Jihokorejský tank K2PL pro polskou armádu

-
14. 9. 2020
-
124 komentářů
-
Jan Grohmann
Jihokorejská společnost Hyundai Rotem na polské vojenské výstavě MSPO 2020 představila model zvažovaného tanku K2PL. Jihokorejci tank nabízejí pro polský program nového hlavního bojového tanku Vlk (Wilk). Polská armáda podle vlastních slov potřebuje minimálně 500, výhledově až 800 nových tanků.
Prozatím neexistují žádná oficiální jednání mezi Hyundai Rotem, polskou armádou, polským ministerstvem obrany či polskými firmami. K prvnímu „oťukávání“, hledání kontaktů a partnerů došlo vlastně až v průběhu MSPO 2020.
Vše je tedy prozatím soukromou iniciativou jihokorejské firmy a představený model K2PL představuje „pouze“ demonstrátor technologií ‒ jde tedy o 3D vizualizaci toho, jak může vypadat případný polsko-jihokorejský tank Vlk.
Podle zástupců Hyundai Rotem jsou ale Jihokorejci připraveni k plnému přenosu know-how a výrobních technologií do Polska, pokud najdou odpovídající partnery. Nový tank, což je také cílem Varšavy, by se tak mohl vyrábět (včetně klíčových komponentů) přímo v Polsku. Není to v žádném případě nereálná představa, protože Polsko již vyrábí za použití jihokorejských a britských technologií houfnici Krab.
Jihokorejci Polsku zřejmě nabídnou stejný model spolupráce jako v případě tureckého tanku Altay (nebo houfnice Krab). Turecký tank vychází z jihokorejského tanku K2 Black Panther a během vývoje došlo k přenosu jihokorejského know-how do Turecka. Ve skutečnosti je K2PL zřejmě další iterací tureckého tanku (čemuž odpovídá i shodný počet pojezdových kol a větší hmotnost).
Nový polský tank Vlk má v počtu 500 kusů nahradit zejména stále používané sovětské T-72M1 a modernizované PT-91 Twardy. Výhledově (reálně po roce 2040) se počítá také s náhradou tanků Leopard 2PL a Leopard 2A5, což zvedne celkovou potřebu polské armády na 800 nových tanků.
K2PL; větší foto / Hyundai Rotem
„Jsme otevřeni spolupráci s polskými společnostmi, jako je PGZ. Tank by se vyráběl v Polsku a my bychom dodávali polským závodům naše technologie,“ uvedl Lee Han-Soo, prodejní a marketingový manažer Hyundai Rotem. „Výroba tohoto tanku [K2] začala před několika lety a naše technologie je oproti produktům našich konkurentů na špičkové úrovni.“
Hyundai Rotem cítí ale šanci v celém regionu střední a východní Evropy. „Hledáme možnost nabídnout náš produkt v dalších nabídkových řízeních, pokud se Česká republika a Slovensko, ale také další země, rozhodnou objednat nové tanky. Proto je pro nás polský projekt tak důležitý,“ řekl Lee.
Připomeňme, že konstrukce německého tanku Leopard 2 spadá do 70. let minulého století a s výrobou se začalo v roce 1979. Jihokorejský K2 se začal vyvíjet po roce 1995 s vstoupil do služby v roce 2014.
Podle jihokorejců je K2PL navržen s ohledem na požadavky polského tankového programu Vlk. Pochopitelně konečná podoba reálného tanku K2PL se může od modelu výrazně lišit.
Dokładniejszy fotoobzor modelu czołgu K2PL pic.twitter.com/64hdNrjpcO
— Militarium (@Militarium) September 8, 2020
K2PL
K2PL (i Altay) má větší hmotnost než K2, což se projevilo přidáním sedmého pojezdového kola. Hmotnost K2PL není oficiálně známá, ale neoficiálně je K2PL o pět až deset tun těžší než K2 (55 tun). Rozměry, tedy délka 10,8 metru (i s kanonem), šířka 3,6 metru a výška 2,4 metru jsou u K2 a K2PL (podle reklamních prospektů) shodné. Podvozek je klasický s torzními tyčemi, kyvnými rameny a tlumiči rázů. Jde tedy o ověřenou konstrukci, kterou používá například německý Leopard 2 nebo americký Abrams.
Posádka je trojčlenná a o vkládání nábojů do kanónu ráže 120 mm (55 kalibrů) se stará nabíjecí automat. K2PL pojme 40 kusů munice. Doplňkovou výzbroj tvoří spřažený 7,62mm kulomet a dálkově ovládaný bojový modul s kulometem ráže 12,7 mm. Tank je schopen působit proti vrtulníkům, není ale zcela jasné, zda pomocí těžkého kulometu nebo kanonu.
Jihokorejci nabízejí pro tank motor o výkonu 1118 kW (1500 koní), v úvahu připadají motory německé nebo jihokorejské konstrukce. Také převodovka může být od německé společnosti Renk nebo jihokorejské S&T Dynamics.
Rozhovor o K2PL
Co se týče pancéřové ochrany, tak ta (papírově) patří mezi absolutní špičku. Čelní kompozitní pancíř věže má tloušťku 900 až 1000 mm, korby 700 až 800 mm. Boční pancíř věže dosahuje tloušťky 300 až 400 mm, korby pak 50 až 80 mm + 200 až 300 mm (přídavný pancíř). Nejsilnější části čelního pancíře věže s největší pravděpodobností odolají jakékoliv současné protitankové munici.
K2PL lze pak podle libosti (tank má nepochybně výkonný zdroj elektrické energie) osadit dalšími systémy ochrany, jako jsou prostředky elektronického boje, laserové rušičky nebo aktivní systémy ochrany. Obecně lze na jakýkoliv tank navěsit prakticky cokoliv, záleží především na dostupném vnitřním / vnějším prostoru, výkonu palubního zdroje elektrické energie, nosnosti podvozku a pochopitelně na finančních možnostech zákazníka.
Senzorová výbava vychází z K2. Tank ma tedy dva nezávislé zaměřovací (den, noc, termovize) senzory střelce a velitele, stablizované ve dvou osách. K dispozici jsou bojové módy hunter-killer i hunter-hunter ‒ velitel může vyhledávat nezávisle cíle a digitálně jejich pozici předávat střelci, případně ve stavu nouze velitel sám natočí kanon a zahájí palbu. Tank má využívat systémy strojového učení ‒ systém řízení boje dokáže procházet informace ze senzorů a kamer (s 360° pokrytím), autonomně vyhledávat cíle, rozpoznávat je a sledovat.
Rozsah použití „umělé inteligence“ v K2PL není znám, ale chytrý software lze teoreticky naučit řadu zajímavých funkcí. Pomocí dat z kamer lze nejen autonomně a ve zlomku sekundy rozpoznat typ cíle (a tedy i nebezpečí, jaké představuje), ale třeba také to, jakým směrem má cíl namířené zbraně nebo jakou rychlostí a směrem se pohybuje. V případě akutního nebezpečí lze vydat upozornění posádce, autonomně natočit věž, vložit správnou munici (podle typu cíle), zaměřit cíl a na povel zahájit palbu. To platí proti pozemním i vzdušným cílům.
Zaměřovač střelce K2 Black Panther nabízí 4×, 15×, 30× a 60× zvětšení
Můžeme s přehledem říct, že právě „umělá inteligence“ v bojových vozidlech zažije v následujících letech bouřlivý vývoj a právě kvalita a rozsah použití strojového učení v budoucnu rozhodne o bojové kvalitě moderních tanků.
Jihokorejci také nabízejí velmi zajímavou tankovou muncii. KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition) je vlastně protitankový granát letící po vyšší balistické dráze. Nad cílem KSTAM, podobně jako dělostřelecká protitanková munice SMARrt 155, rozvine padák a samostatně se navede na cíl. Dostřel KSTAM je 8000 metrů a lze ji účinně použít zejména v kombinaci s drony.
´V každém případě K2PL prozatím „jen“ ukazuje potenciál jihokorejských tankových technologií. Přenesení výrobního know-how do polských společností, plnohodnotný vývoj případného polsko-jihokorejského tanku Vlk, testování (nejobtížnější, nejdelší a nejdražší část vývoje každého zbraňového systému), ale i vytvoření dostatečně robustní a rychlé výrobní linky a ustavení dodavatelského řetězce, jsou velmi složité, komplexní a dlouhodobé úkoly.
Ostatně první 3D obrázek tureckého tanku Altay byl zveřejněn v roce 2010. Altay přitom vstoupí do výzbroje nejdříve v roce 2021. Snad neurazíme naše severní sousedy, když uvedeme, že Turecko má mnohem vyspělejší zbrojní průmysl než Polsko. Pokud přihlédneme k výše uvedenému, nelze očekávat zavedení K2PL do výzbroje dříve než v roce 2030. Dosažení smysluplných bojových schopností je reálné kolem roku 2035.
K2 Black Panther ve službách jihokorejské armády
Další věcí je finanční náročnost. V případě nákupu 500 tanků mluvíme o částce (nová vozidla, zázemí, munice) okolo 10 miliard dolarů. Dalších 10 miliard dolarů bude nutné investovat (modernizace, opravy, údržba atd.) do vozidel v průběhu zhruba 30 roků dlouhé životnosti.
Pokud se Polsko do vývoje K2PL s Jižní Koreou pustí, půjde o projekt na desítky let, pro který bude nutné mobilizovat (bez nadsázky) lidský, ekonomický a průmyslový potenciál celého Polska. Na druhou stranu, v blízké ani střední budoucnosti z takticko-technického hlediska (resp. z hlediska skutečně nasaditelné bojové síly) nebude mít K2PL v evropském prostoru konkurenci.
Francie a Německo sice pracují na novém tanku MGCS (Main Ground Combat System), ale zavedení do výzbroje se očekává nejdřív v roce 2035 (reálněji spíše 2040). S MGCS, jako s reálnou nasaditelnou bojovou silou, se tedy nedá počítat dřív, než v roce 2045. Navíc ve francouzsko-německém projektu nebude mít jakákoliv třetí strana rovnocenné postavení.
Jako u ruského tanku T-14 Armata, tak i v případě K2PL nebo MGCS, není problém vyrobit několik prototypů. Skutečná výzva je vyrábět rychle, levně a kvalitně minimálně desítky tanků ročně. To dokáží jen ty nejvyspělejší země světa.
Pak je zde také další výzva pro polskou vládu, a to odolat případným lobbistickým tlakům Německa a Spojených států, které jistě Polsku nabídnou tanky Leopard, resp. Abrams.
