Jan Zahradil: Evropa nesoutěží s Čínou o pozici geopolitického lídra jako USA

-
18. 1. 2021
-
136 komentářů
-
Jan Grohmann
Koncem prosince Evropská unie uzavřela s Čínou přelomovou bilaterální investiční dohodu CAI (Comprehensive Agreement on Investment). Ekonomické sbližování Evropy a Číny ale nelibě nesou Spojené státy, které s Čínou soutěží o pozici světového geopolitického lídra. Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu za Občanskou demokratickou stranu, navrhuje České republice ctít pozice spíše Evropské unie než Spojených států.
Portál Politico Vás ve svém článku obvinil z „blízkých“ vztahů s Čínou. Proti článku se ohradila ODS ve své tiskové zprávě. Můžete čtenáře zasvětit do problému?
Ten článek nebyl náhoda. Podle mého názoru šlo o zpravodajskou hru. EU buduje vztahy s Čínou na trochu jiném základě než USA, méně konfrontačním. To vzbuzuje v USA nervozitu, protože chtějí, aby s nimi EU proti Číně „držela basu“ a tvrdou linii. Takže osa zpravodajských služeb, které spolu samozřejmě spolupracují, hraje určité hry a je tady snaha vyrobit nějaké konkrétní causy, na které pak bude možno poukázat a EU bude muset nějak reagovat a přitvrdit. A pouští se to ven přes napojené novináře. Od začátku loňského roku jsme tak byli svědky už tří pokusů o rozdmýchání nějaké špionážní aféry (o všech třech referovalo právě Politico). Asi nejostudněji dopadla aféra Sabathil. Bývalý diplomat EU (působil i v Praze), nyní lobbyista, byl s velkým halasem vyšetřován ze špionáže pro Čínu. Média měla hody, zpravodajci i vyšetřovací orgány jim pouštěly informace. Po devíti měsících všechna obvinění shodil německý prokurátor ze stolu jako nedůvodná. Sabathil nebyl z ničeho obviněn, nicméně zničenou pověst mu už nikdo nevrátí. Ted´ se bude samozřejmě soudit o kompenzace. Zdá se, že si tady někdo uřízl pořádnou ostudu. Do těchto schémat zapadá i útok na mě. Předpokládám, že nějakému zpravodajci asi přišla EU-China Friendship Group v Evropském parlamentu jako dobrý terč. Takže se z ní udělal nástroj čínského vlivu v EU, ze mě pomalu čínský agent, který pouští Číně důvěrné informace z obchodních jednání a tahle konstrukce se pustila ven. Je to samozřejmě grandiózní nesmysl a vše jsem vyvrátil ve svém tiskovém prohlášení.
Můžeme to ostatně pozorovat i u nás, stačí si všímat organizace Sinopsis a jejího úzkého napojení na některá média (za všechna server Aktuálně). Sinopsis přitom nikde neuvádí, že jeho analytici spolupracují s americkou nadací Jamestown Foundation, která se specializuje právě na Čínu a má své kořeny ve zpravodajském světě. A právě Sinopsis je tady nositelem té nejtvrdší linie vůči Číně, de facto si monopolizuje čínské téma, systematicky skandalizuje odlišné názory a jejich nositele a přispívá k rozpoutání atmosféry špionománie. O těchto věcech a jejich zákulisí je třeba začít mluvit otevřeně.
Před dvěma týdny Evropská unie a Čína uzavřely investiční dohodu CAI. Můžete nám CAI ve zkratce představit, jaké výhody a potenciální rizika z ní plynou pro občany České republiky?
Stručně řečeno, jde o narovnání podmínek pro evropské investory v Číně, jejich lepší právní ochranu a otevření některých doposud uzavřených segmentů čínské ekonomiky investicím z EU. Na tom všem může evropská ekonomika jedině získat.
Smlouva také mimo jiné mluví o lepším přístupu Číny na evropský energetický trh, včetně jaderného. Lze tedy očekávat, že Evropská unie bude „podporovat“ zapojení čínských firem v případném tendru o dostavbu Dukovan?
Nikoliv, modernizace jaderné energetiky je zcela naše věc a já podporuji její evropské řešení, nikoliv mimoevropské.
Ratifikace smlouvy potrvá v EU dva roky a musí ji schválit všechny členské země. Vzhledem k vyhroceným komentářům, včetně ze Spojených států, je vůbec ratifikace CAI všemi státy EU reálná?
Smlouvu bude schvalovat pouze EP, ale debata kolem ní bude určitě ostrá, zejména pokud jde o lidskoprávní tematiku. Napřed o ní ovšem bude jednat náš výbor INTA, jehož jsem místopředsedou. Na výsledek jsem opravdu zvědav, ale bude to velké téma následujících dvou let.
Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová ve svém nedávném proslovu vyzvala Německo k většímu realismu v zahraniční politice. Mimo jiné obvinila Čínu z tužeb po globální nadvládě. Nebojíte se obnovení čínského tributárního systému, a tedy pronikání nežádoucích čínských norem a pravidel chování (vč. systému sociálních kreditů) do Evropy?
Spíš mám obavy, abychom si tady nezavedli sami nějaký evropský systém „sociálních kreditů“ i bez Číny, v rámci stávající vlny politické korektnosti. Jinak těmto obavám, upřímně řečeno, nerozumím. Skutečně někdo považuje evropskou demokracii za tak slabou, že by se nechala „počínštit“? Že by tady někdo zrušil svobodné volby, zavedl vládu jedné strany a obnovil tvrdou cenzuru? To mi připadá jako science-fiction, navíc špatná.
V rozhovoru pro portál Asiaskop jste uvedl, že EU nesouhlasí s konfrontační politikou USA vůči Číně. Podle Vás je pro ČR výhodnější ve vztahu k Číně zastávat spíše pozitivní „pročínský“ postoj EU než konfrontační USA. Ostatně Čína masivně investuje do řady evropských zemí, jako je Německo, Nizozemsko, Švédsko nebo Finsko. Pořád ale mluvíme o totalitním a komunistickém politickém systému, s kterým má ČR neblahé zkušenosti. Nepotřebují tedy spíše lekce reálpolitiky výše uvedené země, které k sobě nechávají pronikat kapitál komunistické a totalitní země?
Mám na to jiný názor. Jsem obvykle dost kritický k názorům německé kancléřky Merkelové. Pokud jde ale o Čínu, její přístup schvaluji. EU potřebuje s Čínou najít modus vivendi, ne s ní zahájit novou studenou válku. Zejména v post-covidovém období, z něhož se budou ekonomiky jen těžce vzpamatovávat, by ekonomický a obchodní izolacionismus a protekcionismus byl chybou. Evropa nesoutěží s Čínou o pozici geopolitického lídra jako USA, jsme v jiné situaci. Myslím, že autonomní pozice EU vůči Číně má své opodstatnění. Podívejte se na Německo – Čína je jeho největším obchodním partnerem. A pro nás je zase největším obchodním partnerem Německo. Desítky českých firem jsou ve skutečnosti subdodavateli německého finálního vývozu do Číny. Máme si za této situace přát obchodní válku s Čínou? Určitě ne.
Podle některých analytiků, jako je Parag Khann, autor knížky Future is Asian, se Čína snaží vytvořit suchozemský Euroasijský obchodní systém. Takový systém nepotřebuje ke svému fungování oceány, tedy ani loďstvo Spojených států. Není budoucnost bez Spojených států pro Evropu a Českou republiku nebezpečná? Zejména z toho důvodu, že Evropa je prakticky demilitarizovaná a neochotná / neschopná sama zabezpečit svojí vojenskou bezpečnost.
Podobných analytických knížek vycházejí desítky. Singapurský diplomat Kishore Mahbubani napsal knihu „Has China Won“, tu také mohu doporučit. Po pádu železné opony se přece celý svět postupně emancipuje vůči dominanci euroatlantické civilizace, nejenom Čína. Do toho je zde prudký nástup nových technologií. Nelze na to reagovat strategiemi z doby před 30-40-50 lety. Lze se jimi však inspirovat. Jestliže se kdysi dva bloky – ten západní a ten sovětský – dokázaly vyhnout nebezpečí přímé konfrontace a jaderného konfliktu pomocí strategie zadržování, musíme dnes vymyslet její obdobu pro 21.století.
Celý svět po druhé světové válce byl postaven na naprosté dominanci Spojených států ve vojenství, technologiích, kultuře a ekonomice. Spojené státy tak sice nespravedlivě, ale rázně usekly staletí válek mezi lokálními velmocemi o dominanci. Dnes opět vzniká řada lokálních velmocí včetně jejich vlastních snah o rozbití dávných statusů quo. Nevracíme se, díky vytlačování Spojených států ze světové scény, před roku 1945 do nekonečného období válek o dominanci? Vždyť stačí se podívat na ambice Turecka.
Globální scéna je přece dynamická, ne statická. To, že díky studené válce se tady vytvořil určitý status quo neznamená, že bude trvat navěky. Komunistické impérium se rozpadlo před 30 lety, tektonické kry světové politiky se daly pomalu do pohybu, dnes jsme někde jinde, než třeba v 90.letech. Nemá cenu nostalgicky snít o minulosti, ale hledat nové odpovědi na nové otázky.
Jaký bude mít dopad nová asijská obchodní dohoda RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) na Evropu a Českou republiku? Můžeme ji přirovnat ke vzniku smlouvy EHP (Evropský hospodářský prostor), která později vedla ke vzniku Evropské unie?
Takové srovnání určitě zatím není na místě. Ale Číně se participací v této dohodě povedlo prolomit určitou blokádu, které čelila zejména v jihovýchodní Asii. Myslím, že EU by to měla spíš vzít jako šanci na další partnerství, i vzhledem k tomu, že Trumpova administrativa vycouvala z transpacifického obchodního partnerství. Bude to Asie, která v příštích desetiletích ekonomicky a obchodně potáhne svět. Evropa by neměla stát stranou.
Jaký očekáváte přístup nového amerického prezidenta Joe Bidena vůči Číně? Podle článku portálu Bruegel, na který jste odkazoval na Twitteru, selhala strategie Trumpa zcela odříznout Čínu od globálních dodavatelských řetězců. Ostatně nová asijská obchodní dohoda RCEP zahrnuje kromě Číny i Japonsko, Austrálie nebo Nový Zéland. Je tedy Trumpova taktika otevřeného boje proti Číně mrtvá?
Zde nebudu dopředu příliš spekulovat. Dovolím si jediné konstatování. Biden bude možná poslední „transatlantický“ prezident USA. Postupné, pomalé odpoutávání USA od Evropy je skutečností příštích desetiletí. To je způsobeno především upadajícím geopolitickým vlivem EU. A to také dlouhodobě předurčí americkou politiku vůči Asii (obecně) a Číně (specificky).
Jak lze chápat vstup Austrálie nebo Japonska do RCEP? Obě země jsou často politicky konfrontační vůči Číně. Na jedné straně jmenované země s Čínou uzavřely dohodu RCEP, na druhé straně vůči Číně používají velmi tvrdou rétoriku a hodlají investovat stovky miliard dolarů do nákupu amerických zbraní proti Číně. Působí do schizofrenně, na jedné straně posilují protivníka, na druhé straně proti němu zbrojí.
Na to mi stačí jedno slovo: reálpolitika. Že ty země potřebují čínský trh neznamená, že by neměly být ostražité.
Mezi demokraty a republikány v USA panuje shoda, že střet s Čínou je nevyhnutelný. Čína jednoduše hodlá vytlačit vliv Spojených států z východní Asie. Dále v USA panuje názor, že Čína nasávala západní technologie a tvářila se vstřícně jen a pouze proto, aby mohla jednou přímo konfrontovat Spojené státy a západní liberální řád. Je tedy problém klesajícího vlivu Spojených států ve světě jako celku, a tedy i západních norem a pravidel, věcí, která má trápit Evropu a ČR?
Za studené války tady poměrně úspěšně fungovalo tzv. rozdělení sfér vlivu. Že to bylo cynické a nemorální? Ano, ale funkční. Není důvod, aby nevznikla jeho obdoba pro 21.století, která zajistí jakous takous rovnováhu, a hlavně nás ušetří konfrontace. Zvykněme si na to, že euroatlantický model společnosti a politického uspořádání nemusí být ani jediným, ani dominantním systémem. Před 30 lety se uvěřilo, že s koncem studené války nastal konec dějin a postupně všude zvítězí liberální demokracie. Ukazuje se, že to není pravda. Stojí to za nový světový konflikt? Podle mě určitě nikoliv.
Hodně mluvíte o důležitosti Vietnamu, zejména v tom, že může fungovat jako vyvažující prvek vůči Číně. Můžete to blíže rozvést a zejména to, proč Vietnam a Čína nemohou být protizápadní spojenci?
To má souvislost s dějinami jihovýchodní Asie. Tamější země jsou prostě ostražité vůči rostoucímu čínskému vlivu. A Vietnam je dnes jakýsi neformální „lídr“ té oblasti. Ano, je tam také vláda jedné strany. Není, ale postižen náboženským fundamentalismem a ekonomicky jde prudce nahoru. Pokud má Západ někde hledat spojence, tak tam.
Jacek Bartosiak, známý polský geopolitik, citoval čínský názor, podle kterého svět směřuje k vytvoření Nové hedvábné stezky mezi novým „Římským a Čínským impériem“ (Euroasijským obchodním systémem). V takovém světě ale země střední a východní Evropy budou, jak tvrdí tento čínský názor, ležet na okraji zájmu. Není to právě ten důvod, aby země střední a východní Evropy více spolupracovaly s Američany a nedostaly se na periferii tohoto římsko-čínského systému? Ostatně pro Asiaskop.cz jste uvedl, že západní země Evropy nelibě nesou samostatnost jednání zemí střední a východní Evropy vůči Číně.
