Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

CrazyMk / forums.airbase.ru
Salva čtyř střel Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij. / Mil.ru

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou testovací salvu čtyř balistických střel odpalovaných z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) R-30 Bulava. Bojové hlavice střel úspěšně zasáhly cíle na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka.

Testovací salva střel R-30 Bulava

Podle otevřených zdrojů bylo od 27. září 2005 do 23. května 2018 provedeno 27 ostrých testů raket Bulava, z nichž 15 bylo uznáno za úspěšné (včetně dvou posledních). Zbývající starty byly považovány za částečně úspěšné nebo neúspěšné kvůli poruchám v systémech řízení nebo kvůli chybnému oddělení druhého a třetího stupně.

 


 

Při posledním testu (z ponořené ponorky) došlo poprvé k velké hromadné salvě balistických raket SLBM Bulava z ponorek třídy Borej. Všechny čtyři střely byly odpáleny během 20 sekund.
 

„Dne 22. května vedoucí strategická jaderná ponorka Jurij Dolgorukij z projektu 955 úspěšně provedla testovací salvu čtyř balistických střel Bulava z určeného prostoru v Bílém moři k cílům v oblasti Kura na poloostrově Kamčatka,“ uvedl tiskový servis ruské Severní flotily. „Test potvrdil bojovou připravenost strategické ponorky Projekt-955 Borej a raketového systému Bulava.“
 

„Byly potvrzeny taktické a technické vlastnosti a spolehlivost strategické raketové ponorky projektu 955 Borej a raketového systému Bulava. Při přípravě střelby a při samotném provedení posádka ponorky prokázala vysokou profesionalitu a vysokou úroveň výcviku,‘“ komentoval test velitel ponorky Vladimír Širin.

 

Předchozí testy SLBM Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij se uskutečnily 26. června 2017 z Barentsova moře a 27. září 2016, kdy ponorka tříy Borej provedla experimentální odpal dvou střel, rovněž z Bílého moře. Při testu v roce 2016 první střela úspěšně zasáhla cíl na střelnici Kura a druhá střela, podle tiskového prohlášení ruského námořnictva, po splnění všech úkolů provedla plánovanou autodestrukci.

 

Testovacích salv SLBM nebylo v historii ruského námořnictva mnoho. K poslednímu velkému testu došlo v srpnu 1991, kdy strategická ponorka K-407 Novomoskovsk postupně odpálila 16 raket R-29M. Interval mezi odpaly byl pouze 16 sekund.

 

Podle deníku Gazeta.ru, který cituje admirála Viktora Kravčenka, bývalého šéfa hlavního štábu ruského námořnictva, tak masivní testy (tedy velmi drahé) již nejsou zapotřebí. Podle Kravčenka navíc systém kontroly palby na ponorkách třídy Borej údajně umožňuje odpálit salvu pouze čtyř raket s tím, že poté musí proběhnout nové kolo příprav k odpalu další salvy.
 

Cena střely Bulava není známa, ale například americká SLBM UGM-133A Trident II stojí více než 35 milionů dolarů. Náklady na výrobu všech testovacích střel Bulava (i se započtením vývoje a pří nízko-sériové výrobě) tak mohly hravě překonat jednu miliardu dolarů.  

 

Atomová ponorka Jurij Dolgorukij  / CrazyMk; forums.airbase.ru

 

Ponorky třídy Borej

Ponorky Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský třídy Borej slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje v roce 2014. Čtvrtá ponorka Knjaz Vladimír byla spuštěna na vodu na konci minulého roku a ruské námořnictvo ji zavede do výzbroje v příštím roce. Ve výhledu je stavba 14 ponorek, přičemž osma vstoupí do služby v roce 2020 (reálné je pozdější datum) a následující nejdříve v roce 2027.

 

Výtlak ponorek třídy Borej je 24 000 tun, ponorka měří na délku 160 metrů a na šířku 13 metrů. První tři ponorky třídy Borej ponesou 12 až 16 střel Bulava ‒ každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) a také 10 až 40 klamných cílů.  Střely Bulava jsou určeny výhradně pro ponorky třídy Borej.

