Jevhen Perebyjnis: Václav Havel je na Ukrajině nejznámějším Čechem

Jevhen Perebyjnis: Václav Havel je na Ukrajině nejznámějším Čechem
Jevhen Perebyjnis / Foto: Ukrajinské velvyslanectví (Zvětšit)

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis je velmi komunikativní člověk se smyslem pro humor. Do České republiky, ke které má podle svých slov vřelý vztah, přijel poprvé v roce 1994 jako tajemník ukrajinské ambasády v Praze. Velmi oceňuje spolupráci obou našich států a podporu své vlasti na mezinárodním poli ze strany České republiky. Pan Perebyjnis se 20. srpna zúčastnil slavnostního otevření rekonstruovaného památníku padlým ukrajinským vojákům z doby první světové války a polsko-ukrajinské války na brněnském ústředním hřbitově. Památník, vybudovaný ukrajinskými emigranty před téměř sto lety, připomíná památku 154 vojáků pocházejících z území dnešní Ukrajiny. Při této příležitosti jsme požádali pana velvyslance o rozhovor.

Pane velvyslanče, jak hodnotíte současnou úroveň vztahů mezi Ukrajinou a Českou republikou?
Domnívám se, že úroveň vztahů mezi našimi zeměmi je za posledních třicet let, tedy od vzniku nezávislé Ukrajiny, nejlepší. Ukrajina se po Majdanu vydala cestou České republiky a chceme se začlenit do Evropské unie a do NATO. Sdílíme společné hodnoty. V České republice nacházíme pochopení pro naši situaci, kdy Rusko okupuje sedm procent našeho území. Mimochodem těchto sedm procent představuje přibližně rozlohu dnešního Slovenska. Česká republika podporuje naši územní celistvost a boj Ukrajiny proti ruské agresi jak na bilaterální úrovni, tak i u mezinárodních organizací – v Severoatlantické alianci, OBSE, v Radě Evropy. A co se týče vzájemného obchodu, mohu s potěšením konstatovat, že se za první pololetí tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 skoro zdvojnásobil. Takže, abych to shrnul, vztahy obou našich zemí jsou velmi dobré, bezproblémové a přátelské.

Nic ale není ideální. Kde vidíte ještě rezervy, kde by se mohly naše vztahy podle vás dále zlepšit?
Určitě, rezervy jsou vždy. Já je vidím především v ekonomické rovině, v obchodní oblasti. Existuje ještě mnoho dosud nevyužitých možností, především v rovině založení společných podníků a rovině vzájemné kooperace, kterých bychom mohli využít - a na tom pracujeme. Na konci října by měla na Ukrajinu přicestovat česká vládní delegace vedená vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu panem Karlem Havlíčkem. Doprovázet ho bude delegace českých podnikatelů a přitom se v Kyjevě bude konat deváté zasedání mezivládní ukrajinsko-české komise, která projedná další prohlubování obchodní spolupráce. Rovněž se uskuteční ukrajinsko-české podnikatelské forum, které, jak doufám, přinese konkrétní výsledky.

Ukrajina se nyní nachází v těžké situaci. Krym je již sedm let okupován Ruskem, jiné oblasti země ovládají proruští separatisté. Vidíte ono pověstné světlo na konci tunelu?
Zmínil jste okupaci Krymu a zvláště pak oblast Donbasu, kde, jak jste řekl, působí separatistické skupiny. Pro Ukrajinu však i Krym i Donbas jsou území, která jsou stejně okupovaná Ruskou federací. Jediný rozdíl je v tom, že v případě Krymu Rusko uznává přítomnost svých vojáků, zatímco v případě Donbasu mluví o separatistech. Prý tam probíhá občanská válka. Samozřejmě, že to je naprostá lež. Donbas je stejně okupovaným územím jako Krym. Působí tam regulérní jednotky ruské armády. To jen pro upřesnění, protože v řadě českých medií se stále nepoužívá správná terminologie a mluví se o jakýchsi „separatistech“, a ne o ruské okupační armádě. Co se týče světla na konci tunelu, tak ho samozřejmě vidíme. Uvědomujeme si, že se okupaci nepodaří ukončit zítra, ale ten den určitě nastane. Vše, co bylo ukradeno, se musí nakonec vrátit zákonnému majiteli. Máme pro to strategii a máme podporu našich mezinárodních partnerů.

Můžete být ale v této věci konkrétnější?
Nedávno vznikla z iniciativy ukrajinského prezidenta Krymská platforma, jejímž cílem je sjednocení úsilí mezinárodního společenství v otázce deokupace Krymu a návrat tohoto tématu do prioritní agendy světové politiky. Bohužel se v posledních letech na Krym začalo zapomínat. Svět čelí různým výzvám, konfliktům, jako je například válka v Afghánistánu, koronavirus. Pro nás je proto velmi důležité, aby mezinárodní společenství nezapomínalo na to, že v roce 2014 došlo k hrubému porušení mezinárodního práva. Poprvé od Mnichova, kdy Hitler anektoval část tehdejšího Československa, došlo k anexi a k okupaci části území nezávislého státu. Proto se 23. srpna v Kyjevě uskutečnil summit Krymské platformy za účasti vysokých zástupců z více než čtyřiceti zemí, kde se jednalo o tom, co musí mezinárodní společenství udělat pro to, aby se Krym vrátil pod kontrolu Ukrajiny.

Zúčastnil se někdo z vašich blízkých bojů v oblastech okupovaných v současné době Ruskem?
Z mých příbuzných se nikdo těchto bojů nezúčastnil, ale mám mnoho známých a kamarádů, kteří se války zúčastnili a bohužel byli mezi nimi také ti, kteří v bojích proti ruským okupantům padli. Během této války zahynulo kolem čtrnácti tisíc ukrajinských občanů. 

Zmínil jste Mnichovskou dohodu. V nedávných dnech jsme si ale připomínali tragické výročí největší vojenské operace od skončení druhé světové války, kdy Sovětský svaz poslal do tehdejšího Československa půlmiliónovou armádu, aby zadusila opatrný pokus o reformu v naší zemi. Kdy jste se poprvé seznámil s událostmi ze srpna 1968?
Narodil jsem se právě v roce 1968 a dozvěděl jsem se o tom ve škole. Samozřejmě, že informace byly v Sovětském svazu podávány zcela jinak, než jak se skutečně staly. Pravdu jsem se dozvěděl z poslechu rozhlasové stanice Svobodná Evropa, kde se také hovořiilo o událostech v Československu v roce 1968. My, Ukrajinci, na rozdíl od Rusů otevřeně říkáme, že šlo o okupaci, o porušení mezinárodního práva a zločin proti národům tehdejšího Československa. Ukrajina v té době byla rovněž okupována sovětským totalitním režimem. Proto v roce 1968 mnoho lidí na Ukrajině dávalo najevo svou solidaritu s Československem. Jako příklad může posloužit čin ukrajinského disidenta a vlastence Vasyla Makucha, který se 5. listopadu 1968 v centru Kyjeva na protest proti rusifikaci a okupaci Ukrajiny a také okupaci vaší země upálil. Projevů podpory Československu byla u nás celá řada. Otec mé manželky, který byl známým fyzikem, podepsal petici proti obsazení Československa a až do rozpadu Sovětského svazu pak nesměl vycestovat do zahraničí.

Nedocházelo k větším prostestům proti okupaci Československa v Zakarpatské oblasti Ukrajiny, která byla před druhou světovou válkou součástí Československa?
Nemám informace o tom, že by právě v Zakarpatí docházelo k větším protestům než v jiných částech Ukrajiny. Vím ale, že k projevům solidarity s Československem docházelo ve všech regionech Ukrajiny. Nyní, když jsou již otevřeny archivy bezpečnostních složek, lze konstatovat, že šlo o desítky případů protestů proti srpnové okupaci Československa.

S takzvaným Pražským jarem a následnou okupací naší země hodně souvisí jméno zesnulého polistopadového prezidenta Václava Havla. V prosinci uplyne již deset let od Havlovy smrti. Je jméno prvního polistopadového prezidenta Havla na Ukrajině stále všeobecně vnímáno?
Samozřejmě. Václav Havel je na Ukrajině asi nejznámějším Čechem. Je po něm pojmenován například bulvár v Kyjevě, jeho díla jsou překládána do ukrajinštiny a dá se říci, že si ho velmi vážíme. Václav Havel podporoval Ukrajinu, podporoval demokratizaci Ukrajiny, podporoval rovněž naše eurointegrační ambice. Jeho jméno je u nás opravdu velmi známé.

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Petrovič Perebyjnis se narodil 9. listopadu 1968 v ukrajinském městě Ternopil. V roce 1992 ukončil studium na Kyjevské státní univerzitě Tarase Ševčenka a absolvoval program pro mladé diplomaty ze zemí střední a východní Evropy v nizozemském Institutu pro mezinárodní vztahy Clingendael v Haagu, v roce 1999 pak Harvardský ukrajinský bezpečnostní program na Harvardově univerzitě v USA. Dne 23. ledna 2017 byl prezidentem Ukrajiny jmenován mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v České republice. V předchozích letech (2015 – 2017) byl velvyslancem Ukrajiny v Lotyšské republice. Dříve působil rovněž  jako velvyslanec Ukrajiny ve Švédsku a v letech 2006 až 2008 byl generálním konzulem Ukrajiny v Prešově na Slovensku. Kromě mateřského jazyka ovládá češtinu, angličtinu a ruštinu. Je ženatý a má jednu dceru.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Klíčové modernizační projekty Ukrajiny pro rok 2021

Ukrajinský portál Defense Express vybral pětici nejzajímavějších zbraňových projektů ukrajinského ...

Zbraně a bezpečnost 2021: Ukrajinské zbraně na podvozcích Tatra

V těchto dnech probíhá v Kyjevě vojenská výstava Zbraně a bezpečnost 2021. Výstava potvrdila zájem ...

Západ Ukrajinu neopustí, ale ani se kvůli ní „nepřetrhne“

První písemná zmínka o Němcích na Ukrajině pochází již z 10. století. Během tohoto období začali ...

Ukrajina patří k významným obchodním partnerům ČR

Již několik let patří Ukrajina mezi dvacet nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  21:58 26.02.2022

  Navrhuji odteď až napořád, psát Rusko s malým "r" - pro Putina horší trest jak všechny sankce! :-D

  Navrhuji odteď až napořád, psát Rusko s malým "r" - pro Putina horší trest jak všechny sankce! :-D

 • SILVESTR
  19:31 26.02.2022

  Tak bychom měli na Ukrajinu poslat "Havlovu lavičku" nebo raději dvě.

  Tak bychom měli na Ukrajinu poslat "Havlovu lavičku" nebo raději dvě.

  • The Pale Emperor
   23:10 26.02.2022

   Já bych těch "laviček" poslal tolik, že by se z toho ruSSové zesrali:-)

   Já bych těch "laviček" poslal tolik, že by se z toho ruSSové zesrali:-)

 • ZDKO
  01:26 29.09.2021

  Díky za zajímavý rozhovor :-)

  Díky za zajímavý rozhovor :-)

 • infi
  11:28 16.09.2021

  Srovnavat Krym a situaci na Donbasu je trochu mimo. Tech 8 milionu lidi na Donbasu opravdu nejsou vsechno rusti vojaci a civilisti RF - a dokud to Ukrajinska vlada nepochopi, ...Zobrazit celý příspěvek

  Srovnavat Krym a situaci na Donbasu je trochu mimo. Tech 8 milionu lidi na Donbasu opravdu nejsou vsechno rusti vojaci a civilisti RF - a dokud to Ukrajinska vlada nepochopi, nebude resit jejich problemy, bude delat ze vlastne neexistuji a ke vsemu to bude to v mediich nazyvat lzi, tak tam bude obcasnka valka navzdy.

  Ale to je proste ukrajinsky (a vlastne i rusky) pristup - lhat a delat ze problem neexistuje. Zkuste se zeptat ve Lvove na pogromy, kdo je vedl a jak jsou na tom pomniky obetem.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   14:26 16.09.2021

   Vůbec tomu příspěvku nerozumím. To je jako říct že za protektorátu tu byli nejenom Němci, nacisté a příslušníci wermachtu, ale i Češi. A že jejich problémy exilová vláda z Londýna ...Zobrazit celý příspěvek

   Vůbec tomu příspěvku nerozumím.
   To je jako říct že za protektorátu tu byli nejenom Němci, nacisté a příslušníci wermachtu, ale i Češi. A že jejich problémy exilová vláda z Londýna neřešila.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    12:55 19.09.2021

    Kdyby se politici za První republiky nehadali jako pitomci, nehrotili by národovecke otázky a snažili se aspoň naoko plnit Masarykovi sliby podmiňující vznik republiky, nebyl by ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby se politici za První republiky nehadali jako pitomci, nehrotili by národovecke otázky a snažili se aspoň naoko plnit Masarykovi sliby podmiňující vznik republiky, nebyl by Henlein tak úspěšný a Mnichov by nebyl pro Hitlera taková brnkacka. To je přesnější primer, než protektorátSkrýt celý příspěvek

    • Torong
     20:47 19.09.2021

     Dobře napsáno...

     Dobře napsáno...

 • danny
  17:21 14.09.2021

  Jinak pánové, díky za zajímavou diskusi. Nasbíral jsem si osobní rekord v palcích dolů (zatím 24, doufám, že nějaké ještě přibydou). Je to taky zajímavá sociologická sonda ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak pánové, díky za zajímavou diskusi. Nasbíral jsem si osobní rekord v palcích dolů (zatím 24, doufám, že nějaké ještě přibydou). Je to taky zajímavá sociologická sonda polarizace společnosti. Losnu nebo Mažňáka? A pokud odpovíš špatně, tu máš přes držku.

  Je to vlastně stejné, jako v době naší předvolební kampaně. Stačí rozebrat z pohledu politického marketingu kampaň Pirátů a říct, že to fakt poslední tři měsíce nedělají dobře, a hned má člověk na hlavě kýbl hnoje, coby kobliha, Burešův zaprodanec a Prchalova rohožka. Zmínit, že se ukrajinská diplomacie občas chová jako slon v porcelánu, nechápe geopolitickou realitu a díky chybné feasibility study plýtvá energií na nedosažitelné cíle, člověk se okamžitě stává... , no asi bych dostal za ty výrazy ban.

  S takovou schopností vnímání reality a analýzy možností můžeme začít doufat, že nás pro naše dobro Němci nebo Poláci brzy anektují. u nich se pragmatické diskuse vedou. Jinak jsme odsouzeni... vlastně ne. Ještě máme šanci, že budeme tak nevýznamní, že vlastně nikomu nebudeme stát za problémy kolem:-DSkrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   18:55 14.09.2021

   :) Není třeba to brát tak osobně. Palec dolů, to není přes držku, to je jenom vyjádření nesouhlasu. Stesky, že "ukrajinská diplomacie se občas chová jako slon v porcelánu" mi ...Zobrazit celý příspěvek

   :) Není třeba to brát tak osobně. Palec dolů, to není přes držku, to je jenom vyjádření nesouhlasu.

   Stesky, že "ukrajinská diplomacie se občas chová jako slon v porcelánu" mi přijde jako "vězni v Osvětimi se občas dívali na dozorce málo uctivě".
   Ukrajina měla Budapešťské memorandum, několik smluv s Ruskem o uznávajících vzájemné hranice, a přesto to nestačilo, a velká část EU, ale i USA se na Ukrajinu dívají s mírným poorozuměním, a to je všechno. Postavit Nord-Stream s okupantem? Žádný problém.

   Co se týká pragmatičnosti:
   Po Mnichovu 1938 jsme se nechovali jako "slon v porcelánu", "neplýtvali jsme energií na nedosažitelné cíle", ale zachovali jsme se pragmaticky, přesně podle tvých doporučení. Výsledkem bylo 50 let totality, a následky přetrvávající ještě po 80 letech.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:51 14.09.2021

   Nevím, čemu se divíš, je obecně známo, že Krym anektovalo Rusko, je také známo, že pupeční šňůra na Donbas a Luhansk vede z Ruska, které je jednoduše agresorem a zavinilo smrt ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevím, čemu se divíš, je obecně známo, že Krym anektovalo Rusko, je také známo, že pupeční šňůra na Donbas a Luhansk vede z Ruska, které je jednoduše agresorem a zavinilo smrt zhruba 15tis. lidí. Na to není potřeba žádný soud, člověk s průměrným IQ si udělá obrázek sám. Zastávat se Ruska je nepatřičné, konec konců se zastáváš státu, který nás vede na seznamu nepřátel, zřejmě jsme jen o stupeň níž než je vyhlášení války. Nebýt v NATO a mít s nimi společnou hranici, tak už je tu jednoznačně máme na tancích.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:14 14.09.2021

   ??? Geopolicickú realitu? To znamená, že sa majú nechať olúpiť svojim susedom a ešte za to poďakovať? Nastal teraz čas revanšizmu? Budú sa v rámci revanšizmu meniť hranice, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

   ??? Geopolicickú realitu?

