Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

CrazyMk / forums.airbase.ru
Salva čtyř střel Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij. / Mil.ru

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou testovací salvu čtyř balistických střel odpalovaných z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) R-30 Bulava. Bojové hlavice střel úspěšně zasáhly cíle na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka.

Testovací salva střel R-30 Bulava

Podle otevřených zdrojů bylo od 27. září 2005 do 23. května 2018 provedeno 27 ostrých testů raket Bulava, z nichž 15 bylo uznáno za úspěšné (včetně dvou posledních). Zbývající starty byly považovány za částečně úspěšné nebo neúspěšné kvůli poruchám v systémech řízení nebo kvůli chybnému oddělení druhého a třetího stupně.

 


 

Při posledním testu (z ponořené ponorky) došlo poprvé k velké hromadné salvě balistických raket SLBM Bulava z ponorek třídy Borej. Všechny čtyři střely byly odpáleny během 20 sekund.
 

„Dne 22. května vedoucí strategická jaderná ponorka Jurij Dolgorukij z projektu 955 úspěšně provedla testovací salvu čtyř balistických střel Bulava z určeného prostoru v Bílém moři k cílům v oblasti Kura na poloostrově Kamčatka,“ uvedl tiskový servis ruské Severní flotily. „Test potvrdil bojovou připravenost strategické ponorky Projekt-955 Borej a raketového systému Bulava.“
 

„Byly potvrzeny taktické a technické vlastnosti a spolehlivost strategické raketové ponorky projektu 955 Borej a raketového systému Bulava. Při přípravě střelby a při samotném provedení posádka ponorky prokázala vysokou profesionalitu a vysokou úroveň výcviku,‘“ komentoval test velitel ponorky Vladimír Širin.

 

Předchozí testy SLBM Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij se uskutečnily 26. června 2017 z Barentsova moře a 27. září 2016, kdy ponorka tříy Borej provedla experimentální odpal dvou střel, rovněž z Bílého moře. Při testu v roce 2016 první střela úspěšně zasáhla cíl na střelnici Kura a druhá střela, podle tiskového prohlášení ruského námořnictva, po splnění všech úkolů provedla plánovanou autodestrukci.

 

Testovacích salv SLBM nebylo v historii ruského námořnictva mnoho. K poslednímu velkému testu došlo v srpnu 1991, kdy strategická ponorka K-407 Novomoskovsk postupně odpálila 16 raket R-29M. Interval mezi odpaly byl pouze 16 sekund.

 

Podle deníku Gazeta.ru, který cituje admirála Viktora Kravčenka, bývalého šéfa hlavního štábu ruského námořnictva, tak masivní testy (tedy velmi drahé) již nejsou zapotřebí. Podle Kravčenka navíc systém kontroly palby na ponorkách třídy Borej údajně umožňuje odpálit salvu pouze čtyř raket s tím, že poté musí proběhnout nové kolo příprav k odpalu další salvy.
 

Cena střely Bulava není známa, ale například americká SLBM UGM-133A Trident II stojí více než 35 milionů dolarů. Náklady na výrobu všech testovacích střel Bulava (i se započtením vývoje a pří nízko-sériové výrobě) tak mohly hravě překonat jednu miliardu dolarů.  

 

Atomová ponorka Jurij Dolgorukij  / CrazyMk; forums.airbase.ru

 

Ponorky třídy Borej

Ponorky Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský třídy Borej slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje v roce 2014. Čtvrtá ponorka Knjaz Vladimír byla spuštěna na vodu na konci minulého roku a ruské námořnictvo ji zavede do výzbroje v příštím roce. Ve výhledu je stavba 14 ponorek, přičemž osma vstoupí do služby v roce 2020 (reálné je pozdější datum) a následující nejdříve v roce 2027.

 

Výtlak ponorek třídy Borej je 24 000 tun, ponorka měří na délku 160 metrů a na šířku 13 metrů. První tři ponorky třídy Borej ponesou 12 až 16 střel Bulava ‒ každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) a také 10 až 40 klamných cílů.  Střely Bulava jsou určeny výhradně pro ponorky třídy Borej.