 

Přesné specifikace Bulavy nebyly oficiálně zveřejněny. Podle různých dat v médiích je Bulava třístupňová raketa na pevné pohonné látky a je odvozená od mezikontinetální balistické rakety (ICBM) Topol-M SS-27. Raketa má startovací hmotnost asi 36,8 tuny, měří na délku 12,1 metrů, na šířku dva metry a má dolet osm tisíc až 10 tisíc km.

 

Bulava dokáže nad cíl doručit MIRVy o celkové hmotnosti 1150 kg. Každá hlavice pojme jadernou nálož o síle 100 až 150 kt. Čtyři střely Bulava tak mohou nad cíle doručit jaderné hlavice o souhrnné síle 2400 kt, tedy ekvivalent 160 hirošimských jaderných bomb Little Boy.

 

Výroba raket Bulava probíhá v továrně Votkinsk v Udmurtsku, která je součástí Moskevského institutu pro tepelnou technologii. Institut na projektu střel Bulava pracuje již od počátku 90. let minulého století.

 

Záběry z testovacího odpalu střel Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij.

 

Hra na třetí světovou

Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM. Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

 

Rusko s ekonomikou menší než Itálie nebo stát New York, jak uvedl Steve Bannon na nedávné pražské konferenci, nemůže ekonomicky soupeřit s ostatními světovými velmoci v ekonomické a průmyslové rovině, jak to dělá například „beze zbraní“ Německo. Jedinou možností, jak Rusko může patřit mezi světové hráče, je vlastnit jaderné zbraně a utvrzovat lidi v ostatních zemích světa o neochvějné ruské ochotě tyto zbraně použít.

 

„Není to jen ukázka síly samotné ponorky nebo raket, je to také ukázka toho, že naše námořní rakety mohou udeřit najednou. Z šestnácti raket byly čtyři poslány na testovací polygon Kura během několika minut, což je velmi silné varování pro pravděpodobného nepřítele o tom, že ruská ponorková flotila má nové schopnosti a efektivitu. Mělo by být zřejmé, že na každé raketě Bulava je deset hlavic, čtyři rakety jsou čtyřicet hlavic, takový úder může obrátit v prach mnoho zemí, které jsou členy NATO, a dokonce způsobí nenapravitelné škody Spojeným státům. Tento odpal není jen zkouškou ponorky a raket Bulava nebo R-30, jak jsou nazývány v manuálech, ale je také varováním pro naše pravděpodobné oponenty, že ruské námořnictvo má vysokou míru připravitelnosti na boj, spolehlivě chrání naše národní zájmy a svrchovanost našeho státu,“ uvedl pro rozhlasovou stanici Sputnik Viktor Litovkin, vojenský analytik a plukovník ve výslužbě.

 

Dodejme, že Sputnik je hlavní mediální propagandistický nástroj Kremlu. Pro zahraniční čtenáře je však Sputnik skvělé místo k pochopení toho, co Kreml chce, aby si lidé v ostatních zemích mysleli.

 

Zdroj: SputnikGazeta.ruTASSTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového ...

Ruské korvety Škval ochrání systém protivzdušné obrany Pancir-M

Začátkem května došlo ke spuštění korvety Škval, třetího plavidla Projektu 22800, na vodu. Ruské ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • stepan
  21:55 26.05.2018

  dusan: Kdyz tisicovka lidi demonstruje v Moskve (coz je 0.00008% pocetu obyvatel Moskvy, tzn. jak kdyby z 13000 mesta sel jeden clovek demonstrovat nekde do hospody), tak by se ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:

  Kdyz tisicovka lidi demonstruje v Moskve (coz je 0.00008% pocetu obyvatel Moskvy, tzn. jak kdyby z 13000 mesta sel jeden clovek demonstrovat nekde do hospody), tak by se ceske a zapadni deniky mohly zblaznit a pretrhnout, ze policiste nekolik demonstrantu za vytrznictvi pozatykali.