   To znamená, že sa majú nechať olúpiť svojim susedom a ešte za to poďakovať? Nastal teraz čas revanšizmu? Budú sa v rámci revanšizmu meniť hranice, lebo nastala nová "geopolitická realita"?

   "A není to málo, Antone Pavloviči?"Skrýt celý příspěvek

   • danny
    13:08 15.09.2021

    Vnímáním geopolitické reality by bylo například to, že se při snaze o získání podpory z EU nebudeš navážet do Německa a torpédovat německou energetickou bezpečnost. Pak se nemůžeš ...Zobrazit celý příspěvek

    Vnímáním geopolitické reality by bylo například to, že se při snaze o získání podpory z EU nebudeš navážet do Německa a torpédovat německou energetickou bezpečnost. Pak se nemůžeš divit, že tě Němci v klíčových otázkách kopnou do dolní části zad. Že budeš sledovat, co se odehrává ve Washingtonu a nebudeš po Bílém domě vyžadovat něco, co je aktuálně v přímém rozporu s americkými zájmy. O takovém realismu mluvím.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:40 17.09.2021

     Nemecká energetická bezpečnosť skončila odstavením JE. Do nohy sa kopli sami, nikoho iného ku tomu nepotrebovali.

     Nemecká energetická bezpečnosť skončila odstavením JE. Do nohy sa kopli sami, nikoho iného ku tomu nepotrebovali.

  • padre
   23:18 14.09.2021

   Takže v rámci správného chápání geopolitické reality a neplýtvání energií na nedosažitelné cíle by vlastně Ukrajina měla poděkovat Rusku ,že ji celá desetiletí ožebračovalo a nyní ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže v rámci správného chápání geopolitické reality a neplýtvání energií na nedosažitelné cíle by vlastně Ukrajina měla poděkovat Rusku ,že ji celá desetiletí ožebračovalo a nyní podporuje ozbrojenou iredentu na jejím území…?Skrýt celý příspěvek

 • Clibanarius
  08:51 14.09.2021

  Pan velvyslanec by se měl smířit s tím , že Ukrajina má perspektivu vstupu do EU a NATO nejdříve za 20-30 let, možná nikdy. Kvůli Polsku a Rumunsku a jejich milionům ...Zobrazit celý příspěvek

  Pan velvyslanec by se měl smířit s tím , že Ukrajina má perspektivu vstupu do EU a NATO nejdříve za 20-30 let, možná nikdy. Kvůli Polsku a Rumunsku a jejich milionům gastarabeiterům odešla z EU Velká Británie. K oboustranné škodě. Ve střední Evropě se o tom samozřejmě moc nemluví svým způsobem je to tabu. Kdo by odešel kdyby byla přijmuta Ukrajina se svým průměrným platem 500 EUR do EU? Německo? Francie? Přijmutí Ukrajiny si nikdo soudný nemůže přát.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:08 14.09.2021

   tak státy EU jsou už dnes v mnoha oborech závislé na pracovnících z UA. Bránit se levnější pracovní síle v oborech, kde domácí nechtějí pracovat, je hloupost. Na levnějších ...Zobrazit celý příspěvek

   tak státy EU jsou už dnes v mnoha oborech závislé na pracovnících z UA. Bránit se levnější pracovní síle v oborech, kde domácí nechtějí pracovat, je hloupost. Na levnějších vstupech vzniká bohatství lidí, firem i států. Proto jsou levné výrobky a suroviny z Číny, stejně jako levná pracovní síla, zdrojem i našeho bohatství, paradoxně je zvykem se na obojí dívat skrz prsty a mudrovat, že si to vyrobíme u nás a že si zaměstnáme naše lidi. Obojí je hrozná hloupost. Mimochodem máme asi 250tis nezaměstnaných, ale asi 300tis. volných pracovních míst a dalších možná pár stovek tisíc pracovních míst, se kterými ani firmy nevyrukují na trh, protože ví, že stejně nikoho neseženou. V zásadě ale souhlasím, že přijetí UA do NATO není blízké, protože jak známo Rusku se podařilo udělat zamrzlý vojenský konflikt, který je překážkou.Skrýt celý příspěvek

   • Clibanarius
    09:40 14.09.2021

    Ale ano makroekonomicky to možná dává smysl ale obyvatelstvo (myslím to EU, v Německu a Francii), její nálady a volební preference se neřídí ekonomickou teorií. EU má teď mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale ano makroekonomicky to možná dává smysl ale obyvatelstvo (myslím to EU, v Německu a Francii), její nálady a volební preference se neřídí ekonomickou teorií. EU má teď mnoho problémů, které z pohledu pana velvyslance a Ukrajiny a jejich vlastních problémů se možná jeví jako nicotné. Pro budoucnost EU jsou ale klíčové - EU je na prahu nové definice svojí existence, green deal, supervelmocenský nástup Číny a vztahy s USA, Turecko a sever Afriky - to je jen část agendy se kterou se budeme potýkat v njebližších 5-10 letech - a teď ještě zbídačená 40 milionová UKrajina?Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:24 14.09.2021

     Ukrajina není zbídačená, resp. samozřejmě po penězích volá vše, na co se podíváte, ale je to příležitost pro investice, které se tam už dějí. Důležitý je trend, který je zcela ...Zobrazit celý příspěvek

     Ukrajina není zbídačená, resp. samozřejmě po penězích volá vše, na co se podíváte, ale je to příležitost pro investice, které se tam už dějí. Důležitý je trend, který je zcela zřetelně pozitivní, chtějí se zlepšovat a jsou kupředu. Dělají tam slušné skoky, např. silnice, dříve obvyklý tankodrom, udělali slušný pokrok v opravách, vozový park se dost obměnil, žigulík už je celkem vzácnost. Zboží samozřejmě dostupné jako u nás, staví se, pracuje se, nezaměstnanost není, lidi chybějí stejně jako u nás. Hledat partu zedníků je stejný problém jako u nás, ceny mezd rostou.
     Politicky vědí, kdo je nepřítel, armáda je už zcela jiná, než ta z roku 2013, kdy neměla žádný motiv pro existenci.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      10:56 14.09.2021

      Jura99: V něčem souhlasím, ale část věcí, co píšeš, vnímáš příliš optimisticky. Např.: zahraniční investice tam prakticky netečou. Ve srovnání se saturovanou ČR je to 5 x méně. To ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: V něčem souhlasím, ale část věcí, co píšeš, vnímáš příliš optimisticky. Např.: zahraniční investice tam prakticky netečou. Ve srovnání se saturovanou ČR je to 5 x méně. To je na 40 mio zemi před transformací ekonomiky zoufale málo. A to ještě ty peníze, co tam tečou, jsou velmi spekulativní, než investiční. Ano, nezaměstnanost je malá. Ale když se podíváš na další čísla, tak je to hlavně tak nízkou podporou v nezaměstnanosti, že se většina nezaměstnaných neregistruje. Stejně tak jako podstatná část pracujících jede v šedé ekonomice.
      největší makroekonomický problém Ukrajiny je ale to, jak ji drancujeme demograficky. Pokud z nějaké země vytáhneš 50% práceschopného obyvatelstva makat do zahraničí, tak je to pomalá smrt. Pak tam samozřejmě chybí i ti zedníci. My dovozem lékařů, techniků, pracovníků do zemědělství, a nevím čeho ještě bereme Ukrajině podstatnou část šance se ze současné situace vyhrabat.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaK
  20:16 13.09.2021

  Dobrý večer pánové, tato a další diskuze o Ukrajině slouží jako lakmusový papírek veřejného mínění. Jsem rád, že naše společnost již více méně dozrála. A převládají názory ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý večer pánové,
  tato a další diskuze o Ukrajině slouží jako lakmusový papírek veřejného mínění. Jsem rád, že naše společnost již více méně dozrála. A převládají názory generací, již tolik nepoznamané bývalou ideologií. Konečně vyhrává svoboda nad jistotou. Přeju Ukrajině krásnou budoucnost.Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  15:58 13.09.2021

  Jak dlouho byl Krym součástí Ukrajinské SSR a jak se mu to stalo, když se většina jeho obyvatel byli Rusové ?

  Jak dlouho byl Krym součástí Ukrajinské SSR a jak se mu to stalo, když se většina jeho obyvatel byli Rusové ?

  • Jura99
   16:08 13.09.2021

   Přes 500 let byl ve sféře Tatarů, součástí Ruska byl 171let (1783-1954), součástí Ukrajiny je 67 let (od roku 1954 dodnes), toho času je nelegálně anektovaný Ruskem. Kvůli etnické ...Zobrazit celý příspěvek

   Přes 500 let byl ve sféře Tatarů, součástí Ruska byl 171let (1783-1954), součástí Ukrajiny je 67 let (od roku 1954 dodnes), toho času je nelegálně anektovaný Ruskem. Kvůli etnické čistce Krym může mít nemalý podíl ruskojazyčného obyvatelstva.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   16:29 13.09.2021

   Je úplně jedno jak dlouho byl Krym součástí čeho. Od roku 1991 je součástí Ukrajiny a Rusko takto Ukrajinu uznalo jako svrchovaný stát. Navíc se ještě zavázalo jeho suverenitu ...Zobrazit celý příspěvek

   Je úplně jedno jak dlouho byl Krym součástí čeho. Od roku 1991 je součástí Ukrajiny a Rusko takto Ukrajinu uznalo jako svrchovaný stát. Navíc se ještě zavázalo jeho suverenitu garantovat výměnou za odevzdání jaderných zbraní, které na území Ukrajiny zbyly z dob SSSR. Ale možna by jsme se měli podívat na status východního Pruska. Königberg patřil velmi dlouho Německu...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:06 16.09.2021

    Ještě bychom se mohli otočit na tom, že Kralovec byl založen na počest Přemysla Otakara II a chtít to také:-)

    Ještě bychom se mohli otočit na tom, že Kralovec byl založen na počest Přemysla Otakara II a chtít to také:-)

  • ruleta
   16:31 13.09.2021

   Dle te rude posahane logiky mel Hitler pravdu. Ceskoslovensko nebo Ceska Republika vlastne nemohou byt samostatne a ani nemaji na to pravo. Alespon zapracujte na poradne ...Zobrazit celý příspěvek

   Dle te rude posahane logiky mel Hitler pravdu. Ceskoslovensko nebo Ceska Republika vlastne nemohou byt samostatne a ani nemaji na to pravo. Alespon zapracujte na poradne argumentaci.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   17:02 13.09.2021

   Proč takhle silně nekřičíte o návrat Kladska k ČR?

   Proč takhle silně nekřičíte o návrat Kladska k ČR?

   • GlobeElement
    18:32 13.09.2021

    Protože jako Rus neví, co je Kladsko.

    Protože jako Rus neví, co je Kladsko.

    • padre
     20:12 13.09.2021

     Přímo v městě Kladsko je pochován Arnošt z Pardubic a díky tomu ,že církev má větší setrvačnost ,tak přes všechny historické kotrmelce organizačně patřila kladská provincie pod až ...Zobrazit celý příspěvek

     Přímo v městě Kladsko je pochován Arnošt z Pardubic a díky tomu ,že církev má větší setrvačnost ,tak přes všechny historické kotrmelce organizačně patřila kladská provincie pod až do roku 1962 pod pražské arcibiskupství …Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:37 14.09.2021

      Když už jsme zabředli do tohoto OT, tak celá oblast Kladska je moc hezká. Pískovcové skály, lázeňská města, radost pohledět. Ale při vzniku ČSR dali naši politici přednost ...Zobrazit celý příspěvek

      Když už jsme zabředli do tohoto OT, tak celá oblast Kladska je moc hezká. Pískovcové skály, lázeňská města, radost pohledět.
      Ale při vzniku ČSR dali naši politici přednost Karvinsku s uhlím a železnicí. Takže se Poláky osídlené Karvinsko ocitlo v ČSR a historicky české Kladsko v Polsku.
      Když se dneska podíváte, jak to vypadá v Bohumíně a jak v lázeňských městech Kladska, napadne vás, jestli ti naši dědové neudělali blbost.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:07 14.09.2021

      Globe: omyl, Kladsko bylo v Nemecku. Karvinsko logicky pripadlo CSR jako kontinuita hranic kralovstvi.

      Globe: omyl, Kladsko bylo v Nemecku. Karvinsko logicky pripadlo CSR jako kontinuita hranic kralovstvi.

     • Torong
      14:38 14.09.2021

      GlobeElement: Z tehdejšího pohledu to chyba nebyla. Trať Bohumín-Košice byla strategická, no a uhlí taky. Jura99 To ale Beneše s Masarykem nijak netrápilo. Hlučínsko bylo taky ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement:
      Z tehdejšího pohledu to chyba nebyla. Trať Bohumín-Košice byla strategická, no a uhlí taky.
      Jura99
      To ale Beneše s Masarykem nijak netrápilo. Hlučínsko bylo taky Německé. Poslali tam vojsko, a ono to vyšlo. Oficiální důvod bylo českojazyčné obyvatelstvo. V podstatě udělali totéž co Polsko na Téšínsku...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:54 14.09.2021

      Kladsko bylo v Prusku až po prohrané rakousko-pruské válce v 18. století. Po 2. světové válce byli z oblasti vysídleni Němci i Češi a spor s Polskem byl na nátlak SSSR ukončen až v ...Zobrazit celý příspěvek

      Kladsko bylo v Prusku až po prohrané rakousko-pruské válce v 18. století. Po 2. světové válce byli z oblasti vysídleni Němci i Češi a spor s Polskem byl na nátlak SSSR ukončen až v roce 1958.

      A po I. světové válce se nejednalo o obnovu království, ale o vznik zcela nových států na základě práva národů na sebeurčení. V oblasti Karvinska byli převažujícím etnikem Poláci, ono i historicky zde bylo Těšínské knížectví, byť jakožto součást zemí koruny české, kde vládli Piastovci (ti vymřeli až za Habsburků) a následně toto území ovládlo Prusko.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:41 14.09.2021

      GlobeElement: právo na sebeurčení hrálo roli pro samotný vznik státu, ale východiskem pro stanovení hranice byly historické hranice Českého království, což bylo nepochybně logické ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: právo na sebeurčení hrálo roli pro samotný vznik státu, ale východiskem pro stanovení hranice byly historické hranice Českého království, což bylo nepochybně logické a rozhodně ale nebylo pravdou, že by se respektovalo právo na sebeurčení např. Němců. ČSR měla navíc požadavky na Vitorazsko, Valticko, Hlubčicko, Hlučínsko a Kladsko. Přiznána byla pouze část a konkrétně Hlubčicko a Kladsko bylo komplikováno jednáním o nové hranici mezi Německem a Polskem. Dokud se mezi nimi neurčila hranice, asi byl pro jednající problém vnášet tam ještě požadavky třetí strany.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      23:45 14.09.2021

      Město Kladsko i s celým výběžkem v polovině května 1945 obsadily revoluční gardisté z Náchoda.(známí z románu Zbabělci).Něco si tam samozřejmě od německého a zčásti i českého ...Zobrazit celý příspěvek

      Město Kladsko i s celým výběžkem v polovině května 1945 obsadily revoluční gardisté z Náchoda.(známí z románu Zbabělci).Něco si tam samozřejmě od německého a zčásti i českého obyvatelstva nakradli a zhruba po týdnu je Rudá armáda dost nevybíravě hnala zpátky za hranice.Na podzim 1945 byly podél severní hranice od Trutnova po Opavu kolem celého kladského výběžku rozestaveny jednotky 1 čs samostatné tankové brigády v SSSR a 1 armádního sboru proti případnému útoku z Polska. A jak upřímně řekl jeden z československých financů ,kteří se v květnu 1945 na výzvu v rozhlase vrátili do služby v okolí Kralického Sněžníku:,,k novému roku 1947 zde už není žádný Němec,hraniční kameny z roku 1938 naštěstí nebyly Němci odstraněny a tam kde sídlili toho roku Prušàci ,jsou nyní bratrští Poláci,kteří si s nimi ovšem v mnohém nezadají….,, :-))Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:16 15.09.2021

      Jura - no a to byl právě ten dvojí metr, argumentovat v případě Čech (a částečně Moravy) historickými hranicemi a v případě Slovenska a zakarpatské Rusi právem národa na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura - no a to byl právě ten dvojí metr, argumentovat v případě Čech (a částečně Moravy) historickými hranicemi a v případě Slovenska a zakarpatské Rusi právem národa na sebeurčení.
      Reálně byly k ČSR připojeny oblasti, které se nedaly obhájit ani historicky, ani národnostně. A to nejen na Slovensku, ale i třeba Valtice a další. Vrátilo se to jako bumerang o dvacet let později.