Jakkoliv to zní smutně, geopolitický význam zemí střední a východní Evropy je prostě malý a v budoucnu určitě neporoste. Snad jedině ve vztahu k Rusku bychom mohli hrát roli jakéhosi „kanárka v dole“ nebo výstražného světla. USA o nás definitivně ztratily zájem, když Obama zrušil projekt protiraketové obrany v ČR a v Polsku. Za Bidena a po něm to určitě nebude lepší. Proto, pokud jde o Čínu, bych těmto zemím spíše doporučoval se držet evropské linie, nikoliv americké. Protože EU své ekonomické propojení s Čínou nezruší, a to je pro nás, jako pro součást jednotného vnitřního trhu, klíčové sdělení.
Související články
Fiala: Do armády musíme investovat
Nač máme armádu? Jaké je její poslání? K čemu slouží zahraniční mise? Kdo je spojenec a kdo nepřítel ...
-
02.07.2020
-
146 komentářů
-
Jan Grohmann
Klaus: Kdo nemá vlastní armádu, má zpravidla armádu cizí
V dnešním rozhovoru volně pokračujeme v dotazování politiků na základní bezpečnostní a geopolitické ...
-
07.07.2020
-
198 komentářů
-
Jan Grohmann
Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces
V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...
-
28.07.2020
-
63 komentářů
-
Jana Poncarová
Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci
Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...
-
12.10.2020
-
54 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Jan Zahradil před časem vystoupil ze stínu zelenorudé eurobolševické party. To se nedopouští.
Jan Zahradil před časem vystoupil ze stínu zelenorudé eurobolševické party. To se nedopouští.
Ano, vstoupil do té černohnědé, východofašistické. To mu opravdu neodpustím.
Ano, vstoupil do té černohnědé, východofašistické. To mu opravdu neodpustím.
Tondo, sorry, já Zahradila fakt nemusím. Celkově mi nevoní ODS a ještě ve spojení s Evropským parlamentem... fakt ne můj cup of tea. Ale házet ho do černohnědé, východofašistické ...Zobrazit celý příspěvek
Tondo, sorry, já Zahradila fakt nemusím. Celkově mi nevoní ODS a ještě ve spojení s Evropským parlamentem... fakt ne můj cup of tea. Ale házet ho do černohnědé, východofašistické patry, to je fakt přehnané.Skrýt celý příspěvek
To je jen reakce na pitomý soud od cejkis. Je to ode mě samozřejmě hodně přehnané apřiznám i nekorektní, ale .... nevím kam vrznout člověka, pro kterého je byznys důležitější než ...Zobrazit celý příspěvek
To je jen reakce na pitomý soud od cejkis. Je to ode mě samozřejmě hodně přehnané apřiznám i nekorektní, ale .... nevím kam vrznout člověka, pro kterého je byznys důležitější než lidská práva.... Napadá mě jedině mezi sobce a lidi bez špetky empatie s těmi, kteří jsou pronásledovaní režimy, jako je ten v Číně.Skrýt celý příspěvek
Nemusíte mít rádi USA ale představa že určovat pravidla ve světě bude Čína (ta "lidová" PRC)se nikomu podél Atlantiku líbit asi nebude .Bohužel kapitál nezná hranice , to už v ...Zobrazit celý příspěvek
Nemusíte mít rádi USA ale představa že určovat pravidla ve světě bude Čína (ta "lidová" PRC)se nikomu podél Atlantiku líbit asi nebude .Bohužel kapitál nezná hranice , to už v dějinách někdo řekl (K.M. poměrně dobrý teoretik , praxe vyšla poněkud jinak) , za penězi jde vliv a vliv znamená moc. Co se týče Ruska tak tam je to jasné a je krátkozraké že Putin upírá oči na východ , asi už mu paměť neslouží a zapomíná na Ussuri . Takže pokud EU bude absorbovat kapitál , ale spíše to vypadá na absorpci spotřeby , bude muset připustit mocenský vliv čínských komunistů (je otázkou nakolik jsou to komunisté , ale v případě uplatnování moci jde o totalitu )a Evropa už nebude mít žádné slovo v okolním světě , pouze možnost souhlasu s Čínou a to je špatně.Skrýt celý příspěvek
Je zajímavé, že většina analýz, které varují před rostoucím čínským vlivem např. v Africe uvádí např. toto: Skutečnost, že jsou pro africké země čínští investoři přitažlivější než ...Zobrazit celý příspěvek
Je zajímavé, že většina analýz, které varují před rostoucím čínským vlivem např. v Africe uvádí např. toto: Skutečnost, že jsou pro africké země čínští investoři přitažlivější než evropští, má podle Šmolíka několik důvodů. Čína svoji pomoc prakticky ničím nepodmiňuje. Kromě toho, že nesmíte uznávat Tchaj-wan.
https://www.irozhlas.cz/zpravy...
Čína je preferovanou volbou … za prvé proto, že si k půjčkám neklade žádné podmínky, jako je dodržování lidských práv a podobně. Za druhé, plní sliby, které dá a které mají “plánovaný” pozitivní dopad na ekonomiku cílových zemí. https://sinopsis.cz/cinske-pen...
Zatím jsem nikde nenarazil na informaci, že by se někam snažili exportovat svou ideologii, tak uvidíme...Skrýt celý příspěvek"...že si k půjčkám neklade žádné podmínky..." Bakšiš je bakšiš, v našej zemepisnej šírke je to neakceptovateľné, preto majú nacionalisti z PRC u domorodcov úspech.... majú voči ...Zobrazit celý příspěvek
"...že si k půjčkám neklade žádné podmínky..."
Bakšiš je bakšiš, v našej zemepisnej šírke je to neakceptovateľné, preto majú nacionalisti z PRC u domorodcov úspech.... majú voči bakšišu iné morálne zásady....
"....které mají “plánovaný” pozitivní dopad na ekonomiku cílových zemí. "
To by som netvrdil. Vyháňaním domorodcov z ich území čínskymi ťažobnými spoločnosťami len akcelerovalo migráciu z Afriky do Európy....Skrýt celý příspěvekJán Paliga: to jsem netvrdil já, ale afrikanista Vojtěch Šmolík v rozhovoru pro Český rozhlas a silně protičínský Sinopsis.
Ján Paliga: to jsem netvrdil já, ale afrikanista Vojtěch Šmolík v rozhovoru pro Český rozhlas a silně protičínský Sinopsis.
Jan Padesátýpátý: Vzhledem k vysoké úrovni respektu společenské smlouvy mezi obyvatelstvem, stranou a businessem nepovažuji ztotožnění Číny s čínským režimem za zavádějící.
Jan Padesátýpátý: Vzhledem k vysoké úrovni respektu společenské smlouvy mezi obyvatelstvem, stranou a businessem nepovažuji ztotožnění Číny s čínským režimem za zavádějící.
danny:
respekt společenské smlouvy je v Číně asi tak stejný jako u nás v 50. letech: je založený na strachu. Přesto bych nikdy o Svobodné Evropě neřekl je protičeskoslovenská.danny:
respekt společenské smlouvy je v Číně asi tak stejný jako u nás v 50. letech: je založený na strachu. Přesto bych nikdy o Svobodné Evropě neřekl je protičeskoslovenská.
Lžeš - anebo jsi naivní. To co tvrdíš je klasická demagogie, když z toho, že Čína si neklade žádné podmínky z oblasti lidských práv se snažíš falešně generalizovat, že si neklad ...Zobrazit celý příspěvek
Lžeš - anebo jsi naivní.
To co tvrdíš je klasická demagogie, když z toho, že Čína si neklade žádné podmínky z oblasti lidských práv se snažíš falešně generalizovat, že si neklad požadavky žádné.
Ano, Čína se nestará o lidská práva. To by se střílela do vlastní nohy.
Jiné podmínky si ale klade, a to podstatně tvrději, než evropské státy, protože narozdíl od Evopy jsou čínské společnosti státní a tedy se neřídí jen "byznysem", ale i politikou mateřského státu.
V Africe se to moc neprojevuje, protože Africké země zpravidla nemají jak porušovat zájmy Číny. V Asii už je to jiné, tam má Čína se sousedy nemálo sporů a do byznysu to zasahuje dost.Skrýt celý příspěveklogik: lžu? Celý můj příspěvek byly odzdrojované citace. Takže si šíření lží a naivitu vyřiď buď s vedením Českého rozhlasu, nebo se Sinopsis. Nebo oběma:-) Ale ano, učinil jsi ...Zobrazit celý příspěvek
logik: lžu? Celý můj příspěvek byly odzdrojované citace. Takže si šíření lží a naivitu vyřiď buď s vedením Českého rozhlasu, nebo se Sinopsis. Nebo oběma:-)
Ale ano, učinil jsi přece jen jeden zajímavý objev. Že se Čína, jako rozvíjející světová velmoc chová poněkud jinak v různých sférách vlivu. Tak, jako to velmoci občas dělají:-)Skrýt celý příspěvekTé lži se říká falešná generalizace. Nezbejvá mi nic než opakovat - ano, v Africe si Čína "kupuje vliv" a tak po těch zemích nic nechce. Ty to ale stavíš (částečně implicitně, ...Zobrazit celý příspěvek
Té lži se říká falešná generalizace. Nezbejvá mi nic než opakovat - ano, v Africe si Čína "kupuje vliv" a tak po těch zemích nic nechce. Ty to ale stavíš (částečně implicitně, částečně explicitně, viz poslední odstavec) tak, jako by nechtěla nic po žádném bussinesovém partnerovi, což prostě lež je.Skrýt celý příspěvek
Tak to bych doporučil si trochu oprášit vědomosti. Africké země nepatří mezi země, které se vyznačují tím, že umí nakládat s penězi. A to vedlo k tomu, že se některé dostaly do ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to bych doporučil si trochu oprášit vědomosti. Africké země nepatří mezi země, které se vyznačují tím, že umí nakládat s penězi. A to vedlo k tomu, že se některé dostaly do diplomatické pasti díky šíleným dluhům, které si nadělaly. Čína potřebuje rychle získat území, kde bude mít absolutní vliv a holt, hodně zemí už má někdo jiný, tak se vrhla na Afriku. A nalákat křováky na levné půjčky není moc složité.
Není pravda, že si nepodmiňují jejich půjčky. Podmínkou jsou vojenské základny, celé doly včetně území a nebo přístavy. Typické je to u těch dolů - ti, kdo si půjčili hodně, jako třeba Jihoafrická republika, prodali doly Číně. Doly se neprodávají. Prodává se povolení k těžbě a pak se státu odvádí desátek. Jenže Číně měla podmínky pro půjčku na to či ono podmíněnou tím, že v takovém případě bude důl, kde by chtěli těžit, celý jejich. Tím pádem si ho mohou vycucnout úplně a když se cena suroviny na trhu zdvihne, stát z toho nebude mít nic. Dostal zaplaceno za důl na začátku.
A první, kdo se do dluhové pasti dostal bylo Džibutsko. No a nečekaně, velmi rychle tam Čína vytvořila vojenskou základnu....A další, kdo půjde pod nůž bude Zambie. Mimochodem obojí jsou totálně zkorumpované země s příšernou ekonomickou gramotností obyvatelstva.Skrýt celý příspěvekPoly: si právě oprašuju vědomosti, jak vidíš. Studiem seriozních zdrojů, z nichž jsem vybral citace. To, co píšeš o fungování businesssu v Africe ale není žádná novinka. Myslíš, ...Zobrazit celý příspěvek
Poly: si právě oprašuju vědomosti, jak vidíš. Studiem seriozních zdrojů, z nichž jsem vybral citace.
To, co píšeš o fungování businesssu v Africe ale není žádná novinka. Myslíš, že se v tom Číňani nějak extrémně liší od západních koroporací? Že tam čínské banky a investiční společnosti vozí páchnoucí rybí tuk a ty západní voňavá cukrátka?
Podívej se do Nigérie, Konga, jak to tam vypadá s těžbou a rozdělením podílu na zisku. Výhodné půjčky? Co taková Ghana nebo Mosambik? Co jim chlapci z London City napůjčovali, za to by se styděli zastavárnící v Mostě. A Džibutsko... jen takový detail. Oni ti Číňani tam postavili základnu jako poslední. Jak si myslíš, že k těm svým přišli všichni ostatní? S budoucností Zambie bych byl ještě opatrný, zatím to nevidím tak jednoznačně. Ale můžu se plést.Skrýt celý příspěvek
Čína určuje pravidla v blízkém i vzdáleném okolí už dobře dva tisíce let, a žádné hrůzy se zatím nekonaly. Vůči vnějšímu světu požívala víceméně vždy soft power, šíření civilizace, ...Zobrazit celý příspěvek
Čína určuje pravidla v blízkém i vzdáleném okolí už dobře dva tisíce let, a žádné hrůzy se zatím nekonaly. Vůči vnějšímu světu požívala víceméně vždy soft power, šíření civilizace, kultury, obchod. Hard power si nechává na doma.Skrýt celý příspěvek
Kolik Tě Čína platí za šíření těchto lží. 1) Hard power Čína používala celé své dějiny - celé dějiny Číny jsou o tom, že nějaký státeček v prostoru číny dobyl všechny ostatní, pár ...Zobrazit celý příspěvek
Kolik Tě Čína platí za šíření těchto lží.
1) Hard power Čína používala celé své dějiny - celé dějiny Číny jsou o tom, že nějaký státeček v prostoru číny dobyl všechny ostatní, pár okolních území k tomu, a udělal na "pár let" stabilní císařství.
2) Hard power používá Čína i teď, když se snaží za pomocí armády ukrást Jihočínské moře.Skrýt celý příspěvekTy jo, takže obsazení Tibetu jakože nebylo Hard power.... A žádné hrůzy se tam nekonaly, jo? Čínsko - Vietnamská válka v r. 1979 nebylo Hard power? ... Indo - Čínské potyčky v ...Zobrazit celý příspěvek
Ty jo, takže obsazení Tibetu jakože nebylo Hard power.... A žádné hrůzy se tam nekonaly, jo? Čínsko - Vietnamská válka v r. 1979 nebylo Hard power? ... Indo - Čínské potyčky v Kašmíru nejsou Hard power? ... Vědomě lžeš příteli. Anebo horší, nevědomě, ale pak by sis před vstupem do diskuse měl doplnit vzdělání a ne věřit tomu, kdo ti co z tvých komunistických přátel nakuká.Skrýt celý příspěvek
A Tibet je vnější svět? Zkuste si porovnat, jak se posledních dva tisíce let chová Čína a Evropa, řekněme zahraničně-politicky a vojensky. Fakt nevidíte, že ten přístup je ...Zobrazit celý příspěvek
A Tibet je vnější svět?
