JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Stíhačka F-16 amerického letectva odhazuje "starší" střelu JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) s doletem 370 km. / US Air Force

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s firmou Lockheed Martin smlouvu na dodávku střel s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range). Střely s doletem více než 900 km výrazně zvýší schopnosti polského letectva útočit na vysoce důležité pozemní cíle.

JASSM-ER pro Polsko

V roce 2014 polské ministerstvo obrany podepsalo kontrakt na dodávku 40 střel s plochou dráhou letu JASSM. Starší střely JASSM mají dolet více než 370 km - podle rychlosti a výšky nosného letounu v čase vypuštění.

Polsko za 40 střel JASSM, několik cvičných/školních střel, obslužnou techniku, vybudování potřebného školícího/logistického/servisního zázemí pro střely JASSM a za příslušnou modernizaci svých stíhaček F-16C/D Block 52+ zaplatilo 250 milionů dolarů.

Počáteční operační schopnosti IOC ( Initial Operational Capability ) dosáhnou polské JASSM v příštím roce. Modernizace všech polských F-16 tak, aby mohly používat střely JASSM, skončí v roce 2019.

Již v roce 2014 Polsko začalo vést rozhovory s Washingtonem o možnosti nákupu mnohem výkonnějších střel JASSM-ER s doletem více než 900 km - některé zdroje mluví dokonce o doletu 1000 km a více. S prodejem střel již podle deníku Defence24 Washington souhlasil a pokud se rychle vyřídí všechny formality, k podpisu dohody dojde do konce letošního roku.

V optimistické variantě polské letectvo získá JASSM-ER již v roce 2020 - Polsko se tak stane prvním zahraničním uživatelem těchto střel. Výroba polských JASSM-ER proběhne v rámci připravované výrobní šarže č. 16 určené i pro americké letectvo.

Polské F-16 nedostanou kvůli JASSM-ER jen nový software, ale vzhledem k vyšší hmotnosti JASSM-ER musí být upraveno vyvážení letadla a zkontrolována pevnost konstrukce.

Americké letectvo prozatím střely JASSM-ER integrovalo do nadzvukových bombardérů B-1B Lancer. Od roku 2018 pak schopnosti nést tyto střely získají bombardéry B-52H a stíhačky F-16, později pak stíhací bombardéry F-15E Strike Eagle. 

Podle plánů z roku 2005 americké letectvo počítá s postupným nákupem více než 4900 střel JASSM/JASSM-ER. Na začátku záři Lockheed dodal americkému letectvu již 2000 střel JASSM.

Nakládka střel JASSM do B-1B Lancer

JASSM-ER

AGM-158A JASSM/JASSM-ER je určená k ničení klíčových bodových i plošných cílů. Jde například o stanoviště protivzdušné obrany, jako jsou ruské komplety S-300 nebo S-400, mobilní balistické rakety (Iskander), velitelská a komunikační centra, důležité mosty a komunikace, základny letecké a pozemní techniky nepřítele, atd.

JASSM/JASSM-ER je podzvuková stealth střela – díky malým rozměrům a speciálnímu tvarování je obtížně odhalitelná radiolokátory protivníka. Zaměření střely nepřítelem je rovněž obtížné kvůli nízké letové hladině. Po opuštění navíc střela neletí k cíli přímo, ale po složité nepřímé dráze.

Střela ničí cíl bojovou hlavicí WDU-42/B (450 kg), která obsahuje 109 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757. Výbušnina je uložená v odolném kovovém pouzdře pro maximální penetraci v cíli. Pojistka hlavice přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli.

Během letu se střela navádí pomocí údajů z GPS a inerciálního navigačního systému. Konečné navedení zajišťuje infračervená naváděcí soustava s automatickým rozpoznáváním cílů. Kruhová odchylka v cíli je pouze 3 m.

Střelu pohání malý proudový motor Teledyne CAE J402-CA-100 o tahu 3 kN. Hmotnost střely je 1023 kg (verze JASSM), délka 4,26 m, průměr těla 0,45 - 0,55 m a rozpětí vyklopených křídel 2,7 m. JASSM-ER má podobné rozměry, ale vyšší hmotnost - nese větší množství paliva.

