Jana Černochová: Polsko je nejen blízkým spojencem, ale hlavně sousedem

Jana Černochová: Polsko je nejen blízkým spojencem, ale hlavně sousedem
Ministryně obrany Jana Černochová / Ministerstvo obrany České republiky (Zvětšit)

Výrazná tvář Fialovy vlády i Občanské demokratické strany Jana Černochová před nedávnem prohlásila, že koncepce výstavby Armády ČR je dobrou strategií. Problémem ovšem je, že její naplňování vázne. Jejím cílem je, aby armáda měla to, co potřebuje k plnění svých úkolů a spojeneckých závazků. Proto je nutné dosáhnout dvě procenta HDP, což má vznikající vláda v plánu do roku 2025, a je také třeba zrychlit a zefektivnit akviziční procesy.

Paní ministryně, pokud Bělorusko anebo Rusko napadne Polsko, má Armáda České republiky bezodkladně, tedy v řádu hodin nebo dne, dvou přijít polské armádě na pomoc bez ohledu na to, zda bude aktivován článek 5 NATO?
Já nepochybuji, že by v takovém případě byl článek 5 aktivován, ten přece mluví jednoznačně a neměli bychom v takovém případě váhat ani my, neboť právě podle článku 5 by šlo i o útok proti České republice. Tím spíš, že Polsko je nejenom naším blízkým spojencem, ale hlavně sousedem. Doufám, že Rusko i Bělorusko jenom provokují a Polsko nenapadnou. Nemyslím si, že by napadly přímo členský stát NATO, spíše využívají hybridní metody boje, aby destabilizovaly střední a západní Evropu.

Naše armáda je budována výhradně jako součást velících a řídících struktur NATO. Není to chyba? AČR se přece musí připravovat na každou eventualitu, i na případ, kdy se NATO stane neakceschopné díky přebujelé byrokracii a rozdílnosti bezpečnostních zájmů členských států.
Nepovažuji to za chybu. Vstupem do NATO jsme se rozhodli pro to, že naše obrana bude založena na kolektivním principu. Nebylo by efektivní přistupovat k tomu jiným způsobem, zvlášť když neplníme ani cíl dvě procenta HDP na obranu. Samozřejmě, stát se může cokoliv, ale varianta, že by NATO bylo neakceschopné, je málo pravděpodobná. Navíc to, že jsme součástí velících struktur NATO nikterak neoslabuje velící struktury Armády ČR. Není lepší a účinnější alternativa – NATO stojí na myšlence spolupráce a mnohdy vidíme, že funguje daleko flexibilněji a účinněji než jiné organizace, jako třeba EU. Jsem pro, aby si naše armáda udržela maximum schopností, ale zároveň platí, že její začlenění do NATO má výhodu získávání zkušeností, ať už v oblasti velení a řízení nebo nasazení. Budou-li všichni členové plnit to, k čemu se v rámci Severoatlantické aliance zavázali, nemám o její budoucnost obavy. A týká se to také nás samotných.

Polská vláda hodlá zvýšit počet vojáků na 250 000 a vytvořit tak druhou nejsilnější armádu v Evropě. Polsko tedy s vojenskou pomocí spojenců v případné válce s Ruskem počítá čím dál méně. Armádní noviny čtou i polští čtenáři. Co byste jim vzkázala? Může se Polsko spolehnout na pomoc NATO a České republiky?
Rozhodně si nemyslím, že jde o projev nedůvěry ke spojencům. Naopak, Polsko jedná podle článku 3 Severoatlantické smlouvy, který hovoří o individuální odpovědnosti za budování obrany. To, že se Polsko rozhodlo zvýšit počet vojáků, posílit a modernizovat svou armádu, je jen důkaz, že to myslí s vlastní obranyschopností vážně a nepovažuji to za nějaký ústup z aliance. Je to příklad i ostatním zemím, které své závazky neplní, a to včetně nás. Příklad, který vede k zamyšlení. Bezpečnost členských států se neobejde bez odpovědného a poctivého přístupu každého z nich. Našim polským sousedům bych mohla vzkázat, že se na pomoc České republiky v případě ohrožení jejich suverenity a územní celistvosti cizí mocností mohou spolehnout. Ať už půjde o zvládnutí napětí na jejich hranicích s Běloruskem, tak i o zvládnutí jiných nebezpečí, kterým by v budoucnu mohli čelit

V rámci polské divize má bojovat těžká mechanizovaná brigáda. Budete s armádou řešit nasazení pásových BVP a tanků v zahraničí, zejména na polsko-běloruské hranici a v Pobaltí? Mám na mysli problematiku přepravy těžké mechanizované brigády na místo určení a příslušnou logistiku pro udržení její bojeschopnosti.
Armáda má, nebo v případě připravovaného nasazení vypracovává, plány na přepravu a logistické zabezpečení nasazených vojáků a techniky. Jde o kombinaci národních a spojeneckých schopností v oblasti logistického zabezpečení.

Zabývala jste se vojenskou problematikou již dříve? Mám na mysli třeba dobu, kdy jste chodila na střední školu.
Když pominu cvičení civilní ochrany na základní škole, kdy jsme běhali s pytlíky na rukou a nohou po parcích, tak mi vojenská tematika příliš blízká nebyla. Na druhou stranu jsem nikdy nebyla „holčička s panenkou v ruce“. Ráda jsem pronikala i do světa kluků, který je drsnější, podobně jako armádní prostředí nebo i politika. Obranou a bezpečností se zabývám přes deset let, což není málo, a věřím, že to byla nepochybně dobrá průprava pro moji nastávající roli, kterou přijímám s pokorou a respektem.

I po desítkách let se vedou debaty o tom, zda se Československo mělo koncem třicátých let postavit Hitlerovi na odpor. Jaký je váš názor na tuto záležitost?
Je těžké a možná i trochu nefér tu situaci z dnešní perspektivy hodnotit. Nicméně věřím, že pokud by došlo na vojenský odpor, Československo by nebylo slabým soupeřem. Budování obranného systému za první republiky, stejně jako armády, má můj obdiv. Ten boj by byl zřejmě nakonec prohraný, protože bez spojenců bychom nedokázali Německo porazit, ale určitě bychom po nějakou dobu odolávali. Stálo by to však mnoho životů i materiálních ztrát, byť dopad na hrdost našeho národa a národní uvědomění by byl asi pozitivní. Ačkoliv nedošlo na boj, přesto vždy říkám, že Češi během druhé světové války dokázali, že jsou národem hrdinů – byla celá řada těch, kdo se nebáli riskovat své životy a postavili se na odpor. A ty je třeba připomínat spíš než říkat, že jsme nebojovali, protože to není pravda.

Před sedmi lety došlo k výbuchu ve Vrběticích. Se značným zpožděním byla pak česká veřejnost informována, že za explozí stojí ruské tajné služby. Byla podle vašeho názoru odpověď našeho státu na tento nesporný akt agrese dostatečná?
Ačkoliv se s většinou kroků vlády Andreje Babiše nemohu ztotožnit, v tomto případě měla moji plnou podporu. Vyhoštění diplomatů Ruské federace bylo správné a důvodné a jejich zastoupení v naší zemi bylo dlouhodobě nepřiměřené a nevyvážené. Škoda jen, že vláda nedokázala tuto věc efektivně komunikovat směrem k našim spojencům, jejichž reakce byla vlažná. To byla chyba. Zároveň chci připomenout, že vyhoštěním diplomatů to nekončí. Rusko stále nepřiznalo svou vinu a hlavně neodškodnilo naši zemi a její občany, kterých se tento akt státního terorismu dotkl.

Ruský prezident Putin vyhrožuje Ukrajině opět použitím síly. Měla by Česká republika ještě důrazněji podpořit úsilí Ukrajiny a Gruzie o přijetí do NATO?
Začnu odzadu. Rozhodnutí Ukrajiny a Gruzie stát se členem NATO je v prvé řadě zcela na nich a na alianci. Arogance a představa Ruské federace, že může suverénním státům diktovat, jaká spojenectví a bezpečnostní záruky mohou, nebo nemohou uzavírat, jsou zcela nepřijatelné. Česká republika v minulosti deklarovala ochotu Ukrajině a Gruzii pomoct. Společné vojenské cvičení sil NATO s Gruzií plánované v roce 2022, pomoc vyslaná Ukrajině v minulých letech, naše účast v zahraničních misích nebo naše nabídka pomoci Polsku jsou jasné příklady, že to s podporou našich partnerů myslíme vážně.

Paní ministryně, čím si krátíte volné chvíle, jaké jsou vaše koníčky?
Volných chvilek není mnoho, ale pokud to jde, mám ráda klidné večery s dobrou knihou, nebo naopak adrenalin. Věnuji se sportovní střelbě a potápění, což pro leckoho asi nejsou typicky ženské koníčky, ale pro mě to je relax. Samozřejmě mám ráda i cestování a poznávání krásných míst, ať už doma nebo v zahraničí. A v neposlední řadě, kdo by neměl rád posezení s přáteli se sklenkou dobrého vína.

