Jiří REGI Schams – i Česko má své hrdiny

REGI
Foto: Jiří REGI Schams se svou mámou doma / Autor

Sedím v  kanceláři sdružení REGI Base, soukromé nadace, která si klade za cíl starat se o novodobé české válečné veterány, na Vinohradské třídě a beseduji s jedním z nejzkušenějších účastníků českých mírových misí. Můj společník, držitel řady nejvyšších českých vojenských vyznamenání, se zúčastnil operací v Kuvajtu, Bosně a Hercegovině, Kosovu a Afghánistánu. Když ho požádám, aby se ohlédl zpětně za svým působením v těchto misích, natočí se a s mírným úsměvem se ohlédne přes rameno. Na tom by nebylo nic divného, kdyby…

Kdyby tím, s kým beseduji, nebyl nadpraporčík Jiří Schams, bývalý příslušník jednotky Speciálních operací Vojenské policie SOG, který je dnes připoutaný na invalidní vozík v důsledku těžkého zranění, které utrpěl v Afghánistánu.

Stal se totiž jednou z obětí útoku sebevražedného atentátníka na mezinárodní humanitární pracovníky, doprovázené českými vojenskými policisty, v roce 2008. Přežil a po čtyřech měsících v kómatu, kdy už v to lékaři nedoufali, se probral z bezvědomí. I tak mu jedna ze střepin útočníkovy bomby, která mu proletěla částí mozku a uvízla v něm, dodnes velmi komplikuje život. Přesto nadpraporčíkovi Schamsovi zůstal i nepřehlédnutelný smysl pro humor.

Na detaily toho, co přesně se ten osudný den stalo, si v důsledku amnézie nevzpomíná. „Pamatuji si jen na to, jak jsme se ráno nasnídali a pak odjeli v konvoji na jinou základnu mírových sil. A z ní jsme dál šli pěšky“, řekl Armádním novinám. Čeští vojenští policisté z jednotky Speciálních operací Vojenské policie, u níž sloužil, v ten den doprovázeli dánské humanitární pracovníky.

REGI Foto: Jiří REGI Schams se svou mámou doma / Autor

Podle informací, které se později objevily v médiích, se v jejich blízkosti v ulicích afghánského městečka Gerešk odpálil postarší Afghánec, který jim předtím přátelsky kynul. Při tomto útoku zahynul další český voják a také čtyři humanitární pracovníci.

Sám Schams si myslí, že tenkrát udělali chybu, když v této oblasti šli stejnou cestou jako už předtím. „Myslím si, že jsme měli jít jinudy. Musel bych ale vidět mapu a nemůžu vyloučit, že by si nás útočník i tak našel,“ dodává.

Jinak mu ale paměť slouží dobře. Je zajímavé slyšet z úst člověka, který má co srovnávat, názor na to, kde byla přítomnost českých jednotek z jeho pohledu nejužitečnější a kde se k českým vojákům chovali místní obyvatelé nejvstřícněji. „Nejužitečnější jsem si připadal v Kuvajtu a nejlépe nás přijali obyvatelé Bosny a Hercegoviny, ale i v Kuvajtu se k nám chovali dobře,“ říká Schams. „Naopak v Afghánistánu nás brali jako nevěřící Evropany, jako křižáky,“ podotýká.

REGI Foto: Jiří REGI Schams a jednotka SOG na patrole v Afghánistánu / REGI Base

Svými postřehy a zážitky dokáže člověka někdy zcela překvapit. Když se ho zeptám, na co ze všech svých účastí v misích vzpomíná nejraději, očekávám nějaký hrdinský příběh. „Nejraději vzpomínám na to, že jsme na základně v Kosovu měli kočičku Niky, kterou si každý mohl pochovat,“ odpoví však.

Bavíme se i o tom, co je pro nováčka, který jde do mise poprvé, nejdůležitější, jaké nástrahy na něj čekají a jak se dá vyrovnat s následky vážného zranění.

Podle jeho názoru by každý, kdo se rozhodne zúčastnit zahraniční armádní mise, měl před odjezdem dát do pořádku všechny své záležitosti, především popolatit dluhy a případně sepsat závěť. „A hlavně se rozloučit se všemi blízkými, aby se v zahraničí mohl soustředit jen na svou práci,“ zdůrazňuje Schams.

