Jihokorejský tank K2NO v Norsku

Jihokorejský tank K2NO v Norsku
K2NO na výstavě ADEX 2021 v Soulu / Foto: Hyundai Rotem (Zvětšit)

Do Norska před několika dny dorazily dva jihokorejské tanky K2NO. Jedná se o norskou variantu tanku K2 Black Panther s norskou vojenskou kamufláži. Norská armáda hodlá již za čtyři roky vyměnit současnou flotilu tanků Leopard 2A4NO. Tank K2NO je jedním ze dvou uchazečů.

Norská armáda má papírově ve výzbroji 52 tanků Leopard 2A4NO. Jde o modernizované tanky nakoupené po roce 2000 z Nizozemska. V Norsku nahradily Leopardy 1 zakoupené v roce 1968. Původní nizozemské tanky Leopard 2A4NL vznikly v letech 1983 až 1985.

V současné době je aktivních 36 tanků – zbytek slouží jako zdroj náhradních dílů. Norská armáda hodlala 38 tanků modernizovat, ale plány se změnily po ruském útoku na Ukrajinu v roce 2014. Vzhledem ke změně bezpečnostní situace v Evropě se Norsko rozhodlo do roku 2025 získat zcela nové tanky.

Norsko vybírá mezi dvěma kandidáty – německým tankem Leopard 2A7 a jihokorejským K2 Black Panther. Norská agentura pro obranný materiál FMA (ForsvarsMateriell) získala finální nabídky od německé firmy KMW a jihokorejské Hyundai Rotem na konci listopadu.


K2NO (se systémem Trophy) vedle původních K2 Black Panther; větší foto / Hyundai Rotem

Hyundai Rotem, resp. Jihokorejci, nemají v Norsku vůbec špatnou výchozí pozici. Mezi roky 2019 až 2020 Soul norské armádě dodal 24 samohybných houfnic K9 Thunder (K9 Vidar) a šest muničních vozidel K10. Ve hře je také opce na dodávku dalších 24 houfnic K9 (a zřejmě opět šesti muničních vozidel K10).

Navíc korejské loděnice DSME (Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering) v roce 2019 dodaly norskému námořnictvu obří zásobovací loď Maud (A530) (26 000 tun).

V každém případě se dvojice tanků K2NO zúčastní zimního ověřovacího testování v největším vojenském výcvikovém prostotou Rena na východě Norska. Na testy dorazí také německý konkurent. Zkoušky ale nerozhodnou o vítězi, ale „jen“ ověří parametry tanků v norských podmínkách. Do konce roku 2022 hodlají Norové vybrat vítězné řešení a podepsat smlouvu.

Poprvé byla norská verze K2NO představena na výstavě ADEX 2021 v Soulu. K2NO má na věži umístěnou norskou dálkově ovládanou bojovou stanici Protector RS4 od firmy Kongsberg a izraelský systém aktivní ochrany Trophy.


K2NO, ale bez systému Trophy

Je zvláštní, že tanky K2NO dorazivší do Norska nemají systémy Trophy instalované – možná je Norové nakonec nechtějí nebo budou na tanky umístěny v průběhu testování. Ve hře je také zvolení jiného řešení, například izraelského Iron Fist.

Velkou předností korejské nabídky je přenesení výroby druhé série tanků do Norska – první sérii Jihokorejci vyrobí a dodají Norům do roku 2025.

Licenční výroba by zahrnovala finální montáž a dodávku norských komponentů, jako je systém velení a řízení Kongsberg ICS (Integrated Combat Solution), zmíněnou stanici Protector RS4 nebo programovatelnou munici od firmy Nammo. Kvůli specifickému norskému klimatu tanky získají upravenou klimatizaci nebo novou pomocnou pohonnou jednotku (APU). Norové ale zdůrazňuji, že kvůli rychlosti a ceně požadují maximálně standardizované tanky – nechtějí vyvíjet nová technologická řešení.

Po dokončení dodávek K2NO firma Hyundai Rotem navrhne Norům společný vývoj hluboce modernizovaného tanku K3 s bezosádkovou věží a 130mm kanónem s hladkým vývrtem. Tento tank by mohl vzniknout v první polovině 30. let.


K2NO; větší foto / Hyundai Rotem

Norové hodlají na nákup tanku (projekt P9360) vyčlenit 19,3 miliardy norských korun (vč. DPH a rezervy pro nečekané vícenáklady), což je 47,9 miliardy Kč. Není ale oficiálně známo, kolik tanků Norsko objedná. Generálmajor Lars Lervik, šéf norských pozemních sil, označil jako minimální počet 72 tanků, optimální 84.

Nové tanky získají čtyři mechanizované prapory Severní brigády (Brigade Nord). Jedná se o největší bojové uskupení norské armády. V praporech budou tanky sloužit po boku pásových bojových vozidel pěchoty CV90. Kvůli většímu počtu tanků dojde k zformování nového 4. praporu a přebudování 2. praporu z lehkého na těžký.

Generálmajor Lervik nedávno vyzdvihl čtyři základní body, proč jsou tanky pro Norsko nepostradatelné:

 • Tanky zajišťují schopnost bojovat s hlavními platformami protivníka;
 • Tanky umožňují ozbrojeným silám vytvořit jasnou přítomnost v jakékoli oblasti operace;
 • Tanky mají mobilitu a schopnost přežití, což umožňuje přesunout významnou bojovou sílu v krátkém čase;
 • Tanky jsou důležité jako příspěvek NATO a kvůli spolupráci se spojenci.

Zdroj: Army Recogntion, TU.no

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zkáza norské fregaty Helge Ingstad

Před několika dny došlo k nehodě norské fregaty Helge Ingstad třídy Nansen, která se 8. listopadu ...

Polonizovaný K2 Black Panther: Korejský tank pro Polsko

V reportáži o polské vojenské výstavě MSPO 2018 jsme informovali o zájmu Jižní Koreje dodávat do ...

Norsko obnovuje PVO: Transportéry M113 ponesou protiletadlové střely IRIS-T

Norské ministerstvo obrany od domácí firmy Kongsberg objednalo systém protivzdušné obrany (PVO) ...

K2 Black Panther vs. Leopard 2A7: Norsko kupuje nové tanky

Norské ministerstvo obrany v rámci akvizičního plánu Projekt 5050 nakoupí nové hlavní bojové tanky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  17:41 09.10.2022

  Kórejci sľúbili dodať prvých 24 tankov už budúci rok - na "vlastný úkor":
  https://bulgarianmilitary.com/...

  Kórejci sľúbili dodať prvých 24 tankov už budúci rok - na "vlastný úkor":
  https://bulgarianmilitary.com/...

 • The Pale Emperor
  13:41 11.02.2022

  Musím říct, že se mi K2 začíná líbit a zamlouvat čím dál tím víc:-)

  https://www.youtube.com/watch?...

  Musím říct, že se mi K2 začíná líbit a zamlouvat čím dál tím víc:-)

  https://www.youtube.com/watch?...

  • Rase
   14:33 11.02.2022

   Byť jaksi chrastí, tak bych jej u AČR rozhodně velmi uvítal. Na první pohled je to takový mix Leopardu (korba) a Leclercu (věž), ale oproti konceptu EMBT, je možné jej pořídit a ...Zobrazit celý příspěvek

   Byť jaksi chrastí, tak bych jej u AČR rozhodně velmi uvítal. Na první pohled je to takový mix Leopardu (korba) a Leclercu (věž), ale oproti konceptu EMBT, je možné jej pořídit a hlavně má za ty roky vychytané mouchy. Zkrátka možná to není nejlepší tank do budoucna, ale ještě dlouho vydrží a je zde i šance na lokalizaci výroby / montáže (což ostatně nabízejí i tem Norům). Za mě rozhodně ano.Skrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    17:35 11.02.2022

    Určitě by hodně záleželo na tom, jak velkou část výroby/servisu by byli ochotní převést do ČR. Každopádně věřím, že by to mohla být zajímavá příležitost pro VOP aspoň svařovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Určitě by hodně záleželo na tom, jak velkou část výroby/servisu by byli ochotní převést do ČR. Každopádně věřím, že by to mohla být zajímavá příležitost pro VOP aspoň svařovat nějaké komponenty a nějak je zaměstnat.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   18:19 11.02.2022

   Osobne by som K2 tiež privítal v OSSR, no neviem, či to tak aj bude.

   https://www.youtube.com/watch?...

   Osobne by som K2 tiež privítal v OSSR, no neviem, či to tak aj bude.

   https://www.youtube.com/watch?...

 • The Pale Emperor
  13:41 11.02.2022

  Musím říct, že se mi K2 začíná líbit a zamlouvat čím dál tím víc:-)

  https://www.youtube.com/watch?...

  Musím říct, že se mi K2 začíná líbit a zamlouvat čím dál tím víc:-)

  https://www.youtube.com/watch?...

 • xstandis
  13:57 07.01.2022

  Zde je prostě vidět ten synergický efekt, když stát(Jižní Korea) podporuje domácí průmysl koupí jeho výrobků pro svou armádu. Pak lze tyto výrobky nabízet i na zahraničních trzích ...Zobrazit celý příspěvek

  Zde je prostě vidět ten synergický efekt, když stát(Jižní Korea) podporuje domácí průmysl koupí jeho výrobků pro svou armádu. Pak lze tyto výrobky nabízet i na zahraničních trzích a mít z toho zisk. Bez toho to nejde. Bohužel na západě se neustále jen modernizují relikty z období studené války. Bylo by dobré vyvinout nový tank za přispění osvědčených technogií a uvést jej do sériové výroby v širší spolupráci mezi státy EU, kde by nyní byla už i poptávka. Ne vymýšlet něco úplně hifi - např. Němci s Francouzem a ostatní k tomu nepustit. Vytvoří něco, co se bude špatně prodávat a v malých sériích. Takovou EU Armatu.Skrýt celý příspěvek

  • Badysak
   17:45 07.01.2022

   Nový tank z osvědčených technologii zamyslel jste se nad tím co jste napsal?

   Nový tank z osvědčených technologii zamyslel jste se nad tím co jste napsal?

 • The Pale Emperor
  09:47 05.01.2022

  Nexter nabízí Indické armádě Leclerc XLR jako náhradu za letité tanky T-72M/M1 Ajeya. Indie poptává až 1700 nových tanků. Šance i pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Nexter nabízí Indické armádě Leclerc XLR jako náhradu za letité tanky T-72M/M1 Ajeya. Indie poptává až 1700 nových tanků. Šance i pro AČR?

  https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:11 05.01.2022

   Jen dodám, že pokud by se rozjela znovu linka, tak pár stovek by pořídila i samotná Francie. S nabídkou pomůže Francouzům KMW v rámci společného koncernu KNDS. Osobně beru Leclerc ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen dodám, že pokud by se rozjela znovu linka, tak pár stovek by pořídila i samotná Francie. S nabídkou pomůže Francouzům KMW v rámci společného koncernu KNDS. Osobně beru Leclerc a K2 jako potenciálně nejvhodnější tanky pro AČR, byť se asi koupí Leopard. Jsou poměrně lehké a mají plnohodnotný nabíjecí automat, což je velké plus. Záleží ale co Indové vyberou, zájem má kde kdo - mimo jiné Srbové, Ukrajinci a Rusové nabízejí Armatu.Skrýt celý příspěvek

  • The88
   14:21 05.01.2022

   At vyberou cokoliv, linky (i na subsystemy) budou v Indii. Takze pro ACR je to asi jedno. I T-90 montovali (byt z ruskejch kitu) v Indii, ted budou chtit lokalizovat vsechno.

   At vyberou cokoliv, linky (i na subsystemy) budou v Indii. Takze pro ACR je to asi jedno. I T-90 montovali (byt z ruskejch kitu) v Indii, ted budou chtit lokalizovat vsechno.

   • The Pale Emperor
    14:35 05.01.2022

    Jak psal Rase, zájem má i samotná francie a Leclerc je pro AČR více, než vhodný kandidát na nové MBT. A pochybuji, že by se všech potencionálních 1700 tanků komplet vyrábělo v ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak psal Rase, zájem má i samotná francie a Leclerc je pro AČR více, než vhodný kandidát na nové MBT. A pochybuji, že by se všech potencionálních 1700 tanků komplet vyrábělo v Indii, aniž by Francouzi dodali pár prvních kusů, tak jak je to jinak běžné.Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  08:43 04.01.2022

  Jižní Korea od korejské války v 50. letech udělala v historii málo vídaný skok, kdy se z rozvojové země téměř bez průmyslu zařadila mezi nejvyspělejší země světa s obrovskou ...Zobrazit celý příspěvek

  Jižní Korea od korejské války v 50. letech udělala v historii málo vídaný skok, kdy se z rozvojové země téměř bez průmyslu zařadila mezi nejvyspělejší země světa s obrovskou technologickou základnou. Vyvíjejí a vyrábějí ve velkém lodě, auta, zbraně, elektroniku.. Vše od nich v Evropě i nakupujem.
  Ta země ale má i jeden problém, který ji naprosto změní a který v obdobné míře na světě v lidské historii ještě nanastal - extrémně nízkou porodnost. Jestliže v Evropě už vidíme a diskutujeme následky stárnutí populace při porodnosti okolo 1,5 dítěte na ženu (nedostatek pracovní síly, oddálení odchodu do důchodu, tlak na přijímání migrantů, čím dál větší prostředky do zdravotní péče..), tak v Jižní Koreji mají porodnost 0,8, v Soulu dokonce 0,6. Tlak na mladé lidi a očekávání co nejlepšího vzdělání jejich potomků je tak obrovské a nákladné, že to už většina mladých vzdává a nějaká změna je velmi nepravděpodobná.
  Co udělá s ekonomikou země, s jejím průmyslem a i obranyschopností to, že bude za několik dekád 40 % obyvatel starších 65 let? Určitě budou muset přijímat miliony lidí z ciziny na práci, přesto z ní bude chřadnoucí země jejíž jedinou starostí bude postarat se o rostoucí armádu starých lidí.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:06 04.01.2022

   KLDR má 1,9, až se dynastie Kimů přesune do historie, o čemž nepochybuju že se stane, tak bude na nějaký čas po problému.

