Japanese Super Interceptor: Japonské stíhačky F-15JSI pro 21. století

Japanese Super Interceptor: Japonské stíhačky F-15JSI pro 21. století
F-15J / USAF (Zvětšit)

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila modernizaci až 98 japonských stíhaček F-15J Eagle na standard Japanese Super Interceptor, neboli F-15JSI. Modernizace se točí zejména kolem nového radiolokátoru a prostředků elektronického boje.

JASDF

Japonské letecké síly sebeobrany (JASDF) papírově provozují 156 jednomístných F-15J a 45 dvoumístných F-15DJ. Většinu strojů v 80. a 90. letech minulého století v licenci vyrobil japonský koncern Mitsubishi Heavy Industries (MHI) v Japonsku. Stroje F-15J přímo vycházejí z verze F-15C.

Kromě toho JASDF papírově provozuje 62 jednomístných jednomotorových stíhaček F-2A a 32 dvoumístných F-2B. Z toho zřejmě tři F-2 byly nenávratně zničeny tsunami v roce 2011. Zatímco F-15J slouží především k vybojování vzdušné nadvlády (jako F-15C), F-2 se soustředí na boj proti pozemním a hladinovým cílům.

Nesmíme také zapomenout na stále sloužící letouny Phantom II, konkrétně jde o 54 letounů F-4EJ Phantom II a 13 průzkumných strojů RF-4E/EJ Phantom II. 

Japonsko již také získalo 12 letounů F-35A Lightning II, přičemž třináctý byl ztracen při nehodě. V rámci podepsané smlouvy se vyrábí dalších 27 japonských F-35A. Celkově ale Japonsko plánuje pořídit 145 letounů F-35A a 42 letounů s krátkým startem a kolmým přistáním F-35B (pro „letadlové lodě“ třídy Izumo). 

F-15J

I přes rozšiřování flotily japonských F-35, letouny F-15J zůstanou hlavní leteckou silou Japonska minimálně v tomto desetiletí. Tokio se proto rozhodlo minimálně část F-15J modernizovat na zmíněnou verzi F-15JSI. 

Ostatně také americké letectvo nakoupí nové F-15EX, jednak kvůli menším provozním nákladům oproti F-35A, jednak proto, že tempo výroby F-35A není dostatečně rychle, aby nahradilo rychle stárnoucí letouny. Výhodou F-15 je také větší nosnost, která umožňuje u F-15J použít výkonnější zbraně vzduch-vzduch, případně u F-15JSI výkonnější zbraně vzduch-země.


F-15J

F-15J (případně modernizované F-15JSI) například získají střely vzduch-vzduch Mitsubishi Electric AAM-4B (používané na F-2) s radiolokátorem typu AESA. AAM-4B je větší než americká AIM-120 AMRAAM a nevejde se proto do vnitřních zbraňových šachet F-35. 

Navíc pokud dojde ke zmíněné modernizaci, F-15JSI budou moci pravděpodobně používat střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) případně nové protilodní střely AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile). Mimochodem F-15J je síce stíhač, ale umí také shazovat pumy Mark 82 nebo kazetové pumy CBU-87. 

V každém případě Japonsko pořizuje norsko-americké protilodní a protizemní střely JSM (Joint Strike Missiles), které jsou určeny pro japonské F-35A/F-35B, ale mohou být integrovány i do F-15JSI.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, Japonsko uvažuje o modernizaci až 96 letounů F-15J. Toto číslo vychází zřejmě ze záměru Japonska prodat polovinu flotily F-15J. Cílem prodeje je získat prostředky na nákup F-35A/F-35B.

O F-15J se mimo jiné zajímá Indie. Letouny ale nejdříve nakoupí Washington (Japonsko nemůže americké technologie prodávat přímo), který je přeprodá dále. Mimochodem zájem Indie o F-15J jde v ruku v ruce se sílící japonsko-indickou vojenskou spolupráci, která je pochopitelně zaměřená na vytvoření protiváhy proti rychle sílící Číně.  


Vzlet a přistání dvojice F-15J

Japanese Super Interceptor

Středobodem modernizace F-15JSI je zejména instalace radiolokátorů AN/APG-82(V)1 typu AESA a prostředků elektronického boje AN/ALQ-239 DEWS (Digital Electronic Warfare System).

Maximální cena modernizace za 96 letounů, včetně podpůrného vybavení, dosahuje 4,5 miliardy dolarů. Hlavním vykonavatelem modernizace je společnost Boeing a japonská MHI. První F-15JSI JASDF převezme nejdříve v polovině roku 2023. 

