Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

CrazyMk / forums.airbase.ru
Salva čtyř střel Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij. / Mil.ru

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou testovací salvu čtyř balistických střel odpalovaných z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) R-30 Bulava. Bojové hlavice střel úspěšně zasáhly cíle na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka.

Testovací salva střel R-30 Bulava

Podle otevřených zdrojů bylo od 27. září 2005 do 23. května 2018 provedeno 27 ostrých testů raket Bulava, z nichž 15 bylo uznáno za úspěšné (včetně dvou posledních). Zbývající starty byly považovány za částečně úspěšné nebo neúspěšné kvůli poruchám v systémech řízení nebo kvůli chybnému oddělení druhého a třetího stupně.

 


 

Při posledním testu (z ponořené ponorky) došlo poprvé k velké hromadné salvě balistických raket SLBM Bulava z ponorek třídy Borej. Všechny čtyři střely byly odpáleny během 20 sekund.
 

„Dne 22. května vedoucí strategická jaderná ponorka Jurij Dolgorukij z projektu 955 úspěšně provedla testovací salvu čtyř balistických střel Bulava z určeného prostoru v Bílém moři k cílům v oblasti Kura na poloostrově Kamčatka,“ uvedl tiskový servis ruské Severní flotily. „Test potvrdil bojovou připravenost strategické ponorky Projekt-955 Borej a raketového systému Bulava.“
 

„Byly potvrzeny taktické a technické vlastnosti a spolehlivost strategické raketové ponorky projektu 955 Borej a raketového systému Bulava. Při přípravě střelby a při samotném provedení posádka ponorky prokázala vysokou profesionalitu a vysokou úroveň výcviku,‘“ komentoval test velitel ponorky Vladimír Širin.

 

Předchozí testy SLBM Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij se uskutečnily 26. června 2017 z Barentsova moře a 27. září 2016, kdy ponorka tříy Borej provedla experimentální odpal dvou střel, rovněž z Bílého moře. Při testu v roce 2016 první střela úspěšně zasáhla cíl na střelnici Kura a druhá střela, podle tiskového prohlášení ruského námořnictva, po splnění všech úkolů provedla plánovanou autodestrukci.

 

Testovacích salv SLBM nebylo v historii ruského námořnictva mnoho. K poslednímu velkému testu došlo v srpnu 1991, kdy strategická ponorka K-407 Novomoskovsk postupně odpálila 16 raket R-29M. Interval mezi odpaly byl pouze 16 sekund.

 

Podle deníku Gazeta.ru, který cituje admirála Viktora Kravčenka, bývalého šéfa hlavního štábu ruského námořnictva, tak masivní testy (tedy velmi drahé) již nejsou zapotřebí. Podle Kravčenka navíc systém kontroly palby na ponorkách třídy Borej údajně umožňuje odpálit salvu pouze čtyř raket s tím, že poté musí proběhnout nové kolo příprav k odpalu další salvy.
 

Cena střely Bulava není známa, ale například americká SLBM UGM-133A Trident II stojí více než 35 milionů dolarů. Náklady na výrobu všech testovacích střel Bulava (i se započtením vývoje a pří nízko-sériové výrobě) tak mohly hravě překonat jednu miliardu dolarů.  

 

Atomová ponorka Jurij Dolgorukij  / CrazyMk; forums.airbase.ru

 

Ponorky třídy Borej

Ponorky Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský třídy Borej slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje v roce 2014. Čtvrtá ponorka Knjaz Vladimír byla spuštěna na vodu na konci minulého roku a ruské námořnictvo ji zavede do výzbroje v příštím roce. Ve výhledu je stavba 14 ponorek, přičemž osma vstoupí do služby v roce 2020 (reálné je pozdější datum) a následující nejdříve v roce 2027.

 

Výtlak ponorek třídy Borej je 24 000 tun, ponorka měří na délku 160 metrů a na šířku 13 metrů. První tři ponorky třídy Borej ponesou 12 až 16 střel Bulava ‒ každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) a také 10 až 40 klamných cílů. Čtvrtá vylepšená ponorka Knjaz Vladimir třídy Borej-A získá 20 střel Bulava. Střely Bulava jsou určeny výhradně pro ponorky třídy Borej.

 

Přesné specifikace Bulavy nebyly oficiálně zveřejněny. Podle různých dat v médiích je Bulava třístupňová raketa na pevné pohonné látky a je odvozená od mezikontinetální balistické rakety (ICBM) Topol-M SS-27. Raketa má startovací hmotnost asi 36,8 tuny, měří na délku 12,1 metrů, na šířku dva metry a má dolet osm tisíc až 10 tisíc km.

 

Bulava dokáže nad cíl doručit MIRVy o celkové hmotnosti 1150 kg. Každá hlavice pojme jadernou nálož o síle 100 až 150 kt. Čtyři střely Bulava tak mohou nad cíle doručit jaderné hlavice o souhrnné síle 2400 kt, tedy ekvivalent 160 hirošimských jaderných bomb Little Boy.

 

Výroba raket Bulava probíhá v továrně Votkinsk v Udmurtsku, která je součástí Moskevského institutu pro tepelnou technologii. Institut na projektu střel Bulava pracuje již od počátku 90. let minulého století.

 

Záběry z testovacího odpalu střel Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij.

 

Hra na třetí světovou

Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM. Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

 

Rusko s ekonomikou menší než Itálie nebo stát New York, jak uvedl Steve Bannon na nedávné pražské konferenci, nemůže ekonomicky soupeřit s ostatními světovými velmoci v ekonomické a průmyslové rovině, jak to dělá například „beze zbraní“ Německo. Jedinou možností, jak Rusko může patřit mezi světové hráče, je vlastnit jaderné zbraně a utvrzovat lidi v ostatních zemích světa o neochvějné ruské ochotě tyto zbraně použít.

