Ultimativní konec bojových vrtulníků v japonské armádě

Ultimativní konec bojových vrtulníků v japonské armádě
Japonský AH-64D Longbow Apache / Los688, CC0 1.0 (Zvětšit)

Japonské pozemní síly JGSDF (Japan Ground Self-Defense Force) do roku 2028 trvale vyřadí z výzbroje všechny bojové vrtulníky. Stejný osud potká všechny pátrací a záchranné SAR (Search and Rescue) letouny JGSDF a námořních sil JMSDF (Japan Maritime Self-Defense Force). Jejich roli převezmou bezpilotní letadla.

Podle japonských médií radikální škrty vycházejí z japonského modernizačního programu Plán budování obrany DBP (Defense Buildup Plan), který zahrnuje tři klíčové obranné dokumenty: Národní obranná strategie (NDS, anglicky), Národní bezpečnostní strategie (NSS, anglicky) a Střednědobý obranný program (pouze japonsky). Součástí DBT je i radikální zvýšení vojenských výdajů.

Největší zájem vyvolává záměr zmenšit velikost pozemních sil. JGSDF mimo jiné přijde o všechny bojové vrtulníky AH-64D Apache Longbow (12 kusů), AH-1S Cobra (47) a průzkumné OH-1 Ninja (33). Současně 2000 členů JGSDF přejde do námořnictva.

Důvodem vyřazení jsou mimo jiné zkušenosti s válkou na Ukrajině, kde jsou operace vrtulníků velmi limitovány pozemní protivzdušnou obranou (PVO). Hrozbou jsou zejména „ramenní“ komplety PVO MANPADS (MAN-Portable Air-Defense Systems).

Podle stránek Oryx je obrazově zdokumentováno zničení 64 ruských vrtulníků a poškození deseti dalších. Rusové během konfliktu podle Oryxe již přišli o 31 bojových vrtulníků Ka-52. Ukrajinci si nárokují i další sestřely, ale ty nebylo možné ověřit. Naopak ukrajinská armáda přišla podle Oryxe o minimálně 25 vrtulníků.

„Během ruské invaze na Ukrajinu ukrajinská armáda ničila ruské jednotky pomocí útočných dronů a sestřelovala ruské útočné vrtulníky protiletadlovými raketami. Ministerstvo obrany hodlá od příštího roku nasadit velké množství útočných dronů. Očekává se, že nově zřízená jednotka bezpilotních letounů bude mít na starosti provoz útočných dronů,“ napsal k tématu japonský portál Yomiuri.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Japonsko nasadí drony proti hypersonickým střelám

Japonsko v rámci posilování protiraketové obrany nasadí výškové drony s ultra dlouhou vydrží ve ...

Finové dodají Japonsku obrněné transportéry Patria AMV XP

Japonské pozemní síly sebeobrany JGSDF (Japan Ground Self-Defense Force) získají finské kolové ...

Americko-japonská vesmírná spolupráce: Prestiž, protiraketová obrana a Měsíc

Vesmír je pro Japonsko klíčovou oblastí spolupráce se Spojenými státy. K silným stránkám Tokia patří ...

PREMIUM Radikální modernizace japonských ozbrojených sil

Japonské ministerstvo obrany v letošním fiskálním roce (FY), který v Japonsku začíná 1. dubna, získá ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.