Na závěsníku letadla má střela křídla sklopená. Po opuštění nosiče se křídla rozvírají pomocí pyropatrony.

Životnost střely JASSM/JASSM-ER je 15 let. Jednotková cena JASSM-ER dosahuje 1,4 miliony dolarů (výrobní šarže č. 12 v roce 2016).

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

PT-16: Polská modernizace tanků T-72

Polská zbrojní skupina PGZ na výstavě MSPO 2016 představila hloubkově modernizovaný tank T-72. PGZ ...

Vrtulníky H225M Caracal polská armáda nedostane

Před několika dny polská média informovala o ukončení jednání o nákupu 50 vrtulníků Airbus H225M ...

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

Polsko-ukrajinský bojový vrtulník pro střední Evropu

Podle polského ministra obrany Antoni Macierewice Polsko a Ukrajina diskutují o společném vývoji ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  12:22 03.11.2016

  Beld: to, že se doba změnila si právě lidi před druhou světovou říkali taky. Šeredně se spletli. Právě to, že něco před dvaceti lety nebylo možné, je argument pro to, že dnešní ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld: to, že se doba změnila si právě lidi před druhou světovou říkali taky. Šeredně se spletli.

  Právě to, že něco před dvaceti lety nebylo možné, je argument pro to, že dnešní doba může být daleko spíš výjimka, než standard. Obzvlášť pokud vyhrají volby lidé jako Trumpové, Orbánové apod., tak se může ukázat, že "otevřený svět" je jen epizoda.

  A prosím odpověz na následující otázku: to si opravdu myslíš, že když ČR vyhlásí mobilizaci, že neuzavře hranici, aby rekruti nemohli odcestovat? Nebo že odcestuješ přes uzavřenou hranici? Nebo že mobilizaci prostě nevyhlásí, pokud nebude totální válka?Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  12:10 03.11.2016

  Zvasty . Pokud potrebujes na dobiti telefonu elektrickou sit a na dojeti do jizni evropy 2 benzinky po ceste , je to tvuj problem . Reknete me jeden priklad konfliktu , kde se ...Zobrazit celý příspěvek

  Zvasty . Pokud potrebujes na dobiti telefonu elektrickou sit a na dojeti do jizni evropy 2 benzinky po ceste , je to tvuj problem . Reknete me jeden priklad konfliktu , kde se todle za poslednich 50 let stalo . Nikde . Kecy o ww2 jsou jen kecy . Srovnavat evropu\svet v 30tych letech a v 21 stoleti je proste kravina . Ono to jde hezky videt na tech statisicich uprchliku , kteri tahnou pres hranice . Jeste pred 20 lety by to bylo absolutne nemozne a ted kazdy rika , ze to nejde zastavit . Doba se zmenila . Neni muj problem , ze to vy dva nedokazete prijmout . Zijte si ve sve iluzi .

  Bud bude valka totalni , nebo nebude problem odcestovat . Tecka .Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  10:04 03.11.2016

  Beld: Jasně, protože zrovna ty budeš jedinej jasnozřivej. Dálnice nebudou přecpané uprchlíky a vojenskými konvoji. Hranice nebudou ve stavu nejvyššího ohrožení/pohotovosti hlídány ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld: Jasně, protože zrovna ty budeš jedinej jasnozřivej. Dálnice nebudou přecpané uprchlíky a vojenskými konvoji. Hranice nebudou ve stavu nejvyššího ohrožení/pohotovosti hlídány a dodávky elektrické energie pojedou spolehlivě na 100%, aby sis ten svůj chytrý telefon mohl každý druhý den někde dobít. Stejně jako bude na každé benzínce přehršel benzínu na to, aby jsi dojel z Prahy do Paříže. Ty si to představuješ jako jet na dovolenou do Chorvatska, tak mi řekni, kdo je tady naivní.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:00 03.11.2016

  Beld: Svým způsobem máš pravdu. I po první světové válce se všichni shodovali, že taková válka už nikdy nebude. A svým způsobem měli pravdu.... Byla ještě horší. Jestli si ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld: Svým způsobem máš pravdu. I po první světové válce se všichni shodovali, že taková válka už nikdy nebude. A svým způsobem měli pravdu.... Byla ještě horší.

