Jak vybrat vojenské hodinky?

Traser Soldier jsou vojenské hodinky na první pohled. / Traser

Vojenské hodinky musí být vysoce odolné a bezchybně fungovat za extrémních podmínek. V sázce není totiž nic jiného, než život vás a vašich spolubojovníků.

Jak vybrat vojenské hodinky?

Prodejci vojenských hodinek občas čelí dotazům zákazníků, zda pro prosté měření času nestačí obyčejné hodinky za pár stovek korun. Odpověď je ale velmi jednoduchá - levné hodinky jsou často nepraktické, ergonomicky zanedbané, mají nízkou životnost, špatnou přesnost a především - nemají potřebnou odolnost.

Opravdu poslední, na co chcete v bojové situaci myslet je, že se vám mohou rozbít hodinky. Při bojovém nasazení máte starostí víc než dost, a proto každá část výstroje, na kterou nemusíte myslet a nemusíte ji řešit, vám usnadňuje práci.

Špičkové vojenské hodinky jsou vyrobeny renomovanými výrobci, kteří při výrobě dbají nejen na kvalitu, ale i na důslednou výrobní kontrolu všech vyrobených částí hodinek. Kvalitní vojenské hodinky jsou maximálně odolné, vykazují dlouhou životnost, jsou praktické, pohodlné a mají skvělou čitelnost ciferníku za všech podmínek.

Všechny tyto vlastnosti pak musí souznít a ulehčovat vojákovi práci - ideálně tak, aby na hodinky nemusel vůbec myslet jen do té doby, než je bude potřebovat.

Při výběru vojenských hodinek dbáme především na tyto čtyři základní parametry hodinek - výdrž baterie, odolnost, design a funkce.

Hodinky musí vydržet nejrůznější údery, otřesy a oděry tak, aby nejen zachovaly svou funkčnost, ale zachovaly si také špičkovou čitelnost za všech podmínek. Snad není třeba zmiňovat i nutnou vodotěsnost vojenských hodinek.

Design vojenských hodinek musí být bytelný a samozřejmě v nějaké “army” barvě.  Všechny ovládací prvky musí být odolné, zdrsněné a velké, aby je šlo ovládat v taktických rukavicích.

Kromě měření času se cení na vojenských hodinkách další funkce, jako je kompas, výškoměr nebo barometr. Výškoměr a kompas lze využít pro navigaci, barometr pomůže s předpovědí počasí.

Některé chytré vojenské hodinky jsou vybaveny dokonce upozorněním na bouřky, časomírou východu/západu Slunce, měsíčním kalendářem nebo dalším sofistikovanými funkcemi.

Casio PRG 270-1 / Casio

Casio, Sunnto, Luminox a Traser

Jaké značky a hodinky nesmí uniknout pozornosti vojáků? Špičkoví a ověření výrobci jsou japonská firma Casio, finská Suunto a švýcarské firmy Luminox a Traser.

Za vojenské hodinky můžeme dát s přehledem 10 000 Kč a výše. Pokud se ale zrovna nechystáme na několika týdenní tajnou misi do hor Afghánistánu, odříznutí od zásobování, postačíme si i s levnějšími modely.

Například Casio PRG 270-1 v ceně 5390 Kč vyniká robustním a odolným designem. Velkou předností hodinek je solární napájení baterií, které zajistí mnohaletou výdrž akumulátoru. Hmotnost hodinek je 67 g.

Mezi příjemné funkce hodinek patří teploměr, výškoměr, kompas, barometr nebo indikace východu/západu Slunce. Ciferník je chráněn minerálním sklíčkem. Hodinky lze dostat v šedém nebo tmavém provedení.

Suunto Traverse Alpha Foliage / Suunto

Pokud si potrpíte na high-tech provedení se spoustou funkcí, zkuste chytré hodinky Suunto Traverse Alpha Foliage za cenu 13 690 Kč. Ideální pro outdoorové aktivity, vysokohorskou turistiku nebo běžnou vojenskou činnost. Tělo je vyrobeno z kvalitní oceli a displej chrání vysoce odolné safírové sklo. 

 

Suunto Traverse Alpha Foliage je v podstatě malý počítač. Základní předností je GPS. Navigaci hodinek můžete důvěřovat i na nedostupných místech, jelikož lze sledovat postup na jednotlivých bodech trasy a navigovat se podle waypointů nebo podél cest.