Zdroj: Defence24
Související články
Polonizovaný K2 Black Panther: Korejský tank pro Polsko
V reportáži o polské vojenské výstavě MSPO 2018 jsme informovali o zájmu Jižní Koreje dodávat do ...
-
05.12.2018
-
48 komentářů
-
Jan Grohmann
Německo předalo Polsku první modernizované tanky Leopard 2PL
Německá firma Rheinmetall předala polské firmě Bumar první tři modernizované předsériové tanky ...
-
29.12.2018
-
191 komentářů
-
Jan Grohmann
Jihokorejský tisk: Tank K2 Black Panther favoritem polské armády
Jihokorejský tank K2 Black Panther (resp. odvozená polonizovaná verze) je údajně v polském tendru na ...
-
28.01.2020
-
118 komentářů
-
Jan Grohmann
Polský tank Leopard 2PL: Hlavní soupeř ruského T-90M má zpoždění
Polská modernizace tanků Leopard 2A4 na verzi Leopard 2PL se stále zpožďuje. Tanky Leopard 2PL ...
-
27.04.2020
-
114 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Kórejci to ešte stále nevzdávajú: https://zbiam.pl/k2pl-szansa-d...
V zozname potenciálnych nákupcov K2PL nie je spomenuté Česko ani Slovensko. :-)Kórejci to ešte stále nevzdávajú: https://zbiam.pl/k2pl-szansa-d...
V zozname potenciálnych nákupcov K2PL nie je spomenuté Česko ani Slovensko. :-)Zaujímavá informácia, žeby sme mali záujem o K2 alebo skorej L2?
K2 mi je sympatický, K2PL čiže K3 je ešte vo hviezdach, ak vôbec bude.Zaujímavá informácia, žeby sme mali záujem o K2 alebo skorej L2?
K2 mi je sympatický, K2PL čiže K3 je ešte vo hviezdach, ak vôbec bude.Bude za tým najskôr K2EU, ktorý už nejaký čas ponúkajú spolu s CSG.
Bude za tým najskôr K2EU, ktorý už nejaký čas ponúkajú spolu s CSG.
Na palbe.cz je oskenovaný letáčik Excalibur Army z IDET2019:
http://www.palba.cz/viewtopic....Na palbe.cz je oskenovaný letáčik Excalibur Army z IDET2019:
http://www.palba.cz/viewtopic....
Pár korekcií informácií v článku: 1. Altay NIE JE odvodený od K2 (čo je zrejmé už na prvý pohľad). - Kórejci predali Turkom v dvoch kontraktoch len niektoré zbrojné a výrobné ...Zobrazit celý příspěvek
Pár korekcií informácií v článku:
1. Altay NIE JE odvodený od K2 (čo je zrejmé už na prvý pohľad).
- Kórejci predali Turkom v dvoch kontraktoch len niektoré zbrojné a výrobné technológie. Nie licenciu/derivát K2.
- Altay je originál Turecký vývoj.
2. K2PL oproti tomu JE derivát K2.
- 7 pojazdových kolies namiesto 6 má (pri rovnakej dĺžke) preto, lebo K2 má hydropneumatické pruženie. Poliakom ponúkli lacnejšie - torznými tyčami a tak to museli kompenzovať počtom.
- K2 má relatívne veľmi slabé bočné pancierovanie, preto bolo v poľskej ponuke posilnené. Stúpne tým mierne aj hmotnosť, ale nie až tak ako sa špekuluje v článku (max. ako Leo2PL). Poliaci sú limitovaní logistikou a infraštruktúrou.
- pri K2PL vidíme aj implementáciu (už desať rokov očakávaných) modernizačných prvkov K2 PIP - konkrétne aktívny obranný systém a ako Kórejci vyriešili umiestnenie jeho dodatočných senzorov.Skrýt celý příspěvekMinisterstvo obrany uzavřelo smlouvu na technické zhodnocení tanku T-72M4CZ zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek
Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na technické zhodnocení tanku T-72M4CZ
zdroj: http://www.mocr.army.cz/inform... Skrýt celý příspěvekza cenu 4ks novych L2A7 opravi 30ks T-72M4. Podle meho spatne rozhodnuti.
za cenu 4ks novych L2A7 opravi 30ks T-72M4. Podle meho spatne rozhodnuti.
Když není na nové tak je to jediné možné rozhodnutí.
Když není na nové tak je to jediné možné rozhodnutí.
nyni protece 4ks L2A7 za opravu sřp, nasledne dalsi 4ks L2A7 za opravu powerpacků, a pritom to bude stale jen T-72 s perspektivou sluzby max. 10let a pofiderni bojovou hodnotou. ...Zobrazit celý příspěvek
nyni protece 4ks L2A7 za opravu sřp, nasledne dalsi 4ks L2A7 za opravu powerpacků, a pritom to bude stale jen T-72 s perspektivou sluzby max. 10let a pofiderni bojovou hodnotou. Nejspis by si tech 8ks L2A7 s 30ks T-72M4 v boji poradilo. Jedine rozhodnuti to neni, je mozne chvili mit T72M1 a do 5let posbirat penize na nove.Skrýt celý příspěvek
Původně se výměna pohonných jednotek odhadovala na caa půl miliardy. Je úplně jedno jedli by za to bylo 6 nebo 8 Leopardů protože ten počet by stejně nic neřešil. Bylo by třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Původně se výměna pohonných jednotek odhadovala na caa půl miliardy. Je úplně jedno jedli by za to bylo 6 nebo 8 Leopardů protože ten počet by stejně nic neřešil. Bylo by třeba nakupit optimálně 40 MBT a odpovídající počet vyprošťovacích, mostních a ženijních verzí. Na to prostě není a v nejbližších letech nebude.Skrýt celý příspěvek
Scotty: pochopitelně nenavrhuju nahradit 30ks tanků počtem 8ks L2A7. Pouze se snažím naznačit, že nyní se vyplýtvají peníze v ekvivalentu celkem už zaznamenáníhodného počtu 8ks ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: pochopitelně nenavrhuju nahradit 30ks tanků počtem 8ks L2A7. Pouze se snažím naznačit, že nyní se vyplýtvají peníze v ekvivalentu celkem už zaznamenáníhodného počtu 8ks nejmodernějších MBT s perspektivou služby 30-40let, aby se udrželo v chodu 30ks zastaralých postsovětských tanků s perspektivou služby do 10let.
Takže pouze navrhuju, aby se nevyhazovaly peníze z okna, chvilku se vydrželo s T-72M1, a ihned po vzoru Maďarska se objednalo 30+10ks L2A7+L2A4 s opcí na dalších 30ks. Pokud se peníze nevyhodí za tu opravu, už bychom tu měli zhruba 20% peněz, to není vůbec málo. Mimochodem, tu repasi T-72M4CZ časově rozvrhli do 2025, to je zhruba čas, který by byl potřebný na dodávku L2A7, dost možná by L2A7 byly dříve.Skrýt celý příspěvekJenže ta chvilka než teoretiky bude na nové tanky je tak těch 8 let a to není málo. T-72M1 je prakticky nepoužitelná už i na ten výcvik, kdežto M4CZ je přístrojovým vybavením se ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže ta chvilka než teoretiky bude na nové tanky je tak těch 8 let a to není málo. T-72M1 je prakticky nepoužitelná už i na ten výcvik, kdežto M4CZ je přístrojovým vybavením se západním MBT srovnatelná.
S modernizaci třiceti kusů se nemělo nikdy začínat a už po roce 2000 se měl nakoupit uloženkový Leopard 2A5. Ovšem stalo se a v téhle situaci považuji prodloužení životnosti M4CZ za racionální rozhodnutí (a pravděpodobně jediné možné).Skrýt celý příspěvekScotty: prapor L2A7 bude stát zhruba 10mld. Kč. Nyní vyletí komínem 1mld za nové sřp a další bezmála 1mld za nové powerpacky nejspíš vyletí také, akorát je to potřeba dávkovat ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: prapor L2A7 bude stát zhruba 10mld. Kč. Nyní vyletí komínem 1mld za nové sřp a další bezmála 1mld za nové powerpacky nejspíš vyletí také, akorát je to potřeba dávkovat salámově, aby se to nezdálo najednou jako hromada peněz vražená do starého střepu. Takže chybí 8mld. k nákupu L2A7. Opravdu je to taková suma, že by na ni AČR sbírala peníze 8let ?Skrýt celý příspěvek
Ona na ní nebude sbírat peníze osm let, ale následnicích osm let pojede projekt nákupu BVP. Potom jsou tu i další projety které se budou muset v následujících pěti letech zaplatit. ...Zobrazit celý příspěvek
Ona na ní nebude sbírat peníze osm let, ale následnicích osm let pojede projekt nákupu BVP. Potom jsou tu i další projety které se budou muset v následujících pěti letech zaplatit. Zkrátka MBT není nejvážnější problém AČR. To že M4CZ není zase tak špatný tank se ukázalo na cvičení v Hohenfelsu kde ukázali že při správném nasazení můžou konkurovat i Leopardům. Na rozdíl od BVP-2 které údajně naprosto propadly.Skrýt celý příspěvek
Scotty: "To že M4CZ není zase tak špatný tank se ukázalo na cvičení v Hohenfelsu" Pokud by stačily jak jsou nemuseli by se investovat miliardy. Problém totiž není kvalita M4, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: "To že M4CZ není zase tak špatný tank se ukázalo na cvičení v Hohenfelsu"
Pokud by stačily jak jsou nemuseli by se investovat miliardy. Problém totiž není kvalita M4, ale to že nemáme funkční. To můžeme vyřešit uvedením do provozu, nebo nákupem nových. Ale pokud je cena za uvedení do provozu 1/5 nových pak to nedává smysl.Skrýt celý příspěvekPánové raelita je taková že armáda prostě nemá volných cca. 20 miliard na nové tanky, ale má miliardu na facelift těch stávajících. Další debatu na tohle téma pokládám za ztrátu ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové raelita je taková že armáda prostě nemá volných cca. 20 miliard na nové tanky, ale má miliardu na facelift těch stávajících. Další debatu na tohle téma pokládám za ztrátu času.Skrýt celý příspěvek
Scotty sám víte, že ta 1 mld. nebude stačit. Už jen to, že to museli rozdělit na 2 části, a tu jednu zakamuflovat v údržbě hovoří jasně v to, že to nedává ekonomicky smysl.