  Kdyz demonstrovalo 40 000 Parizanu proti Macronovi a jeho reformam (tzn. zhruba 250x vetsi demonstrace v porovnani na populaci Parize/Moskvy), proti demonstrantum pouzili poradkove sluzby z obuskama a vodnima delama. Tomuhle ty a podobni chytrolini rikate demokracie. A nadavate na "Putinuv rezim", na to ze v Rusku je diktatura....

  Trisku v sousedovic oku vidis na 100 metru a jeste ho kritizujes, ale tram ve vlastnim oku nevidis. To je cynismus a pokrytectvi nejhlubsiho zrna. A nebo profesionalni trolling (at jiz te nekdo plati nebo to delas z vlastni hlouposti), jak jiz si nekolikrat v minulych diskusich predvedl.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:52 26.05.2018

  Chlapi, oháňať sa druhou svetovou je nezmysel, pretože tam začali vznikať ruské vojenské jednotky až v čase, keď Nemci začali prehrávať. A neúspešní nemajú šancu na podporu v ...Zobrazit celý příspěvek

  Chlapi, oháňať sa druhou svetovou je nezmysel, pretože tam začali vznikať ruské vojenské jednotky až v čase, keď Nemci začali prehrávať. A neúspešní nemajú šancu na podporu v ruskej spoločnosti (a vlastne nie len v ruskej).

  Keď to otočíme, tak Putin má takú podporu, akú má, lebo sa mu darí udržiavať imidž úspešného vodcu. Najprv ako "víťaz" nad Čečencami, následne ako ten, kto "dal do poriadku " ruské hospodárstvo. Popularita však začala prudko klesať keď nastala v 2012/2013 stagnácia hospodárstva bez toho, že by bola kríza a ceny ropy boli stále vysoké. Následne vybuchol na Ukrajincoch dôležitý politický projekt Euro-Ázijskej únie. Situáciu zachránila úplne klasická vec - ozbrojené intervencie na Ukrajine a v Sýrii. To však bola zároveň úplne fatálna chyba. Krajina ako Rusko sa za žiadnych okolností nesmie zamotať do konfliktov, ktoré nemožno rýchlo a víťazne ukončiť. A Putin zabrdol hneď do dvoch konfliktov, ktoré nie je schopný vyriešiť ani rýchlo a už vôbec nie víťazne. Predstavte si akou ranou Putinovej domácej autorite by bolo oslobodenie Donecka, či Luhanska ukrajinskými silami. Alebo úplné opustenie Sýrie, či hoci len nečinné prizeranie sa, ako dostáva jeho spojenec na budku. A ako by to nestačilo, v týchto dňoch dobehla Putina ďalšia z jeho zásadných chýb - roky iracionálneho zapierania zostrelenia MH17 sa vypomstili v podobe zverejnenia výsledkov vyšetrovania pol mesiaca pred začiatkom futbalových majstrovstiev. Pokiaľ by krajiny EU, Austrália a možno ešte pár iných na protest odmietli účasť na majstrovstvách bolo by po násobne väčšie poníženie, než to olympijské.

  Viete prečo skončil Mikuláš II nakoniec aj s celou rodinou vo vápne, napriek tomu, že ho pred vojnou absolútna väčšina ruskej spoločnosti zbožňovala a pokladala doslova za zástupcu Boha na zemi? Lebo voviedol krajinu do konfliktu, ktorý nebol schopný vyhrať a Rusi si to v istom momente uvedomili.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:50 26.05.2018

  stronger.p: "Nevím, jak se jmenuje ten "nešťastnik", co vystrčil prdel na US konvoj, dostal flastr." No, dopadl nejlépe jak mohl. Protože na chození v uniformě armáda se jaksi ...Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: "Nevím, jak se jmenuje ten "nešťastnik", co vystrčil prdel na US konvoj, dostal flastr."

