Jemen a nenápadná válka na Arabském poloostrově

F-16F Block 60 Spojených arabských emirátů startuje proti pozicím Hútíů v Jemenu. / Fair Use

„Arabia felix“, neboli „Šťastná Arábie“ je jižní území Arabského poloostrovu. Ovšem v současné době je realita jiná a nazvat ji „Šťastnou Arábií“ dnes opravdu nelze. V Jemenu, který spadá právě do oné „Šťastné Arábie“, zuří občanská válka, která ve srovnání například se syrskou občanskou válkou není příliš medializovaná.

Cílem tohoto reportu je přinést základní informace o konfliktu, které se budou týkat nejen aktuálního dění, ale také kořenům konfliktu a jeho stranám. Jako první si v tomto reportu představíme Jemen a základní strany konfliktu.

Obyvatelstvo Jemenu je složeno z mnoha kmenů a klanů, které ovládají určitá území.

K tomu je třeba vzít v potaz to, že Jemenská republika byla vytvořena sjednocením dvou republik v roce 1990, a to Jemenské arabské republiky, podporované Saudskou Arábií, a Jemenské lidové demokratické republiky, podporované Sovětským svazem, která byla dlouhou dobu britskou kolonií.

Sjednocení bylo uskutečněno za prezidentování Alí Abdalláha Sáliho, který byl původně prezidentem Jemenské arabské republiky a poté i Jemenské republiky a to do roku 2011, kdy se vlády ujal jeho zástupce Abd Rabú Mansúr Hádí.

Sjednocení země bylo poměrně uspěchané a především vynucené (i když myšlenka sjednocení se objevila už v roce 1972). Právě výše zmíněná jména jsou velmi důležitá. Třetí, které v současném konfliktu hraje roli, je Hussein Badreddin al-Houthi, jenž založil hnutí Hútíů, kteří pocházejí ze šíitské sekty Zajdíja.

Po jeho zabití jemenskou armádou spolu s dvaceti asistenty se vedení hnutí ujal jeho mladší bratr Abdul-Malik Badreddin al-Houthi. Důležité je zmínit, že první střety mezi Hútíi a vládními silami se uskutečnily už v roce 2004, tedy za vlády prezidenta Sáliho, který je považoval za pátou kolonou Íránu.

Strany konfliktu

Jako jednu ze stran konfliktu můžeme určit právě Hútíovce a stoupence bývalého prezidenta Sálího. Toto spojení je poměrně paradoxní vzhledem k tomu, že před několika lety proti sobě bojovali. Jelikož Hútíové jsou šíité, jsou podporováni především Íránem a jeho spojenci. Druhou stranu konfliktu představují vládní jednotky prezidenta Hádího.

Zde je třeba poznamenat, že jemenská armáda nebyla nikdy sjednocena. Dokonce i část jemenské armády se přidala právě k Hútíům proti prezidentovi Hádímu. Navíc některé jemenské kmeny přebíhají z jedné strany na druhou.

Vládní jednotky a prezidenta Hádího podporuje především sunnitská aliance, jejíž součástí jsou Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Jordán, Maroko, Súdán, Egypt a Pákistán. Spojené státy americké tuto koalici podporují zpravodajskými službami, určováním cílů a také logisticky.

Aby celá situace nebyla příliš jednoduchá, tak se bojů účastní také Al-Káida arabského poloostrova (AKAP), na kterou jsou napojeni někteří členové armády, jelikož v minulých letech byli proti Hútíům využívání islámští radikálové.

Válka o prestiž?

Český vojenský analytik Lukáš Visinger považuje daný konflikt jako konflikt o prestiž Saudské Arábie a Íránu. Státy soutěží o postavení hegemona na Arabském poloostrově. Jedná se o typickou „proxy war", ve které soupeří dvě velmoci, v tomto případě velmoci Arabského poloostrovu, na jiném území.

Jemen je také specifický tím, že tam vlastně ani nic není, tedy kromě problémů. Jemen se potýká například s nedostatkem vody (pitné i užitné), se sociálním zabezpečením, lidskými právy, špatnou úrovní vzdělání atd.