Scotty sám víte, že ta 1 mld. nebude stačit. Už jen to, že to museli rozdělit na 2 části, a tu jednu zakamuflovat v údržbě hovoří jasně v to, že to nedává ekonomicky smysl.
V podstatě ano, ale nakoupit nyní 4ks L2A7 je zbytečnost a reálně nesmysl. O nové MBT v rámci AČR se bude rozhodovat tuším po roce 2025 nebo někdy kolem tohoto roku. Takže do té ...Zobrazit celý příspěvek
V podstatě ano, ale nakoupit nyní 4ks L2A7 je zbytečnost a reálně nesmysl.
O nové MBT v rámci AČR se bude rozhodovat tuším po roce 2025 nebo někdy kolem tohoto roku.
Takže do té doby se neví a může se jen spekulovat o samotných požadavcích, takže do této doby je nesmysl cokoli kupovat. Pak se bude cca 5 let vybírat, takže prvních kusy nových MBT do AČR se dostanou tak někdy kolem roku 2030, ergo v době kdy T-72 budou na úplném konci své životnosti.
Takže zde se jak v Případě Poláků u modernizace DANY nebo BVP, jedná o dočasné řešení. A to ovšem pouze za předpokladu, že za těch cca 5 - 10 let půjde vše dobře a výběr se nebude z nějakých důvodů zbytečně protahovat :DSkrýt celý příspěvekScotty: 20mld. by prapor moderních MBT nestál, možná jako cena za celý životní cyklus. Pořízení je kolem 10mil. €/ks, takže asi 8mld. Kč za prapor, ovšem na který s nemusí sáhnout ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: 20mld. by prapor moderních MBT nestál, možná jako cena za celý životní cyklus. Pořízení je kolem 10mil. €/ks, takže asi 8mld. Kč za prapor, ovšem na který s nemusí sáhnout 30let. Oprava T-72 prodlouží životnost , ale celý tank by neměl sloužit déle než 10let, takže 1mld. do T-72 je v důsledku totéž jako 3mld. do moderních MBT.Skrýt celý příspěvek
Klimesov: Pokud by vláda chtěla nakoupit tanky za 20 mld. a do modernizace investovala 1 mld. pak by s tím nikdo problém neměl. Jenže, realita je trošku jiná... Modernizace ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov: Pokud by vláda chtěla nakoupit tanky za 20 mld. a do modernizace investovala 1 mld. pak by s tím nikdo problém neměl.
Jenže, realita je trošku jiná... Modernizace spolkne skoro 2 mld. a cena za nové stěží přesáhne 10 mld.. Jediné o čem se v roce 2025 rozhodne je, že není co koupit a budeme dál čekat.Skrýt celý příspěvekJirosi. Nezlobte se, ale vaše čísla a ceny jsou vycucané z prstu. Nebo snad máte někde k dispozici podrobnou poptávku AČR a na ní navazující podrobnou nabídku? Já myslím že ne. Ono ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi. Nezlobte se, ale vaše čísla a ceny jsou vycucané z prstu. Nebo snad máte někde k dispozici podrobnou poptávku AČR a na ní navazující podrobnou nabídku? Já myslím že ne.
Ono ta suma vámi udávaná je odhadní cena za pořízení cca 60 tanků Leopard 2 A7, ale bez ničeho další. Tedy cena čistě za samotné stroje. Pak je další zhruba 10 miliard, které utratíte za výcvik a pořízení všeho možného co potřebujete k samotnému provozu tanku. Takže odhadem jsme už někde na nějakých 20 miliardách. A za provoz by jsme za cca 30 let měli odhadem zaplatit nějakých 45 miliard.
A to jsou momentálně finance, které nejsou k dispozici.
Takže žádných vašich udávaných 10 miliard. Tuhle částku by jsme dali za to aby jsme mohli provozovat polovinu potřebných strojů a takové nákupy jsou o ničem.
A to se bavíme o stroji, který je nyní na trhu a který neprojde potřebnými úpravami dle požadavků AČR, které jistě budou tak jak jsou u nových BVP.
Takže reálně se můžeme bavit klidně i o 25 a více miliardách za pořízení.
A to je ten problém na který jsem poukázal a chtěl poukázat.
My nyní neznáme reálné požadavky AČR na nové MBT. Nevíte co všechno má nové MBT splňovat, jestli mám mít 4 člena osádky nebo nabíjecí automat nebo vypouštět drony atd. atd. Nevíme nic. Nevíme co vše si GŠ AČR navymýšlí. Takže bez reálné koncepce nelze nakupovat nebo odhadovat ceny.
Takže veškeré odhady na cenu jsou nesmysl a nic než věštění a runová magie.
A nakupovat stylem no tohle je zrovna na trhu a tak to koupíme za ty prachy, i když to třeba nesplňuje 30% našich požadavků, je systém vyhazování peněz. Tím nechci tvrdit, že L2A7 jsou špatné stroje, a osobně bych je rád viděl v AČR, ale ono se prostě může ukázat, že nám nemusí vyhovovat jak výkonnostně tak provozně, a když už za něco chci utratit cca 20 miliard tak ať to je pintlich.
Tady odkaz na bývalý článek AN, kde se rozebírá a odhaduje cena 60ks L2A7 a cena za 30 let provozu. je to cca 21,8 miliard + cca 45 miliard.
https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvekKlimesov: "Nezlobte se, ale vaše čísla a ceny jsou vycucané z prstu." Proč je tedy dokládáte článkem? 60 ks = 21 mld analogicky 30 ks = 10 mld, k tomu se dalo přidat k nákupu ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov: "Nezlobte se, ale vaše čísla a ceny jsou vycucané z prstu."
Proč je tedy dokládáte článkem? 60 ks = 21 mld analogicky 30 ks = 10 mld, k tomu se dalo přidat k nákupu Ma´darska výsledný počet cca 80+ ks, takže cena by by mohla jít ještě dolů.
Bu´d nemáme prostředky a problém jsou náklady i na L2. Nebo uvažujeme o scifi tanku z podstatně vyšší cenou z funkcemi co nezavedli ani velmoci.
Ty čísla k těm opravám tu dával myslím Scotty, kdy část modernizace bude až během údržby (motory).
Ps: Nabídka nepřišla, protože ji nikdo nepoptával.Skrýt celý příspěvekJirosi. Ne. To není buď a nebo, ale obojí. Tady nejsou jak peníze, tak ani reálná představa a reálné požadavky. Nebo spíše ty požadavky nejspíš nějaké budou, ale pouze základní a v ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi.
Ne. To není buď a nebo, ale obojí. Tady nejsou jak peníze, tak ani reálná představa a reálné požadavky. Nebo spíše ty požadavky nejspíš nějaké budou, ale pouze základní a v budoucnu bude výběr nové MBT ovlivňovat výběr BVP a dalších zbraňových systémů. V armádě jedno souvisí s druhým a technika se tam prostě ovlivňuje navzájem a vše je tam propojené. Armáda musí fungovat jako celek.
A prostě nyní nejsou peníze na komplexní přezbrojení na nová MBT, které by stálo cca 20 miliard a možná více, a poloviční rychlý nákup, jen aby se řeklo že máme moderní techniku, je vyhazováním peněz protože se nakonec může ukázat, že těch vašich 10 miliard bylo utraceno za něco co nám zas až tak plně nevyhovuje, a otázkou je jestli je nyní k dispozici i těch vámi udávaných 10 miliard. To není zanedbatelná cena, a prostě naše vláda má ty priority jinde.
Tak to prostě jde cestou provizorního řešení, kdy se za 2 miliardy nahradí a vymění to co je špatně aby aspoň těch 5 - 10 let AČR měla vůbec nějaké MBT.
Jasně nákup nových MBT by byl daleko rozumnější řešení a lepší řešení. Ale prostě teď na to nejsou love, nikdo na to ty prachy uvolnit nechce a to asi ani těch 10 miliard.
Taková je situace. A jiná nebude.Skrýt celý příspěvekTo nemáte pravdu. U letadel, vrtulníků, nebo zrovna těch tanků si sice můžete napsat, že chcete to či ono. Ale fakticky je rozhodující to jaké jsou na trhu. To ještě limituje jaké ...Zobrazit celý příspěvek
To nemáte pravdu.
U letadel, vrtulníků, nebo zrovna těch tanků si sice můžete napsat, že chcete to či ono. Ale fakticky je rozhodující to jaké jsou na trhu. To ještě limituje jaké dávají smysl z geopolitického hlediska, případně logistiky.
Tím tu fakticky zůstali 3. kandidáti Lec, L2, ( K2 vypadává pro logistiku). Pak už se rozhoduje jen koho chcete mít za většího kamaráda zda Fra, nebo Německo.
Žádný jiný tank tu do roku 2025 nebude.
I když nejsou peníze na nové stroje, není to důvod vyhodit ty 2 mld. oknem.Skrýt celý příspěvekJirosi. Moc bych se nerad pouště do toho co bude po roce 2025 nebo nebude k dispozici, protože nevím. Ano možná tou dobou vyhraje nějaký ten Leopard2A7CZ, nebo Leclerc CZ, nebo se ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi.
Moc bych se nerad pouště do toho co bude po roce 2025 nebo nebude k dispozici, protože nevím. Ano možná tou dobou vyhraje nějaký ten Leopard2A7CZ, nebo Leclerc CZ, nebo se tou dobou uchytí K-2 v Polsku, nebo projekt nového evropského tanku překoná všechny představy :D (utopie)
Možná se dokonce AČR rozhodne MBT zbavit úplně a jít nějakou náhradou v podobě vozidel palebné podpory, stíhačů tanků a samohybných platforem pro PTŘS na platformě ASCOD 42 nebo Lynx nebo CV-90? Prostě kdo ví.
Proto poukazuji, je zbytečné teď uvažovat nad nějakým zbrklým nákupem omezeného množství tanků. I tak by to stálo dost peněz.
Souhlasím není to důvod vyhodit 2 miliardy oknem. Ale pokud to povede k zprovoznění a bojeschopnosti T-72M4 aspoň na dobu cca 5 - 10 let do doby než se rozhodne o reálné náhradě, která bude splňovat požadavky AČR, tak je to pořád míň než 10 miliard.
Osobně se mi to taky nelíbí taková částečná řešení, ale prostě AČR nyní nikdo víc nedá, tak musí využít to co mají.Skrýt celý příspěvekTo nejsou spekulace, ale spíše přiznání si stavu věcí. I kdyby do té doby ukázali maketu, nebude místo na lince ( To platí i pro Polskou cestu). Krom toho ona najedou bude mít CR ...Zobrazit celý příspěvek
To nejsou spekulace, ale spíše přiznání si stavu věcí. I kdyby do té doby ukázali maketu, nebude místo na lince ( To platí i pro Polskou cestu). Krom toho ona najedou bude mít CR prostředky na koupi neověřeného řešení?