   KLDR má 1,9, až se dynastie Kimů přesune do historie, o čemž nepochybuju že se stane, tak bude na nějaký čas po problému.

   • Miroslav
    09:17 04.01.2022

    Juhokórejský prezident sa svojho času vyjadril, že nemajú záujem o pád režimu v KĽDR lebo by museli živiť 25 miliónov hladných sevekorejcov a to by ohrozilo vysoký životný štandard ...Zobrazit celý příspěvek

    Juhokórejský prezident sa svojho času vyjadril, že nemajú záujem o pád režimu v KĽDR lebo by museli živiť 25 miliónov hladných sevekorejcov a to by ohrozilo vysoký životný štandard v JK. V podstate mu rozumiem. Je 30 rokov po zjednotení Nemecka a ešte stále je rozdiel medzi východom a západom krajiny. A to nebol tak priepastný rozdiel medzi nimi ako v prípade KóreiSkrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     19:14 04.01.2022

     Miroslav - áno,tiež som to zaznamenal...momentálne im vyhovuje ich viac-menej sporadicky podporovať,ako keby mal padnúť režim a otvoria sa hranice... rodinné vzťahy už prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav - áno,tiež som to zaznamenal...momentálne im vyhovuje ich viac-menej sporadicky podporovať,ako keby mal padnúť režim a otvoria sa hranice...
     rodinné vzťahy už prakticky neexistujú a nie je kórejec ako kórejec...na severe sú etnicky rozdielny ako na juhu,tiež som sa čudoval,ale vraj to je tak...Skrýt celý příspěvek

    • Malarkey
     19:33 04.01.2022

     Naprostá pravda, neumím si to sjednocení představit. Zbytek průmyslu v KLDR by to položilo kvůli nekonkurenceschopnosti, lidi bez práce a k tomu obrovská inflace po sjednocení trhu ...Zobrazit celý příspěvek

     Naprostá pravda, neumím si to sjednocení představit. Zbytek průmyslu v KLDR by to položilo kvůli nekonkurenceschopnosti, lidi bez práce a k tomu obrovská inflace po sjednocení trhu a měny. Většina lidí by se snažila emigrovat na jih a sever by dál neskutečně zaostával.Skrýt celý příspěvek

    • ABC123
     18:51 05.01.2022

     Aspoň si teraz vieme predstaviť, ako o nás z ostbloku zmýšľali vtedy za komančov západňari….

     Aspoň si teraz vieme predstaviť, ako o nás z ostbloku zmýšľali vtedy za komančov západňari….

   • GlobeElement
    10:08 04.01.2022

    Naopak. Pokud by došlo ke sjednocení Korejí, jižní Korea půjde po stránce životní úrovně strašlivě dolů. Viděli jsme to po sjednocení Němecek, přičemž NSR měla asi 65 milionů ...Zobrazit celý příspěvek

    Naopak. Pokud by došlo ke sjednocení Korejí, jižní Korea půjde po stránce životní úrovně strašlivě dolů.
    Viděli jsme to po sjednocení Němecek, přičemž NSR měla asi 65 milionů obyvatel a NDR asi 16 milionů (poměr skoro 1:4). V případě Korejí je poměr 1:2, troufnu si tvrdit, že i ekonomický rozdíl je větší, než mezi NDR a NSR. Východním Němcům trvalo desetiletí, než se alespoň trochu srovnali se západními, jak by to bylo v Koreji? Jaké uplatnění by našli severokorejci v jižní Koreji? A že by se tam masově stěhovali, o tom nepochybuju.

    Pád severokorejského režimu by si vynutil zapojení celého světa a sjednocení obou zemí by trvalo několik desetiletí.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:57 04.01.2022

     Asiati nejsou socialističtí Němci, nejde vzít sjednocení Německa jako univerzální příklad.

     Asiati nejsou socialističtí Němci, nejde vzít sjednocení Německa jako univerzální příklad.

     • GlobeElement
      12:27 04.01.2022

      Ve snaze o lepší život se nijak neliší. Kde jsou vyšší platy, tam půjdou. Co to udělá s platy v jižní Koreji je snadné domyslet.

      Ve snaze o lepší život se nijak neliší. Kde jsou vyšší platy, tam půjdou. Co to udělá s platy v jižní Koreji je snadné domyslet.

     • Miroslav
      13:18 04.01.2022

      Otázka je, či bežný severokórejský súdruh vôbec tuší ako sa žije v južnej časti poloostrova. Severokórejské správy sú dostupné. Ja síce reč neovládam, ale všetky zdroje sa zhodujú ...Zobrazit celý příspěvek

      Otázka je, či bežný severokórejský súdruh vôbec tuší ako sa žije v južnej časti poloostrova. Severokórejské správy sú dostupné. Ja síce reč neovládam, ale všetky zdroje sa zhodujú na tom, že hovoria asi toto: ,,Situácia v KĽDR síce momentálne nie je priaznivá, ale inde je to ešte horšie, takže buďme radi za to, že náš vodca nás takto ľúbi"Skrýt celý příspěvek

    • Jan.holovsky
     08:05 07.01.2022

     Ono by se dalo ze sjednocení Německa i poučit. Jedna z hlavních chyb byla, že Kohlova vláda v půlce 90. let sjednotila mzdy, takže jediné co mohl východ západu nabídnout - levnější ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono by se dalo ze sjednocení Německa i poučit. Jedna z hlavních chyb byla, že Kohlova vláda v půlce 90. let sjednotila mzdy, takže jediné co mohl východ západu nabídnout - levnější pracovní sílu a celkově nižší náklady, zmizelo.Skrýt celý příspěvek

   • Radovan
    11:03 04.01.2022

    1,9 u KLDR je vycucané z prstu. Věrohodné údaje z KLDR neexistují, natož statistiky u obyvatelstva. Obyvatelstvo je podvyživené a zbídačené. Jsou zprávy že mladé ženy v armádě ...Zobrazit celý příspěvek

    1,9 u KLDR je vycucané z prstu. Věrohodné údaje z KLDR neexistují, natož statistiky u obyvatelstva. Obyvatelstvo je podvyživené a zbídačené. Jsou zprávy že mladé ženy v armádě často ani nemenstruují kvůli špatné stravě a námaze. A to se tam má armáda ještě dobřeSkrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:42 04.01.2022

     čím větší bída, tím více dětí, to platilo vždy.

     čím větší bída, tím více dětí, to platilo vždy.

     • GlobeElement
      12:27 04.01.2022

      To je pravda. Děti jsou formou důchodového pojištění a navíc, co mají severokorejci po večerech dělat?

      To je pravda. Děti jsou formou důchodového pojištění a navíc, co mají severokorejci po večerech dělat?

     • Radovan
      12:28 04.01.2022

      To platilo možná v době kdy nebyla antikoncepce, dnes už ne. Viz. Evropa, kde mají chudé státy nižší porodnost než bohaté a nebo třeba Irán a Kuba.

      To platilo možná v době kdy nebyla antikoncepce, dnes už ne. Viz. Evropa, kde mají chudé státy nižší porodnost než bohaté a nebo třeba Irán a Kuba.

     • PavolR
      14:52 04.01.2022

      Keby išlo "iba" o biedu, tak áno, ale v tomto prípade ide o dlhodobejšie hladovanie a to je spúšťačom prirodzených biologických procesov, čo bránia reprodukcii v čase nedostatku.

      Keby išlo "iba" o biedu, tak áno, ale v tomto prípade ide o dlhodobejšie hladovanie a to je spúšťačom prirodzených biologických procesov, čo bránia reprodukcii v čase nedostatku.

     • HEKTOR
      19:16 04.01.2022

      Radovan - "To platilo možná v době kdy nebyla antikoncepce, dnes už ne." to ako myslíte že keď je moja bonita skoro na nule,tak posledné euro dám na antikoncepciu.?? :)

      Radovan - "To platilo možná v době kdy nebyla antikoncepce, dnes už ne." to ako myslíte že keď je moja bonita skoro na nule,tak posledné euro dám na antikoncepciu.?? :)

   • liberal shark
    08:07 05.01.2022

    Obávám se, že ti lidé ze SK nebudou schopni zapojení do vysoce rozvinuté a sofistikované společnosti JK.

    Obávám se, že ti lidé ze SK nebudou schopni zapojení do vysoce rozvinuté a sofistikované společnosti JK.

  • Clibanarius
   09:07 04.01.2022

   Třeba spoléhají, že pomoc přijde zvenčí od souseda - Severní Korei. Je tam prodonost a demografický problém také tak kritická?

   Třeba spoléhají, že pomoc přijde zvenčí od souseda - Severní Korei. Je tam prodonost a demografický problém také tak kritická?

  • Klimesov
   09:17 04.01.2022

   Bohužel problém každé "moderní" civilizace. A bude otázkou jak se s tím poperou.

   Bohužel problém každé "moderní" civilizace. A bude otázkou jak se s tím poperou.

   • Radovan
    11:19 04.01.2022

    Ten národ začal sám od sebe masivně vymírat, to nikdy v historii lidstva nebylo. Průměrný věk rodičů je tam přes 30 let. Čili dnešních rodičů se tam rodilo zhruba 700 tisíc ročně, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten národ začal sám od sebe masivně vymírat, to nikdy v historii lidstva nebylo.
    Průměrný věk rodičů je tam přes 30 let. Čili dnešních rodičů se tam rodilo zhruba 700 tisíc ročně, vloni se ale narodilo už jen 272 tisíc dětí. Tyto ročníky budou za 30 let rodit tímto tempem pod 100 tisíc dětí ročně. Ta spirála poklesu je děsivá.Skrýt celý příspěvek

   • Malarkey
    19:37 04.01.2022

    On to úplně problém není. Popravdě se modleme, aby to co nejdříve nastalo po celém světě. Pokud se populační exploze zastaví a lidí přestane neustále přibývat, tak pro nás všechny ...Zobrazit celý příspěvek

    On to úplně problém není. Popravdě se modleme, aby to co nejdříve nastalo po celém světě. Pokud se populační exploze zastaví a lidí přestane neustále přibývat, tak pro nás všechny jedině dobře.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     22:10 04.01.2022

     No, když ono se zdá že je to vždycky tak jak by nebylo potřeba... tam kde je hlad, bída a nemoci je typicky porodnost vysoká, tam kde je obživa a zdravotnictví v pohodě zvládnuté ...Zobrazit celý příspěvek

     No, když ono se zdá že je to vždycky tak jak by nebylo potřeba... tam kde je hlad, bída a nemoci je typicky porodnost vysoká, tam kde je obživa a zdravotnictví v pohodě zvládnuté tak naopak začíná vymírání... opravdu neexistuje jiný způsob než masově "doplňovat" příjmem migrantů?
     Chtělo by to v tomto ohledu trochu míň extrémů a víc průměrnosti.

     Celkově jsou ale čísla za celý svět prakticky hrozivá, kdeže je když jsme se na ZŠ učili že svěm tá okolo 4 miliardy obyvatel...Skrýt celý příspěvek

  • samoempire
   16:33 04.01.2022

   Hustota zalidnění ČR je 132 obyvatel na meter čtverečných. U Jižní Korea je to 500 obyvatel na mater čtverečný. I pokud bude mít JK o 10 milionů obyvatel méně, tak budou pořád ...Zobrazit celý příspěvek

   Hustota zalidnění ČR je 132 obyvatel na meter čtverečných. U Jižní Korea je to 500 obyvatel na mater čtverečný. I pokud bude mít JK o 10 milionů obyvatel méně, tak budou pořád přelidnění. Souvisí to například s extrémně vysokými cenami nemovitostí, které brání mít větší rodiny. O JK bych se nebál. Už teď jsou zemí s největším počtem robotů na obyvatele. Do budoucna se bude tento trend ještě více posilovat. JK se soustředí na kvalitu místo kvantity. Troufám si tvrdit, že JK bude mít světlejší budoucnost než ČR. Například se více soustředí na vlastní výrobu polovodičů.Skrýt celý příspěvek

   • The88
    19:00 04.01.2022

    Kilometr, kilometr ctverecni... 132 lidi na metr ctverecni neni ani na swingers party.

    Kilometr, kilometr ctverecni... 132 lidi na metr ctverecni neni ani na swingers party.

  • Oliver
   03:49 05.01.2022

   nechci podceňovat jejich píli a pracovitost, ale JK měla být něco jako Západní Berlín ve velkém měřítku, tudíž se američani hodně snažili aby to šlo jako na drátkách a spolu s ...Zobrazit celý příspěvek

   nechci podceňovat jejich píli a pracovitost, ale JK měla být něco jako Západní Berlín ve velkém měřítku, tudíž se američani hodně snažili aby to šlo jako na drátkách a spolu s asijskou pracovitostí ze zaostalých zemědělců vydupali průmyslový národ - když původní průmyslovou základnu Koreje co byla z pochopitelných důvodů na severu vybombardovali do mrtě. O stavu na poloostrově svědčí nejlépe výrok amerického velitele který při úvaze že by měl použít JZ tak se ptal kam to vůbec shodit když všude už jsou jen ruiny.
   Tím rozdělením strategicky trpí oba následnické státy - jeden má suroviny a druhý zase plochu vhodnou pro zemědělství a oba režimy to nějak musí pytlíkovat. Tudíž postavení o dost horší než SRN s NDR, stav Koreje je smutný unikát.
   Sjednocení by mělo určitě hodně zajímavý efekt a i posílení vojenské moci kdy by se díky jadernému dědictví SK vyhoupli do velmocenské ligy a to si žádná zavedená rozhodně nepřeje. Ekonomicky by se žádný velký otřes konat nemusel, náhle by nepotřebovali žádnou externí pracovní sílu. Zároveň by se uvolnil tlak na zábor kvalitní půdy když by se mohlo využít plochy na severu poblíž surovinových nalezišť.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    22:27 05.01.2022

    Obe časti sú si odcudzené. Jazykovo, kultúrne už nie sú si blízke. A ekonomicky by to bolo pre Južnú Kóreu katastrofa. PS: Čo si boľševik v Severnej Kórei navaril, to nech si aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Obe časti sú si odcudzené. Jazykovo, kultúrne už nie sú si blízke. A ekonomicky by to bolo pre Južnú Kóreu katastrofa.