„Tento navrhovaný prodej poskytne Japonsku kritickou schopnost protivzdušné obrany, která pomůže při obraně japonské domoviny a tamního amerického personálu. Modernizované F-15J umožní Japonsku lépe reagovat na vzdušné hrozby a chránit svůj vzdušný prostor,“ uvádí DSCA ve schvalovacím dokumentu. 

Radar AN/APG-82(V)1 najdeme na letounech F-15E Strike Eagle a počítá se s ním pro nově vyrobené F-15X/EX. Stejně tak si tento radiolokátor vybral Izrael pro modernizaci svých F-15I Ra'am.

Nový radiolokátor umožní F-15JSI využívat nejnovější výzbroj vzduch-vzduch, jako zmíněné japonské střely AAM-4B, případně nejnovější varianty střel AMRAAM. Mimoto Japonsko společně s evropskou MBDA pracuje na nové střele vzduch-vzduch JNAAM (Joint New Air-to-Air Missile), která kombinuje senzorovou hlavici AAM-4B a náporový motor ze střely Meteor.


DEWS od BAE Systems

Víceúčelový radar AN/APG-82(V)1 ale umožňuje vedení boje nejen proti vzdušným, ale i proti pozemním či hladinovým cílům. 

F-15JSI dále získá nové komunikační vybavení (ARC-210), proti rušení odolné navigační systémy (SAASM) či nové centrální počítače řízení mise (ADCP II). Součástí modernizace je dále integrace nové munice, nákup pozemního vybavení, náhradní díly, podpora atd.

Finální konfigurace F-15JSI ale není známá, protože se nic neví o rozsahu modernizace ze strany japonské MHI. Web The Drive spekuluje, že MHI může na F-15JSI instalovat infračervené čidlo (IRST), které již na F-15J pokusně testovalo. 

Udržování JASDF na špičkové úrovni je pro Tokio životně důležité. Vždyť v roce 2018 japonská letadla provedla na 1000 pohotovostních vzletů proti cizím letadlům ‒ dvě třetiny proti čínským a třetinu proti ruským letadlům. Nicméně vrcholem byl rok 2016, kdy JASDF provedlo rekordních 1168 vzletů proti narušitelům. Takové operační tempo mimo jiné znamená rychle krácení životnosti japonských letadel. 

V příštím roce má japonské ministerstvo obrany hospodařit s rekordním rozpočtem 50 miliard dolarů, což je o 1,2 % více, než v letošním roce. Tato částka odpovídá pouze 0,924 % japonského HDP, ale ze širšího pohledu (s přihlédnutím k rozpočtu pobřežní stráže, mírové operace, atd.) se celkové japonské obranné výdaje údajně pohybují kolem 1,1 až 1,3 % HDP.

Zdroj: The DiplomatWikipediaDSCA, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jihokorejské letectvo obdrželo poslední F-15K z druhé fáze

Jižní Korea a Severní Korea jsou de facto proti sobě stále ve válce. Ačkoliv Jihokorejci nemají ...

Izrael uvažuje o dalších stíhačkách F-15I “Ra'am”

Izraelské letectvo IAF (Israel Air Force) již závazně objednalo 50 víceúčelových stealth stíhaček ...

Pentagon chce nové stíhačky F-15X Advanced Eagle. Letectvu navzdory

Podle amerického webu Bloomberg Pentagon plánuje nakoupit nejnovější stíhačky čtvrté generace F-15X ...

Víceúčelový bojový letoun Boeing F-15EX na prvních obrázcích

Firma Boeing zveřejnila první vizualizace nového víceúčelového bojového letadla Boeing F-15EX. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Lightgray
    02:41 08.07.2020

    Výkony Eaglu jsou v řadě ohledů vyšší než u F-35, naopak kvality manšího letadla jsou taky zřejmé

    Výkony Eaglu jsou v řadě ohledů vyšší než u F-35, naopak kvality manšího letadla jsou taky zřejmé

  • Lightgray
    02:39 08.07.2020

    Rozebírá se ekonomika patnáctky a Panthera. USAF teď razí myšlenku že byť pořizovací cena nových patnáctek je vyšší, tak provoz je levnější. Může za to možná trochu onen stealth ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozebírá se ekonomika patnáctky a Panthera.
    USAF teď razí myšlenku že byť pořizovací cena nových patnáctek je vyšší, tak provoz je levnější.
    Může za to možná trochu onen stealth F-35, který se nějak udržovat musí.
    Je zajimavé že dvoumotorové letadlo vychází levněji na provoz než jednomotor.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    14:15 04.11.2019

    Dovolím si vypíchnout jednu dost podstatnou pasáž v článku, kde se uvádí, že samo USAF nebo JASDF pořizují nové/upgradují staré F-15 kvůli NIŽŠÍM nákladům na provoz oproi ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolím si vypíchnout jednu dost podstatnou pasáž v článku, kde se uvádí, že samo USAF nebo JASDF pořizují nové/upgradují staré F-15 kvůli NIŽŠÍM nákladům na provoz oproi F-35.

