JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Stíhačka F-16 amerického letectva odhazuje "starší" střelu JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) s doletem 370 km. / US Air Force

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s firmou Lockheed Martin smlouvu na dodávku střel s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range). Střely s doletem více než 900 km výrazně zvýší schopnosti polského letectva útočit na vysoce důležité pozemní cíle.

JASSM-ER pro Polsko

V roce 2014 polské ministerstvo obrany podepsalo kontrakt na dodávku 40 střel s plochou dráhou letu JASSM. Starší střely JASSM mají dolet více než 370 km - podle rychlosti a výšky nosného letounu v čase vypuštění.

Polsko za 40 střel JASSM, několik cvičných/školních střel, obslužnou techniku, vybudování potřebného školícího/logistického/servisního zázemí pro střely JASSM a za příslušnou modernizaci svých stíhaček F-16C/D Block 52+ zaplatilo 250 milionů dolarů.

Počáteční operační schopnosti IOC ( Initial Operational Capability ) dosáhnou polské JASSM v příštím roce. Modernizace všech polských F-16 tak, aby mohly používat střely JASSM, skončí v roce 2019.

Již v roce 2014 Polsko začalo vést rozhovory s Washingtonem o možnosti nákupu mnohem výkonnějších střel JASSM-ER s doletem více než 900 km - některé zdroje mluví dokonce o doletu 1000 km a více. S prodejem střel již podle deníku Defence24 Washington souhlasil a pokud se rychle vyřídí všechny formality, k podpisu dohody dojde do konce letošního roku.

V optimistické variantě polské letectvo získá JASSM-ER již v roce 2020 - Polsko se tak stane prvním zahraničním uživatelem těchto střel. Výroba polských JASSM-ER proběhne v rámci připravované výrobní šarže č. 16 určené i pro americké letectvo.

Polské F-16 nedostanou kvůli JASSM-ER jen nový software, ale vzhledem k vyšší hmotnosti JASSM-ER musí být upraveno vyvážení letadla a zkontrolována pevnost konstrukce.

Americké letectvo prozatím střely JASSM-ER integrovalo do nadzvukových bombardérů B-1B Lancer. Od roku 2018 pak schopnosti nést tyto střely získají bombardéry B-52H a stíhačky F-16, později pak stíhací bombardéry F-15E Strike Eagle. 

Podle plánů z roku 2005 americké letectvo počítá s postupným nákupem více než 4900 střel JASSM/JASSM-ER. Na začátku záři Lockheed dodal americkému letectvu již 2000 střel JASSM.

Nakládka střel JASSM do B-1B Lancer

JASSM-ER

AGM-158A JASSM/JASSM-ER je určená k ničení klíčových bodových i plošných cílů. Jde například o stanoviště protivzdušné obrany, jako jsou ruské komplety S-300 nebo S-400, mobilní balistické rakety (Iskander), velitelská a komunikační centra, důležité mosty a komunikace, základny letecké a pozemní techniky nepřítele, atd.

JASSM/JASSM-ER je podzvuková stealth střela – díky malým rozměrům a speciálnímu tvarování je obtížně odhalitelná radiolokátory protivníka. Zaměření střely nepřítelem je rovněž obtížné kvůli nízké letové hladině. Po opuštění navíc střela neletí k cíli přímo, ale po složité nepřímé dráze.

Střela ničí cíl bojovou hlavicí WDU-42/B (450 kg), která obsahuje 109 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757. Výbušnina je uložená v odolném kovovém pouzdře pro maximální penetraci v cíli. Pojistka hlavice přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli.

Během letu se střela navádí pomocí údajů z GPS a inerciálního navigačního systému. Konečné navedení zajišťuje infračervená naváděcí soustava s automatickým rozpoznáváním cílů. Kruhová odchylka v cíli je pouze 3 m.

Střelu pohání malý proudový motor Teledyne CAE J402-CA-100 o tahu 3 kN. Hmotnost střely je 1023 kg (verze JASSM), délka 4,26 m, průměr těla 0,45 - 0,55 m a rozpětí vyklopených křídel 2,7 m. JASSM-ER má podobné rozměry, ale vyšší hmotnost - nese větší množství paliva.

