Jižní Korea otestovala ponorkovou balistickou střelu K-SLBM

Jižní Korea otestovala ponorkovou balistickou střelu K-SLBM
Dosan Ahn Chang-ho (SS-083) / Foto: Republic of Korea Armed Forces (Zvětšit)

Před pár dny jihokorejská útočná ponorka Dosan Ahn Chang-ho (SS-083) vůbec poprvé vypustila ponorkovou balistickou střelu SLBM (Submarine Launched Ballistic Missiles), v Koreji označovanou jako K-SLBM (Korean-SLBM).

Jižní Korea se tímto krokem stala osmou zemí světa provozující SLBM. Kromě pěti původních jaderných mocností SLBM vlastní také Indie a Severní Korea. A právě neustálá hrozba ze strany Severní Koreje přiměla Soul k vývoji vlastních ponorek a SLBM s konvenční bojovou hlavicí.

Jde o unikátní kombinaci, protože všechny ostatní jmenované země používají SLBM v rámci jaderného odstrašení. Naopak pro konvenční údery na pozemní cíle ponorky nejčastěji používají střely s plochou dráhou letu, ať už vypouštěné horizontálně (z torpédometů) nebo vertikálně.

Jižní Korea zavedla konvenční SLBM kvůli její schopnosti doručit na cíl mnohem větší bojovou hlavici. Rychlá balistická střela je také odolnější proti systémům protivzdušné obrany než podzvuková střela s plochou dráhou letu. A nakonec vývoj výkonných balistických raket je možný díky zrušení americko-jihokorejské raketové smlouvy z roku 1979 (viz dále)

Jižní Korea provozuje působivou flotilu 16 diesel-elektrických útočných ponorek. Osm ponorek patří do třídy Jang Bogo (KSS-I; jihokorejská licenční verze německé Type 209) a devět patří pod třídu Son Won II (KSS-II; Type 214).

Současně se již testují dvě ponorky nové třídy Dosan Ahn Chang-ho vyvinuté v rámci projektu Jang Bogo III (KSS-III). Výtlak ponorek „Dosan“ pod hladinou je cca 3700 tun a počítá se s výrobou devíti ponorek ve třech výrobních řadách. Každá konstrukčně unikátní řada je označována jako Batch-I, -II, -III. Všech devět ponorek „Dosan“ jihokorejské námořnictvo převezme do roku 2029.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Stíhačky F-35B Lightning II pro japonské a jihokorejské námořnictvo

Japonské a jihokorejské námořnictvo se zajímá o víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II s krátkým ...

Jihokorejský tisk: Tank K2 Black Panther favoritem polské armády

Jihokorejský tank K2 Black Panther (resp. odvozená polonizovaná verze) je údajně v polském tendru na ...

Jižní Korea: Ponorková velmoc východní Asie

Jihokorejské námořnictvo se z pobřežních obranných sil změnilo na geopolitický nástroj světového ...

Jihokorejská stíhačka KF-21 Boramae vzlétne v roce 2022

V sídle jihokorejské letecké společnosti Korean Aerospace Industries (KAI) v Sacheonu byl poprvé ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.