Jak Rusko prohrálo ve druhé Karabašské válce

Jak Rusko prohrálo ve druhé Karabašské válce
Ruský tank na Náhorním Karabachu (10.11.2020) / mil.ru (Zvětšit)

Konstantin Makijenko, zástupce ředitele moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST), se v článku na ruském portále Vedomosti pokusil shrnout geopolitické dopady druhé Karabašské války. Autor porážku Arménie a zábor velké části Náhorního Karabachu srovnává s okupací československých Sudet nacistickými vojsky.

Podle Makijenka porážka Arménie byla nevyhnutelná. V případě pokračujícího konfliktu navíc hrozila ještě více katastrafolnější a ponižující bezpodmínečná kapitulace Arménie. 

„Útvar, který zbyl po čtvrt století nezávislém Arcachu [dříve Náhornokarabašská republika], připomíná Československo po okupaci Sudet a jeho bezpečí a bezpečnost toho mála statečných duší, které na tomto území zůstanou, nyní závisí pouze na ruských mírových silách. Stejně jako v případě nacistů, kteří po krátké době dokončili likvidaci zmrzačeného Československa, turecko-ázerbájdžánská aliance za pět let [tak dlouho ruští vojáci zůstanou v Karabachu] dokončí operaci zahájenou v roce 2020. Možná ještě dříve, pokud ázerbájdžánští generálové a jejich turečtí kolegové rozhodnou, že Ilham Alijev [současný ázerbájdžánský prezident], absolvent MGIMO [Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě], plynně hovořící rusky, provádí příliš vyváženou politiku a je překážkou v provádění osmanských a panturkistických projektů,“ píše na úvod Makijenko.  

Z pohledu ruského odborníka ve válce prohrála Arménie i Rusko. Moskva sice úspěšně (aspoň na první pohled) zprostředkovala mír a přivedla mírové síly (autor se ptá, zda to nejsou spíše zajatci) do oblasti, ale podle autora se „brzy projeví drsná realita.“ Vliv Moskvy na Zakavkazsku prudce poklesl, zatímco prestiž „úspěšného a domýšlivého Turecka naopak neuvěřitelně vzrostla.“

„Proč by Baku nyní pokračovalo v provádění vyvážené politiky rovnováhy mezi třemi imperiálními národy ‒ Ruskem, Tureckem a Íránem ‒ které zde byly v posledních třech stoletích hlavními hráči? Hlavní národní úkol ‒ návrat území ztracených v roce 1994 ‒ byl vyřešen, byla zajištěna přímá komunikace s Tureckem [kolem jižní hranice] a nyní lze hovořit s Rusy úplně jiným tónem,“ myslí si Makijenko.


Současné rozdělení Náhorního Karabachu. Ázerbájdžáncům se podařilo zabrat jižní část Náhorního Karabachu, včetně klíčové jižní silnice (červená linie). Nyní má Ázerbájdžán přímé silniční spojení s Nachičevanskou autonomní republikou a Tureckem; větší foto / Emreculha, CC BY-SA 4.0

Dle mínění ruského odborníka se rovnováha vlivu mezi turkickými národy Střední Asie prudce mění ve prospěch Ankary. „Turecký spojenec zvítězil přesvědčivě. Není to důvod přemýšlet o tom, který projekt ‒ postsovětská integrace nebo panturkické jaro ‒ je slibnější? Není pochyb o tom, že turkické nacionalistické a separatistické skupiny se v samotném Rusku ostře aktivují. Ukrajinští hledači pomsty také dostali silnou motivační pobídku, a zřejmě se také pokusí o karabašský scénář ‒ v roce 2020 na Donbase,“ píše Makijenko.

Makijenko soudí, že z hlediska zahraniční politiky a vojenství, šlo o nejefektivnější vojenskou operaci 21. století, „možná hned po krymské improvizaci Vladimíra Putina.“ Na Náhorním Karabachu jsme se také stali svědky revoluce ve vojenských záležitostech. Ázerbájdžánské straně se podařilo výhradně pomocí dronů zcela ovládnout vzdušný prostor. Klasické bojové drony, i tzv. kamikadze drony nebo loudavá (loteiring) munice, způsobovaly arménské straně masivní ztráty na vojenské technice a živé síle. Drony byly také klíčové v poskytování koordinátů pro dělostřelecké a raketové jednotky, pro přenos on-line obrazových informací k velení, stejně jako ve vyhodnocování úspěšnosti palby. Navíc šlo jen o slabý odvar toho, co mohou v masovém a integrovaném měřítku nasadit nejmodernější armády světa.


Izraelské a turecké drony nejen drtily a demoralizovaly arménské vojáky, ale poskytly také efektivní propagandistický materiál pro ázerbájdžánské politické cíle.

Za Armádní noviny uveďme, jak komentoval dění polský vojenský odborník Jacek Bartosiak (čas videa 12:00), že nasazení dronů je ukázkovým příkladem fenoménu „vnímání síly“. Vnímání síly protivníka (nejen vojenské) je jedním z nejdůležitějších atributů v politicko-vojenských mezinárodních vztazích. Protože klíčové není to, jak jsou ozbrojené síly skutečné silné (to ověří až válka), ale jak jejich sílu vnímá domácí publikum, spojenci a protivníci. Mimochodem v tom jsou Rusové historicky nepřekonatelní ‒ vnímání ruské armády (a její rozhodnosti „k akci“) dalece přesahuje skutečné schopnosti a možnosti ruské armády. Podle Bartosiaka právě masivní využívání dronů (a zveřejňování videí) zásadně zvýšilo úroveň vnímání potenciálu síly ázerbájdžánské armády a výrazně usnadnilo Baku dosažení politických cílů kampaně. Jinak řečeno, masivní nasazení izraelských a tureckých dronů ázerbájdžánskou armádou pomohlo Baku vyhrát propagandistickou válku, posílilo domácí / blízkozahraniční vnímání silné a technologicky vyspělé ázerbájdžánské armády, demoralizovalo arménské vojáky a výrazně usnadnilo dosažení politických cílů války.

Zpět k ruskému článku. Podle ruského autora se za poslední rok ukázalo, že drony mohou působit i na strategické úrovni. Minulý rok v září útok primitivních dronů na saúdská ropná zařízení na několik měsíců odstranilo z trhu pět milionů barelů ropy… denně. Stejně tak turecké drony na začátku roku odrazily ofenzívu syrské armády v Idlíbu a pomocí přesných úderů pomohly vyhnat polního maršála Khalifa Haftara z Tripolisu

„Nyní jsme byli svědky použití dronů ve válce dvou pravidelných armád, a to včetně v horských a zalesněných oblastech. Arméni samozřejmě neměli pokročilé systémy protivzdušné obrany, ale pouze některé jeho prvky. Mezi nimi však byly i docela moderní modely, které však nemohly odolat systémovému vlivu nepřítele,“ píše Makijenko. Během války izraelské a turecké drony plně ovládly vzdušný prostor na Náhorním Karabachu a pořádaly doslova hon na arménské vojáky a vojenskou techniku. 


Arménská frustrace po kapitulaci byla obrovská. 

„Ve chvíli, kdy arménské síly ovládl pocit beznaděje, vyvolaný naprostou bezpilotní nadvládou nepřítele ve vzduchu, se fronta začala hroutit,“ uvádí Makijenko. 

Ruský autor soudí, že za úspěchem bezpilotních operací nestojí Ázerbájdžánci ani Turci, nýbrž Izraelci, „kteří sledují nejen obchodní, ale i geopolitické cíle.“ „Tel Aviv dlouho snil o využití ázerbájdžánského území pro vlastní zpravodajské a sabotážní operace proti Íránu. Baku to dosud odmítlo. Avšak kdo ví, možná v reakci za cennou službu organizace drcení arménských vojsk tentokrát Izraelci dostanou, co chtějí,“ myslí si Makijenko. 

Dle Makijenka pro Moskvu platí, že nikdy nesmí podceňovat nepřítele. „Nevím, jak jsou například hodnoceny ozbrojené síly Ukrajiny naší armádou, ale v ‚expertním‘ prostředí a v obecném veřejném mínění panuje povýšenecký a ironický postoj k ukrajinské armádě. Tento úhel pohledu je obzvláště oblíbený u štamgastů magických ‚politických‘ talk show na federálních kanálech. Ukrajinská armáda mezitím již není stejná jako v Ilovajsku a Debalceve, pevně vlastní taktickou iniciativu a ukrajinské speciální služby metodicky ničí hrdiny ruského jara nejen v DPR [Doněcká lidová republika] a LPR [Luhanská lidová republika], ale také v samotném Rusku. Průměrný Rus je však stále přesvědčen o bídě a nízké bojové účinnosti ukrajinské armády,“ píše Makijenko. 


Ázerbájdžánci oslavují vítězství

„Takové iluze jsou velmi nebezpečné a plné hořkých překvapení. Ukrajinská armáda, i když zatím v malém počtu, již má zbraňové systémy, které Rusové nemají. Jedná se o protitankové raketové systémy třetí generace a „kamikaze“ drony. Brzy přibudou bojově-průzkumné drony Bayraktar TB2 objednané v Turecku. Mezitím v ruské armádě není žádná toulavá munice ani úderné bezpilotní prostředky, ačkoli celá vojenská praxe posledních let ukázala jejich nezbytnost. Arménská katastrofa roku 2020 by měla posloužit jako cizí lekce, aby se nestalo, že takovou lekci podstoupíme sami,“ ukončil svůj článek na portále Vedomosti Makijenko. 

Dotyčný autor dříve uvedl některé zajímavé postřehy v rozhovoru na portále MK.ru. Tam znovu uvedl, že pro Armény je lepší podepsání mírové smlouvy nyní, než čekat na katastrofální porážku. Makijenko rovněž upozornil, že druhá Karabašská válka způsobila „velmi vážný geopolitický úder pozicím Ruska v postsovětském prostoru. Protože v geografickém a geopolitickém smyslu se situace změnila.“

Dle ruského autora se Turci poprvé za 100 až 200 let začali rozšiřovat na sever a na východ a údajně se nehodlají zastavit. 

„Nyní se vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem změní. Myslím, že i Kazachstán se bude chovat vůči Rusku tvrději. Navíc jsem si jist, že různé turkické nacionalistické, separatistické organizace v samotném Rusku jsou ostře aktivovány. Turecký vliv poroste. To je jen začátek,“ uvedl na portále MK.ru Makijenko.

Zdroj: MK.ruBMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Náhorní Karabach – zamrzlý konflikt ožívá

Náhorní Karabach je území rozkládající se vysoko v horách Malého Kavkazu. Přestože se jedná o oblast ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie

Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  10:22 20.11.2020

  Mám pár zajímavostí ze situace na arménské straně během války. Mobilizace vojáků v Karabachu měla během prvních 48 hodin úspěch 70% a v Arménii 52%. Již během pátého dne bojů mělo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mám pár zajímavostí ze situace na arménské straně během války. Mobilizace vojáků v Karabachu měla během prvních 48 hodin úspěch 70% a v Arménii 52%. Již během pátého dne bojů mělo dezertovat 1500 vojáků, kteří nemohli být posláni do Jerevanu kvůli možnému propuknutí paniky. Pokud jde o uzemnění stíhaček Suchoj, tak na vině prý byl absence munice (patrně střel vzduch-vzduch). Zmiňována je rovněž velký chyba na straně vlastní propagandy, která prý přinášela kompletně lživé informace o situaci na frontě (místo kombinace 70% pravdivých a 30% vymyšlených pro zachování hodnověrnosti). Celkově se zdá, že se pomalu rozkrývá docela velký průšvih...

  https://www.facebook.com/milit...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  01:28 19.11.2020

  v LN z 12.11. jsou v článku Libora Dvořáka uvedeny údaje o národnostním složení Náhorního Karabachu:

  - na začátku 19. století žilo v Karabachu 7% Arménů
  - během ruské nadvlády ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v LN z 12.11. jsou v článku Libora Dvořáka uvedeny údaje o národnostním složení Náhorního Karabachu:

  - na začátku 19. století žilo v Karabachu 7% Arménů
  - během ruské nadvlády a podpory křesťanství stoupal podíl Arménů až na 94%
  - po připojení k Ázerbajdžánské SSR v roce 1922 podíl Arménů klesal až na 75%

  - a předpokládám, že po válce v roce 1994 podíl Arménů vystoupal blízko ke 100%
  Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  18:38 15.11.2020

  Nahorny Karabach je podla medzinarodneho prava uzemie Azerjbadzanu. NK neuznalo ani samotne Armensko. Azerbajdzan teda 'oslobodzoval' svoje uzemie. Nie som ziadny fanusik Azerov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nahorny Karabach je podla medzinarodneho prava uzemie Azerjbadzanu. NK neuznalo ani samotne Armensko. Azerbajdzan teda 'oslobodzoval' svoje uzemie. Nie som ziadny fanusik Azerov ani Turkov ale toto su fakty. Nemusi sa nam to pacit ale je to tak. Rusko nema ziadnu zmluvu s NK a ak by pomohlo Armensku tak vlastne zautoci na uzemie Azerbajdzanu. To by ste tu zase niektori hykali o porusovani suverenity cudzieho statu.

  Je to rovnake ako keby sa Ukrajina rozhodla vziat si naspat Donbas, pripadne Krym. Gruzinsko Osetsko ci Abchaziu. Ci dokonca Cyprus by sa pokusil obnovit kontrolu nad severom ostrova. ..... minuskari go ahead! :)
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   20:31 15.11.2020

   Víš, čím se liší přátelství od obchodního vztahu? Že ti druhej pomůže, i když nemáš papír, že tak musí udělat.

   "Rusko nema ziadnu zmluvu s NK a ak by pomohlo Armensku tak vlastne ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Víš, čím se liší přátelství od obchodního vztahu? Že ti druhej pomůže, i když nemáš papír, že tak musí udělat.

   "Rusko nema ziadnu zmluvu s NK a ak by pomohlo Armensku tak vlastne zautoci na uzemie Azerbajdzanu. To by ste tu zase niektori hykali o porusovani suverenity cudzieho statu. "
   Jak je vidět na Ukrajině, tak Rusko se toto vůbec nerozpakuje udělat. Takže to je jen výmluva. Kdyby chtělo pomoci Arménii, tak ji pomoci prostě mohlo.

   "Je to rovnake ako keby sa Ukrajina rozhodla vziat si naspat Donbas, pripadne Krym."
   Jsou dvě možnosti. Buďto předtím Rusko prohlašovalo za přítele a spojence zemi, která dělala něco podstatně špatného. Pak ovšem je třeba kritizovat Rusko za to, s kým se paktuje. A pak Rusko teď pomohlo dojednat smlouvu, která furt porušuje práva Azerbajdžánu a tedy je Rusko spoluviník krádeže, místo toho, co by zatlačilo na Arménii, aby se vzdala celého Karabachu, na který podle Tebe nemá právo.
   Anebo je území Karabachu sporné (jak se ve skutečnosti tváří Rusko). Pak je ovšem Tvá argumentace, proč Rusko nepomohlo svému údajnému (dle Ruska) spojenci a příteli, jen výmluva.
   Skrýt celý příspěvek

 • KOUMES123
  23:46 14.11.2020

  Nevím jak ostatní, ale já jsem v Karabachu nebyl. Samozřejmě každý má nějaké zájmy, jiné Rusko, jiné Turecko a nikdo dnes nechce utrpět ztráty, aniž by něco nezískal. Co asi chtějí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jak ostatní, ale já jsem v Karabachu nebyl. Samozřejmě každý má nějaké zájmy, jiné Rusko, jiné Turecko a nikdo dnes nechce utrpět ztráty, aniž by něco nezískal. Co asi chtějí Rusové??? Udržet si svůj vliv na jižní hranici a zbytečně za někoho druhého nekrvácet. Pokud padnou figurky placené Sorošem určitě budou rádi(pokud to tak je). Nabízí se srovnání s válkou v Gruzii. Levnější než okupace je fragmentace území a tlak na to, aby bylo vedení země Rusku přátelsky nakloněno.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:28 15.11.2020

   Jenže tady se nebavíme o tom, co chtějí Rusové, to víme. Tady se bavíme o tom, jestli se v tom konfliktu Rusko chovalo jako spolehlivý spojenec, nebo ne.

   A jestli byl Pašinjan ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jenže tady se nebavíme o tom, co chtějí Rusové, to víme. Tady se bavíme o tom, jestli se v tom konfliktu Rusko chovalo jako spolehlivý spojenec, nebo ne.

   A jestli byl Pašinjan placený Sorošem, tak je evidentně Sorošem placenej i Putin. Protože ještě těsně před válkou Putin prohlašoval, jací jsou s Arménií spojenci. Anebo chceš tvrdit, že lhal?
   Skrýt celý příspěvek

   • Capri
    18:28 15.11.2020

    Pokud vím, tak Rusko, Arménie i Ázerbájdžán jsou členské země SNS a i když má Rusko s Arménií rozšířenou spojeneckou smlouvu, tak ta se určitě netýká N.K., který nikdy nebyl ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud vím, tak Rusko, Arménie i Ázerbájdžán jsou členské země SNS a i když má Rusko s Arménií rozšířenou spojeneckou smlouvu, tak ta se určitě netýká N.K., který nikdy nebyl součástí území samotné Arménie.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     20:11 15.11.2020

     Víš když někdo druhému pučí kus své zahrady, mají dohodu, že při jakýchkoli trablích na zahradě si pomohou, ten druhý ho při každé příležitosti ujišťuje, jací jsou přátelé, tak je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Víš když někdo druhému pučí kus své zahrady, mají dohodu, že při jakýchkoli trablích na zahradě si pomohou, ten druhý ho při každé příležitosti ujišťuje, jací jsou přátelé, tak je úplně jedno, na co konkrétně mají smlouvu. Alespoň u slušnejch lidí.
     Je úplně normální čekat, že když se pak dostane do trablů s autem, tak že mu ten druhej pomůže. A ne že se začne vymlouvat, že si ale domluvili jen pomoc ohledně zahrady.

     Navíc ve své "vyčerpávající" politické analýze děláš typický cherry-picking (což je jeden z argumentačních faulů): Arménie je narozdíl od Azerbajdžánu členem EAEU, což je narozdíl od SNS, které je defakto jen "deklarativní společneství" smluvní vztah, který podstatným způsobem integruje trhy zúčastněných zemí. Tedy Tvoje implicitní snaha tvrdit, že Azerbajdžán je podobným spojencem Ruska jako Arménie je prostě kec.
     Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  17:55 14.11.2020

  Po té, co arménský premiér podepsal "kapitulaci" si občané v Arménii uvědomili, že nejen Pašinjan prohrál válku a odevzdal Karabach, ale i velmi na počátku své vlády, velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po té, co arménský premiér podepsal "kapitulaci" si občané v Arménii uvědomili, že nejen Pašinjan prohrál válku a odevzdal Karabach, ale i velmi na počátku své vlády, velmi poškodil diplomatické vztahy s Ruskem. Tudíž je osud dalšího prozápadního politika v post-sovětském prostoru, který podléhal neziskovkám placených různými think-tanky, zřejmě zpečetěn. Strašlivé na tom je, že to stálo zase hromadu životů a povětšinou mladých. Takže velká ztráta pro Arménský národ. Za ten kus šutru, to nestálo...

  Od ruských "mírových sil" v Karabachu očekávám, že zabrání jakýmkoli etnickým čistkám podobným těm, které předvedli Arméni po první válce, v důsledku čehož, v Náhorním Karabachu, nezůstalo žádné ázerbájdžánské obyvatelstvo. To se zřejmě stalo základem pro velmi velkou nenávist ze strany Azerů, což znemožňovalo jakékoli mírové řešení problému. Čas rány zřejmě nezahojil.
  Pokud Rusko dovolí úplné vyhnání Arménů z Karabachu, vytvoří se tím podmínky pro nekonečné nepřátelství, nenávist a krevní msty. Arméni by měli zůstat v Karabachu, to je hlavní úkol nejen pro Alijeva, ale i pro Putina a další. A nejen zůstat, ale musí (a to bych velmi zdůraznil) mít právo na pokojný život, důstojnost a občanský status. Azerbajdžán po vítězství by měl prokázat morální převahu, aby zmařené životy na obou stranách měly alespoň nějaký smysl. Zde mohou ruské "mírové síly" hodně pomoci.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   18:10 14.11.2020

   Neopakujte prosím Ruské lži. Odkazy, dokládající bezproblémové vztahy Ruska a Arménie jsem sem dodal.

   "Od ruských "mírových sil" v Karabachu očekávám, že zabrání jakýmkoli ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Neopakujte prosím Ruské lži. Odkazy, dokládající bezproblémové vztahy Ruska a Arménie jsem sem dodal.

   "Od ruských "mírových sil" v Karabachu očekávám, že zabrání jakýmkoli etnickým čistkám podobným těm, které předvedli Arméni po první válce, "
   No to je ovšem očekávání mimo. Protože ty síly budou pouze na Arménském území, kde už čistky proběhly a není tedy koho čistit. Na nově Azerském území, kde by čistky teoreticky hrozily, Rusové co vím nebudou.

