Jsem rád, že jsme do NATO vstoupili, jinou alternativu nemáme

Jsem rád, že jsme do NATO vstoupili, jinou alternativu nemáme
Mgr. Jiří Mihola, Ph.D. / Foto: Oficiální stránky jirimihola.cz (Zvětšit)

S vedoucím Katedry historie na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně Mgr. Jiřím Miholou, Ph.D. (nar. 1972) již delší dobu pravidelně diskutujeme nejen o dějinách, ale i o problémech současnosti. Oba se shodneme na tom, že bez členství v NATO by obranyschopnost ČR byla problematická. Jedním z důvodů příjemných debat s akademikem a lidoveckým politikem je práce na společné knize, která se má jmenovat Politik a člověk Jiří Mihola.

Patříš k respektovaným historikům a nyní jsi vedoucím Katedry historie na Pedagogické fakultě MU v Brně. Měl jsi o dějepis větší zájem již na základní škole?
Dějepis mě baví od dětství. Se zeměpisem a tělocvikem to byly moje neoblíbenější předměty. Nad atlasy a mapami jsem vysedával i celé hodiny, ke konci základní školy jsem si dokonce plánoval svatební cesty po různých kontinentech. K historii mě přitáhl zájem o památky. Nejdřív jsem měl rád zříceniny, pak hrady a nakonec zámky, dnes to mám naopak. Fascinovaly mě také hrané historické filmy, rád jsem četl, nejdříve „štorchovky“, pak další. Možná někoho překvapí, že jsem tehdy i dnes měl větší zájem o středověk a raný novověk, než třeba o druhou světovou válku. Moje zamilovaná doba je čas Tří mušketýrů, Angeliky, moc rád jsem se díval na historické filmy s Jeanem Maraisem. A pořád jsem chtěl cestovat a historii se přibližovat přes zajímavá místa, kde to tou minulostí dýchalo.

Kdy, v kolika letech jsi získal jasnější představu o své budoucí profesi, o svém povolání?
Zatímco mnozí spolužáci a kamarádi chtěli být kosmonauty, policajty nebo herci, já jsem chtěl cestovat a poznávat to, o čem se mohlo jenom snít, i když otec pracoval v cestovní kanceláři Rekrea. Do roku 1990 jsem byl pouze jednou v NDR, klasicky na Rujaně, pod stanem s babičkou, dědou a dvěma bratranci. Bylo to roku 1983 a byl to senzační zážitek, na který dodnes vzpomínám. Proto jsem plánoval pracovat v zahraničním obchodu, kde se spojovala možnost výjezdu s těžko dostupným zbožím, které jsem některým kamarádům záviděl. Když se na téma povolání psala nějaká slohovka, psal jsem, že chci být řidičem autobusu nebo tiráku. Viděl jsem v tom šanci poznat nová místa. Na gymnáziu mě opět nejvíc bavil zeměpis a dějepis, ale že bych plánoval učitelství, to rozhodně ne. To spíše práva. Když jsem šel studovat pedagogickou fakultu, spolužáky jsem skoro šokoval, nebyl jsem totiž žádný premiant. Výsledky jsem měl jen v tom, co mě bavilo. Pro učitelství jsem se rozhodl koncem druhého ročníku, kdy jsem dostal nabídku učit na tehdy nově založeném gymnáziu Pavla Křížkovského s uměleckou profilací, které tehdy sídlilo ve slavném starobrněnském klášteře. Pro historii jako vědu jsem se rozhodl na konci studia, ve Vranově u Brna. Psal jsem tam diplomovou práci o tamním klášteře paulánů, o poutích, o rodu Lichtenštejnů. U toho jsem už potom zůstal.

Které období světových dějin je ti nejbližší, kterým se rád a intenzivně zabýváš?
Jak už jsem zmínil – miluji svět raného novověku, i když to byl svět drsný, složitý, plný nástrah. Jestli bych tehdy chtěl žít? Záleží na tom, kde. Životní podmínky běžného člověka byly mnohem těžší než ty dnešní. Dějiny mě baví jako celek, vlastně nevím, ke které epoše bych měl nějaký odtažitý vztah, v každé si něco najdu. Ale to, že mě jako kluka nějak zvlášť nepřitahovaly děla, tanky, ponorky či vojenská letadla, to se může jevit jako určitý paradox. Historie a památky se mi vždy spojovaly s romantikou. A ta se u moderních zbraní nebo dokonce zbraní hromadného ničení asi nedá objevit.

Dějiny lidstva jsou provázeny nesčetnými válkami, krvavými konflikty. Který válečný konflikt tebe jako historika nějakým způsobem nejvíce zaujal, a proč?
Z těch velkých konfliktů bych nejzasvěceněji mohl mluvit o třicetileté válce. Ale že by mě učarovala, to se říct nedá. Je to první evropská válka, týká se zásadně i českých zemí, je to drama s nepřehlédnutelnými osobnostmi, jako je Albrecht z Valdštejna. Nevnímám ho jako kladného hrdinu, ale jako geniálního stratéga, podnikatele, politika, který se mohl srovnávat i se samotným císařem, na což nakonec doplatil. Byly doby, kdy jsem velmi prožíval různé antické války. Římská armáda, to bylo opravdu něco úžasného. Nebo husité s Janem Žižkou v čele. Vojenské střety, zápasy, konflikty, to mě na historických filmech bavilo nejvíc.

V současné době se aktivně věnuješ také politice. Co bylo hlavním motivem toho, že ses rozhodl angažovat v politice?
Bylo mi sedmnáct a půl, když proběhla sametová revoluce. Prožíval jsem ji naplno, i když jsem se v mnohých záležitostech teprve začínal orientovat. Otci jsem chodil ve čtyři ráno pro Lidovou demokracii a Svobodné slovo, vím, s jakým vzrušením se čekalo na zvolení Václava Havla prezidentem a pak třeba na první návštěvu papeže Jana Pavla II.  Účastnil jsem se setkání s ním na Velehradě. Samozřejmě velkým zážitkem byly první svobodné volby, pár dnů po mých osmnáctých narozeninách, a tak jsem mohl jít volit. Vycházel jsem tehdy z doporučení otce. Již v roce 1990 jsem se jako skrutátor účastnil sjezdu Lidové strany, ale že bych se nějak hrnul do politiky, to ne. Rozhodujícím impulsem pro mne byl Josef Lux, předseda křesťanských demokratů. Ten mě opravdu zaujal. Dovedl oslovit každého člověka, dát mu pocit důležitosti. Dodnes si pamatuji, jak přijel pozdravit mladé z tzv. Junior klubu do Jihlavy, do hotelu Gustav Mahler. On, předseda strany, vicepremiér a ministr zemědělství si s každým podal ruku. Řekl mi: Jsem rád, že jsi tady. Po sjezdu v Brně v roce 1995, kde jsem opět pomáhal, jsem se rozhodl v den sv. Mikuláše vstoupit do KDU-ČSL. Začal jsem samozřejmě komunální politikou v Brně- severu, kde žiji. Chtěl jsem budovat hřiště, cyklostezky a podobně, poněvadž jsem miloval sport a podmínky pro rekreační vyžití moc dobré nebyly.

Někdy jsou politici kritizováni za to, že před zahájením politické kariéry nikde nepracovali a netuší tedy, co vlastně takzvaného obyčejného člověka trápí. Domníváš se, že je nutné, aby politik nejdříve někde pracoval?
Určitě považuji za lepší mít nejdříve pracovní zkušenost a pak až tu politickou. I proto, aby se měl člověk kam vracet a nebyl naprosto závislý na politice, nesnažil se udržet za každou cenu. Ale jistě existují výjimky, lidé, kteří mají zvláštní nadání pro politiku a mohou se dobře uplatnit třeba ještě v době studií. Určitě jich však není mnoho.

Někteří naši vrcholní politici zpochybňují orientaci České republiky na euroatlantické struktury. Co si o tom myslíš?
Respektuji různost názorů. Člověk by ale měl uvažovat odpovědně a když něco tvrdí, měl by mít srozumitelné argumenty. Slýchal jsem názory, že když se rozpustila Varšavská smlouva, mělo se rozpustit i NATO. To je idealismus, který by v důsledku přinesl jen problémy, nikoliv mír a klid. Jsem rád, že jsme do NATO vstoupili, alternativu nemáme. Neutralita je velice drahá a v našem případě je úplně mimo realitu. Obranyschopnost tak malé země, jako je ČR, by bez NATO byla velice problematická.

V průběhu loňských oslav osvobození Československa v roce 1945 sokolovská starostka za Babišovo hnutí ANO Renata Oulehlová odstranila před pietním aktem za zemřelé sovětské vojáky americkou vlajku. Přitom město Sokolov i zajatí sovětští vojáci byli osvobozeni právě armádou USA. Jak hodnotíš toto skandální chování tehdejší starostky Oulehlové?
Myslím si, že podobná extempore jsou zcela zbytečná a že se k nim uchylují lidé, kteří na sebe buď chtějí upozornit nebo jsou minimálně špatnými znalci historie. Těch přehmatů, trapasů a pokroucených interpretací se za posledních třicet let odehrálo nemálo. Je to škoda. Hrdinům, osvoboditelům, náleží úcta, obdiv, poděkování, excesy jako je ten výše zmíněný jsou ostudné.

Má podle tvého názoru Česká republika nějakou alternativu k členství v NATO a v Evropské unii?
Nemá a ani to nevypadá, že by se v dlouhodobějším horizontu nějaká rýsovala. Můžeme být k NATO či EU kritičtí, naši zástupci by měli být vidět a slyšet. Měli bychom prosazovat naše zájmy, ale kde bychom byli bez NATO a EU? Na to by byla stručná, jasná, výstižná, bohužel také vulgární odpověď.

Určitě nežiješ pouze svou prací, politikou. Máš kromě své náročné práce čas i na nějaké koníčky? Pokud ano, na jaké?
Záleží, v jaké době. Když jsem byl předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL (2014-2017), žil jsem takřka jenom politikou. Ne že bych na koníčky zanevřel, opravdu ne. Ale nebyl vůbec čas. Dokonce i možnosti, které jsem v hojné míře měl – navštěvovat divadla, koncerty a další společenské akce – jsem velmi redukoval. Přednost měla práce a někdy jsem byl tak vyždímaný, že jsem se bál, že bych třeba usnul. Když ale jen malinko času zbylo, tak mě i jako poslance bavilo cestování, hudba, výjimečně se mi podařilo relaxovat u modelování, pořád něco sbírám, kupuji knihy, k jejichž přečtení se těžko prokousávám. Jsem v podstatě renesanční člověk, což neodpovídá možnostem dnešní doby. Nechci se vzdávat žádného z koníčků a přibírám další. Když jsem nestíhal skoro nic, utěšoval jsem se alespoň tím, že se k těmto svým zájmům vrátím aspoň v důchodu. Mám před očima dodnes příklad svého dědečka, pro něhož důchod nebyl pouhou závěrečnou etapou života, ale dobou, kterou si krásně a plodně užil, cestoval, tvořil, setkával se s přáteli, žil naplno tím, co ho bavilo.

