Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

CrazyMk / forums.airbase.ru
Salva čtyř střel Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij. / Mil.ru

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou testovací salvu čtyř balistických střel odpalovaných z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) R-30 Bulava. Bojové hlavice střel úspěšně zasáhly cíle na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka.

Testovací salva střel R-30 Bulava

Podle otevřených zdrojů bylo od 27. září 2005 do 23. května 2018 provedeno 27 ostrých testů raket Bulava, z nichž 15 bylo uznáno za úspěšné (včetně dvou posledních). Zbývající starty byly považovány za částečně úspěšné nebo neúspěšné kvůli poruchám v systémech řízení nebo kvůli chybnému oddělení druhého a třetího stupně.

 


 

Při posledním testu (z ponořené ponorky) došlo poprvé k velké hromadné salvě balistických raket SLBM Bulava z ponorek třídy Borej. Všechny čtyři střely byly odpáleny během 20 sekund.
 

„Dne 22. května vedoucí strategická jaderná ponorka Jurij Dolgorukij z projektu 955 úspěšně provedla testovací salvu čtyř balistických střel Bulava z určeného prostoru v Bílém moři k cílům v oblasti Kura na poloostrově Kamčatka,“ uvedl tiskový servis ruské Severní flotily. „Test potvrdil bojovou připravenost strategické ponorky Projekt-955 Borej a raketového systému Bulava.“
 

„Byly potvrzeny taktické a technické vlastnosti a spolehlivost strategické raketové ponorky projektu 955 Borej a raketového systému Bulava. Při přípravě střelby a při samotném provedení posádka ponorky prokázala vysokou profesionalitu a vysokou úroveň výcviku,‘“ komentoval test velitel ponorky Vladimír Širin.

 

Předchozí testy SLBM Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij se uskutečnily 26. června 2017 z Barentsova moře a 27. září 2016, kdy ponorka tříy Borej provedla experimentální odpal dvou střel, rovněž z Bílého moře. Při testu v roce 2016 první střela úspěšně zasáhla cíl na střelnici Kura a druhá střela, podle tiskového prohlášení ruského námořnictva, po splnění všech úkolů provedla plánovanou autodestrukci.

 

Testovacích salv SLBM nebylo v historii ruského námořnictva mnoho. K poslednímu velkému testu došlo v srpnu 1991, kdy strategická ponorka K-407 Novomoskovsk postupně odpálila 16 raket R-29M. Interval mezi odpaly byl pouze 16 sekund.

 

Podle deníku Gazeta.ru, který cituje admirála Viktora Kravčenka, bývalého šéfa hlavního štábu ruského námořnictva, tak masivní testy (tedy velmi drahé) již nejsou zapotřebí. Podle Kravčenka navíc systém kontroly palby na ponorkách třídy Borej údajně umožňuje odpálit salvu pouze čtyř raket s tím, že poté musí proběhnout nové kolo příprav k odpalu další salvy.
 

Cena střely Bulava není známa, ale například americká SLBM UGM-133A Trident II stojí více než 35 milionů dolarů. Náklady na výrobu všech testovacích střel Bulava (i se započtením vývoje a pří nízko-sériové výrobě) tak mohly hravě překonat jednu miliardu dolarů.  

 

Atomová ponorka Jurij Dolgorukij  / CrazyMk; forums.airbase.ru

 

Ponorky třídy Borej

Ponorky Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský třídy Borej slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje v roce 2014. Čtvrtá ponorka Knjaz Vladimír byla spuštěna na vodu na konci minulého roku a ruské námořnictvo ji zavede do výzbroje v příštím roce. Ve výhledu je stavba 14 ponorek, přičemž osma vstoupí do služby v roce 2020 (reálné je pozdější datum) a následující nejdříve v roce 2027.

 

Výtlak ponorek třídy Borej je 24 000 tun, ponorka měří na délku 160 metrů a na šířku 13 metrů. První tři ponorky třídy Borej ponesou 12 až 16 střel Bulava ‒ každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) a také 10 až 40 klamných cílů.  Střely Bulava jsou určeny výhradně pro ponorky třídy Borej.