Vozidlo palebné podpory je jiná diskuze. Tam pokud armáda bude chtít na něco tlačit tak prioritou bude:
a) do výroba pokud dojde ke snížení počtu
b) výroba minometných verzí
Právě touhle investicí armáda jasně říká, že tanky chce.Skrýt celý příspěvekJá opravdu nevím co nechápete. Armáda teď nemá peníze na nákup Leopardů. Tečka. Prostě nemá. Peníze jsou na priority a to tanky nejsou a naštěstí nikdy nebudou. Ale jelikož je ...Zobrazit celý příspěvek
Já opravdu nevím co nechápete. Armáda teď nemá peníze na nákup Leopardů. Tečka. Prostě nemá. Peníze jsou na priority a to tanky nejsou a naštěstí nikdy nebudou.
Ale jelikož je tu závazek, tak se musí modernizovat. Druhá možnost je jen vyřadit bez náhrady. Tečka. Cca 20 miliard prostě na tanky naštěstí není.Skrýt celý příspěvekTady se řešila plánovaná modernizace za 2 mld. z přínosem +- prd. Znovu zopakuji, že nákup se tu dával je jako příklad nesmyslné ceny! Případně jako příklad, pokud by to armáda ...Zobrazit celý příspěvek
Tady se řešila plánovaná modernizace za 2 mld. z přínosem +- prd.
Znovu zopakuji, že nákup se tu dával je jako příklad nesmyslné ceny! Případně jako příklad, pokud by to armáda měla jako prioritu. Ale jak sám píšete nemá!!!Skrýt celý příspěvekPřínos +- prd??? Tak za ty prachy naši vojáci do roku 2030 budou moct cvičit na něčem modernějším než je původní T72. To je málo? Bez této investice by nic jiného než staré T72 ...Zobrazit celý příspěvek
Přínos +- prd??? Tak za ty prachy naši vojáci do roku 2030 budou moct cvičit na něčem modernějším než je původní T72. To je málo? Bez této investice by nic jiného než staré T72 nezbývalo. Já myslím že se zvolila jediná možná cesta. Nechápu jak je možné od stolu označit zakázku za předraženou, ale když to napíšou na securitymagazínu, tak to musí být pravda :D :D :DSkrýt celý příspěvek
Zhodnotenie je jednoduché a poskytnem ho zadarmo : ) Je to nezmysel ... modernizovať len 30 tankov je principiálny nezmysel .... a technicky treba riešiť nástupcu a nie ...Zobrazit celý příspěvek
Zhodnotenie je jednoduché a poskytnem ho zadarmo : )
Je to nezmysel ... modernizovať len 30 tankov je principiálny nezmysel .... a technicky treba riešiť nástupcu a nie "meditovať" nad evidentnými hlúposťami.
O "perspektívnosti" svedčí i tento článok - Poliaci idú tanky vymieňať, nie vyhadzovať na modernizáciu, hoci pri ich počtoch by to už zmysel malo.Skrýt celý příspěvekV podobném rozsahu jako je zhodnocení T-72M4CZ Poláci "modernizují" svoje T-72M1. Nový tank ano, ale ani poláci nepředpokládají že bude hned. AČR do dokončení programu přezbrojení ...Zobrazit celý příspěvek
V podobném rozsahu jako je zhodnocení T-72M4CZ Poláci "modernizují" svoje T-72M1. Nový tank ano, ale ani poláci nepředpokládají že bude hned. AČR do dokončení programu přezbrojení na nové BVP nebude mít na nové tanky prostředky.Skrýt celý příspěvek
Scotty: Snad cítí ten rozdíl mezi tím jak PL bude doma vyrábět licenční tanky v počtu 800 ks ( pro naše porovnání nemá význam zda to bude 500-1000 ks), a CR kde se nakoupí cca 50 ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: Snad cítí ten rozdíl mezi tím jak PL bude doma vyrábět licenční tanky v počtu 800 ks ( pro naše porovnání nemá význam zda to bude 500-1000 ks), a CR kde se nakoupí cca 50 ks stejně jako to udělali v Hun.Skrýt celý příspěvek
Modernizovat T-72M4 nesmysl je, ale ten počet už nesmyslem není. Prostě a jednoduše AČR nemá bohužel zatím ambici provozovat větší počet než tankový prapor.
Modernizovat T-72M4 nesmysl je, ale ten počet už nesmyslem není. Prostě a jednoduše AČR nemá bohužel zatím ambici provozovat větší počet než tankový prapor.
Jediná smysluplná cesta byla koupit stejný počet v návaznosti nakup co udělali v Maďarsku.
Tím by se dosáhl rozumný počet a i cena mohla být zajímavá.Jediná smysluplná cesta byla koupit stejný počet v návaznosti nakup co udělali v Maďarsku.
Tím by se dosáhl rozumný počet a i cena mohla být zajímavá.
uf tezky je tedy dost..může to být kvalitou pancerování? moderni pancíř a vyuziti keramiky a kompozitu muze dosílit stejnou ochranou pri mensi tloušťce a váze...tak jestli ...Zobrazit celý příspěvek
uf tezky je tedy dost..může to být kvalitou pancerování? moderni pancíř a vyuziti keramiky a kompozitu muze dosílit stejnou ochranou pri mensi tloušťce a váze...tak jestli nezvolili levnejsi pancerovaní..japonci jsou vahou uplne jinde u svých tanku.Skrýt celý příspěvek
Nebo Poláci zkrátka požadují více pancéřovaný tank než Korejci.
Nebo Poláci zkrátka požadují více pancéřovaný tank než Korejci.
a nebo tak. jeste sem to projel..pisou kompozitni pancir ale pokud sem neprehledl tak nevim jestli korejsky nebo nemecky nebo nejaky polský..rozmery tanku jsou stejne tak by bud ...Zobrazit celý příspěvek
a nebo tak. jeste sem to projel..pisou kompozitni pancir ale pokud sem neprehledl tak nevim jestli korejsky nebo nemecky nebo nejaky polský..rozmery tanku jsou stejne tak by bud byl mensi vnitrni prostor nebo vnejsi rozmery pokud by dali vic pancire.
ale jen hadam.Skrýt celý příspěvekNo z té makety se zdá že minimálně na bocích má polská varianta dodaný nějaké přídavné pancéřování. I věž je taková víc "oplácaná". To může tanku těch 5-10 tun přidat.
No z té makety se zdá že minimálně na bocích má polská varianta dodaný nějaké přídavné pancéřování. I věž je taková víc "oplácaná". To může tanku těch 5-10 tun přidat.
Pokud je tenhle stav na obrázku roven západních MBT(L2/Lec). Tak evidentně celá ta slavná úspora "hmotnosti" šla na úkor nižší ochrany. Ono zase když jejich jediný reálný soupeř ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud je tenhle stav na obrázku roven západních MBT(L2/Lec). Tak evidentně celá ta slavná úspora "hmotnosti" šla na úkor nižší ochrany.
Ono zase když jejich jediný reálný soupeř je S. Korea z jejích výzbrojí, tak jsou pro ně důležitější počty.Skrýt celý příspěvekTady je jasně vidět to, že evropský MBT nemůže být lehký čili rozumy o tom, že potřebujeme něco lehkého á la stávající T-72 "protože mosty" nedávají smysl. Pokud to má odolat, tak ...Zobrazit celý příspěvek
Tady je jasně vidět to, že evropský MBT nemůže být lehký čili rozumy o tom, že potřebujeme něco lehkého á la stávající T-72 "protože mosty" nedávají smysl. Pokud to má odolat, tak to bude těžké. Zatím nikdo nevyrobil sériový tank se stejnou odolností (z přední části) jako poslední generace Leo2. Podobně by dopadl i Type 10 až by jsme si na něj naplácali dostatek pancíře a kanón L55.Skrýt celý příspěvek
Mosty se od minulé debaty, ani od té předminulé nezačali dělat podle jiných norem. Stále jsou v platnosti ...Zobrazit celý příspěvek
Mosty se od minulé debaty, ani od té předminulé nezačali dělat podle jiných norem. Stále jsou v platnosti stejné!
http://people.fsv.cvut.cz/~dra...
Mosty nejsou problém, a nikdy nebyli!Skrýt celý příspěvekOplácaný Type 10 s kanonem L-44 váží 48 tun, takže s kanonem L-50 nebo L-55 by vážil tak kolem 50, což je stále velmi slušná hodnota.
Oplácaný Type 10 s kanonem L-44 váží 48 tun, takže s kanonem L-50 nebo L-55 by vážil tak kolem 50, což je stále velmi slušná hodnota.
Máte někdo info co stojí za nárůstem hmotnosti Altaye oproti K2? Ten tank je zajímavej právě pro svojí nižší hmotnost a nabíjecí automat, čili lehčí přechod na novou techniku pro ...Zobrazit celý příspěvek
Máte někdo info co stojí za nárůstem hmotnosti Altaye oproti K2? Ten tank je zajímavej právě pro svojí nižší hmotnost a nabíjecí automat, čili lehčí přechod na novou techniku pro uživatele sovětských Téček (ono se to nezdá, ale nevím kde by náš tankovej prapor vyškrábl 30-40 nových lidí jen na pozici nabíječe, o AZ ani nemluvě)...
65 tun už je ekvivalent čehokoliv co se tu teď prohání.
Ale i kdyby Poláci šli do tý těžký verze, tak bychom se měli svýzt s nima, modernější tank tu nikdo ještě dlouho vyrábět nebude. T-90 sou politicky neprůchodný.
Jinak co se týče domácí výroby: ČR má schopnost vyrábět nábojnicovou i beznábojnicovou munici, některou elektroniku, resp. její komponenty (kabeláže, radiostanice, vnitřní hovorové zařízení). Valná většina "těžkýho" know-how byla vždycky na slovensku a ačkoliv si myslím že pokud bychom schtěli, tak to v rámci "československa" nějak dáme, náklady by byly enormní, pokud bychom chtěli něco úměrný době. T-72M4 bychom asi byli schopný rozjet do 5 let od požadavku, to je víceméně kovařina a pokročilý systémy (motory, převodovky, optika a SŘP) se nakupovaly v cizině.
