Jak strategicky (ne)komunikovat? Aneb Česká republika a strategická komunikace

-
31. 10. 2019
-
10 komentářů
-
Lenka Dušková
Tématu strategické komunikace se zejména v posledních letech dostává stále větší pozornosti, a to jak na mezinárodní úrovni, tak i v České republice. Co tedy strategická komunikace vlastně znamená?
Tento pojem označuje komunikační aktivity, které jsou plánované a koordinované a slouží k podpoře naplnění hlavních a zpravidla dlouhodobých cílů a zájmů vycházejících z hodnot dané entity – ať již státu, obchodní společnosti či neziskové organizace.
Je však možné se setkat i s názory, že strategická komunikace je primárně komunikací externí (de facto nové pojmenování public relations). Ústřední myšlenkou strategické komunikace by ale měla být integrace komunikačních aktivit, takže je vhodné ji vnímat ve více rovinách. Záměrem tohoto blogu je poskytnout základní vhled do dosavadního využívání strategické komunikace státními institucemi České republiky. Státní strategická komunikace zahrnuje jak komunikaci externí (vůči dalším zemím), tak komunikaci interní – směřovanou vůči vlastním občanům a probíhající mezi jednotlivými institucemi veřejné správy.
Snaha o strategický přistup ke komunikaci se v České republice již v minulosti objevila. Lze například připomenout vládní komunikaci spojenou se vstupem České republiky do Evropské unie a do tzv. Schengenského prostoru, kampaň spojenou s debatou o možnému umístění prvků americké protiraketové obrany na českém území nebo kampaň Ministerstva dopravy „Nemyslíš, zaplatíš!“, snažící se snížit počet nehod na silnicích. Zmíněné kampaně však nepředstavovaly ucelenou a koordinovanou státní komunikaci, ale jen časově omezené komunikační aktivity, které byly v kompetenci specifických rezortů.
Současnou debatu o strategické komunikaci v České republice nastartovalo zhoršení bezpečnostní situace po okupaci Krymu ruskou armádou v roce 2014. Dezinformační kampaně proti ČR ze strany státních i nestátních aktérů vedly české státní instituce k tomu, aby v Auditu národní bezpečnosti České republiky z roku 2016 označily strategickou komunikaci za důležitý nástroj k obraně státu proti novým bezpečnostním hrozbám.
Skutečnost, že tradičně spíše uzavřenější silové instituce jako například Armáda ČR, Ministerstvo vnitra nebo Bezpečnostní informační služba začaly komunikovat s veřejností intenzivněji, představuje zajímavý impuls pro přehodnocení státní komunikace jako celku. Dobře nastavená strategická komunikace totiž může pomoci zvýšit důvěru občanů ve státní instituce, a tím posílit celkovou odolnost České republiky.
Lze tedy konstatovat, že v současné době v České republice již existuje povědomí o významu strategické komunikace státu, ale snaha o její realizaci zůstává omezená na jednotlivce či izolované týmy – zejména na silových ministerstvech, kteří často postrádají dostatečné technické zázemí a politickou podporu pro její efektivní provádění. Komunikace jednotlivých rezortů je tak nadále nekoordinovaná, což brání tomu, aby stát mluvil jedním hlasem.
Odpovědí na tuto roztříštěnost by mohl být vznik nadresortního koordinačního orgánu při Úřadu vlády, který by měl strategickou komunikaci na starost a koncipoval by dlouhodobé komunikační aktivity ve shodě se strategickými cíli státu. Existence tohoto orgánu by také usnadnila překonání dalšího neduhu, kterým je využívání kapacit jednotlivých ministerstev politiky pro vlastní prezentaci. Právě schopnost oddělit komunikaci institucionální a politickou totiž představuje záruku toho, že sdělení budou konsistentní i při změně politického vedení.
Autorka působí jako projektový asistent v Prague Security Studies Institute.
Tento text vznikl v rámci projektu „Strategická komunikace: srovnání české a polské perspektivy a praxe“ podpořeného Česko-polským fórem Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Na projektu se podílí think-tanky Center for Propaganda and Disinformation Analysis a Prague Security Studies Institute. Více informací o výstupech projektu je k dispozici zde.
Související články
NÁZOR: Twitter ani Facebook dívky domů nepřivede
Už je to mnoho týdnů, co se mluvilo o dívkách unesených islamistickou skupinou Boko Haram v Nigérii. ...
-
19.08.2014
-
15 komentářů
-
Jiří Kalát
NÁZOR: Udržitelnost dopravy, odolnost, rodinná připravenost
Elektromobily, hybridy nebo vozidla s extrémně nízkou spotřebou paliva hrají důležitou roli v ...
-
03.11.2014
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
NÁZOR: Afghánská tragédie jako lekce ze strategické komunikace
Letní mediální bezčasí v neděli 5. srpna přerušila nečekaná a tragická zpráva. Při ranní patrole ...