Jeho hodnota však tkví v jeho geografické pozici. Důvodem intervence Saudské Arábie je její strach z roztahování Íránu. Podle Visingera se Írán snažil zatáhnout Saudskou Arábii do nějakého dlouhého a vyčerpávajícího konfliktu, což se mu nakonec podařilo.

Šíitští Hútíové proti režimu povstali již v roce 2004, zejména kvůli náboženskému útlaku. Z tohoto důvodu se mohou ostatní sunnitské státy bát, že by jejich šíitská menšina mohla povstat stejně jak v Jemenu.

Příčiny konfliktu?

Vláda Alí Abdalláha Sálího, prvního prezidenta sjednoceného Jemenu, bývá někdy popisována jako kleptokracie, což spolu s nedostatkem významnějšího přírodního bohatství (včetně vody) vytváří výbušnou kombinaci. Jemen má pouze menší zásoby ropy na jihu země, které tvoří 65 % příjmů státního rozpočtu.

Když k tomu všemu přidáme nerozvinutou ekonomiku, náboženskou diskriminaci, poměrně časté občanské války (roky 1962-67, 70. léta až 90. léta občasné konflikty), je nám jasné, že tato země se nikdy neměla stát dovolenkovou destinací.

Důkaz toho přišel v roce 2004, když Hútíové povstali v čele s již zmiňovaným Husseinem Badreddin al-Houthim, který bránil svou komunitu před náboženskými represemi ze strany vládnoucích sunnitů.

V následujících letech protesty neslábly, ale přesto byl v roce 2006 Sálih opět zvolen prezidentem. V roce 2009 vznikla „Al-Káida Arabského poloostrova" (AKAP), spojením saudské a jemenské Al-Kájdy. Po této fúzi se do bojů v Jemenu začaly zapojovat i Spojené státy, jejichž primárním cílem byl právě AKAP. V tomto roce se připojila i Saudská armáda, ale především jen v boji proti šíitům.

Další protivládní protesty se objevily společně s tzv. Arabským jarem, kdy mnoho Jemenců protestovalo proti zavedení dědičného prezidentského úřadu. Po volbách v únoru se legitimně chopil vlády Hádí a spolu s dohledem mezinárodního společenství a OSN se situace začala zlepšovat.

Ovšem zásadní zvrat přišel v září roku 2014, když Hútíové obsadili hlavní město a Hádího donutili ke „sjednocené vládě" na níž posléze odmítli spolupracovat. Nakonec jemenská vláda v lednu roku 2015 rezignovala a al-Hútí se chtěl stát prezidentem, přičemž Hádí odešel do Adenu a poté prchnul do Saudské Arábie.

Proxy war 

Za hlavní zlom, a vlastně i eskalaci občanské války, můžeme považovat začátek operace al-Hazm Storm, neboli „Rozhodující bouře", která začala 26. března 2015 a měla podobu leteckých útoků proti Hútíům.

Hútíové nebojují jen proti sunnitské koalici a vládním jednotkám, ale také proti Islámskému státu a AKAP, stejně tak jako USA a vládní jednotky. Ovšem v boji jsou mnohem úspěšnější Hútíové. Ale USA a vládní jednotky s koalicí vedenou Saudskou Arábií zároveň bojují proti Hútíům. V době, kdy byl v čele Jemenu Sálih, tak bojoval také proti Hútíům, ale v současné době jsou spojenci.

Saudskou Arábii a vládní jednotky podporuje USA, bez jejichž pomoci by se neobešli a Hútíe podporuje Írán. Celé to pak uzavírají ještě separatistické tendence kmenů na "ropou-požehnaného" jihu.

Dle Visingera se tento konflikt podobá více Afghánistánu než Sýrii a rovněž dodává, že náboženství je pouze zástupným faktorem boje o moc. Zajímavostí je nasazení až 450 žoldnéřů z Jižní Ameriky, konkrétně ze států jako je Chile, Panama a Salvador, které si platí Saudská Arábie.