 

Přesné specifikace Bulavy nebyly oficiálně zveřejněny. Podle různých dat v médiích je Bulava třístupňová raketa na pevné pohonné látky a je odvozená od mezikontinetální balistické rakety (ICBM) Topol-M SS-27. Raketa má startovací hmotnost asi 36,8 tuny, měří na délku 12,1 metrů, na šířku dva metry a má dolet osm tisíc až 10 tisíc km.

 

Bulava dokáže nad cíl doručit MIRVy o celkové hmotnosti 1150 kg. Každá hlavice pojme jadernou nálož o síle 100 až 150 kt. Čtyři střely Bulava tak mohou nad cíle doručit jaderné hlavice o souhrnné síle 2400 kt, tedy ekvivalent 160 hirošimských jaderných bomb Little Boy.

 

Výroba raket Bulava probíhá v továrně Votkinsk v Udmurtsku, která je součástí Moskevského institutu pro tepelnou technologii. Institut na projektu střel Bulava pracuje již od počátku 90. let minulého století.

 

Záběry z testovacího odpalu střel Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij.

 

Hra na třetí světovou

Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM. Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

 

Rusko s ekonomikou menší než Itálie nebo stát New York, jak uvedl Steve Bannon na nedávné pražské konferenci, nemůže ekonomicky soupeřit s ostatními světovými velmoci v ekonomické a průmyslové rovině, jak to dělá například „beze zbraní“ Německo. Jedinou možností, jak Rusko může patřit mezi světové hráče, je vlastnit jaderné zbraně a utvrzovat lidi v ostatních zemích světa o neochvějné ruské ochotě tyto zbraně použít.

 

„Není to jen ukázka síly samotné ponorky nebo raket, je to také ukázka toho, že naše námořní rakety mohou udeřit najednou. Z šestnácti raket byly čtyři poslány na testovací polygon Kura během několika minut, což je velmi silné varování pro pravděpodobného nepřítele o tom, že ruská ponorková flotila má nové schopnosti a efektivitu. Mělo by být zřejmé, že na každé raketě Bulava je deset hlavic, čtyři rakety jsou čtyřicet hlavic, takový úder může obrátit v prach mnoho zemí, které jsou členy NATO, a dokonce způsobí nenapravitelné škody Spojeným státům. Tento odpal není jen zkouškou ponorky a raket Bulava nebo R-30, jak jsou nazývány v manuálech, ale je také varováním pro naše pravděpodobné oponenty, že ruské námořnictvo má vysokou míru připravitelnosti na boj, spolehlivě chrání naše národní zájmy a svrchovanost našeho státu,“ uvedl pro rozhlasovou stanici Sputnik Viktor Litovkin, vojenský analytik a plukovník ve výslužbě.

 

Dodejme, že Sputnik je hlavní mediální propagandistický nástroj Kremlu. Pro zahraniční čtenáře je však Sputnik skvělé místo k pochopení toho, co Kreml chce, aby si lidé v ostatních zemích mysleli.

 

Zdroj: SputnikGazeta.ruTASSTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového ...

Ruské korvety Škval ochrání systém protivzdušné obrany Pancir-M

Začátkem května došlo ke spuštění korvety Škval, třetího plavidla Projektu 22800, na vodu. Ruské ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  12:37 28.05.2018

  raziel87 - OT: Neviem, či bol Amík dobrý príklad, lebo tým môže byť úplne ktokoľvek. ;-)

  raziel87 - OT: Neviem, či bol Amík dobrý príklad, lebo tým môže byť úplne ktokoľvek. ;-)