 

„Není to jen ukázka síly samotné ponorky nebo raket, je to také ukázka toho, že naše námořní rakety mohou udeřit najednou. Z šestnácti raket byly čtyři poslány na testovací polygon Kura během několika minut, což je velmi silné varování pro pravděpodobného nepřítele o tom, že ruská ponorková flotila má nové schopnosti a efektivitu. Mělo by být zřejmé, že na každé raketě Bulava je deset hlavic, čtyři rakety jsou čtyřicet hlavic, takový úder může obrátit v prach mnoho zemí, které jsou členy NATO, a dokonce způsobí nenapravitelné škody Spojeným státům. Tento odpal není jen zkouškou ponorky a raket Bulava nebo R-30, jak jsou nazývány v manuálech, ale je také varováním pro naše pravděpodobné oponenty, že ruské námořnictvo má vysokou míru připravitelnosti na boj, spolehlivě chrání naše národní zájmy a svrchovanost našeho státu,“ uvedl pro rozhlasovou stanici Sputnik Viktor Litovkin, vojenský analytik a plukovník ve výslužbě.

 

Dodejme, že Sputnik je hlavní mediální propagandistický nástroj Kremlu. Pro zahraniční čtenáře je však Sputnik skvělé místo k pochopení toho, co Kreml chce, aby si lidé v ostatních zemích mysleli.

 

Zdroj: SputnikGazeta.ruTASSTASS

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového ...

Ruské korvety Škval ochrání systém protivzdušné obrany Pancir-M

Začátkem května došlo ke spuštění korvety Škval, třetího plavidla Projektu 22800, na vodu. Ruské ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • Olivav
  10:15 30.05.2018

  hezky popsáno zde:

  https://www.popularmechanics.c...

 • Olivav
  10:10 30.05.2018
 • Luky
  21:15 29.05.2018

  Ona ta raketa tak povykoukne z vody, že by jeden myslel, že padne zpátky...a pak se z visu pomalu rozjede. Docela podívaná.

 • givicz
  21:05 29.05.2018

  K článku... tohle bylo vůbec poprvé, kdy byla provedena tak velká salva mezikontinentálních balistických raket Bulava. Odpálení bylo provedeno v plném bojovém nasazení. Jak je již v článku uvedeno každá raketa nese deset jaderných bloků na cíl ve vzdálenosti 5500 km doletěly rakety za 14 minut. Jedna raketa váží 45 tun síla 150kt maximální dolet až 9300 km ... slušná síla..

  Dotaz odpálil někdo jiný na světě za ráz tolik mezikontinentálních balistických raket z jedné ponorky kromě Ruska ????

 • Olivav
  17:18 29.05.2018

  RiMre ....

  pokud to bylo na mě, tak sorry, ale sem tam logika dovzdělám. Ale přesvědčit někoho indoktrinovaného to nelze. A že Vás indoktrinoványch tu je o tom žádná.

 • RiMr71
  16:46 29.05.2018

  ...bylo by fajn, kdyby se to stalo stavem setrvalým...

 • Olivav
  09:29 29.05.2018

  slint - překlad poslední dokonalý příspěvek z logik Datum: 28.05.2018 Čas: 16:52 více jsem nečetl na to fakt nemám čas a ani nervy.

  Proto jsem poslal ty odkazy. Pokud tu už byly tak je to o to smutnější co je v tom slintu.

  Howg domluvil jsem.

 • Olivav
  09:27 29.05.2018

  Logiku,

  přečetl jsem si ten tvůj slint a tak jsem tu něco přidal. To co píšeš je v přímém rozporu s tím co je v tom článku i videu a víc k tomu nemá smysl dodávat. Protě tvoje klasika keců mimo mísu.

  P.S.: Oba ty příspěvky jen potvrdily to co jsem ti říkal už před dlouhou dobou a ty jsi mlel stejné blbost jako teď.

  Skoro bych tě tipnul na nějakou AI, kterou testují, jestli se naučí myslet a ono se to zaseklo na jednom algoritmu. Tak na mě bohužel působíš.

  A o Novichoku už psát nebudu.

  A co? Delší dobu jsem vydžel nereagovat na nesmysly v diskuzi a vrátím se ktomu. Čas je vzácný na to ztrácet jej zbytečně.

 • tom75
  21:20 28.05.2018

  Logik
  Dneska davaj dobry film nova cinema olovena vesta doporucuji

 • logik
  20:41 28.05.2018

  auuuuu.,. Olivave, prosím, alespoň si příště něco v diskusi přečti, než se vmísíš se svým "zaručeně novým" objevem.
  dany: ok.
  Pavol: sorry :-)

 • danny
  19:47 28.05.2018

  PavolR: sorry, máš pravdu. Jen vzhledem k tomu, že se to jako obvykle od prvního komentáře zvrhlo v diskusi špičkových ekonomických analytiku a pak se přidala ještě trocha panslavismu, neměl jsem z toho OT takové výčitky.

  Logik:reakci dávám pod článek o Skripalu.

 • Olivav
  19:03 28.05.2018

  PavolR sorry jen tu dám tohle:

  https://www.novinky.cz/domaci/...

  a

  https://www.reflex.cz/clanek/v...

  Toť vše a víc nebudu přidávat

 • PavolR
  17:11 28.05.2018

  Mohla by sa ďalšia diskusia o útoku novičokom presunúť pod článok venujúci sa tejto téme? Ďakujem!

 • logik
  16:52 28.05.2018

  danny: to jsou manipulativní otázky, které např. nepřesně interpretují to, co říká Mayová. Takže tak jak to podáváš ne - ale proto, že překrucuješ stanovisko Británie. Navíc také to, čemu věřím nebo nevěřím je dosti irelevantní, nebavíme se tady o náboženství, byť reakce některých tak občas vypadají.

  Moje stanovisko je takovéto:
  1) Rusko je jediný známý výrobce Novichoku 234, navíc ho vyráběl v rozporu s úmluvou o chemických zbraních (měl povinnost jeho existenci nahlásit, neudělal to). Nevíme o nikom jiném, kdo by konkrétně látku 234 vyráběl, nebo kdo by vyráběl podobné látky v potřebném množství, a okruh jiných možných výrobců je dosti malý.
  To samozřejmě ještě neznamená, že i tak nikdo jiný nemohl Novichok vyrobit.

  2) Vzhledem k tomu, že Rusko je v tomto ohledu recidivista (už vraždilo v podobné situaci Litvěnka) a je to jediný známý vlastník zbraně, navíc nelegální vlastník zbraně, navíc zbraně, kterou je dosti netriviální vyrobit, je zcela normální, že je důvodně podezřelý. Nezávisle na tom, jestli někdo jiný by takovou zbraň uměl či neuměl vyrobit, nebo i ji v minulosti někdy vyrobil - přinejmenším pokud ji vyráběl legálně.
  Přinejmenším o nelegální výrobě Novichoku víme opravdu jen z Ruska.

