JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Stíhačka F-16 amerického letectva odhazuje "starší" střelu JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) s doletem 370 km. / US Air Force

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s firmou Lockheed Martin smlouvu na dodávku střel s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range). Střely s doletem více než 900 km výrazně zvýší schopnosti polského letectva útočit na vysoce důležité pozemní cíle.

JASSM-ER pro Polsko

V roce 2014 polské ministerstvo obrany podepsalo kontrakt na dodávku 40 střel s plochou dráhou letu JASSM. Starší střely JASSM mají dolet více než 370 km - podle rychlosti a výšky nosného letounu v čase vypuštění.

Polsko za 40 střel JASSM, několik cvičných/školních střel, obslužnou techniku, vybudování potřebného školícího/logistického/servisního zázemí pro střely JASSM a za příslušnou modernizaci svých stíhaček F-16C/D Block 52+ zaplatilo 250 milionů dolarů.

Počáteční operační schopnosti IOC ( Initial Operational Capability ) dosáhnou polské JASSM v příštím roce. Modernizace všech polských F-16 tak, aby mohly používat střely JASSM, skončí v roce 2019.

Již v roce 2014 Polsko začalo vést rozhovory s Washingtonem o možnosti nákupu mnohem výkonnějších střel JASSM-ER s doletem více než 900 km - některé zdroje mluví dokonce o doletu 1000 km a více. S prodejem střel již podle deníku Defence24 Washington souhlasil a pokud se rychle vyřídí všechny formality, k podpisu dohody dojde do konce letošního roku.

V optimistické variantě polské letectvo získá JASSM-ER již v roce 2020 - Polsko se tak stane prvním zahraničním uživatelem těchto střel. Výroba polských JASSM-ER proběhne v rámci připravované výrobní šarže č. 16 určené i pro americké letectvo.

Polské F-16 nedostanou kvůli JASSM-ER jen nový software, ale vzhledem k vyšší hmotnosti JASSM-ER musí být upraveno vyvážení letadla a zkontrolována pevnost konstrukce.

Americké letectvo prozatím střely JASSM-ER integrovalo do nadzvukových bombardérů B-1B Lancer. Od roku 2018 pak schopnosti nést tyto střely získají bombardéry B-52H a stíhačky F-16, později pak stíhací bombardéry F-15E Strike Eagle. 

Podle plánů z roku 2005 americké letectvo počítá s postupným nákupem více než 4900 střel JASSM/JASSM-ER. Na začátku záři Lockheed dodal americkému letectvu již 2000 střel JASSM.

Nakládka střel JASSM do B-1B Lancer

JASSM-ER

AGM-158A JASSM/JASSM-ER je určená k ničení klíčových bodových i plošných cílů. Jde například o stanoviště protivzdušné obrany, jako jsou ruské komplety S-300 nebo S-400, mobilní balistické rakety (Iskander), velitelská a komunikační centra, důležité mosty a komunikace, základny letecké a pozemní techniky nepřítele, atd.

JASSM/JASSM-ER je podzvuková stealth střela – díky malým rozměrům a speciálnímu tvarování je obtížně odhalitelná radiolokátory protivníka. Zaměření střely nepřítelem je rovněž obtížné kvůli nízké letové hladině. Po opuštění navíc střela neletí k cíli přímo, ale po složité nepřímé dráze.

Střela ničí cíl bojovou hlavicí WDU-42/B (450 kg), která obsahuje 109 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757. Výbušnina je uložená v odolném kovovém pouzdře pro maximální penetraci v cíli. Pojistka hlavice přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli.

Během letu se střela navádí pomocí údajů z GPS a inerciálního navigačního systému. Konečné navedení zajišťuje infračervená naváděcí soustava s automatickým rozpoznáváním cílů. Kruhová odchylka v cíli je pouze 3 m.

Střelu pohání malý proudový motor Teledyne CAE J402-CA-100 o tahu 3 kN. Hmotnost střely je 1023 kg (verze JASSM), délka 4,26 m, průměr těla 0,45 - 0,55 m a rozpětí vyklopených křídel 2,7 m. JASSM-ER má podobné rozměry, ale vyšší hmotnost - nese větší množství paliva.

Na závěsníku letadla má střela křídla sklopená. Po opuštění nosiče se křídla rozvírají pomocí pyropatrony.

Životnost střely JASSM/JASSM-ER je 15 let. Jednotková cena JASSM-ER dosahuje 1,4 miliony dolarů (výrobní šarže č. 12 v roce 2016).

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

PT-16: Polská modernizace tanků T-72

Polská zbrojní skupina PGZ na výstavě MSPO 2016 představila hloubkově modernizovaný tank T-72. PGZ ...

Vrtulníky H225M Caracal polská armáda nedostane

Před několika dny polská média informovala o ukončení jednání o nákupu 50 vrtulníků Airbus H225M ...

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

Polsko-ukrajinský bojový vrtulník pro střední Evropu

Podle polského ministra obrany Antoni Macierewice Polsko a Ukrajina diskutují o společném vývoji ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  17:09 04.11.2016

  Kéž by takových příspěvků bylo víc.

  Kéž by takových příspěvků bylo víc.

 • Mattauch
  14:53 04.11.2016

  Starlight:
  Hustý... chtěl bych mít ve svém oboru takový přehled. Děkuji za informace

  Starlight:
  Hustý... chtěl bych mít ve svém oboru takový přehled. Děkuji za informace

 • Starlight
  01:10 04.11.2016

  Zkusím vrátit zdejší off-topic diskuzi zpět k tématu – leteckým střelám s plochou dráhou letu AGM-158A Joint Air-Surface Standoff Missile (JASSM) a AGM-158B Joint Air-Surface ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zkusím vrátit zdejší off-topic diskuzi zpět k tématu – leteckým střelám s plochou dráhou letu AGM-158A Joint Air-Surface Standoff Missile (JASSM) a AGM-158B Joint Air-Surface Standoff Missile-Extended Range (JASSM-ER).

  1) Terminologie – pumový zapalovač

  Laskavě si dovolím autora opravit v jednom technickém detailu. Slovo „pojistka“ není terminologicky správně. Anglické slovo Fuze a Fuse (Britská angličtina, Američané to v obou případech píší Fuze) má mnoho vojenských i nevojenských významů. V případě (letecké) munice je pro anglické slovo "Fuze" správný český termín "(Pumový) zapalovač".

  2) Zapalovač přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli?

  A teď to hlavní opravení článku. Bohužel USAF je poměrně skoupé na technické detaily o střelách JASSM/JASSM-EX. V jednom článku USAF z roku 2011 ale publikovalo možnou podobu budoucích vylepšených střel. Informace obsažené v tomto článku pak postupně převzala celá řada dalších webů a tichou poštou se některé informace časem ztratily nebo popletly. Proto se to na těchto stránkách pokusím rozplést.

  Jednou z budoucích věcí, kterou článek USAF nastínil, byla i BUDOUCÍ (!) možnost nové průbojné hlavice s pumovým zapalovačem, který dokáže rozlišit průlet materiály s různou hustotou (pomocí přesného senzoru zrychlení). K vývoji této pokročilé bojové hlavice ale případě střel JASSM/JASSM-EX zatím nedošlo!

  Obecně se schopnost pumových zapalovačů rozpoznat průnik/náraz do různých matriálů používá pro počítání podzemních pater při průniku do vícepodlažních podzemních bunkrů (zkušenost z několika válek s Irákem) či nejnověji k detekci dutin v tunelech a jeskyních (Irán, Severní Korea). Průbojnou leteckou pumu nebo řízenou střelu s tímto zapalovačem lze pak nastavit, aby explodovala v konkrétním podlaží či po dosažení podzemní dutiny.

  3) Zapalovače FMU-159/B a FMU-167/B

  Tyto speciální pumové zapalovače (FMU = Fuze Munition) vyrábí americká společnost Orbital ATK. Běžně jsou známy dva modely. Starší elektro-mechanická verze z přelomu tisíciletí má označení FMU-159/B Hard Target Smart Fuze (HTSF) a nedávno vyvinutá plně elektronická náhrada má pak označení FMU-167/B Hard Target Void Sensing Fuze (HTVSF).

  Podle údajů USAF se starší FMU-159/B montovaly do speciálních průbojných penetrátorů BLU-109 (2000 lb), BLU-116 (2000 lb), a těžkých BLU-113 a BLU-122 (4450 lb) v leteckých pumách GBU-24, GBU-27, EGBU/GBU-28, GBU-31(V), GBU-37. Specialitou je pak penetrátor AUP-3M (1200 lb) v průbojné verzi střely s plochou dráhou letu AGM-86D CACLM Block II.

  Podle některých zdrojů ale pokročilá funkce počítání pater u FMU-159/B nakonec nefungovala spolehlivě, a tak zapalovače v praxi využívají jen záložní mód s přednastaveným časovým zpožděním. Zřejmě proto byl vyvinut modernější programovatelný zapalovač FMU-167/B, které díky své plně elektronické koncepci bez pohyblivých částí by měl být spolehlivější. Navíc lze jeho nastavení měnit během letu (dokud je podvěšen na letounu).

  Co je ale pro autora a čtenáře článku nejdůležitější – střely JASSM/JASSM-EX mají ale úplně jiné zapalovače!

  4) Zapalovače FMU-156/B a FMU-167/B

  Všechny dosud vyrobené střely jsou totiž vybaveny elektro-mechanickými zapalovači FMU-156/B.

  Přestože tento zapalovač nedisponuje schopností počítat patra nebo poznat proniknutí do podzemní jeskyně, i tak je stále neuvěřitelně sofistikovaný kus výzbroje. Zapalovač je programovatelný, je napojen na avioniku střely, které pak komunikuje s avionikou letounu pomocí datové sběrnice Mil-STD-1760. Zapalovač se programuje ještě na zemi před letem, ale nastavení lze během letu měnit (dokud je střela podvěšena)

  Na výběr je několik módů činnosti – v módu SOFT (pro útok na „měkké“ málo odolné cíle) je zapalovač iniciován při dopadu kontaktním mechanickým spínačem. V módu HARD (určeném proti „tvrdým“ zodolněným cílům) je pak možné nastavit sedm různých zpoždění iniciace. Od 0 milisekund (exploze při nárazu) až do 120 milisekund pro ničená hlubokých bunkrů. Zapalovač v HARD módu nepoužívá kontaktní mechanický spínač, ale složitější snímač zrychlení, který spolehlivě zaznamená náraz/průnik do tvrdého materiálu cíle.

  Přesto se USAF/US NAVY snažíš postupně nahradit všechny své starší elektro-mechanické zapalovače za modernější, již zcela elektronické. Ty nemají pohyblivé částí a měly by tak být spolehlivější. Speciálně pro střely JASSM/JASSM-ER je už řadu let vyvíjen a zkoušen nový zapalovač označovaný jako FMU-162/B ESAF (Electronic Safety and Arming Fuze).
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  22:58 03.11.2016

  Beld: Zase ze mě nedělej blbce, buď tak laskav. O internetu nepadlo ani slovo, můj úvodní příspěvek byl reakcí na to, že se domníváš, že mezinárodní události se k nám dostaly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld: Zase ze mě nedělej blbce, buď tak laskav. O internetu nepadlo ani slovo, můj úvodní příspěvek byl reakcí na to, že se domníváš, že mezinárodní události se k nám dostaly stylem "mozna informuje za par tydnu nejaky US tydenik"... Já jsem Ti jen ukázal, že i naprosto marginální zprávy z druhého konce světa se k nám dostaly se zpožděním maximálně 24 hodin a to třeba i ve 20 různých novinách, které vycházely i 3 denně. Rozhlasové zpravodajství mělo prodlevu ještě menší - třeba i jen 12 hodin nebo méně. První republika nebyla nějaká banánová zemička kdesi na kraji světa, tehdy jsme patřili mezi první dvacítku nejrozvinutějších zemích světa.

  A já nevím jak ty, ale já internet vážně nesleduju 24/7 - 8 hodin denně prospím a 8 hodin denně trčím v zaměstnání, kde se na internet třeba celou pracovní dobu nedostanu. Takže i v roce 2016 se ke mně velká část informací dostane se zpožděním i 16 hodin - a jestli 16 nebo 24, to jsme až takový pokrok neudělali. A jo jasně, ta možnost tady je o tom žádná - kolik lidí má reálně přístup k informacím 24/7?
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  22:25 03.11.2016

  Ok nechame toho ja si ziju ve fantazii a ty v realite . Kde telegraf a radio pred 80 lety melo stejne rychle a lepsi informace nez internet dnes . Aspon na tomto se snad shodneme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ok nechame toho ja si ziju ve fantazii a ty v realite . Kde telegraf a radio pred 80 lety melo stejne rychle a lepsi informace nez internet dnes . Aspon na tomto se snad shodneme . Me to zily netrha :d

  Diskutovat o tom nema valny smysl . Ja se uz par taovych lidi v minulosti snazil bez uspchu presvedcit a zjistil jsem , ze zivot je prilis kratky :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  21:46 03.11.2016

  Beld: No je vidět, že tvoje znalosti historie a fungování světa před 80 lety jsou více než omezené.

  Je to tvůj boj, zrovna tuhle část našich dějin mám projetou celkem dobře a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld: No je vidět, že tvoje znalosti historie a fungování světa před 80 lety jsou více než omezené.

  Je to tvůj boj, zrovna tuhle část našich dějin mám projetou celkem dobře a na odezvu Mukdenského incidentu v československém tisku jsem psal studii (proto jsem ho taky uvedl jako příklad). Takže nejenom tuším, ale dokonce vím, že mimo Japonce o incidentu ještě téhož dne vydala oficiální prohlášení čínská vláda (ze kterého hodně vycházely třeba agrárnické noviny Svoboda) a podrobné depeše se také posílaly z amerického velvyslanectví (mnoho z nich potom přejala japonská pobočka Reuters a Union press a pustily je dále do světa - u nás je přejaly třeba Lidové noviny nebo Přítomnost). A už na plnou hubu se musím smát té třetí straně - ve většině případů to byly titulní stránky s půlpalcovým nadpisem.

  Jestli mi nevěříš, většina nejprodávanějších novin z té doby je naskenovaná v projektu NK Kramerius, popřípadě dostupné na mikrofilmech v Národní knihovně, Moravské zemské knihovně a jinde.

  Ale jak říkám, nemíním se s tebou hádat. Stačí mi vidět co jsi napsal a je mi jasné, že o dané problematice toho mnoho nevíš a žiješ si ve svých představách, tak jako v těch svých. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  20:31 03.11.2016

  Jezisi takovy strasny kecy uz jsem tady dlouho necetl . Hele zhodneme se ze se neshodnem , protoze komentovat vyrok , ze pred 80 lety nebylo zpravodajstvi o moc rychlejsi nez dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jezisi takovy strasny kecy uz jsem tady dlouho necetl . Hele zhodneme se ze se neshodnem , protoze komentovat vyrok , ze pred 80 lety nebylo zpravodajstvi o moc rychlejsi nez dnes je na presdrzku .

  Pokud by japonci nechteli , tak se o tom nikdo nedozvi mesice . A to pominu to , ze 99% cechoslovaku se o tom dozvedela na 3 odstavci x-te stranky v zahranicnich zpravach ktere nikdo necte .

  Zijte si ve sve fantazii . Radio a telegraf jsou stejne rychle jako internet a svet se za poslednich 100 let nezmenil .. GL
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  16:46 03.11.2016

  Beld: Tvoje představa o kvalitě a rychlosti zpravodajství "před 50 lety" je hodně zkreslená.

  Když 18. září 1931 spáchali Japonci akci, která později vešla ve známost jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld: Tvoje představa o kvalitě a rychlosti zpravodajství "před 50 lety" je hodně zkreslená.

  Když 18. září 1931 spáchali Japonci akci, která později vešla ve známost jako "mukdenský incident", tak o této naprosto bezvýznamné epizodce, při které se vlastně vůbec nic nestalo (protože to byl záměr a neberu teď v potaz navazující události), informovalo během následujících dvou dnů asi 15 různých československých deníků a obdeníků. Některé to stihly ještě v odpoledním vydání 19. září, některé ve večerním čísle téhož dne a obdeníky holt až 20. září ráno. O události rovněž 19. září informoval československý rozhlas v rámci pravidelné zpravodajské relace. O okupaci Mandžuska Japonskem a nastalé situaci ve Společnosti národů pak československý tisk informoval celkem vytrvale až do prosince 1931 (tedy až do chvíle, kdy mlátil už jen prázdnou slámu). A to prosím před 85 lety!

  Podobně na tom bylo mezinárodní zpravodajství ve všech ohledech - s trochou nadsázky si anglický král uprdnul někde při státní večeři a druhý den ráno to bylo ve všech evropských novinách. Protože ono telegraf a radio nejsou o moc pomalejší než internet. A to ještě tehdy musely ty zprávy překládat z Japonštiny do angličtiny a poté ještě do češtiny. Takže nějaké tvoje zkreslené představy o tom, jak byli lidi před "50 lety" neinformovaní si strč za klobouk. Co to je v reálném světě zpoždění necelých 24 hodin? Nic - 18. září večer jsi šel spát a 19. září už sis u odpolední kávy četl nejžhavější novinky...