  Jestli si myslíš, že v případě toho, že stát bude potřebovat rekruty, tak nezavře hranice, tak si dost mimo. A jestli si myslíš, že stihneš "utéct včas", tak to si židi v předvečer druhé světové mysleli také...Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  08:59 03.11.2016

  Me fascinuji nazory nekterych jedincu , kteri rikaji , ze to bude fungovat stejne jako v WW1/2 . Staci se podivat jakym zpusobem byly vedeny treba i obcanske valky v normalnich ...Zobrazit celý příspěvek

  Me fascinuji nazory nekterych jedincu , kteri rikaji , ze to bude fungovat stejne jako v WW1/2 . Staci se podivat jakym zpusobem byly vedeny treba i obcanske valky v normalnich statech v poslednich 30 letech . Vase kecy o brancich a strelbe za dezerci jsou k smichu . Svet se zmenil , kazdej chudas ma v mobilu offline mapu cele evropy , dneska neni problem behem hodin/dnu dojet na druhy konec sveta . V zadne z tech valek ( krome par africkych ) nebojovali lide , kteri k tomu byli vyrazneji nuceni . Kdyz clovek nechtel bojovat , tak proste sebral rodinu a odjel do zahranici . Pokud by nastal v CR problem , tak se JA s rodinou rozhodnu , jestli je proc bojovat , nebo jestli je lepsi emigrovat . Jsem svepravny a o situaci ve svete vim asi vic nez vetsina clenu vlady . tecka

  Pokud by uz nastalal takovy extrem jako celosvetova valka evropa/nato vs nekdo , tak se to stejne vyresi atomem .

  Zase se pripravujete na minule valky...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:50 03.11.2016

  Mattauch, za mě máte obrovské plus! Nejen za velice rozumné názory, také za zvládnutí diskuse s takovým trotlem v mezích veškeré slušnosti.

  Mattauch, za mě máte obrovské plus! Nejen za velice rozumné názory, také za zvládnutí diskuse s takovým trotlem v mezích veškeré slušnosti.

 • KOLT
  08:49 03.11.2016

  Olivav má skluz nejen ve slušném vyjadřování, ale také v češtině. Občas mám dojem, že to není jeho rodný jazyk, ale třeba se pletu a je to jen takový negramota. O sluzu v ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav má skluz nejen ve slušném vyjadřování, ale také v češtině. Občas mám dojem, že to není jeho rodný jazyk, ale třeba se pletu a je to jen takový negramota.

  O sluzu v logickém myšlení raději nemluvě. Soudy jsou nedokonalé... světe div se, lidé jsou nedokonalí. Stejně jako naše politická representace, jsou i soudy obrazem společnosti, ze které vzešly. Jestli někomu přijde, že dnešní soudy fungují hůře než za komunizmu, tak to vážně chce studený hadr na hlavu...

  Že nebude číst (tedy doufám ani přispívat) na tento web, nemusí slušné diskutéry vůbec mrzet.Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  08:38 03.11.2016

  Olivov: K nostalgii nad minulým režimem to vede těch, kteří dávají přednost jistotě před svobodou. To není nic pro mě... ;) Ty organizace pomáhají (z velké části ze státních ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivov:

  K nostalgii nad minulým režimem to vede těch, kteří dávají přednost jistotě před svobodou. To není nic pro mě... ;)

  Ty organizace pomáhají (z velké části ze státních peněz) k tomu, aby nemuselo dojít k odebrání svěřené osoby. Tedy nejsou tu proto že mnou popsaný systém nefunguje, ale proto aby nemusel být užit.

  Nevidím problém v rozevírání ekonomických nůžek oproti letům 1948 - 1990. ;)

  Žádný systém není dokonalý, ani ten soudní. Nicméně máme několik úrovní soudů a že všechny úrovně rozhodnou absurdně se nestává se moc často nestává.

  Když to shrnu stěžujete si na to že se neschopným lidem stávají nepěkné věci. No jen ať se stávají, tak to bylo vždy, je to přirozené...