Co by rozhodně stálo za to zachovat je výroba hlavní, to je vcelku strategická položka a věc co odchází nejdřív.Skrýt celý příspěvekVýroba tanků vlastními silami u nás, bez licence, je utopie. Podprůměrné vozidlo by nám trvalo jen vyvinout 10-15let a většinu agregátů by mělo stejně importovanou. A především ...Zobrazit celý příspěvek
Výroba tanků vlastními silami u nás, bez licence, je utopie. Podprůměrné vozidlo by nám trvalo jen vyvinout 10-15let a většinu agregátů by mělo stejně importovanou. A především proč bychom to dělali ? Kvůli jednomu tankovému praporu ? Vždyť ani Poláci se nepustí kvůli solidnímu počtu 800ks do vývoje zcela vlastního tanku. Je to smutné, kam se bývalá velmoc těžkého strojírenství dostala, už zde nevyrábíme ani lokomotivy, kromě posunovacích. (tím neadoruju socialistické hospodářství, ba právě naopak, zničili zdejší originální zbrojní výrobu, kterou změnili na montáž sovětských vzorů a ještě k tomu ji z Česka přesunuli na Slovensko)Skrýt celý příspěvek
Ten nárůste se evidentně netýká jen Altay, ale i K2PL co nabízí Polsku. Z toho je celkem jasně patrné, že žádné "LEHKÉ" MBT nejsou! K2 sice lehký je, ale dosahují toho za pomoci ...Zobrazit celý příspěvek
Ten nárůste se evidentně netýká jen Altay, ale i K2PL co nabízí Polsku. Z toho je celkem jasně patrné, že žádné "LEHKÉ" MBT nejsou! K2 sice lehký je, ale dosahují toho za pomoci něčeho co z něj dělá neprodejný tank v Evropě.Skrýt celý příspěvek
Nechci tady úplně vytahovat moji znalost korejštiny, ale všiml jsem si, že ve videu není I Han-su (Lee Han-Soo) ale I Ui-song (Lee Eui-seong), což je asi nějaký jiný korejec. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek
Nechci tady úplně vytahovat moji znalost korejštiny, ale všiml jsem si, že ve videu není I Han-su (Lee Han-Soo) ale I Ui-song (Lee Eui-seong), což je asi nějaký jiný korejec. Jinak se mi líbí, jak Korejci umí ve srovnání s Japonci dobře anglicky.Skrýt celý příspěvek
Přemýšlím, co si myslet o tom impozantním počtu 800 tanků. Buď je to pořízení roztažené v čase na 30let nebo se Poláci hodlají uzbrojit. Tank je nepochybně stále platný na bojišti, ...Zobrazit celý příspěvek
Přemýšlím, co si myslet o tom impozantním počtu 800 tanků. Buď je to pořízení roztažené v čase na 30let nebo se Poláci hodlají uzbrojit. Tank je nepochybně stále platný na bojišti, nepříteli se zaklepou kolena, už když ho uslyší, ale takové množství neplánují mít velké státy jako VB, FR, DE. IT. Abychom aspoň drželi krok, museli bychom obstarat kolem 250 tanků a Slováci 150.Skrýt celý příspěvek
když to voličům politici řádně podají, tak ty peníze budou mít. Zbrojaři na západ od Ruska musí mít radost z Putina, že se jim stará o kšefty :-) Zřejmě přemýšlí o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek
když to voličům politici řádně podají, tak ty peníze budou mít. Zbrojaři na západ od Ruska musí mít radost z Putina, že se jim stará o kšefty :-)
Zřejmě přemýšlí o tom, že dosavadní počty tanků chtějí opravdu nahradit novějšími a neredukovat počty.Skrýt celý příspěvekA to sme mali v pláne modernizovať 272 tankov T-72. Dnes budem prekvapený, ak sa ešte v súčasnej situácii dostaneme k 3 cifernému číslu. Po rozpade východného bloku sa práve tanky ...Zobrazit celý příspěvek
A to sme mali v pláne modernizovať 272 tankov T-72. Dnes budem prekvapený, ak sa ešte v súčasnej situácii dostaneme k 3 cifernému číslu.
Po rozpade východného bloku sa práve tanky stali najviac nežiaducimi. Opadol totiž strach z konvenčnej vojny na území Európy.
Štáty v Európe si viacmenej ponechali len výcvikové kapacity + nejakú rezervu. Veľké tankové jednotky buď úplne zanikli alebo sú na okraji záujmu.
Zase na druhú stranu treba povedať aj to, že tank je asi najľahšie vyrobiteľná vec v prípade potreby a získať stovky tankov nebude problém ak sa naplno rozbehnú linky. Len aby boli posádkySkrýt celý příspěvek"tank je asi najľahšie vyrobiteľná vec v prípade potreby"
Pokud se bavíme o T-34"tank je asi najľahšie vyrobiteľná vec v prípade potreby"
Pokud se bavíme o T-34Nemecko rozhodne má kapacity na to, aby rozbehli v prípade potreby výrobu vo veľkom. Možno aj Francúzsko. V prípade iných krajín som dosť skeptický. Možno by to bola nejaká light ...Zobrazit celý příspěvek
Nemecko rozhodne má kapacity na to, aby rozbehli v prípade potreby výrobu vo veľkom. Možno aj Francúzsko. V prípade iných krajín som dosť skeptický. Možno by to bola nejaká light verzia, možno plná. Záležalo by od momentálnej situácieSkrýt celý příspěvek
Kapacity možná Němci mají, ale už nemají výrobní linku na Leopardy. Jediné nové se vyrábějí ve Španělsku a Řecku (odtamtud jsou ty pro Katar a Maďarsko), přičemž z Německa se vozí ...Zobrazit celý příspěvek
Kapacity možná Němci mají, ale už nemají výrobní linku na Leopardy. Jediné nové se vyrábějí ve Španělsku a Řecku (odtamtud jsou ty pro Katar a Maďarsko), přičemž z Německa se vozí "akorát" některé komponenty. Myslím že i u Francouzů to není o moc lepší a rozjet výrobu Leclercu by asi nemělo ekonomický smysl. Zkrátka zcela nový MGCS je nezbytností, pokud chtějí udržet výrobní možnosti tanků a hlavně konkurenceschopnosti. Přeci jen K2 a Altay jsou docela velkou hrozbou (myšleno v konkurenčním boji o trhy).Skrýt celý příspěvek
Satai
Obávám se, že jak ČR, tak SR by dnes nevyrobyli ani tu T 34.Satai
Obávám se, že jak ČR, tak SR by dnes nevyrobyli ani tu T 34.Všetko je otázka peňazí a vôle. Čisto teoreticky, keby k tomu prišlo, že by sa svet zmenil tak, že by bolo nutné obstarať si vlastný tank, tak verím, že niečo v kvalite T-72M2 by ...Zobrazit celý příspěvek
Všetko je otázka peňazí a vôle. Čisto teoreticky, keby k tomu prišlo, že by sa svet zmenil tak, že by bolo nutné obstarať si vlastný tank, tak verím, že niečo v kvalite T-72M2 by sme nakoniec vyrobiť dokázali. Otázne je, či by dovtedy nebolo aj po vojne kým by z linky zišiel prvý funkčný kusSkrýt celý příspěvek
Je to čisto teoretická úvaha v ktorej je veľa premenných. Ak stojí otázka tak, či je v ČR resp. v SR technický a ľudský potenciál na vývoj a výrobu tanku veľmi priemernej kvality ...Zobrazit celý příspěvek
Je to čisto teoretická úvaha v ktorej je veľa premenných. Ak stojí otázka tak, či je v ČR resp. v SR technický a ľudský potenciál na vývoj a výrobu tanku veľmi priemernej kvality tak si dovolím povedať, že áno. Či by sme boli schopní tento potenciál sústrediť v rozumom čase (aj pri dostatku finančných a materiálnych zdrojov), to už som nie tak istý.
Tvoj názor?Skrýt celý příspěvekflanker.jirka tvoja neznalosť je až smiešna... čo myslíš, kde si Slovensko vyrába hlavne pre Zuzana 2, pre T-72 , pre naše a aj pre vaše modernizované ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka tvoja neznalosť je až smiešna... čo myslíš, kde si Slovensko vyrába hlavne pre Zuzana 2, pre T-72 , pre naše a aj pre vaše modernizované T-72?
http://www.ztsspecial.sk/sk/sp... Skrýt celý příspěvekFlanker: Myslím, že samotné delo by bol asi ten najmenší problém vzhľadom na to, že si vlastné kanóny vyrábame už desiatky rokov. Najväčším problémom by bol asi agregát. Zohnať ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker: Myslím, že samotné delo by bol asi ten najmenší problém vzhľadom na to, že si vlastné kanóny vyrábame už desiatky rokov. Najväčším problémom by bol asi agregát. Zohnať niečo nad 600-650 kW nie je vôbec jednoduché. Tatra má motory so sotva polovičným výkonom. Všetko ostatné by sa vyrobiť dalo.Skrýt celý příspěvek
Opravdu tak jednoduché? I Britové a Američani do svých tanků montují německou hlaveň. Výrobu hlavní pro T72 bych nezmiňoval. To je čtyřicet let stará technologie...
Opravdu tak jednoduché? I Britové a Američani do svých tanků montují německou hlaveň. Výrobu hlavní pro T72 bych nezmiňoval. To je čtyřicet let stará technologie...
Miroslav: Lenže AČR ani OS SR nepotrebuje šroty na úrovni T-72, ale tank, ktorý tieto vozidlá bude výrazne prevyšovať minimálne v parametroch: - palebnej sily, štandard NATO (120 ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: Lenže AČR ani OS SR nepotrebuje šroty na úrovni T-72, ale tank, ktorý tieto vozidlá bude výrazne prevyšovať minimálne v parametroch:
- palebnej sily, štandard NATO (120 mm, dm63 - >800mm + advanced multi purpose plus rcws)
- ochrany osádky (silnejší pancier min. 700-1000 mm predok tanku, lepšia ochrana bokov a motora, lepšia ochrana podvozku voči výbuchu mín a IED, pasívne a aktívne ochranné systémy, munícia uložená v pancierovej schránke mimo priestor s osádkou atď.)