      Poučení - národy nemají právo na sebeurčení, historické nároky se nepočítají (už proto, že si každý posune tu historickou hranici tam, kde je to pro něj výhodné) a jediné, co platí, je mezinárodní uznání hranic a voják s flintou u hraničního kamene.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:10 15.09.2021

      GlobeElement: velký problém tam nevidím, Češi a Slováci si prosadili právo na stát na základě principu sebeurčení, ale hranice toho státu se odvíjely jednak podle hranic ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: velký problém tam nevidím, Češi a Slováci si prosadili právo na stát na základě principu sebeurčení, ale hranice toho státu se odvíjely jednak podle hranic historických a jednak se stanovily jednáním. Stanovit hranice na bázi sebeurčení příliš dobře nejde, to by muselo proběhnout referendum, sčítání lidu atp., tam se nebylo čeho chytit. Historická hranice je naprosto přirozené východisko. Žádný bumerang se nevrátil, ČSR se stala obětí agrese Německa jako řada dalších států, vč. Francie, té se také vrátil nějaký bumerang třeba Alsasko ? To asi těžko. Rovněž není vůbec jisté, že by se čeští Němci postavili proti republice, dezertovali atp. Ti naopak v poměrně velkém počtu nastoupili během mobilizace, utekli obyvatelé hraničních obcí, což není překvapení utéct z frontové oblasti. Lidi jsou prostě manipulovatelní a mohou se později divit, k čemu se nechali zneužít.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:04 15.09.2021

      Jura - problém ČS hranic byl v tom, že byly určeny pomocí síly a to ještě k tomu ne síly naší, ale síly Francie. Kdyby to bylo všechno, ještě by to nemuselo mít tragické následky, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura - problém ČS hranic byl v tom, že byly určeny pomocí síly a to ještě k tomu ne síly naší, ale síly Francie. Kdyby to bylo všechno, ještě by to nemuselo mít tragické následky, jenomže ČSR byla definována jako stát národa československého a jen tento národ byl přímo v ústavě brán jako národ státotvorný. Tím bylo jiným národům, především samozřejmě Němcům a Maďarům jasně řečeno, že ČSR není jejich stát. Pak bylo velice snadné použít princip práva národa na sebeurčení proti ČSR a na základě tohoto práva požadovat odtržení území většinově osídlených jiným národem, než byl národ československý.
      Když píšeš, že hranice byly určeny jednáním je nutno dodat, že jednáním čs. delegace s Francií a USA, nikoli se sousedními státy, kterých se to bezprostředně týkalo. To je jako kdyby o Krymu jednalo Rusko s Německem a ne s Ukrajinou.

      Francii se samozřejmě jako bumerang vrátila její agrese z roku 1924, známá jako rúrská krize, kdy si chtěla vynutit platby reparací ze zbídačeného Německa okupací porúří, což vedlo až ke známé německé hyperinflaci. Pokud mohla použít armádu Francie proti Německu, proč by se stejně nemohlo chovat Německo vůči Francii?Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   15:03 14.09.2021

   Jak dlouho byla Ukrajinská SSR součástí SSSR?

   Jak dlouho byla Ukrajinská SSR součástí SSSR?

 • danny
  15:17 13.09.2021

  Pan velvyslanec by si měl trošku srovnat, co vlastně chce. Pokud tvrdí, že konflikt na Donbasu je Ruská okupace a že země je ve válce s Ruskem, diskvalifikuje tím Ukrajinu z ...Zobrazit celý příspěvek

  Pan velvyslanec by si měl trošku srovnat, co vlastně chce. Pokud tvrdí, že konflikt na Donbasu je Ruská okupace a že země je ve válce s Ruskem, diskvalifikuje tím Ukrajinu z deklarovaného zájmu o vstup do EU a NATO. Říká tím totiž, že jeho země není schopna zajistit suverenitu a územní celistvost. Kontrola vnější hranice je základní podmínkou vůbec pro zahájení jednání.
  Válečný konflikt pak také Ukrajina už pár let zapomíná nahlásit ICAO, což jí jednou může dost komplikovat situaci, až přijde na řešení odškodného za MH-17.

  Další drobnou komplikací je fakt, že EU, USA, OBSE, OSN sice odsoudily anexi Krymu, ale co se týče Donbasu, zcela respektují platformy Normadského formátu a Minských dohod. Ty však za jediné strany konfliktu označují Ukrajinu a separatistické republiky. Rusko je zde označeno za neutrálního garanta plnění mírových dohod.

  Ukrajina od r. 2014 plýtvá energií a prostředky na PR, podporu sympatizujících skupin, spoustu různých žalob k mezinárodním institucím, pořádáním chlebíčkových párty jako Krymská platforma. Ostudně však zanedbává poctivou práci na sbírání důkazů, vytváření právních expertíz, aplikaci mezinárodního práva tak, aby jasně prokázala, že konflikt na Východě je internacionálního charakteru a Rusko je jeho hlavním aktérem a převládající hybnou silou.

  Všechny dosavadní kauzy u Mezinárodního trestního soudu, Mezinárodního soudního dvora, Evropského soudu pro lidská práva nebo podle Úmluvy OSN UNCLOS k rozhodnutí nepotřebují vyřešit otázku, zda je Rusko stranou konfliktu, natož aby řešily míru vlivu na separatistické republiky. Domácí zákonodárná aktivita, která cílí na vlastenecky naladěné publikum a občas přílišný aktivismus občanské společnosti a často i části diplomatického sboru, bohužel, šanci na prokázání těchto skutečností značně eroduje (to nemluvím o tom, že by posuzování trvalo nejméně deset let). Hlavně se ale jedná o neefektivní plýtvání kapacitami. Bez vyřešení základních otázek je to jen takové poštěkávání za plotem, ale bez valného výsledku.

  Nicméně velmi oceňuji, že si pan velvyslanec Perebyjnis konečně vyměnil fotografii na Twitterovém profilu. Tak fotka Pražského hradu, na které nahradil prezidentskou standardu ukrajinskou vlajkou byla otřesné diplomatické faux pas.

  https://www.atlanticcouncil.or... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:30 13.09.2021

   bože to jsou s..čky.

   bože to jsou s..čky.

   • danny
    17:47 13.09.2021

    Juro, to hodnotíš ten přiložený článek z Atlantic council? Nebo jsi nepochopil, o čem tam chlapci píšou?

    Juro, to hodnotíš ten přiložený článek z Atlantic council? Nebo jsi nepochopil, o čem tam chlapci píšou?

    • Jura99
     18:59 13.09.2021

     Rusko si pravidelně z mezinárodních rozhodnutí nic nedělá, hlásí, že ruské zákony jsou nade vše a v různých organizacích, kterých je členem, vetuje usnesení, která mu nevyhovují. ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko si pravidelně z mezinárodních rozhodnutí nic nedělá, hlásí, že ruské zákony jsou nade vše a v různých organizacích, kterých je členem, vetuje usnesení, která mu nevyhovují. Nedává smysl se s nimi vůbec o něčem bavit, ať se starají o chod té své velké benzínové pumpy, dokud zákazníci o služby stojí. V jiných věcech je dobré Rusko prostě ignorovat.Skrýt celý příspěvek

     • Clibanarius
      08:39 14.09.2021

      Takto se ale chovají všechny velmoci. Stačí se podívat jak asertivně až agresivně prosazují svoje zájmy USA nebo Čína. USA vůbec si mezinárodní právo a smlouvy vykládají podle ...Zobrazit celý příspěvek

      Takto se ale chovají všechny velmoci. Stačí se podívat jak asertivně až agresivně prosazují svoje zájmy USA nebo Čína. USA vůbec si mezinárodní právo a smlouvy vykládají podle svého v řdě případů bez ohledu na spojence o světové veřejnosti nemluvě. Stačí pár příkladů z nedavné minulostí - ukončení dohody o otevřeném nebi, Afghanistán, klimatická dohoda. Dovedete si představit jaké reakce by mělo ruské oznámení o neúčasti na klimatické dohodě nebo o ukončení spolupráce o otevřeném nebi? Přesně ten typ vřískotu že zaostalé , agresivní Rusko nic nerespektuje..apod...apod. Když to samé v reálu udělájí USA - Evropa vč ČR a Polska akorát drží hubuSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:11 14.09.2021

      rozdíl je v tom, že v USA se demokraticky volí vedení státu. Jeden prezident řekne, že toho a toho se nezúčastní, ale druhý prezident za 4 roky to třeba změní. V Rusku mají rádi ...Zobrazit celý příspěvek

      rozdíl je v tom, že v USA se demokraticky volí vedení státu. Jeden prezident řekne, že toho a toho se nezúčastní, ale druhý prezident za 4 roky to třeba změní. V Rusku mají rádi totalitu a žádné změny na čele státu ani v politice neprovádějí.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:29 14.09.2021

      Ahoj Grughu/Krabate. Opět demagogie. Odstoupit od smlouvy (otevřené nebe) nebo se ke smlouvě nepřipojit (klimatické dohody) je něco naprosto jiného než smlouvu porušit (Budapešťské ...Zobrazit celý příspěvek

      Ahoj Grughu/Krabate. Opět demagogie. Odstoupit od smlouvy (otevřené nebe) nebo se ke smlouvě nepřipojit (klimatické dohody) je něco naprosto jiného než smlouvu porušit (Budapešťské memorandum). Mimochodem Rusko vystupuje z Otevřeného nebe také...Skrýt celý příspěvek

     • danny
      10:46 14.09.2021

      To není pravda. I Rusku lepí z důsledků některých verdiktů. A i když si oficiálně neposype hlavu popelem, přistoupí na nějakou formu vyrovnání, byť navenek povede silné kecy. ...Zobrazit celý příspěvek

      To není pravda. I Rusku lepí z důsledků některých verdiktů. A i když si oficiálně neposype hlavu popelem, přistoupí na nějakou formu vyrovnání, byť navenek povede silné kecy. Krásným příkladem, jak to funguje, byl např. americký sestřel íránského letadla. Právníci a diplomaté Teheránu odvedli exkluzivní práci, takže G. Bush sice prohlásil, že Amerika se nikdy neomlouvá, ale pak nabídli mimosoudní odškodnění.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:45 14.09.2021

      danny, a jaké odškodnění nabídlo Rusko sestřel MH17? Za sestřel KAL 007?

      Tvůj příklad ukazuje, že právo ctí USA, i když se jim třeba nechce. Rusko? Ani omylem.

      danny, a jaké odškodnění nabídlo Rusko sestřel MH17? Za sestřel KAL 007?

      Tvůj příklad ukazuje, že právo ctí USA, i když se jim třeba nechce. Rusko? Ani omylem.

     • Ján Paliga
      22:38 14.09.2021

      @ Clibanarus "Takto se ale chovají všechny velmoci." Keď sa iní chovajú infantilne, ešte to neznamená, že sa RF má správať rovnako.... Veď tvrdia, že sú iní ako ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Clibanarus

      "Takto se ale chovají všechny velmoci."

      Keď sa iní chovajú infantilne, ešte to neznamená, že sa RF má správať rovnako.... Veď tvrdia, že sú iní ako ostatní....

      "....nebo o ukončení spolupráce o otevřeném nebi."
      No a keď si už začal s touto témou, vieš o tom, že RF kládla polená pod nohy pri dodržiavaní zmluvy, napríklad zníženie dĺžky letu ponad oblasť Kráľovca, alebo zvýšenie výšky letu nad oblasťou Moskvy, to všetko v rozpore s dohodou? A potom tu takí ako ty vykrikujú, že niekto od bezzubej dohody odstúpi.... Dohodnuté pravidlá sa majú plniť.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     17:03 14.09.2021

     Globe Element: nemůžeš porovnávat případ jednoznačného narušení vzdušného prostoru (více jak hodina a cca 400 km) v horké zóně studené války v případě KAL 007 a dosud neukončené ...Zobrazit celý příspěvek

     Globe Element: nemůžeš porovnávat případ jednoznačného narušení vzdušného prostoru (více jak hodina a cca 400 km) v horké zóně studené války v případě KAL 007 a dosud neukončené vyšetřování MH17, nebo v té době jasně vyšetřený let IR655, kde se navíc velmi jasně prokázalo, že Vincennes operoval v teritoriálních vodách Íránu.
     V případě KAL 007 navíc padly pravomocné verdikty, soud v Tokiu odsoudil KAL k vyplacení odškodného čtyřem Japoncům, kteří v letadle zahynuli https://archiv.hn.cz/c1-921419...
     a následně dalším osobám:
     https://www.latimes.com/archiv...
     https://www.deseret.com/1996/5... Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:19 15.09.2021

      Jasně, že můžu. To íránské letadlo bylo sestřeleno během probíhající války tankerů, kdy byl americký torpédoborec skutečně napaden iránskými letadly, kdežto KAL007 bylo jasně ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, že můžu. To íránské letadlo bylo sestřeleno během probíhající války tankerů, kdy byl americký torpédoborec skutečně napaden iránskými letadly, kdežto KAL007 bylo jasně identifikované dopravní letadlo bez jakéhokoliv akutního rizika pro jakýkoliv ruský prostředek.

      Jak že se SSSR, potažmo Rusko, za tuhle jasnou vraždu omluvilo?Skrýt celý příspěvek

     • danny
      01:57 16.09.2021

      Promiň Globe, ale úplně jednoduše neříkáš pravdu. Buď záměrně zkresluješ, nebo o zmíněných událostech nemáš kompletní informace. K útoku na IR 655 došlo sice poblíž zóny konfliktu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Promiň Globe, ale úplně jednoduše neříkáš pravdu. Buď záměrně zkresluješ, nebo o zmíněných událostech nemáš kompletní informace. K útoku na IR 655 došlo sice poblíž zóny konfliktu, nikoli přímo v ní. Na Vickennes žádná letadla neútočila. Kapitán měl pouze informace, že by k nějakému útoku mohlo dojít a velmi proaktivně se zapojil do přetlačování s Íránskými rychlými čluny, které by mohly ohrožovat fregatu amerického námořnictva. Při této poněkud aktivisticky pojaté akci se Vickennnes dostal více než 4 míle do Íránských teritoriálních vod. Navíc oficiálně nebyl Írán a USA ve válce, USA zajišťovali pouze ochranu civilních plavidel (tedy jen Saddámových tankerů).
      Okolnosti sestřelu letu KAL007 také popisuje bezpočet dokumentů. Nicméně jediné soudní výroky, které v dané tragédii padly, jednoznačně konstatují jako viníka aerolinie, které trestuhodně podcenily bezpečnost a poslaly letadlo do horké zóny v situaci, kdy věděli, že je celá oblast intenzivně monitorována špionážními letadly a že je zde vysoké riziko záměny. Rozsudky nabyly právní moci, a KAL platila bez keců. Nevím, co chceš řešit. Můžeme si povídat o morální odpovědnosti, to jo.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:40 16.09.2021

      danny, Vincennes sice nebyl napaden, ale jiné lodě ano a kapitán Vinceness se bál, že je na něj podniknut útok. Ano, byla to tragická chyba, podrobně je to popsáno třeba na ...Zobrazit celý příspěvek

      danny, Vincennes sice nebyl napaden, ale jiné lodě ano a kapitán Vinceness se bál, že je na něj podniknut útok. Ano, byla to tragická chyba, podrobně je to popsáno třeba na technetu, zahynulo hodně naprosto nevinných lidí, to všechno je fakt - ale USA svou chybu uznaly. Sice nebyly oficiálně s Iránem ve válce, ale v reálu válka probíhala, to snad nepopřeš. Kapitán Vinceness si skutečně myslel, že se jedná o útočící stíhačku, nevěděl, že je to Airbus.

      KAL007 na nikoho neútočil a Rusové si to ani nemysleli. Věděli bezpečně, že se jedná o Boeing. Věděli s naprostou jistotou, že to letadlo sestřelili, pilot dostal přímý rozkaz, opakovaně, přestože hlásil, co vidí (!). SSSR od KAL007 naprosto nic nehrozilo, letadlo již opouštělo sovětský vzdušný prostor.
      Aerolinky, potažmo piloti Boeingu, se provinili vstupem do sovětského vzdušného prostoru, ale za to není trest smrti. Neprovinili se sestřelením letadla, to udělali Rusové, přesně se ví, kdo.

      A co udělal SSSR? Přiznal se? Omluvil se? Odškodnil pozůstalé, jako to udělaly USA¨? Ani náhodou.