  3) Chemické analýzy látky mohou potvrdit či vyvrátit konkrétní výrobní postup látky - existuje tedy způsob, jak ověřit, zdali byl použitý Novichok z Ruska - anebo je vyvrátit.

  4) Je zcela normální chtít po důvodně podezřelém recidivistovi alibi. Nota bene, když jediné, co se po podezřelém chce, je výsledek jeho předchozí nelegální činnosti. Tedy Británie má právo požadovat po Rusku informace o Novichoku a když Rusko infomace nedodá, tak má právo na Rusko tlačit - např. vyhoštěním diplomatů.

  5) Fakt, že Rusko není ochotno poskytnout informace o své výrobě Novichoku Británii nebo např. OPCW a tím vyvrátit Britské tvrzení, že šlo o ruský Novichok, je nepřímým důkazem (indicií), že ten Novichok z Ruska je.

  6) Britské obvinění je založeno na více faktech, než jen na původu Novichoku. Mj. také na zpravodajských informacích, které zaprve nemáme k dispozici, zadruhé je nemáme jak ověřit. Dá se ovšem předpokládat, že Británie svým spojencům ty informace předložila a Ti je mohli posoudit a z mezinárodní reakce se dá soudit, že je pokládali za věrohodné - anebo že se všichni proti Rusku spikli.

  Nicméně to, že Británie tvrdí, že ty informace má, dále snižuje okruh možných podezřelých, neboť:
  - buďto jsou informace pravdivé, pak je to Rusko.
  - někdo podvrh Británii zpravodajské informace. To ovšem by musel být stát se značně silnější rozvědkou než VB, tato varianta např. vylučuje jako pachatele nás.
  - další možnost je, že Británie lže, že má zpravodajské informace a snaží se využít situace. Vzhledem k tomu, že si tak může poměrně dobře naběhnout - a přitom tady jsou jiné možnosti, jak zcela legálně zatlačit na Rusko (Krym, okupace Donbasu), které Británie příliš nevyužívá, tak mi takové chování nedává příliš smyslu. Pokud by chtěla Británie jít proti Rusku za každou cenu, tak by pro to nepotřebovala dělat takovéto nákladné a přitom rizikové habaďůry.
  Dále by to také znamenalo, že se proti Rusku spikli všichni, kdo ty zpravodajské informace posuzovali, tedy i X dalších evropských států - anebo že je a jejich rozvědky dokázala Británie obelhat.
  - další možnost je, že Británie to celé zinscenovala. Pro tuto možnost platí totéž, co pro tu předchozí...

 • danny
  16:12 28.05.2018

  Logiku, nechci diskutovat o terminologii výroby nevýroby atd... mám dva jednoduché dotazy.

  1) Věříš konstrukci prezentovné Theresou May a Borisem Johnsonem, tedy že důkazem pro původ novičoku je skutečnost, že nikdo jiný, než Rusko nezná jeho složení a technologii výroby?

  2) Věříš, že útok na Skripalovi byl spáchán na přímý příkaz Kremlu a že tudíž vyhoštění diplomatů bylo oprávněnou reakcí?

 • logik
  14:05 28.05.2018

  raziel87: Já? Proč nenadáváš těm Lukymu, který se tady baví o životní úrovni v ČR (moje téma má alespoň vztah k Rusku), damikovi, co se baví o ruských volbách?
  A proč nenadáváš givitzovi a štěpánovi, kteří s tématem Novichoku přišli a nadáváš mně, když jen poukazuji na podstatné chyby jejich argumentace?

  Protože Ti ve skutečnosti nevadí offtopic - to bys řval daleko dříve a i na své soukmenovce. Vadí Ti to, že mám jiný názor než Ty.

  Co se týče Tvého argumentu o blízkosti národa na základě výuky jazyka, tak je podle mne mylný. To, jaký se člověk učí jazyk nehovoří o tom, jaký národ je Ti blízký, ale jaký jazyk očekáváš, že (např. kvůli byznysu) použiješ. Slováci či Poláci jsou nám jistě blízký národ - a kolik lidí se učí Slovensky či Polsky?

  givitz:
  1) koza nevyšla, tak zkoušíš vůz? To, jestli politici mluví nebo nemluví pravdu nijak nemění to, že Tebou postovaný "názor odborníka" není konzistentní ani sám se sebou, a má evidentní velké mezery.
  Btw., jak to jde dohromady s těmi "zmanipulovanými mainstreamovými médii" - když jsou schopny uveřejnit takto "proruský" a přitom děravý článek?

  2) CW definuje výrobu POUZE pro potřeby článku 4, viz:
  https://www.opcw.org/chemical-...
  mikrosyntéza chemikálie nespecifikované v dodatcích přitom pod článek 4 nespadá, neboť není nikterak CW zakázána.
  Tedy Tvůj argument, že politici lžou, když používají jinou terminologii, než která je v CW, je nesmyslný, protože daná terminologie je určena pro konkrétní kontext, a to jiný kontext, než v jakém mluvili politici.

  Tvůj argument je podobný, jako kdybys mě označil za lháře, když bych tvrdil, že jsem nejel na kole, protože jsem jel na koloběžce a v silničním zákoně je napsáno, že koloběžka se pro potřeby silničního zákona považuje za kolo...

 • Rase
  13:40 28.05.2018

  raziel87:
  trochu jsem to rozepsal tadyk:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...

 • skelet
  13:16 28.05.2018

  raziel87: vkládáš mi do úst něco co jsem nenapsal.
  a) patříme oficiálně pod Slovany, jinak jsme taková směska. I u sebe vím, že jsem z části Němec, z části Maďar (dokonce modrokrevný) atd.
  b) nikde jsem nic nepsal o vzhlížení k nějakému státu, či národu. Prostě oni vedle sebe studují, pracují a leckdy žijí.

  celé to prostě je více zbožným přáním pár jednotlivců.

 • raziel87
  12:59 28.05.2018

  2 Rase

  díky za tip, nikdy mě nenapadlo takový test podstoupit. Rád při vhodné příležitosti vyzkouším, samotného mě to hodně zajímá. Věřím, že to částečně vystihuje povahu i postavu jedince.