    PS: Čo si boľševik v Severnej Kórei navaril, to nech si aj zje.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:51 04.01.2022

  Kolik zásahů střely typu jako je Javelin z horní polosféry ten tank i s aktivní obranou snese ? Začínám si myslet, že tank je sice krásný stroj, ale na vrcholu své existence, asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolik zásahů střely typu jako je Javelin z horní polosféry ten tank i s aktivní obranou snese ? Začínám si myslet, že tank je sice krásný stroj, ale na vrcholu své existence, asi jako bitevní loď za WWII, blízká budoucnost bude patřit bezosádkovým strojům.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   09:21 04.01.2022

   Lenže letecká kampaň je vždy len prípravou pre pozemnú inváziu (ak je cieľom získať územie). A tam už je tank nepostrádateľný. Pechota nemôže obsadiť mesto na bicykli hoci s ...Zobrazit celý příspěvek

   Lenže letecká kampaň je vždy len prípravou pre pozemnú inváziu (ak je cieľom získať územie). A tam už je tank nepostrádateľný. Pechota nemôže obsadiť mesto na bicykli hoci s vybojovanou vzdušnou nadvládouSkrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:50 04.01.2022

    Javelin odpaluje pěšák z ramene a na cíl dopadá shora. Navádění je "vystřel a zapomeň". Tank to zničí spolehlivě.

    Javelin odpaluje pěšák z ramene a na cíl dopadá shora. Navádění je "vystřel a zapomeň". Tank to zničí spolehlivě.

    • Miroslav
     10:23 04.01.2022

     To je pekné ale ani v modernej vojne nemôžeš tank a BVP vyradiť bez náhrady. Tank má svoje miesto na modernom bojisku a nemyslím, že by to v blízkej budúcnosti bude iné

     To je pekné ale ani v modernej vojne nemôžeš tank a BVP vyradiť bez náhrady. Tank má svoje miesto na modernom bojisku a nemyslím, že by to v blízkej budúcnosti bude iné

     • Jura99
      11:02 04.01.2022

      prakticky ze dne na den skončila bitevní loď, jejíž hlavní zbraní byly děla, stále většího a většího kalibru a hlavní ochranou byl pancíř, také stále větší tloušťky a kvality ...Zobrazit celý příspěvek

      prakticky ze dne na den skončila bitevní loď, jejíž hlavní zbraní byly děla, stále většího a většího kalibru a hlavní ochranou byl pancíř, také stále větší tloušťky a kvality materiálu. Proto bych o žádné zbrani netvrdil, že tu bude na věčné časy. Tanky mám ale rád, je to symbol síly, ale stejně jako ta bitevní loď :-). BVP je něco jiného, obrněný autobus pro pěchotu bude potřeba ještě dlouho, protože území je nutné obsazovat pěchotou.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:08 04.01.2022

      A palebnú podporu tanku pre pechotu už netreba?

      A palebnú podporu tanku pre pechotu už netreba?

     • Jura99
      11:32 04.01.2022

      treba, ale tank primárně slouží pro boj s nepřátelskými tanky. Palebnou podporu zajistí škála jiných, levnějších zbraní, méně si říkajících o ránu tím Javelinem, např. minomet, ...Zobrazit celý příspěvek

      treba, ale tank primárně slouží pro boj s nepřátelskými tanky. Palebnou podporu zajistí škála jiných, levnějších zbraní, méně si říkajících o ránu tím Javelinem, např. minomet, samohybná houfnice atp.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      22:18 04.01.2022

      Ano, BB odešly za WWII během pár let, ale nahradily je jiné, ještě větší lodě - letadlové... takže to je docela otázka jestli to brát že skončily nebo se prostě modifikovaly? Dokud ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, BB odešly za WWII během pár let, ale nahradily je jiné, ještě větší lodě - letadlové... takže to je docela otázka jestli to brát že skončily nebo se prostě modifikovaly?
      Dokud pěchota nenafasuje ve velkém exoskelety, bude rozhodně potřeba ji v něčem vozit (tedy pokud se nespokojíme s malou mobilitou, což asi ne) tedy něco jako transportér + něco většího s nosností na "pořádný kanón"...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:23 05.01.2022

      Bitevní lodě na sebe střílely a vyhrál ten, kdo vydržel více zásahů. Tohle u moderních lodí neplatí, kdo první schytá zásah, končí, zbraně jsou příliš účinné. Ale tank je zde ...Zobrazit celý příspěvek

      Bitevní lodě na sebe střílely a vyhrál ten, kdo vydržel více zásahů. Tohle u moderních lodí neplatí, kdo první schytá zásah, končí, zbraně jsou příliš účinné.

      Ale tank je zde pořád od toho, aby vydržel zásahy. A ne, jeho hlavním úkolem není boj proti jiným tankům, i když i to se mu samozřejmě může stát. Jeho hlavním úkolem je boj proti pěchotě a podpora vlastní pěchoty. To se dělostřelectvem nedá nahradit, stejně jako se to nedá nahradit letectvem.

      Proto tanky používá Izrael i když Hizballah rozhodně žádné vlastní tanky nemá. Zato má hodně pěchoty schované v budovách.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:31 04.01.2022

   To záleží jak se trefíte. PTŘS fungují na bázi kumulativního paprsku a ten má omezenější účinnost než podkaliberní. V reálu tank ničí až sekundární výbuch uložené munice, či ...Zobrazit celý příspěvek

   To záleží jak se trefíte. PTŘS fungují na bázi kumulativního paprsku a ten má omezenější účinnost než podkaliberní. V reálu tank ničí až sekundární výbuch uložené munice, či paliva, který kumulativní paprsek zažehne. Takže vše je o tom jak se trefíte a co paprsek zasáhne.
   Tank má stále své místo na bojišti a bude mít, protože se jedná o techniku, která soustředí největší palebnou sílu, obranu a mobilitu zároveň. A to je to nejdůležitější. Je to prostě moderní ekvivalent těžké jízdy. A z toho důvodu bude vždy mít své místo v mnoha armádách. Jediné co se bude měnit je pouze počet a technické řešení.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:56 04.01.2022

    zásah shora nepřežije žádný současný tank, snad aktivní ochrana může pomoct.

    zásah shora nepřežije žádný současný tank, snad aktivní ochrana může pomoct.

    • Klimesov
     10:48 04.01.2022

     Zásah shora nabízí více méně 100% šanci probití pancíře. Proto je Javelin navržena tak jak je navržena. V USA si byli dobře vědomi slabiny Sovětské konstrukce. Jenomže probití ...Zobrazit celý příspěvek

     Zásah shora nabízí více méně 100% šanci probití pancíře. Proto je Javelin navržena tak jak je navržena. V USA si byli dobře vědomi slabiny Sovětské konstrukce.
     Jenomže probití pancíře, neznamená vždy zničení tanku.
     T-64, T-72, T-80 a T-90 primárně ničí sekundární výbuch jejich vlastní vezené munice, protože ta se veze v prostoru osádky.
     Jenomže západní tanky, ze kterých K2 vychází, jsou konstruované jinak.
     Takže s jistotou lze říci, že při zásahu shora, může dojít k vyřazení K2 z boje, zranění či usmrcení člena nebo členů osádky. Ale nemusí automaticky dojít ke zničení tanku.
     Opravárenské dílny dokázali už za 2.sv. vracet zasažené tanky kumulativním granátem zpět na bojiště.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:06 04.01.2022

      no nevím, ránu z Javelinu do stropu asi nemůže osádka přežít. Tank sice může být opravitelný, ale má smysl jej znovu poslat na bojiště, když znovu chytne zásah z Javelinu po pár ...Zobrazit celý příspěvek

      no nevím, ránu z Javelinu do stropu asi nemůže osádka přežít. Tank sice může být opravitelný, ale má smysl jej znovu poslat na bojiště, když znovu chytne zásah z Javelinu po pár metrech pohybu ? Javelin stojí asi 100tis. USD, tank asi 10mil. USD, takže kdyby se pořizovací hodnoty porovnaly, lze vystřelit na tank až 100ks Javelinů. Tam asi je na 100%, že se aspoň jeden ujme.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:54 04.01.2022

      Jura99. Její šance jsou asi 50 na 50, přesto je to stále víc než u T-72 nebo čehokoli ze Sovětské tankové školy. Javelin si moc nezastřílela na tanky západní konstrukce, takže ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99. Její šance jsou asi 50 na 50, přesto je to stále víc než u T-72 nebo čehokoli ze Sovětské tankové školy. Javelin si moc nezastřílela na tanky západní konstrukce, takže přesné statistiky neexistují, ale západní tanky vykázali, při správném nasazení, poměrně velkou odolnost proti kumulativním střelám.
      Samozřejmě, že má. Kdyby nemělo tanky by doopravdy už nikdo neprovozoval, natož aby se snažil někdo vymýšlet nové konstrukce, nebo zdokonalovat ty stávající, popřípadě lepit na tanky systémy aktivní ochrany, které mají primární úkol zamezit vyřazení tanku z boje.
      Takže tank má stále svůj smysl na bojišti, protože je to stroj který má největší palebnou sílu, ochranu a pohyb v jednom.
      Jen díky vývoji technologií jeho význam o něco klesl, protože už není potřeba ho nasazovat všude a existuje technika, kterou můžete nasadit místo něj, nebo doplnit menší počet tanků touto technikou a přitom si udržet potřebnou palebnou sílu. Což jde vidět na západních armádách, kdy počet tanků se rapidně zmenšil oproti studené válce a naopak vzrostl význam KBVP, PBVP, dronu a sofistikovanější munice, jako je právě Javelin.
      Pořizovací hodnoty jsou sice fajn, ale podle nich se nebojuje.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      14:03 04.01.2022

      Klimesov

      V Jemene sme videli trpiet Abramsy v Syrii aj turecke Leopardy, takze zazracny rozdiel medzi sovietskymi a zapadnymi tankami v pasivnej ochrane pred PTRS nie je.

      Klimesov

      V Jemene sme videli trpiet Abramsy v Syrii aj turecke Leopardy, takze zazracny rozdiel medzi sovietskymi a zapadnymi tankami v pasivnej ochrane pred PTRS nie je.

     • Badysak
      16:47 04.01.2022

      To myslíš turecké leopardy ovládané ručníkaři co postaví 3 tanky na vrcholek kopce a pak se osádky společně druží aniž by někdo seděl u termálu a skenoval okolí. Nemo Arabské ...Zobrazit celý příspěvek

      To myslíš turecké leopardy ovládané ručníkaři co postaví 3 tanky na vrcholek kopce a pak se osádky společně druží aniž by někdo seděl u termálu a skenoval okolí. Nemo Arabské abramsy co jsou nemaskované na dně údolí a ještě nacpané municí po poklop velitele takže je blow up panely nezachrání. tak to je vážně ukázka kvality západních tanků.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      19:20 04.01.2022

      Klimesov - "Opravárenské dílny dokázali už za 2.sv. vracet zasažené tanky kumulativním granátem zpět na bojiště." -no vtedy to asi aj bolo možné,ale keď si pozriete čo dokáže v ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov - "Opravárenské dílny dokázali už za 2.sv. vracet zasažené tanky kumulativním granátem zpět na bojiště." -no vtedy to asi aj bolo možné,ale keď si pozriete čo dokáže v interiéri tanku kumulatívny tĺk+roztavená oceľ,tak opraviť moderný tank plný elektroniky by ľahké nebolo...Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      02:12 05.01.2022

      Opravit moderní tank plný elektroniky v polní dílně bude asi tak těžké jako vyměnit radio v tanku ze druhé světové. Odšroubuje se a vymění celý modul. Nebo si myslíte, že to budou ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravit moderní tank plný elektroniky v polní dílně bude asi tak těžké jako vyměnit radio v tanku ze druhé světové. Odšroubuje se a vymění celý modul. Nebo si myslíte, že to budou rozebírat a zkoušečkou kontrolovat spoje a tišťáku?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      06:58 05.01.2022

      mudry.udrzbar Ano a za stejnou dobu v konfliktech v těchto zemí bylo zničeno stovky odpalovacích zařízení PTŘS, několik dronů, desítky minometů, houfnic, tarasnic, bezzákluzových ...Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar
      Ano a za stejnou dobu v konfliktech v těchto zemí bylo zničeno stovky odpalovacích zařízení PTŘS, několik dronů, desítky minometů, houfnic, tarasnic, bezzákluzových kanónů, raketometů, Toyot, a padly tam desetitisíce obyčejných vojáků a jen Sýrie vykazuje cca 250 zničených T-72. Takže co nám to ukazuje. Že ve válce se ztrácí jak lidské životy tak i technika. Jak šokující zjištění že.
      Fakt. Jako číst tady tyhle ty cancy to je vážně zábava. "Ale americký tank jde taky zničit"
      Jasně jde. Nikdo netvrdí, že západní technika je nezničitelné, ale pokud vy sám nerozumíte větě: "ale západní tanky vykázali, při správném nasazení, poměrně velkou odolnost proti kumulativním střelám" tak pardon, ale chyba je na vaší straně a asi by to chtělo jíst více vitamínů. Protože statistiky mluví jasně. 10 až max. 20 zničených Leopardů oproti cca 250 zničených T-72 jen v Sýrii. Cca 9 zničených Abramsu v Jemenu vs. cca 65 zničených T-72 a T-80 v první válce v Čečensku + několik dalších cca 10 ks T-72B2 nebo T-72B3 zničených na Ukrajině. O Ukrajinských ztrátách tankové techniky asi nemá cenu se vypisovat že.
      A jako poslední 0 zničených tanků Leclerc v Jemenu, pouze 4 poškozené a jeden jediný člen osádky mrtvý (podle zdrojů co se mi podařilo sehnat) vs. cca 3 zničené T-90 v Sýrii a 0 přeživších z osádek. A to se jedná o tanky, vzniknuvši ve stejný rok. Dalším příkladem nasazení Kanadských Leopardů 1 a Leopardů 2 v Afghánistánu, pro tanky jedno z nejhorších prostředí, beze ztrát. Pouze několik poškozených. Ztráty sovětských tanků v Afghánistánu 147 podle zdrojů.
      Takže asi tak. Ten nepoměr je prostě obrovský a jen zaslepený člověk ho nevidí :-)

      HEKTOR
      Obtížnost opravy tanku zasaženého kumulativní střelou je asi tak stejná jako jeho zničení tedy 50:50. Prostě tak jak jsem psal výše. I zde platí, že záleží na tom kam se trefíte. Pokud střela zapálí munici bude oprava složitější než když pouze projde pancířem. Kupříkladu během první války v Čečensku Rusové ztratili 192 tanků, ale "pouze" 65 nenávratně. Takže ono zničit tank není ani v dnešní době tak jednoduché jak si laická veřejnost myslí. Na Armádních novinách byl před asi 6 léty hezká série o tom. Jmenovala se tank zasažen, měla 10 částí a hezky se tam tato problematika rozebírala. Doporučuji přečíst.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      14:19 05.01.2022

      Badysak a Klimesov Ja som posledny kto by tu fantazoroval o zazracnych schopnostiach ruskej techniky. Je to velmi casto presne o tom diletanstve obsluhy a taktiky nasadenia, na to ...Zobrazit celý příspěvek

      Badysak a Klimesov

      Ja som posledny kto by tu fantazoroval o zazracnych schopnostiach ruskej techniky. Je to velmi casto presne o tom diletanstve obsluhy a taktiky nasadenia, na to v praxi trpeli nasobne viac ruske T-cka nez zapadne tanky.

