Jan Zahradil: Základní omyl je pohlížet na Čínu euroamerickýma očima

Jan Zahradil: Základní omyl je pohlížet na Čínu euroamerickýma očima
Jan Zahardil (Zvětšit)

Europoslanec Jan Zahradil nedávno oznámil návrat do české politiky. V ODS hodlá zviditelnit konzervatismus a národovectví. Zajímalo nás, jak se dívá na současnou českou zahraniční politiku, rostoucí roli Číny i na svéhlavé působení Maďarska v mezinárodních vztazích.

Česká zahraniční politika je z velké míry symbolická, heslovitá, protkána řadou gest a zásadových postojů. Je ale „symbolická politika“ nutně kontraproduktivní? Není v tom určité racio, že „symbolická politika“ přeneseně podporuje naši bezpečnost a (nejen ekonomickou) prosperitu? Přeci nejde vše smrsknout jen do cynických obchodních vztahů. S Ruskem to nefungovalo.
Symboly jsou nepochybně důležité. Nicméně musí být podloženy reálnou analýzou, odhadem situace, předpokládanými výsledky. Jinak jde jen o prázdná gesta. A právě u menších zemí, jako je ČR, musí být zahraniční politika chytrá, předvídavá, flexibilní. Jinak budeme pouze pasivním objektem systému mezinárodních vztahů. Plané moralizování je k ničemu, to svede kdekdo.

Co říkáte následující tézi: Pokud opustíme své zásady, a nebudeme mít v zahraniční politice jakýsi „morální kompas“, pak můžeme vypočítavě měnit strany, jak se nám aktuálně hodí. Pak nebudeme předvídatelní, seriózní a důvěry-hodní.
Chceme prosazovat hlavně své národní zájmy nebo hlavně morální hodnoty? Tyto dvě kategorie totiž zdaleka nejsou totéž. Někdy, a to dost často, se dokonce ocitají v protikladu. Co pak upřednostníme? Abstraktní morální stanovisko, i když poškodí náš národní zájem, ekonomický, politický? To je věčný spor mezi politickým idealismem a „reálpolitikou“. Já jsem na straně toho druhého principu. Pokud jde o měnění stran, dějiny světové politiky jsou ho doslova plné. Včerejší spojenec se mění na dnešního rivala, aby zítra byl opět spojencem. To není nic neobvyklého. Jak zní jedno okřídlené heslo (parafrázuji): „Státy nemají spojence, jenom zájmy“. 

Kritizujete české politiky za jejich vyhraněný postoj vůči Číně. Tento postoj skutečně poškozuje naše obchodní vztahy s Čínou. Například Francie nebo Německo tak vyhraněné proti Číně nejsou. Co když se ale tyto velké evropské země s Čínou pletou stejně, jako s Ruskem? Před únorem 2022 nás také obviňovali z vyhraněné ruso-fobie. A oni se spletli, my ne. Nemají se tedy ve vztahu k Číně přizpůsobit oni nám, a ne naopak?

Evropa nemá, na rozdíl od USA, zapotřebí soutěžit s Čínou o globální prvenství. Jsme v úplně odlišné geografické i geopolitické pozici. Proto také, na rozdíl od USA, EU hovoří o de-risking, nikoliv o de-coupling. Naším základním omylem je to, že neustále pohlížíme na Čínu euroamerickýma očima. A v naší části Evropy se dokonce úplně snažíme kopírovat americkou rétoriku, což působí i směšně. Dovolte mi ocitovat [odkaz] bývalého singapurského ministra zahraničí George Yeo, s nímž jsem nedávno dělal rozhovor :

„Čína vidí multipolární svět jako neodvratný. Nemyslím, že by Číně vadilo postavení USA jako prvního mezi rovnými - pokud to nebude znamenat tlak na Čínu. Z mnoha důvodů potřebujeme, aby USA stále byly schopny vůdcovství. Čína je příliš homogenní a zahleděná do sebe, než aby chtěla řídit svět. Proto kolem sebe během svých dějin vždy stavěla zdi. Nejen ty fyzické, jako Velkou čínskou zeď, ale také zdi kulturní, finanční, v oblasti internetu, ChatGPT a naposledy proti viru.

Multipolární svět ale není špatný ani pro USA. Současná americká politika udržení globální dominance vyčerpává zemi vojensky i finančně. A hůře, její tlak na jiné země se vrací zpět přímo do nitra americké společnosti a prohlubuje její rozpory. Lepší strategií je pro USA nechat se svět vyvinout do multipolární konfigurace, v níž stále mohou hrát vůdčí roli, jen citlivěji, méně silově.“

Takže naslouchejme více našim spojencům v Asii, oni rozumí Číně lépe, než my.

