Ruská ponorka Jurij Dolgorukij provedla testovací salvu raket Bulava

CrazyMk / forums.airbase.ru
Salva čtyř střel Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij. / Mil.ru

Podle ruské tiskové agentury TASS atomová ponorka Jurij Dolgorukij třídy Borej provedla úspěšnou testovací salvu čtyř balistických střel odpalovaných z ponorek SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) R-30 Bulava. Bojové hlavice střel úspěšně zasáhly cíle na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka.

Testovací salva střel R-30 Bulava

Podle otevřených zdrojů bylo od 27. září 2005 do 23. května 2018 provedeno 27 ostrých testů raket Bulava, z nichž 15 bylo uznáno za úspěšné (včetně dvou posledních). Zbývající starty byly považovány za částečně úspěšné nebo neúspěšné kvůli poruchám v systémech řízení nebo kvůli chybnému oddělení druhého a třetího stupně.

 


 

Při posledním testu (z ponořené ponorky) došlo poprvé k velké hromadné salvě balistických raket SLBM Bulava z ponorek třídy Borej. Všechny čtyři střely byly odpáleny během 20 sekund.
 

„Dne 22. května vedoucí strategická jaderná ponorka Jurij Dolgorukij z projektu 955 úspěšně provedla testovací salvu čtyř balistických střel Bulava z určeného prostoru v Bílém moři k cílům v oblasti Kura na poloostrově Kamčatka,“ uvedl tiskový servis ruské Severní flotily. „Test potvrdil bojovou připravenost strategické ponorky Projekt-955 Borej a raketového systému Bulava.“
 

„Byly potvrzeny taktické a technické vlastnosti a spolehlivost strategické raketové ponorky projektu 955 Borej a raketového systému Bulava. Při přípravě střelby a při samotném provedení posádka ponorky prokázala vysokou profesionalitu a vysokou úroveň výcviku,‘“ komentoval test velitel ponorky Vladimír Širin.

 

Předchozí testy SLBM Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij se uskutečnily 26. června 2017 z Barentsova moře a 27. září 2016, kdy ponorka tříy Borej provedla experimentální odpal dvou střel, rovněž z Bílého moře. Při testu v roce 2016 první střela úspěšně zasáhla cíl na střelnici Kura a druhá střela, podle tiskového prohlášení ruského námořnictva, po splnění všech úkolů provedla plánovanou autodestrukci.

 

Testovacích salv SLBM nebylo v historii ruského námořnictva mnoho. K poslednímu velkému testu došlo v srpnu 1991, kdy strategická ponorka K-407 Novomoskovsk postupně odpálila 16 raket R-29M. Interval mezi odpaly byl pouze 16 sekund.

 

Podle deníku Gazeta.ru, který cituje admirála Viktora Kravčenka, bývalého šéfa hlavního štábu ruského námořnictva, tak masivní testy (tedy velmi drahé) již nejsou zapotřebí. Podle Kravčenka navíc systém kontroly palby na ponorkách třídy Borej údajně umožňuje odpálit salvu pouze čtyř raket s tím, že poté musí proběhnout nové kolo příprav k odpalu další salvy.
 

Cena střely Bulava není známa, ale například americká SLBM UGM-133A Trident II stojí více než 35 milionů dolarů. Náklady na výrobu všech testovacích střel Bulava (i se započtením vývoje a pří nízko-sériové výrobě) tak mohly hravě překonat jednu miliardu dolarů.  

 

Atomová ponorka Jurij Dolgorukij  / CrazyMk; forums.airbase.ru

 

Ponorky třídy Borej

Ponorky Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský třídy Borej slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje v roce 2014. Čtvrtá ponorka Knjaz Vladimír byla spuštěna na vodu na konci minulého roku a ruské námořnictvo ji zavede do výzbroje v příštím roce. Ve výhledu je stavba 14 ponorek, přičemž osma vstoupí do služby v roce 2020 (reálné je pozdější datum) a následující nejdříve v roce 2027.