 • raziel87
  12:10 28.05.2018

  Skelete, nevim kolik ti je, (tipuju +-40), žiješ ze vzpomínek. Na vejšce nejseš minimálně 15 let. Určitě není pravda, že dnešním mladejm je bližší například španěl - vždycky jsme ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelete, nevim kolik ti je, (tipuju +-40), žiješ ze vzpomínek. Na vejšce nejseš minimálně 15 let. Určitě není pravda, že dnešním mladejm je bližší například španěl - vždycky jsme na ně koukali jako na trochu čistší a slušnější cigány....rozeřvaná banda blbečků, která si po flašce začala dovolovat, ale stačilo zařvat, jednoho sejmout a ostatní zalezli pod stoly, prostě cikáni.....fakt nevim ,kde si přišel na to, že mladí češi vzhlížejí ke španělům.......tak možná půl roku, když jsme na erasmu.

  Zjisti si, jaké jazyky se na vysokých školách vyučují jako druhé a třetí v pořadí. Většina z nás měla jako první jazyk angličtinu a němčinu, v závěsu ruština.......až potom francoužitna, španělština, italština.

  O tom jestli jsme nebo nejsme slované se snad nemá cenu bavit. Prostě v sobě máme 1/3 jejich krve, můžete se postavit na hlavu, ale amíka to z Vás neudělá.

  Druhá věc je, když se někdo snaží z nás udělat stejné slovany, jako jsou rusové - to je totiž epic fail, s rusama nás přece nemůžete spojovat. Máme v sobě krev románskou, germánskou, židy, kelty, ugrofince i kavkaz......a ano, slovany. To z nás ale ještě nedělá jejich krev.

  Logiku, gratuluju! tohle je asi pětistej osmdesátej topic, kterej si zasvinil OT. Jdi už do prdele.... a najdi si ženskou a zkus si ZA ŠU KAT! přijdeš na jiný myšlenky a ve finále se uleví všem :-)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:30 28.05.2018

  givicz: děkuji za odkaz týkající se Slovanů. Dodnes jsem netušil co jsou zač.. jako fakt, přísahám! Jako fakt nelžu :)) Hele na slovanismus ti dlabe Bílý Tesák. Na to se kašlalo ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz: děkuji za odkaz týkající se Slovanů. Dodnes jsem netušil co jsou zač.. jako fakt, přísahám! Jako fakt nelžu :))
  Hele na slovanismus ti dlabe Bílý Tesák. Na to se kašlalo už ve dvacátých letech minulého století, na tož teď kdy omladina ví o Rusku akorát to, že je tam zima, je tam Putin a pije se tam vodka. Smiř se s tím, že generaci ´89+ je bližší Španěl, Ital, Francouz, Brit a Němec, než nějaký Rus. A proč? Protože vedle nich studují, pracují a jezdí tam na dovči.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:19 28.05.2018

  logik nedá mi to nereagovat... tvoje dalekosáhlé diskuse až to přestane někoho bavit jsou myslím zde dostatečně známy (proto jsem ti utnul tu Ukrajinu protože by to nikam ...Zobrazit celý příspěvek

  logik

  nedá mi to nereagovat... tvoje dalekosáhlé diskuse až to přestane někoho bavit jsou myslím zde dostatečně známy (proto jsem ti utnul tu Ukrajinu protože by to nikam nevedlo)

  v ČR byl vyhozen za pravdu z místa ředitele Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář, protože pouze řekl pravdu a nic jiného a to, že Novičok se u něj vyráběl pouze pro laboratorní účely.. nijak nic jiného ve vedení ústavu nespáchal... v článku co jsem postnul je zcela jasně napsáno cituji:

  "Úmluva definuje tři pojmy: výroba, zpracování a spotřeba. Nikde v textu Úmluvy není pojem „mikrosyntéza“. Takže rozdíl mezi výrobou a mikrosyntézou neexistuje. Vždy je to výroba"

  Takže co říkají vrcholní politici je lež ... více o tom kdo tuto látku vlastní nebo je schopen vyrábět, co nedávno řekli v Německu kde ji získali komu ji poskytli je zbytečné...