      Sorry, ale hájíš ruské vrahy. Mohu se jen domýšlet, proč.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:17 16.09.2021

      Jenom krátce k letu KAL 007. Zatím tuším nikdo nezmínil přítomnost letounu RC-135 radiotechnického průzkumu,které určitou dobu sledovalo korejský letoun. Dále narušení vzdušného ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenom krátce k letu KAL 007.
      Zatím tuším nikdo nezmínil přítomnost letounu RC-135 radiotechnického průzkumu,které určitou dobu sledovalo korejský letoun.
      Dále narušení vzdušného prostoru korelovalo s přeletem špionážní družice Ferret D.
      Zřejmě šlo o pokus zaktivovat nově postavený radarový systém a zjistit jeho parametry.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      23:07 16.09.2021

      I kdyby se jednalo o pokus ,,rozsvítít a přečíst ,, sovětskou PVO v oblasti Kamčatky,Přímoří a možná i hlouběji do vnitrozemí ,(jako že ne,tak nebezpečnou akci by nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

      I kdyby se jednalo o pokus ,,rozsvítít a přečíst ,, sovětskou PVO v oblasti Kamčatky,Přímoří a možná i hlouběji do vnitrozemí ,(jako že ne,tak nebezpečnou akci by nikdo neschválil),,tak to na faktu ,ze se jednalo o zločin Sovětského svazu nic nemění.Už při budování systému se mělo s podobnou situaci počítat a jistě se nacvičovaly varianty s podobným ,když ne stejným průběhem. Tak jako tak ,,zastavení letu KAL 007,, jak sestřel komentovala sovětská propaganda byla jen sprostá hromadná vražda .Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:42 17.09.2021

      Pořád nevidím ten doklad původního tvrzení, že Rusko respektuje mezinárodní soudy.

      Pořád nevidím ten doklad původního tvrzení, že Rusko respektuje mezinárodní soudy.

     • Tesil
      18:32 17.09.2021

      Největší chyby se dopustil kapitán sestřeleného letounu.Zkušený pilot tuto trasu absolvoval několikrát a přesto se odchýlil o stovky kilometrů.Nad citlivou oblast. Internet je plný ...Zobrazit celý příspěvek

      Největší chyby se dopustil kapitán sestřeleného letounu.Zkušený pilot tuto trasu absolvoval několikrát a přesto se odchýlil o stovky kilometrů.Nad citlivou oblast.
      Internet je plný informací co fungovalo,nefungovalo,fungovalo špatně nebo zda výstražná střelba byla vedena střelami se stopovkou atd.
      Takže to my nevyřešíme.Přesto byl sestřel za určitých okolností ospraveditelný.
      Možná je zajímavá informace,že KAL prováděla servis amerických vrtulníků ze základen v Jižní Koreji.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      20:15 17.09.2021

      Tesil, prosím o tu informaci, která potvrdí, že SSSR či Rusko respektuje mezinárodní právo a mezinárodní soud.

      Tesil, prosím o tu informaci, která potvrdí, že SSSR či Rusko respektuje mezinárodní právo a mezinárodní soud.

     • Tesil
      20:43 17.09.2021

      Se omlouvám,ale nechápu jak se to vztahuje k mým komentářům.

      Se omlouvám,ale nechápu jak se to vztahuje k mým komentářům.

     • Ján Paliga
      00:07 18.09.2021

      @ Danny "Nicméně jediné soudní výroky, které v dané tragédii padly, jednoznačně konstatují jako viníka aerolinie, které trestuhodně podcenily bezpečnost a poslaly letadlo do horké ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Danny

      "Nicméně jediné soudní výroky, které v dané tragédii padly, jednoznačně konstatují jako viníka aerolinie, které trestuhodně podcenily bezpečnost a poslaly letadlo do horké zóny v situaci, kdy věděli, že je celá oblast intenzivně monitorována špionážními letadly a že je zde vysoké riziko záměny."

      Si si skutočne istý, že v aerolíniách nemali riadiaci všetkých 5 pokope a poslali naschvál lietadlo niekam inam?
      Potom si prečítaj články Radka Panchartka "Na palubě je 269 lidí a všichni zemřou. Korejský Boeing 747 bude sestřelen" a "Přestaňte si s ním hrát! Sestřelte ho! Jak umíral let KAL 007".

      Tu je podstatná udalosť:
      "Z přepisu je zřejmé, že pilot Su-15 viděl rozsvícená světla i blikající antikolizní majáčky. Později vypověděl, že si byl vědom, že jde o Boeing 747, protože viděl dvě řady světel. Jiný civilní letoun v té době neměl dvě paluby. O typu letounu velitelské stanoviště neinformoval, protože se na to neptali a všichni byli pod časovým tlakem. Generál Kornukov pobízel své podřízené k vyšší aktivitě. "Skrýt celý příspěvek

     • padre
      07:12 18.09.2021

      to tesil Sestřel civilního letounu KAL 007 byl neospravedlnitelná hromadná vražda civilních osob ,akt státního terorismu ze strany SSSR.Ty ostatni řeči okolo to je jen taková ...Zobrazit celý příspěvek

      to tesil Sestřel civilního letounu KAL 007 byl neospravedlnitelná hromadná vražda civilních osob ,akt státního terorismu ze strany SSSR.Ty ostatni řeči okolo to je jen taková omáčka pro rozmělnění diskuse a pokus o zbavení se viny.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      09:49 18.09.2021

      Máš pravdu,ten letoun tam neměl co pohledávat.
      To ostatní je omáčka.

      Máš pravdu,ten letoun tam neměl co pohledávat.
      To ostatní je omáčka.

     • padre
      21:31 18.09.2021

      to tesil. Jak je zřejmé ,už jste s argumenty ve prospěch vrahů ze sovětského politbyra v koncích..:-)

      to tesil. Jak je zřejmé ,už jste s argumenty ve prospěch vrahů ze sovětského politbyra v koncích..:-)

     • Ján Paliga
      21:49 18.09.2021

      @ Tesil "Máš pravdu,ten letoun tam neměl co pohledávat." Tesil zabudol, že sa jednalo o dobu kamennú navigácie..... Ale zaujímavé, že v dnešnej modernej dobe nekričíš pri ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Tesil

      "Máš pravdu,ten letoun tam neměl co pohledávat."

      Tesil zabudol, že sa jednalo o dobu kamennú navigácie..... Ale zaujímavé, že v dnešnej modernej dobe nekričíš pri cielenom narušovaní hraníc svojich susedných krajín vojenskými lietadlami Severnej Ázie. A nekričíš ani pri úmyselnom križovaní civilných lietadiel vojenskými lietadlami Severnej Ázie, alebo pri iných incidentoch tejto krajiny na civilnej letovej prevádzke.... A tvrdiť, že nemajú navigačné prístroje pri existencii systémov GPS, Galileo, Beidou alebo Glonass, to sa hádam neodvážiš..... či?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      22:20 18.09.2021

      Naopak v koncích jsi ty.Vůbec nebereš v úvahu argumenty, které jsem uvedl. Samozřejmě navigační schopnosti byly dostatečné. To je jen něčí hloupý výkřik. Osipovič v r.1998 uvedl, ...Zobrazit celý příspěvek

      Naopak v koncích jsi ty.Vůbec nebereš v úvahu argumenty, které jsem uvedl.
      Samozřejmě navigační schopnosti byly dostatečné.
      To je jen něčí hloupý výkřik.
      Osipovič v r.1998 uvedl, že viděl dvě řady oken tím se měl odlišit civilní letoun od špionážního.
      To je stejné jako když někdo řekne, že ho v r.1983 znásilnil farář, skautský vedoucí nebo režisér.
      Chyba je jednoznačně na straně velmi zkušeného kapitána letu 007.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:42 19.09.2021

      Proč obhajuješ vrahy Tesile?

      Proč obhajuješ vrahy Tesile?

     • danny
      13:04 19.09.2021

      Globe element: jedine mezinárodní soudy, které k letu KAL007 proběhly, odsoudily aerolinky. Ty věděly, jak hořká zóna to je, že poblíž Sověti pořádají citlivé střelby a že v ...Zobrazit celý příspěvek

      Globe element: jedine mezinárodní soudy, které k letu KAL007 proběhly, odsoudily aerolinky. Ty věděly, jak hořká zóna to je, že poblíž Sověti pořádají citlivé střelby a že v oblasti létají americká špionážní letadla. Přesto zanedbaly vše co šlo a jejich letoun se dostal 400 km do nepřátelského vzdušného prostoru.
      Já osobně odsuzují střílení po jakýchkoli civilních letadlech, ale mezinárodní soud rozhodl jinak.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      16:00 19.09.2021

      Ano vzhledem k tomu ,že snad byli vojenští stíhací piloti dálněvychodní PVO VVS Sovětskeho svazu vysokoškolsky vzdělaní a vycvičení odborníci a nikoli ožralí mužici někde z ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano vzhledem k tomu ,že snad byli vojenští stíhací piloti dálněvychodní PVO VVS Sovětskeho svazu vysokoškolsky vzdělaní a vycvičení odborníci a nikoli ožralí mužici někde z novisibirské gubernie tak předpokládám ,že stihač rozpoznal typ letounu už podle počtu motorů a charakteristické siluety(když nepočítám ty dvě řady osvětlenych oken a rozsvicená poziční světla včetně osvícené směrovky) A jestli vystřelil výstražnou dávku ,tak siluetu musel rozpoznat.Dále se mi nezdá ,že by nevěděl s kterými civilními letadly by se v té oblasti případně mohli
      setkat. Prostě sprostá hromadná vražda ,,ukázka celého shnilého sovětského komunistickeho systému založeného na lhaní,lhaní a zase lhaní a všivárnách.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      17:30 19.09.2021

      Silueta lehce zaměnitelná s RC 135, které se nacházelo v oblasti, poziční světla lze určitě vypínat a zapínat a na osvětlená okna si zasahující pilot vzpomněl až při rozhovoru pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Silueta lehce zaměnitelná s RC 135, které se nacházelo v oblasti, poziční světla lze určitě vypínat a zapínat a na osvětlená okna si zasahující pilot vzpomněl až při rozhovoru pro CNN.
      A teď si najdi chyby,kterých se dopustila posádka KAL 007.Zdrojů je dost můžeš si vybrat.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      20:13 19.09.2021

      SSSR samozřejmě věděl, že se dopustil hromadné vraždy, proto popřel, že by vůbec proti tomu letounu startovaly stíhačky a tvrdil, že letadlo odletělo. Lži, jako vždy. Debata byla ...Zobrazit celý příspěvek

      SSSR samozřejmě věděl, že se dopustil hromadné vraždy, proto popřel, že by vůbec proti tomu letounu startovaly stíhačky a tvrdil, že letadlo odletělo. Lži, jako vždy.

      Debata byla o respektování mezinárodních soudů ze strany SSSR a Ruska a jediný závěr je, že jak SSSR tak Rusko mezinárodní soudy ignoruje a své zločiny popírá.

      A ruští trolové, kteří zde hledají důvody, proč SSSR sestřelil civilní letadlo by si měli uvědomit, že ať k tomu ruské bolševiky vedlo cokoliv, dopustili se vraždy, to letadlo nebylo špionážní, ovšem odmítli přiznat svou odpovědnost a odmítli jakkoliv odškodnit pozůstalé.

      Rusko jakožto předtím SSSR je zločinecký stát nerespektující nic, než sílu.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:50 19.09.2021

      Proč obhajuješ vrahy Tesile?

      Proč obhajuješ vrahy Tesile?

     • Ján Paliga
      23:19 19.09.2021

      @ Tesilko "Naopak v koncích jsi ty.Vůbec nebereš v úvahu argumenty, které jsem uvedl." Skutočne neberiem? Si si istý? V koncoch určite nie som, tak si tvoje fakty pekne ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Tesilko

      "Naopak v koncích jsi ty.Vůbec nebereš v úvahu argumenty, které jsem uvedl."

      Skutočne neberiem? Si si istý? V koncoch určite nie som, tak si tvoje fakty pekne rozoberme.

      "Největší chyby se dopustil kapitán sestřeleného letounu.Zkušený pilot tuto trasu absolvoval několikrát a přesto se odchýlil o stovky kilometrů.Nad citlivou oblast."
      Už som písal, že vtedy bola navigačná doba kamenná. Družicový navigačný systém pre civilné lietadlá neexistoval. Kapitán sa samozrejme chyby dopustil, ako mnohí pred ním a mnohí po ňom. Ale tá chyba nebola dôvodom na to, aby ho Severná Ázia zostrelila. kapitán netušil, kde sa dostal, tvoja "citlivá oblasť" je irelevantná. On tam určite nechcel letieť.

      "Internet je plný informací co fungovalo,nefungovalo,fungovalo špatně nebo zda výstražná střelba byla vedena střelami se stopovkou atd."
      Tu významne ignoruješ realitu v prospech obhajoby ZSSR.
      ZSSR bolo zakladajúcou krajinou ICAO a podieľalo sa určite na operačných postupoch pri narušení vzdušného priestoru. Tak ak mal stíhač vykonať varovnú streľbu pred lietadlom strelivom so stopovkou, a ZSSR to neurobilo, tak na vine je ZSSR. Ak mal lietadlo predletieť a vizuálne ukazovať dohodnuté štandardné manévre a ZSSR to nespravilo, tak na vine je len ZSSR. A to, že netankovali lietadlá, aby im piloti neutiekli z "raja", to je tiež len a len problém Severnej Ázie.

      "Přesto byl sestřel za určitých okolností ospraveditelný."
      Tie okolnosti ale nenastali. ZSSR neurobilo nič, aby lietadlo kontaktovali dohodnutými postupmi.

      "Možná je zajímavá informace,že KAL prováděla servis amerických vrtulníků ze základen v Jižní Koreji."
      A? Ako to súvisí s civilným letom a nedodržaním medzinárodných pravidiel? Snažíš sa odvrátiť tému na niečo iné?

      "Zatím tuším nikdo nezmínil přítomnost letounu RC-135 radiotechnického průzkumu,které určitou dobu sledovalo korejský letoun."
      Akože nie? V článkoch Radka Panchartka sa to rozoberá. RC určite letel v medzinárodnom vzdušnom priestore, poukazovať na RC je teda irelevantné, keďže priestor 2x!!!!!!! narušil len let KAL.

      "Dále narušení vzdušného prostoru korelovalo s přeletem špionážní družice Ferret D."
      A? Čo to má spoločné s letom KAL? Nič.

      "Zřejmě šlo o pokus zaktivovat nově postavený radarový systém a zjistit jeho parametry."
      Radarový systém bol "jaksi-taksi" po búrke poškodený. Nebolo teda čo zisťovať. Nič, čo by sa bežne nerobilo aj bez narušenia priestoru. Je to len výhovorka.

      "Samozřejmě navigační schopnosti byly dostatečné."
      Dostatočné, ako dostatočné. Určite nie. Pilot spravil chybu pri nastavovaní a následok sa prejavil veľkou odchýlkou. Tej vravíš, že bola "dostatočne presná"?

      "To je jen něčí hloupý výkřik."
      Možné to je, ale ja to určite nie som.

      "Chyba je jednoznačně na straně velmi zkušeného kapitána letu 007."
      V skutočnosti je to zreťazenie viacerých chýb, ale tie najpodstatnejšie chyby boli vykonané neadekvátnym vyzývaním na zostrel a stlačením spúšte ..... Porušenie medzinárodných pravidiel ICAO pri narušiteľoch priestoru je viac ako evidentné.....Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   15:33 13.09.2021

   Tak pokud vím, tak nad Ukrajinou se létá jako nad válečnou zónou. Úprava spočívala ve výšce letu. Pouze jaksi nikdo nepočítal s tím, že Rusko dá separatistům k dispozici na hraní ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak pokud vím, tak nad Ukrajinou se létá jako nad válečnou zónou. Úprava spočívala ve výšce letu. Pouze jaksi nikdo nepočítal s tím, že Rusko dá separatistům k dispozici na hraní BUK. A co se týká Ruska... KAŽDÝ ví, že na Ukrajině bojují pravidelná Ruská vojska, jenom to nikdo nechce říct nahlas, protože by to znamenalo, že se s tím musí něco dělat. A to se nikomu nechce...Skrýt celý příspěvek

   • danny
    16:13 13.09.2021

    Oficiálně jsou aktivity ukrajinské armády na východě označovány za antiteroristickou operaci. To, že KAŽDÝ ví, že Lojza krade, je k ničemu. Pokud má přestat krást (tzn. např. díky ...Zobrazit celý příspěvek

    Oficiálně jsou aktivity ukrajinské armády na východě označovány za antiteroristickou operaci. To, že KAŽDÝ ví, že Lojza krade, je k ničemu. Pokud má přestat krást (tzn. např. díky tomu, že je na čas uklizen do nápravného zařízení), musí proběhnout standardní shromažďování důkazů a následnému podání žaloby. Vše ostatní jsou plané hospodské plky.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     16:32 13.09.2021

     Na Ukrajině jsou zdokumentované ruské tanky, prostředky REB a mnoho další techniky. Když konkrétní techniku používají jen Rusové, tak jednoduše zamalovat vlajku nestačí.

     Na Ukrajině jsou zdokumentované ruské tanky, prostředky REB a mnoho další techniky. Když konkrétní techniku používají jen Rusové, tak jednoduše zamalovat vlajku nestačí.