Mgr. Jana Černochová se narodila v roce 1973 v Praze, kde žije celý život. Vystudovala bakalářský obor právo na Vysoké škole aplikovaného práva v Praze a magisterský program Mezinárodní teritoriální studia ve studijním oboru Mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě v Praze. Absolvovala také kurz celoživotního vzdělávání v oboru Bankovnictví a peněžní ekonomie na Fakultě financí a účetnictví VŠE v Praze. Před vstupem do politiky působila v bankovnictví. V roce 1998 se stala komunální političkou na plný úvazek, nejprve zástupkyní starosty MČ Praha 2 a od roku 2006 její starostkou. Od roku 2010 je poslankyní Parlamentu ČR a od roku 2021 ministryní obrany. Ve volném čase se věnuje potápění, sportovní střelbě, běhu, literatuře a historii.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky

Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...

Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces

V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...

Metnar: Čelíme terorismu, nelegální migraci, hybridním hrozbám a kyberútokům

Český ministr obrany Lubomír Metnar jako největší hrozby dneška vidí terorismus, nelegální migraci, ...

Lubomír Metnar: Výzvou je stabilní rozpočet a pružnější legislativa

„Kdokoliv bude v příští vládě ministrem obrany, měl by především zodpovědně a s maximální ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kamil
  13:26 10.01.2022

  Přes určité vzájemné spory zůstává Polsko i nadále našim nejbližším spojencem a přítelem.

  Přes určité vzájemné spory zůstává Polsko i nadále našim nejbližším spojencem a přítelem.

  • Nesher
   13:33 10.01.2022

   No nevím, když polská vláda kvůli regionálnímu sporu rozpoutá v PiS ovládaných médiích protičeskou kampaň (doporučuji TVP) a to jen kvůli vnitropolitickým problémům.

   No nevím, když polská vláda kvůli regionálnímu sporu rozpoutá v PiS ovládaných médiích protičeskou kampaň (doporučuji TVP) a to jen kvůli vnitropolitickým problémům.

   • Torong
    13:39 10.01.2022

    Jak říkám. Opět Nesherův kolovrátek.

    Jak říkám. Opět Nesherův kolovrátek.

    • Nesher
     14:49 10.01.2022

     Dole ti to samé říká i čistokrevný Polák. Jinak neustále děláš jednu a tu samou chybu. Zaměňuješ PiS a Polsko. Jak říkám, až se dostane k moci to "první Polsko", tak tyhle problémy ...Zobrazit celý příspěvek

     Dole ti to samé říká i čistokrevný Polák. Jinak neustále děláš jednu a tu samou chybu. Zaměňuješ PiS a Polsko. Jak říkám, až se dostane k moci to "první Polsko", tak tyhle problémy se celkem snadno vyřeší. To jsou totiž úplně normální rozumní lidé.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:54 10.01.2022

     Není to snad pravda? Polský velvyslanec si dovolil říct že chápe český postoj k Turowu a byl okamžitě odvolán. Takže znovu u nás ti "nejlepší kamarádi" nemají ani velvyslance.

     Není to snad pravda? Polský velvyslanec si dovolil říct že chápe český postoj k Turowu a byl okamžitě odvolán. Takže znovu u nás ti "nejlepší kamarádi" nemají ani velvyslance.

 • ruleta
  12:24 10.01.2022

  #SorryJako, ale tohle je takový generický rozhovor dvou kamarádů, kteří se co 3 minuty poplácají po zádech jací jsou machři. Pomoc Ukrajině a odpověď? "Společné vojenské cvičení ...Zobrazit celý příspěvek

  #SorryJako, ale tohle je takový generický rozhovor dvou kamarádů, kteří se co 3 minuty poplácají po zádech jací jsou machři. Pomoc Ukrajině a odpověď? "Společné vojenské cvičení sil NATO s Gruzií plánované v roce 2022, pomoc vyslaná Ukrajině v minulých letech, naše účast v zahraničních misích nebo naše nabídka pomoci Polsku jsou jasné příklady, že to s podporou našich partnerů myslíme vážně." si dělá srandu? :D Žádná fakt důležitá otázka nepadla a odpovědi jsou takové už několikrát přežvýkané, připravené tak, že se budou měnit (udržitelnost 2% k HDP), letectvo?, BVP?, jednání RF vs USA raději ani nepadlo. Mimochodem před pár dny proběhlo americkým tiskem, že administrativa je připravena na kompromis ohledně vojáků a cvičení ve východní evropě - následně to administrativa dementovala, Polsko a pobaltské státy ihned reagovaly zamítavě - ČR? Nic. Rozhovor do Vlasty.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:00 10.01.2022

   A čo má povedať k rokovaniam Rusko - USA? Tam sa hraje najvyššia možná hra a my sa dozvieme tak maximálne výsledok, a aj to nie celý. Že ťa to štve? Tak si spomeň na Ukrajinu o ...Zobrazit celý příspěvek

   A čo má povedať k rokovaniam Rusko - USA? Tam sa hraje najvyššia možná hra a my sa dozvieme tak maximálne výsledok, a aj to nie celý. Že ťa to štve? Tak si spomeň na Ukrajinu o osude ktorej teraz v týchto chvíľach rokujú 2 úplne iné krajiny. USA urobia ústupky ak Rusko urobí ústupky v takej miere, že dokáže vyvážiť hodnotu ústupkov protistrany. A hodnoty budú dané prioritami strán.

   Osobne predpokladám, že sa dohodnú na zachovaní status quo. Teda Ukrajina ostane mimo NATO a EÚ, Rusko zase nepodnikne otvorenú inváziu, ale bude robiť to čo doteraz. Teda dá bude snažiť ekonomicky, morálne, technologicky a sociálne asanovať Ukrajinskú štátnosť a čakať, kedy sa systém zrúti sám.Skrýt celý příspěvek

   • 3ngelchen
    13:40 10.01.2022

    V tom tvém předpokladu já osobně postrádám ten ústupek ze strany Ruska.

    V tom tvém předpokladu já osobně postrádám ten ústupek ze strany Ruska.

    • Miroslav
     13:46 10.01.2022

     Povedzme si to otvorene, že Ukrajina je už zrejme stratená tak ako tak. Je to len otázka času kedy sa definitívne vrátia do područia Ruska. Invázia Ruska na Ukrajinu by celý proces ...Zobrazit celý příspěvek

     Povedzme si to otvorene, že Ukrajina je už zrejme stratená tak ako tak. Je to len otázka času kedy sa definitívne vrátia do područia Ruska. Invázia Ruska na Ukrajinu by celý proces len urýchlila. Bez podpory EÚ a USA sa Ukrajina sama Rusku neubráni. V každom prípade sa Rusko s USA dohodnú, ako vždy...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:31 10.01.2022

      s tímto poraženeckým přístupem by byl ztracený každý, jen když si Putin zadupe válenkama.

      s tímto poraženeckým přístupem by byl ztracený každý, jen když si Putin zadupe válenkama.

     • Miroslav
      16:26 10.01.2022

      Jura: Teraz ideály bokom. Myslíš, že to dopadne inak?

      Jura: Teraz ideály bokom. Myslíš, že to dopadne inak?

     • Jura99
      16:39 10.01.2022

      ano, myslím, že NATO odmítne drzé ruské požadavky, které nepatří do 21. století. Ukrajinci s napadením z Ruska počítají a strach nemají. Jsou to dobří vojáci a vědí za co budou ...Zobrazit celý příspěvek

      ano, myslím, že NATO odmítne drzé ruské požadavky, které nepatří do 21. století. Ukrajinci s napadením z Ruska počítají a strach nemají. Jsou to dobří vojáci a vědí za co budou bojovat.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:07 10.01.2022

      Ja netvrdím, že sa Ukrajinci nebudú snažiť keby k tomu došlo, ale buďme realisti. Dlho to nevydržia. Neber to ako porazeneckú náladu, ale s niečim proste nejde hnúť lebo to nemáš ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja netvrdím, že sa Ukrajinci nebudú snažiť keby k tomu došlo, ale buďme realisti. Dlho to nevydržia. Neber to ako porazeneckú náladu, ale s niečim proste nejde hnúť lebo to nemáš vo svojich rukách. A ČR to vo svojich rukách nemá. O tom rozhodne USA s Ruskom čo bude. Ber to ako fakt a budeš o dosť lepšie spávať. Nahovárať si, že pohnem svetom lebo tak je to správne je proste nemiestna idealizácia. To s porazeneckou náladou nemá nič spoločné. Porazenecká nálada sa týka len vecí ktoré môžeš reálne ovplyvniť a predsa to vzdáš.

