude soustředit zejména na rozvoj zbraní, které sice nejsou příliš přesné, ale jejich plošný účinek v místě dopadu je natolik silný, že nějaká přesnost vlastně ani není třeba. Myslím, že bude rozvíjet raketomety s různými vakuovými náložemi, apod... přesné zbraně jsou totiž jednak technologicky velmi náročné a dále také i velmi drahé.

 • Wenet01
  07:35 29.08.2015

  Azarbajžán je v roce 2014 69, Ukrajina 106. dle MMF, nevím kam na svá data chodíte, ale lišíte se od mezinárodního měnového fondu i od světové banky - tvrzení, že i teď je na tom UA lépe než Azerbajžán je do nebe volající nesmysl. Bělorusko mělo nižší HDP už v roce 1990 a UA definitivně předběhlo v roce 1994. Pokud neumíte Rusky, což nepředpokládám, tak grafy jsou srozumitelné i v azbuce https://ru.wikipedia.org/wiki/...
  O tom, že UA má horší hospodářské výsledky než za SSSR hovořil nedávno v Rakousku Porošenko a fakt, že UA měla lepší HDP za Sajuzu než Polsko, přičemž v devadesátých letech šla dolů vodou najdete rovněž v přiloženém grafu. UA padala ekonomika celá devadesátá léta a lépe než za SSSR na tom byli chvíli než v roce 2008 padli deifinitivně na hubu, mimochodem za údajně prozápadního Juščenka. UA byl stát na chvostu vždy a tvrdit, že za to může Rus, pokud Bělorus byl na výši je blábol.
  Sankce stojí peníze a nic neřeší, RF má problémy kvůli cenám ropy, ale představa jak se jim hroutí investice do armády kvůli sankcím je naivní...co se zboží týká, nežijeme v šedesátých letech a pokud sankce neuvalí Čína, Indie, Turecko, Korea, Izrael atd. atd. atd. tak regály nezejí prázdnotou a kupříkladu naši obchodní partneři mají v chemickém prýmyslu okamžitě náhradního dodavatele, v jiných odvětvích tomu jistě nebude jinak. Pokud něco RF silně potřebuje vždy to může objednat přes třetí zemi a pokud něco potřebuje západ tak se obchoduje sankce nesankce. Na svatou věc, že miliony Rusů musí prostě žít na Ukrajině nemá tak oběť těch co jsou na úřadu práce naprosto žádný vliv. A pokud Německo rozšiřuje Nord stream a podepisusje smlouvu s Ruskem, proto abyspolečně vyšachovali tu vaši úspěšnou Ukrajinu, tak k čemu ta sankční komedie je, už neví asi nikdo kromě Vás.

 • marius
  06:17 29.08.2015

  Samozřejmě že má Ukr. horší hospodářské výsledky než za SSSR. Osobně si myslím, že se to tam ještě zhorší. Wenet má pravdu. Ty si asi myslíš, že ti křivdím, tak si ale po době přečti co sem dlouhodobě píšeš.

 • logik
  19:13 28.08.2015

  marius: Wenet tvrdí, že UA má teď horší hospodářské výsledky než za Sajuzu, i když GDP na hlavu má teď dvakrát vyšší, jak jsem i doložil. Ale já mám vymytý mozek a Wetnet ne.

  To už je jak ten vtip: Všichni jsou blázni, jen já jsem beruška.

  Zkuste místo urážek používat fakta.

 • marius
  19:06 28.08.2015

  Wenete to je škoda slov. Ten výplach mozků ČT a BakaloBabišonovinách je strašný.

 • logik
  18:42 28.08.2015

  Omlouvám se, poslední post patří jinam.

 • logik
  18:19 28.08.2015

  semtam: Jak jinak si představujete mír, než něčím ve stylu mnichova? Kus ukrajiny prostě ovládli bojůvky za podpory armády cizího státu - s cílem se připojit k tomu státu. Jak jinak si představujete mír, než že EU donutí Ukrajinu se toho území vzdát, stejně jako nás tehdy donutili se vzdát pod hrozbou místních bojůvek a vpádu Německých vojsk sudet?