    Takže až tu bude někdo házet do placu nutnost dvou letek F-35 pro naše letectvo bylo by dobrý kalkulovat s tím, že i F-15 by nás stály míň.

    Koupit si super cool éra, který nedokážeme dostat do vzduchu, protože na to nejsou love, je uplná pitomost. Gripce s jejich letovou hodinou "za pár kaček" sou aktuálně to nejlepší co můžeme mít. Na nějaký větší hogo fogo se můžeme zmoct až se rozpočet MO nafoukne na ty slibovaný 2%, což bude MOŽNÁ někdy kolem roku 2040 a v tu dobu buď budou F-35 na uplně jiný ceně, nebo bude k dispozici NG stíhač z evropský produkce...Skrýt celý příspěvek

    • Shania
      21:55 04.11.2019

      Nic takoveho v clanku neni:D S grypenem C souhlasim, ale problemem je, ze jaksi nejsou nase, kdyby ano, tak mame jasno jeste na hodne dlouho. Pokud nam neprodlouzi pronajem a ...Zobrazit celý příspěvek

      Nic takoveho v clanku neni:D

      S grypenem C souhlasim, ale problemem je, ze jaksi nejsou nase, kdyby ano, tak mame jasno jeste na hodne dlouho. Pokud nam neprodlouzi pronajem a nebo neprodaji, tak jsem dost zvedav, co budeme delat...Skrýt celý příspěvek

      • Riiiederner
        17:26 07.11.2019

        Kdyby to neudělali byla by to škoda spíše pro ně přece jen buď si je pronajmem a budou z toho mít znovu swe finance nebo jim budou stát v hangáru i když otázka za kolik by bylo ...Zobrazit celý příspěvek

        Kdyby to neudělali byla by to škoda spíše pro ně přece jen buď si je pronajmem a budou z toho mít znovu swe finance nebo jim budou stát v hangáru i když otázka za kolik by bylo prodloužení pronájmu nebo odkup nevím kolik mají nálet ale za ty roky to už asi pár hodin bude a i když pochybuju že to vláda bude řešit včas což uu by vlastně muselo být nékdy v příštím roce kdyby chtěli koupit nové nechá se to zase na poslední chvíly a tak nám nezbyde nic jiného neź pronájem nebo odkup a swe by byly sami proti sobě kdyby nám je za jejich nadiktovanou cenu(protože mi ji prostě budeme muset přijmout jinak by nám zůstaly jen alcy) gripeny nenechaly.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          10:55 08.11.2019

          Od roku 2012 se vedlo vyjednávání jen ze Švédsko stranou. Takže času byl dost, nebyla snaha z naší strany.

          Od roku 2012 se vedlo vyjednávání jen ze Švédsko stranou. Takže času byl dost, nebyla snaha z naší strany.

  • tryskac
    18:41 02.11.2019

    Návrh rozpočtu SR pre rok 2020 nepočíta pre ďalšie modernizácne plány v oblasti obrany. Už tak je nákup F16 dosť na hrane z hľadiska financií. Uznavam ale argument, že napr F18 by ...Zobrazit celý příspěvek

    Návrh rozpočtu SR pre rok 2020 nepočíta pre ďalšie modernizácne plány v oblasti obrany. Už tak je nákup F16 dosť na hrane z hľadiska financií.
    Uznavam ale argument, že napr F18 by bola v našom prípade temer nesmrteľná, porovnávajúc nasadenie na lietadlovej lodí vs klasická pozemná základná. Takisto F15 by mohla lietať s polovičným nákladom paliva a aj tak by obsiahla všetko od Kyjeva po Berlín (s nadsazkou). Namáhanie draku by bolo rozhodne nižšie ako napr Gripen, resp F16 s 3 PPN.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
      07:35 12.11.2019

      Však OSSR ešte neprezbrojili sko vôbec. Ani MADR radary nebudú ? Tie sovietske sa už rozpadávajú, čo som počul

      Však OSSR ešte neprezbrojili sko vôbec. Ani MADR radary nebudú ? Tie sovietske sa už rozpadávajú, čo som počul

  • SofF
    21:39 01.11.2019

    krásný stroj, ještě dlouho bude sloužit a v tomto provedení může být dobře srovnatelný s SU-35S. Kdybysme chtěli se zbavit Gripenů tak vedle EF je to ideální kandidát, rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

    krásný stroj, ještě dlouho bude sloužit a v tomto provedení může být dobře srovnatelný s SU-35S. Kdybysme chtěli se zbavit Gripenů tak vedle EF je to ideální kandidát, rozhodně lepší jak volba vrtulníků.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      22:26 01.11.2019