- pohyblivosti
- pozorovacích prístrojoch a systéme riadenia paľby + apu jednotka, ktorá bude všetky tieto systémy poháňať
... SR ani ČR prostriedky takýto tank skonštruovať, postaviť a sériovo vyrábať. Nie sme regionálna veľmoc s kapacitami, aby sme si to mohli dovoliť. Tj. maximálne sa môžme pripojiť k Poľsku pri projekte nového tanku, dohodnúť si podmienky rozdelenia výroby niektorých komponentov a niekoľko tankov z Poľska nakúpiť. Alebo čakať, ako dopadne projekt na nový EU tank.Skrýt celý příspěvekMiroslav Aha, čili napálíme šílené prachy do vývoje a výroby něčeho na úrovni T-72, celé to bude stát víc jak nové Leo2 7+ a budeme pak juchat, jak to bylo super, že jsme nezávislí ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Aha, čili napálíme šílené prachy do vývoje a výroby něčeho na úrovni T-72, celé to bude stát víc jak nové Leo2 7+ a budeme pak juchat, jak to bylo super, že jsme nezávislí a podpořili jsme průmysl :-D Nejdůležitější a nejdražší hračky by jsme stejně nakoupili venku. Nikdo tanky v malém měřítku nevyrábí, protože není cvok. Neumíme to, nemáme know-how a kanón od ZTS, který je na dnešní poměry za zenitem, to fakt nezachrání. I špičkové stroje nakupují kanóny u Rheinmetallu. Už rozvíjení pouze nějaké teorie o výrobě je šáhlé po palici...Skrýt celý příspěvekJa asi píšem nejakou cudzou rečou alebo čo :-) Tak ešte raz a naposledy. Ja netvrdím, že by bolo dobré dobré stavať vlastný tank a ani to nikto nechystá. Celá táto debata je len ...Zobrazit celý příspěvek
Ja asi píšem nejakou cudzou rečou alebo čo :-)
Tak ešte raz a naposledy. Ja netvrdím, že by bolo dobré dobré stavať vlastný tank a ani to nikto nechystá. Celá táto debata je len hypotéza vo vysoko teoretickej rovine ktorá len mala odpovedať na pôvodný komentár Flankera, že dnes by sme nevyrobili ani T-34. Môj názor je, že až na agregát by sme s vypätím všetkých síl a za vysokých nákladov dokázali vyrobiť niečo na úrovni modernizovaných T-72
Nehľadajte zase niečo v tých komentároch čo tam nie je a ani nemalo byť.Skrýt celý příspěvekNe nemluvíš a proto jsem napsal. "Už rozvíjení pouze nějaké teorie o výrobě je šáhlé po palici..." Celá debata nedává smysl. Je asi ne úrovni toho, jak může Česko se Slovenskem ...Zobrazit celý příspěvek
Ne nemluvíš a proto jsem napsal.
"Už rozvíjení pouze nějaké teorie o výrobě je šáhlé po palici..."
Celá debata nedává smysl. Je asi ne úrovni toho, jak může Česko se Slovenskem vytvořit na hranici červí díru a zrychlit odbavení kamionů.Skrýt celý příspěvekZacinalo to tu "Zase na druhú stranu treba povedať aj to, že tank je asi najľahšie vyrobiteľná vec v prípade potreby a získať stovky tankov nebude problém"
Zacinalo to tu "Zase na druhú stranu treba povedať aj to, že tank je asi najľahšie vyrobiteľná vec v prípade potreby a získať stovky tankov nebude problém"
Poly: Treba čítať celé vlákno. flanker.jirka písal: ,,Obávám se, že jak ČR, tak SR by dnes nevyrobyli ani tu T 34." Nikto tu vyrábať tanky nebude. Bolo by to síce technicky možné ...Zobrazit celý příspěvek
Poly: Treba čítať celé vlákno. flanker.jirka písal: ,,Obávám se, že jak ČR, tak SR by dnes nevyrobyli ani tu T 34."
Nikto tu vyrábať tanky nebude. Bolo by to síce technicky možné ale rozhodne nerentabilné. A aj keby sa povedzme požadovali stovky kusov, ten tank samotný by nebol kvalitatívne inde ako dnešné modernizované tanky T-72. Mimochodom, neviem ako dnes ale ešte tak okolo roku 2005 som čítal rozhovor riaditeľa DMD ktorý sa sťažoval, že za ťažké peniaze udržujú technológiu po výrobe T-72 a štát na to už nechce prispievať. Ročne ich to vraj stojí (alebo stálo) 2 milióny.
Satai: Ako vždy si nepochopil alebo nechcel pochopiť. Písal som samozrejme nie o vlastnom tanku ale o výrobných kapacitách v Nemecku. Teda mal som na mysli Leo2. Skôr než začneš zapárať, treba čítať celý kontext.Skrýt celý příspěvekMiroslav: "(v 2005) za ťažké peniaze udržujú technológiu po výrobe T-72 a štát na to už nechce prispievať" ... no ešte aby im aj prispieval na niečo, to len dokazuje úroveň nášho ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: "(v 2005) za ťažké peniaze udržujú technológiu po výrobe T-72 a štát na to už nechce prispievať" ... no ešte aby im aj prispieval na niečo, to len dokazuje úroveň nášho "obranného priemyslu" aká je to čierna diera na financie. V 2005 dokázali vyrobiť šrot na úrovni T-72?... to je niečo ako keby v 1980, keď začali v Lima Tank Plant vyrábať prvé M1 Abrams, držali ešte výrobu na M26 Pershing... Ten istý prípad keď 2008 zrušili nákup tých prekliatych šrotov Aligator 4x4, lebo po svete už dávno jazdili vozidlá napr. Iveco LMV!Skrýt celý příspěvek
Murphy: Pôvodný článok som nenašiel aké našiel som iný z roku 2002 Šéf DMD Mobiltecu prízvukuje aj postupnú stratu schopnosti Slovenska tanky vôbec vyrábať. Dodávateľom vstupov sa ...Zobrazit celý příspěvek
Murphy: Pôvodný článok som nenašiel aké našiel som iný z roku 2002
Šéf DMD Mobiltecu prízvukuje aj postupnú stratu schopnosti Slovenska tanky vôbec vyrábať. Dodávateľom vstupov sa táto výroba nerentuje. „Veľa strojárskych spoločností, ktoré na výrobu prispievali komponentmi, dostalo nových zahraničných majiteľov a tí s výrobou skupín pre tanky prestali,“ vysvetľuje J. Šupala.
Firma dotazníkmi oslovila všetky potenciálne subjekty, ktoré mohli mať záujem na výrobe tankov. „Z toho, čo sme dostali späť, nám vyplynulo, že nik o to nemá záujem,“ dopĺňa. Už v súčasnosti sa napríklad motory alebo prevodovky pre modernizácie tankov museli nakupovať v Rusku, Poľsku, na Ukrajine či v Izraeli.
Navyše, od minulého roku už spoločnosť nie je predmetom hospodárskej mobilizácie, teda nemusí zachovať výrobné kapacity pre prípad ohrozenia. J. Šupala preto odkazuje vláde: „Ak bude štát chcieť udržiavať výrobu tankov, nech si zariadenia odkúpi v konkurze.“Skrýt celý příspěvekSgt Murphy 22:27 15.09.2020, a plus ďaľší. Ešte je tu jedna možnosť byť účastný pri vývoji a výrobe moderného tanku pre 21.storočie. A to je spolupráca s Talianským Consorzio ...Zobrazit celý příspěvek
Sgt Murphy 22:27 15.09.2020, a plus ďaľší. Ešte je tu jedna možnosť byť účastný pri vývoji a výrobe moderného tanku pre 21.storočie. A to je spolupráca s Talianským Consorzio Iveco Oto Melara (CIO) - výrobcom Ariete, ktorý sa chceli podielať na vývoji nového eurotanku EMBT, lenže Nemci a Francúzi ich odmietli, na to sa Taliani cítili dotknutý. Taliansko zvažuje spoluprácu aj s Poľskom, lenže teraz Kórejci ponúkli Poliakom hotový tank K2PL na klúč... Uvidíme, čomu dajú Poliaci prednosť... Len spolupráca s Talianským konzorciom CIO, by mohla byť pre ČR a SR, prípadne ďaľších, že by boli od začiatku pri špecifikovaní parametrov nového (Ariete 3), možno tank, ktorý by bol od konkurenčných tankov ľahší (plne automatický, s 3 člennou posádkou, at´d), a s možnosťou výroby viacerých komponentov pre daný tank aj u nás... ale uvedomujem si, že Taliansko si zvládne svoj tank vyrobiť kompletne aj samo, je svetovým lídrom v materiálovom inžinierstve, v obrábaní materiálov, vie si vyrobiť všetko, od elektroniky až po kanón a strelivo... :) Ale za pokus by to stálo, aspoň určiť odborné komisie a zistiť možnosti spolupráce. Len to by naše vlády nemohli tu operovať s možnosťou modernizácie starej T-72, a počty zakúpených tankov by mali byť určite viac ako 40ks...Skrýt celý příspěvek
Poly: Pokud se vám nějaká debata nezdá, nepřijde vám smysluplná apod. nemusíte se jí účastnit. Nemusíte to dokonce ani číst. Samozřejmě namísto toho do ní můžete psát, že si ...Zobrazit celý příspěvek
Poly:
Pokud se vám nějaká debata nezdá, nepřijde vám smysluplná apod. nemusíte se jí účastnit. Nemusíte to dokonce ani číst.
Samozřejmě namísto toho do ní můžete psát, že si myslíte, že je zbytečný o tom byť I jen psát. Ale k čemu je to dobrý...? ;)Skrýt celý příspěvek
Ty polské plány je třeba brát z rezervou,oni mají vždy velké oči,ale realita je nakonec jiná...nevěřím,že by byli schopni koupit 800 tanků.
Ty polské plány je třeba brát z rezervou,oni mají vždy velké oči,ale realita je nakonec jiná...nevěřím,že by byli schopni koupit 800 tanků.
800 tanků vidí jako celkové počty. Nyní jde o náhradu T 72 a možná PT 91 twardy. Leopardy jim vydrží déle, tak že to nebude tak velké množství najednou. Lepší velké oči, než ...Zobrazit celý příspěvek
800 tanků vidí jako celkové počty. Nyní jde o náhradu T 72 a možná PT 91 twardy. Leopardy jim vydrží déle, tak že to nebude tak velké množství najednou.
Lepší velké oči, než žádné, i kdyby nakonec dostali pouze polovinu nových tanků, tak na tom pořád budou lépe.Skrýt celý příspěvek
Finančne to vôbec nie je problém .... Napriek všeobecnému presvedčeniu neruinujú náklady na zbrojenie v Európe nikoho... ani Grécko, ani Taliansko, ani Španielsko. Suverénne ...Zobrazit celý příspěvek
Finančne to vôbec nie je problém ....