     • danny
      17:46 13.09.2021

      Scotty: ale to já nezpochybňuji. Jen říkám, že pokud se Ukrajina chce někam dostat, tak se má vykašlat na čeření vody a soustředit se na mezinárodní odsouzení Ruska jako agresora. ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: ale to já nezpochybňuji. Jen říkám, že pokud se Ukrajina chce někam dostat, tak se má vykašlat na čeření vody a soustředit se na mezinárodní odsouzení Ruska jako agresora. A k tomu přiložit neprůstřelné důkazy pro mezinárodní soud. Místo toho čeří vodu, což vyvolává ohromné sympatie občanské společnosti, ale je to plýtvání energií.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     16:33 13.09.2021

     Jak také jinak nazvat neoznačené ruské vojáky a jejích místní pomahače často z řad místního podsvětí?

     Jak také jinak nazvat neoznačené ruské vojáky a jejích místní pomahače často z řad místního podsvětí?

     • danny
      17:04 14.09.2021

      Jak je nazveš, je snad jedno, ne? Poradci, kontraktoři, žoldáci, zelení mužíčci? Žádné novum na Západě ani na Východě.

      Jak je nazveš, je snad jedno, ne? Poradci, kontraktoři, žoldáci, zelení mužíčci? Žádné novum na Západě ani na Východě.

     • Nesher
      20:46 14.09.2021

      Už zase biješ černochy? Jinak otázka zněla proč protiteroristická operace. A odpověď zní, proto že tam operují ruští teroristé. Že se ti to nelíbí není můj problém. Ale je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Už zase biješ černochy? Jinak otázka zněla proč protiteroristická operace. A odpověď zní, proto že tam operují ruští teroristé. Že se ti to nelíbí není můj problém. Ale je to fakt.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      13:08 19.09.2021

      Nesher: pokud tam operují ruští teroristé, tu to nazývas a deklarujes jako ATO, tak jsi za blbce, pokud brečíš, že to někdo jiný nenazývá válkou. Je to jako bys podal podnět k ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: pokud tam operují ruští teroristé, tu to nazývas a deklarujes jako ATO, tak jsi za blbce, pokud brečíš, že to někdo jiný nenazývá válkou. Je to jako bys podal podnět k prošetření přestupku a pak si stěžoval, že pachatel nebyl odsouzen za trestný čin.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:00 19.09.2021

      Danny: To, že válku na Ukrajině Evrooské státy nenazývají válkou je jejich zbabělost a pohodlnost. Stejná jako v 30 letech 20 století, kdy taky věděli co jsou Hitler s Musollinim ...Zobrazit celý příspěvek

      Danny:
      To, že válku na Ukrajině Evrooské státy nenazývají válkou je jejich zbabělost a pohodlnost. Stejná jako v 30 letech 20 století, kdy taky věděli co jsou Hitler s Musollinim zač...Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     16:34 13.09.2021

     Ano, je to zbabělé, ale je to tak. Ony ty důzay, že "Lojza krade" jsou, jenže každý má strach, že by ho Lojza mohl praštit a to by ho mohlo bolet. Takže se radši tváří, že se nic ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, je to zbabělé, ale je to tak. Ony ty důzay, že "Lojza krade" jsou, jenže každý má strach, že by ho Lojza mohl praštit a to by ho mohlo bolet. Takže se radši tváří, že se nic neděje a doufá, že Lojza nebude krást u něho. Ve stejné situaci byla Habeš, nebo i ČSR.Skrýt celý příspěvek

  • Tango23
   15:52 13.09.2021

   ...travalo mi asi 10 sekund, nez jsem na internetu nasel plne zneni Minskych dohod. Oznacit Rusko za "neutrálního garanta plnění mírových dohod" je naprosta fabulace.... takova ...Zobrazit celý příspěvek

   ...travalo mi asi 10 sekund, nez jsem na internetu nasel plne zneni Minskych dohod. Oznacit Rusko za "neutrálního garanta plnění mírových dohod" je naprosta fabulace.... takova formulace v textu samozrejme neni uvedena, stejne tak jako u jednoitlivych podpisu...
   ___
   The Trilateral Contact Group, consisting of representatives of Ukraine, the Russian Federation and
   the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE).
   ...
   The Trilateral Contact Group on joint steps aimed at the implementation of the Peace
   Plan of the President of Ukraine, P. Poroshenko, and the initiatives
   of the President of the Russian Federation, V. Putin
   ...
   Participants of the Trilateral Contact Group:
   (Signed) Heidi Tagliavini,
   Ambassador
   (Signed) L. D. Kuchma,
   Second President of Ukraine
   (Signed) M. Y. Zurabov,
   Ambassador of the Russian Federation to Ukraine
   (Signed) A. W. Zakharchenko
   (Signed) I. W. Plotnitski
   _____

   Co z toho danny mas ? Rekni ?

   Co se tyka OSN, tak samozrejme RF schazuje jakoukoliv resoluci deklarace odsuzujici nasili a protipravni jednani spachane RF svym pravem veto, ktere se ji dostalo v dusledku nastupnictvi po SSSR.... a je vcelku usmevne, kdyz RF v nekterych svych dalsich jednanich rozporuje legitimitu jednani ustavnich cinitelu SSSR, protoze tim defakto zpochybnuje i vyhody vyplyvajici z takoveho nastupnictvi....

   ...takze danny zpatky pro noticky..Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:43 13.09.2021

    Super Tango. To jsem rád, že sis to našel. Tak teď si ještě přečti text, a najdi si strany konfliktu.

    Super Tango. To jsem rád, že sis to našel. Tak teď si ještě přečti text, a najdi si strany konfliktu.

  • padre
   20:38 13.09.2021

   Cha,cha,cha…danny to jsou informace přímo z dezinformační sekce FSB,ne? :-)

   Cha,cha,cha…danny to jsou informace přímo z dezinformační sekce FSB,ne? :-)

   • danny
    10:39 14.09.2021

    Ne padre. To jsou informace založené např. na studiích expertů z Atlantic council. Tedy lidí, kteří toho pro podporu Ukrajiny dělají fakt hodně. Jen je štve, jak Ukrajinští ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne padre. To jsou informace založené např. na studiích expertů z Atlantic council. Tedy lidí, kteří toho pro podporu Ukrajiny dělají fakt hodně. Jen je štve, jak Ukrajinští představitelé svým diletantismem, kamarádíčkováním a občas přílišným zápalem jejich práci kazí.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:29 13.09.2021

   Odškodné za MH17 nech platia tí, ktorí poslali Buk z kurskej brigády PVO aj s osádkou na územie susedného štátu a nechali to pritom nakrúcať miestnym obyvateľstvom.... A rovnako ...Zobrazit celý příspěvek

   Odškodné za MH17 nech platia tí, ktorí poslali Buk z kurskej brigády PVO aj s osádkou na územie susedného štátu a nechali to pritom nakrúcať miestnym obyvateľstvom.... A rovnako geroji z obsluhy, ktorí si nevedeli vykonať identifikáciu cieľa, zhodnotiť parametre letu cieľa a jeho priamu trajektóriu vo výške, v ktorej nelietali vojenské lietadlá Ukrajiny.... Holt, asi svrbeli prsty, tak to odskákali desiatky detí.... a ani zato sa neboli schopní ospravedlniť.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    10:41 14.09.2021

    Jasně Jano. Takhle můžeme mudrovat u piva. Uvidíme, jak se k tomu postaví soudy, které budou řešit "míru odpovědnosti a zavinění" jednotlivých aktérů.

    Jasně Jano. Takhle můžeme mudrovat u piva. Uvidíme, jak se k tomu postaví soudy, které budou řešit "míru odpovědnosti a zavinění" jednotlivých aktérů.

    • GlobeElement
     13:46 14.09.2021

     To by napřed musela mít nějaká autorita možnost přitáhnout k soudu podezřelé.

     To by napřed musela mít nějaká autorita možnost přitáhnout k soudu podezřelé.

     • danny
      17:07 14.09.2021

      GE: víš dobře, že nemluvím o trestně-právní rovině. Nějakej čudla, kterej zmáčknul knoflík, může zajímat čtenáře Blesku. K soudu nemusíš tahat nikoho. Jakmile se pojede relevantní ...Zobrazit celý příspěvek

      GE: víš dobře, že nemluvím o trestně-právní rovině. Nějakej čudla, kterej zmáčknul knoflík, může zajímat čtenáře Blesku. K soudu nemusíš tahat nikoho. Jakmile se pojede relevantní soudní proces, a ne píarko pro krmení veřejnosti, tak tam za ruskou stranu naběhnou nejlepší právníci, co zaplatí. To je takový lakmusový papírek, že o něco jde.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:48 14.09.2021

      Soudní proces probíhá nyní v Nizozemsku, ale ti nejlepší právníci že Severní Asie nikde

      Soudní proces probíhá nyní v Nizozemsku, ale ti nejlepší právníci že Severní Asie nikde

     • GlobeElement
      07:42 16.09.2021

      Nejen čudla, ale ani jeho nadřízení s žádnému soudu nepřijdou a Rusko neposkytne naprosto žádné informace. nelze provést výslechy, nelze provést zkoumání podkladů, které má Rusko.

      Nejen čudla, ale ani jeho nadřízení s žádnému soudu nepřijdou a Rusko neposkytne naprosto žádné informace. nelze provést výslechy, nelze provést zkoumání podkladů, které má Rusko.

    • Ján Paliga
     22:44 14.09.2021

     Daníčku, Daníčku...... Vsjo jásno - ten, kto stlačil spúšť, ten je jednoznačne vinný za zmarené životy..... A nezabudni, oni sa tým pochválili celému svetu, geroji.....

     Daníčku, Daníčku...... Vsjo jásno - ten, kto stlačil spúšť, ten je jednoznačne vinný za zmarené životy..... A nezabudni, oni sa tým pochválili celému svetu, geroji.....

 • Kamil
  13:27 13.09.2021

  Václav Havel patřil v průběhu tzv. Pražského jara k výrazným osobnostem nekomunistického křídla podporovatelů reforem. V březnu 1968 se například připojil k otevřenému dopisu asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Václav Havel patřil v průběhu tzv. Pražského jara k výrazným osobnostem nekomunistického křídla podporovatelů reforem. V březnu 1968 se například připojil k otevřenému dopisu asi sto padesáti spisovatelů a kulturních pracovníků, adresovanému ÚV KSČ. V dubnu stejného roku se stal předsedou Kruhu nezávislých spisovatelů a v časopise Literární listy zveřejnil text, v němž požadoval ukončení mocenského monopolu KSČ a zavedení systému více politických stran. Na podzim 1968 se Havel stal členem ústředního výboru Svazu československých spisovatelů, kde zůstal až do rozpuštění této organizace v roce 1970. Je moc dobře, že se pan Chalupa v rozhovoru ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise na Václava Havla zeptal. Náš pozdější prezident Havel se totiž v roce 1968 velmi angažoval ve prospěch svobody a demokracie..Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   16:30 13.09.2021

   Prominentní disident s ochrankou od StB, kterému komunista Čalfa zajistil podporu komunistického parlamentu při volbě prezidenta. To si ti Ukrajinci nemohli vybrat třeba Járu ...Zobrazit celý příspěvek

   Prominentní disident s ochrankou od StB, kterému komunista Čalfa zajistil podporu komunistického parlamentu při volbě prezidenta.
   To si ti Ukrajinci nemohli vybrat třeba Járu Cimrmana?Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    16:38 13.09.2021

    A Soroš. Soroš ho platil! Nezapomeň na Soroše!

    A Soroš. Soroš ho platil! Nezapomeň na Soroše!

   • Nesher
    16:44 13.09.2021

    Koukám leningradští dorazili na směnu.

    Koukám leningradští dorazili na směnu.

   • Tesil
    19:51 13.09.2021

    Soroše si strč za klobouk.
    Raději napiš co z toho není pravda.
    To už bude horší,viď.

    Soroše si strč za klobouk.
    Raději napiš co z toho není pravda.
    To už bude horší,viď.

    • padre
     20:44 13.09.2021

     Z toho co jste tady nazvracel o Václavu Havlovi není pravda vůbec nic,všechno to jsou fabulace lidí ,kteří mu nesahají ani po kotníky.O Václavu Havlovi můžeme říct jedno…byl to ...Zobrazit celý příspěvek

     Z toho co jste tady nazvracel o Václavu Havlovi není pravda vůbec nic,všechno to jsou fabulace lidí ,kteří mu nesahají ani po kotníky.O Václavu Havlovi můžeme říct jedno…byl to dobrej chlap,vizionář a slušný člověk….a to není zrovna málo…Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      07:23 14.09.2021

      No vidím, že vzdělávací systém a média odvedly dobrou práci.
      Tady je veškerá snaha marná.

      No vidím, že vzdělávací systém a média odvedly dobrou práci.
      Tady je veškerá snaha marná.

     • padre
      08:25 14.09.2021

      Myslíte vzdělávací systém a média za socíku..?:-)

      Myslíte vzdělávací systém a média za socíku..?:-)

     • Torong
      08:34 14.09.2021

      Jistě Tesile, tvá snaha lhát je tady marná.

      Jistě Tesile, tvá snaha lhát je tady marná.

     • Klimesov
      09:22 14.09.2021

      Tesil A smím se zeptat odkud čerpáte informace vy? Jste snad nějaký renomovaný historik, který dostal grand na historický výzkum života Václava Havla a nyní o tom píšete odbornou ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      A smím se zeptat odkud čerpáte informace vy?
      Jste snad nějaký renomovaný historik, který dostal grand na historický výzkum života Václava Havla a nyní o tom píšete odbornou literaturu i se zdroji?
      Nebo jste to co jste napsal vyčetl někde v mediích, popřípadě vám někdo řekl svůj názor? :-)Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      14:07 14.09.2021

      Pokud jsi nespadl z Marsu nepotřebuješ být historikem.
      Nebo snad Havla nezvolil komunistický parlament?A nedojednával vše Čalfa?

      Pokud jsi nespadl z Marsu nepotřebuješ být historikem.
      Nebo snad Havla nezvolil komunistický parlament?A nedojednával vše Čalfa?

     • Klimesov
      06:41 15.09.2021

      Tesil. A kdo ho jiný měl zvolit v době, kdy tu byl jen komunistický parlament? Marťani? Krabí lidi? Nebo jak si představujete, že se předává moc ve státě, či nějakém státním ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil.
      A kdo ho jiný měl zvolit v době, kdy tu byl jen komunistický parlament? Marťani? Krabí lidi? Nebo jak si představujete, že se předává moc ve státě, či nějakém státním útvaru? Že bývalé vlády se vypaří během 10. sekund a pak nastane vláda lidu? :D :D :D
      A právě proto, by člověk potřeboval mít aspoň nějaké elementární znalosti historie, a měl by na taková témata provádět historický výzkum, aby nedocházelo k tomu co předvádíte vy a různí populisté. Vytrhávání historických faktů z kontextu a jejich prezentace k obrazu svému. Nejčastěji samozřejmě politickému obrazu :-)Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:28 16.09.2021

      Tak toto so mnou zamávalo. Okolo Havla sa spravil kult osobnosti. Ak je len tretina pravdy čo o ňom napísali disidenti Cibulka a Wolf, tak to bol pekný notorik a vychcánek. Okrem ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak toto so mnou zamávalo. Okolo Havla sa spravil kult osobnosti. Ak je len tretina pravdy čo o ňom napísali disidenti Cibulka a Wolf, tak to bol pekný notorik a vychcánek. Okrem toho dokázateľne adoroval za odpustenie Sudetským Nemcom za príkoria. Už len za to dávam pred Havlom ukazovák dolu.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      17:41 16.09.2021

      to pjaro. Tak pravě za to já dávám Havlovi palec nahoru… nikomu nelezl do zadku a měl vlastní názor který prosazoval i za cenu ztráty vlastní popularity….ale takoví chlapi a ...Zobrazit celý příspěvek

      to pjaro. Tak pravě za to já dávám Havlovi palec nahoru… nikomu nelezl do zadku a měl vlastní názor který prosazoval i za cenu ztráty vlastní popularity….ale takoví chlapi a politici se dnes už nerodí…Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      05:36 17.09.2021

      "Tak pravě za to já dávám Havlovi palec nahoru… nikomu nelezl do zadku a měl vlastní názor který prosazoval i za cenu ztráty vlastní popularity….ale takoví chlapi a politici se ...Zobrazit celý příspěvek

      "Tak pravě za to já dávám Havlovi palec nahoru… nikomu nelezl do zadku a měl vlastní názor který prosazoval i za cenu ztráty vlastní popularity….ale takoví chlapi a politici se dnes už nerodí…"
      To je presne ten kult osobnosti o ktorom píšem. Navonok sa Havel prejavoval slušne a mal istú vznešenosť. Ako prezident však konal často opačne. Jeho reči o pravde a láske sa ukázali byť pokrytecké.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:47 17.09.2021

      I když jistě existují lidé, kteří si z Havla udělali ikonu, kult Havla neexistuje. Havel nebyl politik a proto dělal i nepopulární věci (viz jeho kritika vyhnání československých ...Zobrazit celý příspěvek

      I když jistě existují lidé, kteří si z Havla udělali ikonu, kult Havla neexistuje. Havel nebyl politik a proto dělal i nepopulární věci (viz jeho kritika vyhnání československých Němců). Pokud by mělo být v pořádku vyhnání Němců, měli by být podle stejné logiky vyhnáni i Slováci.