 

Mimo jiné nabízí rychlé uložení zvolených bodů pouze jedním stiskem tlačítka a kompas pro rychlou orientaci směru. Můžete tak jít stejnou cestou zpět nebo zvolit nejkratší možnou cestu s GPS. Výdrž akumulátoru je 100 hodin se zapnutým GPS nebo 14 dní při běžném provozu.

 

Finský hodinkový počítač nabízí nepřeberné množství funkcí - barometr, výškoměr, východ a západ slunce, bouřkový alarm, příliv, 3D kompas s nastavením deklimace, teploměr, možnost použití tlačítek pod vodou, funkce svítilny, vibrační alarm, atd. atd.

Foto: Luminox 3001 SEA / Luminox

Vojenské hodinky Luminox 3001 SEA zaujmou odolným karbonovým pouzdrem, nízkou hmotností a tritiovým osvětlením, které zajistí dokonalý odečet času ve tmě až na 25 let.

 

Díky karbonovému pouzdru jsou hodinky velmi odolné a lehké - váží pouze 46 g. Číselník chrání antireflexní minerální sklo a vodotěsnost je 200 m (v reálných podmínkách cca 50 m).

 

Na rozdíl od výše uvedených nemají Luminox 3001 SEA další speciální funkce -”pouze” ukazují vždy, za všech myslitelných podmínek a za všech situací přesný čas. Cena hodinek je 7 590 Kč .

Foto: Traser P 6600 Shade Sapphire / Traser

Ptáte se, jako hodinky můžeme vzít bez obav na několika týdenní akci do hor Afghánistánu? Speciální jednotky v akci jistě nezklamou hodinky P 6600 Shade Sapphire od firmy Traser za 12 020 Kč.

 

Hodinky jsou prakticky "nezničitelné" díky dvojité konstrukci pouzdra - vnitřní ocelové pouzdro je ukryto ve vnějším plastovém pouzdře, které je vyztuženo skelnými vlákny. Ciferník kryje vysoce odolné a oděru vzdorné safírové sklíčko.

 

Bezchybné odečítání času za všech myslitelných podmínek zajišťuje tritiové osvětlení. Hmotnost velmi robustních hodinek je 80 g a můžete se s nimi potopit do hloubky 200 m (v reálných podmínkách cca 50 m).

 

Zapomeňte ale na další funkce - jediným posláním P 6600 Shade Sapphire je ukazovat čas a datum za všech myslitelných světelných, meteorologických a klimatických podmínek.

 

Hodinky P 6600 Shade Sapphire splňují přísnou americkou vojenskou normu MIL-PRF-46374G, což je ve vojenském prostředí považováno za známku nejvyšší jakosti vojenských hodinek.

 

Casio PRG 270-1

 Suunto Traverse Alpha Foliage  

 Luminox 3001 SEA

Traser P6600 Shade Sapphire

Odolnost

střední

střední

vysoká

velmi vysoká

Materiál pouzdra

plast

korozivzdorná ocel

karbon

vnější: plast se skelnými vlákny, vnitřní: oce

Sklíčko

minerál

safír 

minerál 

safír

Číselník

digitální

displej

analogový

analogový

Luminiscence

podsvícení 

podsvícení 

tritiová

tritiová

Vodotěsnost

100 m

100 m

200 m

200 m

Rozměry

Ø52,4 mm; v 14 mm

Ø50 mm; v 15 mm

Ø43 mm

Ø45 mm; v 12 mm

Hmotnost

67 g

75 g 

46 g 

80 g

Pohon

solární dobíjení

baterie

bateriový Quartz

bateriový Quartz

Výdrž baterie

7 let

14 dní

2 až 3 roky

2 až 3 roky

Řemínek

NATO, pryž

NATO, pryž

NATO, pryž

NATO, pryž

Funkce

teploměr, výškoměr, barometr, atd,

GPS/GLONASS - multifunkční počítač

datum

datum ukazující také den

Cena

5 390 Kč 

13 690 Kč

7 590 Kč

12 020 Kč

 

PROHLÉDNOUT

PROHLÉDNOUT

PROHLÉDNOUT

PROHLÉDNOUT

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armádní noviny a SOLDATO Team testují vojenské vybavení

Na našem trhu jsou desítky prodejců vojenského a outdoorového vybavení. Na českém i slovenském ...