  Wenet: sory, ale na nesouvisly surrealistický tok myšlenek lze těžko něco odpovědět....

 • logik
  18:12 28.08.2015

  Ukrajina rusku něco vyhlásila, čím? Myslíte tím, jak ruská armáda obsadila Krym?

  A vy popíráte akce Ruské armády na Ukrajinském území, nebo to, že se v Donbasu střílí, že mluvíte pouze o ekonomické válce?

  Ruské trhy pak dělají necelá čtyři procenta, loňský růst byl také čtyři procenta, přičemž export do Ruska klesl o třetinu. To je jasný důkaz toho, že export do Ruska nahradit umíme. To jsou čistá čísla, vy jste proti nim nepřinesl důkaz žádný.

  Dizervifikaci zahraničních partnerů sankcemi sice o něco snížíme, ale pokud bude EU v průšvihu, tak nás ta tři procenta fakt nevytrhnou a z maléru nevytáhnou.

  ===

  A že Ukrajina měla nejlepší startovní pozici je nesmysl. Ukrajina měla hodně průmyslu, ale většinou těžkého, popř. zastaralého leteckého a těžkého strojírenského, který nebyl výhledově konkurenceschopný. Koukněte se, jak u nás skončili podobné podniky, nebo jak úspěšná je ruská automobilka Lada.

  Čistá data: v roce 91 mělo Bělorusko na hlavu větší GDP než Ukrajina, stejnětak i Gruzie. U pobaltí jsem našel data za rok 1995, také jsou daleko před Ukrajinou.

  Postsovětské státy, co měli předtím menší HDP na hlavu, ať už Moldávie, Turkmeni/Uzbeki a jiné stány, Azerbajdžán atd.... zas zůstávají i teď za Ukrajinou.

  Takže není pravda ani že byla předtím na nejlepší startovní pozici, ani to, že je teď na chvostu.
  http://data.worldbank.org/indi...

 • Wenet01
  18:11 28.08.2015

  Ukrajinská skonomika se od rozpadu SSSR mezi lety 1990 a 1999 propadla o polovinu, růst začal až v roce 2000 a vyvrcholil v roce 2004, v roce 2008 se propadla o 15% a úspěšné roky 2012 a 2013 se vyznačovaly růstem v setinách procent. Ze zemí SSSR už před Majdanem nejběsnější spolu s Gruzií a Moldávií, které však měly naprosto jinou startovní pozici...Orientace na Rusko? Za Timošenkové kupříkladu...bylo naprosto jedno kam se UA orientuje, její ekonomika byl děs naprosto vždy, krom krátkých výkyvů, ovšem žebrák se stokorunou vykazuje rovněž náhlý ekonomický růst v desítkácj procent. Jestli si tohle představujete jako úspěšný stát jak píšete, tak máme zřejmě každý zcela jiné představy. Neodpověděl jste na mou otázku, jestli jste tam někdy byl, nebo něco řešil...předpokládám, že nikoliv a ekonomika Vám nevypoví tolik jako pohled na lidi, kteří v tom Vašem úspěšném státe žijí. Když to zobecním tak západ UA se živil zametáním a výkopovými pracemi v EU, zatímco východ pracoval v průmyslu se zaměřením na RF. Asociační dohoda s EU tak v důsledku znamenala pro bohatší východ země ekonomickou komplikaci a diletantství představitelů EU vedlo k tomu, že země bez pojítek začal rozpadat. Nevěřím pohádkám o zlém Rusku, zlých Spojených státech, připraveném převratu apod. To co se stalo je důsledkem nezamýšleného postupu EU, které nedošlo, že UA není stát, ale volný svazek válčicích kmenů. Východ neměl na vstupu do EU žádný logický zájem a to byl základní bod celého problému. Postup při převratu, střelbu, oprávněnost, neoprávněnost nemíním hodnotit - nejsme na morálním sluníčkovém serveru. Z hlediska EU se stal chybička, která nás bude stát peníze, z hlediska UA však jde o katastrofu a propad HDP souvisí sice s válkou na Donbasu, ale zbytek země jaksi zapomíná vzkvétat, přitom jejich obchodu s Evropou nic nebrání.
  Společná historie je prvek, pro národ jsou důležitější jednotné ideje z té historie vzniklé a ty USA mají (včetně té historie, den nezávislosti atd.), Ukrajinci nikoliv. My se tu můžeme hádat, ale pokud půjde o složité otázky můžeme po sobě ječet, můžeme se porvat, ale nikoho u nás nenapadne dělit Ústí nad Labem proto co dělá Praha, nebo Brno...Ukrajinec z Doněcku se od Ukrajince ze Lvova lišil názorově vce než průměrný čech od průměrného Poláka nebo Francouze. Zkrátka celý tenhle problém jsme si mohli ušetřit, kdyby se trochu přemýšlelo.

