Jana Černochová: Polsko je nejen blízkým spojencem, ale hlavně sousedem

Jana Černochová: Polsko je nejen blízkým spojencem, ale hlavně sousedem
Ministryně obrany Jana Černochová / Ministerstvo obrany České republiky (Zvětšit)

Výrazná tvář Fialovy vlády i Občanské demokratické strany Jana Černochová před nedávnem prohlásila, že koncepce výstavby Armády ČR je dobrou strategií. Problémem ovšem je, že její naplňování vázne. Jejím cílem je, aby armáda měla to, co potřebuje k plnění svých úkolů a spojeneckých závazků. Proto je nutné dosáhnout dvě procenta HDP, což má vznikající vláda v plánu do roku 2025, a je také třeba zrychlit a zefektivnit akviziční procesy.

Paní ministryně, pokud Bělorusko anebo Rusko napadne Polsko, má Armáda České republiky bezodkladně, tedy v řádu hodin nebo dne, dvou přijít polské armádě na pomoc bez ohledu na to, zda bude aktivován článek 5 NATO?
Já nepochybuji, že by v takovém případě byl článek 5 aktivován, ten přece mluví jednoznačně a neměli bychom v takovém případě váhat ani my, neboť právě podle článku 5 by šlo i o útok proti České republice. Tím spíš, že Polsko je nejenom naším blízkým spojencem, ale hlavně sousedem. Doufám, že Rusko i Bělorusko jenom provokují a Polsko nenapadnou. Nemyslím si, že by napadly přímo členský stát NATO, spíše využívají hybridní metody boje, aby destabilizovaly střední a západní Evropu.

Naše armáda je budována výhradně jako součást velících a řídících struktur NATO. Není to chyba? AČR se přece musí připravovat na každou eventualitu, i na případ, kdy se NATO stane neakceschopné díky přebujelé byrokracii a rozdílnosti bezpečnostních zájmů členských států.
Nepovažuji to za chybu. Vstupem do NATO jsme se rozhodli pro to, že naše obrana bude založena na kolektivním principu. Nebylo by efektivní přistupovat k tomu jiným způsobem, zvlášť když neplníme ani cíl dvě procenta HDP na obranu. Samozřejmě, stát se může cokoliv, ale varianta, že by NATO bylo neakceschopné, je málo pravděpodobná. Navíc to, že jsme součástí velících struktur NATO nikterak neoslabuje velící struktury Armády ČR. Není lepší a účinnější alternativa – NATO stojí na myšlence spolupráce a mnohdy vidíme, že funguje daleko flexibilněji a účinněji než jiné organizace, jako třeba EU. Jsem pro, aby si naše armáda udržela maximum schopností, ale zároveň platí, že její začlenění do NATO má výhodu získávání zkušeností, ať už v oblasti velení a řízení nebo nasazení. Budou-li všichni členové plnit to, k čemu se v rámci Severoatlantické aliance zavázali, nemám o její budoucnost obavy. A týká se to také nás samotných.

Polská vláda hodlá zvýšit počet vojáků na 250 000 a vytvořit tak druhou nejsilnější armádu v Evropě. Polsko tedy s vojenskou pomocí spojenců v případné válce s Ruskem počítá čím dál méně. Armádní noviny čtou i polští čtenáři. Co byste jim vzkázala? Může se Polsko spolehnout na pomoc NATO a České republiky?
Rozhodně si nemyslím, že jde o projev nedůvěry ke spojencům. Naopak, Polsko jedná podle článku 3 Severoatlantické smlouvy, který hovoří o individuální odpovědnosti za budování obrany. To, že se Polsko rozhodlo zvýšit počet vojáků, posílit a modernizovat svou armádu, je jen důkaz, že to myslí s vlastní obranyschopností vážně a nepovažuji to za nějaký ústup z aliance. Je to příklad i ostatním zemím, které své závazky neplní, a to včetně nás. Příklad, který vede k zamyšlení. Bezpečnost členských států se neobejde bez odpovědného a poctivého přístupu každého z nich. Našim polským sousedům bych mohla vzkázat, že se na pomoc České republiky v případě ohrožení jejich suverenity a územní celistvosti cizí mocností mohou spolehnout. Ať už půjde o zvládnutí napětí na jejich hranicích s Běloruskem, tak i o zvládnutí jiných nebezpečí, kterým by v budoucnu mohli čelit

V rámci polské divize má bojovat těžká mechanizovaná brigáda. Budete s armádou řešit nasazení pásových BVP a tanků v zahraničí, zejména na polsko-běloruské hranici a v Pobaltí? Mám na mysli problematiku přepravy těžké mechanizované brigády na místo určení a příslušnou logistiku pro udržení její bojeschopnosti.
Armáda má, nebo v případě připravovaného nasazení vypracovává, plány na přepravu a logistické zabezpečení nasazených vojáků a techniky. Jde o kombinaci národních a spojeneckých schopností v oblasti logistického zabezpečení.

Zabývala jste se vojenskou problematikou již dříve? Mám na mysli třeba dobu, kdy jste chodila na střední školu.
Když pominu cvičení civilní ochrany na základní škole, kdy jsme běhali s pytlíky na rukou a nohou po parcích, tak mi vojenská tematika příliš blízká nebyla. Na druhou stranu jsem nikdy nebyla „holčička s panenkou v ruce“. Ráda jsem pronikala i do světa kluků, který je drsnější, podobně jako armádní prostředí nebo i politika. Obranou a bezpečností se zabývám přes deset let, což není málo, a věřím, že to byla nepochybně dobrá průprava pro moji nastávající roli, kterou přijímám s pokorou a respektem.