   PS: Navíc Arméni tato území radši preventivně houfně opouští, takže Azerové nebudou mít zřejmě území od koho čistit, ať už to dělat chtěli nebo ne.
   Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   20:19 14.11.2020

   Rusové jen potřebují "důvod", proč svému dlouhodobému spojenci nepomohli a nechali ho na holičkách. Tak z ničeho nic vytáhli to, že Pašinjan byl pod vlivem neziskovek, Soroše, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusové jen potřebují "důvod", proč svému dlouhodobému spojenci nepomohli a nechali ho na holičkách. Tak z ničeho nic vytáhli to, že Pašinjan byl pod vlivem neziskovek, Soroše, nejspíš i všech možných židofašistů, zednářů a já nevím koho ještě. A ty jsi jim to spolkl i s navijákem...
   Skrýt celý příspěvek

   • omacka
    20:53 14.11.2020

    Baví mě tyto "dedukční" a podobné příspěvky, nebudu hodnotit Soroše, ale uvědomte si, že ten kdo to řekl není Putin, ale vyhlásil to oficiálně sám Alijev 29. října v online ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Baví mě tyto "dedukční" a podobné příspěvky, nebudu hodnotit Soroše, ale uvědomte si, že ten kdo to řekl není Putin, ale vyhlásil to oficiálně sám Alijev 29. října v online rozhovor spolu s Pašinjanem v Ruské TV. Alijev tam řekl: "V současnosti existuje v Arménii režim Soroša, díky převratu, který neproběhl teď v Bělorusku se ale udál před dvěma roky v Jerevanu. Současná vláda Pašinjana v Jerevanu jsou služebníci Soroše".
    Tady to máte na videu, pokud nevěříte https://youtu.be/7uU4Z63lLk4?t...
    Skrýt celý příspěvek

    • omacka
     20:56 14.11.2020

     Oprava, vyhlásil to 29. záři, tedy 2 dny po zahájení konfliktu 27. září

     Oprava, vyhlásil to 29. záři, tedy 2 dny po zahájení konfliktu 27. září

     • omacka
      21:00 14.11.2020

      Zajímavé na tom snad jen je to, že to Orbána s přístupem k tajným službám, teď už i Alijeva s přístupem k tajným službám a oba takto konspirují. :D Názor ať si udělá každý sám, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zajímavé na tom snad jen je to, že to Orbána s přístupem k tajným službám, teď už i Alijeva s přístupem k tajným službám a oba takto konspirují. :D Názor ať si udělá každý sám, minimálně je to zajímavé, že jsou tak posedlí nějakým Sorošem.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      12:08 15.11.2020

      Ano, každý kdo má alespoň průměrnou mentální kapacitu a průměrnou znalost historie, si udělá ten názor, že víra v nějaké pošahané konspirace tady opravdu ale opravdu nehraje žádnou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, každý kdo má alespoň průměrnou mentální kapacitu a průměrnou znalost historie, si udělá ten názor, že víra v nějaké pošahané konspirace tady opravdu ale opravdu nehraje žádnou roli. Jediné co tady roli hraje je vytváření vnějšího nepřítele, což je v totalitních režimech a mezi neschopnými populistickými politiky velmi oblíbená kratochvíle, a to hlavně z toho důvodu aby bylo na koho svádět vlastní chyby. Soroš se v pozici z prstu vycucaného vnějšího nepřítele již mnohokrát osvědčil. Vždyť se jím neoháněl jen orbán, ale dokonce i náš agent bureš. Kdepak na to ten ďábelský Soroš bere energii, aby rozvracel každý druhý stát?
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:24 15.11.2020

      Ufffff.
      To si jako fakt myslíš, že prezident země, která Arménii napadla, bude o ní mluvit pravdu? A že nebude mít zájem na tom ji co nejvíce očernit a tím zmenšit pravděpodobnost, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ufffff.
      To si jako fakt myslíš, že prezident země, která Arménii napadla, bude o ní mluvit pravdu? A že nebude mít zájem na tom ji co nejvíce očernit a tím zmenšit pravděpodobnost, že Rusko zasáhne?

      To si fakt tak naivní, nebo si to uvědomuješ, ale tento "drobný detail" (který z Tvého příspěvku dělá s odpuštěním nic neříkající výkřik) si zapomněl zmínit?
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:37 15.11.2020

      omacka:
      Ad přístup k tajným službám: to si fakt tak naivní, že nebereš v úvahu, že politici mohou lhát?

      omacka:
      Ad přístup k tajným službám: to si fakt tak naivní, že nebereš v úvahu, že politici mohou lhát?

  • PavolR
   09:27 15.11.2020

   Tento konflikt by dopadol rovnako, nech by boli vzťahy s Ruskom akékoľvek. Naopak sa Rusi teraz už môžu báť, aby aktuálna vláda nepadla, lebo by ju nahradila vyslovene protiruská.

   Tento konflikt by dopadol rovnako, nech by boli vzťahy s Ruskom akékoľvek. Naopak sa Rusi teraz už môžu báť, aby aktuálna vláda nepadla, lebo by ju nahradila vyslovene protiruská.

  • stronger.p
   17:16 15.11.2020

   Můj příspěvek nebyl o politice, ale o tom, jak asi dopadne současný premiér Arménie, jak by se měli Azeři na SVÉM znovu dobytém území chovat a co by měl ruský "mírový" kontingent ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Můj příspěvek nebyl o politice, ale o tom, jak asi dopadne současný premiér Arménie, jak by se měli Azeři na SVÉM znovu dobytém území chovat a co by měl ruský "mírový" kontingent zajistit.

   Speciálně pro logika, v současném konfliktu Azerbajdžán napadl svrchované území Arménie? Já se domníval, že Azeři dobývali zpět jejich území, o které přišli v první válce. Takže až někdy v daleké budoucnosti stejným způsobem získá Ukrajina zpět Krym, tak dle Vaší logiky napadne Rusko a povede nespravedlivou válku?
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    20:35 15.11.2020

    stronger:
    I na tvoji argumentaci platí to, co jsem napsal v odpovědi Echovi výše. Snažíte se omlouvat Rusko, ale tím ho stavíte ještě do horšího světla: děláte z něj spoluviníka ...
    Zobrazit celý příspěvek

    stronger:
    I na tvoji argumentaci platí to, co jsem napsal v odpovědi Echovi výše. Snažíte se omlouvat Rusko, ale tím ho stavíte ještě do horšího světla: děláte z něj spoluviníka krádeže a zemi, která se paktuje se zlodějem.
    Skrýt celý příspěvek

    • The88
     21:38 15.11.2020

     Realpolitika prece nejsou Rychly sipy. My jsme podle tyhle logiky taky pekna pakaz, kdyz se kamaradime s Izraelem, kterej okupuje (mj.) Golany, s CLR a Tchajwanem (ktery se vlasne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Realpolitika prece nejsou Rychly sipy. My jsme podle tyhle logiky taky pekna pakaz, kdyz se kamaradime s Izraelem, kterej okupuje (mj.) Golany, s CLR a Tchajwanem (ktery se vlasne okupujou vzajemne - podle toho, kteryho poslouchas), s Indii, ktera okupuje Gou a Kasmir, s Kosovem... Takze "zlodeji" jsou zlodejema jenom kdyz se to hodi a Mirku Dusinu moc nenajdes.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:36 15.11.2020

      Realpolitika sice možná nejsou Rychlé šípy, ale právě proto je tam obrovskou devizou vzájemná důvěra. Právě proto, že narozdíl např. od obchodu není v mezinárodní politice často ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Realpolitika sice možná nejsou Rychlé šípy, ale právě proto je tam obrovskou devizou vzájemná důvěra. Právě proto, že narozdíl např. od obchodu není v mezinárodní politice často vymazatelný ani právně závazný slib.

      My kamarádíme s Izraelem, protože tvrdíme, že má pro okupaci Golan důvody. Proto ale také mu bez problémů pomáháme ve zbrojení, které mu ty Golany umožňují udržet.
      Pokud Rusko má kamarádšofty s Arménií - a to kamarádšofty podstatně "důvěrnější", než my s Izraelem, ale pak mu nijak nepomůže udržet Karabach, tak prostě zklamalo důvěru Arménie ve spojenectví a přátelství, kteréžto předtím hlásalo. A to si bude Arménie pamatovat. A nejen ta.
      Skrýt celý příspěvek

     • The88
      01:53 16.11.2020

      Nejsem si 100%, ale podle me okupaci Golan (a Zap. brehu) neschvalujeme - uznavame Izrael v intencich rezoluce OSN z (tusim) r. 1967. Presto nam ta okupace v kamaradstvi nebrani. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nejsem si 100%, ale podle me okupaci Golan (a Zap. brehu) neschvalujeme - uznavame Izrael v intencich rezoluce OSN z (tusim) r. 1967. Presto nam ta okupace v kamaradstvi nebrani. Jestli to (nezasahnout ve prospech udrzeni Karabachu Armenii) Ruskou reputaci poskodi, nevim. V ocich Armenu urcite, ale melo jejich eventualni (nezaznamenal jsem, ze by to tak nekde oficialne prezentovali) ocekavani Ruske pomoci tohohle druhu realnej zaklad? Tim myslim alespon nejakej ustni prislib...
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:21 16.11.2020

      The88:
      Neschvalujeme pouze anexi Golan, nikoli okupaci (aneb máš v tom hokej - rezoluce 242 sice vyzívá k ukončení okupace, ale za podmínek, které druhá strana neplní) - a to ještě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      The88:
      Neschvalujeme pouze anexi Golan, nikoli okupaci (aneb máš v tom hokej - rezoluce 242 sice vyzívá k ukončení okupace, ale za podmínek, které druhá strana neplní) - a to ještě pouze Evropa, USA uznává i anexi. A i nesouhlas Evropy byl maximálně formální, ve skutečnosti v OSN západní státy bránili přijmout jakékoli opatření proti Izraeli nad rámec pouhých deklarací. Což přesně ukazuje, jaký postoj mají SPOLEHLIVÍ SPOJENCI v případě takovéhoto sporného případu: oficiálně třeba nesouhlasí, ale svého spojence podrží.

      Rusko také mělo nástroje, jak mohlo Arménii (i přes svůj oficiální nesouhlas s okupací Karabachu) podržet, a neudělalo nic.

      "ale melo jejich eventualni ocekavani Ruske pomoci tohohle druhu realnej zaklad?
      Tim myslim alespon nejakej ustni prislib..."
      Znova. Mezi přáteli je normální, že když druhý potřebuje, tak mu pomohu. Pokud pomáhám jen na základě dané garance, tak nejde o přátelství, nejde o spojenectví. Jde o obchod.
      Rusko tímto ukázalo, že napříště, když budou tvrdit, že mají k jiné zemi přátelstký spojenecký vztah, že jde jen o obchod. Že nikdo nemůže čekat, že Rusko udělá pro druhého cokoli navíc, jak je v obdobných vztazích zvykem.
      Skrýt celý příspěvek

     • The88
      14:44 16.11.2020

      Logik: Diky za upresneni s tim Izraelem. Akorat se to stocilo trochu jinam od smyslu meho puvodniho, rychlosipoveho, prispevku: ja nerozporuju, ze jsme (mluvim jen o CR, ne tak ze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Logik: Diky za upresneni s tim Izraelem. Akorat se to stocilo trochu jinam od smyslu meho puvodniho, rychlosipoveho, prispevku: ja nerozporuju, ze jsme (mluvim jen o CR, ne tak ze siroka) pro Izrael spolehlivej spojenec. Akorat poukazuju na to, ze nas to podle tvoji logiky "staví ještě do horšího světla: děláte z nás spoluviníka krádeže a zemi, která se paktuje se zlodějem".
      V tom smeru "pratelstvi/obchod" mas asi v zasade pravdu. Ale je zase treba rict, ze s AZ maji rovnez dobry vztahy, takze jento spis spor mezi dvema prateli, byt jeden je blizsi. Trochu jako Turecko a Recko. Recko podporila Francie, ale zaroven nic nepodnikla proti Turecku (pokud mi teda neunikly nejaky sankce).
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:55 16.11.2020

      The88:
      Ano, kdyby Izrael neměl racionální důvody, které ospravedlňují okupaci Golan, tak bychom se paktovali se zlodějem. Jenže on je má:
      - opakující se útoky Sýrie na něj (tu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      The88:
      Ano, kdyby Izrael neměl racionální důvody, které ospravedlňují okupaci Golan, tak bychom se paktovali se zlodějem. Jenže on je má:
      - opakující se útoky Sýrie na něj (tu poslední válku sice začal Izrael útokem proti Egyptu, ovšem po aktech Egypta, které mezinárodní právo považuje za agresi, a Sýrie se k té válce přidala útokem na Izrael)
      - a neochota Sýrie následně převzít za své činy odpovědnost, uznat agresi a jednat o míru
      Izraelská okupace Golan je tedy něco zcela jiného, než Arménií z mezinárodního práva bezdůvodně okupovaný Karabach. Dávat mezi to rovnítko je demagogie.

      Navíc opět reaguješ jen na část mé argumentace. Má argumentace zněla: Buďto Rusko činy Arménie odsuzuje, pak nemá být její blízký spojenec. Anebo je neodsuzuje, a pak se na ně nemá vymlouvat, že Arménii nepomůže.
      EU evidentně Izrael nijak neodsuzuje, tedy není problém, že je jeho spojenec.

      Ty polemizuješ s morálností postoje Evropy k Izraeli, ale já poukazuju především na vnitřní spornost Ruského chování: že nemůže se zároveň tvářit, že v té okupaci nevidí větší problém, a zároveň pak tvrdit, že Arménii nepomohl, protože to je velký problém.

      ===

      " AZ maji rovnez dobry vztahy, takze jento spis spor mezi dvema prateli, byt jeden je blizsi. "
      Míra dobrých vztahů s AZ a Arménií je naprosto odlišná. Viz doložená vyjádření Putina k Arménii, viz členství Arménie v EAEU, viz základna Ruska v Arménii. To všechno jsou věci, které u normálních států definují velmi blízký vztah - a jejichž ekvivalent u Rusko-Azerbajdžánských vztahů schází.

      Naopak Azerbajdžán dělal některé významné kroky, které poměrně slušným způsobem poškozují Ruské zájmy (např. produktovody TAP, BTC), opustil CSTO atd.... Rusko-Azerbajdžánské vztahy jsou založené čistě na tom, že Azerbajdžán je dobrý zákazník pro Ruské zbrojovky, čistej obchod a nic víc.
      Rusko se sice nedávno o nějaké sblížení pokoušelo, ale Azerbajdžán opět odmítl členství v CSTO i v EAEU poté, co Rusko odmítlo jakkoli změnit svoji politiku ohledně Karabachu. A naopak Rusko Azerbajdžánu zrušilo organizaci, která sdružovala Azerskou diasporu v Rusku (All-Russia Azerbaijanis Congress). To jsou kroky, které přátelské země fakt nedělají.

      Takže hodně překrucuješ realitu. Azerbajdžán ANI NÁHODOU NENÍ PŘÍTEL RUSKA. Nemá s ním žádné nadstatndardní vztahy, jako Arménie. Jen obchod. A právě proto Arménie vnímá současný Ruský postoj - a IMHO zcela správně - jako že ji Rusko prodalo. Že kvůli dobrému obchodu se Rusko vykašlalo na přítele.
      Skrýt celý příspěvek

 • KOUMES123
  15:51 14.11.2020

  Rusové pochopitelně hájí své vlastní zájmy a Arménie nemá asi moc co nabídnout. Totální porážka Arménie by ale nebyla v zájmu Ruska. Závěr?!? Rusové ukázali Arménům, že pokud sází ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové pochopitelně hájí své vlastní zájmy a Arménie nemá asi moc co nabídnout. Totální porážka Arménie by ale nebyla v zájmu Ruska. Závěr?!? Rusové ukázali Arménům, že pokud sází na EU či USA budou v háji a jediný kdo jim proti muslimům pomůže jsou oni (pokud budou ovšem držet basu).
  Karabašský "sendvič" s koridory je vlastně taková velká nárazníková zóna, což se Rusům v minulosti dobře osvědčilo.
  Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   21:39 14.11.2020

   Jediné co Rusáci Arménům ukázali tak to, že pokud sází na Rusko (protože nic jiného Arménie nedělala), tak za povinné pochlebování, které v mírových dobách rusácko od svých kolonií ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jediné co Rusáci Arménům ukázali tak to, že pokud sází na Rusko (protože nic jiného Arménie nedělala), tak za povinné pochlebování, které v mírových dobách rusácko od svých kolonií vyžaduje, se v dobách krizových za to na ně rusácko z vysoka vykašle.
   Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:48 14.11.2020

  Opakují se tu Ruskem šířené nepravdy o tom, jak před útokem nebyly vztahy Arménie a Ruska úplně dobré. Tak abych to uvedl na pravou míru:

  Putin např. osobně blahopřál Arménskému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opakují se tu Ruskem šířené nepravdy o tom, jak před útokem nebyly vztahy Arménie a Ruska úplně dobré. Tak abych to uvedl na pravou míru:

  Putin např. osobně blahopřál Arménskému prezidentovi k narozeninám, což je gesto, které prezident velmoci těžko udělá, pokud má s danou zemí "problémy":
  https://www.president.am/en/pr...
  z gratulace:
  "Russia highly values your active engagement in the development of the Russian-Armenian allied relations."

  Putin ještě pár dní před útokem mluvil o pevných vazbách mezi Arménií a Ruskem:
  https://www.azatutyun.am/a/308...
  napr.
  “Russia attaches great importance to friendly, allied relations with Armenia...... I am confident that the constructive dialogue between our countries, bilateral cooperation in various directions as well as interaction within the framework of integration processes in the Eurasian space will continue to develop actively"

  Tedy je evidentní, že tvrzení, že Rusko mělo s Arménií nějak narušené vztahy jsou jen ex-post vymýšlené a nepravdivé výmluvy, proč Rusko svému spojenci nepomohlo.
  Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   16:53 14.11.2020

   Nevím, odkud se toto přesvědčení bere. Arménie je statisticky nejvíce rusofilní země bývalého SSSR.

   Možná už v Kremlu měli arménských nároků a odmítání jakéhokoli kompromisu plné ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevím, odkud se toto přesvědčení bere. Arménie je statisticky nejvíce rusofilní země bývalého SSSR.

   Možná už v Kremlu měli arménských nároků a odmítání jakéhokoli kompromisu plné zuby. Tomu by odpovídala i vyjádření ruského ministra zahraničí Lavrova:

   https://news.am/eng/news/61297...

   Viděl jsem i jeden ruský celkem sarkastický komentář: "Dříve se Arméni se smutkem dívali směrem na jih na horu Ararat, teď se budou dívat ještě na Šuši"

   Tak možná jim to teď dávají ještě sežrat jinak. Zlobil jsi? Nezlobil. Ale já tu mám napsáno, že jsi zlobil. Anděli, dej mu uhlí a čerte, strč ho do pytle. Polib mi prsten a příště neser.
   Skrýt celý příspěvek

   • logik
    18:14 14.11.2020

    To já zas vím. Jde evidentně o nové "noty", které mají pomoci Rusku zachovat si tvář poté, co buďto nebyl schopen nebo nebyl ochoten pomoci svému blízkému spojenci.

    Je možné, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To já zas vím. Jde evidentně o nové "noty", které mají pomoci Rusku zachovat si tvář poté, co buďto nebyl schopen nebo nebyl ochoten pomoci svému blízkému spojenci.

    Je možné, že měli pro tu nepomoc nějaký objektivní důvod, ale tou nepomocí si Rusko dosti poškodilo reputaci, a tak hasí problém pomocí vymýšlení a šíření nepravdivých důvodů...
    Skrýt celý příspěvek

    • Lodestar
     19:21 14.11.2020

     Tak v Jerevanu na ulicích se teď nadává na Turky, Rusy, Azery, Pašinjana a není to jako že vyber si jednoho. Arméni na Rusy spoléhali, že za ně budou bojovat. To se nestalo a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak v Jerevanu na ulicích se teď nadává na Turky, Rusy, Azery, Pašinjana a není to jako že vyber si jednoho. Arméni na Rusy spoléhali, že za ně budou bojovat. To se nestalo a můžeme pouze spekulovat, kolik důvodů a jaké k tomu měli.

     Pašinjan je nejjednodušší cíl, tak se Rusové zkouší z toho vyvléknout a vykecat.

     Jak vidíš, tak na absolventy Vysoké školy života to i funguje. Ale je otázka, jestli to bude fungovat i na Armény.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      19:34 14.11.2020

      Tak já si myslím, že ta masírka není až tak zaměřený na Armény - ale celkově na obraz Ruska v světě.

      Tak já si myslím, že ta masírka není až tak zaměřený na Armény - ale celkově na obraz Ruska v světě.

   • logik
    18:20 14.11.2020

    PS: A k té citaci Lavrova - čekal bys, že Lavrov řekne něco jiného, než že je to vina Arménie, že nepřistoupila na podmínky vyjednané Ruskem dříve?
    Jediný způsob, jak efektivně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PS: A k té citaci Lavrova - čekal bys, že Lavrov řekne něco jiného, než že je to vina Arménie, že nepřistoupila na podmínky vyjednané Ruskem dříve?
    Jediný způsob, jak efektivně obhájit své chování bylo odjakživa hodit vinu na druhého. Když se teda bude Rusko tvářit, že tuto smlouvu měla Arménie podepsat dávno, tak vlastně implicitně tvrdí, že
    a) je to spravedlivé řešení
    b) je vina Arménie, že na to nepřistoupila po dobrém
    A tedy že v tomto narativu není prostor pro otázku - a proč vlastně Rusko nějak nepomohlo svému spojenci?
    Skrýt celý příspěvek

    • Lodestar
     20:49 14.11.2020

     Logik: Teď Je celkem jedno, co vykládají Lavrov nebo Peskov. To je jen vypouštění mlhy zejména pro trollí farmy. Mne spíš zajímá, co se v tom regionu bude dít dál. A to poznáme ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Logik: Teď Je celkem jedno, co vykládají Lavrov nebo Peskov. To je jen vypouštění mlhy zejména pro trollí farmy. Mne spíš zajímá, co se v tom regionu bude dít dál. A to poznáme brzy, bych si tak odhadl.

     Friedman kdysi napsal, že Rusku je v zásadě jedno, kde má svoji jižní hranici, jen je důležité, aby byla v horách na Kavkaze.
     Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   21:28 14.11.2020

   Putin jen gentleman, to bude tím :D Šlo jim přes tajné rusko-turecké dohody (obdobné těm v Sýrii a hlavně Libyi) zbavit se amerického vlivu v oblasti přes "odstřelení Pašinjana a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Putin jen gentleman, to bude tím :D Šlo jim přes tajné rusko-turecké dohody (obdobné těm v Sýrii a hlavně Libyi) zbavit se amerického vlivu v oblasti přes "odstřelení Pašinjana a celé jeho kliky u moci na společensky neudržitelných ztrátách z tohoto konfliktu". Pokud by se USA "zakopali" v Arménii vojensky, tak by to nebyl z dlouhodobého pohledu problém jen pro RF, ale hrozila by reálně destabilizace i Turecku, protože Arménie by byla ideální "základna" pro destabilizaci severozápadních oblastí Íránu s využitím společné hranice. Poslední, co Turecko potřebuje je destabilizace Íránu (které je jasnou prioritou USA a Izraele z pochopitelných důvodů) jelikož by to zcela jistě spustilo „emancipaci“ Kurdů a zas to rozehraje kartu vytvoření "Velkého Kurdistánu" minimálně toho Iráckého a Íránského a přes to už vede krátká cesta k pořádné destabilizaci i Turecka přes jeho Kurdy. A Alijev měl také důvod.

   Každá strana v tomto triumvirátu řešila svůj vlastní strategický cíl, ale všechny spojovalo jedno společné omezení amerického vlivu a nedovolit jeho vojenské zakotvení v Arménii a potažmo celé oblasti. Podle slov Alijeva o Pašinjanovi a Sorošovi o převratu před dvěma roky v Jerevanu (postl jsem výše), lze se podle jeho vyjádření reálně domnívat, že se hodně obával varianty, že USA se ho pokusí odstavit majdanem v blízké budoucnosti stejně jako Pašinjana a využijí pro to právě své zakotvení v Arménii a možnost využít v tom karty Karabachu (nabízela se třeba varianta s příkladem Kosova a jeho uznáním a následným vytvoření strategické letecké základny v celé oblasti), chce to vidět trochu více v souvislostech..
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    00:15 15.11.2020

    omacka napsal:
    > Pokud by se USA "zakopali" v Arménii vojensky

    Co je to za fantasmagorie? To mi připomíná údajné plány na americkou základnu na Krymu.

    Gruzínci a Ukrajinci by ...
    Zobrazit celý příspěvek

    omacka napsal:
    > Pokud by se USA "zakopali" v Arménii vojensky

    Co je to za fantasmagorie? To mi připomíná údajné plány na americkou základnu na Krymu.