 • semtam
  17:57 28.08.2015

  Mnichovská smlouva???

  Že vy o situaci nevíte nic, nebo víte, ale jen píšete svoje fantazie.

 • semtam
  17:26 28.08.2015

  logik

  Ano, ale ve válce ekonomické, kterou Rusku vyhlásila Ukrajina sama. A to její HDP je opravdu spíš analogické s zeměmi třetího světa. Tato země měla s celého SSSR nejlepší startovní pozici. A nyní je na chvostu. Problém není kam země exportuje, ale jak hospodaří.

  A pokud my odepíšeme východní trhy, tak nám to nějaký meziroční růst nenahradí. Budeme mít jen zaručeno, že kdyby vznikla v EU krize, tak nás postihne v plné míře. A také to, že budeme jen montovny.

 • logik
  17:17 28.08.2015

  Ne, na ukrajině rosto HDP, takže Wetnetovo srovnání se zimbabwe, která má HDP na hlavu desetkrát menší a které navíc HDP klesalo polovinu z posledních patnácti let klesalo je prostě blbina a nesmysl.

  Nic to nemění na tom, že konkurenceschopnost Ukrajinských podniků vzhledem ke světu klesala, míra korupce a další ukazatele, ve kterých Ukrajina za vyspělým světem zaostávala se nijak nelepšila, což ukazuje na to, že od předchozí politické orientace ukrajiny se nedalo čekat zlepšení.

  Váš poslední argument, že teď má propad HDP, jen ukazuje, že jste demagog, když srovnáváte vývoj hospodářství země v míru a ve válce.

 • semtam
  17:11 28.08.2015

  logik

  Co příspěvek to perla. Takže Ukrajině rostl HDP a byla její ekonomika směřována na Rusko. To, že se blíží ke krachu, tak za to může Rusko :). No, když ta nyní vzhlíží k EU, tak by jí měl HDP přece raketově růst. A není to mu tak.

  Ekonomika a propaganda jsou odlišné věci.

 • logik
  16:56 28.08.2015

  A ohledně HDP ukrajiny opět nemáte pravdu, HDP ukrajiny od roku 2000 rostl až do začátku války. Že HDP přestalo růst v okamžiku, kdy ji soused ukradl kus území a na dalším kusu proti ní válčí - na tom je něco divného?

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

 • logik
  16:52 28.08.2015

  Fakt je, že nás sankce stojí peníze. Nikoli, že to k ničemu nevede. Většina ruských zbrojních programů je mj. díky tomu zdržena, což už samo o sobě je kladný výsledek (bere to agresorovi sílu pro další agresi).
  Další kladný výsledek je např. v tom, že je Rusko zdrženlivější v dalším agresivním postupu (např. napadení Mariupolu).