 

Výtlak ponorek třídy Borej je 24 000 tun, ponorka měří na délku 160 metrů a na šířku 13 metrů. První tři ponorky třídy Borej ponesou 12 až 16 střel Bulava ‒ každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle) a také 10 až 40 klamných cílů.  Střely Bulava jsou určeny výhradně pro ponorky třídy Borej.

 

Přesné specifikace Bulavy nebyly oficiálně zveřejněny. Podle různých dat v médiích je Bulava třístupňová raketa na pevné pohonné látky a je odvozená od mezikontinetální balistické rakety (ICBM) Topol-M SS-27. Raketa má startovací hmotnost asi 36,8 tuny, měří na délku 12,1 metrů, na šířku dva metry a má dolet osm tisíc až 10 tisíc km.

 

Bulava dokáže nad cíl doručit MIRVy o celkové hmotnosti 1150 kg. Každá hlavice pojme jadernou nálož o síle 100 až 150 kt. Čtyři střely Bulava tak mohou nad cíle doručit jaderné hlavice o souhrnné síle 2400 kt, tedy ekvivalent 160 hirošimských jaderných bomb Little Boy.

 

Výroba raket Bulava probíhá v továrně Votkinsk v Udmurtsku, která je součástí Moskevského institutu pro tepelnou technologii. Institut na projektu střel Bulava pracuje již od počátku 90. let minulého století.

 

Záběry z testovacího odpalu střel Bulava z ponorky Jurij Dolgorukij.

 

Hra na třetí světovou

Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM. Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

 

Rusko s ekonomikou menší než Itálie nebo stát New York, jak uvedl Steve Bannon na nedávné pražské konferenci, nemůže ekonomicky soupeřit s ostatními světovými velmoci v ekonomické a průmyslové rovině, jak to dělá například „beze zbraní“ Německo. Jedinou možností, jak Rusko může patřit mezi světové hráče, je vlastnit jaderné zbraně a utvrzovat lidi v ostatních zemích světa o neochvějné ruské ochotě tyto zbraně použít.

 

„Není to jen ukázka síly samotné ponorky nebo raket, je to také ukázka toho, že naše námořní rakety mohou udeřit najednou. Z šestnácti raket byly čtyři poslány na testovací polygon Kura během několika minut, což je velmi silné varování pro pravděpodobného nepřítele o tom, že ruská ponorková flotila má nové schopnosti a efektivitu. Mělo by být zřejmé, že na každé raketě Bulava je deset hlavic, čtyři rakety jsou čtyřicet hlavic, takový úder může obrátit v prach mnoho zemí, které jsou členy NATO, a dokonce způsobí nenapravitelné škody Spojeným státům. Tento odpal není jen zkouškou ponorky a raket Bulava nebo R-30, jak jsou nazývány v manuálech, ale je také varováním pro naše pravděpodobné oponenty, že ruské námořnictvo má vysokou míru připravitelnosti na boj, spolehlivě chrání naše národní zájmy a svrchovanost našeho státu,“ uvedl pro rozhlasovou stanici Sputnik Viktor Litovkin, vojenský analytik a plukovník ve výslužbě.

 

Dodejme, že Sputnik je hlavní mediální propagandistický nástroj Kremlu. Pro zahraniční čtenáře je však Sputnik skvělé místo k pochopení toho, co Kreml chce, aby si lidé v ostatních zemích mysleli.

 

Zdroj: SputnikGazeta.ruTASSTASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské techniky psychologického válčení

Gruzie neuznává hranice s Abcházií a Jižní Osetií. Obě území považuje za dočasně obsazená ruskými ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Nová ruská výsadková obojživelná vozidla BMMP

Přední ruský výrobce obrněné techniky UralVagonZavod (UVZ) pracuje na konceptu nového bojového ...