  Pro mě je fascinující, že lidé s vaším viděním světe nezvládají debatovat bez toho aby skoro v každém odstavci neoznačili názor který nesdílejí za kokotinu, pitomost, atd... co mě se týče, na základě proběhlé debaty, mám dojem že si píši se zatrpklým pitomcem, neboť pro pitomce je každý pitomí. Pro kokota je každý jiný názor kokotinou...

  Takže prosím nevzdělávejte pitomce a naučte se slušnému vyjadřování, máte v tom od školky trochu skluz...Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  23:07 02.11.2016

  SKELET Copak jsem někdy takovou blbost,jako že někoho neodvedou kvůli hypotéce napsal?A ty tisíce neodvedených budou kopat latrýny.

  SKELET Copak jsem někdy takovou blbost,jako že někoho neodvedou kvůli hypotéce napsal?A ty tisíce neodvedených budou kopat latrýny.

 • skelet
  22:55 02.11.2016

  Nějaký podrážděný :) V které VÁLCE fungovalo to co popisuješ ty? Že by branec nebyl odveden kvůli hypotéce? Pokud vím, tak výjimky měli jen zdravotně nezpůsobilí (a to jen do ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějaký podrážděný :)
  V které VÁLCE fungovalo to co popisuješ ty? Že by branec nebyl odveden kvůli hypotéce? Pokud vím, tak výjimky měli jen zdravotně nezpůsobilí (a to jen do určité fáze konfliktu, kde následně klesly nároky), staří a mladí, případně chlap, který měl statek. Ti nebojující z důvodu svědomí byli lifrováni k nebojovým útvarům.
  Takže v které válce to takto fungovalo?Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:41 02.11.2016

  SKELET Já nemluvím o sobě,nemám hypotéku a malé děti už také ne.Ale fakt solidně blábolíš.A tu flintu nebudu držet jako prase kost.Na rozdíl od tebe.

  SKELET Já nemluvím o sobě,nemám hypotéku a malé děti už také ne.Ale fakt solidně blábolíš.A tu flintu nebudu držet jako prase kost.Na rozdíl od tebe.

 • Tesil
  17:09 02.11.2016

  J.Vraja A to si myslíš,že banky se nechají oškubat jen kvůli válce.Z čeho potom budou poskytovat úvěry na rozjezd poválečné ekonomiky. ...Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja A to si myslíš,že banky se nechají oškubat jen kvůli válce.Z čeho potom budou poskytovat úvěry na rozjezd poválečné ekonomiky. Pokud jde o odvody,takže mimo jiné je možno odmítnout i z důvodu svědomí,jak se píše v mob. manuálu.Jinak jsem rád ,že je tu někdo s určitou praktickou zkušeností.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:44 02.11.2016

  Mattauch, žijete v idelizovaném světě. Sociální jstoty jsou v hajzlu to vede k nostalgii nad minulým režimem jen tak na okraj. Druhý odstavec asi jste z marsu ne? Takovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Mattauch,

  žijete v idelizovaném světě. Sociální jstoty jsou v hajzlu to vede k nostalgii nad minulým režimem jen tak na okraj.

  Druhý odstavec asi jste z marsu ne? Takovou koninu jsem už dlouho nečetl a vy asi sledujete jen růžové zprávy. Ty nadace co alespoň vznikly aby pomohly to je jako co?

  Mezilidské vztahy se formují i na základě možností daných zřízením ve kterém žijeme a to souvisí i s tím posledním odstavce, protože jste nikdy tyto věci nemusel řešit nebo se s nimi nesetkal.

  Velké firmy právě mohou za rozevírající se ekonomické nůžka na mnoha úrovních a stát je pro ně brzda, takže historie je sice asi váš koníček, ale moc jej nerozvíjíte nebo na něj prostě nemáte vlohy.