      Chcel som len povedat, ze bez aktivnej ochrany a spravneho nasadenia neodolaju modernym PTRS ani zapadne tanky, to je proste fakt.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:41 05.01.2022

      Badysak - skúste si ešte 1x prečítať príčinu tej opravy...riešila sa oprava po zásahu kumulatívnou strelou...to si fakt myslíte že tam vymenia 2-3 "bloky" + jednu nožovú poistku a ...Zobrazit celý příspěvek

      Badysak - skúste si ešte 1x prečítať príčinu tej opravy...riešila sa oprava po zásahu kumulatívnou strelou...to si fakt myslíte že tam vymenia 2-3 "bloky" + jednu nožovú poistku a ide sa bojovať.??? tam bude komplet zničený interiér,potrhané a roztavené káblové zväzky...podstatné bude kde vnikne kumulatívny tĺk a čo mu bude stáť v ceste...prípadný požiar to len všetko dokončí...
      a ďalšia vec bude,kde zoberieme náhradnú osádku,keďže naše mierové armády majú na techniku len jedno obloženie...a keby sa aj nakúpili nové tanky,tak záložáci asi budú tiež na dve veci...Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      06:53 06.01.2022

      mudry.udrzbar Já nepíšu o tom, že fantazírujete o nějaké zázračné ruské technice, ale o tom že máte dávat větší pozor při čtení :-) Celou dobu totiž píšu o tom, že se ty tanky musí ...Zobrazit celý příspěvek

      mudry.udrzbar
      Já nepíšu o tom, že fantazírujete o nějaké zázračné ruské technice, ale o tom že máte dávat větší pozor při čtení :-)
      Celou dobu totiž píšu o tom, že se ty tanky musí správně nasadit. Viz. rozdíl mezi nasazením Tureckých Leopardu 2 a Kanadských Leopardu 2. Pravda je tam generační rozdíl.
      Nicméně ten nepoměr ve ztrátách jde vidět, i při špatném nasazení. Prostě ta západní konstrukce je jiná a díky tomu vykazuje větší odolnost.

      No právě že odolají i bez systémů aktivní ochrany a i při špatném nasazení. Byť je pravda, že je to těžší a těžší. Pokud si dobře vzpomínám, tak v tom cyklu Tank zasažen, autor odhadoval účinnost PTŘS na nějakých cca 40% v průměru. Plus mínus. To znamená, že "pouze" cca 40% vypálených PTŘS nějakým způsobem vyřadí nebo zničí tank. Jasně záleží tady na generačním rozdílu. Javelin budou mít tu účinnost vyšší než PTŘS ze 70. let a naopak schopnost přežití T-90 bude vyšší než T-64 nebo T-55. Takže je to prostě průměrné číslo, které má ukázat, že zničit tank není tak jednoduché jak ukazují záběry na youtube. Ty totiž většinou končí těsně po zásahu a už nevidíme co se děje dál.
      Nicméně systémy aktivní ochrany své místo mají. Jednak zvyšují schopnosti přežití osádky, ale co je hlavní zvyšují schopnost přežití samotného tanku na moderním bojišti a to je to podstatné. Už není studená válka a armády si nedrží tisíce tanků v aktivní službě a další tisíce v rezervních skladech. Navíc vyrobit moderní tank je poměrně drahá a složitá záležitost. Takže možnost rychlé náhrady ztrát je v dnešní době velice omezená.Skrýt celý příspěvek

     • Zbyněk
      07:48 06.01.2022

      Hektor: Pokud HEAT zasáhne pancíř pod správným úhlem a pancířem projde, napáchá paseku pouze ve vektoru kumulativního tlouku. Proč si myslíte, že bude komplet zničený interiér? ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor:
      Pokud HEAT zasáhne pancíř pod správným úhlem a pancířem projde, napáchá paseku pouze ve vektoru kumulativního tlouku. Proč si myslíte, že bude komplet zničený interiér? Nezpochybňoval bych při zásahu APFSDS, ale u HEATu vaši dedukci při odděleně vezené munici (pokud neblafne hydraulika) nechápu.
      Západní tanky HEAT odolají i bez setů dynamického pancíře, případně jsou poškozeny, ale jejich zničení je nepravděpodobné. Drtivá většina oprav bude proveditelná v polních dílnách (viz zmiňovaný desetidílný seriál Tank zasažen, pouze malá část Abramsů byla poškozena tak těžce, že byla odeslána zpět do mateřského závodu, ale to spíše z důvodu útoku provedeným nastraženou výbušninou, než zásahem RPG). To se však nedá tvrdit u T-72 a T-90 nasazených v Sýrii, pokud tlouk překonal dynamický pancíř (asi oněch 40%), bylo v drtivé většině hotovo.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:51 06.01.2022

      RPG-75 proti modernímu tanku moc účinná není. V Iráku dostal znehybněný Challanger několik zásahů a i když přišel o veškerá vnější čidla, posádce se nic nestalo a tank byl rychle ...Zobrazit celý příspěvek

      RPG-75 proti modernímu tanku moc účinná není. V Iráku dostal znehybněný Challanger několik zásahů a i když přišel o veškerá vnější čidla, posádce se nic nestalo a tank byl rychle opraven.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:14 04.01.2022

   Je to jen věc terminologie. Dnes se neříká bitevní loď, ale mohutně vyzbrojené lodě jsou pořád. Primární zbraní se staly rakety a už nepomůže pancíř, protože na loď nebudou dopadat ...Zobrazit celý příspěvek

   Je to jen věc terminologie. Dnes se neříká bitevní loď, ale mohutně vyzbrojené lodě jsou pořád. Primární zbraní se staly rakety a už nepomůže pancíř, protože na loď nebudou dopadat dělostřelecké projektily, ale v případě tanků pořád hlavním nepřítelem bude jiný tank s dělem a pancíř má chránit osádku před palbou ručních zbraní a to se v dohledné době nezmění.

   Klasické tanky budou zřejmě časem nahrazeny něčím s menším pancířem a s lepší aktivní ochranou, ale zatím tomu tak není.

   A uvědom si, že hlavní rolí tanku je boj proti pěchotě vyzbrojené primárně kulomety.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    11:40 04.01.2022

    není to věc terminologie. Bitevní loď skončila americkou třídou Iowa a ta kategorie lodí prostě skončila. Vyznačovala se velkým výtlakem, velmi silným pancířem (třeba 30cm !) a ...Zobrazit celý příspěvek

    není to věc terminologie. Bitevní loď skončila americkou třídou Iowa a ta kategorie lodí prostě skončila. Vyznačovala se velkým výtlakem, velmi silným pancířem (třeba 30cm !) a hlavně děly velkého kalibru (305-457mm). Žádná taková loď se už nestaví, ani silou pancíře, ani kalibrem děl. Tuto třídu lodí vymazal rozvoj letadel a chvíli to trvalo, než to zastánci bitevních lodí pochopili. Ani se jim nedivím, byl to zázrak techniky a těžko se s ním loučit. Něco jako ty tanky, armáda bez tanků je divná, ale drony s AI nebo PTŘS udělají z tanků hromadu šrotu.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     12:41 04.01.2022

     Nelze úplně srovnávat zbraně z jiného prostředí. Lodě se neutkávají s vojáky, ale s jinými loděmi. Kdežto tank se utkává s vojáky i s jinou technikou. Na lodě se v dnešní době ...Zobrazit celý příspěvek

     Nelze úplně srovnávat zbraně z jiného prostředí. Lodě se neutkávají s vojáky, ale s jinými loděmi. Kdežto tank se utkává s vojáky i s jinou technikou. Na lodě se v dnešní době střílí na vzdálenosti v desítkách kilometrů, kam dělo nedostřelí, ale na tank se pořád střílí z podobné vzdálenosti max jednotek kilometrů.

     Vezmi si chybu uvažování západních velitelů za II světové války. Tehdy ve vzduchu existovaly dva základní typy letadel - velké, těžké, pomalejší, s nákladem bomb a malý rychlý stíhač, určený k ničení těchto bombardérů. Ale přenesení stejného principu na zem, kde proti tankům nasadili rychlé, ale méně pancéřované stíhače tanků se neosvědčilo. Naopak se osvědčily stroje mnohem těžší, pancéřovanější, pomalejší, než taky, úplný opak toho, co ve vzduchu.

     Na moři měly výhodu těžce pancéřované lodě, protože dosah zbraní byl malý a neexistovala zbraň, která by na ně dokázala dosáhnout ze vzdálenosti větší, než byl dostřel jejích děl. To změnily protilodní střely - bitevní lodě s těžkým pancéřem nevymizely proto, že by zastaral pancíř, ale proto, že zastarala děla. Ale tankové dělo nezastaralo. Pořád je zapotřebí střílet na krátkou vzdálenost hodně účinnou zbraní a být přitom vystaven palbě protivníka.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:16 04.01.2022

      lodní dělo hlavní ráže mělo dostřel 40km, tedy za horizont, to není málo. Stíhač tanků se naopak celkem osvědčil, ale jeho výhody se projevily spíš ve snadnější a levnější výrobě v ...Zobrazit celý příspěvek

      lodní dělo hlavní ráže mělo dostřel 40km, tedy za horizont, to není málo. Stíhač tanků se naopak celkem osvědčil, ale jeho výhody se projevily spíš ve snadnější a levnější výrobě v době války. Není bez zajímavosti, že většina německých "tanků" za války byly ve skutečnosti všelijaké "samochodky", zkrátka na různých podvozcích posazená děla.
      Bitevní lodě vymizely jedině a pouze kvůli letadlům resp. letadlovým lodím. Do doby jejich vymizení neexistovaly protilodní střely, takže ty nemohly být příčinou. Děla bitevních lodí nezastarala do jisté míry dodnes, stále by se hodila při palebné přípravě před vyloděním, kde se uplatnila třída Iowa ještě ve válce v Perském zálivu. Ale stavět kvůli tomu celou nesmírně drahou a zranitelnou bitevní loď by nedávalo smysl.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:53 05.01.2022

      problém bitevních lodí nebyla neefektivita vlastních útočných zbraní (koneckonců k dělům se mohly přidat rakety), ale neefektivita obrany, resp. možnost nasadit proti lodím ...Zobrazit celý příspěvek

      problém bitevních lodí nebyla neefektivita vlastních útočných zbraní (koneckonců k dělům se mohly přidat rakety), ale neefektivita obrany, resp. možnost nasadit proti lodím asymetrickou a cenově levnější zbraň, proti kterým lodě neměly obranu.

      Ten princip se může klidně opakovat ve scénáři "PTŘS ničí tanky" nebo v jiném podobném scénáři.Skrýt celý příspěvek

  • samoempire
   16:42 04.01.2022

   Moderní tanky budou mít proti střelám typu Javelin dvě opatření. Prvním je aktivní ochrana, kdy počítač plus radar vyhodnotí typ a přizpůsobí tomu odpal nálože. Dalším je použití ...Zobrazit celý příspěvek

   Moderní tanky budou mít proti střelám typu Javelin dvě opatření. Prvním je aktivní ochrana, kdy počítač plus radar vyhodnotí typ a přizpůsobí tomu odpal nálože. Dalším je použití kanónů tanku, který automaticky vypáli střelu do místa odpalu Javelinu. Americké tanky budou mít snad systém, kde 1-2 tanky budou mít nabitou speciální munici, která je určená pro ničení živé síly. Díky propojení tanků, bude odpal automatický. PTRS má delší dráhu letu než strela odpálena z takového kanónu, co dáva tankům určitou výhodu.
   Je to ovšem relativně daleká budoucnost. Strelu typu Javelin má nasazenou snad jenom pár západních zemí. Čína podobnou střelu vyvíjela a testovala, ale nevím jak je to s nasazením.
   Rusko na svém "Javelinu" zatím ani nepracuje. Důvodem je zaostávaní jejich průmyslu.Skrýt celý příspěvek

   • The88
    19:22 04.01.2022

    Ukrajinci maji nejakou top-attack PTRS taky. Ruskej Kornet ma mit taky top attack schopnost.

    Ukrajinci maji nejakou top-attack PTRS taky. Ruskej Kornet ma mit taky top attack schopnost.