Bezpečností problém pro Českou republiku je jasný – Rusko. Jedinou relevantní silou odpuzující Rusko od využívání vojenských prostředků k dosažení svých politických cílů v Evropě, jsou Spojené státy. Evropa nemá vojenské schopnosti. A nezmění se to ani za deset let. Jak tedy můžeme ignorovat výzvy USA k proti-čínské jednotě, když jedině a pouze Spojené státy svou vojenskou silou garantují stabilitu (nezbytnou pro prosperitu) našeho regionu? Naše fyzická bezpečnost je důležitější než obchod.
Toto stanovisko vychází z teze, že USA mají trvalý zájem na svém silném angažmá v Evropě. Ale bude tomu tak i za 10, 20, 30 let? Nebo upřednostní Indo-Pacifik a nám řeknou, že geopolitické aranžmá v Evropě je naše, evropská věc? Izolacionismus v americké zahraniční politice sílí. Pak si možná budeme muset poradit sami. A ano, vzhledem k tomu, že Evropa nebude vojenskou mocností, srovnatelnou s USA, mohou nás čekat nepěkné kompromisy. Navíc geopolitická i ekonomická váha USA ve světě klesá a latentní antiamerikanismus je v evropské politice trvale přítomen. My jako bychom stále žili někde v 2. polovině 90. let, kdy na Hradě seděl Havel, v Bílém domě Clinton, americkou zahraniční politiku řídila Albrightová a nás brali do NATO. Rusko bylo na kolenou, Čína neznamenala nic, USA byly jedinou globální velmocí. Už tomu tak není. Mysleme tedy dopředu. Nebo chceme vytáčet spirálu eskalace s Čínou až k nějakému konfliktu? Co z toho budeme mít?

Nepodporujeme přeneseně přes Čínu Rusko? Ostatně existuje rusko-čínská vojenská aliance. Zatím symbolická, ale existuje. Náš region z Číny očividně velmoc neudělá. Ale Rusko, přítel a vojenský spojenec Číny, z nás chce mít svou kolonii. Viz výzva Lavrova o odsunutí NATO ze střední a východní Evropy – to je přímý útok na naši svrchovanost. Takové problémy Francie, Dánsko nebo Nizozemsko neřeší. Nemůžeme přeci podporovat někoho, kdo tiše souhlasí s kolonizaci našeho území. A pokud to někdo nechápe, nemáme se mu přeci přizpůsobit, ale donutit ho změnit názor.
A proč existuje rusko-čínská aliance? Proč jsme zatlačili Čínu k Rusku, místo abychom je drželi od sebe, jako to dokázaly USA za Kissingera, Nixona, ale i Cartera? Není to také naše chyba? Můžeme si stěžovat leda tak sami na sebe. Právě proto bychom, minimálně v Evropě, měli usilovat o nový modus vivendi s Čínou. Jedno bezpečnostní riziko, z Ruska, je pro nás až dost. 

Před válkou byla Čína druhý největší zahraniční investor na Ukrajině. Jak podle Vás Čína přistupuje k tomu, že Rusko ničí její investice na Ukrajině a poslalo Ukrajinu na jednoznačně západní (nevyhnutelně proti-čínskou) trajektorii?
S tímto hodnocením bych ještě vyčkal. Válka na Ukrajině neskončila, její výsledek může být předmětem různých spekulací a odhadů. Nemyslím, že Čína má v úmyslu Ukrajinu „odepsat“ jenom kvůli konfliktu s Ruskem. Možná budeme překvapeni, kdo všechno se bude podílet na poválečné obnově Ukrajiny, až k ní dojde. To bude opravdu obrovské sousto k přerozdělení.

Zajímá mě Váš pohled na hypotetickou situaci: Jak se Čína zachová v situaci úplného kolapsu a rozpadu Ruské federace? Udrží si vztahy s Moskvou nebo využije šance a „urve“ si svůj kousek územního koláče?
Kolaps Ruska opravdu není v čínském zájmu. Vytvořilo by to zónu nestability na jejích severních hranicích a tedy vázalo čínskou pozornost a kapacity tímto směrem. V čínském zájmu je spíše oslabené Rusko, na Číně do jisté míry ekonomicky závislé. Takto podle mého názoru bude Čína postupovat v tomto konfliktu.