Nahlásit chybu v článku


Související články

ROZHOVOR: Jana Černochová, poslankyně Parlamentu České republiky

Jana Černochová: "Největší hrozbou je, že budeme k bezpečnosti a obraně přistupovat stejně hazardním ...

Generál Feix: Otevřená komunikace je nejjednodušší krok k armádě 21. století

Armáda začala přímo a srozumitelně mluvit s veřejností. Proměnil se styl její komunikace na ...

Jana Černochová: Budování armády je nekonečný proces

V české armádě jsou investice tématem už od 90. let. V posledních letech je o nich více slyšet. ...

PREMIUM Litva je nejen spolehlivý spojenec, ale i tradiční přítel naší země

S Litvou, která je řádným členským státem Evropské unie a NATO, pojí Českou republiku tradičně velmi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Scotty
   21:01 06.11.2021

   Ouha!
   Jinak ten článek který jste patrně chtěl nalinkovat je naprosto směšný.

   Ouha!
   Jinak ten článek který jste patrně chtěl nalinkovat je naprosto směšný.

   • LAMP
    05:33 08.11.2021

    V čem je směšný?

    V čem je směšný?

    • Scotty
     06:46 08.11.2021

     Protože Šulc nemá žádné přímé spojení s firmou která by se mohla podílet na dodávkách HMT 400.

     Protože Šulc nemá žádné přímé spojení s firmou která by se mohla podílet na dodávkách HMT 400.

  • RiMr71
   12:23 08.11.2021

   Článek zmizel - měl jste to sdíletnežtosmažou!

   Článek zmizel - měl jste to sdíletnežtosmažou!

 • flanker.jirka
  14:36 06.11.2021

  Jenom ne lidovce na MO ČR, to už tu bylo a jak to s armádou dopadlo. Pan Chalupa si se svým kamarádem pěkně "pokecali" ale co například ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenom ne lidovce na MO ČR, to už tu bylo a jak to s armádou dopadlo.

  Pan Chalupa si se svým kamarádem pěkně "pokecali" ale co například toto:
  https://www.irozhlas.cz/zpravy... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:44 06.11.2021

   O obsazení ministerstva obrany už je v podstatě rozhodnuto. To že tam přijde Černochová z ODS je téměř jisté.

   O obsazení ministerstva obrany už je v podstatě rozhodnuto. To že tam přijde Černochová z ODS je téměř jisté.

   • flanker.jirka
    18:19 06.11.2021

    To ano, to je ta lepší varianta, ale koho tam nasadí koaliční partneři na výzvědy a budiškničemu v podobě náměstků a poradců bude asi zajímavější.

    To ano, to je ta lepší varianta, ale koho tam nasadí koaliční partneři na výzvědy a budiškničemu v podobě náměstků a poradců bude asi zajímavější.

    • Scotty
     18:23 06.11.2021

     Rozhodně to bude lepší než ten strejda co je tam dnes za komunisty. Napřímo si bude moc přivést Černochová jen jednoho náměstka.

     Rozhodně to bude lepší než ten strejda co je tam dnes za komunisty. Napřímo si bude moc přivést Černochová jen jednoho náměstka.

     • flanker.jirka
      12:44 07.11.2021

      Kdo z KSČM nyní působí ve vedení MO ČR?

      Kdo z KSČM nyní působí ve vedení MO ČR?

     • Scotty
      16:13 07.11.2021

      Vladimíra Müllera prosadili jako politického náměstka komunisti.

      Vladimíra Müllera prosadili jako politického náměstka komunisti.

     • flanker.jirka
      12:29 08.11.2021

      Scotty Vám vadí člověk, který mimo jiné, spolupřipravoval republiku na vstup do NATO!? Jestli jej tam navrhli komunisté, tak budiž za to pochváleni! :-) Profesní CW má více než ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Vám vadí člověk, který mimo jiné, spolupřipravoval republiku na vstup do NATO!? Jestli jej tam navrhli komunisté, tak budiž za to pochváleni! :-)
      Profesní CW má více než dobré pro náměstka:
      https://www.mocr.army.cz/minis...

      ... nejste vy sám náhodou pan Šulc? :-)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:26 08.11.2021

      Kato Kavam byl taky u vstupu do NATO a chtěl bych ho v jakékoli funkci? Rozhodně ne. Tohohle pána poslala KSČM na obranu s nějakým cílem o kterém se můžeme dohadovat, ale hladké ...Zobrazit celý příspěvek

      Kato Kavam byl taky u vstupu do NATO a chtěl bych ho v jakékoli funkci? Rozhodně ne. Tohohle pána poslala KSČM na obranu s nějakým cílem o kterém se můžeme dohadovat, ale hladké fungování MO to zcela určitě nebylo.
      Aj, jsem odhalen. Naštěstí můj ďábelský plám na reinstalaci ODS na MO už nemůže nic zatavit.
      https://gigavideo.cz/dabelsky-... Skrýt celý příspěvek

   • J.Kolousek@post.cz
    19:05 10.11.2021

    Ministr/ministrině je jen politická funkce.Armádu řídí generální štáb.

    Ministr/ministrině je jen politická funkce.Armádu řídí generální štáb.

  • krllo
   21:33 07.11.2021

   Jen si vzpominám na Baudyše,Holáně, Výborného a Parkanovou, která vyšla z lidovců. A hybatel na MO Kalousek byl take původně lidovec

   Jen si vzpominám na Baudyše,Holáně, Výborného a Parkanovou, která vyšla z lidovců. A hybatel na MO Kalousek byl take původně lidovec

   • RiMr71
    12:24 08.11.2021

    ...tak Kalousek je hybatel úplně všeho... hlavně bolševické žluči a za to mu patří nekonečný dík!

    ...tak Kalousek je hybatel úplně všeho... hlavně bolševické žluči a za to mu patří nekonečný dík!

   • padre
    21:05 08.11.2021

    Pan Kalousek je na rozdíl od komunistické a oligarchické (což je to samé) sebranky slušný člověk.

    Pan Kalousek je na rozdíl od komunistické a oligarchické (což je to samé) sebranky slušný člověk.

 • Christian
  11:56 06.11.2021

  Dobrý den! V sobotu 24. srpna 1968 jsem se vracel s kamarádem ze Spolkové republiky Německo. Pamatuji si to velmi přesně. Oba jsme byli středoškoláci a po příjezdu na tehdejší ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den!
  V sobotu 24. srpna 1968 jsem se vracel s kamarádem ze Spolkové republiky Německo. Pamatuji si to velmi přesně. Oba jsme byli středoškoláci a po příjezdu na tehdejší nádraží Praha-střed jsme potřebovali zjistit, kdy nám jede vlak směr Ostrava. Když jsem se šel podívat na nástěnný jízdní řád, vyskočil najednou ze židle dosud sedící voják Sovětské armády a se slovy "ruki v věrch" mi zabořil samopal mezi lopatky. Vojáček byl podle odhadu jen o něco starší než já a evidentně byl, podobně jako já, ve stresu. Jízdní řád visel totiž za jeho zády a on se pravděpodobně domníval, že ho chci napadnout. Poslušně jsem upustil kufr na zem a zvedl ruce nad hlavu. Rudoarmějec mne pak vedl s namířeným samopalem minimálně dvacet metrů směrem k východu z haly. Vždy, když si vybavím tento stresující zážitek starý více než padesát let, si uvědomím, že pokud by naše republika byla tenkrát v NATO, nic podobného bych nezažil. Byl bych tak jen ochuzen o zajímavý životní moment. Přesto jsem velmi rád, že je naše země již přes dvacet let členskou zemí Severoatlantické aliance, která je společně s USA garantem naší svobody a nezávislosti. Značka cejkis se svými protiamerickými názory na tomto faktu nic nezmění.
  Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

  • cejkis
   21:31 06.11.2021

   Rozdíl je v tom, že mé názory jsou pročeské. Vaše proamerické.

   Rozdíl je v tom, že mé názory jsou pročeské. Vaše proamerické.

   • padre
    23:18 06.11.2021

    Vaše názory pane cejkis nejsou pročeské ,ale proruské.Proruský názor nebude nikdy pročeský.Na tom ,že máte názory proruské by snad ani nebylo nic špatného, kdyby vaše názory nebyly ...Zobrazit celý příspěvek

    Vaše názory pane cejkis nejsou pročeské ,ale proruské.Proruský názor nebude nikdy pročeský.Na tom ,že máte názory proruské by snad ani nebylo nic špatného, kdyby vaše názory nebyly kolaborantské a zrádcovské…Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
     12:52 07.11.2021

     Mé názory rozhodně nejsou proruské. To jen standardní propaganda tvrdí, že každý který nejásá nad americkou zahraniční politikou je proruský. Stejná propaganda tvrdí, že opuštění ...Zobrazit celý příspěvek

     Mé názory rozhodně nejsou proruské. To jen standardní propaganda tvrdí, že každý který nejásá nad americkou zahraniční politikou je proruský. Stejná propaganda tvrdí, že opuštění EU je proruské. Stejná propaganda tvrdila, že ambasáda v Sýrii se musí zrušit. Stejná propaganda tvrdila, že SOHR zveřejňuje věrohodné informace o Sýrii. Stejná propaganda tvrdila, že v Iráku jsou chemické zbraně. Stejná propaganda tvrdila, že Tálibán je teroristická organizace. Stejná propaganda tvrdí, že veřejnoprávní média v ČR jsou objektivní a dávají prostor pluralitním názorům. Stejná propaganda tvrdí, že Američané neměli výzkum ve Wuchanu. A takto můžeme pokračovat do aleluja.

     Bohužel většina zdejších přispěvovatelů kouká na americkou zahraniční politiku nekriticky. Tomu rozumím, v mladí jsem na to koukal stejně. Dnes už ne. Americká politika je velmi jednoduchá a lze ji zcvrknout do jednoho motta: “Vysát a zahodit”. U Rusů a Číňanů je to ještě horší. A tak propagujte české zájmy, nikoliv zájmy cizích mocností.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      16:29 07.11.2021

      Vy si tu pane cejkis pořád stěžujete na propagandu a přitom nejvíce propagandy sem taháte vy.Ten váš předešlý příspěvek snad nebyl propaganda? A jak jsem již podotkl ,české zájmy ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy si tu pane cejkis pořád stěžujete na propagandu a přitom nejvíce propagandy sem taháte vy.Ten váš předešlý příspěvek snad nebyl propaganda? A jak jsem již podotkl ,české zájmy nejsou ani ruské ani čínské.Z těch všech možnosti ,které jste nabídl, jsou nám USA nejblíž.Přece jenom,Čína i současné Rusko ať už se to nám nebo jim líbí nebo ne ,vycházejí z tradic východních despocií.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      19:30 07.11.2021

      Předešlý příspěvek nebyl propaganda, bylo to konstatování vztahu mezi Američany a Evropany. A opět vás doplním. České zájmy nejsou ruské ani čínské a nejsou rovněž americké. ...Zobrazit celý příspěvek

      Předešlý příspěvek nebyl propaganda, bylo to konstatování vztahu mezi Američany a Evropany.