Na závěsníku letadla má střela křídla sklopená. Po opuštění nosiče se křídla rozvírají pomocí pyropatrony.

Životnost střely JASSM/JASSM-ER je 15 let. Jednotková cena JASSM-ER dosahuje 1,4 miliony dolarů (výrobní šarže č. 12 v roce 2016).

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

PT-16: Polská modernizace tanků T-72

Polská zbrojní skupina PGZ na výstavě MSPO 2016 představila hloubkově modernizovaný tank T-72. PGZ ...

Vrtulníky H225M Caracal polská armáda nedostane

Před několika dny polská média informovala o ukončení jednání o nákupu 50 vrtulníků Airbus H225M ...

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

Polsko-ukrajinský bojový vrtulník pro střední Evropu

Podle polského ministra obrany Antoni Macierewice Polsko a Ukrajina diskutují o společném vývoji ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Olivav
  18:24 31.10.2016

  Milí pánové, jak dopadla mobilizace na Ukrajině. První nadšení a pak prd.... Stát může donutit pokud mu budou fungovat donucovací prostředky a to je otázka. Jo a k masové ...Zobrazit celý příspěvek

  Milí pánové, jak dopadla mobilizace na Ukrajině. První nadšení a pak prd....

  Stát může donutit pokud mu budou fungovat donucovací prostředky a to je otázka. Jo a k masové dezerci by docházelo o tom nepochybuji. Tak vznikly legie jak jinak. Za ty šmejdy z Bruselu a EU nikdo umírat nechce to si přiznejte. Neznám nikoho kdy by o to stál.

  Můj praděda se raději nechal zajmout a pak bojoval u Bělehradu a posléze v legiích (Zborov atd..). Tradici v rodině máme a myslím, že dosti dobrou. Toť vše. A válečná výroba by byl problém dnes by to snadno nešlo. Navíc při plném nasazení by se globální válka vyvíjela asi svinsky rychle a je otzkou jaká infrastruktura včetně donucovacích složek by zůstala.

  To co bylo za 1. a 2. sv války dnes neplatí dnes je společnost trochu jinde a i národní státy jsou jinde, takže se proberte. Ano donutit lidi by chtěli, ale je otázka nakolik by se jim to povedlo a kolik lidí by se stačilo rozutéci.

  A pokud vy tady jste takoví blázni, že byste se nechali oddělat ve jménu modré vlajky EU, tak to je na diagnózu. Nevím možná tzv. Pražská kavárna by bojovala :) ale vetšina národa nikoliv. Navíc v minulosti bylo národní cítění atd někde jinde. Jste naivní.

  Za článek 5 NATO by nešli ani ti kolegové na západ od nás. Ono by možná bylo vymalováno dříve něž by odvody vůbec začaly. Otázka kolik by s tou zbraní nakonec její hlaveň otočili proti těm za které mají umírat to Vás nenapadlo. Proč u nás nemůže být systém jako ve Švýcarsku. Kdo se asi bojí jak by ozbrojený národ mohl reagovat? Položte si tuhle otázku a vaše jednoduchá schémata jsou ta tam.

  Ono toho není moc potřeba a pokud chcete historii, tak se koukněte na VŘSR. Co ji předcházelo a kdo to nakonec rozhodl. Revoluce a vzpory vznikají, i když si vrchnost myslí, že vše zvládne a má patent na násilí. Proč se snaží EU omezit třelné zbraně v populaci? Ha koho se bojí vlastních občanů? Proč by se jich měli bát, když tu máme ráj na zemi a zlý Putin musí být nenáviděný všemi?

  Arrasuil
  Jo cár papíru a co zabrání, aby nasraní ovedenci otočili kvérem? Nejdříve by muslei ty "odvedence" pochytat ne? Ono to může klidně skončit chaosem a občanskou válkou. Tady nikdo umírat za EU nechce. Těch průzkumů atd bylo dost, aby jasně ukázaly odhodlání.