Čína na jednu stranu deklaruje neutralitu, na stranu druhou pořád mluví o přátelství s Ruskem a z konfliktu viní Západ. Na straně jedné kupuje ruské suroviny a dodává do Ruska komponenty pro zbrojní průmysl, na stranu druhou nijak nebrání tomu, aby součástky pro drony masivně nakupovali i Ukrajinci. Není to náhodou tak, že by Číně ve skutečnosti vyhovoval, co nejdelší konflikt, který odvede pozornost Západu od Asie, vyčerpá Rusko a udělá z něj čínského vazala?
V podstatě je odpověď´ obsažena v té předchozí. Je to víceméně tak – a proč by to Čína nedělala? Není to její konflikt, je to konflikt mezi Západem a Ruskem. Tak proč jej nevyužít? Čili jsme opět u jádra věci – zapomeňte na moralistická kázání, tady jde o zájmy.

S Čínou si udržuje vřele vztahy Maďarsko. Řada lidí v ČR považuje Maďarsko za prototyp malého národa s vlastní nezávislou zahraniční politikou. Nevidím však, že by Maďarsko si oproti ostatním zemím v našem regionu vedlo extrémně lépe nebo dokonce nastavilo nějaké základy pro svou dlouhodobou prosperitu. Naopak, v USA vznikly mocenské kruhy nastavené proti Maďarsku. Těm se již podařilo zablokovat prodej raketometů HIMARS do Maďarska. Maďarsko nemá F-35 a na poválečné obnově Ukrajiny se podílet nebude… Nebo se pletu a Maďarsko má dospělejší a vyzrálejší pohled na zahraniční vztahy, než ČR?
Tohle je ovšem mylné hodnocení Orbána. Ano, v EU je izolován liberálními a levicovými vládami, ale konzervativci k němu mají daleko větší sympatie, bez ohledu na Ukrajinu. Stejně tak v USA je sice izolován demokratickou obamovsko-bidenovskou administrativou, ale tuto izolaci prolomil z druhé strany, když si vybudoval exkluzivní vztahy s pravicovou, trumpovskou částí Republikánské strany. Stačí připomenout opakované konference CPAC (Conservative Political Action Conference) v Budapešti. Čili pokud jde o Republikány, má Orbán daleko lepší vztahy s americkou politickou scénou a možnosti ji názorově ovlivňovat, než kdekterý evropský politik včetně ČR. To se mu může zúročit, pokud Republikáni vyhrají v roce 2024 prezidentské i kongresové volby. Mnozí pravicoví Republikáni totiž jeho odtažitý vztah k Ukrajině sdílejí, stejně jako jeho sociálně-kulturní konzervativní postoje.

A když už jsme u toho – jednou z největších krátkozrakostí české politické scény vždy byla naše jednostranná orientace na Demokraty, ať to byl Clinton, Obama nebo Biden. Republikány jsme v nejlepším případě tolerovali, jako GW Bushe, hlavně kvůli 9/11. Trumpa jsme úplně zavrhli jako nějakou deviaci, přestože měl v životopise českou stopu, kterou jsme mohli využít (jaký to kontrast se zdejším zbožštěním M. Albrightové!). Takže ve vztazích s USA jsme nejen udělali tuto strašidelnou chybu, ale stále v ní pokračujeme.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces

V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...

Jan Zahradil: Evropa nesoutěží s Čínou o pozici geopolitického lídra jako USA

Koncem prosince Evropská unie uzavřela s Čínou přelomovou bilaterální investiční dohodu CAI ...

Jana Černochová: Polsko je nejen blízkým spojencem, ale hlavně sousedem

Výrazná tvář Fialovy vlády i Občanské demokratické strany Jana Černochová před nedávnem prohlásila, ...

Petr Fiala: Kvalitní armáda je v demokratické zemi zárukou míru a bezpečnosti

S českým premiérem Petrem Fialou se známe někdy od přelomu let 1983/1984. V té době nynější předseda ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • TF_HU
  18:52 23.07.2023

  Já mu tleskám, dostane ODS tam, kde je dnes ČSSD.

  Já mu tleskám, dostane ODS tam, kde je dnes ČSSD.