      A opět vás doplním. České zájmy nejsou ruské ani čínské a nejsou rovněž americké. Musíte se na svět koukat bez iluzí a měřit stejným metrem na všechny strany.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:01 07.11.2021

      No tak stejným metrem se měřilo na konci 30tých let minulého století i jistému panu Hitlerovi a jak to dopadlo ,to jaksi víme všichni. Takhle to prostě nefunguje.

      No tak stejným metrem se měřilo na konci 30tých let minulého století i jistému panu Hitlerovi a jak to dopadlo ,to jaksi víme všichni. Takhle to prostě nefunguje.

     • cejkis
      21:14 07.11.2021

      Utíkáte s argumentací do 30. let. Více netřeba komentovat.

      Utíkáte s argumentací do 30. let. Více netřeba komentovat.

     • Pavel1
      22:36 07.11.2021

      CHtěl jsi říct, že stejná propaganda tvrdila, že masový vrah asad nenechal bombardovat vlastní lidi chemickými zbraněmi a talibán jsou rodilí afghánci, hysterický cejkisi, který ...Zobrazit celý příspěvek

      CHtěl jsi říct, že stejná propaganda tvrdila, že masový vrah asad nenechal bombardovat vlastní lidi chemickými zbraněmi a talibán jsou rodilí afghánci, hysterický cejkisi, který má problém, že jeho zcestné bláboly původem z kremlu nepřežvykuje ČT.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      23:08 07.11.2021

      V některých případech byl útok chemickými zbraněmi ze strany Asada vyvrácen, v jiných potvrzen. Ano, Tálibán jsou Afghánci. Nejsou to bláboly, ale realita která nezapadá do ...Zobrazit celý příspěvek

      V některých případech byl útok chemickými zbraněmi ze strany Asada vyvrácen, v jiných potvrzen.
      Ano, Tálibán jsou Afghánci.

      Nejsou to bláboly, ale realita která nezapadá do vašeho vidění světa. Fakt, že Kreml používá cokoliv se jim hodí do krámu stejně jako Američanům na tom nic nezmění.

      A co se týká neobjektivní české televize placené na základě elektroměru to snad ani raději nekomentuji. Jen na okraj. Nejlepší je ji zprivatizovat. Pak si ji bude moci koupit Bakala a její redaktoři nebudou muset chodit na školení do Aspen institutu. Nechť si svůj neobjektivní zpravodajský pohled na svět platí ze svého.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      06:50 08.11.2021

      V Tálibánu jsou taky dost často složen se zahraničních bojovníků džihádu. Ve velké míře například Pákistánci.

      V Tálibánu jsou taky dost často složen se zahraničních bojovníků džihádu. Ve velké míře například Pákistánci.

     • Pavel1
      20:15 08.11.2021

      Chtěl jsi říct, hysterický cejkisi, že vyvrácen byl tvůj žaludek při střetnutí s realitou. Trapné mlžení puťkových podržtašek ohledně asadových chemických útoků proti vlastnímu ...Zobrazit celý příspěvek

      Chtěl jsi říct, hysterický cejkisi, že vyvrácen byl tvůj žaludek při střetnutí s realitou. Trapné mlžení puťkových podržtašek ohledně asadových chemických útoků proti vlastnímu obyvatelstvu každopádně nevyvrátilo vůbec nic.
      Ano, to víme, že jsi na tu propagandu skočil a že ji přežvykuješ. Taliban samozřejmě vytvořila pákistánská tajná služba z v té době v pákistánu žijících paštunů. Celou dobu jej pákistán podporoval, zásoboval a dodával vycvičené rekruty.
      To máš pravdu, svoje fantasmagorie, které čerpáš z puťkovy propagandy, do reálného světa nezapadají. Mimochodem, proč se ztrapňuješ s Bakalou, proč se raději rovnou nevytasíš se Sorosem?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:10 08.11.2021

      Milý cejkisi naběhl sis a pěkně jsi se zamotal do vlastních lží a výmyslů.

      Milý cejkisi naběhl sis a pěkně jsi se zamotal do vlastních lží a výmyslů.

   • Torong
    17:52 11.11.2021

    Cejkisi... přestaň se ztrapňovat. Všichni tady velmi dobře víme, že tvoje názory jsou všechno možné, jenom ne pročeské. Spíš jsou vyloženě protičeské...

    Cejkisi... přestaň se ztrapňovat. Všichni tady velmi dobře víme, že tvoje názory jsou všechno možné, jenom ne pročeské. Spíš jsou vyloženě protičeské...

  • Jura99
   08:30 08.11.2021

   podobnou situaci zažil děda hned po osvobození v 45. Rudoarmějec mu nasadil špagina na prsa, že ho zastřelí, protože je buržuj. Soused uměl rusky a vysvětlil tomu negramotovi, že ...Zobrazit celý příspěvek

   podobnou situaci zažil děda hned po osvobození v 45. Rudoarmějec mu nasadil špagina na prsa, že ho zastřelí, protože je buržuj. Soused uměl rusky a vysvětlil tomu negramotovi, že není buržuj, ale že na hlavě má klobouk proto, že jde na hřbitov.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  16:17 05.11.2021

  Pokud bude stále NATO fungovat jako politická podpora amerického ničení států po celé planetě, tak to raději Partnerství pro mír. Nejlepší řešení pro střední Evropu je ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bude stále NATO fungovat jako politická podpora amerického ničení států po celé planetě, tak to raději Partnerství pro mír.

  Nejlepší řešení pro střední Evropu je nezávislost, neutralita a vlastní jaderné zbraně.

  Aktuálně můžete sledovat, jak Američané budou sklízet svou investici do antiBabiš koalice. F35 už tlačí lobbisté a financování již existuje v podobě zrušené akvizice BVP. A takhle se tady máme….Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:45 05.11.2021

   nás se víc nebezpečně týká ruský zvyk okupovat své sousedy a sousedy sousedů, než ten americký zvyk hledat chemické zbraně tam, kde nejsou.

   nás se víc nebezpečně týká ruský zvyk okupovat své sousedy a sousedy sousedů, než ten americký zvyk hledat chemické zbraně tam, kde nejsou.

   • cejkis
    16:53 05.11.2021

    S tím souhlasím, ale obavám se, že pokud místo vlastní zahraniční politiky budeme realizovat americkou, která z nás dělá bojiště, není to pro naše lidi vhodná cesta.

    S tím souhlasím, ale obavám se, že pokud místo vlastní zahraniční politiky budeme realizovat americkou, která z nás dělá bojiště, není to pro naše lidi vhodná cesta.

    • Jura99
     17:10 05.11.2021

     že máme geografickou polohu bojiště věděl už Bismarck a paradoxně ti Američané nás vždycky z toho bahna vytáhli.

     že máme geografickou polohu bojiště věděl už Bismarck a paradoxně ti Američané nás vždycky z toho bahna vytáhli.

     • cejkis
      17:35 05.11.2021

      Zní to, jako když Američané jsou lidumilové, kteří to dělají pro modré oči. Za Čechy nikdo bojovat nebude. Ostatní budou o české území bojovat na naší straně jen tehdy, pokud to ...Zobrazit celý příspěvek

      Zní to, jako když Američané jsou lidumilové, kteří to dělají pro modré oči.

      Za Čechy nikdo bojovat nebude. Ostatní budou o české území bojovat na naší straně jen tehdy, pokud to bude v jejich zájmu.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      18:51 05.11.2021

      Ano, a v americkém zájmu to bude tehdy, když budeme jejich spojenci a nebudeme si hrát na Rakousko.

      Ano, a v americkém zájmu to bude tehdy, když budeme jejich spojenci a nebudeme si hrát na Rakousko.

    • Jan Padesátýpátý
     19:03 05.11.2021

     To je ale jedině dobře že z nás Američani dělají bojiště. Už za 2. sv. války byly dvě možnosti - udělat z Evropy bojiště nebo ji nechat nacistům. Pokud by USA do války nijak ...Zobrazit celý příspěvek

     To je ale jedině dobře že z nás Američani dělají bojiště.
     Už za 2. sv. války byly dvě možnosti - udělat z Evropy bojiště nebo ji nechat nacistům. Pokud by USA do války nijak nezasahovali, Stalin by se Hitlerovi neubránil, a v Evropě by zavládl (Hitlerův) mír.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     21:01 05.11.2021

     Bojiště z nás chtěli udělat zejména rusáci.Pamatuji ,jak za socialismu komunisté odmítali více investovat do Plzně a do Budějovic,neboť říkali že je to zbytečné ,neboť dle ruských ...Zobrazit celý příspěvek

     Bojiště z nás chtěli udělat zejména rusáci.Pamatuji ,jak za socialismu komunisté odmítali více investovat do Plzně a do Budějovic,neboť říkali že je to zbytečné ,neboť dle ruských poradců budou stejně kompletně zničeny..Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      19:34 07.11.2021

      To je taky stupidní pohled.

      Na obou stranách existovaly válečné plány a střední Evropa byla bojištěm pro obě strany. Rozhodně nešlo jen o Plzeň a Budějovice.

      To je taky stupidní pohled.

      Na obou stranách existovaly válečné plány a střední Evropa byla bojištěm pro obě strany. Rozhodně nešlo jen o Plzeň a Budějovice.

     • padre
      21:06 07.11.2021

      Podle sovětských poradců o Plzeň a Budějovice šlo ,na západě Čech měl přece začít ,,dlouhý pochod ,,Waršavské smlouvy ke kanálu La Manche a k Pyrenejím.

      Podle sovětských poradců o Plzeň a Budějovice šlo ,na západě Čech měl přece začít ,,dlouhý pochod ,,Waršavské smlouvy ke kanálu La Manche a k Pyrenejím.

     • cejkis
      17:13 08.11.2021

      Z rozhovorů s bývalým velitelem dělostřeleckého pluku z 80.let, jehož diplomová práce na téma třetí světová válka a z podkladů uvolněných Američany vyplývá, že rozhodně nešlo jen o ...Zobrazit celý příspěvek

      Z rozhovorů s bývalým velitelem dělostřeleckého pluku z 80.let, jehož diplomová práce na téma třetí světová válka a z podkladů uvolněných Američany vyplývá, že rozhodně nešlo jen o Plzeň a Budějovice.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:32 09.11.2021

      tak je rozdíl investovat do frontového města a do města v zázemí, které má jakous takous šanci přežít. A to říkám jako obyvatel města, které mělo dle plánů NATO schytat atomovku.

      tak je rozdíl investovat do frontového města a do města v zázemí, které má jakous takous šanci přežít. A to říkám jako obyvatel města, které mělo dle plánů NATO schytat atomovku.