  Právo a soud to je hezký kokotina. Nedávno bylo konstatováno, že jen nejvyšší správní soud jakž takž funguje. Rozsudků absurdních bylo v této zemi tolik, že pokud nechcete vidět tak nevidíte, ale vaše růžové brýle nebo to co berete za prášky to musí být síla. Proč je ta soudní moc ve vyobrazení slepá? Obecné plky si nechte jo stejně už tuhle debatu nebudu číst a asi ani tento web. Protože vzdělávat pitomce je jako házet hrách na zeď. Jen tak ta paní co ji obral exekutor když ji sebrali občanku a jezdili na ni nečerno a revozor ji zapsal. Paní se u soudu bránila, že ležela na Jipce (asi ne to byly důkazy), tak měla smůlu protože ten váš mega soud rozhodl že musí platit. Super ochrana od státu, že a ani odvolání ji myslím nepomohlo tak to medializovala. A není jediná i policie, která nás má chránit (ona ti ztrátu anhlásila) řekla, že má smůlu a nahlášení ztráty nic neřeší to je co?

  Zdravotnictví sice může řešit, ale pokud se nechce nejste celebrita tak si můžete leda. A opravdu Vám ze srdce přeji, aby Vaše dcera byla v pořádku a doktoři ji později pomohli. Já bohužel slyšel mnoho jiných příběhů. Odpověď od stolu: "To má kde kdo." je diagnóza a péče? A mohl bych pokračovat dosti dlouho.

  Dluhy přímo ne, ale dlužníka pod střechy aby nemrznul na ulici nevezmete. Koukněte se pokud na to máte co se s Vámi pak stane. mnozí to nazývají státem garantovaná loupež za bílého dne a nenaděláte s tím nic.

  Ve vašem růžové světe bych chtěl žít. Dokud nemáte opravdu problém, tak je vše OK což vy asi nemáte, ale kdybyste se zajímal o více lidí okolo než ty co jsou na tom stejně, tak byste se nestačil divit.Skrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  15:57 01.11.2016

  Olivav: Kdy dával stát více než nyní? Kdy si lidé za 8 hodin práce 5 dní v týdnu po 11 měsíců v roce v roce žili lépe než si žijeme nyní? Děti co nemohou ve školách ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:

  Kdy dával stát více než nyní?

  Kdy si lidé za 8 hodin práce 5 dní v týdnu po 11 měsíců v roce v roce žili lépe než si žijeme nyní?

  Děti co nemohou ve školách jíst? Pokud já vím, pokud jsou rodiče natolik neschopní že nedokáží uživit své děti, jsou jim děti odebrány a postará se o ně stát... v čem je problém? Nevím o tom že by tu děti umíraly hlady...

  Od rozvíjení mezilidských vztahů je tu především rodina a pak socializace jedince v rámci společenství od raného dětství. Samozřejmě pokud rodiče nadávají na učitele stejně jako děti, nemohou se pak v pubertě divit, že jejich děti nemají žádnů respekt k autoritám - sami je o něj připravili.

  Osobně nemám problém s tím, že stát neřídí každý můj krok, naopak bych měl problém s tím, kdyby to tak bylo. Nemám problém ani s velkými firmami ani s tím, že lidé mohou investovat i v zahraničí (ikdyž zde by se hodila určitá regulace).

  Co se týče práva, jediné instituce oprávněná rozhodovat co je dle práva a co ne, jsou soudy. Pokud soud rozhodne, tak je logicky alespoň jedna strana s verdiktem nespokojena a tvrdí že se nedomohla svého práva (protože chyba samozřejmě nemůže být u něj, jak by mohla... vždy za to může někdo jiný).

  Co se týče zdravotnictví, mé zkušenosti jsou dobré. Dcera má vrozenou růstovou vadu, ta je od narození sledována a řešena až bude starší bude ji možná čekat pár operací - za mě zdravotnictví funguje. Manželka nerodila na ulici, když jsme volal své matce sanitku tak přijela, když jsem si v neděli večer pořezal ruku rozbruskou tak mě na pohotovosti kvalitně ošetřili. Očekávám rozumný servis u běžných věcí, ne vyřešení 100 % problémů všech občanů. Trpěl jste něčím co státní zdravotnictví bezplatně nepokrývá? To byla smůla, je mi líto.