Ruské korvety Škval ochrání systém protivzdušné obrany Pancir-M

Začátkem května došlo ke spuštění korvety Škval, třetího plavidla Projektu 22800, na vodu. Ruské ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • dusan
  13:17 26.05.2018

  givicz Isto mnoho, možno väčšina Rusov i v zahraničí stále bojuje za "svojich", ale faktom je, že značná časť z nich má presne opačný názor a je veľmi kritická k putinovmu ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Isto mnoho, možno väčšina Rusov i v zahraničí stále bojuje za "svojich", ale faktom je, že značná časť z nich má presne opačný názor a je veľmi kritická k putinovmu režimu. Poznám ich na Slovensku dosť a je to tak 50:50. A nadšenci Putina svoje názory majú dlhodobo, rok 2014 na tom nezmenil nič. I v časoch, kedy sme o Kryme ani nechyrovali boli militantne nastavený proti "zlému" západu - protizápadná rétorika v Rusku ja budovaná dlhodobo, nie je to otázka posledných pár rokov.

  Ale už sme pri tom, do zahraničia odchádzajú často tí čo na to majú ... to je "putinovci", ktorí sa nahrabali za prispenie Putina a spol. a ťažko čakať, že budú kritickí voči svojim chlebodarcom s ktorými majú stále živé vzťahy hlavne v biznise.

  K tým "vazalom" ... trochu veľa študujete Sputnik .... jedine tam sme vazali EÚ a USA .... zato v Rusku vládne "sloboda" : )Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:11 26.05.2018

  raziel87: "Tehdy stačil pro posádky pár měsíční výcvik, pro výrobu plácnu 100ks Panzeru IV stačil měsíc. " Tohle přirovnání je dokonalé. Jenže realita byla taková že ještě během ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: "Tehdy stačil pro posádky pár měsíční výcvik, pro výrobu plácnu 100ks Panzeru IV stačil měsíc. "

  Tohle přirovnání je dokonalé. Jenže realita byla taková že ještě během Barbarosy! Byla produkce panzeru IV 16 kusů/mesíčně! Přitom na frontě měli 3 500 vs 20 000.

  Už tenkrát se ta doktrína ukázal jako neúčinná. Pochybuji, že by dnes byl výsledek jiný.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:09 26.05.2018

  ...tak to vypadá soudruzi, že se v této diskuzi za chvilku budete jen sami mezi sebou trumfovat, kdo je větší kolaborant...

  ...tak to vypadá soudruzi, že se v této diskuzi za chvilku budete jen sami mezi sebou trumfovat, kdo je větší kolaborant...

 • Wenet01
  12:24 26.05.2018

  Co je jisté a důležitá jsou fakta a ne propagandistické kecy. Evropa nevidí v Ruské federaci nepřítele, na válku se nepřipravuje, Ukrajinu nepovažuje za spojence...Přičemž hlavní ...Zobrazit celý příspěvek

  Co je jisté a důležitá jsou fakta a ne propagandistické kecy. Evropa nevidí v Ruské federaci nepřítele, na válku se nepřipravuje, Ukrajinu nepovažuje za spojence...Přičemž hlavní stát EU s Ruskem nejen čile obchoduje, ale svým jednání poškozuje právě zmíněnou Ukrajinu. Válka se vede v denících a hlavách těch co věří na pohádky, hlavní zbraní Evropy proti Rusku je víra ve zdravý rozum Kremlu i to, že z keců si tam nikdo nic nedělá, protože reálně se neděje vůbec nicSkrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  12:18 26.05.2018

  To je dokola to samé...ekonomika, sta tisíce odcházejících apod. Plácání bez významu... Poláci odcházejí z Polska, je jich plná Británie, plné USA, plná západní Evropa, ale na ...Zobrazit celý příspěvek

  To je dokola to samé...ekonomika, sta tisíce odcházejících apod. Plácání bez významu...
  Poláci odcházejí z Polska, je jich plná Británie, plné USA, plná západní Evropa, ale na Polskou armádu natož na obranyschopnost Polska to má vliv blížící se takřka nule. Pro vojenství je zásadní otázka, vlastenectví, výdrže obyvatelstva, technologie, zdroje, schopnost vyrábět ve velkém, když dojde na lámání chleba a hlavně to nač celé Evropa zvysoka kašle, udržení jednotlivých zbraní na takové úrovni, aby je bylo možno rozvinout do maximálního počtu. Množství studentů v Londýně, a brigádníků v Alpách je naprosto nepodstatný. Pokud chcete věřit, že spokojený důchodce a lépe placený dělník je základ vojenské síly, klidně věřte...ohledně věděckých a jiných kapacit, cokoli se stane jsou buď zpátky v Rusku nebo máte doma špionážní síťSkrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:13 26.05.2018

