JLTV: Oshkosh JLTV nahradí vozidla Humvee

L-atv
Vozidlo nabízené firmou Oshkosh pro program JLTV; větší foto / Oshkosh

Americká armáda dnes zveřejnila vítěze dlouholetého programu Společného lehkého taktického vozidla JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). Vítězem se stalo vozidlo Oshkosh JLTV od známého výrobce terénních a nákladních automobilů Oshkosh.

Oshkosh vítězí v programu JLTV

Americká armáda (U.S. Army) upřednostnila firmu Oshkosh před konkurenty AM General a Lockheed Martin. Podle současných plánů americká armáda odebere 49 100 vozidel Oshkosh JLTV a americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) 5500 vozidel.

Finální podoba a konstrukce vozidla Oshkosh JLTV přímo vychází z prototypového vozidla Oshkosh L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle). Samotná firma však vítězné vozidlo nazývá jako Oshkosh JLTV, nikoliv přímo L-ATV.

Program JLTV je klíčový pro americkou armádu. Během válek v Iráku a Afghánistánu americká armáda ztratila výraznou část mobility a expedičních schopností. Důvodem bylo rozsáhlé používání improvizovaných výbušných systémů IED (Improvised Explosive Device), které přinutily vojáky americké armády (a námořní pěchoty) přesedlat z vozidel Humvee do lépe chráněných, ale těžkých a nemotorných MRAPů (Mine Resistant Ambush Protected).

Počáteční kontrakt programu JLTV dosahuje výšky 6,7 miliardy dolarů a pokrývá dodávku 16 901 vozidel pro americkou armádu i námořní pěchotu. Vozidla budou dodána v průběhu osmi let.

Kontrakt obsahuje jak dodávku vozidel v rámci počáteční výrobní produkce LRIP (Low Rate Initial Production), kdy se výrobce bude technicky a organizačně připravovat na sériovou výrobu, tak také dodávky vozidel v rámci plné výrobní produkce FRP (Full Rate Production).

Jednotková cena vozidla, díky prostému dělení, vychází na 400 000 dolarů. Cílová cena za vozidlo, tedy v jeho "čisté" podobě, byla stanovená Pentagonem na 250 000 dolarů. Do ceny je však nutné započítat cenu za vybavení vozidel (senzory, zbraně, komunikace, elektronika), náhradní díly, logistickou podporu, nástroje a přípravky pro údržbu a servis, školící a výcvikové zázemí (simulátory, učební pomůcky, publikace, programy, atd.).

První dodávka vozidel se očekává deset měsíců od podpisu smlouvy, plná sériová výroba (FRP) se rozběhne v roce 2018. První jednotka americké armády bude připravená vyrazit s vozidly Oshkosh JLTV do akce v roce 2018. Dodávky pro námořní pěchotu skončí v roce 2022 a pro americkou armádu až (!) v roce 2040.

"Po přísném a disciplinovaném vyběrovém řízení soutěže JLTV, americká armáda a námořní pěchota poskytují bojovníkům našeho národa nejschopnější lehké vozidlo - Oshkosh JLTV," uvedl v tiskové zprávě Charles L. Szews, výkonný ředitel Oshkosh Corporation. „Je to nejpokročilejší vozidlo, které jsme kdy vyrobili a nejpokročilejší taktické kolové vozidlo, jaké kdy svět spatřil. Má neuvěřitelnou rychlost, pohyblivost a schopnost zapojení se do bojů, přitom nabízí dobrou ochranu.“

Obnova mobility

Podle americké armády Oshkosh JLTV nabízí spodní a boční ochranu na úrovní vozidel MRAP nebo Oshkosh M-ATV (MRAP All Terrain Vehicle). JLTV je však o 1/3 lehčí než M-ATV a je schopen převážet těžší a větší náklad než dokáže vozidlo Humvee. Prázdná hmotnost vozidla Oshkosh JLTV, resp. L-ATV, je v základní konfiguraci 6300 kg.

Výhodou firmy Oshkosh v soutěži JLTV byly právě zkušenosti s výrobou a provozem vozidel M-ATV. Americká armáda v roce 2009 objednala vozidla M-ATV, která kombinovala ochranu vozidel MRAP s lepší mobilitou a průchodností terénem. Oshkosh JLTV se přitom v terénu údajně pohybuje o 70 % rychleji než M-ATV.

Oshkosh JLTV nevyniká jen skvělou taktickou mobilitou (tedy jízdou "po svých), ale i strategickou - vozidlo lze přepravit při aeromobilních operacích v podvěsu vrtulníků CH-47 Chinook nebo CH-53 (například nejnovější verzí CH-53K King Stallion). Dopravovat dřívější vozidla MRAP nebo M-ATV v podvěsu vrtulníků bylo prakticky nemyslitelné.