  Dluhy od rodinných příslušníků na Vás dnes mohou přejít jedině tehdy když s tím budete sám souhlasit - vaše rozhodnutí, váš boj, co s tím má co dělat stát?Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:28 01.11.2016

  skelet, ale to jsem ti už dal za pravdu. Ukrajina je příkladem jak rychle to jde. Stát nám de facto nedává až tolik. Jsi optimista to je tvůj názor. Mě dal vzdělání, i když ne ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet, ale to jsem ti už dal za pravdu. Ukrajina je příkladem jak rychle to jde.

  Stát nám de facto nedává až tolik. Jsi optimista to je tvůj názor. Mě dal vzdělání, i když ne tak docela bezplatné, ale dal. Historie je také mé hobby a vždy byla. Evropa totiž nezažívá flám a už dlouho jde dolů. Flám tu byl cca do 70. let. Nakonec tu máme děti co nemohou ve školách jíst, protože rodiče nemají. No a ta revoluce je otázkou. Obávám se, že 2/3 obyvatel na jídlo nebo jiné potřeby podobného charakteru vydávají více jak 1/3 příjmu. Ono to není jen o jídle ale o střeše nad hlavou. mnozí nemají co do huby.

  A politici jsou od reality tak jako my od Měsíce. Sorry na tom se neshodnem. Máme hold jiný názor.

  Mezilidské vztahy se vyvíjejí i podle toho jaké vzory se v rámci státem regulovaného prostředí vytváří. Nakonec stát už nekontroluje to co dříve a nemá až takový vliv. To je bohužel fakt po vzniku Mediálních korporací a nadnároního kapitálu. Toť vše. Řešil jste někdy závažné zdravotní problémy nebo se snažil dovolat práva v této zemi. Znám hodně lidí co měli problém a jistotu od státu co tu popisujete je jen iluzorní blábol. Nic jste mi nevyvrátli. Já se osobně setkal s pravým opakem, ale sám nemám problém a žiju si celkem v klidu. Jen to zdravotnictví mě málem na holičkách nechalo. Nakonec jsem si sám zaplatil a pomoci se mi dostalo. nešlo o úplatky. Trvalo mi to 2 roky. Dostal jsem prd a až po 2 letech jsem potkal lékaře co mi chtěli pomoci a nakonec jsem si i na jejich radu pomohl za své, protože to státní by se na mě vyprdlo. Tak kde mám to zabezpečení. Dluhy nedělám, ale mohou za mnou přijít přes zákony skvělého státu od kohokoliv z rodiny, když mu budu chtít pomoci. To je to budování mezilidských vztahů. Kde a co jste mi vyvrátil. Realita se pozná až při zatěžkávací zkoušce a tam mám jinou zkušenost. BohuželSkrýt celý příspěvek

 • Mattauch
  15:01 01.11.2016

  Olivav: Co nám stát dává? No co mě se týče, dává mi bezpečí. Dává mi jistotu, že pokud se semnou něco stane, tak má dcera přesto neumře hlady na hnoji. Dává mi jistotu, že o mě ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:
  Co nám stát dává? No co mě se týče, dává mi bezpečí. Dává mi jistotu, že pokud se semnou něco stane, tak má dcera přesto neumře hlady na hnoji. Dává mi jistotu, že o mě bude zdravotně postaráno lépe než v 90% jiných států. Zajišťuje mi, že se mým dětem dostane poměrně solidního vzdělání. Dává mi svobodu cestovat, vyjadřovat slušnou a nezastrašující formou mé názory.

  Historicky dochází k revolucím (což je jeden z možných následků společenského rozkolu) tehdy, když 2/3 obyvatel musí vydávat za stravu více než 1/3 svých příjmů. Tam zdaleka nejsme. My nazažíváme rozklad Evropy, zažíváme vrcholící evropský flám. V rámci kterého bohužel některým nacamraným kámošům nedochází, že ti fajn týpci z ulice které zvou na párty tu budou i ráno...