  2 PavoIR

  máš pravdu, špatná příměra

 • Rase
  12:39 28.05.2018
  Oblíbený příspěvek

  givicz a raziel87:
  zaleží jak kdo, dneska si můžeš za pár tisícovek udělat genetecký test původu. Mě třeba vyšla haploskupina I2a. Tedy původ primárně na západním pobřeží Jadranu, dinárské alpy, taky na Krétě a Sicílii. Původem jsou gravettienská kultura - první moderní lidi co přišli do Evropy, tedy dřív než Slované, Keltové, Germáni a podobně. Měli to prý i Lužičtí Srbové :D
  Mentalitou nám jsou nejblíž takoví Sasové, Bavoři, Rakušáci, Slovinci. Celá ta střední evropa je neskutečný genetický mix. Slovani sme primárně jazykem

 • PavolR
  12:37 28.05.2018

  raziel87 - OT: Neviem, či bol Amík dobrý príklad, lebo tým môže byť úplne ktokoľvek. ;-)

 • raziel87
  12:10 28.05.2018

  Skelete, nevim kolik ti je, (tipuju +-40), žiješ ze vzpomínek. Na vejšce nejseš minimálně 15 let. Určitě není pravda, že dnešním mladejm je bližší například španěl - vždycky jsme na ně koukali jako na trochu čistší a slušnější cigány....rozeřvaná banda blbečků, která si po flašce začala dovolovat, ale stačilo zařvat, jednoho sejmout a ostatní zalezli pod stoly, prostě cikáni.....fakt nevim ,kde si přišel na to, že mladí češi vzhlížejí ke španělům.......tak možná půl roku, když jsme na erasmu.

  Zjisti si, jaké jazyky se na vysokých školách vyučují jako druhé a třetí v pořadí. Většina z nás měla jako první jazyk angličtinu a němčinu, v závěsu ruština.......až potom francoužitna, španělština, italština.

  O tom jestli jsme nebo nejsme slované se snad nemá cenu bavit. Prostě v sobě máme 1/3 jejich krve, můžete se postavit na hlavu, ale amíka to z Vás neudělá.

  Druhá věc je, když se někdo snaží z nás udělat stejné slovany, jako jsou rusové - to je totiž epic fail, s rusama nás přece nemůžete spojovat. Máme v sobě krev románskou, germánskou, židy, kelty, ugrofince i kavkaz......a ano, slovany. To z nás ale ještě nedělá jejich krev.

  Logiku, gratuluju! tohle je asi pětistej osmdesátej topic, kterej si zasvinil OT. Jdi už do prdele.... a najdi si ženskou a zkus si ZA ŠU KAT! přijdeš na jiný myšlenky a ve finále se uleví všem :-)

 • skelet
  11:30 28.05.2018

  givicz: děkuji za odkaz týkající se Slovanů. Dodnes jsem netušil co jsou zač.. jako fakt, přísahám! Jako fakt nelžu :))
  Hele na slovanismus ti dlabe Bílý Tesák. Na to se kašlalo už ve dvacátých letech minulého století, na tož teď kdy omladina ví o Rusku akorát to, že je tam zima, je tam Putin a pije se tam vodka. Smiř se s tím, že generaci ´89+ je bližší Španěl, Ital, Francouz, Brit a Němec, než nějaký Rus. A proč? Protože vedle nich studují, pracují a jezdí tam na dovči.

 • givicz
  11:19 28.05.2018

  logik

  nedá mi to nereagovat... tvoje dalekosáhlé diskuse až to přestane někoho bavit jsou myslím zde dostatečně známy (proto jsem ti utnul tu Ukrajinu protože by to nikam nevedlo)

  v ČR byl vyhozen za pravdu z místa ředitele Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář, protože pouze řekl pravdu a nic jiného a to, že Novičok se u něj vyráběl pouze pro laboratorní účely.. nijak nic jiného ve vedení ústavu nespáchal... v článku co jsem postnul je zcela jasně napsáno cituji:

  "Úmluva definuje tři pojmy: výroba, zpracování a spotřeba. Nikde v textu Úmluvy není pojem „mikrosyntéza“. Takže rozdíl mezi výrobou a mikrosyntézou neexistuje. Vždy je to výroba"

  Takže co říkají vrcholní politici je lež ... více o tom kdo tuto látku vlastní nebo je schopen vyrábět, co nedávno řekli v Německu kde ji získali komu ji poskytli je zbytečné...

  Clanek

  psal jsem o tom, že jedna věc je nastoupit a prakticky mít okamžitě 35000 kolíků, potom skákat u Ruských hranic se zbraněma v pobaltí , bránit Českou republiku v Afganistanu otočit si pár mísí, postavit si za to baráček a druhá věc je bojovat v totální válce na východě v Rusku za něčí zájmy...

  Co se týče těch slovanů
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  předem upozorňuji, že se v této otázce odmítám bavit na X stránek :)

 • logik
  10:30 28.05.2018

  "Kdyz jsem se ja dozadoval dukazu tebe a ostatnich, pripominal presumpci neviny a principy pravniho statu, tak jsi se svijet jako had a tvrdil mi, ze britove dukazy nepotrebuji, prece maji info od tajnych sluzeb. "

  Proč lžeš a překrucuješ? Co jsem tvrdil bylo
  a) Rusové jsou důvodně podezřelí, protože existují známá fakta, která ukazují na ně, a navíc ještě prokazatelně porušovali úmluvu o chemických zbraních. Tedy že je legitimní, že po nich Britové chtějí data o Novichoku, který Rusko ilegálně vyrábělo.
  Nikdy jsem neřekl, že to byli určitě Rusové. Mezi důvodným podezřením a tvrzením je vinen je podstatný rozdíl.

  b) Že Vaše tvrzení, že Britové někoho obviňují bez důkazů, je nepodložené obvinění, protože Vy nevíte, jaké důkazy Britové mají a je zcela jisté, že jich mají více, než co se dostane do médií.

  Paradoxní na celé situaci je, že bez důkazů obviňujete druhé, že něco tvrdí bez důkazů....

  btw: A co se týče právního státu - bohužel se nejedná o právní STÁT, ale o mezinárodní vztahy. Kdyby šlo o právní STÁT, tak by byla reálná možnost prosazovat právo, a Rusko by už dávno bylo potrestané za porušování konvence o chemických zbraních (protože výrobou Novichoku ji prokazatelně porušovalo).