    Gruzínci a Ukrajinci by americkou základnu brali všemi deseti, a přesto tam USA nejdou. Tak proč by se USA "zakopávaly" v Arménii, kde je nikdo nechce?
    Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    14:01 16.11.2020

    omacka:
    Až na to, že v Kosovu se nenachází letecká základna, ale obyčejná základna.
    Ano má 52 heliportů, ale B-52 nebo B-2 vám tam přistane asi těžko, leda že by havarovala ...
    Zobrazit celý příspěvek

    omacka:
    Až na to, že v Kosovu se nenachází letecká základna, ale obyčejná základna.
    Ano má 52 heliportů, ale B-52 nebo B-2 vám tam přistane asi těžko, leda že by havarovala :-)
    Dále ta základna je využívána silami KAFOR což jsou mezinárodní jednotky s podporou rezoluce OSN.
    Toliko k těm souvislostem :-)
    Skrýt celý příspěvek

 • jozo
  00:04 14.11.2020

  Keď si odmyslím všetky emócie spojené s fandením ktorejkoľvek strane tak táto vojna o Karabach je len nevyhnutná dohra prvej vojny o Karabach. V prvej vyhral David a v druhej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď si odmyslím všetky emócie spojené s fandením ktorejkoľvek strane tak táto vojna o Karabach je len nevyhnutná dohra prvej vojny o Karabach. V prvej vyhral David a v druhej poučený Goliáš.
  Odhadované geopolitické implikácie:
  - Rusy si poradili s ťažkou situáciou veľmi konštruktívne a realisticky v rámci svojich možností za čo budú ocenení aj na Západe. Hlavne sú tam a zatiahli ručnú brzdu v čase keď sa celá vojna mohla zvrhnúť balkánskou cestou. Nikto nemusí byť génius aby odhadol, že to smerovalo k vyhladzovaniu. Rusov fakt nemusím, ale tu im nemám čo vyčítať.
  - Turci sa definitívne odtrhli z reťaze a začali naplno prejavovať svoje veľmocenské ambície, myslím že touto vojnou sa už stávajú pre Západ nebezpečnými a za toto víťazstvo by mali zaplatiť ekonomicky aj geopoliticky.
  Pre EU to znamená že konečne musí začať aktívne manažovať nebezpečné/nevhodné spojenectvá - Turecko/Ukrajina, Turecko/Sýria, Turecko/Líbia a toto bude kontroverzné ale aj Turecko/USA
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:53 14.11.2020

   "- Rusy si poradili s ťažkou situáciou veľmi konštruktívne a realisticky v rámci svojich možností"
   Nepravda. Kdyby tam poslali Wágnerovce, tak Arméni mají Sushu, a měli by být za ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "- Rusy si poradili s ťažkou situáciou veľmi konštruktívne a realisticky v rámci svojich možností"
   Nepravda. Kdyby tam poslali Wágnerovce, tak Arméni mají Sushu, a měli by být za co Rusům vděční. Takhle jim mohou být vděční leda za to, že se na ně Rusko vykašlalo.

   "Hlavne sú tam a zatiahli ručnú brzdu v čase..... Nikto nemusí byť génius aby odhadol, že to smerovalo k vyhladzovaniu."
   Nepodložené a nesmyslné tvrzení. Azerbajdžán zabral 2/3 Karabachu a další hromadu Armény kontrolovaných území. Tedy kdyby chtěl vyvražďovat, tak vyvražďuje stejně.

   Proč se nedivím, že jsi měl explicitní potřebu napsat: " Rusov fakt nemusím"? Jen tím potvrzuješ, odkud vítr fouká: ta snaha vykreslit v konfliktu Rusko jako to správné a Turecko jako špatné (a přihodit k tomu Ukrajinu, když je příležitost) je dost křečovitá....
   Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:10 12.11.2020

  To Centrum pro analýzu strategií a technologií (CAST) vypadá trochu jako náš Institut nezávislé žurnalistiky. Zní to honosně a přitom to je jeden čičmunda v zahrádkářské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Centrum pro analýzu strategií a technologií (CAST) vypadá trochu jako náš Institut nezávislé žurnalistiky. Zní to honosně a přitom to je jeden čičmunda v zahrádkářské kolonii.

  Fakt je, že tahle válka byl docela triumf pro NATO. Obzvlášť ty drony byly docela působivé.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   21:55 12.11.2020

   To se Vám fakt jen opravdu chce zdát.

   To se Vám fakt jen opravdu chce zdát.

   • JirkaM
    13:21 13.11.2020

    Tak jsem si toho pána dohledal a on to asi opravdu nebude čičmunda v zahrádkářské kolonii i když mi to podle jeho názorů tak připadalo.

    Konstantin Makienko
    Russian ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak jsem si toho pána dohledal a on to asi opravdu nebude čičmunda v zahrádkářské kolonii i když mi to podle jeho názorů tak připadalo.

    Konstantin Makienko
    Russian Federation
    Deputy Director of the Centre for Analysis of Strategies and Technologies (CAST), member of the expert council under the Russian State Duma defense committee.
    Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
   22:09 12.11.2020

   Jako z jistého pohledu tento výsledek opravdu triumf NATO je. Díky tomu že Azerbajdžán nenapadl přímo Arménii a přinutil Armény podepsat dohodu, tak umožnil západu tento konflikt ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jako z jistého pohledu tento výsledek opravdu triumf NATO je. Díky tomu že Azerbajdžán nenapadl přímo Arménii a přinutil Armény podepsat dohodu, tak umožnil západu tento konflikt přejít pouze s "hlubokým odsouzením". Tedy západ(včetně ČR) tam nemusel poslat policejní jednotky (kupř. pod záštitou OSN), které by tam samozřejmě už zůstaly na věčné časy (ne že by tam chtěly být, ale protože to je další neřešitelný zamrzlý konflikt, který se jejich odchodem okamžitě rozhoří) což by západ(ČR nevyjímaje) stálo nemalé peníze s naprosto nulovým přínosem.

   No tak teď to bude na věčné časy platit Rusko (i pro ně samozřejmě nulovým přínosem), což je dále oslabí.
   Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    13:26 13.11.2020

    Tím triumfem NATO jsem samozřejmě myslel úspěšné úsilí našeho aliančního spojence Turecka. Že jim za ty mírové jednotky nebudu muset platit je ale samozřejmě fajn.

    A pro Rusko je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tím triumfem NATO jsem samozřejmě myslel úspěšné úsilí našeho aliančního spojence Turecka. Že jim za ty mírové jednotky nebudu muset platit je ale samozřejmě fajn.

    A pro Rusko je asi dlouhodobě dobré to, že je teď Erdogan úplně mimo a svým velikáštvím Turekco likviduje. Proč ho v tom trochu nepodpořit?
    Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   11:21 13.11.2020

   Reakce ve stylu "nelíbí se mi, co autor píše, ale neumím s ním polemizovat. Tak napadnu a shodím přímo jeho, i když o něm vůbec nic nevím"?

   Reakce ve stylu "nelíbí se mi, co autor píše, ale neumím s ním polemizovat. Tak napadnu a shodím přímo jeho, i když o něm vůbec nic nevím"?

   • JirkaM
    13:37 13.11.2020

    To co je ten pán zač je docela zásadní.

    Polemizovat s ním je docela snadné. To příměří co se teď dohodlo je docela dost fér a je to asi největší šance na mír co ty dva státy kdy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To co je ten pán zač je docela zásadní.

    Polemizovat s ním je docela snadné. To příměří co se teď dohodlo je docela dost fér a je to asi největší šance na mír co ty dva státy kdy měly. Azerští uprchlíci se vrátí domů, Arménům dost velké území zůstalo. Rusové teď mají vliv v obou zemích, což je fajn kvůli prodeji zbraní a Turecko si mezi tím samo likviduje ekonomiku i vztahy se zeměmi na kterých je závislé. Líp do dopadnout nemohlo.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     18:27 13.11.2020

     Zjisti si prosím něco o tom, co to je argumentace ad hominem, a proč ji slušní lidé nepoužívají.

     Zjisti si prosím něco o tom, co to je argumentace ad hominem, a proč ji slušní lidé nepoužívají.

     • JirkaM
      21:47 13.11.2020

      Je rozdíl mezi:

      a) názory tohoto člověka musíme ignorovat, protože se mi na něm něco nelíbí.

      b) Jedna z mnoha věcí o čem u článku můžeme diskutovat je kredibilita toho člověka, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je rozdíl mezi:

      a) názory tohoto člověka musíme ignorovat, protože se mi na něm něco nelíbí.

      b) Jedna z mnoha věcí o čem u článku můžeme diskutovat je kredibilita toho člověka, který je v něm citován. Ta kredibilita je důležitá. Zjisti si něco o Admiralty code používaném v NATO.

      Tvářit se, že nechápeš rozdíl mezi a) a b) je zjevná nepoctivost, tedy něco co by slušný člověk neudělal.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:33 14.11.2020

      Mýlíš se. Kreditibilita člověka je důležitá v případě, kdy se jedná o faktické údaje. Tam je na místě řešit věrohodnost zdroje, byť i v tomto případě by způsob, jakýms to činil, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mýlíš se. Kreditibilita člověka je důležitá v případě, kdy se jedná o faktické údaje. Tam je na místě řešit věrohodnost zdroje, byť i v tomto případě by způsob, jakýms to činil, byl neslušný a nekorektní.

      Toto ale není článek udávající fakta, ale analýza poskytující názor. A u názoru je kreditibilita autora prostě irelevantní: vyvracet názor odkazováním na osobu autora je vydestilovaná argumentace ad hominem, a tedy hrubý argumentační faul, i kdyby ses třeba postavil na hlavu a odstrkoval ušima.

      PS: Samozřejmě, pokud nějakou analýzu vydal renomovaný odborník, je to důvod brát danou analýzu vážně - a třeba slevit z obvyklé míry pozornosti a míry verifikace předkládaného. A naopak, pokud ji vydal člověk, co se mu běžně práší od huby, je to důvod na ni hledět s velkou nedůvěrou a dvakrát si promyslet, jestli je předkládaná argumentace korektní. V žádném případě Tě to ale neopravňuje v diskusi odmítat názor pouze pro osobu jejího nositele, to prostě není ani slušné, ani to není konstruktivní přístup k diskusi.
      Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  19:39 12.11.2020

  Neviem čo ste taký precitlivelí na zmienku o Sorošovi. Predsa nie
  je tajomstvo, že vráža ťažké milióny do rôznych Open Societes
  a aké sú ciele týchto NGO-čiek. Na Slovensku s tým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem čo ste taký precitlivelí na zmienku o Sorošovi. Predsa nie
  je tajomstvo, že vráža ťažké milióny do rôznych Open Societes
  a aké sú ciele týchto NGO-čiek. Na Slovensku s tým máme živú skúsenosť. Právnička s odšvidlovanou právnickou praxou, ktorá
  sa po ukončení školy nevenovala právu, ale bola plne dotovaná Sorošovou nadáciou, sa z úplne neznámej persony
  stala behom 3 mesiacov prezidentkou Slovenska. Taká je sila
  a prepojenie oligarchov, mainstream medii a NGO-čiek
  zosobnených Sorošom. A to čo dokázali na Slovensku, to dokázali aj v Arménsku a moc nechýbalo aby to dokázali aj
  v Čechách- viď Milion chvílek.
  Skrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
   22:23 12.11.2020

   Kostrín a spol:Myslím si,že jste velcí vypravěči,kteří často nevědí,kde končí pravda a začíná pohádka.           

   Kostrín a spol:Myslím si,že jste velcí vypravěči,kteří často nevědí,kde končí pravda a začíná pohádka.           

 • Kostrín
  16:58 12.11.2020

  Čudujem sa argumentu, že Rusko sa vykašlalo na Arménsko vo
  vojne o NK hoci má základňu v Arménsku:
  1. Na NK sa v podstate vykašlalo samotné Arménsko /AR/
  2. Rusko nemá základňu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čudujem sa argumentu, že Rusko sa vykašlalo na Arménsko vo
  vojne o NK hoci má základňu v Arménsku:
  1. Na NK sa v podstate vykašlalo samotné Arménsko /AR/
  2. Rusko nemá základňu v AR na základe dohody s Pašinjanom
  aby chránilo NK, ale je tam na základe dohôd po rozpade
  ZSSR v rámci obranného spoločenstva Rusko, Bielorusko, AR.
  3. V AR sa po farebnej revolúcii v r. 2018 zopakoval vývoj v
  Gruzínsku po nástupe Saakašviliho a v UKR v r. 2014.
  Protiruská vnútorná na zahraničná politika. Čistky vo vláde,
  v armáde, bezpečnosti. Do riadiacích pozícii sú nasadení
  US-friendly sorošovské kádry bez ohľadu na schopnosti.
  Rusko nemalo ani ten najmenší dôvod bojovať za Pašinjanové
  AR v prípade vojny o NK avšak svojim vplyvom sa mu podarilo
  zastaviť boje v situácii, keď je to pre pre AZR a AR ako-tak
  prijatelné.
  Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   17:13 12.11.2020

   Kostrin: pokus sice dobrý, máš tam sice Soroše, ale chybí Ilumináti, potupný zánik dolaru a triumfální nástup zlatého rublíku. Ani zmínka o síle Eurasijského ekonomického sojuzu a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kostrin: pokus sice dobrý, máš tam sice Soroše, ale chybí Ilumináti, potupný zánik dolaru a triumfální nástup zlatého rublíku. Ani zmínka o síle Eurasijského ekonomického sojuzu a škodlivosti sítí 5G.

   Celkově, s přimhouřením obou očí tak za 1-, ve zbytku světa taková horší čtyřka.
   Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   18:07 12.11.2020

   O Šorošovi si bež blúznit niekam do diskusie na sputnik....

   O Šorošovi si bež blúznit niekam do diskusie na sputnik....

   • JirkaM
    21:15 12.11.2020

    Co kdyby sis šel někam jinam blůznit ty?

    Co kdyby sis šel někam jinam blůznit ty?

  • StandaBlabol
   11:26 13.11.2020

   Musím říct, že ve tvém pojetí je ten Soroš úplný superman. V jednom příspěvku vnutí Slovákům prezidentku, v druhým dosadí svoje kádry do vedení Arménie. Předpokládám, že tohle ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Musím říct, že ve tvém pojetí je ten Soroš úplný superman. V jednom příspěvku vnutí Slovákům prezidentku, v druhým dosadí svoje kádry do vedení Arménie. Předpokládám, že tohle všechno zvládne v pondělí před obědem a zbytek týdne má volno?
   Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    13:59 13.11.2020

    Jsou i lidé co se neštítí tvrdit, že Soros Britům sestřelil libru.

    Jsou i lidé co se neštítí tvrdit, že Soros Britům sestřelil libru.

 • Radovan
  13:07 12.11.2020

  Prezident Karabachu Harutjunjan uvádí, že ve Stěpanakertu před příměřím zbylo už jen 100 - 200 vojáků. Dokonce prý na frontu odmítla přijít jedna elitní arménská jednotka. Tohle je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prezident Karabachu Harutjunjan uvádí, že ve Stěpanakertu před příměřím zbylo už jen 100 - 200 vojáků. Dokonce prý na frontu odmítla přijít jedna elitní arménská jednotka. Tohle je největším překvapením války - Arménii nefungovala mobilizace, záloh bylo málo a nebyly dost vycvičené a vyzbrojené, přísun posil na frontu tragicky vázl. Přitom se dříve všeobecně uvádělo, že silnou stránkou Arménie je výborná vycvičenost a disciplína vojáků.
  Mimo jiné aspekty války, velké memento pro AČR, jak je důležité mít vycvičené a početné zálohy.

  Teoreticky by bylo pro Arménii nejlepší, kdyby ruskou základnu vykopli a místo nich by si tam udělali velkou základnu USA. Ty by se mohli stáhnout v klidu z Turecka o kousek vedle do Arménie a měli by strategickou základnu i hned vedle Iránu. Zásobování a případné posili by mohli jednoduše přesouvat přes Gruzii, s kterou mají výborné vztahy. Win-win řešení. Ale asi nereálné, v USA do toho nepůjdou.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:32 12.11.2020

   V USA by do toho možná i šli, kdyby se Arménie vzdala nároku na Karabach a tím by nastolila rozumně udržitelné vztahy s okolím. Ale do toho zas nepůjde Arménie...

   Je třeba také ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V USA by do toho možná i šli, kdyby se Arménie vzdala nároku na Karabach a tím by nastolila rozumně udržitelné vztahy s okolím. Ale do toho zas nepůjde Arménie...

   Je třeba také myslet nad tím, že Biden bude k Rusku poněkud kritičtější a ostřejší, než Trump.
   Skrýt celý příspěvek

   • Radovan
    15:05 12.11.2020

    Škoda. Protože USA by získalo strategickou základnu mezi Tureckem, Ruskem a Íránem. Arménie by získala ty nejlepší bezpečnostní záruky a i přátelství Gruzie. Protože pro tu by byla ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Škoda. Protože USA by získalo strategickou základnu mezi Tureckem, Ruskem a Íránem. Arménie by získala ty nejlepší bezpečnostní záruky a i přátelství Gruzie. Protože pro tu by byla americká základna za humny také obrovské terno a přetrhli by se, aby Američanům splnili první poslední.
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     16:45 12.11.2020

     Pro USA poněkud riskantní, strkat kebuli mezi dva znesvářené kohouty, navíc Kavkaz je ruský dvorek a Rusku by se přítomnost amerických vojáků nelíbila.
     Navíc v případě sporu s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pro USA poněkud riskantní, strkat kebuli mezi dva znesvářené kohouty, navíc Kavkaz je ruský dvorek a Rusku by se přítomnost amerických vojáků nelíbila.
     Navíc v případě sporu s Iránem by byla taková vzdálená a špatně přístupná základna pro Irán na dosah a pro USA v podstatě na odpis. Jenom by své lidi poskytli jako rukojmí.
     Skrýt celý příspěvek

  • infi
   14:28 12.11.2020

   Tak v podstate po ztrate klicoych strategickych postu odkud by se dalo branit vidime jen uprk... V Jerevanu protestuji mladi lidi, ze chteji bojovat do poledniho muze, ale nikdo z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak v podstate po ztrate klicoych strategickych postu odkud by se dalo branit vidime jen uprk... V Jerevanu protestuji mladi lidi, ze chteji bojovat do poledniho muze, ale nikdo z nich nechce jit na frontu. Susa byla dobita behem dne-dvou. Stepanokert by byl nejspise predan bez boje...

   Mestske boje byly jedinou moznosti jak zastavit postup technicky lepsiho nepritele, ale Armenie na to nemela nic, ani vojaky, ani techniku ani moralku ani chut. Vezmeme-li v uvahu, ze tam padlo 5tis vojaku, a priceteme k tomu trojnasobek (abychom se dopocitali i poctu zranenych-vyrazenych) jsme na nejakych 20tis...To je cca pocet nasi profesionalni armady. Nelibi se mi jak to dopadlo, ale nebyt dohody, AZ by si zabral cely Karabach behem nekolika tydnu. Takhle si to rozdelili a verim ze dalsich X desitek let bude klid. Co si s tim pocte Armenie je vec Armenie, ale ta zeme je odepsana k zaniku. Kazdy kdo muze emigruje (Rok 1990 - 3,5mil, ted 2,9 mil) - vice lidi odchazi, nez se rodi a trend je do budoucna klesajici. Da se rict, ze nikdo tu Armenii budovat nechce, radsi odjedou. Je to podobne jako na Ukrajine.

   Scenar podobnych valek pisou vzdy velci hraci. Vse bylo predem dohodnuto. Ostatne plan na rozdeleni 2/5 uzemi a "mirotvorce" se objevil jiz 10.Rijna a od te doby se daly veci do pohybu. Doufam ze zde na foru nikdo nemysli, ze je mozne v 00:00 podepsat dohodu a v 06:00 poslat 2tis vojaku a ~500ks techniky do cizi zeme. To se neda pripravit ani tyden dopredu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lodestar
    16:38 12.11.2020

    infi: "V Jerevanu protestuji mladi lidi, ze chteji bojovat do poledniho muze, ale nikdo z nich nechce jit na frontu"

    Ještě bych zmínil negativní vliv arménských diaspor. Z pohodlí ...
    Zobrazit celý příspěvek

    infi: "V Jerevanu protestuji mladi lidi, ze chteji bojovat do poledniho muze, ale nikdo z nich nechce jit na frontu"

    Ještě bych zmínil negativní vliv arménských diaspor. Z pohodlí nových domovů situaci v Arménii dlouhodobě radikalizovali. Vyvolávali také dojem, že mají v jejich nových domovech velký vliv na domácí politiky. To bylo naprosté přecenění jejich možností a velice pravděpodobně uvedli domácí arménskou politiku v těžký omyl.

    V Praze také demonstrovali na Malostranském náměstí. Mladíci drželi v rukou nápisy s texty jako: "Češi, promluvte". V té době již byla situace na frontě složitá a Pašinjan volal zálohy a dobrovolníky. A v té době se dalo z Prahy do Jerevanu letět za nějakých 12.000,--

    Jak jsem již psal níže, ta země dostala hodně studenou sprchu a uvidíme, jakým směrem se bude situace dále vyvíjet. Opozice chce svrhnout Pašinjana a začít jednat o jiných a lepších podmínkách uzavřené dohody.

    Přeji jim aby se ze současné situace dostali s nějakou nadějí a hlavně aby se z té země nestalo území pro příští proxy válku.
    Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    19:41 12.11.2020

    Ukrajinci v Čechách jsou také dost militantní. Skoro bych odhadnul, že čím dál od fronty, tím větší gerojové to jsou.

    Ukrajinci v Čechách jsou také dost militantní. Skoro bych odhadnul, že čím dál od fronty, tím větší gerojové to jsou.

    • logik
     18:32 13.11.2020

     Nevšiml jsem si, že by Ukrajina měla problém s nedostatkem lidí na frontě - naopak u dobrovolnických regimentů byl spíše problém opačný (s přílišnou horlivostí). Takže evidentně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nevšiml jsem si, že by Ukrajina měla problém s nedostatkem lidí na frontě - naopak u dobrovolnických regimentů byl spíše problém opačný (s přílišnou horlivostí). Takže evidentně falešná paralela.
     Skrýt celý příspěvek

     • JirkaM
      21:53 13.11.2020

      Donbas ovládají stále rebelové a Krym zase Rusové. Zjevně to není přebytkem statečných Ukrajinců na frontě.

      Krom toho to, že Ukrajinci zdrhali před povolávacími rozkazy do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Donbas ovládají stále rebelové a Krym zase Rusové. Zjevně to není přebytkem statečných Ukrajinců na frontě.