V současné situaci můžeme pozorovat sílící intenzitu bojů mezi Hútíi a Američany. Například v pondělí 10. října Hútíové neúspěšně zaútočili raketami na americký torpédoborec USS Mason, který se nacházel v Rudém moři. Američané odpověděli útokem na pobřežní radar Hútíů.

Zde musíme připomenout sílící napětí mezi Íránem a USA v oblasti Perského zálivu, přičemž například nedávno americká loď vystřelila tři varovné výstřely na loď Íránského námořnictva, protože se příliš přiblížil k americkým lodím.

Hútíové rovněž vystřelují balistické raketky na území Saudské Arábie, zatímco Saudská Arábie provádí letecké útoky, dle některých zdrojů pomocí zakázaných kazetových bomb. Rovněž také zaútočila na pohřeb v městě San'á, kde bomby zabily140 civilistů. Jednalo se o údajně špatně zaměřený cíl. V srpnu také Saudové provedli letecký útok na nemocnici Lékařů bez hranic, při kterém zahynulo 11 lidí.

Všichni proti všem a všichni spolu 

Jemenská občanská válka je v současné době médii ignorovaným konfliktem, ve kterém lidé trpí úplně stejně jako Sýrii. V konfliktu můžeme dokonce najít i dětské vojáky. Také tisíce lidí jsou na pokraji hladomoru a trpí nedostatkem vody.

Kmenové uspořádání země a změny spojenectví těchto kmenů pomáhají k nepřehlednosti situace, která je již sama o sobě komplikovaná vlivem světových a regionálních velmocí.

Jemenskou občanskou válku můžeme považovat za takzvanou „proxy war", kde proti sobě stojí velmoci, které bojují o regionální vliv. Na jedné straně Saudská Arábie a její sunnitská aliance podporována Spojenými státy a na druhé straně Írán. Za třetí stranu můžeme považovat Al-Káidu Arabského poloostrovu - ta je nepřátelská vůči oběma stranám.

Konflikt ani nemůžeme považovat za náboženský, protože náboženství je pouze zástupným symbolem prvních dvou stran. To potvrzuje i spojenectví bývalého prezidenta Sálího s Hútíovci. Tyto zmíněné atributy znesnadňují nejen orientaci v konfliktu, ale také možnosti konflikt zastavit.

Článek v originální verzi vyšel původně na Security Outlines
Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Smlouva podepsána: Indie získá 36 stíhaček Rafale

Francie a Indie před dvěma týdny podepsaly závaznou smlouvou na dodávku 36 francouzských stíhaček ...

Napětí mezi Indií a Pákistánem opět roste

Napětí mezi Indií a Pákistánem eskalovalo do podoby indického útoku na ozbrojence na pákistánské ...

Boj o ropu a útok na americké lodě v Jemenu

Americké lodě pohybující se v Rudém moři se staly terčem útoku protilodních střel odpálených z ...

Začíná rozhodující bitva s Islámským státem o Mosul

Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosul začala 16. října 2016. Město brání ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • tom75
    19:14 27.10.2016

    Dusan no tak co se jim divis se jsou miliantni po 2000 letech pogromu a ze dostavaj penize z usa se podivej kolik je tam zidu a abys mne nenarkunul ze sem antisemita stejno no ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan no tak co se jim divis se jsou miliantni po 2000 letech pogromu a ze dostavaj penize z usa se podivej kolik je tam zidu a abys mne nenarkunul ze sem antisemita stejno no mensi podporu dostavali iroveSkrýt celý příspěvek

  • dusan
    18:43 27.10.2016

    tom75 Nie som naivný. Ale zastavení výstavby je možné urobiť hocikedy, nakoniec, dá sa to obnoviť hocikedy ...a bez toho je rokovanie zablokované. A dnešná militantná vláda ...Zobrazit celý příspěvek

    tom75

    Nie som naivný. Ale zastavení výstavby je možné urobiť hocikedy, nakoniec, dá sa to obnoviť hocikedy ...a bez toho je rokovanie zablokované.