  A k čemu jim to bylo, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  16:32 03.11.2016

  V 30tych letech meli zide internet a 24/7/365 zpravodajstvi z celeho sveta ? Jiste neco podobneho se muze stat i dnes . Ale probihat to bude uplne jinak . Ona to pekne doklada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V 30tych letech meli zide internet a 24/7/365 zpravodajstvi z celeho sveta ? Jiste neco podobneho se muze stat i dnes . Ale probihat to bude uplne jinak . Ona to pekne doklada treba situace ze syrie/iraku ( aleppo/mosul ) . Stat se to pred 50 lety tak o tom "mozna" informuje za par tydnu nejaky US tydenik . Ted mate informace ( i kdyz nepresne ) behem 15ti minut 24 hodin denne .

  Rikam doba se zmenila ... Ale stale to nekteri lide nechteji pochopit .

  Ja kdyz byla "situace" v turecku pred 2 mesici jsem na chate dodelaval podlahu v kuchyni a celej vecer jsem po ocku sledoval prakticky live prenos z turecka . Na zacatku ( 18:00 ) to vypadalo nadejne po 22:00 uz se live experti v CT shodovali ze "zmena vlady" asi neuspela . Vy vazne nevidite rozdil ?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:29 03.11.2016

  Beld: jo - ale ukrajina byla stát v rozkladu. Fakt si myslíš, že na podobný rozkaz např. v maďarsku by byla podobná odezva? A že by to Maďarsko nechalo "jen tak"?

  Prostě mám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld: jo - ale ukrajina byla stát v rozkladu. Fakt si myslíš, že na podobný rozkaz např. v maďarsku by byla podobná odezva? A že by to Maďarsko nechalo "jen tak"?

  Prostě mám dojem, že máš pocit, že se přeci "nic nemůže stát", "že jsme už přeci civilizovaní". Úplně stejnej dojem ovšem měli např. židi před druhou světovou - a stačilo pár let a bylo úplně jinak - a jak je vidět např. na Turecku, mezera mezi diktaturou a demokracií je poměrně tenká....
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  14:52 03.11.2016

  No s tim se da souhlasit , ja si jen myslim , ze az se "zavrou hranice " a zacnou povolavaky , taky to nebude z duvodu opravdove hrozby z ruska , blizkeho vychodu nebo asie , ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No s tim se da souhlasit , ja si jen myslim , ze az se "zavrou hranice " a zacnou povolavaky , taky to nebude z duvodu opravdove hrozby z ruska , blizkeho vychodu nebo asie , ale bude to z duvodu snahy o upevneni moci nekterych elit prave v CR potazmo evrope .


  A osobne doufam ze pokud neco podobneho nastane , tak jiz na uzemi cr zit nebudu...


  To s tim ukrajincem byla jen reakce na "@clanek" . V prvnich 2 vlnach povolavacich rozkazu byla odezva na ukrajine kolem 2% .
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:35 03.11.2016

  Beld jistě, ale to platí jen pro určitou úroveň konfliktu, respektive do určité intenzity konfliktu. Rovněž musíš mít kam jít, kudy jít a hlavně za co jít.
  To že si Ukrajinec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld jistě, ale to platí jen pro určitou úroveň konfliktu, respektive do určité intenzity konfliktu. Rovněž musíš mít kam jít, kudy jít a hlavně za co jít.
  To že si Ukrajinec žijící v ČR vytře zadek s povolávákem je řekl bych lidské a pochopitelné. Ve své podstatě to vůbec nic nedokazuje.
  Prostě je třeba rozlišovat úrovně.. dle toho se budou měnit podmínky jak represivní, hospodářské, vojenské i uprchlické. V žádném případě nelze tvrdit, že se někdo "připravuje na minulou válku".
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  13:49 03.11.2016

  skelet : Jde o to ze nikdy v historii nebylo obyvatelstvo informovano o soucasne situaci vice nez dnes a nikdy nebylo jednoduzsi odjet a zjistit si dulezite informace . Ty miliony ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet : Jde o to ze nikdy v historii nebylo obyvatelstvo informovano o soucasne situaci vice nez dnes a nikdy nebylo jednoduzsi odjet a zjistit si dulezite informace . Ty miliony uprchliku se zakladnim vzdelanim a horsim , miricich z afriky a blizkeho vychodu do celeho sveta ( hlavne evropy ) jsou toho dukazem - Pred 20 lety to bylo obtizne pro naprostou vetsinu populace , dneska je to hracka . Pred 20 lety nevedela vetsina afriky jak je evropa daleko a kterym smerem .

  Jinak situace na ukrajine ma v CR "pozitivni vysledky" . Dva moji znami ukrajinci se rozhodli , ze se nebudou vracet ( ten starsi uz tu ma celou rodinu 6 lidi ) a planuji ziskat obcanstvi . Ten mladsi ( 26 tusim ) dostal povolavak a vytrel si s nim ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  13:45 03.11.2016

  Tesil - *Dva dny bez mob. tel. a polovina národa se psychicky zhroutí.Ten zbytek odpadne,protože došla tráva.*
  Tak to je výborná hláška :-)

  Tedy nevím, lidi. U nás v práci je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil - *Dva dny bez mob. tel. a polovina národa se psychicky zhroutí.Ten zbytek odpadne,protože došla tráva.*
  Tak to je výborná hláška :-)

  Tedy nevím, lidi. U nás v práci je 15 chlapů věkově od 22 do 45. A musím Vám říct, že kdyby nás všechny povolali, tak to zvládnou 2, věkově nejstarší. Já 39 dělostřelectvo a 45 co sloužil u rakeťáků. (a to máme těsně před koncem záruky na použití).
  Zbytek je závislej na trávě, chlastu a automatech. Těm bych do ruky kvér nedal snad ani v hodině nejvyšší.

  Fakt doufám, že k ničemu nedojde a když jo, ať je to rychlý. Na nějaké obléhání nebo zákopovou válku fakt nemáme materiál.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:30 03.11.2016

  Beld: i před tou 1 a 2 sv.v. uteklo dost lidí, tomu se skutečně nejde ubránit. To o čem jsem mluvil je situace, kdy půjde o tak rozsáhlý konflikt, že fronta bude potřebovat stále a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld: i před tou 1 a 2 sv.v. uteklo dost lidí, tomu se skutečně nejde ubránit. To o čem jsem mluvil je situace, kdy půjde o tak rozsáhlý konflikt, že fronta bude potřebovat stále a stále více masa do svého mlýnku. Konflikt takového rozsahu nebyl v Evropě a ani na Západní polokouli od 2.sv.v. Takovou zkušenost v novodobé historii má snad jen Vietnam (ale ne USA), Jižní Korea, Irák a Irán (a teď asi i Sýrie). Ani ta Ukrajina na tom nebyla tak blbě.
  A co si budeme povídat i v USA se utíkalo před povolávacím rozkazem do Kanady a Mexika. Vyjimku z důvodu svědomí vybojoval až Muhammad Ali někdy v roce 1970 (1969?) u Nejvyššího soudu USA. A i tam bylo soudní rozhodnutí velmi těsné, a kdo ví jak by dopadlo, kdyby USA bylo pod tlakem toho mlýnku na maso.
  K tomu vycestování.. kamarádka je rodačka z Lugansku. Stálo jí to hodně usilí a peněz, aby se z toho města dostala. A to tam je "sranda" konflikt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  13:19 03.11.2016

  BELD Je to přesně tak.Dnešní stav nemůžeme srovnávat s 2.sv.v. ani ničím jiným.Žijeme dlouho v hlubokém míru,řadu věcí si ani nedokážeme představit.Dva dny bez mob. tel. a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BELD Je to přesně tak.Dnešní stav nemůžeme srovnávat s 2.sv.v. ani ničím jiným.Žijeme dlouho v hlubokém míru,řadu věcí si ani nedokážeme představit.Dva dny bez mob. tel. a polovina národa se psychicky zhroutí.Ten zbytek odpadne,protože došla tráva. MATTAUCH četl jsem ten manuál,nikde se neřeší ty tisíce raněných co potřebují nákladnou,odbornou a dlouhodobou péči.Třeba popáleniny atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:30 03.11.2016

  Clanek : Tomu rikam vzhledem pomeru povolanych a tech kteri se na ukrajine dostavili strela do obou vlastnich nohou :D

  Clanek : Tomu rikam vzhledem pomeru povolanych a tech kteri se na ukrajine dostavili strela do obou vlastnich nohou :D

 • Clanek
  12:28 03.11.2016

  @Beld
  Z Ukrajiny je ted taky snadne vycestovat? Nebo to je totalni valka?
  Jedna z prvnich veci co zavedli bylo zakaz vycestovani muzum v "pouzitelnem veku", nevim jak presne to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Beld
  Z Ukrajiny je ted taky snadne vycestovat? Nebo to je totalni valka?
  Jedna z prvnich veci co zavedli bylo zakaz vycestovani muzum v "pouzitelnem veku", nevim jak presne to meli ohranicene ale rodina od zeny se k legalnimu opusteni Ukrajiny nedostala. A kdo pak chce odjet, tak rozhodne ne stylem:"nebo nebude problem odcestovat . Tecka ." Myslim ze sam zijete v nejake najivni iluzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:28 03.11.2016

  Nevim co by se muselo stat ,aby za "dnesniho" stavu najedou vyhlasila Cr mobilizaci a zadratovala hranice . No napada me par veci , ale to si radeji nakoupim jidlovodu a budu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevim co by se muselo stat ,aby za "dnesniho" stavu najedou vyhlasila Cr mobilizaci a zadratovala hranice . No napada me par veci , ale to si radeji nakoupim jidlo\vodu a budu doufat ze vitr nebude foukat severovychodnim smerem
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:26 03.11.2016

  logik : Ano takova valka jako ww1 uz nikdy nebyla , ww2 byla naprosto jina . Blik . Ja travim 20% roku v zahranici v kanade v severni evrope . Verte mi , ze dokazeme zmizet vcas . ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik : Ano takova valka jako ww1 uz nikdy nebyla , ww2 byla naprosto jina . Blik . Ja travim 20% roku v zahranici v kanade v severni evrope . Verte mi , ze dokazeme zmizet vcas . Predstava , ze se proste ze dne na den prerusi hranicni provoz a prestanou lety je proste nerealna fantasmagorie . Zijete v minulosti .


  Je maximalne tak teoreticky mozne , ze par blaznu v bruselu vyhlasi najednou policejni stat a zavrou hranice . Ale tomu budou muset predchazet roky pomale normalizace , to uz davno budu rezident v peru , australii nebo kanade .

  Vase krasne teorie o vojne za nase politiky si muzete vzit na frontu s sebou...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:22 03.11.2016

  Beld: to, že se doba změnila si právě lidi před druhou světovou říkali taky. Šeredně se spletli.

  Právě to, že něco před dvaceti lety nebylo možné, je argument pro to, že dnešní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld: to, že se doba změnila si právě lidi před druhou světovou říkali taky. Šeredně se spletli.

  Právě to, že něco před dvaceti lety nebylo možné, je argument pro to, že dnešní doba může být daleko spíš výjimka, než standard. Obzvlášť pokud vyhrají volby lidé jako Trumpové, Orbánové apod., tak se může ukázat, že "otevřený svět" je jen epizoda.

  A prosím odpověz na následující otázku: to si opravdu myslíš, že když ČR vyhlásí mobilizaci, že neuzavře hranici, aby rekruti nemohli odcestovat? Nebo že odcestuješ přes uzavřenou hranici? Nebo že mobilizaci prostě nevyhlásí, pokud nebude totální válka?
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:10 03.11.2016

  Zvasty . Pokud potrebujes na dobiti telefonu elektrickou sit a na dojeti do jizni evropy 2 benzinky po ceste , je to tvuj problem . Reknete me jeden priklad konfliktu , kde se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zvasty . Pokud potrebujes na dobiti telefonu elektrickou sit a na dojeti do jizni evropy 2 benzinky po ceste , je to tvuj problem . Reknete me jeden priklad konfliktu , kde se todle za poslednich 50 let stalo . Nikde . Kecy o ww2 jsou jen kecy . Srovnavat evropu\svet v 30tych letech a v 21 stoleti je proste kravina . Ono to jde hezky videt na tech statisicich uprchliku , kteri tahnou pres hranice . Jeste pred 20 lety by to bylo absolutne nemozne a ted kazdy rika , ze to nejde zastavit . Doba se zmenila . Neni muj problem , ze to vy dva nedokazete prijmout . Zijte si ve sve iluzi .

  Bud bude valka totalni , nebo nebude problem odcestovat . Tecka .
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  10:04 03.11.2016

  Beld: Jasně, protože zrovna ty budeš jedinej jasnozřivej. Dálnice nebudou přecpané uprchlíky a vojenskými konvoji. Hranice nebudou ve stavu nejvyššího ohrožení/pohotovosti hlídány ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld: Jasně, protože zrovna ty budeš jedinej jasnozřivej. Dálnice nebudou přecpané uprchlíky a vojenskými konvoji. Hranice nebudou ve stavu nejvyššího ohrožení/pohotovosti hlídány a dodávky elektrické energie pojedou spolehlivě na 100%, aby sis ten svůj chytrý telefon mohl každý druhý den někde dobít. Stejně jako bude na každé benzínce přehršel benzínu na to, aby jsi dojel z Prahy do Paříže. Ty si to představuješ jako jet na dovolenou do Chorvatska, tak mi řekni, kdo je tady naivní.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:00 03.11.2016

  Beld: Svým způsobem máš pravdu. I po první světové válce se všichni shodovali, že taková válka už nikdy nebude. A svým způsobem měli pravdu.... Byla ještě horší.

  Jestli si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld: Svým způsobem máš pravdu. I po první světové válce se všichni shodovali, že taková válka už nikdy nebude. A svým způsobem měli pravdu.... Byla ještě horší.

  Jestli si myslíš, že v případě toho, že stát bude potřebovat rekruty, tak nezavře hranice, tak si dost mimo. A jestli si myslíš, že stihneš "utéct včas", tak to si židi v předvečer druhé světové mysleli také...
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  08:59 03.11.2016

  Me fascinuji nazory nekterych jedincu , kteri rikaji , ze to bude fungovat stejne jako v WW1/2 . Staci se podivat jakym zpusobem byly vedeny treba i obcanske valky v normalnich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Me fascinuji nazory nekterych jedincu , kteri rikaji , ze to bude fungovat stejne jako v WW1/2 . Staci se podivat jakym zpusobem byly vedeny treba i obcanske valky v normalnich statech v poslednich 30 letech . Vase kecy o brancich a strelbe za dezerci jsou k smichu . Svet se zmenil , kazdej chudas ma v mobilu offline mapu cele evropy , dneska neni problem behem hodin/dnu dojet na druhy konec sveta . V zadne z tech valek ( krome par africkych ) nebojovali lide , kteri k tomu byli vyrazneji nuceni . Kdyz clovek nechtel bojovat , tak proste sebral rodinu a odjel do zahranici . Pokud by nastal v CR problem , tak se JA s rodinou rozhodnu , jestli je proc bojovat , nebo jestli je lepsi emigrovat . Jsem svepravny a o situaci ve svete vim asi vic nez vetsina clenu vlady . tecka

  Pokud by uz nastalal takovy extrem jako celosvetova valka evropa/nato vs nekdo , tak se to stejne vyresi atomem .

  Zase se pripravujete na minule valky...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:50 03.11.2016

  Mattauch, za mě máte obrovské plus! Nejen za velice rozumné názory, také za zvládnutí diskuse s takovým trotlem v mezích veškeré slušnosti.

  Mattauch, za mě máte obrovské plus! Nejen za velice rozumné názory, také za zvládnutí diskuse s takovým trotlem v mezích veškeré slušnosti.

 • KOLT
  08:49 03.11.2016

  Olivav má skluz nejen ve slušném vyjadřování, ale také v češtině. Občas mám dojem, že to není jeho rodný jazyk, ale třeba se pletu a je to jen takový negramota.

  O sluzu v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav má skluz nejen ve slušném vyjadřování, ale také v češtině. Občas mám dojem, že to není jeho rodný jazyk, ale třeba se pletu a je to jen takový negramota.

  O sluzu v logickém myšlení raději nemluvě. Soudy jsou nedokonalé... světe div se, lidé jsou nedokonalí. Stejně jako naše politická representace, jsou i soudy obrazem společnosti, ze které vzešly. Jestli někomu přijde, že dnešní soudy fungují hůře než za komunizmu, tak to vážně chce studený hadr na hlavu...

  Že nebude číst (tedy doufám ani přispívat) na tento web, nemusí slušné diskutéry vůbec mrzet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  08:38 03.11.2016

  Olivov:

  K nostalgii nad minulým režimem to vede těch, kteří dávají přednost jistotě před svobodou. To není nic pro mě... ;)

  Ty organizace pomáhají (z velké části ze státních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivov:

  K nostalgii nad minulým režimem to vede těch, kteří dávají přednost jistotě před svobodou. To není nic pro mě... ;)

  Ty organizace pomáhají (z velké části ze státních peněz) k tomu, aby nemuselo dojít k odebrání svěřené osoby. Tedy nejsou tu proto že mnou popsaný systém nefunguje, ale proto aby nemusel být užit.