      Krom toho to, že Ukrajinci zdrhali před povolávacími rozkazy do zahraničí, je známá věc.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:40 14.11.2020

      Jenže jaksi Ukrajina, i kdyby udělala totální mobilizaci, tak nemá sílu přemoci Ruskou armádu, která tam byla nasazena vždy, když opolčencům začalo téci do bot. Takže to, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jenže jaksi Ukrajina, i kdyby udělala totální mobilizaci, tak nemá sílu přemoci Ruskou armádu, která tam byla nasazena vždy, když opolčencům začalo téci do bot. Takže to, že nedobyli Donbas (nebo Krym, o který se vůbec nepokoušeli) je argument totálně mimo.

      "Krom toho to, že Ukrajinci zdrhali před povolávacími rozkazy do zahraničí, je známá věc."
      Ano, to je známá věc. Nicméně to je opět argument mimo, protože problém Arménie nebylo to, že by část lidí na vojnu nechtěla, ale že se nenašel skoro nikdo, kdo by tam chtěl.
      A vzhledem k tomu, že je stejně tak známá věc, že na Ukrajině vznikali poměrně početné dobrovolnické prapory, stejně jako se lidé hlásili do armády i dobrovolně, tak evidentně tento problém Ukrajina neměla, nebo přinejmenším v nesrovnatelně menší míře - a tedy Tvé srovnávání Ukrajinců a Arménců je mimo.

      Kdyby to bylo na Ukrajině jako v Arménii, tak mají Rusové dávno pozemní přístup na Krym.
      Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:21 14.11.2020

      Každý rok se v rekrutačních střediscích Litvy a Estonska hlásí okolo 5 tisíc občanů Ruské federace v odvodovem věku ,aby se vyhnuli službě v Ruské armádě(když jste jednou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Každý rok se v rekrutačních střediscích Litvy a Estonska hlásí okolo 5 tisíc občanů Ruské federace v odvodovem věku ,aby se vyhnuli službě v Ruské armádě(když jste jednou zažádali o službu v cizích ozbrojených silách,nemůžete být odvedeni do ozbrojených sil RF).K tomu můžeme připočíst další tisíce ruských branců kteří se vyhýbají službě v Ruské armádě ,,klasickými metodami). Takže ,,nadšení ,, pro službu vlasti i v RF silně ochladlo.
      Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:40 12.11.2020

  Dokázal by někdo nezaujate říct jak by se s taktikou až popasovala AČR? Věřím že nějake zamyšlení interní nad schopnosti vždy probíhá. Odpověď na drony a ochranu pěchoty vidím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dokázal by někdo nezaujate říct jak by se s taktikou až popasovala AČR? Věřím že nějake zamyšlení interní nad schopnosti vždy probíhá. Odpověď na drony a ochranu pěchoty vidím možná v rbs 70 a prehledovych radarech. Odpověď na delostrelectvo delostrelectvem plus radary na zaměření odkud to lítá. Proti kamikaze a loudavym pumam mě adekvátní obrana nenapadá.
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   11:19 12.11.2020

   Na to se těžko odpovídá, protože neznáme potenciální sílu nepřítele. Jeho PVO, letectvo, dělostřelectvo atd. atd.
   Každopádně kdyby jsme to měli vztáhnout k nynější situaci v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Na to se těžko odpovídá, protože neznáme potenciální sílu nepřítele. Jeho PVO, letectvo, dělostřelectvo atd. atd.
   Každopádně kdyby jsme to měli vztáhnout k nynější situaci v Náhorním Karabachu, tak díky lepšímu letectvo a lepším schopnostem průzkumu (ať už vlastnímu či spojeneckému) má AČR daleko větší taktické a operační schopnosti a nemusí se uchylovat k statické, pasivní, defenzivní obraně a jen čekat. Může si dovolit více agresivnější operace, jako třeba koordinované útoky na řídící centra dronů atd. atd. Takže AČR by se teoreticky dokázala s nepřítelem jako je Ázerbájdžán a "jeho drony" vypořádat ovšem né beze ztrát.
   Pokud budou modernizační plány probíhat dobře, tak s nynějšími chystanými nákupy (nové houfnice s relativně velkým dostřelem, nové vrtulníky, nové systémy PVO, a pokud k tomu dojde tak i nové taktické drony) se ty schopnosti ještě zvětší.
   Ona ta obrana nemusí totiž vždy být pasivní kdy obránce jen čeká, ale můžete jí vést i více aktivně tím, že využijete své zbraně, které dokáží napadat cíle v nepřátelské týlu, čehož by naše letectvo mělo být technicky schopno.

   Ale určitě se uvažuje i o samotné pasivní ochraně.
   Skrýt celý příspěvek

   • JP--
    15:29 12.11.2020

    Asi tak, máme lepší letectvo pokud by se udrželo tak nějaká šance by byla. Naše pozemní armáda je proti Azerům asi individuálně lépe vycvičená a ruční zbraně asi taky máme lepší, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Asi tak, máme lepší letectvo pokud by se udrželo tak nějaká šance by byla. Naše pozemní armáda je proti Azerům asi individuálně lépe vycvičená a ruční zbraně asi taky máme lepší, ale těžším vybavením se s nima nemůžeme měřit hlavně množstvím.

    Odpověď na drony je mít je taky, ideálně více :D a aktivně jít po odpalovacích místech ovládacích centrech a mít hodně silné EW schopnosti.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:55 13.11.2020

     Jo jo v podstatě bych s vámi souhlasil.
     Jen s těmi drony je trochu svízel. Osobně si myslím, že AČR by teď nějaký ten taktický dron, něco jak TB 2, pořizovat nutně nemusela a pokud ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jo jo v podstatě bych s vámi souhlasil.
     Jen s těmi drony je trochu svízel. Osobně si myslím, že AČR by teď nějaký ten taktický dron, něco jak TB 2, pořizovat nutně nemusela a pokud ano tak spíš jen pro průzkum.
     samozřejmě pokud je AČR pořídí zlobit se nebudu a chyba to nebude, ale podle mého větší budoucnost budou mít spíše ty sebevražedné drony. Už jen to že USA plánuje jejich integraci do vrtulníků či letadel ukazuje, že ten potenciál v kombinaci s dalším armádním prvkem je obrovský, a AČR by měla spíše jít tímto směrem. Přece jen ty taktické drony mají stále nějaké to omezení ať už operační dosah, nebo jejich schopnost startu z nezpevněných ploch atd. atd.
     zajímavá by třeba v budoucnu mohla být kombinace vyspělejšího taktického dronu, který by nesl v podvěsu nebo vnitřní pumovnici několik sebevražedných dronů.
     Ale to je jaksik jen můj názor.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:51 13.11.2020

      Pro AČR by v současné době bylo levnější dovybavit Alcy pořádnějšíma AtG zbraněma.

      Jasně, v případě konfliktu by zařvalo asi pár pilotů, ale získali bychom tak rychle a levně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro AČR by v současné době bylo levnější dovybavit Alcy pořádnějšíma AtG zbraněma.

      Jasně, v případě konfliktu by zařvalo asi pár pilotů, ale získali bychom tak rychle a levně poměrně slušný schopnosti, plus navíc schopnost doplňovat "materiál" během války (AERO).

      Škoda je, že se tímdle směrem AERO zatím nepouští - i když je pravda, že jim to asi nedovolí jejich hrdost výrobců proudových letadel.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      14:18 14.11.2020

      Aeru se podařilo dostat do situace, že má technicky obstojný produkt, o který ale není a už nikdy nebude zájem. Nejsou první ani poslední komu se to stalo, toto se děje napříč ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Aeru se podařilo dostat do situace, že má technicky obstojný produkt, o který ale není a už nikdy nebude zájem. Nejsou první ani poslední komu se to stalo, toto se děje napříč odvětvími. Nejvíc a nejrychleji to dnes probíhá ve spotřební elektronice, o něco pomaleji v automotive (emobilita) a energetice (obnovitelné zdroje). Lehký proudový cvičný stroj, resp. bitevník je právě kombinace, která je nejvíc ohrožena nástupem nových technologií. Lehké cvičné stroje simulátory s pokročilou virtuální realitou a lehký bitevník drony. Navíc efektivita obou skupin už byla potvrzeny praktickými zkušenostmi. Konkrétně simulátorem F-35 a především efektivita nasazení dronů dosud nebyla snad nikde zpochybněna a všude své úkoly splnili lépe než pilotované stroje, které nahrazují (L-39, Su-25). Už jen tím, že si je po prvních ztrátách nikdo nedovolil do oblasti poslat znovu. Ukázalo se, že např. TB2 je mnohem obtížnější zjistit a hlavně sestřelit než právě proudové stroje operující ve stejné výšce >5km mimo dosah manpads.

      Jako každého člověka naštve, že jeho zkušenosti a znalosti o daném problému už nejsou nadále žádané. Ale čím dříve si to Aero uvědomí a program lehkého pilotovaného nadzvuku definitivně odepíše a přeorientuje se na něco perspektivního, tím pro ně lépe.
      Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:39 12.11.2020

  Je celkem sranda, že se v diskuzi háže vina za porážku Arménie na EU a NATO (nepomohli atd.). Přitom Arménie je členem ruského vojenského spolku a má i ruské vojáky na svém území. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je celkem sranda, že se v diskuzi háže vina za porážku Arménie na EU a NATO (nepomohli atd.). Přitom Arménie je členem ruského vojenského spolku a má i ruské vojáky na svém území. Ona ta Sputnikovská propaganda už asi neví, jak hodit vinu na Západ, tak vymýšlí blbosti :-DD
  Skrýt celý příspěvek

  • infi
   10:17 12.11.2020

   Nebude problem, ze se valcilo na uzemi Azerbajdzanu? Kdyby sis tu dohodu precetl, zjistil bys, ze se vztahuje na uzemi Armenie - a taky proto si tam Azerbajdzan nedovolil zautocit, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nebude problem, ze se valcilo na uzemi Azerbajdzanu? Kdyby sis tu dohodu precetl, zjistil bys, ze se vztahuje na uzemi Armenie - a taky proto si tam Azerbajdzan nedovolil zautocit, ackoli samozrejme pokud by chteli, jsou do mesice v Jerevenu...
   Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   11:15 12.11.2020

   Rase: to už je takový folklor, za chvíli to začnou vysvětlovat jako další heroické vítězství sovětského člověka.

   V mezidobí dětská delegace z vesnice Hadrut protestuje před ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rase: to už je takový folklor, za chvíli to začnou vysvětlovat jako další heroické vítězství sovětského člověka.

   V mezidobí dětská delegace z vesnice Hadrut protestuje před francouzskou ambasádou v Jerevanu. Ale je tam spíš víc organizátorů a novinářů než dětí.

   A podle tureckého ministra zahraničí do Turecka zítra přiletí ruská delegace, aby projednala zřízení společného monitorovacího centra v Karabachu.
   Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  08:18 12.11.2020

  Pánové dost těch některých konspirací.
  První věci neberte Makijenoikovi slova o prohře Ruska doslovně.otiž mluví a spekuluje a budoucím vývoji v dané oblasti a ne o nynějším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové dost těch některých konspirací.
  První věci neberte Makijenoikovi slova o prohře Ruska doslovně.otiž mluví a spekuluje a budoucím vývoji v dané oblasti a ne o nynějším stavu.

  Druhá věc. Všiml jsem si, že mnozí konflikt v Náhorním Karabachu opět vnímají jako konflikt mezi Západem (EU, NATO, USA) a Ruskem.
  Samozřejmě tohle je totální kravina. Tahle konspirační blbost se šíří jenom proto, že se Arménie od roku 2017 snaží o větší ekonomické sblížení s EU či jinými zeměmi západu. Což ovšem není problém, protože Arménie nemá valného strategického ani ekonomického významu jak pro Rusko tak pro EU či NATO, a nebýt v té zemi silné nacionální tendence, tak by mohli využít své polohy a v klidu neutrálně spolupracovat jak s Ruskem tak EU či jinými zeměmi, klidně i Ázerbájdžánem. Navíc za 3 roky vyjednávání si Arménie nestihla s EU či jiným západním uskupením říct ani dobrý den.
  Stačí se podívat na to jak do těchto spolků vstupovala Česká republika. Trvalo 10 let vyjednávání než jsme vstoupili do NATO a 14 let než jsme vstoupili do EU. Takže tyto konspirace opravdu ne, a závěry z nich jsou nesmyslné.

  Realita je taková, že konflikt v Náhorním Karabachu je čistě nacionálního charakteru. Typické řešení starých křivd. Navíc tento konflikt se nerozjel z ničeho nic. Probíhá už od roku 1988, a od roku 1994 jen na cca 25 let zamrzl, přesto i po tuto dobu tam docházelo k občasným eskalacím a lokálním bojům. Takže ta problematika je tam daleko delší dobu.

  A teď k té prohře Ruska. Ano Makijenkovi názory nejsou nic jiného než obyčejná spekulace, která může ale také nemusí vyjít. Ale když je budete vnímat v kontextu ve kterém je píše tak jeho spekulace jsou blíž realitě než spekulace těch co tento konflikt vnímají jako střet Západ vs Rusko.
  Makijenko totiž mluví o budoucím vývoji v této oblasti, nikoli o nynějším stavu. A ten bohužel pro Rusko do budoucna nemusí být přívětivý. První věcí je, že Turecku v oblasti narostl vliv. Což je do budoucna potenciální problém. Turecké jednotky jsou v Ázerbájdžánu a Rusko s nimi musí počítat. A jak známo Kavkazské národy Ruské Federace mají separatistické tendence, toho by Turecko skrz Ázerbájdžán mohlo v budoucnu využít. Netvrdím, že se to stane, ale ten potenciální problém tady je. Putin totiž nebude vládnout na věky a neví se co udělá ten co přijde po něm. Jeho nástupce přestane uplácet Kadyrova a bimho máte v dané oblasti další konflikt, kterého by Turecko mohlo využít a posunout svůj vliv dál a teď už do Ruského území.
  Další věcí je Rusko opravdu ztratilo kredit důvěryhodného partnera. Mnozí to nechápou, ale Rusku byla v roce 1994 dána důvěra jak ze strany Arménie Náhorního Karabachu tak i světového společenství, že ten konflikt vyřeší nebo spíše že se postarají aby znovu nevyeskaloval. Ruské jednotky v Arménii byly právě proto aby takovému scénáři zabránili, aby zabránili tomu co se nyní stalo a Rusko to nezvládlo. A takové to, že " ale získali větší vliv v Arménii" to je jen alibistická výmluva a snaha zachovat si důstojnost.

  Takže závěrem, byť jsou Makienkovi závěry čistá spekulace, tak jsou založené na logickém základu. Samozřejmě budoucnost nikdo nemůže předpovídat, ale jeho názory jsou blíž skutečnosti než to, že Rusko chtělo vytrestat Arménii :-)
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:31 12.11.2020

   Rusko určitě vojensky neprohrálo, protože se do konfliktu nezapojilo. Ale politicky to rozhodně prohra je. Arménie hledala v Rusku spojence právě pro případ války o Náhorní ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rusko určitě vojensky neprohrálo, protože se do konfliktu nezapojilo. Ale politicky to rozhodně prohra je. Arménie hledala v Rusku spojence právě pro případ války o Náhorní Karabach. Argumentovat nyní tím, že Azerbajdžán si netroufl zaútočit na arménské území je takové dělání z nouze ctnost. Azerbajdžán nechtěl dobýt arménské území, ale Karabach, což se mu podařilo a navíc jako bonus získal koridor do Nachičevanu. V tuto chvíli víc ani nemohl chtít - kdyby Azerbajdžán útočil přímo na Arménii, určitě by k tomu nemlčela OSN a Turecko by muselo zastavit svou podporu.

   Výsledkem je naprosté vítězství Azerjbajdžánu a kapitulace Arménie. Posílení vlivu Turecka, zpochybnění síly Ruska.

   Ale taky oslabení vlivu Iránu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    11:40 12.11.2020

    Asi tak bych to viděl taky.
    Ono reálně tam toho bude schované víc, ale to co jste napsal je prakticky správné, jednoduché shrnutí situace.
    Osobně si taky myslím, že Rusko tam ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Asi tak bych to viděl taky.
    Ono reálně tam toho bude schované víc, ale to co jste napsal je prakticky správné, jednoduché shrnutí situace.
    Osobně si taky myslím, že Rusko tam neprohrálo, ale ani nezvítězilo. Jen se jim může v budoucnu vymstít větší vliv, který v dané oblasti Turecko získalo.
    Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    14:48 14.11.2020

    To, že OSN nemlčí, není zárukou vůbec ničeho. Žádná rezoluce OSN by nezabránila Turecku zlikvidovat Arménii, kdyby Erdogan usoudil, že TEĎ je ten správný okamžik.

    Rozhodně byly ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To, že OSN nemlčí, není zárukou vůbec ničeho. Žádná rezoluce OSN by nezabránila Turecku zlikvidovat Arménii, kdyby Erdogan usoudil, že TEĎ je ten správný okamžik.

    Rozhodně byly informace o útocích na Arménské území - např. zde (https://www.youtube.com/watch?... na Vardenis, sestřelení ruského vrtulníku bylo také na arménském území.

    Nedá se říct, že by Azerbajdžán získal koridor do Nachičevanu - tento koridor bude mít jen tak dlouho, jak dlouho bude dodržovat aktuální smlouvu o příměří a pokud si myslí, že trvale, tak současně trvale přichází o Náhorní Karabach. Smlouva je na 5 let s možností prodlužování.
    Skrýt celý příspěvek

 • dedapacik
  05:10 12.11.2020

  Dobré ráno všem.....
  Opět si pokládám otázku.....
  Když Pašijan tím svým poklonkování k západu teď prohrál.... bez Ruska nemůže Arménie vzdorovat....to už víme....
  Vyhrál tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobré ráno všem.....
  Opět si pokládám otázku.....
  Když Pašijan tím svým poklonkování k západu teď prohrál.... bez Ruska nemůže Arménie vzdorovat....to už víme....
  Vyhrál tedy Alijev tím, že se dere do náruče Turecka? a tedy v Karabachu mu vznikne ruská základna?
  Četl jsem tu mírovou smlouvu, kde se píše, že všechny koridory jak do Karabachu tak do Nichičevanu budou pod kontrolou ruské pohraniční stráže.....
  Z mého pohledu.... nezabil tím rus dvě mouchy jednou ranou???
  Arménie už zapomene na nějaké přibližování k EU/západu ( pomoc žádná) a Ázerbájdžán? Bude snad vyhánět rusi z karabachu, když má část území zpátky + spojení z enklávou tím zaručené? ( a 2000 tisíce rusů za zády v karabachu ) a bude tam klid?
  Nejde/ nešlo o žádné ekonomicky důležité území , pouze to brali Azeři jako křivdu ( prohráli v 94.)...... Nemůže to být tedy už vyřešený problém, když území obsadil někdo pro obě strany neutrální?? ( tak to bylo i před rozpadem SSSR)
  P.S. nejsem rusofil, takže klidně mínuse do plna, ale ten ruský přesun do karabachu byl velmi rychlý.....
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   13:38 12.11.2020

   "Když Pašijan tím svým poklonkování k západu teď prohrál.... "
   Fór je v tom, že Pašijan nepoklonkoval nějak k západu. Akorát nehrál 100% podle ruských not. Pokud by tedy byla Tvá ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Když Pašijan tím svým poklonkování k západu teď prohrál.... "
   Fór je v tom, že Pašijan nepoklonkoval nějak k západu. Akorát nehrál 100% podle ruských not. Pokud by tedy byla Tvá interpretace správná, tak měla Arménie dvě možnosti:
   1) buďto se vzdát jakékoli suverenity a být 100% vazalským státem Ruska, aby si udržela zdání suverenity nad Karabachem. Zdání suverenity, protože ve skutečnosti by nebyli suveréní ani nad svým územím.
   2) anebo riskovat stejně nikým neuznanou suverenitu nad Karabachem - a přijít o něj.

   Vyhlídky pěkně pitomé, to je pravda, ale závěr, že Arménie zapomene na přibližování k západu? IMHO naopak - viděla, že Rusko ji nikdy nepomůže, aniž by si za to nechalo zaplatit cenou, která by měla být pro Arménii (a IMHO i je) nepřijatelná.

   "Nemůže to být tedy už vyřešený problém, když území obsadil někdo pro obě strany neutrální?? ( "
   Ta mise tam bude pět let. A s jejím prodloužením musí Azeři souhlasit. Především ale z Karabachu zbylo torzo, které bude mít nesoběstačnou ekonomiku a podstatné ekonomické poblémy. Rozhodně to nebude trvalé řešení, trvalé řešení bude až anexe jedním z dotčených států.
   Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    14:56 14.11.2020

    Arméni prohráli v boji - zaspali na vavřínech a nepřipravili se na nástup doby dronové (kdo také nezaspal). Výsledky měření sil ukončily volání po válce na obou stranách - i když ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Arméni prohráli v boji - zaspali na vavřínech a nepřipravili se na nástup doby dronové (kdo také nezaspal). Výsledky měření sil ukončily volání po válce na obou stranách - i když Arménům bude ještě chvíli trvat, než jim to dojde.

    Dohoda zajišťuje dopravní koridor včetně případné výstavby nové cesty - tj. ta území budou dopravně spojena s dostatečnou kapacitou s mateřskou zemí a to by mělo zajistit životaschopnost a omezit chuť řešit odříznutí vojensky.
    Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   17:51 12.11.2020

   "Arménie už zapomene na nějaké přibližování k EU/západu ( pomoc žádná)"

   To je ale blábol, čo s tým má západ? Rusko so svojimi zakladnami v Armensku, spojenec a garant stability v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Arménie už zapomene na nějaké přibližování k EU/západu ( pomoc žádná)"

   To je ale blábol, čo s tým má západ? Rusko so svojimi zakladnami v Armensku, spojenec a garant stability v "jeho zaujmovej oblasti" sa na Armenov vykaslal a zla je EU?

   Analogicky, keby Turci obsadili Grekom nejake ostrovy a nikto z EU im neprisiel na pomoc, tak zle bude Rusko? :D
   Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    15:06 14.11.2020

    EU/západ měl krátké časové okno, kdy mohl provést akci - a neudělal nic, co by Arménii pomohlo. Mohl poslat přes Gruzii výzbroj, náš ministr zahraničí Petříček se stavěl na stranu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    EU/západ měl krátké časové okno, kdy mohl provést akci - a neudělal nic, co by Arménii pomohlo. Mohl poslat přes Gruzii výzbroj, náš ministr zahraničí Petříček se stavěl na stranu Arménie - ale jen slovy a to je v běžící válce málo. Mohli přestat nakupovat Azerbajdžánský plyn - mohli vyhlásit sankce - NULA.

    Do Kuvajtu jsme poslali kontingent - "vždyť přece napadli nezávislý stát - ó jaká to špatnost" - bez jakéhokoliv smluvního závazku. Kuvajt ale má ropu, na rozdíl od Arménie. Azerbajdžán má plyn. To je základní kritérium, podle kterého se řídí naše zahraniční politika.
    Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     16:27 14.11.2020

     Máš tam chybu. Správně je to takto: RUsko, spojenec Arménie, mělo dlouhé časové okno, aby provedlo akci - a neudělalo nic, co by Arménii pomohlo. Mohli poslat výzbroj - nula.