  2 givicz tohle Dusan nepochopí, je ze Slovenska. To máš stejný jako když má krkavčí matka děti, které nemá ráda.....a čím víc je nemá ráda, tím víc děti stojí o její lásku a ...Zobrazit celý příspěvek

  2 givicz

  tohle Dusan nepochopí, je ze Slovenska. To máš stejný jako když má krkavčí matka
  děti, které nemá ráda.....a čím víc je nemá ráda, tím víc děti stojí o její lásku a snaží
  se jí zaujmout.

  Západ se Slovenskem nikdy nepočítal, proto Slováci tak prahnou po něčem, co nikdy nebude. Místo aby se poučili, pořád budou ve falešný naději očekávat, že je západ jednou vezme mezi sebe jako !rovnocenné!

  Dusane, řeknu ti tajemství, geopolitické karty byly dávno vrženy. Tvůj bezmezný obdiv k prozápadně orientované politice je pravda určitě pochvalný čin, leč zůstane u " I HAVE A DREAM". Jestli chceš s vlky pít, musíš změnit státní příslušnost.

  Česká republika i Slovensko zůstane vazalem EU, a z pozice západních velmocí není jediný objektivní důvod na tom cokoli měnitSkrýt celý příspěvek

 • Mindas
  12:01 26.05.2018

  dusan: To, že investovali a podporovali kandidáta, který je jim politicky blíže, tak je vcelku normální. "My" to dělali také vždy přes různé Kasparovy a nyní Navalné... A pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  To, že investovali a podporovali kandidáta, který je jim politicky blíže, tak je vcelku normální. "My" to dělali také vždy přes různé Kasparovy a nyní Navalné... A pokud jim to nevyjde, tak je to katastrofa? Je pro EU Trump katastrofa, když se tu masivně podporovala Hillary? Měl by jste si trochu ujasnit, jaký význam má slovo "katastrofa". A vztahy s Brity? Kdy oni měli dobré vztahy? Na tom neměl "nějaký" Brexit nikdy žádný vliv...

  "Čo sa týka "doktríny". Nevidím nejakú racionalitu v ruskej doktríne - Rusi z Ruska odchádajú v státisícoch, my po ich "racionálnejšej doktríne" evidentne netúžime."
  Co s tím má společná VOJENSKÁ doktrína?Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:44 26.05.2018

  dusan uniká ti jedna velmi podstatná a velmi zásadní věc ( a nejenom tobě)... rusové jsou velcí vlastenci, kdy v drtivé většině nikdy nezanevřou na svoji milovanou zem.. tohle ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan uniká ti jedna velmi podstatná a velmi zásadní věc ( a nejenom tobě)... rusové jsou velcí vlastenci, kdy v drtivé většině nikdy nezanevřou na svoji milovanou zem.. tohle třeba říká Dmitri Jaškin, který ač se narodil v Rusku žije od mala v České republice a dokonce se lvem na prsou reprezentuje Českou republiku citace :

  " Tady žiju, reprezentuji Česko, ale vždycky budu Rus. To nikdo nezmění "

  Můžeš si zjistit co říká např. Ovečkin, který dlouhodobě hraje a bydlí v USA ... nebo jak se asimulují rusové v Karlových Varech...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:29 26.05.2018

  raziel87 Čo sa týka "doktríny". Nevidím nejakú racionalitu v ruskej doktríne - Rusi z Ruska odchádajú v státisícoch, my po ich "racionálnejšej doktríne" evidentne netúžime. ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87

  Čo sa týka "doktríny". Nevidím nejakú racionalitu v ruskej doktríne - Rusi z Ruska odchádajú v státisícoch, my po ich "racionálnejšej doktríne" evidentne netúžime.