  ===

  To, jestli je ukrajina stát bez vlastních ideí nebo ne bych nechal na ukrajincích. Pokud mají historické kořeny takový vliv na úspěšnost země, pak se mohou jít takové spojené státy zahrabat. Národnostně je to jedna obrovská směska a historie žádná. Přesto to byl již od založení velmi úspěšný stát. Takže evidentně historie ukrajiny či její národnostní složení není žádný argument.

  Ano, ukrajina je obrovsky korupční země. Proto potřebuje nějakou změnu. Dosavadní pětadvacet let trvající orientace na Rusko změnu nepřinesla, naopak - jak sám píšete - vedla k prohlubování korupce.
  Pokud srovnáme úroveň korupce v zemích východního bloku, co se začali orientovat na Evropu (Pobaltí, středoevropské státy) s těmi, co zůstali orientované na rusko (Ukrajina, Bělorusko), tak jasně vidíme, že v prozápadních zemích je úroveň korupce menší.
  Je to tedy relevantní argument pro to, že by se to zlepšilo i na Ukrajině. Vy jste argument, že by se to nezlepšilo, žádný nepřinesl.

  Životy na ukrajině nestál vstup do EU. Životy stálo to, že Janukovič porušil volební slib a následně proti poklidným protestům proti tomu použil sílu. Další životy pak stála ruská anexe Krymu a nejvíce životů stála ruskými občany vedená (Strelkov, Borodaj) a ruskou armádou podporovaná (důkazy viz článek zde na AN) snaha ukrást Ukrajině další kus území.

 • Wenet01
  16:40 28.08.2015

  UA je ekonomicky středoafrická republika i ve srovnání s Běloruskem, které je jen orientováno na Rusko, i ve srovnání s Ruskem, které je také orientováno na Rusko:). Jejich ekonomické výsledky za posledních dvacet let skutečně nejsou důsledkem orientace na RF, ale výsledkem jejich schopností a pracovitosti.. Současný krátkodobý pokles HDP (jak skvěle říkáte) a zářná prozápadní budoucnost, znamená, že přišli i to nic co měli. SEtrvalý pokles HDP za posledních dvacet let vykazují státy jako Zimbabwe, Středoafrická republika a tam se řadí Ukrajina.

 • Wenet01
  16:34 28.08.2015

  Pane Logiku ta čísla jsou krásná, ale těžko mohou vyvrátit základní fakt a to, že nás to prostě stojí peníze a navíc to k nečemu nevede.
  Samozřejmě mne k podobným úvahám vedou i čistě osobní sobecké zájmy. Naše firma vyrábí komponenty, které nakupuje partner v Německu a následně je prodává do RF, krom přímého obchodu s Ruskem trpíme i poklesem výroby v Německu (proto mne baví jak se všude udává náš export do RF, který pokrývá minimum toho co nás to stojí)- lidi, kteří kvuli tomu přišli o práci a které jsem osobně propouštěl, jistě potěší, že to vlastně nikoho nic nestálo. Obětovali se za svatou věc, tedy za vizionářskou moudrost pana Chruščova a jen díky nim se podaří rusy na Krymu vrátit tam kam patří tedy na Ukrajinu - což je ostatně logické...
  Ukrajina má 25 let po pádu východního bloku horší hospodářské výsledky než za sajuzu - docela by mne zajíímalo jestli jste tam někdy byl, nebo jestli jste tam někdy něco obchodně řešil...? Naivní otázka, proč by to mělo být u nich jinak než u nás je totiž nádherná sama o sobě. Rusko je proti UA efektivní, nekorupční dokonale šlapající země, to samé Bělorusko a prakticky každý stát býv. SSSR. Dnes navíc neřešíme transformaci centrálně plánované ekonomiky a zavádění tržních principů, protože to už se jaksi stalo před dvacetipěti lety. Analogie s "naší orientací" na západ tak kulhá na obě nohy. Ukrajina je primárně nefunkční parodie na stát, bez jednotících ideí a dějin a sekundárně neskutečný kurupční moloch, kde prakticky ve vztahu ke státu téměř nic nefunguje. Najde se tam pár vyjímečných firem vlastněných dokonce i státem, ale to jsou vyjímky. Ukrajina v EU je vtip a navíc nechutný vtip, protože stál spousty životů a Ukrajinu jako takovou bude stát hranice, státnost a buducnost. Jejich cestana západ skončila už teď (myslíte, že se do Lvova hrnou investoři z unie - a to máte tisíc km od Donbasu) jen si to ještě neumíme přiznat