      Môj osobný názor je, že Ukrajina je v tejto chvíli stratená. My sa tu síce smejeme z Ruska, že nemajú poriadne hajzle, že ich lietadlovka dymí jak horiaca skládka pneumatík, ale treba si povedať aj to, že Rusko má stále určitú ekonomickú a vojenskú silu na to, aby ovplyvňovalo svet (minimálne v našom priestore). Osobne neverím, že Rusko cúvne rovnako, ako neverím, že cúvne USA (minimálne naoko). Obe strany z toho musia vyjsť víťazne, a to znamená, že čierny Peter ostane v rukách Ukrajiny. Bol by som rád keby som sa mýlil, ale pragmaticky mi to tak vychádza.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:32 10.01.2022

      Miroslav: Rusko hraje drzý vabank, podobně jako Hitler. Rusko je ekonomicky slabé a konvenční armádu má sice silnou, ale staví na repasované technice 80tých let a sousto typu ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Rusko hraje drzý vabank, podobně jako Hitler. Rusko je ekonomicky slabé a konvenční armádu má sice silnou, ale staví na repasované technice 80tých let a sousto typu Ukrajina je velké, na invazi určitě nestačí těch +/- 100tisíc Rusů u hranic, regulérní UA armáda má 250tis. Ukrajinci jim připraví několik "doněckých letišť", které Kyborgové drželi pár měsíců. Rusové jednoznačně hrají hru, vyvinuli tlak, podpořili jej armádou (ale na útok slabou) a čekají, že oponent (NATO) se politicky podělá a couvne, jako ses, nezlob se, podělal ty.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:26 10.01.2022

      Jura99 Rusko bych nepodceňoval, v přepočtu na hlavu mají HDP nízké, ale pro případné válečné hospodářství mají podmínky výhodné. Mají zdroje všeho nutného pro válečnou výrobu a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Rusko bych nepodceňoval, v přepočtu na hlavu mají HDP nízké, ale pro případné válečné hospodářství mají podmínky výhodné. Mají zdroje všeho nutného pro válečnou výrobu a provoz. Pokud přejdou na válečný způsob hospodářství, tak to budou mít levné.
      Jediné co by Rusko mohlo přinutit myslet jinak je změna postoje Číny, která pro Rusko představuje velký alternativní trh, který si ze sankcí USA a EU nebude nic dělat. Ale to nepůjde bez jednání USA - Čína.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      21:41 10.01.2022

      Štvrtina ukrajiny možno. Ale väčšina ukrajincov bude rusov nenávidieť do konca života a škodiť im čo to ide.

      Štvrtina ukrajiny možno. Ale väčšina ukrajincov bude rusov nenávidieť do konca života a škodiť im čo to ide.

     • Klimesov
      07:41 11.01.2022

      Miroslav V podstatě chápu to co píšete, a částečně máte pravdu. To co popisujete je to čeho chce Rusko doopravdy docílit. A to je znovu si vynutit sféru vlivu. Prostě Rusko chce ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      V podstatě chápu to co píšete, a částečně máte pravdu.
      To co popisujete je to čeho chce Rusko doopravdy docílit. A to je znovu si vynutit sféru vlivu. Prostě Rusko chce zpět dobu SSSR. Což je ovšem trochu problém, protože ono to tak nějak nejde vrátit zpět. USA prostě nemůže dát Rusku žádné záruky ohledně Ukrajiny, protože Ukrajinu nevlastní. Ano můžou brzdit její vstup do NATO a do jiných mezinárodních institucí a dělat různé obštrukce, ale to je tak vše. Zakázat to Ukrajině nemohou, ani to aby se o vstup do NATO či EU snažili a tím pádem plnila jisté podmínky pro vstup, využívali pomoci skrze různé mezinárodní organizace a tím pádem se více a více vzdalovala nynějšímu Rusku a jeho politice. Otázka není jestli se Ukrajina dostane do EU nebo NATO, Ukrajina se tam nemusí dostat ani za 30 let. Ale už jen ta snaha, povede k tomu, že ta společnost bude stabilnější, silnější, nebude tolik náchylná na korupci a tím pádem tam Rusko nebude mít takový vliv, protože Rusové svůj vliv šíří primárně korupcí v nejvyšších kruzích. Samozřejmě vše bude záležet na tom, jestli se Ukrajině podaří provést potřebné reformy. A naši političtí představitelé, nebo političtí představitelé USA nemohou různým neziskovkám zakázat aby v tom Ukrajině nepomáhali pokud o to požádá.
      A v tom je problém těch Ruských požadavků. Putin jako správný šachový velmistr se tím dostal do slepé uličky a jediným východiskem z ní je, aby si před svým národem zachoval nějakou tvář a zachoval rétoriku velikého Ruska, je rozjet intenzivní konflikt na Ukrajině, což znamená intervenci Ruských vojsk. Prakticky svou politikou si Rusové naprosto sebrali prostor pro manévrování a jediné na co už můžou vsázet je to co dělají aby se sami vyhli intervenci, která pro Rusko nebude nijak přínosná. Snažit se skrz energetický a vojenský nátlak ukecat západní země aby Ukrajinu nepodporovali v jejich reformách. Což ale prostě bohužel západní země udělat nemohou. Nebo spíše bylo by to náročné a byly by sami proti sobě.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:44 11.01.2022

      flanker.jirka Rusko nikdo nepodceňuje, ale na druhou stranu Rusko není SSSR. Nemá jeho technickou, výrobní ani živou sílu. Dnešní Rusko by daleko náročněji nahrazovalo ztráty něž ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Rusko nikdo nepodceňuje, ale na druhou stranu Rusko není SSSR. Nemá jeho technickou, výrobní ani živou sílu.
      Dnešní Rusko by daleko náročněji nahrazovalo ztráty něž jak to mělo v plánu SSSR. Byť jejich propaganda to rozjíždí ve velkém a docela solidně oblbuje mladou generaci hlavně v malých městech a vesnicích, viz filmový dokument Provinční městečko E, ale i tak ta síla tam už taková není. I když pořád je poměrně velká.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      09:37 11.01.2022

      Klimesov: S tým súhlasím. Putin rozohral hru z ktorej môže vyjsť len ako porazený alebo ako hrdina. Nič medzi tým. Udržovanie korupcie a zamrznutý konflikt na východe je to, čo ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: S tým súhlasím. Putin rozohral hru z ktorej môže vyjsť len ako porazený alebo ako hrdina. Nič medzi tým. Udržovanie korupcie a zamrznutý konflikt na východe je to, čo Ukrajinu diskvalifikuje od členstva v EÚ a NATO. Ako ten tlak ustoja, je na nich. Bohužiaľ musím konštatovať, že Rusko na destabilizáciu Ukrajiny dokáže urobiť oveľa viac ako Ukrajina pre svoje blaho. Pokiaľ sa nič zásadné nezmení, Ukrajina tento tlak dlhodobo neustojí.

      Na druhej strane však musím povedať, že tlačiť Rusko do kúta nie je správna cesta. Aj plachá líška zaútočí ak ju palicou zaženiete do kúta a ona už nemá inú možnosť len útočiť (osobná skúsenosť)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:52 11.01.2022

      Miroslav. V tom je ten problém. Rusko z této situace nemůže vyjít jako vítěz. Putin si může pouze zachovat tvář, před svými lidmi, ale to je tak vše. Válkou na Ukrajině Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav.
      V tom je ten problém. Rusko z této situace nemůže vyjít jako vítěz. Putin si může pouze zachovat tvář, před svými lidmi, ale to je tak vše.
      Válkou na Ukrajině Rusko reálně nic nezíská, protože i kdyby se Rusku podařilo obsadit Ukrajinu celou, nepodaří se jim tam udržet vliv na věky a hlavně jednoduše. Doba už není jak v 19. století, kde se lidé smířili, že se stali majetkem jiného pána. Proto mnoho zemí rozšiřuje svůj vliv skrze ekonomiku a ekonomickou spolupráci.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:58 11.01.2022

      ps.: Samozřejmě, pokud západní země nepřistoupí na Ruskou hru. Pak by Rusko vzešlo jako vítěz.

      ps.: Samozřejmě, pokud západní země nepřistoupí na Ruskou hru. Pak by Rusko vzešlo jako vítěz.

     • Miroslav
      10:55 11.01.2022

      Ja si myslím, že udržať si status hrdiny pred vlastným národom je Putinov primárny cieľ a tomu aj podriadi celú taktiku hry. Všetko ostatné je len bonus. Nemôžeme sa na ruské ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja si myslím, že udržať si status hrdiny pred vlastným národom je Putinov primárny cieľ a tomu aj podriadi celú taktiku hry. Všetko ostatné je len bonus. Nemôžeme sa na ruské (Putinove) záujmy pozerať našou optikou.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      11:12 11.01.2022

      Miroslav. To samozřejmě máte pravdu, ale u těchto kroků je problém, že všeho do času. A prakticky Rusko před sebou tu krizi jen hrne a hrne a nedokáže jí reálně vyřešit. Nejprve ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav.
      To samozřejmě máte pravdu, ale u těchto kroků je problém, že všeho do času. A prakticky Rusko před sebou tu krizi jen hrne a hrne a nedokáže jí reálně vyřešit.
      Nejprve Krym, pak podpora separatistů a nyní reálný otevřený konflikt. Krátkodobě tím Putin získal. Z dlouhodobého hlediska ztrácí.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      19:02 11.01.2022