  Teoreticky co mi zabrání, abych neoddělal velícího důstojníka a nezběhl s podobně smýšlejícími? To je totiž ten problém. Ten vaše uváhy neberou v potaz. Navíc matky na Ukrajině dělaly co mohly, aby synové nemuseli umírat za čokoládového pitomce.

  A více se nemá smysl s Vámi bavit.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:16 31.10.2016

  J.Vrata: s tměi potravinovými lístky jsem chtěl jen nastínit situaci v jaké by žila ona rodina. Žold od táty, máma by měla plat ze zaměstnání + kupony na příděly.

  J.Vrata: s tměi potravinovými lístky jsem chtěl jen nastínit situaci v jaké by žila ona rodina. Žold od táty, máma by měla plat ze zaměstnání + kupony na příděly.

 • Rase
  12:05 31.10.2016

  J.Vraja: když ve válce ztratí peníze cenu, jsou nejdůležitější potraviny a kdo je vydává, vládne - tedy stát. Jinak Bren se dá vyrábět i v jen trochu lepší dílně kde mají ...Zobrazit celý příspěvek

  J.Vraja:
  když ve válce ztratí peníze cenu, jsou nejdůležitější potraviny a kdo je vydává, vládne - tedy stát.

  Jinak Bren se dá vyrábět i v jen trochu lepší dílně kde mají CNC-čka, materiál atd. Přeci jen na útočné pušce není nic Hi-tech, pokud by byly plastové, tak je zvládne kdejaká lisovna plastů + samozřejmě hlaveň a pár součástek. Puška problém není, problém je spíš munice.

  Olivav:
  donutí je policie, nebo polovojenské jednotky, které se budou hodně snažit státu zavděčit, aby nemuseli na frontu. Výhody / finance za chyceného zběha atd. Před WW1 se taky počítalo s tím že češi odmítnou nastoupit mobilizaci, nebo že přijde stávka... nic z toho se nestalo a lidi šli. byť né nadšení, ale šli. Nikdo neví, jak se společnost zachová v případě mobilizace - nikdo neví. Samozřejmě něco jako legie jsou možné, ale záleží na tom, jaká strana vyhraje - s masovým přebíháním ale nepočítejme.Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  11:46 31.10.2016

  Olivav: Před první světovou válkou byly Francie a Velká Británie doslova podělány strachy z toho, co udělají ty miliony levicově zaměřených, socialisticky smýšlejících dělníků, až ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Před první světovou válkou byly Francie a Velká Británie doslova podělány strachy z toho, co udělají ty miliony levicově zaměřených, socialisticky smýšlejících dělníků, až začne válka. Viděly to minimálně na generální masovou stávku a přinejhorším na občanskou válku.

  Světe div se, když byla vyhlášena mobilizace, z levicových dělníků se stali zarytí nacionalisté, kteří se předháněli ve frontách do kasáren.

  A uvědom si, že sám tvrdíš, že ve válce je zákon jen cár papíru. Co zabrání důstojníkovi u odvodu vpálit ti kulku do hlavy ve chvíli, kdy u tebe zpozoruje defétismus a "slabou bojovou zapálenost ve jménu vlasti?" Do války lidi rukují proto, protože vědí, že na frontě mají větší šanci přežít, než kdyby si v tu chvíli hráli na hrdiny a stavěli se proti systému. Pořád lepší, když skončíš na frontě s puškou v ruce, než když tě označí za "státně nespolehlivého" a na tu frontu tě pošlou bez pušky.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  11:45 31.10.2016

  Skelete,když jsem ještě studoval vojenskou školu před rokem 1989,bylo nám řečeno,že rodiny vojáku povolaných do armády při mobilizaci,dostávají plat-který chodí rodině,výši si už ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelete,když jsem ještě studoval vojenskou školu před rokem 1989,bylo nám řečeno,že rodiny vojáku povolaných do armády při mobilizaci,dostávají plat-který chodí rodině,výši si už nepamartuji.Nikde se tam nemluvilo o dávkách potravin.
  Tesil,to si myslíte,že banku budou mít čas sledovat Vaše dluhy během války?Pokud nebudou veškeré dokumenty někde ztracené a zničené,vše se vyřeší až po válce.Z vzpomínek svého otce vím,že veškeré,půjčky a převody majetku,které se prováděly za okupace 1939-1945 byly po válce anulovány a neplatné.
  Při mobilizaci,máte dvě možnosti.Buď nastoupit,nebo Vás čeká soud a dlouhodobé vězení-nebo popravčí četa.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:33 31.10.2016