Blíží se politická bitva?

Během dnešní tiskové konference v Pentagonu odmítli zástupci armády a námořní pěchoty upřesnit důvody, proč Oshkosh JLTV vyhrál nad svými konkurenty. Stejně tak zástupci neposkytli bližší rozbor ceny. Jde o taktický postup, neboť v následujících týdnech budou moci dva neúspěšní kandidáti - AM General a Lockheed Martin - podat protest proti výsledku soutěže.

Podle generáplukovníka Michaela Williamsona se již Pentagon připravuje na protesty neúspěšných uchazečů. Lockheed Martin a AM General v dnešních komentářích nevylučují podání protestů.

Zdá se tak, že se schyluje k právní a politické bitvě. Ostatně politické tlaky zájmových skupin při nákupu vojenského vybavení pro Ozbrojené síly Spojených států jsou pravidlem, nikoliv výjimkou.

Pentagon se zcela jistě dostane pod velký politický tlak. Důkazem je i "bez okolků" dané prohlášení Thomase Cottona , republikánského senátora za Arkansas a člena Senátního výboru pro Ozbrojené síly amerického Kongresu. Právě v Arkansasu firma Lockhhed Martin měla vyrábět vozidla pro program JLTV.

"Jsem přesvědčen, že práce a infrastruktura vložená firmou Lockheed Martin do tohoto projektu přinese hospodářské výhody," uvedl Cotton v prohlášení. "Zatímco Lockheed Martin zkoumá další kroky, jsme jim připraveni pomoci, jak jen to půjde."

Zdroj: Oshkosh

Nahlásit chybu v článku


Související články

Současný stav programu JLTV

Americká armáda (U.S. Army) 2. prosince předložila konečnou podobu žádosti o nabídku RFP (Request ...

ULCV: Armádní jeep 21. století

Americká armáda pokračuje v programu velmi lehkého bojového vozidla ULCV (Ultra Light Combat ...

Americká vozidla pro novou éru válek

Americká armáda zvažuje akvizici hned čtyř nových bojových vozidel – lehkého terénního auta pro ...

JLTV klíčovým vozidlem americké armády

Americká armáda již několik let vyvíjí a testuje v rámci programu JLTV (Joint Light Tactical ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  11:49 31.08.2015

  Tak to netuším, insider nejsem :-) Trochu se obávám, jestli nemají plné ruce práce s reorganizací (přesun pod AČR) a se zakládáním ÚPSO.

  Tak to netuším, insider nejsem :-) Trochu se obávám, jestli nemají plné ruce práce s reorganizací (přesun pod AČR) a se zakládáním ÚPSO.

 • niko
  09:56 31.08.2015

  Kolt ako je to teraz z 601. sk, chysta sa nejake jej nasadenie ? Pocul som, ze mali ist do Mali, ale to bolo uz davnejsie, takze z toho asi zislo.

  Kolt ako je to teraz z 601. sk, chysta sa nejake jej nasadenie ? Pocul som, ze mali ist do Mali, ale to bolo uz davnejsie, takze z toho asi zislo.

 • KOLT
  13:39 30.08.2015

  ad Stg: O tom žádná. Já si jen v rámci té vášnivé diskuse, kdy jste si nadávali do puberťáků, nemohl odpustit rýpnutí do špatného označení pušek, ačkoliv mi bylo jasné, že šlo o ...Zobrazit celý příspěvek

  ad Stg: O tom žádná. Já si jen v rámci té vášnivé diskuse, kdy jste si nadávali do puberťáků, nemohl odpustit rýpnutí do špatného označení pušek, ačkoliv mi bylo jasné, že šlo o překlep.

  ad niko: Myslím, že si vybrali správně. HK-416 je jednak subtilnější, takže je obecně o něco vhodnější pro SF, které upřednostňují rychlost před robusností. Hlavně je ale odvozená od AR-15, jejíž deriváty používají téměř všechny vojenzké SF složky na západ od Košic, díky čemuž je pro ni dostupná ohromná škála příslušenství zcela kompatibilního s případnými spolupracujícími jednotkami. Koneckonců právě HK-416 používají mnohé z nich. Ono v případě 601. jsou ty SIG-516 asi také o tom mít "M-4 s pístem". Proč vybrali zrovna SIG nevím, dost možná kvůli poloviční ceně :-) Vlastně ani 100% neručím za to, že šly k Šestce. Kupovaly se totiž z peněz od USA, ale nikde se nedalo oficiálně dohledat, kam se poděly. Což s ohledem na to, že počet přibližně odpovídal nově nasazované jednotce 601. v Astánu, vedlo nejen mě k závěru, že skončily v Prostějově.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:43 30.08.2015

  to Kolt: No ja som pocul taku storry, ze 5. psu dostal (tusim v 2011) urcity balik penazi na nakup modernych utocnych pusiek a rozhodol sa pre HK 416-417. Cize to bolo samostatne ...Zobrazit celý příspěvek

  to Kolt: No ja som pocul taku storry, ze 5. psu dostal (tusim v 2011) urcity balik penazi na nakup modernych utocnych pusiek a rozhodol sa pre HK 416-417. Cize to bolo samostatne rozhodnutie pluku. Este viem, ze ho kritizovali, ze keby si vybrali G36, tak peniaze vydu na pusky pre vsetky oddiely. Tak ale bola to podla mna dobra volba. Zbytok sa 2014 doplnil s M4 od Americanov. HK 416 pluk vyuziva prioritne v Afganistane.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  10:09 30.08.2015