      ...to myslíte vážně? Máme pár pučených Gripenů, F-35 se každému zdá drahý, nové bitevní vrtulníky máme (resp. snad budou) v počtu takovém, že se všechny vlezou na parkoviště u ...Zobrazit celý příspěvek

      ...to myslíte vážně? Máme pár pučených Gripenů, F-35 se každému zdá drahý, nové bitevní vrtulníky máme (resp. snad budou) v počtu takovém, že se všechny vlezou na parkoviště u Tesco Express a vy označujete toto drahé a provozně nákladné letadlo za "ideálního kandidáta"?
      A ten EF, tak to je prostě hlos, to jste jinak nemohl myslet... a ještě to "rozhodně lepší jak volba vrtulníků"...?
      To je jak "Puma je pro nás ideální, určitě lepší jak BREN"...Skrýt celý příspěvek

      • SofF
        22:38 01.11.2019

        ano vážně, F-35 jsou finančně nedosažitelné a jejich využití pochybné, ale tento stroj klasické konstrukce s neustálým vylepšováním v počtu tak 36-48 strojů je ideál pro skutečnou ...Zobrazit celý příspěvek

        ano vážně, F-35 jsou finančně nedosažitelné a jejich využití pochybné, ale tento stroj klasické konstrukce s neustálým vylepšováním v počtu tak 36-48 strojů je ideál pro skutečnou obranu ne pro ukázky na leteckých dnech.Skrýt celý příspěvek

        • Dovi
          08:54 02.11.2019

          F-15 je jednoznačně dobré letadlo, ale při porovnání nákladů na letovou hodinu, se obávám že by nelétali ani na těch přehlídkách. A koupit jich 48 kusů je představa z říše snů. ...Zobrazit celý příspěvek

          F-15 je jednoznačně dobré letadlo, ale při porovnání nákladů na letovou hodinu, se obávám že by nelétali ani na těch přehlídkách. A koupit jich 48 kusů je představa z říše snů.
          F-35 klesla cena na 75 mil a o pochybném využití pochybuju. Nicméně bych hledal letadlo jehož pořízení a provoz je v české armádě reálný. To znamená Gripen E. Není nejlepší, ale jeho bojová hodnota pro nás může být paradoxně nejvyšší...Skrýt celý příspěvek

          • SofF
            12:11 02.11.2019

            to ano, ale jak by byl efektivní proti sousedům kteří plánují F-35A? Tato "patnáctka" by i tak budila respekt. Prakticky všechna letectva přezbrojují, i ti "bratia" budou mít ...Zobrazit celý příspěvek

            to ano, ale jak by byl efektivní proti sousedům kteří plánují F-35A? Tato "patnáctka" by i tak budila respekt. Prakticky všechna letectva přezbrojují, i ti "bratia" budou mít nejnovější model F-16, takže ty tři letky "patnáctek" by byla dobrá investice do budoucna, tyto stroje 4++ budou fungovat ještě dlouho.Skrýt celý příspěvek

          • CerVus
            18:50 03.11.2019

            SofF: Úsměvná myšlenka, že by AČR měla nějakou šanci proti Německu nebo Polsku i kdyby měla v Čáslavi zaparkovaných 14 F-35.

            SofF: Úsměvná myšlenka, že by AČR měla nějakou šanci proti Německu nebo Polsku i kdyby měla v Čáslavi zaparkovaných 14 F-35.

          • tryskac
            19:47 03.11.2019

            To nie, ale 30 HIMARS by už vedelo odstrašiť.

            To nie, ale 30 HIMARS by už vedelo odstrašiť.

          • SofF
            15:38 04.11.2019

            úsměvná myšlenka to rozhodně není když by to krylo něco jako Patriot nebo S-400. Stát bez relevantní letecké síly nikdy nebude brán vážně.

            úsměvná myšlenka to rozhodně není když by to krylo něco jako Patriot nebo S-400. Stát bez relevantní letecké síly nikdy nebude brán vážně.

          • satai
            17:10 04.11.2019

            Is the new "a kolik divizí má Vatikán?"

            Is the new "a kolik divizí má Vatikán?"

        • Trener
          18:44 02.11.2019

          Jak píšou ostatní, F-15 je prostě ekonomicky pro nás Out a to platí i zbraňově. Letadlo tohoto typu nemají a neměli nikde v Evropě, teda kromě Ruska a Ukrajiny, ¨takže je to jasný. Zobrazit celý příspěvek

          Jak píšou ostatní, F-15 je prostě ekonomicky pro nás Out a to platí i zbraňově. Letadlo tohoto typu nemají a neměli nikde v Evropě, teda kromě Ruska a Ukrajiny, ¨takže je to jasný.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...