    • samoempire
     02:18 13.01.2022

     Podle toho co jsem o Kornet četl, tak se nejedná o útok se shora. Kornet se navádí pomoci laserového paprsku, který je nad tankem. To stěžuje zachycení paprsku. Až v poslední fázy ...Zobrazit celý příspěvek

     Podle toho co jsem o Kornet četl, tak se nejedná o útok se shora. Kornet se navádí pomoci laserového paprsku, který je nad tankem. To stěžuje zachycení paprsku. Až v poslední fázy je naváděn přímo na cíl.
     Podle mně bude podobně fungovat také Ukrajinská PRTS.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    19:22 04.01.2022

    to ale nezní moc nadějně. Ta aktivní ochrana budiž, než se vyčerpá, tak několik střel odrazí, ale ten automatický výstřel kanonu nic moc, likvidace místa odpalu už letící raketu ...Zobrazit celý příspěvek

    to ale nezní moc nadějně. Ta aktivní ochrana budiž, než se vyčerpá, tak několik střel odrazí, ale ten automatický výstřel kanonu nic moc, likvidace místa odpalu už letící raketu nezastaví.Skrýt celý příspěvek

    • Malarkey
     19:40 04.01.2022

     Žádný voják není sebevrah. Určitě nebude odpalovat Javelin na bojový prostředek, který ho do několika sekund s největší pravděpodobností zabije.

     Žádný voják není sebevrah. Určitě nebude odpalovat Javelin na bojový prostředek, který ho do několika sekund s největší pravděpodobností zabije.

     • HEKTOR
      22:14 04.01.2022

      Malarkey - len ste pozabudli,že ten vojak obsluhuje vec,ktorá dokáže ten bojový prostriedok zničiť...nikto nechce aby ho ničil puškou 5,56... a keď je ten vojak napr. v ...Zobrazit celý příspěvek

      Malarkey - len ste pozabudli,že ten vojak obsluhuje vec,ktorá dokáže ten bojový prostriedok zničiť...nikto nechce aby ho ničil puškou 5,56...
      a keď je ten vojak napr. v protitankovej čate,tak sa očakáva že nejakú tu raketu aj vystrelí keby k tomu prišlo...
      inak,každý vojak ktorý dobrovolné ide do miesta bojov,je tak trochu samovrah...Skrýt celý příspěvek

     • samoempire
      02:24 13.01.2022

      Co jsem četl, tak PTRS letí na tank minimálně 5-6 sekund. Tu samou vzdálenost překoná tanková strela za 2-3 sekundy. Tedy je dost velká možnost, že pokud tank vystřelí přímo na ...Zobrazit celý příspěvek

      Co jsem četl, tak PTRS letí na tank minimálně 5-6 sekund. Tu samou vzdálenost překoná tanková strela za 2-3 sekundy. Tedy je dost velká možnost, že pokud tank vystřelí přímo na místo odpalu střely, tak může někoho trefit. Možná tímto projektilem.
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:49 13.01.2022

      samoempire: No ale vypáliť možno až po tom, ako posádka na ptrs zareaguje a natočí tým smerom vežu, pričom to v tej situácii asi nebude ich prvoradá starosť ... :-D

      samoempire: No ale vypáliť možno až po tom, ako posádka na ptrs zareaguje a natočí tým smerom vežu, pričom to v tej situácii asi nebude ich prvoradá starosť ... :-D

    • SYN_
     22:37 04.01.2022

     To jo, ale a) pokud zničíte odpalovač, musí mít každý raketometčík svůj (vzrůstá cena a hmotnost) b) je potřeba mít větší množství kamikaze bojovníků když odpal střely = velká ...Zobrazit celý příspěvek

     To jo, ale a) pokud zničíte odpalovač, musí mít každý raketometčík svůj (vzrůstá cena a hmotnost) b) je potřeba mít větší množství kamikaze bojovníků když odpal střely = velká pravděpodobnost střelcovy smrti...Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     07:22 05.01.2022

     Jenže ty tanky nejedou na bojiště osamoceny. Bojiště je velice komplexní prostředí, kde se pohybuje kde co, od průzkumných prostředků, přes pěchotu, po tanky. A to vše řízené ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže ty tanky nejedou na bojiště osamoceny.
     Bojiště je velice komplexní prostředí, kde se pohybuje kde co, od průzkumných prostředků, přes pěchotu, po tanky. A to vše řízené hierarchickým systémem velení. Vojáci si nedělají na bojišti co chtějí, neodpalují zbraně jak se jim zachce, neútočí zrovna tam kde se jim líbí. Vojáci poslouchají rozkazy a dělají to co jim řekne velitel, který vyhodnocuje situaci. A čím více dat velitel má, tím lépe může situaci zhodnotit a tím i pak rozhodnout. Proto USA investuje tolik zdrojů do digitálního bojiště a propojení informací a do umělé inteligence, která by dokázala zrychlit rozhodování (ano jedná se o virtuálního člena osádky). A i v tomto bojišti mají tanky stále své místo, protože se jedná o stroj, který stále nejlépe kombinuje ochranu, palebnou sílu a pohyblivost. A opravdu účinný boj, je založený na manévrech, pohybu.Skrýt celý příspěvek

   • Badysak
    02:40 05.01.2022

    A jak ten radar zjistí místo odpalu, když javelin útočí z výšky a bez aktivního navádění typu laser. naváděcí soustavu typu "vystřel a zapomeň" na principu pasivního systému ...Zobrazit celý příspěvek

    A jak ten radar zjistí místo odpalu, když javelin útočí z výšky a bez aktivního navádění typu laser.
    naváděcí soustavu typu "vystřel a zapomeň" na principu pasivního systému samonavedení.

    To ten tank bude mít radar ozařující kilometry kolem sebe, aby zachytil odpal a zároveň svítil pro všechny REB prostředky?

    APS
    Top attack munitions
    The trajectories of top attack ATGMs like the FGM-148 Javelin (US) and Trigat (Germany) plunge down onto their targets. Not all active protection systems are designed to fire at the extreme elevations necessary to protect against such munitions. RPGs fired at a steep downward angle from elevated positions can pose a similar threat.Skrýt celý příspěvek

    • Oliver
     04:14 05.01.2022

     používá se kombinace optiky a infra, takže na ič bude raketa svítit ve vteřině zážehu, pak pozorovací optika a radar zacílený na místo a ikdyž se tříštivý granát úplně netrefí tak ...Zobrazit celý příspěvek

     používá se kombinace optiky a infra, takže na ič bude raketa svítit ve vteřině zážehu, pak pozorovací optika a radar zacílený na místo a ikdyž se tříštivý granát úplně netrefí tak je velká pravděpodobnost když ne úplné likvidace střelce s Javelinem tak minimálně taková zranění kdy na další střelbu nebude mít ani pomyšlení. Práce tankoborníků patřila vždy mezi nejrizikovější . Technika se sice mění ale nijak se nezvyšuje rozdíl mezi průbojností PTŘS a ochranou obrněnců. Metody útoku i ochrany se zlepšují souběžně. I staré tanky v Sýrii dokázaly po ruské modernizaci solidně odolávat týmům islamistů se západním PT vybavením. Tam měli právě Rusové možnost se seznámit i s Javeliny takže čekat že to bude nějaký spásný prostředek co bude masivně drtit "téčka" je úsměvná myšlenka. U tohoto korejce je to otázka, protože ti bojové zkušenosti v reálném boji nemají a jejich know-how může zafungovat ale také nemusí když nemají testy ze skutečného nasazení proti moderním PTŘS.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:44 05.01.2022

      to opět není neřešitelný problém a záchrana tanku před moderní PTŘS. Pokud vím, že místo odpalu se stane terčem poslední rány tanku, než bude raketou zničen, tak zkrátka musím ...Zobrazit celý příspěvek

      to opět není neřešitelný problém a záchrana tanku před moderní PTŘS. Pokud vím, že místo odpalu se stane terčem poslední rány tanku, než bude raketou zničen, tak zkrátka musím řešit, aby na místě odpalu nebyl člověk. Buď se to odpálí vzdáleně z trojnožky nebo např. robotického pásového vozítka a nebo musím posunout zážeh mimo místo odpalu, např. raketu vymést stlačeným vzduchem o nějakou tu desítku metrů a tam teprve ji nechat zažehnout. Konstruktéři si jistě poradí je to na jejich fantazii, hlavním bodem je, že raketa se navede sama, že top attack nepřežije žádný tank a že cena rakety je vůči tanku 1%.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      18:27 05.01.2022

      Javeliny použili akorát američane při obraně Syrské/kurdské rafinerie proti Vagnerovcům žádný ručníkař neměl k dispozici javeliny pouze ručně naváděné rakety a jejich zásahy byli ...Zobrazit celý příspěvek

      Javeliny použili akorát američane při obraně Syrské/kurdské rafinerie proti Vagnerovcům žádný ručníkař neměl k dispozici javeliny pouze ručně naváděné rakety a jejich zásahy byli potvrzovány videi viz. YT.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:54 06.01.2022

      V Sýrii měla domobrana k dispozici TOW, ty se navádějí ručně a střelec je celou dobu letu vystaven odvetné palbě. Střely typu vystřela zapomeň střelec odpálí a zdrhne. I když ...Zobrazit celý příspěvek

      V Sýrii měla domobrana k dispozici TOW, ty se navádějí ručně a střelec je celou dobu letu vystaven odvetné palbě.

      Střely typu vystřela zapomeň střelec odpálí a zdrhne. I když osádka tanku zjistí, že na ně něco letí a odkud, útočník tam už není.Skrýt celý příspěvek

    • samoempire
     02:30 13.01.2022

     Viděl někde video o Izraelském systému ochrany tanku, který bude snímat také vrchní sféru. Zatím, není proto potřeba. PTRS, které umí útočit se shora má jenom Západ. Až dojde k ...Zobrazit celý příspěvek

     Viděl někde video o Izraelském systému ochrany tanku, který bude snímat také vrchní sféru. Zatím, není proto potřeba. PTRS, které umí útočit se shora má jenom Západ. Až dojde k jejich většímu rozšíření, tak dostanou tuto funkcionalitu také moderní západní tanky.
     Dosah radaru je jenom 1-2 kilometry, tedy nebude zářit tak daleko. Navíc nebude puštěný pořád. Umím si představit hlavně při útoku.
     Bude to další kolo zápasu mezi tankem a PTRS.Skrýt celý příspěvek

  • The88
   14:32 05.01.2022

   Pravdepodobne poveze tank vic APS munice, nez pesak unese tezkych ATGM. A pokud budes pocitat utok z nejakyho mechanizovanyho prostredku, tak tam uz ta ekonomie niceni neni takova, ...Zobrazit celý příspěvek

   Pravdepodobne poveze tank vic APS munice, nez pesak unese tezkych ATGM. A pokud budes pocitat utok z nejakyho mechanizovanyho prostredku, tak tam uz ta ekonomie niceni neni takova, kdyz vezmes v potaz palebny prumer toho vozidla a jeho senzorovy vybavebi, aby mohlo utocit ze vzdalenosti podobne dostrelu tankoveho kanonu. Dalsi vec je uspesonst zasahu na pohyblivy cil za pouziti protiopatreni (zadymovani) - pri dobrem situacnim povedomi, napr pouziti dronu, ten tank nebude sedet jak slepice na hradu.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:59 05.01.2022

    Ovšem není účelem, aby tank na bojišti plnil jen funkce pro své přežití, aby jeho kanon automaticky pálil po PTŘS, aby běželo nonstop zadýmení atp. To pak znemožní tanku plnit svou ...Zobrazit celý příspěvek

    Ovšem není účelem, aby tank na bojišti plnil jen funkce pro své přežití, aby jeho kanon automaticky pálil po PTŘS, aby běželo nonstop zadýmení atp. To pak znemožní tanku plnit svou funkci a stejně je otázka času, kdy ta správná PTŘS přiletí, odpálená ze země nebo ze vzduchu.Skrýt celý příspěvek

   • Badysak
    18:33 05.01.2022

    Jenomže protiopatření musí být aktivováno. Dosud všechny APS reagovali na střeli od určité vzdálenosti a pod určitám úhlem. A javelin je zaměřen a naváděn pasivně tedy tank bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenomže protiopatření musí být aktivováno. Dosud všechny APS reagovali na střeli od určité vzdálenosti a pod určitám úhlem. A javelin je zaměřen a naváděn pasivně tedy tank bez aktivního skenování dlouheho dosahu nemá šanci zareagovat. V budoucnu určitě, ale bavíme se o současnosti a Ukraině a tam to bude slušný tankový masakr.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  15:41 03.01.2022

  K2 v Norsku, to už je jen kousek k tomu je požádat o možnost testování i u nás, nebo vyslani pár osob si to zkusit v Norsku.

  K2 v Norsku, to už je jen kousek k tomu je požádat o možnost testování i u nás, nebo vyslani pár osob si to zkusit v Norsku.

  • HEKTOR
   19:41 03.01.2022

   a keďže to je také jednoduché,tak to určite nebude možné... :)

   a keďže to je také jednoduché,tak to určite nebude možné... :)

   • flanker.jirka
    06:03 04.01.2022

    Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody proč něco nedělat. Při současných vztazích v rámci aliance věřím tomu, že po pár telefonátech nás tam rádi uvidí jak Norové, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody proč něco nedělat. Při současných vztazích v rámci aliance věřím tomu, že po pár telefonátech nás tam rádi uvidí jak Norové, tak výrobce.
    Pokud Norsku stojí za to vzít v úvahu tento tank, tak na tom něco bude. Kanon má stejný jako Leopard, powerpack je možná také z Evropy.
    Samozřejmě, asi to pro někoho není prioritou, když se hledají cesty jak prodlužovat zastaralý T72.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     07:37 04.01.2022

     Motor, převodovka, kanón a munice můžou být použity identické jako u tanku Leopard.

     Motor, převodovka, kanón a munice můžou být použity identické jako u tanku Leopard.

     • flanker.jirka
      09:59 04.01.2022

      To je dobré.

      To je dobré.