 • JerzyŔ
  16:08 22.07.2023

  Prosím co všichni máte porád s tou Čínou? Kšefty běží, investice běží. Kupujeme čínské trička, nářadí, nábytek, stroje, počítače, ledničky, soláry, vstřikovače, léky, zdravotní ...Zobrazit celý příspěvek

  Prosím co všichni máte porád s tou Čínou? Kšefty běží, investice běží. Kupujeme čínské trička, nářadí, nábytek, stroje, počítače, ledničky, soláry, vstřikovače, léky, zdravotní materiál, pneumatiky, nádobí, hračky, rejži, postelové matrace, prupisky.... . Firmy tam přesunují nebo i zcela přesunuly výrobu aut, jeřábů, vlaků (opravdických i modelových vláčků), letadel, co nepřesunuli, tak ztammaď aspoň kupujou množství komponentů, z Číny je všechno co denně i občasně používáme - doma, v práci, při zábavě.
  Jako jo já vím - lidská práva, Tchajwan, Tibet, Čínsko-Indické spory, čínští komunisté, aktivity v Jihočínském Moři, nelegální kopírování výrobků, policejní stát - dělají nám různé neplechy ti Číňánci. Teda já já jsem tam nebyl, ale všude to píšou, tak to asi tak bude pravda. No, ale zase - jsou různé státy, kde taky nejsou zrovna svatí a celkem to nevadí, že jo, tak u tej Číny bychom taky mohli přimhouřit oči. Nebo ne?
  Nebo dobrá tedy, abych nebyl nařčen z pročínského lobbingu, tak co mám dělat, abych tu Čínu jakože nepodporoval. Poraďte hlavně vy, co tak nějak si myslíte, že bychom se měli mít proti Číně minimálně na pozoru. Jak žijete, co kupujete? Máte vlastní hospodářství, ze kterého se uživíte, pěstujete len, z něho máte oblečení, a tak z Číny nic ale opravdu nic nedovážíte, nekupujete? A pracujete ručně (protože i v zemědělských strojích je většina komponentů z Číny)?
  Jasně nějaký ten obstarožní počítač, tiskárnu a tak mít musíte aspoň na to vyplnění daní a různých byrokratických papírů, které zemědělci musí vyplňovat, to bych chápal.
  Teď mám fasovat nový počítač ve firmě s příslušenstvím. Myslíte, že když ho odmítnu z poukazem na (ne)podporu Číny, že to bude správný první krok? Aspoň krůček? Mám podezření, že ho pak dají kolegovi.
  Nebo teď má dcera letět do zahraničí - řeknu ji, ať to odřekne - do Airbusů se dosti komponentů vyrábějí v Číně, a vůbec ten rezervační a provozní systém na letištích, to je všechno na čínských počítačích a tak.
  No ale, tam neuspěju - to mě aj s mámou pošlou někam .... .
  No tak poraďte, jak tu Čínu srazit na kolena.
  Už to mám - plánujeme měnit matrace - už jsou takové proleželé propocené. Tak navrhnu doma, že je pořádně vyčistíme, vykartáčujeme, vydezinfikujeme, a ještě vydrží. To je nápad!Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   21:26 22.07.2023

   No přece spojenci našich spojenců jsou i naši spojenci.
   SA,SAE,Katar,Kuvajt,Turecko....
   Samé vyhlášené demokracie.

   No přece spojenci našich spojenců jsou i naši spojenci.
   SA,SAE,Katar,Kuvajt,Turecko....
   Samé vyhlášené demokracie.

 • Misonek 76
  12:25 22.07.2023

  At se na me nikdo nezlobi ale presne tohle se rikalo a pouzivalo vuci rusku a jak to dopadlo. On vlastne rika presne to co se rikalo cela leta ohledne ruska. A kam to vse doslo ...Zobrazit celý příspěvek

  At se na me nikdo nezlobi ale presne tohle se rikalo a pouzivalo vuci rusku a jak to dopadlo. On vlastne rika presne to co se rikalo cela leta ohledne ruska. A kam to vse doslo vidime uz vic jak rok.Skrýt celý příspěvek

 • LNTecho
  01:05 22.07.2023

  Nerozumím proč takovému provařenému trapákovi dává někdo prostor pro jeho žvásty, kterým ani on sám nerozumí..

  Nerozumím proč takovému provařenému trapákovi dává někdo prostor pro jeho žvásty, kterým ani on sám nerozumí..