  Nevidím problém v rozevírání ekonomických nůžek oproti letům 1948 - 1990. ;)

  Žádný systém není dokonalý, ani ten soudní. Nicméně máme několik úrovní soudů a že všechny úrovně rozhodnou absurdně se nestává se moc často nestává.

  Když to shrnu stěžujete si na to že se neschopným lidem stávají nepěkné věci. No jen ať se stávají, tak to bylo vždy, je to přirozené...

  Pro mě je fascinující, že lidé s vaším viděním světe nezvládají debatovat bez toho aby skoro v každém odstavci neoznačili názor který nesdílejí za kokotinu, pitomost, atd... co mě se týče, na základě proběhlé debaty, mám dojem že si píši se zatrpklým pitomcem, neboť pro pitomce je každý pitomí. Pro kokota je každý jiný názor kokotinou...

  Takže prosím nevzdělávejte pitomce a naučte se slušnému vyjadřování, máte v tom od školky trochu skluz...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  23:07 02.11.2016

  SKELET Copak jsem někdy takovou blbost,jako že někoho neodvedou kvůli hypotéce napsal?A ty tisíce neodvedených budou kopat latrýny.

  SKELET Copak jsem někdy takovou blbost,jako že někoho neodvedou kvůli hypotéce napsal?A ty tisíce neodvedených budou kopat latrýny.

 • skelet
  22:55 02.11.2016

  Nějaký podrážděný :)
  V které VÁLCE fungovalo to co popisuješ ty? Že by branec nebyl odveden kvůli hypotéce? Pokud vím, tak výjimky měli jen zdravotně nezpůsobilí (a to jen do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějaký podrážděný :)
  V které VÁLCE fungovalo to co popisuješ ty? Že by branec nebyl odveden kvůli hypotéce? Pokud vím, tak výjimky měli jen zdravotně nezpůsobilí (a to jen do určité fáze konfliktu, kde následně klesly nároky), staří a mladí, případně chlap, který měl statek. Ti nebojující z důvodu svědomí byli lifrováni k nebojovým útvarům.
  Takže v které válce to takto fungovalo?
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:41 02.11.2016

  SKELET Já nemluvím o sobě,nemám hypotéku a malé děti už také ne.Ale fakt solidně blábolíš.A tu flintu nebudu držet jako prase kost.Na rozdíl od tebe.

  SKELET Já nemluvím o sobě,nemám hypotéku a malé děti už také ne.Ale fakt solidně blábolíš.A tu flintu nebudu držet jako prase kost.Na rozdíl od tebe.

 • Tesil
  17:09 02.11.2016

  J.Vraja A to si myslíš,že banky se nechají oškubat jen kvůli válce.Z čeho potom budou poskytovat úvěry na rozjezd poválečné ekonomiky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja A to si myslíš,že banky se nechají oškubat jen kvůli válce.Z čeho potom budou poskytovat úvěry na rozjezd poválečné ekonomiky. Pokud jde o odvody,takže mimo jiné je možno odmítnout i z důvodu svědomí,jak se píše v mob. manuálu.Jinak jsem rád ,že je tu někdo s určitou praktickou zkušeností.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:44 02.11.2016

  Mattauch,

  žijete v idelizovaném světě. Sociální jstoty jsou v hajzlu to vede k nostalgii nad minulým režimem jen tak na okraj.

  Druhý odstavec asi jste z marsu ne? Takovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattauch,

  žijete v idelizovaném světě. Sociální jstoty jsou v hajzlu to vede k nostalgii nad minulým režimem jen tak na okraj.

  Druhý odstavec asi jste z marsu ne? Takovou koninu jsem už dlouho nečetl a vy asi sledujete jen růžové zprávy. Ty nadace co alespoň vznikly aby pomohly to je jako co?

  Mezilidské vztahy se formují i na základě možností daných zřízením ve kterém žijeme a to souvisí i s tím posledním odstavce, protože jste nikdy tyto věci nemusel řešit nebo se s nimi nesetkal.

  Velké firmy právě mohou za rozevírající se ekonomické nůžka na mnoha úrovních a stát je pro ně brzda, takže historie je sice asi váš koníček, ale moc jej nerozvíjíte nebo na něj prostě nemáte vlohy.

  Právo a soud to je hezký kokotina. Nedávno bylo konstatováno, že jen nejvyšší správní soud jakž takž funguje. Rozsudků absurdních bylo v této zemi tolik, že pokud nechcete vidět tak nevidíte, ale vaše růžové brýle nebo to co berete za prášky to musí být síla. Proč je ta soudní moc ve vyobrazení slepá? Obecné plky si nechte jo stejně už tuhle debatu nebudu číst a asi ani tento web. Protože vzdělávat pitomce je jako házet hrách na zeď. Jen tak ta paní co ji obral exekutor když ji sebrali občanku a jezdili na ni nečerno a revozor ji zapsal. Paní se u soudu bránila, že ležela na Jipce (asi ne to byly důkazy), tak měla smůlu protože ten váš mega soud rozhodl že musí platit. Super ochrana od státu, že a ani odvolání ji myslím nepomohlo tak to medializovala. A není jediná i policie, která nás má chránit (ona ti ztrátu anhlásila) řekla, že má smůlu a nahlášení ztráty nic neřeší to je co?

  Zdravotnictví sice může řešit, ale pokud se nechce nejste celebrita tak si můžete leda. A opravdu Vám ze srdce přeji, aby Vaše dcera byla v pořádku a doktoři ji později pomohli. Já bohužel slyšel mnoho jiných příběhů. Odpověď od stolu: "To má kde kdo." je diagnóza a péče? A mohl bych pokračovat dosti dlouho.

  Dluhy přímo ne, ale dlužníka pod střechy aby nemrznul na ulici nevezmete. Koukněte se pokud na to máte co se s Vámi pak stane. mnozí to nazývají státem garantovaná loupež za bílého dne a nenaděláte s tím nic.

  Ve vašem růžové světe bych chtěl žít. Dokud nemáte opravdu problém, tak je vše OK což vy asi nemáte, ale kdybyste se zajímal o více lidí okolo než ty co jsou na tom stejně, tak byste se nestačil divit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  15:57 01.11.2016

  Olivav:

  Kdy dával stát více než nyní?

  Kdy si lidé za 8 hodin práce 5 dní v týdnu po 11 měsíců v roce v roce žili lépe než si žijeme nyní?

  Děti co nemohou ve školách ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:

  Kdy dával stát více než nyní?

  Kdy si lidé za 8 hodin práce 5 dní v týdnu po 11 měsíců v roce v roce žili lépe než si žijeme nyní?

  Děti co nemohou ve školách jíst? Pokud já vím, pokud jsou rodiče natolik neschopní že nedokáží uživit své děti, jsou jim děti odebrány a postará se o ně stát... v čem je problém? Nevím o tom že by tu děti umíraly hlady...

  Od rozvíjení mezilidských vztahů je tu především rodina a pak socializace jedince v rámci společenství od raného dětství. Samozřejmě pokud rodiče nadávají na učitele stejně jako děti, nemohou se pak v pubertě divit, že jejich děti nemají žádnů respekt k autoritám - sami je o něj připravili.

  Osobně nemám problém s tím, že stát neřídí každý můj krok, naopak bych měl problém s tím, kdyby to tak bylo. Nemám problém ani s velkými firmami ani s tím, že lidé mohou investovat i v zahraničí (ikdyž zde by se hodila určitá regulace).

  Co se týče práva, jediné instituce oprávněná rozhodovat co je dle práva a co ne, jsou soudy. Pokud soud rozhodne, tak je logicky alespoň jedna strana s verdiktem nespokojena a tvrdí že se nedomohla svého práva (protože chyba samozřejmě nemůže být u něj, jak by mohla... vždy za to může někdo jiný).

  Co se týče zdravotnictví, mé zkušenosti jsou dobré. Dcera má vrozenou růstovou vadu, ta je od narození sledována a řešena až bude starší bude ji možná čekat pár operací - za mě zdravotnictví funguje. Manželka nerodila na ulici, když jsme volal své matce sanitku tak přijela, když jsem si v neděli večer pořezal ruku rozbruskou tak mě na pohotovosti kvalitně ošetřili. Očekávám rozumný servis u běžných věcí, ne vyřešení 100 % problémů všech občanů. Trpěl jste něčím co státní zdravotnictví bezplatně nepokrývá? To byla smůla, je mi líto.

  Dluhy od rodinných příslušníků na Vás dnes mohou přejít jedině tehdy když s tím budete sám souhlasit - vaše rozhodnutí, váš boj, co s tím má co dělat stát?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:28 01.11.2016

  skelet, ale to jsem ti už dal za pravdu. Ukrajina je příkladem jak rychle to jde.

  Stát nám de facto nedává až tolik. Jsi optimista to je tvůj názor. Mě dal vzdělání, i když ne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet, ale to jsem ti už dal za pravdu. Ukrajina je příkladem jak rychle to jde.

  Stát nám de facto nedává až tolik. Jsi optimista to je tvůj názor. Mě dal vzdělání, i když ne tak docela bezplatné, ale dal. Historie je také mé hobby a vždy byla. Evropa totiž nezažívá flám a už dlouho jde dolů. Flám tu byl cca do 70. let. Nakonec tu máme děti co nemohou ve školách jíst, protože rodiče nemají. No a ta revoluce je otázkou. Obávám se, že 2/3 obyvatel na jídlo nebo jiné potřeby podobného charakteru vydávají více jak 1/3 příjmu. Ono to není jen o jídle ale o střeše nad hlavou. mnozí nemají co do huby.

  A politici jsou od reality tak jako my od Měsíce. Sorry na tom se neshodnem. Máme hold jiný názor.

  Mezilidské vztahy se vyvíjejí i podle toho jaké vzory se v rámci státem regulovaného prostředí vytváří. Nakonec stát už nekontroluje to co dříve a nemá až takový vliv. To je bohužel fakt po vzniku Mediálních korporací a nadnároního kapitálu. Toť vše. Řešil jste někdy závažné zdravotní problémy nebo se snažil dovolat práva v této zemi. Znám hodně lidí co měli problém a jistotu od státu co tu popisujete je jen iluzorní blábol. Nic jste mi nevyvrátli. Já se osobně setkal s pravým opakem, ale sám nemám problém a žiju si celkem v klidu. Jen to zdravotnictví mě málem na holičkách nechalo. Nakonec jsem si sám zaplatil a pomoci se mi dostalo. nešlo o úplatky. Trvalo mi to 2 roky. Dostal jsem prd a až po 2 letech jsem potkal lékaře co mi chtěli pomoci a nakonec jsem si i na jejich radu pomohl za své, protože to státní by se na mě vyprdlo. Tak kde mám to zabezpečení. Dluhy nedělám, ale mohou za mnou přijít přes zákony skvělého státu od kohokoliv z rodiny, když mu budu chtít pomoci. To je to budování mezilidských vztahů. Kde a co jste mi vyvrátil. Realita se pozná až při zatěžkávací zkoušce a tam mám jinou zkušenost. Bohužel
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  15:01 01.11.2016

  Olivav:
  Co nám stát dává? No co mě se týče, dává mi bezpečí. Dává mi jistotu, že pokud se semnou něco stane, tak má dcera přesto neumře hlady na hnoji. Dává mi jistotu, že o mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:
  Co nám stát dává? No co mě se týče, dává mi bezpečí. Dává mi jistotu, že pokud se semnou něco stane, tak má dcera přesto neumře hlady na hnoji. Dává mi jistotu, že o mě bude zdravotně postaráno lépe než v 90% jiných států. Zajišťuje mi, že se mým dětem dostane poměrně solidního vzdělání. Dává mi svobodu cestovat, vyjadřovat slušnou a nezastrašující formou mé názory.

  Historicky dochází k revolucím (což je jeden z možných následků společenského rozkolu) tehdy, když 2/3 obyvatel musí vydávat za stravu více než 1/3 svých příjmů. Tam zdaleka nejsme. My nazažíváme rozklad Evropy, zažíváme vrcholící evropský flám. V rámci kterého bohužel některým nacamraným kámošům nedochází, že ti fajn týpci z ulice které zvou na párty tu budou i ráno...

  Lidé řekli že se jim migrace nelíbí, jiní lidé jim odpověděli že nejsou multikulty... a co má být? obě skupiny mají právo na svůj názor. Vzhledem k tomu jak dopadají volby evidentně ta magrice zase tolik lidí nesere (respektive nadále funguje teorie šedých 90% - 5% vítá uprchlíky, 5% si hraje na spasitele národa a zahání uprchlíky a těm zbylím devadesáti procentům jsou obě tyhle skupiny k smíchu a hledají rozumné řešení umožňující konsenzus.

  Co se týče "elit" - v uvozovkách proto, že je jako elity vidí asi jen ti co je tak nazývají ... Nevím jak vy, ale párkrát jsem se s nějakým politikem viděl. A jsou úplně stejní jako vzorek učitelského sboru průměrné vysoké. Pár nafoukanců, pár v pohodě týpků, úča řecké literatury pobíhá v batikované sukni a baští mariánkové sušenky... Prostě lidi jako každí jiní. Jen je na jejich chyby a prasárny víc vidět, to je všechno.

  Historie je celkem moje hobi a zatím jsem neshledal ve školních osnovách nic, co by mě nějak vyvádělo z míry - jestli on si někdo neplete historii se svými názory na historii...

  Ono s většinou je to těžké... Je jedinec vůbec schopen posoudit co chce většina? Nemyslím si to. Každý se stýkáme s určitou skupinou lidí - se svou krevní skupinou. Je logické že v rámci takové skupiny se dá vyhledat jednoznačně převládající názor na nějaké kontroverzní záležitost, ale rozhodně se nedá říct, že je to v celé společnosti vnímáno stejně jako v takové skupině. To co chce většina se dovídáme ve volbách a z různých občanských aktivit (pět tisíc lidí na václaváku není naprosto nic....)

  Co má co stát společného s mezilidskými vztahy? Stát jen hlídá aby se tu všichni navzájem nepovraždili, zbytek už je na občanech samotných...

  Takže to jsem se tam nějak vypořádal s vašimi potížemi se zdravotnictvím, školstvím, záležitostí "Lidi řekli...", většinou, elitami... a co se týče vnitřního souhlasu jakožto základu společenské smlouvy, ten občan dává tím, že je občanem. Cesta nejmenšího odporu - já tady budu žít a budu si na všechno stěžovat a mohou za to ONI - to je cesta hodná skutečného otroka, ale ne otroka JEJICH, ale otraka SEBE SAMA.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:55 01.11.2016

  To právo se změní velmi rychle ..

  To právo se změní velmi rychle ..

 • Olivav
  14:33 01.11.2016

  Štve mě totiž, když mě někdo nazývá vlastizrádcem, i když použil termín velezrada. To je ten problém. Nakonec je vtipné, že v Rusku nemám přátele, ale v USA a jinde na západ jo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Štve mě totiž, když mě někdo nazývá vlastizrádcem, i když použil termín velezrada. To je ten problém. Nakonec je vtipné, že v Rusku nemám přátele, ale v USA a jinde na západ jo, tak nevím, asi jsem si spletl světové strany. Zajímavý sympatizant s Putinem.

  Bohužel mám zkušenost, že tak jak se mnozí ohánějí jací jsou borci, tak končí v realitě rčením skutek utek.

  Jinak pro skelet jo to asi jo, ale to právo by musel někdo změnit. Dnes platí jen ten kriminál 1-5let, což mnozí vidí jako v pohodě. Pokud se zákon změní, tak pak to může být i kulka. Na Ukrajině zákony měnili dosti rychle, tak proč ne u nás. Hypotetické řeči. Navíc i právní výklad ze starého článku je jednoznačný. Zákony a rozhodnutí udělá demokraticky zvolený parlament a lidi mají v ten moment povinnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:22 01.11.2016

  Arassuli, asi jo :)

  Arassuli, asi jo :)

 • skelet
  14:15 01.11.2016

  V konkrétní situaci bude platit to co jsem psal. A je jedno jak se k tomu bude stavět obyvatelstvo. A pochopitelně právo platit bude, ale právo přijaté v době války.

  V konkrétní situaci bude platit to co jsem psal. A je jedno jak se k tomu bude stavět obyvatelstvo. A pochopitelně právo platit bude, ale právo přijaté v době války.

 • Olivav
  13:52 01.11.2016

  Jinak tu byl na toto téma už i článek http://www.armadninoviny.cz/ob...

  Pokud nebudeme barbary tak právo bude platit ne?

  Proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak tu byl na toto téma už i článek http://www.armadninoviny.cz/ob...

  Pokud nebudeme barbary tak právo bude platit ne?

  Proč nejdeme cestou Švýcarska? Někdo se bojí ozbrojené veřejnosti? Jak jsem slyšel, tak pokud bude naše odvedenecká armáda bojovat jako aktivní zálohy, tak se musíme začít modlit, aby se nic nestalo. To co jsem slyšel v poslední době bylo moc smutné. Mládež je fyzicky v bídně a mentálně na tom ještě hůř. Kdo by nás bránil? Kdo? To bych rád věděl. Od své ženy jsem slyšel, že bych byl jeden z mála co by asi šel a zbytek by jen chtěl pohodlně čekat. To jsem si vyslechl, když jsem řekl, že bych šel vybojovat ji a svým dětem bezpečí. Protože by mohla nakonec dopadnout jako v Habermanově mlýně.