  Clanek

  psal jsem o tom, že jedna věc je nastoupit a prakticky mít okamžitě 35000 kolíků, potom skákat u Ruských hranic se zbraněma v pobaltí , bránit Českou republiku v Afganistanu otočit si pár mísí, postavit si za to baráček a druhá věc je bojovat v totální válce na východě v Rusku za něčí zájmy...

  Co se týče těch slovanů
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  předem upozorňuji, že se v této otázce odmítám bavit na X stránek :)Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:30 28.05.2018

  "Kdyz jsem se ja dozadoval dukazu tebe a ostatnich, pripominal presumpci neviny a principy pravniho statu, tak jsi se svijet jako had a tvrdil mi, ze britove dukazy nepotrebuji, ...Zobrazit celý příspěvek

  "Kdyz jsem se ja dozadoval dukazu tebe a ostatnich, pripominal presumpci neviny a principy pravniho statu, tak jsi se svijet jako had a tvrdil mi, ze britove dukazy nepotrebuji, prece maji info od tajnych sluzeb. "

  Proč lžeš a překrucuješ? Co jsem tvrdil bylo
  a) Rusové jsou důvodně podezřelí, protože existují známá fakta, která ukazují na ně, a navíc ještě prokazatelně porušovali úmluvu o chemických zbraních. Tedy že je legitimní, že po nich Britové chtějí data o Novichoku, který Rusko ilegálně vyrábělo.
  Nikdy jsem neřekl, že to byli určitě Rusové. Mezi důvodným podezřením a tvrzením je vinen je podstatný rozdíl.

  b) Že Vaše tvrzení, že Britové někoho obviňují bez důkazů, je nepodložené obvinění, protože Vy nevíte, jaké důkazy Britové mají a je zcela jisté, že jich mají více, než co se dostane do médií.

  Paradoxní na celé situaci je, že bez důkazů obviňujete druhé, že něco tvrdí bez důkazů....

  btw: A co se týče právního státu - bohužel se nejedná o právní STÁT, ale o mezinárodní vztahy. Kdyby šlo o právní STÁT, tak by byla reálná možnost prosazovat právo, a Rusko by už dávno bylo potrestané za porušování konvence o chemických zbraních (protože výrobou Novichoku ji prokazatelně porušovalo).

  ===

  A k postovanému článku - autor názoru je člověk, který vlezl do armády za normalizace a vylezl kousek po sametu - už to samotné zavdává určité pochybnosti o kvalitě jeho osobnosti.

  Ovšem vzledem k tomu, že se podivuje nad tím, že Britové měli x různých vyšetřovacích verzí, které prověřovali, což je naprosto standardní a normální postup, tak jsou dvě možnosti: buďto hledá jakýkoli střípek, kterým by mohl britskou verzi znevěrohodnit a tedy je evidentně předpojatý a tedy nevěrohodný. Anebo o běžných postupech vyšetřování toho zas tolik neví a tedy jeho názory nejsou relevantní.

  Už v podstatě úsměvné je, jak v jednom rozhovoru zároveň říká, že o 234 se v podstatě nic neví, ale o pár otázek dál najednou tvrdí, že je to určitě složitá látka s mnoha příměsemi a vyvozuje něco z toho, že někdo řekl, že se našla "čistá látka". Nedokázal ani v rámci krátkého rozhovoru udržet konzistentní názor.

  Prostě používá klasický přístup k informacím: mám svůj názor a hledám cokoli, co ten názor podpoří. A nedělá to ani příliš obratným způsobem.

  ===

  A btw., Ladislav Středa fakt nepatří do akademické obce. Zjisti si prosím, co to akademická obec je.
  A pokud chceš tvrdit, že je to odborník, tak když si projdeš na jaká témata publikoval, tak to jsou především různé review publikace (přehled všech jedů z rychlíku) či publikace spadající spíše do odzbrojovací politiky než do vědy. Vyloženě odbornou publikaci spojenou s výzkumem u něj nenajdeš (a jestli, tak je to pouze zlomek jeho činnosti), a jakékoli bližší zaměření v rámci ZHN na organofosfáty nebo obecně organickou chemii už vůbec ne. Takže jeho názory jsou podobně "odborné", jako názory zubaře na detaily provedení transplantace ledviny.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:20 28.05.2018