 

Přesné specifikace Bulavy nebyly oficiálně zveřejněny. Podle různých dat v médiích je Bulava třístupňová raketa na pevné pohonné látky a je odvozená od mezikontinetální balistické rakety (ICBM) Topol-M SS-27. Raketa má startovací hmotnost asi 36,8 tuny, měří na délku 12,1 metrů, na šířku dva metry a má dolet osm tisíc až 10 tisíc km.

 

Bulava dokáže nad cíl doručit MIRVy o celkové hmotnosti 1150 kg. Každá hlavice pojme jadernou nálož o síle 100 až 150 kt. Čtyři střely Bulava tak mohou nad cíle doručit jaderné hlavice o souhrnné síle 2400 kt, tedy ekvivalent 160 hirošimských jaderných bomb Little Boy.

 

Výroba raket Bulava probíhá v továrně Votkinsk v Udmurtsku, která je součástí Moskevského institutu pro tepelnou technologii. Institut na projektu střel Bulava pracuje již od počátku 90. let minulého století.

 

Záběry z testovacího odpalu střel Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij.

 

Hra na třetí světovou

Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM. Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

 

Rusko s ekonomikou menší než Itálie nebo stát New York, jak uvedl Steve Bannon na nedávné pražské konferenci, nemůže ekonomicky soupeřit s ostatními světovými velmoci v ekonomické a průmyslové rovině, jak to dělá například „beze zbraní“ Německo. Jedinou možností, jak Rusko může patřit mezi světové hráče, je vlastnit jaderné zbraně a utvrzovat lidi v ostatních zemích světa o neochvějné ruské ochotě tyto zbraně použít.

 

„Není to jen ukázka síly samotné ponorky nebo raket, je to také ukázka toho, že naše námořní rakety mohou udeřit najednou. Z šestnácti raket byly čtyři poslány na testovací polygon Kura během několika minut, což je velmi silné varování pro pravděpodobného nepřítele o tom, že ruská ponorková flotila má nové schopnosti a efektivitu. Mělo by být zřejmé, že na každé raketě Bulava je deset hlavic, čtyři rakety jsou čtyřicet hlavic, takový úder může obrátit v prach mnoho zemí, které jsou členy NATO, a dokonce způsobí nenapravitelné škody Spojeným státům. Tento odpal není jen zkouškou ponorky a raket Bulava nebo R-30, jak jsou nazývány v manuálech, ale je také varováním pro naše pravděpodobné oponenty, že ruské námořnictvo má vysokou míru připravitelnosti na boj, spolehlivě chrání naše národní zájmy a svrchovanost našeho státu,“ uvedl pro rozhlasovou stanici Sputnik Viktor Litovkin, vojenský analytik a plukovník ve výslužbě.

 

Dodejme, že Sputnik je hlavní mediální propagandistický nástroj Kremlu. Pro zahraniční čtenáře je však Sputnik skvělé místo k pochopení toho, co Kreml chce, aby si lidé v ostatních zemích mysleli.

 

Zdroj: SputnikGazeta.ruTASSTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového ...

Ruské korvety Škval ochrání systém protivzdušné obrany Pancir-M

Začátkem května došlo ke spuštění korvety Škval, třetího plavidla Projektu 22800, na vodu. Ruské ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  12:26 27.05.2018

  givitz: ano, nemá to cenu. Protože si prostě použil lživý a nepravdivý argument a neumíš to uznat. Ukrajina je ve stavu, v jakém je, protože je ve válečném konfliktu a cizí země ji ...Zobrazit celý příspěvek

  givitz: ano, nemá to cenu. Protože si prostě použil lživý a nepravdivý argument a neumíš to uznat. Ukrajina je ve stavu, v jakém je, protože je ve válečném konfliktu a cizí země ji ukradla dva kusy území.
  Pokud se chceš hádat, tak bohužel pro tebe Majdan nebyla zdaleka první ukrajinská "revoluce" - a žádná jiná neměla takový dopad na hospodářství Ukrajiny. Naopak je zcela přirozené, že takový dopad má ztráta průmyslového regionu a válka, která pro Ukrajinu znamená velký odliv investic (rizikovost), podstatný zásah do hospodářské struktury Ukrajiny (narušení hospodářských vazeb)
  a spoustu nákladů pro stát navíc.