  Poukázal som tým na mnohokrát rozdielnu výzbroj v OS SR, nielen v zbraniach ale aj technike ktorá sa nakupuje bez rozmyslu.

  Poukázal som tým na mnohokrát rozdielnu výzbroj v OS SR, nielen v zbraniach ale aj technike ktorá sa nakupuje bez rozmyslu.

 • KOLT
  22:11 29.08.2015

  Šak já vím, že byly myšleny 416 a 417. Když si tady ale nadáváte do idiotů, neználků a puberťáků, nedalo mi to si nerýpnout... :-) Mmchd, 601. má také HK-417, jako ÚP slouží M-4 od ...Zobrazit celý příspěvek

  Šak já vím, že byly myšleny 416 a 417. Když si tady ale nadáváte do idiotů, neználků a puberťáků, nedalo mi to si nerýpnout... :-) Mmchd, 601. má také HK-417, jako ÚP slouží M-4 od Coltu (původně byly od Bushmasteru, v rámci pomoci od USA, ale s ohledem na jejich "kvalitu" byly postoupeny nebojovým útvarům). HK-416 chybí, což je škoda. Ale snad mají nějaké SIG-516, co také dostali v rámci pomoci od USA.

  skelet: Souhlasím.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:21 29.08.2015

  Pro AČR nemá Humvee žádný význam. Zespod to máme pokryté Land Rovery, zeshora Iveco LMV. A ta pidi mezera do které míří Humvee se dá pokrýt deriváty výše zmíněných vozů.

  Pro AČR nemá Humvee žádný význam. Zespod to máme pokryté Land Rovery, zeshora Iveco LMV. A ta pidi mezera do které míří Humvee se dá pokrýt deriváty výše zmíněných vozů.

 • niko
  22:44 28.08.2015

  Kolt 5.psu ma fakt hk 416 a hk 417 vo vyzbroji. Pre uplnost treba ale povedat, ze nie cely utvar. Zbytok ma M4.

  Kolt 5.psu ma fakt hk 416 a hk 417 vo vyzbroji. Pre uplnost treba ale povedat, ze nie cely utvar. Zbytok ma M4.

 • niko
  22:42 28.08.2015

  Murphy ospravedlnujem sa ti ak som ta nejako urazil, alebo nedajboze ponizil. Nechcel som sa nejako povysovat. Len ma namichlo ako tu prezentujes kade co, co nie je pravda(rucne ...Zobrazit celý příspěvek

  Murphy ospravedlnujem sa ti ak som ta nejako urazil, alebo nedajboze ponizil. Nechcel som sa nejako povysovat. Len ma namichlo ako tu prezentujes kade co, co nie je pravda(rucne zbrane, info o Afganistane, iveca, eod, pocet gmv, vojenska policia a k 100, atd atd). Inak stale cakam na tie mena utvarov. Viem co mozem od teba v dalsich diskusiach cakat. Teda nic. Obranu inak ale necitam. Ale mas pravdu. Nie som nacelnik GS ani nic. :) Som obycajny prispievatel, ktory ale ma viac info o OSSR ako ty a to ci praktickych alebo cekutych z medii. Ale tak nebudeme sa tu donekonecna natahovat. Zhodnime sa, ze sa nezhodneme a kaslime na to.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  22:26 28.08.2015

  myslel som Hk 416 a Hk 417 ...

  myslel som Hk 416 a Hk 417 ...

 • KOLT
  22:17 28.08.2015

  No to je zas úroveň diskuse....

  Mmchd, dost pochybuju, že by 5. pšu měl ve výzbroji HK 406 nebo 407 ;-)

  No to je zas úroveň diskuse....

  Mmchd, dost pochybuju, že by 5. pšu měl ve výzbroji HK 406 nebo 407 ;-)

 • Sgt Murphy
  19:37 28.08.2015

  Niko, robíš zo seba majstra umenia, mňa ponižuješ ale očividne tvoje vedomosti sú vycucané len z Obrany a z nejakých obrázkov z netu, a kecáš každý jeden príspevok dve na tri.