  Pro RiMr71:
  cituji z toho článku v odkazu - to jen k "odbornosti" někoho kdo mě nezná a už soudí za vlastizradu, ale já opravdu prezident tohoto státu nejsem
  Podstata trestných činů dle tohoto zákona je specifikována v § 309 - § 315 zahrnuje trestné činy vlastizrady (často zaměňované v velezradou, které se může dopustit jen prezident). Vlastizradu dle § 309 by spáchal občan, který by se trestných činů uvedených v § 310 - § 314 dopustil ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  13:46 01.11.2016

  Olivav: Nejsi náhodou trošku samonasírací?

  Olivav: Nejsi náhodou trošku samonasírací?

 • Olivav
  13:30 01.11.2016

  Ukecaných a rádoby frajerů jsem v životě potkal hodně. Množí "experti" tady mi připadají podobně. Huba plná keců a skutek utek a když se zavře market tak jsou v řiti a bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukecaných a rádoby frajerů jsem v životě potkal hodně. Množí "experti" tady mi připadají podobně. Huba plná keců a skutek utek a když se zavře market tak jsou v řiti a bez internetu hned na druhou.

  Klidně mě tu můžete cupovat a pindat nesmysly když vás to baví. Existuje mnoho jiných kvalitnějších webů a já jen pochopil, co za borci tu jsou. I ban by byl OK. Už jsem měl jednou čest za to, když jsem bránil legionáře proti tzv vlastencům. Abyste tu nebyli spíše banda budoucích kolaborantů. Takových jsem potkal taky dost.

  Zakončím to rčením: Opttimista se učí anglicky, pesimista Rusky a realista se učí střílet.

  Tak a teď hurá do kavárny pohonit ego.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:22 01.11.2016

  RiMr71

  Ty jsi asi nějaké hovado ne?

  Abys nebyl podělaný doma pod stolem a já nebyl s tou zbraní někde v okopu a nebránil i tvou řiť. Kidy o mé sympatii s Putinem jsi vyčetl, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  Ty jsi asi nějaké hovado ne?

  Abys nebyl podělaný doma pod stolem a já nebyl s tou zbraní někde v okopu a nebránil i tvou řiť. Kidy o mé sympatii s Putinem jsi vyčetl, kde a vlastizrada. Magore koukni se na to o co se NATO počínaje Jugoslávii zasloužilo. I toho Miloševiče nakonec de facto osvobodili, protože nebyly ty nezvratné důkazy o jeho krvavých rukou. Lybie je kde? Jak se nejdříve bratříčkovali dokud kopal jak se očekávalo. UCK a jejich obchod s drogami a zprávy komisařky OSN (jméno se mi nechce hledat), že hodní Kosovci obchodují s orgány a beztrestně vraždili i těhotné ženy. To mi má jako radosti spadnou zadek z takové organizace? To jsi pěkný pazgřivec pokud tomu tleskáš. V Mali taky asi milují vojáky co znásilňují. Koukni se na film nebo přečti si knihu dle zážitků generála Romea Dallaira z Rwandy. Nic tam nebylo tak se jim nehodilo se tam cpát. Kdyby tam byla ropa nebo něco zajímavého, tak to by byl jiný kolotoč a o tom to vše je. Z jedné i druhé strany. Jsi Ovčan lituji tě. Pokud tuhle zemi napadne skutečný nepřítel, tak půjdu to jsem napsal opakovaně, abys tam byl i ty frajere. A sorry osvobozovací vojska Ruska pro mě je taky nepřítel, pokud nás nebudou zachraňovat před elitou z arabských zemí. Pochopil malý možeček ve vaši hlavičce.

  Skelet nemá cenu se o tom bavit. Evropa je v rozkladu. A co by se dělo neví nikdo. V obecné rovině máš pravdu, ale vždy nastane konkrétní situace.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:54 01.11.2016

  Olivav: jistěže záleží na tom s kým se jde do války. Kdyby na tom nezáleželo, tak se nedělají všelijaké podfuky (napadená radiostanice, napadení lodí v zálivu, osvobození státu od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: jistěže záleží na tom s kým se jde do války. Kdyby na tom nezáleželo, tak se nedělají všelijaké podfuky (napadená radiostanice, napadení lodí v zálivu, osvobození státu od reakcionářů apod.) nebo propaganda zaměřená na domácí populaci. To co jsem se ti snažil nastínit bylo fungování státu vůči odmítačům nástupu na vojnu během válečného konfliktu.
  A můžu ti ubezpečit, že v případě války jsi jen kus masa a číslo ve statistice. Buď budeš mít mundur, nebo budeš makat pro stát v zázemí (ať už jako svobodný občan nebo vězeň) nebo půjdeš ke zdi. Nic více, nic méně.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:40 01.11.2016

  Olivo "pražská kavárna"
  "vrchnost"
  "NATO kterého jsme součástí si dělá ve světě co chce"
  "zlý Putin musí být nenáviděný všemi"

  tak tady tady je zřejmé, že by musel zavelet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivo "pražská kavárna"
  "vrchnost"
  "NATO kterého jsme součástí si dělá ve světě co chce"
  "zlý Putin musí být nenáviděný všemi"

  tak tady tady je zřejmé, že by musel zavelet úplně někdo jiný, abys šel ochotně do boje, někdo kdo sídlí v tom velkém domě na krasnoj plošťadi...

  V podstatě, kdyby se skutečně něco semlelo, tak bys s těmi svými proruskými názory byl za velezrádce a taky by tě ty "neschopné státní složky" mohly nakrásně postavit ke zdi. TO jen v době míru (a v demokratické zemi) máš možnost takto veřejně kopat za stát který má vůči tomu našemu nepřátelské nejen výroky. V případné válce (kterou samozřejmě nikdo nechce) se ani v té demokratické zemi s takovým kolaborantským póvlem nikdo mazat nebude...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:26 01.11.2016

  Jo a pro ty méně chápavé:

  Netvrdím, že bych nešel bojovat. Byly by situaci, kdy bych se hrnul za tuto zemi umřít (ideálně vyhrát válku a přežít). Bohužel si dokážu představit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo a pro ty méně chápavé:

  Netvrdím, že bych nešel bojovat. Byly by situaci, kdy bych se hrnul za tuto zemi umřít (ideálně vyhrát válku a přežít). Bohužel si dokážu představit momenty, kdy by se mi do toho ani zbla nechtělo. Pro mě není mobilizace jako mobilizace lidi budou koukat i po důvodu a poučky ze společenských věd jim budou u zadku o to jde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:11 01.11.2016

  Jo a pro ty bojechtivé naivky. Představte si, že jste někde ve škarpě s kulkou v břichu a pomalu umíráte. Něž naposledy vydechnete tak si představte, že ten z politiků, kterého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo a pro ty bojechtivé naivky. Představte si, že jste někde ve škarpě s kulkou v břichu a pomalu umíráte. Něž naposledy vydechnete tak si představte, že ten z politiků, kterého nejvíce nesnášíte se vám směje, protože to je bohužel ta realita. On bud v pohodě a s celou rodinkou v bezpečí a vaše rodina, děti atd... mu budou úplně u zadku. To je ta realita to je ten důvod, proč by člověk měl uvažovat než půjde položit život. Protože pokud ten důvod nebude opravdu větší a nebude to opravdu o tom, že vaše rodina by byla v pytli, pokud byste spolu s kamarády nešli umřít, tak tohle by byl ten důvod proč umíráte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:03 01.11.2016

  Rase tak zaprvé nejsem Olivanov nauč se číst. Za rodinu ano, ale proč? Protože se hovado v bruse rozhodlo, že se mu hodí se cpát tam kam ho nikdo nezval? Ona obecně společnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase tak zaprvé nejsem Olivanov nauč se číst. Za rodinu ano, ale proč? Protože se hovado v bruse rozhodlo, že se mu hodí se cpát tam kam ho nikdo nezval? Ona obecně společnost nahlíží na své "vládce" jinak. K muslimům bych se nedal to je asi zatím jediný důvod proč bych šel dobrovolně a rád. Je to o tom i s kým a proč. A bohužel NATO kterého jsme součástí si dělá ve světě co chce a plky typu, že k tomu má morální právo a lidská práva a diktátoři si s odpusťte rovnou. Kam šlápli tam to dopadlo docela bídně.

  Skelet je to o tom s kým a proti komu. Nejsem ovce a maso pro Brusel to mi může ... Ti budou sedět v bezpečí to si buď jistý a jejich hodnota pros polečnost je ne nulová, ale mínusová podle toho co a jak dělají.

  Marthy máš pravdu

  Mattauch a co mi ten stát kromě klacků pod nohy dává? Zdravotnictví pro VIP? Školství, které jde do kopru (asi potřebujeme více debilů než inteligence). Co mi dává? Když se lidi ozvou, že se jim nelíbí migrace tak mají držet hubu protože nejsou multikulti. Historie a vše se bude učit dvakrát jako za totality. Banány ne to je ten boom, ale když na ně lidi nemají tak k čemu ten výdobytek je. Sociální a mezilidské vztahy v troskách. Urvat konzumovat atd... pak má taková masa chtít něco bránit a nebo jít za takovou bandu umřít. Navíc jak sám píšeš tak je to o vztahu lidí i k těm co je reprezentují o vzájemném a ten je v troskách. My jsme jen póvl který je dobrý k tomu aby je jednou za 4roky posvětil a toť vše, Pro lidi ty tzv. obyčejné se tu moc nedělá a ani práva se nedovoláš, protože jediná soudní moc co funguje asi jen nejvyšší správní soud. Je toho hodně co by se muselo změnit, aby lidi měli chuť takové společenství bránit. Pokud se cítí jako otroci, tak se na vybodnou a tak se dnes milý zlatý většina cítí. Tam je ten zakopaný pes a o morálních povinostech zační až se většina bude cítit, že tu je doma a ne v Bruselské SSSR nebo něčem podobné. Většina to je totiž ten demokratický princip vládnout v zastoupení většiny občanů nebo v souladu či souhlasu většiny. Pokud tohle nechápeš, tak se vrať do školních lavic nebo si to dostuduj. Stát není dobrý k obětování se za něj pokud v něm žiju. To není dostačující podmínka. Mnozí to tu vidí asi jako nejmenší zlo. Viz migrace a západ tam na nás nikdo nečeká to jsou kecy. Na východ jít taky není výhra ano tu jsem doma, ale nejsem kanonenfutr pro EU či NATO tak to vidí mnozí. Není to tak snadné. Morálka to byl asi vtip. Ta je dána společenskou konvencí a opět nějakým vnitřním souhlasem. Ten tu bude opět chybět. Když stát neocení vzdělání a vzdělané lidi a místo toho přidává represivním složkám, tak je to stát ve vnitřním úpadku.

  Skelet
  Vůle bojovat se pozná až nastane mobilizace a tam se projeví všechny problémy, které jsem zmínil. Lidi se podívají proti komu a proč jít umírat. A vůle bojovat bude případ od případu různá.

  KOLT
  vy jste asi z Pražské kavárny ne? Morálku na to lidi neslyší. Dokud nemají zajištěny základní podmínky k slušnému životu, tak se kecy o vlastenectví a morálce vybodnou. Rozklad je proces a přispívají k němu obě strany. Jen někomu kdo je na druhé straně barikády se může zdát, že je ta druhá strana špatná a může za vše. Chce to kouknout se do vlastních řad. A jsme občané a ne Ovčané. Pokud jste Ovčan tak vás lituji.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:26 01.11.2016

  Mattauch, škoda, že vám můžu dát jen jeden palec! Je zajímavé, jak ti, co nejvíce křičí, že společnost je v rozkladu, zároveň zpravidla nejvíce přispívají k jejímu rozkladu...

  Mattauch, škoda, že vám můžu dát jen jeden palec! Je zajímavé, jak ti, co nejvíce křičí, že společnost je v rozkladu, zároveň zpravidla nejvíce přispívají k jejímu rozkladu...

 • skelet
  06:40 01.11.2016

  vůle bojovat? dle čeho se to pozná? dle internetových výkřiků? dle výkřiků v hospodě?

  vůle bojovat? dle čeho se to pozná? dle internetových výkřiků? dle výkřiků v hospodě?

 • Mattauch
  00:33 01.11.2016

  obecně mě fakt dost fascinuje přístup

  "Já tady v tom státě žiju, a využívám vše co mi poskytuje, ale bojovat bych za ten bordel teda jako fakt nešel..."

  Za mě je to morální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  obecně mě fakt dost fascinuje přístup

  "Já tady v tom státě žiju, a využívám vše co mi poskytuje, ale bojovat bych za ten bordel teda jako fakt nešel..."

  Za mě je to morální prasárna. Pokud jsem součástí nějakého společenství, je to dnes jen o mé osobní volbě. Pokud se mi nelíbí jak stát funguje, mám zákonné možnosti pokusit se to změnit, pokud se mi to změnit nepovede a další směřování státu (společenství) je pro mě nepřijatelné, tak mám možnost toto společenství (stát) legálně opustit.

  Nicméně stejně jako má stát (společenství) povinnosti vůči občanům (zajištění bezpečnosti, dodržování práva, atd...), tak mají i občané povinnosti vůči státu (společenství) (přispívat k fungování společenství a bránit ho). Vyžadovat to aby stát plnil veškeré své závazky ke MĚ, ale zároveň nebýt ochoten plnit svou část dohody a bránit stát, to je za mě prostě prasárna hodná opovržení, odsouzení a v případě války následné popravy.

  Mě se taky naše současná politická reprezentace zcela nezamlouvá, netleskám všem krokům bruselu, v poslední době spíš naopak... ale až to přesáhne míru kterou jsem schopen akceptovat, tak prostě začnu hledat stát se kterým budu schopen se ztotožnit a začnu zjišťovat jak by bylo možné stát se jeho občanem.

  Jednoduše, jeli stát dost dobrý na to abych v něm žil, je dost dobrý i na to abych za něj zemřel...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  21:31 31.10.2016

  Dobrá,dejme tomu že by úřady donutily jít mobilizanty bojovat.Ale to nic nemění na tom že pokud není vůle bránit svou vlast jsme předem ztraceni.K čemu je armáda vojáků kteří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrá,dejme tomu že by úřady donutily jít mobilizanty bojovat.Ale to nic nemění na tom že pokud není vůle bránit svou vlast jsme předem ztraceni.K čemu je armáda vojáků kteří bojují z donucení,k ničemu.Jak tvrdě budou bojovat vojáci kteří byly k boji přinuceni vlastní vládou?Moc teda ne,spíš se budou hromadně vzdávat,dezertovat,simulovat...jen ne bojovat.Když taková armáda narazí na odhodlaného protivníka dopadne to katastrofou,i kdyby jsme měli špičkové zbraně.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:10 31.10.2016

  Olivav: o represivní složky se bát nemusíš, ty by si tě našly velmi rychle. Jediné co jim brání teď je přílišná byrokracie a pak omezení vyplývající z tvých občanských a lidských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: o represivní složky se bát nemusíš, ty by si tě našly velmi rychle. Jediné co jim brání teď je přílišná byrokracie a pak omezení vyplývající z tvých občanských a lidských práv. Hádej, co by se s nimi stalo během válečného konfliktu?
  A hromadné dezerce? hm, abys měl ke komu dezertovat. A když už budeš dezertovat, tak abys nenásledoval příkladu konce Vlasovců a místo Čs legií :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:38 31.10.2016

  Olivanov:
  spíš se podívej jak to bylo za protektorátu s Generálem Lužou nebo výsadkáři. Oni ti naši četníci byli velice efektivní a snaživí. Ani bych to nebral jako kolaboraci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivanov:
  spíš se podívej jak to bylo za protektorátu s Generálem Lužou nebo výsadkáři. Oni ti naši četníci byli velice efektivní a snaživí. Ani bych to nebral jako kolaboraci, prostě to byli ouřadové v zázemí a poslouchali rozkazy. Vždycky se v mase národa, najdou hrdinové a pak ti na druhé straně (byrokrati co jedou dál - ne přímo kolaboranti). Schválně jsem se vyhýbal označení, že by nepřítelem měli být Rusové, může jím být kdokoliv (třeba i občanská válka) ale chtěl jsem poukázat na to, jak stát funguje a fungovaly, v době války.
  Je potřeba si i říct, kam v případě války bys chtěl utéct, s kým (s rodinou nebo sám), zda máš dost peněz na úplatky, někoho kdo ti na druhé straně pomůže (jinak skončíš v nějakém uprchlickém táboře). Za EU by nikdo asi nešel bojovat, ale to i češi v roce 1914 nešli bojovat za R-U, císaře, prezidenty atd. - to jsou jen kecy. Ve válce se bojuje za kamarády vedle tebe nebo rodinu doma. V legiích (i za WW2 v Rusku) bojovali hlavně Volynští češi, nebo krajani, potom zajatci z táborů. Vojáků co přímo zběhlo dobrovolně, moc nebylo. Je to pěkně vidět na tom, jaké potíže měly italské legie se sháněním lidí. I ve Francii bojovali hlavně krajani z USA a Francie. Jen tak se sebrat, zastřelit důstojníka, stráž a jen tak odejít k nepříteli není tak snadné jak se může zdát - chce to koule. Můžou tě při útěku zastřelit obě strany a v případě zajetí okamžitě kulka od ex-spolubojovníků.

  ps. osobní: a pokud by se nebojovalo proti Rusku, ale třeba "neo-Osmanské říši" někde na balkánské frontě, to bys taky zastřelil velitele a šel se dát k nepříteli, abys nemusel bojovat za EU a "bruselské pašíky" ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:00 31.10.2016

  Díky Marthy. O nic jiného než jsi napsal mi nešlo.