  Pokud toto nejsi schopen uznat a furt hájíš svoji paralelu mezi změnou režimu na Ukrajině a změnou režimu v Rusku (kterému, jelikož má jaderné zbraně, žádné napadení od souseda nehrozí), tak evidnentě nejsi schopen racionálně uvažovat a diskuse je s Tebou zbytečná.

  ===

  stepan: A já jsem viděl zase krásná videa - dokonce je na AN postoval jeden z Tvých "soukmenovců" s podtextem, jak jsem blbej, že nevím, jak je to ve skutečnosti - jak jsou prokazatelně Bílé helmy v Sýrii propaganda a jak svoje zprávy falšují. A samozřejmě, že o těch videích ale neinformovala mainstream, ale sputnik, aeronet a prvni zprávy jich byly plné.

  Kupodivu se brzy vyjasnilo, že video dokazující "propagandu bílých helem" ve skutečnosti je video najhrané Asadem za účelem propagandy.... Takže promiň, ale Tvoje: "viděl jsem na obskurním serveru video, jak falšují volby ve Skotsku" mne nějak nedojímá. Takových videí jsem viděl už hromadu a nemálo z nich se ukázalo být podvrhem.

  Btw. víš, čím se liší deníky typu Aeronet od Tebou kritizovaného mainstreamu? Mainstream alespoň v některých případech - pokud uveřejní takovou lež a přijde se na to - uvede zprávu na pravou míru.
  Mnou zmiňovaná videa ovšem visí na aeronetu dodnes, bez jediného slova vysvětlení, omluvy, snahy o uvedení na pravou míru, čehokoli.....Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  11:05 27.05.2018

  dusan: Ja sem videl nekolik desitek videi, kde lide behem pocitani vysledku Skotskeho referenda o nezavislost v roce 2014 viditelne ignorovali a nepocitali listky s hlasovanim ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  Ja sem videl nekolik desitek videi, kde lide behem pocitani vysledku Skotskeho referenda o nezavislost v roce 2014 viditelne ignorovali a nepocitali listky s hlasovanim YES. Taky se tehda u toho bavil cely internet, byl toho plny youtube, pokud to jeste nesmazali. To samozrejme ale neznamena, ze v tom mela prsty britska vlada (resp. Cameron). Samozrejme ty o tom asi nevis, protoze o tom neinformovala CT (nebo co mate na Slovensku). Ale jo, ono je tu vlastne rozdil, protoze komise v RF nektere volebni obvody anulovala (desetitisice a statisice hlasu), kde bylo, jak ty rikas, prokazatelne proveden podvod. Takovou vec jsem v UK nezaznamenal. Ty demokrate.

  daniku:

  Jasne, clovek co ma jine nazory a nejede podle oficialni noty je oznacovan za kolaboranta. Pripominas mi nacisticke nebo komunisticke idioty. Hrajete si tady s kumpany na svobodu nazoru, ale kdyz prijde clovek s jinym postojem, je okamzite oznacen za kolaboranta, xenofoba a rasistu. Horsi jak kolaborant je akorat debil a to jsi ted poradne vsem ukazal. Pokrytectvi a mccarthismus v praxi.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  07:48 27.05.2018

  givicz Ak novinári zachytili viac osôb čo volili vo viac miestnostiach to je čo ? Na fakte víťazstva Putina to nemenilo nič ... ale kremelská propaganda postavila svoj úspech ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Ak novinári zachytili viac osôb čo volili vo viac miestnostiach to je čo ?