      Putin má jednoho obrovského nepřítele s kterým nemůže nikdy vyhrát a moc dobře to ví. Ten nepřítel se jmenuje čas. S každým dalším uběhlým dnem a měsícem se stále snižuje jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      Putin má jednoho obrovského nepřítele s kterým nemůže nikdy vyhrát a moc dobře to ví. Ten nepřítel se jmenuje čas. S každým dalším uběhlým dnem a měsícem se stále snižuje jeho šance nějak ovlivnit situaci na Ukrajině.Má čas do začátku olympiády v Pekingu,pak už bude nějaká intervence nemožná.Nepokoje v Kazachstánu vypukly v tu pro něj nejméně vhodnou chvíli.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      19:07 11.01.2022

      Miroslav: Akého hrdinu ? Aby rusko dokázalo ovládať ukrajinu po jej dobytí , muselo by tam vytvoriť buď teror ako za Heydricha v protektoráte alebo miestnych nejako rozmaznať. ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Akého hrdinu ? Aby rusko dokázalo ovládať ukrajinu po jej dobytí , muselo by tam vytvoriť buď teror ako za Heydricha v protektoráte alebo miestnych nejako rozmaznať. V prvom prípade by sa kompletne odkopali, takmer celý svet by ich mal za tyranov, ukrajinci by ich nenávideli. V druhom prípade pochybujem, že na to rusi majú peniaze protežovať ukrajinu. Nedokázali si získať ich srdce ani pred rokom 2014.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:15 10.01.2022

     Ak sa Rusko stiahne od ukrajinských hraníc, tak USA môžu vyhlásiť, že zachránili Ukrajinu od vojny. Síce je to taký alibizmus ktorý vo výsledku nič nemení, ale pre USA to bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Ak sa Rusko stiahne od ukrajinských hraníc, tak USA môžu vyhlásiť, že zachránili Ukrajinu od vojny. Síce je to taký alibizmus ktorý vo výsledku nič nemení, ale pre USA to bude skvelá reklama. Rozhodne si nemyslím, že by sa USA nechajú dotlačiť do toho, že sa stiahnú z EurópySkrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:43 10.01.2022

      Miroslav - usa sa asi nikdy z európy nestiahnu...ako my chceme podporovať ukrajinu technikou a dúfame že prípadná vojna sa udeje tam,tak amerike vyhovuje podporovať tak isto ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav - usa sa asi nikdy z európy nestiahnu...ako my chceme podporovať ukrajinu technikou a dúfame že prípadná vojna sa udeje tam,tak amerike vyhovuje podporovať tak isto krajiny v európe aby sa prípadný stret nato-rusko odohral v strede európy...na našu smolu ...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:14 10.01.2022

      USA sa s Ruskom vždy dohodnú. O to sa vôbec nebojím, že by sa nedohodli. Vojna nebude, ale niekto si to odsrať musí lebo všetci víťazmi byť nemôžu. V tomto prípade sa zrejme obeťou ...Zobrazit celý příspěvek

      USA sa s Ruskom vždy dohodnú. O to sa vôbec nebojím, že by sa nedohodli. Vojna nebude, ale niekto si to odsrať musí lebo všetci víťazmi byť nemôžu. V tomto prípade sa zrejme obeťou stane Ukrajina. Možno na ich smolu, ale na naše šťastie.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      21:54 10.01.2022

      HEKTOR: Preto by bolo lepšie, aby USA hrali menšiu rolu v Europe. Aby sa europa nestala ihriskom pre Rusko a američanov. Europa sa nesmie spoliehať na američanov a obranu aj ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Preto by bolo lepšie, aby USA hrali menšiu rolu v Europe. Aby sa europa nestala ihriskom pre Rusko a američanov. Europa sa nesmie spoliehať na američanov a obranu aj bezpečnostnú politiku si riadiť hlavne sama. Lenže to už ťažko pôjde, keď poliaci dávajú prednosť spolupráci s američanmi a nemci s rakúšanmi podrývajú energetiku bláznivými nápadmi a závislosťou na ruskom plyne.

      Zaujímavé je porovnať , čo rusi ponúkajú Ukrajine, myslím z hľadiska budúceho rozvoja. Tzv. mäkká sila. Bežných ľudí nezaujímajú primárne s kým budú vojensky v pakte , ale uživenie rodín. V tom je jednoznačne Europa príťažlivejšia ako Rusko. Rusko sa stáva skanzenom. Ale aj Europa v mnohom zaostáva proti Číne a USA.Skrýt celý příspěvek

  • kol274
   13:31 10.01.2022

   Je znát, že je to kariérní politička...Měla by dostat čas.Ale alibistické řeči, že výběrové řízení na BVP není v mašličkách nikoho nezajímají.

   Je znát, že je to kariérní politička...Měla by dostat čas.Ale alibistické řeči, že výběrové řízení na BVP není v mašličkách nikoho nezajímají.

  • ruleta
   13:53 10.01.2022

   Osobně považuji za skandální :D, že se bude jednat mimojiné o východní evropě - bez východní evropy a přitom administrativa deklarovala, že taková jednání nebudou. Započítam-li ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobně považuji za skandální :D, že se bude jednat mimojiné o východní evropě - bez východní evropy a přitom administrativa deklarovala, že taková jednání nebudou. Započítam-li pokusné balónky v americkém tisku, tak je to pro mne ještě více varovné.

   Jde mi o to, že já jako občan - bez ohledu na sílu a váhu USA, RF - neznám postoj vlády České Republiky. Na první pohled to vypadá, že je to ani nezajímá viz reakce Polska, pobalstských států, ale ne ČR. ČR může mít furt nějakou svou strategii - v rámci reagionu je stále dost spojenců, kde jako celek a podstatná část NATO - můžeme hovořit jednotně a tlačit na USA.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:11 10.01.2022

    Postoj ČR bude taký, že bude rešpektovať závery konferencie

    Postoj ČR bude taký, že bude rešpektovať závery konferencie

    • ruleta
     14:12 10.01.2022

     Jo, sorry, ale mne nezajímá Tvůj názor, ale postoj České Republiky.

     Jo, sorry, ale mne nezajímá Tvůj názor, ale postoj České Republiky.

     • Miroslav
      14:20 10.01.2022

      Ty si ešte nepochopil, že ČR nemá názor? Teda má, ale to nikoho nezaujíma a tak sa ho ani nedozvieš. Počká sa na výsledky konferencie a vydá sa stanovisko, že ČR rešpektuje tento ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty si ešte nepochopil, že ČR nemá názor? Teda má, ale to nikoho nezaujíma a tak sa ho ani nedozvieš. Počká sa na výsledky konferencie a vydá sa stanovisko, že ČR rešpektuje tento stav. Nemusíš byť frustrovaný. Oveľa silnejší geopolitickí hráči sú na tom presne tak istoSkrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:45 10.01.2022

      Miroslav - keď bude usa zaujímať názor čr (a iných spojencov),tak im ho povedia... :))

      Miroslav - keď bude usa zaujímať názor čr (a iných spojencov),tak im ho povedia... :))

     • Miroslav
      17:17 10.01.2022

      HEKTOR: Asi tak. Netreba sa zbytočne frustrovať tým, že ČR si nemohla povedať svoje. USA to možno skonzultovali tak s Nemeckom a Francúzskom, ale tam to niekto aj skončilo (a ani ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: Asi tak. Netreba sa zbytočne frustrovať tým, že ČR si nemohla povedať svoje. USA to možno skonzultovali tak s Nemeckom a Francúzskom, ale tam to niekto aj skončilo (a ani tým by som si nebol celkom istý). Toto nie je naša hra. My sme len diváciSkrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:01 10.01.2022

   Tak rozhovor je takový odlehčenější. Mohli třeba probrat akviziční plány na letošek. Ovšem zrovna k pomoci Ukrajině nevím co by jste chtěl slyšet jiného. Co se bude dít s BVP je v ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak rozhovor je takový odlehčenější. Mohli třeba probrat akviziční plány na letošek. Ovšem zrovna k pomoci Ukrajině nevím co by jste chtěl slyšet jiného.
   Co se bude dít s BVP je v nejbližší době jasné. Do cca. třech měsíců má vzniknout právní analýza ze které bude vycházet další postup. Letectvo to je na samém začátku a čeká se na doporučení vojáků.
   Před pár dny proběhlo tiskem že je Rusko zklamáno z přístupu NATO. Takže co probíhá tiskem není naprosto důležité. Jisté je že Černochová o tom vyjednávat nebude.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  12:11 10.01.2022

  Paní ministryně neumí anglicky. A stačila by komunikativní B2.

  Paní ministryně neumí anglicky. A stačila by komunikativní B2.

  • The88
   15:55 10.01.2022

   Proto jsou Polaci nejdulezitejsi spojenec - s ostatnima se nedomluvi

   Proto jsou Polaci nejdulezitejsi spojenec - s ostatnima se nedomluvi

  • Scotty
   18:02 10.01.2022

   Říká že je na úrovni B1. Ovšem to nepovažuji za nejdůležitější schopnost ministra obrany na naší úrovni.

   Říká že je na úrovni B1. Ovšem to nepovažuji za nejdůležitější schopnost ministra obrany na naší úrovni.