  Arassuil

  jistě se najdou vyčůránci hledající vlastní prospěch. Pěkně to zfilmovali v Habermanově mlýně nebo taky zajímavé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky Marthy. O nic jiného než jsi napsal mi nešlo.

  Arassuil

  jistě se najdou vyčůránci hledající vlastní prospěch. Pěkně to zfilmovali v Habermanově mlýně nebo taky zajímavé bylo Kdo chce zabít Sekala.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  19:10 31.10.2016

  Marthy: Upřimně, kdyby se někomu poštěstilo sedět na zadku někde v týlu a vydělávat si na chleba tím, že chytá dezertéry, tak bych se sakra divil, kdyby se nesnažil naplnit kvóty a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Upřimně, kdyby se někomu poštěstilo sedět na zadku někde v týlu a vydělávat si na chleba tím, že chytá dezertéry, tak bych se sakra divil, kdyby se nesnažil naplnit kvóty a prokázat nějaké výsledky za každou cenu. Taky by na frontu mohli poslat jeho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  19:04 31.10.2016

  Arassuil-myslím že Olivav to myslel tak že i mnoho členů těch státních represivních složek by v případě třeba války s Ruskem nemělo chuť jít položit život za EU nebo vlast,že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Arassuil-myslím že Olivav to myslel tak že i mnoho členů těch státních represivních složek by v případě třeba války s Ruskem nemělo chuť jít položit život za EU nebo vlast,že by také nerespektovali nařízení a dezertéry by prostě nepronásledovali.Dnes si lidé životů velmi váží,mnohem víc než v minulosti-ale hlavně toho svého.Málokomu se bude chtít do války kvůli několika pohlavárům kteří se nedokáží rozumě domluvit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  18:55 31.10.2016

  Olivav: Fígle, jak vypátrat dezertéry, měla už římská armáda. Za druhé světové války gestapo pochytalo většinu parašutistů - navzdory tomu, že měli znalost prostředí, jazyka, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Fígle, jak vypátrat dezertéry, měla už římská armáda. Za druhé světové války gestapo pochytalo většinu parašutistů - navzdory tomu, že měli znalost prostředí, jazyka, padělané doklady a speciální výcvik k tomu. Divil by ses, jak jsou státní represivní složky účinné když dojde na hledání protistátních živlů, rozvracečů a zběhů. Tvoje představa, že by ses tomu vyhnul... Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by k těm odvodům nedorazil nikdy nikdo. Za druhé světové války popravil SSSR 168 000 dezertérů, USA odsoudily (a tudíž nejspíš i chytly) 20 000 lidí, podobné číslo dosáhla Velká Británie. Úřady nejsou blbý - oni si tě najdou, když to bude potřeba. ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:52 31.10.2016

  Ono totiž nejsmutnější je na tom všem ta skutečnost nechuti jít bránit svoji zem. To má příčinu v tom kdo a jak nám vládne. Koukněte na volební účast. Společnost jde do kytek. To ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono totiž nejsmutnější je na tom všem ta skutečnost nechuti jít bránit svoji zem. To má příčinu v tom kdo a jak nám vládne. Koukněte na volební účast. Společnost jde do kytek. To je opravdu smutný obrázek. V poslední debatě co jsem na tot téma byl výsledek zajímavý. Do Ruska bych nešel ani za nic, proč když mám vlast zde. Tu pomohl vybojovat i praděda. Ovšem smutné je, že nadšení je to tam když člověk zapne omylem televizi a koukne na zprávy.

  Na vojně jsem nebyl (škola a pak profesionalizace) u odvodu jsem se s komisí bavil co mám udělat, abych mohl ke speciálům ať už Chrudim nebo Prostějov. No a teď si člověk připadá jako v pasti. Je to smutné, kde to vše došlo. Mnoho lidí vidí v EU pohou jinou přiblblou verzi RVHP a Brusel je pro mnohé jen Moskva v jiném kabátě. Když k tomu připočtety lži politiků a jen jejich prospěchářství, tak proč by lidé měli chtít jít položit život za takové šašky? Já bych měl pouze jedinou motivaci a to je bezpečí mé rodiny atd. Při ohrožení rodiny a dětí bych neváhal ani minutu a šel i na tu frontu. Možná jako jeden z mála. Teď jen otázka na okraj. Je nebezpečím pro moji rodnu Rusko s Putinem? Já si to zatím nemyslím. Měl bych jiné obavy.

  Jak to říkal A. Einstein - nevím čím se bude bojovat ve třetí světové, ale vím čím v té čtvrté.

  Tak a teď klidně do mě. Můžete začít tím, že jsem agent Moskvy, Rusofil, Kremrofil, Kremlobot apod... Tohle je přesně způsob vedení diskuze, který lidi odrazuje. Na taková případná označení reagovat nebudu. Navíc jsem se nechal zatáhnout vlastní blbostí do debaty, která se netýká ani tématu článku.

  Myslím si, že nikdo nemá ani trichu šajn co by bylo kdyby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:24 31.10.2016

  Milí pánové, jak dopadla mobilizace na Ukrajině. První nadšení a pak prd....

  Stát může donutit pokud mu budou fungovat donucovací prostředky a to je otázka. Jo a k masové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milí pánové, jak dopadla mobilizace na Ukrajině. První nadšení a pak prd....

  Stát může donutit pokud mu budou fungovat donucovací prostředky a to je otázka. Jo a k masové dezerci by docházelo o tom nepochybuji. Tak vznikly legie jak jinak. Za ty šmejdy z Bruselu a EU nikdo umírat nechce to si přiznejte. Neznám nikoho kdy by o to stál.

  Můj praděda se raději nechal zajmout a pak bojoval u Bělehradu a posléze v legiích (Zborov atd..). Tradici v rodině máme a myslím, že dosti dobrou. Toť vše. A válečná výroba by byl problém dnes by to snadno nešlo. Navíc při plném nasazení by se globální válka vyvíjela asi svinsky rychle a je otzkou jaká infrastruktura včetně donucovacích složek by zůstala.

  To co bylo za 1. a 2. sv války dnes neplatí dnes je společnost trochu jinde a i národní státy jsou jinde, takže se proberte. Ano donutit lidi by chtěli, ale je otázka nakolik by se jim to povedlo a kolik lidí by se stačilo rozutéci.

  A pokud vy tady jste takoví blázni, že byste se nechali oddělat ve jménu modré vlajky EU, tak to je na diagnózu. Nevím možná tzv. Pražská kavárna by bojovala :) ale vetšina národa nikoliv. Navíc v minulosti bylo národní cítění atd někde jinde. Jste naivní.

  Za článek 5 NATO by nešli ani ti kolegové na západ od nás. Ono by možná bylo vymalováno dříve něž by odvody vůbec začaly. Otázka kolik by s tou zbraní nakonec její hlaveň otočili proti těm za které mají umírat to Vás nenapadlo. Proč u nás nemůže být systém jako ve Švýcarsku. Kdo se asi bojí jak by ozbrojený národ mohl reagovat? Položte si tuhle otázku a vaše jednoduchá schémata jsou ta tam.

  Ono toho není moc potřeba a pokud chcete historii, tak se koukněte na VŘSR. Co ji předcházelo a kdo to nakonec rozhodl. Revoluce a vzpory vznikají, i když si vrchnost myslí, že vše zvládne a má patent na násilí. Proč se snaží EU omezit třelné zbraně v populaci? Ha koho se bojí vlastních občanů? Proč by se jich měli bát, když tu máme ráj na zemi a zlý Putin musí být nenáviděný všemi?

  Arrasuil
  Jo cár papíru a co zabrání, aby nasraní ovedenci otočili kvérem? Nejdříve by muslei ty "odvedence" pochytat ne? Ono to může klidně skončit chaosem a občanskou válkou. Tady nikdo umírat za EU nechce. Těch průzkumů atd bylo dost, aby jasně ukázaly odhodlání.

  Teoreticky co mi zabrání, abych neoddělal velícího důstojníka a nezběhl s podobně smýšlejícími? To je totiž ten problém. Ten vaše uváhy neberou v potaz. Navíc matky na Ukrajině dělaly co mohly, aby synové nemuseli umírat za čokoládového pitomce.

  A více se nemá smysl s Vámi bavit.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:16 31.10.2016

  J.Vrata: s tměi potravinovými lístky jsem chtěl jen nastínit situaci v jaké by žila ona rodina. Žold od táty, máma by měla plat ze zaměstnání + kupony na příděly.

  J.Vrata: s tměi potravinovými lístky jsem chtěl jen nastínit situaci v jaké by žila ona rodina. Žold od táty, máma by měla plat ze zaměstnání + kupony na příděly.

 • Rase
  12:05 31.10.2016

  J.Vraja:
  když ve válce ztratí peníze cenu, jsou nejdůležitější potraviny a kdo je vydává, vládne - tedy stát.

  Jinak Bren se dá vyrábět i v jen trochu lepší dílně kde mají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja:
  když ve válce ztratí peníze cenu, jsou nejdůležitější potraviny a kdo je vydává, vládne - tedy stát.

  Jinak Bren se dá vyrábět i v jen trochu lepší dílně kde mají CNC-čka, materiál atd. Přeci jen na útočné pušce není nic Hi-tech, pokud by byly plastové, tak je zvládne kdejaká lisovna plastů + samozřejmě hlaveň a pár součástek. Puška problém není, problém je spíš munice.

  Olivav:
  donutí je policie, nebo polovojenské jednotky, které se budou hodně snažit státu zavděčit, aby nemuseli na frontu. Výhody / finance za chyceného zběha atd. Před WW1 se taky počítalo s tím že češi odmítnou nastoupit mobilizaci, nebo že přijde stávka... nic z toho se nestalo a lidi šli. byť né nadšení, ale šli. Nikdo neví, jak se společnost zachová v případě mobilizace - nikdo neví. Samozřejmě něco jako legie jsou možné, ale záleží na tom, jaká strana vyhraje - s masovým přebíháním ale nepočítejme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  11:46 31.10.2016

  Olivav: Před první světovou válkou byly Francie a Velká Británie doslova podělány strachy z toho, co udělají ty miliony levicově zaměřených, socialisticky smýšlejících dělníků, až ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Před první světovou válkou byly Francie a Velká Británie doslova podělány strachy z toho, co udělají ty miliony levicově zaměřených, socialisticky smýšlejících dělníků, až začne válka. Viděly to minimálně na generální masovou stávku a přinejhorším na občanskou válku.

  Světe div se, když byla vyhlášena mobilizace, z levicových dělníků se stali zarytí nacionalisté, kteří se předháněli ve frontách do kasáren.

  A uvědom si, že sám tvrdíš, že ve válce je zákon jen cár papíru. Co zabrání důstojníkovi u odvodu vpálit ti kulku do hlavy ve chvíli, kdy u tebe zpozoruje defétismus a "slabou bojovou zapálenost ve jménu vlasti?" Do války lidi rukují proto, protože vědí, že na frontě mají větší šanci přežít, než kdyby si v tu chvíli hráli na hrdiny a stavěli se proti systému. Pořád lepší, když skončíš na frontě s puškou v ruce, než když tě označí za "státně nespolehlivého" a na tu frontu tě pošlou bez pušky.
  Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  11:45 31.10.2016

  Skelete,když jsem ještě studoval vojenskou školu před rokem 1989,bylo nám řečeno,že rodiny vojáku povolaných do armády při mobilizaci,dostávají plat-který chodí rodině,výši si už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelete,když jsem ještě studoval vojenskou školu před rokem 1989,bylo nám řečeno,že rodiny vojáku povolaných do armády při mobilizaci,dostávají plat-který chodí rodině,výši si už nepamartuji.Nikde se tam nemluvilo o dávkách potravin.
  Tesil,to si myslíte,že banku budou mít čas sledovat Vaše dluhy během války?Pokud nebudou veškeré dokumenty někde ztracené a zničené,vše se vyřeší až po válce.Z vzpomínek svého otce vím,že veškeré,půjčky a převody majetku,které se prováděly za okupace 1939-1945 byly po válce anulovány a neplatné.
  Při mobilizaci,máte dvě možnosti.Buď nastoupit,nebo Vás čeká soud a dlouhodobé vězení-nebo popravčí četa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:33 31.10.2016

  Dnes by v případě konfliktu byla válečná výroba v troskách jako jedna z prvních spolu s logistickými uzly, systémem velení a jinými vojenskými cíli. Dnes nemáme techniku z 2.sv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dnes by v případě konfliktu byla válečná výroba v troskách jako jedna z prvních spolu s logistickými uzly, systémem velení a jinými vojenskými cíli. Dnes nemáme techniku z 2.sv války a ty rachejtle z článku mají na dnešní dobu slabý dolet. Takže by Brenn nebylo kde vyrábět.

  Navíc společnost bez jistého konsenzu a dobrovolnosti nebude poslouchat a zákon bude jen cár papíru. V takovém scénáři co popisujete stačí málo k masovému povstání. Proberte se.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:14 31.10.2016

  Rase a skelet

  1. Kdo tu masu donutí?
  2. Možná tu budou nové příběhy a novodobých legionářích, protože na rozdíl od Vás nehodlám umřít za Císaře pána a jeho rodinu.
  3. Viděl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase a skelet

  1. Kdo tu masu donutí?
  2. Možná tu budou nové příběhy a novodobých legionářích, protože na rozdíl od Vás nehodlám umřít za Císaře pána a jeho rodinu.
  3. Viděl bych to na ovstání v této malé zemi a ne jen zde
  4. Viděli jste někdy průzkumy odhodlanosti bojovat v EU?

  Asi ne tak nemelte kokotiny. Ani v Ukrajině nenahnali moc chudáků do boje a to byli odhodlaní. Větší kokotinu než to co tu prohlašujete jsem dlouho neslyšel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:01 31.10.2016

  Olivanov:
  vězení by možná praskaly ve švech na začátku, když by atmosféra zhoustla, tak by odpůrci odvodu šli rovnou do trestných praporů... a to už máš lepší šanci přežít na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivanov:
  vězení by možná praskaly ve švech na začátku, když by atmosféra zhoustla, tak by odpůrci odvodu šli rovnou do trestných praporů... a to už máš lepší šanci přežít na frontě jako odvedenec - kanonfutr, než tento "odpisový materiál" z trestného praporu (!) K tomu třeba žádný žold, třeba žádná zbraň a velice dobře si tě ohlídají, aby tě nenapadlo zběhnout. Když nemáš rodinu, tak klidně můžeš utéct do lesa a tam žít, ale co tvoje rodina ? Budou mít nálepku rodiny zběha a třeba menší příděly potravin. Dnešní úředníci vypadají "jako rozumní, humání lidi" ale když dostanou moc (což ve válce dostanou), dokáže stát fungovat velice represivně. A pokud myslíš že utečeš za hranice, tak pokud jsi bohatý (na úplatky a padělané doklady), tak ti to možná vyjde, jinak s tím nepočítej. Navíc zase co s rodinou. Nejlepší řešení je tak jít k policii nebo na nějakou pozici klíčovou pro chod státu. Případně jít dobrovolně a alespoň se pokusit neumřít.

  V případě občanské války nebo něčeho podobného v ulicích měst, ti stačí střelná zbraň, tech má armáda dost a válečná výroba 24h/den by vychrlila dost Brenů - rychle. A abys byl vojákem, tak stačí, když ti dají na rukáv pásku z maskáčů. Nějaká ta konzerva nebo KPZka se vždycky sežene
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:29 31.10.2016

  Olivav: kriminály? Kde žiješ? Tě odchytí a odvezou na frontu.
  V okamžiku, kdy bude profesionální AČR zdecimována natolik, že bude muset být doplňována branci, tak na nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: kriminály? Kde žiješ? Tě odchytí a odvezou na frontu.
  V okamžiku, kdy bude profesionální AČR zdecimována natolik, že bude muset být doplňována branci, tak na nějaké liberální výstřelky zapomeňte. Takže žádné "já mám hypotéku a dvě děti", žádné "já nepůjdu, tak mě maximálně zavřou do krimu".
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:20 31.10.2016

  Rase

  a jaký je rozdíl nastoupit nebo ne? Nevidím skoro žádný. Jediný je v tom, že bojovat za tu vládnoucí a zbohatlou svoloč nikdo normální nepůjde to by byl blbec. Synáčci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  a jaký je rozdíl nastoupit nebo ne? Nevidím skoro žádný. Jediný je v tom, že bojovat za tu vládnoucí a zbohatlou svoloč nikdo normální nepůjde to by byl blbec. Synáčci bohatých a politiků budou v bezpečí a zbytek má za jejich majetky pochcípat? Ha ha ha, nenech se vysmát. Kriminály by nestačily na ty, co by nešli.