Za největší riziko, které na nováčky v zahraničních misích čeká, považuje tento zkušený válečný veterán pocit sebeuspokojení z toho, že mise probíhá bez problémů. „Nikdy by neměli polevit v ostražitosti,“ míní. Když už je někdo v misi vážně zraněn, je podle Schamse velmi důležité, aby neztratil smysl pro humor a aby ho podržela rodina a neopustili kamarádi.

SOG REGI Foto: Kolegové Jiřího Schamse z jednotky SOG, Afghánistán 2008 / REGI Base

I když je nadpraporčík Schams v současné době upoután na vozík, má své plány do budoucna. „Chtěl bych opravit se svojí přítelkyní chalupu, kterou mám“, řekl Armádním novinám. Těmto plánům může pomoci speciální operace ve Spojených státech.

Jak řekl Armádním novinám Hynek Čech ze soukromé nadace REGI Base, jejíž vznik právě případ Jiřího Schamse, přezdívaného mezi kamarády Regi, inicioval, specializovaná klinika na léčbu podobných poranění, která patří pod texaskou TIRR Memorial Hospital zaslala nadaci podrobný návrh léčebného postupu. Ten by mohl zdravotní stav nadpraporčíka Schamse výrazně zlepšit.

Rozpočet je 486 tisíc dolarů za čtyřměsíční Jirkův pobyt,“ uvedl Hynek Čech z nadace REGI Base pro Armádní noviny. Problémem podle Čecha není samotné vyjmutí střepiny, ale skutečnost, že současně je třeba opravit a zregenerovat ta místa mozku, která střepina během svého průletu poškodila. Jak dále uvedl, právě na této klinice dokázali vrátit do normálního života americkou kongresmanku Giffordsovou, které na předvolebním mítinku „šílený“ střelec prostřelil hlavu.

REGI Foto: Kolegové Jiřího Schamse z jednotky SOG, Afghánistán 2008 / REGI Base

Skutečnost, že úzce specializované kliniky v zemích, především USA a Rusku, které jsou permanentně konfrontovány s potřebou léčit své vojáky, zraněné v konfliktech nebo teroristickými útoky, jsou na čele vojenské medicíny, je logická. A díky svým zkušenostem dokáží opravdu pomoci i v těch nejsložitějších případech.

 Dokládá to skutečnost, že v důsledku loni v listopadu nadpraporčíkem Schamsem absolvovaném šestitýdenním pobytu v Burděnkovém sanatoriu v Saki se mu díky speciální terapii na podporu mozku výrazně zlepšila schopnost ústně komunikovat.

Problémem je ale zajištění prostředků na léčku nadpraporčíka Schamse v Spojených státech. Vojenské oborová zdravotní pojišťovna ji byla připravena proplatit, ale nedostala k tomu povolení. Jak Čech uvedl, REGI base se proto bude snažit tyto prostředky získat ze soukromých zdrojů.

REGI Foto: Jiří Schams, Afghánistán 2008 / REGI Base

Nedávno nejen proto tato nadace založila svou pobočku v San Antoniu v severoamerickém Texasu. „Máme podporu řady bývalých i současných amerických vojáků, včetně několika bývalých generálů pro náš záměr,“ uvedl Čech. “V budoucnu bychom chtěli fungovat jako koordinační centrum pro všechny zraněné válečné veterány, bez rozdílu národnosti, aby se přes nás dozvěděli, kde, kdo a jak jim může pomoct,“ dodal.

Sám nadpraporčík Schams věří, že se peníze na dokončení jeho léčby podaří shromáždit. A po svých životních zkušenostech si myslí, že by lidé měli žít každý svůj den tak, jako kdyby měl být jejich poslední. A nenechali se vytočit tím, že se jim rozbije lednička, nebo když nabourají auto…

Pokud Vás zajímá více, navštivte oficiální stránky REGI Base.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Radek Kolínek
  19:58 12.06.2013

  Moc Regimu držím palce a doufám že všechno dopadne ku zdaru "Hodně štěstí kámo"

  Moc Regimu držím palce a doufám že všechno dopadne ku zdaru "Hodně štěstí kámo"

 • Aleš
  12:12 24.11.2012

  Měl jsem štěstí Jirku osobně poznat a moc si toho vážím!Je to hrdina a hrdinou zůstane!!!

  Měl jsem štěstí Jirku osobně poznat a moc si toho vážím!Je to hrdina a hrdinou zůstane!!!