  Dnes by v případě konfliktu byla válečná výroba v troskách jako jedna z prvních spolu s logistickými uzly, systémem velení a jinými vojenskými cíli. Dnes nemáme techniku z 2.sv ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes by v případě konfliktu byla válečná výroba v troskách jako jedna z prvních spolu s logistickými uzly, systémem velení a jinými vojenskými cíli. Dnes nemáme techniku z 2.sv války a ty rachejtle z článku mají na dnešní dobu slabý dolet. Takže by Brenn nebylo kde vyrábět.

  Navíc společnost bez jistého konsenzu a dobrovolnosti nebude poslouchat a zákon bude jen cár papíru. V takovém scénáři co popisujete stačí málo k masovému povstání. Proberte se.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:14 31.10.2016

  Rase a skelet 1. Kdo tu masu donutí? 2. Možná tu budou nové příběhy a novodobých legionářích, protože na rozdíl od Vás nehodlám umřít za Císaře pána a jeho rodinu. 3. Viděl ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase a skelet

  1. Kdo tu masu donutí?
  2. Možná tu budou nové příběhy a novodobých legionářích, protože na rozdíl od Vás nehodlám umřít za Císaře pána a jeho rodinu.
  3. Viděl bych to na ovstání v této malé zemi a ne jen zde
  4. Viděli jste někdy průzkumy odhodlanosti bojovat v EU?

  Asi ne tak nemelte kokotiny. Ani v Ukrajině nenahnali moc chudáků do boje a to byli odhodlaní. Větší kokotinu než to co tu prohlašujete jsem dlouho neslyšel.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:01 31.10.2016

  Olivanov: vězení by možná praskaly ve švech na začátku, když by atmosféra zhoustla, tak by odpůrci odvodu šli rovnou do trestných praporů... a to už máš lepší šanci přežít na ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivanov:
  vězení by možná praskaly ve švech na začátku, když by atmosféra zhoustla, tak by odpůrci odvodu šli rovnou do trestných praporů... a to už máš lepší šanci přežít na frontě jako odvedenec - kanonfutr, než tento "odpisový materiál" z trestného praporu (!) K tomu třeba žádný žold, třeba žádná zbraň a velice dobře si tě ohlídají, aby tě nenapadlo zběhnout. Když nemáš rodinu, tak klidně můžeš utéct do lesa a tam žít, ale co tvoje rodina ? Budou mít nálepku rodiny zběha a třeba menší příděly potravin. Dnešní úředníci vypadají "jako rozumní, humání lidi" ale když dostanou moc (což ve válce dostanou), dokáže stát fungovat velice represivně. A pokud myslíš že utečeš za hranice, tak pokud jsi bohatý (na úplatky a padělané doklady), tak ti to možná vyjde, jinak s tím nepočítej. Navíc zase co s rodinou. Nejlepší řešení je tak jít k policii nebo na nějakou pozici klíčovou pro chod státu. Případně jít dobrovolně a alespoň se pokusit neumřít.

  V případě občanské války nebo něčeho podobného v ulicích měst, ti stačí střelná zbraň, tech má armáda dost a válečná výroba 24h/den by vychrlila dost Brenů - rychle. A abys byl vojákem, tak stačí, když ti dají na rukáv pásku z maskáčů. Nějaká ta konzerva nebo KPZka se vždycky seženeSkrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:29 31.10.2016