  Jiná by možná byla při boji proti muslimákům, ale i tam je to otázka. Dnešní generace je jiná než ty dřívější válečné. A jaká výroba? Dnes při složitosti zbraňových systémů a rychlosti produkce. Nevíc sem tam kalibr a tomahawk na továrnu a je po výrobě.

  Možna by byly důlžitější sklady zbraní. A ve finále by šlo o to kdo by zmáčkl červené tlačitko, takže je to nesmysl. 3.sv nelze vyhrát. O tom to je.
  Skrýt celý příspěvek

 • s_jirka
  22:04 30.10.2016

  Jen doplním Todomatche a významné události roku 1979:

  V roce 1979 SSSR provedl státní převrat a Afghanistánu (zavraždil Afghánského prezidenta) a tím začal desetiletou válku v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen doplním Todomatche a významné události roku 1979:

  V roce 1979 SSSR provedl státní převrat a Afghanistánu (zavraždil Afghánského prezidenta) a tím začal desetiletou válku v Afghanistánu 1979-1989, kterou nakonec prohrál. Válka Afghanistán stát rozvrátila a dovolím si tvrdit, že nebýt této války nevznikl by žádný Taliban a ani září 2001.

  Tím neříkám, že by k muslimským teroristickým útokům proti USA a Evropě nedošlo, ale byly by jiné a s vysokou pravděpodobností by k nim došlo později.

  Jediné co lze najít na desetileté invazi SSSR do Afghanistánu pozitivního je, že zruinovala a oslabila SSSR tak rychle a tak výrazně, že SSSR už neměl ani sílu ani vůli něco proti rozpadu svého impéria udělat. Nakonec, co se stalo roku 1989 si většina lidí ještě pamatuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:51 30.10.2016

  Luky: holt historie.. liberální demokracie jde za války stranou :)

  Luky: holt historie.. liberální demokracie jde za války stranou :)

 • Luky
  21:30 30.10.2016

  ty jsi ale ras na chudáčky vojáčky :)

  ty jsi ale ras na chudáčky vojáčky :)

 • Rase
  21:13 30.10.2016

  ještě dodám, že pokud se budeš vyhýbat mobilizaci, tak je jen pár možností. Buď tě zavřou do vězení a rodina přijde o příjem (dluhy zůstávají), taky tě můžou zastřelit, a jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ještě dodám, že pokud se budeš vyhýbat mobilizaci, tak je jen pár možností. Buď tě zavřou do vězení a rodina přijde o příjem (dluhy zůstávají), taky tě můžou zastřelit, a jako vlastizrádcovi, ti šikanovat rodinu (zabavit majetek, žádné vdovské atd.) opět to odnese tvoje rodina. Pokud se budeš schovávat a odmítat nástup, tak logicky nebudeš mít práci (tam by tě snadno našli) a tedy rodina nebude mít příjem. Tedy opět je vykopnou z domu jako neplatiče, i ty se musíš něčím uživit. Pokud by rodina měla nějaké našetřené cennosti nebo úspory, tak ty zmizí velice rychle.
  Alternativou pak je, nastoupit mobilizaci, mít byť minimální příjem z žoldu a když tě zabijí na frontě, rodina dostane "vdovskou náhradu" (menší než žold). Patrně by rodina musela opustit dům kde žijete a jít na nějaký levný byt nebo ubytovnu (a splácet...). Navíc v případě, že by se situace na frontě vyvíjela špatně, tak se vždycky najdou nějaké polovojenské jednotky, které budou suplovat nestíhající policii a státní aparát. Státu stačí když bude platit za chycené zběhy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:54 30.10.2016

  Tesil vs skelet:
  doplním, že i odvedenec by dostával žold, tak jako vždycky, který by samozřejmě mohl posílat domů - počítej s tím, že ta částka bude poměrně malá - měnší než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil vs skelet:
  doplním, že i odvedenec by dostával žold, tak jako vždycky, který by samozřejmě mohl posílat domů - počítej s tím, že ta částka bude poměrně malá - měnší než vyděláš v dobře placené práci (řekněme na úrovni minimální mzdy). Manželka by si pak musela najít práci třeba ve zbrojovce, být tam až do večera, abyste hypotéku a půjčky vůbec utáhli. K tomuto je ten žold určený - ne aby si vojáci nakoupili milión žvýkaček nebo jedli v zákopech kaviár :D
  samozřejmě tohle je pro válku statickou, kdy se bojuje na jasně daném území a zázemí může fungovat, je čas se rozkoukat - něco jako na Donbase. V případě jaderného konfliktu je samozřejm zbytečná i ta moblizace a v podstatě všechno.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:26 30.10.2016

  Izrael během irácko-iránské války dodával náhradní díly Iránu.
  K Polsku. Pokud sousední stát neustále prohlašuje, že k hranicím přesunuje Iskandery na cokoliv řekne, že to stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izrael během irácko-iránské války dodával náhradní díly Iránu.
  K Polsku. Pokud sousední stát neustále prohlašuje, že k hranicím přesunuje Iskandery na cokoliv řekne, že to stejně zničí Iskandery, tak se nelze divit, že onen sousední stát se začíná snažit nakoupit zbraně, které ty Iskandery dokážou zničit. Případně i jiné cíle v zázemí onoho "přátelského" souseda.
  A to, že v případě škorpení Ruska se svými sousedy dostaneme jadernou ránu je bez debat. Ať z jedné nebo z druhé strany :P
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:20 30.10.2016

  Tesil: víš co se stane? Dostaneš flintu, maskáče a půjdeš na frontu. Tvoje osobní problémy a dluhy nikoho zajímat nebudou. A tvá manželka vyfasuje potravinové lístky na měsíční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil: víš co se stane? Dostaneš flintu, maskáče a půjdeš na frontu. Tvoje osobní problémy a dluhy nikoho zajímat nebudou. A tvá manželka vyfasuje potravinové lístky na měsíční příděly. A asi to bude vypadat takhle (viz. rok 1939)
  děti do 6 let: 1kg masa, 320g tuku, 2,80kg chleba, 2,40kg mouky, 1,60kg cukru, 150g krup, 200g cukrovinek, 250g umělého medu, 16 vajec, 200g těstovin, 10g čaje a 3/4 litru mléka denně,
  děti do 14 let: 2kg masa, 800g tuku, 5,40kg chleba, 3kg mouky, 1,60kg cukru, 150 g krup, 5g čaje, 160g kávoviny, 200g luštěnin, 200g cukrovinek, 700g marmelády, 16 vajec, 250g umělého medu, 600g žitovky, 200g těstovin, 1/4 litru mléka denně,
  ostatní nad 14 let: 2kg masa, 840g tuku, 8kg chleba, 150g krup, 3,60kg mouky, 1,60kg cukru, 5g čaje, 160g kávoviny, 200g luštěnin, 200g cukrovinek, 700g marmelády, 16 vajec, 125g umělého medu, 600g žitné kávy, ¼ litru mléka denně.

  Nebo si myslíš, že někdy předtím někoho zajímalo, že odvedenec má dluhy a rodinu? :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:33 30.10.2016

  Stanislav-říkáte že nejvetší zlo je Irán,takže raději budeme podporovat Saudy.To že Irán je osa zla a podobně je věčné tvrzení USA.Takže pomineme slova a podíváme se na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanislav-říkáte že nejvetší zlo je Irán,takže raději budeme podporovat Saudy.To že Irán je osa zla a podobně je věčné tvrzení USA.Takže pomineme slova a podíváme se na fakta.
  Irán nikdy neválčil s Izraelem,na rozdíl od jiných států,které vojensky podporuje USA.Vlastně-co vím Irán nikdy nikoho nenapadl,a co Izrael,a hlavně-USA?Mrknem se taky na 11 září,teroristé napadli USA,kolik z nich bylo s Iránu?Ani jeden,většina byla ze Saudské Arábie,které USA dodnes podporují.
  ------------------------------------------------------------------------------------------
  Takže USA zasahovali vždy až po té co ruští komunisti začali šířit svou revoluci do jiného státu.Jako třeba v roce 2003,kdy napadli suverénní stát na základě lží o zbraních hromadného ničení,kde v tom měli prsty Rusové?Nikde,byla to cílená agrese USA,a zaplatilo ji životem cca 200 000 Iráčanů.Shrnu to-snažíte se mě přesvědčit že černá je bílá,jenže není,a nikdy nebude.
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Ale to důležité,co jsem tím chtěl říct:Nic s toho nesouvisí s Polskem,je to boj světových a regionálních mocností,států a lidí se kterými nemají Poláci nic společného.Jejich zbraně teroristé nevlastní,ti mají zbraně jiných států,zbrojařských korporací keří vydělávají na obchodě se smrtí,a je jim buď jedno že s jejich zbraněmi budou disponovat teroristé,nebo je to přímo jejich záměr,protože je podporují.
  Tak proč by potom měli Poláci vyhazovat peníze třeba na ty střely JASSM a potom je použít v boji se kterým oni nemají nic společného?Aby se někomu zavděčily?To by nebylo moudré,jak víme s historie vděk USA je dost pomíjivý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:16 30.10.2016

  Skelet Já vím, že jsem vtipálek a vtip je právě v tom,že stát fungovat nebude a soudnictví už vůbec ne. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet Já vím, že jsem vtipálek a vtip je právě v tom,že stát fungovat nebude a soudnictví už vůbec ne. Například mi řekni co se stane až narukuješ,máš dejme tomu manželku na mateřské,plat 50 000 kč,hypotéku, dvě malé děti a velký úvěr.To ti armáda bude doplácet nebo ti banka odpustí dluh. Mattauch přečtu si to.
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanislav
  16:59 30.10.2016

  Marthy, ja si naopak myslím, že si zamieňate princíp kauzality. USA zasahovali až vtedy keď ruskí komunisti začali šíriť vývoz revolúcie do každej krajiny kde to šlo. Zbraňami, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, ja si naopak myslím, že si zamieňate princíp kauzality. USA zasahovali až vtedy keď ruskí komunisti začali šíriť vývoz revolúcie do každej krajiny kde to šlo. Zbraňami, peniazmi a politickou podporou. Pokračuje doteraz. Izrael má presnú predstavu čo mu hrozí. A čoho sa najviac bojí? Iránskeho muslimského štátu a potom hizbaláhu. A tieto dva štáty podporuje rusko. Daiš Izraelu ani nestojí za reakciu. Nakoľko nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ, schválne sa staviam na stranu Izraela, podporovať môžeme len Saudov aj keď s nimi nesúhlasím. Nech je ako chce a znie to aj zvrátene, nech sa radšej klbčia medzi sebou, akoby mali spolu nastúpiť proti nevercom. A to príde, lebo islam je v prvom rade politický systém ktorý je založený na násilnom šírení. A Irán v tom ide jasne dopredu. Viď čo sa deje v Sýrii , Iraku a Jemene.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:09 30.10.2016

  Hm,a kdo umožnil radikálním muslimům takový vzestup?Nebýt podpory zvenčí neznamenali by žádnou vážnější hrozbu,moc by toho nedokázali s klacky a kameny.
  Jen si vemte kolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hm,a kdo umožnil radikálním muslimům takový vzestup?Nebýt podpory zvenčí neznamenali by žádnou vážnější hrozbu,moc by toho nedokázali s klacky a kameny.
  Jen si vemte kolik "bojovníků za svobodu"nebo "bojovníků umírněné opozice"a jak se ještě dají nazvat muslimští fanatici vycvičili vojáci USA?Nevím kolikrát jsem slyšel že v Afgánistánu přeběhli k Talibanu vojáci,dokonce celé jednoty vycvičené a vyzbrojené USA.To samé v Iráku,a v Sýrii-jak dopadla jednotka kterou vycvičily a vyzbrojily USA když ji poslali do boje?Za den přestala existovat,většina zběhla do různých teroristických uskupení či k Asadovi,někteří byly postříleni .
  Určitě jste viděli nějaká videa z bojů v Iráku,Sýrii a jinde-mrkněte se na zbraně co mají,neberu v potaz nějaké útočné pušky,ale oni mají moderní kulomety,velkorážní kulomety,spoustu výbušnin,a taky protitankové střely-třeba TOW.Odkud je mají?Odkud mají munici-a určitě jste si všimli že Arabové náboji rozhodně nešetří.
  Jak dlouho by teroristé udrželi Mosůl nebo Aleppo bez protitankových zbraní?Dlouho asi ne,reálně by nikdy nemohli bez moderních zbraní,bez podpory zvenčí dosáhnout žádných úspěchů,vládní armády Sýrie,Iráku a jiné by je zničily hned v zárodku.
  Třeba rakety tow jsou Americké,teroristé je dostávají přes prostředníky,třeba Saudská arábie koupí 1000 kompletů v USA a přes Turecko je dodá teroristům.Je to jen příklad,ale je z něj jasné že jsou jen 2 možnosti:
  1-zahraniční politika USA je zoufalá,zmatená,bez koncepce,a naprosto slabošská,když nemá dost sil,prostředků nebo politické vůle zamezit svým spojencům podporovat teroristy.
  2-je to záměr,USA tenhle stav vyhovuje.
  Na závěr-teoreticky tahle nekončící,spíš rozrůstající se válka nemůže vyhovovat nikomu,kromě Izraele.Vojenská síla jejich nepřátel podstatně klesla,vybíjejí se navzájem.Co víc by si mohli přát.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:17 30.10.2016

  Marthy - samozřejmě že by IS vznikl bez USA. On by vznikl bez kohokoliv. Kdo pohnal islámská vojska k Vídni v roce 1683? USA? Kdo nechal Mohameda sepsat Korán? CIA snad? Bojovné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - samozřejmě že by IS vznikl bez USA. On by vznikl bez kohokoliv. Kdo pohnal islámská vojska k Vídni v roce 1683? USA? Kdo nechal Mohameda sepsat Korán? CIA snad? Bojovné projevy provázejí Islám od nepaměti. Představa, že to byly USA, kdo muslimy zradikalizoval je novodobý výmysl. Za zlomový rok ohledně radikalizace muslimů je považován rok 1979, který si s radikalizací Islámu spojuje málokdo. Přesto je to přímo magický rok. Víc než 20 let před 11. zářím a pádem dvojčat se staly dvě významné události. Každá se týkala jedné z větví Islámu, jedna té šíitské a druhá té sunnitské. Jednalo se o převrat v Íránu, kdy byla svržena monarchie a moci se ujal Ajatolláh Chomejní. 1. dubna 1979 došlo k vyhlášení Íránské - již výslovně islámské republiky (dali to i do názvu země) . Byla vyhlášena radikální islamizace a zemi zcela ovládli náboženští fanatici. Došlo například k vraždění studentek na střeše univerzity v Teheránu a podobným zvěrstvům. Téhož roku v listopadu došlo také k povstání v Saudské Arábii, při níž povstalci obsadili Velkou mešitu v Mekce a volali po návratu ke kořenům Islámu a přísném dodržování Koránu. Povstání bylo potlačeno a desítky povstalců byly popraveny, ale Saudská Arábie poté skutečně nastoupila kurz totální teokracie a stejně jako Írán se zcela odklonila od spolupráce se západem. Když pominu nejstarší dějiny Islámu, tak i ty novodobé ukazují, že radikalizace proběhla dávno před invazemi a to desítky let a už vůbec ne pod taktovkou západu či USA. Je opravdu s podivem (vypadá to až nadpřirozeně), že se obě větve tak zradikalizovali v jeden rok. Aby byl jasný dobový kontext – ten rok zemřel Ludvík Svoboda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  14:55 30.10.2016

  Marthy, co konkretne ti dava tu istotu, ze by IS nevznikol?

  Marthy, co konkretne ti dava tu istotu, ze by IS nevznikol?