   • ruleta
    00:48 11.01.2022

    Rozdíl mezi B1 a B2 je nekonečný vesmír. Stupnice everopského referenčního rámce není lineární.

    Rozdíl mezi B1 a B2 je nekonečný vesmír. Stupnice everopského referenčního rámce není lineární.

 • flanker.jirka
  11:55 10.01.2022

  Zvláštní, že v souvislosti s ČR se při rozhovorech s politiky skáče alibisticky rovnou na článek 5 a ignoruje se článek 3.
  Článek 3 se ČR netýká???

  Zvláštní, že v souvislosti s ČR se při rozhovorech s politiky skáče alibisticky rovnou na článek 5 a ignoruje se článek 3.
  Článek 3 se ČR netýká???

 • kol274
  11:49 10.01.2022

  Polsku samozřejmě pomoct musíme, ale nevím jestli těžká mechanizovaná brigáda by v současném stavu nějak pomohla. Škoda, že nebyla otázka na politické náměstky a tendr na nová ...Zobrazit celý příspěvek

  Polsku samozřejmě pomoct musíme, ale nevím jestli těžká mechanizovaná brigáda by v současném stavu nějak pomohla. Škoda, že nebyla otázka na politické náměstky a tendr na nová BVP.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:49 10.01.2022

   Jaký je problém s politickými náměstky? Tendr na BVP bude v nějaké formě pokračovat.

   Jaký je problém s politickými náměstky? Tendr na BVP bude v nějaké formě pokračovat.

 • Takeda
  11:24 10.01.2022

  Ale i když to přepočtete na počet obyvatel, tak bychom měli přidat, ne?

  Ale i když to přepočtete na počet obyvatel, tak bychom měli přidat, ne?

  • flanker.jirka
   12:01 10.01.2022

   To rozhodně, ale v jaké formě?
   Má smysl to navyšovat vše profesionálními vojáky, když víme, že nábor se donekonečna dařít nebude?
   Sám jsem zastáncem toho jít na to jako Švédsko.

   To rozhodně, ale v jaké formě?
   Má smysl to navyšovat vše profesionálními vojáky, když víme, že nábor se donekonečna dařít nebude?
   Sám jsem zastáncem toho jít na to jako Švédsko.

   • Torong
    13:31 10.01.2022

    A opět kolovrátek o povinné vojně... Ach jo...

    A opět kolovrátek o povinné vojně... Ach jo...

    • Miroslav
     13:55 10.01.2022

     Povinná vojna by bola málo efektívna v pomere k vynaloženým prostriedkom. Skôr mi vadí (platí u vás aj u nás), že sa všetko podriaďuje tomu, že niekto príde na pomoc a ako keby ...Zobrazit celý příspěvek

     Povinná vojna by bola málo efektívna v pomere k vynaloženým prostriedkom. Skôr mi vadí (platí u vás aj u nás), že sa všetko podriaďuje tomu, že niekto príde na pomoc a ako keby vôbec nikto nerátal s tým, že nikto prísť nemusí. Načo tanky? Nemecko má tanky tak my svoje zrušíme... Načo stíhačky? Stačí 14, veď Francúzsko má stíhačky...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:31 10.01.2022

      Doufám, že současná krizová situace Ukrajiny probere naše politiky a začnou reálně přemýšlet nad tím co a jak se má pro obranu státu realizovat. Jak jsem to tu výše zmínil, jít po ...Zobrazit celý příspěvek

      Doufám, že současná krizová situace Ukrajiny probere naše politiky a začnou reálně přemýšlet nad tím co a jak se má pro obranu státu realizovat.
      Jak jsem to tu výše zmínil, jít po tom, že existuje článek 3 smlouvy a musíme být primárně sami schopni se bránit.
      Běžte říct finům a švédům, že jednají neefektivně. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      07:06 11.01.2022

      V prvom rade chýba infraštruktúra na zavedenie PVS. Napríklad u nás v meste celkom zrekonštruované kasárne s rozsiahlym cvičiskom a autoparkom v centre mesta zbúrali a dnes tam ...Zobrazit celý příspěvek

      V prvom rade chýba infraštruktúra na zavedenie PVS. Napríklad u nás v meste celkom zrekonštruované kasárne s rozsiahlym cvičiskom a autoparkom v centre mesta zbúrali a dnes tam stojí TESCO. Pozemok prešiel do majetku mesta a to ho predalo. A teraz ako? Pozemok vyvlastníme, Tesco zbúrame a ideme opäť stavať kasárne? Ťažko si zo viem predstaviťSkrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      18:52 11.01.2022

      Miroslav : Najlepšie sú kasárne v strede mesta, kde je málo miesta na uskladnenie techniky a v prípade chaosu by bol problém sa hnúť. V Košiciach tiež boli také.

      Miroslav : Najlepšie sú kasárne v strede mesta, kde je málo miesta na uskladnenie techniky a v prípade chaosu by bol problém sa hnúť. V Košiciach tiež boli také.

     • Miroslav
      22:05 11.01.2022

      Ale zase to mali blízko na futbal :-) ak teda poznáš kde boli kasárne v BJ

      Ale zase to mali blízko na futbal :-) ak teda poznáš kde boli kasárne v BJ

    • flanker.jirka
     17:10 10.01.2022

     Jaké pak "ach jo?" Tak nám tu napište, jak dokázat navýšt stav armády bez nějaké formy prezenční služby. Lidí se do armády tolik nehlásí. Nebo máte strach, že by z vás někdo ...Zobrazit celý příspěvek

     Jaké pak "ach jo?" Tak nám tu napište, jak dokázat navýšt stav armády bez nějaké formy prezenční služby. Lidí se do armády tolik nehlásí.

     Nebo máte strach, že by z vás někdo chtěl dělat vojáka? :-DSkrýt celý příspěvek

     • Badysak
      20:25 10.01.2022

      Ve fabrikách nemá kdo dělat a vy chcete povinnou vojnu lol.

      Ve fabrikách nemá kdo dělat a vy chcete povinnou vojnu lol.

     • flanker.jirka
      21:37 10.01.2022

      Badysak Podívejte se do Švédska, které se k tomu vrátilo, nebo do Finska. V ekonomice by jste to poznal až v případě víceleté služby. Právě proto například Izrael uvažuje o ...Zobrazit celý příspěvek

      Badysak
      Podívejte se do Švédska, které se k tomu vrátilo, nebo do Finska. V ekonomice by jste to poznal až v případě víceleté služby. Právě proto například Izrael uvažuje o zkrácení prezenční služby.
      Příklad, pokud zavedete prezenční službu v armádě a u IZS na dobu 7 měsíců s nástupem po ukončení střední školy, tak pouze odložíte nástup osob "do fabrik" tedy do eknomiky o 7 měsíců. Ekonomika to pozná maximálně v první rok takového kroku, pak se cyklus přizpůsobí, navíc se podívejte, že ne každý ihned nastoupí po škole do práce, no tak nepůjdou na pracák a hulit trávu, ale na vojnu :-)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:17 11.01.2022

      flanker.jirka Jenomže Švédsko a Finsko jsou v naprosto odlišné situaci než Česká Republika. Jednak geografické, jejich armády jsou formované jinak, společenské, ale i politické. ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jenomže Švédsko a Finsko jsou v naprosto odlišné situaci než Česká Republika. Jednak geografické, jejich armády jsou formované jinak, společenské, ale i politické. Přesto v obou zemích se začíná mluvit o vstupu do NATO a kdo ví co tohle udělá s jejich armádou pokud do ní vstoupí.
      V rámci AČR je znovuzavedení povinné vojenské služby naprostá zbytečnost.
      Otázkou totiž je jak moc AČR počítá s dlouhotrvajícím konfliktem. Jak moc s tím počítá samotné NATO a jak moc s tím počítá Rusko. A vše ukazuje na to, že nikdo momentálně nebuduje armádu na boje typu 1.sv. nebo 2.sv. Další větší konflikt v Evropě se všeci budou snažit vyřešit co nejrychleji. Pokud by se to nepodařilo tak by to byla katastrofa a je jedno jestli jste prošel 6 - 12 měsíčním základní vojenským kurzem, protože už budete jen maso do mlýnku.
      Prostě je potřeba pochopit, že doba ČSLA už skončila. AČR je stavěná jinak za jinačích podmínek, pro jinačí boj.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    14:47 10.01.2022

    flanker.jirka Zatím se nábor poměrně dařil. Bohužel loni byl kvůli rozpočtu počet nabíraných vojáků seškrtán. Což je i na letošek, ale Černochová ho chce nakonec navýšit. Pořád je ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka
    Zatím se nábor poměrně dařil. Bohužel loni byl kvůli rozpočtu počet nabíraných vojáků seškrtán. Což je i na letošek, ale Černochová ho chce nakonec navýšit. Pořád je převis zájmu na poptávkou. Někteří zájemci musí čekat až rok než na ně přijde řada. To moc motivační není.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:18 10.01.2022

     Co je slovo "poměrně?" Navýšení možné je, ale budou tu zájemci o toto povolání v dostatečných počtech? Statistiky tomu nepřejí, počet obyvatel sice stagnuje, ale nových se tolik ...Zobrazit celý příspěvek