 • KaosKommand696
  17:12 21.07.2023

  za tuhle uroven analyzy bych vyhodil studenta na prislusnym oboru od zkousky uz na bakalari.. proc tihle geopolitici amateri umi jen spatne citovat mearsheimera, krerej je sam ...Zobrazit celý příspěvek

  za tuhle uroven analyzy bych vyhodil studenta na prislusnym oboru od zkousky uz na bakalari.. proc tihle geopolitici amateri umi jen spatne citovat mearsheimera, krerej je sam pripad sam pro sebe?Skrýt celý příspěvek

 • Tonda
  09:25 21.07.2023

  Neznáte někdo nějaký politologický termín pro člověka se sympatiemi k autoritářským režimům? Protože to je zjevně pan Zahradil. Konzervativci jsou myslím demokraté, k těm bych ho ...Zobrazit celý příspěvek

  Neznáte někdo nějaký politologický termín pro člověka se sympatiemi k autoritářským režimům? Protože to je zjevně pan Zahradil. Konzervativci jsou myslím demokraté, k těm bych ho tedy neřadil. .... I když ty sympatie jsou spíš dány vidinou prospěchu....
  Spíš by se to tedy dalo definovat, jako že ho nezajímá nikde nic a nikdo, kdo nepřinese nic pro jeho (byznys není úplně správné slovo) prospěch a prospěch jeho sympatizantů a naopak ho zajímá kdokoliv, z koho ten prospěch cítí bez ohledu na to, co dělá. Takový ten "já, já, já" a "po nás potopa".... Nedokážu to přesně vyjádřit, ale .... čiší z něj sobectví a nezájem o druhé ˇtím víc, čím jsou dál od něj v prostoru, v čase i v penězích....Skrýt celý příspěvek

  • Tonda
   10:13 21.07.2023

   Už mě to napadlo. On je (pravicový?) oportunista. Wiki: Oportunismus (z lat. opportunus, příznivý, popř. anglického opportunity, příležitost) je způsob jednání a rozhodování, ...Zobrazit celý příspěvek

   Už mě to napadlo. On je (pravicový?) oportunista.
   Wiki: Oportunismus (z lat. opportunus, příznivý, popř. anglického opportunity, příležitost) je způsob jednání a rozhodování, které se neřídí vlastními zásadami, nýbrž se přizpůsobuje vnějším okolnostem, příležitostem a výhodám z toho kterého rozhodnutí.
   Odhlédneme-li od toho, že pojem "pravicový oportunista" používali hlavně komunisté pro nálepkování svých názorových oponentů, tak na něj to myslím docela sedí....Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:41 21.07.2023

   /Neznáte někdo nějaký politologický termín pro člověka se sympatiemi k autoritářským režimům?/
   Je to takzvaný Trumpův syndrom.

   /Neznáte někdo nějaký politologický termín pro člověka se sympatiemi k autoritářským režimům?/
   Je to takzvaný Trumpův syndrom.

 • Jirosi
  21:04 20.07.2023

  Jak ctu komentare, tak me to jen utvrzuje v nazoru. Tenhle pan pochopil, ze RF, stejne jako Cina tady potrebuji nekoho kdo tu bude vypoustet jejich nazory. Takove ty blbosti co ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak ctu komentare, tak me to jen utvrzuje v nazoru.
  Tenhle pan pochopil, ze RF, stejne jako Cina tady potrebuji nekoho kdo tu bude vypoustet jejich nazory. Takove ty blbosti co padali z Klaus st., nebo Zemana.
  Klaus to chtel predat synovi, ale ten to krapet prehnal.
  Proste kluci plati lepe nez Brusel...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:06 20.07.2023

  ODS je stranou, které by rozhodně prospělo, aby se ze současné nepohlavní neidentické eurofilcké pozice někam posunula a čím dříve to bude, tím méně je to bude bolet a nemusí to ...Zobrazit celý příspěvek

  ODS je stranou, které by rozhodně prospělo, aby se ze současné nepohlavní neidentické eurofilcké pozice někam posunula a čím dříve to bude, tím méně je to bude bolet a nemusí to jít až do takových extremů. ČR rozhodně nepotřebuje fialové spojaře nové generace vysílající signály jako aštar šeram, ale potřebujeme v politice osobnosti, které se nebudou bát nazývat věci a problémy bez strachu o to, že přitom popudí někoho z LGBTQ komunity nebo nějaké bezpohlavní psychicky nemocné individuum.

  ... U rozhovorů, kde jsou dotazy skoro tak dlouhé, jako odpovědi mi to připadá, že se autor spíše snaží vsugerovat svoje vlastní názory a postoje než, že jej zajímá názor hosta.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:28 20.07.2023

   Když to říkáte vy je jasné že ODS musí zůstat přesně tam kde je.