      Havlova mnohdy naivní snaha o spravedlnost padni komu padni (a občas bez ohledu na důsledky) mu moc příznivců nepřivedla.
      A vyčítat Havlovi alkoholismus je při pohledu na to, co sedí na hradě dneska, chucpe jak prase. Havel možná pil, ale na veřejnosti se nikdy opilý neproducíroval. Jedná se opět o snahu očernit nějakou osobu pomocí nějakých osobnostních vad, když už ji nelze kritizovat na politické počiny.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     08:03 15.09.2021

     Ty elementární znalosti historie ti právě chybí. Tak ti musím připomenout ostudnou volbu,kdy musel být legálně zvolený poslanec eskortován na služebnu policie jen proto,aby mohl ...Zobrazit celý příspěvek

     Ty elementární znalosti historie ti právě chybí.
     Tak ti musím připomenout ostudnou volbu,kdy musel být legálně zvolený poslanec eskortován na služebnu policie jen proto,aby mohl být Havel opět zvolen.A to tím nejtěsnějším poměrem.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:45 15.09.2021

      Ano mně chybí, proto vy píšete v neurčitých frázích a neúplné informace. :D :D :D Jméno onoho poslance jste nenapsal, danou volbu a její datum kdy měla probíhat jste nenapsal, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano mně chybí, proto vy píšete v neurčitých frázích a neúplné informace. :D :D :D Jméno onoho poslance jste nenapsal, danou volbu a její datum kdy měla probíhat jste nenapsal, přesný výsledek hlasování jste nenapsal. A své zdroje? Tak jako v prvním příspěvku jste také nepředal.
      Takže vlastně jste nenapsal nic.

      Nicméně nejspíš jste měl na mysli situaci z volby prezidenta v roce 1998.
      Tahle volba Václava Havla jako prezidenta, neměla nic společného s volbou v roce 1989 a tudíž neměla nic společného s tím, že Havla zvolili komunisti, tak jak se nám snažíte nalhat.
      Volba prezidenta v roce 1998, probíhaly v době nestabilní politiky, kdy padla vláda Václava Klause, který byl ze strany Václava Havla kritizován, takže také to nemělo nic společného s komunisty jak se nám tu snažíte nalhat.
      Další kandidáti na prezidenta byly v té době Stanisla Fišer (KSČM) a Miroslav Sládek (SPR–RSČ), kupodivu obě strany v té době byly velkými kritiky Václava Havla, takže znovu tohle nemá nic společného s tím, že Václava Havla zvolili komunisti jak se nám tu snažíte nalhat.
      Miroslav Sládek nebyl vzat do vazby na popud Havla, ale ze strany tehdejších státních orgánů a volbu mu zakázali poslanci a senátoři z obou komor. Také řádně zvolení. Jestli to bylo správně nebo ne, o tom rozhodl Ústavní soud.
      Takže přestaňte nám zde lhát a vytrhávat informace z kontextu. Stačí napsat jednoduše, že Václava Havla nemáte rád a byl by klid. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:49 15.09.2021

      ps.: Dále z prvního kola do druhého se dostal pouze Václav Havel. Oba další kandidáti neměli šanci v prvním kole dostat se do druhého. Nezvolení Václava Havla v druhém kole by bylo ...Zobrazit celý příspěvek

      ps.: Dále z prvního kola do druhého se dostal pouze Václav Havel. Oba další kandidáti neměli šanci v prvním kole dostat se do druhého. Nezvolení Václava Havla v druhém kole by bylo jen zbytečné protahování dané volby. Konkurenta v té době jednoduše neměl :)
      Ale i tak tohle nic nemělo společné s tím, že ho zvolili komunisti jak se nám tu snažíte nalhat.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:56 15.09.2021

      Klimesov:
      Samozřejmě, že ten další komentář nemá souvislost s tím prvním. Ten první mu nevyšel, tak zkouší jiný. Třeba se dočkáme třetího?

      Klimesov:
      Samozřejmě, že ten další komentář nemá souvislost s tím prvním. Ten první mu nevyšel, tak zkouší jiný. Třeba se dočkáme třetího?

     • Tesil
      12:05 15.09.2021

      Já chápu, že uctívači falešné modly si nechtějí připustit, že by charakterní člověk s tak vysokým morálním kreditem,velký humanista atd. jakým byl Havel se nechal zvolit ...Zobrazit celý příspěvek

      Já chápu, že uctívači falešné modly si nechtějí připustit, že by charakterní člověk s tak vysokým morálním kreditem,velký humanista atd. jakým byl Havel se nechal zvolit komunisty.
      Jednoduše mohl kandidaturu za těchto okolností odmítnout.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:53 15.09.2021

      Odmítnout kandidaturu? V roce 1989? Nechat post prezidenta KSČ? To by bylo jako odmítnout listopadovou revoluci. Právě zvolení Havla prezidentem bylo symbolickým potvrzením toho, ...Zobrazit celý příspěvek

      Odmítnout kandidaturu? V roce 1989? Nechat post prezidenta KSČ? To by bylo jako odmítnout listopadovou revoluci.
      Právě zvolení Havla prezidentem bylo symbolickým potvrzením toho, že revoluce zvítězila.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      13:52 15.09.2021

      Jedná se o naprosté morální selhání toho člověka.
      Měl kandidovat po parlamentních volbách.
      Stejně by byl jediný kandidát,takže by volně navázal na praktiky minulého režimu.

      Jedná se o naprosté morální selhání toho člověka.
      Měl kandidovat po parlamentních volbách.
      Stejně by byl jediný kandidát,takže by volně navázal na praktiky minulého režimu.

     • Tesil
      13:59 15.09.2021

      Torong Ke druhému komentáři. Není běžné aby při volbě prezidenta byli poslanci vyvádění ze sálu. Jde hlavně o princip.Podobný přístup by jsi v jiném případě odsoudil.To, že šlo o ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Ke druhému komentáři.
      Není běžné aby při volbě prezidenta byli poslanci vyvádění ze sálu.
      Jde hlavně o princip.Podobný přístup by jsi v jiném případě odsoudil.To, že šlo o druhé kolo není důležité, president nemusel být ani tak zvolen.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      15:21 15.09.2021

      Tesil napsal: "Měl kandidovat po parlamentních volbách." Tys tu dobu nezažil, že? Evidentně nechápeš o co tenkrát šlo. Lidi nevěřili režimu, a opravdu nechtěli čekat do ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil napsal: "Měl kandidovat po parlamentních volbách."

      Tys tu dobu nezažil, že? Evidentně nechápeš o co tenkrát šlo.

      Lidi nevěřili režimu, a opravdu nechtěli čekat do parlamentních voleb a určitě nevěřili komunistům že by nějaké svobodné volby připravili. Lidi chtěli okamžité hmatatelné výsledky.
      Pokud by se Havel nestal prezidentem a nevznikla Čalfova vláda, lidi by prostě zůstali v ulicích a navíc by se rozjela generální stávka.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:52 15.09.2021

      Ano, Havla zvolil prezidentem parlament ovládaný KSČ. Byl to důkaz kapitulace komunistů, odevzdání moci opozici. Odmítnout to by mohl jen debil, zvolením Havla poté, co byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, Havla zvolil prezidentem parlament ovládaný KSČ. Byl to důkaz kapitulace komunistů, odevzdání moci opozici. Odmítnout to by mohl jen debil, zvolením Havla poté, co byla jmenována nová, ještě pořád polokomunistická vláda, přišla KSČ o zbytek formální moci.

      Druhá zmiňovaná volba, kdy byl zatčen Sládek, byla skutečně nedůstojná. Jenomže to už nebylo Československo, nýbrž jen Česká republika a nejednalo se o komunistický parlament.
      Nedůstojnost volby byl ovšem důsledkem špatně napsaných zákonů, kdy volba prezidenta byla podle stejného principu, jako schvalování zákona a tedy byl zapotřebí nadpoloviční počet hlasů (nebyl zvolen člověk s nejvíce získanými hlasy, musel jich mít víc než 50%). Stejný zákon mohl v roce 2008 vést k tomu, že by Česká republika měla prezidenty dva, protože spolu s Klausem kandidoval i Švejnar a mohlo se stát, že by oba kandidáti dostali více než 50% hlasů (hlasovalo se ne kdo je pro prvního a kdo pro druhého, ale u každého zvlášť kdo je pro, proti a kdo se zdržel - nic nebránilo být nejdřív pro jednoho a pak pro druhého).

      Ale to už je úplně jiná otázka a z mého úhlu pohledu i jiný Havel. V roce 1989 jednoduše komunisti uznali prohru a jak byli zvyklí zvedli v PS hnáty jak jim nařídil UV.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:25 15.09.2021

      Ty dvě volby spojil nějaký matla,já ne. Tehdejší prezident mohl vyhlásit termín voleb a komunisti by byli mimo,takto stejně ve vládě byli. Proto si můžeme položit legitimní otázku ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty dvě volby spojil nějaký matla,já ne.
      Tehdejší prezident mohl vyhlásit termín voleb a komunisti by byli mimo,takto stejně ve vládě byli.
      Proto si můžeme položit legitimní otázku co vyjednavači v čele s Čalfou komunistům naslibovali.
      Vzhledem k minimu potrestaných pohlavárů lze spekulovat i tímto směrem.
      A je pravda, že mluvit o volbě při jednom kandidátovi zní divně.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      21:23 15.09.2021

      @Tesil

      Myslím, že já a Torong jsme situaci v roce 1989 vysvětlili dostatečně srozumitelně

      @Tesil

      Myslím, že já a Torong jsme situaci v roce 1989 vysvětlili dostatečně srozumitelně

     • Tesil
      08:55 16.09.2021

      Vysvětlili jste leda velký kulový. Tím, že se nechal zvolit komunisty vyslal jasný signál:v této zemi lze předem domluvit i volbu prezidenta.Podle toho také vypadala celá ...Zobrazit celý příspěvek

      Vysvětlili jste leda velký kulový.
      Tím, že se nechal zvolit komunisty vyslal jasný signál:v této zemi lze předem domluvit i volbu prezidenta.Podle toho také vypadala celá devadesátá léta.Ale to si asi nepamatuješ.Nebo nechceš.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:21 16.09.2021

      V "téhle zemi" byly možné mnohem horší věci, jako například okupaci nazvat bratrskou pomocí a pronásledovat všechny kdo s okupací nesouhlasí.

      V "téhle zemi" byly možné mnohem horší věci, jako například okupaci nazvat bratrskou pomocí a pronásledovat všechny kdo s okupací nesouhlasí.

     • GlobeElement
      08:49 17.09.2021

      Jistěže se volba prezidenta parlamentem domlouvá předem, jako každé hlasování, co je na tom divného či zavrženíhodného? Stejně jako se domlouvá předem volba všech ústavních ...Zobrazit celý příspěvek

      Jistěže se volba prezidenta parlamentem domlouvá předem, jako každé hlasování, co je na tom divného či zavrženíhodného? Stejně jako se domlouvá předem volba všech ústavních činitelů.
      Co to je za argument?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:45 17.09.2021

      To nemyslíš vážně,možnost volby znamená možnost výběru. Je normální,že strany vyberou kandidáty o z nich volbou vzejde vítěz. Ty popisuješ šaškárnu a ne svobodné,demokratické ...Zobrazit celý příspěvek

      To nemyslíš vážně,možnost volby znamená možnost výběru.
      Je normální,že strany vyberou kandidáty o z nich volbou vzejde vítěz.
      Ty popisuješ šaškárnu a ne svobodné,demokratické volby.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      20:18 17.09.2021

      To, co popisuji, je hlasování v parlamentu, kde musí návrh získat nadpoloviční počet hlasů (nikoli nejvíce hlasů z předložených návrhů). Fraškou jsou volby á la Putin, kde jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      To, co popisuji, je hlasování v parlamentu, kde musí návrh získat nadpoloviční počet hlasů (nikoli nejvíce hlasů z předložených návrhů).

      Fraškou jsou volby á la Putin, kde jsou odstraněni konkurenti a umlčeni potenciálně jinak hlasující.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   20:31 13.09.2021

   O V.Havlovi, lze s určitou jistotou říci,že si nikdy nezavdal s komunistickým režimem, proto z něj byl vytvořen jakýsi symbol boje za svobodu ve východní Evropě. Dodnes se na něm ...Zobrazit celý příspěvek

   O V.Havlovi, lze s určitou jistotou říci,že si nikdy nezavdal s komunistickým režimem, proto z něj byl vytvořen jakýsi symbol boje za svobodu ve východní Evropě. Dodnes se na něm parazitují vykladači Havla. On sám si to asi i ke konci života uvědomil.
   Když si vzpomenu co bývalých kovaných svazáků na VŠ, najednou jej začali vzývat, jak mě do OF lákal vekslák s komunistickým udavačem, fuj, už jsem zvracel.
   Havel se víc než o domácí dění zajímal o svět, od domácích problémů byl celkem dobře izolován a byl prakticky odkázaný na své poradce. Dávat za vinu lze hlavně toto. Jemu samotnému to došlo, viz projev " Naše země nevzkvétá...."
   Já bych Havla nechal historikům, žijeme dnes v úplně jiném světě než žil on....Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    21:03 13.09.2021

    Členství v SSM o ničem nevypovídalo, na VŠ byl každý v SSM.
    Ale jenom minimum studentů bylo členy/kandidáty KSČ.

    Členství v SSM o ničem nevypovídalo, na VŠ byl každý v SSM.
    Ale jenom minimum studentů bylo členy/kandidáty KSČ.

    • PetrTechnik
     21:31 13.09.2021

     Blbost, já jsem v SSM nikdy nebyl, nedostal jsem se v "politické kariéře" dál než k mladšímu pionýrovi i diplom jsem si mohl dokončit až v roce 90. Na školy jsem se dostával díky ...Zobrazit celý příspěvek

     Blbost, já jsem v SSM nikdy nebyl, nedostal jsem se v "politické kariéře" dál než k mladšímu pionýrovi i diplom jsem si mohl dokončit až v roce 90. Na školy jsem se dostával díky průměru. Dodnes si pamatuji, jak jednomu svazákovi spadla brada, když jsem u přijímaček při pohovoru SSM prohlásil,že nejsem členem SSM. Zase musím napsat,že jsem až na diplom problém nikdy neměl a i za ten jsem si mohl sám.
     Členem KSČ mohl člověk sotva ve 23 být i s tou kandidaturou to byla výjimka. Zato těch aktivních sběračů funkcí bylo s SSM dost a pak rychle mněnili dres.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      23:35 13.09.2021

      :) v zásadě spolu ve všech bodech souhlasíme: - "svazákovi spadla brada" - právě o tom mluvím, členem SSM byl "každý", ve smyslu "výjimka potvrzuje pravidlo" - členů/kandidátů KSČ ...Zobrazit celý příspěvek

      :) v zásadě spolu ve všech bodech souhlasíme:
      - "svazákovi spadla brada" - právě o tom mluvím, členem SSM byl "každý", ve smyslu "výjimka potvrzuje pravidlo"
      - členů/kandidátů KSČ bylo minimum, ale právě ti byli ti "kovaní"
      - sběrači funkcí SSM byli aktivní lidé

      K druhému bodu - znám historku jak 20. 11. 1989 v pondělí plná aula a rozhodovala o stávce. Z té auly, plné svazáků, se zvedli jenom 2 komunisti (možná kandidáti), byli rudí vzteky a snažili se ostatní přesvědčit "to nemůžete, to nejde, vy nemůžete stávkovat!". Ale ostatní se jim vysmáli.

      K třetímu bodu - samozřejmě že mezi funkcionáři SSM byli komunisticky smýšlející lidé, byli tam i kariéristé, ale spousta lidí byla takových, že prostě měli potřebu být "aktivní". Svou aktivitu si (pro někoho možná překvapivě) vybíjeli i v listopadu 1989, kdy (spolu)zakládali stávkové výbory na školách.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:31 13.09.2021

  Dobrý rozhovor. Len mi uniká pointa, ako je Václav Havel spojený s Pražským jarom v roku 1968 ,,S takzvaným Pražským jarem a následnou okupací naší země hodně souvisí jméno ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý rozhovor. Len mi uniká pointa, ako je Václav Havel spojený s Pražským jarom v roku 1968

  ,,S takzvaným Pražským jarem a následnou okupací naší země hodně souvisí jméno zesnulého polistopadového prezidenta Václava Havla"Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   13:05 13.09.2021

   Třeba v tom, že Havel se veřejně angažoval už před ruskou okupací a následně se z něho stal neformální vůdce české opozice?

   Třeba v tom, že Havel se veřejně angažoval už před ruskou okupací a následně se z něho stal neformální vůdce české opozice?

   • Miroslav
    13:30 13.09.2021

    Počas Pražskej jari pôsobil v klube nezávislých spisovateľov a po okupácii ho vyrazili z divadla. To bolo asi tak všetko. Koľko ľudí po 1968 prišlo o prácu?