Zkuste si porovnat, jak se posledních dva tisíce let chová Čína a Evropa, řekněme zahraničně-politicky a vojensky. Fakt nevidíte, že ten přístup je markantně jiný?Skrýt celý příspěvekTibet byl vnější svět - samostatný stát - než ho Čína obsadila. To je pro vás novinka, co? A jasně, Evropa nebyla do 2. světové války o nic lepší, ale co to říká o dnešku? Jako že ...Zobrazit celý příspěvek
Tibet byl vnější svět - samostatný stát - než ho Čína obsadila. To je pro vás novinka, co?
A jasně, Evropa nebyla do 2. světové války o nic lepší, ale co to říká o dnešku? Jako že má Čína nárok ohrožovat sousedy, když to Evropa kdysi dělala? Že můžou čínští komouši perzekuovat svoje obyvatelstvo a diktovat, co si má myslet? Nebo co tím jako chcete sakra říct? Chcete abychom jim tleskali, objímali se s nimi a vesele s nimi obchodovali protože to, co dělají je normální, ba dokonce správné ???Skrýt celý příspěvekČína má ohledně Tibetu jiný názor, už pěkných pár set let. Myslej si co chcou, klidně vyvěsej vlajku, to pomůže. A Čína má také historickou zkušenost s Evropou, pokusili jsme se z ...Zobrazit celý příspěvek
Čína má ohledně Tibetu jiný názor, už pěkných pár set let. Myslej si co chcou, klidně vyvěsej vlajku, to pomůže.
A Čína má také historickou zkušenost s Evropou, pokusili jsme se z ní udělat kolonii, koncese, opiové války atd. Historická paměť je mrcha, oni nezapomínají, a na rozdíl od nás dlouhodobě plánují. Klidně můžetš tleskat, objímat se, obchodovat, tohle tam ještě dlouho zůstane. Jediné, co dle mé zkušenosti kdy fungovalo, je chovat se k nim férově, stylem já pán, ty pán.Skrýt celý příspěvek"Čína má také historickou zkušenost s Evropou, pokusili jsme se z ní udělat kolonii" V minulosti jsme opravdu měli hodně másla na hlavě. Taky jsme měli zadrátované hranice kde se ...Zobrazit celý příspěvek
"Čína má také historickou zkušenost s Evropou, pokusili jsme se z ní udělat kolonii"
V minulosti jsme opravdu měli hodně másla na hlavě. Taky jsme měli zadrátované hranice kde se stříleli lidi, stavěli jsme koncentráky a plynové komory.
Problém je ovšem v tom, že Čína ty koncentráky a zadrátované hranice má teď.
"Jediné, co dle mé zkušenosti kdy fungovalo, je chovat se k nim férově, stylem já pán, ty pán."
To jako že budeme předsedovi čínského parlamentu určovat do jaké země může a nemůže odjet, a vyhrožovat mu pokud neposlechne?Skrýt celý příspěvekAlzaw: Prosím nešiř tady lži. Čína ovládala v historii Tibet jen (až na pár let) v 18. století - kdy ovšem měl velkou míru nezávislosti - a pak až v druhé polovině dvacátého ...Zobrazit celý příspěvek
Alzaw:
Prosím nešiř tady lži.
Čína ovládala v historii Tibet jen (až na pár let) v 18. století - kdy ovšem měl velkou míru nezávislosti - a pak až v druhé polovině dvacátého století.
Takže žádný stovky let jiný čínský názor, jak tu lžeš, prostě není.
"oni nezapomínají, a na rozdíl od nás dlouhodobě plánují. "
Jo, to vím, jak dlouhodobě plánují - např. Maova kulturní revoluce apod. Nebo samotné promrhání náskoku snad pár tisíc let, kterej oproti Evropě měli, to je panečku úspěšné dlouhodobé plánování....
Kdybys zkoušel lhát aspoň trochu inteligentně.....Skrýt celý příspěvek
Ano. Pan Zahradil prezentuje vstřícný přístup k Číně jako "reálpolitiku", nemorální rozdělení sfér vlivu považuje za nutné k zabránění světové války (pochopitelně, nevnímá totiž ...Zobrazit celý příspěvek
Ano. Pan Zahradil prezentuje vstřícný přístup k Číně jako "reálpolitiku", nemorální rozdělení sfér vlivu považuje za nutné k zabránění světové války (pochopitelně, nevnímá totiž svoje životní štěstí, že se narodil v Evropě a ne třeba mezi Ujgury). Opomíjí zjevný fakt, že právě ten vstřícný a obchodnický (reálpolitický) přístup (nejen EU, ale i bohužel USA dříve) udělal z Číny tu silnou (ekonomicky a pak vojensky) a nebezpečnou, prozatím ještě lokální, velmoc. A vyjadřuje přesvědčení, že je třeba s ní dále spolupracovat..... asi aby byla v budoucnu ještě nebezpečnější a už ne jen lokálně. ... Je hloupý pan Zahradil nebo nebezpečný ??? ...za hloupého ho nepovažuji....Skrýt celý příspěvek
Ano, je nebezpečný a měli by jsme mu po evropsku zakroutit krkem. Naší demokracii si rozvracet nenecháme! :D
Ano, je nebezpečný a měli by jsme mu po evropsku zakroutit krkem. Naší demokracii si rozvracet nenecháme! :D
Příteli, nic takového jsem neřekl a už vůbec si ani nemyslel. Jestli chceš polemizovat, tak polemizuj, ale argumenty, ne napadáním.
Příteli, nic takového jsem neřekl a už vůbec si ani nemyslel. Jestli chceš polemizovat, tak polemizuj, ale argumenty, ne napadáním.
Napadáním? Prosím? Vážně?
Tak co chcete dělat, když je podle vás Jan Zahradil nebezpečný člověk?Napadáním? Prosím? Vážně?
Tak co chcete dělat, když je podle vás Jan Zahradil nebezpečný člověk?Upozorňovat na to. Nic víc. Názory, jejichž výsledkem je podpora nedemokratických režimů, jsou nebezpečné pro naši demokracii. Pokud si to neuvědomíme, přijdeme o ni, přijdeme o ...Zobrazit celý příspěvek
Upozorňovat na to. Nic víc. Názory, jejichž výsledkem je podpora nedemokratických režimů, jsou nebezpečné pro naši demokracii. Pokud si to neuvědomíme, přijdeme o ni, přijdeme o svobodu a budeme tam, kde jsme byli za komunistů, za nacistické okupace nebo ve středověku.Skrýt celý příspěvek
K čemu nemáme důkazy? K tomu, že Zahradil chce v zájmu míru spolupracovat s totalitní a čím dál více rozpínavou Čínou? Vždyť to v tom rozhovoru nahoře přímo říká! A přitom tenhle ...Zobrazit celý příspěvek
K čemu nemáme důkazy? K tomu, že Zahradil chce v zájmu míru spolupracovat s totalitní a čím dál více rozpínavou Čínou? Vždyť to v tom rozhovoru nahoře přímo říká! A přitom tenhle postoj Francie a Británie ve vztahu k nacistickému Německu už Evropa zažila před druhou světovou válkou !! A kam to vedlo! Ustupování a spolupráce posilovalo tenkrát Německo a dnes posiluje Čínu!! My si za ten výborný byznys s Čínou kupujeme auta a domy a Čína rakety, stíhačky a ponorky. .Že nás to nemusí trápit, protože je Čína daleko a ať si tam Tchaj-wan s Japonskem a USA kdyžtak válčí jak chtějí ?? Vážně si myslíte, že by nás to minulo? Jestli jo, tak nechápete svět. Číny i Ruska fakt máme důvod se bát !!Skrýt celý příspěvek
Nechápu, proč o sobě mluvíte v množném čísle. Dále ve vašem komentáři chybí, jak by nás měla Čína nějak "okupovat". A jak k tomu má dopomoci Jan Zahradil. To, že je pro obchod s ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu, proč o sobě mluvíte v množném čísle.
Dále ve vašem komentáři chybí, jak by nás měla Čína nějak "okupovat". A jak k tomu má dopomoci Jan Zahradil. To, že je pro obchod s Čínou neznamená, že podporuje její státní zřízení.
Vztahy mezi státy jsou buďto přátelské, diplomatické nebo nepřátelské. Jan Zahradil razí cestu diplomatickou tedy "zlatou střední". A hlavně nevim, proč by ČR si měla hrát na nenávistníka vůči Číně. Na světě je mnoho nespravedlivosti i mnohem horší než se děje v Číně, ale to vás asi nechává chladným.Skrýt celý příspěvekRazem: Slovo "okupovat" se tu poprvé objevilo ve tvém příspěvku, kde ho vkládáš do úst jiným. Ale když jsme u okupace, Čína už okupuje Tibet a chtěla by okupovat Jihočínské moře a ...Zobrazit celý příspěvek
Razem:
Slovo "okupovat" se tu poprvé objevilo ve tvém příspěvku, kde ho vkládáš do úst jiným.
Ale když jsme u okupace, Čína už okupuje Tibet a chtěla by okupovat Jihočínské moře a Tajwan, přestože ani na jedno z těch teritorií nemá žádný právní nárok.Skrýt celý příspěvekJan55
Tonda mluví o čínské hrozbě vůči ČR a dokonce v souvislosti s Janem Zahradilem. Vy vlítnete do diskuse a něco drmolíte o Tibetu a Jihočínském moři.
Docela na hlavu co :DJan55
Tonda mluví o čínské hrozbě vůči ČR a dokonce v souvislosti s Janem Zahradilem. Vy vlítnete do diskuse a něco drmolíte o Tibetu a Jihočínském moři.
Docela na hlavu co :DTakže reakce na Razema popořadě: Pochopitelně v množném čísle nemluvím o sobě, ale i za Logika, který o důkazech také mluvil. Ano okupaci ˇČeska Čínou si prozatím neumí nikdo ...Zobrazit celý příspěvek
Takže reakce na Razema popořadě:
Pochopitelně v množném čísle nemluvím o sobě, ale i za Logika, který o důkazech také mluvil.
Ano okupaci ˇČeska Čínou si prozatím neumí nikdo představit a proto o ní já nemluvím. To o čem mluvím, že by nás neminulo je vážný konflikt mezi Čínou a některými státy Pacifiku, jejichž spojencem je USA. Zejména by celý svět (i nás) zasáhl ekonomicky.
Pan Zahradil nemluvil pouze o diplomatických vztazích, ale i ekonomických. Proti diplomatickým vztahům nic nemám, proti ekonomickým ano z důvodů, které jsem již zmiňoval.
A poslední: Mě nenechává chladným vůbec žádná nespravedlnost kdekoliv a nevybírám si jen některé. Ale zde je řeč o Číně a přístupu k ní, takže zmiňuji a zmíním znovu ty nespravedlnosti, které páchá komunistický totalitní režim v Číně. Okupace Tibetu, represe proti Ujgurské národnosti, potlačování náboženských menšin (Falung-Kong, křesťané, ...), věznění kohokoliv, kdo poukáže na pochybení státní moci. Jestliže někdo ve jménu byznysu nad tím zavírá oči, je to podle mě sobecký a nemorální člověk. Tečka.Skrýt celý příspěvekČínu takovou jaká je dnes stvořil západ. Bez něho by Čína takto rychle se nerozvíjela a nebohatla. Pokud ČR by se chtěla před Čínou uzavřít, tak je to kontraproduktivní, protože ...Zobrazit celý příspěvek
Čínu takovou jaká je dnes stvořil západ. Bez něho by Čína takto rychle se nerozvíjela a nebohatla.
Pokud ČR by se chtěla před Čínou uzavřít, tak je to kontraproduktivní, protože obchod s Čínou by se dělal nadále přes prostředníky. Tím by jsme sice "vyprali" onu morální zátěž, ovšem falešně.
Pokud je vaší obavou hypotetická válka Čína vs. USA, tak s tím stejně nic neuděláte. Čína je de-facto světová továrna, tak s ní budeme obchodovat vždy. Buď přímo a nebo nepřímo. Pokud nepřímo, tak na tom budeme prodělávat a prostředníci vydělávat. Jediná výhoda tohoto řešení je, že se můžeme chovat agresivně a sprostě vůči Číně, pokud chceme s ní obchodovat přímo, tak musíme být víc slušní a diplomatičtější.
A ohledně morálky, tak kompromisní cesta je již dlouho známá. Pokud morálku "vypereme", tak je to falešná morálka.Skrýt celý příspěvekRazem: ¨V něčem máš pravdu. Západ opravdu (při své krátkozrakosti boji proti SSSR a zapomínání na ostatní) stvořil Čínu. Takže máme problém. Zbytek už je jen typické demagogické ...Zobrazit celý příspěvek
Razem:
¨V něčem máš pravdu. Západ opravdu (při své krátkozrakosti boji proti SSSR a zapomínání na ostatní) stvořil Čínu. Takže máme problém.
Zbytek už je jen typické demagogické černobílé vidění světa. Není jen bílá: Zahradilova vsstřícnost Číně, nebo černá: totální odříznutí.
To, že je Čína problém si postupně uvědomuje více a více států západního okruhu. My se můžem buďto postavit po jejich boku: a tedy tlumit obchod s Čínou, anebo jít Zahradilovou cestou: vyzobávat rozinky z obchodu s Čínou a čekat, jestli ten problém bude řešit někdo jiný.
Ovšem, i kdyby se nám tato "vyčůranost" krátkodobě vyplatila, tak v dlouhodobém horizontu se buďto budeme muset na Čínu navázat i politicky: protože byznys s Čínou bez toho správného politického postoje prostě možný není (viz Vystrčil a další), anebo až to za nás ostatní státy vyřeší, tak budeme muset o to víc překopávat svoji ekonomiku.