  ===

  A k postovanému článku - autor názoru je člověk, který vlezl do armády za normalizace a vylezl kousek po sametu - už to samotné zavdává určité pochybnosti o kvalitě jeho osobnosti.

  Ovšem vzledem k tomu, že se podivuje nad tím, že Britové měli x různých vyšetřovacích verzí, které prověřovali, což je naprosto standardní a normální postup, tak jsou dvě možnosti: buďto hledá jakýkoli střípek, kterým by mohl britskou verzi znevěrohodnit a tedy je evidentně předpojatý a tedy nevěrohodný. Anebo o běžných postupech vyšetřování toho zas tolik neví a tedy jeho názory nejsou relevantní.

  Už v podstatě úsměvné je, jak v jednom rozhovoru zároveň říká, že o 234 se v podstatě nic neví, ale o pár otázek dál najednou tvrdí, že je to určitě složitá látka s mnoha příměsemi a vyvozuje něco z toho, že někdo řekl, že se našla "čistá látka". Nedokázal ani v rámci krátkého rozhovoru udržet konzistentní názor.

  Prostě používá klasický přístup k informacím: mám svůj názor a hledám cokoli, co ten názor podpoří. A nedělá to ani příliš obratným způsobem.

  ===

  A btw., Ladislav Středa fakt nepatří do akademické obce. Zjisti si prosím, co to akademická obec je.
  A pokud chceš tvrdit, že je to odborník, tak když si projdeš na jaká témata publikoval, tak to jsou především různé review publikace (přehled všech jedů z rychlíku) či publikace spadající spíše do odzbrojovací politiky než do vědy. Vyloženě odbornou publikaci spojenou s výzkumem u něj nenajdeš (a jestli, tak je to pouze zlomek jeho činnosti), a jakékoli bližší zaměření v rámci ZHN na organofosfáty nebo obecně organickou chemii už vůbec ne. Takže jeho názory jsou podobně "odborné", jako názory zubaře na detaily provedení transplantace ledviny.

 • Clanek
  10:20 28.05.2018

  A jeste posledni cisilka k tomu jak se do ACR chodi vydelavat:
  Prumerna mzda 2017 / Prumerna mzda v armade 2017 / rozdil v % prumer vs. armada za rok 2017 (data za CR jsou z poloviny roku 2017)

  Rusko
  cca 45000RUB / 62000RUB / +38%
  CR
  29200Kc / 31000Kc / +7%

 • Clanek
  09:57 28.05.2018

  Pochazim z "delnickych pomeru", takze urcite nejsem odtrzen od reality. Ale mluvime tu o 10mil CR (5mil zamestnancu) a 20 tisicove ACR. To co pisu vazne neplati na vsechny (stejne jako to co pisete vy) a ani nemusi platit. Stejne zjednudusujeme totiz i to Rusko. Kdyz porovnam prumernou mzdu v CR, tazenou nahoru Prahou, a citim potrebu zminit, ze v regionech to takova slava neni, tak taky zminme, ze ten Rusky prumer je zase tazen Moskvou, Petrohradem a dalsimi velkomesty a aglomeracemi a v regionech to taky takova slava neni. Dokonce bych si tipnul, ze tam ty nuzky budou rozevrene jeste vic (CR je jeden z nejrovnostarskejsich statu v OECD vubec). Ergo Rusky vojak ma (a to plati dnes a platilo i v minulosti) pro vstup do armady ty ekonomicke duvody rozhodne vetsi nez Cesky vojak, ktery ma ty moznosti uplatnit se precijen nekde jinde.
  Btw. kdyby ACR byla takova vyhra (a soukroma sfera takovej pru!er), jiste by nemela problem naplnit ty sve skromne planovane stavy, ne?

 • Luky
  09:32 28.05.2018

  Když už jsi zmínil ty hlášky, tak s pointou věci některé z nich slušnou souvislost mají - např. neznám staršího chudého doktora, ale je spousta chudých mladých doktorů bez kartotéky (někteří jdou i do armády ještě dřív kvůli studiím). Tolik mladých kluků tady má dluhy a ani třeba nejsou v exekuci, rekrutační bonus a vidina stabilní práce je pro leckoho dost zásadní (ten nedávný dokument ale moc nepomůže). Jedna věc je totiž, "že práce je všude plno za hodně peněz", druhá, že spousta zaměstnavatelů je vychcaných a propouští těsně před uplynutím zkušebky, neplatí nebo šikanuje. Možná jsi z "vyšších" společenských kruhů, máš čas tu v pracovní době klábosit na fóru, ale tady se třeba bavíme o klucích od bezpečnostních agentur a dělnických profesí, spousta z nich sází, protože chtějí žít s nadějí....no a pak jsou tam, kde jsou.

 • Clanek
  09:16 28.05.2018

  Mzdy v CR rostou neustale, to nema s aktualni konjunkturou spolecne nic (ta ma spolecne jen s dynamikou toho rustu) a kdyby CR diky CNB na par let "neprijala euro" byl by ten trend v celoevropskych statistikach jeste patrnejsi. Prumer a median jsou zakladni statiscike udaje, to netreba okecavat, ty proste jsou jake jsou a znamenaji co znamenaji. Navic je vojak furt spise povolani chlapa a chlap v tomhle state furt vydela o cca 20% vic nez zenska, takze ten chlapsky prumer a median stoji jeste vys. To ale nebyla pointa, pointou bylo ze praci v CR ma dnes kazdy kdo o ni stoji a dobre placenou taky (to se jeste poji s ochotou se prestehovat, ale to se vaze i k tomu byt vojakem, tak to lze zanedbat). A to jeste cisla o zamestnanosti nepostihuji zivnostniky, ze.