 • Radek
  21:10 17.10.2012

  dlouho jsem přemýšlel,co napsat,ale všechno už asi bylo řečeno..snad si jednou přečtu o tom,že peníze sehnal a zdravotní stav se zlepšil..patřim mezi ročníky,který už nezažili ...Zobrazit celý příspěvek

  dlouho jsem přemýšlel,co napsat,ale všechno už asi bylo řečeno..snad si jednou přečtu o tom,že peníze sehnal a zdravotní stav se zlepšil..patřim mezi ročníky,který už nezažili povinnou vojenskou službu a nemám odvahu se přihlásit do armády..ale tyhle lidi obdivuju,naše země potřebuje víc lidi jako je pan Schams..Skrýt celý příspěvek

 • Anna Bodnárová,Slovensko
  17:34 26.09.2012

  Za to,6e nasadzoval svoj mladý život za záujmy čR mu odmietaju pomôcť-to je neskutočné a velká hanba.Jirko,aj ked ma nepoznáš,prajem ti v mene svojej rodiny,aby sa podarilo ...Zobrazit celý příspěvek

  Za to,6e nasadzoval svoj mladý život za záujmy čR mu odmietaju pomôcť-to je neskutočné a velká hanba.Jirko,aj ked ma nepoznáš,prajem ti v mene svojej rodiny,aby sa podarilo vyzbierať zmienenu čiastku a prajem všetko dobréa hlavne vela síltebe a tvojej mame.Skrýt celý příspěvek

 • Jiřina Schamsová
  16:59 26.09.2012

  Děkuji vám všem za hezká slova.Někdy je to skutečně těžké.Zvlášť,když se dozvíte,že někdo z vedení armády pronese,že"dostal peníze,tak ať sedí doma a dá pokoj".Myslím,že doporučení ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji vám všem za hezká slova.Někdy je to skutečně těžké.Zvlášť,když se dozvíte,že někdo z vedení armády pronese,že"dostal peníze,tak ať sedí doma a dá pokoj".Myslím,že doporučení k léčbě nedostal,protože,co kdyby se to náhodou v cizině povedlo,jak by tady naši specialisté vypadali,že?Skrýt celý příspěvek

 • Jiřina Schamsová
  16:59 26.09.2012

  Děkuji vám všem za hezká slova.Někdy je to skutečně těžké.Zvlášť,když se dozvíte,že někdo z vedení armády pronese,že"dostal peníze,tak ať sedí doma a dá pokoj".Myslím,že doporučení ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji vám všem za hezká slova.Někdy je to skutečně těžké.Zvlášť,když se dozvíte,že někdo z vedení armády pronese,že"dostal peníze,tak ať sedí doma a dá pokoj".Myslím,že doporučení k léčbě nedostal,protože,co kdyby se to náhodou v cizině povedlo,jak by tady naši specialisté vypadali,že?Skrýt celý příspěvek

 • Irena
  22:11 19.09.2012

  Schams znamena v arabstine ' Slunce '
  Verim, ze vse dobre dopadne.

  Schams znamena v arabstine ' Slunce '
  Verim, ze vse dobre dopadne.

 • Nascimento
  09:59 19.09.2012

  Držím palce, ať to dobře dopadne s tou Amerikou.

  Držím palce, ať to dobře dopadne s tou Amerikou.

 • Frantisek
  12:52 17.09.2012

  Chmm... Jirko, ty jo, to jsem netusil a preju, at se ti podari se dat do kupy. Drzim palce.

  Chmm... Jirko, ty jo, to jsem netusil a preju, at se ti podari se dat do kupy. Drzim palce.

 • sestra Regiho
  12:00 17.09.2012

  Děkuju za sebe i za Jirku všem vojákům i nevojákům za tyhle povzbuzující komentáře pro mého bratra, je z nich vidět, že ho znáte dobře a v některých situacích možná i lépe než já. ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuju za sebe i za Jirku všem vojákům i nevojákům za tyhle povzbuzující komentáře pro mého bratra, je z nich vidět, že ho znáte dobře a v některých situacích možná i lépe než já. Od malička byl pro tuhle práci stvořený a vím, že by neměnil ani za nic.
  Doufám, že se finance najdou a že pomohou jemu, ale i dalším klukům, kteří to potřebují anebo budou potřebovat.
  Díky všem, Petra S.Skrýt celý příspěvek