  No, dopadl nejlépe jak mohl. Protože na chození v uniformě armáda se jaksi vztahují jiné zákony než na svoje osobní.

  A teď by mně zajímalo co by za takový krasný incident dostal v Rusku, nejvíce svobodné zemi na světe....Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  20:51 26.05.2018

  @dusan: U nás je demokracia ... u nás je možné bez problémov protestovať proti NATO, i proti EÚ, čo sa i deje ... No neříkejte :D, když chcal komunista režisér Svěrák z mostu na ...Zobrazit celý příspěvek

  @dusan: U nás je demokracia ... u nás je možné bez problémov protestovať proti NATO, i proti EÚ, čo sa i deje ...

  No neříkejte :D, když chcal komunista režisér Svěrák z mostu na vlak s odsouvajícími se (zaplať bůh) sovětskými vojáky, byl za hrdinu. Nevím, jak se jmenuje ten "nešťastnik", co vystrčil prdel na US konvoj, dostal flastr. Pominu-li strany v obou případech a kouknu se na to tím "veřejným pohoršením", tak vytažený vocas pohoršuse víc než prdel...Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:35 26.05.2018

  dusan
  přímo ruské byly pouze dvě divize a zrovna ta pod velením Kaminskeho byla to nejhorší ze špatného.Složená ze zajatců,dezertérů.
  Ty západní z dobrovolníků.

  dusan
  přímo ruské byly pouze dvě divize a zrovna ta pod velením Kaminskeho byla to nejhorší ze špatného.Složená ze zajatců,dezertérů.
  Ty západní z dobrovolníků.

 • givicz
  20:26 26.05.2018

  dusan Moskva má skoro 13 miliónů obyvatel před inaugurací Putina bylo na Puškinově náměstí v centru Moskvy cca 3000 lidí, včetně několika set odpůrců Navalného... V ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  Moskva má skoro 13 miliónů obyvatel před inaugurací Putina bylo na Puškinově náměstí v centru Moskvy cca 3000 lidí, včetně několika set odpůrců Navalného...

  V celoplošných médiích v ČR titulky jak blázen.... 9 května v Moskvě při akci Nesmrtelný pluk pochoduje milion lidí včetně Putina, Benjamina Netanjahu a Srbského prezidenta ... v českých médií v podstatě ani čárka..
  https://www.youtube.com/watch?...

  Už při těchto počtech vidíš jakou má reálnou podporu... potom se nediv, že nejsou ani v parlamentu.... teď tě překvapím protože předpokládám, že to nevíš .. občas se dívám na pořad 60 minut v Ruské televizi a pravidelně jsou tam představitelé ruské opozice a světe div se i novináři a další osobnosti z Ukrajiny až čumím co tam říkají fakt hledím, že je tam bez problému pustí.. naopak když se dívám na Ukrajinské televize Onenews, Radio svoboda atp tak tam ruské občany vůbec nepustí..Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:02 26.05.2018

  Wenet01 U nás je demokracia ... u nás je možné bez problémov protestovať proti NATO, i proti EÚ, čo sa i deje ... Ak chcete zrovnávať EÚ a Rusko ... tak tu obstojí tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01

  U nás je demokracia ... u nás je možné bez problémov protestovať proti NATO, i proti EÚ, čo sa i deje ...
  Ak chcete zrovnávať EÚ a Rusko ... tak tu obstojí tak porovnanie Maďarsko a Rusko - Orbán síce nie je tak ďaleko, ale má zásadný vplyv na médiá a tak je možné, že sú Maďari tak zmagorení, že si mnohí mysleli, že Soros kandiduje vo voľbách : )

  givicz

  Navaľnyj a tá tisícovka "úbožiakov" je ochotná protestovať i keď vie, že za to môže mať tvrdý postih .... Rusko je DIKTATÚRA.
  U vás i u nás majú spojencov priamo v parlamente ... v Rusku sa žiadny reálny odporca Putina nedostane ani na kandidátku ...
  To, že sú Rusi na históriu hrdí je v poriadku ... horšie je, že v Rusku sa premaľováva história ... ospravedlňuje sa rok 1968 a vojna pre Rusov začala v roku 1939 a rozpútalo ju Poľsko .... gulagy sú z histórie vymazané a masový vrah Stalin je v kurze ....