  Ze nekoho pobavi tvrda cisla je klidne mozne, me naopak pobavi hlasky typu "kolik lidi z nasi obce...". Mam je hned vedle "neznam chudeho doktora" a "za komunistu bylo lepe" :D

 • Luky
  08:46 28.05.2018

  nemám potřebu to téma totální války řešit, jen mě pobavilo, že si "i prodavačka v Lidlu" přijde na 1100 éček - to trvá pár měsíců a určitě nám to zase zvedá průměrnou mzdu o spoustu tisíc, když je desetina lidí v exekuci a dělá v šedý ekonomice :-D

  Kolik lidí z naší obce dojíždí do Prahy tak za 7tisíc měsíčně v palivu a dělá tam za 22, 23, prostě do 25 táců. Já strašně žeru tyhle statistiky. Republice se daří a jsem za to rád (hypotéky jedou a staví se jak o závod, v létě dojdou cihly:), ale tyhle konjunkturní prohlášení vždycky pobaví, zejména když se k tomu ještě fofrem přihodí babišovská totalita a tragédie s EET :-D

 • Clanek
  08:13 28.05.2018

  givicz, no ze zrovna vy neco mluvite o lzich. Z te debaty jsem vycouval, protoze se to tu zvrhlo tradicnim smerem, ale neda mi se nevratit k tomuhle vasemu vytvoru:

  "Rase nesouhlasím.. v případě totálního vleklého konfliktu rozhoduje schopnost národa jako celku se obětovat a vydržet to co jiný nevydrží... silně pochybuji, že mladí lidé co nastupují do armády ČR tam jdou pro to aby za zdejší oligarchy leželi a umírali několik měsíců / roků někde v okopu v -40 a mlátili bratry slovany někde na východě... to spíše přeběhnou na druhou stranu.... jdou tam proto, že dostanou prakticky ihned 35 000 kolíků a to je podstatné.. "

  Takze v CR s fakticky nulovou nezamestnanosti, s pomalu nejrychlejsim rustem mezd v evrope a ve state kde si i prodavacka v Lidlu prijde na 1100E mesicne jdou podle vas vojaci do armady proto aby si vydelali 35tis Kc (coz jsou dnes penize co dostanou vlastne vsude kdyz se budou trosku snazit). A jak je to v Rusku, tam jde do armady jen hrdinny geroj ochotny zitra padnout za vlast, ne?
  Z tohohle vaseho komentu je mi doslova a do pismene na zvraceni, protoze to postrada naprosto elementarni logiku (prave v rusku se do armady cpe tuna lidi, protoze je to zvlaste v nekterych regionech jedina sance mit staly a rel. slusny prijem penez), coz je u vas jev bezny, to me az tak neprekvapilo. Ale to jak tim znevazujete vsechny ty co jdou do ACR, co musi byt za ekonomicke situace CR predevsim patrioti (stejne jako fandove do sveho zamestnani musi byt v dnesni dobe ucitele, nebo lekari) nebo lidi jinak zapaleni do vojenstvi, jinak by vyuzili nekterou z tech XY moznosti jak si v soukrome sfere vydelat lip a vest pritom klidnejsi/bezrizikovejsi zivot.

  Do toho bratri slovani... ani nevim co na to rict (pekne to shrnuli uz skelet s KOLTem)

  PS: Nezpochybnuju silu a vuli Rusu se semknout, bojovat, vydrzet... ale kdyz zminujete sveho prapradedecka, tak si predstavte ze nekoho jineho prapra(pra) dedecek padnul jako legionar, bojujici ve Francii, v Italii nebo v Rusku, bojujici za Ceskoslovensko. I v tom case na tom ceske zeme byly ekonomicky dalece pred carskym / bolsevickym ruskem a prece se nasli hrdinove co nam vybojovali statnost... ale proc se vlastne snazim. Je videt jakym smerem vam to "mysli".

 • stepan
  23:51 27.05.2018

  givicz:

  Cetl jsem to, no. Uz jenom ten fakt, ze je na tohle tema rozdelena akademicka obec svedci o tom, ze je s oficialni verzi neco v neporadku a veskere politicke zavery byly uspechane.

 • givicz
  23:42 27.05.2018

  stepan

  nevím jestli jsi to četl
  https://www.novinky.cz/domaci/...

  po přečtení musím říci, že je mi smutno jak se lže... proto jenom krátce je mi smutno a nedá se na to co říct...

 • stepan
  23:24 27.05.2018

  "A nepřinesl jsi pro to jediný relevantní důkaz. Slušný člověk bez důkazu neobviňuje."

  Haha, tak to ti muj mily logiku, pripominam tvoji obhajobu britskych kecu ohledne otravy Skripala. Kdyz jsem se ja dozadoval dukazu tebe a ostatnich, pripominal presumpci neviny a principy pravniho statu, tak jsi se svijet jako had a tvrdil mi, ze britove dukazy nepotrebuji, prece maji info od tajnych sluzeb.

  At si prosim, kazdy, najde tady diskusi na AN (mesic, dva nazpet) a presvedci se sam, co je logik zac. Zdiskreditoval ses ted pekne na nekonzistenci svych recich sam.

 • cernakus
  21:31 27.05.2018

  double:

  tak tak. A nejhorší na tom je, že jsou to takové lživé a chybné cancy.

  Jenže za to může autor článku. Úmyslně ten flame war vyvolal tím odstavcem o Hře na třetí světovou.

  Kde naplácal nesouvisející cancy ze Sputniku, odepsaného Trumpova ex-poradce a vlastních názorů aby to zapůsobilo na rusofoby jako rudý hadr na býka. Zafungovalo to a dukáty z reklam se už valí :-)

 • Double
  16:21 27.05.2018

  clanok o bulave a vacsina komentov je o volbach v rusku a o vojne na ukrajine.. hmm, kde som podobnu diskusiu videl? aha, prakticky pod kazdym clankom o rusku.. ty isty idioti sa do nekonecna hadaju o tych istych veciach.. ze vas to este bavi

 • logik
  15:52 27.05.2018

  "Jenom sem tvrdil, ze se falsuji volby vsude,"
  A nepřinesl jsi pro to jediný relevantní důkaz. Slušný člověk bez důkazu neobviňuje.

  "A jestli Youtube povazujes za obskurdni video server,"
  Ano, považuji. Protože na Youtube Ti dá kdokoli cokoli a nemáš jedinou záruku toho, že nejde o zmanipulovaný materiál. Z hlediska kvality informací je to server naprosto stejně důvěryhodný, jako např. aeronet a další.

  Tedy věřit čemukoli jen proto, že jsem viděl na Youtube video je hodně mizerná práce s informacema. To, že takto se s informacema nepracuje se dnes učí už na základní škole.