  Lidé řekli že se jim migrace nelíbí, jiní lidé jim odpověděli že nejsou multikulty... a co má být? obě skupiny mají právo na svůj názor. Vzhledem k tomu jak dopadají volby evidentně ta magrice zase tolik lidí nesere (respektive nadále funguje teorie šedých 90% - 5% vítá uprchlíky, 5% si hraje na spasitele národa a zahání uprchlíky a těm zbylím devadesáti procentům jsou obě tyhle skupiny k smíchu a hledají rozumné řešení umožňující konsenzus.

  Co se týče "elit" - v uvozovkách proto, že je jako elity vidí asi jen ti co je tak nazývají ... Nevím jak vy, ale párkrát jsem se s nějakým politikem viděl. A jsou úplně stejní jako vzorek učitelského sboru průměrné vysoké. Pár nafoukanců, pár v pohodě týpků, úča řecké literatury pobíhá v batikované sukni a baští mariánkové sušenky... Prostě lidi jako každí jiní. Jen je na jejich chyby a prasárny víc vidět, to je všechno.

  Historie je celkem moje hobi a zatím jsem neshledal ve školních osnovách nic, co by mě nějak vyvádělo z míry - jestli on si někdo neplete historii se svými názory na historii...

  Ono s většinou je to těžké... Je jedinec vůbec schopen posoudit co chce většina? Nemyslím si to. Každý se stýkáme s určitou skupinou lidí - se svou krevní skupinou. Je logické že v rámci takové skupiny se dá vyhledat jednoznačně převládající názor na nějaké kontroverzní záležitost, ale rozhodně se nedá říct, že je to v celé společnosti vnímáno stejně jako v takové skupině. To co chce většina se dovídáme ve volbách a z různých občanských aktivit (pět tisíc lidí na václaváku není naprosto nic....)

  Co má co stát společného s mezilidskými vztahy? Stát jen hlídá aby se tu všichni navzájem nepovraždili, zbytek už je na občanech samotných...

  Takže to jsem se tam nějak vypořádal s vašimi potížemi se zdravotnictvím, školstvím, záležitostí "Lidi řekli...", většinou, elitami... a co se týče vnitřního souhlasu jakožto základu společenské smlouvy, ten občan dává tím, že je občanem. Cesta nejmenšího odporu - já tady budu žít a budu si na všechno stěžovat a mohou za to ONI - to je cesta hodná skutečného otroka, ale ne otroka JEJICH, ale otraka SEBE SAMA.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  14:55 01.11.2016

  To právo se změní velmi rychle ..

  To právo se změní velmi rychle ..

 • Olivav
  14:33 01.11.2016

  Štve mě totiž, když mě někdo nazývá vlastizrádcem, i když použil termín velezrada. To je ten problém. Nakonec je vtipné, že v Rusku nemám přátele, ale v USA a jinde na západ jo, ...Zobrazit celý příspěvek

  Štve mě totiž, když mě někdo nazývá vlastizrádcem, i když použil termín velezrada. To je ten problém. Nakonec je vtipné, že v Rusku nemám přátele, ale v USA a jinde na západ jo, tak nevím, asi jsem si spletl světové strany. Zajímavý sympatizant s Putinem.

  Bohužel mám zkušenost, že tak jak se mnozí ohánějí jací jsou borci, tak končí v realitě rčením skutek utek.

  Jinak pro skelet jo to asi jo, ale to právo by musel někdo změnit. Dnes platí jen ten kriminál 1-5let, což mnozí vidí jako v pohodě. Pokud se zákon změní, tak pak to může být i kulka. Na Ukrajině zákony měnili dosti rychle, tak proč ne u nás. Hypotetické řeči. Navíc i právní výklad ze starého článku je jednoznačný. Zákony a rozhodnutí udělá demokraticky zvolený parlament a lidi mají v ten moment povinnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:22 01.11.2016

  Arassuli, asi jo :)

  Arassuli, asi jo :)

 • skelet
  14:15 01.11.2016

  V konkrétní situaci bude platit to co jsem psal. A je jedno jak se k tomu bude stavět obyvatelstvo. A pochopitelně právo platit bude, ale právo přijaté v době války.

  V konkrétní situaci bude platit to co jsem psal. A je jedno jak se k tomu bude stavět obyvatelstvo. A pochopitelně právo platit bude, ale právo přijaté v době války.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7