I po desítkách let se vedou debaty o tom, zda se Československo mělo koncem třicátých let postavit Hitlerovi na odpor. Jaký je váš názor na tuto záležitost?
Je těžké a možná i trochu nefér tu situaci z dnešní perspektivy hodnotit. Nicméně věřím, že pokud by došlo na vojenský odpor, Československo by nebylo slabým soupeřem. Budování obranného systému za první republiky, stejně jako armády, má můj obdiv. Ten boj by byl zřejmě nakonec prohraný, protože bez spojenců bychom nedokázali Německo porazit, ale určitě bychom po nějakou dobu odolávali. Stálo by to však mnoho životů i materiálních ztrát, byť dopad na hrdost našeho národa a národní uvědomění by byl asi pozitivní. Ačkoliv nedošlo na boj, přesto vždy říkám, že Češi během druhé světové války dokázali, že jsou národem hrdinů – byla celá řada těch, kdo se nebáli riskovat své životy a postavili se na odpor. A ty je třeba připomínat spíš než říkat, že jsme nebojovali, protože to není pravda.

Před sedmi lety došlo k výbuchu ve Vrběticích. Se značným zpožděním byla pak česká veřejnost informována, že za explozí stojí ruské tajné služby. Byla podle vašeho názoru odpověď našeho státu na tento nesporný akt agrese dostatečná?
Ačkoliv se s většinou kroků vlády Andreje Babiše nemohu ztotožnit, v tomto případě měla moji plnou podporu. Vyhoštění diplomatů Ruské federace bylo správné a důvodné a jejich zastoupení v naší zemi bylo dlouhodobě nepřiměřené a nevyvážené. Škoda jen, že vláda nedokázala tuto věc efektivně komunikovat směrem k našim spojencům, jejichž reakce byla vlažná. To byla chyba. Zároveň chci připomenout, že vyhoštěním diplomatů to nekončí. Rusko stále nepřiznalo svou vinu a hlavně neodškodnilo naši zemi a její občany, kterých se tento akt státního terorismu dotkl.

Ruský prezident Putin vyhrožuje Ukrajině opět použitím síly. Měla by Česká republika ještě důrazněji podpořit úsilí Ukrajiny a Gruzie o přijetí do NATO?
Začnu odzadu. Rozhodnutí Ukrajiny a Gruzie stát se členem NATO je v prvé řadě zcela na nich a na alianci. Arogance a představa Ruské federace, že může suverénním státům diktovat, jaká spojenectví a bezpečnostní záruky mohou, nebo nemohou uzavírat, jsou zcela nepřijatelné. Česká republika v minulosti deklarovala ochotu Ukrajině a Gruzii pomoct. Společné vojenské cvičení sil NATO s Gruzií plánované v roce 2022, pomoc vyslaná Ukrajině v minulých letech, naše účast v zahraničních misích nebo naše nabídka pomoci Polsku jsou jasné příklady, že to s podporou našich partnerů myslíme vážně.

Paní ministryně, čím si krátíte volné chvíle, jaké jsou vaše koníčky?
Volných chvilek není mnoho, ale pokud to jde, mám ráda klidné večery s dobrou knihou, nebo naopak adrenalin. Věnuji se sportovní střelbě a potápění, což pro leckoho asi nejsou typicky ženské koníčky, ale pro mě to je relax. Samozřejmě mám ráda i cestování a poznávání krásných míst, ať už doma nebo v zahraničí. A v neposlední řadě, kdo by neměl rád posezení s přáteli se sklenkou dobrého vína.

Mgr. Jana Černochová se narodila v roce 1973 v Praze, kde žije celý život. Vystudovala bakalářský obor právo na Vysoké škole aplikovaného práva v Praze a magisterský program Mezinárodní teritoriální studia ve studijním oboru Mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě v Praze. Absolvovala také kurz celoživotního vzdělávání v oboru Bankovnictví a peněžní ekonomie na Fakultě financí a účetnictví VŠE v Praze. Před vstupem do politiky působila v bankovnictví. V roce 1998 se stala komunální političkou na plný úvazek, nejprve zástupkyní starosty MČ Praha 2 a od roku 2006 její starostkou. Od roku 2010 je poslankyní Parlamentu ČR a od roku 2021 ministryní obrany. Ve volném čase se věnuje potápění, sportovní střelbě, běhu, literatuře a historii.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky

Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...

Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces

V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...

Metnar: Čelíme terorismu, nelegální migraci, hybridním hrozbám a kyberútokům

Český ministr obrany Lubomír Metnar jako největší hrozby dneška vidí terorismus, nelegální migraci, ...

Lubomír Metnar: Výzvou je stabilní rozpočet a pružnější legislativa

„Kdokoliv bude v příští vládě ministrem obrany, měl by především zodpovědně a s maximální ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Takeda
  11:24 10.01.2022

  Ale i když to přepočtete na počet obyvatel, tak bychom měli přidat, ne?

  Ale i když to přepočtete na počet obyvatel, tak bychom měli přidat, ne?

  • flanker.jirka
   12:01 10.01.2022

   To rozhodně, ale v jaké formě?
   Má smysl to navyšovat vše profesionálními vojáky, když víme, že nábor se donekonečna dařít nebude?
   Sám jsem zastáncem toho jít na to jako Švédsko.

   To rozhodně, ale v jaké formě?
   Má smysl to navyšovat vše profesionálními vojáky, když víme, že nábor se donekonečna dařít nebude?
   Sám jsem zastáncem toho jít na to jako Švédsko.

   • Torong
    13:31 10.01.2022

    A opět kolovrátek o povinné vojně... Ach jo...

    A opět kolovrátek o povinné vojně... Ach jo...