REPORTÁŽ: Sky Soldier 2016 – výsadkáři opět na scéně

Po roce měli chrudimští výsadkáři z 43. výsadkového praporu (43.vpr) se svými americkými kolegy ...

U 4. brn začal výběr nových příslušníků průzkumných týmů

V pondělí bylo zahájeno výběrové řízení k průzkumným týmům (PzT) 4. brigády rychlého nasazení. ...

Vzorem studentů Univerzity obrany je Jiří REGI Schams

Sestra Regiho Petra Schamsová besedovala se studenty a zúčastnila se slavnostního povýšení studentů.

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lenka Šebestová
  11:06 05.06.2018

  Pokud řešíte opravdu kvalitní hodinky pro vojáky, vyzkoušejte gtup 1040. Já je koupila přítelovi, který je v armádě a testuje různé produkty a zrovna mu přišli pod ruku nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud řešíte opravdu kvalitní hodinky pro vojáky, vyzkoušejte gtup 1040. Já je koupila přítelovi, který je v armádě a testuje různé produkty a zrovna mu přišli pod ruku nějaký hodinky, který vypadali jako dětské, během jednoho běhu mu z ruky dokonce spadli.

  Pak jsem našla web, kde právě zasílají hodinky k otestování vojákům a objednala gtup 1040 v khaki barvě. Přítel je nyní testuje v akci a zatím se zdají být opravdu odolné.

  Šádné škrábance ani oděrky po třech týdnech nošení v prachu a písku. Takže za mě top dárek.

  Kdyby někdo hledal eshop kde jsem to objednala je to eshophodinek.cz. Snad jsem pomohla.Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  19:59 14.11.2016

  Já jsem hrdej majitel náramkovejch hodinek Luminox 3051, mám do nich vraženej béžovej NATO řemínek a nemůžu si stěžovat na nic. Jediný, co bych vylepšil, je minerální sklo za ...Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem hrdej majitel náramkovejch hodinek Luminox 3051, mám do nich vraženej béžovej NATO řemínek a nemůžu si stěžovat na nic. Jediný, co bych vylepšil, je minerální sklo za safírový sklo. Absolutně netušim o co, ale po ani ne tejdnu nošení tam mám malej škrábaneček. Chápu, že to už by cena nebyla čtyřmístná, ale pětimístná.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  18:11 14.11.2016

  Stačí projit posádky AČR a je vám jasné jaká značka u nás vítězí, jsou to suunto , většinou typ bez GPS který vydrží rok na baterku a poskytuje mnoho supr funkci,

  Stačí projit posádky AČR a je vám jasné jaká značka u nás vítězí, jsou to suunto , většinou typ bez GPS který vydrží rok na baterku a poskytuje mnoho supr funkci,

 • Todomatch
  12:59 14.11.2016

  U Traserů a vlastně u většiny vojenských hodinek mi přijde, že kvůli lunetě a dalším "mezikružím" se ciferník dostává velikostí někam na úroveň dětských hodinek. Má to jistě své ...Zobrazit celý příspěvek

  U Traserů a vlastně u většiny vojenských hodinek mi přijde, že kvůli lunetě a dalším "mezikružím" se ciferník dostává velikostí někam na úroveň dětských hodinek. Má to jistě své výhody, pokud jde o odolnost - sklíčko je menší a tedy hůře rozbitné, ale stejně to hodinky dost degraduje (myslím designem a možná i čitelností, pro rychlé a letmé kouknutí). Například Traser Outdoor Pioneer ciferník tak malý nemají, ale sám název naznačuje, že jsou outdoorové a nikoliv military. Právě v článku zmiňované Traser P 6600 Shade Sapphire mají spolu s modely Red Combat nebo Survivor ciferníky snad vůbec nejmenší. To takové Officer Chronograph Pro od stejné značky, to je jinší pokoukání. S ohledem na cenu se člověk ale nediví, jak populární jsou téměř nezničitelné všemožné G-SHOCK od Casia, nebo řada TIMEX Expedition - u těch je velkou výhodou počítadlo kol! Pokud hledáte hodinky s počítáním (kol, bazénů, tréninkových setů apod.) jsou skoro jediným řešením, pokud nechcete platiti za Garmin, nebo jiné speciální hodinky s možností počítat bazény, nebo tahat nějaké samostatné počítadlo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...