Kladivo na dělostřelectvo: Jihokorejská raketa KTSSM

-
26. 3. 2018
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Armáda Jižní Koreje zařadí do výzbroje novou domácí balistickou raketu krátkého doletu KTSSM (Korea Tactical Surface-to-Surface Missile). Raketa KTSSM má za úkol v případě válečného konfliktu se Severní Koreou ničit mohutná postavení severokorejského dělostřelectva.
KTSSM byla poprvé představena v říjnu 2017 během obranné výstavy ADEX 2017 v Jižní Koreji. Ve stejném měsíci a roce Jižní Korea oznámila provedení ostrého testu KTSSM.
„Ministerstvo obrany schválilo plán na vytvoření dělostřelecké brigády v rámci pozemních sil. Brigáda vznikne v říjnu letošního roku. Plán bude přednesen prezidentovi Moon Jae-innovi jako součást programu ‚Obranná reforma 2.0,‘“ citoval web Defense News nejmenovaný zdroj z jihokorejského ministerstva obrany.
„Posláním brigády v případě válečného konfliktu je především rychlé a efektivní zničení severokorejských zbraní dlouhého dosahu,“ dodal zdroj.
K dispozici budou dvě verze rakety – KTSSM-I a KTSSM-II. Podle jihokorejské tiskové agentury Yonhap je KTSSM-I určená k ničení cílů ukrytých pod zemí. Jedná se především o severokorejské samohybné houfnice M1978 ráže 170 mm a raketomety M1985/M1991ráže 240 mm ukryté v tunelech podél korejské demilitarizované zóny.
Naopak KTSSM-II je určena k ničení povrchových cílů, jako jsou severokorejské raketomety nebo balistické rakety krátkého doletu kategorie Scud (Hwasong-5/-6/-9), rakety ráže 300 mm (KN-09, KN-SS-X-09) nebo KN-02 Toksa, což je licenčně vyráběný sovětský raketomet OTR-21 Točka.
KTSSM se uplatní v situacích, jako bylo ostřelování jihokorejského ostrova Jon-pchjong v roce 2010. Tehdy severokorejské dělostřelectvo a raketomety vypálily na ostrov Jon-pchjong přes 200 kusů munice. V případě velké války mají KTSSM především ničit severokorejské dělostřelectvo dříve, než stačí napáchat velké škody na hlavním městě Soul, které leží pouze 40 km od demilitarizované zóny.
Severní Korea má podle nejlepších odhadů ve výzbroji 8600 tažných a samohybných houfnic a 5500 raketometů. 70 % těchto systémů je umístěno na hranici s Jižní Koreou. Na hranici mají Severokorejci také 340 děl dlouhého dosahu, které za hodinu mohou vypálit na hlavní město Soul a okolní metropolitní zónu 15 000 dělostřeleckých granátů.
K239 Chunmoo K-MLRS
Jmenovaná brigáda kromě střel KTSSM získá raketomety K239 Chunmoo K-MLRS schopné odpalovat neřízené rakety ráže 130 mm (dolet 36 km) a 227 mm (80 km) a řízené ráže 239 mm (160 km).
KTSSM s dostřelem 120 km dokáže zničit většinu severokorejských konvenčních dělostřeleckých systémů. Severokorejské raketové systémy KN-09 (dolet 200 km) pak mohou ničit další
jihokorejské balistické rakety země-země, jako Hyunmoo-2 s doletem až 300, 500 nebo 800 km (podle verze), Hyunmoo-3 s doletem 500, 1000, 1500 nebo 3000 km a také americké ATACMS s doletem až 300 km. Ničení severokorejských balistických raket (krátkého, středního i dlouhého doletu) připadne v případě války také na bedra jihokorejskému a americkému letectvu.
KTSSM má být oproti výše uvedeným raketám především výrazně levnější a jednoduší na výrobu, což umožní raketu rychle nasadit ve velký počtech. Dvě rakety lze umístit na střední nákladní automobil a reakční doba KTSSM je výrazně kratší, než u výše zmíněných raketových systémů.
KTSSM ničí i cíle ukryté hluboko pod zemí.
O způsobu navádění KTSSM toho není příliš známo. Minimem je samozřejmě inerciální navigační systém a GPS, ale není jasné, zda má KTSSM nějaký palubní elektro-optický nebo radiolokační prostředek koncového navedení. Nicméně podle jihokorejských zdrojů je střední kruhová odchylka (CEP) v cíli pouze 2 metry.