    • Miroslav
     13:55 10.01.2022

     Povinná vojna by bola málo efektívna v pomere k vynaloženým prostriedkom. Skôr mi vadí (platí u vás aj u nás), že sa všetko podriaďuje tomu, že niekto príde na pomoc a ako keby ...Zobrazit celý příspěvek

     Povinná vojna by bola málo efektívna v pomere k vynaloženým prostriedkom. Skôr mi vadí (platí u vás aj u nás), že sa všetko podriaďuje tomu, že niekto príde na pomoc a ako keby vôbec nikto nerátal s tým, že nikto prísť nemusí. Načo tanky? Nemecko má tanky tak my svoje zrušíme... Načo stíhačky? Stačí 14, veď Francúzsko má stíhačky...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:31 10.01.2022

      Doufám, že současná krizová situace Ukrajiny probere naše politiky a začnou reálně přemýšlet nad tím co a jak se má pro obranu státu realizovat. Jak jsem to tu výše zmínil, jít po ...Zobrazit celý příspěvek

      Doufám, že současná krizová situace Ukrajiny probere naše politiky a začnou reálně přemýšlet nad tím co a jak se má pro obranu státu realizovat.
      Jak jsem to tu výše zmínil, jít po tom, že existuje článek 3 smlouvy a musíme být primárně sami schopni se bránit.
      Běžte říct finům a švédům, že jednají neefektivně. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      07:06 11.01.2022

      V prvom rade chýba infraštruktúra na zavedenie PVS. Napríklad u nás v meste celkom zrekonštruované kasárne s rozsiahlym cvičiskom a autoparkom v centre mesta zbúrali a dnes tam ...Zobrazit celý příspěvek

      V prvom rade chýba infraštruktúra na zavedenie PVS. Napríklad u nás v meste celkom zrekonštruované kasárne s rozsiahlym cvičiskom a autoparkom v centre mesta zbúrali a dnes tam stojí TESCO. Pozemok prešiel do majetku mesta a to ho predalo. A teraz ako? Pozemok vyvlastníme, Tesco zbúrame a ideme opäť stavať kasárne? Ťažko si zo viem predstaviťSkrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      18:52 11.01.2022

      Miroslav : Najlepšie sú kasárne v strede mesta, kde je málo miesta na uskladnenie techniky a v prípade chaosu by bol problém sa hnúť. V Košiciach tiež boli také.

      Miroslav : Najlepšie sú kasárne v strede mesta, kde je málo miesta na uskladnenie techniky a v prípade chaosu by bol problém sa hnúť. V Košiciach tiež boli také.

     • Miroslav
      22:05 11.01.2022

      Ale zase to mali blízko na futbal :-) ak teda poznáš kde boli kasárne v BJ

      Ale zase to mali blízko na futbal :-) ak teda poznáš kde boli kasárne v BJ

    • flanker.jirka
     17:10 10.01.2022

     Jaké pak "ach jo?" Tak nám tu napište, jak dokázat navýšt stav armády bez nějaké formy prezenční služby. Lidí se do armády tolik nehlásí. Nebo máte strach, že by z vás někdo ...Zobrazit celý příspěvek

     Jaké pak "ach jo?" Tak nám tu napište, jak dokázat navýšt stav armády bez nějaké formy prezenční služby. Lidí se do armády tolik nehlásí.

     Nebo máte strach, že by z vás někdo chtěl dělat vojáka? :-DSkrýt celý příspěvek

     • Badysak
      20:25 10.01.2022

      Ve fabrikách nemá kdo dělat a vy chcete povinnou vojnu lol.

      Ve fabrikách nemá kdo dělat a vy chcete povinnou vojnu lol.

     • flanker.jirka
      21:37 10.01.2022

      Badysak Podívejte se do Švédska, které se k tomu vrátilo, nebo do Finska. V ekonomice by jste to poznal až v případě víceleté služby. Právě proto například Izrael uvažuje o ...Zobrazit celý příspěvek

      Badysak
      Podívejte se do Švédska, které se k tomu vrátilo, nebo do Finska. V ekonomice by jste to poznal až v případě víceleté služby. Právě proto například Izrael uvažuje o zkrácení prezenční služby.
      Příklad, pokud zavedete prezenční službu v armádě a u IZS na dobu 7 měsíců s nástupem po ukončení střední školy, tak pouze odložíte nástup osob "do fabrik" tedy do eknomiky o 7 měsíců. Ekonomika to pozná maximálně v první rok takového kroku, pak se cyklus přizpůsobí, navíc se podívejte, že ne každý ihned nastoupí po škole do práce, no tak nepůjdou na pracák a hulit trávu, ale na vojnu :-)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:17 11.01.2022

      flanker.jirka Jenomže Švédsko a Finsko jsou v naprosto odlišné situaci než Česká Republika. Jednak geografické, jejich armády jsou formované jinak, společenské, ale i politické. ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jenomže Švédsko a Finsko jsou v naprosto odlišné situaci než Česká Republika. Jednak geografické, jejich armády jsou formované jinak, společenské, ale i politické. Přesto v obou zemích se začíná mluvit o vstupu do NATO a kdo ví co tohle udělá s jejich armádou pokud do ní vstoupí.
      V rámci AČR je znovuzavedení povinné vojenské služby naprostá zbytečnost.
      Otázkou totiž je jak moc AČR počítá s dlouhotrvajícím konfliktem. Jak moc s tím počítá samotné NATO a jak moc s tím počítá Rusko. A vše ukazuje na to, že nikdo momentálně nebuduje armádu na boje typu 1.sv. nebo 2.sv. Další větší konflikt v Evropě se všeci budou snažit vyřešit co nejrychleji. Pokud by se to nepodařilo tak by to byla katastrofa a je jedno jestli jste prošel 6 - 12 měsíčním základní vojenským kurzem, protože už budete jen maso do mlýnku.
      Prostě je potřeba pochopit, že doba ČSLA už skončila. AČR je stavěná jinak za jinačích podmínek, pro jinačí boj.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    14:47 10.01.2022

    flanker.jirka Zatím se nábor poměrně dařil. Bohužel loni byl kvůli rozpočtu počet nabíraných vojáků seškrtán. Což je i na letošek, ale Černochová ho chce nakonec navýšit. Pořád je ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka
    Zatím se nábor poměrně dařil. Bohužel loni byl kvůli rozpočtu počet nabíraných vojáků seškrtán. Což je i na letošek, ale Černochová ho chce nakonec navýšit. Pořád je převis zájmu na poptávkou. Někteří zájemci musí čekat až rok než na ně přijde řada. To moc motivační není.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:18 10.01.2022