    Počas Pražskej jari pôsobil v klube nezávislých spisovateľov a po okupácii ho vyrazili z divadla. To bolo asi tak všetko. Koľko ľudí po 1968 prišlo o prácu?

    • Jura99
     14:06 13.09.2021

     Vaclav Havel je celosvetove symbolem nenasilneho boje za svobodu. Pouze v totalitnich statech a take na Slovensku mu nemohou prijit na jmeno. Jelikoz je otazka svou posledni vetou ...Zobrazit celý příspěvek

     Vaclav Havel je celosvetove symbolem nenasilneho boje za svobodu. Pouze v totalitnich statech a take na Slovensku mu nemohou prijit na jmeno. Jelikoz je otazka svou posledni vetou postavena tak, jestli je VH vseobecne vniman na Ukrajine, neni ani nutne polemizovat nad jeho roli v 1968.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:52 13.09.2021

      Ty ako znalec Slovenských pomerov by si mohol vedieť prečo... Napríklad veľmi negatívne je vnímaná jeho úloha pri amnestiách kde z basy zrazu vyšli aj tí najhorší. Napríklad aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty ako znalec Slovenských pomerov by si mohol vedieť prečo... Napríklad veľmi negatívne je vnímaná jeho úloha pri amnestiách kde z basy zrazu vyšli aj tí najhorší. Napríklad aj členovia Dunajskostredskej mafie na čele s Tiborom Pápayom. Mimochodom, dodnes je tam nezvestných asi 120 ľudí len v tom jednom okreseSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:13 13.09.2021

      Miroslav: amnestie se netýkala vrahů, nebezpečných recidivistů či pachatelů zvláště závažných trestných činů. Propuštěni byli všichni s tresty pod 2-3roky, ostatní dostali zkrácení ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: amnestie se netýkala vrahů, nebezpečných recidivistů či pachatelů zvláště závažných trestných činů. Propuštěni byli všichni s tresty pod 2-3roky, ostatní dostali zkrácení o třetinu nebo polovinu. V. Havel určitě nemohl předpokládat, že se sem tam nějaký odsouzenec rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví přeorientuje na mafiánské vraždy v nově nabyté svobodě. U vás byli tito lumpové jen část problému. Druhou částí problému bylo, že je zhusta kryla policie a další, kteří využívali jejich služby nebo se jich prostě báli. V ČR byl problém s mafiemi o řád menší, takže bych to na V. Havla nesváděl.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:14 13.09.2021

      Ondrej Rigo bol tiež medzi tými ktorí sa dostali von na amnestiu. Vieš koľko stihol zavraždiť žien (a jedno dieťa) kým ho dostali späť do väzenia? Minimálne 9! A to mu ešte ...Zobrazit celý příspěvek

      Ondrej Rigo bol tiež medzi tými ktorí sa dostali von na amnestiu. Vieš koľko stihol zavraždiť žien (a jedno dieťa) kým ho dostali späť do väzenia? Minimálne 9! A to mu ešte niektoré vraždy nedokázali, ale majú jeho tradičný rukopis. Vyberal so zásadne ženy ktoré žili samé. Vyčkal kým zaspia a potom ich zmlátil násadou alebo lešenárskou trubkou. Potom ich ešte pohlavne zneužil. Kto normálny môže takú beštiu pustiť na slobodu kvôli ideálom?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:29 13.09.2021

      Miroslav: to sis vybral špatnou osobu, podle údajů z webu byl zmíněný Ondrej Rigo ve vazbě 9.9.89-3.12.1989 za tč opuštění republiky. Tento čin zcela pochopitelně přestal být po ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: to sis vybral špatnou osobu, podle údajů z webu byl zmíněný Ondrej Rigo ve vazbě 9.9.89-3.12.1989 za tč opuštění republiky. Tento čin zcela pochopitelně přestal být po sametové revoluci trestný a nebylo za co dotyčného ve vazbě držet.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:34 13.09.2021

      Miro, vůči Havlovi mám spoustu výhrad, i k té amnestii, ale vyžadovat po něm, aby byl jasnovidec, který předem pozná, že nějaký Cikán sedící ve vazbě za pokus zdrhnout za kopečky ...Zobrazit celý příspěvek

      Miro, vůči Havlovi mám spoustu výhrad, i k té amnestii, ale vyžadovat po něm, aby byl jasnovidec, který předem pozná, že nějaký Cikán sedící ve vazbě za pokus zdrhnout za kopečky začne vraždit, to je trochu přemrštěný požadavek, nemyslíš?Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:57 13.09.2021

      Jura: Ten človek bol 11x súdne trestaný už pred amnestiou. Prvýkrát keď mal 14. Jeho otec zomrel pri tom ako ho zastrelili pri vlámačke. Keď sa pýtali jeho matky čo vraví na to, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ten človek bol 11x súdne trestaný už pred amnestiou. Prvýkrát keď mal 14. Jeho otec zomrel pri tom ako ho zastrelili pri vlámačke. Keď sa pýtali jeho matky čo vraví na to, že jej syn zavraždil minimálne 9 ľudí tak len skonštatovala, že sa vlastne nič také hrozné nestalo. Oni totiž celá rodina páchali trestnú činnosť a pokiaľ práve nesedeli v base, tak len preto, že ich práve z nejakej prepustili. Od takého človeka môžeš očakávať, že sa polepší keď ho pustia na slobodu?

      A čo prípad Polgari? To bol jeden z tých ktorí sa na amnestiu von nedostali. Cítili to ako krivdu, tak sa pokúsili utiecť z Leopoldova. Vieš koľko pritom zavraždili ľudí? Piatich dozorcov. Ale pre teba je to asi normálne. Veď to boli len blbí Slováci, že?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:12 13.09.2021

      Miroslav: nevím jak u vás, ale standardně se do vězení posílá za to, za co jsi byl odsouzen soudem. Za to, co bys teprve spáchat mohl se v některých případech posílá do vazby. Rigo ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: nevím jak u vás, ale standardně se do vězení posílá za to, za co jsi byl odsouzen soudem. Za to, co bys teprve spáchat mohl se v některých případech posílá do vazby. Rigo si své tresty zjevně odseděl a komunisté jej nedrželi ve vazbě aby nevraždil, ale proto, že se pokusil emigrovat. Za tento čin, snad to pochopíš i ty, nemohl být držen ve vazbě po 17.11.1989.
      Případ Polgári, který uvádíš, svědčí o tom, že jsi zcela ztratil vůči Václavu Havlovi soudnost, protože jej kritizuješ i za delikventy, které na amnestii nepropustil.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:14 13.09.2021

      Miroslav Tak to už je vážně mimo, i kdyby to byl třeba třicetinásobný recidivista, tak jaký měl Havel vliv na, že trestný čin (mimochodem zcela nesmyslný) přestal být trestným ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Tak to už je vážně mimo, i kdyby to byl třeba třicetinásobný recidivista, tak jaký měl Havel vliv na, že trestný čin (mimochodem zcela nesmyslný) přestal být trestným činem a tudíž všichni kdo byli z tohoto důvodu ve vazbě nebo ve výkonu trestu museli být propuštěni? Mimochodem tehdy ani nebyl prezidentem.
      A to, že se neamnestovaný vrah rozhodne vraždit je jen jeho vina a nikoho jiného.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:20 13.09.2021

      Jura: Strata súdnosti je to, že prepustíš na slobodu 11x trestného zločinca a očakávaš, že bude sekať dobrotu. A áno, za prvú a druhú Leopoldovskú vzburu Havel mohol pretože ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Strata súdnosti je to, že prepustíš na slobodu 11x trestného zločinca a očakávaš, že bude sekať dobrotu. A áno, za prvú a druhú Leopoldovskú vzburu Havel mohol pretože amnestia sa nedotkla všetkých. Ona totiž žiadna byť nemala. Na amnestiu môžeš prepustiť takých čo spôsobili dopravnú nehodu či neplatili alimenty.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      16:40 13.09.2021

      Miroslave dneska nemas den. "A čo prípad Polgari? To bol jeden z tých ktorí sa na amnestiu von nedostali. Cítili to ako krivdu, tak sa pokúsili utiecť z Leopoldova. " ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslave dneska nemas den.

      "A čo prípad Polgari? To bol jeden z tých ktorí sa na amnestiu von nedostali. Cítili to ako krivdu, tak sa pokúsili utiecť z Leopoldova. " wtf?!

      Dneska jsem si chtel koupit rohliky, zjistil jsem, ze se za ne plati, citil jsem krivdu, tak jsem vypalil obchod .... muze za to majitel obchodu, ja ne.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:47 13.09.2021

      Miroslav: vzpoura v Leopoldově byla zkrátka možná, stejně jako občas přijde povodeň, vykolejí vlak atd. Nutno dodat, že byla potlačena zkušeně. Vinit V. Havla z jejího vzniku je ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: vzpoura v Leopoldově byla zkrátka možná, stejně jako občas přijde povodeň, vykolejí vlak atd. Nutno dodat, že byla potlačena zkušeně. Vinit V. Havla z jejího vzniku je váš klasický hon na (české) čarodějnice.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:03 13.09.2021

      Největší vězeňská vzpoura v naší novodobé historii se odehrála v roce 1990 v Leopoldově. Naštvaní trestanci tehdy agresivně zareagovali na Havlovu amnestii, která se nevztahovala ...Zobrazit celý příspěvek

      Největší vězeňská vzpoura v naší novodobé historii se odehrála v roce 1990 v Leopoldově. Naštvaní trestanci tehdy agresivně zareagovali na Havlovu amnestii, která se nevztahovala na všechny, ale pouze na „vyvolené“. Revolta nakonec trvala neuvěřitelné dva týdny.

      Po vyhlášení rozsáhlé amnestie Václavem Havlem v roce 1990, kdy bylo propuštěno neuvěřitelných 23 tisíc vězňů z celkového počtu 31 tisíc, došlo samozřejmě i k mnoha chybám. Mezi propuštěnými byli například těžcí zločinci, přičemž dodnes média připomínají například vraha Josefa Slováka, který kdysi zavraždil jugoslávskou občanku, nebo třeba Jaroslava Gančarčíka, jenž během jednoho večera zavraždil celou rodinu. Zbylým vězňů, kteří se po sametové revoluci a transformaci na demokracii nedostali na svobodu, se zdálo Havlovo rozhodnutí nespravedlivé, a proto se rozhodli jednat.

      https://g.cz/vzpoura-veznu-v-l... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:16 13.09.2021

      Aha, takže Havel může za to, že se udělaly chyby při provádění amnestie... On jistě osobně podepisoval každé propuštění a studoval každý spis...

      Aha, takže Havel může za to, že se udělaly chyby při provádění amnestie... On jistě osobně podepisoval každé propuštění a studoval každý spis...

     • Jura99
      17:36 13.09.2021

      Miroslav: ty nemáš nic proti VH, ale připsal bys mu za vinu i globální oteplování. Ti dva kriminálníci, to opět nejsou nějaké extrémy, kteří by shnili ve vězení, nebýt amnestie a ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: ty nemáš nic proti VH, ale připsal bys mu za vinu i globální oteplování.
      Ti dva kriminálníci, to opět nejsou nějaké extrémy, kteří by shnili ve vězení, nebýt amnestie a kteří by nikomu už nikdy neuškodili, nebýt amnestie. Podle info z webu, Gančařík měl pouze krátký trest do 12měs. za krádeže a brzy by byl venku, Slovák byl už vážnější případ, seděl za vraždu, ale z 15let si odseděl už 9. Pokud nebyl recidivista měl by po 2/3 trestu tak jako tak šanci na podmíněné propuštění.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:31 13.09.2021

      Miroslav: už jsi viděl amnestii, která by se týkala všetkých odsouzených ? Potlačení vzpoury v Leopoldově je na youtubu, ozbrojeným složkám to šlo celkem hladce.

      Miroslav: už jsi viděl amnestii, která by se týkala všetkých odsouzených ? Potlačení vzpoury v Leopoldově je na youtubu, ozbrojeným složkám to šlo celkem hladce.

     • GlobeElement
      18:49 13.09.2021

      I kdybyHavlova amnestie omilostnila masové vrahy, nezměnila by jeho roli v antikomunistickém odboji. A ty zpochybňuješ právě tu. Amnestie byla naivní blbost, on Havel seděl ...Zobrazit celý příspěvek

      I kdybyHavlova amnestie omilostnila masové vrahy, nezměnila by jeho roli v antikomunistickém odboji. A ty zpochybňuješ právě tu.

      Amnestie byla naivní blbost, on Havel seděl tolikrát, že si vězně idealizoval, ale trestané za těžké zločiny neomilostnil.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      19:28 13.09.2021

      Miroslav On byl zadrzen za kradeze a pote propusten. Nebyl to v te dobe vrah. Na zaklade ceho tvrdite, ze by se neco takoveho nestalo a na zaklade ceho tvrdite, ze je kauzalita ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      On byl zadrzen za kradeze a pote propusten. Nebyl to v te dobe vrah. Na zaklade ceho tvrdite, ze by se neco takoveho nestalo a na zaklade ceho tvrdite, ze je kauzalita propusten - a proto vrazdil? WTF!?

      Nemate ani spetku logiky v argumentaci.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      20:54 13.09.2021

      ruleta: V prvom rade takých prípadov sa stalo neúrekom. A netvrdím to len ja. Povedal to aj taký Jaroslav Ivor, že to bola sprostosť (pozri si sám kto to je).

      ruleta: V prvom rade takých prípadov sa stalo neúrekom. A netvrdím to len ja. Povedal to aj taký Jaroslav Ivor, že to bola sprostosť (pozri si sám kto to je).

     • padre
      20:54 13.09.2021

      Dunajská Středa to byla už za socialismu kapitola sama pro sebe.DS byl ještě za Státní spořitelny okres s nejvyššími vklady občanů v celé ČSSR včetně Prahy.Ale samozřejmě v tom DS ...Zobrazit celý příspěvek

      Dunajská Středa to byla už za socialismu kapitola sama pro sebe.DS byl ještě za Státní spořitelny okres s nejvyššími vklady občanů v celé ČSSR včetně Prahy.Ale samozřejmě v tom DS nebyla sama.Také nesmíme zapomenout na aféru Babinský,korupční super průser ,který silně otřásl Slovenskem v polovině osmdesátých let.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:01 13.09.2021

      Při vzpouře v Leopoldově v roce 1990 šlo o to ,že bylo třeba zakrýt obrovské rozkradačky ,bordel a korupci v dané věznici.Funkcionáři věznice na ní měli lví podíl.

      Při vzpouře v Leopoldově v roce 1990 šlo o to ,že bylo třeba zakrýt obrovské rozkradačky ,bordel a korupci v dané věznici.Funkcionáři věznice na ní měli lví podíl.

     • ruleta
      22:08 13.09.2021

      "ruleta: V prvom rade takých prípadov sa stalo neúrekom. A netvrdím to len ja. Povedal to aj taký Jaroslav Ivor, že to bola sprostosť (pozri si sám kto to je)." Zatim vase ...Zobrazit celý příspěvek

      "ruleta: V prvom rade takých prípadov sa stalo neúrekom. A netvrdím to len ja. Povedal to aj taký Jaroslav Ivor, že to bola sprostosť (pozri si sám kto to je)."