  • Torong
   16:48 05.11.2021

   To jsi vymyslel sám takhle z hlavy, že financování F35 bude realizováno zrušením tendru na BVP nebo sis to jako obvykle vymyslel?

   To jsi vymyslel sám takhle z hlavy, že financování F35 bude realizováno zrušením tendru na BVP nebo sis to jako obvykle vymyslel?

   • cejkis
    17:36 05.11.2021

    Sám z hlavy nebo vymyslel ? :-)

    Sám z hlavy nebo vymyslel ? :-)

    • padre
     21:04 05.11.2021

     Ani sám z hlavy,ani nevymyslel ,ale baťuška Putin nebo nějaký jiný ruský gauner mu holoubkovi notičky poslal…:-)

     Ani sám z hlavy,ani nevymyslel ,ale baťuška Putin nebo nějaký jiný ruský gauner mu holoubkovi notičky poslal…:-)

  • flanker.jirka
   12:53 07.11.2021

   Cejkis Neutralita Evropy by Evropu přivedla do velkých problémů. Ve světě se schyluje k velkým bojům o zdroje energie a nelze stát stranou. Evropa by měla vyházet tu LGBTQ komunitu ...Zobrazit celý příspěvek

   Cejkis
   Neutralita Evropy by Evropu přivedla do velkých problémů. Ve světě se schyluje k velkým bojům o zdroje energie a nelze stát stranou. Evropa by měla vyházet tu LGBTQ komunitu z europarlamentu a ostatních institucí a postavit svou existenci nejen na ekonomii, ale i na společné obraně. USA se o Evropu donekonečna starat nebudou a spíše se dá očekávat, že přes jednotlivé odpadlíky budou podrývat pokusy o jednotnost Evropy úplně stejně, jak to dělají rusové a číňané, používají jen jiné metody.

   F 35 má zatím jedinou nevýhodu, komplexní cena za životní cyklus s výzbrojí je drahá. Ale to co dnes to letadlo umí je důležitější. Jde budoucí jednotnou platformu v Evropě. Tyto letadla spolu s MIM 104 Patriot a systémem velení a řízení si vybralo i Švýcarsko, které dříve velmi detailně testovalo evropské kachny, i to by mohlo napovědět o tom co má jakou cenu.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    13:20 07.11.2021

    EU nemá jednotnou zahraniční politiku. Prvním krokem je stmelit EU což znamená reformu EU. Návrat před Lisabon nikdo z velkých států nechce. Proč by se zbavovali možnost ovládat ...Zobrazit celý příspěvek

    EU nemá jednotnou zahraniční politiku. Prvním krokem je stmelit EU což znamená reformu EU. Návrat před Lisabon nikdo z velkých států nechce. Proč by se zbavovali možnost ovládat malé státy. Predikuji, že EU se v nadcházejícím konfliktu rozpadne a dělícím kritériem bude vztah k Rusku. Otázka bude znít, zda budou země ochotné bojovat s Ruskem na svém území na základě pokynů Američanů či raději budou s Ruskem obchodovat a americké zájmy nebudou reflektovat. Snaha Američanů navázat ruské síly v Evropě je zřejmá. To poslední co chtějí, aby Rusové podporovali Čínu v boji s Američany.

    Z tohoto pohledu se koukám na české zájmy. Zdejší osazenstvo ovšem jede svůj jednoduchý pohled: “patříme na západ”.


    Ohledně F35, všechny diskuze na téma technika jdou stranou pokud se použijí peníze na nákup BVP.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:19 07.11.2021

     Potřebujeme techniku nezávislou na němcích a francouzích, to jsou přesně státy, které nás zneužijí k obchodu s putinem. Udělali to už dříve a udělají to znovu. Snahou USA je ...Zobrazit celý příspěvek

     Potřebujeme techniku nezávislou na němcích a francouzích, to jsou přesně státy, které nás zneužijí k obchodu s putinem. Udělali to už dříve a udělají to znovu.
     Snahou USA je prodat svoje zboží a nemuset za Evropu pořád platit její obranu.
     Pokud amíci myslí boj proti Číně vážně, budou sami Rusko potřebovat.

     Peníze na nákup nadzvuku budou, nyní se pouze začíná s tím co by se teoreticky mohlo koupit až skončí Gripeny, když využijí opce do konce roku 2029, tak se financování najde, v té době už by mohly být BVP zcela nebo z větší části splaceny.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      20:59 07.11.2021

      Snahou úplně všech je prodat své zboží. A v tomto jdou spojenectví stranou. Američané, Britové, Němci všichni se k Čechům staví při obchodech zády. Nechci zde jmenovat, ale z ...Zobrazit celý příspěvek

      Snahou úplně všech je prodat své zboží. A v tomto jdou spojenectví stranou. Američané, Britové, Němci všichni se k Čechům staví při obchodech zády. Nechci zde jmenovat, ale z rozhovorů s obchodními zástupci českých zbrojařských firem si uděláte obrázek velmi rychle.
      Německo je pro Rusko klíčovou zemí. Rusko projektuje skrze Německo své obchodní zájmy s EU. A na Německo vyvíjejí tlak Američané. Pozice ČR byla vždy rozpolcená a oscilovala mezi Německem a Washingtonem. Během vlády Babiše jsme se dostali blíže k Francii.
      Američané dominují v NATO, ovšem jak jsem psal, současně Američané NATO zneužívají pro politickou podporu. Tvrdit, že Američané platí za obranu Evropy je klišé. Až se Němci budou cítit ohroženi a rozhodnou se osamostatnit v obraně, nebudou se Američané stačit divit. Němci jsou nejlepší technici na světě a v Německu se platí daně střední Evropy. A mimochodem tvrdím, že Češi jsou hned druzí nejlepší technici,jen jim chybí kapitál. Vzhledem k vývoji migrace ve Francii a Německu , kterou rovněž přisuzuji americkému tlaku, je orientace ČR jakýmkoliv směrem s rizikem. Střední Evropa se musí osamostatnit a vyjednávat, co nejlepší podmínky s Američany, Německem, Ruskem nebo Čínou. Vězte, že nejblíže budeme ve většině otázek s Němci.Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  12:41 05.11.2021

  Částečně mimo téma, ale stále ohledně našeho členství v ...Zobrazit celý příspěvek

  Částečně mimo téma, ale stále ohledně našeho členství v NATO:
  https://www.novinky.cz/domaci/...
  docela mě zaujal ten uvažovaný počet. Pokud to bude v těchto počtech, asi se s L-159 můžeme rozloučit.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   12:58 05.11.2021

   No popravdě jsem zvědavý co z toho zase vyleze.

   No popravdě jsem zvědavý co z toho zase vyleze.

   • toustr
    13:52 05.11.2021

    Pokud je to pravda, tak VzS projdou masivní rekonstrukcí. Čáslav by musela projít kompletní modernizací, nové úly, ranvej, budovy a jiné zařízení. Moc tomu ale nedávám, 40 letounů ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud je to pravda, tak VzS projdou masivní rekonstrukcí. Čáslav by musela projít kompletní modernizací, nové úly, ranvej, budovy a jiné zařízení. Moc tomu ale nedávám, 40 letounů se mi nezdá jako reálný počet.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   14:06 05.11.2021

   Americkou zpravodajskou podporu antiBabiš koalici je třeba splatit.

   Americkou zpravodajskou podporu antiBabiš koalici je třeba splatit.

   • toustr
    14:14 05.11.2021

    mluviti stříbro, mlčeti zlato

    mluviti stříbro, mlčeti zlato

    • cejkis
     16:02 05.11.2021

     Časem pochopíte, proč poslali akvizici BVP pod stůl.

     Časem pochopíte, proč poslali akvizici BVP pod stůl.

     • toustr
      16:16 05.11.2021

      zdroj?

      Nene počkat, už vím.... Božena to přeposlala ma mail z důvěryhodného zdroje, který si nepřál být jmenován. ;)

      zdroj?

      Nene počkat, už vím.... Božena to přeposlala ma mail z důvěryhodného zdroje, který si nepřál být jmenován. ;)

     • cejkis
      16:41 05.11.2021

      Koudelka to poslal Slonkové a od ní to má Božka, která posílá dezinformaci.

      https://www.novinky.cz/domaci/...

      Koudelka to poslal Slonkové a od ní to má Božka, která posílá dezinformaci.

      https://www.novinky.cz/domaci/...

     • Torong
      16:51 05.11.2021

      Hm, Cejkisi, už delší dobu je jasné, že tento tendr bude ponechán k rozhodnutí nové vládě. Ostatně i v článku je to zmíněno. Nicméně by mě zajímalo, kde jsi z toho vydedukoval, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Hm, Cejkisi, už delší dobu je jasné, že tento tendr bude ponechán k rozhodnutí nové vládě. Ostatně i v článku je to zmíněno. Nicméně by mě zajímalo, kde jsi z toho vydedukoval, že tendr byl zrušen, aby bylo možno nakoupit F35?Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      17:09 05.11.2021

      cejkis
      "Důvodem je, že ani jedna ze tří zbrojařských firem nesplnila všechny požadavky ministerstva."
      Nevím jak Vy, ale já tam "F-35" nikde nevidím.

      cejkis
      "Důvodem je, že ani jedna ze tří zbrojařských firem nesplnila všechny požadavky ministerstva."
      Nevím jak Vy, ale já tam "F-35" nikde nevidím.

     • cejkis
      17:38 05.11.2021

      Počkejte až vám to poví nějaké médium ze skupiny pravda a láska s.r.o.

      Počkejte až vám to poví nějaké médium ze skupiny pravda a láska s.r.o.

     • Nesher
      19:15 05.11.2021

      Tak nám Cejkisi výjev "pravdu" ze skupiny médií "lži a nenávisti"

      Tak nám Cejkisi výjev "pravdu" ze skupiny médií "lži a nenávisti"

     • Scotty
      09:06 06.11.2021

      cejkis Takže současní vedení MO, kde má ANO pořád ještě ministra, jedná o možném nákupu F-35. Které ovšem budou použité jako splátka za volební porážku ANO. Neotočil tu někdo dvě ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis
      Takže současní vedení MO, kde má ANO pořád ještě ministra, jedná o možném nákupu F-35. Které ovšem budou použité jako splátka za volební porážku ANO. Neotočil tu někdo dvě stránky naráz?Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      21:37 06.11.2021

      Scotty už zase podsouváte voloviny. Současné vedení MO o tom nejedná. Máte to uvedeno v článku. Je to práce lobbistů a že jich kolem nové vlády dost. Víte kolik stojí 18ks F35A a ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty už zase podsouváte voloviny. Současné vedení MO o tom nejedná. Máte to uvedeno v článku. Je to práce lobbistů a že jich kolem nové vlády dost.