  Na fakte víťazstva Putina to nemenilo nič ... ale kremelská propaganda postavila svoj úspech na % podpory a tá sa musela dosiahnuť, lebo Putin nemal s kým súťažiť.

  Asi si už Putinovci nedovolili dosýpať hlasovacie lístky ako pri voľbách do parlamentu ... na čom sa bavil celý svet.

  Akú reálnu podporu má Navaľnyj sme sa nedozvedeli ... nebol pustený do volieb. Odhad jeho podpory je cca 5-10 % čo samozrejme v normálnom svete je slabý kandidát, pre putinovcov to bola "strašná" hrozba : )Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  01:10 27.05.2018

  dusan nevím jaké máš neprůstřelné důkazy, že prezidentské volby byly v Rusku zfalšované nicméně ta účast na demonstracích co svolal Navalnyj před inaugurací Putina to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  nevím jaké máš neprůstřelné důkazy, že prezidentské volby byly v Rusku zfalšované nicméně ta účast na demonstracích co svolal Navalnyj před inaugurací Putina to bylo fiasko jak prase.. a ukazuje to jakou má reálnou podporu ...

  Nevím pořád co řešíš svoje opolčence podporují USA po celém světě a nikdo je za to nepranýřuje ..a tady se bavíme o území co je přímo na Ruské hranici ... já ti říkám, že podpora z Ruska tam byla s dodatkem, že se do toho Ruská armáda včetně letectva neobula naplno jinak by se zastavili až za Kievem .. a že po těch debaklech Ukrajinců na Dombasu opolčence zastavil Putin...

  S těma oligarchama v ČR s tebou souhlasím vládnou tu finanční skupiny, zemi ovládá zahraniční kapitál ... proto jsem také psal jak by naši vojáci " horlivě" bojovali v případě totální války ve -40 v okopu na východě s Ruskem .. :)Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  01:01 27.05.2018

  givicz Už nám tu nepredkladajte naivné story o "mierotvorcovi" Putinovi, ktorý zas "zastavil ofenzívu opolčenců po těch kotlech a dohodol Minské dohody" Bez priamej ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Už nám tu nepredkladajte naivné story o "mierotvorcovi" Putinovi, ktorý zas "zastavil ofenzívu opolčenců po těch kotlech a dohodol Minské dohody"


  Bez priamej vojenskej pomoci by neboli žiadni "opolčenci" a tie všetky väčšie porážky ukrajinskej armády vybojovala x-násobne silnejšia a lepšie vybavené ruská armáda.


  Vzhľadom na to, že operácie ruskej armády a jej techniky na Ukrajine sú dobre zdokumentované, tak mi už rozprávky o "ukrajinských traktoristoch" pripadajú dosť trápne ...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:50 27.05.2018

  stepan Takže poviem to jednoduchšie ... Ak bude celý deň celá štátna mašinéria vychvalovať Navaľného a nepustí do volieb žiadneho poriadneho kandidáta, tak bude mať bez ...Zobrazit celý příspěvek

  stepan

  Takže poviem to jednoduchšie ...

  Ak bude celý deň celá štátna mašinéria vychvalovať Navaľného a nepustí do volieb žiadneho poriadneho kandidáta, tak bude mať bez problémov 85 % ...

  Že Navaľnyj bol dôležitý svedčí to, že ho putinovci nepustili k voľbám čo je tradičný "zvyk" v Rusku, nejaká smiešna zámienka sa vždy nájde, mimochodom už založiť novú stranu je administratívne v Rusku neskutočne obtiažne ... potom sa už nemusí toľko klamať pri voľbách ... mimochodom i posledné boli dokázateľne sfalšované - nie výsledkami, tam je "vsjo jasno" - ale o tých % môže Putin len snívať ....toľko reálne nemal. Ruské posledné akože "voľby" do parlamentu, kde sa dosýpali hlasy putinovcov pobavili celý svet.

