Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

CrazyMk / forums.airbase.ru
Salva čtyř střel Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij. / Mil.ru

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou testovací salvu čtyř balistických střel odpalovaných z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) R-30 Bulava. Bojové hlavice střel úspěšně zasáhly cíle na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka.

Testovací salva střel R-30 Bulava

Podle otevřených zdrojů bylo od 27. září 2005 do 23. května 2018 provedeno 27 ostrých testů raket Bulava, z nichž 15 bylo uznáno za úspěšné (včetně dvou posledních). Zbývající starty byly považovány za částečně úspěšné nebo neúspěšné kvůli poruchám v systémech řízení nebo kvůli chybnému oddělení druhého a třetího stupně.

 


 

Při posledním testu (z ponořené ponorky) došlo poprvé k velké hromadné salvě balistických raket SLBM Bulava z ponorek třídy Borej. Všechny čtyři střely byly odpáleny během 20 sekund.
 

„Dne 22. května vedoucí strategická jaderná ponorka Jurij Dolgorukij z projektu 955 úspěšně provedla testovací salvu čtyř balistických střel Bulava z určeného prostoru v Bílém moři k cílům v oblasti Kura na poloostrově Kamčatka,“ uvedl tiskový servis ruské Severní flotily. „Test potvrdil bojovou připravenost strategické ponorky Projekt-955 Borej a raketového systému Bulava.“
 

„Byly potvrzeny taktické a technické vlastnosti a spolehlivost strategické raketové ponorky projektu 955 Borej a raketového systému Bulava. Při přípravě střelby a při samotném provedení posádka ponorky prokázala vysokou profesionalitu a vysokou úroveň výcviku,‘“ komentoval test velitel ponorky Vladimír Širin.

 

Předchozí testy SLBM Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij se uskutečnily 26. června 2017 z Barentsova moře a 27. září 2016, kdy ponorka tříy Borej provedla experimentální odpal dvou střel, rovněž z Bílého moře. Při testu v roce 2016 první střela úspěšně zasáhla cíl na střelnici Kura a druhá střela, podle tiskového prohlášení ruského námořnictva, po splnění všech úkolů provedla plánovanou autodestrukci.

 

Testovacích salv SLBM nebylo v historii ruského námořnictva mnoho. K poslednímu velkému testu došlo v srpnu 1991, kdy strategická ponorka K-407 Novomoskovsk postupně odpálila 16 raket R-29M. Interval mezi odpaly byl pouze 16 sekund.

 

Podle deníku Gazeta.ru, který cituje admirála Viktora Kravčenka, bývalého šéfa hlavního štábu ruského námořnictva, tak masivní testy (tedy velmi drahé) již nejsou zapotřebí. Podle Kravčenka navíc systém kontroly palby na ponorkách třídy Borej údajně umožňuje odpálit salvu pouze čtyř raket s tím, že poté musí proběhnout nové kolo příprav k odpalu další salvy.
 

Cena střely Bulava není známa, ale například americká SLBM UGM-133A Trident II stojí více než 35 milionů dolarů. Náklady na výrobu všech testovacích střel Bulava (i se započtením vývoje a pří nízko-sériové výrobě) tak mohly hravě překonat jednu miliardu dolarů.  

 

Atomová ponorka Jurij Dolgorukij  / CrazyMk; forums.airbase.ru

 

Ponorky třídy Borej

Ponorky Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský třídy Borej slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje v roce 2014. Čtvrtá ponorka Knjaz Vladimír byla spuštěna na vodu na konci minulého roku a ruské námořnictvo ji zavede do výzbroje v příštím roce. Ve výhledu je stavba 14 ponorek, přičemž osma vstoupí do služby v roce 2020 (reálné je pozdější datum) a následující nejdříve v roce 2027.

 

Výtlak ponorek třídy Borej je 24 000 tun, ponorka měří na délku 160 metrů a na šířku 13 metrů. První tři ponorky třídy Borej ponesou 12 až 16 střel Bulava ‒ každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) a také 10 až 40 klamných cílů.  Střely Bulava jsou určeny výhradně pro ponorky třídy Borej.

