Valerij Zalužnyj zná recept na porážku Rusů. Potřebuje ale pomoc Západu

Valerij Zalužnyj zná recept na porážku Rusů. Potřebuje ale pomoc Západu
Valerij Zalužnyj (2022) / NATO (Zvětšit)

Článek generála Valerije Zalužného, vrchního velitele Ozbrojených sil Ukrajiny, v týdeníku The Economist vyvolal obrovský ohlas. Ukrajinský generál mimo jiné potvrdil patovou situaci na bojišti a podcenění Rusů v jejich ochotě snášet obrovské ztráty.

Nenaplněná očekávání

Na Ukrajinu přichází rasputice. Ukrajinská letní útočná kampaň očividně nepřiblížila Kyjev dosažení deklarovaného politického cíle války v podobě dosažení mezinárodně uznaných hranic. Nesplnila se optimistická očekávání řady vojenských komentátorů o rozhodném ukrajinském průlomu ruské obrany pomocí koncentrovaného úderu mechanizovaných formací do operační hloubky a rozvrat ruské obrany metodami mechanizované manévrové války. Nepodařilo se zatím ani vytvořit situaci, kdy ukrajinské síly tlakem ve směru na Melitopol obsadí Tokmak, rozšíří průlom a palebnými údery odříznou ruskou grupirovku v Záporoží od logistiky. To druhé považoval autor tohoto textu za reálné na počátku září tohoto roku.

Příčinám ruského úspěchu v obranné operaci se budeme věnovat později. Tento článek přiblíží, jak současnou situaci komunikuje světu nejvyšší ukrajinské vojenské velení. The Economist publikoval 1. listopadu 2023 článek generála Valerie Zalužného s názvem The commander-in-chief of Ukraine’s armed forces on how to win the war. Části z tohoto textu jsou citovány i českými médii a interpretovány dle úrovně odborné erudice příslušného komentátora. Výše zmíněný příspěvek v The Economist je ale výtahem z rozsáhlejšího Zalužného článku s názvem Modern Positional Warfare and How to Win in It. Jak tedy generál Valerij Zalužnyj hodnotí současnou situaci?

Jak to vidí Valerij Zalužnyj?

Přestože Rusko na počátku války disponovalo výraznou převahou v živé síle a materiálu, ukrajinské ozbrojené síly dokázaly jeho útok zastavit a na mnoha operačních směrech ruské agresory vrhnout zpět. Válka nyní z mnoha důvodů získává poziční a opotřebovací charakter. Zalužnyj konstatuje, že tento vývoj je výhodný pro Rusko, které disponuje větším mobilizačním potenciálem a ekonomikou. Obě proměnné jsou pro Moskvu klíčové pro zotavení se z dosavadních vlastních ztrát. Aby bylo možné Rusko zbavit této výhody, je podle Zalužného „… nutné: získat vzdušnou převahu; prolomit minové zátarasy v hloubce obrany protivníka; zvýšit účinnost protibaterijní činnosti; vytvořit a vycvičit potřebné zálohy; vybudovat schopnosti elektronického boje (EB).“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ukrajinská letní ofenzíva a její percepce českými experty. Díl 1.

Tato třídílná série se zaměří na percepci ukrajinské ofenzívy českými experty a její kritickou ...

Ukrajinská letní ofenzíva a její percepce českými experty. Díl 2.

Dnešní druhý díl třídílné série se znovu zaměří na percepci ukrajinské ofenzívy českými experty a ...

PREMIUM Ukrajinská letní ofenzíva a její percepce českými experty. Díl 3.

V dnešním posledním díle třídílné série se o hodnocení ukrajinské ofenzívy pokusí autor tohoto ...

PREMIUM Severní Korea a Rusko. Společné zájmy na pozadí paranoie a nedůvěry

V posledních dnech se do centra zájmu světových médií dostala návštěva Kim Čong-una v Rusku a jeho ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.