   Když to říkáte vy je jasné že ODS musí zůstat přesně tam kde je.

   • flanker.jirka
    17:36 21.07.2023

    :-) je to věc politického názoru, podle by měli být více vpravo a nebát se toho.

    :-) je to věc politického názoru, podle by měli být více vpravo a nebát se toho.

    • Pavel 1
     18:42 21.07.2023

     Pochlebováním číně se ovšem ODS víc doprava neposune.

     Pochlebováním číně se ovšem ODS víc doprava neposune.

    • Scotty
     19:58 21.07.2023

     Co je to víc na pravo?

     Co je to víc na pravo?

     • flanker.jirka
      07:15 23.07.2023

      Tak snad rozeznáte pravicovou politiku od levicové, nebo ne?

      Tak snad rozeznáte pravicovou politiku od levicové, nebo ne?

     • Scotty
      12:50 23.07.2023

      Co vy si pod tím představujete za konkrétní kroky a proč podle vás není ODS pravicová?

      Co vy si pod tím představujete za konkrétní kroky a proč podle vás není ODS pravicová?

 • Comorous
  19:50 20.07.2023

  Nemám jakékoliv pochybnosti, že by Zahradil nadále nakupoval suroviny z Ruska, kdyby na to měl vliv a Tchaj-wan by bez mrknutí oka odepsal a věnoval Číně, protože přece naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemám jakékoliv pochybnosti, že by Zahradil nadále nakupoval suroviny z Ruska, kdyby na to měl vliv a Tchaj-wan by bez mrknutí oka odepsal a věnoval Číně, protože přece naše národní zájmy. Je to bezzásadový oportunista, který se řídí heslem, že účel světí prostředky. Klidně by sestavil vládu s Babišem i Okamurou. Já mu říkám morální mrzák.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel 1
  18:15 20.07.2023

  "Proč jsme zatlačili Čínu k Rusku, místo abychom je drželi od sebe, jako to dokázaly USA za Kissingera, Nixona, ale i Cartera?" Zahradilovi trapně nedochází, že tenhle blábol je v ...Zobrazit celý příspěvek

  "Proč jsme zatlačili Čínu k Rusku, místo abychom je drželi od sebe, jako to dokázaly USA za Kissingera, Nixona, ale i Cartera?"
  Zahradilovi trapně nedochází, že tenhle blábol je v bledě modrém to samé co neustále omílají kremlem placení šašci na místní mediální komunisticko-spďácké scéně.
  Taky by si měl doplnit vzdělání. Od sebe je držela nenávist soudruha Maa k Chruščovovi a jeho následovníkům. Kissinger způsobil akorát to, že z USA do Číny přestěhovala významná část amerického průmyslu. To se ještě prohloubilo, když levičáci v USA prosadili přijetí číny do WTO, aniž by čína splnila všechny nezbytné podmínky. Důsledek tohoto zhovadilého kroku vidíme v současné závislosti západu na dovozu části průmyslových výrobků z číny.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   20:49 20.07.2023

   Můj oblíbený politik,politolog,spisovatel a filozof H.Kissinger vždy jednal ve prospěch Spojených států při jednání s Čínou,počínaje utajovaným setkáním s Čou En-lajem v roce ...Zobrazit celý příspěvek

   Můj oblíbený politik,politolog,spisovatel a filozof H.Kissinger vždy jednal ve prospěch Spojených států při jednání s Čínou,počínaje utajovaným setkáním s Čou En-lajem v roce 1971.
   To ostatní je založeno na nenažranosti byznysmenů,kteří hledali levnou pracovní sílu.Tím jsme se dostali do situace,kdy Evropa potřebuje Čínu,ne naopak.
   Je nepochopitelné,že jsme odkázáni na Čínu dokonce i surovinách na výrobu léků.Naší výhodou je pouze ministr Válek,jinak výborný tankista,ten svým alternativním pohledem na léčbu slunečními paprsky drží Čínu v šachu.Skrýt celý příspěvek

   • Pavel 1
    22:06 20.07.2023

    Kissinger především často věděl prd co jeho jednání přinese. Byznysmen musí jednat tak, aby zůstal konkurenceschopný. Diplomat a by neměl být oportunista zajímající se jen o ...Zobrazit celý příspěvek

    Kissinger především často věděl prd co jeho jednání přinese. Byznysmen musí jednat tak, aby zůstal konkurenceschopný. Diplomat a by neměl být oportunista zajímající se jen o prvoplánový politický zisk, ale měl by zvažovat veškeré a hlavně dlouhodobé důsledky svých jednání. Soudě dle zahradilových výroků není ani diplomat, ani byznysmen. Zahradil je takový politický vekslák 21. století.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     22:53 20.07.2023

     Kissinger měl za úkol zlepšit vztahy s Čínou a tím Sovětský svaz dostat do izolace a zabránit čínsko-sovětské snaze o světovou nadvládu.
     To se asi podařilo,ne.