  Nie sú dôležité heslá a kecy, ale "hlasovnie nohami". Tu deklasujeme Rusko napriek všetkým nedokonalostiam.

  Ani strašne zúriví priaznivci Ruska vôbec netúžia ísť do "zasľúbenej zeme". Naopak, mnohí Rusi hľadajú v archívoch svojich židovských predkov aby sa mohli vysťahovať do Izraela ako "Židia". Nie sú samozrejme prenasledovaní antisemitizmom, ale chcú začať "lepší život". Nemusím hovoriť, že odísť chcú len tí vzdelanejší a inteligentnejší....Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:15 26.05.2018

  2 Rase já bych byl v té příměře k II. světové válce opatrnější. Nejde to dost dobře srovnávat. Tehdy se na bojišti vyskytovaly primitivnější technologie, jejichž proces ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Rase

  já bych byl v té příměře k II. světové válce opatrnější. Nejde to dost dobře srovnávat.

  Tehdy se na bojišti vyskytovaly primitivnější technologie, jejichž proces výroby byl
  časově daleko méně náročný. S tím byl spojený i výcvik posádek, které konkrétní bojový prostředek obsluhovaly.

  Tehdy stačil pro posádky pár měsíční výcvik, pro výrobu plácnu 100ks Panzeru IV stačil měsíc.

  V dnešní době, pokud Evropě poteče do zadnice, tak v krátkém časovém horizontu nezajistí nic navíc, co by tou dobou již dávno neměla. Nestihne vyrobit a vyškolit posádky.......v tomhle jsme prostě jako Evropani strašně pozadu a rus, ačkoli ekonomicky (a dle mnoha diskutéru zde na AN i morálně) zaostalý národ má v tomto ohledu daleko racionálnější doktrínuSkrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:09 26.05.2018

  Wenet01 ještě k tomu prostému sčítání co tady naznačuje Rase ... prsknu sem citaci ohledně pravoslavné členské země NATO která dává příkladných 2,38 procenta HDP na obranu ... a ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01 ještě k tomu prostému sčítání co tady naznačuje Rase ... prsknu sem citaci ohledně pravoslavné členské země NATO která dává příkladných 2,38 procenta HDP na obranu ... a nebude to ohledně katastrofálního zadlužení nebo neutěšené ekonomické situace ...:)

  " Řecko například v roce 2016 vykázalo obranný rozpočet ve výši příkladných 2,38 procenta HDP. Jenže 73 procent z něj připadlo na výplaty, důchody, odstupné, výsluhy a další personální náklady.

  Řekové navíc staví armádu jako protiváhu spojenci z aliance – Turecku, ne jako součást NATO. Nezapojují se do aliančních operací, nepomáhají v nich spojencům, v Afghánistánu například nemají jediného vojáka.

  Donald Trump je pochválil. Alianci jsou však platní jako námořníkům zábradlí na ponorce. "Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:01 26.05.2018

  Mindas Ak ste si nevšimol, evidentne nie, tak Rusi investovali vo Francúzku do iných kandidátov ... Trump mal tiež veľkú podporu Moskvy, síce nepriznanú ale masívnu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mindas

  Ak ste si nevšimol, evidentne nie, tak Rusi investovali vo Francúzku do iných kandidátov ...
  Trump mal tiež veľkú podporu Moskvy, síce nepriznanú ale masívnu. Sputnikovci sa išli potrhať. Realita je oproti očakávaniam dosť smutná - pre Rusko. Práve zákonodarci sú na Rusko ešte tvrdší - ich sankcie zaboleli Rusko najviac a nie sú to len demokrati. Rusko podporovalo Brexit a vieme aké sú dnes vzťahy s VB ...Skrýt celý příspěvek

 • Mindas
  10:08 26.05.2018

  dusan: "My ich naozaj "kŕmime" a útok na nás by bol pre Rusko totálna ekonomická katastrofa. Preto sa naozaj nemusíme báť "normálnej" vojny - na to chudobné Rusko jednoducho ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  "My ich naozaj "kŕmime" a útok na nás by bol pre Rusko totálna ekonomická katastrofa. Preto sa naozaj nemusíme báť "normálnej" vojny - na to chudobné Rusko jednoducho nemá."
  Tak proč se tím tedy pořád straší, když to všichni dávno víme? Rozumím, hodí se to...