  A jeste posledni cisilka k tomu jak se do ACR chodi vydelavat: Prumerna mzda 2017 / Prumerna mzda v armade 2017 / rozdil v % prumer vs. armada za rok 2017 (data za CR jsou z ...Zobrazit celý příspěvek

  A jeste posledni cisilka k tomu jak se do ACR chodi vydelavat:
  Prumerna mzda 2017 / Prumerna mzda v armade 2017 / rozdil v % prumer vs. armada za rok 2017 (data za CR jsou z poloviny roku 2017)

  Rusko
  cca 45000RUB / 62000RUB / +38%
  CR
  29200Kc / 31000Kc / +7%Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:57 28.05.2018

  Pochazim z "delnickych pomeru", takze urcite nejsem odtrzen od reality. Ale mluvime tu o 10mil CR (5mil zamestnancu) a 20 tisicove ACR. To co pisu vazne neplati na vsechny (stejne ...Zobrazit celý příspěvek

  Pochazim z "delnickych pomeru", takze urcite nejsem odtrzen od reality. Ale mluvime tu o 10mil CR (5mil zamestnancu) a 20 tisicove ACR. To co pisu vazne neplati na vsechny (stejne jako to co pisete vy) a ani nemusi platit. Stejne zjednudusujeme totiz i to Rusko. Kdyz porovnam prumernou mzdu v CR, tazenou nahoru Prahou, a citim potrebu zminit, ze v regionech to takova slava neni, tak taky zminme, ze ten Rusky prumer je zase tazen Moskvou, Petrohradem a dalsimi velkomesty a aglomeracemi a v regionech to taky takova slava neni. Dokonce bych si tipnul, ze tam ty nuzky budou rozevrene jeste vic (CR je jeden z nejrovnostarskejsich statu v OECD vubec). Ergo Rusky vojak ma (a to plati dnes a platilo i v minulosti) pro vstup do armady ty ekonomicke duvody rozhodne vetsi nez Cesky vojak, ktery ma ty moznosti uplatnit se precijen nekde jinde.
  Btw. kdyby ACR byla takova vyhra (a soukroma sfera takovej pru!er), jiste by nemela problem naplnit ty sve skromne planovane stavy, ne?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:32 28.05.2018

  Když už jsi zmínil ty hlášky, tak s pointou věci některé z nich slušnou souvislost mají - např. neznám staršího chudého doktora, ale je spousta chudých mladých doktorů bez ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už jsi zmínil ty hlášky, tak s pointou věci některé z nich slušnou souvislost mají - např. neznám staršího chudého doktora, ale je spousta chudých mladých doktorů bez kartotéky (někteří jdou i do armády ještě dřív kvůli studiím). Tolik mladých kluků tady má dluhy a ani třeba nejsou v exekuci, rekrutační bonus a vidina stabilní práce je pro leckoho dost zásadní (ten nedávný dokument ale moc nepomůže). Jedna věc je totiž, "že práce je všude plno za hodně peněz", druhá, že spousta zaměstnavatelů je vychcaných a propouští těsně před uplynutím zkušebky, neplatí nebo šikanuje. Možná jsi z "vyšších" společenských kruhů, máš čas tu v pracovní době klábosit na fóru, ale tady se třeba bavíme o klucích od bezpečnostních agentur a dělnických profesí, spousta z nich sází, protože chtějí žít s nadějí....no a pak jsou tam, kde jsou.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:16 28.05.2018

  Mzdy v CR rostou neustale, to nema s aktualni konjunkturou spolecne nic (ta ma spolecne jen s dynamikou toho rustu) a kdyby CR diky CNB na par let "neprijala euro" byl by ten trend ...Zobrazit celý příspěvek