     Co je slovo "poměrně?" Navýšení možné je, ale budou tu zájemci o toto povolání v dostatečných počtech?
     Statistiky tomu nepřejí, počet obyvatel sice stagnuje, ale nových se tolik nerodí tak, že nově narození mají větší možnosti jít do mnohem více oborů než je armáda, i díky růstu ekonomiky a EU. Čím bude armáda motivovat rozhodování osob? ... aby získala, alespoň průměrně inteligentní jedince a nejen odpad učňovského školství.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:17 10.01.2022

      Zájemců má armáda dost. Minimálně zatím.NA to aby se stabilizovala personální situace je potřeba nabrat zhruba 1500 vojáků ročně. KVAČR předpokládá průměrný roční nábor 2500 vojáků ...Zobrazit celý příspěvek

      Zájemců má armáda dost. Minimálně zatím.NA to aby se stabilizovala personální situace je potřeba nabrat zhruba 1500 vojáků ročně. KVAČR předpokládá průměrný roční nábor 2500 vojáků aby dosáhli předpokládaných počtů. To zase není tak moc.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:42 10.01.2022

      Scotty Ano, sotva to stačí na stabilizaci, ale co věkový průměr? Dávno je pryč doba, kdy armáda prohlašovala, že bude armádou 5M. 2500 vojáků ročně je málo, ale opravdu bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ano, sotva to stačí na stabilizaci, ale co věkový průměr? Dávno je pryč doba, kdy armáda prohlašovala, že bude armádou 5M.
      2500 vojáků ročně je málo, ale opravdu bude mít každý rok tolik osob zájem o službu v armádě, když ekonomika a s tím i možnosti v privátní sféře rostou, a současně s tím bude menší počet mladých lidí schopných služby???
      A 2500 je málo i z toho důvodu, že pro případnou obranu země jsou plánované počty v KVAČR nedostatečné. Zeptejte se ve Švédsku a Finsku proč dělají, to co dělají.Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    15:37 10.01.2022

    Diky za tvuj názor Jiří... Bohužel názor někoho, kdo věří že některé státy mají armádu jejíž jednen z úkolů je likvidace nepohodlných věřitelů je asi pro všechny rozumné lidi ...Zobrazit celý příspěvek

    Diky za tvuj názor Jiří...
    Bohužel názor někoho, kdo věří že některé státy mají armádu jejíž jednen z úkolů je likvidace nepohodlných věřitelů je asi pro všechny rozumné lidi nulový ;)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:44 10.01.2022

     Storm
     Ono je to horší, věřím i na Jéžíska. Ale doufám, že vy nám napíšete jak řešit nedostatečné počty vojáků a posílení obranyschopnosti ČR.

     Storm
     Ono je to horší, věřím i na Jéžíska. Ale doufám, že vy nám napíšete jak řešit nedostatečné počty vojáků a posílení obranyschopnosti ČR.

     • pjaro77
      19:17 11.01.2022

      Ja som viackrát napísal, ako by sa dalo riešiť posilnenie obranyschopnosti, ale dostávam za to mínusy a poučenie, že to nie je priorita.

      Ja som viackrát napísal, ako by sa dalo riešiť posilnenie obranyschopnosti, ale dostávam za to mínusy a poučenie, že to nie je priorita.

 • martinko68
  10:48 10.01.2022

  naším nejbližším spojencem Polsko je a bylo by správné se na něj dívat i od nás stejně .Dnes se dívat stejně na Polsko jako na Slovensko , máme toho hodně společného .

  naším nejbližším spojencem Polsko je a bylo by správné se na něj dívat i od nás stejně .Dnes se dívat stejně na Polsko jako na Slovensko , máme toho hodně společného .

  • Nesher
   11:49 10.01.2022

   Bohužel současný polský režim se zrovna jako "dobrý soused" a "nejbližší spojenec" nechová. Čímž chci říct, že do tance musí být dva.

   Bohužel současný polský režim se zrovna jako "dobrý soused" a "nejbližší spojenec" nechová. Čímž chci říct, že do tance musí být dva.

   • Torong
    11:57 10.01.2022

    Je potřeba najít společnou řeč. K tomu je třeba nějak dospět (není to hned) a aby se mohlo k něčemu dospět musí se nějak začít. Když se budeme vymlouvat jeden na druhého tak nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Je potřeba najít společnou řeč. K tomu je třeba nějak dospět (není to hned) a aby se mohlo k něčemu dospět musí se nějak začít. Když se budeme vymlouvat jeden na druhého tak nikdy k ničemu nedospějeme.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:01 10.01.2022

     To vše platí pokud mají zájem oba. Dokud se v Polsku nezmění vláda, tak se toho moc dělat nedá.

     To vše platí pokud mají zájem oba. Dokud se v Polsku nezmění vláda, tak se toho moc dělat nedá.

     • Torong
      13:35 10.01.2022

      Uase bude kolovrátek o tom, jak jsou ti Poláci špatní a škeredí? Máš hrozně zvláštní přístup. Ty už dopředu víš, že jednat o spolupráci nemá smysl, protože Poláci určitě jednat ...Zobrazit celý příspěvek

      Uase bude kolovrátek o tom, jak jsou ti Poláci špatní a škeredí? Máš hrozně zvláštní přístup. Ty už dopředu víš, že jednat o spolupráci nemá smysl, protože Poláci určitě jednat nechcou. Ještě to nikdo ani nezkusil, ale ty už víš, že my bychom spolupracovat chtěli, ale Poláci ne.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:27 10.01.2022

      Torong
      Já nemluvím o Polsku, ale o PiS. To není to samé. Prostě musíme chvíli počkat než se změní vláda. Pak se to vyřeší samo.

      Torong
      Já nemluvím o Polsku, ale o PiS. To není to samé. Prostě musíme chvíli počkat než se změní vláda. Pak se to vyřeší samo.

     • Scotty
      14:46 10.01.2022

      Torong
      Jako jedna z mála zemí jsme Polakům nabídli své vokály pro pomoc na běloruské hranici. Což v podstatě to odmítly. Evidentně nezájem.

      Torong
      Jako jedna z mála zemí jsme Polakům nabídli své vokály pro pomoc na běloruské hranici. Což v podstatě to odmítly. Evidentně nezájem.

     • skelet
      15:13 10.01.2022

      bylo by smutné, kdyby si polská armáda nevystačila na takovém kousku hranice. Vždy jde o to politické gesto od nás k nim.

      bylo by smutné, kdyby si polská armáda nevystačila na takovém kousku hranice. Vždy jde o to politické gesto od nás k nim.

     • Scotty
      15:28 10.01.2022

      Samozřejmě že je to gesto a je alespoň podle mě extréme nezdvořilé ho odmítnout.

      Samozřejmě že je to gesto a je alespoň podle mě extréme nezdvořilé ho odmítnout.

     • skelet
      17:49 10.01.2022

      sorry, ale teď z tebe mluví zapšklost. Pomoc nemusím přijmout, podstatné je, aby mi byla nabídnuta.

      sorry, ale teď z tebe mluví zapšklost. Pomoc nemusím přijmout, podstatné je, aby mi byla nabídnuta.

   • flanker.jirka
    13:21 10.01.2022

    Nesher Polskou vládu musíme brát, tak jak si ji voliči demokraticky zvolili. Ne tak jak by se to líbilo politbyru v Brusselu. Mně se zase nelíbí český "cyklistický" způsob vedení ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Polskou vládu musíme brát, tak jak si ji voliči demokraticky zvolili. Ne tak jak by se to líbilo politbyru v Brusselu.
    Mně se zase nelíbí český "cyklistický" způsob vedení země, kdy se vláda před Brusselem hrbí a pod sebe na lidi šlape. Nikdy si tak nezískáme za mák respektu, který budeme potřebovat.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     13:28 10.01.2022

     Co se líbí tobě je zcela irelevantní. Současný polský režim se postupně zhádal se všemi sousedy. Naposledy s námi. S tím Brusel nemá nic společného. A jestliže polský režim jedná ...Zobrazit celý příspěvek

     Co se líbí tobě je zcela irelevantní. Současný polský režim se postupně zhádal se všemi sousedy. Naposledy s námi. S tím Brusel nemá nic společného. A jestliže polský režim jedná tak jak vůči nám jedná, těžko lze mluvit o nějakém spojenectví.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:31 10.01.2022

      To není záležitost jen poslední vlády. Začalo to už v roce 1918, pak v roce 1938, během WW2, na konci WW2, během socdem, i dneska.

      To není záležitost jen poslední vlády. Začalo to už v roce 1918, pak v roce 1938, během WW2, na konci WW2, během socdem, i dneska.