-
04.09.2018
-
62 komentářů
-
Jonáš Syrovátka
Česká republika na globální šachovnici
V České republice se neumíme dívat na svět z větší perspektivy a neumíme si spojovat důležité ...
-
23.08.2019
-
199 komentářů
-
Michal Uher
Málokdo ví, co znamená strategická komunikace. Málokdo ví, že taková komunikace je součástí strategického řízení. Málokdo ví, že strategické řízení se neobejde bez koncepce. ...Zobrazit celý příspěvek
Málokdo ví, co znamená strategická komunikace. Málokdo ví, že taková komunikace je součástí strategického řízení. Málokdo ví, že strategické řízení se neobejde bez koncepce. Málokdo ví, že tvorba koncepcí je výsadou konceptuálů. Málokdo ví, že konceptuálové jsou systémově myslící mravní multidisciplinaristé schopní rychle identifikovat příležitosti i rizika pro celou společnost s ohledem na okolní společnosti lidí. Málokdo ví, že takovým konceptuálem je Vladimir Vladimirovič Putin. Málokdo ví, že tento současný prezident RF je nejúspěšnější globální mírotvorce, nejúspěšnější státník v usmiřování umělých nepřátel a nejúspěšnější vrchní řídící své velké země. Do dvou let to pochopí i ti, kteří dnes podléhají euroatlantické propagandě. Váš konceptuál a prediktor.Skrýt celý příspěvek
Dobrá ilustrace jak špatné to je: https://www.twitter.com/PREZID... A to by přitom měla být triviální otázka na okupaci Krymu, na kterou by mělo ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrá ilustrace jak špatné to je: https://www.twitter.com/PREZID...
A to by přitom měla být triviální otázka na okupaci Krymu, na kterou by mělo být jasno skrz všechny ústavní činitele.Skrýt celý příspěvekjde o kolizi, protože velká část poslanců a ještě větší senátorů jsou atlantisté. Mlčící většína už si rozhodně tak jistá není, zvlášť ti co podpořili prezidenta, ti naopak ...Zobrazit celý příspěvek
jde o kolizi, protože velká část poslanců a ještě větší senátorů jsou atlantisté. Mlčící většína už si rozhodně tak jistá není, zvlášť ti co podpořili prezidenta, ti naopak protiruští nejsou. Potíž je že podle výstupů PS/S/vláda to vypadá že jasně dominuje "atlantický" názor což v realitě rozhodně není pravda. A ti kdo mají rozum se rozhodně nechtějí plést do velmocenských sporů ze kterých naší zemi nikdy nic dobrého nepřišlo. Takže triviální otázka to pro obyvatelstvo ČR rozhodně není.
Doufám že zmíněná "strategická komunikace" bude obousměrná bez nějakých pokusů o převýchovu "nechápavých" - to už tady jednou bylo. Tedy ne že instituce se budou snažit ovlivnit podle svých názorů, ale dbát na vazbu od občanů když s něčím budou většinově ostře nesouhlasit.Skrýt celý příspěvekVyvazenosti myslite 50% z demokratickych instituci a 50% z diktatur ? Nebo jak to chapat. Ve clanku je napriklad jasne sdeleno, ze jde o to mit konsensus v hlavnich otazkach ...Zobrazit celý příspěvek
Vyvazenosti myslite 50% z demokratickych instituci a 50% z diktatur ? Nebo jak to chapat. Ve clanku je napriklad jasne sdeleno, ze jde o to mit konsensus v hlavnich otazkach smerovani statu a jeho dlouhodobejsi perspektivy. Je proste ostuda statu, ze v zahranicni politice vlady a jednani presidenta jsou tak zadsadni rozdily. Jednoznacne to rozdeluje spolecnost a nahrava tem zahranicnim institucim, ktere maji eminentni zajem o oslabovani tradicnich demokratickych principu svobodnych spolecnosti.Skrýt celý příspěvek
Strategická komunikace by neměla být obousměrná ve stylu "půl hodiny Židé a půl hodiny Hitler". Měla by jasně formulovat a komunikovat český státní zájem, jak směrem dovnitř, tak ...Zobrazit celý příspěvek
Strategická komunikace by neměla být obousměrná ve stylu "půl hodiny Židé a půl hodiny Hitler".
Měla by jasně formulovat a komunikovat český státní zájem, jak směrem dovnitř, tak i ven.
A českým zájmem skutečně není spojenectví s Ruskem či Čínou.Skrýt celý příspěvek
Ten odkaz na konverzaci musí být nějaký vtip ne? Takhle se snad nevyjadřuje a neuhýbá otázkám ani uražené dvouleté dítě.
Ten odkaz na konverzaci musí být nějaký vtip ne? Takhle se snad nevyjadřuje a neuhýbá otázkám ani uražené dvouleté dítě.
Načítám diskuzi...