  Mzdy v CR rostou neustale, to nema s aktualni konjunkturou spolecne nic (ta ma spolecne jen s dynamikou toho rustu) a kdyby CR diky CNB na par let "neprijala euro" byl by ten trend v celoevropskych statistikach jeste patrnejsi. Prumer a median jsou zakladni statiscike udaje, to netreba okecavat, ty proste jsou jake jsou a znamenaji co znamenaji. Navic je vojak furt spise povolani chlapa a chlap v tomhle state furt vydela o cca 20% vic nez zenska, takze ten chlapsky prumer a median stoji jeste vys. To ale nebyla pointa, pointou bylo ze praci v CR ma dnes kazdy kdo o ni stoji a dobre placenou taky (to se jeste poji s ochotou se prestehovat, ale to se vaze i k tomu byt vojakem, tak to lze zanedbat). A to jeste cisla o zamestnanosti nepostihuji zivnostniky, ze.

  Ze nekoho pobavi tvrda cisla je klidne mozne, me naopak pobavi hlasky typu "kolik lidi z nasi obce...". Mam je hned vedle "neznam chudeho doktora" a "za komunistu bylo lepe" :DSkrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:46 28.05.2018

  nemám potřebu to téma totální války řešit, jen mě pobavilo, že si "i prodavačka v Lidlu" přijde na 1100 éček - to trvá pár měsíců a určitě nám to zase zvedá průměrnou mzdu o ...Zobrazit celý příspěvek

  nemám potřebu to téma totální války řešit, jen mě pobavilo, že si "i prodavačka v Lidlu" přijde na 1100 éček - to trvá pár měsíců a určitě nám to zase zvedá průměrnou mzdu o spoustu tisíc, když je desetina lidí v exekuci a dělá v šedý ekonomice :-D

  Kolik lidí z naší obce dojíždí do Prahy tak za 7tisíc měsíčně v palivu a dělá tam za 22, 23, prostě do 25 táců. Já strašně žeru tyhle statistiky. Republice se daří a jsem za to rád (hypotéky jedou a staví se jak o závod, v létě dojdou cihly:), ale tyhle konjunkturní prohlášení vždycky pobaví, zejména když se k tomu ještě fofrem přihodí babišovská totalita a tragédie s EET :-DSkrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:13 28.05.2018

  givicz, no ze zrovna vy neco mluvite o lzich. Z te debaty jsem vycouval, protoze se to tu zvrhlo tradicnim smerem, ale neda mi se nevratit k tomuhle vasemu vytvoru: "Rase ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz, no ze zrovna vy neco mluvite o lzich. Z te debaty jsem vycouval, protoze se to tu zvrhlo tradicnim smerem, ale neda mi se nevratit k tomuhle vasemu vytvoru:

  "Rase nesouhlasím.. v případě totálního vleklého konfliktu rozhoduje schopnost národa jako celku se obětovat a vydržet to co jiný nevydrží... silně pochybuji, že mladí lidé co nastupují do armády ČR tam jdou pro to aby za zdejší oligarchy leželi a umírali několik měsíců / roků někde v okopu v -40 a mlátili bratry slovany někde na východě... to spíše přeběhnou na druhou stranu.... jdou tam proto, že dostanou prakticky ihned 35 000 kolíků a to je podstatné.. "

  Takze v CR s fakticky nulovou nezamestnanosti, s pomalu nejrychlejsim rustem mezd v evrope a ve state kde si i prodavacka v Lidlu prijde na 1100E mesicne jdou podle vas vojaci do armady proto aby si vydelali 35tis Kc (coz jsou dnes penize co dostanou vlastne vsude kdyz se budou trosku snazit). A jak je to v Rusku, tam jde do armady jen hrdinny geroj ochotny zitra padnout za vlast, ne?
  Z tohohle vaseho komentu je mi doslova a do pismene na zvraceni, protoze to postrada naprosto elementarni logiku (prave v rusku se do armady cpe tuna lidi, protoze je to zvlaste v nekterych regionech jedina sance mit staly a rel. slusny prijem penez), coz je u vas jev bezny, to me az tak neprekvapilo. Ale to jak tim znevazujete vsechny ty co jdou do ACR, co musi byt za ekonomicke situace CR predevsim patrioti (stejne jako fandove do sveho zamestnani musi byt v dnesni dobe ucitele, nebo lekari) nebo lidi jinak zapaleni do vojenstvi, jinak by vyuzili nekterou z tech XY moznosti jak si v soukrome sfere vydelat lip a vest pritom klidnejsi/bezrizikovejsi zivot.