Proč ČR by to bylo výhodné pouze při jediném scénáři: že všichni půjdou pořád Číně na ruku, jako doteď. To ovšem nebude výhodné až tak pro nás: protože sice budeme mít nějaké peníze z byznysu s Čínou, ale celkově půjde Evropa o to víc do kopru, ale pro Čínu. A právě proto si Čína živí (ať už přímo, anebo jen tím, že je zblbne propagandou) lidi jako Ty, kteří se starají, aby pokudmožno právě k tomuto došlo...Skrýt celý příspěvek
Ok, takže když globální, otevřená politika umožnila vzestup - mimo jiných - i Číně, tak správné řešení bylo co? Uzavřené ekonomiky, izolacionismus a protekcionismus? Nebo rovnou ...Zobrazit celý příspěvek
Ok, takže když globální, otevřená politika umožnila vzestup - mimo jiných - i Číně, tak správné řešení bylo co? Uzavřené ekonomiky, izolacionismus a protekcionismus? Nebo rovnou sankce, případně preventivní údery na kohokoli, kdo se zvedne z podlahy?Skrýt celý příspěvek
Zas jsi černobílá demagog. Mezi uzavřenou ekonomikou, a spoluprací s Čínou jak tady volá Zahradil a jak např. propaguje Miloš Zeman je hromada prostoru. Nikdo nevolá po uzavřené ...Zobrazit celý příspěvek
Zas jsi černobílá demagog.
Mezi uzavřenou ekonomikou, a spoluprací s Čínou jak tady volá Zahradil a jak např. propaguje Miloš Zeman je hromada prostoru. Nikdo nevolá po uzavřené ekonomice a izolacionismu - v Asii je spousta států, které jsou podstatně demokratičtější než Čína a tedy jde otevřeně spolupracovat s nimi.Skrýt celý příspěvekDobře, omlouvám se a odpověď přeformulovávám: "Tvůj názor je černobílá demagogie. " A teď můžeš odpovědět. Jenže, kdybys na ten argument uměl odpovědět, tak bys na to odpověděl ...Zobrazit celý příspěvek
Dobře, omlouvám se a odpověď přeformulovávám:
"Tvůj názor je černobílá demagogie. "
A teď můžeš odpovědět. Jenže, kdybys na ten argument uměl odpovědět, tak bys na to odpověděl již v původním příspěvku, že?Skrýt celý příspěvek
logiku: zase píšeš rychleji, než si přečteš, na co vůbec reaguješ. Já nic netvrdil, jen jsem se ptal Tondy, jak si představuje správný přístup. Kde v té škále mezi černým a bílým ...Zobrazit celý příspěvek
logiku: zase píšeš rychleji, než si přečteš, na co vůbec reaguješ. Já nic netvrdil, jen jsem se ptal Tondy, jak si představuje správný přístup. Kde v té škále mezi černým a bílým bychom měli být.
Tonda totiž napsal: "právě ten vstřícný a obchodnický (reálpolitický) přístup (nejen EU, ale i bohužel USA dříve) udělal z Číny tu silnou (ekonomicky a pak vojensky) a nebezpečnou..." a pokračuje kritikou Zahradilova postoje.
Možná tě to překvapí, ale mě opravdu zajímá Tondův názor na optimální nastavení. A jelikož se vymezil proti krajně kooperativnímu přístupu, doplnil jsem druhý extrém intervalu možného nastavení vztahů.
Já totiž od většiny lidí slyším jen co v žádném případě NE. A to, co uvádíš ty, je také nesmysl. Ano, to, že můžeme spolupracovat s Tajwanem, Filipínami, Indií a VIetnamem neříká nic o tom, jak by měly být KONKRÉTNĚ nastaveny vztahy s Čínou. Protože vzhledem k realitě s ní nějak nastavené vztahy mít musíš.Skrýt celý příspěvekAha tak tu otázku jsem nepochopil, že je na mě.... Takže správný ekonomický svět podle Tondy, je globální spolupráce se zeměmi ctícími lidská práva a neohrožující sousedy. S ...Zobrazit celý příspěvek
Aha tak tu otázku jsem nepochopil, že je na mě....
Takže správný ekonomický svět podle Tondy, je globální spolupráce se zeměmi ctícími lidská práva a neohrožující sousedy. S ostatními pouze v kontrolovaném režimu na poli potravin a humanitárního materiálu. Žádné suroviny ani jakékoliv průmyslové zboží. Důsledně padni komu padni. To je moje ideální představa. Kdyby demokratické státy byly v tomto přístupu jednotné, tak rozpínavé státy by prakticky neexistovaly a státy nectící lidská práva by byly chudé a revoluce by postupně z jejich počtu ukrajovaly.
Ano, souhlasím, je to příliš jednoduché, ale je to jen základní kostra a skutečný přístup by byl trochu pestřejší, nicméně by se v základních obrysech této kostry měl držet.Skrýt celý příspěveklogik: no jo, ty už jseš z toho studia příruček, jak se stát elfem snadno a rychle tak zblblej, že všude vidíš argumentační fauly, návodné otázky, falešná dilemata a jiné fuj věci, ...Zobrazit celý příspěvek
logik: no jo, ty už jseš z toho studia příruček, jak se stát elfem snadno a rychle tak zblblej, že všude vidíš argumentační fauly, návodné otázky, falešná dilemata a jiné fuj věci, protože elf nikdy nespí a troll číhá v každém křoví, co?
Já zamrznul v dobách, kdy lidé ještě rozuměli vtipu, poznali ironii i bez smajlíků a kdy nebylo v textu nebo v přednesu zakázáno používání hyperboly. Speciálně pro tebe, mluvím o významu literárním, nikoli matematickém, aby nedošlo k mýlce.
Kdybych chtěl Tondu svou otázkou dostat to úzkých a použít falešné dilema, tak ho sakra použiju. Efektivně, nenápadně.Skrýt celý příspěvekTonda: díky za odpověď. Představa takového světa je velmi lákavá, ale sám uznáš, že trochu utopická. Dnešní civilizace je závislá na energetických surovinách. Změna je otázka ...Zobrazit celý příspěvek
Tonda: díky za odpověď. Představa takového světa je velmi lákavá, ale sám uznáš, že trochu utopická. Dnešní civilizace je závislá na energetických surovinách. Změna je otázka desítek let. A co dělat, když většinu světového exportu ropy a zemního plynu drží v rukou klerikální despocie v Perském zálivu a autoritářské Rusko? V Nigérii drží její produkci v rukou západní firmy, a jsou nedílnou součástí toho porušování všech myslitelných práv a chudoby tamniho obyvatelstva?
Co dělat v situaci, kdy je světový farmaceutickcký průmysl z cca 85% závislý na čínské produkci antibiotik, léků pro kardiovaskulární choroby, cytostatik atd...? To nejsou dovednosti, které bychom si byli schopni osvojit opět dříve, než za dvacet let? Kde brát průmyslové čipy?
A co dělat v situaci, kdy se relativně demokratická Indie s miliardou obyvatel a nepředstavitelnou mírou chudoby začne pod Módího vládou sunout kamsi k hinduistickému fašismu, jako se to děje dnes?
Navíc často neplatí, že pokud někdo vzdoruje Číně, tak je automaticky ten hodnej. Podívej se na Filipíny.
A pak máš řadu chudých zemí, které už moc zchudnout nemůžou, a revoluce mají celkem často a každá další vynese nahoru jen nějakou další diktaturu. Se Severní Koreou se nikdo nebaví x let, sankce atd... a že by to režim nějak podvracelo? Spiš ho to drží.Skrýt celý příspěvekVykecávej se jak chceš, slušnej člověk, když už návodnou otázkou v diskusi vyjádří svůj názor, tak se pak nevymlouvá jako malý dítě. "kdy lidé ještě rozuměli vtipu, poznali ...Zobrazit celý příspěvek
Vykecávej se jak chceš, slušnej člověk, když už návodnou otázkou v diskusi vyjádří svůj názor, tak se pak nevymlouvá jako malý dítě.
"kdy lidé ještě rozuměli vtipu, poznali ironi..."
Ano právě. Tvů problém je, že nerozumíš, že jsi tou otázkou zároveň vyjádřil názor (a to nepravdivý). Anebo tomu spíš rozumíš, ale snažíš se z toho nějak vyceta.
"tak ho sakra použiju. Efektivně, nenápadně."
Nu, evidentně si ho použil. Akorát ani ne efektivně, ani ne nenápadně...Skrýt celý příspěvek
Zahradilova vstřícnost diktaturám není žádná novinka. Čína super, Vietnam no problem, Maďarsko to samé, zato na EU nenechá nic suchou. Smutné.
Zahradilova vstřícnost diktaturám není žádná novinka. Čína super, Vietnam no problem, Maďarsko to samé, zato na EU nenechá nic suchou. Smutné.
bubamara: ok, tak už víme, co si o Zahradilovi myslíš. A k tématům, která Zahradil nadhazuje, by nějaký komentář nebyl? Např. co si myslíš o tom, zda se má EU připojit k boji USA o ...Zobrazit celý příspěvek
bubamara: ok, tak už víme, co si o Zahradilovi myslíš. A k tématům, která Zahradil nadhazuje, by nějaký komentář nebyl? Např. co si myslíš o tom, zda se má EU připojit k boji USA o udržení jejich pozice geopolitické jedničky? A jak daleko v tom má EU zajít? Do poslední oceánské lodi? Do posledního Eura? Do posledního muže, schopného pozvednout zbraň? Nebo stačí sem tam nějaká diplomatická nóta, ale jinak čile obchodovat?Skrýt celý příspěvek
"Např. co si myslíš o tom, zda se má EU připojit k boji USA o udržení jejich pozice geopolitické jedničky?" Klidně. Pokud si mohu vybrat, jestli bude jednička USA, nebo bude ...Zobrazit celý příspěvek
"Např. co si myslíš o tom, zda se má EU připojit k boji USA o udržení jejich pozice geopolitické jedničky?"
Klidně. Pokud si mohu vybrat, jestli bude jednička USA, nebo bude jednička Čína, tak rozhodně USA. U demokratické země je totiž podstastně menší riziko, že bude svoji moc zneužívat proti jiné demokratické zemi.
A to se týká ČR už dnes, a to i v byznysu: svoboda českých firem podnikat v USA je podstatně větší, než svoboda českých firem podnikat v Číně.Skrýt celý příspěveklogik: jak si konkrétně tuto podporu představuješ? Tím, že budou naši politici přidávat plamenné protičínské příspěvky na Twitter? MZV bude posílat diplomatické nóty po každé ...Zobrazit celý příspěvek
logik: jak si konkrétně tuto podporu představuješ? Tím, že budou naši politici přidávat plamenné protičínské příspěvky na Twitter? MZV bude posílat diplomatické nóty po každé reportáži CNN o porušování lidských práv v Číně? Nebo se jen připojíme ke každému vyjádření někoho z US administrativy, pokud bude k Číně kritický? Zavedeme embargo na dovoz čínské bavlny a textilu? Nebo na produkty všech firem na amerických blacklistech? Pošleme parník Vyšehrad vynucovat právo volné plavby v Jihočínském moři? Přikážeme vyvěsit tibetskou vlajku na každé čínské restauraci v ČR? Zakážeme firmám s daňovým domicilem v ČR v Číně vyrábět, do Číny vyvážet, v Číně investovat? Jak to nastavíme pro firmy s Českým vlastníkem, ale daňovým domicilem na Maltě?
Mě fakt zajímá, jak může ČR přispět k vítězství jedné stran souboje supervelmocí. Konkrétně...Skrýt celý příspěvek"Mě fakt zajímá, jak může ČR " Opět se snažíš z toho vykecat demagogií a překrucováním. Debata nebyla o ČR, ale o EU, kterážto jakožto obrovský trh má na Čínu ekonomické páky. Ale ...Zobrazit celý příspěvek
"Mě fakt zajímá, jak může ČR "
Opět se snažíš z toho vykecat demagogií a překrucováním. Debata nebyla o ČR, ale o EU, kterážto jakožto obrovský trh má na Čínu ekonomické páky.
Ale když už se ptáš na ČR, tak tím, že místo podlejzání Číně (jak to např. předvedl Zeman) se budem v Evropě snažit podpořit politický proud, který podpoří použití těch zmíněných pák.Skrýt celý příspěvekA teď Ti napíšu, jak si to představuji já a použiju k tomu tvoji osnovu: "Tím, že budou naši politici přidávat plamenné protičínské příspěvky na Twitter? " NE "MZV bude posílat ...Zobrazit celý příspěvek
A teď Ti napíšu, jak si to představuji já a použiju k tomu tvoji osnovu:
"Tím, že budou naši politici přidávat plamenné protičínské příspěvky na Twitter? "
NE
"MZV bude posílat diplomatické nóty po každé reportáži CNN o porušování lidských práv v Číně? "
ANO - možná ne po každé, ale určitě po těch důležitých.
"Nebo se jen připojíme ke každému vyjádření někoho z US administrativy, pokud bude k Číně kritický? "
NE
"Zavedeme embargo na dovoz čínské bavlny a textilu? "
ANO
"Nebo na produkty všech firem na amerických blacklistech? "
NE - ANO podle našich blacklistů
"Pošleme parník Vyšehrad vynucovat právo volné plavby v Jihočínském moři?"
PITOMOST, kterou jsi jistě nemyslel vážně.
"Přikážeme vyvěsit tibetskou vlajku na každé čínské restauraci v ČR?"
NE - ale ANO, při výročí okupace Tibetu ji vyvěsíme na státních institucích na znamení solidarity s nesvobodou a utrpením Tibeťanů.
"Zakážeme firmám s daňovým domicilem v ČR v Číně vyrábět, do Číny vyvážet, v Číně investovat?"
ANO
"Jak to nastavíme pro firmy s Českým vlastníkem, ale daňovým domicilem na Maltě?"