      Víte kolik stojí 18ks F35A a kolik byl strop 210ks BVP?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:01 06.11.2021

      cejkis Současné vedení ministerstva o tom nejedná. Jen poslalo žádost o informace možným dodavatelům. A jinak samozřejmě všechno je práce lobbistů. Vy zkrátka dokážete pobavit pane ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis
      Současné vedení ministerstva o tom nejedná. Jen poslalo žádost o informace možným dodavatelům. A jinak samozřejmě všechno je práce lobbistů. Vy zkrátka dokážete pobavit pane Pročechu.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      13:09 07.11.2021

      Rozumíte rozdílu vedení ministerstva ? —- České ministerstvo obrany na dotaz ČTK uvedlo, že vojenští odborníci zpracovávají stanovisko k možnostem budoucího zajištění vzdušného ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozumíte rozdílu vedení ministerstva ?

      —-
      České ministerstvo obrany na dotaz ČTK uvedlo, že vojenští odborníci zpracovávají stanovisko k možnostem budoucího zajištění vzdušného prostoru ČR a existují různé varianty. Podle resortu je možné, že při shromažďování podkladů oslovili vojáci i americkou stranu, určitě to prý ale nelze nazvat „aktivním vyjednáváním".Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:17 07.11.2021

      cejkis
      Vojáci nikoho neoslovují a ani nemůžou. To musí jít přes MO a jeho vedení. Vymyslel jste kravinu a teď to tu jen blbě okecáváte.

      cejkis
      Vojáci nikoho neoslovují a ani nemůžou. To musí jít přes MO a jeho vedení. Vymyslel jste kravinu a teď to tu jen blbě okecáváte.

     • cejkis
      21:06 07.11.2021

      Vojáci nikoho neoslovují, muhehe. Jen se občas udělá nějaká akce, kde dodavatel ukáže, co nabízí a ukáže, co mají chtít.

      Vojáci nikoho neoslovují, muhehe. Jen se občas udělá nějaká akce, kde dodavatel ukáže, co nabízí a ukáže, co mají chtít.

     • Scotty
      06:51 08.11.2021

      Ano, neoslovují. Že ve své zabedněnosti nevíte jak takové procesy fungují je čistě váš problém.

      Ano, neoslovují. Že ve své zabedněnosti nevíte jak takové procesy fungují je čistě váš problém.

   • DolphinXXL
    16:25 05.11.2021

    Vy jste očividně holoubek ..........

    Vy jste očividně holoubek ..........

    • cejkis
     13:02 07.11.2021

     A vy tlustý delfínek ? :-)))

     A vy tlustý delfínek ? :-)))

 • Tesil
  12:22 05.11.2021

  Tak jsme se podle oblíbené četby dozvěděli, že pan Mihola je romantik.Nic proti tomu. Spíše nechápu jeho fascinaci lidovci.Ti se vždy dokázali vecpat ke korytům. Zrovna zmiňovaný ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsme se podle oblíbené četby dozvěděli, že pan Mihola je romantik.Nic proti tomu.
  Spíše nechápu jeho fascinaci lidovci.Ti se vždy dokázali vecpat ke korytům.
  Zrovna zmiňovaný had na tři tedy Lux se podle některých podílel na likvidaci našeho zemědělství.
  Takový Sacher také patřil mezi kontroverzní politiky.
  I poslední volby ukázaly, že jsou pro většinu lidí na okraji zájmu.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   15:04 05.11.2021

   Jestli je někdo na okraji zájmu pak Komunisti, které tady skrytě propaguješ...

   Jestli je někdo na okraji zájmu pak Komunisti, které tady skrytě propaguješ...

   • Tesil
    15:34 05.11.2021

    Neblábol.

    Neblábol.

    • Torong
     16:53 05.11.2021

     Neoriginální Tesile. Skutečnost nezakryješ. Stačí si pročíst tvoje příspěvky pod třemi články a každý, kdo má alespoň základní kritické myšlení má jasno...

     Neoriginální Tesile. Skutečnost nezakryješ. Stačí si pročíst tvoje příspěvky pod třemi články a každý, kdo má alespoň základní kritické myšlení má jasno...

     • Tesil
      21:10 05.11.2021

      No nekecej.

      No nekecej.

     • Tesil
      22:29 05.11.2021

      Někdo zase propaguje lidovce,kteří to s těmi komunisty hodně dlouho táhli.
      Skutečnost prostě nezakryješ,neználku.

      Někdo zase propaguje lidovce,kteří to s těmi komunisty hodně dlouho táhli.
      Skutečnost prostě nezakryješ,neználku.

   • Sidon
    16:23 05.11.2021

    Ja mam radost, ze si komunisti jako strana zvolili ve jmene sve nove hlavni hlasatelky prani Kremlu (jmenuje se to u nich jeste furt generalni tajemnice?) svoji budoucnost. Bohuzel ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja mam radost, ze si komunisti jako strana zvolili ve jmene sve nove hlavni hlasatelky prani Kremlu (jmenuje se to u nich jeste furt generalni tajemnice?) svoji budoucnost. Bohuzel ale ani se zanikem teto zlocinecke organizace tahle sorta individui nevymizi.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     09:38 06.11.2021

     Zřejmě máte na mysli soudružku Konečníkovou.

     Zřejmě máte na mysli soudružku Konečníkovou.

  • padre
   23:11 05.11.2021

   Nikdo v historii nezdecimoval české a moravské zemědělství tak jako komunistická pakáž.Ani ten Hitler,ani Napoleon,prostě nikdo.To jen komunističtí zločinci si dovezli gangsterskou ...Zobrazit celý příspěvek

   Nikdo v historii nezdecimoval české a moravské zemědělství tak jako komunistická pakáž.Ani ten Hitler,ani Napoleon,prostě nikdo.To jen komunističtí zločinci si dovezli gangsterskou devastačním ideologii z Ruska a zlikvidovali celý český a moravský venkov.Skrýt celý příspěvek

   • Harvest
    10:15 06.11.2021

    Plus drobných podnikateľov.

    Plus drobných podnikateľov.

 • Moon
  10:59 05.11.2021

  Dneska jsem narazil na článek na Janes - Česká republika poptáva až 40 ks letadel F-35 https://www.janes.com/defence-... Zobrazit celý příspěvek

  Dneska jsem narazil na článek na Janes -
  Česká republika poptáva až 40 ks letadel F-35
  https://www.janes.com/defence-... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:53 05.11.2021

   to zni dost dobre, 40ks F35A je sila schopna nepritele alespon donutit premyslet, jestli fakt zautocit. Pisou, ze CR poptala info tez po F16, ale Lockheed cílí na F35, tak snad to ...Zobrazit celý příspěvek

   to zni dost dobre, 40ks F35A je sila schopna nepritele alespon donutit premyslet, jestli fakt zautocit. Pisou, ze CR poptala info tez po F16, ale Lockheed cílí na F35, tak snad to tak zustaneSkrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    12:51 05.11.2021

    L-M aj keď je výrobca, tak v tomto má hlavné slovo kongres. Kongres rozhoduje čo a koľko komu ponúknu

    L-M aj keď je výrobca, tak v tomto má hlavné slovo kongres. Kongres rozhoduje čo a koľko komu ponúknu

    • toustr
     13:56 05.11.2021

     Toto jsme zde řešili i minule. Proč by si US vláda podkopávala reputaci tím, že neposkytne spojenci výzbroj, o kterou má zájem? F-35 se vyváží do celého světa, ostatně takto byla i ...Zobrazit celý příspěvek

     Toto jsme zde řešili i minule. Proč by si US vláda podkopávala reputaci tím, že neposkytne spojenci výzbroj, o kterou má zájem? F-35 se vyváží do celého světa, ostatně takto byla i koncipována, aby nahradila F-16 a jí podobné stroje.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:01 05.11.2021

      Minulosť dáva za pravdu. Nám napríklad teraz vôbec neponúkli F-35, v minulosti naopak vám neponúkli F-16 aj keď ČR žiadala cenovú ponuku. Ponúkli vám však repasované F-15 ak sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Minulosť dáva za pravdu. Nám napríklad teraz vôbec neponúkli F-35, v minulosti naopak vám neponúkli F-16 aj keď ČR žiadala cenovú ponuku. Ponúkli vám však repasované F-15 ak sa nemýlim. A vôbec, ja netvrdím, že vám teraz nemôžu ponúknuť F-35. Len tvrdím, že konečné slovo v tomto bude mať kongres a nie Lockheed. To je všetkoSkrýt celý příspěvek

     • toustr
      14:13 05.11.2021

      Ale vy jste ani F-35 nechtěli. Ze strany Slovenska nebyla jediná snaha koupit 5. generaci. Pokud vím, tak Česko naopak otevřelo F-35 dveře a politici o ní otevřeně mluví jako o ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale vy jste ani F-35 nechtěli. Ze strany Slovenska nebyla jediná snaha koupit 5. generaci. Pokud vím, tak Česko naopak otevřelo F-35 dveře a politici o ní otevřeně mluví jako o jedné z variant (viz Babišovo jednání s LM). A ten tendr, ze kterého vzešel Gripen, ten nemá smysl ani komentovat, to bylo jedno obrovské fiasko. Ale mám dojem, že nám byly nabídnuty olétané F-16, ale za tuto informaci ruku do ohně nedám.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:58 05.11.2021

      Miroslav: Amíci nám v roce 2001 nabídli F-16 a F-18, šlo tehdy o 36ks. Ještě před koncem tendru ale odstoupili bez oficiálního důvodu, neoficiálně buď kvůli korupci nebo proto, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Amíci nám v roce 2001 nabídli F-16 a F-18, šlo tehdy o 36ks. Ještě před koncem tendru ale odstoupili bez oficiálního důvodu, neoficiálně buď kvůli korupci nebo proto, že favoritem měl být Gripen a oni nechtěli dělat stafáž. Tento tendr se ale kvůli povodním odpískal a pak byly v roce 2003 napřímo osloveny některé země, z nabídek pouze Gripen byl nový, Američani tehdy nabídli starší F-16A.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:55 05.11.2021

      Hm Miroslave... Jsi si jistý, že Lockheed by plýtval svým drahocenným časem a zdroji, kdyby si nebyl jistý, že kongres takovou akvizici schválí?

      Hm Miroslave... Jsi si jistý, že Lockheed by plýtval svým drahocenným časem a zdroji, kdyby si nebyl jistý, že kongres takovou akvizici schválí?