 • Marthy
  13:41 30.10.2016

  Todomatch-to je jednoduché:Vznikl by islámský stát či Al Kajda bez zásahů Američanů (politických,vojenských,výcvikem "bojovníků za svobodu",dodávkou zbraní)v Afgánistánu,Iráku a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch-to je jednoduché:Vznikl by islámský stát či Al Kajda bez zásahů Američanů (politických,vojenských,výcvikem "bojovníků za svobodu",dodávkou zbraní)v Afgánistánu,Iráku a jinde?Jednoznačně NE.Jsou to plody chybné zahraniční politiky USA posledních let.Tak nevím proč by za chyby USA měli platit Poláci nebo kdokoliv jiný.
  Proto pokud mají Poláci ty střely JASSM pro svou obranu,to platí i o jiných zbraních které nakoupily,třeba letouny F-16 tak o.k,můžeme jim závidět.Ale pokud zbraně nakoupené z USA vystřílejí na přání USA a v zájmu USA,nikoliv Polska,nebylo by to poněkud hloupé?
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  13:26 30.10.2016

  Marthy - tomu nerozumím, je to zbraň vhodná na obranu proti Rusku, nebo lépe řečeno je to dobrý vzkaz Rusku, že bezpečí Polska nebude záviset jen na ruské ochotě či neochotě k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - tomu nerozumím, je to zbraň vhodná na obranu proti Rusku, nebo lépe řečeno je to dobrý vzkaz Rusku, že bezpečí Polska nebude záviset jen na ruské ochotě či neochotě k mírovému soužití. Ale současně je to zbraň vhodná i na boj proti islamistickým "armádám" typu Al Kajda či IS, které jsou schopny budovat poměrně sofistikovaně chráněné úkryty zbraní apod. Nevidím důvod, proč by je nemohli použít i tam. Ovšem je to velmi nepravděpodobné, takové údery by byly nejspíš pod dohledem NATO a v rámci něj spíš v režii americké armády než té polské. Nebo se mohou rozhořet územní spory mezi Íránem a Irákem, nebo Pákistánem a Indií, potom může RB OSN rozhodnout o mezinárodním zásahu a pokud bude dohledem pověřeno Rusko, Čína či Severoatlantická aliance, může být Polsko díky takovým zbraním platným účastníkem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  12:33 30.10.2016

  Takeda:
  Tak naivní nejsem :-) Že jsme cílem je jasné asi každému, jen právě bez toho radaru bychom nemuseli dostat hnedka atomem. By stačilo pár Iskanderů nebo 2-3 Sůčka na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda:
  Tak naivní nejsem :-) Že jsme cílem je jasné asi každému, jen právě bez toho radaru bychom nemuseli dostat hnedka atomem. By stačilo pár Iskanderů nebo 2-3 Sůčka na vyřazení letišť.
  Když to přeženu, na naši Tankovou Armádu stačí jedna puma se submunicí, když je nachytá pěkně pohromadě :-) Ok tak dvě.

  S tima Frantíkama nevím, už opravili tu továrnu na bílé vlajky? *vtip no flame*
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:09 30.10.2016

  Todomach-taky mě ta životnost zarazila.Snad se netýká celé rakety,jako že 15 let a hodí ji do šrotu.
  Jinak doufám že ty střely JASSM budou mít Poláci opravdu na svou obranu,že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomach-taky mě ta životnost zarazila.Snad se netýká celé rakety,jako že 15 let a hodí ji do šrotu.
  Jinak doufám že ty střely JASSM budou mít Poláci opravdu na svou obranu,že je nakonec nepoužijí někde v zahraniční misi v zájmu jiné mocnosti-to by byly potom pro smích sami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  11:52 30.10.2016

  Pro mě je docela překvapivý údaj ta životnost. 15 let? To se asi netýká techniky tj. mechanismů a elektroniky, ale nejspíš chemie - tj. výbušniny a paliva. Co pak následuje? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro mě je docela překvapivý údaj ta životnost. 15 let? To se asi netýká techniky tj. mechanismů a elektroniky, ale nejspíš chemie - tj. výbušniny a paliva. Co pak následuje? Odeslání výrobci k revitalizaci? Nebo je servis prováděn na místě tj. v Polsku? Nebo se mění raketa komplet celá? Nebo se snad kupuje nová? To asi ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  11:51 30.10.2016

  luky: Podpora spojenců je kolaborace? Podobně a ještě hůř to má dnes v hlavě pomotané půlka národa. Jak s tímhle bojovat? K čemu nám bude silná armáda, když polovina lidí pohlíží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky: Podpora spojenců je kolaborace? Podobně a ještě hůř to má dnes v hlavě pomotané půlka národa. Jak s tímhle bojovat? K čemu nám bude silná armáda, když polovina lidí pohlíží na spojence s nedůvěrou a ty jež nás mají na mušce obhajuje, nebo přímo obdivuje. Snad nějaké silné a rafinované testování vojáku ohledně loajality ke spojencům sdílejícím naše civilizační hodnoty. Češi měli vždy silné sklony posmívat se třeba právě Polákům za jejich (zdánlivě) marný odpor proti Wehrmachtu. Dnes jsme asi k smíchu my Polákům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:50 30.10.2016

  Jestli máš na mysli to že jsme v nato,proto by se i na nás dostalo v případě j konfliktu,jako že "za trest"tak to si nemyslím.Už proto že v případě j konfliktu soudržnost a význam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli máš na mysli to že jsme v nato,proto by se i na nás dostalo v případě j konfliktu,jako že "za trest"tak to si nemyslím.Už proto že v případě j konfliktu soudržnost a význam nato spadl přesně na 0.
  Západní Evropské státy by se s toho konfliktu snažily nějak vyvléct,to jsem si jistý.Určitě i taková Francie,v případě že by bylo jisté že dojde k jaderné přestřelce mezi USA a Ruskem by se pokusila o dohodu s Ruskem,že své jz na Rusko neodpálí výměnou za to že Rusko vynechá Francii.A my máme tu výhodu že jz nevlastníme,proto mám za to že cíl nejsme.
  Nezapomínejme že napětí ve světě je hlavně mezi Ruskem a USA,případně Čínou a USA,Evropa se sice vždy přiklání na stranu USA,ale spíš s pragmatických důvodů,kdyby přišlo do tuhého Evropané by bránily především své zájmy,své lidi.Taková je realita.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:36 30.10.2016

  Marthy:strategickych maju podla zmluvy cca 1200... dost na to aby jednu namierili aj na Cesko ci Slovensko... mysliet si ze nemaju je naivne

  Marthy:strategickych maju podla zmluvy cca 1200... dost na to aby jednu namierili aj na Cesko ci Slovensko... mysliet si ze nemaju je naivne

 • Marthy
  11:26 30.10.2016

  Takeda-pokud u nás nebudou prvky PR obrany cíl JZ nebudeme-není k tomu žádný strategický důvod,my JZ nemáme,naše armáda nedokáže Rusko nijak ohrozit.Zase tolik těch jaderných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda-pokud u nás nebudou prvky PR obrany cíl JZ nebudeme-není k tomu žádný strategický důvod,my JZ nemáme,naše armáda nedokáže Rusko nijak ohrozit.Zase tolik těch jaderných hlavic Rusové nemají aby jimi plýtvali na bezvýznamný stát který je nijak neohrožuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  10:53 30.10.2016

  Grull: Cíl jsme už dávno. Hřát si naději, že na nás by nic nespadlo mi přijde naivní. Bez urážky.

  Grull: Cíl jsme už dávno. Hřát si naději, že na nás by nic nespadlo mi přijde naivní. Bez urážky.

 • Rase
  23:31 29.10.2016

  V tomhle je docela zajimavý vývoj na Ukrajině. I když nejsou peníze, v rámci měsíců se dokáže armáda rozhýbat a být relativně bojeschopnou. Stačí se podívat jak na tom byli vojáci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tomhle je docela zajimavý vývoj na Ukrajině. I když nejsou peníze, v rámci měsíců se dokáže armáda rozhýbat a být relativně bojeschopnou. Stačí se podívat jak na tom byli vojáci s uniformami. Začali na exsovětských uniformách, pak se nosilo všechno možné z armyshopů a teď mají multicam. V našem případě by to asi bylo s uniformami pro odvedence hodně podobně, i ty Breny by se daly vyrobit hodně rychle. Munice je asi problém. Nějaké velení i zázemí by se asi dalo zařídit (ve školách atd.). Těžší technika a munice by byla problém. Pokud by byl čas, armáda by se nějak rozpohybovala do efektivní podoby
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  23:10 29.10.2016

  Kozlus:
  Vaše vývody jsou poněkud zavádějící, snad ne úmyslně... Totiž...

  3.2. a 3.3. jsou v popisné části práce, nikoliv v záměrové - popisují tedy stav který byl platný v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus:
  Vaše vývody jsou poněkud zavádějící, snad ne úmyslně... Totiž...

  3.2. a 3.3. jsou v popisné části práce, nikoliv v záměrové - popisují tedy stav který byl platný v době tvorby koncepce, nikoliv cílový. Vytahujete tu tedy jednu z věcí, kterou tvůrci koncepce shledali za natolik zásadní že se o ní v popisné části zmínili.

  Vzhledem k současnému akcentu na tvorbu akceschopnější zálohy OS, nácviky mobilizačních procesů, atd... mi takováto interpretace přijde zcestná - evidentně v této oblasti dochází k posunu směrem ke zlepšení připravenosti oproti roku 2012 kdy byla koncepce vytvořena.

  BTW: Kosy a munice do nich jsou asi ta nejméně podstatná věc hned po pyžamech pro odvedence... ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:54 29.10.2016

  Podivejte se na casti 3.2 a 3.3. toho, co sem postnul Mattauch.
  Nevime jak a za co budeme mobilizovat, ale nekdy nekdo dodela pravni ramec a sezene penize na nakup vseho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podivejte se na casti 3.2 a 3.3. toho, co sem postnul Mattauch.
  Nevime jak a za co budeme mobilizovat, ale nekdy nekdo dodela pravni ramec a sezene penize na nakup vseho potrebneho pro mobilizaci a nekoho, kdo nam to proda. Ted radsi kosy a munici posleme nejakym UUH. A samozrejme, bude na to dost casu v radu let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  22:34 29.10.2016

  Luky:
  Tak to fakt nevím... :D

  Je to tedy poněkud OT... ale když si vezmete v jakém věku máme většinu vojáků v záloze, tak patrně čtyřicátník není zcela nezajímavým. Asi by i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  Tak to fakt nevím... :D

  Je to tedy poněkud OT... ale když si vezmete v jakém věku máme většinu vojáků v záloze, tak patrně čtyřicátník není zcela nezajímavým. Asi by i hodně záleželo na tom, u jaké zbraně, s jakou technikou a v jaké funkci sloužil... na základní funkci bych dal, alespoň dle svých zkušeností, přednost dvacetiletému klukovi bez zkušeností, protože ho nebudu muset odnaučovat zlozvyky. Ale třeba u Řidiče BVP, nebo SO BVP bych osobně dal určitě přednost čtyřicátníkovi který v tom zařazení absolvoval ZVS... Nicméně to je pohled odspodu, jak je to skutečně plánováno nevím a když bych věděl, tak bych to patrně stejně nesměl říct... ;)

  Každopádně voják v záloze který se pět let neúčastnil výcviku se považuje za nevycvičeného a tomu by měla být přizpůsobena jeho plánovaná činnost před operačním nasazením (docvičení/přecvičení a stmelení jednotek).

  Je třeba si uvědomit, že se dnes patrně tak nějak nepracuje s pohotovostí mobilizačně vytvářených jednotek v řádu dní...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:08 29.10.2016

  Todomatch:
  klasické kolaborantské teze se snahou dostat sem cizí vojska státu, který se stále více posouvá ke korporátnímu fašizmu, maskované za strach z Ruska a opírající se o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch:
  klasické kolaborantské teze se snahou dostat sem cizí vojska státu, který se stále více posouvá ke korporátnímu fašizmu, maskované za strach z Ruska a opírající se o nesmyslné scénáře.
  Jinak proti kolektivní obraně nic nemám, ale US zařízení a posádku s jejich právní autonomií nebrat. Stačí nám bohatě jejich ambasáda.
  --------------------
  V jaké vlně bude odveden čtyřicátník v záloze?
  Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  21:48 29.10.2016

  Tesil:
  tady je koncepce mobilizace AČR z roku 2012. Tato koncepce byla jedním z podkladů na jejichž základě byla upravována legislativa týkající se této oblasti. Pro získání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil:
  tady je koncepce mobilizace AČR z roku 2012. Tato koncepce byla jedním z podkladů na jejichž základě byla upravována legislativa týkající se této oblasti. Pro získání základního přehledu myslím postačuje.

  Jsem si celkem jistý, že jakékoliv konkrétnější věci než tato koncepce a zákony již budou spadat do nějakého režimu utajení.

  http://www.mocr.army.cz/assets...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  21:25 29.10.2016

  Klasické proruské teze, maskované vlastenectvím. "Musíme se bránit sami a na nikoho nespoléhat!" Jistě, Rusku se ubráníme sami. Kdo by pochyboval :-) Druhou takovou tezí, je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klasické proruské teze, maskované vlastenectvím. "Musíme se bránit sami a na nikoho nespoléhat!" Jistě, Rusku se ubráníme sami. Kdo by pochyboval :-) Druhou takovou tezí, je "Nepodniknout nic, co by z nás udělalo cíl". Takže zbrojit, ale vlastně moc nezbrojit a hlavně nikomu nepomáhat a nikoho nenaštvat. Navíc Rusko přece západ nenapadne, tak kvůli komu tedy vlastně zbrojit? Tomu jsme možná uvěřili a proto je naše armáda ve stavu v jakém je. Pokud jde o radar, je docela hnusné dovolávat se kolektivní obrany a sami pro kolektivní obranu nehnout ani prstem. Připomíná mi to nečlenství Švýcarska v EU a NATO. Oni být členem nemusí a přesto v EU i NATO jsou. Obklopeni zeměmi - Itálie, Francie, Německo, Rakousko. Tedy v srdci EU mají všechny výhody stabilního trhu a pokud bude bránit NATO zmíněné země, brání tím logicky i mezi nimi schované vyčůrané neutrální Švýcarsko a Lichtenštejnsko. My ale takovou polohu nemáme a nemáme ani takovou ekonomickou moc a postavení. My jsme na návětrné straně nikoliv v bezvětrné kapse schované za horama.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:59 29.10.2016

  Tesil: myslíš, že v případě válečného konfliktu takového rozsahu, že bude nutné dělat povinné odvody do armády bude fungovat soudnictví a stát tak jako teď? Jestli jo, tak jsi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil: myslíš, že v případě válečného konfliktu takového rozsahu, že bude nutné dělat povinné odvody do armády bude fungovat soudnictví a stát tak jako teď? Jestli jo, tak jsi vtipálek :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  20:23 29.10.2016

  Marthy, ano, tie posledne dve vety su to, co som mal na mysli. Je u nich velky pocet patriotov ochotnych bojovat za Ameriku - ale to neznamena, ze do armady nesli pre peniaze a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, ano, tie posledne dve vety su to, co som mal na mysli. Je u nich velky pocet patriotov ochotnych bojovat za Ameriku - ale to neznamena, ze do armady nesli pre peniaze a vysoku skolu zadarmo a nie je to nic nutne zle. Predsa len clovek potrebuje vyssiu incentivu nechat po sebe strielat, nez dobry pocit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:47 29.10.2016

  SKELET jen se podívej jak těžko dostáváme pravomocně odsouzené do vězení.

  SKELET jen se podívej jak těžko dostáváme pravomocně odsouzené do vězení.

 • skelet
  19:38 29.10.2016

  Tesil: v případě válečného konfliktu, při kterém by muselo dojít k odvodům branců, tak by jim to lékařská vyšetření nepomohla. Vypadalo by to jako ve filmu Poslušně hlásím. Ti s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil: v případě válečného konfliktu, při kterém by muselo dojít k odvodům branců, tak by jim to lékařská vyšetření nepomohla. Vypadalo by to jako ve filmu Poslušně hlásím. Ti s donesenou špatnou lékařskou zprávou by dostali "chinin a klistýr, dvojnásobný!"
  Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  18:57 29.10.2016

  Takeda - A neudělal by radar na našem území z ČR jeden z prioritních cílů?
  Je jasný, že na celou naši zem by stačil jeden MIRV, ale když tu nestojí, třeba by sem nic nehodili, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda - A neudělal by radar na našem území z ČR jeden z prioritních cílů?
  Je jasný, že na celou naši zem by stačil jeden MIRV, ale když tu nestojí, třeba by sem nic nehodili, když je naše army v podstatě neškodná :-P
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:51 29.10.2016

  Blake-Jenže zatím se Američtí vojáci střetli jen se slabými protivníky,proti kterým měli vlastně všechny výhody.Jsem si jistý že morálka a chuť bojovat by u nich podstatně poklesla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake-Jenže zatím se Američtí vojáci střetli jen se slabými protivníky,proti kterým měli vlastně všechny výhody.Jsem si jistý že morálka a chuť bojovat by u nich podstatně poklesla kdyby se měli střetnout v boji proti rovnocennému soupeři,kdyby věděli že by jejich ztráty na životech klidně mohli být za den vyšší než za deset let bojů v Afghánistánu a Iráku dohromady.Nicméně Američané jsou dost patrioti takže i tak by jejich bojeschopnost stále byla slušná.Jenže-my nejsme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  18:32 29.10.2016

  Marthy, velka cast americkych vojakov sa dala k armade pre vyhody a prachy, samo o sebe to nic neznamena.

  Marthy, velka cast americkych vojakov sa dala k armade pre vyhody a prachy, samo o sebe to nic neznamena.