Kromě zavádění „protidělostřeleckých“ balistických raket Jihokorejská armáda studuje i možnost vývoje interceptorů schopných ničit severokorejské rakety a dělostřelecké granáty. Půjde o systém podobný izraelskému Iron Dome. Jižní Korea dokonce o pořízení Iron Dome uvažovala, nakonec však z akvizice sešlo.
„Iron Dome je zbraňový systém, který je vhodný pro obranu proti sporadickým raketovým útokům nepravidelných vojenských jednotek, jako je Hamas. Jako takový je nevhodný pro masivní dělostřelecký a raketový útok Severní Koreje,“ uvedla v tiskové zprávě jihokorejská armáda. Jihokorejský „Iron Dome“ má chránit především klíčová velitelská, komunikační a protiraketová centra před masivním severokorejským raketovým a dělostřeleckým útokem.
Otázkou však je, jak reálný je vývoj podobného protiraketového deštníku při současné úrovni vědy a techniky, protože při reálném nasazení se musí počítat s odpálením stovek interceptorů během několika sekund.
Zdroj: Nowa Strategia, The Diplomat
Související články
Konvenční možnosti útoku na Severní Koreu
Vojenský analytik amerického Kongresu Peter Vincent Pry v článku v The Washington Post uveřejnil ...
-
19.10.2017
-
58 komentářů
-
Jan Grohmann
Norsko kupuje jihokorejské samohybné houfnice K9
Jihokorejská firma Hanwha Techwin se svou samohybnou houfnicí K9 zaznamenala v Evropě další úspěch. ...
-
27.12.2017
-
63 komentářů
-
Jan Grohmann
Stíhačky F-35B Lightning II pro japonské a jihokorejské námořnictvo
Japonské a jihokorejské námořnictvo se zajímá o víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II s krátkým ...
-
02.01.2018
-
19 komentářů
-
Jan Grohmann
Čínský Chengdu J-20 čelí několika výzvám
Yang Wei, zástupce ředitele pro vědu a technologie v čínské společnosti Aviation Industry ...
-
22.03.2018
-
30 komentářů
-
Jan Buchar
Komentáře
danny:
To je klasická statická figurína, ktorou sa testuje na akých miestach a v akej vzdialenosti od explózie je aké poškodenie. Úplne na konci ju odmrštila tlaková vlna.danny:
To je klasická statická figurína, ktorou sa testuje na akých miestach a v akej vzdialenosti od explózie je aké poškodenie. Úplne na konci ju odmrštila tlaková vlna.Pri nasledujúcej modernizácii RM 70/85 Modular bude treba myslieť na Juhokórejcov a tento ich klon ATACMS. :-) Zaujímalo by ma, v čom presne dosiahli tú úsporu a jednoduchosť. Len ...Zobrazit celý příspěvek
Pri nasledujúcej modernizácii RM 70/85 Modular bude treba myslieť na Juhokórejcov a tento ich klon ATACMS. :-) Zaujímalo by ma, v čom presne dosiahli tú úsporu a jednoduchosť.
Len tak mimochodom, na ktoré verzie ATACMS majú licenciu? Nie iba na Block I / IA s maximálnym dostrelom 165 km?Skrýt celý příspěvek" Na hranici mají Severokorejci také 340 děl dlouhého dosahu, které za hodinu mohou vypálit na hlavní město Soul a okolní metropolitní zónu 15 000 dělostřeleckých ...Zobrazit celý příspěvek
" Na hranici mají Severokorejci také 340 děl dlouhého dosahu, které za hodinu mohou vypálit na hlavní město Soul a okolní metropolitní zónu 15 000 dělostřeleckých granátů."
Nedávno bol na National Interest publikovaný pekný rozbor k tým číslam:
http://nationalinterest.org/fe...
V kocke - SK má s dostatočným dosahom - asi 500 ks 170mm Koksanov, (asi 20 tis granátov), okolo 200 ks 240mm raketometov (2400 rakiet) a asi 96 ks 300mm raketometov (cca 768 rakiet)
Analýza predpokladá, že kvôli hrozbe odvety nebude môcť byť za hodinu z diel odpálených viac ako cca 40granátov/húfnicu a (kvôli dĺžke nabíjacieho cyklu) z raketometov viac ako jedna salva - a potom budú musieť zdrhať z pozícií.