     Co je slovo "poměrně?" Navýšení možné je, ale budou tu zájemci o toto povolání v dostatečných počtech? Statistiky tomu nepřejí, počet obyvatel sice stagnuje, ale nových se tolik ...Zobrazit celý příspěvek

     Co je slovo "poměrně?" Navýšení možné je, ale budou tu zájemci o toto povolání v dostatečných počtech?
     Statistiky tomu nepřejí, počet obyvatel sice stagnuje, ale nových se tolik nerodí tak, že nově narození mají větší možnosti jít do mnohem více oborů než je armáda, i díky růstu ekonomiky a EU. Čím bude armáda motivovat rozhodování osob? ... aby získala, alespoň průměrně inteligentní jedince a nejen odpad učňovského školství.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:17 10.01.2022

      Zájemců má armáda dost. Minimálně zatím.NA to aby se stabilizovala personální situace je potřeba nabrat zhruba 1500 vojáků ročně. KVAČR předpokládá průměrný roční nábor 2500 vojáků ...Zobrazit celý příspěvek

      Zájemců má armáda dost. Minimálně zatím.NA to aby se stabilizovala personální situace je potřeba nabrat zhruba 1500 vojáků ročně. KVAČR předpokládá průměrný roční nábor 2500 vojáků aby dosáhli předpokládaných počtů. To zase není tak moc.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:42 10.01.2022

      Scotty Ano, sotva to stačí na stabilizaci, ale co věkový průměr? Dávno je pryč doba, kdy armáda prohlašovala, že bude armádou 5M. 2500 vojáků ročně je málo, ale opravdu bude mít ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ano, sotva to stačí na stabilizaci, ale co věkový průměr? Dávno je pryč doba, kdy armáda prohlašovala, že bude armádou 5M.
      2500 vojáků ročně je málo, ale opravdu bude mít každý rok tolik osob zájem o službu v armádě, když ekonomika a s tím i možnosti v privátní sféře rostou, a současně s tím bude menší počet mladých lidí schopných služby???
      A 2500 je málo i z toho důvodu, že pro případnou obranu země jsou plánované počty v KVAČR nedostatečné. Zeptejte se ve Švédsku a Finsku proč dělají, to co dělají.Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    15:37 10.01.2022

    Diky za tvuj názor Jiří... Bohužel názor někoho, kdo věří že některé státy mají armádu jejíž jednen z úkolů je likvidace nepohodlných věřitelů je asi pro všechny rozumné lidi ...Zobrazit celý příspěvek

    Diky za tvuj názor Jiří...
    Bohužel názor někoho, kdo věří že některé státy mají armádu jejíž jednen z úkolů je likvidace nepohodlných věřitelů je asi pro všechny rozumné lidi nulový ;)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:44 10.01.2022

     Storm
     Ono je to horší, věřím i na Jéžíska. Ale doufám, že vy nám napíšete jak řešit nedostatečné počty vojáků a posílení obranyschopnosti ČR.

     Storm
     Ono je to horší, věřím i na Jéžíska. Ale doufám, že vy nám napíšete jak řešit nedostatečné počty vojáků a posílení obranyschopnosti ČR.

     • pjaro77
      19:17 11.01.2022

      Ja som viackrát napísal, ako by sa dalo riešiť posilnenie obranyschopnosti, ale dostávam za to mínusy a poučenie, že to nie je priorita.

      Ja som viackrát napísal, ako by sa dalo riešiť posilnenie obranyschopnosti, ale dostávam za to mínusy a poučenie, že to nie je priorita.

 • martinko68
  10:48 10.01.2022

  naším nejbližším spojencem Polsko je a bylo by správné se na něj dívat i od nás stejně .Dnes se dívat stejně na Polsko jako na Slovensko , máme toho hodně společného .

  naším nejbližším spojencem Polsko je a bylo by správné se na něj dívat i od nás stejně .Dnes se dívat stejně na Polsko jako na Slovensko , máme toho hodně společného .

  • Nesher
   11:49 10.01.2022

   Bohužel současný polský režim se zrovna jako "dobrý soused" a "nejbližší spojenec" nechová. Čímž chci říct, že do tance musí být dva.

   Bohužel současný polský režim se zrovna jako "dobrý soused" a "nejbližší spojenec" nechová. Čímž chci říct, že do tance musí být dva.

   • Torong
    11:57 10.01.2022

    Je potřeba najít společnou řeč. K tomu je třeba nějak dospět (není to hned) a aby se mohlo k něčemu dospět musí se nějak začít. Když se budeme vymlouvat jeden na druhého tak nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Je potřeba najít společnou řeč. K tomu je třeba nějak dospět (není to hned) a aby se mohlo k něčemu dospět musí se nějak začít. Když se budeme vymlouvat jeden na druhého tak nikdy k ničemu nedospějeme.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:01 10.01.2022

     To vše platí pokud mají zájem oba. Dokud se v Polsku nezmění vláda, tak se toho moc dělat nedá.