     Kissinger měl za úkol zlepšit vztahy s Čínou a tím Sovětský svaz dostat do izolace a zabránit čínsko-sovětské snaze o světovou nadvládu.
     To se asi podařilo,ne.

     • Jirosi
      00:30 21.07.2023

      Opravdu vam prijde, ze se to vyresilo? Tzn. SSSR+Cina vs Cina+RF? Kde Cina je nasobne silnejsi, a jedine co nas zachranuje je politika jednoho ditete, a z toho plynouci ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravdu vam prijde, ze se to vyresilo?
      Tzn. SSSR+Cina vs Cina+RF?
      Kde Cina je nasobne silnejsi, a jedine co nas zachranuje je politika jednoho ditete, a z toho plynouci demografie. Jenze, za Cinou uz cekaji dalsi jako Indie.Skrýt celý příspěvek

     • ABC123
      08:16 21.07.2023

      Bol tam aj iny vazny dovod, zabranit aby Čína vtrhla do Vietnamu a nestalo sa nieco podobne ako v Kórei...
      Vid navstevu Nixona v Cine

      Bol tam aj iny vazny dovod, zabranit aby Čína vtrhla do Vietnamu a nestalo sa nieco podobne ako v Kórei...
      Vid navstevu Nixona v Cine

     • Pavel 1
      09:06 21.07.2023

      Vztahy mezi čínou a sssr byly na bodu mrazu i bez kissingera, tesile. Vždyť mezi sebou dokonce vedli válku.

      Vztahy mezi čínou a sssr byly na bodu mrazu i bez kissingera, tesile. Vždyť mezi sebou dokonce vedli válku.

 • Tomáš Hutla
  18:07 20.07.2023

  Zahradila vyloženě nemusím od jeho slov "absurdní lidskoprávní teorie" (ačkoliv nejsem úplný hardcore idealista), tady po jeho opakovaných slovech "konflikt" místo ruská agrese ...Zobrazit celý příspěvek

  Zahradila vyloženě nemusím od jeho slov "absurdní lidskoprávní teorie" (ačkoliv nejsem úplný hardcore idealista), tady po jeho opakovaných slovech "konflikt" místo ruská agrese nebo invaze se mi zvedá kufr.

  USA vytahují Evropu pravidelně z průšvihu, ať se to někomu líbí nebo ne. Je na místě být jejich silný a věrohodný spojenec, s Čínou mít tak nějak "diplomaticky chladné kladné vztahy". Koneckonců oni si víc váží jasných názorů než servilní podlézavosti (u které skočil Zeman a byl jim k smíchu).

  Tady ten šikula má bezpochyby velké politické zkušenosti, ale jeho hardcore linka "národní zájmy ne morální postoje" podle mě konci právě tou servilnosti.

  (jsem člen ODS a pana Zahradila uznávám jako zasloužilého člena, ale bohužel teď už "poněkud odkloněného" od toho, proč jsem před asi 4 lety 'vstúpil')Skrýt celý příspěvek

 • JVit
  18:02 20.07.2023

  Nejak si pan Zahradil protireci. Na jednu stranu rika ze nemame slepe nasledovat Americkou politiku vuci Cine. A pak kritizuje ze nepodporujeme Trumpa/Republikany. Ano toho Trumpa ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejak si pan Zahradil protireci.
  Na jednu stranu rika ze nemame slepe nasledovat Americkou politiku vuci Cine. A pak kritizuje ze nepodporujeme Trumpa/Republikany. Ano toho Trumpa a Republikany, kteri zahajil onu Americko/Cinskou obchodni valku, kterou by chteli aby se Evropa zucastnila taky.Skrýt celý příspěvek

 • dalík
  16:59 20.07.2023

  Zahradilovy letité kecy o národních zájmech. Jenom nikdy neřekl jaké vlastně jsou. Je to pozůstatek Klausova národovectví v ODS. Nedokázal jsem dočíst do konce. Takový druhý Orbán. Zobrazit celý příspěvek