Tiež kvantifikuje rozsah škôd - zničená by bola len asi 1/6 Soulu.Skrýt celý příspěvekStrategist Súhlasím, čisto technicky je to priam "komická" hrozba. Pre severekórejské delostrelectvo zúfalo sebavražebná. Ale jednoducho je to politický problém - juhokórejskí ...Zobrazit celý příspěvek
Strategist
Súhlasím, čisto technicky je to priam "komická" hrozba. Pre severekórejské delostrelectvo zúfalo sebavražebná.
Ale jednoducho je to politický problém - juhokórejskí politici predsa nemôžu mávnuť rukou nad tým, že to vývoj prípadného konfliktu nemôže vôbec ovplyvniť - a ak tak paradoxne skôr pozitívne. Severokórejské delostrelectvo by potom nemohlo ostreľovať vojenské jednotky. Hrozba veľkých strát obyvateľov je jednoducho niečo čomu sa musia venovať.
Biologické zbrane sú skôr hrozba psychologická. Ich použitie je značne problematické a dosť neúčinné. Ale samozrejme psychologicky sú možno najhoršie. Chemické zbrane sú väčší problém, ale asi sotva väčšia ako samotná delostrelba, Scud-ov až tak veľa nemôžu mať a i tie dokážu uniesť silné "normálne" hlavice. Jadrových hlavíc môžu mať maximálne pár....
Ale samozrejme je iné to písať z Bratislavy ako zo Soulu, to uznávam : )Skrýt celý příspěvekJe zajímavé jak většina médií(nemám na mysli tento web spíše) stále uvádí jako největší hrozbu pro Jižní Koreu v případě války její dělostřelectvo okolo demarkační linie. Tato ...Zobrazit celý příspěvek
Je zajímavé jak většina médií(nemám na mysli tento web spíše) stále uvádí jako největší hrozbu pro Jižní Koreu v případě války její dělostřelectvo okolo demarkační linie. Tato hrozba už trvá několik desítek let a věřím že jsou na ni Jihokorejci připraveni. Mnohem větší problém jsou rakety krátkého doletu(Scud a další) kterých má SK tisíce a můžou nést jak jaderné, tak chemické či biologické zbraně. Dále problém v případě války(a nevyhnutelné porážky SK) jsou miliony severokorejců, které nikdo nechce a není s nima co dělat.
Oproti těmto dvěma problémům je to dělostřetecvo na hranicích jen malá karta. Věřím že Counter-battery fire od dělostřelectva JK + letectvo + tyto nové střely by si s tou částí na hranicích měly poradit. Navíc ne všechny baterie SK budou dislokovány na hranicích, takže nelze počítat s papírovými počty SK dělostřelectva a navíc jak píše Vrata počty děl co zvládnou přímo zasáhnout Seul je jen menší část.Skrýt celý příspěvekTam preci nejde o likvidaci nekolika tisicu del ale o rychlou likvidaci onech cca 340 dalekonosnych kusu schopnych ostrelovat Soul. Vetsina severokorejskych del ma dostrel pod cca ...Zobrazit celý příspěvek
Tam preci nejde o likvidaci nekolika tisicu del ale o rychlou likvidaci onech cca 340 dalekonosnych kusu schopnych ostrelovat Soul. Vetsina severokorejskych del ma dostrel pod cca 25 km a Soul neohrozi.Skrýt celý příspěvek
Alexa: Lacné to nebude ale myslím, že Juhokórejská ekonomika je dostatočne silná. Okrem toho, Južná Kórea má veľkú výhodu a to informácie ktoré dnes vedia vyhrávať strety aj ...Zobrazit celý příspěvek
Alexa: Lacné to nebude ale myslím, že Juhokórejská ekonomika je dostatočne silná. Okrem toho, Južná Kórea má veľkú výhodu a to informácie ktoré dnes vedia vyhrávať strety aj asymetrických súperov kvôli vysokej efektivite. Prípadný stret severu a juhu by bol síce bolestný ale aj severokorejcom musí byť jasné, že by ťahali za kratší koniec.Skrýt celý příspěvek
Pri tisícoch a tisícoch kanónov a raketometov Severnej Koreje aj Južaci musia mať stovky prípadne ďalšie stovky KTSSM a to bude drahý špás.
Pri tisícoch a tisícoch kanónov a raketometov Severnej Koreje aj Južaci musia mať stovky prípadne ďalšie stovky KTSSM a to bude drahý špás.
Načítám diskuzi...