    A dnešná militantná vláda Izraela má problém takmer s každým .... nie len s OSN, či EÚ, kde má určite relevantné dôvody, ale i s prezidentom Obamom ... síce Amíci posielajú miliardy vo forme vojenskej pomoci ... ale ani to nebráni členom vlády doslova "štekať" po prezidentovi USA .... a ostentatívne dávať najavo, že by chceli iného ....Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    16:00 27.10.2016

    Dusan je naivne si myslet ze zastavenim vystavby osad prinese mir sunite a site se nenavidej no po jedny veci prahnou spolecne hadejte po cem . Si myslim zidi vedej s kym maj ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan je naivne si myslet ze zastavenim vystavby osad prinese mir sunite a site se nenavidej no po jedny veci prahnou spolecne hadejte po cem . Si myslim zidi vedej s kym maj docineni zadny ustupky jinak neprezijou zidi nejsou naci kavarnici vedej co delajSkrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:32 27.10.2016

    Muhaha Neviem, že by som do toho ťahal OSN .... len dokazujem, že pán hovorí hlúposti ... najväčší problém má Izrael momentálne s Iránom a to nie je "arabský problém". ...Zobrazit celý příspěvek

    Muhaha

    Neviem, že by som do toho ťahal OSN .... len dokazujem, že pán hovorí hlúposti ... najväčší problém má Izrael momentálne s Iránom a to nie je "arabský problém".

    Väčšina problémov má riešenie, ale tu musia chcieť obe strany. A tá izraelská ho nechce riešiť, lebo jej momentálny stav vyhovuje. Stále sa rozširujú osady na palestínskom území, kde sú najvernejší voliči židovských extrémistov ... a tí vždy v Izraeli pre ich volebný systém, neobmedzujúci vstup na percentá rozhodujú a sú dnes v každej vláde.

    Pokiaľ Izrael nestopne výstavbu nových osád v Palestíne ... tak mier nebude .. a evidentne Izrael to nemieni urobiť ani náhodou ...

    Potom je už zbytočné diskutovať o druhej strane .... nik kompletný na arabskej strane nemôže súhlasiť s nejakými rokovaniami bez tejto základnej podmienky, čo je známa vec.

    Jediný "ústupok" bolo stiahnutie sa z Gazy .. ale to si vynútili vojaci, lebo náboženskí blázni sa tam nedali chrániť (nik iný by tam nešiel).

    S terorizmom má Izrael veľký problém .... a bude mať neustále ... pokým sa nebude chcieť dohodnúť. Pre rokmi si tak isto nevedel predstaviť dohodu s Egyptom ... a dohodli sa ... lebo to chceli obe strany.

    Politické problémy sa dajú vyriešiť len politicky, nie vojensky .... lebo vojna je len pokračovaním politiky inými prostriedkami .. čo je známa a potvrdená vec.Skrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    11:12 27.10.2016

    Pane dusane, co přesně je "priam komické" na prohlášení, že "arabský problém vyřešit nelze, maximálně lze zmenšit na přijatelný problém"? To není Forum 2000, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane dusane,

    co přesně je "priam komické" na prohlášení, že "arabský problém vyřešit nelze, maximálně lze zmenšit na přijatelný problém"?
    To není Forum 2000, ale reálpolitika.
    Neogramsciánská nezisková úderka to asi vidí jinak, ale některé problémy skutečné a dlouhodobé řešení po desítky let opravdu nemají. A tak je potřeba s nimi žít a přežít.
    (pozn.: je ale samozřejmě neustále nutné kriticky zkoumat, které tvrdé, nebo z pohledu Valného shromáždění OSN protiprávní, či dokonce zcela amorální a nehumánní kroky jsou pro přežití ještě nezbytné, a které už ne; v případě Izraele to naštěstí neustále monitorují tisíce organizací).Skrýt celý příspěvek

  • jarpe
    10:02 27.10.2016

    Cyril:
    Doufám, že jste si ten článek přečetl a nečetl jste jen nadpis. Ta událost s falešným poplachem, o které se píše v článku, nesouvisí s předešlým útokem na radary.