     • Miroslav
      18:24 05.11.2021

      To neviem. Nie som tak dobre informovaný ako tu mnohí (alebo sa aspoň tak tvária)

      To neviem. Nie som tak dobre informovaný ako tu mnohí (alebo sa aspoň tak tvária)

     • Klimesov
      18:25 05.11.2021

      Miroslav Nechci se nějak dotknout letectva OSSR, ale pro vás je výběr F-16 ta lepší volba. Ono totiž přeskočit z 3.generace nadzvuků rovnou na 5.generaci by nebylo nic levného a ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Nechci se nějak dotknout letectva OSSR, ale pro vás je výběr F-16 ta lepší volba. Ono totiž přeskočit z 3.generace nadzvuků rovnou na 5.generaci by nebylo nic levného a hlavně jednoduchého.
      Takhle má OSSR letoun, který přesně potřebuje. Vaši piloti v klidu přejdou na pokročilejší způsob nasazení nadzvuků a zároveň díky tomu, že F-16 má pár prvků 5.generace (radar a podobně) si budou osvojovat i schopnosti 5.generace.
      Takže u OSSR by F-35 moc ten smysl nedávali, nebo spíše dávali ale bylo by to zbytečně drahé.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:32 05.11.2021

      Klimesov: Veď ja s tým súhlasím. To len mne tu stále niekto podsúva, že prahnem a závidím F-35.

      Klimesov: Veď ja s tým súhlasím. To len mne tu stále niekto podsúva, že prahnem a závidím F-35.

     • Klimesov
      10:02 08.11.2021

      Já to také nemyslel, že něco závidíte a tak podobně. Psal jsem to jako jedno z možných vysvětlení proč USA nenabídla OSSR F-35. Oni v USA nejsou blbí a dokážou si spočítat co ...Zobrazit celý příspěvek

      Já to také nemyslel, že něco závidíte a tak podobně.
      Psal jsem to jako jedno z možných vysvětlení proč USA nenabídla OSSR F-35. Oni v USA nejsou blbí a dokážou si spočítat co nejlépe nabídnout tak aby to mělo úspěch jak u politiků, tak i u veřejnosti. Co myslíte jak by společnost vzala fakt, že OSSR vybrala F-16 ve chvíli kdy byla na výběr i F-35? Ten nákup by byl daleko víc kritizován než je nyní.Skrýt celý příspěvek

    • Cheddar
     14:10 05.11.2021

     Stále máš/máte pocit, že CZ nie je dostatočne významným spojencom k nákupu F-35?

     Stále máš/máte pocit, že CZ nie je dostatočne významným spojencom k nákupu F-35?

     • Miroslav
      14:13 05.11.2021

      Ja som nikde netvrdil, že F-35 nemôžete dostať. Ja som len opravil Juru, že rozhodnutie v tomto prípade je na kongrese a nie výrobcovi

      Ja som nikde netvrdil, že F-35 nemôžete dostať. Ja som len opravil Juru, že rozhodnutie v tomto prípade je na kongrese a nie výrobcovi

    • Jura99
     15:16 05.11.2021

     bojuj Miroslave, naděje, že čehúnům prodají jen stíhačkový pravěk (F-16) umírá poslední :-)

     bojuj Miroslave, naděje, že čehúnům prodají jen stíhačkový pravěk (F-16) umírá poslední :-)

     • Miroslav
      16:08 05.11.2021

      Ty si myslíš, že som taký závistlivec ako ty? Ja len pripomínam, že L-M nerozhoduje o tom komu sa čo predá. O tím rozhoduje kongres. Čo ti je na tom nejasné?

      Ty si myslíš, že som taký závistlivec ako ty? Ja len pripomínam, že L-M nerozhoduje o tom komu sa čo predá. O tím rozhoduje kongres. Čo ti je na tom nejasné?

     • Jura99
      16:14 05.11.2021

      jednak nic nenasvědčuje tomu, že by ČR měla být ve srovnání s Polskem rizikovou zemí a jednak řešíš méně důležitý aspekt budoucnosti stíhacího letectva ČR, myslím si totiž, že ...Zobrazit celý příspěvek

      jednak nic nenasvědčuje tomu, že by ČR měla být ve srovnání s Polskem rizikovou zemí a jednak řešíš méně důležitý aspekt budoucnosti stíhacího letectva ČR, myslím si totiž, že větší problém, než že nám ho nebudou chtít prodat bude, že jej naši bohužel nebudou chtít koupit. Stačí si přečíst názory veřejnosti v diskusích, nemají o tom ani páru, ale vědí, že nákup zbraní jsou vyhozené peníze.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:56 05.11.2021

      A proč by Lockheed projevoval snahu tam, kde není jistota scválení kongresem?

      A proč by Lockheed projevoval snahu tam, kde není jistota scválení kongresem?

     • Miroslav
      18:27 05.11.2021

      Jura & Torong: Ešte raz a naposledy, ja som len opravil Juru, že rozhodnutie o predaji je na kongrese USA a nie na Lockheede. To je všetko. Nehodnotil som či vám to budú chcieť ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura & Torong:

      Ešte raz a naposledy, ja som len opravil Juru, že rozhodnutie o predaji je na kongrese USA a nie na Lockheede. To je všetko. Nehodnotil som či vám to budú chcieť predať alebo ste spoľahlivý spojenec. Neviem ako ináč to ešte napísaťSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:53 05.11.2021

      ne zcela chapu, co Jura tvrdil a stalo by za opravu? Nabidku F35 potvrdil L-M, ze udelaji a o tom je tu nyni řeč To jestli to nakonec dopadne, zalezi na rade okolnosti mozna i na ...Zobrazit celý příspěvek

      ne zcela chapu, co Jura tvrdil a stalo by za opravu? Nabidku F35 potvrdil L-M, ze udelaji a o tom je tu nyni řeč To jestli to nakonec dopadne, zalezi na rade okolnosti mozna i na kongresu, predevsim ale na nasi pokladne a odvaze MO.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:35 05.11.2021

      Kongres má v tomto vždy posledné slovo. Napríklad aj keď sme dopytovali F-16 tak kongres USA odsúhlasil, že SR je možné predať 14 ks F-16 a k tomu maximálne počty munície ktoré k ...Zobrazit celý příspěvek

      Kongres má v tomto vždy posledné slovo. Napríklad aj keď sme dopytovali F-16 tak kongres USA odsúhlasil, že SR je možné predať 14 ks F-16 a k tomu maximálne počty munície ktoré k tomu môžeme objednaťSkrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   12:45 05.11.2021

   No tohle zním až příliš moc hezky než aby to byla pravda :D :D
   Ale pokud tu takové plány jsou tak palec nahoru.

   No tohle zním až příliš moc hezky než aby to byla pravda :D :D
   Ale pokud tu takové plány jsou tak palec nahoru.

  • Harvest
   14:25 05.11.2021

   F35 by bola výborná volba, ale nechce sa mi veriť, že by ste chceli kúpiť až 40 kusov.

   F35 by bola výborná volba, ale nechce sa mi veriť, že by ste chceli kúpiť až 40 kusov.

 • Kamil
  10:54 05.11.2021

  Mimořádně laický blábol, kterým značka cejkis srovnává nás a Rakousko. Největším zločinem z pohledu Brežněvova Sovětského svazu a rovněž našich tzv. normalizátorů byly v roce 1968 ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimořádně laický blábol, kterým značka cejkis srovnává nás a Rakousko. Největším zločinem z pohledu Brežněvova Sovětského svazu a rovněž našich tzv. normalizátorů byly v roce 1968 řeči o vystoupení Československa z Varšavské smlouvy a vyhlášení neutrality. Jsem pamětníkem. NATO je skutečným garantem naší suverenity a svobody. Díky Bohu za to.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   11:34 05.11.2021

   Poukazujete na roli mocnosti při snaze o nezávislost naší země. Myslíte, že nás Američané nenechají odejít z NATO a vrátit se k Partnerství pro mír ?

   Poukazujete na roli mocnosti při snaze o nezávislost naší země. Myslíte, že nás Američané nenechají odejít z NATO a vrátit se k Partnerství pro mír ?

   • Nesher
    12:22 05.11.2021

    A proč bychom něco takového měli dělat? Tedy kromě zalíbení různých frustratů v širých pláních Severní Asie.

    A proč bychom něco takového měli dělat? Tedy kromě zalíbení různých frustratů v širých pláních Severní Asie.

   • Miroslav
    12:58 05.11.2021

    Kedysi internetovými diskusiami prebehla taká vlna, keď nejaký vyučený kachličkár z pohodlia obývačky vypátral svojími kombinačnými schopnosťami nemožnosť vystúpiť z NATO. A pritom ...Zobrazit celý příspěvek

    Kedysi internetovými diskusiami prebehla taká vlna, keď nejaký vyučený kachličkár z pohodlia obývačky vypátral svojími kombinačnými schopnosťami nemožnosť vystúpiť z NATO. A pritom by sa stačilo pozrieť do minulosti, že z NATO už svojho času vystúpilo Francúzsko či Grécko. Nie, určite by nás/vás USA nebombardovali pre vystúpenie z NATO ako to mnohí trollmajstri prezentujú na diskusiách.

    NATO má určite mnoho chýb a klamali by sme samých seba keby sme tvrdili, že funguje dobre, ale lepšia alternatíva momentálne neexistuje.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:07 05.11.2021

     Tak oni ti trollometi tyhle hovna šíří, protože je v nich skryta ta vidina toho, že nás někdo ovládá a tak můžeme na toho kdo nás ovládá shodit své vlastní chyby a nedostatky za ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak oni ti trollometi tyhle hovna šíří, protože je v nich skryta ta vidina toho, že nás někdo ovládá a tak můžeme na toho kdo nás ovládá shodit své vlastní chyby a nedostatky za které si můžeme samy.

     NATO má mnoho chyb, ale ty chyby nevytváří NATO, ale jeho členské země, které jsou způsobeny tím, že se neplní některé stanovené závazky.Skrýt celý příspěvek

   • padre
    23:18 05.11.2021

    Partnerství pro mír? To myslíte ten ruský mír? To už jsme si vyzkoušeli v roce 1968.To vypadá tak ,že vy mlčíte a váš sovětský (ruský ) partner vás fackuje..

    Partnerství pro mír? To myslíte ten ruský mír? To už jsme si vyzkoušeli v roce 1968.To vypadá tak ,že vy mlčíte a váš sovětský (ruský ) partner vás fackuje..