  Olivav: kriminály? Kde žiješ? Tě odchytí a odvezou na frontu. V okamžiku, kdy bude profesionální AČR zdecimována natolik, že bude muset být doplňována branci, tak na nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: kriminály? Kde žiješ? Tě odchytí a odvezou na frontu.
  V okamžiku, kdy bude profesionální AČR zdecimována natolik, že bude muset být doplňována branci, tak na nějaké liberální výstřelky zapomeňte. Takže žádné "já mám hypotéku a dvě děti", žádné "já nepůjdu, tak mě maximálně zavřou do krimu".Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:20 31.10.2016

  Rase a jaký je rozdíl nastoupit nebo ne? Nevidím skoro žádný. Jediný je v tom, že bojovat za tu vládnoucí a zbohatlou svoloč nikdo normální nepůjde to by byl blbec. Synáčci ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  a jaký je rozdíl nastoupit nebo ne? Nevidím skoro žádný. Jediný je v tom, že bojovat za tu vládnoucí a zbohatlou svoloč nikdo normální nepůjde to by byl blbec. Synáčci bohatých a politiků budou v bezpečí a zbytek má za jejich majetky pochcípat? Ha ha ha, nenech se vysmát. Kriminály by nestačily na ty, co by nešli.

  Jiná by možná byla při boji proti muslimákům, ale i tam je to otázka. Dnešní generace je jiná než ty dřívější válečné. A jaká výroba? Dnes při složitosti zbraňových systémů a rychlosti produkce. Nevíc sem tam kalibr a tomahawk na továrnu a je po výrobě.

  Možna by byly důlžitější sklady zbraní. A ve finále by šlo o to kdo by zmáčkl červené tlačitko, takže je to nesmysl. 3.sv nelze vyhrát. O tom to je.Skrýt celý příspěvek

 • s_jirka
  22:04 30.10.2016

  Jen doplním Todomatche a významné události roku 1979: V roce 1979 SSSR provedl státní převrat a Afghanistánu (zavraždil Afghánského prezidenta) a tím začal desetiletou válku v ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen doplním Todomatche a významné události roku 1979:

  V roce 1979 SSSR provedl státní převrat a Afghanistánu (zavraždil Afghánského prezidenta) a tím začal desetiletou válku v Afghanistánu 1979-1989, kterou nakonec prohrál. Válka Afghanistán stát rozvrátila a dovolím si tvrdit, že nebýt této války nevznikl by žádný Taliban a ani září 2001.

  Tím neříkám, že by k muslimským teroristickým útokům proti USA a Evropě nedošlo, ale byly by jiné a s vysokou pravděpodobností by k nim došlo později.

  Jediné co lze najít na desetileté invazi SSSR do Afghanistánu pozitivního je, že zruinovala a oslabila SSSR tak rychle a tak výrazně, že SSSR už neměl ani sílu ani vůli něco proti rozpadu svého impéria udělat. Nakonec, co se stalo roku 1989 si většina lidí ještě pamatuje.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:51 30.10.2016

  Luky: holt historie.. liberální demokracie jde za války stranou :)

  Luky: holt historie.. liberální demokracie jde za války stranou :)

 • Luky
  21:30 30.10.2016

  ty jsi ale ras na chudáčky vojáčky :)

  ty jsi ale ras na chudáčky vojáčky :)

 • Rase
  21:13 30.10.2016

  ještě dodám, že pokud se budeš vyhýbat mobilizaci, tak je jen pár možností. Buď tě zavřou do vězení a rodina přijde o příjem (dluhy zůstávají), taky tě můžou zastřelit, a jako ...Zobrazit celý příspěvek

  ještě dodám, že pokud se budeš vyhýbat mobilizaci, tak je jen pár možností. Buď tě zavřou do vězení a rodina přijde o příjem (dluhy zůstávají), taky tě můžou zastřelit, a jako vlastizrádcovi, ti šikanovat rodinu (zabavit majetek, žádné vdovské atd.) opět to odnese tvoje rodina. Pokud se budeš schovávat a odmítat nástup, tak logicky nebudeš mít práci (tam by tě snadno našli) a tedy rodina nebude mít příjem. Tedy opět je vykopnou z domu jako neplatiče, i ty se musíš něčím uživit. Pokud by rodina měla nějaké našetřené cennosti nebo úspory, tak ty zmizí velice rychle.
  Alternativou pak je, nastoupit mobilizaci, mít byť minimální příjem z žoldu a když tě zabijí na frontě, rodina dostane "vdovskou náhradu" (menší než žold). Patrně by rodina musela opustit dům kde žijete a jít na nějaký levný byt nebo ubytovnu (a splácet...). Navíc v případě, že by se situace na frontě vyvíjela špatně, tak se vždycky najdou nějaké polovojenské jednotky, které budou suplovat nestíhající policii a státní aparát. Státu stačí když bude platit za chycené zběhy...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:54 30.10.2016