To stejné. Jak jsem napsal jinde, jsem pro absolutní zákaz dovozu a vývozu surovin a průmyslového zboží vyjma potravin a zboží humanitárního charakteru původem z Číny a vůbec původem ze všech zemí porušujících lidská práva. Protože obchod s takovými režimy je nemorální, nehledě na to, že tyto režimy upevňuje.Skrýt celý příspěvekTonda: jistě, parníkem jsem myslel jakoukoli přímou vojenskou účast v některé ze sporných oblastí, kde se USA fyzicky s Číňany přetlačuje. Jinak díky za odpověď. Většinou se ...Zobrazit celý příspěvek
Tonda: jistě, parníkem jsem myslel jakoukoli přímou vojenskou účast v některé ze sporných oblastí, kde se USA fyzicky s Číňany přetlačuje.
Jinak díky za odpověď. Většinou se setkávám s lidmi, kteří mají plnou hubu hezky znějících slov, ale když se dostanou na reálnou rovinu, na konkrétní opatření, tak je ticho. Líbí se mi jasný názor.
Co by každé jednotlivé opatření v reálu znamenalo a jak by se aplikovalo, by bylo super téma na live diskusi, ideálně u piva. Na rozepisování sem dost obsáhlé. Část důvodů, proč to považuju za nerealistické, jsem zmiňoval už v jiných částech diskuse. Prostě dnešní globalizovaný svět je tak neskutečně provázaný, že je těžké i jen zmapovat, které části subdodávek odkud pochází. A nahradit je není vždy triviální. Jsou případy, kdy by to šlo. Jen je pak nutné zvážit, jaký to bude mít impakt - např. zákaz dovozu bavlny primárně dopadne právě na ty Ujgury, kteří příjdou výplatu atd...Skrýt celý příspěvekdanny: Je mi jasné, že mů postoj k režimům nerespektujícím lidská práva je radikální a bohužel prozatím nerealizovatelný. Je to dáno tím, že hybatelem politiky už zdá se nejsou ...Zobrazit celý příspěvek
danny: Je mi jasné, že mů postoj k režimům nerespektujícím lidská práva je radikální a bohužel prozatím nerealizovatelný. Je to dáno tím, že hybatelem politiky už zdá se nejsou ideály demokracie, svobody a lidských práv, ale pouze ekonomický růst a byznys bez ohledu na cokoliv. Dlouhodobá stabilita a spokojenost co nejširších vrstev lidí (aby nebyly státy rozděleny, jak jsou dnes) na úkor krátkodobých volebních vítězství. Přestalo se dělat to, co je pro budoucnost správné, začalo se dělat to, co je teď populární. Neznamená to ale, že se s tím máme smířit. Bojuji s tím třeba v této diskusi aby bylo všem jasné, že názory lidí, jako je pan Zahradil jsou zcestné a plíživou cestou do pekel. Zlo zůstane zlem i kdyby bylo zlaté a posázené diamanty. Poblouznění ekonomickou silou Číny, nebo strach z jejích možností, jak nám to "osladit nejsou na místě. Jsme bohatá země se spoustou šikovných lidí, máme dobré spojence (jistěže ne ideální) a jsme tudíž schopni si pomoci i bez Číny. Nebylo by to zadarmo, ale třeba bychom konečně našli naši vlastní hrdost. Prostě nebát se a nekrást.Skrýt celý příspěvek
bubamara Ono to bude tím, že Čína, Vietnam, Rusko, Maďarsko atd. nám neříkají jak máme žít a co máme dělat. To je ten zásadní rozdíl. Zahradil nekritizuje EU kvůli tomu, že s ní ...Zobrazit celý příspěvek
bubamara
Ono to bude tím, že Čína, Vietnam, Rusko, Maďarsko atd. nám neříkají jak máme žít a co máme dělat. To je ten zásadní rozdíl. Zahradil nekritizuje EU kvůli tomu, že s ní obchodujeme, ale kvůli jejímu nedemokratickému a nesvobodnému směřování, které má na nás přímý dopad. To, ale marxistické struktury ne a ne pochopit.Skrýt celý příspěvekJasně, takže čínské zhovadilé výroky o "tvrdých protiopatřeních a následcích pro ČR", když předseda Senátu pojede na Tchajwan, nebo rusácké vyhrožování "odpovědí" ve věci ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně, takže čínské zhovadilé výroky o "tvrdých protiopatřeních a následcích pro ČR", když předseda Senátu pojede na Tchajwan, nebo rusácké vyhrožování "odpovědí" ve věci odstranění pražského majetku ve tvaru sochy (tedy jinými slovy čínské a rusácké příkazy co máme nebo nemáme dělat) se vlastně nestaly. Někdo si to jen vymyslel a média na to skočily, že ty zásadní rozdíle.Skrýt celý příspěvek
Jak říkám, máte to popletené. To, že některé levicové struktury v naší zemi dělají kroky, aby nějakým způsobem urazili či alespoň vytvářeli spory s jinými státy a dotčené státy ...Zobrazit celý příspěvek
Jak říkám, máte to popletené. To, že některé levicové struktury v naší zemi dělají kroky, aby nějakým způsobem urazili či alespoň vytvářeli spory s jinými státy a dotčené státy vysloví diplomatický nesouhlas, tak je to úplně jiný level, než to co předvádí EU.Skrýt celý příspěvek
Ano, máš to popletené. To, že si levičácká čínská diktatura dovoluje mluvit do čistě vnitřní politiky nejen ČR a dokonce vyhrožovat je opravdu extrémní level.
Ano, máš to popletené. To, že si levičácká čínská diktatura dovoluje mluvit do čistě vnitřní politiky nejen ČR a dokonce vyhrožovat je opravdu extrémní level.
Takže zahraniční návštěva Taiwanu je čistě vnitřní záležitost ČR? Nikoliv Taiwan je de facto separatistické území na které si stále dělá Čína nárok. Zkuste navštívit Krym a nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Takže zahraniční návštěva Taiwanu je čistě vnitřní záležitost ČR? Nikoliv Taiwan je de facto separatistické území na které si stále dělá Čína nárok.
Zkuste navštívit Krym a nebo lépe Donbas jako oficiální česká delegace a Ukrajina se zachová obdobně jako Čína a navíc uslyšíte nevoli a kritiku od vícero států.
A vnitřní záležitostí ČR to neokecáte, protože to je mezinárodní záležitost.Skrýt celý příspěvekZa prvé, banda ruských žoldnéřů, kteří si utrhli východní Ukrajinu, se za separatisty jen vydávají. Reálně s nějakým separatismem nemají lautr nic společného. A z druhé, to sis ...Zobrazit celý příspěvek
Za prvé, banda ruských žoldnéřů, kteří si utrhli východní Ukrajinu, se za separatisty jen vydávají. Reálně s nějakým separatismem nemají lautr nic společného. A z druhé, to sis vycucal z kterýho prstu, že se Čínská republika chce odtrhnout? Číňané z Tchajwanu zase považují za separatisty komouše z pevninské číny. Každopádně platí, že z Čínské republiky k nám připutovaly ohromné investice a jen totální idiot by se nesnažil s nimi dále rozvíjet vztahy. Z komoušské číny k nám připutovalo tak akorát korýtko pro luftjardu a následně zmiznuvší poradce hradního čučkaře.Skrýt celý příspěvek
Pavle, myslím, že tohle téma je nad rámec vašich znalostí. Čína skutečně považuje Taiwan jako svou vzbouřeneckou provincii, která se od Číny odtrhla (separatismus). Proto také ...Zobrazit celý příspěvek
Pavle, myslím, že tohle téma je nad rámec vašich znalostí. Čína skutečně považuje Taiwan jako svou vzbouřeneckou provincii, která se od Číny odtrhla (separatismus). Proto také Taiwan není ani členem OSN.Skrýt celý příspěvek
Čína sice považuje Tajwan za svou vzouřeneckou provincii, ale nemá na Tajwan žádný právní nárok. 1) V rámci poválečných dohod byl původně japonský Tajwan přiřknut Čankajškově ...Zobrazit celý příspěvek
Čína sice považuje Tajwan za svou vzouřeneckou provincii, ale nemá na Tajwan žádný právní nárok.
1) V rámci poválečných dohod byl původně japonský Tajwan přiřknut Čankajškově Číně
2) Mao-Ce-Tung při založení pevninského komunistického státu výslovně odmítl jakoukoli právní kontinuitu na (ˇˇCankajškovu) Čínskou republiku.Skrýt celý příspěvekRazem Takovou míru sebekritiky bych od tebe nečekal. A máš pravdu .... rámec tvých znalostí je nedostatečný. Např. tvoje bláboly o "separatismu" jsou vyloženě srandovní. Čínská ...Zobrazit celý příspěvek
Razem
Takovou míru sebekritiky bych od tebe nečekal. A máš pravdu .... rámec tvých znalostí je nedostatečný. Např. tvoje bláboly o "separatismu" jsou vyloženě srandovní. Čínská republika se od komoušské číny nikdy neodtrhla a ani se nemohla odtrohnout, protože nikdy nebyla součástí komoušské číny. Stejně srandovní je tvé ohánění se "křeslem v OSN". Pro info, do sedmdesátých let měla křeslo v OSN Čínská republika a nikoli komoušská čína. A samozřejmě pořád platí, že zatímco Čínská republika v ČR realizovala obrovské investice, tak komouši z pevninské číny leda korýtko pro luftjardu. Nerozvíjet vztahy s Čínskou republikou by byla zhovadilost.Skrýt celý příspěvek
Jednoduše řečeno, ty popisuješ jen reakce zemí na to, že reagují na věci, které se jich přímo dotýkají. Za to EU nám chce určovat de-fato co máme dělat v "každodenním" životě. A to ...Zobrazit celý příspěvek
Jednoduše řečeno, ty popisuješ jen reakce zemí na to, že reagují na věci, které se jich přímo dotýkají. Za to EU nám chce určovat de-fato co máme dělat v "každodenním" životě. A to jsou ty rozdíle...:)Skrýt celý příspěvek
Jednoduše řečeno, místní čínomilové a volksrusáci přežvykují to co vypadne z těch největších zkorumpovanců a kydačů vlastní špíny, jenž usoudili, že EU, kterou před lety vynášeli ...Zobrazit celý příspěvek
Jednoduše řečeno, místní čínomilové a volksrusáci přežvykují to co vypadne z těch největších zkorumpovanců a kydačů vlastní špíny, jenž usoudili, že EU, kterou před lety vynášeli do nebes a v Bruselu vlastním podpisem zavázali ČR k plnění kde čeho, už netáhne, tak se přeorientovali na poklonkování totalitním režimům, které se s nějakými smlouvami ani neobtěžují a rovnou diktují.Skrýt celý příspěvek
" Za to EU nám chce určovat de-fato co máme dělat v "každodenním" životě. " Víš, jaksi ČR souhlasila se zapojením do EU za určitých podmínek. Nikdo nás k tomu zapojení nenutí, vždy ...Zobrazit celý příspěvek
" Za to EU nám chce určovat de-fato co máme dělat v "každodenním" životě. "
Víš, jaksi ČR souhlasila se zapojením do EU za určitých podmínek. Nikdo nás k tomu zapojení nenutí, vždy můžeme odejít.
Srovnávat to s tím, když nám Čína otevřeně vyhrožuje ve věcech, do kterých nemá co mluvit, to může jen demagog Tvého formátu.Skrýt celý příspěvekJá jsem logikův komentář přečet a žádnou urážku jsem tam nenašel. Diskutovat může každý jak chce. Jestli ti to vadí a zároveň ti uvedená fakta o pokusech číny diktovat jiným zemím ...Zobrazit celý příspěvek
Já jsem logikův komentář přečet a žádnou urážku jsem tam nenašel. Diskutovat může každý jak chce. Jestli ti to vadí a zároveň ti uvedená fakta o pokusech číny diktovat jiným zemím nejdou pod čumák, proč diskutuješ?Skrýt celý příspěvek
Už slovo demagog se používá pejorativně tedy jako urážka. Ale je faktem, že zrovna vy se nebojíte přitvrdit, tak slovo demagog je pro vás slabý šálek čaje. A mýlíte se s Čínou, ...Zobrazit celý příspěvek
Už slovo demagog se používá pejorativně tedy jako urážka. Ale je faktem, že zrovna vy se nebojíte přitvrdit, tak slovo demagog je pro vás slabý šálek čaje.
A mýlíte se s Čínou, Čína vybudovala svůj vliv a obchod na základě nevměšování se. Má jen jedinou podmínku a tou je, aby protistrana uznala jednotnou Čínu. To je celé.
Proto také dobývá Afriku, protože na rozdíl od západních zemí nemá žádné jiné požadavky.Skrýt celý příspěvekČína vybudovala svůj vliv a obchod především na tom největším nátlaku a té nejhorší korupci jakou si lze představit.Má tisíc nejrůznějších podmínek a ta s jednotnou Čínou je ta ...Zobrazit celý příspěvek
Čína vybudovala svůj vliv a obchod především na tom největším nátlaku a té nejhorší korupci jakou si lze představit.Má tisíc nejrůznějších podmínek a ta s jednotnou Čínou je ta nejdrzejší. Afriku dobývá proto ,že je tam ta největší zkorumpovanost místních politiků a z afrických států se pomalu stávají nevolníci čínského komunistického režimu.Skrýt celý příspěvek
Razem: slovo demagog zde neužívám jako urážku, ale jako faktický termín, označující člověka, co neargumentuje pomocí validních argumentů, ale jehož argumenty jsou demagogické. Tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Razem: slovo demagog zde neužívám jako urážku, ale jako faktický termín, označující člověka, co neargumentuje pomocí validních argumentů, ale jehož argumenty jsou demagogické.
Tedy nejde o nějaké pejorativní označení Tebe, ale o o označení názorů, které šíříš, možná s trochu okrajovým sdělením, aby sis uvědomil, jakou si Tím děláš vizitku.
"Čína vybudovala svůj vliv a obchod na základě nevměšování se. Má jen jedinou podmínku a tou je, aby protistrana uznala jednotnou Čínu."
Jinými slovy, tvrdíš, že s Čínou můe obchodovat kdokoli, kdo uzná její nároky na anexi území.