  "... veľké krajiny ako Francúzko, VB či USA skončili pre Rusov totálnou katastrofou ..."
  Ty vaše přirovnání mě vždy hrozně baví. Nemáte v rukávu ještě něco více bombastického, než "katastrofu"? V USA je to pro Rusko taková katastrofa, že demokrati už přes rok od inaugurace Trumpa neustále kopou kolem sebe a ublíženě ukazují na Rusko. No a ta francouzská "katastrofa" je hlavním hostem ekonomického fóra v Petrohradu...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:04 26.05.2018

  Wene01 já bych ještě doplnil, že Rusko nemá zájem a ani nechce útočit na západ mají pouze červenou linii svých zájmů jako je Bělorusko, Ukrajina, jako že na Krymu bude navždy ...Zobrazit celý příspěvek

  Wene01 já bych ještě doplnil, že Rusko nemá zájem a ani nechce útočit na západ mají pouze červenou linii svých zájmů jako je Bělorusko, Ukrajina, jako že na Krymu bude navždy Černomořská flotila a nikdo jiný ... atp. mají zájem o pokud možno bezproblémový export svých prakticky neomezených energetických surovin...

  logik jo je to tak očividně to není jako u nás, že se několik let řeší plánování, různé EIA posudky, odvolání dětí země prostě se řekne, že tady bude nový nejdelší most v evropě tak tam v rekordně krátkém čase prostě bude a bez kecání...Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  09:39 26.05.2018

  Přeorientovat se můžete, to máte pravdu, USA jsou skvělý příklad, ale jen pokud máte čas, což USA díky Atlantiku na jedné a tichému na druhé, naštěstí měly...Evropa by ho mít ...Zobrazit celý příspěvek

  Přeorientovat se můžete, to máte pravdu, USA jsou skvělý příklad, ale jen pokud máte čas, což USA díky Atlantiku na jedné a tichému na druhé, naštěstí měly...Evropa by ho mít nemusela.
  Naštěstí Rusko je jen politický strašák, kterého jsou plné noviny, ale ve skutečnosti všichni spoléhají, že je Rusko tím, čím ve skutečnosti je tj. normálně uvažující moderní velmocí a ne Severní Koreou a reálně proto v Evropě nedělá pro obranu nikdo vůbec nic krom řečnění o nebezpečnosti Ruska na jedné straně a jeho slabosti na straně druhé, to když se někdo začne tázat, proč safra nezbrojíme. Ovšem jinak jsme rádi, že ho máme, protože za všechny průsery i nesouhlas s mainstreamem může Putin a jeho agenti a když se o něčem začne nebezpečně žvanit, vždy je možnost rozpoutat diplomatický střet a strhnout pozornost k Rusku. Samozřejmě pár lidiček to vzalo vážně až smrtelně a tak bojují s Ruskem seč jim panty stačí. Skutečnost je ovšem taková, že v případě reálné války s Ruskou federací, konvenční či nekonvenční, za současné politické garnitury, investic a připravenosti celé Evropy (s čestnou výjímkou Polska a Řecka), nezbývá než spoléhat na psychické zdraví vládce Kremlu.
  Ale kdo to napíše.
  Armády nelze v případě náhlé války rozhodně sčítat, podobnou sčítací chybou trpěli spojenci v první Bitvě o Francii...kdy jednotné velení, odpovědnost, připravenost, zbraně i cíle, byly jednoznačnou výhodou Německa. V té druhé se na skutečném spojení spojenců poučeně již makalo roky...Mimochodem k čemu je sečíst sílu Španělské, Maďarské a Řecké armády, při Ruském úderu na Evropu...Válka by se nevyhašovala Evropské unii, v mezinárodních otázkách nikdo neví co to je a členové NATO mají možnost reagovat či nereagovat zcela oficiálně danou smlouvou, bez ohledu na oblíbený novinářský výklad, jeden za všechny, všichni za jednoho.
  Mimochodem výše představa, že v případě války udoláte nepřítele co si pro Vás může dojít, tím, že s ním přestanete obchodovat, je docela vtipná...Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:25 26.05.2018