  Tesil

  Tí "západní" SS-áci sú síce dosť populárni ... ale počtom nemohli súťažiť ani s Rusmi v nemeckej armáde .... napr. SS. divízia Viking ktorá je určite najznámejšia mala vždy prevahu Nemcov ...Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:59 26.05.2018

  dusan
  Když už jsme se propracovali k Hiwis tak se mrkni na jednotky SS
  zložené s mnohých národov západnej Európy.

  dusan
  Když už jsme se propracovali k Hiwis tak se mrkni na jednotky SS
  zložené s mnohých národov západnej Európy.

 • givicz
  18:38 26.05.2018

  Wenet01 je to přesně jak píšeš.. na den vítězství v Rusku (nejenom v Rusku) pochodují doslova miliony lidí v nesmrtelném pluku a je až neskutečné jak jsou hrdí na své předky kteří ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01 je to přesně jak píšeš.. na den vítězství v Rusku (nejenom v Rusku) pochodují doslova miliony lidí v nesmrtelném pluku a je až neskutečné jak jsou hrdí na své předky kteří ubránili svoji zemi před Nacisty... docela se bavím nad českými médii, když vidím jak je na titulkách Navalnij a nějaká tisícovka ubožáků a když jsou v Rusku pochody miliónů lidí po celé zemi tak ani čárka... ono to potom dost zkresluje pohled na Rusko.. můj pra pra děda padl na Dukle jako příslušník 1. československého armádního sboru a jelikož bojoval po boku se sovětskou armádou docela bych se někdy takové akce zúčastnil...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:17 26.05.2018

  Panslovanství je nesmysl vymyšlený v Rusku k získání vlivu na slovanské obyvatelstvo v době národního obrození probíhajícího především ve střední Evropě. Něco jako spisy židovských ...Zobrazit celý příspěvek

  Panslovanství je nesmysl vymyšlený v Rusku k získání vlivu na slovanské obyvatelstvo v době národního obrození probíhajícího především ve střední Evropě. Něco jako spisy židovských mudrců, prostě lež. Ano, máme stejný základ jazyka. Ale kulturně jsme někde jinde. A geneticky mají Češi společného možná víc s Welšany :-)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:09 26.05.2018

  zajímavá diskuze, ale velmi dobře jsem se pobavil nad " mlátili bratry slovany".. to jako fakt někdo myslí vážně? :D Jakože dnešní mládež, která cestuje, szuduje a pracuje po ...Zobrazit celý příspěvek

  zajímavá diskuze, ale velmi dobře jsem se pobavil nad " mlátili bratry slovany".. to jako fakt někdo myslí vážně? :D
  Jakože dnešní mládež, která cestuje, szuduje a pracuje po celém Západě a má tam i přátele se budou zaobírat nad panslavismem, což za prvé byla vyčpělá myšlenka už ve 20.století, za druhé populace ČR má kulturně víc společněho se Západem, než východem a za třetí mladí ani neví co Slovan je :DSkrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  17:43 26.05.2018

  Zásadní množství...:))) mající významný vliv maximálně tak na výsledek Waršavského povstání. Pokud si malujete rozdělení Ruska na protiputinovskou a putinovskou část, vytáhněte ...Zobrazit celý příspěvek