Navíc lžeš. Čína např. i poškozuje vietnamské rybáře, když jim odpírá právo rybařit ve Vietnamských vodách, které si Čína neoprávněně přisvojuje atd. atd.
S Čínou prostě může dělat svobodný bussines kdokoli, kdo zrovna nějak Číně nevadí v její nelegální územní expanzi.Skrýt celý příspěvekJinými slovy, razem, problémy ti nečiní nejen nedostatek znalostí o Číně ale dokonce český jazyk. PRo info, čína se postavila na nohy díky Tengově liberalizaci a přílivu ...Zobrazit celý příspěvek
Jinými slovy, razem, problémy ti nečiní nejen nedostatek znalostí o Číně ale dokonce český jazyk. PRo info, čína se postavila na nohy díky Tengově liberalizaci a přílivu zahraničního kapitálu. Tuto cestu opustila a si ting-pching dělá vše proto, aby vrátil čínu do maoistických časů, tedy do časů napadání okolních zemí, brutálních hladomorů a centrálně zkrachovalému státu.Skrýt celý příspěvek
Hmm, asi ten Xi dělá přece jenom něco dobře, když vloni Čína, jako jediná velká ekonomika, rostla. Na hladomor to zatím tak úplně nevypadá, potravinovou pomoc pro chudé jak v USA ...Zobrazit celý příspěvek
Hmm, asi ten Xi dělá přece jenom něco dobře, když vloni Čína, jako jediná velká ekonomika, rostla. Na hladomor to zatím tak úplně nevypadá, potravinovou pomoc pro chudé jak v USA zatím rozdělovat nemusí.
A můžeš prozradit, sebevědomý historiku, koho ˇČína v maoistických časech vlastně napadla?Skrýt celý příspěvekalzav: Píšeš totální kraviny. a) nelze srovnávnat růst HDP rozvojové (viz HDP Číny na hlavu) a rozvinuté země. b) nelze srovnávat sociální zajištění v Číně a v USA, protože ...Zobrazit celý příspěvek
alzav:
Píšeš totální kraviny.
a) nelze srovnávnat růst HDP rozvojové (viz HDP Číny na hlavu) a rozvinuté země.
b) nelze srovnávat sociální zajištění v Číně a v USA, protože životní úroveň lidí přijímajících "sociální pomoc" v USA je větší, než životní úroveň průměrnéo Číňana. V USA není výjimkou, že člověk na "potravinové pomoci" si i koupí auto. Tedy se má lépe, než průměrný Číňan, který na auto nemá (v Číně je 11 lidí na jedno registrované auto, a to většina rodin má max jedno dítě).
Můžu osobní otázku? Přehlížíš tyto detaily úmyslně? Anebo jen děláš chytrého ve věcech, o kterých evidentně nic nevíš?Skrýt celý příspěveklogik: "V USA není výjimkou, že člověk na "potravinové pomoci" si i koupí auto." Tim aspiruješ na vtip roku:-) ...Zobrazit celý příspěvek
logik: "V USA není výjimkou, že člověk na "potravinové pomoci" si i koupí auto." Tim aspiruješ na vtip roku:-) https://finmag.penize.cz/ekono...
Ty zase zapomínáš na drobný detail, a to že lidstvo spíš, než obsah spotřebního koše v porovnání s chudšími sousedy hodnotí trend. A zatímco Číňan si před pár lety s bídou dovolil misku rýže, dnes jí třikrát denně a dokonce i maso, místo v chatrči bydlí v domku, před ním má zpevněnou cestu a mohl si koupit skůtr, může si Američan pořád ještě koupit auto. Ale už né nové, ale ojeté a ne to, co se mu líbí, ale to, na které má.
A mimo jiné nám tady zase trošku trapně lžeš, co? A myslíš si, že ti to všichni sežerou:-) Používat pár let starý údaj o počtu obyvatel na jedno auto v případě nejdynamičtěji rostoucího trhu na světě, to je fakt legrace. V r. 2020 bylo v Číně registrovaných 275 mio osobních vozidel. Což je 196 ks na 1 000 obyvatel, takže to určitě není, jak tvrdíš, 11 obyvatel na jedno auto, ale 5,1. To je tak, když si vybereš starý údaj, který vyhovuje tvému přesvědčení. Mohl jsi jít rovnou do roku 2010, to by ti vyšlo třeba na 20:-)Skrýt celý příspěvekOno je navíc ve městech značně komplikované a drahé přihlásit nové auto, proto taky v Číně jezdí nejvíc elektroaut, a ten trend se bude velmi rychle prohlubovat.
Ono je navíc ve městech značně komplikované a drahé přihlásit nové auto, proto taky v Číně jezdí nejvíc elektroaut, a ten trend se bude velmi rychle prohlubovat.
Danny: 1) Zkus si o věci něco zjistit, než budeš dělat chytrýho, jen se ztrapňuješ. ...Zobrazit celý příspěvek
Danny:
1) Zkus si o věci něco zjistit, než budeš dělat chytrýho, jen se ztrapňuješ.
https://www.tyden.cz/rubriky/z...
Ano, opravdu, americká pomoc chudým je tak velkorysá, že na ni dosáhnou I rodiny, které si mohou dovolit auto. Samozřejmě tam existují i podstatně chudší rodiny, ale to nic nemění, že argumentovbat počtem lidí pobírající tuto dávku je prostě demagogie. A pokud to hájíš, tak si prostě demagog.
2) "A mimo jiné nám tady zase trošku trapně lžeš, co?"
No, zas ses nám krásně ztrapnil. Tvůj údaj o počtu aut v číně pochází evidentně z této stránky
https://en.wikipedia.org/wiki/...
- a to není ani náhodou počet osobních vozidel, ale počet všech dvoustopých vozidel. Včetně autobusů a náklaďáků, zemědělských strojů atd.... Počet osobních vozidel na tisíc obyvatel má čína podstatně menší (např. v ČR je osobních aut přibližně 2/3 ze všech registovaných, takže cca poměr 1:2 u rozvojové číny je naprosto reálný.
Výcházel jsem z dat starých pár let:
https://www.uamk.cz/aktuality/...
doufám, že nechceš tvrdit, že za čtyři roky se situace diametrálně změnila.
3) "A zatímco Číňan si před pár lety s bídou dovolil misku rýže, dnes jí třikrát denně a dokonce i maso, místo v chatrči bydlí v domku"
Jasně. A s láskou být vděčný komunistické straně Číny, že dokonce dostane jídlo třikrát denně (pokud teda zrovna ení Ujgur, vesničan, druhé dítě v rodině co nedostalo vzdělání, nebo nedal na sociální síť něco, co se místnímu předsedovi KSČ nelíbilo).
Pokud chceš srovnávat trendy "chudoby", tak v USA GDP na hlavu roste rychlejinež v Číně.
https://data.worldbank.org/ind...
Tedy Tvoje básnění o tom, jak se v Číně zázračně zlepšuje životní úroveň je jen další lež.Skrýt celý příspěvek
Velmi zajímavý rozhovor, kromě jiného i díky velmi fundovaným dotazům. Domnívám se, že AN by měly přinášet více rozhovorů se známými politiky a vojenskými činiteli.
Velmi zajímavý rozhovor, kromě jiného i díky velmi fundovaným dotazům. Domnívám se, že AN by měly přinášet více rozhovorů se známými politiky a vojenskými činiteli.
Já se musím fakt smát. CAI je ve stávající situaci úplně k ničemu. To co Čína chtěla, to už má, a ústupky dle CAI ji nic nestojí. A EU to reálně nic moc nepřinese, protože je ...Zobrazit celý příspěvek
Já se musím fakt smát. CAI je ve stávající situaci úplně k ničemu. To co Čína chtěla, to už má, a ústupky dle CAI ji nic nestojí. A EU to reálně nic moc nepřinese, protože je pozdě. Všechny velké a zásadní firmy tam už jsou ve formě společných podniků, kdy Čínský stát má víc jak 50 % podíl (a tím pádem kompletní přístup ke know-how). CAI měla význam před 30 lety a v ostřejší podobě.
Čína už Západ vysála a jeho know-how zase až tak moc nepotřebuje. Dopadne to tak, že jediné co EU opravdu umí = vyrábět auta, tam bude nadále vyrábět s tím, že polovinu zisku sežere Čína a ta naopak může vesele postavit fabriky u nás zcela bez dotyčného státu. A pak zbytek koupí, protože v takovém prostředí budou evropské automobilky zásadně znevýhodněny - už teď má třeba Volvo nebo bývalý Rover a začíná mát zajímavé podíly třeba v MB nebo PSA. A aby položila evropské automobilky i v Evropě, tak začíná stavět - Great Wall (vyrostl na kopírování Toyoty a Nissanu) je první.
A lidi ani neví, že třeba spotřebiče Candy, Gorenje, Mora atd už jsou čínské a navíc si tu postavili fabriky, kde vyrábí Hisense, Haier, Midea,... Všechno Čína. Nakonec skoupí všechno včetně velkých hráčů. Číně jde o to, aby Evropa byla byla druhořadá a kupovala čínské zboží byť po evropským znáčkem.
CAI je absolutní kravina a Zahradil dělá kouřovou clonu, aby to nevypadalo tak trapně, co zase jelimani v Bruselu vymysleli za 6!!!!!!!! let. USA holt nejsou vykastrované, EU vykastrovaná je a problémy řeší cárem papíru, který nemá žádnou hodnotu. Porušení není nijak vymahatelné a stejně by se na nápravu Čína vybodla.Skrýt celý příspěvekNajväčší tradičný slovenský výrobca má 6 zamestnancov. Nie žeby tam bol taký vysoký podiel automatizácie. Dôvod je prostý. Obchodník zavolá do čínskej fabriky a oni im nasekajú čo ...Zobrazit celý příspěvek
Najväčší tradičný slovenský výrobca má 6 zamestnancov. Nie žeby tam bol taký vysoký podiel automatizácie. Dôvod je prostý. Obchodník zavolá do čínskej fabriky a oni im nasekajú čo len chcú a za pár drobných. 20000 hriankovačov? Nie je problém... 500 LCD televízorov? Ani to nie je problém. Jedna linka a z nej zliezajú televízory všetkých možných značiek. Citujem riaditeľa firmy FKH ktorá vlastní značku Orava:
Keď FKH svoje televízory nevyrába, odkiaľ sú? „Predstavte si obrovskú továreň niekde v Ázii, ktorá vyrába 30 percent všetkých videorekordérov alebo 40 percent všetkých mikrovlnných rúr na svete,“ tajomne naznačuje V. Florek. „Na bežiacom páse vidíte, ako idú za sebou premiešané výrobky rôznych značiek: JVC, Toshiba, Hitachi, Orava... Automatický stroj podľa čiarového kódu spozná, o akú značku ide, a podľa toho namontuje jeden z niekoľkých možných komponentov,“ prezrádza pôvod značiek Orava
TESLA toto neurobila, chceli stoj čo stoj vyrábať v Čechách a tak čoskoro padli na hubu.Skrýt celý příspěvekNo a jak ta velká čínská firma vznikla? Na zelené louce z ničeho a know-how = 0 asi těžko. Fabriku tam postavila západní firma a rozjela výrobu. Mezitím měl čínský stát přímý ...Zobrazit celý příspěvek
No a jak ta velká čínská firma vznikla? Na zelené louce z ničeho a know-how = 0 asi těžko. Fabriku tam postavila západní firma a rozjela výrobu. Mezitím měl čínský stát přímý přístup ke know how a ejhle garažníci čingpičonus a spol té doby montujíce drátky, svíčky a hůlky dostali subvence pro svůj podnik od státu a z ničeho vyrostla konkurence. Ona západní továrna se buď zavřela a nebo ji ona nová konkurence koupila. Tak to bylo se vším. Jak vůbec může EU k něčemu jako je CAI přistoupit v době, když se ven dostala "Made in China 2025" je pro mě zcela nepochopitelné. Absurdní je i to, že se dělá nějaká smlouvě v době, kdy každý den plejáda špionů a hackerů vysává evropské know-how. Asi jako kdybych u pokladny platil deset rohlíků a mezitím zbytek famílie nakradl plný vozík zboží.Skrýt celý příspěvek
Poly: ale ty říkáš jen půlku pravdy. Ano, Volvo a Rover patří Číňanům. Ale ty si určitě pamatuješ proč. Automobilky se jako neperspektivního aktiva za levno zbavil Ford. Kdyby ho z ...Zobrazit celý příspěvek
Poly: ale ty říkáš jen půlku pravdy. Ano, Volvo a Rover patří Číňanům. Ale ty si určitě pamatuješ proč. Automobilky se jako neperspektivního aktiva za levno zbavil Ford. Kdyby ho z nostalgie nekoupil miliardář Li Shufu, tak by Volvo dopadlo... jako mnoho jiných evropských automobilek.
Mora je členem skupiny Gorenie. To jsou Slovinci, skupině patří také značky Asko, Atag, Pelgrim, Etna a Körting. Trouby, sporáky a plynová topidla se vyrábějí pro celou skupinu a pro partnery, jako je např. Zanussi, se vyrábějí v Hlubočkách u Olomouce. Ano, samozřejmě mikrovlnku pod značkou "Mora" si nechají vyrobit u někoho, kdo umí vyrábět mikrovlnky.
Podíly Čínských investičních společností, fondů a bank v MB, PSA atd... nijak nepřekračuje standardy chování správců aktiv, kteří disponují s obdobnými objemy prostředků a diverzifikují.
CAI jsem nečetl, takže se k ní nevyjadřuji. Ostatně i kdybych ji četl, asi nejsem kompetentní posoudit, jestli je to kravina, cár papíru, nebo jeden z nejvýznamnějších dokumentů, které EU v poslední dekádě podepsala.Skrýt celý příspěvekJaká půlka pravdy? Píšu zcela jasně, že Volvo patří Číňanům. Napíšu, že to ukradli, znárodnili a nebo nevím co. Kde tvrdím, že Mora není členem Gorenje? I průměrný balík asi ví, ...Zobrazit celý příspěvek
Jaká půlka pravdy? Píšu zcela jasně, že Volvo patří Číňanům. Napíšu, že to ukradli, znárodnili a nebo nevím co.