     To vše platí pokud mají zájem oba. Dokud se v Polsku nezmění vláda, tak se toho moc dělat nedá.

     • Torong
      13:35 10.01.2022

      Uase bude kolovrátek o tom, jak jsou ti Poláci špatní a škeredí? Máš hrozně zvláštní přístup. Ty už dopředu víš, že jednat o spolupráci nemá smysl, protože Poláci určitě jednat ...Zobrazit celý příspěvek

      Uase bude kolovrátek o tom, jak jsou ti Poláci špatní a škeredí? Máš hrozně zvláštní přístup. Ty už dopředu víš, že jednat o spolupráci nemá smysl, protože Poláci určitě jednat nechcou. Ještě to nikdo ani nezkusil, ale ty už víš, že my bychom spolupracovat chtěli, ale Poláci ne.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:27 10.01.2022

      Torong
      Já nemluvím o Polsku, ale o PiS. To není to samé. Prostě musíme chvíli počkat než se změní vláda. Pak se to vyřeší samo.

      Torong
      Já nemluvím o Polsku, ale o PiS. To není to samé. Prostě musíme chvíli počkat než se změní vláda. Pak se to vyřeší samo.

     • Scotty
      14:46 10.01.2022

      Torong
      Jako jedna z mála zemí jsme Polakům nabídli své vokály pro pomoc na běloruské hranici. Což v podstatě to odmítly. Evidentně nezájem.

      Torong
      Jako jedna z mála zemí jsme Polakům nabídli své vokály pro pomoc na běloruské hranici. Což v podstatě to odmítly. Evidentně nezájem.

     • skelet
      15:13 10.01.2022

      bylo by smutné, kdyby si polská armáda nevystačila na takovém kousku hranice. Vždy jde o to politické gesto od nás k nim.

      bylo by smutné, kdyby si polská armáda nevystačila na takovém kousku hranice. Vždy jde o to politické gesto od nás k nim.

     • Scotty
      15:28 10.01.2022

      Samozřejmě že je to gesto a je alespoň podle mě extréme nezdvořilé ho odmítnout.

      Samozřejmě že je to gesto a je alespoň podle mě extréme nezdvořilé ho odmítnout.

     • skelet
      17:49 10.01.2022

      sorry, ale teď z tebe mluví zapšklost. Pomoc nemusím přijmout, podstatné je, aby mi byla nabídnuta.

      sorry, ale teď z tebe mluví zapšklost. Pomoc nemusím přijmout, podstatné je, aby mi byla nabídnuta.

   • flanker.jirka
    13:21 10.01.2022

    Nesher Polskou vládu musíme brát, tak jak si ji voliči demokraticky zvolili. Ne tak jak by se to líbilo politbyru v Brusselu. Mně se zase nelíbí český "cyklistický" způsob vedení ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Polskou vládu musíme brát, tak jak si ji voliči demokraticky zvolili. Ne tak jak by se to líbilo politbyru v Brusselu.
    Mně se zase nelíbí český "cyklistický" způsob vedení země, kdy se vláda před Brusselem hrbí a pod sebe na lidi šlape. Nikdy si tak nezískáme za mák respektu, který budeme potřebovat.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     13:28 10.01.2022

     Co se líbí tobě je zcela irelevantní. Současný polský režim se postupně zhádal se všemi sousedy. Naposledy s námi. S tím Brusel nemá nic společného. A jestliže polský režim jedná ...Zobrazit celý příspěvek

     Co se líbí tobě je zcela irelevantní. Současný polský režim se postupně zhádal se všemi sousedy. Naposledy s námi. S tím Brusel nemá nic společného. A jestliže polský režim jedná tak jak vůči nám jedná, těžko lze mluvit o nějakém spojenectví.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      13:31 10.01.2022

      To není záležitost jen poslední vlády. Začalo to už v roce 1918, pak v roce 1938, během WW2, na konci WW2, během socdem, i dneska.

      To není záležitost jen poslední vlády. Začalo to už v roce 1918, pak v roce 1938, během WW2, na konci WW2, během socdem, i dneska.

     • Torong
      13:38 10.01.2022

      Ale no tak Neshere. Nepředstírej, že to není o tom, že si Polsko dovoluje vzpírat se Bruselu. Hraniční spory jako je Turów mají státy vcelku běžně. Není zas tak dávno, co měli ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Neshere. Nepředstírej, že to není o tom, že si Polsko dovoluje vzpírat se Bruselu. Hraniční spory jako je Turów mají státy vcelku běžně. Není zas tak dávno, co měli Slováci problém s Maďary ohledně Gabčíkova. Přesto se pak dokázali domluvit v rámci V4 na vstupu do EU. Tvůj argument je jenom hledání důvodu proč to nejde.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:47 10.01.2022

      Torong My to zkoušíme stále, to oni se pořád staví k možnosti dohody odmítavě, z vnitropolitických důvodů. Jak říkám, na tanec musí být dva. PiS tančit nechce, takže proč to stále ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      My to zkoušíme stále, to oni se pořád staví k možnosti dohody odmítavě, z vnitropolitických důvodů. Jak říkám, na tanec musí být dva. PiS tančit nechce, takže proč to stále zkoušet? Teď je řada na nich.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:49 10.01.2022

      liberal shark
      PiS v mnohém navazuje na sanační režim mezi válkami.

      liberal shark
      PiS v mnohém navazuje na sanační režim mezi válkami.

     • skelet
      14:19 10.01.2022

      nesher: Tvůj přístup je přesně to, že se nakonec rozhádáme úplně. Protože naproti sobě budou dva uražení oslové.

      nesher: Tvůj přístup je přesně to, že se nakonec rozhádáme úplně. Protože naproti sobě budou dva uražení oslové.