Napriek všeobecnému presvedčeniu neruinujú náklady na zbrojenie v Európe nikoho... ani Grécko, ani Taliansko, ani Španielsko. Suverénne najväčšími položkami v nákladoch je vždy sociálny systém. Politici však často tvrdia, že "prioritou sú ľudia" ... a radšej zvyšujú sociálne dávky a dôchodky (dôchodcovia sú najdôležitejšia skupina voličov).
Čiže finančne to nie je vôbec problém, problém je to len politický.Skrýt celý příspěvekNevím. Já jsem trochu kvůli vlastní zkušenosti alergický, když stát-dlužník machruje, že peníze nejsou problém, ale přitom dluží, nehodlá platit a navíc plánuje nakupovat "hračky". Zobrazit celý příspěvek
Nevím. Já jsem trochu kvůli vlastní zkušenosti alergický, když stát-dlužník machruje, že peníze nejsou problém, ale přitom dluží, nehodlá platit a navíc plánuje nakupovat "hračky".Skrýt celý příspěvek
U státního dluhu nikdo ani nepředpokládá že by byl někdy splacen. Je jistě možnost škrtat ovšem to znamená jen odložit nutné investice a valit před sebou kámen vnitřního dluhu.
U státního dluhu nikdo ani nepředpokládá že by byl někdy splacen. Je jistě možnost škrtat ovšem to znamená jen odložit nutné investice a valit před sebou kámen vnitřního dluhu.
To nie je pravda .... Dlh sa dá splatiť, ale to si vyžaduje obmeziť mandatórne výdavky (sociálne dávky, dôchodky) a vôbec sa nemusí siahnuť na investície. Ale to nie je populárne. ...Zobrazit celý příspěvek
To nie je pravda ....
Dlh sa dá splatiť, ale to si vyžaduje obmeziť mandatórne výdavky (sociálne dávky, dôchodky) a vôbec sa nemusí siahnuť na investície. Ale to nie je populárne. I u Vás i u nás sa každý predbiaha v tom koľko dá dôchodcom .... reálne na to nemáme ani Vy ani my ... ale "štedrých" poslancov, ktorí by rozdávali budúci dlh je veľa ... skôr väčšina ...Skrýt celý příspěvekdusan Neznám žádnou zemi na světě které by se něco takového podařilo. Samozřejmě škrtnutím všech sociálních výdajů by byl státní rozpočet obrovsky přebytkový, ovšem to je naprosto ...Zobrazit celý příspěvek
dusan
Neznám žádnou zemi na světě které by se něco takového podařilo. Samozřejmě škrtnutím všech sociálních výdajů by byl státní rozpočet obrovsky přebytkový, ovšem to je naprosto nereálné.Skrýt celý příspěvekScotty: v mém případě nejde o státní dluh, ale o jistý, státem ovládaný a současně podfinancovaný (či špatně řízený) sektor, kde státní či veřejný zákazník objedná a přijme ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty: v mém případě nejde o státní dluh, ale o jistý, státem ovládaný a současně podfinancovaný (či špatně řízený) sektor, kde státní či veřejný zákazník objedná a přijme plnění, ale k úhradě faktur se nemá roky, přestože je nezpochybňuje. Věřiteli se pak otevírá kudla v kapse pokaždé, když stát machruje, že máá. (pozn. ten dlužník není ČR, u nás to funguje podstatně lépe)Skrýt celý příspěvek
Scotty Nie je to bežné, ale my sem napríklad na to mali i bez obmedzovaní ... Mali sme vysoké rasty, klesajúcu nezamenstnanosť .... masívny nárast verejných zdrojov za minulej ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Nie je to bežné, ale my sem napríklad na to mali i bez obmedzovaní ...
Mali sme vysoké rasty, klesajúcu nezamenstnanosť .... masívny nárast verejných zdrojov za minulej vlády ... ale tá rozhadzovala tak, že ešte sme stihli vyrobiť väčší deficit .....
Čiže niekedy stačí jednoducho byť pri zmysloch .... dá sa to, lenže u nás v Eur´ópe je šetrenie už pomaly nadávka a kto nechce rozhadzovať, tak je "nesociálny" ....
No a tomu sa inšpirujú i ľudia v výsledok je kopa exekúcii ...... čo ľudia chápu, pri štáte a jeho dlhu je to evidentne mimo ich chápania ...Skrýt celý příspěvekDusan: Jedna věc je šetřit( rušit úřady, zefektivnit provoz), druhá zaplatit současní zaměstnance( aby tu práci někdo vůbec dělal), třetí nevalorizovat penze, a tím vlastně šetřit ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan: Jedna věc je šetřit( rušit úřady, zefektivnit provoz), druhá zaplatit současní zaměstnance( aby tu práci někdo vůbec dělal), třetí nevalorizovat penze, a tím vlastně šetřit na těch co si svoje platby, ale před platily...
Třetí řešení je jistě nejednoduší, ale to je spíše okrádání.Skrýt celý příspěvekJirosi: Důchodci si nic nepředplatili. Oni platili důchody tehdejším důchodcům. Kdybych měl dostat na důchodu to co státu zaplatím, tak si můžu v důchodu žít jako král. Ve ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
Důchodci si nic nepředplatili. Oni platili důchody tehdejším důchodcům. Kdybych měl dostat na důchodu to co státu zaplatím, tak si můžu v důchodu žít jako král. Ve skutečnosti je průběžný systém státem legalizovaná hra "letadlo", kdy první generace důchodců dostávala důchod, aniž by cokoli platila a ty ostatní celý život platí a nezbývá jim nic jiného než věřit, že až oni dojdou důchodového věku, bude dost těch, kteří budou platit zase jim. A že k tomu budou ochotní.Skrýt celý příspěvekTorong: Pokud platíte pojistné vzniká vám nárok. V roce 2019 byl průměrný věk v důchodu 24 let 3 měsíce (291 výplat důchodu). To, že v CR funguje průběžný systém nemá vliv na výši ...Zobrazit celý příspěvek
Torong: Pokud platíte pojistné vzniká vám nárok. V roce 2019 byl průměrný věk v důchodu 24 let 3 měsíce (291 výplat důchodu).
To, že v CR funguje průběžný systém nemá vliv na výši důchodu! Neexistuje provázanost mezi výběrem pojistného a výplatou důchodů v daném roce!
I v komerční pojišťovně si nedáváte peníze na hromádku, která by určovala výši vyplacené pojistky. Pojistka je uzavřena na výši, a je jedno zda platí měsíc nebo 30.let.Skrýt celý příspěvekJirosi: Důchod není pojištění, ale daň. Platit ji musím, ale výplaty se dočkat nemusím. Navíc mám pouze nárok na důchod, ale už ne na výši důchodu. Takže (a to je velmi reálný ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
Důchod není pojištění, ale daň. Platit ji musím, ale výplaty se dočkat nemusím. Navíc mám pouze nárok na důchod, ale už ne na výši důchodu. Takže (a to je velmi reálný scénář) dnes platím důchodcům jejich 13000, ale sám dostanu (v dnešních cenách) 7000. Průměrná doba výplaty důchodu je sice zajímavý údaj ale jednak nepravdivý ve skutečnosti je to 17,9 pro muže a 23,1 pro ženy a jednak je potřeba brát medián, ktrrý se sice neuvádí, ale bude nižší.Skrýt celý příspěvek
Doporučuji se spojit s Polákama a koupit licenci na výrobu. Jihokorejci jsou dobří obchodní partneři. S atomovou elektrárnou bych udělal to samé, ovšem zde už je asi pozdě neboť ...Zobrazit celý příspěvek
Doporučuji se spojit s Polákama a koupit licenci na výrobu. Jihokorejci jsou dobří obchodní partneři. S atomovou elektrárnou bych udělal to samé, ovšem zde už je asi pozdě neboť parametry na jadernou elektrárnu nahrávají jiným dodavatelům.
Hmotností a výzbrojí tento tank nejvíce dává smysl po konci T72. Ostatní západní tanky jsou monstra. Ani bych se nedivil, kdyby v tomto tanku bylo něco z okoukaných T 80 jež jižní korea zakoupila od Ruska....Skrýt celý příspěvekNěco okoukaného z T-80? To je vtip roku. Západní tanky jsou monstra, ale K2PL s 65 tunama je v pohodě? Vždyť to je zhruba stejně jako váží Leopard 2A7. K čemu by nám byla licence? ...Zobrazit celý příspěvek
Něco okoukaného z T-80? To je vtip roku. Západní tanky jsou monstra, ale K2PL s 65 tunama je v pohodě? Vždyť to je zhruba stejně jako váží Leopard 2A7.
K čemu by nám byla licence? Stačí případně od poláků těch cca 60 tanků kupit.Skrýt celý příspěvekZabudni na to. :) Koľko tankov chce obstarávať ČR? 30 až 40 nových tankov? :) Tak to sa vám, tak ako aj nám na Slovensku oplatí urobiť tender a hotový výrobok si nechať vyrobiť a ...Zobrazit celý příspěvek
Zabudni na to. :) Koľko tankov chce obstarávať ČR? 30 až 40 nových tankov? :) Tak to sa vám, tak ako aj nám na Slovensku oplatí urobiť tender a hotový výrobok si nechať vyrobiť a kúpiť....Skrýt celý příspěvek
"aj nám na Slovensku oplatí urobiť tender a hotový výrobok" Tak na to zabudni :D zabudol si na dve dôležité formulky, bez ktorých nákup isto prebiehať nebude a to: "podpora ...Zobrazit celý příspěvek
"aj nám na Slovensku oplatí urobiť tender a hotový výrobok" Tak na to zabudni :D zabudol si na dve dôležité formulky, bez ktorých nákup isto prebiehať nebude a to: "podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu" a "výskum a vývoj". Bohužiaľ na ministerstve obrany stále platné aj po odchode SNS. Takže... čakať môžme akurát tak zľahka modifikované T-72, u nás vyrobené (za dvojnásobok Leo 2A7), so 125 mm kanónom a muníciou vyrobenou u nás ;)Skrýt celý příspěvek
Však to málo čo vieme, treba predsa rozvíjať a podporovať. Alebo potom naozaj skončíme ako hociktorý spotrebiteľ. Aj na tých modernizácii tankov T-72M1 a befiek je kopu dobrých a ...Zobrazit celý příspěvek
Však to málo čo vieme, treba predsa rozvíjať a podporovať. Alebo potom naozaj skončíme ako hociktorý spotrebiteľ. Aj na tých modernizácii tankov T-72M1 a befiek je kopu dobrých a unikátnych riešení. Obdobne to platí o BOV/VTV 4x4 tak v SR ako aj ČR (Aligator Master II, Zetor Gerlach, TATRAPAN 6x6 (8x8), EA Paatriot, EA Patriot II, SVOS Perun 4x4 (6x6), SVOS Vega 4x4, atď.) aby sme kupovali v kríze nebodaj nejaké JLTV.