 

Přesné specifikace Bulavy nebyly oficiálně zveřejněny. Podle různých dat v médiích je Bulava třístupňová raketa na pevné pohonné látky a je odvozená od mezikontinetální balistické rakety (ICBM) Topol-M SS-27. Raketa má startovací hmotnost asi 36,8 tuny, měří na délku 12,1 metrů, na šířku dva metry a má dolet osm tisíc až 10 tisíc km.

 

Bulava dokáže nad cíl doručit MIRVy o celkové hmotnosti 1150 kg. Každá hlavice pojme jadernou nálož o síle 100 až 150 kt. Čtyři střely Bulava tak mohou nad cíle doručit jaderné hlavice o souhrnné síle 2400 kt, tedy ekvivalent 160 hirošimských jaderných bomb Little Boy.

 

Výroba raket Bulava probíhá v továrně Votkinsk v Udmurtsku, která je součástí Moskevského institutu pro tepelnou technologii. Institut na projektu střel Bulava pracuje již od počátku 90. let minulého století.

 

Záběry z testovacího odpalu střel Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij.

 

Hra na třetí světovou

Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM. Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

 

Rusko s ekonomikou menší než Itálie nebo stát New York, jak uvedl Steve Bannon na nedávné pražské konferenci, nemůže ekonomicky soupeřit s ostatními světovými velmoci v ekonomické a průmyslové rovině, jak to dělá například „beze zbraní“ Německo. Jedinou možností, jak Rusko může patřit mezi světové hráče, je vlastnit jaderné zbraně a utvrzovat lidi v ostatních zemích světa o neochvějné ruské ochotě tyto zbraně použít.

 

„Není to jen ukázka síly samotné ponorky nebo raket, je to také ukázka toho, že naše námořní rakety mohou udeřit najednou. Z šestnácti raket byly čtyři poslány na testovací polygon Kura během několika minut, což je velmi silné varování pro pravděpodobného nepřítele o tom, že ruská ponorková flotila má nové schopnosti a efektivitu. Mělo by být zřejmé, že na každé raketě Bulava je deset hlavic, čtyři rakety jsou čtyřicet hlavic, takový úder může obrátit v prach mnoho zemí, které jsou členy NATO, a dokonce způsobí nenapravitelné škody Spojeným státům. Tento odpal není jen zkouškou ponorky a raket Bulava nebo R-30, jak jsou nazývány v manuálech, ale je také varováním pro naše pravděpodobné oponenty, že ruské námořnictvo má vysokou míru připravitelnosti na boj, spolehlivě chrání naše národní zájmy a svrchovanost našeho státu,“ uvedl pro rozhlasovou stanici Sputnik Viktor Litovkin, vojenský analytik a plukovník ve výslužbě.

 

Dodejme, že Sputnik je hlavní mediální propagandistický nástroj Kremlu. Pro zahraniční čtenáře je však Sputnik skvělé místo k pochopení toho, co Kreml chce, aby si lidé v ostatních zemích mysleli.

 

Zdroj: SputnikGazeta.ruTASSTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového ...

Ruské korvety Škval ochrání systém protivzdušné obrany Pancir-M

Začátkem května došlo ke spuštění korvety Škval, třetího plavidla Projektu 22800, na vodu. Ruské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Míša
  15:33 24.05.2018

  Nějak si tak myslím,že tento stát se již blíží své Stalinistické předloze. Po selhání jaderného pohonu raket NG, pálí arzenál, podobně jako Kim a snaží se z posledních sil ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějak si tak myslím,že tento stát se již blíží své Stalinistické předloze.

  Po selhání jaderného pohonu raket NG, pálí arzenál, podobně jako Kim a snaží se z posledních sil někoho vystrašit.

  Navrch dnes vyšel další pěkný článek o B-777
  https://zpravy.idnes.cz/mh17-l...