     • 3ngelchen
      12:43 04.01.2022

      pak to taky bude stát jako Leopard...

      pak to taky bude stát jako Leopard...

     • Rase
      13:22 04.01.2022

      3ngelchen:
      Ty německé komponenty jsou i minimálně v první várce K2 pro Korejskou armádu. Svoje licenční náhrady teprve zavádějí - převodovky jsou pořád německé.

      3ngelchen:
      Ty německé komponenty jsou i minimálně v první várce K2 pro Korejskou armádu. Svoje licenční náhrady teprve zavádějí - převodovky jsou pořád německé.

     • liberal shark
      08:17 05.01.2022

      to Rase
      Stejně je zajímavé, jaký je problém postavit spolehlivou a dostatečně výkonnou tankovou převodovku bez Zahnfabrik :-).

      to Rase
      Stejně je zajímavé, jaký je problém postavit spolehlivou a dostatečně výkonnou tankovou převodovku bez Zahnfabrik :-).

     • Badysak
      01:20 06.01.2022

      On to není problém, jen to vyjde nastejno plus vývoj tak proč nekoupit hotový výrobek

      On to není problém, jen to vyjde nastejno plus vývoj tak proč nekoupit hotový výrobek

 • toustr
  13:21 03.01.2022

  Norové jsou vysokým národem. Zajímá mě tedy, jak se chtějí vejít do tanku pro Korejce, když se kdysi diskutovalo o tom, že vyšší Evropané budou mít s výškou potíže. Navíc Norové ...Zobrazit celý příspěvek

  Norové jsou vysokým národem. Zajímá mě tedy, jak se chtějí vejít do tanku pro Korejce, když se kdysi diskutovalo o tom, že vyšší Evropané budou mít s výškou potíže. Navíc Norové chtějí co nejméně zasahovat do konstrukce, aby urychlili dodávky.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:23 03.01.2022

   Nábor budú robiť medzi džokejmi

   Nábor budú robiť medzi džokejmi

  • Krakonoš
   13:40 03.01.2022

   Znáte průměrnou výšku korejského muže? Znáte vnitřní rozměry tanku K2? Napadlo vás, že Korea při vývoji třeba počítala s exportem a asi nebrala v potaz průměrnou výšku Korejce v ...Zobrazit celý příspěvek

   Znáte průměrnou výšku korejského muže? Znáte vnitřní rozměry tanku K2? Napadlo vás, že Korea při vývoji třeba počítala s exportem a asi nebrala v potaz průměrnou výšku Korejce v 50. letech.Skrýt celý příspěvek

   • toustr
    14:14 03.01.2022

    "average height for South Korean men is 170.7 cm" https://www.youngpioneertours.... "Norwegian men average out at ...Zobrazit celý příspěvek

    "average height for South Korean men is 170.7 cm"
    https://www.youngpioneertours....

    "Norwegian men average out at 179.74cm"
    https://www.insider.com/talles...

    Nevím jak Vám, ale +-9 centimetrů v průměrné výšce mi připadá jako propastný rozdíl, nehledě na šířku těla, ta půjde ruku v ruce s výškou.

    Co se týče vnitřních rozměrů, ty opravdu neznám, ale při hledání fotografií na internetu jsem narazil na pár fotek včetně této:
    https://defence-blog.com/wp-co...
    Jihokorejský muž na tom snímku vypadá, že mu to místo sedí "tak akorát" a teď si vemte, že by tam stál v průměru o 10 cm vyšší člověk.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     14:16 03.01.2022

     Ještě dodatek, doporučuji se podívat zejména na řidiče, ten je teprv rád, že je rád a vejde se.

     Ještě dodatek, doporučuji se podívat zejména na řidiče, ten je teprv rád, že je rád a vejde se.

     • Krakonoš
      16:04 03.01.2022

      Pointa je ta, že co mladší generace Korejců, tím je jejich průměrná výška vyšší. Podle různých dat se každou generací přibližují evropskému průměru. Nyní jsou jen o 5 cm nižší. ...Zobrazit celý příspěvek

      Pointa je ta, že co mladší generace Korejců, tím je jejich průměrná výška vyšší. Podle různých dat se každou generací přibližují evropskému průměru. Nyní jsou jen o 5 cm nižší.
      Opravdu si stále myslíte, že projektanti si nevšimli toho, že jim mladá generace vyrostla dost do výšky a naprojektovali tank pro velikost korejských mužů v seniorském věku, čímž by tank nevyhovoval Koreji ani exportu?

      Bohužel nikde jsem nenašel vnitřní rozměry tanku K2, ale vnější jsou podobné a do výšky dokonce o málo větší než má Leclerc, jež má obdobnou koncepci jako K2.
      T-72 má oproti jiným tankům relativně méně místa (u řidiče to ani nepoznáte) a přesto to není nijak závažný problém.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      17:40 03.01.2022

      Krakonoš Já jen nastínil něco, co se řešilo a dokonce si i myslím, že to bylo obsaženo zde v nějakém článku nebo diskuzi. Nechci, aby to vyznívalo tak, že hanobím K2, ale chci ...Zobrazit celý příspěvek

      Krakonoš
      Já jen nastínil něco, co se řešilo a dokonce si i myslím, že to bylo obsaženo zde v nějakém článku nebo diskuzi. Nechci, aby to vyznívalo tak, že hanobím K2, ale chci poukázat na něco, co by mohl být limitující faktor. Uvidíme, jaké budou závěry po testech v Norsku ;)
      Jen si dovolím nesouhlasit s tou T-72, její prostor není relativně malý, ale naprosto nedostačující.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     16:53 03.01.2022
     • toustr
      17:44 03.01.2022

      Zdroje nejsou nejideálnější, ty Vaše budou asi více vypovídající, ale překvapilo mě na Vašem prvním odkaze to, že průměrná výška mužů ze S. Koreje a J. Koreje je prakticky stejná ...Zobrazit celý příspěvek

      Zdroje nejsou nejideálnější, ty Vaše budou asi více vypovídající, ale překvapilo mě na Vašem prvním odkaze to, že průměrná výška mužů ze S. Koreje a J. Koreje je prakticky stejná (necelý centimetr rozdíl).
      Poměrně to konstrastuje třeba s tímto:
      https://www.bbc.com/news/magaz... Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:35 03.01.2022

      na KLDR jsem se nedíval, ale oficiálně nemůže být občan KLDR menší, než občan JK. :)

      na KLDR jsem se nedíval, ale oficiálně nemůže být občan KLDR menší, než občan JK. :)

    • madrabbit
     11:08 04.01.2022

     Zkusíme trochu úvahy - průměrný Jihokorejec 170cm, průměrný Nor 180cm (+-). V čem je kurňa problém???? Do tanku se holt vejde MENŠÍ Nor - myslím, že jich pár mají. Průměrná výška ...Zobrazit celý příspěvek

     Zkusíme trochu úvahy - průměrný Jihokorejec 170cm, průměrný Nor 180cm (+-).

     V čem je kurňa problém???? Do tanku se holt vejde MENŠÍ Nor - myslím, že jich pár mají. Průměrná výška národa mi o monžosti posadit někoho do tanku řeknu doslova kulové. Ano - současní nadměreční tankisté budou muset být převedeni jinam.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   13:58 03.01.2022

   Průměrná výška v Norsku - 180,5 cm (jsou menší, než my s 181,2 cm)
   Průměrná výška v J.Koreji - 175,5 cm

   Jižní Korejci nejsou Thajci nebo Vietnamci

   Průměrná výška v Norsku - 180,5 cm (jsou menší, než my s 181,2 cm)
   Průměrná výška v J.Koreji - 175,5 cm

   Jižní Korejci nejsou Thajci nebo Vietnamci

   • Miroslav
    14:04 03.01.2022

    Juhokórejský, severokórejský a americký vojak

    https://www.reddit.com/r/Milit...

    Juhokórejský, severokórejský a americký vojak

    https://www.reddit.com/r/Milit...

   • GlobeElement
    14:17 03.01.2022

    Průměrná výška jen u mužů je v Koreji o cca 10 cm menší, než u nás. Ale to nemusí být u tanku rozhodující, u ruských tanků je výškový limit 180 cm (tady větší, než byla tehdy ...Zobrazit celý příspěvek

    Průměrná výška jen u mužů je v Koreji o cca 10 cm menší, než u nás.
    Ale to nemusí být u tanku rozhodující, u ruských tanků je výškový limit 180 cm (tady větší, než byla tehdy průměrná výška muže). T-55 je stejně vysoký, jako K2. Odhadem by se tedy dalo čekat, že zde bude podobný výškový limit. Ale kdo ví, kolik je reálně uvnitř místa, zatím jsem nenašel žádný zdroj, který by ho vyzkoušel.

    Je pravda, že Korea evidentně od prvopočátku počítala s exportem a tedy mohla dbát na to, aby se dovnitř vešel i Evropan. Je to pro tř lidi, to by mohlo taky hrát roli.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:36 03.01.2022

     Keď som bol kedysi na odvodoch tak tam nás merali (samozrejme píšem o výške). Ja som sa postavil k tej stene a ten doktor mi s tým pantom dal takú po hlave, až sa mi podlomilo ...Zobrazit celý příspěvek

     Keď som bol kedysi na odvodoch tak tam nás merali (samozrejme píšem o výške). Ja som sa postavil k tej stene a ten doktor mi s tým pantom dal takú po hlave, až sa mi podlomilo kolená a zahlásil: ,,meter sedemdesiatpäť" hoci v skutočnosti mám takmer 1,9 m. Keď som neskôr dostal povolávak k tankistom, vedel som, že je zle :-)Skrýt celý příspěvek

     • Mickey
      19:04 03.01.2022

      Jo, do tanků se vždycky vybírali prcci...

      Jo, do tanků se vždycky vybírali prcci...

     • Miroslav
      19:24 03.01.2022

      Preto ma zaradili k vodičom Tatry lebo vedeli, že do tanku by som sa nevošiel

      Preto ma zaradili k vodičom Tatry lebo vedeli, že do tanku by som sa nevošiel

     • GlobeElement
      10:16 04.01.2022

      Do tanku vy ses vešel, ale nevím, jestli by tě dostali ven.

      Do tanku vy ses vešel, ale nevím, jestli by tě dostali ven.

    • skelet
     16:01 03.01.2022

     není o deset centimetrů, ale o 5,5 cm.

     není o deset centimetrů, ale o 5,5 cm.

  • flanker.jirka
   15:38 03.01.2022

   toustr
   O co bude prostor menší než v T 72?

   toustr
   O co bude prostor menší než v T 72?

   • Scotty
    16:51 03.01.2022

    V T-72 je prostor naprosto nedostatečný.

    V T-72 je prostor naprosto nedostatečný.

    • flanker.jirka
     17:18 03.01.2022

     Snad vám tam nechybí místo pro nabíječe? Ano, T 72 je pro malé postavy. Ale evidentně to není překážkou v dalším používání. V K2 může být místa více díky jinému způsobu uložení ...Zobrazit celý příspěvek

     Snad vám tam nechybí místo pro nabíječe? Ano, T 72 je pro malé postavy. Ale evidentně to není překážkou v dalším používání.
     V K2 může být místa více díky jinému způsobu uložení munice.
     Dokud si to někdo nevyzkouší, tak o tom nebudou relevantní informace.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:27 03.01.2022

      Stačí vidět prostor v T-72 a potom v M1A1 nebo Leopardu. Jestli je tam nabíječ nebo ne nehraje žádnou roli. ty posádky v tom mají trávit v boji prakticky celé dny. T-72 je vhodný ...Zobrazit celý příspěvek

      Stačí vidět prostor v T-72 a potom v M1A1 nebo Leopardu. Jestli je tam nabíječ nebo ne nehraje žádnou roli. ty posádky v tom mají trávit v boji prakticky celé dny. T-72 je vhodný tak maximálně pro skrčence.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:25 03.01.2022

      Scotty
      Pravda každý centimetr navíc pro pohodlí posádky se hodí. Ale opravdu to chce si K2 prohlédnout a vyzkoušet.

      Scotty
      Pravda každý centimetr navíc pro pohodlí posádky se hodí. Ale opravdu to chce si K2 prohlédnout a vyzkoušet.

     • Scotty
      19:28 03.01.2022

      Proč ne, ale pouze pokud se bude kompletně vyrábět v Evropě.

      Proč ne, ale pouze pokud se bude kompletně vyrábět v Evropě.

     • flanker.jirka
      19:30 03.01.2022

      Scotty
      Zajímalo by mne jak velký prostor by byl v Leopardu při použití nabíjeciho automatů z K2 nebo Leclercu

      Scotty
      Zajímalo by mne jak velký prostor by byl v Leopardu při použití nabíjeciho automatů z K2 nebo Leclercu

     • samoempire
      16:44 04.01.2022

      S tímto měli problém Arabské armády. Například klimatizace byla problematická což dělalo problém při delším nasazení.

      S tímto měli problém Arabské armády. Například klimatizace byla problematická což dělalo problém při delším nasazení.