Kde tvrdím, že Mora není členem Gorenje? I průměrný balík asi ví, že Moru koupilo Gorenje. Bylo to mimochodem i v novinách, protože to byla česká známá tradiční značka, kterou koupila zahraniční firma Gorenje. Hisense drží 95 % akcií a těchto 95 % akcí drží Čína, protože Hisense je čínská státní firma.
CAI si přečti, protože od toho se všechno odvíjí, včetně toho, kdo si co koupil a jaké k tomu měl podmínky. CAI je absolutní neúspěch zahraniční politiky EU.Skrýt celý příspěvekVíš Poly, tvůj text vyznívá tak, že tady Čína provádí prakticky násilné převzetí prosperujících evropských firem za účelem vysátí know-how a jejich následné likvidace. A že s jedná ...Zobrazit celý příspěvek
Víš Poly, tvůj text vyznívá tak, že tady Čína provádí prakticky násilné převzetí prosperujících evropských firem za účelem vysátí know-how a jejich následné likvidace. A že s jedná o nepřátelský akt. Já se ti na pár příkladech snažím ukázat, že je to trošku jinak. Že část akvizic je zcela normálních a chování některých čínských investorů je naopak mnohem méně dravé, než jsme zvyklí např. od investorů amerických.
V případě Mory se v žádném případě nejedná o vysávání nějakého know-how, ale naopak o udržení tradičního výrobce, dokonce v prostorách fabriky bývalé hřebíkárny z poloviny 19. století. Tebou uváděná výroba části portfolia v Číně je naopak podpora značky tím, že je její portfolio rozšířeno o produkty, které není schopna zajistit vlastními silami. Zcela běžné, normální chování. Mora by dnes bez silného kapitálového zázemí efektivního vytěžování výroby pro další značky koncernu pravděpodobně neexistovala.
V případě Volva se spíš než o predátorské chování jedná o filantropii. Volvo si zasloužilo zaniknout. Neschopnost managementu sledovat moderní trendy a následná katastrofální péče ze strany Fordu přivedla podnik za hranu, kde není návratu. To, že se automobilka vyhrabala z kómatu a je tam, kde je, považuji za zázrak.
Takže já pořád nechápu, co je na vstupu čínského investora do podniků odsouzených k zániku špatně. Zvlášť, pokud máme řadu případů, kdy se chovají méně predátorsky, než jejich západní ekvivalenty. Nechápu, jaký je rozdíl mezi Čínským, Brazilským, Singapurským, Indickým, Saudskoarabským, Tureckým, Ruským, Americkým investorem, pokud respektují legislativu a smlouvy. Pokud podle stávajících pravidel doloží původ peněz. Pokud plní závazky investora.
CAI, možná si to nechám na dovolenou, ale spíš počkám na nějakou komentovanou verzi s oficiálním českým překladem. Na pochopení mezinárodní investiční dohody nemám dostatečnou jazykovou výbavu a hlavně mám nulou představu o čínském právním systému. Takže se obávám, že by při mém amatérském čtení právničtiny zmizela část významu v překladu. U smluvní dokumentace si troufnu anglicky psanou, ale za předpokladu, že jede podle českého nebo německého práva.Skrýt celý příspěvek
Treba trochu zísť z čínskych oblakov : ) Ekonomická produktivita priemerného Číňana je šesť krát !!! slabšia ako priemerného Amíka .... Keby bola taký vyspelá, tak už dávno ...Zobrazit celý příspěvek
Treba trochu zísť z čínskych oblakov : )
Ekonomická produktivita priemerného Číňana je šesť krát !!! slabšia ako priemerného Amíka ....
Keby bola taký vyspelá, tak už dávno strčí menej ľudnaté USA do vačku ....
Pre Čínu hovorí kvantita.... kvalita je na strane západu a nezdá sa, že by to čínska diktatúra nejakým zázrakom dohnala ....hlavne po tom čo pritvrdzuje a de facto obmedzuje slobodné podnikanie cez tvrdú kotrolu súkromných firiem. V Číne sa firmy nesúdia so štátom ako v USA ... tam musia poslúchať ... bez diskusie !!!Skrýt celý příspěvekTak určitě, jak říkáš. Jenom jaksi... teď se třeba škorpí Austrálie s Čínou. Čína blokuje jeden australský vývozní produkt za druhým, protože se jim nelíbí, že se Austrálie chová ...Zobrazit celý příspěvek
Tak určitě, jak říkáš. Jenom jaksi... teď se třeba škorpí Austrálie s Čínou. Čína blokuje jeden australský vývozní produkt za druhým, protože se jim nelíbí, že se Austrálie chová neodůvodněně nepřátelsky, a tedy, ne že ne, viz čtrnáct požadavků.
Jde o víno, ječmen, uhlí, mořské plody, turistický ruch, teď se klepou, že dojde i na železnou rudu, objemově největší položku vývozu. Třetina exportu Austrálie jde do Číny, a pokud jde o strukturu, je to typický vztah vyspělé a zaostalé, surovinově bohaté země. Železná ruda a uhlí tam, ocel zpátky, potraviny tam, auta, počítače a elektronika zpátky.
Ale jak myslíš.Skrýt celý příspěvekNedôvodnene .... no nechce skákať ako Čína píska : ) Austrália má 5 a pol človeka a obrovskú rozlohu ... snáď je jasné, že sa tam lacné tričká šiť nebudú .....ako v Číne ... A čo ...Zobrazit celý příspěvek
Nedôvodnene .... no nechce skákať ako Čína píska : )
Austrália má 5 a pol človeka a obrovskú rozlohu ... snáď je jasné, že sa tam lacné tričká šiť nebudú .....ako v Číne ...
A čo sa týka exportu číny ... že by tričká boli nejaký high-tech sa určite nedá povedať a lacná elektronika tiež nie je symbolom vyspelej krajiny ...
Celá Austrália má 25 mil. obyvateľov .... čína 1,4 miliardy ... to má ako Austrália konkurovať silou Číne ? : )Skrýt celý příspěvek
Určitě bych netvrdil, že se Trump snažil Čínu odříznout od světového obchodu. Jen se pokusil narovnat podmínky jednostranně nevýhodné pro USA. A stejně tak si nejsem jistý, že ...Zobrazit celý příspěvek
Určitě bych netvrdil, že se Trump snažil Čínu odříznout od světového obchodu. Jen se pokusil narovnat podmínky jednostranně nevýhodné pro USA. A stejně tak si nejsem jistý, že nějaká CAI něco spraví na vztazích mezi EU a Čínou.Skrýt celý příspěvek
Stačí si CAI pročíst. Nenarovná nic. Ale plejáda úředníků měla těch 6 let co dělat. A Zahradil jako europoslanec a místopředseda výboru pro mezinárodní obchod to obkecává, aby ...Zobrazit celý příspěvek
Stačí si CAI pročíst. Nenarovná nic. Ale plejáda úředníků měla těch 6 let co dělat. A Zahradil jako europoslanec a místopředseda výboru pro mezinárodní obchod to obkecává, aby nevylezlo na povrch to, co by neměl nikdo vidět = že neudělali prakticky nic, co by vztahy opravdu narovnalo. A logicky musí Čínu obhajovat, když je "předseda skupiny přátelství mezi EU a Čínou"
Zahradil by měl držet hubu a zajistit proplacení ztrát, které nám čínský koronavirus způsobil, když už je takový kámoš s Čínou.Skrýt celý příspěvekNarovnání podmínek se týkalo především znovu vyjednání obchodních dohod s Mexikem a Kanadou. S Čínou se jednalo o narovnávání vztahů možná tak ze začátku (kdy byly uvaleny cla na ...Zobrazit celý příspěvek
Narovnání podmínek se týkalo především znovu vyjednání obchodních dohod s Mexikem a Kanadou. S Čínou se jednalo o narovnávání vztahů možná tak ze začátku (kdy byly uvaleny cla na suroviny používané pro výrobu státem dotovaných finálních výrobků), ale později to již naznačovalo slabý odvárek nevyhnutelné obchodní války, v podobě zákazů vývozu některých klíčových technologií. Čína díky otrocké práci, koncentračním táborům, poddajnému obyvatelstvu a absolutnímu ignorování intelektuálního vlastnictví má výhodu v efektivitě práce. Když tomu přičteme prostředky informativní války a nadmíru dobře organizované Čínské lobbyistické skupiny, tak celá Evropa, tzn. Německo, Rusko, Francia a Británie budou brzy hrát třetí housle hned za Severní Amerikou.Skrýt celý příspěvek
liberal shark: myslíš? ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark: myslíš? https://www.idnes.cz/ekonomika...
https://www.seznamzpravy.cz/cl...
https://archiv.ihned.cz/c1-665...
https://zahranicni.ihned.cz/c1...
Možná těch zářezů bylo tolik, že už jsi to přestal vnímat:-)Skrýt celý příspěvek
Upřímně řečeno, pochopil bych kdyby se EU snažila vyjednat podobnou dohodu s Ruskem výměnou za jejich méně agresivní přístup k zemím, které jednají se Západem. Ale v dnešní době ...Zobrazit celý příspěvek
Upřímně řečeno, pochopil bych kdyby se EU snažila vyjednat podobnou dohodu s Ruskem výměnou za jejich méně agresivní přístup k zemím, které jednají se Západem. Ale v dnešní době dělat dohodu s ČLR (Čína označuje i Taiwan), je jako uříznout větev na které sedím.
Ať s tím mnozí nesouhlasí, s ČLR by se neměly vyjednávat obchodní dohody, protože to podráží nohy USA. EU by v tomto směru měla postupovat jednotně třeba s varováním NATO (jelikož je spoustu členů v obou organizacích) a naopak s z ČLR stahovat. Neříkám, že by se proti ČLR měla vést přímo agresivní politika, ale rozhodně bych vedl minimálně asertivní politiku a vyřadil ČLR z kritické infrastruktury.
Tento krok pana Zahradila je pouze důkaz toho, že mu a jemu podobným voní Rudočínské peníze více, než Západní svět. A to je problém, protože Rudočínský vliv na politiku může mít pro většinu zemí více devastující důsledky než ztráta obchodu s ČLR. To by si měla spousta lidí uvědomitSkrýt celý příspěvekPovažuješ za nelegitimní, aby spojenci měli rozdílné názory na řešení problémů? Myslíš si, že by členové obranné aliance za všech okolností měli slepě následovat politiku každého ...Zobrazit celý příspěvek
Považuješ za nelegitimní, aby spojenci měli rozdílné názory na řešení problémů? Myslíš si, že by členové obranné aliance za všech okolností měli slepě následovat politiku každého z členů?
Myslím, že příkladů, kdy mají různí členové odlišné názory na řešení situace v řadě oblastí je spousta. Ne vždy všichni členové souhlasili s invazí. Občas podporují různé strany konflitku. Nemluvě o sporech, které mají země v rámci NATO - Řecko x Turecko, Španělsko x Velká Británie atd...
Pokud USA považuje eskalaci konfliktu s Čínou za správné řešení, pak o tomu musí členy aliance přesvědčit argumenty. Nepřipojení se s podrážením nohou nemá nic společného. Slepé následování není chování spojence, ale vazala.Skrýt celý příspěvekZametání "problémů" pod koberec opravdu ale opravdu není "rozdílný názor na jejich řešení". Co například požadavek na dodržování pravidel WTO, když už se ted čína stala podmíněně ...Zobrazit celý příspěvek
Zametání "problémů" pod koberec opravdu ale opravdu není "rozdílný názor na jejich řešení". Co například požadavek na dodržování pravidel WTO, když už se ted čína stala podmíněně členem, nebo kritika čínských zhovadilostí v Jihočínském moři společného s eskalací?Skrýt celý příspěvek
Pavel1: EU preferuje diplomacii, USA konfrontaci. USA své kroky s uvalováním cel, sankcí a zařazováním čínských firem na black listy se svými spojenci nekonzultovaly, vyhlásily je ...Zobrazit celý příspěvek
Pavel1: EU preferuje diplomacii, USA konfrontaci. USA své kroky s uvalováním cel, sankcí a zařazováním čínských firem na black listy se svými spojenci nekonzultovaly, vyhlásily je jednostranně a následně, bez ohledu na dopady na spojence, jejich dodržování vyžadují pod hrozbou odvety za neposlušnost. Je EU v takové situaci povinna sklopit uši jako spráskaný pejsek a jít toho cizího chlapa, se kterým se páníček dohaduje, kousnout do lítka?
Které zhovadilosti v Jihočínském moři máš na mysli? Tam se toho děje tolik, a každá věc by asi vyžadovala nějaký jiný přístup. Dokonce se řídí naprosto jinými pravidly a zákony. A řada z nich jsou docela oříšek. Co jako dělat s tím, když někdo vybuduje novou pevninu? Osadí ji palmami, vybuduje na ní vesnici, letiště, zemědělské farmy a radarovou stanici? Chceš mu to zbourat, jako černou stavbu? Aha, a kde je světový stavební úřad? Chceš tvrdit, že to není jeho a že nemá nárok na 12 mil kolem? Nebo si pojedeš vynucovat právo volné plavby? Čím?
Určitě zajímavé se tím zabývat, ale napřed bychom si mohli takříkajíc zamést před vlastním prahem. V případě Čagonských ostrovů rozhodl Haagský tribunál, máme tady rezoluci OSN... no a pak možná můžeme řešit umělé ostrovy, co ty na to?Skrýt celý příspěvekEU preferuje zametat problémy pod koberec. Dosud EU není v pozici, že by byla povinna sklopit uši před čínou uši a ignorovat čínské porušování autorského práva, čínské porušování ...Zobrazit celý příspěvek
EU preferuje zametat problémy pod koberec. Dosud EU není v pozici, že by byla povinna sklopit uši před čínou uši a ignorovat čínské porušování autorského práva, čínské porušování pravidel WTO, čínské šíření viru a zatajování informací na toto téma, čínské instalování zadních vrátek do různých technologií, hovadské čínské pokusy ingerovat do zahraniční politiky suverénních zemí o cenzurovat zahraniční tisk, nemluvě o fyzickém napadání nejen občanů ČR číňany. Pokud se si zkorumpovanci typu zahradila, nebo čínomilové, kteří se, když jejich země dostane ránu, s radostným vrtěním vrhnou olizovat agresora, prosadí svou, tak se může stát, že se EU do té pozice dostane.