     • Nesher
      14:35 10.01.2022

      skelet Ne, nikoliv. My musíme jen počkat, až se v Polsku vymění vláda, pak se to vyřeší relativně snadno. To, že mám pravdu ukazuje ta hysterie co se strhla po rozhovoru nového a ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Ne, nikoliv. My musíme jen počkat, až se v Polsku vymění vláda, pak se to vyřeší relativně snadno.
      To, že mám pravdu ukazuje ta hysterie co se strhla po rozhovoru nového a nyní již bývalého polského ambasadora pro DW. Jinak tady nejde o nás, PiS ty konflikty vyvolává programové z vnitropolitických důvodů, nic jiného než "obranu Polska před nepřáteli všude kolem" totiž nenabízí. Tedy nic rozumného.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:49 10.01.2022

      sorry, ale nejsou třicátá léta, kdy Poláci věděli jen to co si našli v místním novinovém plátku. Takže ČR se musí neustále snažit komunikovat, aby si ti mnozí Poláci byli schopní ...Zobrazit celý příspěvek

      sorry, ale nejsou třicátá léta, kdy Poláci věděli jen to co si našli v místním novinovém plátku. Takže ČR se musí neustále snažit komunikovat, aby si ti mnozí Poláci byli schopní přečíst i něco jiného, než jen tu jedinou pravdu z Varšavy. Tvůj styl je přesně to co nepotřebujeme - vykopat zákopy a vyčkávat na svých pozicích.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:12 10.01.2022

      Skelet Ne já navrhuji chovat se zcela normálně a počkat. Ostatně nic jiného (kromě obětování zájmů našich občanů) nám nezbývá. Jinak ta tvoje informační kampaň by byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet
      Ne já navrhuji chovat se zcela normálně a počkat. Ostatně nic jiného (kromě obětování zájmů našich občanů) nám nezbývá.
      Jinak ta tvoje informační kampaň by byla kontraproduktivní, PiS by ji okamžitě využilo jak příklad jak opoziční media (ta provládní ti to neuveřejní) pracují v cizím žoldu. Nejlepší je slušně trvat na svém a počkat až bude v Polsku ve vládě partner, který chce jednat. A tím platí jak pro nás, tak pro zbytek EU.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:23 10.01.2022

      Nesher Jasně, tady je relevantní to, co se líbí Vám. :-) To že se mezi sebou sousedé hádají v určitých konkrétních sporech tady bylo, je a bude. Rozdílnost názorů na věc prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Jasně, tady je relevantní to, co se líbí Vám. :-)
      To že se mezi sebou sousedé hádají v určitých konkrétních sporech tady bylo, je a bude.
      Rozdílnost názorů na věc prostě existuje, jak mezi mnou a Vámi, tak mezi námi a poláky, s tím se smiřte. Vedou se diskuse, hledají se ústupky na obou stranách, ale někdy to drhne. Za mně, toto je stále normální demokratická diskuse.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:32 10.01.2022

      Flanker A protože jsou tu ty rozdíly, zdaleka nejen na Turów, nelze přihlašovat, že je současné Polsko naším nejbližším spojencem. Což je to o čem je tu řeč. A znova opakuji, ti co ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      A protože jsou tu ty rozdíly, zdaleka nejen na Turów, nelze přihlašovat, že je současné Polsko naším nejbližším spojencem. Což je to o čem je tu řeč. A znova opakuji, ti co si myslíš ty je zcela irelevantní.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:50 10.01.2022

      Nesher: já zapomněl, že existuje internet.. sorry :))
      ta protipolská zapšklost je zajímavá

      Nesher: já zapomněl, že existuje internet.. sorry :))
      ta protipolská zapšklost je zajímavá

     • flanker.jirka
      21:51 10.01.2022

      Nesher Jsem zvědav jaké řešení pro Turow kdo vymyslí, polský velvyslanec to řekl dobře, ale to se polské vládě nelíbí. Je tu někdo, kdo dokáže poláky umravnit? EU mají zadele. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Jsem zvědav jaké řešení pro Turow kdo vymyslí, polský velvyslanec to řekl dobře, ale to se polské vládě nelíbí. Je tu někdo, kdo dokáže poláky umravnit? EU mají zadele. A docela věřím i tomu, že pokud si na ně Berlín něco zkusí, tak jim do shengenu nastěhují uprchlíky, kteří jsou zatím v Bělorusku a rádi by do Německa.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:32 10.01.2022

    Ja by som to za negatívum nepovažoval, že sa takto Poľsko správa. Horšie by bolo keby Poľsko zrazu ČR potrebovalo a k tomu by prispôsobilo aj rétoriku. To by znamenalo, že sa niečo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja by som to za negatívum nepovažoval, že sa takto Poľsko správa. Horšie by bolo keby Poľsko zrazu ČR potrebovalo a k tomu by prispôsobilo aj rétoriku. To by znamenalo, že sa niečo deje. Konkrétne, že sa Poľsko cíti ohrozené podľa hesla: Topiaci sa aj stebla chytá. Ak sa Poľsko ohrozené necíti, je to len dobre pre nás.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:07 10.01.2022

     Že se Polsko (podle tebe) necítí ohrožené mnoho neznamená. Smysl pro předpověď budoucnosti Poláci bohužel nemají, v 38 hodovali na naší mršině a o Němcích si mysleli, že je v ...Zobrazit celý příspěvek

     Že se Polsko (podle tebe) necítí ohrožené mnoho neznamená. Smysl pro předpověď budoucnosti Poláci bohužel nemají, v 38 hodovali na naší mršině a o Němcích si mysleli, že je v případě nutnosti zaženou do Baltu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:22 10.01.2022

      Poľsko má svoje záujmy a ja im to nezazlievam. Poľsko sa cíti byť žralokom a podľa toho sa aj správajú. Ale vrcholovým predátorom budú len do chvíle, kým nepríde kosatka :-)

      Poľsko má svoje záujmy a ja im to nezazlievam. Poľsko sa cíti byť žralokom a podľa toho sa aj správajú. Ale vrcholovým predátorom budú len do chvíle, kým nepríde kosatka :-)

     • liberal shark
      08:00 11.01.2022

      to Miroslav
      Jednu kosatku mají nalevo, druhou napravo, ale pořád si hrajou na žraloka :-).

      to Miroslav
      Jednu kosatku mají nalevo, druhou napravo, ale pořád si hrajou na žraloka :-).