  Rase nesouhlasím.. v případě totálního vleklého konfliktu rozhoduje schopnost národa jako celku se obětovat a vydržet to co jiný nevydrží... silně pochybuji, že mladí lidé co ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase nesouhlasím.. v případě totálního vleklého konfliktu rozhoduje schopnost národa jako celku se obětovat a vydržet to co jiný nevydrží... silně pochybuji, že mladí lidé co nastupují do armády ČR tam jdou pro to aby za zdejší oligarchy leželi a umírali několik měsíců / roků někde v okopu v -40 a mlátili bratry slovany někde na východě... to spíše přeběhnou na druhou stranu.... jdou tam proto, že dostanou prakticky ihned 35 000 kolíků a to je podstatné..

  stronger.p jo přesně tak to je.. ukazuje to příklad tzv. Syrského expresu, kde se nakoupily lodě všude možně aby bylo zaručeno hladké zásobování Ruské armády v Sýrii.. a ono se to logistický zvládloSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:19 26.05.2018

  Rase EÚ ani nemusí s Ruskom v prípade vojny bojovať ... stačí prestať obchodovať : ) Napriek všetkým veľkým rečiam je EÚ pre Rusko rozhodujúci obchodný parnter - hlavne pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  EÚ ani nemusí s Ruskom v prípade vojny bojovať ... stačí prestať obchodovať : )

  Napriek všetkým veľkým rečiam je EÚ pre Rusko rozhodujúci obchodný parnter - hlavne pri vývoze surovín. My ich naozaj "kŕmime" a útok na nás by bol pre Rusko totálna ekonomická katastrofa. Preto sa naozaj nemusíme báť "normálnej" vojny - na to chudobné Rusko jednoducho nemá. Ale má možnosť cez hybridnú vojnu presadzovať svoju politiku i keď tie výsledky sú dobré len pri menších krajinách, čiastočne v Nemecku ... veľké krajiny ako Francúzko, VB či USA skončili pre Rusov totálnou katastrofou ...Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  08:51 26.05.2018

  @Jirosi :Jen záleží jestli ji někdo půjčí lodě. To je zase perla... Vždy se "někdo" najde a bude říkat, to není nic proti Vám, ale jen obchod...Za třicet stříbrných se Jidášů ...Zobrazit celý příspěvek

  @Jirosi :Jen záleží jestli ji někdo půjčí lodě.

  To je zase perla...

  Vždy se "někdo" najde a bude říkat, to není nic proti Vám, ale jen obchod...Za třicet stříbrných se Jidášů najde...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:45 26.05.2018

  Wenet01: Evropa sice na armadu dlouho kaslala, ale i tak bych nepodcenoval i aktualni silu evropskych armad - ono se to nascita. Akorat toho atomu nemame. Ve 30. letech melo USA ...Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01:
  Evropa sice na armadu dlouho kaslala, ale i tak bych nepodcenoval i aktualni silu evropskych armad - ono se to nascita. Akorat toho atomu nemame. Ve 30. letech melo USA taky jen malou armadu ale silnou ekonomiku. Kdyz ale bylo potreba, preorientovali se rychle. U evropy ten potencial vidim taky. Ekonomika je rozhodujici i v pripade vlekleho konflitu, WW1 i 2, kdyz se sprajcne blitz, je to zase jen opotrebovavaci valka, na kterou rusove proste nemajiSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  08:28 26.05.2018

  "že Rusko má větší a silnější armádu a větší možnost intervence kamkoli než celá Evropa dohromady."

  Jen záleží jestli ji někdo půjčí lodě.

  "že Rusko má větší a silnější armádu a větší možnost intervence kamkoli než celá Evropa dohromady."

  Jen záleží jestli ji někdo půjčí lodě.

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 10