  Myslím, že by to chtělo zrušit diplomatické vztahy s touto zemíSkrýt celý příspěvek

 • cernakus
  15:30 24.05.2018

  Shania: aby se amerikofil ameriky nezastal :-) USA vyhrožují naprosto pravidelně a oficiálně. Ne přes nějaké bývalé důstojníky či vylízané minoritní poslance (Žirinovský). A ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania:

  aby se amerikofil ameriky nezastal :-) USA vyhrožují naprosto pravidelně a oficiálně. Ne přes nějaké bývalé důstojníky či vylízané minoritní poslance (Žirinovský).
  A nejen to, dokonce i konají, viz aktuální útok na Írán, který je de facto válka (minimálně požadavek bezpodmínečné kapitulace shrnutý do 12ti bodů se dává ve válce) a to dokonce proti vůli CELÉHO světa včetně jejich vlastních VAZALŮ!

  Prostě USA patří mezi státy, které vyhrožují a to nejvíce na světě. V tomto hrají první ligu ještě tak s KLDR, zbytek států světa jsou v tomto střídmější.

  To není nic proti ničemu, ovšem pak práskne do očí nenávistný slint rusofoba, kde navíc automaticky útočí na případné oponenty (kvikot = oponenti jsou prasata), který je ale lživý a navíc snadno vyvratitelný.

  A mimochodem, RIMRův slint v prním odstavci je parafráze kurzívou psaného slintu v článku z pera nějakého pisálka ze Sputniku.

  Přečti si to a pak znova rimrův slint a dojde ti to.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:09 24.05.2018

  cernakus: no nebyla tahle prohlášení směřována na ten putinuv teleshoping s wunderwarfare supersonickými střelami, atomem pohaněnými střelami a podobně? US reakce na to jakou ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: no nebyla tahle prohlášení směřována na ten putinuv teleshoping s wunderwarfare supersonickými střelami, atomem pohaněnými střelami a podobně?

  US reakce na to jakou obranu proti té hrozbě mají, byla že jejich atomový arzenál...


  A podle toho co RIMr vypíchnul, je to spíš o zničení zemí nepatřící pod NATO...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:09 24.05.2018

  Děkuji. Nic mě tak nepotěší, než osobní útok kolaborantského ruského švába.

  Děkuji. Nic mě tak nepotěší, než osobní útok kolaborantského ruského švába.

 • cernakus
  15:07 24.05.2018

  jistě. jak jinak by jsi nazval osobu(?), který napíše nenávistný canc ve znění jako ty, aniž by si před tím dala trochu práce zjistit, že ten canc je absolutní kravina?

  jistě. jak jinak by jsi nazval osobu(?), který napíše nenávistný canc ve znění jako ty, aniž by si před tím dala trochu práce zjistit, že ten canc je absolutní kravina?

 • RiMr71
  15:02 24.05.2018

  To myslíte mě, tím označením "šašku"?

  To myslíte mě, tím označením "šašku"?

 • cernakus
  14:43 24.05.2018

  rimr71:

  https://www.uawire.org/pentago...

  kvič ty šašku

  rimr71:

  https://www.uawire.org/pentago...

  kvič ty šašku

 • RiMr71
  14:31 24.05.2018

  "Mělo by být zřejmé, že na každé raketě je deset hlavic, čtyři rakety jsou čtyřicet hlavic, takový úder může obrátit v prach mnoho zemí, které nejsou členy NATO, a dokonce způsobí ...Zobrazit celý příspěvek

  "Mělo by být zřejmé, že na každé raketě je deset hlavic, čtyři rakety jsou čtyřicet hlavic, takový úder může obrátit v prach mnoho zemí, které nejsou členy NATO, a dokonce způsobí nenapravitelné škody Rusku."

  ...dovedete si představit ten kvikot kdyby něco takového řekl nějaký emerický "vojenský analytik a plukovník ve výslužbě"?

  ...je to prostě agresivní benzinka s atomovkami...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 10