     Máš tam chybu. Správně je to takto: RUsko, spojenec Arménie, mělo dlouhé časové okno, aby provedlo akci - a neudělalo nic, co by Arménii pomohlo. Mohli poslat výzbroj - nula.

     • pks_
      17:31 15.11.2020

      Tak pokud před 2 lety došlo k prozápadnímu obratu, tak bylo na nich, čí pomoc přijmou a neměli na výběr.
      Pokud tam pořád někdo chtěl poslat Vágnerovce, tak by si měl uvědomit, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak pokud před 2 lety došlo k prozápadnímu obratu, tak bylo na nich, čí pomoc přijmou a neměli na výběr.
      Pokud tam pořád někdo chtěl poslat Vágnerovce, tak by si měl uvědomit, že zapojením do bojů by Rusko přišlo o možnost hrát "neutrální stát = mírotvorce". Pokud by zabíjeli Azerbajdžánce, tak by tato dohoda nebyla a měli by také mnohem krvavější průběh "mírové mise", se zásobováním přes Írán - dokud bude souhlasit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:30 15.11.2020

      A ten "prozápadní obrat" sis vycucal z kterýho prstu? Pašinjan jasně deklaroval, že Rusko je arménský spojenec a zahraniční orientace Arménie se měnit nebude. To, že odstranil ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A ten "prozápadní obrat" sis vycucal z kterýho prstu? Pašinjan jasně deklaroval, že Rusko je arménský spojenec a zahraniční orientace Arménie se měnit nebude. To, že odstranil staré a zkorumpované bolševiky sedící jako žába na prameni na ekonomických zdrojích země mělo jediný účel, a to oživit skomírající arménskou ekonomiku. Bláboly o "prozápadní orientaci Arménie" jen proto, že provedla ekonomické reformy a odstavila staré zloděje od koryt jsou asi na stejné úrovni, jako bláboly starých bolševiků, že USA jsou špatné, protože kvůli okupaci komunistického Československa v roce 1968 sovětským rusáckem, nešly do války.
      Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:47 11.11.2020

  Rusko uhralo maximum ....

  Nejako sa mi zdá, že zabúdame na to, že Rusko je momentálne decimované zdravotne - masovou kovidovou epidémiou, ktorá zabíja Rusov po tisícoch a to, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko uhralo maximum ....

  Nejako sa mi zdá, že zabúdame na to, že Rusko je momentálne decimované zdravotne - masovou kovidovou epidémiou, ktorá zabíja Rusov po tisícoch a to, že Rusi nepriznávajú všetkých nemení nič na vážnosti situácie. Že sa v Rusko o tom veľa nehovorí, neznamená, že to nie je problém ktorý musí ruská vláda riešiť - teda do toho investovať energiu i penieze.

  Pandémia sekundárne postihuje Rusko i ekonomicky. Priamo až tak nie, lebo putinov režim jednoducho pandémiu po ekonomickej stránke ignoruje a za cenu tých mŕtvych zabraňuje vysokému ekonomickému prepadu. Ale vzhľadom na to, že ceny surovín (hlavne ropa a plyn) išli dole, tak to má na ruskú ekonomiku ťažký dopad a určite dnes nemajú Rusi peňazí na rozdávanie.

  Skrátka Rusko reálne zhodnotilo svoje (ne) možnosti nejako reálne zasiahnuť a uplatnilo tú najefektívnejšiu metódu .... diplomaciu a to tak aby z toho vytrieskalo maximum. Samozrejme, že sú to len "zvyšky" čo ostalo po Turecku a Azerbajdžane ... ale zas sú pomerne zadarmo.

  Po vojenskej stránke je pre Rusko zrejme dosť nemilé, že už také Turecko schová vo vojne dronov "veľmoc" Rusko do jedného menšieho vačku ....
  Skrýt celý příspěvek

  • memo
   00:43 12.11.2020

   A co Írán? A co Kurdové? Írán je muslimská země jako Turecko. Ale jsou to šiítové. Turci jsou sunnitská verze Islámu jako Saudská Arábie. A v Íránu je dokonce Íránský Ázerbájdžán ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A co Írán? A co Kurdové? Írán je muslimská země jako Turecko. Ale jsou to šiítové. Turci jsou sunnitská verze Islámu jako Saudská Arábie. A v Íránu je dokonce Íránský Ázerbájdžán rozdělený do několika provincii. Západní Ázerbájdžán, Východní Ázerbájdžán, Ardabil. Íránští Azeři jsou šiíté, stejně jako Peršané v Íránu, Kurdové většinou také, Dárkové v Afghánistánu, Tádžikové v Tádžikistánu a Balúčové v Balúčistánu což je provincie v Pákistánu. Očekávám zásadní konflikt mezi Tureckem a Íránem, za podpory Ruska. Írán bude mít jaderné zbraně a nic ho již od tohoto cíle neodradí. Jinak historický Ázerbájdžán byl vždy cílem Ruska a Íránu. Smlouvou z Gulistanu a pak zejména smlouvou z Turkmenchaye si Rusko a Írán mezi sebou Ázerbájdžán rozdělili již v 19. století. Rusové jsou v NK dočasně asi jako v Československu po roce 1968. Budou požadovat novou základnu nejen v NK ale i v Ázerbájdžánu. Pravděpodobně poblíž města Gandža v Západním Ázerbájdžánu a pozemní koridor z Dagestanu až do Arménie.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lodestar
    01:41 12.11.2020

    memo: tato válka postavila náboženské záležitosti na odstavnou kolej. ˇŠiítský Irán a multi Indie podporují křesťanskou Arménii, Sunni Pakistán a Turecko společně s Izraelem ...
    Zobrazit celý příspěvek

    memo: tato válka postavila náboženské záležitosti na odstavnou kolej. ˇŠiítský Irán a multi Indie podporují křesťanskou Arménii, Sunni Pakistán a Turecko společně s Izraelem podporují Azery. Někteří Arabové jako např. Saudi podporují Armény, jiní tam bojují proti Arménům jako žoldáci.

    A Rusové mohou požadovat tolik koridorů, kam až budou sahat hranice fantasie.
    Skrýt celý příspěvek

 • Lodestar
  22:35 11.11.2020

  Rád bych probral, kdo co vlastně získal. Je toho rozhodně víc, ale píši, co mě v první řadě napadá. Tak mě když tak doplňte a poučte:

  Azerbajdžán:
  1. Získal všech 7 okupovaných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych probral, kdo co vlastně získal. Je toho rozhodně víc, ale píši, co mě v první řadě napadá. Tak mě když tak doplňte a poučte:

  Azerbajdžán:
  1. Získal všech 7 okupovaných regionů
  2. Získali část Náhorního Karabachu i se strategickým městem Šuši
  3. Získali prostor pro vybudování pozemního koridoru do exklávy Nachičevan a pozemní spojení do Turecka. Uvidíme, jestli bude využit pro stavbu produktovodů, tím by ale narušili spolupráci se spřátelenou Gruzií

  Arménie:
  1. Získala čas aby mohli napravit chyby, kterých se dopustili. Vezli se na vlně vítězství z 1994, ale pro jeho uhájení toho udělali pramálo jak na mezinárodní politické scéně, tak ve vojenské přípravě. Teď mají možnost se pokusit nějak srovnat se svými sousedy. Třeba se pokusit o nějaké zahlazení starých záští s Gruzií nebo se pokusit přesvědčit Turecko k otevření hranic např. alespoň pro obchod. Ale také se může stát, že pár mstitelů/magorů podřeže pár rodin azerských navrátilců, stane se to několikrát a nastane průser

  2. Získali poznání, že Rusko bude bojovat za své zájmy a nikoli za zájmy nějaké Velké Arménie a podobných utopií. Spoléhali na to, že Lavrov má nějaké arménské kořeny a že je Putin ochrání. Což se i stalo, ale čekali víc a to podstatně.

  3. Možná jako slabší, křesťané, vzdálená neznámá asijská země s krásnou přírodou...získali i sympatie u nějakých neurčitých skupin lidí v zahraničí

  4. Snad i získali poznání, že politika se dělá doma a nemá cenu se nechat ovlivňovat romantickými sny diaspor. Jejich vliv v zemích, kam migrovali byl také přeceněn


  Turecko
  1. Vliv v regionu jednoznačně posílil
  2. Předvedli světu účinnost jejich zbraňových systémů. O zakázky asi nouzi mít nebudou
  3. Vliv na ostatní turkické národy šel silně nahoru
  4. Pozemním spojením s Kaspickou oblastí snáze dosáhne na ropu a dosáhne dále do turkického světa

  Rusko
  1. Zůstává v regionu silným hráčem. Vliv v Arménii posílí, a k tomu nemusí Arménie ovládat sporná území. A těch pár základen se do Arménie vejde. Pokud si dají pozor, aby se z toho nestala koule na noze, tak by to mohlo fungovat

  2. Na vlastní oči sledovali jejich zbraňové systémy a vlastně i vojenskou doktrínu v akci. A ještě za to dostali od Azerů velice slušně zaplaceno. Azerové byli a jsou velice významným klientem ruských zbrojovek.

  3. Ví, kde se zlepšit, aby jim neutíkali stávající odběratelé jejich zbraní
  Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   23:51 11.11.2020

   Koridor do Nachičevanu asi nebude vhodný pro produktovody. Smlouva mluví o dopravním spojení a organizaci neomezeného pohybu osob, vozidel a zboží v obou směrech. Lačinský koridor ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Koridor do Nachičevanu asi nebude vhodný pro produktovody. Smlouva mluví o dopravním spojení a organizaci neomezeného pohybu osob, vozidel a zboží v obou směrech. Lačinský koridor je naopak definován jako pás území o šíři 5km, tam by produktovody asi být mohly.

   Azerbajdžán přišel o bezpodmínečné vítězství a plnou kontrolu svého území - za to získal koridor a ušetřil životy vojáků. Pořád si myslím, že Rusové museli strašně moc zatlačit na Azerbajdžán, aby tato dohoda byla.
   Skrýt celý příspěvek

   • Lodestar
    00:39 12.11.2020

    pks_: Ten Azerbajdžánský koridor vlastně znamená i napojení na tureckou dálniční síť. Nachičevan již napojen je.

    Ten Lačinský bude asi sloužit pro běžné spojení mezi NK. a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    pks_: Ten Azerbajdžánský koridor vlastně znamená i napojení na tureckou dálniční síť. Nachičevan již napojen je.

    Ten Lačinský bude asi sloužit pro běžné spojení mezi NK. a Arménií, ale jinak nikam dál nevede a ještě se prý bude stavět část, která bude obcházet město Šuši směrem do Stěpanakertu.

    Jinak já si myslím, že ta dohoda musela být na stole dřív. Podstatně dřív.

    Jinak jak tak čtu arménské noviny, tak probíhá přesvědčování populace, aby neodcházeli z teritorií NK.

    A Pašinjan bude asi rád, pokud přežije následujících pár dní. Nebo podle jiných zpráv se schoval na U.S. ambasádu. V Jerevanu se protestuje proti podpisu smlouvy a dav stále skanduje: "Pašinjan zrádce"

    To mi přijde až nefér. Zrovna Pašinjan apeloval a verboval dobrovolníky dost intenzivně. A teď tam na něj řvou desetitisíce chlapů ve vojenském věku. Z fronty se rozhodně nevrátili, armáda měla zůstat na pozicích a oni jsou čistí a odpočatí.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:42 12.11.2020

     Tak desetitisíce v třímilionové arménii není zas tolik. V desetimilionovém ČR měli chvilky 300.000, a reprezentovali v tu chvíli (dle průzkumů) asi tak 40% populace. A dá se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak desetitisíce v třímilionové arménii není zas tolik. V desetimilionovém ČR měli chvilky 300.000, a reprezentovali v tu chvíli (dle průzkumů) asi tak 40% populace. A dá se předpokládat, že v takto vyhrocené situaci půjde demonstrovat více lidí.

     Nicméně poté, co to Pašijan podepsal, je skoro jisté, že půjde od válu. V politice se neodpouští ani vyhrané války (Churchil) natož ty prohrané....

     Ale to, že ty demonstrace jsou defakto absurdní, to bych podepsal. Chceme Karabach, ale vybojujte to za nás někdo jiný....
     Skrýt celý příspěvek

    • pks_
     15:23 14.11.2020

     Já si myslím, že demonstrace nějakou logiku mají. Jde o to, jak bylo v domácích médiích v Arménii o válce informováno. Oni jsou prostě zaskočeni, že po zprávách o jejich velkých ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já si myslím, že demonstrace nějakou logiku mají. Jde o to, jak bylo v domácích médiích v Arménii o válce informováno. Oni jsou prostě zaskočeni, že po zprávách o jejich velkých vítězstvích přichází potupný mír.

     Tady máme informace z obou stran, ale v Arménii prostě věřili své optimistické propagandě - úplně se slzou v oku vzpomínám na Saddámova ministra informací (https://en.wikipedia.org/wiki/... který do televize hlásil, jak Američané hromadně páchají sebevraždy a v Bagdádu rozhodně nejsou - i když byli jen pár set metrů od něj.

     Dohoda na stole mohla být dříve, ale minimálně jedna strana ji odmítala a věřila, že se situace na bojišti změní v její prospěch + jsem přesvědčen, že Azerbajdžánu bylo vyhrožováno Ruským útokem na Baku, pokud by nepodepsali.
     Skrýt celý příspěvek

  • logik
   00:39 12.11.2020

   Lodestar:
   Nesouhlasím, že Ruský vliv v Arménii tak posílí. Dosavadní (přesevšechno) orientace v bezpečnostních otázkách především na Rusko jim evidentně selhala.

   Lodestar:
   Nesouhlasím, že Ruský vliv v Arménii tak posílí. Dosavadní (přesevšechno) orientace v bezpečnostních otázkách především na Rusko jim evidentně selhala.

   • Lodestar
    01:26 12.11.2020

    Logik: jasně, bezesporu. Naděje si dělali gigantické a o to prožívají větší zklamání. Ale mají na výběr? Nějaké pakty s Iránem je jasná cesta do izolace All inclusive. Nějak se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Logik: jasně, bezesporu. Naděje si dělali gigantické a o to prožívají větší zklamání. Ale mají na výběr? Nějaké pakty s Iránem je jasná cesta do izolace All inclusive. Nějak se srovnat s Tureckem? To jim asi jejich historie a hrdost nedovolí. Já myslím, že teď ani oni sami neví, co dál. Spíš čekám, že budou hojně emigrovat, podstatně intenzivněji než doteď. Držím jim palce, aby se ten stát nevydal nějakou hodně děsivou cestou, třeba nějaké proxy války na jejich území.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     12:08 12.11.2020

     Mají. Např. se vykašlat na Karabach - který už v dlouhodobé perspektivě ztratili, a orientovat se na Evropu či na USA.

     Jasně, že problém bude jejich hrdost atd... Ale právě pro tu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mají. Např. se vykašlat na Karabach - který už v dlouhodobé perspektivě ztratili, a orientovat se na Evropu či na USA.

     Jasně, že problém bude jejich hrdost atd... Ale právě pro tu svojí hrdost se doteď orientovali na Rusko a jak jim to "pomohlo".
     Skrýt celý příspěvek

     • Lodestar
      15:46 12.11.2020

      logik: vykašlat se na Karabach jim dost dobře nepůjde. Oni se dost dlouho, několik generací, intenzivně masírovali v tom, že Karabach byl od nepaměti "Dycky Arménie". Aby to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logik: vykašlat se na Karabach jim dost dobře nepůjde. Oni se dost dlouho, několik generací, intenzivně masírovali v tom, že Karabach byl od nepaměti "Dycky Arménie". Aby to nestačilo, tak další takový sen byla Arménie od moře k moři, tedy od toho Středozemního ke Kaspiku. Národní báje a pověsti se těžko vyvracejí. Jen se podívej, kolik lidí u nás bere Jiráska nebo Vondrušku jako definitivní učebnice historie.

      S tou orientací na EU nebo U.S. - vážně netuším, co by tím např. EU kromě velkého problému získala. Kromě Francie, která si hraje na svém písečku ohledně těžby ropy a plynu ve východním Středomoří, kde naráží na Turky a naivního holandského pokusu o uvalení sankcí na Turecko stála celá EU bokem.

      Já si vážně neumím představit výhody nějakého vzájemného těsnějšího spolku. Pokud by Arménie byla nějak těsněji spojena s EU, tak jakákoli potřeba třeba Turecka nebo Iránu nebo Ruska nějak si kopnout do EU by znamenala okamžitý kopanec do Arménie. Sloužila by jako rukojmí. Ale natekly by tam nějaké dotace.

      O tom, co by Arménie mohla přinést EU raději mlčím. Nic mne nenapadá.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:04 12.11.2020

      Lodestar:
      Co by tím EU získala? Další "páku" na Rusko i na Turky. Čili páku na dva státy, s které jsou zdaleka největší zahraničněpolitickou hrozbou Evropy (a to včetně migrantů, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lodestar:
      Co by tím EU získala? Další "páku" na Rusko i na Turky. Čili páku na dva státy, s které jsou zdaleka největší zahraničněpolitickou hrozbou Evropy (a to včetně migrantů, neboť Turecko má pazouru na kouhoutku).

      "Sloužila by jako rukojmí. "
      Z vojenského hlediska samozřejmě. Jako "forpost" v klasické válce to je neudržitelné území. (btw., ale jako "pěšák k obětování" by Arménie byla velmi dobrá i v klasické válce, kdybychom na to měli žaludek) Nicméně válka je selhání diplomacie, a pro neválečné účely mít spojence na Kavkazu je velmi dobré. Jednak pro produktovody (ty tedy zatím Arménii obcházejí), jednak k bližšímu tlaku na Írán, jednak i čistě k tomu, aby to nebylo jen čistě Rusko-Turecké pískoviště.
      Skrýt celý příspěvek

     • Lodestar
      18:41 12.11.2020

      Logik: "Co by tím EU získala? Další "páku" na Rusko i na Turky. Čili páku na dva státy, s které jsou zdaleka největší zahraničněpolitickou hrozbou Evropy"


      To bezpochyby, navíc ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Logik: "Co by tím EU získala? Další "páku" na Rusko i na Turky. Čili páku na dva státy, s které jsou zdaleka největší zahraničněpolitickou hrozbou Evropy"


      To bezpochyby, navíc Arménie je více národnostně homogenní než sousední Gruzie. Jestli by EU byla schopna tuto páku vyrobit a nasadit, tak proč nepřenést kus stávajících problémů daleko od svých hranic.

      Také uvidíme, jak se bude vyvíjet situace v samotné Arménii. Zatím tam jedou protesty proti uzavřenému míru a policie tam sbírá bojechtivé demonstranty:

      https://news.am/eng/news/61305...

      https://www.youtube.com/watch?...
      Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  20:31 11.11.2020

  S hodnocením událostí jako prohrou Ruska nesouhlasím.
  Rusko se nikdy nestavělo vstřícně k arménské nadvládě v Náhorním Karabachu. Vždy mělo neutrální až pozitivní vztahy s oběma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S hodnocením událostí jako prohrou Ruska nesouhlasím.
  Rusko se nikdy nestavělo vstřícně k arménské nadvládě v Náhorním Karabachu. Vždy mělo neutrální až pozitivní vztahy s oběma stranami konfliktu a bylo proti ruským zájmům, aby spolu válčily.

  Pokud přijmeme národnostní klíč jako základ pro ovládání území, tak aktuální stav mu plus mínus odpovídá. Pokud by někdo uvažoval nad kompromisem - "win win", tak by měl vypadat tak, jako ta dohoda. Arméni po vyhrané předchozí válce prostě ukousli i teritoria, kde neměli většinu a okupovali je. Včera jim pro změnu hrozilo, že přijdou o všechno.

  Už jsem zaznamenal větu: "Byla válka v Karabachu a pak přišel medvěd a všechny usmířil." TO JE CÍL, za který má smysl bojovat. Pokud se mír podaří udržet celých 5 let a povede se pokračovat dalších 5 let, tak to bude obrovský propagandistický úspěch Ruska.

  Situace ale ještě není klidná a na arménské straně musí teprve absorbovat nepříjemnou pravdu, že to vojensky nebyli schopni zvládnout. Stejně tak na azerbajdžánské straně si myslím, že současná dohoda má nějaký háček - že byla podepsána jen pod silnými výhružkami Azerbajdžánu Ruskem a že toto použití síly ještě bude mít negativní následky.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   00:38 12.11.2020

   Pokud Rusko bylo proti, že se válčilo, tak samotná válka je prohra Ruské diplomacie.

   Nicméně v každém případě Arménie viděla, že u sebe "živila" Ruskou základnu zbytečně: v tom, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud Rusko bylo proti, že se válčilo, tak samotná válka je prohra Ruské diplomacie.

   Nicméně v každém případě Arménie viděla, že u sebe "živila" Ruskou základnu zbytečně: v tom, čem potřebovala, ji Rusko nepomohlo.

   " tak to bude obrovský propagandistický úspěch Ruska."
   Proč? Předtím byl také pěkně dlouho relativní klid. Navíc tam nebudou jen Rusové, ale i Turci, proč by to měl být úspěch Ruska a ne Turecka?
   Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    15:43 14.11.2020

    Jak byste v roli Ruska zabránil válce pouze diplomatickými prostředky? Obě strany jsou nesmiřitelné a musely si trochu sáhnout na horká kamna, aby se spálily.

    Pokud by je Rusko ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jak byste v roli Ruska zabránil válce pouze diplomatickými prostředky? Obě strany jsou nesmiřitelné a musely si trochu sáhnout na horká kamna, aby se spálily.

    Pokud by je Rusko preventivně seřezalo obě - tj. puče a převzetí moci v Jerevanu i Baku, tak by se to obrátilo proti němu - obě země by se cítily neoprávněně okupovány; a následovala by další vlna sankcí západu na Moskvu (vsaďte se :-).

    Úspěch Turecka - v mých očích to úspěch Turecka není. Turecko se "odkopalo" - ukázalo, jak hluboko je schopno klesnout a nepochybuji, že to není nepřekročitelný rekord. Pokud někdo obdivuje Turecko, že pomohlo svému spřízněnému státu rozpoutat a vyhrát válku - tak já cítím spíše obavy a prostě stojím na opačné straně.