  • Drake
   19:33 03.01.2022

   Tímto bych moc neoperoval, i v číně proběhla demografická studie a při návrhu nové techniky v 90 tých letech byl zohledňován vyšší vzrůst populace. Ohledně toho kdo se kam vleze ...Zobrazit celý příspěvek

   Tímto bych moc neoperoval, i v číně proběhla demografická studie a při návrhu nové techniky v 90 tých letech byl zohledňován vyšší vzrůst populace. Ohledně toho kdo se kam vleze můžu referovat své zkušenosti kdy do T-72 měli být tankisté vzrůstu do 160cm a sám jsem měl v době služby u armády 198cm a na tuhle mašinu jsem dělal kurz......následně jsem sloužil na T-54. Nemůžu posoudit K2, ale na dnech JSDF jsem se dostal na pozici velitele i střelce ve věži Type10 (tento tank velice obdivuju a česká kamufláž by mu slušela) a i když jsem po odchodu z armády dost nabral na váze tak jsem se cítil narozdíl od T-72 velice komfortně. Škoda že bohužel nevládnu japonštinou dobře (jen fráze a základní, opravdu základní konverzace), jako bývalý člověk z oboru jsem měl spoustu otázek a lámaná angličtina smíšená s japonštinou u poddůstojníka u Typu pro mě nebyla do technické konverzace vůbec schůdná.Skrýt celý příspěvek

   • Mortles
    01:55 04.01.2022

    Jenom vtipná poznámka: nejlepší japonská utkvělá představa je, že se cizinci musí, i když řekne jenom "konniči wa" říct něco jako "aaa, sugoi, nihongo wa džózu desu ne!" (vy ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenom vtipná poznámka: nejlepší japonská utkvělá představa je, že se cizinci musí, i když řekne jenom "konniči wa" říct něco jako "aaa, sugoi, nihongo wa džózu desu ne!" (vy ale umíte japonsky!) A nejlepší samozřejmě je, že si většinou neuvědomí, že to člověk slýchá furt, takže reakce je automatické "ie, sonna koto wa arimasen jo!" (ale tak to vůbec není!) :D

    Jinak nevím, do jaké míry by japonci měli vůbec zájem vyvážet tanky, nemluvě o tom za kolik.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:59 04.01.2022

   těch tanků nebude 5000, ale zhruba 80. Najít cca 300 podprůměrně vysokých chlapů asi nebude neřešitelný problém v žádném národě.

   těch tanků nebude 5000, ale zhruba 80. Najít cca 300 podprůměrně vysokých chlapů asi nebude neřešitelný problém v žádném národě.

   • HEKTOR
    19:29 04.01.2022

    Jura99 - no ako sa to vezme...vravíte 300 ... -musíte nájsť skupinu ľudí ktorí chcú byť tankisti... -koľko z nich bude chcieť byť vodičom tanku...?. -koľko bude ochotných podpísať ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 - no ako sa to vezme...vravíte 300 ...
    -musíte nájsť skupinu ľudí ktorí chcú byť tankisti...
    -koľko z nich bude chcieť byť vodičom tanku...?.
    -koľko bude ochotných podpísať aspoň na 10r,keď ich prejde prvotné nadšenie...?.
    -koľko ich bude fyzicky schopných...?.
    -koľko bude zdravotne schopných...?.
    -koľko ich bude netrestaných...?.
    -a treba mať v zálohe aj nejakých "náhradníkov"...Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     07:53 05.01.2022

     A to znamená, že nebdou mít tankisty? Ty woe, na vás stačí finanční motivace...zkuste se opřít o nějakou statistiku. Dík.

     A to znamená, že nebdou mít tankisty? Ty woe, na vás stačí finanční motivace...zkuste se opřít o nějakou statistiku. Dík.

    • The88
     14:36 05.01.2022

     Jako, mate sice v zasade pravdu, ale ono presne totez plati uplne pro jakekoliv povolani...

     Jako, mate sice v zasade pravdu, ale ono presne totez plati uplne pro jakekoliv povolani...

 • Arthur
  12:16 03.01.2022

  Je naozaj veľmi zaujímavé, že mnohé členské štáty NATO alebo EÚ (alebo oboje) nemajú problém súťažiť s juhokórejskými ponukami ako je sú hufnice K9 Thunder. Napríklad juhokórejské ...Zobrazit celý příspěvek

  Je naozaj veľmi zaujímavé, že mnohé členské štáty NATO alebo EÚ (alebo oboje) nemajú problém súťažiť s juhokórejskými ponukami ako je sú hufnice K9 Thunder. Napríklad juhokórejské húfnice K9 Thunder si už objednalo Estónsko, Fínsko či Nórsko. Zaujímavé sú aj podvozky z K9 Thunder pre Poľské húfnice Krab a aj Turci s T-155 Fırtına.

  Ako je zrejmé z článku Nórsko zároveň v súčasnosti zvažuje aj juhokórejské tanky K2 Black Panther pričom už aj Poliaci mali v tendri juhokórejský tank K2 Black Panther pričom čím viac konkurencie tým lepšie nakoľko každá ďalšia ponuka pôsobí ako kladivo na ktorúkoľvek konkurenciu, aby predložili čo najlepšiu ponuku.

  O to viac je zaujímavé, že Slovensko v prípade G2G (vláda-vláda) tendrov neoslovilo štát ako je Južná Kórea nech predloží ponuku na bojové obrnené vozidlá BOV 8x8 a bojové vozidlá pechoty BVP na základe údajného "politického rozhodnutia" kedy boli oslovené len štáty EHP + významný spojenec v NATO, USA, Veľká Británia a Kanada.
  Južná Kórea mohla ponúknuť napr. BOV 8x8 Hyundai K808 alebo IFV REDBACK (BVP). Pričom Útvar hodnoty za peniaze (UHP) túto požiadavku reflektoval.
  Prečo teda Slovensko nevyužilo analógiu Poľska alebo Nórska prípadne Fínska a Estónska pri húfniciach alebo pri tankoch Poľska a Nórska a neoslovilo Južnú Kóreu na podanie ponuky na BOV 8x8 a BVP aby rozšírili konkurenciu v týchto G2G (vláda-vláda) tendroch a prijalo "politické rozhodnutie" je naozaj zvláštne...
  Prečo to u nás nejde keď u partnerov to ide a musíme prijímať politické rozhodnutie?

  zdroj: https://e.dennikn.sk/2588122/d...
  zdroj (od 37:42): https://plus.noviny.sk/636404-...
  zdroj: https://www.armyrecognition.co...
  zdroj: https://www.hanwha-defense.co.... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:33 03.01.2022

   Problém je, že my nechceme nakupovať hotové výrobky. Minister tlačí na to, aby sa čo najviac komponentov vyrábalo u nás a to je eliminujúce samo o sebe. Preto bude výhodou ak bude ...Zobrazit celý příspěvek

   Problém je, že my nechceme nakupovať hotové výrobky. Minister tlačí na to, aby sa čo najviac komponentov vyrábalo u nás a to je eliminujúce samo o sebe. Preto bude výhodou ak bude víťaz tendra z geografického hľadiska blízko

   Si predstav, že u nás pozvárajú korbu na BVP a z Kórei budú posielať motor a senzoriku. To treba všetko zabaliť, všetko napakovať do kontajnerov, poistiť atď. A to nie je lacná záležitosť. Teraz si predstav, že príde niečo poškodené a teraz to posielať späť a čakať 3 týždne na novú dodávku lebo výroba stojíSkrýt celý příspěvek

   • Arthur
    12:57 03.01.2022

    Priznám sa, že nerozumiem o čom píšete. Prečo by mali mať iné podmienky ako ostatní? Kde ste prejudikoval, že by dodávali hotové výrobky. Kritéria su predsa pre všetkých jasné. Buď ...Zobrazit celý příspěvek

    Priznám sa, že nerozumiem o čom píšete. Prečo by mali mať iné podmienky ako ostatní? Kde ste prejudikoval, že by dodávali hotové výrobky. Kritéria su predsa pre všetkých jasné. Buď ich splnia alebo nie prípadne vždy by mali aj možnosť, že na základe nich ani ponuku nepošlú a pod.
    V ostatnom ani nemá cenu reagovať viď. Nórsko, Fínsko, Estónsko, Turecko prípadne záujem Poľska, ale áno Slovensko bolo vždy "lietadlo" v tom, že sa niečo nedá alebo nejde... resp. že "chceli sme to najlepšie a dopadlo to ako vždy"...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     13:03 03.01.2022

     Jednou zo základných podmienok je, aby sa časť výroby a montáž uskutočnila u nás. A to si bude vyžadovať aj nejakú náročnejšiu logistiku ako dopraviť sem hotové BVP či tank.

     Jednou zo základných podmienok je, aby sa časť výroby a montáž uskutočnila u nás. A to si bude vyžadovať aj nejakú náročnejšiu logistiku ako dopraviť sem hotové BVP či tank.

     • Arthur
      13:08 03.01.2022

      Pointa?

      Pointa?

     • Miroslav
      13:12 03.01.2022

      Pýtal si sa, prečo sa u nás nepočíta v tendri s juhokórejskou technikou. Na drobnejšie to už rozmeniť neviem

      Pýtal si sa, prečo sa u nás nepočíta v tendri s juhokórejskou technikou. Na drobnejšie to už rozmeniť neviem

     • Arthur
      13:17 03.01.2022

      Miroslav: Ešte raz a pomaly - Odkiaľ máte informáciu, že by nemohli Juhokórejci časť výroby a montáž uskutočniť v zmysle podmienok G2G tendra presne toho istého tendra ako ostatní ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Ešte raz a pomaly - Odkiaľ máte informáciu, že by nemohli Juhokórejci časť výroby a montáž uskutočniť v zmysle podmienok G2G tendra presne toho istého tendra ako ostatní oslovení len s tým rozdielom, že ich na základe "politického rozhodnutia" ani len neoslovili na podanie ponuky?

      P.S. Ostatne bavíme sa o jednom významných automotiv hráčov v Európe so znalosťami trhu a subdodávateľských vzťahov, ale to len tak na okraj a spolupráci s Tureskom a Poľkom pri húfniciach už nebudem ani opakovať...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:28 03.01.2022

      My si asi nerozumieme... Minister Naď určil ako jednu z podmienok zapojenie domáceho priemyslu na výrobe vo výške min 40%. Teda je jasné, že víťaz tendra bude musieť dokonale ...Zobrazit celý příspěvek

      My si asi nerozumieme... Minister Naď určil ako jednu z podmienok zapojenie domáceho priemyslu na výrobe vo výške min 40%. Teda je jasné, že víťaz tendra bude musieť dokonale zvládnuť logistiku dodávok komponentov do výroby. V prípade JK je to nevýhoda lebo je ďaleko a bude mať problém operatívne riešiť dodávky. Už neviem ako ináč to mám napísať jasnejšie.

      Kiu by som do toho neťahal. Tie autá sa vyrábajú priamo v Európe, sú navrhnuté v Európe pre európsky trh a navyše v Európe majú jedinú fabriku (pri Žiline).Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      13:33 03.01.2022

      Nehnevajte sa, ale varíte z vody ak toto obhajuje spôsobom akým "argumentujete". EDIT: Ponuku na vozidlá 8x8 pre Ozbrojené sily SR zaslalo päť krajín (Česko, Fínsko, Rumunsko, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nehnevajte sa, ale varíte z vody ak toto obhajuje spôsobom akým "argumentujete".

      EDIT: Ponuku na vozidlá 8x8 pre Ozbrojené sily SR zaslalo päť krajín (Česko, Fínsko, Rumunsko, Španielsko a USA)
      zdroj: https://www.mosr.sk/50819-sk/p...

      Ak sa nemýlim tak oslovili 33 štátov tj. na rozdiel od Južnej Kóreii a pod. malo 27 štátov ten "luxus" ponuku nepodať...Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      14:07 04.01.2022

      Miroslav je to blbost, dovazat cokolvek z Korei nie je logisticky zlozitejsie nez z USA. Korejci mohli ponuknut rovnaku alebo aj vyssiu mieru zapojenia domaceho priemyslu, zvlast ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      je to blbost, dovazat cokolvek z Korei nie je logisticky zlozitejsie nez z USA. Korejci mohli ponuknut rovnaku alebo aj vyssiu mieru zapojenia domaceho priemyslu, zvlast ked tu maju celu siet dodavatelskych retazcov pre Kiu, Hyundai, Samsung a pod.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:16 03.01.2022

   Mimochodom, dnes bolo uverejnené toto:

   https://www.cas.sk/clanok/2626...

   Mimochodom, dnes bolo uverejnené toto:

   https://www.cas.sk/clanok/2626...

   • 3ngelchen
    14:12 03.01.2022

    Ta diskuze u toho článku, to je velkej žážitek.

    Ta diskuze u toho článku, to je velkej žážitek.

    • Miroslav
     14:16 03.01.2022

     Tiež si myslím

     Tiež si myslím

    • Cheddar
     15:27 03.01.2022

     Ta diskusia je peklo. Nehovorím o tom obsahu, to je aj na novinkách bežne. Ale zo všetkých ľudí len jeden dokázal napísať vetu bez chyby.

     Ta diskusia je peklo. Nehovorím o tom obsahu, to je aj na novinkách bežne. Ale zo všetkých ľudí len jeden dokázal napísať vetu bez chyby.

     • Miroslav
      15:51 03.01.2022

      Je to Nový čas. Tam nevedia napísať gramaticky správne ani samotný článok. Čo čakáš od zakomplexovaných hejterov ktorí zaháňajú svoju frustráciu zo zbabraného života útokmi na ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to Nový čas. Tam nevedia napísať gramaticky správne ani samotný článok. Čo čakáš od zakomplexovaných hejterov ktorí zaháňajú svoju frustráciu zo zbabraného života útokmi na všetko a všetkých?Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     09:32 04.01.2022

     No ta diskuze je opravdu šťavnatá :D :D

     No ta diskuze je opravdu šťavnatá :D :D

  • PavolR
   13:42 03.01.2022

   Kórejci vo veci IFV vôbec nie sú mimo hru, veď majú joint venture s americkým Oshkoshom:
   https://oshkoshdefense.com/tra...

   Kórejci vo veci IFV vôbec nie sú mimo hru, veď majú joint venture s americkým Oshkoshom:
   https://oshkoshdefense.com/tra...

  • Klimesov
   13:51 03.01.2022

   No zajímavé to moc není. Ono totiž těch samohybných houfnic na pásech, co by dokázali splňovat standarty NATO zas tolik na trhu není. Z novo výroby jsou to prakticky jen PzH-2000 a ...Zobrazit celý příspěvek

   No zajímavé to moc není. Ono totiž těch samohybných houfnic na pásech, co by dokázali splňovat standarty NATO zas tolik na trhu není. Z novo výroby jsou to prakticky jen PzH-2000 a K-9, popřípadě ještě Japonský type-99. Zbytek je buď to na kolech nebo se jedná o dlouho zavedené stroje a jejich modernizace.
   Takže je přirozené, že v nyní se stále snižující konkurenci houfnic na pásech má K-9 takový úspěch.
   MBT jsou prakticky to stejné. Novo výroba je už jen Leopard 2 a pak K2, popřípadě ještě Japonský Type-10. Zbytek jsou prostě už letité konstrukce, které se jen modernizují.