  Zásadní množství...:))) mající významný vliv maximálně tak na výsledek Waršavského povstání. Pokud si malujete rozdělení Ruska na protiputinovskou a putinovskou část, vytáhněte břevno z oka svého a podívejte se také na "jednotnou" Evropu, stojící za svými vůdci. Opravdu chcete porovnávat vztah rusů a Evropanů k ideám které nesou tito "potencionální" protivníci?
  A opakuji po sté, Evropané dlabou na vojenství a proti Rusku válčí jen v novinách. Je to užitečný nepřítel, ale kdo není blázen, aby těm novinám věřil, vidí, že je Rusko normální standardní stát a tomu, že se nikdo nepřipravuje na jeho útok docela rozumí. Zbytku doporučuji trochu realismu, návštěvu východu a úplně nejlépe zákop, můžeme se domluvit se, párkrát vám střelím AKM nad řití, což spolehlivě léčí většinu tužeb po "demokratizaci" světa, který na Vás neútočíSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:31 26.05.2018

  Wenet01 To by som si tak istý nebol ... Rusi to samozrejme neradi priznávajú, ale "hiwis" čiže občania ZSSR v rátane mnoho Rusov slúžili štandartne vo väčšine divízii ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01

  To by som si tak istý nebol ...

  Rusi to samozrejme neradi priznávajú, ale "hiwis" čiže občania ZSSR v rátane mnoho Rusov slúžili štandartne vo väčšine divízii wermachtu na východnom fronte v desaťtisícových počtoch ... nepočítam jednotky SS zložené s mnohých národov i ZSSR ...

  Mali rôzne motivácie, od nanútenia po dobrovoľnosť. Oni nechceli bojovať proti Rusku, ale proti režimu v Rusku ... takže precedens máme.Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  15:37 26.05.2018

  RiMr71 :
  tak radšej kolaborant ako fašista s krvavou papuľou :-/

  RiMr71 :
  tak radšej kolaborant ako fašista s krvavou papuľou :-/

 • Host
  15:16 26.05.2018

  Rase. Ono ani robotizaciu nenainstalujes v priebehu 2 tyzdnov. Mnohe aplikacie u robotov su vsetko site original na mieru.

  Rase. Ono ani robotizaciu nenainstalujes v priebehu 2 tyzdnov. Mnohe aplikacie u robotov su vsetko site original na mieru.

 • Rase
  15:02 26.05.2018

  K rychlosti výroby a výcviku: pokud by byl opravdový zájem, tak by šlo aplikovat technologie (robotizaci) z automobilového průmyslu i na ten vojenský a techniku "sekat jak baťa ...Zobrazit celý příspěvek

  K rychlosti výroby a výcviku:
  pokud by byl opravdový zájem, tak by šlo aplikovat technologie (robotizaci) z automobilového průmyslu i na ten vojenský a techniku "sekat jak baťa cvičky". Přeci jen dřív se muselo všechno svařovat a montovat ručně, navíc i samotný systém výroby se změnil. Stačí porovnat výrobu tanků v Německu (pod který se pár lidí klidně mohlo podepsat) s mnohem pokročilejší výrobou Shermanů v USA - konkrétně narážím na unifikaci dílů, i v podstatě "pásovou" výrobu.

  U moderních technologií je to podobné a výcvik osádek výrazně zjednodušují. O blbuvzdornosti T-34 se toho hodně namluvilo, ale doporučuju se podívat do manuálu k jeho obsluze, nebo vzpomínky československých pamětníků z války. Ono to nebyla žádná sranda. Dneska technika výcvik výrazně zjednodušuje a v případě nouze se dá obsluhovat taky docela rychle. Ty roky zabere, než se osádky sehrají do pořádného týmu a naučí se plně využít schopností techniky. Za WW2 se to kolikrát taky učili až na bojištiSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:22 26.05.2018

  Raziel87: To byl příměr toho, že nemusíš mít ani vyrábět tisíce zbraní, aby si nepřítele porazil. Tedy i když máš početní i výrobní převahu, vítězství na bojišti je zcela něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: To byl příměr toho, že nemusíš mít ani vyrábět tisíce zbraní, aby si nepřítele porazil.