    Turecko rozhodně ukázalo, jak vypadá válka dronů - bylo to hnusné vraždění v přímém přenosu. Ale jsem raději, že to bylo v Karabachu, než zde. Snad budeme schopni se připravit. Stejně jako vděčíme Itálii za zvládnutí první vlny COVID v ČR.
    Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     16:42 14.11.2020

     Trapné výmluvy. To by se teprve ukázalo, zda by diplomatické kroky Ruska, měly dostatečný vliv nebo ne. Pokud by se o ně rusko pokusilo, prokázalo by tím alespoň zájem o situaci. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Trapné výmluvy. To by se teprve ukázalo, zda by diplomatické kroky Ruska, měly dostatečný vliv nebo ne. Pokud by se o ně rusko pokusilo, prokázalo by tím alespoň zájem o situaci. Nepokusilo se o ně, místo toho puťka seděl na prdeIi a čuměl do bIba, jako svého času v případě potopeného Kurska. Tím rusko prokázalo, že jediný zájem ruska je rozesírat země, které vedou na rusku nezávislou politiku, a spojence má při tom v paži. Dle mého názoru se mělo rusko pokusit v OSN prosadit bezletovou zónu nad náhorním Karabachem. Pokud by uspělo, boje by uvázly na mrtvém bodě, čímž by vznikl dostatek prostoru pro to přinutit obě strany k mírovému rozdělení území.
     Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      20:12 15.11.2020

      Prosazení čehokoliv v OSN by vyžadoval souhlas např. USA a nebylo by to zadarmo - obzvláště, když by to muselo být rychle. Navíc bezletové zóny zřizuje Západ (Libye) a z pohledu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prosazení čehokoliv v OSN by vyžadoval souhlas např. USA a nebylo by to zadarmo - obzvláště, když by to muselo být rychle. Navíc bezletové zóny zřizuje Západ (Libye) a z pohledu Ruska to byl tehdy kolosální podraz.

      Řekněme, že vznikla bezletová zóna z rozhodnutí rady bezpečnosti. Kdo by ji udržoval? Turecko se hlásí! Rusko nemá jak se tam dostat. Proti dronům jsou dnešní prostředky krátké - na radarech to moc vidět nebude a když máte vizuální kontakt, tak už zbývá posledních pár sekund života.

      Dnešní nejlepší obrana proti dronům je mít jich více.

      Když si vezmeme ruské letiště v Sýrii, je pod častými nálety dronů a ubránilo se. Ale je to bodový cíl a ne několik set kilometrů dlouhá fronta. A do obrany je investováno spousta prostředků. A brání se proti - o pár levelů jednodušším útokům. Domnívám se, že letectvo by bezletovou zónu nebylo schopno zajistit a PVO by musela být velmi - velmi silná a hustá (s tím, že Ruská PVO si nemůže dovolit neúspěch z důvodu ztráty prestiže (=a zákazníků) - takže do předem ztracených bitev za neurčité cizí zájmy raději nepůjde).
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      20:27 15.11.2020

      Tak diplomatické kroky Ruska vedly asi ke 2 příměřím - obě zůstala jen na papíře, jedno příměří bylo dojednáno v USA a dopadlo stejně. Podle mě se už ukázalo, že diplomatické kroky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak diplomatické kroky Ruska vedly asi ke 2 příměřím - obě zůstala jen na papíře, jedno příměří bylo dojednáno v USA a dopadlo stejně. Podle mě se už ukázalo, že diplomatické kroky v počáteční fázi konfliktu nestačí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:41 15.11.2020

      No kdo by ji asi udržoval ... RUsko by jsi samozřejmě muselo udržovalo. Tedy pokud by rusákům šlo o to podniknout něco ve prospěch svého spojence, když ten zrovna potřebuje pomoc a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No kdo by ji asi udržoval ... RUsko by jsi samozřejmě muselo udržovalo. Tedy pokud by rusákům šlo o to podniknout něco ve prospěch svého spojence, když ten zrovna potřebuje pomoc a ne jen ho zneužívat, v době kdy o nic nejde.
      Jinými slovy, sám říkáš, že RUsko nehodlalo pro svého spojence vynaložit ani trochu námahy. Nehodlalo vyjednat souhlas v OSN, nehodlalo vynaložit žádné úsilí pro zajištění míru v době, kdy to mělo pro Arménii nějaký význam, atd. atp. Tedy Arméni považují rusy za zrádce a zbytek Kavkazu za nekompetentní slabochy, kterým Turecko beztrestně naplilo do obličeje zcela oprávněně.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:46 15.11.2020

      Mávání papírem ala Chambrelain nejsou "diplomatické kroky". Aby "diplomatické kroky" měly nějaký efekt, vyžadují nějakou akci. Např. vyhlášení bezletové zóny a přísun dostatečných ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mávání papírem ala Chambrelain nejsou "diplomatické kroky". Aby "diplomatické kroky" měly nějaký efekt, vyžadují nějakou akci. Např. vyhlášení bezletové zóny a přísun dostatečných sil na vynucené této zóny. Rusáci se zmohli akorát na to mávání papírem, sedění na prdeIi a čumění do bIba.
      Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  20:21 11.11.2020

  Azerská převaha ze vzduchu byla drtivá, ale i tak se Arméni dlouho drželi. V plné nahotě se ukázal problém omezených zdrojů chudé třímilionové země oproti desetimilionovému ropnému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Azerská převaha ze vzduchu byla drtivá, ale i tak se Arméni dlouho drželi. V plné nahotě se ukázal problém omezených zdrojů chudé třímilionové země oproti desetimilionovému ropnému státu s podporou Turecka a Izraele v zádech.
  Arménský premiér Pashinyan na svoji obhajobu uvádí, že Arméni už neměli žádné zálohy, na frontě byli vojáci měsíc bez vystřídání. Země měla problémy s mobilizací, povolávané zálohy nebyly plně bojeschopné.
  Podle prezidenta Karabachu Harutyunyana by se udrželi už jen několik dní, boje probíhali 3 km od Stěpanakertu. Mezi vojáky řádil koronavirus a gastroenteritida.
  Suši ztratili už 7.11. Údajně ho hájilo jen 300 mužů. Ani nevypadá moc poničeně. Velké překvapení vzhledem k tomu, že to byla rozhodující bitva války, k níž se schylovalo nejméně týden.

  V článku se nezmiňuje Irán. V posledních dnech do oblasti ke své hranici poslal armádu a velitel pozemních sil prohlásil, že zachování geopolitiky regionu je jejich červenou čarou a nebudou tolerovat její změnu.
  Irán by mohl být pro Arménii jasným spojencem. Je dostatečně veliký a silný, je na rozdíl od Ruska hned vedle (když Gruzie zavře vzdušný prostor, tak se tam Rusové nedostanou) a nemá žádný zájem na tom aby v oblasti sílil vliv Turecka a síla Azerbajdžánu.
  Arméni by se měli otočit k Iránu. Je to asi jejich jediná naděje.
  Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   20:39 11.11.2020

   Suši je přírodní pevnost - město na skále s několika úzkými přístupy.

   Jak to vypadá, když požádáte o pomoc Írán, je vidět v Sýrii. Pomoc přišla, byla účinná, ale je těžké říct ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Suši je přírodní pevnost - město na skále s několika úzkými přístupy.

   Jak to vypadá, když požádáte o pomoc Írán, je vidět v Sýrii. Pomoc přišla, byla účinná, ale je těžké říct děkuji a nashledanou.

   Dalším problémem je turkická menšina v Íránu - válka na straně Arménie by se mohla proměnit v občanskou válku v Íránu.
   Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   20:47 11.11.2020

   V Iránu žije velká populace Azerů (15-20procent populace), těm nějaké pakty s Armény pod vousy nepůjdou.

   A to s těmi nedostatečnými zálohami na frontě mě překvapilo. Arménský ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V Iránu žije velká populace Azerů (15-20procent populace), těm nějaké pakty s Armény pod vousy nepůjdou.

   A to s těmi nedostatečnými zálohami na frontě mě překvapilo. Arménský parlament a vládní vilu vyrubaly davy dobře rostlých pacholků. Na demonstracích a protestech proti příměří v Jerevanu šlapali ulice lidé ve vojenském věku. Moc Arménů z diaspor se také nedostavilo. To mě celkem překvapilo, čekal jsem silnější odpor, zejména poté, co se boje přenesly do hor.
   Skrýt celý příspěvek

   • mudry.udrzbar
    17:57 12.11.2020

    Ano, ak by Azeri nemali absolutnu vzdusnu prevahu. Primarne nicili PVO a potom si s dronmi robili co chceli, nahnat chlapov do zakopov bolo plytvanie ludskymi silami. Dovolim si ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, ak by Azeri nemali absolutnu vzdusnu prevahu. Primarne nicili PVO a potom si s dronmi robili co chceli, nahnat chlapov do zakopov bolo plytvanie ludskymi silami. Dovolim si tvrdit, ze tuto kratku vojnu vyhrali drony, bez nich by sa dalo bojovat pozicne ako na Donbase.
    Skrýt celý příspěvek

 • dedapacik
  18:52 11.11.2020

  Dobrý den, všem...
  Rusko prohrálo?
  Co nebo kdo donutil Alijela tak rychle k podpisu mírové dohody ( kterou delší dobu odmítal ) když se Ázerbájdžánu tak dařilo na frontě?
  ( a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, všem...
  Rusko prohrálo?
  Co nebo kdo donutil Alijela tak rychle k podpisu mírové dohody ( kterou delší dobu odmítal ) když se Ázerbájdžánu tak dařilo na frontě?
  ( a to jenom pár hodin po sestřelu ruského vrtulníku? )
  Pyrrhovo vítězství pro Ázerbájdžán, část uzemí má zpět,ale na velké části Karabachu teď budou přítomní i rusové.....
  "Republika Arcach" má/měla svoje vlastní politické vedení,které směřovalo samozřejmě k Arménii,ale co teď brání Rusku dosadit do vedení této republiky svoje lidi a otočit i kdyby jen na papíře směřování k rusku???
  A pak co , budou se rozdávat i ruské pasy???
  ( nebo je to náhoda,že Arcach uznávala jen Abcházie, Osetie ???)
  Mají to promyšlené......
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   20:22 11.11.2020

   Právě, že ten vrtulník byl sestřelenej v době, kdy už muselo být dojednáno. Za 6 hodin Ti nezvládne dojednat a formulovat podmínky smlouvy tak, aby mohla být na papíře a podepsaná, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Právě, že ten vrtulník byl sestřelenej v době, kdy už muselo být dojednáno. Za 6 hodin Ti nezvládne dojednat a formulovat podmínky smlouvy tak, aby mohla být na papíře a podepsaná, ani ten největší génius.

   Leda že bys tvrdil, že Rusové měli připravenou smlouvu a nechali si vrtuléru sestřelit naschvál....
   Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    21:43 11.11.2020

    Ta smlouva byla na stole už týden, ovšem situlace na frontě hrála do not Azerům, proto se nic nepodepisovalo. Zajímalo by mne, kdo ten vrtulník sejmul, Azerové? Pochybuji!

    Ta smlouva byla na stole už týden, ovšem situlace na frontě hrála do not Azerům, proto se nic nepodepisovalo. Zajímalo by mne, kdo ten vrtulník sejmul, Azerové? Pochybuji!

    • logik
     12:09 12.11.2020

     Jo, a Azerbajdžán se naprosto okamžitě proaktivně omlouvá za něco, co neudělal....

     Jo, a Azerbajdžán se naprosto okamžitě proaktivně omlouvá za něco, co neudělal....

   • pks_
    20:21 15.11.2020

    Smlouvu klidně mohli mít rok, ale podstatné je dostat na ni podpisy obou stran a těm se zřejmě vůbec nechtělo. Ten vrtulník mohl hodně pomoci - protože zakládal právo na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Smlouvu klidně mohli mít rok, ale podstatné je dostat na ni podpisy obou stran a těm se zřejmě vůbec nechtělo. Ten vrtulník mohl hodně pomoci - protože zakládal právo na odvetu.

    Jsou zprávy, že smlouvu sepsal osobně V.V.Putin, takže je možné že zase tak dlouho na stole neležela. Arméni se také netvářili, že jsou se smlouvou spokojeni - tedy mimo armády, ta znala skutečnou situaci.
    Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   23:27 11.11.2020

   deda pacik:

   Nebyl bych tak hrrr. Rusko s Azerbajdžánem kamarádí. Dlouhodobě, usilovně a finančně velice výhodně. Pro Azery může být tato situace velice výhodná. Získali zpět vše ...
   Zobrazit celý příspěvek

   deda pacik:

   Nebyl bych tak hrrr. Rusko s Azerbajdžánem kamarádí. Dlouhodobě, usilovně a finančně velice výhodně. Pro Azery může být tato situace velice výhodná. Získali zpět vše co chtěli a koridor do Nachičevanu jako významný bonus. Proč se trápit s nějakými nepřátelskými Armény, kteří žijí na prakticky bezcenném území? Takhle mi je odkontrolují Rusové, kteří jim nedovolí žádná extempore.

   A tohle bych rozhodně netvrdil:

   "Republika Arcach" má/měla svoje vlastní politické vedení,které směřovalo samozřejmě k Arménii"

   Arcach byl loutkový stát, kterému de facto vládla Arménie. Třeba i Pašinjan řekl v roce 2019, že Arcach je Arménie. No, jak je dnes vidět, tak to ničemu zrovna 2x nepomohlo.

   A kdyby si Rusko kus NK. teď skutečně přisvojilo, tak by Arméni okamžitě označili viníka jejich porážky. To by potom snad raději po letech vrátili do tureckého pelíšku.
   Skrýt celý příspěvek

 • amater2007
  17:41 11.11.2020

  dobrý článek ale ještě se uvidí co dál

  dobrý článek ale ještě se uvidí co dál

 • StandaBlabol
  17:20 11.11.2020

  Zajímavá pasáž je ta, že ukrajinská armáda dokáže modernizovat rychleji než ruská. A je to proto, že není odkázána jen na vlastní výrobu, ale může nakupovat moderní zbraně v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá pasáž je ta, že ukrajinská armáda dokáže modernizovat rychleji než ruská. A je to proto, že není odkázána jen na vlastní výrobu, ale může nakupovat moderní zbraně v zahraničí. Rusové logicky nedokáží vyvíjet všechny zbraňové systémy ve špičkové kvalitě a proto v některých oblastech budou nutně zaostávat.
  Skrýt celý příspěvek

  • amater2007
   17:44 11.11.2020

   UA nemá finance tam se ekonomika zhroutí co nedostanou zadarmo to nekoupí,v současností je na pokraji krachu přečtěte si stav strana.ua

   UA nemá finance tam se ekonomika zhroutí co nedostanou zadarmo to nekoupí,v současností je na pokraji krachu přečtěte si stav strana.ua

   • Lodestar
    19:03 11.11.2020

    "UA nemá finance tam se ekonomika zhroutí"

    To bych nepřeceňoval. Takhle se tam různě ekonomicky hroutí všechny státy ex-SSSR snad s výjimkou Azerbajdžánu, Kazachstánu a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "UA nemá finance tam se ekonomika zhroutí"

    To bych nepřeceňoval. Takhle se tam různě ekonomicky hroutí všechny státy ex-SSSR snad s výjimkou Azerbajdžánu, Kazachstánu a Pobaltí.

    Ukrajina rozhodně není žádná hitparáda, ale zrovna ve vývoji zbraňových systémů se zdá, že si nějakou cestu našli. Třeba i tu spolupráci s Tureckem a dalšími, kteří mají čím platit.
    Skrýt celý příspěvek

   • logik
    20:51 11.11.2020

    Todleto slýchám od ruských trollů už od obsazení Krymu. Kupodivu, přes Ukrajina je furt ne a ne poslecnout a HDP ji stabilně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Todleto slýchám od ruských trollů už od obsazení Krymu. Kupodivu, přes Ukrajina je furt ne a ne poslecnout a HDP ji stabilně roste:
    https://data.worldbank.org/ind...

    a to (po počátečním šoku) rychleji než Rusku...
    Skrýt celý příspěvek

    • The88
     00:39 13.11.2020

     Procentuelne jo, ale absolutni prirustky HDP (beru per capita, aby to bylo srovnatelne) jsou vetsi u Ruska: ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Procentuelne jo, ale absolutni prirustky HDP (beru per capita, aby to bylo srovnatelne) jsou vetsi u Ruska: https://data.worldbank.org/ind...

     Kdyz se potom podivas na vyvoj HDP v kostantnich dolarech, tak to hned vypada jeste trochu jinak: Rusko od devadesatek (samozrejme z velke casti diky rope a plynu) preci jenom postoupilo, Ukrajina se porad placa kde byla: https://data.worldbank.org/ind... (pridal jsem tam CR, pro porovnani).

     Tim netvrdim, ze by se mela zhroutit a ze nemuze modernizovat rychleji nez Rusko. Ale optimismus ohledne rustu ekonomiky tam neni zatim namiste.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:45 14.11.2020

      " ale absolutni prirustky HDP (beru per capita, aby to bylo srovnatelne) jsou vetsi u Ruska: "
      Koukám, že pán je ekonom. Sorry, ale srovnávat přírůstky HDP v absolutních číslech je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      " ale absolutni prirustky HDP (beru per capita, aby to bylo srovnatelne) jsou vetsi u Ruska: "
      Koukám, že pán je ekonom. Sorry, ale srovnávat přírůstky HDP v absolutních číslech je diletantismus.

      "Rusko od devadesatek"
      Koukám, že Ti docházejí argumenty, tak měníš téma hovoru. Já jsem reagoval a vyvracel jsem tvrzení: "v současností je na pokraji krachu", k tomu je to, co se dělo v 90kách naprosto irelevantní.

      "Ale optimismus ohledne rustu ekonomiky tam neni zatim namiste."
      A to tvrdíš bez jediného argumentu, nebo tím zdrcujícím argumentem opravňujícím tuto evidentně velice fundovanou ekonomickou predikci je to, jak se Ukrajina vyvíjela v těch devadesátých letech?
      Skrýt celý příspěvek

  • pks_
   20:47 11.11.2020

   Je na místě být ve vztahu k Ukrajině opatrný. Být připraven na tvrdý oříšek k rozlousknutí - což ale nebrání tomu, aby Rusko předem schopnosti soupeře zesměšňovalo. Pokud tomu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je na místě být ve vztahu k Ukrajině opatrný. Být připraven na tvrdý oříšek k rozlousknutí - což ale nebrání tomu, aby Rusko předem schopnosti soupeře zesměšňovalo. Pokud tomu Ukrajinci podlehnou - prohráli.

   Jestli může Ukrajina nakupovat ve špičkové kvalitě - může, ale jen na dluh. Navíc je v zájmu Ruska přesvědčit západ, že moderní technika není na Ukrajině v bezpečí a že hrozí, že skončí v Rusku (např. výměnou za dostatečné množství alkoholu :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • Kohanxxx
    06:25 12.11.2020

    Myslím si, že západ nemusí posílat na Ukrajinu zbraně. Stačí ´, když zajistí politickou stabilitu a podpoří ekonomiku Ukrajiny. Oni si pak Ukrajinci vyrobí slušné zbraně sami.

    Myslím si, že západ nemusí posílat na Ukrajinu zbraně. Stačí ´, když zajistí politickou stabilitu a podpoří ekonomiku Ukrajiny. Oni si pak Ukrajinci vyrobí slušné zbraně sami.

    • pks_
     16:01 14.11.2020

     Západ neumí podpořit ekonomiku. Západu jde jen o trhy.

     Aby podpořili ekonomiku, museli by od Ukrajiny něco nakupovat - a aby nakupovali vojenskou techniku (Ukrajinci sní o tom, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Západ neumí podpořit ekonomiku. Západu jde jen o trhy.

     Aby podpořili ekonomiku, museli by od Ukrajiny něco nakupovat - a aby nakupovali vojenskou techniku (Ukrajinci sní o tom, jak se stanou zbrojovkou Evropy) - tak to by museli být padlí na hlavu. Vojenské kontrakty jsou maximálně zpolitizované a evropské státy raději podpoří domácí firmu, než by řešily ztrátu schopností a tisíce nezaměstnaných.

     Ukrajina může vstoupit na trh EU maximálně se surovinami + velmi významný je export pracovní síly - ale zase se známkou degradace - tj. inženýři pracují jako pomocní dělníci na stavbách ... Jakákoliv hi-tech výroba - a to byla výsada Ukrajiny v rámci SSSR - bude maximálně ve formě levně nakoupit konkurenci a potom ji zrušit.

     Politická stabilita na Ukrajině je také sci-fi. Je zde banderovský západ a proti tomu střed a východ Ukrajiny každé volby vygeneruje neutrálního inteligentního lídra, který po střetu s nezákonnými ozbrojenými formacemi pochopí, že buď se jim podřídí, nebo zemře.
     Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  16:22 11.11.2020

  To su take rozpravky pre prostych Rusov, ktori boli vnutorne na strane Armenov. Realne Putin ziskal a som presvedceny, ze k celej operacii dal minimalne tichy suhlas.

  Neverim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To su take rozpravky pre prostych Rusov, ktori boli vnutorne na strane Armenov. Realne Putin ziskal a som presvedceny, ze k celej operacii dal minimalne tichy suhlas.

  Neverim na nahody, ze sa Azerbajdzan odhodlal po 30 rokoch k ofenzive zrovna pocas vlady Moskve nepohodlneho Pašinjana...
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   16:44 11.11.2020

   "Realne Putin ziskal"
   A co získal? Jeho spojenec Arménie podstatně oslabila. A že by získal něco od Azerbajdžánu? Co konkrétně?
   Zároveň Rusko ztratilo kredit, protože doteď se vždy ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "Realne Putin ziskal"
   A co získal? Jeho spojenec Arménie podstatně oslabila. A že by získal něco od Azerbajdžánu? Co konkrétně?
   Zároveň Rusko ztratilo kredit, protože doteď se vždy za svého spojence (tam kde mají základnu) postavilo (např. za Asada) podstatně silněji. Takto nebudou mít další státy moc důvodů držet si u sebe Ruské vojáky.

   Ta mírová mise pak bude Rusko stát jen prachy, když budou Azerové chtít, za pět let je vykopnou.
   Skrýt celý příspěvek

   • The88
    16:49 11.11.2020

    Realisticky vzato, Armenie nema Rusku co nabidnout (alespon me nejak nenapada, co by to bylo). Takze funguje maximalne jako hratelna karta proti Azerbajdzanu a mozna Turecku. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Realisticky vzato, Armenie nema Rusku co nabidnout (alespon me nejak nenapada, co by to bylo). Takze funguje maximalne jako hratelna karta proti Azerbajdzanu a mozna Turecku. Kterou zustane. Mozna je ta nepodpora i vzkaz - kdo chce s vlky zit, musi s nimi vyt. Takze neposlusna Armenie na to hned doplatila. Ze by Rusko neco ziskalo bych nerekl, ale nic je to nestalo a pozici rozhodce si podle vseho udrzeli.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     17:10 11.11.2020

     Jaktože nemá? Vždyť tam má Rusko základnu - a ztratilo důvěru Arménie, že je pro ni k něčemu tu základnu tam dál mít.

     Stejně jako důvěru potenciálních jiných států, kteří ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jaktože nemá? Vždyť tam má Rusko základnu - a ztratilo důvěru Arménie, že je pro ni k něčemu tu základnu tam dál mít.