  Do toho bratri slovani... ani nevim co na to rict (pekne to shrnuli uz skelet s KOLTem)

  PS: Nezpochybnuju silu a vuli Rusu se semknout, bojovat, vydrzet... ale kdyz zminujete sveho prapradedecka, tak si predstavte ze nekoho jineho prapra(pra) dedecek padnul jako legionar, bojujici ve Francii, v Italii nebo v Rusku, bojujici za Ceskoslovensko. I v tom case na tom ceske zeme byly ekonomicky dalece pred carskym / bolsevickym ruskem a prece se nasli hrdinove co nam vybojovali statnost... ale proc se vlastne snazim. Je videt jakym smerem vam to "mysli".Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  23:51 27.05.2018

  givicz: Cetl jsem to, no. Uz jenom ten fakt, ze je na tohle tema rozdelena akademicka obec svedci o tom, ze je s oficialni verzi neco v neporadku a veskere politicke zavery byly ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:

  Cetl jsem to, no. Uz jenom ten fakt, ze je na tohle tema rozdelena akademicka obec svedci o tom, ze je s oficialni verzi neco v neporadku a veskere politicke zavery byly uspechane.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  23:42 27.05.2018

  stepan nevím jestli jsi to četl https://www.novinky.cz/domaci/... po přečtení musím říci, že je mi smutno ...Zobrazit celý příspěvek

  stepan

  nevím jestli jsi to četl
  https://www.novinky.cz/domaci/...

  po přečtení musím říci, že je mi smutno jak se lže... proto jenom krátce je mi smutno a nedá se na to co říct...Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  23:24 27.05.2018

  "A nepřinesl jsi pro to jediný relevantní důkaz. Slušný člověk bez důkazu neobviňuje." Haha, tak to ti muj mily logiku, pripominam tvoji obhajobu britskych kecu ohledne otravy ...Zobrazit celý příspěvek

  "A nepřinesl jsi pro to jediný relevantní důkaz. Slušný člověk bez důkazu neobviňuje."

  Haha, tak to ti muj mily logiku, pripominam tvoji obhajobu britskych kecu ohledne otravy Skripala. Kdyz jsem se ja dozadoval dukazu tebe a ostatnich, pripominal presumpci neviny a principy pravniho statu, tak jsi se svijet jako had a tvrdil mi, ze britove dukazy nepotrebuji, prece maji info od tajnych sluzeb.

  At si prosim, kazdy, najde tady diskusi na AN (mesic, dva nazpet) a presvedci se sam, co je logik zac. Zdiskreditoval ses ted pekne na nekonzistenci svych recich sam.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  21:31 27.05.2018

  double: tak tak. A nejhorší na tom je, že jsou to takové lživé a chybné cancy. Jenže za to může autor článku. Úmyslně ten flame war vyvolal tím odstavcem o Hře na třetí ...Zobrazit celý příspěvek

  double:

  tak tak. A nejhorší na tom je, že jsou to takové lživé a chybné cancy.

  Jenže za to může autor článku. Úmyslně ten flame war vyvolal tím odstavcem o Hře na třetí světovou.