      Zatim vase "neurekom" nedava smysl. Mit nazor, ze amnestie byla sprostota je v pohode i kdyz s tim ne kazdy musi souhlasit. Ale rict, ze kdyz byl zlodejicek propusten a pak se z neho stal vrah, tak za to muze Havel anebo to, ze nejaci vrazi se citili amnestii dotceni, tak se vzbourili a opet za to muze Havel, tak presne tohle je totalne postavene na hlavu.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      00:06 14.09.2021

      ruleta: Teraz je to už trochu inač, ale pamätám si aj také divokejšie časy, keď mi chodili predvolania na políciu ako na klavír (Vtedy som bol mladý frajer a pohyboval som sa vo ...Zobrazit celý příspěvek

      ruleta: Teraz je to už trochu inač, ale pamätám si aj také divokejšie časy, keď mi chodili predvolania na políciu ako na klavír (Vtedy som bol mladý frajer a pohyboval som sa vo všelijakej spoločnosti). Ja som sa s policajtmi nikdy nebavil okrem jedného prípadu. A nešlo len o nejakého zlodeja melónov. Vtedy som prvý a posledný krát na výsluchu varoval políciu, že sa niečo stane (mal som o tom info). Varoval som aj tú budúcu obeť. Moju ponuku na ochranu odmietol. O pár hodín na to bol na neho spáchaný pokus o vraždu, ktorý ako zázrakom prežil. Kým toho kreténa (páchateľa) chytili, ešte stihol jeden ďalší pokus o vraždu, jedno znásilnenie a únos. Našťastie to bol babrák v živote aj "profesne" a ani jeden pokus o vraždu nedotiahol do konca. Prečo ti to hovorím? Lebo ja takých ľudí poznám. Nie, takých ľudí nezmeníš a už vôbec nie nejakou zhovievavosťou. Havel bol hlupák keď uveril, že nový začiatok si zaslúžia aj takí o akých som písal. Ja by som ako prezident nikomu neodpustil ani jediný deň. Minimálne 90% takých čo sedia sa po prepustení do bane zase vrátiaSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:00 14.09.2021

      Miroslav: to nám ale popisuješ všední den Slovenska devádesátých let, to nemá s amnestií nic společného. Slovensko má svá "špecifiká", koneckonců ani dnes se už nikdo nemůže vyznat ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: to nám ale popisuješ všední den Slovenska devádesátých let, to nemá s amnestií nic společného. Slovensko má svá "špecifiká", koneckonců ani dnes se už nikdo nemůže vyznat v tom, kdo je kdo, vždyť se vzájemně zatýkají dobří i zlí (tedy ti co zdáli být dobří a ti co se zdáli být zlí).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      08:33 14.09.2021

      Jura: V prvom roku na Univerzite mi zavraždili dvoch spolužiakov. Šiel si na diskotéku a nemusel si sa vrátiť domov. A vieš prečo to dnes nie je? Lebo tí ľudia sedia v base alebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: V prvom roku na Univerzite mi zavraždili dvoch spolužiakov. Šiel si na diskotéku a nemusel si sa vrátiť domov. A vieš prečo to dnes nie je? Lebo tí ľudia sedia v base alebo sú mŕtvi (keby neboli mŕtvi, sedeli by tiež). Takú spoločnosť nemôžeš proste pustiť na slobodu lebo ich budeš dostávať do basy ďalších 10 rokov. Mimochodom, kvôli tebe som si pozrel včera večer dokument o Rigovi z cyklu Najväčšie kriminálne prípady Slovenska. Rigo bol prepustený z vyšetrovacej väzby, až následne opustil republiku s falošným pasom.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:20 14.09.2021

      Miroslav: to že se nevraždí na Slovensku na potkání jako v 90tkách není kvůli tomu, že by potenciální vrazi seděli v base, prostě se jen trochu změnila doba. Podle wikipedie byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: to že se nevraždí na Slovensku na potkání jako v 90tkách není kvůli tomu, že by potenciální vrazi seděli v base, prostě se jen trochu změnila doba. Podle wikipedie byl Rigo v komunistické vyšetřovací vazbě něco přes měsíc za pokus opuštění republiky. Tento čin přestal být po revoluci trestný a pochopitelně byl z vazby propuštěn. Ten falešný pas s tím bezprostředně nesouvisel, ten si obstaral až po propuštění z vazby a cestoval na něj po Evropě, kde také vraždil. Předtím nebyl za vraždy trestán.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:38 14.09.2021

      Bavit se v tomoto případě s Miroslavem nemá smysl. Logické argumenty prostě nevnímá. Říká se tomu disociace a je to pěkně popsané ...Zobrazit celý příspěvek

      Bavit se v tomoto případě s Miroslavem nemá smysl. Logické argumenty prostě nevnímá. Říká se tomu disociace a je to pěkně popsané tady:
      https://www.forum24.cz/pravda-... Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:50 14.09.2021

      Torong: Ty to píšeš ako keby som si to ja vymyslel. Čo povedal generál Jaroslav Ivor (bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov) pre cyklus RTVS ,,Mafiáni" a ,,Súmrak bossov": ,,Po ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Ty to píšeš ako keby som si to ja vymyslel. Čo povedal generál Jaroslav Ivor (bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov) pre cyklus RTVS ,,Mafiáni" a ,,Súmrak bossov": ,,Po amnestiách sa na slobodu dostalo množstvo vrahov a násilníkov. Tí mali pocit, že v novom zriadení je všetko možné. Trvalo nám celé roky kým sa nám ich podarilo dostať späť za mreže"Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:22 14.09.2021

      Miroslav: ten Ivor se zjevne plete, resp. zamlcuje podstatu vaseho problemu. U vas vytvorili normalni, drive netrestani solidni chobotnici. A chobotnice ty vrahy vyuzivala a kryla. ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: ten Ivor se zjevne plete, resp. zamlcuje podstatu vaseho problemu. U vas vytvorili normalni, drive netrestani solidni chobotnici. A chobotnice ty vrahy vyuzivala a kryla. Zucastnovala se toho kryti sama policie, kazde mesto melo sve mafiany, kazdy je znal jmenem. Sami policajti radili poskozenym, at nepodavaji oznameni ze blbe dopadnou. S tim nemel Havel spolecneho nic.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:40 14.09.2021

      Miro, je fakt zajímavé, jak urputně trváš na něčem, o čem musíš sám vědět, že to není pravda. Ano, Havel vyhlásil amnestii, velkorysou a naivní, jenomže - propuštěni byl jen lidé ...Zobrazit celý příspěvek

      Miro, je fakt zajímavé, jak urputně trváš na něčem, o čem musíš sám vědět, že to není pravda.

      Ano, Havel vyhlásil amnestii, velkorysou a naivní, jenomže - propuštěni byl jen lidé odsouzení za trestné činy s trestem do tří let odnětí svobody. Ano, bylo jich hodně, protože většina lidí, kteří něco spáchají, je odsouzena za krádež a podobné menší trestné činy. Amnestie se netýkala odsouzených za vraždy, loupeže a zvlášť nebezpečné recidivisty. Podle wikipedie se propuštění podíleli v prvním pololetí roku 1990 na 8% vyřešených trestných činů. Znovu ve vězení skončila čtvrtina z propuštěných.

      Proč ty problémy s mafií na Slovensku? Služby mafie kryla SIS a využíval je i předseda vlády Vladimír Mečiar. Několikanásobný vrah Roháč byl zapojený i do únosu mladého Kováče do Rakouska, kterou organizovala SIS. Únosy, vraždy, vydírání, to nevymysleli propuštění trestanci, to vymyslela klika okolo samotného předsedy vlády a bývalé vězně si k tomu najala.

      Ale za to Havel skutečně nemůže. Viníka hledej v Bratislavě, ne v Praze.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     14:22 13.09.2021

     A kolik lidí spoluvytvářelo Chartu a kolik bylo za opoziční aktivity zavřených? Na zbytek ti odpověděl Kamil.
     Tu obecnou slovenskou nenávist k Havlovi vážně nechápu.

     A kolik lidí spoluvytvářelo Chartu a kolik bylo za opoziční aktivity zavřených? Na zbytek ti odpověděl Kamil.
     Tu obecnou slovenskou nenávist k Havlovi vážně nechápu.

     • Miroslav
      14:41 13.09.2021

      Ja nemám nič proti Havlovi. Len nechápem, že prečo sa práve on stal takým symbolom keď jeho osud zdieľali tisíce iných (a aj oveľa horšie mnohí dopadli ako on)

      Ja nemám nič proti Havlovi. Len nechápem, že prečo sa práve on stal takým symbolom keď jeho osud zdieľali tisíce iných (a aj oveľa horšie mnohí dopadli ako on)

     • Nesher
      15:11 13.09.2021

      No protože on byl skutečně neformálním vůdcem české opozice. Nikdo další jako on zkrátka nebyl.

      No protože on byl skutečně neformálním vůdcem české opozice. Nikdo další jako on zkrátka nebyl.

     • Torong
      15:26 13.09.2021

      Lebo predsa Havel zrušil henten domácí zbrojárský priemysel...

      Lebo predsa Havel zrušil henten domácí zbrojárský priemysel...

     • Jura99
      15:33 13.09.2021

      Miroslav: nemám nic proti XY, ale ... . Takto vypadají sdělení, kdy mluvčí ve skutečnosti proti XY toho má hodně. V tvém případě je ještě možné, že VH ani moc neznáš, když se ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: nemám nic proti XY, ale ... . Takto vypadají sdělení, kdy mluvčí ve skutečnosti proti XY toho má hodně. V tvém případě je ještě možné, že VH ani moc neznáš, když se divíš, proč se stal symbolem.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:36 13.09.2021

      Havel byl především známý v zahraničí a protože pocházel z rodiny, které předtím patřil Barrandov a byl dramatikem, znal se spoustou herců, kteří mu pomohli do zahraničních ...Zobrazit celý příspěvek

      Havel byl především známý v zahraničí a protože pocházel z rodiny, které předtím patřil Barrandov a byl dramatikem, znal se spoustou herců, kteří mu pomohli do zahraničních médií.
      Nikdo jiný nebyl tolik vidět ani slyšet.

      Ta slovenská zášť vůči Havlovi je vážně zarážející. Co vám provedl?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:44 13.09.2021

      GlobeElement:
      Veď predsa ten zbrojárský priemysel...

      GlobeElement:
      Veď predsa ten zbrojárský priemysel...

     • Miroslav
      16:05 13.09.2021

      Torong: Buďme spravodliví... Toto je blbosť ktorá žije svojím vlastným životom už 30 rokov. Konverzia zbrojnej výroby sa začala ešte za socializmu a Havel s tým nič nemal. Útlm ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Buďme spravodliví... Toto je blbosť ktorá žije svojím vlastným životom už 30 rokov. Konverzia zbrojnej výroby sa začala ešte za socializmu a Havel s tým nič nemal. Útlm zbrojenej výroby schválila federálna vláda ešte v roku 1988. Dôvodov bolo hneď niekoľko...

      1/ Zbrojenie ekonomicky vyčerpávalo ČSSR. Bežne sa dávalo na armádu okolo 6% HDP (Dnes plačeme lebo 2%, a ani to nevieme dosiahnuť)
      2/ Celkové oteplenie vzťahov medzi NATO a ZSSR. Dokonca sa mala skracovať ZVS na 1,5 roka s výhľadom na 1 rok. Proste sa už nerátalo s nejakým konfliktom ako predtým
      3/ Odzbrojovacie zmluvy medzi USA a ZSSR. Československo malo už vtedy výrazne viac techniky ako mohlo mať. Nebol dôvod vyrábať ďalšiu

      Miesto tankov a BVP sa mali vyrábať hlavne stavebné stroje. Preto sa aj kúpili licencie z Francúzska. Napríklad ten legendárny Poclain DH-112Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:19 13.09.2021

      slovenská nenávist k V. Havlovi má zčásti původ v tom, že odstavil A. Dubčeka z potenciální pozice prezidenta federace. Dále si z něj udělali hromosvod za krach průmyslu, který v ...Zobrazit celý příspěvek

      slovenská nenávist k V. Havlovi má zčásti původ v tom, že odstavil A. Dubčeka z potenciální pozice prezidenta federace. Dále si z něj udělali hromosvod za krach průmyslu, který v nových podmínkách nedokázali transformovat a vyskočila jim nezaměstnanost na 25%.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      16:35 13.09.2021

      No i kdyby zacala po roce 89, tak Havel nemel zadnou vykonnou zacit demontovat zbrojni vyrobu.

      No i kdyby zacala po roce 89, tak Havel nemel zadnou vykonnou zacit demontovat zbrojni vyrobu.

     • Nesher
      16:50 13.09.2021

      Jura Jenže to byl nějaký slovenský sen z paralelní dimenze. Po té co byl prezidentem Husák s federálním premiérem se stal Čalfa, tak těžko mohl být Slovák prezidentem. Ty nepsaná ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      Jenže to byl nějaký slovenský sen z paralelní dimenze. Po té co byl prezidentem Husák s federálním premiérem se stal Čalfa, tak těžko mohl být Slovák prezidentem. Ty nepsaná federální pravidla byla v tomto jasná. Navíc ještě celoživotní komunista a zoufale neúspěšný politik.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:43 13.09.2021

      Nesher: ano, reciprocita Slovák/Čech na čele federace bylo nepsané pravidlo, ale Dubček byl horkým kandidátem a i on sám se v té funkci viděl. Asi by vyměnili Čalfu. Mě by Dubček ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: ano, reciprocita Slovák/Čech na čele federace bylo nepsané pravidlo, ale Dubček byl horkým kandidátem a i on sám se v té funkci viděl. Asi by vyměnili Čalfu. Mě by Dubček nevadil, ale bývalý bolševik taky bolševik a Havel byl mezinárodně prostě lepší značka. Volba Havla ale mohla být hřebíčkem do rakve federace, ovšem Slováci jí kopali hrob v pravidelných intervalech, takže vlastně nezáleželo, kdy k tomu došlo.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      23:42 13.09.2021

      @Jura99: Myslím že šlo nejenom o to, že Havel měl mezinárodní renomé. Dubček byl prostě symbolem podřízení se SSSR, v roce 1968 sklapnul podpatky a ještě doufal, že ho sověti ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jura99:
      Myslím že šlo nejenom o to, že Havel měl mezinárodní renomé. Dubček byl prostě symbolem podřízení se SSSR, v roce 1968 sklapnul podpatky a ještě doufal, že ho sověti omilostní.
      Čechům to na Dubčekovi hodně vadilo, Slovákům ne, pro ně bylo podstatné že je to Slovák.Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      01:18 14.09.2021

      Slovensku nenavist k Havlovi ma na svedomi Meciar (aj ked nie len on). V dobe ked tu safaril a ekonomika sla od desiatich k piatim, tak sa obhajoval okrem ineho aj tym, ze za to ...Zobrazit celý příspěvek

      Slovensku nenavist k Havlovi ma na svedomi Meciar (aj ked nie len on). V dobe ked tu safaril a ekonomika sla od desiatich k piatim, tak sa obhajoval okrem ineho aj tym, ze za to moze Havel, lebo u nas zrusil zbrojnu vyrobu a nebyt jeho, tak vyrabame zbrane vo velkom a vyvazame ich do celeho sveta.

      Som sa svojho casu aj snazil ludom vysvetlovat, ze zbrojna vyroba sa zacala utlmovat uz za komunistov kvoli zmluvam o znizovani poctu taktickych JZ, ale to je nad pochop bezneho cloveka. A mam taky dojem, ze im sa ta loz aj pacila, u nas je totiz taky narodny zvyk - vyhovarat sa vzdy a vo vsetkom na niekoho ineho.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:17 14.09.2021

      Upgrade - a možná je v tom i určitá lítost nebo spíš zlost, že se symbolem roku 1968 nestal (nebo spíš nezůstal) Slovák Dubček a později se nestal prezidentem. Jenomže Dubček byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Upgrade - a možná je v tom i určitá lítost nebo spíš zlost, že se symbolem roku 1968 nestal (nebo spíš nezůstal) Slovák Dubček a později se nestal prezidentem.
      Jenomže Dubček byl komunista. Nejen neschopný politik, to byl Havel taky, ale Dubček sloužil komunistickému režimu. On nemohl být symbolem svobody. Byl předsedou strany, která svobodu potlačovala.

      V tomhle to mají Slováci těžké. Jejich nejvýraznějšími historickými postavami jsou Tiso, Dubček a Husák. To je jako kdyby těmi českými byli Moravec, Jakeš a Štrougal.Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      15:08 14.09.2021

      Navyraznejsia historicka postva je u nas Stefanik, za nim Dubcek, potom narodni buditelia okolo Stura a az potom ostatok.

      Navyraznejsia historicka postva je u nas Stefanik, za nim Dubcek, potom narodni buditelia okolo Stura a az potom ostatok.

     • GlobeElement
      07:25 15.09.2021

      Upgrade, Štefánik, to beru, ale Štúra a kol ne. Jde mi o nejvýraznější osobnosti, to jsou takové, o kterých se lidi baví mezi sebou. Národní buditelé, to jsou osobnosti z učebnic, ...Zobrazit celý příspěvek

      Upgrade, Štefánik, to beru, ale Štúra a kol ne. Jde mi o nejvýraznější osobnosti, to jsou takové, o kterých se lidi baví mezi sebou. Národní buditelé, to jsou osobnosti z učebnic, ne ze všeobecného povědomí.

      Zkus si to sám. Zeptej se v hospodě, jaké výrazné historické osoby lidi znají. Bez nápovědy. A uvidíš, co ti odpoví. (A výsledkem se nedej deprimovat, u nás by to taky nebyla nějaká hitparáda).Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:39 13.09.2021

     No a proč ho asi tak vyhodili?

     No a proč ho asi tak vyhodili?

    • danny
     15:46 13.09.2021

     Miroslav: Havel byl symbolem už před revolucí. Řešit proč se jím stal zrovna on a ne někdo jiný, je nesmysl. To se symbolům občas stává. Jestli i na Západě rezonovala jeho ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav: Havel byl symbolem už před revolucí. Řešit proč se jím stal zrovna on a ne někdo jiný, je nesmysl. To se symbolům občas stává. Jestli i na Západě rezonovala jeho dramatická tvorba, příběh, nebo to, že někdo z lidí kolem Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky patřil k jeho obdivovatelům, není důležité. Taky nemá smysl ho nějak dehonestovat, byl to člověk, se všemi klady i zápory. Jako mnoho jiných, kteří se v dějinách stali symbolem odporu, doby, pokroku, revoluce.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...