  Tesil vs skelet: doplním, že i odvedenec by dostával žold, tak jako vždycky, který by samozřejmě mohl posílat domů - počítej s tím, že ta částka bude poměrně malá - měnší než ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil vs skelet:
  doplním, že i odvedenec by dostával žold, tak jako vždycky, který by samozřejmě mohl posílat domů - počítej s tím, že ta částka bude poměrně malá - měnší než vyděláš v dobře placené práci (řekněme na úrovni minimální mzdy). Manželka by si pak musela najít práci třeba ve zbrojovce, být tam až do večera, abyste hypotéku a půjčky vůbec utáhli. K tomuto je ten žold určený - ne aby si vojáci nakoupili milión žvýkaček nebo jedli v zákopech kaviár :D
  samozřejmě tohle je pro válku statickou, kdy se bojuje na jasně daném území a zázemí může fungovat, je čas se rozkoukat - něco jako na Donbase. V případě jaderného konfliktu je samozřejm zbytečná i ta moblizace a v podstatě všechno.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:26 30.10.2016

  Izrael během irácko-iránské války dodával náhradní díly Iránu. K Polsku. Pokud sousední stát neustále prohlašuje, že k hranicím přesunuje Iskandery na cokoliv řekne, že to stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  Izrael během irácko-iránské války dodával náhradní díly Iránu.
  K Polsku. Pokud sousední stát neustále prohlašuje, že k hranicím přesunuje Iskandery na cokoliv řekne, že to stejně zničí Iskandery, tak se nelze divit, že onen sousední stát se začíná snažit nakoupit zbraně, které ty Iskandery dokážou zničit. Případně i jiné cíle v zázemí onoho "přátelského" souseda.
  A to, že v případě škorpení Ruska se svými sousedy dostaneme jadernou ránu je bez debat. Ať z jedné nebo z druhé strany :PSkrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:20 30.10.2016

  Tesil: víš co se stane? Dostaneš flintu, maskáče a půjdeš na frontu. Tvoje osobní problémy a dluhy nikoho zajímat nebudou. A tvá manželka vyfasuje potravinové lístky na měsíční ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil: víš co se stane? Dostaneš flintu, maskáče a půjdeš na frontu. Tvoje osobní problémy a dluhy nikoho zajímat nebudou. A tvá manželka vyfasuje potravinové lístky na měsíční příděly. A asi to bude vypadat takhle (viz. rok 1939)
  děti do 6 let: 1kg masa, 320g tuku, 2,80kg chleba, 2,40kg mouky, 1,60kg cukru, 150g krup, 200g cukrovinek, 250g umělého medu, 16 vajec, 200g těstovin, 10g čaje a 3/4 litru mléka denně,
  děti do 14 let: 2kg masa, 800g tuku, 5,40kg chleba, 3kg mouky, 1,60kg cukru, 150 g krup, 5g čaje, 160g kávoviny, 200g luštěnin, 200g cukrovinek, 700g marmelády, 16 vajec, 250g umělého medu, 600g žitovky, 200g těstovin, 1/4 litru mléka denně,
  ostatní nad 14 let: 2kg masa, 840g tuku, 8kg chleba, 150g krup, 3,60kg mouky, 1,60kg cukru, 5g čaje, 160g kávoviny, 200g luštěnin, 200g cukrovinek, 700g marmelády, 16 vajec, 125g umělého medu, 600g žitné kávy, ¼ litru mléka denně.