  givitz

  Predstava "mierotvorcu" Putina ma pobavila. U nás tiež vládnu oligarchovia ... u Vás priamo jeden bývalý ŠTB-ák osobne, takže sa tu baviť o "zlých ukrajinských oligarchoch" mi pripadá dosť úsmevné. Ukrajinci sa nemajú zle preto, čo robili za posledné 4 roky, ale preto čo (ne)robili 20 rokov pred tým.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  00:48 27.05.2018

  logik tohle nemá cenu... můžem tu otevřít diskusi na x stránek jak začal Majdan, kdo ho podporoval ze zahraničí zda se jeho výsledek líbil celé Ukrajině nebo, jak začalo ATO, jak ...Zobrazit celý příspěvek

  logik
  tohle nemá cenu... můžem tu otevřít diskusi na x stránek jak začal Majdan, kdo ho podporoval ze zahraničí zda se jeho výsledek líbil celé Ukrajině nebo, jak začalo ATO, jak to proběhlo na Krymu, potom můžem zhodnotit výsledek Majdanu zda je na tom Ukrajina lépe nebo ne, zda je tam nižší korupce, zda oligarchové skončili nebo ne, bude X stránek já nepřesvědčím tebe a ty mně je to naprosto zbytečné a každý kdo chce si dohledá co potřebuje..

  fakt je ten, že díky Rusku a Putinovi byla zastavena ofenzíva opolčenců po těch kotlech a dohodnuty Minské dohody.. dodnes to někteří Putinovi v Rusku zazlívají... teď můžeme jenom sledovat kdo je poruší a zahájí novou ofenzívu... můj názor je ten, že je jenom otázka času kdy Ukrajinská armáda se opět pokusí dobýt Donbas silou..... mají za sebou výcvik instruktorů NATO, dodávky vybavení a zbraní ze zahraničí a v současné době i značnou početní převahu...

  můj tip je pokud něco může překazit úspěšné předvedení Ruska jako pořadatele MS 2018 ve fotbale (protože infrastrukturně a materiálně to vypadá super) je úspěšný teroristický útok v Rusku nebo velká ofenzíva Ukrajinské armády na Donbasu....Skrýt celý příspěvek

 • damik
  00:30 27.05.2018

  Stepan: Nelzi, Putin dostal ve volbach 76% Treba ti to tvuj ridici dustojnik jeste nerek ale Putka fakt vyhral v Cecensku 99.5% hlasu. To cumis co ... Zabijes 150k Cecencu a oni ...Zobrazit celý příspěvek

  Stepan: Nelzi, Putin dostal ve volbach 76%

  Treba ti to tvuj ridici dustojnik jeste nerek ale Putka fakt vyhral v Cecensku 99.5% hlasu. To cumis co ... Zabijes 150k Cecencu a oni te porad voli, jako by te chteli nastvat ... :))))

  https://www.reuters.com/articl...

  Takze prestan lhat ty, ty kolaborante. Doufam ze to tady BISka monitoruje ...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:25 27.05.2018

  stepan: A ty demonstranti v Moskvě také rozbíjeli výlohy, že to srovnáváš? Nebo jen srovnáváš holinky a hodinky? givitz: Jak skončil Majdan? Tak, že Rusko napadlo Ukrajinu. ...Zobrazit celý příspěvek

  stepan:
  A ty demonstranti v Moskvě také rozbíjeli výlohy, že to srovnáváš?
  Nebo jen srovnáváš holinky a hodinky?

  givitz:
  Jak skončil Majdan? Tak, že Rusko napadlo Ukrajinu. Kdo napadne Rusko, že tvrdíš, že by to skončilo stejně?Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  23:37 26.05.2018

  dusan Rusové nejsou blbí podívám se na fotku Navalného z ČTK má za hlavou červenou cedulku demonstranta Ja jsem proti korupci ... úplně stejně takhle začal Majdan na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Rusové nejsou blbí podívám se na fotku Navalného z ČTK má za hlavou červenou cedulku demonstranta Ja jsem proti korupci ... úplně stejně takhle začal Majdan na Ukrajině primárně to bylo hnutí proti korupci, kdy Rusové již vědí jak to skončilo... jeden oligarcha nahradil druhého, kdy drtivá většina občanů se nemá lépe ale hůře ... na tohle přece nemůžou skočit ...