Samozřejmě existují jedinci, kteří na ničím neodůvodněné zabrání veřejného prostoru v rozporu s vůlí ostatních uživatelů tohoto veřejného prostoru reagují servilním blábolením o "stavebních úřadech" a pochvalováním si poklonkování čínských zkorumpovanců typu zahradila. Evidentně patříš mezi ně.Skrýt celý příspěvekPavel1: v tvém textu plném emocí už snad chybí jen poznámka, že číňani žerou psy a bude to komplet:-) Není nad to si v hospodě trochu ulevit a když to nejde u piva, tak to pustit ...Zobrazit celý příspěvek
Pavel1: v tvém textu plném emocí už snad chybí jen poznámka, že číňani žerou psy a bude to komplet:-) Není nad to si v hospodě trochu ulevit a když to nejde u piva, tak to pustit do klávesnice.
Ale diplomacie a vyjednávání obchodních dohod se musí nad osobní animozity trochu povznést a probíhat racionálně. To samé platí pro posuzování právních otázek.Skrýt celý příspěvekdanny: výtky, které Pavel má vůči číně jsou reálné problémy, kterými Čína Evropě škodí. Přirovnávat to k primitivnímu "obviňování z jedění psů" je z Tvé strany hodně hloupá ...Zobrazit celý příspěvek
danny: výtky, které Pavel má vůči číně jsou reálné problémy, kterými Čína Evropě škodí.
Přirovnávat to k primitivnímu "obviňování z jedění psů" je z Tvé strany hodně hloupá demagogie. Nicméně to, že nic lepšího na to říci neumíš, je také odpověď....Skrýt celý příspěvekKdyž jsem si přečetl tvůj hysterický výlev danny, dospěl jsem k závěru, že ti emocionální texty vyhovují a že takto podaná fakta snadněji pochopíš. Proto jsem pokračoval ve stejném ...Zobrazit celý příspěvek
Když jsem si přečetl tvůj hysterický výlev danny, dospěl jsem k závěru, že ti emocionální texty vyhovují a že takto podaná fakta snadněji pochopíš. Proto jsem pokračoval ve stejném duchu, v jakém ty jsi začal. Zřejmě jsem zmýlil. Dále hysterčíš a neprojevuješ známky osvojení si základních fakt týkajících se čínské agresorské politiky. Asi to v rozčílení neuvědomuješ ale i s těmi "psy" jsi začal. Jistě, jednání se musí povznést nad projevy čínské animozity a odmítnout čínské komunistické vydírání. PRoto není možné aby se zkorumpovanec zahradil (nebo někdo jemu podobný) něčeho takového účastnil.Skrýt celý příspěvek
@ danny
... okrem štekajúcej roštenky si zabudol na chrumkajúce netopiere.....
ˇNie je trošku nemorálne obhajovať zaberanie cudzích území susedných štátov?@ danny
... okrem štekajúcej roštenky si zabudol na chrumkajúce netopiere.....
ˇNie je trošku nemorálne obhajovať zaberanie cudzích území susedných štátov?Ján Paliga: trestuhodná nepozornost, díky za připomenutí:-) Zabírání cizích území určitě neobhajuju. Ani vynucování domnělých práv silou, jako se děje na sporných územích na ...Zobrazit celý příspěvek
Ján Paliga: trestuhodná nepozornost, díky za připomenutí:-)
Zabírání cizích území určitě neobhajuju. Ani vynucování domnělých práv silou, jako se děje na sporných územích na McMahonově linii. O velmi problematické anexi Tibetu ani nemluvím. Ale budování pevniny na útesech prostě nelze nazvat okupací cizího území.Skrýt celý příspěvek@ danny "Ale budování pevniny na útesech prostě nelze nazvat okupací cizího území." A čo je to teda, najmä ak sú v tom zainteresovaní aj susedia Číny? A to ohrozuje ich, nie ...Zobrazit celý příspěvek
@ danny
"Ale budování pevniny na útesech prostě nelze nazvat okupací cizího území."
A čo je to teda, najmä ak sú v tom zainteresovaní aj susedia Číny? A to ohrozuje ich, nie Čínu....Skrýt celý příspěvek"Ale budování pevniny na útesech prostě nelze nazvat okupací cizího území." A jak se tedy nazývá akt, kdy za pomoci armády ovládnu kus území, které patří dle mezinárodního práva ...Zobrazit celý příspěvek
"Ale budování pevniny na útesech prostě nelze nazvat okupací cizího území."
A jak se tedy nazývá akt, kdy za pomoci armády ovládnu kus území, které patří dle mezinárodního práva někomu jinému? Internacionální mírová pomoc?Skrýt celý příspěvekÚtesy nejsou území. Právo, povinnosti a konsekvence svobodného zřizování a využívání umělých ostrovů ve výlučné ekonomické zóně a na volném moři jasně definuje ...Zobrazit celý příspěvek
Útesy nejsou území. Právo, povinnosti a konsekvence svobodného zřizování a využívání umělých ostrovů ve výlučné ekonomické zóně a na volném moři jasně definuje Úmluva.
https://www.epravo.cz/top/zako...
To je tak vše, co k tomu mohu říct.Skrýt celý příspěvek"Útesy nejsou území. Právo, povinnosti a konsekvence svobodného zřizování a využívání umělých ostrovů ve výlučné ekonomické zóně" Teda, tolik lží v jedné větě jsem od Tebe už ...Zobrazit celý příspěvek
"Útesy nejsou území. Právo, povinnosti a konsekvence svobodného zřizování a využívání umělých ostrovů ve výlučné ekonomické zóně"
Teda, tolik lží v jedné větě jsem od Tebe už dlouho neviděl, a to jsem od Tebe zvyklý na ledacos.
1) Spratlyovy ostrovy nejsou žádné útesy, ale regulérní ostrovy (dohromady mají 5km^2, tedy ), tedy území větší než např. Monako.
2) Neleží v Čínské výlučné ekonomické zóně. Viz např. rozhodnutí
Stálého rozhodčího soudu v Haagu.
3) Vůbec tedy nejde o využívání umělých ostrovů ve výlučné ekonomické zóně Číny, jak tu lžeš, ale o obsazování cizího území mimo Čínské výsostné vody.
Můžeš se třeba postavit na hlavu a nazývat ocas psa nohou, ale jen Tím dokazuješ jedno: že Čínu hájí jen lidé, kteří - stejně jako Čína - se nestydí lhát. Sorry.Skrýt celý příspěvek
S Ruskem se jednat po dobrém moc nedá. Uznávají sílu a soupeření. Na to si sice stavět nějak dá, ale ne v případě, že každý dělá něco jiného. Někdo v EU nastaví pravidla no a stačí ...Zobrazit celý příspěvek
S Ruskem se jednat po dobrém moc nedá. Uznávají sílu a soupeření. Na to si sice stavět nějak dá, ale ne v případě, že každý dělá něco jiného. Někdo v EU nastaví pravidla no a stačí jeden či pár států, kteří si nastaví pravidla jinak a je to v p.... Viz Zeman, který jim leští kliky jako snad nikdo jiný na světě. Paradoxně by jednotný přístup, byť i tvrdý přístup, byl dlouhodobě prospěšný i pro Rusko. On i Putin hraje především pro sebe a svou moc a země jako taková je pro něj asi důležitá, ale až druhořadá.
Jinak souhlas, s Čínou nějakou rozumnou řeč mít musíme, ale aktuální stav, který byl ještě navíc zpečetěn smlouvou je plivnutím do tváře.Skrýt celý příspěvekVidíš, kdyby ses pobavil s německými businessmany a politiky, budou mít na jednání s Rusy podstatně jiný pohled. Mají je rádi, respektují je. Naopak Čechy obecně považují za ...Zobrazit celý příspěvek
Vidíš, kdyby ses pobavil s německými businessmany a politiky, budou mít na jednání s Rusy podstatně jiný pohled. Mají je rádi, respektují je. Naopak Čechy obecně považují za podlézavé slabochy. A kromě toho, že děláme, co se po nás chce, tak je nezajímáme.
A i v našem případě platí pro Rusy to samé, co pro Čínu. Také se s nimi musíme nějak domluvit. A zjevně to lidé z oborů, které na nich plně závisí, bez problémů zvládají. Slyšel jsi někdy o problémech s dodávkami paliva pro JE? Stížnosti z Čepra, Unipetrolu atd...?Skrýt celý příspěvekAno jasně. Danny velký znalec bussinesu promluvil. " Slyšel jsi někdy o problémech s dodávkami paliva pro JE? Stížnosti z Čepra, Unipetrolu atd...?" Ano, slyšel jsem hromadu ...Zobrazit celý příspěvek
Ano jasně. Danny velký znalec bussinesu promluvil.
" Slyšel jsi někdy o problémech s dodávkami paliva pro JE? Stížnosti z Čepra, Unipetrolu atd...?"
Ano, slyšel jsem hromadu stížností na to, jak ruské firmy nejsou schopny dokončit PAKs, slyšel jsem nemálo firem, které se z Ruska stáhly, protože Rusové neplnili své závazky.
". Také se s nimi musíme nějak domluvit."
Musíme? Kdo nás nutí? Teda kromě Zahradila a trollů na diskusích?Skrýt celý příspěvek
Nevidím dôvod aby EÚ bojovala s Čínou o post geopolitického lídra. Geopolitický líder musí mať niečo viac ako len výkonnú ekonomiku (paradoxne toto jediné superveľmoc ZSSR nemal). ...Zobrazit celý příspěvek
Nevidím dôvod aby EÚ bojovala s Čínou o post geopolitického lídra. Geopolitický líder musí mať niečo viac ako len výkonnú ekonomiku (paradoxne toto jediné superveľmoc ZSSR nemal). Geopolitický líder musí mať v prvom rade schopnosť politicky vplývať na iné krajiny. A ako vojensky, tak aj ekonomicky a politicky. Nemôžem si spomenúť, aký atribút z týchto troch EÚ momentálne spĺňa.Skrýt celý příspěvek
Stejně jako europoslanec a konzervativec József Szájer z Orbánova Fideszu přistižený s kalhotama dole na gayparty tvrdil, že se jedná o zpravodajskou hru, tvrdí totéž i ...Zobrazit celý příspěvek
Stejně jako europoslanec a konzervativec József Szájer z Orbánova Fideszu přistižený s kalhotama dole na gayparty tvrdil, že se jedná o zpravodajskou hru, tvrdí totéž i konzervativec Zahradil přistižený s kalhotami dole v čínském ekonomickém nevěstinci. U Zahradila je možná ta zmínka o tajných službách skutečně na místě, ulpělo na něm podezření, že by mohl předávat čínské protistraně citlivé informace, ke kterým měl z titulu své funkce v Europarlamentu přístup. Ale už je to prý vyvrácené, teda sice jen prohlášením samotného Zahradila … ale prý na to můžeme zapomenout. Já bych s tím zapomínáním tak nespěchal.Skrýt celý příspěvek
Hodit na někoho špínu je v dnešní době, pomoci spřátelených médií, to nejjednodušší. Zvláště ,když vám zveřejňující server (Politico) neumožní se na jejich stránkách bránit.
Hodit na někoho špínu je v dnešní době, pomoci spřátelených médií, to nejjednodušší. Zvláště ,když vám zveřejňující server (Politico) neumožní se na jejich stránkách bránit.
Jasně, sinopsis.cz zahradilovi taky zabránil vyjádřit se na svých stránkách.
Jasně, sinopsis.cz zahradilovi taky zabránil vyjádřit se na svých stránkách.
Asi nechápete psaný text, ta špína na Zahradila vyšla ze serveru Politico, který vychází v Bruselu, nechápu, proč by se měl obhajovat v sinopsisu? Vaše "zkratky" jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Asi nechápete psaný text, ta špína na Zahradila vyšla ze serveru Politico, který vychází v Bruselu, nechápu, proč by se měl obhajovat v sinopsisu? Vaše "zkratky" jsou sradnovní!Skrýt celý příspěvek
Ano, s chápáním psaného textu máte evidentně problém. Zkuste si vygooglit články o zahradilovi mimo jiné na Sinposisu. Zjistíte, že stejný názor na zahradilovo čínské ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, s chápáním psaného textu máte evidentně problém. Zkuste si vygooglit články o zahradilovi mimo jiné na Sinposisu. Zjistíte, že stejný názor na zahradilovo čínské podržtaškovství nemá jen Politico.Skrýt celý příspěvek
Pavlíku, sinopsis je zjevně něco jako Šarfovo fórum 24. ty žblebty nemá smysl ani komentovat. Stačí se podívat, z jakých zahořklých plemen se skládá jejich vedení. Navíc - ...Zobrazit celý příspěvek
Pavlíku, sinopsis je zjevně něco jako Šarfovo fórum 24. ty žblebty nemá smysl ani komentovat. Stačí se podívat, z jakých zahořklých plemen se skládá jejich vedení. Navíc - vzhledem k funkci Zahradila je takové ratlíkovské poštekávání na úrovni ČR zbytečné, když on se pohybuje v V Europarlamentu! Atam je více čtené to ultralevičácké Politico.Skrýt celý příspěvek
.... chceš tvrdiť, že ľavicové médium bude "kvákať", ako Spokojné štáty pískajú? Tak dobre som sa už dlho nepobavil..... Mimochodom, v hádzaní špiny je dlhodobo najúspešnejší ...Zobrazit celý příspěvek
.... chceš tvrdiť, že ľavicové médium bude "kvákať", ako Spokojné štáty pískajú? Tak dobre som sa už dlho nepobavil.....
Mimochodom, v hádzaní špiny je dlhodobo najúspešnejší spolok zvaný KGB... desaťročia praxe sú na nezaplatenie.....Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...