     Stejně jako důvěru potenciálních jiných států, kteří přemýšlí, jestli se jim Ruská základna v zemi vyplatí.
     Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      21:41 11.11.2020

      Neplácejte blbosti! Náhorní Karabach není Arménie, Rusko stále vedlo a vede N. Karabach jako součást Azerbajžánu! Takže proč by mělo v Karabachu bojovat? A smlouvu vojenské ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neplácejte blbosti! Náhorní Karabach není Arménie, Rusko stále vedlo a vede N. Karabach jako součást Azerbajžánu! Takže proč by mělo v Karabachu bojovat? A smlouvu vojenské pomoci má s Arménii, né s N. Karabachem! To si říkáte logik?
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:43 12.11.2020

      1) diskutujte slušně
      2) jediný důvod, proč Arménie měla u sebe Ruské základny byl právě Náhorní Karabach. Otázka nestojí, proč tam mělo Rusko bojovat, ale zdali Arménie čekala, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1) diskutujte slušně
      2) jediný důvod, proč Arménie měla u sebe Ruské základny byl právě Náhorní Karabach. Otázka nestojí, proč tam mělo Rusko bojovat, ale zdali Arménie čekala, že ji Rusko s NK pomůže.
      A to evidentně čekala - jak vidno, sama na jeho obranu neměla ani náhodou - a to její očekávání Rusko zklamalo.
      Skrýt celý příspěvek

     • The88
      01:14 12.11.2020

      Duveru Armenie ztratilo spis jeji vedeni. Nemyslim, ze tam byla nejaka masivni ocekavani, ze by Rusko ve prospech armenske okupace Karabachu bombardovalo Baku...

      Armenska duvera ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Duveru Armenie ztratilo spis jeji vedeni. Nemyslim, ze tam byla nejaka masivni ocekavani, ze by Rusko ve prospech armenske okupace Karabachu bombardovalo Baku...

      Armenska duvera ma hodnotu...rekneme nevysokou. Na nikoho jineho se stejne obratit nemuzou.

      Mimochodem, Armenie ma u nas hodne sympatizantu - ja zadne Azery myslim osobne neznam (tech par neosobne poznanych byli pekny kvitka), Armeny ano a jsou obvykle krivi, jak vyvrtky... Na Kavkaze ani v Rusku zrovna moc oblibeni nejsou.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:12 12.11.2020

      "Nemyslim, ze tam byla nejaka masivni ocekavani, ze by Rusko ve prospech armenske okupace Karabachu bombardovalo Baku..."
      Nikdo nemluví o bombardování Baku, ale např. alespoň o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Nemyslim, ze tam byla nejaka masivni ocekavani, ze by Rusko ve prospech armenske okupace Karabachu bombardovalo Baku..."
      Nikdo nemluví o bombardování Baku, ale např. alespoň o vojenské pomoci alá "opolčenci" - tedy vyslání Wagnerovců apod. Možností, jak do války zasáhnout a přitom hrát dál pokr měla Moskva hodně, neudělala nic.

      "Armeny ano a jsou obvykle krivi, jak vyvrtky... "
      Ahá, takže nové noty - je třeba vysvětlit, proč Rusko nepomohlo, tak budeme pomlouvat Armény, aby byl dojem, že ta pomoc správná nebyla.

      Kříví jak vývrtky jsou v tomto konfliktu především Rusové. Protože celou dobu to hráli na obě strany.
      Skrýt celý příspěvek

     • The88
      13:43 12.11.2020

      Blaboly o "notach" si nech laskave od cesty (zajimavy, ze zrovna ty tak prskas, kdyz nekdo "argumentuje" ad hominem vuci tobe).
      Ja popisuju svoje osobni zkusenosti z cest po ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Blaboly o "notach" si nech laskave od cesty (zajimavy, ze zrovna ty tak prskas, kdyz nekdo "argumentuje" ad hominem vuci tobe).
      Ja popisuju svoje osobni zkusenosti z cest po Gruzii, Rusku a z jednani se syrskym Armeny (v latinske americe). Pokud nemas protiargument, radeji moudre mlc, ty pomluvo. Mimochodem, vzpomnel jsem to proto, ze nesdilim zdejsi proarmensky (a protimuslimsky) fanatismus. Jako starobylej krestanskej narod vzbuzuji sympatie, ale kdyz je osobne poznate, uz tolik ne.

      Jestli to Rusove hrali na obe strany? Asi jo. Maji prece zajmy jak v AZ, tak v AR. Pokud by AR podporili, AZ vzenou do naruce Turecka. Takze to je asi logickej postup. Armenie mela 25 let na to, se s Azerama nejak usmirit.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:56 12.11.2020

      "Ja popisuju svoje osobni zkusenosti z cest po Gruzii"
      Takže
      "Nemyslim, ze tam byla nejaka masivni ocekavani,"
      bylo založené na tvých rozhovorech s pár místními, a to fakt vážně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Ja popisuju svoje osobni zkusenosti z cest po Gruzii"
      Takže
      "Nemyslim, ze tam byla nejaka masivni ocekavani,"
      bylo založené na tvých rozhovorech s pár místními, a to fakt vážně myslíš jako argument? Představa běžných lidí o zahraniční politice státu a jejich reálných možnostech je v podstatě vždy úplně mimo realitu (i v ČR, kde jde podstatně o míň a tedy jsou emoce méně v kursu). Takže to je argument jak noha.

      Navíc, pokud se už chceš bavit o vnímání místních obyvatel (které se skutečnou zahraniční politikou ale nemá moc společného), jak asi budou místní obyvatelé vnímat teď Rusko, když jim "zařídilo" ztrátu velkých území v Karabachu. Jak se staví k Pashinyanovi víme. Proč by se měli stavět jinak k Rusku, které je spolutvůrcem té samé smlouvy, za kterou chtějí Pashinyanovu hlavu???

      "Pokud nemas protiargument, "
      Argument jsem napsal, evidentně Ti dělá problém pochopit psaný text. Takže znovu: argument je, že Rusko mělo prostředky, jak Arménii pomoci, aniž by bombardovalo Baku, a nijak ji nepomohlo. A to si budou Arménští politici dlouho pamatovat... a nejen ty Arménští.

      "Jestli to Rusove hrali na obe strany? Asi jo. Maji prece zajmy jak v AZ, tak v AR. .... Takze to je asi logickej postup."
      Ano, "logickej postup" člověka/státu bez morálky. Jenže ono se ukazuje, že z dlouhodobého pohledu je amorální chování často nevýhodné. Protože win-win strategie přinášející celkově nejvíce zisků je právě morální jednání. A tak se zpravidla dříve či později subjekty dohodnou, že budou alespoň nějakou morálku dodržovat a ty amorální vyloučí na perifierii.
      Přesně toto teď hrozí Rusku: krátkodobě tam možná získávalo, ale dlouhodobě podstatně snížilo svoji důvěryhodnost, a to nejen na Kavkaze.
      Skrýt celý příspěvek

     • The88
      16:33 12.11.2020

      Logiku, ja se sam sobe divim, ze s tebou ztracim cas...

      V reakci na tvoje podpasove osocovani z "novych not" napisu, ze z mych osobnich zkusenosti vychazi, ze Armeni nejsou zrovna ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Logiku, ja se sam sobe divim, ze s tebou ztracim cas...

      V reakci na tvoje podpasove osocovani z "novych not" napisu, ze z mych osobnich zkusenosti vychazi, ze Armeni nejsou zrovna etalonem ctnosti a ze v regionu nejsou moc oblibeni, nacez ty tohle vytrhnes z kontextu, nelogicky (sic!) to pribastlis k memu predchozimu prispevku a pak mi to, s nonsalanci sobe vlastni, elegantne vyvratis. Ze je to totalni straw-man uz je jenom detail.

      Zkus popremyslet nad podstatou a smyslem diskuze. Nebo alespon nad novym nickem, aby clovek nepropadal planym nadejim...

      Co se tyce te "neoficialni pomoci" Armenii, treba pres zoldaky, co navrhujes - vazne myslis, ze by to pomohlo? Azerbajdzan prokazal vuli prinest obeti a dobyt Karabach silou. Pochybuju ze nejakych 2000 (tipuju, nevim, kolik ma tech Vagnerovcu byt, a kolik jich muze byt k dispozici) zoldaku by mohlo zvratit situaci.

      Jak to vnimaji prosti Armeni jsou jenom tvoje dohady. Nezni to nelogicky, ale taky je mozne, ze proste vsechno slizne premier jako ten, kdo si to s Rusama rozhazel... Proste, jak rikal Cesar, lidi budou verit tomu, cemu CHTEJI verit. Pokud Armeni chteji verit, ze je Rusko ochrani pred Turkama, tak prokazou velky pochopeni.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:45 13.11.2020

      "ze z mych osobnich zkusenosti vychazi, ze Armeni nejsou zrovna etalonem ctnosti a ze v regionu nejsou moc oblibeni"
      Urážíš hezky, ale tím jen zakrýváš vlastní nedostatek ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "ze z mych osobnich zkusenosti vychazi, ze Armeni nejsou zrovna etalonem ctnosti a ze v regionu nejsou moc oblibeni"
      Urážíš hezky, ale tím jen zakrýváš vlastní nedostatek argumentů.
      Žádný z těch uražených výjevů nijak nevyvrátil to, co jsem v reakci na Tebe tvrdil, konkrétně:
      a) že jsem mluvil (v předchozím threadu) o důvěře Arménie - tedy o důvěře její politické reprezentace. A potažmo o důvěře jiných politických reprezentací k Rusku.
      Tedy nikoli o důvěře místních Arménců, takže prostě Tvůj argument o nějakých zkušenostech s Arménci byl prostě mimo.
      b) stejně jako bylo mimo začít mluvit o tom, jak ostatní vnímají Arménce.
      c) a že i kdyby to mimo nebylo, tak že dělat hodnotící soudy o celé společnosti na základě osobních kontaktů je kravina, protože se člověk vždy pohybuje v sociální bublině, takže generalizace, jakou jsi zde provedl, je v podstatě vždy falešnou generalizací

      "Co se tyce te "neoficialni pomoci" Armenii, treba pres zoldaky, co navrhujes - vazne myslis, ze by to pomohlo?"
      Vzhledem k tomu, kolik tam měli Arméni sami vojáků (Sushu bránili malé stovky), tak by i ty dva litry Wágnerovců byly podstatná změna situace. Koukni se, jak dlouho pár tisíc ručníkářů drželo města v podstatně jednodušším terénu, než jakej je v Karabachu.
      Možná by to nezměnilo výsledek války, ale 2000 wágnerovců by Arménům zcela jistě zachránilo Sushu, což by mohl Putin podstatně "zpeněžit".

      Dodání pořádné PVO - např. srovnejme: Asad dostal od Ruska S-300 - by pak byl gamechanger - kdyby neměli Azeři drony, tak by Arménská armáda byla podstatně méně demoralizovaná.

      "Jak to vnimaji prosti Armeni jsou jenom tvoje dohady."
      Dokolečka jak u blbejch. Já jsem nemluvil o Lojzovi z Horní Dolní. Ti to budou vždycky vnímat tak, jak jim to "páni podají", pokud to bude rozumně uvěřitelná verze. Já jsem mluvil o tom, jak to vnímají Ti, co o věci rozhodují, a to nejen o Arménech, ale i o ostatních politicích, kteří se budou rozhodovat, koho si vyberou za spojence.
      Navíc Ti, co rozhodují o národním narativu, budou hledat jak to hodit na někoho jiného než domácí politiky, takže nakonec to dojde i do té Horní Dolní.
      Skrýt celý příspěvek

     • The88
      01:41 13.11.2020

      Logiku, po tech tvych "notach" mam urazenej bejt spis ja, nez ty. Nicmene:

      ad "a) že jsem mluvil (v předchozím threadu) o důvěře Arménie - tedy o důvěře její politické ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Logiku, po tech tvych "notach" mam urazenej bejt spis ja, nez ty. Nicmene:

      ad "a) že jsem mluvil (v předchozím threadu) o důvěře Arménie - tedy o důvěře její politické reprezentace. A potažmo o důvěře jiných politických reprezentací k Rusku.
      Tedy nikoli o důvěře místních Arménců, takže prostě Tvůj argument o nějakých zkušenostech s Arménci byl prostě mimo."

      Ok, tady jsem te z casti nepochopil, z casti se mi tvuj prispevek "slil" s diskutujicim Pavel1, ktery tu prave popisuje "Jinými slovy, Rusko možná neztratí vliv na arménskou vládní garnituru ale ztratí vliv na obyčejné Arménce."


      ad "b) stejně jako bylo mimo začít mluvit o tom, jak ostatní vnímají Arménce.":

      Pokud nekdo zace frazi slovem "mimochodem" (jako napr ve stati "MIMOCHODEM, Armenie ma u nas hodne sympatizantu" ... "Na Kavkaze ani v Rusku zrovna moc oblibeni nejsou." [kapitalky ex post]), dela to proto, aby "označil sdělení vyjádřené vedle jiného, důležitějšího". Takze bit se v prsa, jak jsem mimo a tocit se na tom je ponekud malo duvtipne. Zejmena, pokud to ten nekdo jeste dovysvetli "vzpomnel jsem to proto, ze nesdilim zdejsi proarmensky (a protimuslimsky) fanatismus". Polopate: Lidi tu vetsinou vidi Armenii jako "ty hodny", jako obet. Ja to uplne nesdilim, mj. pro mou osobni antipatii. Tu socialni bublinu bych tady nevidel jako relevantni - na cestach si moc predem nevyberes, s kym se potkas. Nemusi to byt reprezentativni, samozrejme, ale nejakej bias tezko.

      Dal to asi neni treba zdimat.

      Jak tu dobre podotknul Miroslav, pri vzdusne prevaze AZ by vic lidi na fronte byl spis kanonefutr. A ackoliv tvoje pripominka ISIS je taky namiste, rozdil je hlavne v tom, ze ti kuci opaleni nemeli casto jinou moznost, nez bojovat do posledniho dechu. A zase nejaka vyspela PVO by asi nebyla zrovna skryta podpora - na drony me napada tak Tor, mozna neco s tim 57-mm kanonem. Ale nevim, kolik toho maji. Konec koncu, efektivni obrana proti dronum je zatim nevyreseny tema. Osobne bych to videl na ukol pro modernizovany Silky - radar optimalizovat na pomale cile a air-burst munice s casovacem. To uz ale hodne odbocuju a mozna to ani neni rozumne proveditelny.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      09:23 13.11.2020

      "Tu socialni bublinu bych tady nevidel jako relevantni - na cestach si moc predem nevyberes, s kym se potkas. Nemusi to byt reprezentativni, samozrejme, ale nejakej bias ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Tu socialni bublinu bych tady nevidel jako relevantni - na cestach si moc predem nevyberes, s kym se potkas. Nemusi to byt reprezentativni, samozrejme, ale nejakej bias tezko."
      No, to se právě pleteš. Bias je velkej i u vědeckejch studiích, který extra vybíraj respondenty, natož u náhodnejch setkáních, který jsou něčím podmíněný (nejdeš náhodnou procházkou, jdeš za určitým cílem, tedy např. se zpravidla setkáš s více lidmi z turisticky zajímavých míst, nebo pokud jsi tam pracovně, tak ze "svého oboru" atd. atd...). Koukni se jen, jak hodně mimo byly např. průzkumy Biden x Trump (nebo předtím Trump x Clintonová) apod - a to byly profesionálně udělané průzkumy a většina agentur se shodovala - na špatném závěru. Natož něco prohlašovat o národě na základě pár (z hlediska statistiky) osobních setkání.

      Prostě sorry, ale prostě prohlásit o nějakém národu na základě pár osobních setkání, že jsou obvykle křivý jak vývrtky, to je prostě něco, co hraničí s rasismem a slušnej člověk by to neměl vypustit z úst.

      Možná jsem reagoval moc "emociálně", ale za jádrem sdělení si stojím.

      ===

      S tím, že Arménie není jen obět, to souhlasím - koneckonců, není to tak dlouho, co jsem tu hájil, že dle mezinárodního práva jsou Arménci okupanti a Azeři v právu. Ale to, jaks to podal, mi přišlo úplně stejně černobílé na druhou stranu. Pokud jsi to myslel čistě jako "vyvažovák na obecnou urban legend", pak to aspoň chápu.
      Skrýt celý příspěvek

    • pks_
     21:06 11.11.2020

     Rusko chce po Arménii něco, co Arménie přestala poskytovat - věrnost.
     "Pokud chcete naše spojenectví, nesmíte nás urážet, stavět pomníky vlasovcům, přejmenovávat náměstí u ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rusko chce po Arménii něco, co Arménie přestala poskytovat - věrnost.
     "Pokud chcete naše spojenectví, nesmíte nás urážet, stavět pomníky vlasovcům, přejmenovávat náměstí u velvyslanectví (jen příklad toho, nač jsou Rusové citliví) ... a potom naše vztahy budou pozitivní."
     Když sáhnete Číně na Thajwan nebo se Tibet, taky se naježí.
     Když si malujete karikatury proroka Mohameda - mír nečekejte.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:45 12.11.2020

      To máš pravdu, ovšem Arménie nedělala Rusku nic tak hozného. Furt tam mělo Rusko základnu a Arménie se pořád nemalým způsobem orientovala na Rusko, jen už ne 100%.

      Takže Rusové ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To máš pravdu, ovšem Arménie nedělala Rusku nic tak hozného. Furt tam mělo Rusko základnu a Arménie se pořád nemalým způsobem orientovala na Rusko, jen už ne 100%.

      Takže Rusové vyslali do světa signál: když nám poskytnete základnu, ale nebudete se chovat jako 100% vazalský patolízalský stát, nečekejte jakoukoli pomoc. My jen bereme.
      A to je do budoucna poškodí, to si jak Arménie tak jiné země budou pamatovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      16:50 14.11.2020

      Ty se na to díváš našima očima - že se neděje nic hrozného. Ale ruský pohled je jiný - ten už v náznacích vidí zradu a v prvních změnách nezvratnou tendenci.

      Navíc Rusko jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ty se na to díváš našima očima - že se neděje nic hrozného. Ale ruský pohled je jiný - ten už v náznacích vidí zradu a v prvních změnách nezvratnou tendenci.

      Navíc Rusko jako nástupce SSSR vidí ten konflikt dvou bývalých svazových republik tak, že nechce ublížit ani jedné straně. Není tam žádné "Azerbajdžánci = fašisti" - "Hurá, srovnáme je se zemí a naženeme do gulagů, ať na Sibiři staví plynovody!"
      Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    17:52 11.11.2020

    Oni získali. Do této chvíle se Arménie nechtěla podřídit vlivu rudého bratra a ten jí nechal si v tom, co si nadrobila hezky vymáchat. Když stáli před kolapsem konečně zasáhl.
    Teď ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Oni získali. Do této chvíle se Arménie nechtěla podřídit vlivu rudého bratra a ten jí nechal si v tom, co si nadrobila hezky vymáchat. Když stáli před kolapsem konečně zasáhl.
    Teď se ale Arménie dostala do situace, že pokud nebude plně spolupracovat, tak se Rus stáhne a Turek s Baku je dorazí. Jako, že se to stejně stane.
    Navíc Rusku vyhovuje mít ve svém okolí zamrzlé konflikty (které většinou samo vyvolalo). Zoufalí lidé se snáze ovládají.
    Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     21:41 11.11.2020

     Nesmysl. Arménie byla hlavně vlivu "rudého bratra" podřízená soustavně. To, že Pašinjan začal dělat nějaké minimální nutné reformy pro boj s korupcí a ekonomický rozvoj země a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nesmysl. Arménie byla hlavně vlivu "rudého bratra" podřízená soustavně. To, že Pašinjan začal dělat nějaké minimální nutné reformy pro boj s korupcí a ekonomický rozvoj země a odstranil nekompetentní konzervy, které těmto reformám bránili, opravdu ale opravdu neznamená, že by se z toho vlivu reálně chtěl nebo dokonce mohl vymanit. Pokud by ruské sedění na prdeIi a čumění do bIba, zatímco jeho spojenec v regionu je těžce porážen, mělo být projevem "trestání" onoho spojence za to, že si dovolil čistě vnitropoliticky reformovat ekonomiku a bojovat s extrémní korupcí, pak takové "trestání" povede leda k ekonomickému a sociálnímu úpadku spojence a růstu odporu obyvatel ke státu, který neplní spojenecké závazky, čímž tento spojenec ztratí vliv. Připomínám, že právě totálně rozbujelá korupce a rozkrádání státu pod vedením ruské loutky janukovyče vedlo k nespokojenosti a demonstracím proti jemu a jeho garnituře a následně k jeho pádu. Rusko tím, že se nedovedlo srovnat s čistě vnitropolitickou výměnou u vládního koryta a místo, aby rozumně jednalo, reagovalo agresí, se připravilo o blízkého spojence a udělalo si z něj nepřítele. Jinými slovy, Rusko možná neztratí vliv na arménskou vládní garnituru ale ztratí vliv na obyčejné Arménce.
     Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      22:40 11.11.2020

      Máte celkem zábavný pohled na dění na Ukrajině :-)

      Každý (proruský troll) přece ví, že proruský Janukovyč byl odstraněn neústavním pučem kvůli tomu, že EU odmítla upravit ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Máte celkem zábavný pohled na dění na Ukrajině :-)

      Každý (proruský troll) přece ví, že proruský Janukovyč byl odstraněn neústavním pučem kvůli tomu, že EU odmítla upravit asociační dohody s Ukrajinou po té, co Rusko jemně upozornilo, že tyto dohody zablokují obchod Rusko - Ukrajina a "fašistické" strany se odhodlaly ke střelbě do vlastních demonstrantů.

      Na Ukrajině se pravidelně střídali prozápadní a proruští prezidenti - s tím se dá smířit, ale pokud každého proruského prezidenta ukončí puč, tak to je hra proti pravidlům (ústavě) a zákonitě vede k tomu, že i protistrana přestane pravidla respektovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:58 11.11.2020

      Nevypadalo to, že by se puťka smířil třeba s Juščenkem. Každopádně je třeba zopakovat, že právo na shromažďování (tedy demonstrace) jsou v souladu s jakoukoli smysluplnou ústavou, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevypadalo to, že by se puťka smířil třeba s Juščenkem. Každopádně je třeba zopakovat, že právo na shromažďování (tedy demonstrace) jsou v souladu s jakoukoli smysluplnou ústavou, a stejně tak odstoupení prezidenta a předčasné volby jsou v souladu s ústavou na rozdíl od čtvrtého nebo dokonce dalšího funkčního období prezidenta v zemi, kde ústava umožňuje jen dvě.
      Skrýt celý příspěvek

     • Lodestar
      23:05 11.11.2020

      Pavel1: "pak takové "trestání" povede leda k ekonomickému a sociálnímu úpadku spojence a růstu odporu obyvatel ke státu"

      Celkem souhlas, jen mám dvě ale:

      1. Na nějaký ekonomický ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: "pak takové "trestání" povede leda k ekonomickému a sociálnímu úpadku spojence a růstu odporu obyvatel ke státu"

      Celkem souhlas, jen mám dvě ale:

      1. Na nějaký ekonomický a sociální úpadek tam dlabe Bílý tesák. Podívej se na ty pašaliky jako Podněstří nebo Osetie

      2. Pašinjana jsem několikrát viděl na YT. On se ze všeho tak nějak komicky a alibisticky vymlouvá, že i když mluví o čemkoli, tak to stejně stojí na vodě. Pustím si ho ještě na Silvestra. Zkus třeba BBC HardTalk, to se i stydíš za něj.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:51 12.11.2020

      pks_:
      Vymejšlíš totální nesmysly. To, že jednotný trh s EU vylučuje jednotný trh s Ruskem bylo jasné každému, kdo vychodil alespoň základní školu.