  Tedy i když máš početní i výrobní převahu, vítězství na bojišti je zcela něco jiného.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:12 26.05.2018

  2 Dusan sputnik nečtu 2 Jirosi včíl, to byla příměra....škoda, že si to nepochopil a začal si věci vytrhávat z kontextu, ale všiml jsem si, že máš občas jiné myšlenkové ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Dusan

  sputnik nečtu

  2 Jirosi

  včíl, to byla příměra....škoda, že si to nepochopil a začal si věci vytrhávat z kontextu,
  ale všiml jsem si, že máš občas jiné myšlenkové pochody než já :)

  Tak si tam dosaď třeba PzKpfw III. pro klid tvojí dušičce. Já se bavim o II. světový
  válce, ne o nějaký kratičký etapě, kdy ty si vytáhneš ze zadnice, že se zrovna v konkrétnim měsíci IV. vyráběla v jednotkách kusů, za celou válku se jich postavilo asi 8 500ks, tak kde je problém?Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:51 26.05.2018

  dusan netroufnu si to poměřovat v procentech ale faktem je, že Rusko má vynikající vztahy se státem Izrael protože tam dost lobuje pro zájmy Ruska menšina, která tam emigrovala v ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan netroufnu si to poměřovat v procentech ale faktem je, že Rusko má vynikající vztahy se státem Izrael protože tam dost lobuje pro zájmy Ruska menšina, která tam emigrovala v 90 letech... (pro zajímavost v současném Rusku je židovská oblast na východě) .. dám ti příklad Lotyšška ... tam žije 27 % ruská menšina, kdy zakázali ruštinu jako oficiálního jazyka země a pro jistotu ještě polovině z této ruské menšiny zakázali volit.. :) protože při pokračujícím úprku obyvatel z Lotyšška by se mohlo velmi jednoduše stát, že se do parlamentu dostanou klidně se 30-40 % zastoupení proruské strany..

  Jinak pro zajímavost do Ruska se chce vrátit i Sripal a jeho dcera... prostě vlastenci jak poleno :)

  Dusan píšeš, že Putinovci si nahrabali atp... podívej se byl převrat na ukrajině, kdy jedni oligarchové nahradili jiné a krade se vesele dál možná dokonce i více ale jde o to, že tito oligarchové jsou tzv. prozápadní..

  Trumpův právník dostal podle BBC úplatek za schůzku Porošenka s Trumpem
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...
  Cohen není u amerických úřadů registrován jako lobbista zastupující zájmy Ukrajiny, jak vyžaduje zákon. Právník amerického prezidenta Michael Cohen dostal tajně nejméně 400.000 dolarů (asi 8,8 milionu Kč) za uspořádání schůzky ukrajinského prezidenta Petra Porošenka s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem. Tvrdí to stanice BBC s odvoláním na nejmenované zdroje v Kyjevě "blízké lidem, zapleteným do této záležitosti".Peníze byly podle stanice předány Cohenovi přes prostředníky, vystupující v Porošenkově jménu. Porošenko potřeboval schůzku s Trumpem "vypadající jako rozhovory". Proto se jeho lidé prostřednictvím ukrajinského poslance se styky v židovských charitativních organizacích v New Yorku obrátili na Cohena. Tuto informaci zopakoval i druhý kyjevský zdroj, podle kterého museli Ukrajinci zaplatit dokonce 600.000 dolarů (asi 13,2 milionu Kč).Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  13:34 26.05.2018

  Je naprosto jedno co si myslí o Putinovi, pokud bude válka budou bojovat či pomáhat vlasti. Ohledně toho druhého pána, kolaborovat se dá jen s nepřítelem...nevím o tom, že bychom ...Zobrazit celý příspěvek

  Je naprosto jedno co si myslí o Putinovi, pokud bude válka budou bojovat či pomáhat vlasti. Ohledně toho druhého pána, kolaborovat se dá jen s nepřítelem...nevím o tom, že bychom byli v nějaké válce a pokud bychom byli, jsme s přípravou hluboko v dupě. O tom tu mluvím.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 10