    Cyril:
    Doufám, že jste si ten článek přečetl a nečetl jste jen nadpis. Ta událost s falešným poplachem, o které se píše v článku, nesouvisí s předešlým útokem na radary.

  • dusan
    08:39 27.10.2016

    Marthy Izrael "iba" okupuje časť arabského územia ... ale ináč sa do Arabov nestará : ) Od krajiny ktorá nechce ani zmraziť výstabu svojich osád na okupovaných územiach sú ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy

    Izrael "iba" okupuje časť arabského územia ... ale ináč sa do Arabov nestará : )

    Od krajiny ktorá nechce ani zmraziť výstabu svojich osád na okupovaných územiach sú takéto reči priam komické ....

    A nie všetci Arabi sú muslimovia ... a nie všetci moslimovia sú Arabi .... Irán bol v minulosti najväčším spojencom Izraela v oblasti .....a izraelské agenti učili iránskych "získavať informácie" od oponentov šáhovho režimu .... v preklade mučiť ....Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    22:20 26.10.2016

    uprimne, v internetovych diskusiach ma uz neprekvapi nic. Snad len ta myticka nadludska postava zvana vzdy pritomny a spravodlivy moderator, toho som este nezazil, ale verim v jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    uprimne, v internetovych diskusiach ma uz neprekvapi nic. Snad len ta myticka nadludska postava zvana vzdy pritomny a spravodlivy moderator, toho som este nezazil, ale verim v jeho existenciu

    vlastne som chcel tak nejak skusit, ci to prekvapi cyrila.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:07 26.10.2016

    Blake, a to vás překvapuje? ;-)

    Blake, a to vás překvapuje? ;-)

  • KOLT
    22:07 26.10.2016

    Jak je svět jednoduchý, když si vyberu jen ty informace, které mi zapadnou do mého již předem vytvořeného názoru. Pouze ten poslední útok byl možná falešně pozitivní, protože ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak je svět jednoduchý, když si vyberu jen ty informace, které mi zapadnou do mého již předem vytvořeného názoru. Pouze ten poslední útok byl možná falešně pozitivní, protože "...after two confirmed missile attacks on U.S. ships last week..." Tož tak.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    22:05 26.10.2016

    cyril, co tvrdis nesuhlasi s tym, co je v clanku, na ktory sam odkazujes.

    cyril, co tvrdis nesuhlasi s tym, co je v clanku, na ktory sam odkazujes.

  • cyril
    21:55 26.10.2016

    No jo, jenže ono se to pak šetřilo a šetřilo, až se vyšetřilo, že po nich vlastně asi nikdo nestřílel ... :) ...Zobrazit celý příspěvek

    No jo, jenže ono se to pak šetřilo a šetřilo, až se vyšetřilo, že po nich vlastně asi nikdo nestřílel ... :)
    http://www.militarytimes.com/a...
    Ale jako záminka poslat pár raket na "radary" to celkem ušlo :)Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:39 26.10.2016

    Jak píše Shania a Kozlus, byl to úmysl, ale jako omyl se to lépe okecává. Koneckonců nevím, jestli to vlastně už vůbec přiznali.... Pro Hútie to mělo jeden pozitivní efekt – Amíci ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak píše Shania a Kozlus, byl to úmysl, ale jako omyl se to lépe okecává. Koneckonců nevím, jestli to vlastně už vůbec přiznali.... Pro Hútie to mělo jeden pozitivní efekt – Amíci začali nahlas uvažovat o tom, že se na Saúdskou koalici vykašlou. Jenže když pak Hútiové začali střílet po jejich lodích, úvahy šly k ledu. Otázkou tedy je, zda to skutečně byli Hútiové...Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    15:59 26.10.2016

    Protoze je vzdycky lepsi rict, ze jsme smazli 100+ lidi omylem, nez rict na plnou hubu, ze jsme zamerne sli po nekolika hlavounech a ty ostatni proste meli smulu. Obycejnej omyl se ...Zobrazit celý příspěvek

    Protoze je vzdycky lepsi rict, ze jsme smazli 100+ lidi omylem, nez rict na plnou hubu, ze jsme zamerne sli po nekolika hlavounech a ty ostatni proste meli smulu. Obycejnej omyl se proste lip okecava, chladnokrevna vrazda uz tak moc dobre nejde.Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    15:32 26.10.2016

    Shania omyl to nebyl byl to cileny masakr situ proc nepustili zpravu ze tam byli naky dustojnici hned snad jim to neveris??