     • Torong
      13:38 10.01.2022

      Ale no tak Neshere. Nepředstírej, že to není o tom, že si Polsko dovoluje vzpírat se Bruselu. Hraniční spory jako je Turów mají státy vcelku běžně. Není zas tak dávno, co měli ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Neshere. Nepředstírej, že to není o tom, že si Polsko dovoluje vzpírat se Bruselu. Hraniční spory jako je Turów mají státy vcelku běžně. Není zas tak dávno, co měli Slováci problém s Maďary ohledně Gabčíkova. Přesto se pak dokázali domluvit v rámci V4 na vstupu do EU. Tvůj argument je jenom hledání důvodu proč to nejde.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:47 10.01.2022

      Torong My to zkoušíme stále, to oni se pořád staví k možnosti dohody odmítavě, z vnitropolitických důvodů. Jak říkám, na tanec musí být dva. PiS tančit nechce, takže proč to stále ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      My to zkoušíme stále, to oni se pořád staví k možnosti dohody odmítavě, z vnitropolitických důvodů. Jak říkám, na tanec musí být dva. PiS tančit nechce, takže proč to stále zkoušet? Teď je řada na nich.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:49 10.01.2022

      liberal shark
      PiS v mnohém navazuje na sanační režim mezi válkami.

      liberal shark
      PiS v mnohém navazuje na sanační režim mezi válkami.

     • skelet
      14:19 10.01.2022

      nesher: Tvůj přístup je přesně to, že se nakonec rozhádáme úplně. Protože naproti sobě budou dva uražení oslové.

      nesher: Tvůj přístup je přesně to, že se nakonec rozhádáme úplně. Protože naproti sobě budou dva uražení oslové.

     • Nesher
      14:35 10.01.2022

      skelet Ne, nikoliv. My musíme jen počkat, až se v Polsku vymění vláda, pak se to vyřeší relativně snadno. To, že mám pravdu ukazuje ta hysterie co se strhla po rozhovoru nového a ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Ne, nikoliv. My musíme jen počkat, až se v Polsku vymění vláda, pak se to vyřeší relativně snadno.
      To, že mám pravdu ukazuje ta hysterie co se strhla po rozhovoru nového a nyní již bývalého polského ambasadora pro DW. Jinak tady nejde o nás, PiS ty konflikty vyvolává programové z vnitropolitických důvodů, nic jiného než "obranu Polska před nepřáteli všude kolem" totiž nenabízí. Tedy nic rozumného.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:49 10.01.2022

      sorry, ale nejsou třicátá léta, kdy Poláci věděli jen to co si našli v místním novinovém plátku. Takže ČR se musí neustále snažit komunikovat, aby si ti mnozí Poláci byli schopní ...Zobrazit celý příspěvek

      sorry, ale nejsou třicátá léta, kdy Poláci věděli jen to co si našli v místním novinovém plátku. Takže ČR se musí neustále snažit komunikovat, aby si ti mnozí Poláci byli schopní přečíst i něco jiného, než jen tu jedinou pravdu z Varšavy. Tvůj styl je přesně to co nepotřebujeme - vykopat zákopy a vyčkávat na svých pozicích.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:12 10.01.2022

      Skelet Ne já navrhuji chovat se zcela normálně a počkat. Ostatně nic jiného (kromě obětování zájmů našich občanů) nám nezbývá. Jinak ta tvoje informační kampaň by byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      Ne já navrhuji chovat se zcela normálně a počkat. Ostatně nic jiného (kromě obětování zájmů našich občanů) nám nezbývá.
      Jinak ta tvoje informační kampaň by byla kontraproduktivní, PiS by ji okamžitě využilo jak příklad jak opoziční media (ta provládní ti to neuveřejní) pracují v cizím žoldu. Nejlepší je slušně trvat na svém a počkat až bude v Polsku ve vládě partner, který chce jednat. A tím platí jak pro nás, tak pro zbytek EU.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:23 10.01.2022

      Nesher Jasně, tady je relevantní to, co se líbí Vám. :-) To že se mezi sebou sousedé hádají v určitých konkrétních sporech tady bylo, je a bude. Rozdílnost názorů na věc prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Jasně, tady je relevantní to, co se líbí Vám. :-)
      To že se mezi sebou sousedé hádají v určitých konkrétních sporech tady bylo, je a bude.
      Rozdílnost názorů na věc prostě existuje, jak mezi mnou a Vámi, tak mezi námi a poláky, s tím se smiřte. Vedou se diskuse, hledají se ústupky na obou stranách, ale někdy to drhne. Za mně, toto je stále normální demokratická diskuse.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:32 10.01.2022

      Flanker A protože jsou tu ty rozdíly, zdaleka nejen na Turów, nelze přihlašovat, že je současné Polsko naším nejbližším spojencem. Což je to o čem je tu řeč. A znova opakuji, ti co ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      A protože jsou tu ty rozdíly, zdaleka nejen na Turów, nelze přihlašovat, že je současné Polsko naším nejbližším spojencem. Což je to o čem je tu řeč. A znova opakuji, ti co si myslíš ty je zcela irelevantní.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:50 10.01.2022

      Nesher: já zapomněl, že existuje internet.. sorry :))
      ta protipolská zapšklost je zajímavá

      Nesher: já zapomněl, že existuje internet.. sorry :))
      ta protipolská zapšklost je zajímavá

     • flanker.jirka
      21:51 10.01.2022

      Nesher Jsem zvědav jaké řešení pro Turow kdo vymyslí, polský velvyslanec to řekl dobře, ale to se polské vládě nelíbí. Je tu někdo, kdo dokáže poláky umravnit? EU mají zadele. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Jsem zvědav jaké řešení pro Turow kdo vymyslí, polský velvyslanec to řekl dobře, ale to se polské vládě nelíbí. Je tu někdo, kdo dokáže poláky umravnit? EU mají zadele. A docela věřím i tomu, že pokud si na ně Berlín něco zkusí, tak jim do shengenu nastěhují uprchlíky, kteří jsou zatím v Bělorusku a rádi by do Německa.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:32 10.01.2022

    Ja by som to za negatívum nepovažoval, že sa takto Poľsko správa. Horšie by bolo keby Poľsko zrazu ČR potrebovalo a k tomu by prispôsobilo aj rétoriku. To by znamenalo, že sa niečo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja by som to za negatívum nepovažoval, že sa takto Poľsko správa. Horšie by bolo keby Poľsko zrazu ČR potrebovalo a k tomu by prispôsobilo aj rétoriku. To by znamenalo, že sa niečo deje. Konkrétne, že sa Poľsko cíti ohrozené podľa hesla: Topiaci sa aj stebla chytá. Ak sa Poľsko ohrozené necíti, je to len dobre pre nás.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:07 10.01.2022

     Že se Polsko (podle tebe) necítí ohrožené mnoho neznamená. Smysl pro předpověď budoucnosti Poláci bohužel nemají, v 38 hodovali na naší mršině a o Němcích si mysleli, že je v ...Zobrazit celý příspěvek

     Že se Polsko (podle tebe) necítí ohrožené mnoho neznamená. Smysl pro předpověď budoucnosti Poláci bohužel nemají, v 38 hodovali na naší mršině a o Němcích si mysleli, že je v případě nutnosti zaženou do Baltu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:22 10.01.2022

      Poľsko má svoje záujmy a ja im to nezazlievam. Poľsko sa cíti byť žralokom a podľa toho sa aj správajú. Ale vrcholovým predátorom budú len do chvíle, kým nepríde kosatka :-)

      Poľsko má svoje záujmy a ja im to nezazlievam. Poľsko sa cíti byť žralokom a podľa toho sa aj správajú. Ale vrcholovým predátorom budú len do chvíle, kým nepríde kosatka :-)

     • liberal shark
      08:00 11.01.2022

      to Miroslav
      Jednu kosatku mají nalevo, druhou napravo, ale pořád si hrajou na žraloka :-).

      to Miroslav
      Jednu kosatku mají nalevo, druhou napravo, ale pořád si hrajou na žraloka :-).

   • antoniok
    13:54 10.01.2022

    Stranu PIS nesnáším, nikdy je nebudu volit, protože je to režim. Nechápu, jak jsou lidé hloupí, že volí tuto stranu. No, ale hloupých voličů je bohužel hodně. Ale odklon od PIS a ...Zobrazit celý příspěvek

    Stranu PIS nesnáším, nikdy je nebudu volit, protože je to režim. Nechápu, jak jsou lidé hloupí, že volí tuto stranu. No, ale hloupých voličů je bohužel hodně.

    Ale odklon od PIS a jak je ta strana strašná a jak ničí demokracii.
    Také česká vláda opakovaně projevila špatnou víru ve vztazích s Polskem. Brání prodeji polských potravin. V Polsku máme také pocit, že spor o Turów iniciuje Německo. Bohužel Německo se velmi snaží bránit rozvoji elektráren v Polsku a tento spor budeme vnímat jako jeho projev.