  • Tesil
   14:37 05.11.2021

   Kamile já mám takové tušení, že neutralitu navrhoval V.Šilhán.Tedy spíše reformista.Návrh projednávalo předsednictvo NS myslím 22.nebo 23.8 1968. Císař a Smrkovský uvažovali nad ...Zobrazit celý příspěvek

   Kamile
   já mám takové tušení, že neutralitu navrhoval V.Šilhán.Tedy spíše reformista.Návrh projednávalo předsednictvo NS myslím 22.nebo 23.8 1968.
   Císař a Smrkovský uvažovali nad pozváním BW.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:13 05.11.2021

  Z NATO snad nikdo vystupovat nechce, kromě pár extrémistů na levé i pravé straně politiky. Problém je taky v tom, že 9 z 10 politiků vůbec nezná alespoň hrubé podrobnosti o ...Zobrazit celý příspěvek

  Z NATO snad nikdo vystupovat nechce, kromě pár extrémistů na levé i pravé straně politiky. Problém je taky v tom, že 9 z 10 politiků vůbec nezná alespoň hrubé podrobnosti o vojenství a vojenské technice, takže z nich padají různé perly. Třeba Okamura řekl, že ušetří 50mld za BVP, protože Finsko modernizovalo a on to udělá stejně. Za takový nesmysl, co mu vypadl z pusy, by se už ve věcech obrany vůbec neměl pouštět ke slovu.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:27 05.11.2021

   Okamura řekl jen to co chtějí jeho voliči slyšet. Což v rámci České společnosti dělá kdejaký politik a proto to tu tak vypadá jak to vypadá :D

   Okamura řekl jen to co chtějí jeho voliči slyšet. Což v rámci České společnosti dělá kdejaký politik a proto to tu tak vypadá jak to vypadá :D

  • Miroslav
   13:01 05.11.2021

   To je tradičná rétorika ultrapravicových síl. U nás ĽSNS zase šli do volieb s tým, že zrušia letectvo a miesto nich nakúpia ďalšie S-300. Len nejak im nikto nevedel vysvetliť, že ...Zobrazit celý příspěvek

   To je tradičná rétorika ultrapravicových síl. U nás ĽSNS zase šli do volieb s tým, že zrušia letectvo a miesto nich nakúpia ďalšie S-300. Len nejak im nikto nevedel vysvetliť, že PVO bez letectva prakticky nefunguje. Ich voličom to však stačilo a opakujú to doterazSkrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:09 04.11.2021

  Rozhovor jak z Rudého práva..žádné konfrontační otázky, pouze pravda a láska s.r.o. Text: Neutralita je velice drahá a v našem případě je úplně mimo realitu. Obranyschopnost tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor jak z Rudého práva..žádné konfrontační otázky, pouze pravda a láska s.r.o.

  Text: Neutralita je velice drahá a v našem případě je úplně mimo realitu. Obranyschopnost tak malé země, jako je ČR, by bez NATO byla velice problematická.

  Reakce: Jak je možné, že sousední Rakousko o podobné velikosti, s podobnými výdaji na obranu není v NATO a přesto není slovy pána v prdeli ?

  Otázka druhá: Co se stane po vystoupení ČR z EU ?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:39 04.11.2021

   Protože Rakousko na svojí obranu proti vojenským hrozbám rezignovalo?
   Mnoho ne zrovna příjemných věcí. Primárně naše exportní ekonomika půjde do háje.

   Protože Rakousko na svojí obranu proti vojenským hrozbám rezignovalo?
   Mnoho ne zrovna příjemných věcí. Primárně naše exportní ekonomika půjde do háje.

   • cejkis
    11:27 05.11.2021

    To mi prosím vysvětlete, jak si Němci odstřihnou své vlastní společnosti a jak naše ekonomika půjde do háje.

    To mi prosím vysvětlete, jak si Němci odstřihnou své vlastní společnosti a jak naše ekonomika půjde do háje.

    • DolphinXXL
     11:48 05.11.2021

     Neodstřihnou, jen je tady zavřou a přesunou jinam.

     Neodstřihnou, jen je tady zavřou a přesunou jinam.

     • cejkis
      16:03 05.11.2021

      :-))))

      :-))))

    • Nesher
     12:25 05.11.2021

     Fakt si myslíš, že clo a kontroly na hranicích pomohou našemu zahraničnímu obchodu? A to pomíjím fakt, že část investorů odejde někam kde takový debilní nápad neměli.

     Fakt si myslíš, že clo a kontroly na hranicích pomohou našemu zahraničnímu obchodu? A to pomíjím fakt, že část investorů odejde někam kde takový debilní nápad neměli.

     • Torong
      15:13 05.11.2021

      Ano půjdou. Mají firmy i v Rusku a funguje to. Přestaň si nalhávat, že jsme pro Němce nějak speciálně důležití. Jistě, byla by to pro ně komplikace, ale pokud by měli volit mezi ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano půjdou. Mají firmy i v Rusku a funguje to. Přestaň si nalhávat, že jsme pro Němce nějak speciálně důležití. Jistě, byla by to pro ně komplikace, ale pokud by měli volit mezi válkou s Ruskem a tím pádem i zastavením dodávek pro ně ještě dost dlouho životně důležitého plynu a něčím jako železná opona 2.0, tak si určitě vyberou tu železnou oponu. Ostatně s čím by taky chtěli bojovat? Jak vypadá BW po pár vládách progresivistů?Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:49 05.11.2021

      Torong Německé firmy v Rusku obsluhují ruský trh. To u nás jaksi neplatí. Ty si přestaň nalhávat, že bez EU a Němců, zřejmě v nějakém V4 bloku pod vedením Polska nám bude lépe. Věř ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Německé firmy v Rusku obsluhují ruský trh. To u nás jaksi neplatí.
      Ty si přestaň nalhávat, že bez EU a Němců, zřejmě v nějakém V4 bloku pod vedením Polska nám bude lépe. Věř mi, že by si na Brusel ještě s láskou vzpomínal.
      Mezi tebou a Tesilem není zase takový rozdíl, oba (každý jinak) vidíte vše přes ideologické brýle.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:25 05.11.2021

      Já netvrdím, že se máme odstřihnout od EU. V tuto chvíli to funguje velmi dobře po stránce ekonomiky. Po stránce politické je to horší, ale zatím pořád lepší než alternativa, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      Já netvrdím, že se máme odstřihnout od EU. V tuto chvíli to funguje velmi dobře po stránce ekonomiky. Po stránce politické je to horší, ale zatím pořád lepší než alternativa, tedy nevyhnutelný pád do vlivu Ruska. To co tvrdím je, že se musíme připravit na velmi pravděpodobnou variantu, že nás Německo vymění za své vlastní pohodlí.
      Nevím o tom, že bych někdy někde propagovasl V4 notabene po Polským vedením. Buď té lásky a nepodsouvej mi své vlastní smyšlenky. Pokud se podíváš na mé komentáře, pak uvidíš, že bych velmi rád viděl funkční projekt Trojmoří, tedy úzkou ekonomickou a logistickou spolupráci těchto států V RÁMCI EU. EU by podle mě měla být vnitřně rozdělena na regiony s podobným i zvyky, kulturou, ekonomikou atd. Takže by měla existovat oblast střední a východní Evropy - v podstatě státy bývalého východního bloku + Rakousko. Dále oblast západní Evropy tedy Německo, Francie, Benelux a Dánsko. Oblast Severní Evropy - Finsko, Švédsko. Norsko s nimi stejně spolupracuje... A oblast jižní Evropy - Itálie, Španělsko, Portugalsko, Řecko...
      Tyto oblasti totiž mají výrazné společné zájmy jak směrem dovnitř EU, tak směrem ven. Tohle ovšem výrazně nevyhovuje Francii a Německu, které se v rámci EU snaží prosadit svoji politiku. Mimochodem Neshere, vzpomeň si jak to dopadlo s pokusy vytvořit univerzálního Rakušana, univerzálního Jugoslávce nebo Univerzálního Čechoslováka...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:26 05.11.2021

      Torong Kdežto polofašistické režimy v půlce V4 jsou politicky OK? Jestli chceme být v EU (a nic lepšího na stole není), musíme občas strávit i něco co se nám nelíbí. V rámci EU to ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Kdežto polofašistické režimy v půlce V4 jsou politicky OK?
      Jestli chceme být v EU (a nic lepšího na stole není), musíme občas strávit i něco co se nám nelíbí. V rámci EU to máme alespoň možnost nějak ovlivnit, tedy když začneme aktivně pracovat a odstřihneme se V4, která umí akorát vše negovat aniž by přicházela s návrhy (reálnými) jak to udělat lépe.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   23:54 04.11.2021

   Dneska bez Krlla? Možná jenom zase dumá nad větnou skladbou, zatím se tedy spokojím jen s Vaším komentářem. Pokud chcete vidět, jak to dopadne, když země rezignuje vůči EU, ...Zobrazit celý příspěvek

   Dneska bez Krlla? Možná jenom zase dumá nad větnou skladbou, zatím se tedy spokojím jen s Vaším komentářem.

   Pokud chcete vidět, jak to dopadne, když země rezignuje vůči EU, obraťte svůj pohled směrem k VB. Rád bych především ale upozornil na fakt, že VB je na tom ekonomicky o několik levelů výš, a stejně jsou v h*****. Navíc jsme vnitrozemský stát, paradoxně obklopený státy EU.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    11:28 05.11.2021

    Prosím rozveďte, jak je VB v h*****.

    Prosím rozveďte, jak je VB v h*****.

    • toustr
     12:49 05.11.2021

     Rozveďte? S Vaším "přehledem", který se tady snažíte neustále ukazovat a dokazovat, to snad musíte vědět, ne?

     Rozveďte? S Vaším "přehledem", který se tady snažíte neustále ukazovat a dokazovat, to snad musíte vědět, ne?

  • Jan Padesátýpátý
   00:05 05.11.2021

   Rakousko není v prdeli protože ostatní země mezi ním a Ruskem v NATO jsou.
   Podobně funguje neutralita Švýcarska - Švýcarsko by skončilo v okamžiku, kdy by nacisté vyhráli válku.

   Rakousko není v prdeli protože ostatní země mezi ním a Ruskem v NATO jsou.
   Podobně funguje neutralita Švýcarska - Švýcarsko by skončilo v okamžiku, kdy by nacisté vyhráli válku.

   • cejkis
    11:28 05.11.2021

    A pointa pro ČR je ?

    A pointa pro ČR je ?

    • Nesher
     12:26 05.11.2021

     Že neutralita ti negarantuje vůbec nic?

     Že neutralita ti negarantuje vůbec nic?