  Co se týče Ukrajiny možná to nevíš ale Putinovi dost v Rusku vyčítají, že je měkej .. vyčítají co se týče posledního bombardování Sýrie USA, FRA, GB, že byl také měkej... takže buďme rádi, že opět vyhrál prezidentské volby jeho politika je čitelná a již známá a že blokuje jestřáby v Rusku..Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  23:32 26.05.2018

  dusan: Ne, praveze ty sis ted strelil vlastni gol. To co popisujes je skoro pres kopirak, to co se stalo v SSSR/Rusku. Rozpad SSSR, valka v Cecensku, politicka a ekonomicka ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  Ne, praveze ty sis ted strelil vlastni gol. To co popisujes je skoro pres kopirak, to co se stalo v SSSR/Rusku. Rozpad SSSR, valka v Cecensku, politicka a ekonomicka krize (1998). A ty se divis, ze Putin ma takovou popularitu, pritom De Gaulla sis tady vysvetlit dokazal... Jeslti to stale nechapes, tak dobre ti tak, chytremu napovez, hlupaka kopni. A jeste mi budes tvrdit, ze sem si strelil vlastni gol :-D... Pokrytectvi.

  Samozrejme ze obycejnych Rusu zajimal majetek Medvedeva. Ono taky Medvedev je cim dal tim min popularni (navzdory faktu ze Jednotne Rusko je stale na vrcholu a realnou opozici jsou komunisti) a nektere Rusy (volice VVP) pobourilo, kdyz Putin jmenoval Medvedeva zpatky do uradu... A maji na to samozrejme uplne pravo. Ovsem je mylne si myslet, ze Navalneho povazuji za nejakou realnou opozici. Je zbytecne takto na plnou hubu lhat. Treba i vysledek Sobcakove, jakozto zastupce Navalneho, stal za starou backoru a vypovidal o realne nalade a vztahu Rusu k Navalnem.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:25 26.05.2018

  givicz Ešte k Ukrajine .... Ukrajine je Ukrajina, neviem, že by som dokazoval, že tam je ideál. Mimochodom Rusom ten "bordel" nevadil pokým Ukrajinci "poslúchali" ... resp. ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Ešte k Ukrajine ....

  Ukrajine je Ukrajina, neviem, že by som dokazoval, že tam je ideál. Mimochodom Rusom ten "bordel" nevadil pokým Ukrajinci "poslúchali" ... resp. ho ešte podporovali.

  Každopádne Ukrajinci vedú s Rusko nevyhlásenú vojnu a je smiešne očakávať, že budú vzťahy normálne ... samozrejme, že nie sú a ťažko ešte dlho budú.

  V každom prípade nesledujem ani ruské ani ukrajinské TV - považujem to stratu času, ak tak nejaké dobré stránky, kde nie je propaganda.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  23:18 26.05.2018

  stepan A viete čo bolo v roku 1958 vo Francúzku ? Možno je to pre Vás neznáme, ale prebiehala tam brutálna občianska vojna .... Alžírsko bolo totiž súčasťou Francúzka a tamojšia ...Zobrazit celý příspěvek

  stepan

  A viete čo bolo v roku 1958 vo Francúzku ? Možno je to pre Vás neznáme, ale prebiehala tam brutálna občianska vojna .... Alžírsko bolo totiž súčasťou Francúzka a tamojšia vojna bola občianskou vojnou v rámci Francúzka. Rozpadla sa štvrtá republika a bola hlboká politická kríza, kde sa vrátil De Gaulle do politiky ako priam spasiteľ ... od "normálnych" nudných volieb čo tu zažívame to má veľmi ďaleko a áno ...boli to "nenormálne podmienky" - trochu ste si strelili vlastný gól : )

  Samozrejme uznávam, že Rusi "cvičení" socíkom a rozpadom za Jelcina berú Putina ako spasiteľa ... ale to už mladých nezaujíma, tak ako nás pri PC nezaujíma, že v minulosti naši predkovia riešili čo do huby .... a z tohto pohľadu sa máme super, nemôžeme sa sťažovať.

