JAS-39 Gripen: Příprava před nasazením na Islandu

JAS-39 Gripen
Foto:JAS-39 Gripen / army.cz

Skupina příslušníků 21. zTL , SOC MO a doplněná odborníky z dalších pracoviště MO provedla Site survey* na letišti Keflavík na Islandu a to v rámci přípravy mise Air policing v roce 2014. Jejím cílem bylo v praxi a na místě ověřit rozsah podpory poskytnuté hostitelskou stranou a definovat síly a prostředky nutné k splnění mandátu mise. Před námi zde již působili kontingenty ostatních členských států NATO, nicméně se jedná o první nasazení země bývalého východního bloku v této operaci.

 

Postupy Site Survey jsou v rámci NATO ujednoceny a standardizovány. Výchozím dokumentem pro přípravu je Host national support katalog, kde jsou uvedeny základní parametry mise a známé postupy a prostředky poskytnuté hostitelskou stranou. Tento dokument je pravidelně aktualizován na základě zkušeností s nasazením jednotlivých kontingentů.

 

Na jeho základě a zkušeností získaných při Site survey je zpracována SOR Statement of Requirements, kde jsou specifikovány požadavky na hostitelskou zemi. Odpovědí hostitelské strany je JIA Joint Implementation Arrangement a výsledkem celého procesu je TA Technical arrangement mezinárodní dokument vymezující vztahy mezi hostitelskou a hostující stranou.

 

Video: Před čtyřmi lety Gripeny poprvé hlídaly Lotyšsko, Litvu a Estonsko. Příští rok budou Gripeny naopak střežit vzdušný prostor Islandu. / YouTube

 

Vzhledem k tomu, že v letech 2009 a 2012 se naše letectvo zůčastnilo misí Baltic Air policing, mohli jsme čerpat z bohatých zkušeností při přípravě obdobného úkolu. Je třeba zhodnotit celou řadu skutečností a oblastí od transportu, logistického zabezpečení, bezpečnosti, ochrany utajovaných skutečností po sladění letových postupů.

 

Letiště Keflavík je rozděleno na civilní a vojenskou část, kterou provozuje pobřežní stráž Islandu, která je i partnerem pro jednání jelikož Island nemá armádu. S ohledem na to že se jedná o bývalou US základnu je úroveň poskytovaného logistického zabezpečení na vysoké úrovni. Příslušníci kontingentu budou pro svou budoucí činnost využívat objetky bývalé US letky včetně zodolněných úkrytů letounů.

 

Spolupráce s příslušníky pobřežní stráže byla na velmi profesionální úrovni a díky jejich obětavému přístupu se podařilo celou řadu potencionálních problémů velmi rychle vyřešit. Velká pozornost byla věnována odlišným technickým normám v obou zemích. Část zabezpečení je řešena civilními společnostmi a to zejména v oblasti letištních služeb, zásobování palivem, stravování a i zde bylo získáno množství informací nezbytných pro budoucí bezchybnou spolupráci.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Premiér české vlády navštívil prostějovské vojáky

Předseda vlády Jiří Rusnok zavítal v pondělí 30. září do Prostějova, aby se zde seznámil s vojáky, ...

Česká armáda modernizuje vrtulníky Mi-171š

Armáda ČR získala před osmi lety z Ruska šestnáct zbrusu nových středních dopravních vrtulníků ...

Cvičení Grim Campaigner vrcholí

Od pondělí 7. do pátku 18. října cvičí ve Vojenském újezdu Hradiště víc než 1800 vojáků brigádního ...

Aeromobilní uskupení – cesta budoucnosti Armády ČR

V několika posledních týdnech byla česká veřejnost informována prostřednictvím webové stránky AČR i ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Matesaax
  12:46 03.11.2013

  Na druhou stranu je jasné,že v NATO je potřeba také přispět ke kolektivní obraně a těch 20 milionů je pakatel za zkušenosti,které naši piloti získají touto misí.

  Na druhou stranu je jasné,že v NATO je potřeba také přispět ke kolektivní obraně a těch 20 milionů je pakatel za zkušenosti,které naši piloti získají touto misí.

 • TF_HU
  22:00 02.11.2013

  Laci, vaše horká hlava je mi šumák. Asi jste přehlédl, že jsem nenapsal mě to bude stát, ale nás, tedy AČR. Jistě je vám známo, kolik armádu stálo pobaltí, na tuto službu byl ...Zobrazit celý příspěvek

  Laci, vaše horká hlava je mi šumák. Asi jste přehlédl, že jsem nenapsal mě to bude stát, ale nás, tedy AČR. Jistě je vám známo, kolik armádu stálo pobaltí, na tuto službu byl uváděn výdaj cca 20 milionu kč. Nic mi do toho není, jsem jen občanem a vojákem této země a dříve bylo prezentováno jak jsou tyhle "služby" drahé pro žadatele, že platí i poskytovatel se nikde moc neuvádělo. A to, že já nemusím dát ze svého nic, ještě neznamená, že to nejsou peníze daňových poplatníků...Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  15:47 02.11.2013

  TF_HU: S prominutím za tuto o něco více ostrou reakci, ale co je Vám do toho kolik NÁS to bude stát? VÁS to nebude stát ani co stojí jedno malé pivo.

  TF_HU: S prominutím za tuto o něco více ostrou reakci, ale co je Vám do toho kolik NÁS to bude stát? VÁS to nebude stát ani co stojí jedno malé pivo.

 • TF_HU
  19:12 31.10.2013

  Doufám, že jejich "pre-deployment evaluation" nebude takovým výbuchem jako posledně. Zajímalo by mě, kolik nás to bude stát.

  Doufám, že jejich "pre-deployment evaluation" nebude takovým výbuchem jako posledně. Zajímalo by mě, kolik nás to bude stát.

Načítám diskuzi...