 • damik
  14:56 27.05.2018

  Givicz: nevím jaké máš neprůstřelné důkazy, že prezidentské volby byly v Rusku zfalšované nicméně ta účast na demonstracích co svolal Navalnyj před inaugurací Putina to bylo fiasko jak prase.

  Nelzi. Havel mnel v 85 jeste mensi podporu a kam to fesak dotahnul.

  Jen hlupak si muze myslet ze vyhrat 99% v Ruskych volbach neni diktatura.

  https://dyulgerov.info/images/...

 • dusan
  14:09 27.05.2018

  stepan

  Najväčší problém s ruskými voľbami je ten, že sa tam žiadny "nepohodlný" kandidát ani nedostane - a to nie je vecou "náhody" ale cielená politika Putina a jemu podriadených úradov. Navaľnyj je ukážkový prípad.

  Preto je Putin "nad vecou" a voľby sú len formalitou ....kde každý vie ako skončia. Že tam potom čosi "zrušia" to už je naozaj len fraška ... o voľbách je rozhodnuté dávno pred nimi.

 • stepan
  12:38 27.05.2018
  • (7)

  logik:

  S tebou se nemam vice mene o cem bavit, ja i par dalsich lidi mame s tebou jiz poucne zkusenosti z minulych diskusi, kde jsi nedokazal uznat argumenty protivnika a vyhybal se diskusi smerem do outu.

  Jenom sem tvrdil, ze se falsuji volby vsude, a nemusi byt za tim mistni rezim, pouze blbec (a takovych se najde vsude dost), ktery si mysli, ze tim nejak pomuze svemu kandidatovi/strane/cemukoli.

  A jestli Youtube povazujes za obskurdni video server, kde jsem dane pripady videl, dobra tedy, tvuj nazor.

 • logik
  12:26 27.05.2018

  givitz: ano, nemá to cenu. Protože si prostě použil lživý a nepravdivý argument a neumíš to uznat. Ukrajina je ve stavu, v jakém je, protože je ve válečném konfliktu a cizí země ji ukradla dva kusy území.
  Pokud se chceš hádat, tak bohužel pro tebe Majdan nebyla zdaleka první ukrajinská "revoluce" - a žádná jiná neměla takový dopad na hospodářství Ukrajiny. Naopak je zcela přirozené, že takový dopad má ztráta průmyslového regionu a válka, která pro Ukrajinu znamená velký odliv investic (rizikovost), podstatný zásah do hospodářské struktury Ukrajiny (narušení hospodářských vazeb)
  a spoustu nákladů pro stát navíc.

  Pokud toto nejsi schopen uznat a furt hájíš svoji paralelu mezi změnou režimu na Ukrajině a změnou režimu v Rusku (kterému, jelikož má jaderné zbraně, žádné napadení od souseda nehrozí), tak evidnentě nejsi schopen racionálně uvažovat a diskuse je s Tebou zbytečná.

  ===

  stepan: A já jsem viděl zase krásná videa - dokonce je na AN postoval jeden z Tvých "soukmenovců" s podtextem, jak jsem blbej, že nevím, jak je to ve skutečnosti - jak jsou prokazatelně Bílé helmy v Sýrii propaganda a jak svoje zprávy falšují. A samozřejmě, že o těch videích ale neinformovala mainstream, ale sputnik, aeronet a prvni zprávy jich byly plné.

  Kupodivu se brzy vyjasnilo, že video dokazující "propagandu bílých helem" ve skutečnosti je video najhrané Asadem za účelem propagandy.... Takže promiň, ale Tvoje: "viděl jsem na obskurním serveru video, jak falšují volby ve Skotsku" mne nějak nedojímá. Takových videí jsem viděl už hromadu a nemálo z nich se ukázalo být podvrhem.

  Btw. víš, čím se liší deníky typu Aeronet od Tebou kritizovaného mainstreamu? Mainstream alespoň v některých případech - pokud uveřejní takovou lež a přijde se na to - uvede zprávu na pravou míru.
  Mnou zmiňovaná videa ovšem visí na aeronetu dodnes, bez jediného slova vysvětlení, omluvy, snahy o uvedení na pravou míru, čehokoli.....

 • stepan
  11:05 27.05.2018
  • (8)

  dusan:

  Ja sem videl nekolik desitek videi, kde lide behem pocitani vysledku Skotskeho referenda o nezavislost v roce 2014 viditelne ignorovali a nepocitali listky s hlasovanim YES. Taky se tehda u toho bavil cely internet, byl toho plny youtube, pokud to jeste nesmazali. To samozrejme ale neznamena, ze v tom mela prsty britska vlada (resp. Cameron). Samozrejme ty o tom asi nevis, protoze o tom neinformovala CT (nebo co mate na Slovensku). Ale jo, ono je tu vlastne rozdil, protoze komise v RF nektere volebni obvody anulovala (desetitisice a statisice hlasu), kde bylo, jak ty rikas, prokazatelne proveden podvod. Takovou vec jsem v UK nezaznamenal. Ty demokrate.

  daniku:

  Jasne, clovek co ma jine nazory a nejede podle oficialni noty je oznacovan za kolaboranta. Pripominas mi nacisticke nebo komunisticke idioty. Hrajete si tady s kumpany na svobodu nazoru, ale kdyz prijde clovek s jinym postojem, je okamzite oznacen za kolaboranta, xenofoba a rasistu. Horsi jak kolaborant je akorat debil a to jsi ted poradne vsem ukazal. Pokrytectvi a mccarthismus v praxi.

 • dusan
  07:48 27.05.2018

  givicz

  Ak novinári zachytili viac osôb čo volili vo viac miestnostiach to je čo ?

  Na fakte víťazstva Putina to nemenilo nič ... ale kremelská propaganda postavila svoj úspech na % podpory a tá sa musela dosiahnuť, lebo Putin nemal s kým súťažiť.

  Asi si už Putinovci nedovolili dosýpať hlasovacie lístky ako pri voľbách do parlamentu ... na čom sa bavil celý svet.