 • Todomatch
  15:59 28.08.2015

  "Čerpat informace z mainstreamu je jako pokoušet se zahnat fyzickou žízeň CocaColou" (pjek: 28.08.2015 /11:56)

  ... a čerpat informace z tzv. alternativních médií je jako chtít zahnat fyzickou žízeň zteplanou vodkou.

 • palo satko
  15:57 28.08.2015

  Logik naozaj vstup ČR do EU znižil u vas korupciu? Zaujimave, lebo my sme implementovali rovnake opatrenia a veselo sa korupciou rozkradaju aj prostriedky z Unie. Sofistikovanejšie ale kedže je väčši kolač, tak to za tu namahu stoji.
  Ak chcela Unia a USA urobit poriadok s ukrajinskou korupciou a oligarchami mohla to urobit velmi lahko. Poazatykat ich v Londyne a New Youku v ich honosnych domoch a zablokovat im konta vo svojich bankach. Omyl Unia miluje oligarchov, ved čo ma z chudobneho Ukrajinca?

 • Shania
  15:50 28.08.2015

  Sankce: jistě že nás a ostatní země ty sankce něco stojí, ale máte nějaký jiný nápad jak ukázat Rusku, že tímto způsobem si vlastní zájmy v Evropě fakt prosazovat nebude? To máme putina pochválit ke krásné akci a dělat že nic? Jen do okamžiku, kdy to zase zkusí jinde? Tohle je mimo války jediná možná reakce.

  Rusové ze svého vlastního pohledu můžou být v právu a hlídají si svoji sféru vlivu, ale ta se neslučuje s našimi zájmy.
  Pro nás je hrozba jak příliš silné rusko (pokud nezmění způsob myšlení a nezačnou se chovat jako moderní země), ale i naopak příliš slabé, kde by hrozil rozvrat.

  Putinovi to nakonec nejspíš i vyhovuje, dokázal ze západu udělat opět vnějšího nepřítele a eliminuje tak svoji vnitřní opozici.

 • logik
  15:34 28.08.2015

  Kozlus: Cože? No pokud hospodářství během jednoho roku vyroste o 4%, tak tím nahradí 4%, která exportujeme do ruska, kdyby export náhle přestal. Co je na tom k nepochopení?

 • logik
  15:33 28.08.2015

  Kozlus: ale samozřejmě, že na to mají vliv z velké části i jejich politici. Ale právě jeden z kladných efektů, které měl pro ČR vstup do EU, byla nutnost implementace protikorupčních zákonů, které největší excesy v tomto směru přecijenom znemožnily či alespoň ztížili. Stejný efekt by se dal čekat i na Ukrajině.

  To, že většina politiků na Ukrajině jsou zloději ale nijak nemění můj argument, že přetrvávající orientace na rusko vedla Ukrajinu jen do větších a větších problémů bez jakékoli vyhlídky na změnu. A tedy, že ponechání tohoto trendu by vedlo dříve či později ke kolapsu Ukrajiny, jediná šance byla v pokusu o reformaci ekonomiky a ne v udržování nekonkurenceschopných podniků. A to byla cesta, kterou ukrajině nabízela EU - a která u ostatních zemí východního bloku byla úspěšná, byť třeba někdy za cenu krátkodobého poklesu HDP.

 • Kozlus
  15:28 28.08.2015

  " Je to objem výroby snadno během jednoho dvou let nahraditelný, i kdyby klesnul zcela na nulu. "

  Ehm, coze?