 • Tesil
  18:18 29.10.2016

  Já bych jen rád věděl jak by probíhaly odvody při dlouhodobém konvenčním konfliktu za aktivní účasti AČR.A v jaké fázi konfliktu by započaly.Při ztrátách 10% nebo 20%. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych jen rád věděl jak by probíhaly odvody při dlouhodobém konvenčním konfliktu za aktivní účasti AČR.A v jaké fázi konfliktu by započaly.Při ztrátách 10% nebo 20%. Věřím tomu, že každý druhý by se dostavil s lékařskou zprávou potvrzující těžkou chorobu. Dejme tomu,že nakonec získáme několik tisíc odvedenců.Kdo a kde je bude cvičit,jak dlouho.Čím je vyzbrojíme a vystrojíme.Kde se ubytují,musí se zajistit praní stravování,hygiena.Čím doplníme ztráty na bojové technice.Musí se zajistit výplata služného atd.atd.Pokud je přítomen ONDREJ mohl by to osvětlit.Doufám,je příspěvek dostatečně teoretický.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  16:40 29.10.2016

  Marthy: Tak vlastní zodpovědnost je základ a vlastní silnou armádu potřebujete i na to aby vás spojenci brali vážně, ale hrát si v 10 000 000 na to, že se sám ubránim proti přesile ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Tak vlastní zodpovědnost je základ a vlastní silnou armádu potřebujete i na to aby vás spojenci brali vážně, ale hrát si v 10 000 000 na to, že se sám ubránim proti přesile je bláhovost.

  Souhlasím s Vámi, že potřebujeme přidat na zbrojení, ale myslím, že to musíme vzhledem k hrozbám stejně hrát týmově se spojenci. Nejsme v pozici, abychom si mohli hrát na švýcarsko
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:33 29.10.2016

  Takeda-a nebylo by lepší spoléhat se na sebe,než neustále někomu lézt do zadku a spoléhat se na cizí pomoc?Politická situace se mění,stejně jako vlády,prezidenti...vy jste si jistý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda-a nebylo by lepší spoléhat se na sebe,než neustále někomu lézt do zadku a spoléhat se na cizí pomoc?Politická situace se mění,stejně jako vlády,prezidenti...vy jste si jistý že ti co jsou dnes naši spojenci nás za pár let hodí přes palubu?
  Pokud chceme víc bezpečí,musíme mít sami účinnou armádu,dobře vyzbrojenou armádu schopných a odhodlaných vojáků kteří jsou schopni a ochotni bránit svou vlast i za cenu vlastního života.
  Tedy ne armádu kterou vede špatný herec a která má pár půjčených letadel,30 rezavých tanků a vojáky kteří se dali k armádě především kvůli dobrému platu a výhodám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  16:05 29.10.2016

  Marthy: No a vy na to fakt vsadíte boty, nebo lépe život svejch dětí?

  Rusové tvrdili leccos a co se týče toho co si dovolí nebo nedovolí, tak si dovolí všechno, co je necháme. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: No a vy na to fakt vsadíte boty, nebo lépe život svejch dětí?

  Rusové tvrdili leccos a co se týče toho co si dovolí nebo nedovolí, tak si dovolí všechno, co je necháme. I když jaderné odstrašení platí, tak vymýšlí co mohou (hybridní válka), aby rozeštvali, rozdělili Evropu a pak znovuzavedli svou sféru vlivu - tam jsme patřili i my, takže řeči o tom, že Rusové nikdy nezaútočí na Evropu jsou dost jalový.

  Takže bych byl pořádně vyzbrojen a měl pokud možno oko u spojenců. Takže radar by byl jedině bonus. Nejlepší by bylo tu mít spojenecký vojáky, aby při nějaké nepředloženosti Rusové riskovali i smrt těch spojenců, což by vázalo ty spojence nám pomoct, abysme neskončili jak v 38.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:04 29.10.2016

  Logik-Rusko nikdy nenapadne západ,pokud nebudou sami napadeni.Prostě-nikdy.
  Nebo ti připadá že mají malou zemi na počet obyvatel?Že by začali 3 světovou aby získali další území a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik-Rusko nikdy nenapadne západ,pokud nebudou sami napadeni.Prostě-nikdy.
  Nebo ti připadá že mají malou zemi na počet obyvatel?Že by začali 3 světovou aby získali další území a riskovali jaderný konflikt,který by s největší pravděpodobností vypukl a který by znamenal vymazání Ruska z mapy?To těžko,takový fanatici v Rusku nejsou.
  Jinak ten Radar je určen pro zaměřování raket letících z Ruska na USA.Takže myslíš že když ten radar postavíme u nás budou nás mít v USA rádi,budeme jejich důležití spojenci?(tak jako byl jejich důležitý spojenec třeba Saddám Husajn).Tak na to zapomeň,neznamenáme pro ně vůbec nic,jsme jen vhodné místo pro jejich radar,který slouží jejich zájmům.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:35 29.10.2016

  Jak by zlepšilo naši bezpečnostní situaci?

  Jak nás učí historie, tak jakýkoli agresivní režim expanduje, když může. Ať již jde o např. o komunistický SSSR, který zabral Polsko a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak by zlepšilo naši bezpečnostní situaci?

  Jak nás učí historie, tak jakýkoli agresivní režim expanduje, když může. Ať již jde o např. o komunistický SSSR, který zabral Polsko a Pobaltí, nebo Hitlera, který zabral půl Evropy. Při tom se takový režim vůbec neřídí tím, jestli je daná země neutrální (Belgie), jemu přátelská (Polsko), nebo nepřátelská (ČR).

  Jediné, co útočníka odradí je schopnost potenciální oběti se ubránit.

  Tedy: to, že nemáme radar z nás nedělá nějaký menší cíl. Pokud bude chtít Rusko zaútočit na západ, tak tvrzení, že by se ČR vyhnul, protože jsme nekývli na radar, je čistou iluzí.

  Pokud bychom měli radar, tak bychom byli pro USA cennější spojenec. Tedy by měl větší ochotu nás bránit, než svého času Francie v 38. Dále pak bychom za radar dostali z USA výhodněji další vojenský materiál, což by navýšilo naši obranyschopnost: viz výhodné obchody Polska s USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:48 29.10.2016

  Tak nákup střel JASSM se navýší schopnosti Polských F-16 a zvýší bezpečnostní situace Polska,to je jasná věc.
  Ale radar protiraketového štítu na našem území by naši bezpečnostní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nákup střel JASSM se navýší schopnosti Polských F-16 a zvýší bezpečnostní situace Polska,to je jasná věc.
  Ale radar protiraketového štítu na našem území by naši bezpečnostní situaci spíš podstatně zhoršilo.Jak by nám mohlo pomoct umístění části systému protiraketové obrany který má za úkol chránit jiný stát?
  Pokud by došlo na jadernou konfrontaci mezi USA a Ruskem tak mi budeme s největší pravděpodobností vynecháni,sami jz nemáme a máme sice s Ruskem nějaké rozpory,ale ne takového rázu že by jsme s nimi měli válčit.Ovšem to by se změnilo kdyby u nás ten radar byl,je to hlavní součást PR deštníku,byl by zničen jako první,to je snad každému jasné.
  Pokud se jaderné velmoci dostanou do války mezi sebou,třeba kvůli odlišné zahraniční politice kdesy na blízkém východě nevidím žádný důvod proč by jsme se do toho měli sami zatahovat,či nechat se zatahovat někým jiným.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  14:56 28.10.2016

  Tohle je ta nejpragmatičtější odpověď na hrozby a posměch, který nesrovnatelně slabšímu Polsku uštědřuje Rusko v posledních letech. A že jich už bylo. Vzpomeňte třeba na akci při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je ta nejpragmatičtější odpověď na hrozby a posměch, který nesrovnatelně slabšímu Polsku uštědřuje Rusko v posledních letech. A že jich už bylo. Vzpomeňte třeba na akci při níž nechala v roce 2015 ruská tajná služba zavolat na telefonní čísla tisíců Poláků pracujících v armádě, aby demonstrovala jakou má moc a že ví o každém jednotlivci. Podle některých zdrojů se jednalo o desítky tisíc telefonátů z Ruska (původní zpráva zde: http://1url.cz/btHSh).... Může se zdát, že nákup JASSM-ER zvýší riziku ruského útoku na Polsko, tak to ale nefunguje. Přesný opak je pravdou, nebo snad vaše chuť napadnou souseda, kterého nemáte rádi, roste s tím, jak roste jeho připravenost na střet s vámi? Podobně to bylo s naším ústupkem ve věci radaru. Pohled Ruska na nás to nevylepšilo ani o milimetr a my jsme nic nezískali, snad jen ostudu. Představa, že teď už na nás ruské rakety nemíří a na Polsko naopak teprv teď začnou je opravdu legrační.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  11:03 28.10.2016

  PRO Marthy - tak jest w KEPD czy Storm Shadow...
  JASSM można "programować" zarówno przed misją, jak i w trakcie...

  PRO Marthy - tak jest w KEPD czy Storm Shadow...
  JASSM można "programować" zarówno przed misją, jak i w trakcie...

 • Marthy
  09:43 28.10.2016

  Takže rakety JASSM a JASSM-ER dokáží za letu reagovat na možný manévr cíle?To jsem netušil.Znamená to tedy že palubní počítač nosiče střely je schopen po nalezení cíle za letu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže rakety JASSM a JASSM-ER dokáží za letu reagovat na možný manévr cíle?To jsem netušil.Znamená to tedy že palubní počítač nosiče střely je schopen po nalezení cíle za letu naprogramovat střelu JASSM aby letěla nízko nad zemí po složité trajektorii nepřímo k cíli a ještě je schopna korekce v případě že by cíl změnil pozici?
  Měl jsem za to že naprogramování střely se provede na zemi na předem známý cíl a žádné další korekce po odpalu nejsou možné,ale asi jsem se mýlil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:14 28.10.2016

  Cele stacjonarne można niszczyć JSOW + JDAM...
  Jest taniej i równie efektywnie (o ile obrona przeciwlotnicza jest rozbita)

  JASSM dzięki up-link może aktualizować dane celu i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cele stacjonarne można niszczyć JSOW + JDAM...
  Jest taniej i równie efektywnie (o ile obrona przeciwlotnicza jest rozbita)

  JASSM dzięki up-link może aktualizować dane celu i atakować cele mobilne...
  Dlatego najprawdopodobniej 40 JASSM ma być wykorzystane do rozbrojenia rosyjskiej PVO (systemy MRAD)
  JASSM-ER najprawdopodobniej ma niszczyć centra dowodzenia oraz mobilne cele na zapleczu (np. wyrzutnie rakiet)


  Brakuje jeszcze AARGM do "samoobrony" przed systemami krótkiego zasięgu (Buk/ Pancir/Tor)
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  02:59 28.10.2016

  Je v článku sice psané že se JASSM může použít na zničení PV systémů,ale myslím že bude určen spíš na jiné,stacionární cíle-mosty,továrny a podobně.

  Je v článku sice psané že se JASSM může použít na zničení PV systémů,ale myslím že bude určen spíš na jiné,stacionární cíle-mosty,továrny a podobně.

 • Lukas
  20:56 27.10.2016

  JASSM nie mają "pokonywać" rosyjskiej PVO
  One mają ją niszczyć (Uderzenia w główne radiolokatory systemów S400/300 i podobnych)

  Takie SEAD tylko poza zasięgiem systemów PVO

  JASSM nie mają "pokonywać" rosyjskiej PVO
  One mają ją niszczyć (Uderzenia w główne radiolokatory systemów S400/300 i podobnych)

  Takie SEAD tylko poza zasięgiem systemów PVO

 • KóĎA
  16:28 27.10.2016

  HonzaH: z hranic je to +- těch 1000. Jenže na ten maximální dostřel musíš mít nosič ve velké výšce a při vysoké rychlosti. Takže pokud by se ten nosič na polské hranici po odpalu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH: z hranic je to +- těch 1000. Jenže na ten maximální dostřel musíš mít nosič ve velké výšce a při vysoké rychlosti. Takže pokud by se ten nosič na polské hranici po odpalu otočil, dostal by se hluboko do vzdušného prostoru souseda. Což by se mu asi nelíbilo. Z logiky věci, pak může Moskvu bombardovat Polsko i dnes, F-16 by to tam i zpátky s dotankováním zvládla. Jinak "ten Němec" byl celou dobu sledován, akorát po KAL 007 nebyla vůle sestřelit další civilní letadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  16:04 27.10.2016

  Cernakus, Jindrich: Ve článku se ale píše,že podle některých zdrojů je dolet 1000km a více. Takže teoreticky to možné je a to i z území Polska. Proto jsem se ptal, protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus, Jindrich: Ve článku se ale píše,že podle některých zdrojů je dolet 1000km a více. Takže teoreticky to možné je a to i z území Polska. Proto jsem se ptal, protože teoreticky tady ta možnost je. Prakticky je šance velmi malá, to uznávám. I když, ten západní Němec s Cesnou také proletěl celou Sovětskou PVO, přestože byli všichni přesvědčeni,že to není možné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jindrich
  14:57 27.10.2016

  HonzaH
  Oprava, Rusouve muzou postrelovat letadla temer kdekoliv v polskem vzdusnem prostoru

  HonzaH
  Oprava, Rusouve muzou postrelovat letadla temer kdekoliv v polskem vzdusnem prostoru

 • Jindrich
  14:53 27.10.2016

  HonzaH:
  1) Kreml je mimo dostrel
  2) Ruska PVO v Kaliningradske obl., Belorusku a Leningradske obl. je natolik silna a predimenzovana, ze by jednoduse neproletela, nemluve o tom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH:
  1) Kreml je mimo dostrel
  2) Ruska PVO v Kaliningradske obl., Belorusku a Leningradske obl. je natolik silna a predimenzovana, ze by jednoduse neproletela, nemluve o tom, ze Rusove za pomoci teto PVO muzou postrelovat jakekoliv letadlo v cele vychodni pulce Polska a celem Pobalti.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:32 27.10.2016

  HonzaH:

  protože KóĎA počítal s odpalem pouze z Polského území a to je za hranicí doletu s dynamickým vypuštěním. Samozřejmě nic nebrání Polsku letět do Lotyšska a tam už to je v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HonzaH:

  protože KóĎA počítal s odpalem pouze z Polského území a to je za hranicí doletu s dynamickým vypuštěním. Samozřejmě nic nebrání Polsku letět do Lotyšska a tam už to je v pohodě.

  Ovšem chudáci Lotyši...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:27 27.10.2016

  mudry.udrzbar: lenze toto nie je balisticka raketa.. toto je podzvukova cuise-missile...s koncovym navedenim odpalovana z lietadla..

  mudry.udrzbar: lenze toto nie je balisticka raketa.. toto je podzvukova cuise-missile...s koncovym navedenim odpalovana z lietadla..

 • mudry.udrzbar
  13:07 27.10.2016

  Clanek

  Pretoze by to nemalo ziaden zmysel. Balisticke rakety stredneho doletu su s konvencnou hlavicou absolutne k nicomu a nepredpokladam, zeby Polsko (na rozdiel od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek

  Pretoze by to nemalo ziaden zmysel. Balisticke rakety stredneho doletu su s konvencnou hlavicou absolutne k nicomu a nepredpokladam, zeby Polsko (na rozdiel od zmienovaneho Iraelu) rozbiehalo program vyroby jadrovych zbrani.
  Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  13:00 27.10.2016

  KóĎA: Proč na Kreml ani teoreticky?

  KóĎA: Proč na Kreml ani teoreticky?

 • Clanek
  12:51 27.10.2016

  No Radovanuv optimisticky dolet k Moskve me alespon privedl k otazce:
  Proc stat velikosti a ekonomicke sily Polska nepracuje na necem vlastnim, s doletem treba 2-3tis km? Kdyz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No Radovanuv optimisticky dolet k Moskve me alespon privedl k otazce:
  Proc stat velikosti a ekonomicke sily Polska nepracuje na necem vlastnim, s doletem treba 2-3tis km? Kdyz dokaze svuj balisticky program financne utahnout Izrael (ikdyz ano, sponzorovan), melo by i Polsko. Co je tedy duvod toho ze tak necini? Je Polsko (i my?) zavazano nejakou smlouvou podobne o omezeni vyvoje/vlastnictvi bal. raket, resp. raket jisteho doletu?
  JASSM-ER je bezpochyb spickova zbran, ale precijen se pri sve obrane soustredi hlavne na stealth, a ikdyz nezdilim to zde tak caste presvedceni ze stealth je jiz davno prekonan, tak precijen neco rychlejsi a s jeste delsim doletem by Polsku urcite nebylo na skodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Iq323
  12:37 27.10.2016

  Aspoň Poláci budou vědět kam bude mimo jiné směřovat první úder z Ruska

  Aspoň Poláci budou vědět kam bude mimo jiné směřovat první úder z Ruska

 • KóĎA
  12:08 27.10.2016

  Radovan: na Kreml ani teoreticky :-)

  Radovan: na Kreml ani teoreticky :-)

 • Radovan
  12:03 27.10.2016

  Výborně Polsko! Teoreticky by pak mohli ze svého území zasáhnout Moskvu nebo Petrohrad. Čili v případných slovních výhružkách od Moskvy, že z Kaliningradu snadno zasáhnou Varšavu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výborně Polsko! Teoreticky by pak mohli ze svého území zasáhnout Moskvu nebo Petrohrad. Čili v případných slovních výhružkách od Moskvy, že z Kaliningradu snadno zasáhnou Varšavu, mohou Poláci jen tak utrousit, že něco může doletět i na Kreml. Posílí to polskou diplomacii a i to se počítá.
  Skrýt celý příspěvek