Veď je veľká väčšina zbraní a zbraňových výrobkov, ktoré tak či tak budeme musieť nakúpiť od našich spojencov a partnerov v zahraničí, ale prečo si "strieľať do vlastných nôh" nakoľko tunajší obranný priemysel môže výrazne potiahnuť vpred ekonomiku SR ako aj ČR.
A nemá to nič spoločné s pseudonárodnými stranami, ale so zdravým ekonomickým rozumom resp. efektívnosťo, hospodárnosťou, účelnosťou a účinnosťoSkrýt celý příspěvekKanony sa robia v Dubnici stale, resp tam prebieha vyvoj coolovej oranzovej vezie GTS125. Pancier by sa nejaky usmolil v pohrobkoch Poldi, optika by mohla byt celkom na urovni od ...Zobrazit celý příspěvek
Kanony sa robia v Dubnici stale, resp tam prebieha vyvoj coolovej oranzovej vezie GTS125.
Pancier by sa nejaky usmolil v pohrobkoch Poldi, optika by mohla byt celkom na urovni od Meopty, SRP kutia v EVPU a v Konstrukte. Retia/Era by sa urcite zapojili tiez a malo by to mozno aj vlastny radar :-)
Horsie to asi bude s powerpackom. Motor Tatra (2-3 za sebou ?:-D) alebo by sa oprasili vykresy od starych licencii Pielstick... Prevodovku asi od Skodovky... Alebo ZTS Hriñova - ako za casov T55...Skrýt celý příspěvekTak samozřejmě záleží co od toho očekáváte. Pokud tam vrazíte nějakou elektroniku od EVPU a kanón z Dubnice tak to krátkodobě slovenském průmyslu pomůže. Ovšem hodnota takové ...Zobrazit celý příspěvek
Tak samozřejmě záleží co od toho očekáváte. Pokud tam vrazíte nějakou elektroniku od EVPU a kanón z Dubnice tak to krátkodobě slovenském průmyslu pomůže. Ovšem hodnota takové modernizace nebude velká. Spíš to bude jen udržení v provozu dalších pár let než nevyhnutelně dojde k nákupu nového tanku.Skrýt celý příspěvek
Scotty 15 - 20 rokov je pár let? Pozrite čo majú naši min 27 rokov? Potrebujeme pre ťažkú mechanizovanú brigádu cca okolo 50 ks modernizovaných tankov ak tomu pridáme min 66 ks ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
15 - 20 rokov je pár let? Pozrite čo majú naši min 27 rokov?
Potrebujeme pre ťažkú mechanizovanú brigádu cca okolo 50 ks modernizovaných tankov ak tomu pridáme min 66 ks BOV 8x8, určite tiež min niekoľko desiatok kusom BOV/VTV 4x4, prípadne TATRAPANy, možno ešte nejaké kusy BVP-M a samozrejme 24 ks ZUZANY 2 sa už vyrábajú pod. tak to bude pre náš obranný priemysel inekcia aká tu dlho nebola. A to nehovorím o ručných strelných zbraniam atď. Toto všetko tu vieme vyrobiť/modernizovať takže by sme boli blázni ak by sme to draho nakupovali.
A zároveň stále platí, že je tu toho veľmi veľa čo musíme od naších západných koaličných priateľov nakúpiť nakoľko sme to nikdy nevyrábali.
Takže chce to len nejakú triezvu proporcionalitu o to viac v čase krízy.Skrýt celý příspěvekArthur Stěží nějakou lehčí modernizací prodloužíte životnost o 15-20 let. AČR připravuje něco podobného s M4CZ ( a už jejich startovní technická úroveň je vyšší než ...Zobrazit celý příspěvek
Arthur
Stěží nějakou lehčí modernizací prodloužíte životnost o 15-20 let. AČR připravuje něco podobného s M4CZ ( a už jejich startovní technická úroveň je vyšší než nemodernizovaná M1). Přitom předpokládaná doba proložení služby je 10 let.
Pokud opravdu nechcete opakovat naše chyby tak nepůjdete do malosériové modernizace a raději se porozhlédnete po novém tanku.Skrýt celý příspěvekScotty Vy idete tanky T-72M4CZ len technicky zhodnotiť! My určite pôjdeme modernizovať tj. v štýle modernizácie "Befiek", že ich "ohlodáme" na korbu a odznova poskladáme tým ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Vy idete tanky T-72M4CZ len technicky zhodnotiť!
My určite pôjdeme modernizovať tj. v štýle modernizácie "Befiek", že ich "ohlodáme" na korbu a odznova poskladáme tým zvýšime modernizáciou ich životnosť (technickú dokumentáciu a kapacity na to stále máme a aj skúsenosti s T-72M2 Moderna) napr.
· pozorovacie / optoelektronické prístroje a SRP z EVPU,
· modernizovaný kanón GTS-125 zo ZŤS Špecial,
· prídavné pancierovanie na spôsob Scarab, ktorý zmení siluetu tanku,
· komunikačný a informačný systém Harris,
· moderný účinný protipožiarny systém,
· zabudovanie nezávislého kúrenia a klimatizácie,
· motor V-84 (618 kW / 3335 Nm)
· a v neposlednom rade psychologická zmena názvu z T-72 povedzme na ST-21 alebo ST-22 (niečo na spôsob Poľských PT-91 Twardy).
Všetko v nákladoch, ktoré nebudú môcť prekročiť efektivitu a hospodárnosť takejto modernizácie voči novým tankom (s celou novou logistickou infraštruktúrou) na relevantnom západnom trhu.Skrýt celý příspěvekArthur: "kopu dobrých a unikátnych riešení" ... tak vymenuj mi, koľko tých akože unikátnych riešení je na modernizácii BVP alebo M1 (koľko sme vlastne už T-72 modernizovali?) ...Zobrazit celý příspěvek
Arthur:
"kopu dobrých a unikátnych riešení" ... tak vymenuj mi, koľko tých akože unikátnych riešení je na modernizácii BVP alebo M1 (koľko sme vlastne už T-72 modernizovali?)
"Aligator Master II, Zetor Gerlach, Tatrapan 6x6/8x8, Patriot I/II, Perun 4x4/6x6, Vega 4x4" ... a pridal by som ešte aj Zuzanu 1/2 a Aktis.
Všetko to sú:
a.) riešenia, ktoré vznikli iniciatívou súkromných firiem a neuspeli voči zahraničnej konkurencii v priamom porovnaní
b.) podpriemerné riešenia, za ktoré štát zaplatil nadpriemerné ceny a uspeli len vďaka tomu, že sa nabalilo pár vyvolených.
"prečo si strieľať do vlastných nôh" ... tak jediný, kto tu strieľa do nôh je zatiaľ len ten "akože" obranný priemysel (čierna diera na peniaze).
"so zdravým ekonomickým rozumom" ... tak mi povedz, čo bolo ekonomické napr. na nákupe 25 ks Zuzana 2 za 172,2 mil. €, keď Nóri kupovali 24 ks húfnic K9 Thunder aj so 6 ks pancierovými muničnými vozidlami K10 za 175,4 mil. €. Pripomeniem, že húfnice K9 sú top trieda na trhu.Skrýt celý příspěvekArthur Vzhledem ke stavu některých kusů M4CZ to "zhodnocení" bude také taková generální oprava. Plus výměna SŘP, komunikačních prostředků a pozorovacích přístrojů. Upřímně jsem ...Zobrazit celý příspěvek
Arthur
Vzhledem ke stavu některých kusů M4CZ to "zhodnocení" bude také taková generální oprava. Plus výměna SŘP, komunikačních prostředků a pozorovacích přístrojů.
Upřímně jsem zvědavý jaká forma modernizace se bude na Slovensku realizovat. Spíš než na motor by jste se měli soustředit na osazení jiné, nejlépe automatické, převodovky.Skrýt celý příspěvekPokud se vymění většina vnitřního vybavení za jiné, pak to nelze nazývat opravu ani generální opravou. Ale čistě modernizací z +-0. přínosem.
Pokud se vymění většina vnitřního vybavení za jiné, pak to nelze nazývat opravu ani generální opravou. Ale čistě modernizací z +-0. přínosem.
Sgt Murphy, ešte by sa dalo , pri väšom odbere (nad 80 ks) dotiahnuť od výrobcu niektoré licencované výroby alebo ich časti, napríklad tankové hlavne, výroba tankového streliva, ...Zobrazit celý příspěvek
Sgt Murphy, ešte by sa dalo , pri väšom odbere (nad 80 ks) dotiahnuť od výrobcu niektoré licencované výroby alebo ich časti, napríklad tankové hlavne, výroba tankového streliva, časť podvozku, servis, atď (tak ako to robí cieľavedomo už niekoľko rokov Maďarsko). Len to by sme museli už teraz začať jednať napríklad s Krauss-Maffei Wegmann, Rheinmetall-DeTec AG, atď. . Prípadne presvedčiť Nemcov aby vstúpili do našich zbrojárskych podnikov... ale to je skôr fantasy ako realita. V tomto prípade to bude, dajte nám prachy, my vám to vyrobíme. Som v tomto skeptický.Skrýt celý příspěvek
Pokiaľ mám dobré informácie tak Záhorie už dostalo pokyn na prieskum realizovateľnosti modernizácie T-72. Len som zvedavý ako doplnia tých 20 ks čo chýba na plnú bojovú jednotku. ...Zobrazit celý příspěvek
Pokiaľ mám dobré informácie tak Záhorie už dostalo pokyn na prieskum realizovateľnosti modernizácie T-72. Len som zvedavý ako doplnia tých 20 ks čo chýba na plnú bojovú jednotku. Možno teraz my budeme kupovať uloženky z Azerbajdžanu (brať s rezervou)Skrýt celý příspěvek
Jak víte, komu nahrávají či nenahrávají "parametry na jadernou elektrárnu" ? Vy jste četl zadávací dokumentaci a znáte obsah nabídek ?
Jak víte, komu nahrávají či nenahrávají "parametry na jadernou elektrárnu" ? Vy jste četl zadávací dokumentaci a znáte obsah nabídek ?
Načítám diskuzi...