 • logik
  15:25 28.08.2015

  wenet: To co tvrdíš je jednoduše vyvratitelné a to z několika důvodů.

  1) Export německa do ruska není zdaleka tak významný. Celkový objem exportu německa je přes 800 miliard eur
  http://www.finance.cz/zpravy/f...
  celkový objem exportu do ruska je pak pod 40miliard
  http://www.blesk.cz/clanek/zpr...
  tedy kolem 5%. Situace pro německo je tedy úplně stejná jako pro česko. Je to objem výroby snadno během jednoho dvou let nahraditelný, i kdyby klesnul zcela na nulu.

  2) V německu roste vývoz navzdory sankcím:
  http://www.kurzy.cz/zpravy/384...
  evidentně tedy obchod s Ruskem zas tak významný není a daří se nalézt jiné trhy.

  3) V ČR navzdory sankcím vyrost HDP o více než 4%, což je nejvíce od začátku krize v roce 2008. Evidentně nám ty sankce tedy neškodí tak, jak tvrdíte a umíme si najít jiné trhy.

 • Kozlus
  15:20 28.08.2015

  Ano, za financni kolaps UA muze jejich orientace na trhy RF. Jejich uzasni politici a cele jejich spolecenske zrizeni s tim nemaji vubec nic spolecneho. To je jako nadavat Rusum, ze jsou nespolehlivej dodavatel plynu pres Ukrajinu. Proste blbost.

 • logik
  15:11 28.08.2015

  wenet: Sankce zpomalili dost - porovnejte plány na modernizaci ruské armády z roku 2013 a z roku 2015. Odkládá se většina věcí, PAK-FA, množství Armat atd.....
  Je jasné, že z nemalé části je to způsobené i cenami ropy, ale právě současné ruské "blbnutí s potvravinami" jen dokazuje, že zdaleka ne jen cenami ropy.

  Ohledně "šílenství EU", tak do EU chtěli na Ukrajině v podstatě všichni, snad kromě komunistů - a proč bychom jim v tom bránili? Strana regionů, včetně Janukoviče, vyhrála poslední předmajdanovské volby s programem rychlého vstupu do EU. A to už podmínky vstupu (že to např. bude znamenat cla s ruskem) bylo dávno jasné.

  A co se týče vlivu na hospodaření Ukrajiny - u nás také transformace na západní standard proběhla a vydělali jsme na tom, ač exporty do tradičních zemí RVHP dosti poklesly. Proč by tomu mělo být jinak?
  A proč by Ukrajina se měla dál starat o udržovaní podniků, které jsou ve světovém měřítku v podstatě nekonkurenceschopné a dál jen prodlužovat svůj marast. Převážná orientace na ruské trhy byla na ukrajině po pádu SSSR už celou jednu generaci a nijak to ukrajině nepomohlo, šla hospodářsky od desíti k pěti.

 • Wenet01
  15:02 28.08.2015

  Logik: Bohužel podobný nesmysl opakují i někteří ekonomové. My jsme ekonomicky v podstatě jedna ze spolkových zemí SRN a kolik my sami vyvážíme do RF je zajímavostní perlička, protože cokoliv poškodí Němce, poškodí okamžitě i nás. Jakmile klesne export Německu odrazí se to u nás, dokonce rychleji než v jiných zemích EU. Obchodní války vedené Německem jsou i naše války a nějaký náš přímý obchod s Ruskem je ukazatel pro ty, co nepřemýšlí.
  Samozřejmě, že Německo vydrží i padesát takových ocbchodních válek, ale ono se na politice RF něco změnilo? Putin se omluvil, odstoupil, povýšil Chruščeva, Stalina a Lenina (to jsou ti co namalovali dnešní hranice nikdy neexistujícího státu Ukrajina) na svaté a vrátil miliony rusů Ukrajině...proto jsou sankce zcela zbytečné, neřeší nic a lidé přicházejí o peníze

Stránka 1 z 2