  Kde naplácal nesouvisející cancy ze Sputniku, odepsaného Trumpova ex-poradce a vlastních názorů aby to zapůsobilo na rusofoby jako rudý hadr na býka. Zafungovalo to a dukáty z reklam se už valí :-)Skrýt celý příspěvek

 • Double
  16:21 27.05.2018

  clanok o bulave a vacsina komentov je o volbach v rusku a o vojne na ukrajine.. hmm, kde som podobnu diskusiu videl? aha, prakticky pod kazdym clankom o rusku.. ty isty idioti sa ...Zobrazit celý příspěvek

  clanok o bulave a vacsina komentov je o volbach v rusku a o vojne na ukrajine.. hmm, kde som podobnu diskusiu videl? aha, prakticky pod kazdym clankom o rusku.. ty isty idioti sa do nekonecna hadaju o tych istych veciach.. ze vas to este baviSkrýt celý příspěvek

 • logik
  15:52 27.05.2018

  "Jenom sem tvrdil, ze se falsuji volby vsude," A nepřinesl jsi pro to jediný relevantní důkaz. Slušný člověk bez důkazu neobviňuje. "A jestli Youtube povazujes za obskurdni ...Zobrazit celý příspěvek

  "Jenom sem tvrdil, ze se falsuji volby vsude,"
  A nepřinesl jsi pro to jediný relevantní důkaz. Slušný člověk bez důkazu neobviňuje.

  "A jestli Youtube povazujes za obskurdni video server,"
  Ano, považuji. Protože na Youtube Ti dá kdokoli cokoli a nemáš jedinou záruku toho, že nejde o zmanipulovaný materiál. Z hlediska kvality informací je to server naprosto stejně důvěryhodný, jako např. aeronet a další.

  Tedy věřit čemukoli jen proto, že jsem viděl na Youtube video je hodně mizerná práce s informacema. To, že takto se s informacema nepracuje se dnes učí už na základní škole.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  14:56 27.05.2018

  Givicz: nevím jaké máš neprůstřelné důkazy, že prezidentské volby byly v Rusku zfalšované nicméně ta účast na demonstracích co svolal Navalnyj před inaugurací Putina to bylo fiasko ...Zobrazit celý příspěvek

  Givicz: nevím jaké máš neprůstřelné důkazy, že prezidentské volby byly v Rusku zfalšované nicméně ta účast na demonstracích co svolal Navalnyj před inaugurací Putina to bylo fiasko jak prase.

  Nelzi. Havel mnel v 85 jeste mensi podporu a kam to fesak dotahnul.

  Jen hlupak si muze myslet ze vyhrat 99% v Ruskych volbach neni diktatura.

  https://dyulgerov.info/images/... Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:09 27.05.2018

  stepan Najväčší problém s ruskými voľbami je ten, že sa tam žiadny "nepohodlný" kandidát ani nedostane - a to nie je vecou "náhody" ale cielená politika Putina a jemu ...Zobrazit celý příspěvek

  stepan

  Najväčší problém s ruskými voľbami je ten, že sa tam žiadny "nepohodlný" kandidát ani nedostane - a to nie je vecou "náhody" ale cielená politika Putina a jemu podriadených úradov. Navaľnyj je ukážkový prípad.

  Preto je Putin "nad vecou" a voľby sú len formalitou ....kde každý vie ako skončia. Že tam potom čosi "zrušia" to už je naozaj len fraška ... o voľbách je rozhodnuté dávno pred nimi.Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  12:38 27.05.2018

  logik: S tebou se nemam vice mene o cem bavit, ja i par dalsich lidi mame s tebou jiz poucne zkusenosti z minulych diskusi, kde jsi nedokazal uznat argumenty protivnika a ...Zobrazit celý příspěvek

  logik:

  S tebou se nemam vice mene o cem bavit, ja i par dalsich lidi mame s tebou jiz poucne zkusenosti z minulych diskusi, kde jsi nedokazal uznat argumenty protivnika a vyhybal se diskusi smerem do outu.

  Jenom sem tvrdil, ze se falsuji volby vsude, a nemusi byt za tim mistni rezim, pouze blbec (a takovych se najde vsude dost), ktery si mysli, ze tim nejak pomuze svemu kandidatovi/strane/cemukoli.

  A jestli Youtube povazujes za obskurdni video server, kde jsem dane pripady videl, dobra tedy, tvuj nazor.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 10