Japonsko oficiálně oznámilo záměr nakoupit stíhačky F-35

-
20. 12. 2011
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Japonsko oficiálně oznámilo nákup 42 amerických stíhaček F-35A Lightning II v hodnotě 80 mld korun. V japonském programu budoucího bojového letounu FX soutěžily celkově tři zahraniční typy. Evropský Eurofighter Typhoon, americký stroj F/A-18E/F Super Hornet a vítězný F 35A Lightning II. Nákup přichází právě v čas, neboť Japonsko s obavami sleduje rostoucí vojenskou moc Číny a zároveň je stále na pozoru před nevyzpytatelnou Severní Koreou.
Stroje F-35 Lightning II (Blesk II) nahradí v Japonských obraných vzdušných silách JASDF letité stroje F-4 i novější stíhačky F-2 (japonská verze F-16) a F-15 Strike Eagle. Očekává se, že F-35 budou z větší části vyráběny přímo v „zemi vycházejícího slunce“ pod taktovkou japonských průmyslových gigantů Mitsubishi Heavy Industries a IHI Corporation.
Úspěch strojů F-35 v Japonsku se může také pozitivně promítnout do rozhodnutí Jižní Koreje, která rovněž plánuje nakoupit nejmodernější stíhačky pro své letectvo. Proslýchá se, že v jihokorejské soutěži na 60 nových strojů hrají právě stíhačky F-35 čím dál silnější roli.
Japonsko zaplatí za první čtyři letadla již ve fiskálním roce 2012 s tím, že první stroje budou dodány v roce 2016. Japonská vláda se snaží o co nejrychlejší nákup stíhaček F-35, jednak kvůli čínským vojenským ambicím, tak také ve světle zpráv o úmrtí Kim Čong-ila. Není určitě náhodou, že Japonsko oznámilo nákup nejmodernějších zbraní jen jeden den po smrti severokorejského diktátora.
Foto: Nad ladnými tvary stroje F-35 musí zaplesat nejedno srdce technického nadšence / Lockheed Martin
Ačkoliv Japonsko představuje se svými 362 bojovými letadly největší vojenskou leteckou velmoc ve východní Asii, řada letadel je již za svým technickým zenitem. Pokud si chce Japonsko udržet svou vojenskou nadvládu, není jiná cesta než investovat do nových strojů.
Nejedná se o žádné plané řeči. Za šest měsíců letošního roku (do září) musely japonská letadla celkově 83× reagovat na možné narušení vzdušného prostoru čínskými letadly. Jde mimochodem o trojnásobný nárůst „provokací“ oproti minulému roku.
Program F-35 je nejdražší zbrojní program v historii aje sužován neustálými nárůsty finančních nákladů a technickými problémy, které zpožďují zavádění letadel do výzbroje. Úspěch v Japonsku, a snad i v Jižní Koreji, je tak vítanou vzpruhou pro celý projekt „bleskového“ F-35.
Zdroj: Defence Talk
Související články
VIDEO: F-22 opět v akci!
Před čtyřmi měsíci byla na dobu neurčitou uzemněna celá flotila stíhaček F-22A Raptor. Impulzem k ...
-
14.10.2011
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Bombardér B-2 Spirit letěl na severní pól
Bombardér B-2 Spirit před několika dny podnikl premiérovou cestu na nejsevernější místo planety. K ...
-
06.11.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Pravda či lež? Opravdu Irán sestřelil americké průzkumné letadlo?
Před pár dny íránské ministerstvo obrany ohlásilo sestřel amerického průzkumného letounu RQ-170 ...
-
07.12.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
VIDEO: Testování stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje
Výroba a vývoj stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje. Právě před pár dny Pentagon uzavřel ...
-
10.12.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Tak nakoniec sa dohodli:
https://ekonomika.sme.sk/c/225...Tak nakoniec sa dohodli:
https://ekonomika.sme.sk/c/225...
Načítám diskuzi...