    Suma sumárum, v Polsku máme pocit a zkušenost, že i Česká republika dlouhodobě projevuje špatnou vůli.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     14:19 10.01.2022

     Pocit máte, bohužel zcela špatný. Problém s polskými potravinami není v nějakém českém naschválu, ale v tom, že máte problém s veterinárním a hygienickým dohledem. Prostě to co u ...Zobrazit celý příspěvek

     Pocit máte, bohužel zcela špatný.
     Problém s polskými potravinami není v nějakém českém naschválu, ale v tom, že máte problém s veterinárním a hygienickým dohledem. Prostě to co u vás projde, u nás neprojde. A jasně, že to konkurence využívá proti vám, ale vy, respektive někteří polští producenti jim to umožňujete. Takže stačí si doma udělat pořádek a je po problému.
     S Turówem nemá Německo nic společného, to je jen urážlivá propaganda PiS, která ČR představuje jako německý satelit. My jsme zkoušeli jednat více jak 5 let, nejdříve na regionální úrovni Liberecký kraj) pak už na státní. Polsko jednat nechtělo, vedení PGE místo seriózního jednání raději jelo do Czenstochowe a tam svěřilo důl k ochraně Panně Marii. To je opravdu možné jen u vás.
     Ostatně váš už skoro bývalý velvyslanec to řekl správně.Skrýt celý příspěvek

     • antoniok
      16:07 10.01.2022

      Tam v Čechách buďte opatrní, protože PIS je připraven svěřit celou Evropu Panně Marii ;)

      Tam v Čechách buďte opatrní, protože PIS je připraven svěřit celou Evropu Panně Marii ;)

    • Jura99
     15:36 10.01.2022

     Vybagrovat 300m hlubokou jámu o rozloze 55km2 až na samou hranici sousedního státu je v dnešní době vrchol arogance. Chápu, že pokud Polsko v Turowě vyrábí 30% energie, že se jedná ...Zobrazit celý příspěvek

     Vybagrovat 300m hlubokou jámu o rozloze 55km2 až na samou hranici sousedního státu je v dnešní době vrchol arogance. Chápu, že pokud Polsko v Turowě vyrábí 30% energie, že se jedná o strategický záměr, ovšem už nechápu arogantní odmítnutí hledání řešení, Češi nejsou nenasytní, zcela určitě by to vyřešilo přijmutí odpovědnosti za tento zásah do životního prostředí a stavba vodovodu za pár jednotek miliard korun.Skrýt celý příspěvek

     • antoniok
      16:04 10.01.2022

      Pokud bychom totiž měli v Polsku normální vládu a ministerstvo zahraničních věcí, tento spor by se vyřešil civilizovaně.

      Pokud bychom totiž měli v Polsku normální vládu a ministerstvo zahraničních věcí, tento spor by se vyřešil civilizovaně.

     • pjaro77
      21:35 10.01.2022

      Počítam, že raz z toho bude krásne veľké jazero a češi na severe tam budú chodiť na dovolenky.

      Počítam, že raz z toho bude krásne veľké jazero a češi na severe tam budú chodiť na dovolenky.

  • liberal shark
   13:28 10.01.2022

   Někdy mám pocit, že se na nás Polsko dívá podobně jako Rusko :-(.

   Někdy mám pocit, že se na nás Polsko dívá podobně jako Rusko :-(.

   • Miroslav
    13:38 10.01.2022

    Poľsko sa skutočne začína podobať na Rusko. Aspoň v tom, že ide o nie príliš bohatú krajinu ktorá si získava rešpekt vojenskou silou aj za hranicou únosnosti výkonu ekonomiky

    Poľsko sa skutočne začína podobať na Rusko. Aspoň v tom, že ide o nie príliš bohatú krajinu ktorá si získava rešpekt vojenskou silou aj za hranicou únosnosti výkonu ekonomiky

   • Nesher
    13:41 10.01.2022

    To co dnes vládne v Polsku, tzv. "druhé Polsko" představované PiS se mentálně od Ruska zase tolik neliší. Mentalita obležené pevnosti, martyrismus, pocit, že mají právo na ...Zobrazit celý příspěvek

    To co dnes vládne v Polsku, tzv. "druhé Polsko" představované PiS se mentálně od Ruska zase tolik neliší. Mentalita obležené pevnosti, martyrismus, pocit, že mají právo na velmocenský status, oslavování z velké části neexistující "slavné minulosti", podivné spojení církve a státu" to vše je společné.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     13:43 10.01.2022

     Nesher:
     Tak teď už si vyloženě vymýšlíš. Trošku reality by to chtělo...

     Nesher:
     Tak teď už si vyloženě vymýšlíš. Trošku reality by to chtělo...

     • Nesher
      14:21 10.01.2022

      Nevymýšlím, stačí si pustit TVP.
      A samozřejmě existuje i to první Polsko, to ve velkých městech a na západě země.

      Nevymýšlím, stačí si pustit TVP.
      A samozřejmě existuje i to první Polsko, to ve velkých městech a na západě země.

    • antoniok
     14:10 10.01.2022

     Bohužel je to pravda. Propaganda PIS je pro nevzdělané a postižené. Lidé v Polsku se smějí (přes slzy) hlavnímu televiznímu zpravodajskému kanálu, že je to tak šílené, že nemusíte ...Zobrazit celý příspěvek

     Bohužel je to pravda. Propaganda PIS je pro nevzdělané a postižené.
     Lidé v Polsku se smějí (přes slzy) hlavnímu televiznímu zpravodajskému kanálu, že je to tak šílené, že nemusíte brát drogy, abyste se vzpamatovaliSkrýt celý příspěvek

   • Torong
    13:42 10.01.2022

    Jo! Chtějí nás obsadit, zakázat u nás potraty a nařídit chodit do kostela! A upalovat budou!

    Jo! Chtějí nás obsadit, zakázat u nás potraty a nařídit chodit do kostela! A upalovat budou!

    • Scotty
     18:34 10.01.2022

     A vám se ty naše současné vztahy jako líbí?

     A vám se ty naše současné vztahy jako líbí?

    • flanker.jirka
     22:02 10.01.2022

     Torong Poněkud přehlížíte to, že spor o Turow tu pár let trvá, řešení se hledala a dokonce došlo na rozhodnutí soudního dvora EU! To co navrhl polský velvyslanec bylo více než ...Zobrazit celý příspěvek

     Torong
     Poněkud přehlížíte to, že spor o Turow tu pár let trvá, řešení se hledala a dokonce došlo na rozhodnutí soudního dvora EU!
     To co navrhl polský velvyslanec bylo více než logické a elegantní řešení.
     https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  10:16 10.01.2022

  A svou vojenskou silou by nás rozjelo jak nic. Je chybou spoléhat se na ostatní a sám zůstat slabý.

  A svou vojenskou silou by nás rozjelo jak nic. Je chybou spoléhat se na ostatní a sám zůstat slabý.

  • DanCZer
   10:24 10.01.2022

   To je sice pravda, ale tak nemůžete uvažovat. Už minimálně z pohledu počtu obyvatel je nereálné udržovat si stejně početnou armádu, jako mají sousedé. Vždy je to o tom postavit ...Zobrazit celý příspěvek

   To je sice pravda, ale tak nemůžete uvažovat. Už minimálně z pohledu počtu obyvatel je nereálné udržovat si stejně početnou armádu, jako mají sousedé.
   Vždy je to o tom postavit svou obranu tak, aby se agresorovi je nevyplatilo útočit a aby potenciální přínosy byly nižší než komplikace, které mu to přinese.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    21:28 10.01.2022

    Keď ide o odstrašenie, potom s neplácajme desať rokov s tankami alebo BVP ale začnime nakupovať raketomety, delostrelectvo , poriadnu PVO a doplnky k tomu ako kamikadze drony, ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď ide o odstrašenie, potom s neplácajme desať rokov s tankami alebo BVP ale začnime nakupovať raketomety, delostrelectvo , poriadnu PVO a doplnky k tomu ako kamikadze drony, prieskumné drony, rušičky radarov, protitankové strely.Skrýt celý příspěvek

    • Badysak
     17:53 11.01.2022

     Jenomže raketomety a dělostřelectvo je použitelné na uskupení techniky tedy před útokem dají se použít až po výhlášení války. Obvykle v době obdržení vyhlášení už je technika v ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenomže raketomety a dělostřelectvo je použitelné na uskupení techniky tedy před útokem dají se použít až po výhlášení války.
     Obvykle v době obdržení vyhlášení už je technika v pohybu.
     Takže je potřeba ji nejdříve zastavit a donutit nepřítele se znovu seskupit.
     Nebo chcete nepřítele preventivné vybombardovat za jejich hranicemi a pak volat NATOOOO oni na nás útočí?Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      18:27 11.01.2022

      Prečo by sa muselo bombardovať za hranicami a ešte k tomu preventívne ? Pred 2 týždňami Estonsko objednalo HIMARS aby posielalo rakety do ruska preventívne ? Pozrite sa, čo vo ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo by sa muselo bombardovať za hranicami a ešte k tomu preventívne ? Pred 2 týždňami Estonsko objednalo HIMARS aby posielalo rakety do ruska preventívne ? Pozrite sa, čo vo veľkom vyrába ukrajina. To najdôležitejšie , čo sa od armády čaká je zastrašenie, malé štáty pár stovkami BVPčiek a desiatkami tankov rusov zastrašia. A platí to aj pre ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      18:46 11.01.2022

      OK, tanky ešte uznám, v blízkom kontakte s nepriateľom valiacim sa pláňach sa hodia.

      OK, tanky ešte uznám, v blízkom kontakte s nepriateľom valiacim sa pláňach sa hodia.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2