  Nebo si myslíš, že někdy předtím někoho zajímalo, že odvedenec má dluhy a rodinu? :)Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  18:33 30.10.2016

  Stanislav-říkáte že nejvetší zlo je Irán,takže raději budeme podporovat Saudy.To že Irán je osa zla a podobně je věčné tvrzení USA.Takže pomineme slova a podíváme se na ...Zobrazit celý příspěvek

  Stanislav-říkáte že nejvetší zlo je Irán,takže raději budeme podporovat Saudy.To že Irán je osa zla a podobně je věčné tvrzení USA.Takže pomineme slova a podíváme se na fakta.
  Irán nikdy neválčil s Izraelem,na rozdíl od jiných států,které vojensky podporuje USA.Vlastně-co vím Irán nikdy nikoho nenapadl,a co Izrael,a hlavně-USA?Mrknem se taky na 11 září,teroristé napadli USA,kolik z nich bylo s Iránu?Ani jeden,většina byla ze Saudské Arábie,které USA dodnes podporují.
  ------------------------------------------------------------------------------------------
  Takže USA zasahovali vždy až po té co ruští komunisti začali šířit svou revoluci do jiného státu.Jako třeba v roce 2003,kdy napadli suverénní stát na základě lží o zbraních hromadného ničení,kde v tom měli prsty Rusové?Nikde,byla to cílená agrese USA,a zaplatilo ji životem cca 200 000 Iráčanů.Shrnu to-snažíte se mě přesvědčit že černá je bílá,jenže není,a nikdy nebude.
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Ale to důležité,co jsem tím chtěl říct:Nic s toho nesouvisí s Polskem,je to boj světových a regionálních mocností,států a lidí se kterými nemají Poláci nic společného.Jejich zbraně teroristé nevlastní,ti mají zbraně jiných států,zbrojařských korporací keří vydělávají na obchodě se smrtí,a je jim buď jedno že s jejich zbraněmi budou disponovat teroristé,nebo je to přímo jejich záměr,protože je podporují.
  Tak proč by potom měli Poláci vyhazovat peníze třeba na ty střely JASSM a potom je použít v boji se kterým oni nemají nic společného?Aby se někomu zavděčily?To by nebylo moudré,jak víme s historie vděk USA je dost pomíjivý.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:16 30.10.2016

  Skelet Já vím, že jsem vtipálek a vtip je právě v tom,že stát fungovat nebude a soudnictví už vůbec ne. ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelet Já vím, že jsem vtipálek a vtip je právě v tom,že stát fungovat nebude a soudnictví už vůbec ne. Například mi řekni co se stane až narukuješ,máš dejme tomu manželku na mateřské,plat 50 000 kč,hypotéku, dvě malé děti a velký úvěr.To ti armáda bude doplácet nebo ti banka odpustí dluh. Mattauch přečtu si to.Skrýt celý příspěvek

 • Stanislav
  16:59 30.10.2016

  Marthy, ja si naopak myslím, že si zamieňate princíp kauzality. USA zasahovali až vtedy keď ruskí komunisti začali šíriť vývoz revolúcie do každej krajiny kde to šlo. Zbraňami, ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy, ja si naopak myslím, že si zamieňate princíp kauzality. USA zasahovali až vtedy keď ruskí komunisti začali šíriť vývoz revolúcie do každej krajiny kde to šlo. Zbraňami, peniazmi a politickou podporou. Pokračuje doteraz. Izrael má presnú predstavu čo mu hrozí. A čoho sa najviac bojí? Iránskeho muslimského štátu a potom hizbaláhu. A tieto dva štáty podporuje rusko. Daiš Izraelu ani nestojí za reakciu. Nakoľko nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ, schválne sa staviam na stranu Izraela, podporovať môžeme len Saudov aj keď s nimi nesúhlasím. Nech je ako chce a znie to aj zvrátene, nech sa radšej klbčia medzi sebou, akoby mali spolu nastúpiť proti nevercom. A to príde, lebo islam je v prvom rade politický systém ktorý je založený na násilnom šírení. A Irán v tom ide jasne dopredu. Viď čo sa deje v Sýrii , Iraku a Jemene.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 7