    Shania omyl to nebyl byl to cileny masakr situ proc nepustili zpravu ze tam byli naky dustojnici hned snad jim to neveris??

  • Shania
    11:56 26.10.2016

    tom75: kde jsem napsal že je to v poho? Píšu jen to, že to nejspíš nebyl omyl, ale záměr sejmout pár hlavounu a obětovat při tom ty ostatní lidi jako vedlejší ztráty? To je snad ...Zobrazit celý příspěvek

    tom75: kde jsem napsal že je to v poho? Píšu jen to, že to nejspíš nebyl omyl, ale záměr sejmout pár hlavounu a obětovat při tom ty ostatní lidi jako vedlejší ztráty?

    To je snad ještě horší, než když to svedou na chybu ne? Max. je to lepší varianta než kdyby záměrně bombardovali civilní pohřeb....

    Pro rodiny a blízké obětí je to vždy obrovská tragedie ať už byl důvod jakýkoliv... A jestli to k něčemu vede je jen k další radikalizaci.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    11:30 26.10.2016

    Řádně nepřehledná situace,nejvíce mě pobavilo tohle:"Navíc některé jemenské kmeny přebíhají z jedné strany na druhou."Prostě,arabští muslimové,do jejich prakticky nepřetržitých ...Zobrazit celý příspěvek

    Řádně nepřehledná situace,nejvíce mě pobavilo tohle:"Navíc některé jemenské kmeny přebíhají z jedné strany na druhou."Prostě,arabští muslimové,do jejich prakticky nepřetržitých válek a konfliktů bych se vůbec nemíchal.Je to zbytečné.Izraelský bezpečnostní odborník v článku psal že arabský problém vyřešit nelze,maximálně lze zmenšit na přijatelný problém.Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    11:24 26.10.2016

    No jasne shania vsechno v poho nevim jak bys psal kdyby tam zarval nekdo s tve rodiny hlavne ze tam bylo par dustojniku "udajne" nak se to musi okecat

    No jasne shania vsechno v poho nevim jak bys psal kdyby tam zarval nekdo s tve rodiny hlavne ze tam bylo par dustojniku "udajne" nak se to musi okecat

  • Shania
    11:06 26.10.2016

    "Rovněž také zaútočila na pohřeb v městě San'á, kde bomby zabily140 civilistů. Jednalo se o údajně špatně zaměřený cíl." Později se objevili zprávy, že tam zahynulo několik ...Zobrazit celý příspěvek

    "Rovněž také zaútočila na pohřeb v městě San'á, kde bomby zabily140 civilistů. Jednalo se o údajně špatně zaměřený cíl."

    Později se objevili zprávy, že tam zahynulo několik vysoce postavených důstojníku a celkem asi 50 lidí patřilo k ozbrojeným složkám.

    Takže to nejspíš žádný omyl nebyl.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    09:50 26.10.2016

    Mozna by nebylo od veci zminit proc situace v zari 2014 tak vyeskalovala . AKAP provedla nekolik velkych sebevrazednych utoku hlavne na siitske mesity cca 1000+ mrtvych a tisice ...Zobrazit celý příspěvek

    Mozna by nebylo od veci zminit proc situace v zari 2014 tak vyeskalovala . AKAP provedla nekolik velkych sebevrazednych utoku hlavne na siitske mesity cca 1000+ mrtvych a tisice zranenych . No a Hutiove proste vzali bezpecnost do svych rukou ... Nedivim se jim...

    Je jen otazka jestli byla AKAP vladou tolerovana nebo to byla proste jen neschopnost . Je to blizky vychod , cili predpokladam to druhe .Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...