  Niko, robíš zo seba majstra umenia, mňa ponižuješ ale očividne tvoje vedomosti sú vycucané len z Obrany a z nejakých obrázkov z netu, a kecáš každý jeden príspevok dve na tri.

 • niko
  18:44 28.08.2015

  Ach jaj. Netvrdim, ze mame vo vyzbroji MRAPY GMV. Napisal si, ze su poziciane a ja som to akceptoval. Aj ked ma potom napadlo, ze naco by potreboval gmv 5. psu na vycvyk do Afganu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ach jaj. Netvrdim, ze mame vo vyzbroji MRAPY GMV. Napisal si, ze su poziciane a ja som to akceptoval. Aj ked ma potom napadlo, ze naco by potreboval gmv 5. psu na vycvyk do Afganu, ked v Afgane pouziva MRAPy. Ale budis. Je mozne. Akceptujem. Inak samozrejme aj tvoje udaje o 2-3 kusoch su mylne. Ja som videl 4. Kolko ich je, neviem.

  V ktorom utvare si videl G 36 ? Staci mesto. Poznas rozdiel medzi G36 a HK UMP ? V ktorom utvare si videl K 100 a MP 5? Nepleties si armadu s UOU ? Tam maju g36 aj mp5 atd.
  Inak jak si rozpisoval ostrelovacky. Je ti jasne, ze ostrelovac by mal mat viac pusiek v roznych kalibroch ? Kludne vysvetlim preco ak chces.
  Pozri nechcem sa s tebou hadat, no nepises pravdu. Som ochotny akceptovat vsetko, co bude aspon trochu pravdepodobne. Vid. tie pozicky. Alebo to, ze usa hlada nahradu za gmv.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  17:42 28.08.2015

  Niko, v USA beží program na náhradu vozidiel Humvee ako GMV. Dôvod? Humvee je nevyhovujúci. Nájdi si o tom prosím ťa nejaký článok a potom zas mudruj.

  Niko, v USA beží program na náhradu vozidiel Humvee ako GMV. Dôvod? Humvee je nevyhovujúci. Nájdi si o tom prosím ťa nejaký článok a potom zas mudruj.

 • Sgt Murphy
  17:13 28.08.2015

  Je irelevantné kde som to videl, dôležité u koho som to videl, sám som to držal v ruke. Aj tak mi neuveríš, ako ja tebe že naše jednotky majú vo výzbroji vozidlá MaxxPro a Humvee. ...Zobrazit celý příspěvek

  Je irelevantné kde som to videl, dôležité u koho som to videl, sám som to držal v ruke. Aj tak mi neuveríš, ako ja tebe že naše jednotky majú vo výzbroji vozidlá MaxxPro a Humvee. Nejdem sa s tebou dohadovať.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  17:07 28.08.2015

  Niko, G36 a P90 som mal možnosť vidieť u vojenskej polície, tak isto aj grand power k100.

  Niko, G36 a P90 som mal možnosť vidieť u vojenskej polície, tak isto aj grand power k100.

 • niko
  16:55 28.08.2015

  Ach jaj. Ok sefe. Cucaj si infosky dalej s prsta a basni o G36 a FN P90 v OSSR. Tu ti to mozno aj zozeru, kedze bratia Cesi o OSSR nemaju vela informacii. Ja som skoncil. Pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Ach jaj. Ok sefe. Cucaj si infosky dalej s prsta a basni o G36 a FN P90 v OSSR. Tu ti to mozno aj zozeru, kedze bratia Cesi o OSSR nemaju vela informacii. Ja som skoncil. Pri diskusii sa chcem aj nieco dozvediet a nie len zabijat cas. Drz sa a uzi si vikend.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:44 28.08.2015

  Zrejme si toho ešte na seba moc nepochytal.

  Zrejme si toho ešte na seba moc nepochytal.

 • Sgt Murphy
  16:33 28.08.2015

  niko, tváriš sa ako veterán z Kosova, Iraku, Afganistanu ale pritom sám píšeš bludy, ktorý ty z údajov si napísal správny? Pripadáš mi ako niekto kto práve vstúpil do armády ale ...Zobrazit celý příspěvek

  niko, tváriš sa ako veterán z Kosova, Iraku, Afganistanu ale pritom sám píšeš bludy, ktorý ty z údajov si napísal správny? Pripadáš mi ako niekto kto práve vstúpil do armády ale tvári sa že už je náčelníkom na gš.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:15 28.08.2015

  Kde si ty expert videl G36, K100 a FN P90 ? V ktorych utvaroch ? Ty si kasarne z vnutra nikdy nevidel, to mi je teraz uplne jasne. :)

  Kde si ty expert videl G36, K100 a FN P90 ? V ktorych utvaroch ? Ty si kasarne z vnutra nikdy nevidel, to mi je teraz uplne jasne. :)

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3