     • Tesil
      15:24 05.11.2021

      Ano, jednostranně vyhlášená neutralita neznamená nic.Před sjednocením Německa padl návrh na vytvoření pásu neutrálních států oddělujících NATO od SSSR. Pokud by vítězné mocnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, jednostranně vyhlášená neutralita neznamená nic.Před sjednocením Německa padl návrh na vytvoření pásu neutrálních států oddělujících NATO od SSSR.
      Pokud by vítězné mocnosti garantovali tento stav mělo by to svou váhu.
      Jinak např.H.Kissinger byl zastáncem neutrality evropských států.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:54 05.11.2021

      Tesil Jakože má Severní Asie právo diktovat ČR bezpečnostní politiku? Protože chápu co by z toho měli mužici, co bychom z toho měli my? Jen to, že pokud by se rozhodli obnovit ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Jakože má Severní Asie právo diktovat ČR bezpečnostní politiku? Protože chápu co by z toho měli mužici, co bychom z toho měli my? Jen to, že pokud by se rozhodli obnovit impérium, tak by po nás pes neštěkl. Smiř se s tím, že Severní Asie se už nevrátí, že už se tě nikdo co by domovního důvěrníka a člena PS VB bát nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:28 05.11.2021

      Víš Tesile... Na příkladu Ukrajiny vidéme velmi přesně jak by takové "pásmo neutrálních států" dopadlo. Ruská garance neutrality a nezávislosti nemá cenu ani toho papíru na kterém ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš Tesile... Na příkladu Ukrajiny vidéme velmi přesně jak by takové "pásmo neutrálních států" dopadlo. Ruská garance neutrality a nezávislosti nemá cenu ani toho papíru na kterém je sepsaná...Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:24 05.11.2021

      Hoši jste trochu mimo. U Toronga mně to nepřekvapuje.Vidím, že není sám,kdo má problém s analýzou textu. Nikde nepíšu, že to byl návrh ze strany SSSR. Pro ty pomalejší uvedu ...Zobrazit celý příspěvek

      Hoši jste trochu mimo.
      U Toronga mně to nepřekvapuje.Vidím, že není sám,kdo má problém s analýzou textu.
      Nikde nepíšu, že to byl návrh ze strany SSSR.
      Pro ty pomalejší uvedu vítězné mocnosti:
      VB,USA,SSSR, Francie.
      Takže neplácejte a více přemýšlejte.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:03 05.11.2021

      Tesil
      Mimo si akorát ty. Co bychom z toho měli? To je oč tu běží. A odpověď je nic, respektive horší bezpečnostní situaci.

      Tesil
      Mimo si akorát ty. Co bychom z toho měli? To je oč tu běží. A odpověď je nic, respektive horší bezpečnostní situaci.

     • Tesil
      21:20 05.11.2021

      Přece vůbec nešlo o nás.Bylo prostě nutné dohodnout podmínky,které umožní sjednocení Německa.A vytvoření neutrálního pásma bylo jednou z variant. Nakonec došlo k jiné ...Zobrazit celý příspěvek

      Přece vůbec nešlo o nás.Bylo prostě nutné dohodnout podmínky,které umožní sjednocení Německa.A vytvoření neutrálního pásma bylo jednou z variant.
      Nakonec došlo k jiné dohodě.Jednání probíhala ve formátu 4+2.Tedy vítězné státy a oba německé státy.
      Co na tom nechápeš?Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      21:37 05.11.2021

      Když odhlédnu od toho, že něco takového by bylo proti naším základním zájmům, tak proč by někdo něco takového dělal? Rusko prohrálo válku, poraženým se diktuje a nikoliv se s nimi ...Zobrazit celý příspěvek

      Když odhlédnu od toho, že něco takového by bylo proti naším základním zájmům, tak proč by někdo něco takového dělal? Rusko prohrálo válku, poraženým se diktuje a nikoliv se s nimi jedná o osudu jiných zemí. Takže to byl jen trapný Severoasijský sen. Co je na tom nepochopení?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      22:58 05.11.2021

      Pokud mělo dojít ke sjednocení musela nějaká dohoda vzniknout.No a SSSR jako jeden z vítězů byl součástí jednání. Návrh na neutralitu Polska,ČSSR a Maďarska podporoval ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud mělo dojít ke sjednocení musela nějaká dohoda vzniknout.No a SSSR jako jeden z vítězů byl součástí jednání.
      Návrh na neutralitu Polska,ČSSR a Maďarska podporoval Kissinger.Nakonec Gorbačov přistoupil na jiné záruky a na finanční pomoc.
      Nevím jak jinak to napsat abys těch pár vět rozklíčoval.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      23:24 05.11.2021

      Takhle spoléhalo Holandsko ,které bylo za 1. světové války neutrální na to ,že je Hitler nechá neutrální i v roce 1940.Když potom lehl popelem Rotterdam,tak hořce zaplakali.

      Takhle spoléhalo Holandsko ,které bylo za 1. světové války neutrální na to ,že je Hitler nechá neutrální i v roce 1940.Když potom lehl popelem Rotterdam,tak hořce zaplakali.

     • Nesher
      23:26 05.11.2021

      Tesil Ty jsi vážně demagog. Kissinger byl v počátkem 90. let už nějakou dobu čisté soukromá osoba, ten mohl leda tak psát do novin. Severní Asie se zhroutila, prohrála válku, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Ty jsi vážně demagog. Kissinger byl v počátkem 90. let už nějakou dobu čisté soukromá osoba, ten mohl leda tak psát do novin.
      Severní Asie se zhroutila, prohrála válku, impérium se rozpadlo. Žádné záruky jim nikdo dávat nemusel a také nedal, jen se jim ta totální porážka trochu "osladila" nějakými penězi, které stejně mužici rozkradli.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      11:04 06.11.2021

      Vážně by stálo za debatu kdo z nás je ignorant a demagog.
      Neznalost neomlouvá.

      Vážně by stálo za debatu kdo z nás je ignorant a demagog.
      Neznalost neomlouvá.

  • Klimesov
   07:24 05.11.2021

   A jééééé je. Další mudrlant co má plné ústa neutrality Rakouska, a přitom si není schopen vyčíst, že Rakousko s NATO spolupracuje. Rakousko je od roku 1995 členem programu NATO, ...Zobrazit celý příspěvek

   A jééééé je.
   Další mudrlant co má plné ústa neutrality Rakouska, a přitom si není schopen vyčíst, že Rakousko s NATO spolupracuje.
   Rakousko je od roku 1995 členem programu NATO, takzvaném "Partnerství pro mír" členství v tomto programu předpokládá spolupráci s NATO bez nutnosti přímého členství v NATO.
   Ironií osudu je to, že v programu "Partnerství pro mír" je i samotné Rusko od roku 1994, to jen tak mimo téma.
   Takže Rakousko s NATO vesele spolupracuje a jeho obrana se opírá o NATO :-)Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    11:29 05.11.2021

    Ano, i ČR se může vrátit k Partnerství pro mír.

    Ano, i ČR se může vrátit k Partnerství pro mír.

    • Jura99
     11:59 05.11.2021

     v tom je UA. A garantuje jim to jen uprimnou litost zapadu.

     v tom je UA. A garantuje jim to jen uprimnou litost zapadu.

    • Klimesov
     12:32 05.11.2021

     :D :D :D
     Nebo se vrátíme zpět do Varšavské Smlouvy :D

     :D :D :D
     Nebo se vrátíme zpět do Varšavské Smlouvy :D

     • Miroslav
      13:21 05.11.2021

      Mimochodom, rozpustenie Varšavskej zmluvy navrhlo na zasadaní práve Československo

      Mimochodom, rozpustenie Varšavskej zmluvy navrhlo na zasadaní práve Československo

     • Torong
      15:14 05.11.2021

      Však o to právě Cejkisovi jde.

      Však o to právě Cejkisovi jde.

    • padre
     23:27 05.11.2021

     Partnerství pro mír, to je taková politická Bohemia energy….

     Partnerství pro mír, to je taková politická Bohemia energy….

  • GlobeElement
   11:20 05.11.2021

   Odpověď hledej zde:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/...

   Odpověď hledej zde:
   https://cs.wikipedia.org/wiki/...

   • cejkis
    11:32 05.11.2021

    Připomnělo mi to smlouvu o garanci územní celistvosti Ukrajiny výměnou za odevzdání jaderných zbraní a degradace bombardérů Tu22. Rozdíl mezi Rakouskem a ČR po vystoupení z NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    Připomnělo mi to smlouvu o garanci územní celistvosti Ukrajiny výměnou za odevzdání jaderných zbraní a degradace bombardérů Tu22. Rozdíl mezi Rakouskem a ČR po vystoupení z NATO žádný.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     12:07 05.11.2021

     Jistěže je zde rozdíl. V ČSR vyhráli volby komunisti a SSSR věděl, že má ČSR pod kontrolou. V případě Rakouska komunisti prohráli a SSSR měl na výběr ponechání okupačních zón, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

     Jistěže je zde rozdíl. V ČSR vyhráli volby komunisti a SSSR věděl, že má ČSR pod kontrolou. V případě Rakouska komunisti prohráli a SSSR měl na výběr ponechání okupačních zón, tedy přítomnost amerických vojáků v Rakousku, nebo kývnout na nezávislost Rakouska a podmínit ji neutralitou.
     Neutralita Rakouska kryla celý jih sovětské říše.

     Že v případě války plánoval SSSR jaderný útok i na Rakousko, to je jiná věc.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:14 05.11.2021

      Pamätníci ti povedia, že prechod do Rakúska sa bežne nacvičoval. A silne pochybujem, že to bola iniciatíva samotnej ČSĽA

      Pamätníci ti povedia, že prechod do Rakúska sa bežne nacvičoval. A silne pochybujem, že to bola iniciatíva samotnej ČSĽA

     • Torong
      15:18 05.11.2021

      Ono Rakouská suverenita byla VELMI omezena. Velmi podobně jako Finská. Ta Rakouská "neutralita" byla vynucená Ruskem a Rakousko nebylo neutrální, protože si to přálo, ale protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono Rakouská suverenita byla VELMI omezena. Velmi podobně jako Finská. Ta Rakouská "neutralita" byla vynucená Ruskem a Rakousko nebylo neutrální, protože si to přálo, ale protože muselo.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:06 05.11.2021

   Rakúsko síce nie je v NATO (čo je skôr dané historicky ako politicky), ale keby k tomu prišlo tak Rakúsko by si muselo vybrať a hádaj kto by si vybral koho? Švédsko detto

   Rakúsko síce nie je v NATO (čo je skôr dané historicky ako politicky), ale keby k tomu prišlo tak Rakúsko by si muselo vybrať a hádaj kto by si vybral koho? Švédsko detto

   • padre
    23:30 05.11.2021

    Švédové ač neutrální ,tak zcela vážně počítají ,že čela ruských tankových jednotek by u nich mohla být tak do 3 dnů…to je ta ,,důvěra ,, v neutralitu…

    Švédové ač neutrální ,tak zcela vážně počítají ,že čela ruských tankových jednotek by u nich mohla být tak do 3 dnů…to je ta ,,důvěra ,, v neutralitu…

    • Miroslav
     18:48 06.11.2021

     Mne je to jasné. Ako som písal vyššie, ČSĽA bežne cvičila prechod do Rakúska napriek tomu, že Rakúsko bolo a je neutrálna krajina. Ako teda môže niekto vyhlásiť, že nedôveruje ...Zobrazit celý příspěvek

     Mne je to jasné. Ako som písal vyššie, ČSĽA bežne cvičila prechod do Rakúska napriek tomu, že Rakúsko bolo a je neutrálna krajina. Ako teda môže niekto vyhlásiť, že nedôveruje spojenectvu v NATO, ale zároveň dôveruje Rusku, že bude rešpektovať neutralituSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...