  Navaľnyj je "normálny" populistický politik, ktorý túži po moci. Nie je to žiadne super demokrat a skôr poukazuje na korupciu aby skompromitoval svojich súperov. Bájky o jeho "napojení na mimovládky" šíri Putin a spol.... takéto bájky nám tu šíri i Zeman a Fico - nič nové.


  Možno to je niekomu čudné ale v demokracii si každý môže skákať na námestiach s blbosťami akými chce a dokonca nemusia mať ani "alternatívu". O tom je demokracia, ale ja zaujímavé, že príspevok o korupcii Medvedeva zaujal, tak, že ho museli putinovci urýchlene riešiť. A možno Vám je to čudné, ale Rusov to zaujímalo ...

  givicz

  Ak ste si nevšimol, tak Navaľnyj je "prominent" a putinovci si dávajú pozor aby z neho neurobili martýra. Preto ho "len" cez smiešne obvinenie, ktoré poprel jeho zamestnávate, obvinili z prenevery a tým ho vyradili z volieb.

  No pre Vás je možno klamanie a manipulácia ruskej TV normálne ... to sa potom nemáme o čom baviť.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:27 26.05.2018

  dusan takže znova... podívám se na celoplošnou Rossija 24 na pořad 60 minut a normálně tam vidím stát Ukrajince kteří hovoří o okupaci, že krym je jejich atp. naprosto stejné ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  takže znova... podívám se na celoplošnou Rossija 24 na pořad 60 minut a normálně tam vidím stát Ukrajince kteří hovoří o okupaci, že krym je jejich atp. naprosto stejné Ukrajince vidím na Ukrajinských kanálech.. neexistuje aby se z naprosto opačnými názory dostal Rus do celoplošné Ukrajinské TV tam jsou dokonce Ruské televize blokovány a zakazovány

  o jakých tvrdých trestech mluvíš .. nečerstvější konkrétní případ co tu byl již zmíněn.. dne 5. května 2018 byl Navalnyj zatčen na nepovolené demonstraci přitom dne 6.52018 byl opoziční předák byl propuštěn na svobodu...
  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  Jinak díky za odkaz, který dokazuje co říkám.... V celostátní televizi Rossija 1 normálně vystupuje Michajl Kasjanov bývalý ruský premiér z opoziční strany PARNAS...Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  22:23 26.05.2018

  dusan: Nelzi, Putin dostal ve volbach 76%, coz je naprosto realne a mozne cislo. De Gaulle dostal v roce 1958 dokonce 78%. To je diktator? Nebo byly ve Francii nenormalni ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  Nelzi, Putin dostal ve volbach 76%, coz je naprosto realne a mozne cislo. De Gaulle dostal v roce 1958 dokonce 78%. To je diktator? Nebo byly ve Francii nenormalni podminky? Byla Francie pod tlakem sankci a mela cizi tanky na sve hranici? Nebo taky manipuloval televizi? Uvedom si, co za hovadiny tady produkujes.

  Pokud bys byl obycejny rusky obcan co zazil divoke devadesatky, kdy duchodci zebrali v ulicich mest o jidlo, Jelcin za flasku vodky rozprodaval statni podniky Zapadu (ano, prave proto jsou Jelcin a podobni haj*love na zapade uznavani, jak ty tvrdis...), taky bys Putinovi hodil hlas a rad, to mi ver. Samozrejme zazobanci a vymydleni hlupaci co zbohatli na privatizaci radi nejsou.

  Navalneho a podobne sasky napojene na neziskovky a pochybne organizace obycejni Rusove naprosto ignoruji, pro ne to neni zadna konstruktivni opozice, ale blbci co skacou v ulicich s jednoduchymi transparenty kritizujici kazde nepopularni rozhodnuti vlady, pricemz nemajice zadnou rozumnou a realnou alternativu ani koncepci vlady.