      Takže "po té, co Rusko jemně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      pks_:
      Vymejšlíš totální nesmysly. To, že jednotný trh s EU vylučuje jednotný trh s Ruskem bylo jasné každému, kdo vychodil alespoň základní školu.

      Takže "po té, co Rusko jemně upozornilo, že tyto dohody zablokují obchod Rusko - Ukrajina" je totální kravina. Zaprve ta dohoda prostě upravit nešla - podstata té dohody je mj. harmonizace trhů, čili i cla směrem ven - a za druhé na to nikdo nemusel upozorňovat: to, že to je podstatná změna v ekonomické orientaci Ukrajiny a že bude znamenat i cla směrek k Rusku bylo předem a dlouhou dobu jasné.

      Jako důvod to Janukovič tedy evidentně udával čistě jako výmluvu, zřejmě proto, že ho nenapadlo jak lépe vysvětlit Ruské úplatky vedoucí k náhlé změně názoru (ještě když se nechával volit - asi tři roky zpátky - hlásal, že chce rychlý VSTUP do EU, nejen asociační dohodu).
      Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      11:14 12.11.2020

      pks_

      naviac slobodne volby na Ukrajine nikdo nezrušil, mozu si zvolit kludne proruskeho politika ak by chceli.

      pks_

      naviac slobodne volby na Ukrajine nikdo nezrušil, mozu si zvolit kludne proruskeho politika ak by chceli.

     • Pavel1
      21:11 12.11.2020

      Lodestar: No a kolik údržba (tedy udržování vojska a dotování všeho možného od potravin až po energie) těch "pašaliků" stojí ročně ruský rozpočet? To, že by se bez ruského vojska a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lodestar: No a kolik údržba (tedy udržování vojska a dotování všeho možného od potravin až po energie) těch "pašaliků" stojí ročně ruský rozpočet? To, že by se bez ruského vojska a peněz takové Podněstří (a nejen Podněstří nebo Osetie) už dávno zhroutilo není třeba debatovat. Pokud se takové země mají obejít bez soustavného přísunu financí od velkého bratra, musí mít funkční a nezkorumpovanou ekonomiku.
      Komicky, hystericky, chaoticky, alibisticky ... atd. atp. se chová kdejaký politik. Já se stydím za spousty českých i zahraničních politiků. Magory na první pohled, kteří ale zvládli prosadit ve své zemi řadu užitečných ale zároveň nepopulárních reforem najdeme všude možně plno.
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      16:38 14.11.2020

      Rád bych viděl právní úpravu práva shromažďovacího, která umožňuje používání Molotovových koktejlů proti bezpečnostním složkám a okupaci budov státní správy. Stejně tak implicitní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rád bych viděl právní úpravu práva shromažďovacího, která umožňuje používání Molotovových koktejlů proti bezpečnostním složkám a okupaci budov státní správy. Stejně tak implicitní odstoupení prezidenta překročením hranice státu - i když prezident nevyjádřil vůli odstoupit ani když na něj byl pořádán hon.

      Když potom Strelkov na Donbase usoudil - "aha, tak to jsou nová pravidla chování, takhle se to může" - tak vznikla protiteroristická operace s použitím těžkého dělostřelectva.

      Já to čtu tak, že platí jen ta pravidla, která nám vyhovují a záleží vždy na tom, kdo ta pravidla porušuje - zda je přítel, nebo nepřítel. Podle toho budeme křičet "to se přece nesmí" nebo se budeme "dívat jinam".

      Celá tahle ukrajinská komedie má dnes pokračování v tom, že prezident Zelenský chce odvolat neodvolatelný Ústavní soud.
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      18:10 14.11.2020

      logik: asi to bylo jasné, ale ne všem. Ukrajinci viděli blížící se vstup do EU jako vstup do ráje, takové trapné detaily, jako že přijdou o 60% zahraničního obchodu (číslo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logik: asi to bylo jasné, ale ne všem. Ukrajinci viděli blížící se vstup do EU jako vstup do ráje, takové trapné detaily, jako že přijdou o 60% zahraničního obchodu (číslo odhaduji) a že půlka ekonomiky kvůli tomu zkrachuje - to v zaslepenosti neviděli.

      I dnes je pro některé obtížně pochopitelné, že celní unie znamená jednotný celní prostor bez výjimek - ale vysvětlujte to Borisi Johnsonovi, ten to nepochopí nikdy - chce společný trh s EU i samostatné obchodní smlouvy s jinými zeměmi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      12:31 15.11.2020

      BLábolil jsi cosi o "neústavnosti puče". Jinými slovy porušením "shromažďovacího práva" nedošlo k porušení ústavy, to za prvé. A za druhé, pokud někdo porušil ústavu, tak leda ten ...
      Zobrazit celý příspěvek

      BLábolil jsi cosi o "neústavnosti puče". Jinými slovy porušením "shromažďovacího práva" nedošlo k porušení ústavy, to za prvé. A za druhé, pokud někdo porušil ústavu, tak leda ten co dal rozkaz k palbě do demonstrantů. A chceš upírat ukrajinským demonstrantům i právo na sebeobranu? Za třetí, trestní stíhání Janukovyče za evidentní rozkradení Ukrajiny a evidentní způsobení násilností v Kyjevě není hon. Co mu zabránilo obhájit svou nevinu před soudem? Že by pocit viny.
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      20:51 15.11.2020

      Pavel1: k porušení ústavy došlo odstraněním legálně a demokraticky zvoleného prezidenta. Existovaly ústavou dané cesty, jak se zbavit prezidenta, ale nebyly naplněny.

      Kdo ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: k porušení ústavy došlo odstraněním legálně a demokraticky zvoleného prezidenta. Existovaly ústavou dané cesty, jak se zbavit prezidenta, ale nebyly naplněny.

      Kdo ale vydal rozkaz k palbě do demonstrantů? V mé informační bublině palbu zahájili z hotelu Ukrajina Gruzínci pod velením opozice (https://www.novinky.cz/zahrani... - do zad demonstrantům otočených čelem k policii.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      23:27 15.11.2020

      Legálně zvolený prezident se sebral a utekl před legálním trestním stíháním. Následně byl za odsouzen za velezradu, což je dostatečný důvod pro odvolání.
      Aha, to bude další fanda ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Legálně zvolený prezident se sebral a utekl před legálním trestním stíháním. Následně byl za odsouzen za velezradu, což je dostatečný důvod pro odvolání.
      Aha, to bude další fanda sestřelení letu MH17 Su-25, tedy letadlem s nižší rychlostí i dostupem než má Boeing 777. Sociální bublina oficiálního vyšetřování tvrdí, že střílel Berkut a jeho velení o tom muselo vědět. https://rm.coe.int/CoERMPublic...
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:15 11.11.2020

    logik
    rozdíl mezi Sýrií, kde mají základnu a tím co se odehrává v Arménii je velký. Nikdo evidentně nechce celou Arménii obsadit, jednak by riskovali zapojení Ruska a odsouzení od ...
    Zobrazit celý příspěvek

    logik
    rozdíl mezi Sýrií, kde mají základnu a tím co se odehrává v Arménii je velký. Nikdo evidentně nechce celou Arménii obsadit, jednak by riskovali zapojení Ruska a odsouzení od více států světa. Ani Rusko republiku náhorní karabach nikdy neuznalo, to je také rozdíl.
    Pokud to dopadne podle dohody, tak Rusko bude nadále obchodovat s Arménií, mít tam základnu, dokonce i v Karabachu - mírotvorci. Bude dál obchodovat s Azerbajdžánem a bude dál obchodovat s Tureckem.
    Arménii z bezpečnostního hlediska nezbývá nic jiného než se přimknout více k Rusku, protože EU a NATO se o ně nepostará, USA také ne. Jediný kdo by se o ně "postaral" je Turecko a to si nepřejí. Nebo je spasí gruzie?
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     20:57 11.11.2020

     "Nikdo evidentně nechce celou Arménii obsadit,"
     Já tvrdím, že někdo chce Arménii obsadit??
     To, co tvrdím, je, že Arménie měla Rusy na svém území proto, aby se cítila bezpečnější ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Nikdo evidentně nechce celou Arménii obsadit,"
     Já tvrdím, že někdo chce Arménii obsadit??
     To, co tvrdím, je, že Arménie měla Rusy na svém území proto, aby se cítila bezpečnější před Azerbajdžánem, tedy především právě před ztrátou Karabachu. A jak se ukázalo, tak to bylo k ničemu.

     Tedy kdokoli jiný, kdo bude uvažovat, jestli přítomnost Rusů na jeho území mu zajistí to, proč je tam zve.......

     "Arménii z bezpečnostního hlediska nezbývá nic jiného než se přimknout více k Rusku, protože EU a NATO se o ně nepostará, USA také ne"
     1) A on někdo na Arménii útočí? Jediné, co Arménii hrozí je ztráta Karabachu, a tam se o ni evidentně nepostará ani Rusko.
     2) Jak víš, že nepostará? Arménie to někdy zkoušela? Zatím pořád vnášela naděje do Ruska - viz základna na jejím území - a vidíme, k čemu jí to bylo.
     Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      21:17 11.11.2020

      Tak Erdogan již utrousil pár poznámek o konečném řešení arménského problému. A je to dost velký blázen na to, aby to zkusil.
      Rusko vždy ostentativně uvádělo, že je spojencem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak Erdogan již utrousil pár poznámek o konečném řešení arménského problému. A je to dost velký blázen na to, aby to zkusil.
      Rusko vždy ostentativně uvádělo, že je spojencem Arménie a bude chránit její mezinárodně uznané hranice a uznává územní celistvost Azerbajdžánu.
      Pokud Arméni spoléhali na to, že je podpoří v Náhorním Karabachu, tak včerejší dohoda je maximem možného.

      Ty spory se už v minulém století řešily v Moskvě a všechna tato řešení vypadala tak, že Karabach patří Azerbajdžánu.

      Když se podíváte na NATO, tak tam se všichni spojenci svobodně rozhodnou, zda a jakou poskytnou některému spojenci pomoc - ale očekávám velmi chladný přístup, pokud se některá země NATO rozhodne napadnout jinou zemi.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:00 11.11.2020

      logik
      máte pravdu, nás taky přítomnost jejich vojsk neochránila před kapitalismem :-D :-D :-D
      Arménie je ekonomicky slabá na to, aby v budoucnu čelila turkům a azerbajdžánu. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logik
      máte pravdu, nás taky přítomnost jejich vojsk neochránila před kapitalismem :-D :-D :-D
      Arménie je ekonomicky slabá na to, aby v budoucnu čelila turkům a azerbajdžánu. Opravdu ji nic jiného než Rusko nezbývá. Pokud by jim rusové poskytovali záruky za karabach, tak by neměli základnu v Arménii, ale přímo v Karabachu. Ta základna tam, ale není jen pro bezpečnost Arménů, Díky ní mají přístup k další části hranice s NATO a slouží i jako východní klika proti Gruzii. Není to tak, že by Arménie platila za přítomnost ruských vojsk, ale rusové platí Arménii, za to, že je tam mohou mít. Karabach prostě není Krym ani donbas.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:59 12.11.2020

      pks_:
      Jestli něco Erdogan utrousil teď, tak to nevysvětluje, proč byla Ruská základna v Arménii posledních třicet let. Tvoje vysvěletní je anachronické a tedy nesmyslné.

      Turecko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      pks_:
      Jestli něco Erdogan utrousil teď, tak to nevysvětluje, proč byla Ruská základna v Arménii posledních třicet let. Tvoje vysvěletní je anachronické a tedy nesmyslné.

      Turecko se zbláznilo nedávno - tedy Arménie

      flanker:
      Jo, to Ti teď bude tvrdit každý, kdo sympatizuje s Ruskem. Realita je taková, že Rusko souhlasilo s okupací Karabachu, a několikrát se snažilo o dohodu, jejíž součástí by byl "zvláštní status" pro Karabach, zajištěnej jeho mírovejma jednotkama, což by nahrávalo Arménii, viz např.
      https://www.osw.waw.pl/en/publ...

      Máš pravdu v tom, že Rusko nikdy plně nepodpořilo Arménii, ale právě z toho pramení Arménská frustrace: Rusko celou dobu hrálo na obě strany, ač se Arménie o spojenectví snažila a udělala i hodně vstřícné kroky směrem k Rusku: to je přijalo, ale na oplátku nedalo nic podstatného.
      https://caucasusedition.net/as...
      To, jak to skončilo tedy není až takové překvapení - současná nepomoc není až tak jednorázová Ruská zrada, jako vyvrcholení dlouhého procesu, kde Rusko hrálo na obě strany a snažilo se ovládnout region, aniž by ovšem odmítalo speciální Rusko-Arménské vztahy.
      Což vnímá Arménie jako Ruskou proradnost - IMHO zcela po právu - a především i jiné státy uvidí, že mít speciální vztahy s Ruskem jim negarantuje nic.
      Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      18:05 12.11.2020

      Takto, v konecnom dosledku, aj ked su mi Armeni sympaticki a v spore o Karabach im drzim stranu, tak si za to mozu hlavne sami. Mali 25 rokov na to politicky vyuzit vojensku vyhru ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Takto, v konecnom dosledku, aj ked su mi Armeni sympaticki a v spore o Karabach im drzim stranu, tak si za to mozu hlavne sami. Mali 25 rokov na to politicky vyuzit vojensku vyhru v 1.vojne, oni miesto toho pozerali ako Azerbajdzan 25 rokov zbroji a planuje vojnu. Za 25 rokov sa na Karabachu ani poriadne nezakopali...
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      17:03 14.11.2020

      logik: tak ona jaksi historie vztahů Turecko - Arménie je trochu delší a je poznamenána "událostmi 1. světové války" přeloženo "genocidou Arménů". Takže spojenectví Arménie a Ruska ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logik: tak ona jaksi historie vztahů Turecko - Arménie je trochu delší a je poznamenána "událostmi 1. světové války" přeloženo "genocidou Arménů". Takže spojenectví Arménie a Ruska je dáno spíše touto zkušeností.

      logiku - ty se hněváš na Rusko, jako by bylo tvým spojencem a zradilo tě, a přitom jej nenávidíš. Mýlím se? Jak může být někde zrada, kde neexistuje přátelství?
      Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    20:57 11.11.2020

    Když Azerové ukončí dohodu, tak přijdou o svůj dopravní koridor do Saskačevanu. Za 5 let už tam může být pěkná dálnice, stejně jako v Lačinském koridoru (dohoda počítá s výstavbou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Když Azerové ukončí dohodu, tak přijdou o svůj dopravní koridor do Saskačevanu. Za 5 let už tam může být pěkná dálnice, stejně jako v Lačinském koridoru (dohoda počítá s výstavbou nových cest).
    Bez dohody by toto neměli. Aktuální dohoda odpovídá tomu, jak by měl vypadat udržitelný mír.

    Za Asada také nebojuje o Golanské výšiny s Izraelem - hasí jen nesporné problémy.
    Asad projevuje Rusku vděčnost, Arméni se barevnou revolucí obrátili k západu a západ je jako vždy nechal na holičkách.

    Arménii chrání Rusko před vyhlazením Tureckem.
    Skrýt celý příspěvek

  • The88
   16:44 11.11.2020

   A proc by ne? Alijev taky neni trouba, aby mu nedoslo, ze nejvhodnejsi prilezitost je prave za vlady cloveka, co se svym jedinnym ochrancem neni moc zadobre...

   Podle jinych nazoru ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A proc by ne? Alijev taky neni trouba, aby mu nedoslo, ze nejvhodnejsi prilezitost je prave za vlady cloveka, co se svym jedinnym ochrancem neni moc zadobre...

   Podle jinych nazoru je "vitezem" Rusko: https://zpravy.aktualne.cz/zah...

   Turecko si urcite kredit zvysilo, ale asi bych nerekl, ze vylozene na ukor Ruska. Spis se ukazalo, ze je dalsi silnou figurou na sachovnici, coz je ale u asertivniho 80 milionoveho statu obkopeneho mnohem mensimi sousedy celkem ocekavatelne.
   Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   17:17 11.11.2020

   To, že Putin něco získal je založeno jen na tvém přesvědčení o jeho neomylnosti a o tom, že se mu vždy všechno povede. Takže když se "něco nepovede", tak jen hlupáci nechápou, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To, že Putin něco získal je založeno jen na tvém přesvědčení o jeho neomylnosti a o tom, že se mu vždy všechno povede. Takže když se "něco nepovede", tak jen hlupáci nechápou, že se to vlstně povedlo. A vše proběhlo podle Putinova plánu.
   Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    21:18 11.11.2020

    Ono se to ještě ukáže, zda se to povedlo. Pokud se povedl Rusku MÍR, tak je to obrovský úspěch. Čas jej prověří.

    Ono se to ještě ukáže, zda se to povedlo. Pokud se povedl Rusku MÍR, tak je to obrovský úspěch. Čas jej prověří.

    • Pavel1
     23:01 11.11.2020

     Rusku se hlavně povedlo prosrat důvěru Arménců.

     Rusku se hlavně povedlo prosrat důvěru Arménců.

     • pks_
      23:58 11.11.2020

      To jako Arménci někdy věřili Rusům, že je podpoří v Náhorním Karabachu? Když Rusové konzistentně už 100 let říkají NE?
      Arméni se s touto dohodou budou muset srovnat. Pokud začnou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To jako Arménci někdy věřili Rusům, že je podpoří v Náhorním Karabachu? Když Rusové konzistentně už 100 let říkají NE?
      Arméni se s touto dohodou budou muset srovnat. Pokud začnou útočit na Rusy, tak je srovnají do masových hrobů Turci.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:59 12.11.2020

      Arménci věřili Rusku jako spojenci, který měl mnoho možností jak jednat minimálně na diplomatické úrovni. O materiální podpoře nebo o podpoře formou neoznačených jednotek, které ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Arménci věřili Rusku jako spojenci, který měl mnoho možností jak jednat minimálně na diplomatické úrovni. O materiální podpoře nebo o podpoře formou neoznačených jednotek, které se jinak puťka nerozpakuje posílat do kdejaké prdeIe světa, jen proto, že tam může poškodit západní státy, nemluvě. A výsledek … Arménci se dočkali leda toho jak rusko sedí na prdeli, několik týdnů neschopné ani diplomatického tlaku na Azerbajdžán a na Turecko. Teď už Arménci rusku věřit nebudou.
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      17:11 14.11.2020

      Ty by ses hnal do nějaké pololegální akce, kterou budeš muset popírat, když nemáš důvěru v politické vedení přijímající země? I na Donbase platí striktně - pokud "vane severní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ty by ses hnal do nějaké pololegální akce, kterou budeš muset popírat, když nemáš důvěru v politické vedení přijímající země? I na Donbase platí striktně - pokud "vane severní vítr", žádné natáčení!

      Pokud jsou v Jerevanu demonstrace nespokojenců, kteří nechtějí nasadit vlastní život a cítí se uraženi, že není na jejich obranu prolito dost ruské krve?
      Skrýt celý příspěvek

     • pks_
      17:22 14.11.2020

      Netroufal bych si říci, že podpora z Ruska byla nulová.
      Zde jsou záběry na vlak vojenské techniky jedoucí Íránem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Netroufal bych si říci, že podpora z Ruska byla nulová.
      Zde jsou záběry na vlak vojenské techniky jedoucí Íránem https://twitter.com/hlmbbzd/st...
      +jsou dokumentovány přelety dopravních letadel z Ruska do Arménie (viz https://www.aktualnikonflikty.... ne vždy je výhodné hrát s otevřenými kartami a "maskirovka" je již od dob druhé světové války prvním přikázáním ruských vojáků.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      23:41 15.11.2020

      Být na místě Ruska, bych především splnil svou spojeneckou povinnost, tedy pokud bych nechtěl být za zrádce a slabocha. A přesně za to dnes RUsko na Kavkaze je.
      A jaký konkrétně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Být na místě Ruska, bych především splnil svou spojeneckou povinnost, tedy pokud bych nechtěl být za zrádce a slabocha. A přesně za to dnes RUsko na Kavkaze je.
      A jaký konkrétně měly ty přelet efekt na probíhající boje? Koukám, že ta "maskirovka" byla tak efektivní, že neměla vliv na žádnou z bojujících stran.
      Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   18:10 11.11.2020

   "To su take rozpravky pre prostych Rusov, ktori boli vnutorne na strane Armenov."

   Co jsem po Rusku slyšel, tak zrovna oblíbenost Arménů bych 2x nepřeceňoval. Třeba taková ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "To su take rozpravky pre prostych Rusov, ktori boli vnutorne na strane Armenov."

   Co jsem po Rusku slyšel, tak zrovna oblíbenost Arménů bych 2x nepřeceňoval. Třeba taková distribuce drog u škol na reputaci nepřidá.

   Myslím, že na tom, co se teď odehrálo Putin body v popularitě neztratí.

   "Neverim na nahody, ze sa Azerbajdzan odhodlal po 30 rokoch k ofenzive zrovna pocas vlady Moskve nepohodlneho Pašinjana..."

   To rozhodně. Ale celá ta léta se Azerové důkladně připravovali a i ruským zbrojovkám dávali notně vydělat. Jednou ten úder přijít musel. A to, že si dokázali zajistit i geopolitickou podporu, třeba i tichou není jen o Pašinjanovi. Na to byl v sedle moc krátkou dobu. Ale tím, jak naivně a zmatečně se projevoval se naskytl jako vhodný cíl. Ale myslím, že k vojenskému řešení by došlo i kdyby na jeho místě seděl kdokoli jiný.
   Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  16:02 11.11.2020

  Vcelku dobrý článek. Tedy až na tu občasné vtipné fráze, viz "ukrajinští hledači pomsty", "hrdinové ruského jara"... Jak pak má někdo takovou zprávu brát vážně? Je to škoda...

  Vcelku dobrý článek. Tedy až na tu občasné vtipné fráze, viz "ukrajinští hledači pomsty", "hrdinové ruského jara"... Jak pak má někdo takovou zprávu brát vážně? Je to škoda...

  • StandaBlabol
   17:16 11.11.2020

   Jo, ty fráze jsou strašné, ale jen ukazují, že autor je ruský nacionalista. A v tomhle kontextu musíš číst ten zbytek. I tak je to zajímavé.

   Jo, ty fráze jsou strašné, ale jen ukazují, že autor je ruský nacionalista. A v tomhle kontextu musíš číst ten zbytek. I tak je to zajímavé.