   • antoniok
    13:54 10.01.2022

    Stranu PIS nesnáším, nikdy je nebudu volit, protože je to režim. Nechápu, jak jsou lidé hloupí, že volí tuto stranu. No, ale hloupých voličů je bohužel hodně. Ale odklon od PIS a ...Zobrazit celý příspěvek

    Stranu PIS nesnáším, nikdy je nebudu volit, protože je to režim. Nechápu, jak jsou lidé hloupí, že volí tuto stranu. No, ale hloupých voličů je bohužel hodně.

    Ale odklon od PIS a jak je ta strana strašná a jak ničí demokracii.
    Také česká vláda opakovaně projevila špatnou víru ve vztazích s Polskem. Brání prodeji polských potravin. V Polsku máme také pocit, že spor o Turów iniciuje Německo. Bohužel Německo se velmi snaží bránit rozvoji elektráren v Polsku a tento spor budeme vnímat jako jeho projev.

    Suma sumárum, v Polsku máme pocit a zkušenost, že i Česká republika dlouhodobě projevuje špatnou vůli.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     14:19 10.01.2022

     Pocit máte, bohužel zcela špatný. Problém s polskými potravinami není v nějakém českém naschválu, ale v tom, že máte problém s veterinárním a hygienickým dohledem. Prostě to co u ...Zobrazit celý příspěvek

     Pocit máte, bohužel zcela špatný.
     Problém s polskými potravinami není v nějakém českém naschválu, ale v tom, že máte problém s veterinárním a hygienickým dohledem. Prostě to co u vás projde, u nás neprojde. A jasně, že to konkurence využívá proti vám, ale vy, respektive někteří polští producenti jim to umožňujete. Takže stačí si doma udělat pořádek a je po problému.
     S Turówem nemá Německo nic společného, to je jen urážlivá propaganda PiS, která ČR představuje jako německý satelit. My jsme zkoušeli jednat více jak 5 let, nejdříve na regionální úrovni Liberecký kraj) pak už na státní. Polsko jednat nechtělo, vedení PGE místo seriózního jednání raději jelo do Czenstochowe a tam svěřilo důl k ochraně Panně Marii. To je opravdu možné jen u vás.
     Ostatně váš už skoro bývalý velvyslanec to řekl správně.Skrýt celý příspěvek

     • antoniok
      16:07 10.01.2022

      Tam v Čechách buďte opatrní, protože PIS je připraven svěřit celou Evropu Panně Marii ;)

      Tam v Čechách buďte opatrní, protože PIS je připraven svěřit celou Evropu Panně Marii ;)

    • Jura99
     15:36 10.01.2022

     Vybagrovat 300m hlubokou jámu o rozloze 55km2 až na samou hranici sousedního státu je v dnešní době vrchol arogance. Chápu, že pokud Polsko v Turowě vyrábí 30% energie, že se jedná ...Zobrazit celý příspěvek

     Vybagrovat 300m hlubokou jámu o rozloze 55km2 až na samou hranici sousedního státu je v dnešní době vrchol arogance. Chápu, že pokud Polsko v Turowě vyrábí 30% energie, že se jedná o strategický záměr, ovšem už nechápu arogantní odmítnutí hledání řešení, Češi nejsou nenasytní, zcela určitě by to vyřešilo přijmutí odpovědnosti za tento zásah do životního prostředí a stavba vodovodu za pár jednotek miliard korun.Skrýt celý příspěvek

     • antoniok
      16:04 10.01.2022

      Pokud bychom totiž měli v Polsku normální vládu a ministerstvo zahraničních věcí, tento spor by se vyřešil civilizovaně.

      Pokud bychom totiž měli v Polsku normální vládu a ministerstvo zahraničních věcí, tento spor by se vyřešil civilizovaně.

     • pjaro77
      21:35 10.01.2022

      Počítam, že raz z toho bude krásne veľké jazero a češi na severe tam budú chodiť na dovolenky.

      Počítam, že raz z toho bude krásne veľké jazero a češi na severe tam budú chodiť na dovolenky.

  • liberal shark
   13:28 10.01.2022

   Někdy mám pocit, že se na nás Polsko dívá podobně jako Rusko :-(.

   Někdy mám pocit, že se na nás Polsko dívá podobně jako Rusko :-(.

   • Miroslav
    13:38 10.01.2022

    Poľsko sa skutočne začína podobať na Rusko. Aspoň v tom, že ide o nie príliš bohatú krajinu ktorá si získava rešpekt vojenskou silou aj za hranicou únosnosti výkonu ekonomiky

    Poľsko sa skutočne začína podobať na Rusko. Aspoň v tom, že ide o nie príliš bohatú krajinu ktorá si získava rešpekt vojenskou silou aj za hranicou únosnosti výkonu ekonomiky

   • Nesher
    13:41 10.01.2022

    To co dnes vládne v Polsku, tzv. "druhé Polsko" představované PiS se mentálně od Ruska zase tolik neliší. Mentalita obležené pevnosti, martyrismus, pocit, že mají právo na ...Zobrazit celý příspěvek

    To co dnes vládne v Polsku, tzv. "druhé Polsko" představované PiS se mentálně od Ruska zase tolik neliší. Mentalita obležené pevnosti, martyrismus, pocit, že mají právo na velmocenský status, oslavování z velké části neexistující "slavné minulosti", podivné spojení církve a státu" to vše je společné.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     13:43 10.01.2022

     Nesher:
     Tak teď už si vyloženě vymýšlíš. Trošku reality by to chtělo...