  Neni to sice v Rusku ruzove ani dnes, VVP a jeho team museji ruzne manevrovat a domlouvat se s mistnimi "klany", ale to same vidis treba u Trumpa v USA, kde to taky nema s mistnim "establishmentem" uplne lehke. "Drain the swamp" hlasil Trump a po nastoupeni do uradu skutek utek.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  22:22 26.05.2018

  U nas taky Komousi vyhrali vzdycky 98% kazde volby; Putka vyhral dokonce >99% v Cecensku, coz je teda dost sila ...

  Kolaboranta ale nepresvedcis ....

  U nas taky Komousi vyhrali vzdycky 98% kazde volby; Putka vyhral dokonce >99% v Cecensku, coz je teda dost sila ...

  Kolaboranta ale nepresvedcis ....

 • damik
  22:18 26.05.2018

  Givicz: občas se dívám na pořad 60 minut v Ruské televizi a pravidelně jsou tam představitelé ruské opozice a světe div se i novináři a další osobnosti z Ukrajiny až čumím co tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Givicz: občas se dívám na pořad 60 minut v Ruské televizi a pravidelně jsou tam představitelé ruské opozice a světe div se i novináři a další osobnosti z Ukrajiny až čumím co tam říkají fakt hledím, že je tam bez problému pustí

  tady mas video jak dlouho si muze jedna tlusta baba zaprotestovat v Moskve o Ukrajine ... asi tak 24 sekund nez ji seberou specialove ... asi ti to chybi v Praze, co ???

  treba se radeji odstehuj do Moskvy, dobre tam zapadnes, uniformy, baretky, odznacky, vysoky botky, pendrekem pres drzku, samej cizi agent; tak mazej smudlo

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:17 26.05.2018

  givicz https://www.mojevideo.sk/video... Klasická "práca" putinovskej TV ..... silný argument otočili a urobili ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  https://www.mojevideo.sk/video...

  Klasická "práca" putinovskej TV ..... silný argument otočili a urobili z opozičníka vola ...

  Mne stačilo pár reportáží ruských TV o "nasadení amerických húfnic M109 na Ukrajine" ... a viac tie sračky nemusím ....Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:08 26.05.2018

  givicz Sledovaním "opozície" v hlavných televíziách len strácate čas. Tam sa nik "nebezpečný" nedostane, tak ako sa nedostane ani na kandidátku. Putin ani nemusí (i keď to robí) ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Sledovaním "opozície" v hlavných televíziách len strácate čas. Tam sa nik "nebezpečný" nedostane, tak ako sa nedostane ani na kandidátku. Putin ani nemusí (i keď to robí) priamo manipulovať voľby - reálna opozícia sa tam ani nedostane. Navanyj je reálna opozícia nie blbčekovia ktorých putinovci do TV aby ich zosmiešnili. Putin sa preto ani neobťažuje do TV - tie precujú pre neho 24 hodín, on žiadnu kampaň ani nepotrebuje.

  Navaľnyj zverejnil korupciu u putinovcov a nie len, že sa to nedostalo to putinovských televízií, ale hneď sa vyštartovalo na weby ktoré si to "dovolili" zverejniť.

  Stepan

  Porovnávať Moskvu a Paríž je úplne smiešne. V Rusku sú za nepovolené demonštrácie (samozrejme, že Navaľnyj povolenie nedostane) tvrdé tresty.

  V Moskve opozícia nezapaľuje výklady a autá .... ak začne .... tak sa nik nebude rozčuľovať nad zásahmi polície.

  Každému trochu inteligentnému je jasné, že 85 % podpora politika v normálnych podmienkach nie je možná ..... ale niekto zrejme verí na rozprávky : )Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  21:56 26.05.2018

  provadim gramatickou substituci z->s

  provadim gramatickou substituci z->s

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 10