 • Lukáš Páník
  12:49 13.09.2012

  Ještě jednou bych rád Regimu poděkoval, že jsem s ním mohl pár měsíců před lety pobýt u jednotky ve Zbirohu...Vždycky byl pro nás vzor a věděli jsme, že to dotáhne pořádně ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jednou bych rád Regimu poděkoval, že jsem s ním mohl pár měsíců před lety pobýt u jednotky ve Zbirohu...Vždycky byl pro nás vzor a věděli jsme, že to dotáhne pořádně daleko...Chvála Bohu za to, že se jeho stav postupně lepší a že má stále dostatek elánu, humoru a dobrých lidí kolem sebe. Prostředky na léčbu se jistě nasbírají, doufám, že i s naší pomocí, přes e-shop Regi Base, kde s oblibou nakupuji trička v naději, že pomáhají lidem s obrovským srdcem a odvahou, kteří bohužel neměli to štěstí, aby se vrátili z misí v pořádku a zdraví. Dnešní doba jim to také v ničem neulehčuje...Zdravím Jirku i ostatní hrdiny a pevně doufám, že to vše všichni zvládnou...Skrýt celý příspěvek

 • vanhouten
  14:47 12.09.2012

  Regi je pro me frajer. jednak v aktivni sluzbe prolezl dost misi, kde to nebylo nijak ruzove, jednak to je fakt neustale optimisticky clovek, coz i po uraze ktery se mu stal, je ...Zobrazit celý příspěvek

  Regi je pro me frajer. jednak v aktivni sluzbe prolezl dost misi, kde to nebylo nijak ruzove, jednak to je fakt neustale optimisticky clovek, coz i po uraze ktery se mu stal, je neuveritelne. Pro me se Regi stal jakousi sablonou toho jak by mel clovek kolem zacit kopat a prat s touhle byropublikou, pro kterou nasazoval svuj krk, aby nam ostatnim se zde zilo lip a oni se mu takhle odvdeci. Znam jeho pribeh blize od jeho kamaradu atd a ac to tak nevypada, tak udelal obrovsky pokrok a verim a preju mu at to dokaze dotahnout co nejdale a at se mu povede doslova postavit na vlastni nohy.

  Jestli tohle nekdy bude Regi nebo nekdo z jeho znamych cist, tak drzim palce a i presto ze to uplne jednoduche asi neni, preju vydrzet.Skrýt celý příspěvek

 • Walter
  01:05 11.09.2012

  Vše už bylo řečeno přede mnou... I pro mě je nadpraporčík Jiří Schams hrdina a je ostuda, že se o lidi a vojáky jako je on, nedokáže naše společnost postarat. Upřímně mu přeji, aby ...Zobrazit celý příspěvek

  Vše už bylo řečeno přede mnou... I pro mě je nadpraporčík Jiří Schams hrdina a je ostuda, že se o lidi a vojáky jako je on, nedokáže naše společnost postarat. Upřímně mu přeji, aby se prostředky na léčbu daly dohromady a on se díky nim dal se nejvíce do pořádku. Současně s tím držím palce i všem ostatním vojákům nasazeným v zahraničních misích, aby se jim nestalo nic podobného a vrátili se v pořádku domů ke svým rodinám.Skrýt celý příspěvek

 • palo
  20:40 10.09.2012

  no mozno keby o osude sveta nerozhodovalo par hovadok ktorym ide vylucne o peniaze, moc a krvavu zabavu, mohol byt chlap zdravy (a nie len on, ale desiatky tisic chlapov) a tie ...Zobrazit celý příspěvek

  no mozno keby o osude sveta nerozhodovalo par hovadok ktorym ide vylucne o peniaze, moc a krvavu zabavu, mohol byt chlap zdravy (a nie len on, ale desiatky tisic chlapov) a tie miliardy dolarov co idu na vrazdenie by mohlo ist na nieco uzitocnejsieSkrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  20:40 10.09.2012