  Zahradilovy letité kecy o národních zájmech. Jenom nikdy neřekl jaké vlastně jsou. Je to pozůstatek Klausova národovectví v ODS. Nedokázal jsem dočíst do konce. Takový druhý Orbán.Skrýt celý příspěvek

 • lychnis
  16:15 20.07.2023

  Tohle jsem doposlouchat nezvládl. Je to stejný užitečný idiot, jako proruští anální alpinisti. Lidé jako on nás klidně zaprodají totalitní despocii provádějící genocidu vlastního ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle jsem doposlouchat nezvládl. Je to stejný užitečný idiot, jako proruští anální alpinisti. Lidé jako on nás klidně zaprodají totalitní despocii provádějící genocidu vlastního obyvatelstva. Symbolizuje to nejodpornější, co se na okraji "konzervativní pravice" najde. V ODS se už snad jen setrvačností, reálně patří do SPD, anebo, lépe, na smetiště dějin.Skrýt celý příspěvek

  • Tomáš Hutla
   18:08 20.07.2023

   Viz můj koment člena ODS nahore teď...

   Viz můj koment člena ODS nahore teď...

 • Filur
  16:11 20.07.2023

  Otřesné. Opravdu těžké dilema co je pro naši zahraniční realpolitiku lepší ! Čína nebo Trump ? Nějaké hodnoty ,nebo tak něco ?

  Otřesné. Opravdu těžké dilema co je pro naši zahraniční realpolitiku lepší ! Čína nebo Trump ? Nějaké hodnoty ,nebo tak něco ?

 • krizzdenek
  16:07 20.07.2023

  No konzervativec každým coulem.

  No konzervativec každým coulem.

  • dalík
   17:21 20.07.2023

   Věřím, že ironie.

   Věřím, že ironie.

 • Scotty
  15:31 20.07.2023

  Osobně doufám že ODS zviditelní jeho vyloučení. Tyhle teze může jít rozvíjet do Trikolory. To je tak jeho úroveň. A zmiňovat CPAC kde vystoupil ruský agent Klaus a vrchní ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně doufám že ODS zviditelní jeho vyloučení.
  Tyhle teze může jít rozvíjet do Trikolory. To je tak jeho úroveň. A zmiňovat CPAC kde vystoupil ruský agent Klaus a vrchní pravicový konzervativec Babiš :) jen ukazuje jak odtržený od reality ten člověk je.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement007
  15:02 20.07.2023

  Nedokázal jsem to dočíst. Izolacionismus se šeredně vymstil USA a stejně tak by se vymstil EU. Čína sice nesousedí s Evropou, ale s Indií, Austrálií, Japonskem, Koreou, Vietnamem ...Zobrazit celý příspěvek

  Nedokázal jsem to dočíst. Izolacionismus se šeredně vymstil USA a stejně tak by se vymstil EU. Čína sice nesousedí s Evropou, ale s Indií, Austrálií, Japonskem, Koreou, Vietnamem se může fyzicky střetnout a samozřejmě přes Pacifik s americkými státy nebo evropskými državami v Tichém oceánu.
  Nevím, jestli je Zahradil tak slepý nebo chce škodit schválně, ale jasně směřuje k tomu stát se dalším kolaborantem typu Klaus.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:02 20.07.2023

  "Maďarsko nemá F-35" Madarsko F35 nemusi resit vzhledem k tomu, ze ma jinak napsanou smlouvu o pronajmu Gripenu. Letouny jim po konci zustanou. Trosku me prekvapuje, ze to ...Zobrazit celý příspěvek

  "Maďarsko nemá F-35"

  Madarsko F35 nemusi resit vzhledem k tomu, ze ma jinak napsanou smlouvu o pronajmu Gripenu. Letouny jim po konci zustanou.
  Trosku me prekvapuje, ze to dotazovatel nevi.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:45 20.07.2023

   Ovšem zájem tam byl.

   Ovšem zájem tam byl.

 • Ted Johnson
  14:50 20.07.2023

  Jen připomínám, že pan Zahradil je v čínském anusu zalezlý až po kotníky. Pokud si dobře pamatuji, tak se v souvislosti s jeho osobou řešilo i jakési podezření na možný únik ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen připomínám, že pan Zahradil je v čínském anusu zalezlý až po kotníky. Pokud si dobře pamatuji, tak se v souvislosti s jeho osobou řešilo i jakési podezření na možný únik citlivých informací do Číny.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2