     Nesher:
     Tak teď už si vyloženě vymýšlíš. Trošku reality by to chtělo...

     • Nesher
      14:21 10.01.2022

      Nevymýšlím, stačí si pustit TVP.
      A samozřejmě existuje i to první Polsko, to ve velkých městech a na západě země.

      Nevymýšlím, stačí si pustit TVP.
      A samozřejmě existuje i to první Polsko, to ve velkých městech a na západě země.

    • antoniok
     14:10 10.01.2022

     Bohužel je to pravda. Propaganda PIS je pro nevzdělané a postižené. Lidé v Polsku se smějí (přes slzy) hlavnímu televiznímu zpravodajskému kanálu, že je to tak šílené, že nemusíte ...Zobrazit celý příspěvek

     Bohužel je to pravda. Propaganda PIS je pro nevzdělané a postižené.
     Lidé v Polsku se smějí (přes slzy) hlavnímu televiznímu zpravodajskému kanálu, že je to tak šílené, že nemusíte brát drogy, abyste se vzpamatovaliSkrýt celý příspěvek

   • Torong
    13:42 10.01.2022

    Jo! Chtějí nás obsadit, zakázat u nás potraty a nařídit chodit do kostela! A upalovat budou!

    Jo! Chtějí nás obsadit, zakázat u nás potraty a nařídit chodit do kostela! A upalovat budou!

    • Scotty
     18:34 10.01.2022

     A vám se ty naše současné vztahy jako líbí?

     A vám se ty naše současné vztahy jako líbí?

    • flanker.jirka
     22:02 10.01.2022

     Torong Poněkud přehlížíte to, že spor o Turow tu pár let trvá, řešení se hledala a dokonce došlo na rozhodnutí soudního dvora EU! To co navrhl polský velvyslanec bylo více než ...Zobrazit celý příspěvek

     Torong
     Poněkud přehlížíte to, že spor o Turow tu pár let trvá, řešení se hledala a dokonce došlo na rozhodnutí soudního dvora EU!
     To co navrhl polský velvyslanec bylo více než logické a elegantní řešení.
     https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  10:16 10.01.2022

  A svou vojenskou silou by nás rozjelo jak nic. Je chybou spoléhat se na ostatní a sám zůstat slabý.

  A svou vojenskou silou by nás rozjelo jak nic. Je chybou spoléhat se na ostatní a sám zůstat slabý.

  • DanCZer
   10:24 10.01.2022

   To je sice pravda, ale tak nemůžete uvažovat. Už minimálně z pohledu počtu obyvatel je nereálné udržovat si stejně početnou armádu, jako mají sousedé. Vždy je to o tom postavit ...Zobrazit celý příspěvek

   To je sice pravda, ale tak nemůžete uvažovat. Už minimálně z pohledu počtu obyvatel je nereálné udržovat si stejně početnou armádu, jako mají sousedé.
   Vždy je to o tom postavit svou obranu tak, aby se agresorovi je nevyplatilo útočit a aby potenciální přínosy byly nižší než komplikace, které mu to přinese.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    21:28 10.01.2022

    Keď ide o odstrašenie, potom s neplácajme desať rokov s tankami alebo BVP ale začnime nakupovať raketomety, delostrelectvo , poriadnu PVO a doplnky k tomu ako kamikadze drony, ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď ide o odstrašenie, potom s neplácajme desať rokov s tankami alebo BVP ale začnime nakupovať raketomety, delostrelectvo , poriadnu PVO a doplnky k tomu ako kamikadze drony, prieskumné drony, rušičky radarov, protitankové strely.Skrýt celý příspěvek

    • Badysak
     17:53 11.01.2022

     Jenomže raketomety a dělostřelectvo je použitelné na uskupení techniky tedy před útokem dají se použít až po výhlášení války. Obvykle v době obdržení vyhlášení už je technika v ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenomže raketomety a dělostřelectvo je použitelné na uskupení techniky tedy před útokem dají se použít až po výhlášení války.
     Obvykle v době obdržení vyhlášení už je technika v pohybu.
     Takže je potřeba ji nejdříve zastavit a donutit nepřítele se znovu seskupit.
     Nebo chcete nepřítele preventivné vybombardovat za jejich hranicemi a pak volat NATOOOO oni na nás útočí?Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      18:27 11.01.2022

      Prečo by sa muselo bombardovať za hranicami a ešte k tomu preventívne ? Pred 2 týždňami Estonsko objednalo HIMARS aby posielalo rakety do ruska preventívne ? Pozrite sa, čo vo ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo by sa muselo bombardovať za hranicami a ešte k tomu preventívne ? Pred 2 týždňami Estonsko objednalo HIMARS aby posielalo rakety do ruska preventívne ? Pozrite sa, čo vo veľkom vyrába ukrajina. To najdôležitejšie , čo sa od armády čaká je zastrašenie, malé štáty pár stovkami BVPčiek a desiatkami tankov rusov zastrašia. A platí to aj pre ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      18:46 11.01.2022

      OK, tanky ešte uznám, v blízkom kontakte s nepriateľom valiacim sa pláňach sa hodia.

      OK, tanky ešte uznám, v blízkom kontakte s nepriateľom valiacim sa pláňach sa hodia.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2