   Naproti tomu co se týče KBVP a PBVP tam je výběr stále velký a mnoho Evropských partnerů dokáže nabídnout danou technologii.
   Takže je na mysli otázka: "Proč brát tuto techniku, z pro nás exotické země, když prakticky to stejné jde pořídit od našich sousedů?"
   A upřímně nemá smysl být papežštější než Papež a hrát si na nějakou nezávislou politiku, když nákup zbraní je vždy také o politice. A koho budou chtít slovenští politici více "potěšit"? Někoho z řad svých partneru v rámci EU nebo někoho kdo je tisíce km daleko? :-)Skrýt celý příspěvek

 • Robo
  11:47 03.01.2022

  Jižní Korea jakt jede :-)

  Jižní Korea jakt jede :-)

 • ruleta
  11:09 03.01.2022

  Mne by spíše zajímaly jiné aspekty a to ekonomika a logistika. Jedna strana minice: 1. Zásobování je v pohodě: Minimálně máme jeden příklad a to je válka Jom Kippur, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Mne by spíše zajímaly jiné aspekty a to ekonomika a logistika.

  Jedna strana minice:

  1. Zásobování je v pohodě:
  Minimálně máme jeden příklad a to je válka Jom Kippur, kdy USA byla schopna zásobovat Izrael v klíčových dnech války .

  2. Zásobovní není v pohodě:
  - vzdálenost, nemáme zbraně a náhradní díly kdy potřebujeme (princip Just In Time)

  Google map:
  https://www.google.com/maps/@5...

  Korea má defacto tři možnosti, jak poslat zbraně, náhradní díly do Norska.

  - Letecky
  - námořní cestou, první varianta je tzv. NSR - Northern Sea Route, asi překládáná jako Severní cesta.
  - námořní cestou via Suez

  Severní cesta není otevřena celý rok, ale postupně při oteplování se otvírá na podstatnou část roku. Oproti jižní cestě je o poznaní časově i vzdálenostně kratší. Oproti ceste via Suez severní cesta ušetří cca 4 000 km (Tabulka 5, odkaz 1). Což může být cca 8-10 dnů.

  Trošku jiná čísla podává zdroj 2 (odkaz 4) - kde Dalian (Čína) - Rotterdam trvá severní cestou cca 35 dnů a cestou via Suez 48 dnů.

  Vzdálenost mezi Norskem a Koreou už zvládla přes Severní cestu jedna loď v rekorních 6,5 dnů (odkaz 2)

  Severní cesta je o poznání nákladnější - je třeba mít doprovodná plavidla (stav roku 2012, odkaz 3)

  Severní cesta by byla/je pod kontrolou (silově) Ruské Federace.

  Co se týče ekonomiky, tak obchod s EU naprosto dominuje oproti obchodu s RF. Obchod s RF je pětinový a Korea dováží v RF převážně suroviny a polotovary (tabulka 3, odkaz 1).

  Odkaz 1 - https://www.sciencedirect.com/...

  Odkaz 2 -
  https://www.highnorthnews.com/...

  Odkaz 3 -
  https://www.rcinet.ca/eye-on-t...

  Odkaz 4 -https://www.sciencedirect.com/... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:31 03.01.2022

   Len či niekto bude ochotný letieť do bojovej zóny s tými náhradnými dielami

   Len či niekto bude ochotný letieť do bojovej zóny s tými náhradnými dielami

  • Krakonoš
   11:39 03.01.2022

   Sice nevím, jak korejské tanky v Norsku souvisí s obchodním obratem Koreje s RF a EU jež Norsko není ani členem, ale k věci. Náhradní díly pro tanky, má mít každý stát, který bere ...Zobrazit celý příspěvek

   Sice nevím, jak korejské tanky v Norsku souvisí s obchodním obratem Koreje s RF a EU jež Norsko není ani členem, ale k věci.

   Náhradní díly pro tanky, má mít každý stát, který bere svoji bezpečnost zodpovědně ve svých strategických rezervách. Je pomalu jedno, zda výrobce je tuzemský, nebo sídlí za kopečkama nebo až za oceánem. Podstatné je, aby stát dokázal pokud možno co nejvíce servisovat techniku kterou vlastní a měl v rezervě náhradní díly. Svět je nyní již globální a zbrojní výrobci mají své subdodavatele klidně z celého světa. Proto jsou tolik důležité strategické zásoby.Skrýt celý příspěvek

   • Krakonoš
    11:47 03.01.2022

    Korea je navíc poměrně spolehlivý partner. Nemá v evropském regionu žádné mocenské ambice a tím pádem se na ni dá spoléhat, ať už bude Norsko válčit s kýmkoliv (hypoteticky). ...Zobrazit celý příspěvek

    Korea je navíc poměrně spolehlivý partner. Nemá v evropském regionu žádné mocenské ambice a tím pádem se na ni dá spoléhat, ať už bude Norsko válčit s kýmkoliv (hypoteticky).

    Naopak u Německa či jiného významného evropského státu může druhý stát narazit na limity souhlasu užívání zakoupené techniky. Obdoba platí u velmocí, to je i důvod proč SAE odmítli F-35, protože USA si kladli k prodeji politické požadavky.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     12:07 03.01.2022

     Souvisí úplně jednoduše. Je to možný tlak ze strany RF na Jižní Koreu nedodávat klíčové komponenty anebo celé celky. "Budu spolehlivý partner případně budu dodržovat dohody" versus ...Zobrazit celý příspěvek

     Souvisí úplně jednoduše. Je to možný tlak ze strany RF na Jižní Koreu nedodávat klíčové komponenty anebo celé celky. "Budu spolehlivý partner případně budu dodržovat dohody" versus "ekonomické ztráty, ztráty na životech - technika/náhradní dily do Norska na korejském plavidlu je regulerní cíl" atp.

     A co se týče strategických rezerv, tak opět máte příklad Izraele - neskonale připravenější zemi než cokoliv co je v Evropě a prostě toho schopen nebyl a defacto byl plně závislý na leteckých dodávkách USA.Skrýt celý příspěvek

     • Krakonoš
      12:22 03.01.2022

      Možnosti tlaku RF na Koreu jsou minimální a navíc severní cesta není standartní námořní cesta. Navíc využitelná jen v létě a to za dobrých okolností. To už je úplně jiné ...Zobrazit celý příspěvek

      Možnosti tlaku RF na Koreu jsou minimální a navíc severní cesta není standartní námořní cesta. Navíc využitelná jen v létě a to za dobrých okolností. To už je úplně jiné téma...

      RF má daleko větší páky na Evropu, než na Koreu. Korea má další výhodu v tom, že pokud se v Evropě něco semele, tak bude daleko mimo dění a proto může dodávat. Znáte to, dva se perou, třetí se směje.

      Jak jsem psal výše, svět je v současné době globální a subdodavatelé nejen pro zbrojní firmy jsou z celého světa. Dnes je úplně jiný svět, než v 60. letech minulého století. Moderní technika je náročná jak na výrobu, na obsluhu i údržbu. Pokud Norsko přijde o své tanky, tak přijde i o obsluhu a pravděpodobně i servisní zázemí. Navíc výroba nových tanků nebude tolik rychlá a výcvik nových posádek obdobně.Skrýt celý příspěvek

     • samoempire
      13:40 03.01.2022

      Rusko potrebuje Jižní Koreu, pokud to myslí s modernizaci svého průmyslu vážně. Korea je jedním z lídrů v dodávkach technologických celků. Například tolik opěvovaná stavba LNG ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko potrebuje Jižní Koreu, pokud to myslí s modernizaci svého průmyslu vážně. Korea je jedním z lídrů v dodávkach technologických celků. Například tolik opěvovaná stavba LNG tankerů v Rusku je vlastně skládačka z jihokorejských dílů za pomoci čínského personálu.
      Korea je spolehlivý partner.Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      18:54 03.01.2022

      Proč jsou minimální? Kdybyste nepsal nějaký argument typu klíčový spojenec USA v Asii - a v případě problémů v Evropě by se USA angažovala a ergo by byl tlak na Koreu dodávat. To ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč jsou minimální? Kdybyste nepsal nějaký argument typu klíčový spojenec USA v Asii - a v případě problémů v Evropě by se USA angažovala a ergo by byl tlak na Koreu dodávat. To by dávalo smysl.

      Severní cesta se stává běžnější a bude její význam růst - ale je to jenom jedna z cest, není jediná. Každopádně tou cestou jsem nic jiného než, že existuje nechtěl říci. Ponorky RF se pohybují po všech oceánech.

      To že RF má větší páky na Evropu v tomto nehraje žádnou roli. A navíc je Norsko v NATO - takže by to byla evropská záležitost - případný konflikt.

      Subdodavatelé jsou z celého světa - máte přehled u K2NO? Díky.
      Já mám jenom předpoklad, že klíčové věci se budou vztahovat na západ.

      Dává mi smysl zmínka nahoře na již podepsaných kontraktech ohledně houfnic - tam by mně moc zajímala logistika náhradních dílů a celková koncepce servisu. Neví někdo?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:54 03.01.2022

   Dodací lhůty jsou dlouhé, co nebude skladem v zásobách AČR, jakoby neexistovalo. Však se taky mluvilo o nákupu praporu tanků ale v počtu 60ks, protože kromě praporu bude rota pro ...Zobrazit celý příspěvek

   Dodací lhůty jsou dlouhé, co nebude skladem v zásobách AČR, jakoby neexistovalo. Však se taky mluvilo o nákupu praporu tanků ale v počtu 60ks, protože kromě praporu bude rota pro AZ, rota pro výcvik a rota jako záloha ztracené techniky. Držet sklad dílů pro prapor tanků není taková věda jako držet sklad pro pár stovek tanků.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:23 03.01.2022

    To že by se pro AZ kupoval nový tank je pravděpodobnost přesně nula dtto uloženky. To že AZ zdědí M4CZ je víc než jasné.

    To že by se pro AZ kupoval nový tank je pravděpodobnost přesně nula dtto uloženky. To že AZ zdědí M4CZ je víc než jasné.

    • Jura99
     15:49 03.01.2022

     myslím, že jsem to kdesi četl, asi v SM, a že to řekl gen. Šedivý, který je sice už v civilu, ale úplně mimo zdroj informací není. Také by to obecně korespondovalo s tím, že AZ ...Zobrazit celý příspěvek

     myslím, že jsem to kdesi četl, asi v SM, a že to řekl gen. Šedivý, který je sice už v civilu, ale úplně mimo zdroj informací není. Také by to obecně korespondovalo s tím, že AZ mají mít stejnou výzbroj jako profesionálové. T-72 by pak zřejmě zbyl pro mobilizované zálohy.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     19:30 04.01.2022

     Scotty - a koľko je/vtedy bude ešte tých M4CZ funkčných...?..

     Scotty - a koľko je/vtedy bude ešte tých M4CZ funkčných...?..

     • SYN_
      08:02 05.01.2022

      Jelikož do toho plánují nacpat pár set milionů, tak zase takovych 20 být může...

      Jelikož do toho plánují nacpat pár set milionů, tak zase takovych 20 být může...

     • Scotty
      10:25 05.01.2022

      Modernizací projdou všechny. Pak by neměl být problém je další roky udržovat funkční.

      Modernizací projdou všechny. Pak by neměl být problém je další roky udržovat funkční.

     • Badysak
      18:38 05.01.2022

      Udržovat je funkční, když jsme je nebyli schopni udržovat dnes? Neuběhlo ani 15 let od začátku modernizace a nejsou nahradní díly na nejdůležitější systémy. Udržovat dva druhy ...Zobrazit celý příspěvek

      Udržovat je funkční, když jsme je nebyli schopni udržovat dnes? Neuběhlo ani 15 let od začátku modernizace a nejsou nahradní díly na nejdůležitější systémy. Udržovat dva druhy systému to je v našich politických podmínkách fakt smysluplné.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:36 05.01.2022

      Prostě některé celky které se budou měnit se přestaly vyrábět. Prvotní projekt modernizace je záležitost devadesátých a z té doby pocházejí použité systémy. Smiřte se s tím že na ...Zobrazit celý příspěvek

      Prostě některé celky které se budou měnit se přestaly vyrábět. Prvotní projekt modernizace je záležitost devadesátých a z té doby pocházejí použité systémy.
      Smiřte se s tím že na nové tanky pro AZ jednoduše nebude. Možná budou někteří cvičeni na tanky profesionálů (jako dnes na M4CZ), ale "jejich" tanky budou potom M4CZ.Skrýt celý příspěvek

     • Badysak
      01:23 06.01.2022

      Smiřte se stím, že 60 tanku stojí stejně co 30 našich m4cz předtím i dnes.

      Smiřte se stím, že 60 tanku stojí stejně co 30 našich m4cz předtím i dnes.

     • Scotty
      10:44 06.01.2022

      Tak to určitě....

      Tak to určitě....

 • Miroslav
  10:26 03.01.2022

  To budú mať obdivovatelia ázijskej techniky radosť. Lenže... 1/ Nie je isté, či vôbec k takému obchodu dôjde 2/ Nórsko má s JK obchodné vzťahy ktoré budú vplývať na prípadné ...Zobrazit celý příspěvek

  To budú mať obdivovatelia ázijskej techniky radosť. Lenže...

  1/ Nie je isté, či vôbec k takému obchodu dôjde
  2/ Nórsko má s JK obchodné vzťahy ktoré budú vplývať na prípadné rozhodnutie
  3/ Nórsko zjavne nemá prioritu v ťažkej technike. Na svoje ekonomické možnosti a rozlohu je ten počet nedostatočný
  4/ Dokáže sa juhokórejský tank integrovať do NATO noriem?

  Mimochodom, keď už je reč o CV90, tak takýto článok sa objavil s slovenskej tlači:

  https://www.cas.sk/clanok/2622... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...