  Pane Svitaku, Naprosto chapu Vase slova. A asi i tusim, co myslite onim pochopenim... Je to skutecne smutne, jak konci lide, jako je on. Sam vim, jake to je, kdyz ma nekdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Svitaku,
  Naprosto chapu Vase slova. A asi i tusim, co myslite onim pochopenim... Je to skutecne smutne, jak konci lide, jako je on. Sam vim, jake to je, kdyz ma nekdo hendykep, mam nevidomeho otce. I on je a byl pro me od mladi hrdinou za to, co musel zvladnout a dokazat a jak se musel se zivotem porvat, ale na rozdil od p.Schamse, on se tak narodil, nenasazoval krk za zajmy CR, at na ne pohlizi kdokoliv a jakkokiv...Skrýt celý příspěvek

 • Left
  20:07 10.09.2012

  Regi je to hrdina obrovského kalibru, jakých mnoho nemáme. Na druhou stranu - nemáme jich náhodou hodně? Nesmíme totiž zapomenout ani na jednoho z mnoha tisíců vojáků AČR, kteří ...Zobrazit celý příspěvek

  Regi je to hrdina obrovského kalibru, jakých mnoho nemáme. Na druhou stranu - nemáme jich náhodou hodně? Nesmíme totiž zapomenout ani na jednoho z mnoha tisíců vojáků AČR, kteří nasazovali (a stále nasazují) své životy v zahraničních misích.
  Bohužel tu máme plno nevzdělaných lidí, kteří si o našich vojácích myslí, že jsou to jen žoldáci co rozkrádají státní rozpočet. Na tom není pravda ani jediné písmeno.
  Děkuji Vám, příšlušníci AČR, za Vaši práci pro ČR, potažmo občany ČR.Skrýt celý příspěvek

 • Ctirad Sviták
  18:17 10.09.2012

  Všem. Jako novinář jsemuž vg minulosti dělal rozhovor s řadou, tzv. osobností, současného prezidenta V. Klause, předsedu ODS P. Nečase či M. Kalouska nevyjímaje. Povídal jsem si ...Zobrazit celý příspěvek

  Všem. Jako novinář jsemuž vg minulosti dělal rozhovor s řadou, tzv. osobností, současného prezidenta V. Klause, předsedu ODS P. Nečase či M. Kalouska nevyjímaje. Povídal jsem si také s pány generály Fajflem a Peřinou. Ale tento rozhovor mě asi zasáhl nejvíc. Když proti vám sedí člověk, který se nemůže postavit a musíte se soustředit na to, abyste mu rozuměli, ne proto, že je hloupý, právě naopak, a.le jen proto, že má poškozené centrum řeči, tak prostě máte vztek...proč nejsou peníze na léčbu..proč riskovat naše výborné ojáky tam, kde je to asi stejně beznadějné...a koneckonců, proč jsem se nemohl s panem nadpraporčíkem Schamsem sewtkat někdy jindy za úplně jiných okolností.....stejně mě pomohl něco pochopit, co, to si nechám pro něj :-)Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska
  17:47 10.09.2012

  Dojemný příběh o hrdinovi dnešní doby, muži, který plnil s nejlepším svědomím a vědomím zadané úkoly. Žel, stal se cílem útoku sebevražedného atentátníka. Přežil a myslím si, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Dojemný příběh o hrdinovi dnešní doby,
  muži, který plnil s nejlepším svědomím a vědomím zadané úkoly. Žel, stal se cílem útoku sebevražedného atentátníka. Přežil a myslím si, že je natolik silný a odhodlaný, že se se svým handycapem umí porvat. Klobouk dolu. Doufám, že se podaří získat zmíněnou částku pro jeho léčbu a je hanbou, že vůbec někdo musí toto shánět, armáda by se měla stydět, svým lidem by měla poskytnout tu nejlepší možnou péči stůj co stůj... Držím Jirkovi palce, hluboce smekám a doufám, že se nám nestane totéž v případě cesty do Afghánistánu.Skrýt celý příspěvek

 • Art
  17:38 10.09.2012

  Pan nprap. Schams má můj upřímný a hluboký obdiv. Jak za to, na jaké hranice si sáhl ve své aktivní službě. Tak za to, jak hrdinně a s jakým odhodláním se postavil proti svému ...Zobrazit celý příspěvek

  Pan nprap. Schams má můj upřímný a hluboký obdiv. Jak za to, na jaké hranice si sáhl ve své aktivní službě. Tak za to, jak hrdinně a s jakým odhodláním se postavil proti svému údělu a nepřestává bojovat.
  Mnozí to vzdávají i s mnohem menšími zraněními.

  Sílu a čest...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...