  Akú reálnu podporu má Navaľnyj sme sa nedozvedeli ... nebol pustený do volieb. Odhad jeho podpory je cca 5-10 % čo samozrejme v normálnom svete je slabý kandidát, pre putinovcov to bola "strašná" hrozba : )

 • givicz
  01:10 27.05.2018

  dusan

  nevím jaké máš neprůstřelné důkazy, že prezidentské volby byly v Rusku zfalšované nicméně ta účast na demonstracích co svolal Navalnyj před inaugurací Putina to bylo fiasko jak prase.. a ukazuje to jakou má reálnou podporu ...

  Nevím pořád co řešíš svoje opolčence podporují USA po celém světě a nikdo je za to nepranýřuje ..a tady se bavíme o území co je přímo na Ruské hranici ... já ti říkám, že podpora z Ruska tam byla s dodatkem, že se do toho Ruská armáda včetně letectva neobula naplno jinak by se zastavili až za Kievem .. a že po těch debaklech Ukrajinců na Dombasu opolčence zastavil Putin...

  S těma oligarchama v ČR s tebou souhlasím vládnou tu finanční skupiny, zemi ovládá zahraniční kapitál ... proto jsem také psal jak by naši vojáci " horlivě" bojovali v případě totální války ve -40 v okopu na východě s Ruskem .. :)

 • dusan
  01:01 27.05.2018

  givicz

  Už nám tu nepredkladajte naivné story o "mierotvorcovi" Putinovi, ktorý zas "zastavil ofenzívu opolčenců po těch kotlech a dohodol Minské dohody"


  Bez priamej vojenskej pomoci by neboli žiadni "opolčenci" a tie všetky väčšie porážky ukrajinskej armády vybojovala x-násobne silnejšia a lepšie vybavené ruská armáda.


  Vzhľadom na to, že operácie ruskej armády a jej techniky na Ukrajine sú dobre zdokumentované, tak mi už rozprávky o "ukrajinských traktoristoch" pripadajú dosť trápne ...

 • dusan
  00:50 27.05.2018

  stepan

  Takže poviem to jednoduchšie ...

  Ak bude celý deň celá štátna mašinéria vychvalovať Navaľného a nepustí do volieb žiadneho poriadneho kandidáta, tak bude mať bez problémov 85 % ...

  Že Navaľnyj bol dôležitý svedčí to, že ho putinovci nepustili k voľbám čo je tradičný "zvyk" v Rusku, nejaká smiešna zámienka sa vždy nájde, mimochodom už založiť novú stranu je administratívne v Rusku neskutočne obtiažne ... potom sa už nemusí toľko klamať pri voľbách ... mimochodom i posledné boli dokázateľne sfalšované - nie výsledkami, tam je "vsjo jasno" - ale o tých % môže Putin len snívať ....toľko reálne nemal. Ruské posledné akože "voľby" do parlamentu, kde sa dosýpali hlasy putinovcov pobavili celý svet.

  givitz

  Predstava "mierotvorcu" Putina ma pobavila. U nás tiež vládnu oligarchovia ... u Vás priamo jeden bývalý ŠTB-ák osobne, takže sa tu baviť o "zlých ukrajinských oligarchoch" mi pripadá dosť úsmevné. Ukrajinci sa nemajú zle preto, čo robili za posledné 4 roky, ale preto čo (ne)robili 20 rokov pred tým.

 • givicz
  00:48 27.05.2018

  logik
  tohle nemá cenu... můžem tu otevřít diskusi na x stránek jak začal Majdan, kdo ho podporoval ze zahraničí zda se jeho výsledek líbil celé Ukrajině nebo, jak začalo ATO, jak to proběhlo na Krymu, potom můžem zhodnotit výsledek Majdanu zda je na tom Ukrajina lépe nebo ne, zda je tam nižší korupce, zda oligarchové skončili nebo ne, bude X stránek já nepřesvědčím tebe a ty mně je to naprosto zbytečné a každý kdo chce si dohledá co potřebuje..

  fakt je ten, že díky Rusku a Putinovi byla zastavena ofenzíva opolčenců po těch kotlech a dohodnuty Minské dohody.. dodnes to někteří Putinovi v Rusku zazlívají... teď můžeme jenom sledovat kdo je poruší a zahájí novou ofenzívu... můj názor je ten, že je jenom otázka času kdy Ukrajinská armáda se opět pokusí dobýt Donbas silou..... mají za sebou výcvik instruktorů NATO, dodávky vybavení a zbraní ze zahraničí a v současné době i značnou početní převahu...

  můj tip je pokud něco může překazit úspěšné předvedení Ruska jako pořadatele MS 2018 ve fotbale (protože infrastrukturně a materiálně to vypadá super) je úspěšný teroristický útok v Rusku nebo velká ofenzíva Ukrajinské armády na Donbasu....

 • damik
  00:30 27.05.2018
  • (10)

  Stepan: Nelzi, Putin dostal ve volbach 76%

  Treba ti to tvuj ridici dustojnik jeste nerek ale Putka fakt vyhral v Cecensku 99.5% hlasu. To cumis co ... Zabijes 150k Cecencu a oni te porad voli, jako by te chteli nastvat ... :))))

  https://www.reuters.com/articl...

  Takze prestan lhat ty, ty kolaborante. Doufam ze to tady BISka monitoruje ...

 • logik
  00:25 27.05.2018

  stepan:
  A ty demonstranti v Moskvě také rozbíjeli výlohy, že to srovnáváš?
  Nebo jen srovnáváš holinky a hodinky?

  givitz:
  Jak skončil Majdan? Tak, že Rusko napadlo Ukrajinu. Kdo napadne Rusko, že tvrdíš, že by to skončilo stejně?

 • givicz
  23:37 26.05.2018

  dusan
  Rusové nejsou blbí podívám se na fotku Navalného z ČTK má za hlavou červenou cedulku demonstranta Ja jsem proti korupci ... úplně stejně takhle začal Majdan na Ukrajině primárně to bylo hnutí proti korupci, kdy Rusové již vědí jak to skončilo... jeden oligarcha nahradil druhého, kdy drtivá většina občanů se nemá lépe ale hůře ... na tohle přece nemůžou skočit ...

  Co se týče Ukrajiny možná to nevíš ale Putinovi dost v Rusku vyčítají, že je měkej .. vyčítají co se týče posledního bombardování Sýrie USA, FRA, GB, že byl také měkej... takže buďme rádi, že opět vyhrál prezidentské volby jeho politika je čitelná a již známá a že blokuje jestřáby v Rusku..

Stránka 1 z 4