Jižní Súdán - soudek střelného prachu

Súdán
Foto: Jihosúdánští vojáci odlétají pátrat po povstalcích / Sudan Tribune

Jihosúdánská vláda plně nekontroluje své území u hranic s Etiopií v jihovýchodní části státu Jonglei. Dokládá to nedávný střet, během nějž povstalci vedení generálem Davidem Yau Yau prakticky zlikvidovali oddíl, který proti nim vyslala vláda. Informoval o tom v angličtině vycházející deník Sudan Tribune.

Jak list uvedl, oddíl měl po povstalcích pátrat v okolí města Pibon, odkud byly hlášeny jejich aktivity. Akce však skončila naprostým nezdarem, když se po střetu s Davidovými ozbrojenci jen několika vládním vojákům podařilo vrátit na základnu. Podle dostupných informací jich během přestřelky 24 padlo a 17 mužů se pohřešuje.

 

Podle vyjádření představitelů mise Organizace spojených národů v Jižní Súdán (UNMISS) je tento incident  velmi znepokojivý, neboť může narušit celý mírový proces, který se v oblasti podařilo v minulých měsících nastartovat. Guvernér státu Jonglei  Kuol Manyang Juuk obvinil z vyvolání střetu sousední Sudán s tím, že jeho cílem je destabilizovat jihosudánský režim a proto dodává povstalcům zbraně a další techniku.

 

Chtějí Jižní Sudán proměnit na takovou nestabilní oblast, jakou je Somálsko,“ řekl Juuk listu Sudan Tribune. Jeden ze zakladatelů jihosudánskéhu Sudd Institutu Jok Madut Jok pro média uvedl, že: „opakující se vlny etnického násilí, které sužují Jižní Súdán a šířící se pocit nejistoty ohrožují úsilí o nastolení politické a ekonomické stability v zemi.“

 

Súdán

 Foto: Část zbraní, zabavených ve státě Jonglei jihosúdánským civilistům / Sudan Tribune

 

Podle některých zdrojů má konflikt etnické pozadí. David Yau Yau, stejně bojovníci jeho gerilového oddílu, patří k menšinovému kmeni Murle, který obývá výhradně město Pibon a jeho okolí. A právě v této oblasti se podle zprávy organizace na obranu lidských práv  Human Rights Watsch vládní vojáci během letošní kampaně za odzbrojení civilistů, v reakci na vlnu mezietnického střetů, které zasáhly tuto provincii v loňském roce a trvaly až do letošního března, dopustili řady násilností proti místním obyvatelům.

 

Podle informací deníku Sudan Tribune však představitelé kmene Murle v reakci na poslední události  na setkání s armádními špičkami a náměstkem súdánského ministra obrany popřeli jakékoliv spojení s Davidovými ozbrojenci.

 

List současně nevylučuje, že za Davidovou revoltou je jeho osobní frustrace ze skutečnosti, že se mu v roce 2010 nepodařilo uspět ve volbách do parlamentu. Své povstání totiž zahájil již krátce po vyhlášení jejich výsledků, útokem na město Pibon 21. května 2010. Letos v lednu se David pokusil narušit mírový proces směřující k ukončení několik desetiletí trvající občanské války, když dva dny před referendem o oddělení Jižního Sudánu od Sudánu vyvolal ozbrojené střety s vládními vojáky.

 

Súdán

Foto: Zraněný jihosudánský voják po útoku vzbouřenců / Trend

 

Dlouhodobě se mu daří narušovat provoz a napadat vládní jednotky, pohybující se po silnici mezi městy Bor a Pibor v okresech Pibor a Gumuruk v jihosúdánského státu Jonglei. Poslední přestřelce předcházel úspěšný útok jeho mužů na vládní jednotky na této silnici v červenci letošního roku. Právě ten vyprovokoval pátrací operaci, která skončila pro armádu neúspěchem.

 

Nezávislý Jižní Súdán vznikl oddělením jeho jižních provincií od původního Súdánu 9. července 2011. Mezinárodní společenství vzápětí novou zemi uznalo a ta se stala 193. členem OSN. Rozdělení Sudánu na dva samostatné státy, o němž rozhodli obyvatelé jihosúdánských provincií referendem letos v lednu, mělo náboženské důvody. Původní Súdán se totiž skládal z muslimského severu a křesťanského jihu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Britská rozvědka podporuje syrské povstalce

Britský týdeník Sunday Times přinesl ve svém pravidelném nedělním vydání důležitou informaci o ...

Chemické zbraně: časovaná bomba občanské války v Sýrii

Chemické zbraně hromadného ničení, kterými zřejmě disponuje syrská armáda, mohou vést k zahraniční ...

Pravoslavný extremismus v Rusku

Pootevírají se v Rusku dveře pravoslavnému extremismu? Pořádek v ulicích Moskvy, ale zřejmě i jiných ...

Povstání proti Tálibánu znepokojuje afghánské zákonodárce

Afghánistánem se šíří povstání proti Tálibánu. Vzhledem k v poslední době stále častějším útokům ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Deadog
  10:35 08.09.2012

  Afrika je jeden sileny marast, at je to vychod ,zapad ,sever nebo jih. Totalni bordel.

  Afrika je jeden sileny marast, at je to vychod ,zapad ,sever nebo jih. Totalni bordel.

 • Pepa
  23:21 07.09.2012

  Vynikající. Bez článků tohoto typu by byl tento web úplně stracenej. Chtělo by to více takového dobrého čtení.

  Vynikající. Bez článků tohoto typu by byl tento web úplně stracenej. Chtělo by to více takového dobrého čtení.

Načítám diskuzi...